2020-05-31   07:23:21
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland

Program for Swedish Grand Prix 3

Below are all entry- and startlists shown by session.

1_S
Event 1, 100m Freestyle Men 
 
Nation Seniors: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
Nation Juniors: Oscar Ekström (1994) 50.35 2012-07-06 
SWE QT: World 48.93 Universiad 50.61 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
129  Stymne Petter  1983  SK NEPTUN  AB6983  50 m  49.99   
249  Carlsson Mattias  1990  UDDEVALLA  AP3590  50 m  50.68   
131  Vikström Christoffer  1987  SK NEPTUN  AB7987  50 m  51.24   
93  Bengtsson Johan  1991  MKK  AP8191  50 m  51.83   
262  Nilsson Martin  1993  POLISEN  AL6793  50 m  52.07   
48  Andersson Anton  1993  JÖNKÖPING  AC1593  50 m  52.17   
73  Eriksson Gustav  1994  KUNGSBACKA  AB9394  50 m  52.32   
235  Dahlberg Martin  1992  VÄXJÖ SS  AS7192  50 m  52.43   
57  Pettersson Axel  1995  JÖNKÖPING  AE8995  50 m  52.45   
10  126  Magnusson Linus  1990  SK NEPTUN  AB4790  50 m  52.56   
11  55  Gustavsson Emil  1995  JÖNKÖPING  AD9995  50 m  52.59   
12  111  Carlsen Christoffer  1992  MASS  AM1192  50 m  52.75   
13  29  Schön Enzo  1996  HS  AN1396  50 m  52.89   
14  149  Mikaelsson Oskar  1995  SKELLEFTEÅ  AA1195  50 m  53.35   
15  127  Nyström Alexander  1990  SK NEPTUN  AG1590  50 m  53.37   
16  78  Arvidsson Anton  1994  KUNGÄLV  AF1594  50 m  53.51   
17  189  Wetterborg Rasmus  1996  SK TRITON  AC9396  50 m  53.54   
18  257  Svensson Jesper  1990  UDDEVALLA  AP6390  50 m  53.57   
19  256  Risebrandt Fredrich  1992  UDDEVALLA  AF1392  50 m  53.68   
20  245  Kertes Viktor  1996  ÄNGELHOLM  AP5196  50 m  53.90   
21  74  Hörndahl Viktor  1995  KUNGSBACKA  AT5395  50 m  53.91   
22  38  Hansen Fredrik  1992  SS IDEN  AR0192  50 m  54.01   
23  142  Myhrberg Andreas  1993  S 71  AI6593  50 m  54.01   
24  Pasurin Vladislav  1996  SK DILAN    50 m  54.12   
25  31  Steen Fabian  1996  HS  AH9596  50 m  54.12   
26  177  Hagström Marcus  1991  SÖDERTÖRN  AQ5191  50 m  54.12   
27  10  Ackerstierna Adam  1995  SK ENA  AH4995  50 m  54.18   
28  112  Eliasson Isak  1996  MASS  AJ5596  50 m  54.20   
29  150  Nordenberg Philip  1992  SKELLEFTEÅ  AR8392  50 m  54.32   
30  84  Schön-Svensson Adam  1991  LANDSKRONA  AD9791  50 m  54.37   
31  133  Karlsson Sebastian  1992  NKK  AF3192  50 m  54.37   
32  51  Forndal Daniel  1997  JÖNKÖPING  AB5797  50 m  54.46   
33  148  Mikaelsson Anton  1993  SKELLEFTEÅ  AA4193  50 m  54.46   
34  136  Dollmayer Kalle  1993  SK RAN  AP4993  50 m  54.56   
35  99  Hinderup Eric  1998  MKK  AH4798  50 m  55.05   
36  164  Björklund Philip  1992  SKK  AG2192  50 m  55.21   
37  Malm Markus  1997  ANDERSTORP  AE7397  50 m  55.45   
38  123  Hökfelt Gustav  1994  SK NEPTUN  AS1594  50 m  55.57   
39  36  Persson Mika  1998  HÖGANÄS SS  AM7798  50 m  55.71   
40  236  Davidsson Oskar  1993  VÄXJÖ SS  AD9993  50 m  55.75   
41  108  Nieminen Rasmus  1997  MOTALA SS  AC5597  50 m  55.82   
42  70  Rebner Axel  1994  KARLSTAD  AJ7194  50 m  56.21   
43  266  Grimberg Filip  1998  HULTSFRED  AL0198  50 m  56.22   
44  71  Vestin Alexander  1996  KARLSTAD  AG8396  50 m  56.26   
45  170  Edholm Timay  1993  SUNDSVALL  AO1993  50 m  56.39   
46  244  Olsson Hampus  1991  YSTADS SS  AE2191  50 m  56.43   
47  241  Christiansson Johan  1996  YSTADS SS  AD4396  50 m  56.54   
48  27  Llupa Cruiz  1997  HS  AG9397  50 m  56.70   
49  69  Olsson Oskar  1995  KARLSTAD  AN7395  50 m  56.96   
50  82  Christensson Filip  1991  LANDSKRONA  AG5791  50 m  57.01   
51  94  Bivesand Filip  1997  MKK  AH6597  50 m  57.15   
52  151  Bååthe Axel  1997  SKURU IK  AQ6597  50 m  57.21   
53  139  Kindberg Marcus  1993  SK RAN  AI6993  50 m  57.31   
54  243  Lienau-Petersson Alexander  1993  YSTADS SS  AR5393  50 m  57.40   
55  37  Schollin Eric  1997  HÖGANÄS SS  AF2597  50 m  58.31   
56  264  Persson Oskar  1995  WISBY SS  AL7595  50 m  59.22   
57  172  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  50 m  59.99   
58  87  Ekström Oscar  1994  LASS  AA2994  25 m  48.36   
59  91  Palmqvist Pontus  1991  LASS  AV7391  25 m  52.05   
60  89  Lindborg Kalle  1994  LASS  AX1994  25 m  52.15   
61  92  Sjöberg Grim  1995  LASS  AB2995  25 m  52.25   
62  Paulsson Adam  1995  ELFSBORG  AB4395  25 m  52.29   
63  258  Wanna Simon  1996  UDDEVALLA  AD3996  25 m  53.18   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:26 
 
2_S
Event 2, 200m Freestyle Women 
 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
SWE QT: World 1:58.74 Universiad 2:02.05 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
182  Sjöström Sarah  1993  SÖDERTÖRN  BN4493  50 m  1:56.70   
195  Ericsson Elsa  1995  TÄBY SIM  AI0895  50 m  2:04.13   
124  Lajunen Laura  1992  SK NEPTUN  CG2692  50 m  2:04.15   
212  Lindkvist Josefin  1993  VÄSBY SS  AK4493  50 m  2:04.35   
157  Bertrand Céline  1995  SKÖVDE SS  AB7295  50 m  2:04.89   
137  Dollmayer Wanda  1996  SK RAN  AL6696  50 m  2:05.13   
44  Eriksen Josefin  1995  JÄRFÄLLA S  AS2495  50 m  2:05.73   
158  Hjalmarsson Louise  1997  SKÖVDE SS  AV8697  50 m  2:05.95   
223  Berggren Frida  1994  VÄSTERÅS  AE1894  50 m  2:06.97   
10  187  Rosenquist Ebba  1989  SK TRITON  AI6489  50 m  2:07.82   
11  185  Forés Alba  1998  SK TRITON  AI5298  50 m  2:07.90   
12  116  Lindholm Sofia  1993  MASS  AM1693  50 m  2:08.27   
13  42  Baron Linda  1995  JÄRFÄLLA S  AB3495  50 m  2:08.83   
14  188  Ståhl Moa  1995  SK TRITON  AV4695  50 m  2:08.83   
15  52  Galic Maria  1995  JÖNKÖPING  AD9495  50 m  2:08.97   
16  155  Pavlu Lewin Marlene  1997  SKURU IK  AH9497  50 m  2:09.65   
17  105  Tran Cassandra  1997  MKK  AN5697  50 m  2:09.77   
18  43  Eriksen Ida  1997  JÄRFÄLLA S  AD4497  50 m  2:09.86   
19  46  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S  AF7498  50 m  2:10.53   
20  181  Klasson Carin  1995  SÖDERTÖRN  BB4695  50 m  2:10.55   
21  62  Arvidsson Miranda  1998  KALMAR SS  AJ5298  50 m  2:10.81   
22  144  Dahlgren Erica  1997  S 02  AE3497  50 m  2:11.27   
23  147  Sjöholm Erica  1997  SJÖBO SS  AJ0497  50 m  2:11.29   
24  119  Westman Emma  1993  MASS  AP7693  50 m  2:11.44   
25  97  Hansson Josefine  1992  MKK  AL8292  50 m  2:12.20   
26  47  Åström Karin  1996  JÄRFÄLLA S  AI8896  50 m  2:12.48   
27  Halldén Louise  1998  DANDERYD  AW2498  50 m  2:12.72   
28  178  Hallman Josefin  1995  SÖDERTÖRN  BF4695  50 m  2:13.10   
29  58  Pettersson Johanna  1996  JÖNKÖPING  AL2696  50 m  2:13.40   
30  95  Börnfors Frida  1994  MKK  AP9494  50 m  2:13.64   
31  233  Andersson Madelene  1991  VÄXJÖ SS  BX0891  50 m  2:14.37   
32  216  Sparrman Tove  1996  VÄSBY SS  AQ3296  50 m  2:14.80   
33  265  Öhman Emma  1997  WISBY SS  AL8297  50 m  2:15.45   
34  30  Sjöberg Sofie  1994  HS  BV0494  50 m  2:15.66   
35  Sundberg Alice  1999  DANDERYD  AS1299  50 m  2:20.80   
36  40  Persson Maria  1993  SS IDEN  AK7693  50 m  2:25.29   
37  88  Ekström Vilma  1994  LASS  AE4494  25 m  2:01.87   
38  86  Andersson Madelene  1995  LASS  BH3495  25 m  2:04.61   
39  15  Bielicz Linnéa  1994  GÖTEBORG  BJ3294  25 m  2:08.70   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:26 
 
3_S
Event 3, 50m Breaststroke Men 
 
Nation Seniors: Martin Gustavsson (1980) 27.93 2008-07-16 
Nation Juniors: Johannes Skagius (1995) 28.06 2014-04-06 
SWE QT: World 28.00 Universiad 28.30 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
171  Skagius Johannes  1995  SUNDSVALL  AH8595  50 m  28.21   
41  Svensson Marcus  1992  SS IDEN  AJ3192  50 m  29.05   
130  Tour Niklas  1989  SK NEPTUN  AQ3789  50 m  29.06   
53  Galic Toni  1989  JÖNKÖPING  AA9589  50 m  29.51   
261  Falk Hansson Joel  1994  POLISEN  AT7394  50 m  29.52   
128  Ridell Patric  1993  SK NEPTUN  AJ7393  50 m  29.64   
252  Koch Gulliver  1992  UDDEVALLA  AC7592  50 m  29.66   
193  Andersson Christoffer  1994  TYRESÖ SS  AM3594  50 m  29.73   
206  Fürst Andreas  1990  VÄSBY SS  AE1990  50 m  29.82   
10  169  Dahlgren Johan  1986  SUNDSVALL  AB4986  50 m  30.11   
11  132  Jansson Anton  1992  NKK  AJ6392  50 m  30.12   
12  141  Klügel Victor  1995  S 71  AC8595  50 m  30.21   
13  50  Dobrescu Sebastian  1994  JÖNKÖPING  AC0794  50 m  30.41   
14  61  Thorvaldsson Kevin  1995  JÖNKÖPING  AA9595  50 m  30.97   
15  228  Löfgren-Bengtson Erik  1989  VÄSTERÅS  AP4789  50 m  31.11   
16  239  Mårtensson Robin  1991  VÄXJÖ SS  AD0591  50 m  31.31   
17  201  Zarebski Pierre  1992  UPSALA S  AF0592  50 m  31.91   
18  253  Koch Noa  1996  UDDEVALLA  AA0396  50 m  31.92   
19  113  Hazard Ludvig  1995  MASS  AN9595  50 m  32.79   
20  165  Holm Stefan  1985  SKK  AD1785  50 m  32.86   
21  28  Schippert Otto  1996  HS  AG7996  50 m  33.14   
22  167  Ny Hampus  1990  STRÄNGNÄS  AP1190  50 m  33.16   
23  250  Elofsson Andreas  1995  UDDEVALLA  AF3995  25 m  29.27   
24  59  Rochowiak Viktor  1993  JÖNKÖPING  AH4993  25 m  30.98   
25  Olsson Fredrik  1994  ELFSBORG  AN2994  25 m  31.06   
26  Engfors-Nyqvist Sebastian  1996  ELFSBORG  AB9996  25 m  32.37   
27  16  Ehrnberg Oskar  1997  GÖTEBORG  AP0597  25 m  32.67   
28  98  Helman Jakob  1996  MKK  AU1396  25 m  33.49   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:26 
 
4_S
Event 4, 100m Breaststroke Women 
 
Nation Seniors: Jennie Johansson (1988) 1:07.10 2012-03-04 
Nation Juniors: Joline Höstman (1988) 1:07.79 2008-06-06 
SWE QT: World 1:07.85 Universiad 1:10.60 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
115  Höstman Joline  1988  MASS  AL2488  50 m  1:08.28   
146  Mårtensson Elin  1993  SJÖBO SS  AT1893  50 m  1:11.00   
24  Hansson Sophie  1998  HS  AM1298  50 m  1:11.19   
14  Bengtsson Andrea  1991  GÖTEBORG  BW6691  50 m  1:11.78   
176  Eriksson Jessica  1993  SÖDERTÖRN  AT2293  50 m  1:12.10   
255  Olofsson Sandra  1990  UDDEVALLA  AK8290  50 m  1:12.74   
162  Billquist Jessica  1996  SPÅRVÄGEN  AV1496  50 m  1:12.75   
120  Westman Malin  1995  MASS  AA1695  50 m  1:12.88   
200  Westerlund Lina  1995  UPSALA S  BD5295  50 m  1:13.19   
10  32  Tran Mari Louise  1997  HS  AL2897  50 m  1:13.32   
11  246  Rosvall Lina  1997  ÄNGELHOLM  AC2897  50 m  1:13.63   
12  194  Norrman Vendela  1995  TYRESÖ SS  AQ4495  50 m  1:14.05   
13  125  Lindberg Linnea  1996  SK NEPTUN  AL7696  50 m  1:14.10   
14  135  Wallberg Sara  1999  NKK  AJ2899  50 m  1:14.46   
15  20  Reinhold Viktoria  1996  GÖTEBORG  AW9696  50 m  1:14.76   
16  214  Salih Milana  1997  VÄSBY SS  AX4697  50 m  1:14.81   
17  140  Fransson Johanna  1994  S 71  AG1894  50 m  1:14.96   
18  79  Avenius Isabelle  1996  KUNGÄLV  AX3496  50 m  1:15.40   
19  224  Berggren Lina  1998  VÄSTERÅS  AB7698  50 m  1:15.56   
20  35  Juliusson Klara  1997  HÖGANÄS SS  AH3897  50 m  1:15.58   
21  197  Johansson Emelie  1996  TÄBY SIM  AN2496  50 m  1:15.95   
22  234  Bergström-Tronsmoen Silje  1991  VÄXJÖ SS  AS6491  50 m  1:16.01   
23  247  Nordin Carolina  1987  SS04  AL9287  50 m  1:16.79   
24  65  Lindgren Tilda  1997  KALMAR SS  AV6297  50 m  1:16.82   
25  163  Strömstedt Fanny  1996  SPÅRVÄGEN  AK4696  50 m  1:16.98   
26  60  Thormalm Alma  1996  JÖNKÖPING  AA0296  50 m  1:17.10   
27  218  Wahlund Emma  1998  VÄSBY SS  AB5298  50 m  1:17.17   
28  25  Holm Johanna  1996  HS  AI7896  50 m  1:17.52   
29  183  Speiner Caroline  1994  SÖDERTÖRN  AZ0294  50 m  1:17.73   
30  154  Mcpheat Enya  1997  SKURU IK  AS4697  50 m  1:18.16   
31  119  Westman Emma  1993  MASS  AP7693  50 m  1:18.49   
32  248  Thurfjell Julia  1994  SS04  BG3894  50 m  1:18.49   
33  229  Persson Andréa  1999  VÄSTERÅS  AB5899  50 m  1:18.99   
34  13  Gustafsson Rebecka  1998  SK ENA  AH4698  50 m  1:28.71   
35  203  Thormalm Klara  1998  HVETLANDA  AA4898  25 m  1:14.25   
36  254  Niklasson Johanna  1996  UDDEVALLA  AQ6896  25 m  1:14.73   
37  237  Johansson Lina  1994  VÄXJÖ SS  AF0694  25 m  1:16.72   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:26 
 
5_S
Event 5, 400m Medley Men 
 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 4:20.96 2011-12-03 
Nation Juniors: Fredrik Lundin (1975) 4:23.74 1993-08-04 
SWE QT: World 4:16.71 Universiad 4:27.43 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
77  Persson Erik  1994  KUNGSBACKA  AB6794  50 m  4:26.07   
227  Kanth Linus  1991  VÄSTERÅS  AP5991  50 m  4:31.98   
117  Löfgren Patrik  1996  MASS  AA4396  50 m  4:40.35   
67  Björck-Teuscher Anton  1993  KARLSTAD  AH7593  50 m  4:46.74   
33  Wallin Pontus  1996  HS  AC0396  50 m  4:51.54   
11  Aurén Marcus  1994  SK ENA  AO4194  50 m  4:53.01   
113  Hazard Ludvig  1995  MASS  AN9595  50 m  4:55.64   
153  Lulek William  1998  SKURU IK  AJ6998  50 m  4:58.31   
56  Larsson David  1996  JÖNKÖPING  AH7196  50 m  4:59.71   
10  230  Steiner Lukas  1998  VÄSTERÅS  AG8998  50 m  5:07.94   
11  Paulsson Adam  1995  ELFSBORG  AB4395  25 m  4:20.11   
12  90  Norlander Carl  1997  LASS  AH5397  25 m  4:34.89   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
6_S
Event 6, 100m Butterfly Women 
 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
SWE QT: World 58.74 Universiad 1:01.35 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
182  Sjöström Sarah  1993  SÖDERTÖRN  BN4493  50 m  57.17   
54  Granström Martina  1991  JÖNKÖPING  BF3691  50 m  58.07   
23  Hansson Louise  1996  HS  AO1896  50 m  58.62   
208  Granlund Petra  1987  VÄSBY SS  AW7887  50 m  1:00.57   
110  Bånnsgård Miranda  1992  MASS  AY3492  50 m  1:02.44   
134  Podéus Elin  1997  NKK  AE8297  50 m  1:02.72   
187  Rosenquist Ebba  1989  SK TRITON  AI6489  50 m  1:02.87   
114  Höstman Isabelle  1990  MASS  BR8890  50 m  1:03.09   
219  Wiiand Agnes  1997  VÄSBY SS  AM1497  50 m  1:03.54   
10  263  Nord Therese  1993  POLISEN  AL7693  50 m  1:04.40   
11  105  Tran Cassandra  1997  MKK  AN5697  50 m  1:04.80   
12  199  Karell Emma  1994  TÄBY SIM  AZ0694  50 m  1:05.07   
13  42  Baron Linda  1995  JÄRFÄLLA S  AB3495  50 m  1:05.87   
14  240  Stillman Ebba  1996  VÄXJÖ SS  AH9496  50 m  1:06.34   
15  34  Weiler Matilda  1998  HS  AF0898  50 m  1:07.13   
16  222  Berggren Elin  1996  VÄSTERÅS  AG5296  50 m  1:07.46   
17  204  Andersson Jennie  1993  VÄSBY SS  AD2893  50 m  1:07.54   
18  45  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S  AB4298  50 m  1:08.68   
19  80  Andersson-Ekström Caroline  1994  LANDSKRONA  AE9494  50 m  1:08.77   
20  19  Kristensson Inez  1997  GÖTEBORG  AK1897  50 m  1:08.89   
21  168  Schwartz Jennifer  1994  STRÄNGNÄS  AD8694  50 m  1:10.72   
22  203  Thormalm Klara  1998  HVETLANDA  AA4898  25 m  1:06.08   
23  211  Hippi Josefine  1994  VÄSBY SS  BA4494  25 m  1:06.47   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
7_S
Event 7, 100m Backstroke Men 
 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 55.10 2011-04-08 
Nation Juniors: Mattias Carlsson (1990) 56.59 2010-08-09 
SWE QT: World 54.36 Universiad 55.88 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
249  Carlsson Mattias  1990  UDDEVALLA  AP3590  50 m  56.34   
57  Pettersson Axel  1995  JÖNKÖPING  AE8995  50 m  57.31   
143  Bergman Fabian  1994  SALTSJÖB  AQ2194  50 m  57.93   
100  Hjelm Måns  1992  MKK  AC7992  50 m  58.12   
262  Nilsson Martin  1993  POLISEN  AL6793  50 m  58.26   
111  Carlsen Christoffer  1992  MASS  AM1192  50 m  59.50   
123  Hökfelt Gustav  1994  SK NEPTUN  AS1594  50 m  59.61   
148  Mikaelsson Anton  1993  SKELLEFTEÅ  AA4193  50 m  1:00.10   
76  Johansson Oskar  1993  KUNGSBACKA  AY7593  50 m  1:00.71   
10  191  Karlsson Tobias  1991  TUREBERG  AD5991  50 m  1:00.98   
11  251  Fredriksson Jacob  1992  UDDEVALLA  AC9592  50 m  1:01.12   
12  63  Classon John  1995  KALMAR SS  AL9995  50 m  1:01.20   
13  145  Dimcevski Alexander  1995  S 02  AJ8595  50 m  1:02.15   
14  236  Davidsson Oskar  1993  VÄXJÖ SS  AD9993  50 m  1:02.50   
15  189  Wetterborg Rasmus  1996  SK TRITON  AC9396  50 m  1:02.60   
16  17  Kling Joakim  1991  GÖTEBORG  AG3391  50 m  1:02.66   
17  220  Zedendahl Oscar  1995  VÄSBY SS  AG4595  50 m  1:02.75   
18  104  Sahlström Lennie  1987  MKK  AE4187  50 m  1:02.94   
19  243  Lienau-Petersson Alexander  1993  YSTADS SS  AR5393  50 m  1:02.99   
20  142  Myhrberg Andreas  1993  S 71  AI6593  50 m  1:03.14   
21  29  Schön Enzo  1996  HS  AN1396  50 m  1:03.15   
22  196  Ericsson Oskar  1997  TÄBY SIM  AF9397  50 m  1:03.18   
23  37  Schollin Eric  1997  HÖGANÄS SS  AF2597  50 m  1:03.27   
24  217  Törnqvist Samuel  1997  VÄSBY SS  AI6197  50 m  1:03.47   
25  31  Steen Fabian  1996  HS  AH9596  50 m  1:04.63   
26  12  Ekesten Fredrik  1995  SK ENA  AX5395  50 m  1:07.18   
27  91  Palmqvist Pontus  1991  LASS  AV7391  25 m  54.58   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
8_S
Event 8, 50m Backstroke Women 
 
Nation Seniors: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
Nation Juniors: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
SWE QT: World 28.84 Universiad 29.21 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
22  Hafström Sandra  1991  HS  AR1891  50 m  29.80   
101  Lindborg Ida  1994  MKK  AB0494  50 m  29.90   
122  Eriksson Jessica  1995  SK NEPTUN  AH0895  50 m  30.06   
180  Klarén Lovisa  1992  SÖDERTÖRN  AK1692  50 m  30.24   
49  Carlén Erika  1994  JÖNKÖPING  AM5294  50 m  30.59   
103  Olsson Linnéa  1994  MKK  BX0494  50 m  30.63   
161  Svensson Sofia  1993  SKÖVDE SS  AF0893  50 m  31.12   
242  Jönsson Dinah  1998  YSTADS SS  AN6498  50 m  31.18   
66  Wranå Linnea  1998  KALMAR SS  AO1898  50 m  31.49   
10  107  Ivarsson Alice  1996  MOTALA SS  AA4296  50 m  31.55   
11  64  Lewton Josefin  1997  KALMAR SS  BF0297  50 m  31.57   
12  160  Stenhammar Emelie  1993  SKÖVDE SS  BH4293  50 m  31.62   
13  15  Bielicz Linnéa  1994  GÖTEBORG  BJ3294  50 m  31.70   
14  85  Vater Clara  1997  LANDSKRONA  AH7497  50 m  31.84   
15  96  Granborg Amanda  1999  MKK  AE7699  50 m  31.91   
16  237  Johansson Lina  1994  VÄXJÖ SS  AF0694  50 m  31.93   
17  18  Kristensson Alfhild  1999  GÖTEBORG  AI6699  50 m  31.96   
18  209  Hedman Felicia  1995  VÄSBY SS  BR6895  50 m  31.96   
19  186  Olsson Ellen  1995  SK TRITON  AA3695  50 m  32.05   
20  39  Månsson Linnéa  1996  SS IDEN  AJ6296  50 m  32.42   
21  202  Kruners Nike  1996  VARBERG  AN3496  50 m  32.49   
22  26  Krämer Kajsa  1993  HS  AH6693  50 m  33.34   
23  168  Schwartz Jennifer  1994  STRÄNGNÄS  AD8694  50 m  33.49   
24  184  Unnermark Vilma  1997  SÖDERTÖRN  AI9697  50 m  34.04   
25  86  Andersson Madelene  1995  LASS  BH3495  25 m  29.66   
26  72  Elvind Carolina  1994  KUNGSBACKA  BD4694  25 m  29.79   
27  203  Thormalm Klara  1998  HVETLANDA  AA4898  25 m  30.10   
28  138  Hinderup Lina  1994  SK RAN  BM9294  25 m  32.13   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
9_S
Event 9, 200m Butterfly Men 
 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
Nation Juniors: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
SWE QT: World 1:56.97 Universiad 1:59.03 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
260  Björk Jesper  1993  POLISEN  AU5793  50 m  2:02.72   
10  Ackerstierna Adam  1995  SK ENA  AH4995  50 m  2:07.38   
68  Holm Oskar  1993  KARLSTAD  AP9993  50 m  2:08.29   
106  Eriksson Gusten  1994  MOTALA SS  AD6594  50 m  2:08.70   
207  Fürst Markus  1996  VÄSBY SS  AA2196  50 m  2:11.02   
102  Nord Nicolas  1994  MKK  AL4194  50 m  2:11.03   
27  Llupa Cruiz  1997  HS  AG9397  50 m  2:12.89   
70  Rebner Axel  1994  KARLSTAD  AJ7194  50 m  2:12.93   
83  Norén Johan  1986  LANDSKRONA  AF9186  50 m  2:13.76   
10  Malm Markus  1997  ANDERSTORP  AE7397  50 m  2:14.12   
11  109  Bratt Joachim  1995  MASS  AE6395  50 m  2:14.22   
12  56  Larsson David  1996  JÖNKÖPING  AH7196  50 m  2:15.89   
13  69  Olsson Oskar  1995  KARLSTAD  AN7395  50 m  2:17.48   
14  75  Johansson Anton  1996  KUNGSBACKA  AJ5996  50 m  2:19.01   
15  21  Dolk Filip  1996  HS  AG5996  50 m  2:19.91   
16  232  Östberg Max  1996  VÄSTERÅS  AM1196  50 m  2:19.95   
17  Svedberg Filip  1997  BURTRÄSK  AJ0197  50 m  2:20.81   
18  139  Kindberg Marcus  1993  SK RAN  AI6993  50 m  2:20.95   
19  33  Wallin Pontus  1996  HS  AC0396  50 m  2:26.27   
20  172  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  50 m  2:31.05   
21  238  Jonsson Jesper  1993  VÄXJÖ SS  AS9393  25 m  2:00.88   
22  89  Lindborg Kalle  1994  LASS  AX1994  25 m  2:06.69   
23  213  Palosaari Robert  1992  VÄSBY SS  AC1392  25 m  2:10.54   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
10_S
Event 10, 200m Medley Women 
 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
Nation Juniors: Stina Gardell (1990) 2:13.52 2009-07-26 
SWE QT: World 2:14.26 Universiad 2:17.42 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
54  Granström Martina  1991  JÖNKÖPING  BF3691  50 m  2:15.03   
115  Höstman Joline  1988  MASS  AL2488  50 m  2:18.04   
157  Bertrand Céline  1995  SKÖVDE SS  AB7295  50 m  2:19.62   
121  Dahlberg Jonna  1995  SK NEPTUN  AP9895  50 m  2:21.79   
210  Hippi Jaqueline  1996  VÄSBY SS  AJ8496  50 m  2:22.65   
116  Lindholm Sofia  1993  MASS  AM1693  50 m  2:22.98   
223  Berggren Frida  1994  VÄSTERÅS  AE1894  50 m  2:23.23   
110  Bånnsgård Miranda  1992  MASS  AY3492  50 m  2:23.61   
140  Fransson Johanna  1994  S 71  AG1894  50 m  2:24.54   
10  179  Hägglund-Björklund Sara  1995  SÖDERTÖRN  BB3695  50 m  2:24.99   
11  176  Eriksson Jessica  1993  SÖDERTÖRN  AT2293  50 m  2:25.05   
12  234  Bergström-Tronsmoen Silje  1991  VÄXJÖ SS  AS6491  50 m  2:26.16   
13  24  Hansson Sophie  1998  HS  AM1298  50 m  2:26.25   
14  221  Åkerström Emelie  1995  VÄSBY SS  AM6295  50 m  2:27.57   
15  120  Westman Malin  1995  MASS  AA1695  50 m  2:27.66   
16  199  Karell Emma  1994  TÄBY SIM  AZ0694  50 m  2:27.86   
17  119  Westman Emma  1993  MASS  AP7693  50 m  2:28.19   
18  58  Pettersson Johanna  1996  JÖNKÖPING  AL2696  50 m  2:29.29   
19  34  Weiler Matilda  1998  HS  AF0898  50 m  2:29.41   
20  178  Hallman Josefin  1995  SÖDERTÖRN  BF4695  50 m  2:29.45   
21  197  Johansson Emelie  1996  TÄBY SIM  AN2496  50 m  2:29.53   
22  233  Andersson Madelene  1991  VÄXJÖ SS  BX0891  50 m  2:31.88   
23  183  Speiner Caroline  1994  SÖDERTÖRN  AZ0294  50 m  2:32.19   
24  79  Avenius Isabelle  1996  KUNGÄLV  AX3496  50 m  2:33.93   
25  88  Ekström Vilma  1994  LASS  AE4494  25 m  2:18.50   
26  224  Berggren Lina  1998  VÄSTERÅS  AB7698  25 m  2:24.82   
27  229  Persson Andréa  1999  VÄSTERÅS  AB5899  25 m  2:36.75   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
11_S
Event 11, 400m Freestyle Men 
 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
Nation Juniors: Anders Holmertz (1968) 3:53.83 1986-08-21 
SWE QT: World 3:49.55 Universiad 3:56.62 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
106  Eriksson Gusten  1994  MOTALA SS  AD6594  50 m  4:06.73   
112  Eliasson Isak  1996  MASS  AJ5596  50 m  4:11.20   
235  Dahlberg Martin  1992  VÄXJÖ SS  AS7192  50 m  4:11.89   
70  Rebner Axel  1994  KARLSTAD  AJ7194  50 m  4:13.01   
51  Forndal Daniel  1997  JÖNKÖPING  AB5797  50 m  4:13.23   
108  Nieminen Rasmus  1997  MOTALA SS  AC5597  50 m  4:14.26   
102  Nord Nicolas  1994  MKK  AL4194  50 m  4:15.51   
67  Björck-Teuscher Anton  1993  KARLSTAD  AH7593  50 m  4:17.29   
139  Kindberg Marcus  1993  SK RAN  AI6993  50 m  4:21.24   
10  94  Bivesand Filip  1997  MKK  AH6597  50 m  4:21.26   
11  266  Grimberg Filip  1998  HULTSFRED  AL0198  50 m  4:22.01   
12  241  Christiansson Johan  1996  YSTADS SS  AD4396  50 m  4:22.50   
13  226  Hallberg David  1994  VÄSTERÅS  AE9194  50 m  4:22.69   
14  151  Bååthe Axel  1997  SKURU IK  AQ6597  50 m  4:30.49   
15  11  Aurén Marcus  1994  SK ENA  AO4194  50 m  4:30.50   
16  12  Ekesten Fredrik  1995  SK ENA  AX5395  50 m  4:30.59   
17  264  Persson Oskar  1995  WISBY SS  AL7595  50 m  4:32.62   
18  Paulsson Adam  1995  ELFSBORG  AB4395  25 m  3:51.24   
19  87  Ekström Oscar  1994  LASS  AA2994  25 m  3:57.31   
20  225  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS  AJ1597  25 m  4:00.76   
21  90  Norlander Carl  1997  LASS  AH5397  25 m  4:03.18   
22  Berggren Alexander  1994  ELFSBORG  AK5194  25 m  4:06.60   
23  258  Wanna Simon  1996  UDDEVALLA  AD3996  25 m  4:06.62   
24  232  Östberg Max  1996  VÄSTERÅS  AM1196  25 m  4:08.80   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
12_S
Event 12, 50m Freestyle Women 
 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 24.63 2012-04-14 
SWE QT: World 25:28 Universiad 26.02 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
182  Sjöström Sarah  1993  SÖDERTÖRN  BN4493  50 m  24.63   
23  Hansson Louise  1996  HS  AO1896  50 m  25.85   
212  Lindkvist Josefin  1993  VÄSBY SS  AK4493  50 m  26.02   
49  Carlén Erika  1994  JÖNKÖPING  AM5294  50 m  26.48   
118  Rosén Anna  1994  MASS  AD2894  50 m  26.55   
215  Sjösten Emma  1996  VÄSBY SS  AG2496  50 m  26.96   
137  Dollmayer Wanda  1996  SK RAN  AL6696  50 m  26.98   
60  Thormalm Alma  1996  JÖNKÖPING  AA0296  50 m  27.00   
114  Höstman Isabelle  1990  MASS  BR8890  50 m  27.13   
10  198  Johansson Mathilda  1991  TÄBY SIM  CB2491  50 m  27.24   
11  103  Olsson Linnéa  1994  MKK  BX0494  50 m  27.30   
12  30  Sjöberg Sofie  1994  HS  BV0494  50 m  27.38   
13  107  Ivarsson Alice  1996  MOTALA SS  AA4296  50 m  27.43   
14  34  Weiler Matilda  1998  HS  AF0898  50 m  27.44   
15  187  Rosenquist Ebba  1989  SK TRITON  AI6489  50 m  27.44   
16  159  Johansson Caroline  1992  SKÖVDE SS  AH7892  50 m  27.45   
17  95  Börnfors Frida  1994  MKK  AP9494  50 m  27.49   
18  209  Hedman Felicia  1995  VÄSBY SS  BR6895  50 m  27.57   
19  263  Nord Therese  1993  POLISEN  AL7693  50 m  27.73   
20  15  Bielicz Linnéa  1994  GÖTEBORG  BJ3294  50 m  27.75   
21  40  Persson Maria  1993  SS IDEN  AK7693  50 m  27.75   
22  13  Gustafsson Rebecka  1998  SK ENA  AH4698  50 m  27.82   
23  156  Adolfsson Caroline  1993  SKÖVDE SS  AE4293  50 m  27.89   
24  267  Mattsson Rebecca  1995  SK NEPTUN  AQ0295  50 m  27.89   
25  138  Hinderup Lina  1994  SK RAN  BM9294  50 m  28.00   
26  35  Juliusson Klara  1997  HÖGANÄS SS  AH3897  50 m  28.01   
27  158  Hjalmarsson Louise  1997  SKÖVDE SS  AV8697  50 m  28.05   
28  188  Ståhl Moa  1995  SK TRITON  AV4695  50 m  28.21   
29  20  Reinhold Viktoria  1996  GÖTEBORG  AW9696  50 m  28.43   
30  237  Johansson Lina  1994  VÄXJÖ SS  AF0694  50 m  28.51   
31  216  Sparrman Tove  1996  VÄSBY SS  AQ3296  50 m  28.59   
32  242  Jönsson Dinah  1998  YSTADS SS  AN6498  50 m  28.61   
33  80  Andersson-Ekström Caroline  1994  LANDSKRONA  AE9494  50 m  30.33   
34  39  Månsson Linnéa  1996  SS IDEN  AJ6296  50 m  30.62   
35  208  Granlund Petra  1987  VÄSBY SS  AW7887  25 m  25.22   
36  88  Ekström Vilma  1994  LASS  AE4494  25 m  25.95   
37  72  Elvind Carolina  1994  KUNGSBACKA  BD4694  25 m  26.56   
38  203  Thormalm Klara  1998  HVETLANDA  AA4898  25 m  26.77   
39  214  Salih Milana  1997  VÄSBY SS  AX4697  25 m  27.80   
40  14  Bengtsson Andrea  1991  GÖTEBORG  BW6691  25 m  27.93   
41  18  Kristensson Alfhild  1999  GÖTEBORG  AI6699  25 m  28.53   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  09 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  13:06 
 
13_S
Event 13, 200m Breaststroke Men 
 
Nation Seniors: Martin Gustavsson (1980) 2:13.81 2004-05-12 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 2:14.55 2013-03-29 
SWE QT: World 2:11.66 Universiad 2:15.14 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
77  Persson Erik  1994  KUNGSBACKA  AB6794  50 m  2:14.55   
171  Skagius Johannes  1995  SUNDSVALL  AH8595  50 m  2:17.52   
206  Fürst Andreas  1990  VÄSBY SS  AE1990  50 m  2:18.67   
250  Elofsson Andreas  1995  UDDEVALLA  AF3995  50 m  2:20.93   
41  Svensson Marcus  1992  SS IDEN  AJ3192  50 m  2:22.02   
261  Falk Hansson Joel  1994  POLISEN  AT7394  50 m  2:23.06   
130  Tour Niklas  1989  SK NEPTUN  AQ3789  50 m  2:23.07   
166  Morgan Alexander  1996  SKK  AE9796  50 m  2:23.45   
193  Andersson Christoffer  1994  TYRESÖ SS  AM3594  50 m  2:24.56   
10  128  Ridell Patric  1993  SK NEPTUN  AJ7393  50 m  2:25.14   
11  228  Löfgren-Bengtson Erik  1989  VÄSTERÅS  AP4789  50 m  2:25.72   
12  201  Zarebski Pierre  1992  UPSALA S  AF0592  50 m  2:25.98   
13  61  Thorvaldsson Kevin  1995  JÖNKÖPING  AA9595  50 m  2:29.17   
14  145  Dimcevski Alexander  1995  S 02  AJ8595  50 m  2:29.48   
15  50  Dobrescu Sebastian  1994  JÖNKÖPING  AC0794  50 m  2:29.92   
16  245  Kertes Viktor  1996  ÄNGELHOLM  AP5196  50 m  2:31.23   
17  169  Dahlgren Johan  1986  SUNDSVALL  AB4986  50 m  2:31.67   
18  16  Ehrnberg Oskar  1997  GÖTEBORG  AP0597  50 m  2:33.05   
19  113  Hazard Ludvig  1995  MASS  AN9595  50 m  2:33.25   
20  28  Schippert Otto  1996  HS  AG7996  50 m  2:34.10   
21  98  Helman Jakob  1996  MKK  AU1396  50 m  2:34.43   
22  253  Koch Noa  1996  UDDEVALLA  AA0396  50 m  2:35.09   
23  153  Lulek William  1998  SKURU IK  AJ6998  50 m  2:35.27   
24  Paulsson Adam  1995  ELFSBORG  AB4395  25 m  2:19.18   
25  Engfors-Nyqvist Sebastian  1996  ELFSBORG  AB9996  25 m  2:29.76   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
14_S
Event 14, 800m Frisim Damer 
 
Nation Seniors: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
Nation Juniors: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
SWE QT: World 8:33.97 Universiad 8:49.98 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
124  Lajunen Laura  1992  SK NEPTUN  CG2692  50 m  9:03.33   
195  Ericsson Elsa  1995  TÄBY SIM  AI0895  50 m  9:03.78   
211  Hippi Josefine  1994  VÄSBY SS  BA4494  50 m  9:04.86   
97  Hansson Josefine  1992  MKK  AL8292  50 m  9:12.44   
185  Forés Alba  1998  SK TRITON  AI5298  50 m  9:16.64   
186  Olsson Ellen  1995  SK TRITON  AA3695  50 m  9:17.30   
86  Andersson Madelene  1995  LASS  BH3495  50 m  9:17.35   
147  Sjöholm Erica  1997  SJÖBO SS  AJ0497  50 m  9:19.44   
Halldén Louise  1998  DANDERYD  AW2498  50 m  9:25.05   
10  144  Dahlgren Erica  1997  S 02  AE3497  50 m  9:26.93   
11  43  Eriksen Ida  1997  JÄRFÄLLA S  AD4497  50 m  9:27.57   
12  137  Dollmayer Wanda  1996  SK RAN  AL6696  50 m  9:29.99   
13  231  Wiman Clara  1996  VÄSTERÅS  AE8896  50 m  9:40.22   
14  46  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S  AF7498  50 m  9:44.80   
15  47  Åström Karin  1996  JÄRFÄLLA S  AI8896  50 m  9:46.15   
16  Sundberg Alice  1999  DANDERYD  AS1299  50 m  9:46.35   
17  265  Öhman Emma  1997  WISBY SS  AL8297  50 m  9:53.28   
18  45  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S  AB4298  50 m  9:54.61   
19  259  Andersson Desirée  1990  POLISEN  AU3890  50 m  9:55.39   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
14_S
Event 14, 800m Frisim Damer 
 
Nation Seniors: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
Nation Juniors: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
SWE QT: World 8:33.97 Universiad 8:49.98 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
124  Lajunen Laura  1992  SK NEPTUN  CG2692  50 m  9:03.33   
195  Ericsson Elsa  1995  TÄBY SIM  AI0895  50 m  9:03.78   
211  Hippi Josefine  1994  VÄSBY SS  BA4494  50 m  9:04.86   
97  Hansson Josefine  1992  MKK  AL8292  50 m  9:12.44   
185  Forés Alba  1998  SK TRITON  AI5298  50 m  9:16.64   
186  Olsson Ellen  1995  SK TRITON  AA3695  50 m  9:17.30   
86  Andersson Madelene  1995  LASS  BH3495  50 m  9:17.35   
147  Sjöholm Erica  1997  SJÖBO SS  AJ0497  50 m  9:19.44   
Halldén Louise  1998  DANDERYD  AW2498  50 m  9:25.05   
10  144  Dahlgren Erica  1997  S 02  AE3497  50 m  9:26.93   
11  43  Eriksen Ida  1997  JÄRFÄLLA S  AD4497  50 m  9:27.57   
12  137  Dollmayer Wanda  1996  SK RAN  AL6696  50 m  9:29.99   
13  231  Wiman Clara  1996  VÄSTERÅS  AE8896  50 m  9:40.22   
14  46  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S  AF7498  50 m  9:44.80   
15  47  Åström Karin  1996  JÄRFÄLLA S  AI8896  50 m  9:46.15   
16  Sundberg Alice  1999  DANDERYD  AS1299  50 m  9:46.35   
17  265  Öhman Emma  1997  WISBY SS  AL8297  50 m  9:53.28   
18  45  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S  AB4298  50 m  9:54.61   
19  259  Andersson Desirée  1990  POLISEN  AU3890  50 m  9:55.39   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
15_S
Event 15, 50m Butterfly Men 
 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
Nation Juniors: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
SWE QT: World 23.96 Universiad 24.61 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
238  Jonsson Jesper  1993  VÄXJÖ SS  AS9393  50 m  24.66   
131  Vikström Christoffer  1987  SK NEPTUN  AB7987  50 m  25.10   
252  Koch Gulliver  1992  UDDEVALLA  AC7592  50 m  25.12   
126  Magnusson Linus  1990  SK NEPTUN  AB4790  50 m  25.24   
127  Nyström Alexander  1990  SK NEPTUN  AG1590  50 m  25.32   
190  Borin Niklas  1989  TUREBERG  AD5189  50 m  25.49   
78  Arvidsson Anton  1994  KUNGÄLV  AF1594  50 m  25.51   
111  Carlsen Christoffer  1992  MASS  AM1192  50 m  25.61   
10  Ackerstierna Adam  1995  SK ENA  AH4995  50 m  25.62   
10  260  Björk Jesper  1993  POLISEN  AU5793  50 m  25.86   
11  257  Svensson Jesper  1990  UDDEVALLA  AP6390  50 m  25.95   
12  31  Steen Fabian  1996  HS  AH9596  50 m  26.03   
13  36  Persson Mika  1998  HÖGANÄS SS  AM7798  50 m  26.04   
14  Pasurin Vladislav  1996  SK DILAN    50 m  26.09   
15  239  Mårtensson Robin  1991  VÄXJÖ SS  AD0591  50 m  26.23   
16  170  Edholm Timay  1993  SUNDSVALL  AO1993  50 m  26.26   
17  256  Risebrandt Fredrich  1992  UDDEVALLA  AF1392  50 m  26.38   
18  Svedberg Filip  1997  BURTRÄSK  AJ0197  50 m  26.41   
19  213  Palosaari Robert  1992  VÄSBY SS  AC1392  50 m  26.44   
20  152  Lindström Niklas  1991  SKURU IK  AQ6991  50 m  26.46   
21  71  Vestin Alexander  1996  KARLSTAD  AG8396  50 m  26.50   
22  93  Bengtsson Johan  1991  MKK  AP8191  50 m  26.55   
23  59  Rochowiak Viktor  1993  JÖNKÖPING  AH4993  50 m  26.57   
24  99  Hinderup Eric  1998  MKK  AH4798  50 m  26.61   
25  165  Holm Stefan  1985  SKK  AD1785  50 m  26.69   
26  150  Nordenberg Philip  1992  SKELLEFTEÅ  AR8392  50 m  26.83   
27  192  Wangel Axel  1994  TUREBERG  AJ2994  50 m  26.87   
28  164  Björklund Philip  1992  SKK  AG2192  50 m  26.89   
29  167  Ny Hampus  1990  STRÄNGNÄS  AP1190  50 m  26.97   
30  251  Fredriksson Jacob  1992  UDDEVALLA  AC9592  50 m  27.01   
31  136  Dollmayer Kalle  1993  SK RAN  AP4993  50 m  27.09   
32  21  Dolk Filip  1996  HS  AG5996  50 m  27.39   
33  63  Classon John  1995  KALMAR SS  AL9995  50 m  27.43   
34  81  Christensson Alfred  1998  LANDSKRONA  AH0398  50 m  27.44   
35  82  Christensson Filip  1991  LANDSKRONA  AG5791  50 m  27.52   
36  69  Olsson Oskar  1995  KARLSTAD  AN7395  50 m  27.90   
37  27  Llupa Cruiz  1997  HS  AG9397  50 m  27.92   
38  83  Norén Johan  1986  LANDSKRONA  AF9186  50 m  28.02   
39  244  Olsson Hampus  1991  YSTADS SS  AE2191  50 m  28.17   
40  68  Holm Oskar  1993  KARLSTAD  AP9993  50 m  28.19   
41  217  Törnqvist Samuel  1997  VÄSBY SS  AI6197  50 m  28.24   
42  84  Schön-Svensson Adam  1991  LANDSKRONA  AD9791  50 m  28.75   
43  91  Palmqvist Pontus  1991  LASS  AV7391  25 m  24.93   
44  89  Lindborg Kalle  1994  LASS  AX1994  25 m  25.92   
45  73  Eriksson Gustav  1994  KUNGSBACKA  AB9394  25 m  26.52   
46  38  Hansen Fredrik  1992  SS IDEN  AR0192  25 m  27.38   
47  92  Sjöberg Grim  1995  LASS  AB2995  25 m  27.56   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
16_S
Event 16, 200m Backstroke Women 
 
Nation Seniors: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
Nation Juniors: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
SWE QT: World 2:10.60 Universiad 2:15.08 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
22  Hafström Sandra  1991  HS  AR1891  50 m  2:13.51   
101  Lindborg Ida  1994  MKK  AB0494  50 m  2:15.74   
161  Svensson Sofia  1993  SKÖVDE SS  AF0893  50 m  2:18.39   
44  Eriksen Josefin  1995  JÄRFÄLLA S  AS2495  50 m  2:20.39   
184  Unnermark Vilma  1997  SÖDERTÖRN  AI9697  50 m  2:21.81   
122  Eriksson Jessica  1995  SK NEPTUN  AH0895  50 m  2:22.02   
103  Olsson Linnéa  1994  MKK  BX0494  50 m  2:22.43   
140  Fransson Johanna  1994  S 71  AG1894  50 m  2:23.02   
157  Bertrand Céline  1995  SKÖVDE SS  AB7295  50 m  2:23.02   
10  155  Pavlu Lewin Marlene  1997  SKURU IK  AH9497  50 m  2:23.26   
11  66  Wranå Linnea  1998  KALMAR SS  AO1898  50 m  2:25.83   
12  62  Arvidsson Miranda  1998  KALMAR SS  AJ5298  50 m  2:26.54   
13  147  Sjöholm Erica  1997  SJÖBO SS  AJ0497  50 m  2:26.74   
14  52  Galic Maria  1995  JÖNKÖPING  AD9495  50 m  2:26.81   
15  205  Bäck Emelie  1996  VÄSBY SS  AE4696  50 m  2:27.86   
16  219  Wiiand Agnes  1997  VÄSBY SS  AM1497  50 m  2:27.97   
17  96  Granborg Amanda  1999  MKK  AE7699  50 m  2:28.18   
18  58  Pettersson Johanna  1996  JÖNKÖPING  AL2696  50 m  2:28.31   
19  242  Jönsson Dinah  1998  YSTADS SS  AN6498  50 m  2:28.32   
20  159  Johansson Caroline  1992  SKÖVDE SS  AH7892  50 m  2:28.63   
21  240  Stillman Ebba  1996  VÄXJÖ SS  AH9496  50 m  2:28.72   
22  64  Lewton Josefin  1997  KALMAR SS  BF0297  50 m  2:30.28   
23  179  Hägglund-Björklund Sara  1995  SÖDERTÖRN  BB3695  50 m  2:30.30   
24  178  Hallman Josefin  1995  SÖDERTÖRN  BF4695  50 m  2:31.00   
25  202  Kruners Nike  1996  VARBERG  AN3496  50 m  2:31.16   
26  39  Månsson Linnéa  1996  SS IDEN  AJ6296  50 m  2:35.04   
27  85  Vater Clara  1997  LANDSKRONA  AH7497  50 m  2:38.53   
28  86  Andersson Madelene  1995  LASS  BH3495  25 m  2:20.13   
29  26  Krämer Kajsa  1993  HS  AH6693  25 m  2:22.64   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
17_S
Event 17, 100m Freestyle Women 
 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 53.05 2011-12-04 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 53.05 2011-12-04 
SWE QT: World 54.43 Universiad 56.44 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
182  Sjöström Sarah  1993  SÖDERTÖRN  BN4493  50 m  53.29   
23  Hansson Louise  1996  HS  AO1896  50 m  55.15   
212  Lindkvist Josefin  1993  VÄSBY SS  AK4493  50 m  56.65   
157  Bertrand Céline  1995  SKÖVDE SS  AB7295  50 m  57.60   
137  Dollmayer Wanda  1996  SK RAN  AL6696  50 m  57.87   
49  Carlén Erika  1994  JÖNKÖPING  AM5294  50 m  57.88   
118  Rosén Anna  1994  MASS  AD2894  50 m  58.19   
124  Lajunen Laura  1992  SK NEPTUN  CG2692  50 m  58.24   
155  Pavlu Lewin Marlene  1997  SKURU IK  AH9497  50 m  58.46   
10  114  Höstman Isabelle  1990  MASS  BR8890  50 m  58.74   
11  223  Berggren Frida  1994  VÄSTERÅS  AE1894  50 m  58.93   
12  185  Forés Alba  1998  SK TRITON  AI5298  50 m  59.22   
13  187  Rosenquist Ebba  1989  SK TRITON  AI6489  50 m  59.30   
14  30  Sjöberg Sofie  1994  HS  BV0494  50 m  59.60   
15  158  Hjalmarsson Louise  1997  SKÖVDE SS  AV8697  50 m  59.65   
16  159  Johansson Caroline  1992  SKÖVDE SS  AH7892  50 m  59.66   
17  62  Arvidsson Miranda  1998  KALMAR SS  AJ5298  50 m  59.69   
18  215  Sjösten Emma  1996  VÄSBY SS  AG2496  50 m  59.69   
19  15  Bielicz Linnéa  1994  GÖTEBORG  BJ3294  50 m  59.76   
20  116  Lindholm Sofia  1993  MASS  AM1693  50 m  59.76   
21  107  Ivarsson Alice  1996  MOTALA SS  AA4296  50 m  59.79   
22  52  Galic Maria  1995  JÖNKÖPING  AD9495  50 m  59.85   
23  60  Thormalm Alma  1996  JÖNKÖPING  AA0296  50 m  59.88   
24  188  Ståhl Moa  1995  SK TRITON  AV4695  50 m  1:00.02   
25  47  Åström Karin  1996  JÄRFÄLLA S  AI8896  50 m  1:00.05   
26  263  Nord Therese  1993  POLISEN  AL7693  50 m  1:00.05   
27  209  Hedman Felicia  1995  VÄSBY SS  BR6895  50 m  1:00.35   
28  179  Hägglund-Björklund Sara  1995  SÖDERTÖRN  BB3695  50 m  1:00.52   
29  234  Bergström-Tronsmoen Silje  1991  VÄXJÖ SS  AS6491  50 m  1:00.60   
30  34  Weiler Matilda  1998  HS  AF0898  50 m  1:00.63   
31  43  Eriksen Ida  1997  JÄRFÄLLA S  AD4497  50 m  1:00.78   
32  20  Reinhold Viktoria  1996  GÖTEBORG  AW9696  50 m  1:01.47   
33  214  Salih Milana  1997  VÄSBY SS  AX4697  50 m  1:01.48   
34  156  Adolfsson Caroline  1993  SKÖVDE SS  AE4293  50 m  1:01.63   
35  46  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S  AF7498  50 m  1:01.97   
36  178  Hallman Josefin  1995  SÖDERTÖRN  BF4695  50 m  1:02.06   
37  Halldén Louise  1998  DANDERYD  AW2498  50 m  1:02.39   
38  240  Stillman Ebba  1996  VÄXJÖ SS  AH9496  50 m  1:02.48   
39  242  Jönsson Dinah  1998  YSTADS SS  AN6498  50 m  1:02.77   
40  66  Wranå Linnea  1998  KALMAR SS  AO1898  50 m  1:03.32   
41  40  Persson Maria  1993  SS IDEN  AK7693  50 m  1:03.33   
42  Sundberg Alice  1999  DANDERYD  AS1299  50 m  1:06.50   
43  88  Ekström Vilma  1994  LASS  AE4494  25 m  55.72   
44  95  Börnfors Frida  1994  MKK  AP9494  25 m  57.47   
45  86  Andersson Madelene  1995  LASS  BH3495  25 m  58.10   
46  216  Sparrman Tove  1996  VÄSBY SS  AQ3296  25 m  58.26   
47  138  Hinderup Lina  1994  SK RAN  BM9294  25 m  59.25   
48  18  Kristensson Alfhild  1999  GÖTEBORG  AI6699  25 m  59.69   
49  203  Thormalm Klara  1998  HVETLANDA  AA4898  25 m  1:00.04   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
18_S
Event 18, 200m Freestyle Men 
 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Nation Juniors: Christoffer Wikstöm (1987) 1:50.12 2007-07-26 
SWE QT: World 1:47.97 Universiad 1:50.76 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
238  Jonsson Jesper  1993  VÄXJÖ SS  AS9393  50 m  1:52.40   
249  Carlsson Mattias  1990  UDDEVALLA  AP3590  50 m  1:53.13   
48  Andersson Anton  1993  JÖNKÖPING  AC1593  50 m  1:54.69   
73  Eriksson Gustav  1994  KUNGSBACKA  AB9394  50 m  1:55.28   
55  Gustavsson Emil  1995  JÖNKÖPING  AD9995  50 m  1:56.94   
149  Mikaelsson Oskar  1995  SKELLEFTEÅ  AA1195  50 m  1:56.98   
235  Dahlberg Martin  1992  VÄXJÖ SS  AS7192  50 m  1:57.16   
106  Eriksson Gusten  1994  MOTALA SS  AD6594  50 m  1:57.32   
111  Carlsen Christoffer  1992  MASS  AM1192  50 m  1:57.36   
10  112  Eliasson Isak  1996  MASS  AJ5596  50 m  1:57.37   
11  256  Risebrandt Fredrich  1992  UDDEVALLA  AF1392  50 m  1:57.51   
12  207  Fürst Markus  1996  VÄSBY SS  AA2196  50 m  1:58.18   
13  70  Rebner Axel  1994  KARLSTAD  AJ7194  50 m  1:58.50   
14  51  Forndal Daniel  1997  JÖNKÖPING  AB5797  50 m  1:58.55   
15  150  Nordenberg Philip  1992  SKELLEFTEÅ  AR8392  50 m  1:58.87   
16  68  Holm Oskar  1993  KARLSTAD  AP9993  50 m  1:59.04   
17  29  Schön Enzo  1996  HS  AN1396  50 m  1:59.26   
18  Malm Markus  1997  ANDERSTORP  AE7397  50 m  1:59.55   
19  108  Nieminen Rasmus  1997  MOTALA SS  AC5597  50 m  1:59.65   
20  177  Hagström Marcus  1991  SÖDERTÖRN  AQ5191  50 m  1:59.84   
21  74  Hörndahl Viktor  1995  KUNGSBACKA  AT5395  50 m  1:59.87   
22  84  Schön-Svensson Adam  1991  LANDSKRONA  AD9791  50 m  2:00.02   
23  245  Kertes Viktor  1996  ÄNGELHOLM  AP5196  50 m  2:00.10   
24  33  Wallin Pontus  1996  HS  AC0396  50 m  2:00.18   
25  139  Kindberg Marcus  1993  SK RAN  AI6993  50 m  2:01.95   
26  69  Olsson Oskar  1995  KARLSTAD  AN7395  50 m  2:02.01   
27  164  Björklund Philip  1992  SKK  AG2192  50 m  2:02.24   
28  226  Hallberg David  1994  VÄSTERÅS  AE9194  50 m  2:02.27   
29  266  Grimberg Filip  1998  HULTSFRED  AL0198  50 m  2:02.59   
30  174  Hansson Theodor  1994  SÖDERTÄLJE  AG8394  50 m  2:02.99   
31  241  Christiansson Johan  1996  YSTADS SS  AD4396  50 m  2:03.82   
32  67  Björck-Teuscher Anton  1993  KARLSTAD  AH7593  50 m  2:04.72   
33  243  Lienau-Petersson Alexander  1993  YSTADS SS  AR5393  50 m  2:05.30   
34  12  Ekesten Fredrik  1995  SK ENA  AX5395  50 m  2:06.20   
35  172  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  50 m  2:08.22   
36  264  Persson Oskar  1995  WISBY SS  AL7595  50 m  2:08.62   
37  11  Aurén Marcus  1994  SK ENA  AO4194  50 m  2:09.57   
38  151  Bååthe Axel  1997  SKURU IK  AQ6597  50 m  2:09.65   
39  87  Ekström Oscar  1994  LASS  AA2994  25 m  1:46.36   
40  Paulsson Adam  1995  ELFSBORG  AB4395  25 m  1:49.34   
41  225  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS  AJ1597  25 m  1:55.93   
42  90  Norlander Carl  1997  LASS  AH5397  25 m  1:56.06   
43  89  Lindborg Kalle  1994  LASS  AX1994  25 m  1:56.22   
44  Berggren Alexander  1994  ELFSBORG  AK5194  25 m  1:57.76   
45  232  Östberg Max  1996  VÄSTERÅS  AM1196  25 m  1:58.26   
46  92  Sjöberg Grim  1995  LASS  AB2995  25 m  1:59.49   
47  94  Bivesand Filip  1997  MKK  AH6597  25 m  2:00.18   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
19_S
Event 19, 50m Breaststroke Women 
 
Nation Seniors: Jennie Johansson (1988) 30.65 2012-06-29 
Nation Juniors: Rebecca Ejdervik (1987) 31.42 2008-07-18 
SWE QT: World 32.00 Universiad 32.45 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
115  Höstman Joline  1988  MASS  AL2488  50 m  32.36   
14  Bengtsson Andrea  1991  GÖTEBORG  BW6691  50 m  32.65   
255  Olofsson Sandra  1990  UDDEVALLA  AK8290  50 m  32.78   
176  Eriksson Jessica  1993  SÖDERTÖRN  AT2293  50 m  32.93   
162  Billquist Jessica  1996  SPÅRVÄGEN  AV1496  50 m  33.07   
200  Westerlund Lina  1995  UPSALA S  BD5295  50 m  33.18   
24  Hansson Sophie  1998  HS  AM1298  50 m  33.28   
214  Salih Milana  1997  VÄSBY SS  AX4697  50 m  33.36   
246  Rosvall Lina  1997  ÄNGELHOLM  AC2897  50 m  33.75   
10  20  Reinhold Viktoria  1996  GÖTEBORG  AW9696  50 m  33.86   
11  125  Lindberg Linnea  1996  SK NEPTUN  AL7696  50 m  33.94   
12  135  Wallberg Sara  1999  NKK  AJ2899  50 m  33.95   
13  65  Lindgren Tilda  1997  KALMAR SS  AV6297  50 m  34.03   
14  35  Juliusson Klara  1997  HÖGANÄS SS  AH3897  50 m  34.26   
15  79  Avenius Isabelle  1996  KUNGÄLV  AX3496  50 m  34.35   
16  32  Tran Mari Louise  1997  HS  AL2897  50 m  34.39   
17  60  Thormalm Alma  1996  JÖNKÖPING  AA0296  50 m  34.55   
18  194  Norrman Vendela  1995  TYRESÖ SS  AQ4495  50 m  34.58   
19  163  Strömstedt Fanny  1996  SPÅRVÄGEN  AK4696  50 m  34.74   
20  224  Berggren Lina  1998  VÄSTERÅS  AB7698  50 m  34.85   
21  248  Thurfjell Julia  1994  SS04  BG3894  50 m  35.19   
22  237  Johansson Lina  1994  VÄXJÖ SS  AF0694  50 m  35.55   
23  247  Nordin Carolina  1987  SS04  AL9287  50 m  35.77   
24  154  Mcpheat Enya  1997  SKURU IK  AS4697  50 m  36.14   
25  218  Wahlund Emma  1998  VÄSBY SS  AB5298  50 m  36.18   
26  13  Gustafsson Rebecka  1998  SK ENA  AH4698  50 m  36.86   
27  25  Holm Johanna  1996  HS  AI7896  50 m  36.97   
28  183  Speiner Caroline  1994  SÖDERTÖRN  AZ0294  50 m  36.99   
29  229  Persson Andréa  1999  VÄSTERÅS  AB5899  50 m  37.65   
30  203  Thormalm Klara  1998  HVETLANDA  AA4898  25 m  32.65   
31  88  Ekström Vilma  1994  LASS  AE4494  25 m  32.87   
32  254  Niklasson Johanna  1996  UDDEVALLA  AQ6896  25 m  34.09   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
20_S
Event 20, 100m Breaststroke Men 
 
Nation Seniors: Jonas Andersson (1984) 1:01.60 2008-03-18 
Nation Juniors: Johannes Skagius (1995) 1:01.61 2012-07-08 
SWE QT: World 1:00.57 Universiad 1:02.20 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
171  Skagius Johannes  1995  SUNDSVALL  AH8595  50 m  1:01.61   
41  Svensson Marcus  1992  SS IDEN  AJ3192  50 m  1:03.59   
130  Tour Niklas  1989  SK NEPTUN  AQ3789  50 m  1:04.36   
206  Fürst Andreas  1990  VÄSBY SS  AE1990  50 m  1:04.56   
166  Morgan Alexander  1996  SKK  AE9796  50 m  1:04.83   
250  Elofsson Andreas  1995  UDDEVALLA  AF3995  50 m  1:05.43   
193  Andersson Christoffer  1994  TYRESÖ SS  AM3594  50 m  1:05.98   
128  Ridell Patric  1993  SK NEPTUN  AJ7393  50 m  1:06.29   
252  Koch Gulliver  1992  UDDEVALLA  AC7592  50 m  1:06.55   
10  261  Falk Hansson Joel  1994  POLISEN  AT7394  50 m  1:06.58   
11  77  Persson Erik  1994  KUNGSBACKA  AB6794  50 m  1:06.68   
12  50  Dobrescu Sebastian  1994  JÖNKÖPING  AC0794  50 m  1:07.12   
13  53  Galic Toni  1989  JÖNKÖPING  AA9589  50 m  1:07.22   
14  228  Löfgren-Bengtson Erik  1989  VÄSTERÅS  AP4789  50 m  1:07.32   
15  132  Jansson Anton  1992  NKK  AJ6392  50 m  1:07.47   
16  201  Zarebski Pierre  1992  UPSALA S  AF0592  50 m  1:07.49   
17  141  Klügel Victor  1995  S 71  AC8595  50 m  1:07.67   
18  169  Dahlgren Johan  1986  SUNDSVALL  AB4986  50 m  1:07.86   
19  61  Thorvaldsson Kevin  1995  JÖNKÖPING  AA9595  50 m  1:08.37   
20  253  Koch Noa  1996  UDDEVALLA  AA0396  50 m  1:08.41   
21  245  Kertes Viktor  1996  ÄNGELHOLM  AP5196  50 m  1:08.60   
22  189  Wetterborg Rasmus  1996  SK TRITON  AC9396  50 m  1:08.69   
23  28  Schippert Otto  1996  HS  AG7996  50 m  1:10.28   
24  113  Hazard Ludvig  1995  MASS  AN9595  50 m  1:11.12   
25  16  Ehrnberg Oskar  1997  GÖTEBORG  AP0597  50 m  1:11.66   
26  56  Larsson David  1996  JÖNKÖPING  AH7196  50 m  1:12.97   
27  98  Helman Jakob  1996  MKK  AU1396  50 m  1:13.52   
28  Olsson Fredrik  1994  ELFSBORG  AN2994  25 m  1:07.03   
29  Engfors-Nyqvist Sebastian  1996  ELFSBORG  AB9996  25 m  1:09.06   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
21_S
Event 21, 400m Medley Women 
 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 4:38.46 2012-05-21 
Nation Juniors: Stina Gardell (1989) 4:42.71 2009-08-02 
SWE QT: World 4:43.46 Universiad 4:52.09 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
157  Bertrand Céline  1995  SKÖVDE SS  AB7295  50 m  4:54.96   
210  Hippi Jaqueline  1996  VÄSBY SS  AJ8496  50 m  4:58.88   
121  Dahlberg Jonna  1995  SK NEPTUN  AP9895  50 m  5:01.65   
97  Hansson Josefine  1992  MKK  AL8292  50 m  5:05.11   
147  Sjöholm Erica  1997  SJÖBO SS  AJ0497  50 m  5:09.28   
119  Westman Emma  1993  MASS  AP7693  50 m  5:11.38   
120  Westman Malin  1995  MASS  AA1695  50 m  5:12.09   
221  Åkerström Emelie  1995  VÄSBY SS  AM6295  50 m  5:12.37   
58  Pettersson Johanna  1996  JÖNKÖPING  AL2696  50 m  5:14.73   
10  205  Bäck Emelie  1996  VÄSBY SS  AE4696  50 m  5:18.11   
11  197  Johansson Emelie  1996  TÄBY SIM  AN2496  50 m  5:20.68   
12  231  Wiman Clara  1996  VÄSTERÅS  AE8896  25 m  5:05.75   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
22_S
Event 22, 100m Butterfly Men 
 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Nation Juniors: Erik Andersson (1984) 54.51 2003-06-27 
SWE QT: World 52.36 Universiad 53.73 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
238  Jonsson Jesper  1993  VÄXJÖ SS  AS9393  50 m  54.95   
127  Nyström Alexander  1990  SK NEPTUN  AG1590  50 m  55.60   
260  Björk Jesper  1993  POLISEN  AU5793  50 m  55.80   
10  Ackerstierna Adam  1995  SK ENA  AH4995  50 m  56.67   
257  Svensson Jesper  1990  UDDEVALLA  AP6390  50 m  56.76   
252  Koch Gulliver  1992  UDDEVALLA  AC7592  50 m  57.10   
165  Holm Stefan  1985  SKK  AD1785  50 m  57.13   
207  Fürst Markus  1996  VÄSBY SS  AA2196  50 m  58.78   
93  Bengtsson Johan  1991  MKK  AP8191  50 m  58.85   
10  31  Steen Fabian  1996  HS  AH9596  50 m  59.04   
11  70  Rebner Axel  1994  KARLSTAD  AJ7194  50 m  59.13   
12  Pasurin Vladislav  1996  SK DILAN    50 m  59.21   
13  102  Nord Nicolas  1994  MKK  AL4194  50 m  59.26   
14  239  Mårtensson Robin  1991  VÄXJÖ SS  AD0591  50 m  59.29   
15  78  Arvidsson Anton  1994  KUNGÄLV  AF1594  50 m  59.31   
16  213  Palosaari Robert  1992  VÄSBY SS  AC1392  50 m  59.45   
17  109  Bratt Joachim  1995  MASS  AE6395  50 m  59.60   
18  68  Holm Oskar  1993  KARLSTAD  AP9993  50 m  59.83   
19  Svedberg Filip  1997  BURTRÄSK  AJ0197  50 m  59.84   
20  21  Dolk Filip  1996  HS  AG5996  50 m  59.96   
21  164  Björklund Philip  1992  SKK  AG2192  50 m  1:00.14   
22  Malm Markus  1997  ANDERSTORP  AE7397  50 m  1:00.21   
23  83  Norén Johan  1986  LANDSKRONA  AF9186  50 m  1:00.30   
24  27  Llupa Cruiz  1997  HS  AG9397  50 m  1:00.40   
25  69  Olsson Oskar  1995  KARLSTAD  AN7395  50 m  1:00.53   
26  71  Vestin Alexander  1996  KARLSTAD  AG8396  50 m  1:00.55   
27  75  Johansson Anton  1996  KUNGSBACKA  AJ5996  50 m  1:01.03   
28  81  Christensson Alfred  1998  LANDSKRONA  AH0398  50 m  1:01.24   
29  17  Kling Joakim  1991  GÖTEBORG  AG3391  50 m  1:01.47   
30  56  Larsson David  1996  JÖNKÖPING  AH7196  50 m  1:01.56   
31  170  Edholm Timay  1993  SUNDSVALL  AO1993  50 m  1:01.95   
32  99  Hinderup Eric  1998  MKK  AH4798  50 m  1:02.44   
33  36  Persson Mika  1998  HÖGANÄS SS  AM7798  50 m  1:03.66   
34  91  Palmqvist Pontus  1991  LASS  AV7391  25 m  55.13   
35  89  Lindborg Kalle  1994  LASS  AX1994  25 m  56.32   
36  173  Gradin André  1994  SÖDERTÄLJE  AN1194  25 m  57.85   
37  258  Wanna Simon  1996  UDDEVALLA  AD3996  25 m  1:00.88   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
23_S
Event 23, 100m Backstroke Women 
 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 1:00.74 2009-08-01 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 1:00.74 2009-08-01 
SWE QT: World 1:00.25 Universiad 1:02.29 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
22  Hafström Sandra  1991  HS  AR1891  50 m  1:02.65   
101  Lindborg Ida  1994  MKK  AB0494  50 m  1:02.97   
23  Hansson Louise  1996  HS  AO1896  50 m  1:03.38   
155  Pavlu Lewin Marlene  1997  SKURU IK  AH9497  50 m  1:04.88   
122  Eriksson Jessica  1995  SK NEPTUN  AH0895  50 m  1:05.21   
161  Svensson Sofia  1993  SKÖVDE SS  AF0893  50 m  1:05.76   
180  Klarén Lovisa  1992  SÖDERTÖRN  AK1692  50 m  1:05.90   
103  Olsson Linnéa  1994  MKK  BX0494  50 m  1:05.91   
49  Carlén Erika  1994  JÖNKÖPING  AM5294  50 m  1:06.21   
10  233  Andersson Madelene  1991  VÄXJÖ SS  BX0891  50 m  1:06.36   
11  62  Arvidsson Miranda  1998  KALMAR SS  AJ5298  50 m  1:06.91   
12  66  Wranå Linnea  1998  KALMAR SS  AO1898  50 m  1:07.30   
13  64  Lewton Josefin  1997  KALMAR SS  BF0297  50 m  1:07.39   
14  242  Jönsson Dinah  1998  YSTADS SS  AN6498  50 m  1:07.49   
15  184  Unnermark Vilma  1997  SÖDERTÖRN  AI9697  50 m  1:07.72   
16  96  Granborg Amanda  1999  MKK  AE7699  50 m  1:08.23   
17  202  Kruners Nike  1996  VARBERG  AN3496  50 m  1:08.44   
18  160  Stenhammar Emelie  1993  SKÖVDE SS  BH4293  50 m  1:08.53   
19  159  Johansson Caroline  1992  SKÖVDE SS  AH7892  50 m  1:08.77   
20  209  Hedman Felicia  1995  VÄSBY SS  BR6895  50 m  1:08.80   
21  15  Bielicz Linnéa  1994  GÖTEBORG  BJ3294  50 m  1:09.39   
22  85  Vater Clara  1997  LANDSKRONA  AH7497  50 m  1:09.53   
23  178  Hallman Josefin  1995  SÖDERTÖRN  BF4695  50 m  1:10.53   
24  26  Krämer Kajsa  1993  HS  AH6693  50 m  1:11.05   
25  52  Galic Maria  1995  JÖNKÖPING  AD9495  50 m  1:11.09   
26  138  Hinderup Lina  1994  SK RAN  BM9294  50 m  1:13.00   
27  168  Schwartz Jennifer  1994  STRÄNGNÄS  AD8694  50 m  1:14.47   
28  39  Månsson Linnéa  1996  SS IDEN  AJ6296  25 m  1:05.21   
29  140  Fransson Johanna  1994  S 71  AG1894  25 m  1:05.22   
30  203  Thormalm Klara  1998  HVETLANDA  AA4898  25 m  1:07.98   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  09 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  13:08 
 
24_S
Event 24, 50m Backstroke Men 
 
Nation Seniors: Pontus Renholm (1986) 25.46 2008-07-16 
Nation Juniors: Niklas Borin (1989) 26.46 2009-07-04 
SWE QT: World 25.43 Universiad 26.08 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
190  Borin Niklas  1989  TUREBERG  AD5189  50 m  26.22   
100  Hjelm Måns  1992  MKK  AC7992  50 m  26.54   
262  Nilsson Martin  1993  POLISEN  AL6793  50 m  26.82   
57  Pettersson Axel  1995  JÖNKÖPING  AE8995  50 m  26.92   
143  Bergman Fabian  1994  SALTSJÖB  AQ2194  50 m  27.33   
260  Björk Jesper  1993  POLISEN  AU5793  50 m  27.82   
191  Karlsson Tobias  1991  TUREBERG  AD5991  50 m  28.42   
148  Mikaelsson Anton  1993  SKELLEFTEÅ  AA4193  50 m  28.43   
63  Classon John  1995  KALMAR SS  AL9995  50 m  28.47   
10  123  Hökfelt Gustav  1994  SK NEPTUN  AS1594  50 m  28.57   
11  76  Johansson Oskar  1993  KUNGSBACKA  AY7593  50 m  28.68   
12  152  Lindström Niklas  1991  SKURU IK  AQ6991  50 m  28.68   
13  59  Rochowiak Viktor  1993  JÖNKÖPING  AH4993  50 m  28.69   
14  251  Fredriksson Jacob  1992  UDDEVALLA  AC9592  50 m  28.78   
15  175  Kesenci Alexander  1995  SÖDERTÄLJE  AK7195  50 m  28.96   
16  236  Davidsson Oskar  1993  VÄXJÖ SS  AD9993  50 m  29.00   
17  217  Törnqvist Samuel  1997  VÄSBY SS  AI6197  50 m  29.26   
18  142  Myhrberg Andreas  1993  S 71  AI6593  50 m  29.30   
19  37  Schollin Eric  1997  HÖGANÄS SS  AF2597  50 m  29.43   
20  220  Zedendahl Oscar  1995  VÄSBY SS  AG4595  50 m  29.50   
21  243  Lienau-Petersson Alexander  1993  YSTADS SS  AR5393  50 m  29.64   
22  167  Ny Hampus  1990  STRÄNGNÄS  AP1190  50 m  30.82   
23  12  Ekesten Fredrik  1995  SK ENA  AX5395  50 m  31.14   
24  81  Christensson Alfred  1998  LANDSKRONA  AH0398  50 m  31.40   
25  91  Palmqvist Pontus  1991  LASS  AV7391  25 m  25.44   
26  104  Sahlström Lennie  1987  MKK  AE4187  25 m  26.80   
27  38  Hansen Fredrik  1992  SS IDEN  AR0192  25 m  29.35   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
25_S
Event 25, 200m Butterfly Women 
 
Nation Seniors: Martina Granström (1991) 2:07.83 2012-07-31 
Nation Juniors: Martina Granström (1991) 2:08.01 2011-07-27 
SWE QT: World 2:09.33 Universiad 2:15.17 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
54  Granström Martina  1991  JÖNKÖPING  BF3691  50 m  2:07.83   
134  Podéus Elin  1997  NKK  AE8297  50 m  2:17.37   
181  Klasson Carin  1995  SÖDERTÖRN  BB4695  50 m  2:21.43   
110  Bånnsgård Miranda  1992  MASS  AY3492  50 m  2:21.98   
219  Wiiand Agnes  1997  VÄSBY SS  AM1497  50 m  2:22.10   
204  Andersson Jennie  1993  VÄSBY SS  AD2893  50 m  2:22.53   
116  Lindholm Sofia  1993  MASS  AM1693  50 m  2:22.56   
42  Baron Linda  1995  JÄRFÄLLA S  AB3495  50 m  2:23.44   
240  Stillman Ebba  1996  VÄXJÖ SS  AH9496  50 m  2:24.47   
10  199  Karell Emma  1994  TÄBY SIM  AZ0694  50 m  2:26.00   
11  105  Tran Cassandra  1997  MKK  AN5697  50 m  2:26.38   
12  19  Kristensson Inez  1997  GÖTEBORG  AK1897  50 m  2:28.07   
13  45  Hanson Isabelle  1998  JÄRFÄLLA S  AB4298  50 m  2:29.89   
14  47  Åström Karin  1996  JÄRFÄLLA S  AI8896  50 m  2:29.89   
15  222  Berggren Elin  1996  VÄSTERÅS  AG5296  25 m  2:26.48   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
26_S
Event 26, 200m Medley Men 
 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:59.16 2013-04-05 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 2:04.50 2012-03-25 
SWE QT: World 1:59.99 Universiad 2:04.13 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
77  Persson Erik  1994  KUNGSBACKA  AB6794  50 m  2:04.71   
227  Kanth Linus  1991  VÄSTERÅS  AP5991  50 m  2:06.10   
48  Andersson Anton  1993  JÖNKÖPING  AC1593  50 m  2:07.64   
10  Ackerstierna Adam  1995  SK ENA  AH4995  50 m  2:08.42   
117  Löfgren Patrik  1996  MASS  AA4396  50 m  2:11.37   
201  Zarebski Pierre  1992  UPSALA S  AF0592  50 m  2:11.86   
189  Wetterborg Rasmus  1996  SK TRITON  AC9396  50 m  2:13.41   
92  Sjöberg Grim  1995  LASS  AB2995  50 m  2:14.28   
51  Forndal Daniel  1997  JÖNKÖPING  AB5797  50 m  2:15.06   
10  177  Hagström Marcus  1991  SÖDERTÖRN  AQ5191  50 m  2:15.52   
11  33  Wallin Pontus  1996  HS  AC0396  50 m  2:16.54   
12  Malm Markus  1997  ANDERSTORP  AE7397  50 m  2:17.85   
13  109  Bratt Joachim  1995  MASS  AE6395  50 m  2:18.13   
14  56  Larsson David  1996  JÖNKÖPING  AH7196  50 m  2:18.74   
15  232  Östberg Max  1996  VÄSTERÅS  AM1196  50 m  2:19.38   
16  153  Lulek William  1998  SKURU IK  AJ6998  50 m  2:20.69   
17  113  Hazard Ludvig  1995  MASS  AN9595  50 m  2:20.92   
18  27  Llupa Cruiz  1997  HS  AG9397  50 m  2:21.92   
19  Svedberg Filip  1997  BURTRÄSK  AJ0197  50 m  2:27.30   
20  67  Björck-Teuscher Anton  1993  KARLSTAD  AH7593  50 m  2:29.63   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
27_S
Event 27, 400m Freestyle Women 
 
Nation Seniors: Gabriella Fagundez (1985) 4:10.20 2008-03-24 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 4:12.24 2013-03-10 
SWE QT: World 4:09.08 Universiad 4:18.46 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
182  Sjöström Sarah  1993  SÖDERTÖRN  BN4493  50 m  4:12.24   
195  Ericsson Elsa  1995  TÄBY SIM  AI0895  50 m  4:20.99   
124  Lajunen Laura  1992  SK NEPTUN  CG2692  50 m  4:22.34   
211  Hippi Josefine  1994  VÄSBY SS  BA4494  50 m  4:25.21   
15  Bielicz Linnéa  1994  GÖTEBORG  BJ3294  50 m  4:27.87   
44  Eriksen Josefin  1995  JÄRFÄLLA S  AS2495  50 m  4:29.30   
43  Eriksen Ida  1997  JÄRFÄLLA S  AD4497  50 m  4:30.60   
147  Sjöholm Erica  1997  SJÖBO SS  AJ0497  50 m  4:32.08   
223  Berggren Frida  1994  VÄSTERÅS  AE1894  50 m  4:32.10   
10  185  Forés Alba  1998  SK TRITON  AI5298  50 m  4:32.12   
11  179  Hägglund-Björklund Sara  1995  SÖDERTÖRN  BB3695  50 m  4:32.48   
12  140  Fransson Johanna  1994  S 71  AG1894  50 m  4:32.94   
13  158  Hjalmarsson Louise  1997  SKÖVDE SS  AV8697  50 m  4:33.15   
14  97  Hansson Josefine  1992  MKK  AL8292  50 m  4:33.57   
15  186  Olsson Ellen  1995  SK TRITON  AA3695  50 m  4:33.68   
16  Halldén Louise  1998  DANDERYD  AW2498  50 m  4:33.93   
17  181  Klasson Carin  1995  SÖDERTÖRN  BB4695  50 m  4:35.97   
18  58  Pettersson Johanna  1996  JÖNKÖPING  AL2696  50 m  4:38.62   
19  46  Rotstam Emma  1998  JÄRFÄLLA S  AF7498  50 m  4:40.22   
20  184  Unnermark Vilma  1997  SÖDERTÖRN  AI9697  50 m  4:40.62   
21  Sundberg Alice  1999  DANDERYD  AS1299  50 m  4:44.22   
22  138  Hinderup Lina  1994  SK RAN  BM9294  50 m  4:45.12   
23  86  Andersson Madelene  1995  LASS  BH3495  25 m  4:21.60   
24  188  Ståhl Moa  1995  SK TRITON  AV4695  25 m  4:32.26   
25  231  Wiman Clara  1996  VÄSTERÅS  AE8896  25 m  4:34.48   
26  259  Andersson Desirée  1990  POLISEN  AU3890  25 m  4:36.82   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  09 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  13:08 
 
28_S
Event 28, 50m Freestyle Men 
 
Nation Seniors: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Nation Juniors: Marcus Piehl (1985) 23.00 2004-04-04 
SWE QT: World 22.27 Universiad 23.01 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
129  Stymne Petter  1983  SK NEPTUN  AB6983  50 m  22.70   
131  Vikström Christoffer  1987  SK NEPTUN  AB7987  50 m  23.23   
127  Nyström Alexander  1990  SK NEPTUN  AG1590  50 m  23.45   
100  Hjelm Måns  1992  MKK  AC7992  50 m  23.66   
111  Carlsen Christoffer  1992  MASS  AM1192  50 m  23.88   
126  Magnusson Linus  1990  SK NEPTUN  AB4790  50 m  23.90   
93  Bengtsson Johan  1991  MKK  AP8191  50 m  23.91   
73  Eriksson Gustav  1994  KUNGSBACKA  AB9394  50 m  23.98   
256  Risebrandt Fredrich  1992  UDDEVALLA  AF1392  50 m  24.22   
10  31  Steen Fabian  1996  HS  AH9596  50 m  24.24   
11  142  Myhrberg Andreas  1993  S 71  AI6593  50 m  24.24   
12  262  Nilsson Martin  1993  POLISEN  AL6793  50 m  24.24   
13  235  Dahlberg Martin  1992  VÄXJÖ SS  AS7192  50 m  24.37   
14  133  Karlsson Sebastian  1992  NKK  AF3192  50 m  24.38   
15  59  Rochowiak Viktor  1993  JÖNKÖPING  AH4993  50 m  24.39   
16  Pasurin Vladislav  1996  SK DILAN    50 m  24.43   
17  74  Hörndahl Viktor  1995  KUNGSBACKA  AT5395  50 m  24.47   
18  53  Galic Toni  1989  JÖNKÖPING  AA9589  50 m  24.51   
19  78  Arvidsson Anton  1994  KUNGÄLV  AF1594  50 m  24.51   
20  257  Svensson Jesper  1990  UDDEVALLA  AP6390  50 m  24.53   
21  29  Schön Enzo  1996  HS  AN1396  50 m  24.57   
22  239  Mårtensson Robin  1991  VÄXJÖ SS  AD0591  50 m  24.57   
23  136  Dollmayer Kalle  1993  SK RAN  AP4993  50 m  24.59   
24  171  Skagius Johannes  1995  SUNDSVALL  AH8595  50 m  24.64   
25  149  Mikaelsson Oskar  1995  SKELLEFTEÅ  AA1195  50 m  24.78   
26  192  Wangel Axel  1994  TUREBERG  AJ2994  50 m  24.81   
27  41  Svensson Marcus  1992  SS IDEN  AJ3192  50 m  24.84   
28  36  Persson Mika  1998  HÖGANÄS SS  AM7798  50 m  24.86   
29  191  Karlsson Tobias  1991  TUREBERG  AD5991  50 m  24.87   
30  99  Hinderup Eric  1998  MKK  AH4798  50 m  24.88   
31  84  Schön-Svensson Adam  1991  LANDSKRONA  AD9791  50 m  24.91   
32  82  Christensson Filip  1991  LANDSKRONA  AG5791  50 m  24.92   
33  112  Eliasson Isak  1996  MASS  AJ5596  50 m  24.93   
34  150  Nordenberg Philip  1992  SKELLEFTEÅ  AR8392  50 m  24.97   
35  55  Gustavsson Emil  1995  JÖNKÖPING  AD9995  50 m  25.08   
36  244  Olsson Hampus  1991  YSTADS SS  AE2191  50 m  25.15   
37  170  Edholm Timay  1993  SUNDSVALL  AO1993  50 m  25.18   
38  38  Hansen Fredrik  1992  SS IDEN  AR0192  50 m  25.20   
39  139  Kindberg Marcus  1993  SK RAN  AI6993  50 m  25.42   
40  167  Ny Hampus  1990  STRÄNGNÄS  AP1190  50 m  25.75   
41  71  Vestin Alexander  1996  KARLSTAD  AG8396  50 m  25.78   
42  152  Lindström Niklas  1991  SKURU IK  AQ6991  50 m  25.81   
43  266  Grimberg Filip  1998  HULTSFRED  AL0198  50 m  25.96   
44  169  Dahlgren Johan  1986  SUNDSVALL  AB4986  50 m  26.15   
45  141  Klügel Victor  1995  S 71  AC8595  50 m  27.02   
46  21  Dolk Filip  1996  HS  AG5996  50 m  27.54   
47  87  Ekström Oscar  1994  LASS  AA2994  25 m  22.35   
48  91  Palmqvist Pontus  1991  LASS  AV7391  25 m  23.13   
49  104  Sahlström Lennie  1987  MKK  AE4187  25 m  23.90   
50  89  Lindborg Kalle  1994  LASS  AX1994  25 m  24.41   
51  92  Sjöberg Grim  1995  LASS  AB2995  25 m  24.44   
52  69  Olsson Oskar  1995  KARLSTAD  AN7395  25 m  25.74   
53  61  Thorvaldsson Kevin  1995  JÖNKÖPING  AA9595  25 m  25.88   
54  50  Dobrescu Sebastian  1994  JÖNKÖPING  AC0794  25 m  26.44   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
29_S
Event 29, 200m Breaststroke Women 
 
Nation Seniors: Joline Höstman (1988) 2:22.24 2009-07-30 
Nation Juniors: Joline Höstman (1988) 2:25.38 2008-06-08 
SWE QT: World 2:26.94 Universiad 2:31.83 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
115  Höstman Joline  1988  MASS  AL2488  50 m  2:24.77   
146  Mårtensson Elin  1993  SJÖBO SS  AT1893  50 m  2:30.37   
176  Eriksson Jessica  1993  SÖDERTÖRN  AT2293  50 m  2:34.50   
24  Hansson Sophie  1998  HS  AM1298  50 m  2:35.66   
194  Norrman Vendela  1995  TYRESÖ SS  AQ4495  50 m  2:37.32   
162  Billquist Jessica  1996  SPÅRVÄGEN  AV1496  50 m  2:37.45   
14  Bengtsson Andrea  1991  GÖTEBORG  BW6691  50 m  2:37.70   
120  Westman Malin  1995  MASS  AA1695  50 m  2:39.08   
197  Johansson Emelie  1996  TÄBY SIM  AN2496  50 m  2:39.92   
10  32  Tran Mari Louise  1997  HS  AL2897  50 m  2:39.94   
11  119  Westman Emma  1993  MASS  AP7693  50 m  2:41.29   
12  246  Rosvall Lina  1997  ÄNGELHOLM  AC2897  50 m  2:42.27   
13  135  Wallberg Sara  1999  NKK  AJ2899  50 m  2:42.35   
14  200  Westerlund Lina  1995  UPSALA S  BD5295  50 m  2:42.38   
15  234  Bergström-Tronsmoen Silje  1991  VÄXJÖ SS  AS6491  50 m  2:44.08   
16  218  Wahlund Emma  1998  VÄSBY SS  AB5298  50 m  2:44.27   
17  224  Berggren Lina  1998  VÄSTERÅS  AB7698  50 m  2:46.09   
18  163  Strömstedt Fanny  1996  SPÅRVÄGEN  AK4696  50 m  2:46.89   
19  25  Holm Johanna  1996  HS  AI7896  50 m  2:47.40   
20  125  Lindberg Linnea  1996  SK NEPTUN  AL7696  50 m  2:47.40   
21  183  Speiner Caroline  1994  SÖDERTÖRN  AZ0294  50 m  2:48.17   
22  229  Persson Andréa  1999  VÄSTERÅS  AB5899  50 m  2:48.99   
23  247  Nordin Carolina  1987  SS04  AL9287  50 m  2:49.07   
24  65  Lindgren Tilda  1997  KALMAR SS  AV6297  50 m  2:49.38   
25  35  Juliusson Klara  1997  HÖGANÄS SS  AH3897  50 m  2:51.16   
26  248  Thurfjell Julia  1994  SS04  BG3894  50 m  2:53.01   
27  254  Niklasson Johanna  1996  UDDEVALLA  AQ6896  25 m  2:44.33   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
30_S
Event 30, 1500m Frisim Herrar 
 
Nation Seniors: Stefan Persson (1967) 15:17.01 1987-08-23 
Nation Juniors: Anders Holmertz (1968) 15:29.09 1986-07-06 
SWE QT: World 15:14.38 Universiad 15:36.53 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
70  Rebner Axel  1994  KARLSTAD  AJ7194  50 m  16:12.64   
260  Björk Jesper  1993  POLISEN  AU5793  50 m  16:21.24   
Paulsson Adam  1995  ELFSBORG  AB4395  50 m  16:25.11   
106  Eriksson Gusten  1994  MOTALA SS  AD6594  50 m  16:35.61   
67  Björck-Teuscher Anton  1993  KARLSTAD  AH7593  50 m  16:51.35   
108  Nieminen Rasmus  1997  MOTALA SS  AC5597  50 m  16:58.01   
90  Norlander Carl  1997  LASS  AH5397  50 m  16:59.07   
258  Wanna Simon  1996  UDDEVALLA  AD3996  50 m  17:05.55   
226  Hallberg David  1994  VÄSTERÅS  AE9194  50 m  17:05.99   
10  Berggren Alexander  1994  ELFSBORG  AK5194  50 m  17:24.75   
11  94  Bivesand Filip  1997  MKK  AH6597  50 m  17:27.65   
12  174  Hansson Theodor  1994  SÖDERTÄLJE  AG8394  50 m  17:33.11   
13  11  Aurén Marcus  1994  SK ENA  AO4194  50 m  17:42.56   
14  230  Steiner Lukas  1998  VÄSTERÅS  AG8998  50 m  17:44.86   
15  264  Persson Oskar  1995  WISBY SS  AL7595  50 m  17:46.95   
16  172  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  50 m  17:54.88   
17  12  Ekesten Fredrik  1995  SK ENA  AX5395  50 m  18:23.35   
18  Engfors-Nyqvist Sebastian  1996  ELFSBORG  AB9996  50 m  18:57.38   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
30_S
Event 30, 1500m Frisim Herrar 
 
Nation Seniors: Stefan Persson (1967) 15:17.01 1987-08-23 
Nation Juniors: Anders Holmertz (1968) 15:29.09 1986-07-06 
SWE QT: World 15:14.38 Universiad 15:36.53 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
70  Rebner Axel  1994  KARLSTAD  AJ7194  50 m  16:12.64   
260  Björk Jesper  1993  POLISEN  AU5793  50 m  16:21.24   
Paulsson Adam  1995  ELFSBORG  AB4395  50 m  16:25.11   
106  Eriksson Gusten  1994  MOTALA SS  AD6594  50 m  16:35.61   
67  Björck-Teuscher Anton  1993  KARLSTAD  AH7593  50 m  16:51.35   
108  Nieminen Rasmus  1997  MOTALA SS  AC5597  50 m  16:58.01   
90  Norlander Carl  1997  LASS  AH5397  50 m  16:59.07   
258  Wanna Simon  1996  UDDEVALLA  AD3996  50 m  17:05.55   
226  Hallberg David  1994  VÄSTERÅS  AE9194  50 m  17:05.99   
10  Berggren Alexander  1994  ELFSBORG  AK5194  50 m  17:24.75   
11  94  Bivesand Filip  1997  MKK  AH6597  50 m  17:27.65   
12  174  Hansson Theodor  1994  SÖDERTÄLJE  AG8394  50 m  17:33.11   
13  11  Aurén Marcus  1994  SK ENA  AO4194  50 m  17:42.56   
14  230  Steiner Lukas  1998  VÄSTERÅS  AG8998  50 m  17:44.86   
15  264  Persson Oskar  1995  WISBY SS  AL7595  50 m  17:46.95   
16  172  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  50 m  17:54.88   
17  12  Ekesten Fredrik  1995  SK ENA  AX5395  50 m  18:23.35   
18  Engfors-Nyqvist Sebastian  1996  ELFSBORG  AB9996  50 m  18:57.38   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 
31_S
Event 31, 50m Butterfly Women 
 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 25.64 2012-05-22 
SWE QT: World 26.83 Universiad 27.70 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
23  Hansson Louise  1996  HS  AO1896  50 m  26.51   
157  Bertrand Céline  1995  SKÖVDE SS  AB7295  50 m  27.68   
114  Höstman Isabelle  1990  MASS  BR8890  50 m  27.78   
110  Bånnsgård Miranda  1992  MASS  AY3492  50 m  27.91   
212  Lindkvist Josefin  1993  VÄSBY SS  AK4493  50 m  27.96   
198  Johansson Mathilda  1991  TÄBY SIM  CB2491  50 m  28.33   
263  Nord Therese  1993  POLISEN  AL7693  50 m  28.40   
187  Rosenquist Ebba  1989  SK TRITON  AI6489  50 m  28.46   
118  Rosén Anna  1994  MASS  AD2894  50 m  28.73   
10  80  Andersson-Ekström Caroline  1994  LANDSKRONA  AE9494  50 m  28.81   
11  134  Podéus Elin  1997  NKK  AE8297  50 m  28.87   
12  233  Andersson Madelene  1991  VÄXJÖ SS  BX0891  50 m  28.91   
13  267  Mattsson Rebecca  1995  SK NEPTUN  AQ0295  50 m  28.98   
14  60  Thormalm Alma  1996  JÖNKÖPING  AA0296  50 m  29.06   
15  13  Gustafsson Rebecka  1998  SK ENA  AH4698  50 m  29.07   
16  105  Tran Cassandra  1997  MKK  AN5697  50 m  29.11   
17  237  Johansson Lina  1994  VÄXJÖ SS  AF0694  50 m  29.14   
18  199  Karell Emma  1994  TÄBY SIM  AZ0694  50 m  29.21   
19  34  Weiler Matilda  1998  HS  AF0898  50 m  29.24   
20  168  Schwartz Jennifer  1994  STRÄNGNÄS  AD8694  50 m  29.26   
21  95  Börnfors Frida  1994  MKK  AP9494  50 m  29.30   
22  219  Wiiand Agnes  1997  VÄSBY SS  AM1497  50 m  29.34   
23  209  Hedman Felicia  1995  VÄSBY SS  BR6895  50 m  29.38   
24  180  Klarén Lovisa  1992  SÖDERTÖRN  AK1692  50 m  29.42   
25  156  Adolfsson Caroline  1993  SKÖVDE SS  AE4293  50 m  29.46   
26  107  Ivarsson Alice  1996  MOTALA SS  AA4296  50 m  29.48   
27  215  Sjösten Emma  1996  VÄSBY SS  AG2496  50 m  29.51   
28  202  Kruners Nike  1996  VARBERG  AN3496  50 m  29.62   
29  85  Vater Clara  1997  LANDSKRONA  AH7497  50 m  29.81   
30  26  Krämer Kajsa  1993  HS  AH6693  50 m  29.87   
31  160  Stenhammar Emelie  1993  SKÖVDE SS  BH4293  50 m  30.63   
32  30  Sjöberg Sofie  1994  HS  BV0494  50 m  30.64   
33  222  Berggren Elin  1996  VÄSTERÅS  AG5296  50 m  30.94   
34  19  Kristensson Inez  1997  GÖTEBORG  AK1897  50 m  31.16   
35  39  Månsson Linnéa  1996  SS IDEN  AJ6296  50 m  31.72   
36  79  Avenius Isabelle  1996  KUNGÄLV  AX3496  50 m  31.74   
37  64  Lewton Josefin  1997  KALMAR SS  BF0297  50 m  31.83   
38  40  Persson Maria  1993  SS IDEN  AK7693  50 m  32.75   
39  216  Sparrman Tove  1996  VÄSBY SS  AQ3296  50 m  33.26   
40  203  Thormalm Klara  1998  HVETLANDA  AA4898  25 m  28.57   
41  255  Olofsson Sandra  1990  UDDEVALLA  AK8290  25 m  31.59   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  09 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  13:07 
 
32_S
Event 32, 200m Backstroke Men 
 
Nation Seniors: Mattias Carlsson (1990) 2:00.44 2011-07-28 
Nation Juniors: Mattias Carlsson (1990) 2:00.72 2010-08-13 
SWE QT: World 1:58.22 Universiad 2:00.94 
 
 
 
ID  Name  Born  Club  License  Pool  EntryTime  Status 









 
249  Carlsson Mattias  1990  UDDEVALLA  AP3590  50 m  2:01.39   
57  Pettersson Axel  1995  JÖNKÖPING  AE8995  50 m  2:03.74   
143  Bergman Fabian  1994  SALTSJÖB  AQ2194  50 m  2:08.95   
100  Hjelm Måns  1992  MKK  AC7992  50 m  2:10.48   
148  Mikaelsson Anton  1993  SKELLEFTEÅ  AA4193  50 m  2:10.62   
117  Löfgren Patrik  1996  MASS  AA4396  50 m  2:11.02   
76  Johansson Oskar  1993  KUNGSBACKA  AY7593  50 m  2:11.82   
225  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS  AJ1597  50 m  2:14.33   
220  Zedendahl Oscar  1995  VÄSBY SS  AG4595  50 m  2:14.66   
10  217  Törnqvist Samuel  1997  VÄSBY SS  AI6197  50 m  2:16.40   
11  243  Lienau-Petersson Alexander  1993  YSTADS SS  AR5393  50 m  2:16.70   
12  196  Ericsson Oskar  1997  TÄBY SIM  AF9397  50 m  2:16.83   
13  17  Kling Joakim  1991  GÖTEBORG  AG3391  50 m  2:17.77   
14  63  Classon John  1995  KALMAR SS  AL9995  50 m  2:18.65   
15  236  Davidsson Oskar  1993  VÄXJÖ SS  AD9993  50 m  2:19.09   
16  37  Schollin Eric  1997  HÖGANÄS SS  AF2597  50 m  2:20.50   
17  104  Sahlström Lennie  1987  MKK  AE4187  25 m  2:09.95   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  08 April 2013 
Licensed to: Svenska Simförbundet  Print Time  15:27 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner