2018-07-20   12:48:19
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland

Program for Malmsten Swim Open Stockholm

Below are all entry- and startlists shown by session.

Document
Entry List
Malmsten Swim Open Stockholm 2018
Organizer:
Place: Eriksdalsbadet Swedish Swimming Federation
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2018 to Apr 8, 2018
1 200m Breaststroke Men
WR: Ippei Watanabe (1997) JPN 2:06.67 2017-01-29
WJ: Qin Haiyang (1999) CHN 2:09.39 2017-07-27
ER: Anton Chupkov (1997) RUS 2:06.96 2017-07-28
EJ: 2:09.64
NR: Erik Persson (1994) SWE 2:07.85 2017-04-08
SR: Erik Persson (1994) 2:07.85 2017-04-08
SJ: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12
Kvaltider: EM 2:14.06 YOG 2:14.89  EJM 2:17.58/2:20.32
# ID Name Club Born License Pool Entry
time
Status
1 53 Anton Chupkov Russia 1997 50m 2:06.96
2 520 Erik Persson Kungsbacka Simsällskap 50m 2:07.85
1994 AB6794
3 50 Kirill Prigoda Russia 1995 50m 2:08.11
4 47 Mikhail Dorinov Russia 1995 50m 2:09.08
5 46 Rustam Gadirov Russia 1997 50m 2:09.18
6 111 Giedrius Titenis Lithuania 1989 50m 2:11.28
7 137 Fabian Schwingenschlögl Neckarsulmer Sport-Union 1991 144974 50m 2:11.39
8 273 Matti Mattsson Finland 1993 93A067 50m 2:11.55
9 43 Ed Baxter Loughborough University 1998 285357 50m 2:12.50
10 107 Andrius Sidlauskas Lithuania 1997 50m 2:12.60
11 223 Bartlomiej Roguski Poland 1993 1001147
00091
50m 2:13.01
12 92 Ilya Shymanovich Belarus 50m 2:13.35
1994
13 240 Daniils Bobrovs Latvia 1997 A0153 50m 2:13.37
14 272 Teemu Vuorela Finland 1994 94A789 50m 2:16.56
15 214 Marcin Stolarski Poland 1996 1001157
00443
50m 2:17.28
16 850 Daniel Räisänen Täby Sim 1999 AE0199 50m 2:17.76
17 198 Tomoe Zenimoto Hvas Bærumsvømmerne 2000 50m 2:17.76
18 343 Marián Dragun Slovakia 1990 SVK1022
7
50m 2:17.87
19 422 Olle Williamsson Helsingborgs Simsällskap 1998 AH4198 50m 2:18.04
20 340 Jozef Beno Slovakia 1999 SVK1194
2
50m 2:18.70
21 347 Tomas Klobucnik Slovakia 1990 SVK1023
7
50m 2:18.91
22 894 Robert Palosaari Väsby Simsällskap 1992 AC1392 50m 2:18.93
23 915 Linus Kanth Västerås Simsällskap 1991 AP5991 50m 2:18.94
24 624 Patric Ridell Simklubben Neptun 1993 AJ7393 50m 2:19.25
25 105 Wietse Waninge ZPC Amersfoort 50m 2:19.58
1998 1998000
23
26 443 Hugo Swanepoel Järfälla Simsällskap 1998 AW5198 50m 2:20.28
27 250 Janis Vitauts Silins Latvia 2000 A0561 50m 2:20.32
28 881 Karl Frylmark Väsby Simsällskap 1999 AK6599 50m 2:20.50
29 113 André Klippenberg Grindheim Hamar IL 2000 50m 2:20.52
30 418 Gustav Persson Helsingborgs Simsällskap 2000 AJ4500 50m 2:21.48
31 128 Erik Nurmi Finland Juniors 2001 01A470 50m 2:21.62
32 1019 Nikolai Sørebø Bergensvømmerne 2001 50m 2:21.67
33 787 Pontus Jonsson Södertörns Simsällskap 2000 AM5300 50m 2:21.68
34 9 Halvor Arne Borgstrøm Randaberg IL 1997 50m 2:21.82
35 737 Johannes Skagius Sundsvalls Simsällskap 50m 2:22.24
1995 AH8595
36 546 Tom Andersson Linköpings Allmänna SS 1998 AK2598 50m 2:23.74
37 547 Petter Cyrén Linköpings Allmänna SS 1996 AU8796 50m 2:24.38
38 971 Oskar Robertsson Uddevalla Sim 2000 AE6100 50m 2:24.73
39 305 Miika Tolvanen Joensuun Uimaseura 1996 96A432 50m 2:25.36
40 186 Ole Marius Rist Jensen SK Team Sør 2001 50m 2:25.77
41 609 Johan Dahlgren Simklubben Neptun 1986 AB4986 50m 2:27.38
42 323 Lauri Elomaa Åbo Simklubb-Uintiklubi
Turku
2000 00A761 50m 2:27.90
43 577 Carl Gerstenfeld Malmö Kappsimningsklubb 2002 AI5902 50m 2:28.20
44 424 Petter Norén Vosveld Härnösands Simsällskap 1999 AH9599 50m 2:28.35
45 906 Edvin Torlakovic Västerviks Simsällskap 2001 AG5301 50m 2:28.46
46 535 Lucas Lindblom Landskrona Simsällskap 2000 AG8500 50m 2:28.71
47 345 Dávid Gajdos Slovakia 2000 SVK1484
8
50m 2:28.94
48 238 Alexander Kopland Borsheim Glitre SK 1999 50m 2:29.46
49 1017 Andreas Heimnes Bergensvømmerne 1999 50m 2:29.46
50 260 Bengt Vang Oslo Idrettslag 50m 2:29.55
1999
51 874 Erik Stensson Värnamo Simsällskap 2002 AC2902 50m 2:29.72
52 970 Oskar Gustafson Uddevalla Sim 2002 AE1302 50m 2:29.90
53 758 Ludwig Hareskog Södertälje Simsällskap 1998 AH5398 50m 2:29.96
54 826 Isak Alin Täby Sim 1999 AP0799 50m 2:29.97 LAT
55 902 Anton Widholm Väsby Simsällskap 1999 AE6199 50m 2:30.23
56 513 Anton Dahlgren Kungsbacka Simsällskap 1999 AM4999 50m 2:30.40
57 835 Julius Gustavsson Täby Sim 2002 AD0102 50m 2:30.53
58 1042 David Neuhardt Spårvägen Simförening 50m 2:30.61 LAT
2003 AU6103
59 404 Albin Edvardsson Helsingborgs Simsällskap 2000 AN1300 50m 2:31.27
60 362 Martin Schön Bollnäs Simsällskap 2003 AJ9703 50m 2:31.29
61 575 Gustav Englund Malmö Kappsimningsklubb 2001 AO6701 50m 2:31.96
62 572 Anton Andersson Malmö Kappsimningsklubb 1997 AI4997 50m 2:32.09
63 893 Niklas Nyblom Väsby Simsällskap 1999 AK2999 50m 2:32.18
64 495 August Mathisen Karlstads Simsällskap 2001 AF5901 50m 2:32.86
65 865 Erik Josefson Varberg Sim 2000 AG2500 50m 2:33.63
66 778 Markus Charlton Södertörns Simsällskap 2001 AD7701 50m 2:34.04
67 534 Linus Kahl Landskrona Simsällskap 2001 AE1501 50m 2:34.58
68 790 Jakub Majta Södertörns Simsällskap 2003 AV9703 50m 2:34.66
69 368 Elias Hyvönen Simklubben Elfsborg 50m 2:34.68
2000 AA7700
70 311 Atte Lindholm Swimming Jyväskylä 2001 01A874 50m 2:35.11
71 629 Felix Balkerud Njurunda Simsällskap 2001 AH1301 50m 2:36.13
72 782 Theodor Fridh Södertörns Simsällskap 2002 AT3302 50m 2:36.22
73 899 Theodor Sköld Väsby Simsällskap 2001 AJ1701 50m 2:36.31
74 303 Roope Ruohtula Joensuun Uimaseura 2000 00A565 50m 2:36.40
75 114 Nickolai Fredheim Hamar IL 2000 50m 2:36.52
76 393 Andreas Persson Gävle Simsällskap 2000 AT8100 50m 2:36.54
77 389 Axel Witt Eskilstuna Simklubb 50m 2:36.70
2000 AE5100
78 481 Alexander Nylén Karlskoga Simförening 2000 AD4300 50m 2:37.35
79 844 Axel Nordén Täby Sim 2001 AO3301 50m 2:37.36
80 290 Tuomas Jokinen Cetus Espoo 50m 2:37.75
2001 01A556
81 887 William Lernå Väsby Simsällskap 2002 AF4102 50m 2:37.77
82 803 Erik Boos Simklubben Triton 1999 AD1399 50m 2:38.15
83 715 Arvid Styrman Spårvägen Simförening 2002 AQ2502 50m 2:38.23
84 657 Linus Ljunghusen Simklubben Poseidon 2000 AT6900 50m 2:38.28
85 963 Leonardo Montes Solna Sundbyberg SS 04 2002 AN2902 50m 2:39.07
86 514 Hampus Dahlgren Kungsbacka Simsällskap 2001 AG7501 50m 2:39.25
87 1020 Markus Arm MyFitness 2001 50m 2:39.30
88 730 Jonathan Hiltonsson Sundsvalls Simsällskap 50m 2:40.07
2000 AH1300
89 861 Mikael Söderberg Upsala Simsällskap 2003 AA9303 50m 2:40.38
90 765 Erik Lööw Södertälje Simsällskap 2003 AH1303 50m 2:41.05
91 461 Erik Nicklasson Jönköpings Simsällskap 1998 AG2598 50m 2:41.13
92 479 Igor Blagojevic Karlskoga Simförening 2000 AG5700 50m 2:42.45
93 283 Jonni Aho Cetus Espoo 1999 99A002 50m 2:42.45
94 516 Richard Ekholm Kungsbacka Simsällskap 2002 AV1702 50m 2:42.48
95 944 Erik Juliusson Ängelholms Simsällskap 1998 AQ2798 50m 2:42.92
96 733 Jonathan Nilsson Sundsvalls Simsällskap 2003 AD5103 50m 2:43.82
97 964 Douglas Reuterskiöld Solna Sundbyberg SS 04 2002 AM1302 50m 2:44.20
98 363 Juan Esbjörnsson Botkyrka-Rönninge
Simsällskap
2002 AQ6902 50m 2:44.27
99 853 Hugo Westholm Täby Sim 2004 AI2904 50m 2:44.31
100 819 Algot Lindwall Tyresö Simsällskap 2002 AJ4102 50m 2:44.40
101 689 Lukas Malmström Skuru Idrottsklubb 50m 2:44.69
2003 AF5303
102 929 Oskar Axandersson Växjö Simsällskap 2002 AN7502 50m 2:44.86
103 975 Axel Lloyd Trelleborg Sim 1999 AE4599 50m 2:45.12
104 994 Alexandr Sidorov Stockholmspolisens IF SF 50m 2:45.19
2002 AN5702
105 115 Eivind Aalstaad Laakso Hamar IL 1999 50m 2:45.72
106 888 Christopher Lindholm Väsby Simsällskap 2002 AQ1702 50m 2:45.93
107 438 Marcus Nykvist Järfälla Simsällskap 2004 AB1504 50m 2:46.30
108 769 Sebastian Soume Södertälje Simsällskap 2001 AE2901 50m 2:46.38
109 469 Anton Arvidsson Kalmar Simsällskap 2000 AV6500 50m 2:46.81
110 801 Malte Söderberg Södertörns Simsällskap 2004 AL1904 50m 2:46.99
111 465 Job Sanders Jönköpings Simsällskap 2003 AF2703 50m 2:47.41
112 923 Lucas Sterling Västerås Simsällskap 50m 2:47.68
2004 AC6704
113 690 Lukas Åkerblom Skuru Idrottsklubb 2002 AO2302 50m 2:50.52
114 702 Gustav Annas Spårvägen Simförening 2003 AL0303 50m 2:50.69
115 506 Simon Persson Kappsimningsklubben Karpen 2003 AA1703 50m 2:52.35
116 926 Gustaf Walldén Västerås Simsällskap 2003 AE8503 50m 2:54.27
117 370 Elliot Olsson Simklubben Elfsborg 1999 AD2799 25m 2:27.09
118 651 Victor Bergstrand Simklubben Poseidon 2000 AI8100 25m 2:29.38
119 523 Filip Cederholm Landskrona Simsällskap 2003 AI0303 25m 2:31.24
120 471 Anton Hong Kalmar Simsällskap 50m 2:46.92 RES
2000 AI8900
121 851 Simon Seel Täby Sim 2003 AO0903 50m 2:48.67 RES
122 388 Samuel Paulson Eskilstuna Simklubb 2004 AG3504 50m 2:48.93 RES
2018-04-03 21:01:42 Datahandling: WinGrodan 2.0 Licensed to: Svensk Simidrott
Document
Entry List
Malmsten Swim Open Stockholm 2018
Organizer:
Place: Eriksdalsbadet Swedish Swimming Federation
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2018 to Apr 8, 2018
2 200m Freestyle Women
WR: Federica Pellegrini (1988) ITA 1:52.98 2009-07-29
WJ: Shen Duo (1997) CHN 1:56.12 2014-08-20
ER: Federica Pellegrini (1988) ITA 1:52.98 2009-07-29
EJ: 1:56.78
NR: Sarah Sjöström (1993) SWE 1:54.08 2016-08-09
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:54.08 2016-08-09
SJ: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05
Kvaltider: EM 2:01.21 YOG 2:01.18 EJM 2:02.73/2:03.79
# ID Name Club Born License Pool Entry
time
Status
1 52 Daria K. Ustinova Russia 1998 50m 1:58.33
2 6 Sarah Köhler SG Frankfurt 50m 1:58.89
1994 154579
3 55 Claudia Hufnagl USC Graz 1996 50m 1:59.50
4 130 Annika Bruhn Neckarsulmer Sport-Union 1992 157076 50m 1:59.94
5 31 Beth Aitchison Loughborough University 1997 218139 50m 2:00.40
6 69 Lotte Goris Vlaamse Zwemfederatie 2000 BRABO/8
96/00
50m 2:00.96
7 132 Marlene Hüther Neckarsulmer Sport-Union 1998 206588 50m 2:01.39
8 7 Julia Hassler Liechtenstein 1993 LIE-
101155
50m 2:01.47
9 40 Candice Hall Loughborough University 1997 254866 50m 2:01.50
10 33 Alice Dearing Loughborough University 1997 400937 50m 2:02.02
11 234 Marte Løvberg Lambertseter Svømmeklubb 1999 50m 2:02.03
12 169 Maria Grandt Hovedstadens Svømmeklub 1998 9806AF 50m 2:02.50
13 449 Hanna Eriksson Jönköpings Simsällskap 1999 AD2499 50m 2:02.50
14 203 Stine Lise Stenseth Bærumsvømmerne 50m 2:03.03
1994
15 139 Yara Sophie Hierath SC Magdeburg 2001 299086 50m 2:03.66
16 339 Laura Benková Slovakia 2000 SVK1180
6
50m 2:04.17
17 41 Amy Grant Loughborough University 1999 779725 50m 2:04.25
18 138 Franziska Hentke SC Magdeburg 1989 155710 50m 2:04.27
19 16 Amrita Robertson Loughborough University 1998 305191 50m 2:04.35
20 356 Lucia Simovicová Slovakia 1999 SVK1139
3
50m 2:04.57
21 188 Malene Rypestøl SK Team Sør 2001 50m 2:04.66
22 294 Aino Otava Cetus Espoo 1999 99A484 50m 2:04.68
23 202 Majken Smith Bærumsvømmerne 50m 2:04.70
1997
24 342 Martina Cibulková Slovakia 2003 SVK1483
1
50m 2:05.73
25 731 Gloria Muzito Sundsvalls Simsällskap 50m 2:05.86
2002 BO6202
26 649 Hanna Bergman Simklubben Poseidon 2001 AF9601 50m 2:06.03
27 414 Alicia Lundblad Helsingborgs Simsällskap 2001 AF6801 50m 2:06.14
28 884 Louise Halldén Väsby Simsällskap 1998 AW2498 50m 2:06.17
29 348 Sabína Kupcova Slovakia 2003 SVK1363
7
50m 2:06.17
30 328 Hilla Kortetjärvi Åbo Simklubb-Uintiklubi
Turku
1996 96A676 50m 2:06.37
31 85 Anna Metzler SG Stadtwerke München 2000 278615 50m 2:06.41
32 440 Emma Rotstam Järfälla Simsällskap 1998 AF7498 50m 2:06.59
33 265 Vilma Ruotsalainen Finland 1996 96A597 50m 2:06.93
34 263 Tanja Kylliäinen Finland 1993 93A014 50m 2:07.18
35 296 Nea Rinne Cetus Espoo 1995 95A833 50m 2:07.32
36 88 Luisa Roderweis SG Stadtwerke München 2000 245436 50m 2:07.73
37 143 Karla Louise Balle Helsingør Svømmeklub 50m 2:07.76
2001 0122AO
38 1057 Maria Ferreira Moura Portugal 2004 131382 50m 2:07.77
39 554 Emma Magnusson Linköpings Allmänna SS 1998 AL9698 50m 2:07.81
40 87 Julia Titze SG Stadtwerke München 50m 2:07.93
2001 272986
41 355 Zora Ripková Slovakia 2002 SVK1156
0
50m 2:07.96
42 1055 Franciska Soares Martins Portugal 2003 126504 50m 2:07.98
43 552 Sofia Henell Linköpings Allmänna SS 1997 AD0297 50m 2:08.01
44 666 Emilia Rönningdal S71 2002 AC6202 50m 2:08.11
45 1003 Camilla Rimmereide Ullensakersvømmerne 2000 50m 2:08.23
46 77 Viola Kilpeläinen Helsingfors Simsällskap 1998 98A386 50m 2:08.30
47 216 Katarzyna Kolodziej Poland 2000 1010066
00213
50m 2:08.36
48 335 Tiia Puolakka Åbo Simklubb-Uintiklubi
Turku
1998 98A086 50m 2:08.42
49 460 Alice Müllern Jönköpings Simsällskap 1998 AQ7498 50m 2:08.44
50 757 Emilia Christiansen Södertälje Simsällskap 1999 AL8499 50m 2:08.47
51 840 Cornelia Jerresand Täby Sim 2000 AG6800 50m 2:08.54
52 914 Edith Jernstedt Västerås Simsällskap 2002 AG1202 50m 2:08.57
53 770 Emma Sundstrand Södertälje Simsällskap 2001 AJ3201 50m 2:08.63
54 602 Ida Swegmark Mölndals Allmänna
Simsällskap
50m 2:08.69
2000 AZ6600
55 168 Luna Donde Feilberg Hovedstadens Svømmeklub 2000 0036AJ 50m 2:09.10
56 598 Tova Olsson Mölndals Allmänna
Simsällskap
50m 2:09.15
2001 AB8801
57 452 Annie Hegmegi Jönköpings Simsällskap 2003 AA1403 50m 2:09.15
58 625 Tiffani Segerbrand Simklubben Neptun 1999 AI0699 50m 2:09.28
59 173 Josefine Strand Nielsen Hovedstadens Svømmeklub 2000 0048AI 50m 2:09.30
60 694 Vera Fransson Skövde Simsällskap 2001 AB7401 50m 2:09.32
61 876 Tova Andersson Väsby Simsällskap 50m 2:09.68
2001 AH8201
62 684 Lina Sjöholm Sjöbo Simsällskap 2000 AD7200 50m 2:09.85
63 160 Kertu Kaare Orca Swim Club 2002 50m 2:09.87
64 470 Miranda Arvidsson Kalmar Simsällskap 1998 AJ5298 50m 2:10.02
65 788 Carin Klasson Södertörns Simsällskap 1995 BB4695 50m 2:10.05
66 308 Veera Venäläinen Joensuun Uimaseura 1995 95A717 50m 2:10.15
67 131 Bente Fischer Neckarsulmer Sport-Union 1997 171649 50m 2:10.24
68 578 Anna Grahovac Malmö Kappsimningsklubb 1999 AM5899 50m 2:10.55
69 441 Linnéa Sandh Järfälla Simsällskap 2000 BS1400 50m 2:10.58
70 10 Oda Kristine Borgstrøm Randaberg IL 1999 50m 2:10.68
71 178 Julie Borsheim Endregaard Madla Svømmeklubb 2001 50m 2:10.79
72 319 Olivia Weuro Raision Urheilijat 50m 2:10.85
2002 02A822
73 297 Peppi Siirtola Cetus Espoo 2002 02A144 50m 2:10.97
74 761 Carolina Jonsson Södertälje Simsällskap 2002 AU5402 50m 2:11.08
75 560 Sabina Alman Luleå Simsällskap 2003 AL0403 50m 2:11.30
76 493 Linnéa Englund Karlstads Simsällskap 2003 AI5403 50m 2:11.35
77 1056 Joana Ribeiro Martins Portugal 2003 129164 50m 2:11.47
78 935 Jennifer Bergström Åkersberga Simsällskap 2002 AA9402 50m 2:11.61
79 391 Sara Junevik Falu Simsällskap 2000 AL3400 50m 2:11.90
80 912 Malin Eklund Västerås Simsällskap 50m 2:11.98
2001 AL9201
81 427 Sandra Bergerstam Järfälla Simsällskap 2001 AI1401 50m 2:12.01
82 998 Olivia Hansson Kiviks Simklubb 2003 AP5403 50m 2:12.16
83 583 Julia Osterman Malmö Kappsimningsklubb 50m 2:12.19
2004 AS5804
84 551 Christin Heina Linköpings Allmänna SS 1996 BA0296 50m 2:12.25
85 658 Elin Melin Simklubben Poseidon 2000 AB4800 50m 2:12.30
86 314 Sara Kazi Raision Urheilijat 1999 99A752 50m 2:12.39
87 698 Ida Lövgren Skövde Simsällskap 2001 AB2801 50m 2:12.46
88 916 Elvira Mörtstrand Västerås Simsällskap 2003 AH9603 50m 2:12.55
89 425 Ella Arrhén Andersson Järfälla Simsällskap 2002 AX8402 50m 2:12.56
90 586 Ebba Olsson Mariestads Simsällskap 2001 AM7201 50m 2:12.61
91 170 Johanne Hingebjerg Hovedstadens Svømmeklub 50m 2:12.67
2002 0298AA
92 849 Esther Rydbeck Nordén Täby Sim 2001 BN8801 50m 2:12.85
93 542 Mellie Wijk Simklubben Laxen 2002 AM1602 50m 2:12.91
94 896 Elin Peng Väsby Simsällskap 2003 AJ7603 50m 2:12.91
95 291 Lyydia Kalenius Cetus Espoo 2000 00A252 50m 2:12.99
96 839 Alexandra Jensen Täby Sim 2001 BG6801 50m 2:13.26
97 400 Angelina Agrell Helsingborgs Simsällskap 2003 AR6803 50m 2:13.33
98 533 Elin Johannesson Landskrona Simsällskap 1999 AM4299 50m 2:13.43
99 746 Petra Johansson Säffle Simsällskap 1997 AF3897 50m 2:13.88
100 968 Marit Cuperus Uddevalla Sim 2002 BD0202 50m 2:13.89
101 875 Ebba Andersson Väsby Simsällskap 2001 AL2601 50m 2:14.25
102 416 Emilia Nordén Helsingborgs Simsällskap 50m 2:14.29
2003 AT3803
103 880 Cornelia Eklund Väsby Simsällskap 2000 AC1800 50m 2:14.56
104 257 Cecilie Klingenberg Oslo Idrettslag 2000 50m 2:14.58
105 413 Tyra Littorin Helsingborgs Simsällskap 2004 AG8404 50m 2:14.63
106 721 Smilla Lönnberg Stockholms
Kappsimningsklubb
2001 AQ0801 50m 2:14.65
107 810 Olivia Rudqvist Trollhättans Simsällskap 50m 2:14.69
2000 AA2600
108 442 Tone Sandsjö Järfälla Simsällskap 2003 AF5403 50m 2:14.74
109 811 Astrid Eriksson Turebergs Simklubb 2001 AD1201 50m 2:14.92
110 329 Oona Laakso Åbo Simklubb-Uintiklubi
Turku
2002 02A301 50m 2:15.69
111 376 Sofia Åstedt Simklubben Elfsborg 2003 AF1403 50m 2:15.85
112 695 Sofia Henningsson Skövde Simsällskap 2004 AH8204 50m 2:15.87
113 375 Linn Thid Simklubben Elfsborg 2003 AG5803 50m 2:15.99
114 367 Astrid Nilsson Simsällskapet Delfin 2004 AA3604 50m 2:16.15
115 497 Isabelle Rydahl Karlstads Simsällskap 2003 AC0203 50m 2:16.19
116 608 Vilma Brolund Simklubben Neptun 2001 AO9801 50m 2:16.85
117 699 Hilja Schimmel Skövde Simsällskap 2003 AV3603 50m 2:17.03
118 748 Ida Lithner Säffle Simsällskap 2004 AB6204 50m 2:17.44
119 1059 Maria Carlota Rebelo Portugal 2003 119714 50m 2:18.32
120 633 Ebba Bladh Hazard Norrköpings
Kappsimningsklubb
50m 2:18.43
2004 AC5204
121 920 Felicia Rogell Västerås Simsällskap 2003 AQ6603 50m 2:18.85
122 771 Isabel Teglöf Södertälje Simsällskap 50m 2:20.30
2003 AZ3203
123 477 Tea Winblad Kalmar Simsällskap 2004 AH7404 50m 2:22.90
124 531 Matilda Hoff Landskrona Simsällskap 2003 AG6803 50m 2:23.12
125 749 Clara Bergh Söderhamns Simsällskap 50m 2:24.27
2004 AD0404
126 852 Thilda Ström Täby Sim 2003 AT5803 50m 2:24.81
127 650 Boel Bergquist Simklubben Poseidon 2003 BI2803 50m 2:27.93
128 75 Helene Hirvonen Helsingfors Simsällskap 2001 01A179 25m 2:07.26
129 676 Tilde Anderberg-Richard Sjöbo Simsällskap 1999 AU5499 50m 2:14.71 RES
130 505 Linnéa Persson Kappsimningsklubben Karpen 2002 AA5802 50m 2:14.83 RES
131 947 Filippa Sundström Ängelholms Simsällskap 2001 AG4201 50m 2:14.86 RES
132 655 Moa Karlsson Simklubben Poseidon 2002 AC1202 50m 2:15.10 RES
133 750 Elsa Bergh Söderhamns Simsällskap 50m 2:15.39 RES
2002 AG7202
134 934 Clara Örnhem Växjö Simsällskap 2002 AE2402 50m 2:15.48 RES
2018-04-03 21:01:42 Datahandling: WinGrodan 2.0 Licensed to: Svensk Simidrott
Document
Entry List
Malmsten Swim Open Stockholm 2018
Organizer:
Place: Eriksdalsbadet Swedish Swimming Federation
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2018 to Apr 8, 2018
3 400m Freestyle Men
WR: Paul Biedermann (1986) GER 3:40.07 2009-07-26
WJ: Mack Horton (1996) AUS 3:44.60 2014-04-01
ER: Paul Biedermann (1986) GER 3:40.07 2009-07-26
EJ: 3:46.17
NR: Mads Glaesner (1988) DEN 3:44.40 2009-07-26
SR: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29
SJ: Victor Johansson (1998) 3:48.96 2017-07-23
Kvaltider: EM 3:51.35 YOG 3:54.25 EJM 3:56.53/3:59.02
# ID Name Club Born License Pool Entry
time
Status
1 217 Wojciech Wojdak Poland 1996 1015067
00028
50m 3:46.73
2 227 Filip Zaborowski Poland 1994 1001167
00911
50m 3:47.28
3 42 Tim Shuttleworth Loughborough University 50m 3:48.06
1997 346779
4 135 Clemens Rapp Neckarsulmer Sport-Union 1989 143889 50m 3:48.21
5 133 Henning Mühlleitner Neckarsulmer Sport-Union 1997 194396 50m 3:48.34
6 140 Florian Wellbrock SC Magdeburg 1997 201392 50m 3:48.38
7 455 Victor Johansson Jönköpings Simsällskap 1998 AA7798 50m 3:48.96
8 372 Adam Paulsson Simklubben Elfsborg 1995 AB4395 50m 3:50.86
9 210 Antoni Kaluzynski Poland 1999 1066147
00059
50m 3:51.08
10 352 Richard Nagy Slovakia 1993 SVK1039
0
50m 3:52.10
11 72 Lorenz Weiremans Vlaamse Zwemfederatie 1996 50m 3:52.41
12 432 Robin Hanson Järfälla Simsällskap 2001 AA2701 50m 3:55.28
13 179 Erik Årsland Gidskehaug Madla Svømmeklubb 1997 50m 3:56.62
14 172 Óli Mortensen Hovedstadens Svømmeklub 1996 9603AN 50m 3:57.61
15 32 Nathan Wells Loughborough University 50m 3:57.68
1998 451158
16 154 Theo Cacheux Stade Clermontois Swimming 1997 50m 3:57.96
17 190 Lars Illing SG Bayer 1997 50m 3:59.54
18 205 Jakub Kraska Poland 2000 1038057
00006
50m 4:00.35
19 371 Melker Olsson Simklubben Elfsborg 2000 AC5100 50m 4:00.90
20 19 Craig Munden Loughborough University 1997 559392 50m 4:01.23
21 18 Alex Bregazzi Loughborough University 1998 422988 50m 4:02.17
22 209 Bartosz Piszczorowicz Poland 1999 1051147
00327
50m 4:02.34
23 17 Ross Hill Loughborough University 1997 403696 50m 4:02.70
24 1025 Kregor Zirk Energy Standard 50m 4:02.75
1999
25 206 Marcel Wagrowski Poland 1999 1038057
00008
50m 4:03.35
26 89 Sebastian Wenk SG Stadtwerke München 50m 4:04.15
2000 182900
27 454 Marcus Holmquist Jönköpings Simsällskap 2000 AK2500 50m 4:04.21
28 1015 Sondre Saltnes Urdal Bergensvømmerne 1999 50m 4:04.78
29 236 Patrick Toth Lambertseter Svømmeklubb 2000 50m 4:04.98
30 623 Oliver Rehn Simklubben Neptun 2001 AF5101 50m 4:05.19
31 614 Karl Gustav Gérnyi Simklubben Neptun 1999 AG9599 50m 4:05.71
32 763 Daniel Kertes Södertälje Simsällskap 1999 AD8399 50m 4:06.24
33 171 Alvi Hjelm Hovedstadens Svømmeklub 1996 9665AG 50m 4:06.77
34 56 Alexander Hölbling Knittelfeld 50m 4:06.80
2001
35 228 Mats Andersen Lambertseter Svømmeklubb 2000 50m 4:07.13
36 451 Filip Grimberg Jönköpings Simsällskap 1998 AL0198 50m 4:07.37
37 921 Lukas Steiner Västerås Simsällskap 1998 AG8998 50m 4:07.63
38 900 Max Sundberg Väsby Simsällskap 1999 AS5399 50m 4:07.74
39 1013 Sindre Pleym Olsen Bergensvømmerne 2000 50m 4:07.91
40 615 Mattias Glenesk Simklubben Neptun 1994 BB6994 50m 4:08.32
41 1001 Mattis Grindalen Svendsen Kongstensvømmerne 2000 50m 4:10.54
42 147 William Houen Helsingør Svømmeklub 2001 0145AF 50m 4:11.09
43 180 Christoffer Solberg Jørgensen Madla Svømmeklubb 1996 50m 4:11.19
44 421 Isak Vikström Helsingborgs Simsällskap 1999 AJ3199 50m 4:11.47
45 80 Aaro Tähtivuori Helsingfors Simsällskap 50m 4:11.58
1998 98A584
46 253 Arturs Markovs Latvia 2001 A0198 50m 4:12.16
47 859 Carl Göransson Upsala Simsällskap 2000 AQ8300 50m 4:12.17
48 117 Elias Herlevi Finland Juniors 2000 00A187 50m 4:12.26
49 457 Tim Lärkfeldt Jönköpings Simsällskap 2000 AC9900 50m 4:12.58
50 1052 Eduardo Gomes Fernandes Portugal 2002 117625 50m 4:12.59
51 613 Wiggo Frohde Simklubben Neptun 2000 AX3300 50m 4:12.98
52 630 Johan Björklund Njurunda Simsällskap 1999 AE7199 50m 4:13.31
53 320 Emil Martikainen Rauman Uimaseura 50m 4:14.89
1997 97A535
54 688 Gabriel Henkel Skuru Idrottsklubb 2001 AS3301 50m 4:14.99
55 82 Taneli Lantta Simmis Wanda 2001 01A493 50m 4:15.08
56 409 William Kerman Helsingborgs Simsällskap 50m 4:15.81
2001 AA6501
57 835 Julius Gustavsson Täby Sim 2002 AD0102 50m 4:15.87
58 1012 Omar Omarsson Bergensvømmerne 2000 50m 4:16.18
59 184 Truls Wigdel Madla Svømmeklubb 1999 50m 4:16.34
60 882 Gustav Frödeberg Väsby Simsällskap 1997 AA5197 50m 4:16.63
61 315 Elias Kuusisto Raision Urheilijat 1999 99A373 50m 4:16.66
62 464 Ishak Sabic Jönköpings Simsällskap 1999 AI9999 50m 4:16.74
63 79 Emil Perkkiö Helsingfors Simsällskap 2000 00A973 50m 4:16.94
64 948 Alexander Trudov Ängelholms Simsällskap 50m 4:17.35
1999 AT5399
65 747 Ivo Kuijpers Säffle Simsällskap 1999 AG6199 50m 4:17.43
66 941 Petter Hellzén Ängelholms Simsällskap 2000 AA6300 50m 4:18.14
67 1005 Håkon Syrrist Ullensakersvømmerne 2000 50m 4:18.26
68 282 Oskari Aalto Cetus Espoo 2002 02A016 50m 4:18.34
69 603 Sam Taheri Mölndals Allmänna
Simsällskap
2000 AF5300 50m 4:18.73
70 744 Marcus Kindberg Simklubben Sydsim 1993 AI6993 50m 4:18.75
71 856 Felix Bengs-Stattin Umeå Simsällskap 2002 AD4702 50m 4:20.33
72 373 Samuel Rudqvist Simklubben Elfsborg 1999 AA7799 50m 4:21.59
73 734 Viktor Näslund Sundsvalls Simsällskap 2001 AF1301 50m 4:21.80
74 576 David Falk Malmö Kappsimningsklubb 2003 AD3103 50m 4:22.00
75 885 Victor Halldén Väsby Simsällskap 2000 AP7300 50m 4:22.26
76 429 Elias Fröde Järfälla Simsällskap 2001 AE9901 50m 4:22.78
77 326 Oskari Hynynen Åbo Simklubb-Uintiklubi
Turku
50m 4:23.06
2001 01A113
78 390 Filip Salbrink Eslövs Simsällskap 2002 AH6502 50m 4:23.49
79 728 Johan Ekengren Sundsvalls Simsällskap 2001 AA6901 50m 4:24.04
80 251 Kristofers Dags Bregis Latvia 2001 A0592 50m 4:24.11
81 861 Mikael Söderberg Upsala Simsällskap 2003 AA9303 50m 4:24.25
82 653 Anton Jansson Simklubben Poseidon 50m 4:24.56
2002 AC4702
83 412 Gustav Lind Helsingborgs Simsällskap 2002 AG7702 50m 4:24.78
84 176 Espen Aikio Madla Svømmeklubb 2000 50m 4:25.20
85 886 Eric Hansson Väsby Simsällskap 2002 AD0302 50m 4:25.77
86 306 Miiro Vartiainen Joensuun Uimaseura 2001 01A340 50m 4:27.05
87 298 Oscar Skjäl Cetus Espoo 2002 02A684 50m 4:27.30
88 891 Martin Melinder Väsby Simsällskap 2001 AG1301 50m 4:28.19
89 727 Joel Berglund Sundsvalls Simsällskap 2002 AG9702 50m 4:29.32
90 332 Arttu Mäenpää Åbo Simklubb-Uintiklubi
Turku
2003 03A892 50m 4:29.37
91 632 Filip Borgström Njurunda Simsällskap 2001 AK5101 50m 4:31.65
92 651 Victor Bergstrand Simklubben Poseidon 2000 AI8100 50m 4:32.62
93 806 Nicolas Nolén Simklubben Triton 2000 AG4500 50m 4:32.88
94 743 Dennie Halilovic Simklubben Sydsim 2002 AC0702 50m 4:34.97
95 563 Ji An Wang Luleå Simsällskap 50m 4:35.29
2003 AA2303
96 805 Joar Modigh Simklubben Triton 2001 AO1101 50m 4:35.65
97 287 Niklas Hatakka Cetus Espoo 2003 03A534 50m 4:36.45
98 949 Hugo Vaide Ängelholms Simsällskap 50m 4:37.98
2003 AD8903
99 898 Ivar Simonsson Väsby Simsällskap 2002 AO9502 50m 4:39.24
100 481 Alexander Nylén Karlskoga Simförening 2000 AD4300 50m 4:39.33
101 444 Linus Thörn Järfälla Simsällskap 2002 AN6102 50m 4:39.44
102 431 Rasmus Hanson Järfälla Simsällskap 2003 AB1303 50m 4:39.64
103 438 Marcus Nykvist Järfälla Simsällskap 2004 AB1504 50m 4:39.67
104 594 Felix Jedbratt Mölndals Allmänna
Simsällskap
2003 AJ7703 50m 4:47.30
105 860 Adi Ramovic Upsala Simsällskap 2004 AG9304 50m 4:48.67
106 855 Erik Åstrand Täby Sim 2003 AO2903 50m 4:53.10
107 506 Simon Persson Kappsimningsklubben Karpen 2003 AA1703 50m 4:54.51 RES
108 967 Vilmer Jansson Hallsberg Kumla Simklubb 2000 AI2100 50m 4:54.70 RES
109 871 Lucas Örmon Vellinge-Näsets Simklubb 2003 AF7303 50m 4:56.53 RES
110 943 Wilmer Ingvarsson Ängelholms Simsällskap 2003 AA1903 50m 4:58.72 RES
2018-04-03 21:01:43 Datahandling: WinGrodan 2.0 Licensed to: Svensk Simidrott
Document
Entry List
Malmsten Swim Open Stockholm 2018
Organizer:
Place: Eriksdalsbadet Swedish Swimming Federation
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2018 to Apr 8, 2018
4 50m Backstroke Women
WR: Jing Zhao (1990) CHN 27.06 2009-07-30
WJ: Minna Atherton (2000) AUS 27.49 2016-02-02
ER: Daniela Samulski (1984) GER 27.23 2009-07-30
EJ: 28.15
NR: Mie Östergaard Nielsen (1996) DEN 27.63 2015-08-05
SR: Sarah Sjöström (1993) 27.80 2017-06-30
SJ: Ida Lindborg (1994) 28.62 2014-12-12
Kvaltider: EM 29.03
# ID Name Club Born License Pool Entry
time
Status
1 281 Mimosa Jallow Finland 1994 94A395 50m 27.95
2 580 Ida Lindborg Malmö Kappsimningsklubb 50m 28.05
1994 AB0494
3 218 Alicja Tchórz Poland 1992 1001016
00995
50m 28.13
4 48 Polina Egorova Russia 50m 28.32
2000
5 57 Caroline Pilhatsch USC Graz 1999 50m 28.40
6 103 Nastassia Karakouskaya Belarus 1996 50m 28.71
7 15 Emily Crane Loughborough University 1998 422257 50m 28.82
8 279 Jenna Laukkanen Finland 1995 95A962 50m 28.87
9 29 Mollie Allen Loughborough University 1998 483366 50m 28.90
10 622 Eygló Òsk Gústafsdóttir Simklubben Neptun 1995 BY3495 50m 28.95
11 158 Tone Hartmark Nilsen Mandal Svømmeklubb 1998 50m 29.23
12 244 Arina Baikova Latvia 50m 29.35
2000 A0737
13 804 Magdalena Kuras Simklubben Triton 1988 AR9288 50m 29.35
14 201 Ingeborg Vassbakk Løyning Bærumsvømmerne 2000 50m 29.41
15 338 Susanne Hirvonen Kampusken Plaani 1997 97A118 50m 29.45
16 226 Julia Koluch Poland 2000 1036146
00080
50m 29.49
17 28 Charlotte Evans Loughborough University 1997 282840 50m 29.52
18 188 Malene Rypestøl SK Team Sør 2001 50m 29.55
19 945 Ida Liljeqvist Ängelholms Simsällskap 1999 AR4499 50m 29.60
20 357 Barbora Tomanová Slovakia 2001 SVK1184
8
50m 29.61
21 735 Wilma Persson Sundsvalls Simsällskap 2001 AC0401 50m 29.61
22 328 Hilla Kortetjärvi Åbo Simklubb-Uintiklubi
Turku
1996 96A676 50m 29.67
23 124 Mia Pentti Finland Juniors 2002 02A018 50m 29.69
24 1050 Margaret Markvardt Top Swimming Club 2000 50m 29.77 LAT
25 27 Emma Bell Loughborough University 1998 1200672 50m 29.77
26 693 Trine Forss Skövde Simsällskap 50m 29.87
2003 AD8403
27 334 Paula Peltola Åbo Simklubb-Uintiklubi
Turku
2001 01B032 50m 30.06
28 245 Ieva Maluka Latvia 2003 A0079 50m 30.10
29 470 Miranda Arvidsson Kalmar Simsällskap 1998 AJ5298 50m 30.17
30 297 Peppi Siirtola Cetus Espoo 2002 02A144 50m 30.20
31 473 Josefin Lewton Kalmar Simsällskap 50m 30.24
1997 BF0297
32 81 Lotta Upanne Helsingfors Simsällskap 1998 98A195 50m 30.46
33 336 Emilie Pärnänen Åbo Simklubb-Uintiklubi
Turku
2002 02A541 50m 30.48
34 1058 Camila Rodrigues Rebelo Portugal 2003 122274 50m 30.51
35 821 Josefin Ossmyr Tyresö Simsällskap 1999 AS0299 50m 30.54
36 446 Lova Andersson Jönköpings Simsällskap 50m 30.55
2000 AA3600
37 161 Sandra Maanurm Orca Swim Club 2001 50m 30.59
38 892 Anna Miram Väsby Simsällskap 1999 AG7299 50m 30.63
39 350 Barbora Mikuskova Slovakia 2001 SVK1480
3
50m 30.64
40 419 Julia Stenhård Helsingborgs Simsällskap 2000 AN1200 50m 30.74
41 259 Sara Stoebner Oslo Idrettslag 1998 50m 30.90
42 239 Jenny Marie Halden Glitre SK 2000 50m 31.01
43 313 Vilma Iisalo Raision Urheilijat 2001 01A560 50m 31.04
44 770 Emma Sundstrand Södertälje Simsällskap 2001 AJ3201 50m 31.07
45 553 Vera Karlsson Linköpings Allmänna SS 2003 AI8403 50m 31.10
46 257 Cecilie Klingenberg Oslo Idrettslag 50m 31.11
2000
47 665 Isabella Revstedt Simklubben Ran 2001 AN2801 50m 31.15
48 170 Johanne Hingebjerg Hovedstadens Svømmeklub 2002 0298AA 50m 31.16
49 585 Emma Vileus Malmö Kappsimningsklubb 2001 AW1401 50m 31.18
50 377 Tilda Öman Simklubben Elfsborg 2000 AI7200 50m 31.23
51 232 Melina Holtan Lambertseter Svømmeklubb 2000 50m 31.36
52 973 Davilda Lareva Trelleborg Sim 2000 AE4400 50m 31.46
53 954 Clara Momats Örebro Simallians 2000 AG9800 50m 31.47
54 740 Elise Öberg Sundsvalls Simsällskap 2002 AE8402 50m 31.50
55 540 Tilde Morin Simklubben Laxen 2002 AM5202 50m 31.52
56 329 Oona Laakso Åbo Simklubb-Uintiklubi
Turku
2002 02A301 50m 31.57
57 512 Malin Andersson Kungsbacka Simsällskap 1999 AL0899 50m 31.57
58 792 Greta Nykvist Södertörns Simsällskap 1996 AU7496 50m 31.63
59 152 Mia Wennecke Helsingør Svømmeklub 50m 31.64
1999 9924AD
60 800 Caroline Speiner Södertörns Simsällskap 1994 AZ0294 50m 31.65
61 463 Elin Ristl Jönköpings Simsällskap 1999 AD1499 50m 31.67
62 11 Katharina Rhein Team Buron Kaufbeuren 50m 31.78
1998 246422
63 680 Minna Larsson Sjöbo Simsällskap 2002 AB3802 50m 31.80
64 637 Klara Eriksson Norrköpings
Kappsimningsklubb
2000 BE6200 50m 31.84
65 767 Hilma Ramdén Södertälje Simsällskap 2000 AF4600 50m 31.89
66 674 Linnea Gipperth Saltsjöbadens Idrottsförening 2003 AA6403 50m 31.93
67 922 Filippa Sterling Västerås Simsällskap 2002 AE7402 50m 31.97
68 526 Viktoria Dellhede Landskrona Simsällskap 2003 AD2403 50m 31.98
69 802 Alwa Widmark Södertörns Simsällskap 2002 AN4402 50m 32.04
70 987 Paola Kylberg Stockholmspolisens IF SF 2002 AV6602 50m 32.05
71 379 Sofia Bjälevik Eskilstuna Simklubb 1999 AT8299 50m 32.06
72 815 Josefin Alm Tyresö Simsällskap 2001 AJ8201