2018-11-13   23:25:05
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Program för SM/JSM (25m) 2018

Nedan visas startlistor och heatlistor uppdelade per tävlingspass.

Document
Startlista
SM/JSM (25m) 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 nov 2018 till den 18 nov 2018
1 400m Frisim Herrar Junior
WR 3:32.25 Yannick Agnel 1986 FRA FRA Angers FRA 2012-11-15
WJ 3:39.48 JWB 1900 2015-01-01
ER 3:32.25 Yannick Agnel 1992 FRA FRA Angers FRA 2012-11-15
EJ 3:39.91 JEB 1900 2015-01-01
NR 3:36.82 Mads Glaesner 1988 DEN DEN Istanbul TUR 2009-12-10
SR 3:39.35 Victor Johansson 1998 Jönköpings SS SWE Köpenhamn DEN 2017-12-13
SJ 3:39.35 Victor Johansson 1998 Jönköpings SS SWE Köpenhamn DEN 2017-12-13
MR 3:41.38 Adam Paulsson 1995 SK Elfsborg SWE Stockholm SWE 2016-11-04
VM 3:41.67
NM 3:48.63
3:51.07
NY 3:57.36
FM: Adam Paulsson (1995) 3:44.31 FJ: Victor Johansson (1998) 3:47.53
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 98 Robin Hanson Järfälla Simsällskap 2001 AA2701 25m 3:50.11
2 10 Melker Olsson Simklubben Elfsborg 2000 AC5100 25m 3:52.56
3 121 Filip Grimberg Jönköpings Simsällskap 1998 AL0198 25m 3:54.26
4 489 Lukas Steiner Västerås Simsällskap 1998 AG8998 25m 3:55.52
5 125 Marcus Holmquist Jönköpings Simsällskap 2000 AK2500 25m 3:55.95
6 282 Wiggo Frohde Simklubben Neptun 2000 AX3300 25m 3:58.29
7 52 Isak Vikström Helsingborgs Simsällskap 1999 AJ3199 25m 3:58.33
8 49 Dennis Dukic Helsingborgs Simsällskap 2000 AC4500 25m 4:00.77
9 234 Elias Persson Malmö Kappsimningsklubb 2002 AI7902 25m 4:00.77
10 59 Alexander Löfqvist Helsingborgs Simsällskap 1999 AM5399 25m 4:02.36
11 122 Tim Lärkfeldt Jönköpings Simsällskap 2000 AC9900 25m 4:02.80
12 99 Viktor Fridsjö Järfälla Simsällskap 1998 AO4798 25m 4:04.62
13 471 Carl Göransson Väsby Simsällskap 2000 AQ8300 25m 4:05.04
14 377 Joel Berglund Sundsvalls Simsällskap 2002 AG9702 25m 4:05.91
15 48 William Kerman Helsingborgs Simsällskap 2001 AA6501 50m 4:06.63
16 467 Martin Melinder Väsby Simsällskap 2001 AG1301 25m 4:06.85
17 373 Gabriel Henkel Stockholms
Kappsimningsklubb
2001 AS3301 25m 4:07.19
18 2 Joel Hambraeus Danderyds Simförening 1998 AL8198 25m 4:08.04
19 69 Elias Hysing Helsingborgs Simsällskap 2000 AR1500 25m 4:08.53
20 455 Erik Stensson Värnamo Simsällskap 2002 AC2902 25m 4:08.54
21 193 Martin Falk Linköpings Allmänna SS 1999 AC1199 25m 4:08.74
22 364 Gustav Henriksen Spårvägen Simförening 2002 AM1702 25m 4:08.96
23 511 Alexander Trudov Ängelholms Simsällskap 1999 AT5399 25m 4:09.13
24 302 Johan Björklund Njurunda Simsällskap 1999 AE7199 25m 4:09.37
25 375 Johan Ekengren Sundsvalls Simsällskap 2001 AA6901 25m 4:10.75
26 360 Adam Karlsson Spårvägen Simförening 2000 AK5900 25m 4:11.73
27 101 Elias Fröde Järfälla Simsällskap 2001 AE9901 25m 4:11.78
28 449 Mikael Söderberg Upsala Simsällskap 2003 AA9303 25m 4:12.26
29 327 Anton Jansson Simklubben Poseidon 2002 AC4702 25m 4:13.17
30 325 Victor Bergstrand Simklubben Poseidon 2000 AI8100 25m 4:14.59
2018-11-13 12:02:12 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Startlista
SM/JSM (25m) 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 nov 2018 till den 18 nov 2018
1 400m Frisim Herrar Senior
WR 3:32.25 Yannick Agnel 1986 FRA FRA Angers FRA 2012-11-15
WJ 3:39.48 JWB 1900 2015-01-01
ER 3:32.25 Yannick Agnel 1992 FRA FRA Angers FRA 2012-11-15
EJ 3:39.91 JEB 1900 2015-01-01
NR 3:36.82 Mads Glaesner 1988 DEN DEN Istanbul TUR 2009-12-10
SR 3:39.35 Victor Johansson 1998 Jönköpings SS SWE Köpenhamn DEN 2017-12-13
SJ 3:39.35 Victor Johansson 1998 Jönköpings SS SWE Köpenhamn DEN 2017-12-13
MR 3:41.38 Adam Paulsson 1995 SK Elfsborg SWE Stockholm SWE 2016-11-04
VM 3:41.67 1 0001-01-01
NM 3:48.63 1 0001-01-01
3:51.07 1 0001-01-01
NY 3:57.36 1 0001-01-01
FM: Adam Paulsson (1995) 3:44.31 FJ: Victor Johansson (1998) 3:47.53
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 5 Adam Paulsson Simklubben Elfsborg 1995 AB4395 25m 3:42.93
2 274 Kristian Kron Simklubben Neptun 1992 AY2192 25m 3:48.58
3 98 Robin Hanson Järfälla Simsällskap 2001 AA2701 25m 3:50.11
4 10 Melker Olsson Simklubben Elfsborg 2000 AC5100 25m 3:52.56
5 121 Filip Grimberg Jönköpings Simsällskap 1998 AL0198 25m 3:54.26
6 286 Mattias Glenesk Simklubben Neptun 1994 BB6994 25m 3:55.50
7 489 Lukas Steiner Västerås Simsällskap 1998 AG8998 25m 3:55.52
8 125 Marcus Holmquist Jönköpings Simsällskap 2000 AK2500 25m 3:55.95
9 280 Oliver Rehn Simklubben Neptun 2001 AF5101 25m 3:57.19
10 45 Simon Plato Helsingborgs Simsällskap 1993 AO6993 25m 3:57.68
11 282 Wiggo Frohde Simklubben Neptun 2000 AX3300 25m 3:58.29
12 52 Isak Vikström Helsingborgs Simsällskap 1999 AJ3199 25m 3:58.33
13 250 Christopher Jedel Mölndals Allmänna
Simsällskap
1995 AG7995 25m 3:58.50
14 49 Dennis Dukic Helsingborgs Simsällskap 2000 AC4500 25m 4:00.77
15 234 Elias Persson Malmö Kappsimningsklubb 2002 AI7902 25m 4:00.77
16 221 Marcus Kindberg Malmö Kappsimningsklubb 1993 AI6993 25m 4:01.21
17 59 Alexander Löfqvist Helsingborgs Simsällskap 1999 AM5399 25m 4:02.36
18 122 Tim Lärkfeldt Jönköpings Simsällskap 2000 AC9900 25m 4:02.80
19 115 Markus Malm Jönköpings Simsällskap 1997 AE7397 25m 4:04.38
20 99 Viktor Fridsjö Järfälla Simsällskap 1998 AO4798 25m 4:04.62
21 358 Isak Eliasson Spårvägen Simförening 1996 AJ5596 50m 4:04.98
22 471 Carl Göransson Väsby Simsällskap 2000 AQ8300 25m 4:05.04
23 377 Joel Berglund Sundsvalls Simsällskap 2002 AG9702 25m 4:05.91
24 48 William Kerman Helsingborgs Simsällskap 2001 AA6501 50m 4:06.63
25 467 Martin Melinder Väsby Simsällskap 2001 AG1301 25m 4:06.85
26 373 Gabriel Henkel Stockholms
Kappsimningsklubb
2001 AS3301 25m 4:07.19
27 2 Joel Hambraeus Danderyds Simförening 1998 AL8198 25m 4:08.04
28 69 Elias Hysing Helsingborgs Simsällskap 2000 AR1500 25m 4:08.53
29 455 Erik Stensson Värnamo Simsällskap 2002 AC2902 25m 4:08.54
30 193 Martin Falk Linköpings Allmänna SS 1999 AC1199 25m 4:08.74
31 364 Gustav Henriksen Spårvägen Simförening 2002 AM1702 25m 4:08.96
32 511 Alexander Trudov Ängelholms Simsällskap 25m 4:09.13
1999 AT5399
33 302 Johan Björklund Njurunda Simsällskap 25m 4:09.37
1999 AE7199
34 375 Johan Ekengren Sundsvalls Simsällskap 25m 4:10.75
2001 AA6901
35 360 Adam Karlsson Spårvägen Simförening 25m 4:11.73
2000 AK5900
36 101 Elias Fröde Järfälla Simsällskap 25m 4:11.78
2001 AE9901
37 449 Mikael Söderberg Upsala Simsällskap 25m 4:12.26
2003 AA9303
38 327 Anton Jansson Simklubben Poseidon 25m 4:13.17
2002 AC4702
39 325 Victor Bergstrand Simklubben Poseidon 25m 4:14.59
2000 AI8100
2018-11-09 14:35:14 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Svensk Simidrott
Document
Startlista
SM/JSM (25m) 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 nov 2018 till den 18 nov 2018
2 200m Medley Damer Junior
WR 2:01.86 Katinka Hosszu 1989 HUN HUN Doha QAT 2014-12-06
WJ 2:04.64 JWB 1900 2015-01-01
ER 2:01.86 Katinka Hosszu 1989 HUN HUN Doha QAT 2014-12-06
EJ 2:07.65 JEB 1900 2015-01-01
NR 2:06.29 Louise Hansson 1996 SWE SWE Helsingborg SWE 2015-11-04
SR 2:06.29 Louise Hansson 1996 Helsingborgs S SWE Helsingborg SWE 2015-11-04
SJ 2:06.29 Louise Hansson 1996 Helsingborgs S SWE Helsingborg SWE 2015-11-04
MR 2:06.29 Louise Hansson 1996 Helsingborgs S SWE Helsingborg SWE 2015-11-04
VM 2:09.26 1 0001-01-01
NM 2:11.27 1 0001-01-01
2:14.60 1 0001-01-01
NY 2:18.44 1 0001-01-01
FM: Frida Berggren (1994) 2:13.76 FJ: Hannah Brunzell (2001) 2:15.08
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 493 Hannah Brunzell Västerås Simsällskap 2001 AP6801 25m 2:14.72
2 494 Edith Jernstedt Västerås Simsällskap 2002 AG1202 25m 2:15.12
3 387 Emma Sundstrand Södertälje Simsällskap 2001 AJ3201 25m 2:16.19
4 126 Wilma Johansson Jönköpings Simsällskap 2001 AT7401 25m 2:17.18
5 324 Hanna Bergman Simklubben Poseidon 2001 AF9601 25m 2:17.60
6 336 Emilia Rönningdal S 71 2002 AC6202 25m 2:18.53
7 124 Annie Hegmegi Jönköpings Simsällskap 2003 AA1403 25m 2:18.68
8 376 Wilma Persson Sundsvalls Simsällskap 2001 AC0401 25m 2:19.15
9 114 Nilla Atzmannstorfer Jönköpings Simsällskap 1998 AB6498 25m 2:20.10
10 353 Hilja Schimmel Skövde Simsällskap 2003 AV3603 25m 2:20.83
11 414 Olivia Bäckström Södertörns Simsällskap 2005 AM0205 25m 2:21.63
12 305 Elise Öberg Njurunda Simsällskap 2002 AE8402 25m 2:22.38
13 338 Lisa Nystrand Sala Simsällskap 2006 AA1206 25m 2:22.59
14 352 Sofia Henningsson Skövde Simsällskap 2004 AH8204 25m 2:22.61
15 461 Cornelia Eklund Väsby Simsällskap 2000 AC1800 25m 2:22.63
16 283 Tuva Glimmerud-Gullbjörk Simklubben Neptun 2000 BP6600 25m 2:22.71
17 465 Tova Andersson Väsby Simsällskap 2001 AH8201 25m 2:23.18
18 568 Smilla Lönnberg Stockholms
Kappsimningsklubb
2001 AQ0801 25m 2:23.24
19 329 Sara Jendbro Simklubben Poseidon 2000 BA7800 25m 2:23.63
20 180 Mellie Wijk Simklubben Laxen 2002 AM1602 25m 2:23.66
21 28 Frida Lannhard Falu Simsällskap 2000 AB6800 25m 2:23.72
22 363 Linn Herlin Spårvägen Simförening 2002 AU6402 25m 2:23.97
23 200 Vera Karlsson Linköpings Allmänna SS 2003 AI8403 25m 2:24.74
24 228 Johanna Andersson Malmö Kappsimningsklubb 2002 AK8202 25m 2:25.09
25 443 Esther Rydbeck Nordén Täby Sim 2001 BN8801 50m 2:25.54
26 100 Linnea Gipperth Järfälla Simsällskap 2003 AA6403 25m 2:25.66
27 306 Elsa Bergh Njurunda Simsällskap 2002 AG7202 25m 2:26.17
28 499 Felicia Rogell Västerås Simsällskap 2003 AQ6603 50m 2:26.32
2018-11-09 14:35:43 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Svensk Simidrott
Document
Startlista
SM/JSM (25m) 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 nov 2018 till den 18 nov 2018
2 200m Medley Damer Senior
WR 2:01.86 Katinka Hosszu 1989 HUN HUN Doha QAT 2014-12-06
WJ 2:04.64 JWB 1900 2015-01-01
ER 2:01.86 Katinka Hosszu 1989 HUN HUN Doha QAT 2014-12-06
EJ 2:07.65 JEB 1900 2015-01-01
NR 2:06.29 Louise Hansson 1996 SWE SWE Helsingborg SWE 2015-11-04
SR 2:06.29 Louise Hansson 1996 Helsingborgs S SWE Helsingborg SWE 2015-11-04
SJ 2:06.29 Louise Hansson 1996 Helsingborgs S SWE Helsingborg SWE 2015-11-04
MR 2:06.29 Louise Hansson 1996 Helsingborgs S SWE Helsingborg SWE 2015-11-04
VM 2:09.26 1 0001-01-01
NM 2:11.27 1 0001-01-01
2:14.60 1 0001-01-01
NY 2:18.44 1 0001-01-01
FM: Frida Berggren (1994) 2:13.76 FJ: Hannah Brunzell (2001) 2:15.08
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 493 Hannah Brunzell Västerås Simsällskap 2001 AP6801 25m 2:14.72
2 494 Edith Jernstedt Västerås Simsällskap 2002 AG1202 25m 2:15.12
3 387 Emma Sundstrand Södertälje Simsällskap 2001 AJ3201 25m 2:16.19
4 126 Wilma Johansson Jönköpings Simsällskap 2001 AT7401 25m 2:17.18
5 324 Hanna Bergman Simklubben Poseidon 2001 AF9601 25m 2:17.60
6 336 Emilia Rönningdal S 71 2002 AC6202 25m 2:18.53
7 124 Annie Hegmegi Jönköpings Simsällskap 2003 AA1403 25m 2:18.68
8 376 Wilma Persson Sundsvalls Simsällskap 2001 AC0401 25m 2:19.15
9 114 Nilla Atzmannstorfer Jönköpings Simsällskap 1998 AB6498 25m 2:20.10
10 353 Hilja Schimmel Skövde Simsällskap 2003 AV3603 25m 2:20.83
11 266 Christine Ekman Simklubben Neptun 1994 AE8294 25m 2:21.33
12 414 Olivia Bäckström Södertörns Simsällskap 2005 AM0205 25m 2:21.63
13 305 Elise Öberg Njurunda Simsällskap 2002 AE8402 25m 2:22.38
14 338 Lisa Nystrand Sala Simsällskap 2006 AA1206 25m 2:22.59
15 352 Sofia Henningsson Skövde Simsällskap 2004 AH8204 25m 2:22.61
16 461 Cornelia Eklund Väsby Simsällskap 2000 AC1800 25m 2:22.63
17 283 Tuva Glimmerud-Gullbjörk Simklubben Neptun 2000 BP6600 25m 2:22.71
18 465 Tova Andersson Väsby Simsällskap 2001 AH8201 25m 2:23.18
19 568 Smilla Lönnberg Stockholms
Kappsimningsklubb
2001 AQ0801 25m 2:23.24
20 329 Sara Jendbro Simklubben Poseidon 2000 BA7800 25m 2:23.63
21 180 Mellie Wijk Simklubben Laxen 2002 AM1602 25m 2:23.66
22 28 Frida Lannhard Falu Simsällskap 2000 AB6800 25m 2:23.72
23 363 Linn Herlin Spårvägen Simförening 2002 AU6402 25m 2:23.97
24 398 Greta Nykvist Södertörns Simsällskap 1996 AU7496 25m 2:23.98
25 200 Vera Karlsson Linköpings Allmänna SS 2003 AI8403 25m 2:24.74
26 228 Johanna Andersson Malmö Kappsimningsklubb 2002 AK8202 25m 2:25.09
27 443 Esther Rydbeck Nordén Täby Sim 2001 BN8801 50m 2:25.54
28 100 Linnea Gipperth Järfälla Simsällskap 2003 AA6403 25m 2:25.66
29 306 Elsa Bergh Njurunda Simsällskap 2002 AG7202 25m 2:26.17
30 499 Felicia Rogell Västerås Simsällskap 2003 AQ6603 50m 2:26.32
2018-11-09 14:35:15 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Svensk Simidrott
Document
Startlista
SM/JSM (25m) 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 nov 2018 till den 18 nov 2018
3 100m Medley Herrar Junior
WR 50.26 Vladimir Morozov 1992 RUS RUS Eindhoven NED 2018-09-28
WJ 51.93 JWB 1900 2015-01-01
ER 50.26 Vladimir Morozov 1992 RUS RUS Eindhoven NED 2018-09-28
EJ 52.10 Kliment Kolesnikov 2000 RUS RUS Kazan RUS 2017-11-21
NR 52.51 Simon Sjödin 1986 SWE SWE Istanbul TUR 2012-12-15
SR 52.51 Simon Sjödin 1986 SK Neptun SWE Istanbul TUR 2012-12-15
SJ 54.31 Sebastian Holmberg 1991 Täby Sim SWE Stockholm SWE 2011-11-24
MR 52.92 Simon Sjödin 1986 SK Neptun SWE Stockholm SWE 2016-11-04
VM 52.51 1 0001-01-01
FM: Simon Sjödin (1986) 53.97 FJ: Emil Hassling (2000) 55.49
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 167 Emil Hassling Landskrona Simsällskap 2000 AC1900 25m 55.49
2 384 Erik Brandt Södertälje Simsällskap 1999 AD5999 25m 56.66
3 98 Robin Hanson Järfälla Simsällskap 2001 AA2701 25m 57.27
4 382 Ludwig Hareskog Södertälje Simsällskap 1998 AH5398 25m 57.34
5 55 Stefan Varga Helsingborgs Simsällskap 2000 AH3500 25m 57.62
6 383 Daniel Kertes Södertälje Simsällskap 1999 AD8399 25m 57.84
7 437 Daniel Räisänen Täby Sim 1999 AE0199 25m 57.88
8 178 Teodor Widerberg Simklubben Laxen 1998 AG0398 25m 57.98
9 542 Dennis Wilkman Stockholmspolisens IF
Simförening
1998 AE6198 25m 58.26
10 435 Olle Sköld Tyresö Simsällskap 1999 AK4599 25m 58.40
11 251 Tor Leander Mölndals Allmänna
Simsällskap
1999 AA5999 25m 58.46
12 120 Anton Steindl Jönköpings Simsällskap 25m 58.60
2000 AB2900
13 451 Jonatan Carlsson Föreningen Varberg Sim 25m 58.78
2001 AJ6301
14 196 Tom Andersson Linköpings Allmänna SS 25m 58.90
1998 AK2598
15 522 Johan Hennert Solna Sundbyberg SS 04 25m 59.38
2001 AL6901
16 325 Victor Bergstrand Simklubben Poseidon 25m 59.39
2000 AI8100
17 96 Petter Norén Vosveld Härnösands Simsällskap 25m 59.41
1999 AH9599
18 105 Hugo Swanepoel Järfälla Simsällskap 25m 59.41
1998 AW5198
19 455 Erik Stensson Värnamo Simsällskap 25m 59.46
2002 AC2902
20 63 Daniel Fischer Helsingborgs Simsällskap 25m 59.49
2002 AC0302
21 362 Jonas Malmring Spårvägen Simförening 25m 59.62
2001 AO1701
22 9 Elliot Olsson Simklubben Elfsborg 25m 59.68
1999 AD2799
23 312 Victor Lovinge Norrköpings
Kappsimningsklubb
25m 59.75
2000 AD6300
24 555 Gustav Henell Linköpings Allmänna SS 1999 AG1399 25m 59.78
25 408 Klaudius Schreck Södertörns Simsällskap 2001 AN2701 25m 1:00.03
26 217 Nils Wergeland Simklubben Lödde 2002 AE4902 25m 1:00.20
27 462 Anton Widholm Väsby Simsällskap 1999 AE6199 25m 1:00.50
28 32 Jakob Källquist Gävle Simsällskap 2001 AC0901 25m 1:00.57
2018-11-09 14:35:43 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Svensk Simidrott
Document
Startlista
SM/JSM (25m) 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 nov 2018 till den 18 nov 2018
3 100m Medley Herrar Senior
WR 50.26 Vladimir Morozov 1992 RUS RUS Eindhoven NED 2018-09-28
WJ 51.93 JWB 1900 2015-01-01
ER 50.26 Vladimir Morozov 1992 RUS RUS Eindhoven NED 2018-09-28
EJ 52.10 Kliment Kolesnikov 2000 RUS RUS Kazan RUS 2017-11-21
NR 52.51 Simon Sjödin 1986 SWE SWE Istanbul TUR 2012-12-15
SR 52.51 Simon Sjödin 1986 SK Neptun SWE Istanbul TUR 2012-12-15
SJ 54.31 Sebastian Holmberg 1991 Täby Sim SWE Stockholm SWE 2011-11-24
MR 52.92 Simon Sjödin 1986 SK Neptun SWE Stockholm SWE 2016-11-04
VM 52.51 1 0001-01-01
FM: Simon Sjödin (1986) 53.97 FJ: Emil Hassling (2000) 55.49
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 268 Simon Sjödin Simklubben Neptun 1986 AG6786 25m 53.97
2 111 Axel Pettersson Jönköpings Simsällskap 1995 AE8995 25m 54.40
3 167 Emil Hassling Landskrona Simsällskap 2000 AC1900 25m 55.49
4 188 Anton Andersson Linköpings Allmänna SS 1993 AC1593 25m 55.60
5 384 Erik Brandt Södertälje Simsällskap 1999 AD5999 25m 56.66
6 249 Robin Andréasson Mölndals Allmänna
Simsällskap
1988 AN7788 25m 57.01
7 98 Robin Hanson Järfälla Simsällskap 2001 AA2701 25m 57.27
8 382 Ludwig Hareskog Södertälje Simsällskap 1998 AH5398 25m 57.34
9 55 Stefan Varga Helsingborgs Simsällskap 2000 AH3500 25m 57.62
10 319 William Myrlander Nässjö SLS 1997 AA1197 25m 57.65
11 383 Daniel Kertes Södertälje Simsällskap 1999 AD8399 25m 57.84
12 437 Daniel Räisänen Täby Sim 1999 AE0199 25m 57.88
13 178 Teodor Widerberg Simklubben Laxen 1998 AG0398 25m 57.98
14 154 Oskar Johansson Kungsbacka Simsällskap 1993 AY7593 25m 58.04
15 542 Dennis Wilkman Stockholmspolisens IF
Simförening
1998 AE6198 25m 58.26
16 435 Olle Sköld Tyresö Simsällskap 25m 58.40
1999 AK4599
17 251 Tor Leander Mölndals Allmänna
Simsällskap
25m 58.46
1999 AA5999
18 120 Anton Steindl Jönköpings Simsällskap 2000 AB2900 25m 58.60
19 451 Jonatan Carlsson Föreningen Varberg Sim 2001 AJ6301 25m 58.78
20 196 Tom Andersson Linköpings Allmänna SS 1998 AK2598 25m 58.90
21 534 Victor Lloyd Föreningen Trelleborg Sim 1996 AH8796 25m 59.14
22 433 Christoffer Andersson Tyresö Simsällskap 1994 AM3594 25m 59.29
23 522 Johan Hennert Solna Sundbyberg SS 04 2001 AL6901 25m 59.38
24 325 Victor Bergstrand Simklubben Poseidon 2000 AI8100 25m 59.39
25 96 Petter Norén Vosveld Härnösands Simsällskap 1999 AH9599 25m 59.41
26 105 Hugo Swanepoel Järfälla Simsällskap 1998 AW5198 25m 59.41
27 455 Erik Stensson Värnamo Simsällskap 2002 AC2902 25m 59.46
28 63 Daniel Fischer Helsingborgs Simsällskap 2002 AC0302 25m 59.49
29 362 Jonas Malmring Spårvägen Simförening 2001 AO1701 25m 59.62
30 9 Elliot Olsson Simklubben Elfsborg 1999 AD2799 25m 59.68
31 312 Victor Lovinge Norrköpings
Kappsimningsklubb
2000 AD6300 25m 59.75
32 555 Gustav Henell Linköpings Allmänna SS 1999 AG1399 25m 59.78
33 408 Klaudius Schreck Södertörns Simsällskap 2001 AN2701 25m 1:00.03
34 217 Nils Wergeland Simklubben Lödde 2002 AE4902 25m 1:00.20
35 462 Anton Widholm Väsby Simsällskap 1999 AE6199 25m 1:00.50
36 32 Jakob Källquist Gävle Simsällskap 2001 AC0901 25m 1:00.57
37 275 Fabian Bergman Simklubben Neptun 1994 AQ2194 Yard
SC
50.33
2018-11-09 14:35:16 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Svensk Simidrott
Document
Startlista
SM/JSM (25m) 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 nov 2018 till den 18 nov 2018
4 100m Fjärilsim Damer Junior
WR 54.61 Sarah Sjöström 1993 SWE SWE Doha QAT 2014-12-07
WJ 55.99 Rikako Ikee 2000 JPN JPN Tokyo JPN 2017-11-15
ER 54.61 Sarah Sjöström 1993 SWE SWE Doha QAT 2014-12-07
EJ 56.42 JEB 1900 2015-01-01
NR 54.61 Sarah Sjöström 1993 SWE SWE Doha QAT 2014-12-07
SR 54.61 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Doha, QAT QAT 2014-12-07
SJ 55.78 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Herning DEN 2013-12-15
MR 55.57 Therese Alshammar 1977 Täby S SWE Stockholm SWE 2010-12-05
VM 57.25 1 0001-01-01
NM 58.82 1 0001-01-01
1:00.62 1 0001-01-01
NY 1:02.37 1 0001-01-01
FM: Sara Junevik (2000) 58.41 FJ: Sara Junevik (2000) 59.10
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 509 Hanna Rosvall Ängelholms Simsällskap 2000 AM7200 25m 59.13
2 508 Ida Liljeqvist Ängelholms Simsällskap 1999 AR4499 25m 1:00.28
3 494 Edith Jernstedt Västerås Simsällskap 2002 AG1202 25m 1:00.49
4 385 Emilia Christiansen Södertälje Simsällskap 1999 AL8499 25m 1:00.99
5 116 Hanna Eriksson Jönköpings Simsällskap 1999 AD2499 50m 1:01.56
6 68 Rebecca Hesslevik Helsingborgs Simsällskap 2000 AZ0800 25m 1:02.79
7 57 Alicia Lundblad Helsingborgs Simsällskap 2001 AF6801 25m 1:02.82
8 70 Clara Thomasson Helsingborgs Simsällskap 2001 BD6601 25m 1:02.95
9 388 Carolina Jonsson Södertälje Simsällskap 2002 AU5402 50m 1:03.08
10 536 Isabelle Sering Föreningen Trelleborg Sim 2002 AI2602 25m 1:03.25
11 126 Wilma Johansson Jönköpings Simsällskap 2001 AT7401 25m 1:03.35
12 255 Ida Swegmark Mölndals Allmänna
Simsällskap
2000 AZ6600 25m 1:03.36
13 142 Miranda Arvidsson Kalmar Simsällskap 1998 AJ5298 25m 1:03.50
14 180 Mellie Wijk Simklubben Laxen 2002 AM1602 25m 1:03.58
15 58 Julia Stenhård Helsingborgs Simsällskap 2000 AN1200 25m 1:03.87
16 331 Mary Lagoguez Simklubben Poseidon 2001 BD9801 25m 1:03.88
17 414 Olivia Bäckström Södertörns Simsällskap 2005 AM0205 25m 1:04.12
18 472 Elin Peng Väsby Simsällskap 2003 AJ7603 25m 1:04.14
19 73 Angelina Agrell Helsingborgs Simsällskap 2003 AR6803 25m 1:04.48
20 202 Thilde Smedbäck Linköpings Allmänna SS 2004 AD3404 25m 1:04.54
21 568 Smilla Lönnberg Stockholms
Kappsimningsklubb
2001 AQ0801 25m 1:04.68
22 562 Joyce Muzito Njurunda Simsällskap 2001 BT4401 25m 1:04.70
23 307 Gloria Muzito Njurunda Simsällskap 2002 BO6202 25m 1:04.88
24 496 Elvira Mörtstrand Västerås Simsällskap 2003 AH9603 25m 1:04.97
25 349 Nikki Brockmar Skövde Simsällskap 1999 AR2299 25m 1:04.97
26 429 Klara Hasslin Trollhättans Simsällskap 2001 AF3201 25m 1:05.01
27 146 Linn Rosenius Karlskrona Simsällskap 2002 AA4602 25m 1:05.29
28 179 Tilde Morin Simklubben Laxen 2002 AM5202 25m 1:05.44
29 548 Tova Magnusson Jönköpings Simsällskap 2002 AC5802 25m 1:05.58
30 411 Klara Possman Södertörns Simsällskap 2003 BA6803 25m 1:05.61
31 547 Michelle Nordenmark Föreningen Göteborg Sim 2002 AN6602 25m 1:05.63
32 516 Cornelia Johansson Örebro Simallians 25m 1:05.85
2003 AF1803
33 561 Boiana Gradinarska Mölndals Allmänna
Simsällskap
50m 1:06.19
2004 AJ5204
34 97 Emma Rotstam Järfälla Simsällskap 1998 AF7498 50m 1:06.24
2018-11-09 14:35:44 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Svensk Simidrott
Document
Startlista
SM/JSM (25m) 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 nov 2018 till den 18 nov 2018
4 100m Fjärilsim Damer Senior
WR 54.61 Sarah Sjöström 1993 SWE SWE Doha QAT 2014-12-07
WJ 55.99 Rikako Ikee 2000 JPN JPN Tokyo JPN 2017-11-15
ER 54.61 Sarah Sjöström 1993 SWE SWE Doha QAT 2014-12-07
EJ 56.42 JEB 1900 2015-01-01
NR 54.61 Sarah Sjöström 1993 SWE SWE Doha QAT 2014-12-07
SR 54.61 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Doha, QAT QAT 2014-12-07
SJ 55.78 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Herning DEN 2013-12-15
MR 55.57 Therese Alshammar 1977 Täby S SWE Stockholm SWE 2010-12-05
VM 57.25 1 0001-01-01
NM 58.82 1 0001-01-01
1:00.62 1 0001-01-01
NY 1:02.37 1 0001-01-01
FM: Sara Junevik (2000) 58.41 FJ: Sara Junevik (2000) 59.10
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 509 Hanna Rosvall Ängelholms Simsällskap 2000 AM7200 25m 59.13
2 508 Ida Liljeqvist Ängelholms Simsällskap 1999 AR4499 25m 1:00.28
3 458 Josefin Lindkvist Väsby Simsällskap 1993 AK4493 25m 1:00.38
4 494 Edith Jernstedt Västerås Simsällskap 2002 AG1202 25m 1:00.49
5 385 Emilia Christiansen Södertälje Simsällskap 1999 AL8499 25m 1:00.99
6 116 Hanna Eriksson Jönköpings Simsällskap 1999 AD2499 50m 1:01.56
7 273 Rebecca Mattsson Simklubben Neptun 1995 AQ0295 25m 1:01.86
8 68 Rebecca Hesslevik Helsingborgs Simsällskap 2000 AZ0800 25m 1:02.79
9 57 Alicia Lundblad Helsingborgs Simsällskap 2001 AF6801 25m 1:02.82
10 70 Clara Thomasson Helsingborgs Simsällskap 2001 BD6601 25m 1:02.95
11 191 Sofia Henell Linköpings Allmänna SS 1997 AD0297 50m 1:03.05
12 388 Carolina Jonsson Södertälje Simsällskap 2002 AU5402 50m 1:03.08
13 536 Isabelle Sering Föreningen Trelleborg Sim 2002 AI2602 25m 1:03.25
14 126 Wilma Johansson Jönköpings Simsällskap 2001 AT7401 25m 1:03.35
15 255 Ida Swegmark Mölndals Allmänna
Simsällskap
2000 AZ6600 25m 1:03.36
16 142 Miranda Arvidsson Kalmar Simsällskap 1998 AJ5298 25m 1:03.50
17 180 Mellie Wijk Simklubben Laxen 2002 AM1602 25m 1:03.58
18 58 Julia Stenhård Helsingborgs Simsällskap 2000 AN1200 25m 1:03.87
19 331 Mary Lagoguez Simklubben Poseidon 2001 BD9801 25m 1:03.88
20 399 Vilma Unnermark Södertörns Simsällskap 1997 AI9697 25m 1:03.96
21 414 Olivia Bäckström Södertörns Simsällskap 2005 AM0205 25m 1:04.12
22 472 Elin Peng Väsby Simsällskap 2003 AJ7603 25m 1:04.14
23 192 Christin Heina Linköpings Allmänna SS 1996 BA0296 25m 1:04.40
24 397 Carin Klasson Södertörns Simsällskap 1995 BB4695 25m 1:04.42
25 73 Angelina Agrell Helsingborgs Simsällskap 2003 AR6803 25m 1:04.48
26 202 Thilde Smedbäck Linköpings Allmänna SS 2004 AD3404 25m 1:04.54
27 568 Smilla Lönnberg Stockholms
Kappsimningsklubb
2001 AQ0801 25m 1:04.68
28 562 Joyce Muzito Njurunda Simsällskap 2001 BT4401 25m 1:04.70
29 307 Gloria Muzito Njurunda Simsällskap 2002 BO6202 25m 1:04.88
30 496 Elvira Mörtstrand Västerås Simsällskap 2003 AH9603 25m 1:04.97
31 349 Nikki Brockmar Skövde Simsällskap 1999 AR2299 25m 1:04.97
32 429 Klara Hasslin Trollhättans Simsällskap 25m 1:05.01
2001 AF3201
33 112 Ebba Stillman Jönköpings Simsällskap 50m 1:05.19
1996 AH9496
34 146 Linn Rosenius Karlskrona Simsällskap 25m 1:05.29
2002 AA4602
35 179 Tilde Morin Simklubben Laxen 25m 1:05.44
2002 AM5202
36 548 Tova Magnusson Jönköpings Simsällskap 25m 1:05.58
2002 AC5802
37 411 Klara Possman Södertörns Simsällskap 25m 1:05.61
2003 BA6803
38 547 Michelle Nordenmark Föreningen Göteborg Sim 25m 1:05.63
2002 AN6602
39 516 Cornelia Johansson Örebro Simallians 25m 1:05.85
2003 AF1803
40 561 Boiana Gradinarska Mölndals Allmänna
Simsällskap
50m 1:06.19
2004 AJ5204
41 97 Emma Rotstam Järfälla Simsällskap 1998 AF7498 50m 1:06.24
2018-11-09 14:35:16 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Svensk Simidrott
Document
Startlista
SM/JSM (25m) 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 nov 2018 till den 18 nov 2018
5 50m Fjärilsim Herrar Junior
WR 21.75 Nicholas Santos 1980 BRA BRA Budapest HUN 2018-10-06
WJ 22.43 JWB 1900 2015-01-01
ER 21.80 Steffen Deibler 1987 GER GER Berlin GER 2009-11-14
EJ 22.43 JEB 1900 2015-01-01
NR 22.79 Jakob Andkjaer 1985 DEN DEN Istanbul TUR 2009-12-12
SR 22.97 Lars Frölander 1974 Sundsvalls SS SWE New York USA 2001-10-20
SJ 23.49 Henrik Lindau 1990 Karlskrona SS SWE Stockholm SWE 2009-11-10
MR 23.06 Lars Frölander 1974 Linköpings ASS SWE Uppsala SWE 2006-01-01
VM 22.71 1 0001-01-01
NM 23.48 1 0001-01-01
FM: Alexander Frost (1997) 23.73 FJ: Oskar Hoff (1998) 23.89
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 163 Oskar Hoff Landskrona Simsällskap 25m 23.89
1998 AH0198
2 117 Albin Lövgren Jönköpings Simsällskap 50m 24.44
1999 AC0199
3 540 Jacob Danielsson Stockholmspolisens IF
Simförening
25m 24.49
1998 AB9798
4 62 Johan Rydahl Helsingborgs Simsällskap 2001 AF4901 25m 24.51
5 98 Robin Hanson Järfälla Simsällskap 2001 AA2701 25m 24.81
6 343 Isak Larsson Sjöbo Simsällskap 2000 AF4900 25m 24.84
7 164 Alfred Christensson Landskrona Simsällskap 1998 AH0398 25m 24.98
8 432 Oskar Iwarsson Turebergs Simklubb 2000 AI0300 25m 25.16
9 22 William Brand Eskilstuna Simklubb 1998 AN2198 25m 25.18
10 451 Jonatan Carlsson Föreningen Varberg Sim 2001 AJ6301 25m 25.21
11 234 Elias Persson Malmö Kappsimningsklubb 2002 AI7902 25m 25.27
12 542 Dennis Wilkman Stockholmspolisens IF
Simförening
1998 AE6198 25m 25.38
13 672 Jens Christiansen Simklubben Sydsim 2001 AJ7901 25m 25.39 EFT
14 463 Karl Frylmark Väsby Simsällskap 1999 AK6599 25m 25.41
15 120 Anton Steindl Jönköpings Simsällskap 2000 AB2900 25m 25.55
16 406 Christopher Andrén Södertörns Simsällskap 2000 AK0100 25m 25.66
17 372 Carl Wennerholm Stockholms
Kappsimningsklubb
2002 AH3902 25m 25.75
18 312 Victor Lovinge Norrköpings
Kappsimningsklubb
2000 AD6300 25m 25.80
19 360 Adam Karlsson Spårvägen Simförening 2000 AK5900 25m 25.82
20 198 Mattias Grynning Linköpings Allmänna SS 1999 AJ0599 25m 25.83
21 362 Jonas Malmring Spårvägen Simförening 2001 AO1701 50m 25.90
22 34 Marcus Ålenius Gävle Simsällskap 2001 AQ6901 25m 25.91
23 99 Viktor Fridsjö Järfälla Simsällskap 1998 AO4798 50m 25.91
24 489 Lukas Steiner Västerås Simsällskap 1998 AG8998 25m 26.00
25 322 Jesper Olsson Simklubben Poseidon 1998 AJ2798 25m 26.02
26 236 Anders Ludvigsson Malmö Kappsimningsklubb 2000 AV8500 50m 26.04
27 323 Gustav Östlund Simklubben Poseidon 2000 AH1100 25m 26.04
28 252 Sebastian Petersson Mölndals Allmänna
Simsällskap
2000 AB1500 50m 26.05
29 56 Gustaf Hansson Helsingborgs Simsällskap 2001 AD5101 25m 26.08
30 59 Alexander Löfqvist Helsingborgs Simsällskap 1999 AM5399 25m 26.13
31 383 Daniel Kertes Södertälje Simsällskap 1999 AD8399 50m 26.21
32 555 Gustav Henell Linköpings Allmänna SS 1999 AG1399 25m 26.24
33 248 Elias Persson Simsällskapet Mora 2002 AA7502 25m 26.24
34 216 Ian Hangård Simklubben Lödde 2002 AB5302 25m 26.30
35 401 Anton Mylläri Södertörns Simsällskap 2001 AB9501 50m 26.35
36 235 Primus Olsson Malmö Kappsimningsklubb 2000 AV7100 25m 26.39
37 408 Klaudius Schreck Södertörns Simsällskap 2001 AN2701 50m 26.43
38 253 Tobias Åberg Mölndals Allmänna
Simsällskap
2000 AB2500 25m 26.52
39 454 Robin Pettersson Värnamo Simsällskap 2000 AD2500 50m 26.72
2018-11-09 14:35:44 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Svensk Simidrott
Document
Startlista
SM/JSM (25m) 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Svensk Simidrott
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 14 nov 2018 till den 18 nov 2018
5 50m Fjärilsim Herrar Senior
WR 21.75 Nicholas Santos 1980 BRA BRA Budapest HUN 2018-10-06
WJ 22.43 JWB 1900 2015-01-01
ER 21.80 Steffen Deibler 1987 GER GER Berlin GER 2009-11-14
EJ 22.43 JEB 1900 2015-01-01
NR 22.79 Jakob Andkjaer 1985 DEN DEN Istanbul TUR 2009-12-12
SR 22.97 Lars Frölander 1974 Sundsvalls SS SWE New York USA 2001-10-20
SJ 23.49 Henrik Lindau 1990 Karlskrona SS SWE Stockholm SWE 2009-11-10
MR 23.06 Lars Frölander 1974 Linköpings ASS SWE Uppsala SWE 2006-01-01
VM 22.71 1 0001-01-01
NM 23.48 1 0001-01-01
FM: Alexander Frost (1997) 23.73 FJ: Oskar Hoff (1998) 23.89
# ID Namn Klubb Född Licens Pool Anm tid Status
1 44 Christoffer Carlsen Helsingborgs Simsällskap 25m 23.67
1992 AM1192
2 46 Jesper Björk Helsingborgs Simsällskap 25m 23.72
1993 AU5793
3 163 Oskar Hoff Landskrona Simsällskap 25m 23.89
1998 AH0198
4 514 Jonathan Kling Örebro Simallians 25m 24.23
1993 AF1193
5 148 Erik Gissén Karlstads Simsällskap 25m 24.25
1992 AL0992
6 396 Jesper Jonsson Södertörns Simsällskap 25m 24.28
1993 AS9393
7 222 Ahmad Attellesey Malmö Kappsimningsklubb 25m 24.28
1995 AP5995
8 263 Pontus Flodqvist Simklubben Neptun 25m 24.35
1988 AB5388
9 204 Dan Lester Linköpings Allmänna SS 25m 24.40
1990 BA1990
10 117 Albin Lövgren Jönköpings Simsällskap 50m 24.44
1999 AC0199
11 540 Jacob Danielsson Stockholmspolisens IF
Simförening
1998 AB9798 25m 24.49
12 4 Melker Selin Simklubben Elfsborg 1993 AC9593 25m 24.49
13 62 Johan Rydahl Helsingborgs Simsällskap 2001 AF4901 25m 24.51
14 98 Robin Hanson Järfälla Simsällskap 2001 AA2701 25m 24.81
15 343 Isak Larsson Sjöbo Simsällskap 2000 AF4900 25m 24.84
16 161 Anton Arvidsson Kungälvs Simsällskap 1994 AF1594 50m 24.96
17 164 Alfred Christensson Landskrona Simsällskap 1998 AH0398 25m 24.98
18 319 William Myrlander Nässjö SLS 1997 AA1197 25m 24.98
19 539 Martin Nilsson Stockholmspolisens IF
Simförening
1993 AL6793 25m 24.99
20 262 Linus Magnusson Simklubben Neptun 1990 AB4790 25m 25.02
21 3 Linus Johannesson Simklubben Elfsborg 1983 AA1783 25m 25.02
22 265 Sebastian Holmberg Simklubben Neptun 1991 AG9391 50m 25.08
23 432 Oskar Iwarsson Turebergs Simklubb 2000 AI0300 25m 25.16
24 22 William Brand Eskilstuna Simklubb 1998 AN2198 25m 25.18
25 451 Jonatan Carlsson Föreningen Varberg Sim 2001 AJ6301 25m 25.21
26 234 Elias Persson Malmö Kappsimningsklubb 2002 AI7902 25m 25.27
27 47 Viktor Kertes Helsingborgs Simsällskap 1996 AP5196 25m 25.28
28 249 Robin Andréasson Mölndals Allmänna
Simsällskap
1988 AN7788 25m 25.32
29 542 Dennis Wilkman Stockholmspolisens IF
Simförening
1998 AE6198 25m 25.38
30 175 John Olsson Simklubben Laxen 1995 AG0795 25m 25.38
31 672 Jens Christiansen Simklubben Sydsim 2001 AJ7901 25m 25.39 EFT
32 463 Karl Frylmark Väsby Simsällskap 1999 AK6599 25m 25.41
33 120 Anton Steindl Jönköpings Simsällskap 2000 AB2900 25m 25.55
34 406 Christopher Andrén Södertörns Simsällskap 2000 AK0100 25m 25.66
35 372 Carl Wennerholm Stockholms
Kappsimningsklubb
2002 AH3902 25m 25.75
36 312 Victor Lovinge Norrköpings
Kappsimningsklubb
2000 AD6300 25m 25.80
37 360 Adam Karlsson Spårvägen Simförening 2000 AK5900 25m 25.82
38 198 Mattias Grynning Linköpings Allmänna SS 1999 AJ0599 25m 25.83
39 459 Gustav Frödeberg Väsby Simsällskap 1997 AA5197 25m