2019-06-20   09:08:48
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland

Program for Malmsten Swim Open Stockholm 2019

Below are all entry- and startlists shown by session.

Document
Entry List
Malmsten Swim Open Stockholm 2019
Organizer:
Place: Eriksdalsbadet Swedish Swimming Federation
Pool: 50m Competition Date: Apr 12, 2019 to Apr 15, 2019
1 200m Breaststroke Men
Sponsor: Malmsten
WR 2:06.67 Ippei Watanabe 1997 Japan JPN Tokyo JPN 2017-01-29
ER 2:06.96 Anton Chupkov 1997 Russia RUS Budapest HUN 2017-07-28
NR 2:07.85 Erik Persson 1994 Sweden SWE Stockholm SWE 2017-04-08
SR 2:07.85 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS SWE Stockholm SWE 2017-04-08
SJ 2:11.34 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS SWE Amsterdam NED 2014-12-12
MR 2:07.85 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS SWE Stockholm SWE 2017-04-08
LW 2:08.07 Anton Chupkov 1997 Russia RUS Stockholm SWE 2018-04-05
VM 2:11.00
UG 2:13.37
JVM 2:14.98
EJM18 2:17.87
EJM17 2:20.93
EYOF 2:23.41
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 1027 Marco Koch Germany 50m 2:07.47
1990 074756
2 415 Erik Persson Kungsbacka Simsällskap 50m 2:09.21
1994 AB6794
3 162 Andrius Sidlauskas Lithuania 50m 2:09.71
1997
4 931 Matti Mattsson Finland 50m 2:10.19
1993 93A067
5 1 Giedrus Titenis Lithuania 50m 2:10.32
1989
6 1040 Maximilian Pilger Germany 50m 2:10.43
1996 144565
7 201 Tomás Klobucník Slovakia 50m 2:11.00
1990 SVK1023
7
8 78 Bartlomiej Roguski Poland 1993 1001147
00091
50m 2:11.32
9 69 Jan Kalusowski Poland 2000 1009057
00225
50m 2:13.45
10 138 Jolann Bovey Lambertseter Svømmeklubb 1996 50m 2:14.19
11 250 Daniils Bobrovs Latvia 1997 50m 2:14.69
12 1080 Christoffer Tofte Haarsaker Bergensvømmerne 1993 50m 2:16.02
13 41 Jacob M. Jørgensen Svømmeklubben Kvik,
Kastrup
1997 9737AB 50m 2:16.09
14 34 Maksim Shembirev Azerbaijan 1993 50m 2:17.11
15 319 Gustav Persson Helsingborgs Simsällskap 2000 AJ4500 50m 2:17.21
16 734 Daniel Räisänen Täby Sim 1999 AE0199 50m 2:17.46
17 521 Patric Ridell Simklubben Neptun 1993 AJ7393 50m 2:17.64
18 1064 Ron Polonsky Israel 2001 50m 2:18.00
19 805 Karl Frylmark Väsby Simsällskap 1999 AK6599 50m 2:18.45
20 24 Lucas Willinsky SV Wuerzburg 05 1998 248935 50m 2:18.61
21 527 Tor Leander Simklubben Neptun 1999 AA5999 50m 2:19.27
22 360 Hugo Swanepoel Järfälla Simsällskap 1998 AW5198 50m 2:20.16
23 438 Linus Kahl Landskrona Simsällskap 2001 AE1501 50m 2:21.22
24 1102 Jaouad Syoud Iron Swim Budapest 1999 50m 2:21.79
25 991 Erik Nurmi Finland 2001 01A470 50m 2:22.45
26 321 August Mathisen Helsingborgs Simsällskap 2001 AF5901 50m 2:22.79
27 1079 Nikolai Sørebø Bergensvømmerne 2001 50m 2:23.22
28 467 Tom Andersson Linköpings Allmänna SS 1998 AK2598 50m 2:23.45
29 469 Petter Cyrén Linköpings Allmänna SS 1996 AU8796 50m 2:24.23
30 972 Mihail Khanoukaev Cetus Espoo 2002 02A241 50m 2:24.54
31 699 Markus Charlton Södertörns Simsällskap 2001 AD7701 50m 2:24.64
32 737 Julius Gustavsson Täby Sim 2002 AD0102 50m 2:24.78
33 971 Verneri Viisanen Cetus Espoo 2002 02A281 50m 2:25.16
34 897 Oskar Robertsson Föreningen Uddevalla Sim 2000 AE6100 50m 2:25.17
35 156 Alexander Kopland Borshei Glitre Svømmeklubb 1999 50m 2:25.34
36 221 Ole Marius Rist Jensen SK Team Sør 2001 50m 2:26.15
37 498 Gustav Englund Malmö Kappsimningsklubb 2001 AO6701 50m 2:26.51
38 206 Viktor Anfinnsen Bryne SK 2002 1020911
4
50m 2:26.61
39 436 Lucas Lindblom Landskrona Simsällskap 2000 AG8500 50m 2:26.86
40 736 Niklas Nyblom Täby Sim 1999 AK2999 50m 2:27.03
41 518 Johan Dahlgren Simklubben Neptun 50m 2:27.58
1986 AB4986
42 433 Emil Hassling Landskrona Simsällskap 50m 2:28.29
2000 AC1900
43 348 Petter Norén Vosveld Härnösands Simsällskap 50m 2:28.41
1999 AH9599
44 713 Theodor Fridh Södertörns Simsällskap 50m 2:29.02
2002 AT3302
45 499 Carl Gerstenfeld Malmö Kappsimningsklubb 50m 2:29.13
2002 AI5902
46 900 Oskar Gustafson Föreningen Uddevalla Sim 50m 2:29.24
2002 AE1302
47 258 Elliot Olsson Simklubben Elfsborg 50m 2:29.70
1999 AD2799
48 766 Mikael Söderberg Upsala Simsällskap 50m 2:29.76
2003 AA9303
49 490 Anton Andersson Malmö Kappsimningsklubb 50m 2:29.99
1997 AI4997
50 158 Theodor Myklebusthaug Glitre Svømmeklubb 50m 2:30.02
2001
51 274 Axel Witt Eskilstuna Simklubb 50m 2:30.41
2000 AE5100
52 639 David Neuhardt Spårvägen Simförening 50m 2:30.43
2003 AU6103
53 418 Anton Dahlgren Kungsbacka Simsällskap 50m 2:30.52
1999 AM4999
54 374 Erik Nicklasson Jönköpings Simsällskap 50m 2:31.68
1998 AG2598
55 422 Richard Ekholm Kungsbacka Simsällskap 50m 2:31.69
2002 AV1702
56 160 Magnus Kobbevik Mikalsen Aalesunds SLK 50m 2:31.85
2004
57 804 Anton Widholm Väsby Simsällskap 50m 2:31.86
1999 AE6199
58 641 Jakub Majta Spårvägen Simförening 50m 2:31.90
2003 AV9703
59 170 Mathias Somogyi Hoseth Ullensakersvømmerne 50m 2:32.20
2003
60 504 Hugo Lennartsson Malmö Kappsimningsklubb 50m 2:32.74
2004 AE0904
61 722 August Eriksson Turebergs Simklubb 50m 2:32.80
2004 AC3104
62 1073 Ådne Viken Refseth Bergensvømmerne 50m 2:32.83
1997
63 968 Tuomas Jokinen Cetus Espoo 50m 2:33.14
2001 01A556
64 695 Filip Antlöv Södertörns Simsällskap 50m 2:33.56
1998 AE5998
65 774 Erik Josefson Föreningen Varberg Sim 50m 2:34.03
2000 AG2500
66 169 Vemund Hoset Ullensakersvømmerne 50m 2:34.07
2002
67 816 William Lernå Väsby Simsällskap 50m 2:34.32
2002 AF4102
68 814 Theodor Sköld Väsby Simsällskap 50m 2:34.84
2001 AJ1701
69 890 Douglas Reuterskiöld Solna Sundbyberg SS 04 50m 2:35.12
2002 AM1302
70 791 Elias Lyth Wisby Simsällskap 50m 2:36.11
2004 AO8504
71 95 Bartal E. Eidesgaard Havnar Svimjifelag 50m 2:36.20
2003
72 395 Igor Blagojevic Karlskoga Simförening 50m 2:36.49
2000 AG5700
73 419 Hampus Dahlgren Kungsbacka Simsällskap 50m 2:36.80
2001 AG7501
74 576 Linus Ljunghusen Simklubben Poseidon 50m 2:36.91
2000 AT6900
75 755 Simon Seel Täby Sim 50m 2:37.24
2003 AO0903
76 297 Marcus Ålenius Gävle Simsällskap 2001 AQ6901 50m 2:37.43
77 362 Marcus Nykvist Järfälla Simsällskap 2004 AB1504 50m 2:37.79
78 628 Jonas Malmring Spårvägen Simförening 2001 AO1701 50m 2:38.08
79 633 Arvid Styrman Spårvägen Simförening 2002 AQ2502 50m 2:38.10
80 19 Niklas Hellmich SV Wuerzburg 05 2002 266846 50m 2:38.20
81 635 Oliver Erneholm Spårvägen Simförening 2003 AO4503 50m 2:38.24
82 844 Lucas Sterling Västerås Simsällskap 2004 AC6704 50m 2:38.63
83 1056 Vetle Sørdal Egersund Svømmeklubb 2001 50m 2:39.18
84 687 Malte Söderberg Södertälje Simsällskap 2004 AL1904 50m 2:39.56
85 681 Erik Lööw Södertälje Simsällskap 2003 AH1303 50m 2:39.69
86 632 Gustav Annas Spårvägen Simförening 2003 AL0303 50m 2:39.91
87 730 Algot Lindwall Tyresö Simsällskap 2002 AJ4102 50m 2:40.38
88 541 Jonathan Hiltonsson Njurunda Simsällskap 2000 AH1300 50m 2:40.98
89 384 Job Sanders Jönköpings Simsällskap 2003 AF2703 50m 2:41.33
90 493 Axel Andrén Malmö Kappsimningsklubb 2001 AD6301 50m 2:41.40
91 661 Jonathan Nilsson Sundsvalls Simsällskap 2003 AD5103 50m 2:41.45
92 253 Daniel Ruijs Borlänge Simsällskap 2004 AE5504 50m 2:42.12
93 878 Anton Svennberg Örebro Simallians 2002 AV3702 50m 2:42.17
94 407 Ludvig Mathisen Karlstads Simsällskap 2003 AD7903 50m 2:42.36
95 411 Simon Persson Kappsimningsklubben Karpen 2003 AA1703 50m 2:43.16
96 393 Anton Arvidsson Kalmar Simsällskap 2000 AV6500 50m 2:43.32
97 380 Anton Hegmegi Jönköpings Simsällskap 2005 AA2105 50m 2:43.37
98 342 Kalle Edelhamre Helsingborgs Simsällskap 2003 AI3303 50m 2:43.78
99 924 Hugo Seemann Stockholmspolisens IF SF 2003 AT0703 50m 2:43.86
100 287 Elias Persson Falu Simsällskap 2002 AA7502 50m 2:43.87
101 638 Einar Styrman Spårvägen Simförening 2005 AH3305 50m 2:44.05
102 892 Marcus Larsson Solna Sundbyberg SS 04 2003 AM0903 50m 2:44.73
103 825 Ragnar Simonsson Väsby Simsällskap 2004 AM1904 50m 2:45.10
104 594 Felix Wrakén Simklubben S 02 2003 AB8903 50m 2:45.18
105 754 Hugo Westholm Täby Sim 2004 AI2904 50m 2:45.21
106 780 Jonatan Holmquist Vellinge-Näsets Simklubb 2003 AA6503 50m 2:45.27
107 842 Gustaf Walldén Västerås Simsällskap 2003 AE8503 50m 2:45.28
108 593 Maximus Murray Simklubben S 02 2003 AB0903 50m 2:45.81
109 634 Markus Annas Spårvägen Simförening 2004 AF1704 50m 2:45.85
110 870 Stig Greiner Ängelholms Simsällskap 2003 AM0703 50m 2:46.11
111 425 Alexander Johansson Kungsbacka Simsällskap 2004 AV1504 50m 2:47.21
112 435 Casper Svärd Landskrona Simsällskap 2001 AC0101 50m 2:47.52
113 8 Jorven Nopponen Viimsi Veeklubi 2005 50m 2:48.26
114 388 Gabriel Eriksson Jönköpings Simsällskap 2004 AT2504 50m 2:48.64
115 337 Vlad Lupu Helsingborgs Simsällskap 2003 AF8703 50m 2:49.16
116 403 Hannes Wrenne Karlskrona Simsällskap 2004 AC4304 50m 2:55.45
117 163 Edvinas Dautartas Lithuania 1987 25m 2:13.98
118 121 Gard Øvergaard Sjøstjerna SLK 1996 25m 2:27.29
119 320 John Brolin Helsingborgs Simsällskap 2002 AB6302 25m 2:28.52
120 659 Markus Näsman Sundsvalls Simsällskap 2003 AD6103 50m 2:49.95 RES
121 391 Arvid Johansson Kalmar Simsällskap 2001 AQ8501 50m 2:50.34 RES
122 592 Oscar Sjöström Simklubben S 02 2003 AA2103 50m 2:50.60 RES
123 413 Niels Kwant Kappsimningsklubben Karpen 2003 AI6103 50m 2:51.03 RES
124 784 Petter Jörud Vellinge-Näsets Simklubb 2003 AN9903 50m 2:52.05 RES
2019-04-14 09:14:44 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Entry List
Malmsten Swim Open Stockholm 2019
Organizer:
Place: Eriksdalsbadet Swedish Swimming Federation
Pool: 50m Competition Date: Apr 12, 2019 to Apr 15, 2019
1 200m Breaststroke Men
Sponsor: Malmsten
WR 2:06.67 Ippei Watanabe 1997 Japan JPN Tokyo JPN 2017-01-29
ER 2:06.96 Anton Chupkov 1997 Russia RUS Budapest HUN 2017-07-28
NR 2:07.85 Erik Persson 1994 Sweden SWE Stockholm SWE 2017-04-08
SR 2:07.85 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS SWE Stockholm SWE 2017-04-08
SJ 2:11.34 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS SWE Amsterdam NED 2014-12-12
MR 2:07.85 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS SWE Stockholm SWE 2017-04-08
LW 2:08.07 Anton Chupkov 1997 Russia RUS Stockholm SWE 2018-04-05
VM 2:11.00
UG 2:13.37
JVM 2:14.98
EJM18 2:17.87
EJM17 2:20.93
EYOF 2:23.41
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 1027 Marco Koch Germany 50m 2:07.47
1990 074756
2 415 Erik Persson Kungsbacka Simsällskap 50m 2:09.21
1994 AB6794
3 162 Andrius Sidlauskas Lithuania 50m 2:09.71
1997
4 931 Matti Mattsson Finland 50m 2:10.19
1993 93A067
5 1 Giedrus Titenis Lithuania 50m 2:10.32
1989
6 1040 Maximilian Pilger Germany 50m 2:10.43
1996 144565
7 201 Tomás Klobucník Slovakia 50m 2:11.00
1990 SVK1023
7
8 78 Bartlomiej Roguski Poland 1993 1001147
00091
50m 2:11.32
9 69 Jan Kalusowski Poland 2000 1009057
00225
50m 2:13.45
10 138 Jolann Bovey Lambertseter Svømmeklubb 1996 50m 2:14.19
11 250 Daniils Bobrovs Latvia 1997 50m 2:14.69
12 1080 Christoffer Tofte Haarsaker Bergensvømmerne 1993 50m 2:16.02
13 41 Jacob M. Jørgensen Svømmeklubben Kvik,
Kastrup
1997 9737AB 50m 2:16.09
14 34 Maksim Shembirev Azerbaijan 1993 50m 2:17.11
15 319 Gustav Persson Helsingborgs Simsällskap 2000 AJ4500 50m 2:17.21
16 734 Daniel Räisänen Täby Sim 1999 AE0199 50m 2:17.46
17 521 Patric Ridell Simklubben Neptun 1993 AJ7393 50m 2:17.64
18 1064 Ron Polonsky Israel 2001 50m 2:18.00
19 805 Karl Frylmark Väsby Simsällskap 1999 AK6599 50m 2:18.45
20 24 Lucas Willinsky SV Wuerzburg 05 1998 248935 50m 2:18.61
21 527 Tor Leander Simklubben Neptun 1999 AA5999 50m 2:19.27
22 360 Hugo Swanepoel Järfälla Simsällskap 1998 AW5198 50m 2:20.16
23 438 Linus Kahl Landskrona Simsällskap 2001 AE1501 50m 2:21.22
24 1102 Jaouad Syoud Iron Swim Budapest 1999 50m 2:21.79
25 991 Erik Nurmi Finland 2001 01A470 50m 2:22.45
26 321 August Mathisen Helsingborgs Simsällskap 2001 AF5901 50m 2:22.79
27 1079 Nikolai Sørebø Bergensvømmerne 2001 50m 2:23.22
28 467 Tom Andersson Linköpings Allmänna SS 1998 AK2598 50m 2:23.45
29 469 Petter Cyrén Linköpings Allmänna SS 1996 AU8796 50m 2:24.23
30 972 Mihail Khanoukaev Cetus Espoo 2002 02A241 50m 2:24.54
31 699 Markus Charlton Södertörns Simsällskap 2001 AD7701 50m 2:24.64
32 737 Julius Gustavsson Täby Sim 2002 AD0102 50m 2:24.78
33 971 Verneri Viisanen Cetus Espoo 2002 02A281 50m 2:25.16
34 897 Oskar Robertsson Föreningen Uddevalla Sim 2000 AE6100 50m 2:25.17
35 156 Alexander Kopland Borshei Glitre Svømmeklubb 1999 50m 2:25.34
36 221 Ole Marius Rist Jensen SK Team Sør 2001 50m 2:26.15
37 498 Gustav Englund Malmö Kappsimningsklubb 2001 AO6701 50m 2:26.51
38 206 Viktor Anfinnsen Bryne SK 2002 1020911
4
50m 2:26.61
39 436 Lucas Lindblom Landskrona Simsällskap 2000 AG8500 50m 2:26.86
40 736 Niklas Nyblom Täby Sim 1999 AK2999 50m 2:27.03
41 518 Johan Dahlgren Simklubben Neptun 50m 2:27.58
1986 AB4986
42 433 Emil Hassling Landskrona Simsällskap 50m 2:28.29
2000 AC1900
43 348 Petter Norén Vosveld Härnösands Simsällskap 50m 2:28.41
1999 AH9599
44 713 Theodor Fridh Södertörns Simsällskap 50m 2:29.02
2002 AT3302
45 499 Carl Gerstenfeld Malmö Kappsimningsklubb 50m 2:29.13
2002 AI5902
46 900 Oskar Gustafson Föreningen Uddevalla Sim 50m 2:29.24
2002 AE1302
47 258 Elliot Olsson Simklubben Elfsborg 50m 2:29.70
1999 AD2799
48 766 Mikael Söderberg Upsala Simsällskap 50m 2:29.76
2003 AA9303
49 490 Anton Andersson Malmö Kappsimningsklubb 50m 2:29.99
1997 AI4997
50 158 Theodor Myklebusthaug Glitre Svømmeklubb 50m 2:30.02
2001
51 274 Axel Witt Eskilstuna Simklubb 50m 2:30.41
2000 AE5100
52 639 David Neuhardt Spårvägen Simförening 50m 2:30.43
2003 AU6103
53 418 Anton Dahlgren Kungsbacka Simsällskap 50m 2:30.52
1999 AM4999
54 374 Erik Nicklasson Jönköpings Simsällskap 50m 2:31.68
1998 AG2598
55 422 Richard Ekholm Kungsbacka Simsällskap 50m 2:31.69
2002 AV1702
56 160 Magnus Kobbevik Mikalsen Aalesunds SLK 50m 2:31.85
2004
57 804 Anton Widholm Väsby Simsällskap 50m 2:31.86
1999 AE6199
58 641 Jakub Majta Spårvägen Simförening 50m 2:31.90
2003 AV9703
59 170 Mathias Somogyi Hoseth Ullensakersvømmerne 50m 2:32.20
2003
60 504 Hugo Lennartsson Malmö Kappsimningsklubb 50m 2:32.74
2004 AE0904
61 722 August Eriksson Turebergs Simklubb 50m 2:32.80
2004 AC3104
62 1073 Ådne Viken Refseth Bergensvømmerne 50m 2:32.83
1997
63 968 Tuomas Jokinen Cetus Espoo 50m 2:33.14
2001 01A556
64 695 Filip Antlöv Södertörns Simsällskap 50m 2:33.56
1998 AE5998
65 774 Erik Josefson Föreningen Varberg Sim 50m 2:34.03
2000 AG2500
66 169 Vemund Hoset Ullensakersvømmerne 50m 2:34.07
2002
67 816 William Lernå Väsby Simsällskap 50m 2:34.32
2002 AF4102
68 814 Theodor Sköld Väsby Simsällskap 50m 2:34.84
2001 AJ1701
69 890 Douglas Reuterskiöld Solna Sundbyberg SS 04 50m 2:35.12
2002 AM1302
70 791 Elias Lyth Wisby Simsällskap 50m 2:36.11
2004 AO8504
71 95 Bartal E. Eidesgaard Havnar Svimjifelag 50m 2:36.20
2003
72 395 Igor Blagojevic Karlskoga Simförening 50m 2:36.49
2000 AG5700
73 419 Hampus Dahlgren Kungsbacka Simsällskap 50m 2:36.80
2001 AG7501
74 576 Linus Ljunghusen Simklubben Poseidon 50m 2:36.91
2000 AT6900
75 755 Simon Seel Täby Sim 50m 2:37.24
2003 AO0903
76 297 Marcus Ålenius Gävle Simsällskap 2001 AQ6901 50m 2:37.43
77 362 Marcus Nykvist Järfälla Simsällskap 2004 AB1504 50m 2:37.79
78 628 Jonas Malmring Spårvägen Simförening 2001 AO1701 50m 2:38.08
79 633 Arvid Styrman Spårvägen Simförening 2002 AQ2502 50m 2:38.10
80 19 Niklas Hellmich SV Wuerzburg 05 2002 266846 50m 2:38.20
81 635 Oliver Erneholm Spårvägen Simförening 2003 AO4503 50m 2:38.24
82 844 Lucas Sterling Västerås Simsällskap 2004 AC6704 50m 2:38.63
83 1056 Vetle Sørdal Egersund Svømmeklubb 2001 50m 2:39.18
84 687 Malte Söderberg Södertälje Simsällskap 2004 AL1904 50m 2:39.56
85 681 Erik Lööw Södertälje Simsällskap 2003 AH1303 50m 2:39.69
86 632 Gustav Annas Spårvägen Simförening 2003 AL0303 50m 2:39.91
87 730 Algot Lindwall Tyresö Simsällskap 2002 AJ4102 50m 2:40.38
88 541 Jonathan Hiltonsson Njurunda Simsällskap 2000 AH1300 50m 2:40.98
89 384 Job Sanders Jönköpings Simsällskap 2003 AF2703 50m 2:41.33
90 493 Axel Andrén Malmö Kappsimningsklubb 2001 AD6301 50m 2:41.40
91 661 Jonathan Nilsson Sundsvalls Simsällskap 2003 AD5103 50m 2:41.45
92 253 Daniel Ruijs Borlänge Simsällskap 2004 AE5504 50m 2:42.12
93 878 Anton Svennberg Örebro Simallians 2002 AV3702 50m 2:42.17
94 407 Ludvig Mathisen Karlstads Simsällskap 2003 AD7903 50m 2:42.36
95 411 Simon Persson Kappsimningsklubben Karpen 2003 AA1703 50m 2:43.16
96 393 Anton Arvidsson Kalmar Simsällskap 2000 AV6500 50m 2:43.32
97 380 Anton Hegmegi Jönköpings Simsällskap 2005 AA2105 50m 2:43.37
98 342 Kalle Edelhamre Helsingborgs Simsällskap 2003 AI3303 50m 2:43.78
99 924 Hugo Seemann Stockholmspolisens IF SF 2003 AT0703 50m 2:43.86
100 287 Elias Persson Falu Simsällskap 2002 AA7502 50m 2:43.87
101 638 Einar Styrman Spårvägen Simförening 2005 AH3305 50m 2:44.05
102 892 Marcus Larsson Solna Sundbyberg SS 04 2003 AM0903 50m 2:44.73
103 825 Ragnar Simonsson Väsby Simsällskap 2004 AM1904 50m 2:45.10
104 594 Felix Wrakén Simklubben S 02 2003 AB8903 50m 2:45.18
105 754 Hugo Westholm Täby Sim 2004 AI2904 50m 2:45.21
106 780 Jonatan Holmquist Vellinge-Näsets Simklubb 2003 AA6503 50m 2:45.27
107 842 Gustaf Walldén Västerås Simsällskap 2003 AE8503 50m 2:45.28
108 593 Maximus Murray Simklubben S 02 2003 AB0903 50m 2:45.81
109 634 Markus Annas Spårvägen Simförening 2004 AF1704 50m 2:45.85
110 870 Stig Greiner Ängelholms Simsällskap 2003 AM0703 50m 2:46.11
111 425 Alexander Johansson Kungsbacka Simsällskap 2004 AV1504 50m 2:47.21
112 435 Casper Svärd Landskrona Simsällskap 2001 AC0101 50m 2:47.52
113 8 Jorven Nopponen Viimsi Veeklubi 2005 50m 2:48.26
114 388 Gabriel Eriksson Jönköpings Simsällskap 2004 AT2504 50m 2:48.64
115 337 Vlad Lupu Helsingborgs Simsällskap 2003 AF8703 50m 2:49.16
116 403 Hannes Wrenne Karlskrona Simsällskap 2004 AC4304 50m 2:55.45
117 163 Edvinas Dautartas Lithuania 1987 25m 2:13.98
118 121 Gard Øvergaard Sjøstjerna SLK 1996 25m 2:27.29
119 320 John Brolin Helsingborgs Simsällskap 2002 AB6302 25m 2:28.52
120 659 Markus Näsman Sundsvalls Simsällskap 2003 AD6103 50m 2:49.95 RES
121 391 Arvid Johansson Kalmar Simsällskap 2001 AQ8501 50m 2:50.34 RES
122 592 Oscar Sjöström Simklubben S 02 2003 AA2103 50m 2:50.60 RES
123 413 Niels Kwant Kappsimningsklubben Karpen 2003 AI6103 50m 2:51.03 RES
124 784 Petter Jörud Vellinge-Näsets Simklubb 2003 AN9903 50m 2:52.05 RES
2019-04-14 09:14:44 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Entry List
Malmsten Swim Open Stockholm 2019
Organizer:
Place: Eriksdalsbadet Swedish Swimming Federation
Pool: 50m Competition Date: Apr 12, 2019 to Apr 15, 2019
2 200m Freestyle Women
Sponsor: Arena
WR 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 Italy ITA Rome ITA 2009-07-29
ER 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 Italy ITA Rome ITA 2009-07-29
NR 1:54.08 Sarah Sjöström 1993 Sweden SWE Rio de Janeiro BRA 2016-08-09
SR 1:54.08 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rio de Janeiro BRA 2016-08-09
SJ 1:55.23 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE London GBR 2012-03-05
MR 1:54.87 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Stockholm SWE 2016-03-30
LW 1:58.71 Annika Bruhn 1992 GER Stockholm SWE 2018-04-05
VM 1:58.66
UG 2:00.24
JVM 2:01.42
EJM17 2:02.98
EJM16 2:04.11
EYOF 2:07.59
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 689 Sarah Sjöström Södertörns Simsällskap 50m 1:55.98
1993 BN4493
2 1015 Isabel Marie Gose Germany 50m 1:58.17
2002 284622
3 998 Annika Bruhn Neckarsulmer Sport Union 50m 1:58.48
1992
4 1012 Reva Foos SG Frankfurt 50m 1:58.61
1993 143451
5 1098 Valentine Dumont Belgium 50m 1:58.66
2000
6 1037 Julia Mrozinski Germany 50m 1:58.84
2000 130520
7 243 Signe Bro Denmark 50m 1:59.19
1999 9942AA
8 1029 Sarah Köhler Germany 50m 1:59.50
1994 154579
9 224 Katinka Hosszu Iron Swim Budapest 50m 1:59.61
1989
10 13 Leonie Beck SV Wuerzburg 05 50m 1:59.70
1997 186145
11 623 Michelle Coleman Spårvägen Simförening 50m 1:59.90
1993 AM2493
12 101 Lotte Goris Flanders 50m 2:00.34
2000
13 372 Hanna Eriksson Jönköpings Simsällskap 50m 2:00.67
1999 AD2499
14 31 Lil Zyprian SV Nikar Heidelberg 50m 2:00.79
1998
15 1048 Maya Tobehn Germany 50m 2:01.36
2002 292500
16 1099 Juliette Dumont Belgium 2000 50m 2:01.49
17 91 Francesca Bertotto Rutger University 1996 50m 2:01.53
18 72 Dominika Kossakowska Poland 2001 1006116
00325
50m 2:01.55
19 195 Marina Heller Hansen Hovedstadens Svømmeklub 1994 9404AL 50m 2:01.73
20 238 Emily Gantriis Denmark 1999 9966AB 50m 2:02.56
21 188 Maria Grandt Hovedstadens Svømmeklub 1998 9806AF 50m 2:02.66
22 47 Josephine Tesch SG Neukölln e.V. Berlin 1999 242579 50m 2:02.80
23 145 Marte Løvberg Lambertseter Svømmeklubb 1999 50m 2:02.89
24 962 Aino Otava Cetus Espoo 1999 99A484 50m 2:02.95
25 196 Laura Benková Slovakia 2000 SVK1180
6
50m 2:02.96
26 27 Julia Hassler Liechtenstein 1993 50m 2:03.11
27 1014 Giulia Goerigk Germany 2002 294245 50m 2:03.12
28 248 Ieva Maluka Latvia 2003 50m 2:03.15
29 108 Malene Rypestøl SK Team Sør 2001 50m 2:03.50
30 1093 Helena Rosendahl Bach Holstebro Svømme Club 2000 0074AM 50m 2:03.59
31 1024 Chiara Klein Germany 2004 327601 50m 2:03.60
32 28 Milena Karpisz AZS Lodz 1997 1023056
00062
50m 2:03.64
33 1046 Marlene Sandberg Germany 2002 285370 50m 2:03.84
34 1008 Charlotte Blanke Germany 2002 266979 50m 2:04.16
35 1026 Rosalie Kleyboldt Germany 2003 156887 50m 2:04.36
36 229 Emilie Nyenget Løvberg Bærumsvømmerne 1995 1006357
2
50m 2:04.42
37 232 Stine Lise Grønvold Stenseth Bærumsvømmerne 1994 1003576
2
50m 2:04.51
38 317 Alicia Lundblad Helsingborgs Simsällskap 2001 AF6801 50m 2:04.72
39 466 Emma Magnusson Linköpings Allmänna SS 1998 AL9698 50m 2:05.53
40 20 Alina Hennl SV Wuerzburg 05 1996 173169 50m 2:05.87
41 190 Johanne Hingebjerg Hovedstadens Svømmeklub 2002 0298AA 50m 2:06.16
42 184 Mia Steen Duus Sigma Swim Birkerød 2001 0114AE 50m 2:06.30
43 46 Lara-Marie Schönfeldt SG Neukölln e.V. Berlin 2003 286116 50m 2:06.35
44 528 Tiffani Segerbrand Simklubben Neptun 1999 AI0699 50m 2:06.38
45 1067 Gali Zilberberg Israel 2001 50m 2:06.70
46 999 Bente Fischer Neckarsulmer Sport Union 1997 50m 2:06.75
47 806 Tova Andersson Väsby Simsällskap 2001 AH8201 50m 2:06.92
48 955 Laura Lahtinen Finland 2003 03A386 50m 2:07.15
49 692 Carin Klasson Södertörns Simsällskap 1995 BB4695 50m 2:07.20
50 1000 Bettina Merkle Neckarsulmer Sport Union 1989 50m 2:07.25
51 299 Marion Hanquet Föreningen Göteborg Sim 2001 BY2401 50m 2:07.50
52 484 Sabina Alman Luleå Simsällskap 2003 AL0403 50m 2:07.62
53 583 Emilia Rönningdal S 71 2002 AC6202 50m 2:07.66
54 202 Barbora Mikusková Slovakia 2001 SVK1480
3
50m 2:07.81
55 194 Anna Wermuth Hovedstadens Svømmeklub 50m 2:07.87
1996 9658AM
56 994 Hilla Kortetjärvi Aboa Watersports 50m 2:07.96
1996 96A676
57 735 Cornelia Jerresand Täby Sim 50m 2:07.97
2000 AG6800
58 614 Vera Fransson Skövde Simsällskap 50m 2:08.19
2001 AB7401
59 300 Lucie Hanquet Föreningen Göteborg Sim 50m 2:08.34
2003 CC2403
60 1082 Jemilia Haapakoski Swimming Club Vuokatti 50m 2:08.34
2002 02A236
61 96 Vár E. Eidesgaard Havnar Svimjifelag 50m 2:08.38
2001
62 377 Annie Hegmegi Jönköpings Simsällskap 50m 2:08.40
2003 AA1403
63 748 Esther Rydbeck Nordén Täby Sim 50m 2:08.40
2001 BN8801
64 1031 Anna Kroniger Germany 50m 2:08.51
2000 221821
65 621 Hilja Schimmel Skövde Simsällskap 50m 2:08.51
2003 AV3603
66 168 Timea Aspegren Ullensakersvømmerne 50m 2:08.52
2002
67 119 Eline Vik Sandnes SLK 50m 2:08.56
2002 K070202
ELI01
68 16 Carolin Dorfner SV Wuerzburg 05 1999 244045 50m 2:08.57
69 928 Olivia Hansson Kiviks Simklubb 2003 AP5403 50m 2:08.67
70 171 Camilla Rimmereide Ullensakersvømmerne 2000 50m 2:08.77
71 810 Ebba Andersson Väsby Simsällskap 2001 AL2601 50m 2:08.88
72 174 Katrin Gottwald SG Mittelfranken 1999 229111 50m 2:09.09
73 491 Anna Grahovac Malmö Kappsimningsklubb 1999 AM5899 50m 2:09.11
74 189 Luna Donde Feilberg Hovedstadens Svømmeklub 2000 0036AJ 50m 2:09.12
75 314 Olivia Ülger Helsingborgs Simsällskap 2000 AK3800 50m 2:09.20
76 505 Kristina Orban Malmö Kappsimningsklubb 2004 AS9804 50m 2:09.29
77 45 Josi Platalla SG Neukölln e.V. Berlin 2002 279598 50m 2:09.62
78 953 Helene Hirvonen Helsingfors Simsällskap 2001 01A179 50m 2:09.64
79 511 Ida Swegmark Mölndals Allmänna
Simsällskap
2000 AZ6600 50m 2:09.68
80 619 Sofia Henningsson Skövde Simsällskap 2004 AH8204 50m 2:09.76
81 677 Emma Sundstrand Södertälje Simsällskap 2001 AJ3201 50m 2:10.28
82 559 Elin Melin Simklubben Poseidon 2000 AB4800 50m 2:10.46
83 266 Sofia Åstedt Simklubben Elfsborg 2003 AF1403 50m 2:10.57
84 177 Mari Moen Skjetten Svømming 2004 50m 2:10.73
85 454 Karin Widerberg Simklubben Laxen 2003 AO3803 50m 2:10.75
86 533 Vilma Brolund Simklubben Neptun 2001 AO9801 50m 2:10.84
87 988 Siiri Einiö Finland 2003 03A357 50m 2:10.84
88 312 Johanna Palmkvist Helsingborgs Simsällskap 1999 AN2899 50m 2:10.87
89 25 Rafaela Averbeck SV Wuerzburg 05 2001 295302 50m 2:10.90
90 157 Karina Dybendal Bråthen Glitre Svømmeklubb 2000 50m 2:11.17
91 979 Tuuli Pippuri Cetus Espoo 2005 05A146 50m 2:11.24
92 840 Elvira Mörtstrand Västerås Simsällskap 2003 AH9603 50m 2:11.28
93 344 Angelina Agrell Helsingborgs Simsällskap 2003 AR6803 50m 2:11.33
94 959 Sohvi Nenonen Cetus Espoo 1999 99A092 50m 2:11.42
95 38 Henriette Dale Vestkantsvømmerne 2003 50m 2:11.44
96 545 Gloria Muzito Njurunda Simsällskap 2002 BO6202 50m 2:11.45
97 678 Carolina Jonsson Södertälje Simsällskap 2002 AU5402 50m 2:11.47
98 345 Tyra Littorin Helsingborgs Simsällskap 2004 AG8404 50m 2:11.48
99 18 Melanie Guht SV Wuerzburg 05 1998 187367 50m 2:11.58
100 352 Linnea Gipperth Järfälla Simsällskap 2003 AA6403 50m 2:11.68
101 747 Thilda Ström Täby Sim 2003 AT5803 50m 2:11.95
102 506 Ebba Olsson Mariestads Simsällskap 2001 AM7201 50m 2:11.96
103 284 Frida Lannhard Falu Simsällskap 2000 AB6800 50m 2:12.08
104 148 Julie Borsheim Endregaard Stavanger Svømmeklubb 2001 50m 2:12.37
105 267 Linn Thid Simklubben Elfsborg 2003 AG5803 50m 2:12.52
106 60 Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg Sim 1994 BA7694 50m 2:12.59 S14
107 902 Sofia Abrahamsson Föreningen Uddevalla Sim 2005 AB8605 50m 2:12.68
108 644 Smilla Lönnberg Stockholms
Kappsimningsklubb
2001 AQ0801 50m 2:12.87
109 852 Clara Örnhem Växjö Simsällskap 2002 AE2402 50m 2:12.90
110 346 Emilia Nordén Helsingborgs Simsällskap 2003 AT3803 50m 2:12.98
111 276 Maja Eriksson Eskilstuna Simklubb 2002 AM6602 50m 2:13.06
112 451 Mellie Wijk Simklubben Laxen 2002 AM1602 50m 2:13.25
113 595 Selma Avdic Simklubben S 02 2003 AM6803 50m 2:13.27
114 364 Ella Arrhén Andersson Järfälla Simsällskap 2002 AX8402 50m 2:13.38
115 903 Marit Cuperus Föreningen Uddevalla Sim 2002 BD0202 50m 2:13.63
116 566 Moa Karlsson Simklubben Poseidon 2002 AC1202 50m 2:13.72
117 332 Ebba Jälminger Helsingborgs Simsällskap 2002 AO9602 50m 2:13.92
118 406 Isabelle Rydahl Karlstads Simsällskap 2003 AC0203 50m 2:13.93
119 22 Natalie Schnabel SV Wuerzburg 05 2002 299453 50m 2:14.11
120 975 Kira Lindroos Cetus Espoo 2005 05A028 50m 2:14.14
121 272 Thilda Häll Simklubben Elfsborg 2005 AE5205 50m 2:14.23
122 544 Elsa Bergh Njurunda Simsällskap 2002 AG7202 50m 2:14.40
123 718 Astrid Eriksson Turebergs Simklubb 2001 AD1201 50m 2:14.59
124 479 Alva Gonzalez-Glanberg Luleå Simsällskap 2002 AA1802 50m 2:14.66
125 616 Linn Suchomel Skövde Simsällskap 2003 AD2203 50m 2:14.89
126 172 Vår Granhaug Rotevatn Ullensakersvømmerne 2002 50m 2:14.92
127 552 Ebba Bladh Hazard Norrköpings
Kappsimningsklubb
2004 AC5204 50m 2:15.51
128 847 Felicia Rogell Västerås Simsällskap 2003 AQ6603 50m 2:15.69
129 930 Thea Brünjes Kiviks Simklubb 2004 BF3604 50m 2:15.89
130 712 Nina Pavlovic Cano Södertörns Simsällskap 2004 AS7804 50m 2:16.19
131 289 Julia Lindgren Falu Simsällskap 2004 AN0604 50m 2:17.34
132 622 Ida Kristiansson Skövde Simsällskap 2004 AX8204 50m 2:17.53
133 929 Julia  Olsson Kiviks Simklubb 2004 AL0804 50m 2:17.57
134 797 Nina Mirkhan Värnamo Simsällskap 2006 AD3806 50m 2:17.72
135 796 Siri Bälter Värnamo Simsällskap 2004 AB6804 50m 2:17.74
136 305 Ella Gutenwik Simklubben Hajen 2004 AQ1804 50m 2:18.38
137 893 Sofia Voigt Solna Sundbyberg SS 04 2003 BF0803 50m 2:18.56
138 822 Amanda Takala Väsby Simsällskap 2004 AP3804 50m 2:18.82
139 725 Selma Holmer Turebergs Simklubb 2004 AM6204 50m 2:19.50
140 474 Thilde Smedbäck Linköpings Allmänna SS 2004 AD3404 50m 2:19.67
141 208 Cecilia Diane Gussing Bryne SK 2004 1027418
3
50m 2:20.02
142 486 Randi Arnesen Luleå Simsällskap 2005 AW8405 50m 2:21.20
143 671 Filippa Eklund Söderhamns Simsällskap 2004 AS6204 50m 2:21.25
144 851 Tara Klarbo Egan Västerås Simsällskap 2005 AQ6605 50m 2:21.30
145 682 Vilma  Lindberg Södertälje Simsällskap 2004 AL9204 50m 2:22.33
146 404