2021-03-02   06:32:18
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Program för Bergen Swim Festival, AdO Arena

Nedan visas startlistor och heatlistor uppdelade per tävlingspass.

Tävlingspass

Document
Entry List
Bergen Swim Festival 2019
Place: AdO Arena Organizer: Bergensklubbene
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2019 to Apr 7, 2019
13 200m Freestyle Men
Sponsor: aberia Healthcare
WR 1:42.00 Paul Biedermann 1986 Germany (GER) Rome (ITA) 28.07.2009
BSF 1:47.00 Kosuke Hagino 1994 Japan (Jap) AdO Arena 28.05.2016
NOR 1:48.57 Gard Kvale 1984 Bergen SC (NOR) Roma (ITA) 27.07.2009
# ID Name Born Team Nat Entry time Status
1 424 Pieter Timmers 1988 FLANDERS SWIMMING
FEDERATION
BEL 1:44.06 S
2 722 Thomas Fraser-Holmes 1991 Griffith University AUS 1:44.10 S
3 367 Markus Lie 1995 BS/Åstveit NOR 1:44.88 S
4 823 Marius Zobel 1999 Deutcher Schwimm-Verband GER 1:45.16 S
5 420 Sebastien De Meulemeester 1998 FLANDERS SWIMMING
FEDERATION
BEL 1:45.46 S
6 422 Alexandre Marcourt FLANDERS SWIMMING
FEDERATION
1:45.95
1999 BEL S
7 423 Thomas Thijs 1997 FLANDERS SWIMMING
FEDERATION
BEL 1:46.58 S
8 410 Pit Brandenburger 1995 Team Luxembourg LUX 1:46.88 S
9 633 Truls Wigdel 1999 Stavanger Svømmeklubb NOR 1:47.25 S
10 419 Louis Croenen 1994 FLANDERS SWIMMING
FEDERATION
BEL 1:47.44
11 426 Lorenz Weiremans 1996 FLANDERS SWIMMING
FEDERATION
BEL 1:47.52 S
12 460 Tomoe Zenimoto Hvas 2000 Bærumsvømmerne NOR 1:48.05 S
13 142 Paul Hentschel 1997 SSG Leipzig e.V. GER 1:48.15 S
14 622 Erik Årsland Gidskehaug 1997 Stavanger Svømmeklubb NOR 1:48.49 S
15 153 Louis Dramm 2002 Dresdner Delphine GER 1:48.77 S
16 15 Isak Eliasson 1996 Spårvägen Simförening SWE 1:49.53 S
17 321 Mattis Grindalen Svendsen 2000 Kongstensvømmerne NOR 1:50.31 S
18 356 Sondre Saltnes Urdal 1999 BS/Delfana NOR 1:50.63 S
19 795 Ole-Mikal Fløgstad 1997 Lambertseter SK NOR 1:51.02 S
20 145 Tim Wilsdorf 1999 SSG Leipzig e.V. GER 1:51.07 S
21 404 Christer Melberg 2001 Haldens SK NOR 1:51.39 S
22 354 Sindre Pleym Olsen 2000 BS/Delfana NOR 1:51.52 S
23 632 Jens Petter Turøy 1999 Stavanger Svømmeklubb NOR 1:51.86 S
24 23 Alexander Hölbling 2001 ATUS Knittelfeld AUT 1:52.56 S
25 790 Mats Andersen 2000 Lambertseter SK NOR 1:52.60 S
26 414 Bob Sauber 2001 Team Luxembourg LUX 1:52.69 S
27 837 Jaouad Syoud 1999 Iron Swim Budapest FRA 1:52.73 S
28 157 Thomas Rohmberger 1997 SV Zwickau von 1904 GER 1:53.07 S
29 415 Jacques Schmitz 2002 Team Luxembourg LUX 1:53.52 S
30 306 Markus Woxholt 1999 SK Speed NOR 1:53.59 S
31 68 Matias Hjelm 2002 Vanders FIN 1:53.60 S
32 562 Bartal E. Eidesgaard 2003 Svimjisamband Foroya FAR 1:53.74 S
33 697 Jonatan  Olafsson 1994 Oslo Idrettslag Svømming NOR 1:54.20 S
34 490 Christian Groth Dyrkorn 2001 Asker SK NOR 1:54.32 S
35 552 Johannes Hope 1999 Team Sør/KSA NOR 1:54.74 S
36 49 Tobias Moen Olsen 2002 Vestkantsvømmerne NOR 1:55.06 S
37 497 Sander Klev 2000 Asker SK NOR 1:55.10 S
38 348 Sander Hallaråker 1999 BS/Delfana NOR 1:55.15 S
39 555 Andreas Håbesland Klausen 2002 Team Sør/KSA NOR 1:55.20 S
40 814 Wassili Kuhn 1999 Deutcher Schwimm-Verband GER 1:55.38
41 847 Jon Kantzenbach 2002 Deutcher Schwimm-Verband GER 1:55.39 S LATE
42 850 Adrian Eichler 2003 Schwimm-Club Wiesbaden 1911
e.V.
PHI 1:55.61 S
43 630 Simon Slettevold 2002 Stavanger Svømmeklubb NOR 1:55.79 S
44 346 Arild Kristiansen Degerstrøm 2000 BS/Delfana NOR 1:55.83 S
45 204 Håkon Syrrist 2000 Ullensakersvømmerne NOR 1:56.03 S
46 561 Johan N. Dam 2002 Svimjisamband Foroya FAR 1:56.30 S
47 694 Isac Lieng 2002 Oslo Idrettslag Svømming NOR 1:56.78 S
48 743 Carl Wennerholm 2002 Stockholms Kappsimningsklubb SWE 1:57.18 S
49 84 Anders Valdar 2000 Poseidon NOR 1:57.75 S
50 619 Olav Eklund 2002 Stavanger Svømmeklubb NOR 1:57.78 S
51 744 Gabriel Henkel 2001 Stockholms Kappsimningsklubb SWE 1:57.82 S
52 358 Petter Strand Kolaas 1999 BS/Delfana NOR 1:58.07 S
53 67 Kasper  Envalds 2001 Vanders FIN 1:58.11 S
54 554 Birk Lee Johansen 2002 Team Sør/KSA NOR 1:58.55 S
55 276 Kristian Volden 1998 NTNUI-Svømming NOR 1:58.74 S
56 713 Vetle Vikestad Løseth 2004 Aalesunds SLK NOR 1:58.82 S
57 105 Stian Munkejord 2001 Karmøy SK NOR 1:59.12 S
58 521 Øystein Breivik 2002 Bergens Svømme Club NOR 1:59.30 S
59 339 Ole Steinbråten 2001 Glitre SK/Gol NOR 1:59.46 S
60 363 Trym Døssland Bjerkvik 2000 BS/Åstveit NOR 1:59.55 S
61 582 Eirik Karlsen 2001 Eid SK NOR 1:59.75 S
62 613 Sivert Solheim Verhage 2002 Førde IL Symjing NOR 1:59.89 S
63 262 Sigurd Olav Borgstrøm 2002 Randaberg IL NOR 1:59.90 S
64 51 Andreas Ramsvik 2003 Vestkantsvømmerne NOR 2:00.62 S
65 797 Benjamin Hajdarpasic 2002 Lambertseter SK NOR 2:00.66 S
66 43 Kristian Øksnes Myntevik 2001 Vestkantsvømmerne NOR 2:00.76 S
67 635 Christian Øgreid 2002 Stavanger Svømmeklubb NOR 2:00.91 S
68 509 Joakim Tronstad 2003 Asker SK NOR 2:01.04 S
69 618 Sondre Eidesen 2002 Stavanger Svømmeklubb NOR 2:01.04 S
70 25 Maxim Zahradnik 2002 ATUS Knittelfeld SVK 2:01.06 S
71 82 Magnus Rasmussen 2000 Poseidon NOR 2:01.07 S
72 626 Stian Alexander Pettersen 2003 Stavanger Svømmeklubb NOR 2:01.10 S
73 24 Alexander Lange 2000 ATUS Knittelfeld GER 2:01.25 S
74 308 Emil Sander Danielsen 2002 Kongstensvømmerne NOR 2:01.54 S
75 388 Emil Bjørnsen Bore 2002 Bryne SK NOR 2:01.76 S
76 307 Sigurd Ormseth Årøen 2000 SK Speed NOR 2:02.33 S
77 702 Joshua Welschof 1999 Oslo Idrettslag Svømming NOR 2:02.67 S
78 291 Sofian El Mousaoui 2003 SK Speed NOR 2:02.69 S
79 472 Jonatan André Risåsen 2000 Bærumsvømmerne NOR 2:02.73 S
80 111 Sven Arnestad 2001 Sarpsborg IL NOR 2:03.38 S
81 13 Nikodem Stanislaw Pozarlik 2002 Namsos Svømmeklubb NOR 2:03.52 S
82 252 Christopher Johnsen Skar 2003 BS-LK NOR 2:03.92 S
83 762 Ivar Simonsson 2002 Väsby Simsällskap SWE 2:04.18 S
84 337 Theodor Myklebusthaug 2001 Glitre SK/MSK NOR 2:04.30 S
85 126 Jonas Oudalstøl 2004 Vågsbygd SLK NOR 2:04.34 S
86 534 Kasper Krohn-Dale 2002 Bergens Svømme Club NOR 2:04.54 S
87 373 Simon Teetzmann 2002 BS/Åstveit NOR 2:04.99 S
88 528 Balder Sollesnes Holum 2003 Bergens Svømme Club NOR 2:05.07 S
89 508 Kristian Dimitri Swakhoven 2003 Asker SK NOR 2:05.69 S
90 703 Brage Ree Bakken 2003 Klepp SSK NOR 2:06.27
91 166 Jonas Fiskaa Barstad 2000 Trondhjems SLK NOR 2:06.46 S
92 651 Magnus Odland 2002 Haugesund SK NOR 2:06.71 S
93 206 Gergo Varga 2003 Ullensakersvømmerne NOR 2:06.82 S
94 61 Christoffer Høvik 2002 Kristiansund SK NOR 2:06.90 S
95 586 Daniel Vindfjell 2004 Eid SK NOR 2:06.92 S
96 407 Sander Aalbu 2001 Haldens SK NOR 2:07.00 S
97 459 Mathias Rike Holmann 2004 Bærumsvømmerne NOR 2:07.19 S
98 114 Matias Johansen Ruud 2002 Sarpsborg IL NOR 2:07.31 S
99 210 Harald-Georg Dahlslett
Hansen
2002 Sortland SLK NOR 2:07.38 S
100 273 Mons Eirik Bjerkan 2001 Team Sør/MSK NOR 2:07.64 S
101 479 Karsten Hernæss 2004 Sandefjord SK NOR 2:07.74 S
102 110 Simen Arnestad 2004 Sarpsborg IL NOR 2:08.09 S
103 79 Eirik Vinje Olsen 2003 Poseidon NOR 2:08.38 S
104 499 Oscar Lars Christian Megård 2004 Asker SK NOR 2:08.96 S
105 108 Ørjan Westre 2003 Karmøy SK NOR 2:08.97 S
106 496 Oscar Smeby Iden 2003 Asker SK NOR 2:09.18 S
107 162 Sebastian Amundsen 2004 Trondhjems SLK NOR 2:09.66 S
108 374 Sebastian Warncke-Wang 2002 BS/Åstveit NOR 2:09.79 S
109 771 Axel Lewander 2004 Stockholmspolisens IF Simfören SWE 2:10.16 S
110 761 Ludvig Ahlström Väsby Simsällskap 2:10.18
2002 SWE S
111 86 Andreas Imislund Aamodt Poseidon 2:10.51
2003 NOR S
112 290 Jonas She Cheung SK Speed 2:11.03
2005 NOR S
113 39 Adrian Larsen Hammer Vestkantsvømmerne 2:11.45
2005 NOR S
114 14 Simen Løvås Orkanger IF 2:11.52
2003 NOR S
115 222 Didrik Gudding Stord symjing 2:11.74
2005 NOR S
116 345 Nikodem Arthur Wiktorowicz BS/Arna 2:11.95
2003 NOR S
117 700 Torbjørn Udjus Oslo Idrettslag Svømming 2:12.00
1993 NOR S
118 769 Erik Falk Stockholmspolisens IF Simfören 2:12.11
2003 SWE S
119 720 Eskil Andreassen Nerdal Sunndal SLK 2:12.21
2002 NOR S
120 193 Sebastian Eriksen Ullensakersvømmerne 2:12.27
2003 NOR S
121 591 Theo Munz-Kløve Bergkameratene 2:12.59
2003 NOR S
122 719 Bjørnar Grytnes Laskerud Sunndal SLK 2:12.67
2004 NOR S
123 400 Andreas Forsstrøm Haldens SK 2:12.80
2002 NOR S
124 327 Jonas Johansen Vestbyen Trondheim 2:13.16
2002 NOR S
125 654 Mads Samdal Hansen Haugesund SK 2:13.32
2004 NOR S
126 44 Leander Larsen Nedreaas Vestkantsvømmerne 2:13.62
2002 NOR
127 322 Jørgen Enger Søstrand Kongstensvømmerne 2:13.92
2004 NOR S
128 37 Harald Hals Vestkantsvømmerne 2:15.37
2002 NOR S
129 62 Nicolai Høvik Kristiansund SK 2:16.98
2005 NOR S
130 718 Bendik Botten Sunndal SLK 2:17.37
2004 NOR S
131 199 Sigurd Huuse Ullensakersvømmerne 2:17.48
2001 NOR S
132 45 Eirik Nornes Nesse Vestkantsvømmerne 2:17.60
2004 NOR S
133 268 Sverre Sandanger Myklebust Volda TIL 2:18.00
2003 NOR S
134 495 Aksel Smeby Iden Asker SK 2:18.13
2005 NOR S
135 270 Amund Helleren Haugstad Mandal SK 2:18.59
2004 NOR S
136 661 Anders Rye Brekkhus Delfana 2:18.59
2003 NOR S
137 385 Henning Soelberg Skjetten Svømming 2:19.39
2003 NOR S
138 637 Endre Teikari Bøe Haugesund SK 2:19.47
2005 NOR S
139 63 Filip Louka Kristiansund SK 2:19.74
2003 NOR S
140 172 Maxim Gorodkov Trondhjems SLK 2:20.23
2005 NOR S
141 91 Johannes Glosli Ås IL 2:20.34
2002 NOR S
142 59 William Bru  Waardal Vestkantsvømmerne 2:20.53
2002 NOR S
143 507 Leo Strand Asker SK 2:21.08
2003 NOR S
144 731 Ask Moum Arna SLK 2:21.55
2003 NOR S
145 676 Trym Stendalen 2005 Delfana NOR 2:21.82 S
146 227 Elias Nordfonn 2004 Stord symjing NOR 2:22.04 S
147 5 Mathias Tvete 2005 Namsos Svømmeklubb NOR 2:22.70 S
148 200 Michael Jansen 2005 Ullensakersvømmerne NOR 2:23.09 S
149 4 Marcus Tvete 2005 Namsos Svømmeklubb NOR 2:23.09 S
150 612 Henrik Stubhaug 2003 Førde IL Symjing NOR 2:23.25 S
151 1 Noah Petterson Laugen 2006 Namsos Svømmeklubb NOR 2:24.19 S
152 611 Fredrik Book Råheim 2003 Førde IL Symjing NOR 2:25.00 S
153 544 Ghanesh Rajkumar 2005 Bergens Svømme Club NOR 2:25.04
154 448 Leander Warncke-Wang 2005 Åstveit SK NOR 2:25.29 S
155 455 Andreas Skår Bjørnstad 1997 Bærumsvømmerne NOR 2:25.38 S S7
156 721 Sander Sand 2004 Skjetten Svømming NOR 2:25.52 S
157 739 Vegard Skar Øgaard 2002 Arna SLK NOR 2:25.92 S
158 164 Hasith Ransiri Attanapola 2003 Trondhjems SLK NOR 2:26.01 S
159 776 Jan Salentin 2004 Stockholmspolisens IF Simfören SWE 2:26.89 S
160 665 Olav Irgens Henanger 2002 Delfana NOR 2:27.16 S
161 539 Kasper Cornelius Mowinckel 2005 Bergens Svømme Club NOR 2:27.34
162 267 Andres Kobbevik 2005 Volda TIL NOR 2:27.82 S
163 659 Jørund Alstad 2004 Delfana NOR 2:27.92 S
164 678 Even Saltnes Urdal 2006 Delfana NOR 2:28.33 S
165 256 Simon Tangenes 2004 BS-LK NOR 2:29.40
166 520 Kjetil Breivik 2005 Bergens Svømme Club NOR 2:29.63
167 663 Isak Svarstad Ellefsen 2003 Delfana NOR 2:32.24 S
168 581 Marcus Haus 1995 Eid SK NOR 2:33.80 S S14
169 788 Sebastian Rosnes 2006 Øyane Svømmeklubb NOR 2:34.99 S
170 607 Artur Grzebieluch 2004 Førde IL Symjing NOR 2:35.15 S
171 664 Eiliv August Grøttum 2005 Delfana NOR 2:35.18 S RES
172 46 Stian Nornes Nesse 2004 Vestkantsvømmerne NOR 2:35.21 S RES
173 236 Alexander Bajo 2005 BS-LK NOR 2:36.20 S RES
174 785 William Pereira-Nielsen 2006 Øyane Svømmeklubb NOR 2:36.28 S RES
175 579 Sondre Førde Valle 2006 Os Svømmeklubb NOR 2:37.60 S RES
2020-07-05 22.20.41 Datahandling: WinGrodan 2.6 Licensed to: Bergens Svømme & Livredningsklub

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner