2018-08-17   11:27:03
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Swedish Swim Games 2012

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Results Event 1 (Finals) - Official
Results Event 1 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:11   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 1, 800m Freestyle Women, Finals 
Sponsor: Reco Port o Marabou 
World Seniors: Alessia Filippi (1987) 8:04.53 2008-12-12 
Europe Seniors: Alessia Filippi (1987) 8:04.53 2008-12-12 
Nation Seniors: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 
CR Senior: Maria Vilas (1996) 8:44.15 2010-10-30 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  100m  200m  300m  400m  Finish  Status 
          500m  600m  700m       











 
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    1:04.84  2:13.02  3:21.35  4:28.92  8:56.11   
          5:35.85  6:43.29  7:50.25       
Elin Slaatmo  1992  Bergensvømmerne  NOR  1:04.21  2:11.24  3:18.73  4:26.59  8:57.55   
          5:34.77  6:43.71  7:52.64       
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    1:03.92  2:10.43  3:17.84  4:25.79  9:02.42   
          5:34.33  6:43.11  7:52.71       
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    1:04.92  2:13.21  3:22.37  4:32.20  9:06.45   
          5:41.94  6:51.58  7:59.09       
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    1:03.88  2:12.39  3:20.89  4:29.98  9:08.10   
          5:39.35  6:50.02  8:00.42       
Oda Gjerde  1995  Bryne Svømmeklubb  NOR  1:05.47  2:13.69  3:21.96  4:31.20  9:08.24   
          5:40.28  6:50.32  8:00.18       
Jacqueline Knutsson  1993  Kongstenssvømmerne  NOR  1:04.47  2:12.92  3:22.25  4:32.26  9:10.42   
          5:42.03  6:51.93  8:01.37       
Mikaela Bäck  1995  Väsby Simsällskap    1:06.61  2:15.65  3:25.45  4:35.31  9:11.16   
          5:44.93  6:54.03  8:03.22       
Louise Halldén  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:04.82  2:14.20  3:23.60  4:33.77  9:15.82   
          5:43.88  6:54.35  8:05.08       
10  Anni Hirvelä  1995  Simmis Grani  FIN  1:05.60  2:15.25  3:25.24  4:35.73  9:17.65   
          5:46.15  6:56.74  8:07.95       
11  Elin Haugland  1996  Bergensvømmerne  NOR  1:04.89  2:13.89  3:23.92  4:34.83  9:19.02   
          5:46.42  6:58.09  8:09.50       
12  Andrea Barstad Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR  1:07.12  2:16.88  3:27.15  4:38.57  9:23.52   
          5:49.71  7:01.23  8:12.80       
13  Lotta Jacobson  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  1:05.73  2:16.18  3:27.80  4:39.94  9:28.09   
          5:52.30  7:04.81  8:16.80       
14  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:06.86  2:18.43  3:30.02  4:41.83  9:30.42   
          5:53.89  7:06.49  8:19.36       
15  Celia Lie Storstad  1998  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  1:08.62  2:21.15  3:34.02  4:47.03  9:39.25   
          6:00.05  7:13.62  8:27.59       
16  Peppi Pohjalainen  1997  Helsingfors Simsällskap  FIN  1:06.14  2:18.82  3:32.02  4:46.01  9:41.22   
          5:59.90  7:13.94  8:28.47       
17  Ingeborg Jørmeland  1996  Stavanger Svømmeclub  NOR  1:07.34  2:18.72  3:31.65  4:46.01  9:41.98   
          6:00.48  7:14.66  8:28.93       
18  Mari Nerdrum  1995  Asker Svømmeklubb  NOR  1:09.55  2:23.50  3:38.21  4:53.95  9:57.25   
          6:09.67  7:25.96  8:42.35       
19  Rebecka Bergström  1997  Solna Sundbyberg SS 04    1:10.73  2:25.88  3:41.69  4:57.56  9:58.21   
          6:13.37  7:29.50  8:44.92       
20  Andrine Fjogstad Tobiassen  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  1:12.38  2:28.25  3:43.99  4:59.62  10:03.07   
          6:15.27  7:31.10  8:47.19       
21  Tove Frøberg  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  1:11.28  2:28.40  3:46.07  5:04.76  10:21.64   
          6:23.48  7:44.05  9:03.65       
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:11 
 
Results Event 2 (Heats) - Official
Results Event 2 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  10:32   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 2, 100m Freestyle Men, Heats 
Sponsor: Upplands Väsby Kommun 
World Seniors: Amaury Leveaux (1985) 44.94 2008-12-13 
Europe Seniors: Amaury Leveaux (1985) 44.94 2008-12-13 
Nation Seniors: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 
CR Senior: Mattew Abood (1986) 46.95 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Christoffer Vikström  1987  Simklubben Neptun    23.72        49.98   
Peter Edvardsson  1981  Simklubben Neptun    24.98        51.34   
Niksja Stojkovski  1994  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  24.92        51.89   
Sebastian Wikström  1988  Simklubben Neptun    24.40        52.05   
Martin Nilsson  1993  Järfälla Simsällskap    25.00        52.11   
Linus Magnusson  1990  Täby Sim    25.37        52.33   
Henri Härkönen  1993  Simmis Grani  FIN  25.23        52.36   
Jørn Nygård  1992  Bergensvømmerne  NOR  25.37        52.45   
Markus Lie  1995  Bergensvømmerne  NOR  25.43        52.48   
10  Gustav Carlsson  1993  IF Åland  FIN  25.36        52.91   
11  Even V. Holm  1990  Bergensvømmerne  NOR  25.76        53.00   
12  Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    25.14        53.20   
13  Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    26.03        53.76   
14  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.74        54.15   
15  Marcus Hagström  1991  Södertörns Simsällskap    25.74        54.27   
16  Andreas Bergman  1993  Asker Svømmeklubb  NOR  26.16        54.37   
17  Sondre Kallhovd  1993  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  26.39        54.80   
18  Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening    26.30        55.02   
19  Martin Kartau  1995  Simmis Grani  FIN  26.16        55.06   
20  Fredrik Løvberg  1997  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  26.61        55.08   
21  John Magnus Nordahl  1993  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  27.02        55.26   
22  Oscar Andrè Slaatmo  1994  Hamar IL Svømning  NOR  27.07        55.28   
23  Erik Gidskehaug  1997  Madla Svømmeklubb  NOR  27.11        55.40   
24  Eirik Runningen  1990  Bergensvømmerne  NOR  26.26        55.46   
25  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    26.34        55.53   
26  Antonio Lutula  1993  Simklubben Neptun    26.80        55.85   
27  Iver Hvidsten  1995  Bærumsvømmerne  NOR  26.39        55.88   
28  Alexander Marki Mork  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR  26.90        55.90   
29  Thomas Brustveit  1993  Stavanger Svømmeclub  NOR  26.98        56.30   
30  Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    27.21        56.41   
31  Anton Ekhult  1991  Saltsjöbadens Idrottsförening    27.17        56.44   
32  Robert Makhinya  1995  Solna Sundbyberg SS 04    27.55        56.47   
33  Sigve Nystuen  1996  Asker Svømmeklubb  NOR  27.13        56.58   
34  Leon Lindström  1996  Upsala Simsällskap    26.56        56.67   
35  Henrik Bolle  1996  Järfälla Simsällskap    27.23        56.93   
36  Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne  NOR  27.21        57.30   
37  Tord Gunnar Fjeld  1995  Hamar IL Svømning  NOR  27.61        57.53   
38  Nils Lervik  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  28.00        57.71   
39  Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    27.56        58.51   
40  Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    27.83        59.03   
41  Miikka Salminen  1996  Simmis Grani  FIN  28.35        59.24   
42  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    29.20        59.42   
43  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    28.74        59.55   
44  Alari Pakarinen  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  28.39        59.72   
45  Carl Robertsson  1997  Väsby Simsällskap    28.47        1:00.37   
46  Sondre Møll  1996  Stavanger Svømmeclub  NOR  29.09        1:01.74   
47  Heine Reime Løge  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  30.67        1:03.15   
48  Mathias Engstrøm Sandstøl  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  32.24        1:09.10   
Andreas Persson  1996  Södertörns Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  10:32 
 
Results Event 2 (Finals) - Official
Results Event 2 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:15   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 2, 100m Freestyle Men, Finals 
Sponsor: Upplands Väsby Kommun 
World Seniors: Amaury Leveaux (1985) 44.94 2008-12-13 
Europe Seniors: Amaury Leveaux (1985) 44.94 2008-12-13 
Nation Seniors: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 
CR Senior: Mattew Abood (1986) 46.95 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Christoffer Vikström  1987  Simklubben Neptun    23.92        50.65   
Niksja Stojkovski  1994  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  24.07        51.06   
Martin Nilsson  1993  Järfälla Simsällskap    24.85        51.48   
Henri Härkönen  1993  Simmis Grani  FIN  24.86        51.94   
Linus Magnusson  1990  Täby Sim    24.86        52.20   
Sebastian Wikström  1988  Simklubben Neptun    24.45        52.37   
Jørn Nygård  1992  Bergensvømmerne  NOR  25.41        52.52   
Even V. Holm  1990  Bergensvømmerne  NOR  25.91        53.17   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:15 
 
Results Event 3 (Heats) - Official
Results Event 3 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  10:51   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 3, 200m Freestyle Women, Heats 
Sponsor: FREKER Sport 
World Seniors: Federica Pellegrini (1988) 1:51.17 2009-12-13 
Europe Seniors: Federica Pellegrini (1988) 1:51.17 2009-12-13 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 
CR Senior: Petra Granlund (1987) 1:55.22 2010-10-30 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    27.93  58.45  1:29.34    1:59.21   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.91  58.38  1:29.22    1:59.98   
Diana Sokolowska  1996  Sms Krakow  POL  28.72  59.95  1:31.47    2:02.97   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    28.80  1:00.35  1:32.36    2:04.55   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    28.74  1:00.31  1:32.41    2:05.34   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.89  1:00.77  1:33.12    2:05.41   
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    29.32  1:01.18  1:33.70    2:06.11   
Ebba Rosenquist  1989  Stockholmspolisens Sim IF    29.04  1:00.65  1:33.79    2:06.55   
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    29.41  1:01.40  1:34.14    2:07.19   
10  Luigia Sirignano  1996  Sms Krakow  POL  29.50  1:01.72  1:34.69    2:07.61   
11  Julia Robertsson  1995  Väsby Simsällskap    29.50  1:01.68  1:34.62    2:07.99   
12  Mikaela Bäck  1995  Väsby Simsällskap    30.83  1:03.57  1:36.42    2:08.85   
13  Anna Kotonen  1997  Helsingfors Simsällskap  FIN  29.65  1:01.82  1:35.14    2:09.04   
14  Emilie Nyenget Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR  30.44  1:03.14  1:36.40    2:09.10   
15  Oda Gjerde  1995  Bryne Svømmeklubb  NOR  30.94  1:03.58  1:36.65    2:09.34   
16  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    29.94  1:02.48  1:35.75    2:09.43   
17  Lisa Johansson  1990  Simklubben Neptun    29.71  1:01.76  1:35.61    2:09.51   
18  Lisa Skogeng  1996  Bergensvømmerne  NOR  30.46  1:03.33  1:36.52    2:09.66   
19  Majken Smith  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  29.81  1:03.00  1:36.26    2:09.70   
20  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    29.89  1:02.46  1:36.80    2:10.39   
21  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    30.65  1:03.53  1:37.52    2:11.13   
22  Malene Pedersen  1996  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  30.08  1:03.04  1:37.22    2:11.24   
23  Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    30.85  1:03.36  1:37.17    2:11.69   
24  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.39  1:03.88  1:37.85    2:11.72   
25  Ane Nygård  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR  30.31  1:03.56  1:37.99    2:12.03   
26  Hanne Reime  1998  Bryne Svømmeklubb  NOR  30.70  1:04.11  1:38.59    2:12.04   
27  Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.68  1:03.88  1:38.28    2:13.09   
28  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    30.41  1:03.80  1:39.01    2:13.26   
29  Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    30.65  1:04.79  1:39.02    2:13.33   
30  Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    30.76  1:04.46  1:39.97    2:13.60   
31  Grethe Eugenie Tenden  1996  Ås IL  NOR  30.60  1:04.87  1:39.89    2:13.91   
32  Andrea Barstad Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR  31.26  1:05.03  1:40.20    2:15.33   
33  Mette Larsen  1995  Asker Svømmeklubb  NOR  30.99  1:04.69  1:39.79    2:15.53   
34  Maria Lunusjkin  1993  Saltsjöbadens Idrottsförening    30.15  1:04.08  1:39.95    2:16.42   
35  Vera Lammi  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  31.64  1:05.85  1:41.51    2:17.08   
36  Karen Nygård Magnussen  1998  Bryne Svømmeklubb  NOR  31.97  1:06.74  1:42.23    2:17.53   
37  Alexandra Stranden  1999  Asker Svømmeklubb  NOR  31.56  1:06.68  1:43.37    2:17.64   
38  Tiril Frøholm  1996  Asker Svømmeklubb  NOR  32.25  1:07.59  1:43.88    2:18.48   
39  Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.42  1:06.31  1:42.73    2:19.28   
40  Emilie Bakke  1998  Asker Svømmeklubb  NOR  33.20  1:09.17  1:45.29    2:21.12   
41  Ingelin Lima  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  33.56  1:10.35  1:48.52    2:25.18   
42  Marte Dalan  1998  Asker Svømmeklubb  NOR  32.70  1:08.45  1:46.27    2:25.20   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  10:51 
 
Results Event 3 (Finals) - Official
Results Event 3 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:20   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 3, 200m Freestyle Women, Finals 
Sponsor: FREKER Sport 
World Seniors: Federica Pellegrini (1988) 1:51.17 2009-12-13 
Europe Seniors: Federica Pellegrini (1988) 1:51.17 2009-12-13 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 
CR Senior: Petra Granlund (1987) 1:55.22 2010-10-30 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.54  57.03  1:26.75    1:55.74   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    27.63  57.68  1:28.02    1:57.98   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    28.12  58.58  1:28.94    1:58.98   
Diana Sokolowska  1996  Sms Krakow  POL  28.45  58.47  1:28.91    1:59.46   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.64  1:00.17  1:32.52    2:03.97   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    28.99  1:00.57  1:32.59    2:04.34   
Ebba Rosenquist  1989  Stockholmspolisens Sim IF    29.20  1:01.00  1:33.55    2:06.21   
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    29.40  1:01.96  1:35.55    2:08.49   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:20 
 
Results Event 4 (Heats) - Official
Results Event 4 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  10:56   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 4, 50m Breaststroke Men, Heats 
Sponsor: Omega Swedbank Väsby 
World Seniors: Cameron van der Burgh (1988) 25.25 2009-11-14 
Europe Seniors: Allessandro Terrin (1985) 26.14 2009-12-12 
Nation Seniors: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 
CR Senior: Niclas Tour (1989) 27.29 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat          Finish  Status 











 
Maciej Holub  1995  Sms Krakow  POL          28.18   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            29.58   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap            29.61   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap            29.67   
Johan Dahlgren  1986  Sundsvalls Simsällskap            29.73   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            30.28   
Tobias Gustafson  1994  Spårvägens Simförening            30.64   
Mads Henry Steinland  1997  Bærumsvømmerne  NOR          30.74   
Simen Dale  1991  Bergensvømmerne  NOR          30.83   
10  Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap            31.12   
11  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap            31.18   
12  Marcus Hagström  1991  Södertörns Simsällskap            31.35   
13  Trond Vasslag  1994  Stavanger Svømmeclub  NOR          31.36   
14  Tom Kaafjord  1994  Lambertseter Svømmeklubb  NOR          31.67   
15  Bruce Clayhills  1997  Helsingfors Simsällskap  FIN          32.17   
16  Sampo Jokinen  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN          32.31   
17  Andreas Gustavsson  1994  Väsby Simsällskap            32.89   
18  Ole Martin Turøy  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR          32.90   
19  Marcus Løvø  1996  Asker Svømmeklubb  NOR          32.98   
20  Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne  NOR          34.09   
21  Henrik Hellerud  1997  Asker Svømmeklubb  NOR          35.14   
22  Mathias Engstrøm Sandstøl  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR          42.53   
Andreas Hagby  1995  Asker Svømmeklubb  NOR          DNS   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  10:56 
 
Results Event 4 (Finals) - Official
Results Event 4 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:24   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 4, 50m Breaststroke Men, Finals 
Sponsor: Omega Swedbank Väsby 
World Seniors: Cameron van der Burgh (1988) 25.25 2009-11-14 
Europe Seniors: Allessandro Terrin (1985) 26.14 2009-12-12 
Nation Seniors: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 
CR Senior: Niclas Tour (1989) 27.29 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat          Finish  Status 











 
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            27.96   
Maciej Holub  1995  Sms Krakow  POL          28.06   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap            29.08   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap            29.46   
Johan Dahlgren  1986  Sundsvalls Simsällskap            29.63   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            29.99   
Mads Henry Steinland  1997  Bærumsvømmerne  NOR          30.60   
Tobias Gustafson  1994  Spårvägens Simförening            30.79   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:24 
 
Results Event 5 (Heats) - Official
Results Event 5 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  11:05   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 5, 100m Breaststroke Women, Heats 
Sponsor: Tranter o Sv Fast-Förmedl 
World Seniors: Rebecca Soni (1987) 1:02.70 2009-12-19 
Europe Seniors: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:04.43 2009-11-06 
Nation Seniors: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-16 
CR Senior: Nanaka Tamura (1987) 1:05.82 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Henriette Brekke  1988  Stavanger Svømmeclub  NOR  31.93        1:08.80   
Sara Thydén  1989  Väsby Simsällskap    33.75        1:10.70   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    32.91        1:10.73   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    33.67        1:12.12   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    34.39        1:12.79   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    34.58        1:12.86   
Mikaela Bäck  1995  Väsby Simsällskap    34.98        1:13.59   
Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    35.05        1:14.53   
Ida Jaraquemada  1996  Simklubben Neptun    34.96        1:14.53   
10  Jowita Sienczyk  1997  Sms Krakow  POL  35.53        1:14.66   
11  Magdalena Bazyl  1997  Sms Krakow  POL  35.25        1:14.74   
12  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    35.58        1:14.81   
13  Marte Løvberg  1999  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  35.52        1:15.00   
14  Carolina Nordin  1987  Solna Sundbyberg SS 04    35.79        1:15.85   
15  Frida Cedergårdh  1995  Spårvägens Simförening    35.86        1:16.29   
16  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    35.91        1:16.44   
17  Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap    35.74        1:16.62   
18  Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04    36.33        1:16.78   
19  Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb    35.40        1:17.39   
20  Angelica Damberg  1996  Ludvika Simsällskap    36.22        1:18.02   
21  Kirsti Sletten  1996  Hamar IL Svømning  NOR  37.06        1:19.32   
22  Emilia Sundberg  1997  Väsby Simsällskap    38.01        1:20.01   
23  Elin Taraldsson  1997  Väsby Simsällskap    37.75        1:20.40   
24  Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    37.60        1:20.45   
25  Aura Lehtonen  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  37.21        1:20.48   
26  Mari Mjølhus Kristoffersen  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR  38.48        1:22.81   
27  Maren Øie  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR  39.02        1:22.82   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  11:05 
 
Results Event 5 (Finals) - Official
Results Event 5 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:38   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 5, 100m Breaststroke Women, Finals 
Sponsor: Tranter o Sv Fast-Förmedl 
World Seniors: Rebecca Soni (1987) 1:02.70 2009-12-19 
Europe Seniors: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:04.43 2009-11-06 
Nation Seniors: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-16 
CR Senior: Nanaka Tamura (1987) 1:05.82 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Henriette Brekke  1988  Stavanger Svømmeclub  NOR  31.94        1:08.56   
Sara Thydén  1989  Väsby Simsällskap    33.15        1:09.14   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    32.33        1:09.26   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    33.13        1:10.51   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    33.41        1:11.89   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    33.98        1:12.57   
Mikaela Bäck  1995  Väsby Simsällskap    35.12        1:14.03   
Ida Jaraquemada  1996  Simklubben Neptun    35.39        1:16.13   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:38 
 
Results Event 6 (Finals) - Official
Results Event 6 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:46   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 6, 400m Ind Medley Men, Finals 
Sponsor: Väsby Färghall 
World Seniors: Ryan Lochte (1900) 3:55.50 2010-12-16 
Europe Seniors: Laszlo Cseh (1985) 3:57.27 2009-12-11 
Nation Seniors: Christoffer Wallin (1990) 4:10.93 2009-12-11 
CR Senior: Linus Kanth (1991) 4:22.53 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Mateusz Kliza  1994  Sms Krakow  POL  1:01.71  2:11.44  3:24.77    4:25.08   
Markus Lie  1995  Bergensvømmerne  NOR  1:03.20  2:10.62  3:26.31    4:28.13   
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    1:04.82  2:16.35  3:35.05    4:38.90   
Lachlan Mcpheat  1994  Simklubben Neptun    1:06.70  2:19.16  3:35.42    4:41.10   
Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR  1:04.42  2:18.23  3:39.33    4:46.45   
Mikko Pesso  1997  Simmis Grani  FIN  1:04.59  2:16.98  3:40.25    4:48.65   
Fridtjof Bache Hungnes  1994  Bærumsvømmerne  NOR  1:06.47  2:20.08  3:43.84    4:51.97   
Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    1:06.89  2:24.80  3:49.28    4:59.06   
Trond Vasslag  1994  Stavanger Svømmeclub  NOR  1:09.70  2:30.24  3:51.15    5:01.11   
10  Heine Reime Løge  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  1:17.83  2:39.66  4:15.48    5:26.97   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb            DNS   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:46 
 
Results Event 7 (Heats) - Official
Results Event 7 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  11:19   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 7, 100m Butterfly Women, Heats 
Sponsor: Cykelhuset 
World Seniors: Diane Bui Duyet (1979) 55.05 2009-12-12 
Europe Seniors: Diane Bui Duyet (1979) 55.05 2009-12-12 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 55.53 2010-11-06 
CR Senior: Yuka Kato (1986) 56.91 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Kimberly Vandenberg  1983  Team New York Aquatics  USA  28.43        1:00.43   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    29.12        1:02.70   
Ebba Rosenquist  1989  Stockholmspolisens Sim IF    30.06        1:03.95   
Emilie Nyenget Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR  30.68        1:04.70   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    30.70        1:04.82   
Emma Karell  1994  Täby Sim    30.63        1:05.24   
Emma Arkenstrand  1994  Väsby Simsällskap    30.39        1:05.36   
Victoria S Løken  1991  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  29.88        1:05.43   
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    31.05        1:05.46   
10  Katarzyna Szpucha  1996  Sms Krakow  POL  30.73        1:05.56   
11  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    30.81        1:05.57   
12  Mette Larsen  1995  Asker Svømmeklubb  NOR  30.58        1:05.70   
13  Jennie Andersson  1993  Väsby Simsällskap    31.35        1:05.72   
14  Julia Robertsson  1995  Väsby Simsällskap    30.72        1:05.77   
15  Andrea Hestdal  1994  Bergensvømmerne  NOR  31.06        1:06.24   
16  Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    30.57        1:06.97   
17  Hanna Louise Berge  1998  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  31.67        1:06.98   
18  Jacqueline Knutsson  1993  Kongstenssvømmerne  NOR  31.23        1:07.34   
19  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    31.89        1:07.94   
20  Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.72        1:10.04   
21  Ane Nygård  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR  32.17        1:10.33   
22  Hanne Reime  1998  Bryne Svømmeklubb  NOR  33.72        1:10.88   
23  Louise Halldén  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.59        1:11.30   
24  Ingeborg Jørmeland  1996  Stavanger Svømmeclub  NOR  33.83        1:13.40   
25  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    35.09        1:14.62   
26  Amalie Wee Tørlen  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR  34.48        1:14.75   
27  Maren Øie  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR  34.43        1:15.29   
28  Andrine Fjogstad Tobiassen  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  37.09        1:17.83   
29  Stine Bertelsen  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  38.40        1:29.33   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  11:19 
 
Results Event 7 (Finals) - Official
Results Event 7 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:50   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 7, 100m Butterfly Women, Finals 
Sponsor: Cykelhuset 
World Seniors: Diane Bui Duyet (1979) 55.05 2009-12-12 
Europe Seniors: Diane Bui Duyet (1979) 55.05 2009-12-12 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 55.53 2010-11-06 
CR Senior: Yuka Kato (1986) 56.91 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    28.17        58.79   
Kimberly Vandenberg  1983  Team New York Aquatics  USA  27.84        59.16   
Ebba Rosenquist  1989  Stockholmspolisens Sim IF    29.57        1:02.64   
Emilie Nyenget Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR  30.01        1:03.28   
Emma Arkenstrand  1994  Väsby Simsällskap    30.22        1:04.29   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    30.40        1:04.42   
Emma Karell  1994  Täby Sim    30.29        1:04.48   
Victoria S Løken  1991  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  30.14        1:04.81   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:50 
 
Results Event 8 (Heats) - Official
Results Event 8 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  11:28   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 8, 100m Backstroke Men, Heats 
Sponsor: Fürst VVS , SKANSKA 
World Seniors: Nick Thoman (1986) 48.94 2009-12-18 
Europe Seniors: S. Donets/A. Vyatchanin (1900) 48.97 2009-12-13 
Nation Seniors: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 
CR Senior: Måns Hjelm (1992) 54.71 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Dawid Murzyn  1997  Sms Krakow  POL  28.16        57.38   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    28.28        57.46   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    28.10        57.61   
Martin Nilsson  1993  Järfälla Simsällskap    28.11        57.66   
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    28.18        58.75   
Thomas Brustveit  1993  Stavanger Svømmeclub  NOR  28.47        58.79   
Henrik Søfteland  1995  Bergensvømmerne  NOR  28.93        58.91   
Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap    28.97        59.91   
Radoslaw Chupka  1996  Sms Krakow  POL  29.17        1:00.14   
10  Lucas Thomée  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    29.19        1:00.25   
11  Even V. Holm  1990  Bergensvømmerne  NOR  29.25        1:00.33   
12  Eirik Runningen  1990  Bergensvømmerne  NOR  29.42        1:00.57   
13  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    29.94        1:01.79   
14  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    29.90        1:02.04   
15  Joakim Uhlin  1994  Skuru Idrottsklubb    30.54        1:02.63   
16  Gustav Henriksson  1990  Solna Sundbyberg SS 04    29.87        1:02.84   
17  Erik Gidskehaug  1997  Madla Svømmeklubb  NOR  30.88        1:03.38   
18  Sigve Nystuen  1996  Asker Svømmeklubb  NOR  31.06        1:03.98   
19  Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.13        1:04.10   
20  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    31.22        1:04.87   
21  Miikka Salminen  1996  Simmis Grani  FIN  31.57        1:05.54   
22  Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    31.53        1:06.25   
23  Kristian Nygård Solvik  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  33.46        1:09.70   
Iver Hvidsten  1995  Bærumsvømmerne  NOR          DNS   
Martin Kartau  1995  Simmis Grani  FIN          DSQ   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  11:28 
 
Results Event 8 (Finals) - Official
Results Event 8 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:54   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 8, 100m Backstroke Men, Finals 
Sponsor: Fürst VVS , SKANSKA 
World Seniors: Nick Thoman (1986) 48.94 2009-12-18 
Europe Seniors: S. Donets/A. Vyatchanin (1900) 48.97 2009-12-13 
Nation Seniors: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 
CR Senior: Måns Hjelm (1992) 54.71 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    26.32        54.88   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    27.49        56.78   
Martin Nilsson  1993  Järfälla Simsällskap    28.22        56.97   
Dawid Murzyn  1997  Sms Krakow  POL  28.24        57.86   
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    27.97        58.23   
Henrik Søfteland  1995  Bergensvømmerne  NOR  28.77        58.70   
Thomas Brustveit  1993  Stavanger Svømmeclub  NOR  28.67        59.80   
Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap    29.11        1:00.00   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:54 
 
Results Event 9 (Heats) - Official
Results Event 9 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  11:34   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 9, 50m Backstroke Women, Heats 
Sponsor: Arken Zoo o Vi i Väsby 
World Seniors: Sanja Jovanovic (1986) 25.70 2009-12-12 
Europe Seniors: Sanja Jovanovic (1986) 25.70 2009-12-12 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 26.62 2009-11-29 
CR Senior: Aya Terakawa (1984) 26.32 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat          Finish  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Täby Sim            28.53   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap            29.23   
Linda Eriksson  1991  Solna Sundbyberg SS 04            29.27   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun            29.40   
Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap            29.67   
Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening            30.02   
Sara Thydén  1989  Väsby Simsällskap            30.07   
Kimberly Vandenberg  1983  Team New York Aquatics  USA          30.54   
Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap            30.70   
10  Grethe Eugenie Tenden  1996  Ås IL  NOR          31.28   
11  Viola Kilpeläinen  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN          31.47   
12  Agata Magner  1997  Sms Krakow  POL          31.76   
13  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap            31.77   
14  Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            31.79   
15  Emma Augustsson  1999  Täby Sim            31.95   
16  Micaela Ödling  1990  Täby Sim            31.96   
17  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb            31.97   
18  Aada Alastalo  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN          32.27   
19  Ingelin Lima  1997  Asker Svømmeklubb  NOR          33.00   
20  Karen Nygård Magnussen  1998  Bryne Svømmeklubb  NOR          33.16   
21  Brita Stang Aune  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR          33.53   
22  Solveig Mohr  1998  Asker Svømmeklubb  NOR          33.76   
23  Emilie Bakke  1998  Asker Svømmeklubb  NOR          35.06   
Amalie Wee Tørlen  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR          DNS   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  11:34 
 
Results Event 9 (Finals) - Official
Results Event 9 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  18:06   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 9, 50m Backstroke Women, Finals 
Sponsor: Arken Zoo o Vi i Väsby 
World Seniors: Sanja Jovanovic (1986) 25.70 2009-12-12 
Europe Seniors: Sanja Jovanovic (1986) 25.70 2009-12-12 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 26.62 2009-11-29 
CR Senior: Aya Terakawa (1984) 26.32 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat          Finish  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Täby Sim            27.96   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap            28.27   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun            29.14   
Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap            29.34   
Linda Eriksson  1991  Solna Sundbyberg SS 04            29.68   
Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening            30.02   
Kimberly Vandenberg  1983  Team New York Aquatics  USA          30.12   
Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap            30.75   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  18:06 
 
Results Event 10 (Heats) - Official
Results Event 10 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  11:41   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 10, 200m Butterfly Men, Heats 
Sponsor: Väsbyhem 
World Seniors: Kaio Almeida (1984) 1:49.11 2009-11-10 
Europe Seniors: Nikolay Skvortsov (1984) 1:49.46 2009-12-12 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 
CR Senior: Takeshi Matsuda (1984) 1:53.05 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Jerzy Twarowski  1995  Sms Krakow  POL  27.36  59.73  1:31.96    2:04.27   
Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    28.92  1:00.88  1:33.26    2:05.45   
Dominik Ciezkowski  1996  Sms Krakow  POL  28.46  1:00.36  1:32.92    2:05.62   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    27.95  59.85  1:33.38    2:07.49   
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    27.93  1:00.07  1:34.09    2:09.46   
Fredrik Knutsen Hegdal  1994  Stavanger Svømmeclub  NOR  28.71  1:01.73  1:36.22    2:11.32   
Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR  28.38  1:01.40  1:36.16    2:11.38   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    29.92  1:05.15  1:41.04    2:17.17   
Johan Magnusson  1991  Simklubben Neptun    29.07  1:03.56  1:40.99    2:20.84   
10  Robert Makhinya  1995  Solna Sundbyberg SS 04    30.21  1:05.60  1:42.89    2:21.06   
11  Fredrik Nilsson  1997  Upsala Simsällskap    30.79  1:06.23  1:43.85    2:22.14   
12  Erlend Lystad Karlsen  1997  Hamar IL Svømning  NOR  33.29  1:12.91  1:56.89    2:41.17   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  11:41 
 
Results Event 10 (Finals) - Official
Results Event 10 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  18:11   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 10, 200m Butterfly Men, Finals 
Sponsor: Väsbyhem 
World Seniors: Kaio Almeida (1984) 1:49.11 2009-11-10 
Europe Seniors: Nikolay Skvortsov (1984) 1:49.46 2009-12-12 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 
CR Senior: Takeshi Matsuda (1984) 1:53.05 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Jerzy Twarowski  1995  Sms Krakow  POL  26.90  58.31  1:29.88    2:00.65   
Dominik Ciezkowski  1996  Sms Krakow  POL  28.44  1:00.94  1:32.52    2:03.22   
Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    28.37  1:00.29  1:32.49    2:04.80   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    27.98  59.97  1:33.23    2:06.57   
Fredrik Knutsen Hegdal  1994  Stavanger Svømmeclub  NOR  28.46  1:00.90  1:34.18    2:08.84   
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    28.57  1:01.66  1:36.71    2:12.58   
Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR  30.10  1:04.72  1:39.93    2:13.72   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    29.38  1:03.24  1:38.88    2:14.81   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  18:11 
 
Results Event 11 (Heats) - Official
Results Event 11 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  11:57   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 11, 200m Ind Medley Women, Heats 
Sponsor: Honda City 
World Seniors: Julia Smit (1987) 2:04.60 2009-12-19 
Europe Seniors: Evelyn Verraszto (1989) 2:04.64 2009-11-10 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
CR Senior: Sara Thydén (1989) 2:10.24 2011-10-29 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    28.26  1:02.90  1:44.09    2:15.36   
Sara Thydén  1989  Väsby Simsällskap    30.67  1:06.05  1:44.89    2:18.48   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    29.99  1:05.88  1:46.98    2:19.80   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    30.45  1:06.32  1:48.83    2:21.62   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    31.67  1:09.19  1:48.21    2:21.65   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    31.26  1:09.41  1:50.04    2:21.98   
Bryndis Run Hansen  1993  Bergensvømmerne  NOR  29.37  1:05.63  1:48.47    2:22.18   
Jowita Sienczyk  1997  Sms Krakow  POL  30.85  1:07.38  1:48.93    2:23.35   
Katarzyna Szpucha  1996  Sms Krakow  POL  31.22  1:07.08  1:49.09    2:23.77   
10  Andrea Hestdal  1994  Bergensvømmerne  NOR  31.23  1:07.81  1:49.84    2:24.33   
11  Emma Karell  1994  Täby Sim    31.67  1:09.85  1:50.89    2:24.82   
12  Jacqueline Knutsson  1993  Kongstenssvømmerne  NOR  31.32  1:07.98  1:49.87    2:24.89   
13  Elin Haugland  1996  Bergensvømmerne  NOR  30.68  1:08.61  1:51.80    2:25.22   
14  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    31.45  1:09.37  1:51.65    2:25.30   
15  Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    31.85  1:08.73  1:52.08    2:25.61   
16  Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    31.93  1:08.23  1:52.03    2:26.90   
17  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    30.76  1:11.15  1:55.61    2:27.63   
18  Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    31.48  1:10.17  1:53.52    2:27.69   
19  Oda Gjerde  1995  Bryne Svømmeklubb  NOR  32.63  1:11.29  1:54.33    2:28.14   
20  Hanna Louise Berge  1998  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  32.42  1:11.58  1:54.42    2:28.22   
21  Marte Løvberg  1999  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  32.23  1:10.53  1:54.34    2:29.44   
22  Malene Pedersen  1996  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  32.81  1:11.54  1:55.16    2:29.47   
23  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    32.80  1:12.08  1:55.61    2:30.35   
24  Anni Hirvelä  1995  Simmis Grani  FIN  32.43  1:11.79  1:56.64    2:30.47   
25  Emma Långström  1997  Helsingfors Simsällskap  FIN  32.34  1:12.33  1:56.26    2:31.53   
26  Lotta Jacobson  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  35.08  1:15.63  1:58.22    2:32.51   
27  Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    32.07  1:12.38  1:57.98    2:32.56   
28  Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04    33.43  1:14.58  1:57.88    2:32.86   
29  Lisa Magnusson  1994  Bollnäs Simsällskap    34.15  1:12.95  1:57.31    2:33.30   
30  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    32.70  1:11.49  1:54.41    2:33.52   
31  Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.22  1:13.64  2:00.51    2:34.16   
32  Celia Lie Storstad  1998  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  33.71  1:14.06  2:00.33    2:34.92   
33  Kirsti Sletten  1996  Hamar IL Svømning  NOR  37.27  1:20.00  2:05.03    2:43.37   
Emma Augustsson  1999  Täby Sim            DNS   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  11:57 
 
Results Event 11 (Finals) - Official
Results Event 11 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  18:16   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 11, 200m Ind Medley Women, Finals 
Sponsor: Honda City 
World Seniors: Julia Smit (1987) 2:04.60 2009-12-19 
Europe Seniors: Evelyn Verraszto (1989) 2:04.64 2009-11-10 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
CR Senior: Sara Thydén (1989) 2:10.24 2011-10-29 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    28.21  1:02.58  1:42.60    2:12.71   
Sara Thydén  1989  Väsby Simsällskap    30.00  1:04.16  1:42.38    2:15.19   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    29.82  1:05.10  1:45.48    2:17.07   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    30.87  1:07.60  1:47.67    2:20.43   
Jowita Sienczyk  1997  Sms Krakow  POL  30.58  1:06.27  1:47.27    2:21.62   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    31.28  1:09.40  1:48.33    2:22.19   
Katarzyna Szpucha  1996  Sms Krakow  POL  30.93  1:06.35  1:48.12    2:22.43   
Bryndis Run Hansen  1993  Bergensvømmerne  NOR  30.34  1:08.29  1:50.10    2:23.46   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  18:16 
 
Results Event 12 (Heats) - Official
Results Event 12 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  12:14   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 12, 400m Freestyle Men, Heats 
Sponsor: Stena Fastigheter 
World Seniors: Paul Biedermann (1986) 3:32.77 2009-11-14 
Europe Seniors: Paul Biedermann (1986) 3:32.77 2009-11-15 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
CR Senior: Christoffer Wallin (1990) 3:47.37 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Eetu Piiroinen  1995  Simmis Grani  FIN  56.41  1:56.17  2:55.63    3:54.57   
Mateusz Kliza  1994  Sms Krakow  POL  58.66  2:00.16  3:01.09    4:00.59   
Henri Härkönen  1993  Simmis Grani  FIN  56.69  1:57.55  3:00.00    4:01.76   
Jonas Ødegård Aanby  1995  Bergensvømmerne  NOR  58.88  2:01.13  3:03.04    4:05.18   
Oscar Andrè Slaatmo  1994  Hamar IL Svømning  NOR  59.12  2:01.72  3:04.07    4:06.48   
Jørn Nygård  1992  Bergensvømmerne  NOR  58.54  2:01.40  3:05.23    4:08.79   
Andreas Bergman  1993  Asker Svømmeklubb  NOR  58.55  2:01.75  3:05.81    4:09.56   
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    59.16  2:03.33  3:08.60    4:12.88   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    1:00.19  2:04.52  3:09.76    4:15.95   
10  Sondre Kallhovd  1993  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  1:01.68  2:07.47  3:10.55    4:16.00   
11  Tord Gunnar Fjeld  1995  Hamar IL Svømning  NOR  1:01.28  2:06.52  3:12.84    4:18.74   
12  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    1:01.98  2:07.67  3:14.30    4:21.22   
13  Ole Martin Turøy  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR  1:02.58  2:09.21  3:16.80    4:21.92   
14  Thomas Brustveit  1993  Stavanger Svømmeclub  NOR  1:02.95  2:10.51  3:17.10    4:23.39   
15  Alexander Marki Mork  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR  1:01.62  2:09.06  3:17.71    4:24.95   
16  Antonio Lutula  1993  Simklubben Neptun    1:02.45  2:10.62  3:19.89    4:26.80   
17  Andreas Persson  1996  Södertörns Simsällskap    1:00.68  2:08.67  3:18.14    4:28.26   
18  Iver Hvidsten  1995  Bærumsvømmerne  NOR  1:01.42  2:08.94  3:18.80    4:28.60   
19  Alari Pakarinen  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  1:07.13  2:20.14  3:33.40    4:45.20   
20  Kristian Nygård Solvik  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  1:10.13  2:25.41  3:41.14    4:55.10   
Erlend Lystad Karlsen  1997  Hamar IL Svømning  NOR          DNF   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  12:14 
 
Results Event 12 (Finals) - Official
Results Event 12 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  18:23   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 12, 400m Freestyle Men, Finals 
Sponsor: Stena Fastigheter 
World Seniors: Paul Biedermann (1986) 3:32.77 2009-11-14 
Europe Seniors: Paul Biedermann (1986) 3:32.77 2009-11-15 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
CR Senior: Christoffer Wallin (1990) 3:47.37 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Eetu Piiroinen  1995  Simmis Grani  FIN  55.46  1:54.40  2:53.43    3:51.63   
Mateusz Kliza  1994  Sms Krakow  POL  57.30  1:57.69  2:57.71    3:57.10   
Henri Härkönen  1993  Simmis Grani  FIN  56.00  1:56.94  2:59.16    3:58.47   
Oscar Andrè Slaatmo  1994  Hamar IL Svømning  NOR  57.80  1:59.59  3:01.93    4:01.43   
Jørn Nygård  1992  Bergensvømmerne  NOR  56.47  1:58.25  3:00.98    4:03.74   
Jonas Ødegård Aanby  1995  Bergensvømmerne  NOR  58.54  2:00.45  3:03.51    4:06.70   
Andreas Bergman  1993  Asker Svømmeklubb  NOR  58.29  2:01.54  3:06.63    4:11.03   
Sondre Kallhovd  1993  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  1:00.38  2:04.47  3:09.81    4:15.79   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  18:23 
 
Results Event 13 (Heats) - Official
Results Event 13 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  12:20   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 13, 50m Freestyle Women, Heats 
Sponsor: Kista Snabbtryck 
World Seniors: Marleen Veldhuis (1979) 23.25 2008-04-12 
Europe Seniors: Marleen Veldhuis (1979) 23.25 2008-04-13 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 
CR Senior: Sarah Sjöström (1993) 24.26 2011-10-29 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat          Finish  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            24.85   
Henriette Brekke  1988  Stavanger Svømmeclub  NOR          25.56   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim            25.58   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            26.53   
Diana Sokolowska  1996  Sms Krakow  POL          26.58   
Bryndis Run Hansen  1993  Bergensvømmerne  NOR          26.72   
Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap            26.90   
Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap            27.23   
Luigia Sirignano  1996  Sms Krakow  POL          27.24   
10  Linda Eriksson  1991  Solna Sundbyberg SS 04            27.34   
11  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap            27.41   
12  Victoria S Løken  1991  Lambertseter Svømmeklubb  NOR          27.56   
13  Ane Nygård  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR          27.64   
14  Marte Bolstad  1995  Asker Svømmeklubb  NOR          27.73   
15  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap            27.78   
16  Anna Kotonen  1997  Helsingfors Simsällskap  FIN          27.84   
17  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap            27.86   
18  Ebba Rosenquist  1989  Stockholmspolisens Sim IF            27.88   
19  Emilie Nyenget Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR          27.99   
20  Majken Smith  1997  Asker Svømmeklubb  NOR          28.12   
21  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun            28.25   
22  Emma Augustsson  1999  Täby Sim            28.30   
22  Ingelin Lima  1997  Asker Svømmeklubb  NOR          28.30   
24  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap            28.31   
25  Josefine Norlin  1996  Väsby Simsällskap            28.37   
26  Vera Lammi  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN          28.38   
27  Magdalena Bazyl  1997  Sms Krakow  POL          28.39   
28  Lisa Skogeng  1996  Bergensvømmerne  NOR          28.56   
29  Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap            28.85   
30  Hanne Reime  1998  Bryne Svømmeklubb  NOR          29.06   
31  Maria Lunusjkin  1993  Saltsjöbadens Idrottsförening            29.12   
32  Andrea Barstad Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR          29.20   
33  Angelica Damberg  1996  Ludvika Simsällskap            29.23   
34  Elin Talback  1997  Väsby Simsällskap            29.29   
35  Marte Dalan  1998  Asker Svømmeklubb  NOR          29.46   
36  Alexandra Stranden  1999  Asker Svømmeklubb  NOR          29.48   
36  Tiril Frøholm  1996  Asker Svømmeklubb  NOR          29.48   
38  Mari Mjølhus Kristoffersen  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR          29.57   
39  Maren Øie  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR          29.68   
40  Brita Stang Aune  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR          29.71   
41  Tove Frøberg  1997  Asker Svømmeklubb  NOR          30.25   
42  Emma Bärnau  1995  Väsby Simsällskap            30.40   
43  Karen Nygård Magnussen  1998  Bryne Svømmeklubb  NOR          30.41   
44  Amalie Wee Tørlen  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR          30.78   
45  Mari Nerdrum  1995  Asker Svømmeklubb  NOR          30.84   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  12:20 
 
Results Event 13 (Finals) - Official
Results Event 13 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  18:36   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 13, 50m Freestyle Women, Finals 
Sponsor: Kista Snabbtryck 
World Seniors: Marleen Veldhuis (1979) 23.25 2008-04-12 
Europe Seniors: Marleen Veldhuis (1979) 23.25 2008-04-13 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 
CR Senior: Sarah Sjöström (1993) 24.26 2011-10-29 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat          Finish  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            24.98   
Henriette Brekke  1988  Stavanger Svømmeclub  NOR          25.36   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim            25.38   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            25.86   
Bryndis Run Hansen  1993  Bergensvømmerne  NOR          26.44   
Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap            27.11   
Luigia Sirignano  1996  Sms Krakow  POL          27.18   
Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap            27.25   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  18:36 
 
Results Event 14 (Heats) - Official
Results Event 14 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  13:20   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 14, 200m Breaststroke Men, Heats 
Sponsor: Team Gamewi o UV Glas 
World Seniors: Daniel Gyurta (1989) 2:00.67 2009-12-13 
Europe Seniors: Daniel Gyurta (1989) 2:00.67 2009-12-13 
Nation Seniors: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
CR Senior: Yuta Suenaga (1985) 2:09.34 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    32.39  1:08.72  1:44.73    2:20.98   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    30.72  1:05.15  1:43.09    2:21.81   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    31.74  1:07.95  1:46.29    2:24.17   
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    32.63  1:09.36  1:47.00    2:24.23   
Lachlan Mcpheat  1994  Simklubben Neptun    33.58  1:10.96  1:48.40    2:25.93   
Simen Dale  1991  Bergensvømmerne  NOR  32.05  1:09.28  1:47.44    2:26.32   
Johan Dahlgren  1986  Sundsvalls Simsällskap    32.03  1:08.90  1:47.83    2:26.99   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    33.28  1:10.89  1:48.91    2:27.63   
Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR  34.42  1:12.24  1:50.42    2:28.38   
10  Mads Henry Steinland  1997  Bærumsvømmerne  NOR  32.92  1:11.25  1:50.40    2:30.47   
11  Mikko Pesso  1997  Simmis Grani  FIN  34.50  1:12.73  1:52.82    2:33.13   
12  Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    33.83  1:13.63  1:54.76    2:35.51   
13  Tom Kaafjord  1994  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  34.00  1:13.44  1:54.65    2:35.56   
14  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    34.29  1:14.07  1:55.22    2:36.34   
15  Marcus Løvø  1996  Asker Svømmeklubb  NOR  34.31  1:13.90  1:55.25    2:36.98   
16  Sampo Jokinen  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  35.23  1:16.07  1:58.35    2:40.38   
17  Bruce Clayhills  1997  Helsingfors Simsällskap  FIN  35.16  1:16.26  1:58.86    2:41.25   
18  Henrik Bolle  1996  Järfälla Simsällskap    35.51  1:17.43  2:01.52    2:46.45   
19  Henrik Hellerud  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  36.93  1:19.50  2:04.39    2:48.66   
20  Heine Reime Løge  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  42.52  1:29.94  2:18.35    3:04.74   
21  Mathias Engstrøm Sandstøl  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  42.65  1:30.99  2:20.70    3:08.78   
Andreas Gustavsson  1994  Väsby Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  13:20 
 
Results Event 14 (Finals) - Official
Results Event 14 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  18:41   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 14, 200m Breaststroke Men, Finals 
Sponsor: Team Gamewi o UV Glas 
World Seniors: Daniel Gyurta (1989) 2:00.67 2009-12-13 
Europe Seniors: Daniel Gyurta (1989) 2:00.67 2009-12-13 
Nation Seniors: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
CR Senior: Yuta Suenaga (1985) 2:09.34 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.26  1:06.68  1:41.89    2:16.46   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    31.31  1:07.36  1:43.34    2:18.73   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    31.70  1:07.09  1:42.54    2:18.96   
Simen Dale  1991  Bergensvømmerne  NOR  31.32  1:06.66  1:43.97    2:22.65   
Lachlan Mcpheat  1994  Simklubben Neptun    32.95  1:09.71  1:47.27    2:25.05   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    32.97  1:09.72  1:47.95    2:27.32   
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    33.01  1:10.81  1:49.49    2:28.29   
Johan Dahlgren  1986  Sundsvalls Simsällskap    32.04  1:08.56  1:46.86    2:28.52   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  18:41 
 
Results Event 15 (Heats) - Official
Results Event 15 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  12:40   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 15, 100m Ind Medley Men, Heats 
Sponsor: Järnia 
World Seniors: Peter Mankoc (1978) 50.76 2009-12-12 
Europe Seniors: Peter Mankoc (1978) 50.76 2009-12-12 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 53.34 2012-10-13 
CR Senior: Junya Koga (1987) 54.75 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    25.53        55.97   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    25.22        57.26   
Markus Lie  1995  Bergensvømmerne  NOR  26.35        57.38   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    26.58        58.28   
Maciej Holub  1995  Sms Krakow  POL  27.50        58.94   
Dominik Ciezkowski  1996  Sms Krakow  POL  27.36        1:00.15   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    27.68        1:00.34   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    27.40        1:01.01   
Dawid Murzyn  1997  Sms Krakow  POL  26.87        1:01.50   
10  Fredrik Knutsen Hegdal  1994  Stavanger Svømmeclub  NOR  27.90        1:01.89   
11  Marcus Hagström  1991  Södertörns Simsällskap    29.06        1:01.98   
12  Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    27.22        1:02.10   
13  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.35        1:02.55   
14  Fredrik Løvberg  1997  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  29.22        1:02.84   
15  Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    29.35        1:04.00   
16  Fridtjof Bache Hungnes  1994  Bærumsvømmerne  NOR  28.96        1:04.13   
17  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    28.89        1:04.20   
18  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    29.23        1:04.56   
19  Tord Gunnar Fjeld  1995  Hamar IL Svømning  NOR  30.30        1:05.30   
20  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    29.66        1:05.32   
21  Trond Vasslag  1994  Stavanger Svømmeclub  NOR  31.09        1:05.37   
22  Gustav Henriksson  1990  Solna Sundbyberg SS 04    29.16        1:05.45   
23  Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne  NOR  30.10        1:05.66   
24  Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    29.88        1:06.08   
25  Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.33        1:06.20   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  12:40 
 
Results Event 15 (Finals) - Official
Results Event 15 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  18:45   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 15, 100m Ind Medley Men, Finals 
Sponsor: Järnia 
World Seniors: Peter Mankoc (1978) 50.76 2009-12-12 
Europe Seniors: Peter Mankoc (1978) 50.76 2009-12-12 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 53.34 2012-10-13 
CR Senior: Junya Koga (1987) 54.75 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    24.47        54.32  CR 
Markus Lie  1995  Bergensvømmerne  NOR  26.78        57.72   
Maciej Holub  1995  Sms Krakow  POL  27.14        57.92   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    26.85        58.36   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    27.62        1:00.16   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    27.33        1:00.91   
Dominik Ciezkowski  1996  Sms Krakow  POL  27.64        1:01.08   
Dawid Murzyn  1997  Sms Krakow  POL  27.26        1:02.83   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  18:45 
 
Results Event 16 (Heats) - Official
Results Event 16 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  12:51   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 16, 200m Backstroke Women, Heats 
Sponsor: MEDLEY o Thomas Kök 
World Seniors: Shiho Sakai (1990) 2:00.18 2009-11-15 
Europe Seniors: Elizabeth Simmonds (1991) 2:00.91 2009-12-18 
Nation Seniors: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 
CR Senior: Aya Terakawa (1990) 2:03.88 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    31.87  1:06.58  1:40.80    2:14.97   
Agata Magner  1997  Sms Krakow  POL  32.71  1:06.94  1:41.56    2:15.83   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    32.42  1:07.22  1:43.00    2:19.12   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    33.61  1:08.94  1:44.22    2:19.26   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    32.71  1:07.95  1:43.72    2:20.06   
Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening    33.41  1:09.30  1:45.32    2:21.05   
Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    33.98  1:10.39  1:47.77    2:24.71   
Emma Augustsson  1999  Täby Sim    34.77  1:11.77  1:48.64    2:25.06   
Cecilia Wallén  1995  Spårvägens Simförening    34.73  1:11.38  1:48.68    2:25.70   
10  Andrea Hestdal  1994  Bergensvømmerne  NOR  34.51  1:11.55  1:49.22    2:26.98   
11  Viola Kilpeläinen  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  34.69  1:12.18  1:50.47    2:27.39   
12  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    33.99  1:11.46  1:49.76    2:27.66   
13  Lisa Skogeng  1996  Bergensvømmerne  NOR  35.55  1:12.63  1:50.68    2:28.21   
14  Solveig Mohr  1998  Asker Svømmeklubb  NOR  35.79  1:13.72  1:52.38    2:28.70   
15  Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.65  1:13.12  1:52.09    2:29.78   
16  Karen Nygård Magnussen  1998  Bryne Svømmeklubb  NOR  35.79  1:13.70  1:52.21    2:30.31   
17  Aada Alastalo  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  35.11  1:13.55  1:53.01    2:31.11   
18  Lisa Magnusson  1994  Bollnäs Simsällskap    35.36  1:13.23  1:52.76    2:31.55   
19  Brita Stang Aune  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR  35.52  1:14.43  1:54.59    2:34.04   
20  Emilie Bakke  1998  Asker Svømmeklubb  NOR  37.82  1:16.86  1:56.11    2:34.60   
21  Stine Bertelsen  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  38.71  1:19.42  2:01.50    2:43.67   
22  Amalie Wee Tørlen  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR  40.65  1:24.62  2:09.08    2:52.89   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  12:51 
 
Results Event 16 (Finals) - Official
Results Event 16 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  18:50   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 16, 200m Backstroke Women, Finals 
Sponsor: MEDLEY o Thomas Kök 
World Seniors: Shiho Sakai (1990) 2:00.18 2009-11-15 
Europe Seniors: Elizabeth Simmonds (1991) 2:00.91 2009-12-18 
Nation Seniors: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 
CR Senior: Aya Terakawa (1990) 2:03.88 2009-11-07 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Agata Magner  1997  Sms Krakow  POL  32.41  1:06.13  1:40.25    2:13.65   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    32.52  1:07.35  1:41.30    2:14.31   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    32.80  1:07.79  1:42.51    2:16.05   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    32.07  1:06.67  1:41.65    2:16.42   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    32.54  1:06.47  1:41.55    2:16.83   
Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening    32.72  1:07.95  1:44.26    2:21.29   
Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    33.66  1:09.75  1:46.78    2:23.20   
Emma Augustsson  1999  Täby Sim    34.19  1:10.98  1:48.22    2:25.35   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  18:50 
 
Results Event 17 (Heats) - Official
Results Event 17 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  12:58   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 17, 50m Butterfly Men, Heats 
Sponsor: TygHörnan , SCANDIC 
World Seniors: Steffen Deibler (1987) 21.80 2009-11-14 
Europe Seniors: Steffen Deibler (1987) 21.80 2009-11-14 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
CR Senior: Lars Frölander (1974) 23.94 2011-10-29 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat          Finish  Status 











 
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            24.41   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            25.12   
Jerzy Twarowski  1995  Sms Krakow  POL          25.23   
Linus Magnusson  1990  Täby Sim            25.45   
Martin Nilsson  1993  Järfälla Simsällskap            25.49   
Dominik Ciezkowski  1996  Sms Krakow  POL          25.50   
Niksja Stojkovski  1994  Lambertseter Svømmeklubb  NOR          25.66   
Freddie Tour  1991  Simklubben Neptun            26.00   
Ludvig Strand  1994  Täby Sim            26.00   
10  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap            26.12   
11  Lucas Thomée  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            26.51   
12  Gustav Carlsson  1993  IF Åland  FIN          26.54   
13  Radoslaw Chupka  1996  Sms Krakow  POL          26.74   
14  Fredrik Løvberg  1997  Lambertseter Svømmeklubb  NOR          26.91   
15  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap            27.05   
15  Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR          27.05   
17  Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap            27.21   
18  Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap            27.25   
19  Henrik Søfteland  1995  Bergensvømmerne  NOR          27.63   
20  Alexander Marki Mork  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR          27.64   
21  Iver Hvidsten  1995  Bærumsvømmerne  NOR          27.76   
22  Victor Wessén  1993  Simklubben Neptun            27.83   
23  Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne  NOR          28.08   
24  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap            28.27   
24  Leon Lindström  1996  Upsala Simsällskap            28.27   
26  Anton Ekhult  1991  Saltsjöbadens Idrottsförening            28.32   
27  John Magnus Nordahl  1993  Lambertseter Svømmeklubb  NOR          28.60   
28  Andreas Persson  1996  Södertörns Simsällskap            29.24   
29  Nils Lervik  1997  Asker Svømmeklubb  NOR          29.28   
30  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            29.85   
31  Sondre Møll  1996  Stavanger Svømmeclub  NOR          31.12   
32  Erlend Lystad Karlsen  1997  Hamar IL Svømning  NOR          32.50   
33  Kristian Nygård Solvik  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR          33.39   
34  Mathias Engstrøm Sandstøl  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR          34.42   
Andreas Hagby  1995  Asker Svømmeklubb  NOR          DNS   
Christoffer Vikström  1987  Simklubben Neptun            DNS   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  12:58 
 
Results Event 17 (Finals) - Official
Results Event 17 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  27 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  18:54   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 17, 50m Butterfly Men, Finals 
Sponsor: TygHörnan , SCANDIC 
World Seniors: Steffen Deibler (1987) 21.80 2009-11-14 
Europe Seniors: Steffen Deibler (1987) 21.80 2009-11-14 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
CR Senior: Lars Frölander (1974) 23.94 2011-10-29 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat          Finish  Status 











 
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            24.40   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            24.48   
Linus Magnusson  1990  Täby Sim            25.21   
Jerzy Twarowski  1995  Sms Krakow  POL          25.31   
Niksja Stojkovski  1994  Lambertseter Svømmeklubb  NOR          25.70   
Martin Nilsson  1993  Järfälla Simsällskap            25.76   
Dominik Ciezkowski  1996  Sms Krakow  POL          25.83   
Freddie Tour  1991  Simklubben Neptun            25.98   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  27 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  18:54 
 
Results Event 18 (Finals) - Official
Results Event 18 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:19   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 18, 1500m Freestyle Men, Finals 
Sponsor: SOVA o Väsby Sushi 
World Seniors: Grant Hackett (1980) 14:10.10 2001-08-07 
Europe Seniors: Yuri Prilukov (1984) 14:16.13 2006-12-09 
Nation Seniors: Stefan Persson (1967) 14:59.47 1987-04-12 
CR Senior: Miguel A Rojas (1994) 15:06.19 2010-10-31 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  100m  200m  300m  400m  Finish  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Eetu Piiroinen  1995  Simmis Grani  FIN  59.01  2:01.72  3:04.90  4:08.64  15:27.56   
          5:11.40  6:13.88  7:16.18  8:18.51     
          9:21.00  10:23.17  11:24.98  12:26.19     
          13:27.61  14:28.54         
Mateusz Kliza  1994  Sms Krakow  POL  1:00.41  2:04.14  3:08.03  4:11.21  15:47.76   
          5:14.18  6:16.85  7:19.34  8:22.20     
          9:24.90  10:28.28  11:31.91  12:35.49     
          13:39.94  14:44.59         
Erik Gidskehaug  1997  Madla Svømmeklubb  NOR  1:01.60  2:06.55  3:10.78  4:15.49  15:59.32   
          5:20.12  6:24.30  7:28.09  8:32.36     
          9:36.35  10:40.64  11:44.91  12:49.34     
          13:54.21  14:58.39         
Oscar Andrè Slaatmo  1994  Hamar IL Svømning  NOR  59.98  2:02.52  3:05.75  4:09.34  16:00.53   
          5:13.26  6:18.05  7:22.85  8:28.29     
          9:33.87  10:39.25  11:44.23  12:49.32     
          13:54.13  14:59.32         
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    1:00.38  2:04.28  3:08.24  4:12.46  16:06.45   
          5:16.51  6:21.18  7:26.12  8:31.03     
          9:36.26  10:41.78  11:47.43  12:52.80     
          13:58.95  15:03.75         
Jonas Ødegård Aanby  1995  Bergensvømmerne  NOR  1:00.92  2:05.93  3:10.57  4:15.49  16:08.55   
          5:19.97  6:24.07  7:28.79  8:33.28     
          9:38.34  10:43.53  11:49.12  12:53.38     
          13:58.37  15:04.00         
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    59.58  2:04.86  3:10.30  4:17.25  16:31.01   
          5:24.35  6:31.19  7:37.94  8:45.13     
          9:51.90  10:58.82  12:05.27  13:12.25     
          14:18.98  15:25.41         
Johan Magnusson  1991  Simklubben Neptun    59.89  2:05.35  3:12.10  4:19.72  16:58.13   
          5:27.68  6:36.23  7:44.99  8:53.86     
          10:02.49  11:11.19  12:20.47  13:30.43     
          14:40.38  15:49.82         
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    1:05.22  2:13.93  3:21.88  4:30.23  17:09.44   
          5:38.89  6:47.35  7:56.41  9:05.09     
          10:13.93  11:23.22  12:32.64  13:42.57     
          14:51.94  16:01.41         
10  Antonio Lutula  1993  Simklubben Neptun    1:05.29  2:14.99  3:27.07  4:39.94  18:12.17   
          5:53.39  7:07.75  8:21.65  9:36.64     
          10:50.34  12:04.58  13:18.97  14:33.63     
          15:48.16  17:02.87         
11  Heine Reime Løge  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  1:08.68  2:22.66  3:36.46  4:50.06  18:41.42   
          6:04.15  7:19.38  8:34.41  9:51.02     
          11:07.94  12:24.40  13:40.83  14:55.41     
          16:12.84  17:27.80         
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:19 
 
Results Event 19 (Heats) - Official
Results Event 19 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:39   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 19, 100m Freestyle Women, Heats 
Sponsor: EnergiJägarna Golvvärme 
World Seniors: Lisbeth Lenton (1985) 51.01 2009-08-10 
Europe Seniors: Francesca Halsall (1990) 51.19 2009-11-22 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 
CR Senior: Sarah Sjöström (1993) 53.06 2011-10-30 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.83        55.21   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    26.51        55.45   
Henriette Brekke  1988  Stavanger Svømmeclub  NOR  26.60        55.87   
Diana Sokolowska  1996  Sms Krakow  POL  27.46        56.76   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    27.32        57.35   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    27.88        57.42   
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    27.46        57.64   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    27.65        57.81  Not in final 
Ebba Rosenquist  1989  Stockholmspolisens Sim IF    28.51        58.85   
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    28.61        58.85  Not in final 
11  Luigia Sirignano  1996  Sms Krakow  POL  27.97        58.88   
12  Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    28.47        58.98   
13  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    28.51        59.31   
14  Anna Kotonen  1997  Helsingfors Simsällskap  FIN  28.27        59.36   
15  Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap    28.84        59.48   
16  Emilie Nyenget Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR  28.77        59.52   
17  Grethe Eugenie Tenden  1996  Ås IL  NOR  28.99        59.59   
18  Marte Løvberg  1999  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  28.83        59.80   
19  Victoria S Løken  1991  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  28.83        59.95   
20  Ane Nygård  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR  28.44        1:00.02   
21  Marte Bolstad  1995  Asker Svømmeklubb  NOR  29.10        1:00.08   
21  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    28.92        1:00.08   
23  Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    28.73        1:00.50   
24  Lisa Johansson  1990  Simklubben Neptun    29.19        1:00.51   
24  Majken Smith  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  29.34        1:00.51   
26  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    29.75        1:00.69   
27  Jeanette Björklund  1991  Södertörns Simsällskap    29.08        1:00.77   
28  Emma Wahlström  1994  Spårvägens Simförening    28.84        1:00.83   
29  Frida Cedergårdh  1995  Spårvägens Simförening    29.12        1:00.88   
30  Emma Augustsson  1999  Täby Sim    29.37        1:00.91   
31  Lisa Skogeng  1996  Bergensvømmerne  NOR  29.72        1:01.11   
32  Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    29.32        1:01.17   
33  Cecilia Wallén  1995  Spårvägens Simförening    29.52        1:01.31   
34  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    29.70        1:01.37   
35  Louise Halldén  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    29.64        1:01.43   
36  Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    29.81        1:01.44   
37  Mette Larsen  1995  Asker Svømmeklubb  NOR  29.60        1:01.63   
38  Vera Lammi  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  29.82        1:01.85   
39  Hanne Reime  1998  Bryne Svømmeklubb  NOR  30.11        1:01.97   
40  Anni Hirvelä  1995  Simmis Grani  FIN  29.93        1:01.99   
41  Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    29.82        1:02.08   
42  Tiril Frøholm  1996  Asker Svømmeklubb  NOR  30.21        1:02.56   
43  Oda Gjerde  1995  Bryne Svømmeklubb  NOR  30.72        1:02.58   
44  Andrea Barstad Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR  30.19        1:02.60   
45  Alexandra Stranden  1999  Asker Svømmeklubb  NOR  30.18        1:02.72   
46  Lotta Jacobson  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  30.83        1:02.76   
47  Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    30.43        1:03.14   
48  Peppi Pohjalainen  1997  Helsingfors Simsällskap  FIN  30.74        1:03.28   
49  Ingelin Lima  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  30.83        1:03.31   
50  Celia Lie Storstad  1998  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  31.64        1:04.72   
51  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.28        1:04.75   
52  Maren Øie  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR  30.55        1:04.77   
53  Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.99        1:04.78   
54  Karen Nygård Magnussen  1998  Bryne Svømmeklubb  NOR  31.45        1:04.96   
55  Tove Frøberg  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  31.72        1:05.06   
56  Brita Stang Aune  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR  31.15        1:05.21   
57  Emilia Sundberg  1997  Väsby Simsällskap    31.65        1:05.45   
57  Mari Mjølhus Kristoffersen  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR  31.37        1:05.45   
59  Marte Dalan  1998  Asker Svømmeklubb  NOR  31.17        1:05.52   
60  Mari Nerdrum  1995  Asker Svømmeklubb  NOR  31.64        1:05.89   
61  Amalie Wee Tørlen  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR  31.32        1:06.04   
62  Emma Bärnau  1995  Väsby Simsällskap    31.95        1:06.06   
63  Andrine Fjogstad Tobiassen  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  32.87        1:07.93   
64  Solveig Mohr  1998  Asker Svømmeklubb  NOR  32.95        1:08.17   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:39 
 
Results Event 19 (Finals) - Official
Results Event 19 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:22   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 19, 100m Freestyle Women, Finals 
Sponsor: EnergiJägarna Golvvärme 
World Seniors: Lisbeth Lenton (1985) 51.01 2009-08-10 
Europe Seniors: Francesca Halsall (1990) 51.19 2009-11-22 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 
CR Senior: Sarah Sjöström (1993) 53.06 2011-10-30 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.13        53.56   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    26.07        54.08   
Henriette Brekke  1988  Stavanger Svømmeclub  NOR  26.56        55.05   
Diana Sokolowska  1996  Sms Krakow  POL  27.24        56.31   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    27.43        56.97   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    27.72        57.33   
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    27.52        57.34   
Ebba Rosenquist  1989  Stockholmspolisens Sim IF    28.21        58.71   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:22 
 
Results Event 20 (Heats) - Official
Results Event 20 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  10:46   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 20, 200m Freestyle Men, Heats 
Sponsor: FREKER Sport 
World Seniors: Paul Biedermann (1986) 1:39.37 2009-11-15 
Europe Seniors: Paul Biedermann (1986) 1:39.37 2009-11-15 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 
CR Senior: Gard Kvale (1984) 1:44.99 2010-10-31 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Henri Härkönen  1993  Simmis Grani  FIN  26.66  55.88  1:25.33    1:53.75   
Niksja Stojkovski  1994  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  25.65  53.97  1:23.55    1:53.89   
Markus Lie  1995  Bergensvømmerne  NOR  26.11  55.01  1:24.23    1:54.07   
Jørn Nygård  1992  Bergensvømmerne  NOR  26.31  55.18  1:24.87    1:54.10   
Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    27.10  55.88  1:25.27    1:54.74   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    27.26  56.37  1:26.37    1:56.22   
Eirik Runningen  1990  Bergensvømmerne  NOR  27.06  56.82  1:26.87    1:56.44   
Andreas Bergman  1993  Asker Svømmeklubb  NOR  26.98  56.46  1:26.34    1:56.49   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    27.00  56.90  1:27.69    1:57.76   
10  Even V. Holm  1990  Bergensvømmerne  NOR  26.86  56.93  1:27.45    1:57.85   
11  Oscar Andrè Slaatmo  1994  Hamar IL Svømning  NOR  27.50  57.54  1:28.23    1:58.38   
12  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    27.45  57.55  1:28.42    1:58.39   
13  Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    27.63  57.68  1:28.60    1:58.58   
14  Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR  27.56  57.97  1:29.23    2:00.49   
15  John Magnus Nordahl  1993  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  28.71  58.87  1:29.68    2:00.51   
16  Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening    27.63  57.94  1:29.13    2:00.62   
17  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    26.90  56.66  1:28.49    2:00.66   
18  Mikko Pesso  1997  Simmis Grani  FIN  28.18  58.45  1:29.90    2:00.68   
19  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    27.62  58.10  1:30.09    2:01.19   
20  Henrik Søfteland  1995  Bergensvømmerne  NOR  27.93  58.33  1:29.75    2:01.25   
21  Sondre Kallhovd  1993  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  27.59  58.67  1:30.47    2:02.59   
22  Markus Kron  1994  Södertörns Simsällskap    28.39  59.36  1:30.73    2:03.05   
23  Nils Lervik  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  28.55  59.69  1:31.65    2:03.32   
24  Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne  NOR  29.11  59.88  1:31.74    2:03.44   
25  Robert Makhinya  1995  Solna Sundbyberg SS 04    27.96  58.82  1:31.68    2:03.95   
26  Thomas Brustveit  1993  Stavanger Svømmeclub  NOR  28.26  1:00.19  1:32.51    2:04.07   
27  Tord Gunnar Fjeld  1995  Hamar IL Svømning  NOR  28.23  59.55  1:32.03    2:04.23   
28  Sigve Nystuen  1996  Asker Svømmeklubb  NOR  28.21  59.77  1:32.42    2:04.24   
29  Alexander Marki Mork  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR  28.44  59.64  1:32.38    2:04.39   
30  Ole Martin Turøy  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR  29.14  1:00.98  1:32.81    2:04.43   
31  Iver Hvidsten  1995  Bærumsvømmerne  NOR  28.03  59.20  1:32.17    2:06.68   
32  Miikka Salminen  1996  Simmis Grani  FIN  29.04  1:00.84  1:33.52    2:06.70   
33  Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    28.68  1:00.93  1:33.66    2:07.01   
34  Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    29.14  1:00.88  1:33.73    2:07.35   
35  Anton Ekhult  1991  Saltsjöbadens Idrottsförening    28.94  1:02.99  1:37.06    2:12.17   
36  Erlend Lystad Karlsen  1997  Hamar IL Svømning  NOR  31.27  1:05.74  1:41.20    2:16.46   
37  Heine Reime Løge  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  32.14  1:07.31  1:43.15    2:17.86   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  10:46 
 
Results Event 20 (Finals) - Official
Results Event 20 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:28   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 20, 200m Freestyle Men, Finals 
Sponsor: FREKER Sport 
World Seniors: Paul Biedermann (1986) 1:39.37 2009-11-15 
Europe Seniors: Paul Biedermann (1986) 1:39.37 2009-11-15 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 
CR Senior: Gard Kvale (1984) 1:44.99 2010-10-31 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Henri Härkönen  1993  Simmis Grani  FIN  26.27  54.53  1:23.33    1:51.27   
Niksja Stojkovski  1994  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  25.54  54.11  1:23.04    1:52.35   
Jørn Nygård  1992  Bergensvømmerne  NOR  26.21  55.29  1:24.83    1:53.48   
Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    26.43  55.79  1:25.38    1:53.95   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    26.48  55.53  1:25.64    1:55.24   
Andreas Bergman  1993  Asker Svømmeklubb  NOR  27.12  56.16  1:26.43    1:57.00   
Eirik Runningen  1990  Bergensvømmerne  NOR  27.00  56.58  1:26.87    1:57.05   
Even V. Holm  1990  Bergensvømmerne  NOR  26.61  56.30  1:27.03    1:57.31   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:28 
 
Results Event 21 (Heats) - Official
Results Event 21 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  10:50   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 21, 50m Breaststroke Women, Heats 
Sponsor: IC-Control 
World Seniors: Jessica Hardy (1987) 28.80 2009-11-15 
Europe Seniors: Janne Schäfer (1981) 29.55 2009-11-15 
Nation Seniors: Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
CR Senior: Jennie Johansson (1988) 30.98 2009-11-08 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat          Finish  Status 











 
Henriette Brekke  1988  Stavanger Svømmeclub  NOR          31.75   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            32.35   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun            32.87   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            33.15   
Ida Jaraquemada  1996  Simklubben Neptun            34.00   
Magdalena Bazyl  1997  Sms Krakow  POL          34.00   
Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04            34.48   
Marte Løvberg  1999  Lambertseter Svømmeklubb  NOR          34.65   
Malin Ekstrand  1991  Spårvägens Simförening            34.75   
10  Carolina Nordin  1987  Solna Sundbyberg SS 04            34.84   
11  Jeanette Björklund  1991  Södertörns Simsällskap            34.87   
12  Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb            34.93   
13  Malene Pedersen  1996  Lambertseter Svømmeklubb  NOR          34.94   
14  Kirsti Sletten  1996  Hamar IL Svømning  NOR          35.72   
15  Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap            35.74   
16  Aura Lehtonen  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN          36.12   
17  Elin Talback  1997  Väsby Simsällskap            36.70   
18  Elin Taraldsson  1997  Väsby Simsällskap            37.41   
19  Maren Øie  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR          38.57   
20  Amalie Wee Tørlen  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR          40.51   
21  Stine Bertelsen  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR          44.84   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  10:50 
 
Results Event 21 (Finals) - Official
Results Event 21 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:31   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 21, 50m Breaststroke Women, Finals 
Sponsor: IC-Control 
World Seniors: Jessica Hardy (1987) 28.80 2009-11-15 
Europe Seniors: Janne Schäfer (1981) 29.55 2009-11-15 
Nation Seniors: Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
CR Senior: Jennie Johansson (1988) 30.98 2009-11-08 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat          Finish  Status 











 
Henriette Brekke  1988  Stavanger Svømmeclub  NOR          31.87   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            31.98   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun            32.31   
Marte Løvberg  1999  Lambertseter Svømmeklubb  NOR          33.87   
Ida Jaraquemada  1996  Simklubben Neptun            33.88   
Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04            34.00   
Magdalena Bazyl  1997  Sms Krakow  POL          34.29   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:31 
 
Results Event 22 (Heats) - Official
Results Event 22 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  10:57   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 22, 100m Breaststroke Men, Heats 
Sponsor: Ängla o Mercedes Benz 
World Seniors: Cameron van der Burgh (1988) 55.61 2009-11-15 
Europe Seniors: Robin van Aggele (1984) 56.29 2009-12-11 
Nation Seniors: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 
CR Senior: Yuta Suenaga (1985) 58.96 2009-11-08 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Maciej Holub  1995  Sms Krakow  POL  29.14        1:03.17   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    30.02        1:03.58   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    29.92        1:03.78   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    30.23        1:03.89   
Simen Dale  1991  Bergensvømmerne  NOR  31.21        1:06.10   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    31.66        1:07.29   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    31.50        1:07.45   
Tobias Gustafson  1994  Spårvägens Simförening    31.37        1:08.02   
Trond Vasslag  1994  Stavanger Svømmeclub  NOR  31.72        1:08.28   
10  Tom Kaafjord  1994  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  31.96        1:08.46   
11  Mads Henry Steinland  1997  Bærumsvømmerne  NOR  31.27        1:08.86   
12  Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    33.26        1:09.57   
13  Bruce Clayhills  1997  Helsingfors Simsällskap  FIN  32.96        1:10.41   
14  Marcus Bådholm  1991  Skuru Idrottsklubb    33.12        1:10.50   
15  Andreas Gustavsson  1994  Väsby Simsällskap    32.80        1:10.59   
16  Sampo Jokinen  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  33.21        1:12.23   
17  Marcus Løvø  1996  Asker Svømmeklubb  NOR  33.92        1:12.44   
18  Henrik Hellerud  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  36.43        1:17.73   
19  Sondre Møll  1996  Stavanger Svømmeclub  NOR  38.14        1:23.35   
20  Mathias Engstrøm Sandstøl  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  41.60        1:28.52   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  10:57 
 
Results Event 22 (Finals) - Official
Results Event 22 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:44   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 22, 100m Breaststroke Men, Finals 
Sponsor: Ängla o Mercedes Benz 
World Seniors: Cameron van der Burgh (1988) 55.61 2009-11-15 
Europe Seniors: Robin van Aggele (1984) 56.29 2009-12-11 
Nation Seniors: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 
CR Senior: Yuta Suenaga (1985) 58.96 2009-11-08 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Maciej Holub  1995  Sms Krakow  POL  28.91        1:01.82   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    29.43        1:02.47   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    29.81        1:02.91   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    30.03        1:03.23   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    30.88        1:07.14   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    31.38        1:07.66   
Simen Dale  1991  Bergensvømmerne  NOR  30.74        1:07.88   
Tobias Gustafson  1994  Spårvägens Simförening    31.50        1:08.19   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:44 
 
Results Event 23 (Finals) - Official
Results Event 23 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:52   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 23, 400m Ind Medley Women, Finals 
Sponsor: Nordea o Infra City 
World Seniors: Julia Smit (1987) 4:21.04 2009-12-19 
Europe Seniors: Mireia Belmonte Garcia (1990) 4:25.06 2008-12-14 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 
CR Senior: Sara Thydén (1989) 4:36.22 2011-10-30 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Sara Thydén  1989  Väsby Simsällskap    1:05.61  2:17.81  3:38.52    4:46.46   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    1:06.81  2:21.33  3:49.29    4:53.39   
Julia Robertsson  1995  Väsby Simsällskap    1:07.57  2:21.97  3:47.11    4:54.10   
Jowita Sienczyk  1997  Sms Krakow  POL  1:08.19  2:21.38  3:44.65    4:55.28   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    1:07.04  2:24.27  3:49.10    4:58.28   
Katarzyna Szpucha  1996  Sms Krakow  POL  1:07.50  2:22.23  3:47.95    4:59.34   
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    1:07.71  2:26.18  3:53.57    5:02.74   
Elin Haugland  1996  Bergensvømmerne  NOR  1:07.49  2:24.82  3:54.71    5:05.25   
Oda Gjerde  1995  Bryne Svømmeklubb  NOR  1:10.37  2:29.50  3:58.01    5:08.60   
10  Hanna Louise Berge  1998  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  1:09.61  2:30.20  3:58.73    5:10.43   
11  Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    1:10.95  2:29.88  4:00.44    5:11.52   
12  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    1:12.47  2:35.25  4:03.65    5:16.84   
13  Emma Långström  1997  Helsingfors Simsällskap  FIN  1:12.47  2:35.98  4:07.92    5:20.88   
Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap            DNF   
Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:52 
 
Results Event 24 (Heats) - Official
Results Event 24 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  11:10   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 24, 100m Butterfly Men, Heats 
Sponsor: Väsby Kemtvätt 
World Seniors: Evgen Korotyshkin (1983) 48.48 2009-11-15 
Europe Seniors: Evgen Korotyshkin (1983) 48.48 2009-11-15 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 
CR Senior: Geoff Huegil (1979) 51.09 2009-11-08 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Jerzy Twarowski  1995  Sms Krakow  POL  25.48        54.68   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    25.98        56.31   
Dominik Ciezkowski  1996  Sms Krakow  POL  26.87        57.57   
Niksja Stojkovski  1994  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  26.86        58.25   
Fredrik Knutsen Hegdal  1994  Stavanger Svømmeclub  NOR  27.07        58.36   
Patrik Alsparr  1993  Simklubben Neptun    27.24        58.58   
Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR  27.77        59.07   
Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    28.05        59.18   
Fredrik Løvberg  1997  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  27.67        59.49   
10  Gustav Carlsson  1993  IF Åland  FIN  27.79        59.54   
11  Radoslaw Chupka  1996  Sms Krakow  POL  27.65        1:00.08   
12  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    27.50        1:00.22   
13  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    27.63        1:00.59   
14  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    28.84        1:01.09   
15  Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening    28.38        1:01.55   
16  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    28.43        1:02.29   
17  Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne  NOR  29.43        1:03.24   
18  Niclas Hvalgren  1995  Södertörns Simsällskap    29.11        1:03.46   
19  Robert Makhinya  1995  Solna Sundbyberg SS 04    29.66        1:03.50   
20  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    28.77        1:03.83   
21  Trond Vasslag  1994  Stavanger Svømmeclub  NOR  30.32        1:04.79   
22  Erlend Lystad Karlsen  1997  Hamar IL Svømning  NOR  32.79        1:10.84   
23  Heine Reime Løge  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  35.92        1:16.09   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  11:10 
 
Results Event 24 (Finals) - Official
Results Event 24 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  17:56   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 24, 100m Butterfly Men, Finals 
Sponsor: Väsby Kemtvätt 
World Seniors: Evgen Korotyshkin (1983) 48.48 2009-11-15 
Europe Seniors: Evgen Korotyshkin (1983) 48.48 2009-11-15 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 
CR Senior: Geoff Huegil (1979) 51.09 2009-11-08 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Jerzy Twarowski  1995  Sms Krakow  POL  25.14        53.81   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    24.75        53.90   
Dominik Ciezkowski  1996  Sms Krakow  POL  26.15        56.08   
Fredrik Knutsen Hegdal  1994  Stavanger Svømmeclub  NOR  26.84        58.01   
Patrik Alsparr  1993  Simklubben Neptun    26.93        58.18   
Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR  27.96        58.94   
Gustav Carlsson  1993  IF Åland  FIN  27.90        59.50   
Fredrik Løvberg  1997  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  27.42        59.75   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  17:56 
 
Results Event 25 (Heats) - Official
Results Event 25 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  11:18   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 25, 100m Backstroke Women, Heats 
Sponsor: ProDob,Söderlunds Bilserv 
World Seniors: Shiho Sakai (1990) 55.23 2009-11-15 
Europe Seniors: Kseniya Moskvina (1989) 56.36 2009-12-12 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 57.43 2009-11-29 
CR Senior: Shiho Sakai (1990) 56.46 2009-11-08 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    30.18        1:02.08   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    30.28        1:02.74   
Linda Eriksson  1991  Solna Sundbyberg SS 04    30.78        1:03.10   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    31.52        1:04.18   
Agata Magner  1997  Sms Krakow  POL  32.31        1:05.12   
Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    31.61        1:06.17   
Bryndis Run Hansen  1993  Bergensvømmerne  NOR  31.54        1:06.35   
Grethe Eugenie Tenden  1996  Ås IL  NOR  32.59        1:06.48   
Anna Kotonen  1997  Helsingfors Simsällskap  FIN  32.00        1:06.52   
10  Viola Kilpeläinen  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  33.45        1:06.77   
11  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    32.48        1:06.89   
12  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    32.72        1:07.51   
13  Micaela Ödling  1990  Täby Sim    32.97        1:08.22   
14  Emma Augustsson  1999  Täby Sim    33.33        1:08.35   
15  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    32.67        1:08.36   
16  Cecilia Wallén  1995  Spårvägens Simförening    34.00        1:08.50   
17  Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.80        1:08.56   
18  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    33.85        1:08.86   
19  Aada Alastalo  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  33.66        1:08.89   
20  Solveig Mohr  1998  Asker Svømmeklubb  NOR  34.23        1:09.77   
21  Karen Nygård Magnussen  1998  Bryne Svømmeklubb  NOR  34.75        1:10.54   
22  Lisa Magnusson  1994  Bollnäs Simsällskap    33.97        1:11.29   
23  Brita Stang Aune  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR  34.49        1:12.73   
24  Ingelin Lima  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  34.81        1:13.02   
25  Emilia Sundberg  1997  Väsby Simsällskap    36.13        1:13.40   
26  Vera Lammi  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  36.14        1:14.83   
27  Amalie Wee Tørlen  1997  Stavanger Svømmeclub  NOR  39.08        1:20.47   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  11:18 
 
Results Event 25 (Finals) - Official
Results Event 25 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  18:00   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 25, 100m Backstroke Women, Finals 
Sponsor: ProDob,Söderlunds Bilserv 
World Seniors: Shiho Sakai (1990) 55.23 2009-11-15 
Europe Seniors: Kseniya Moskvina (1989) 56.36 2009-12-12 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 57.43 2009-11-29 
CR Senior: Shiho Sakai (1990) 56.46 2009-11-08 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m        Finish  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    28.96        59.24   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    30.14        1:01.91   
Linda Eriksson  1991  Solna Sundbyberg SS 04    30.90        1:02.85   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    31.01        1:03.47   
Bryndis Run Hansen  1993  Bergensvømmerne  NOR  31.52        1:05.26   
Grethe Eugenie Tenden  1996  Ås IL  NOR  32.10        1:05.36   
Agata Magner  1997  Sms Krakow  POL  32.11        1:05.55   
Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    31.34        1:06.09   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  18:00 
 
Results Event 26 (Heats) - Official
Results Event 26 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  11:22   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 26, 50m Backstroke Men, Heats 
Sponsor: UV Skyltproduktion 
World Seniors: Peter Marshall (1982) 22.61 2009-11-22 
Europe Seniors: Stanislav Donets (1983) 22.76 2009-12-12 
Nation Seniors: Pontus Renholm (1986) 23.80 2009-12-10 
CR Senior: Konstantin Sundin (1987) 25.09 2009-11-08 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat          Finish  Status 











 
Dawid Murzyn  1997  Sms Krakow  POL          26.50   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägens Simförening            26.62   
Martin Kartau  1995  Simmis Grani  FIN          26.62   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening            26.68   
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening            27.06   
Antonio Lutula  1993  Simklubben Neptun            27.26   
Radoslaw Chupka  1996  Sms Krakow  POL          27.58   
Thomas Brustveit  1993  Stavanger Svømmeclub  NOR          27.78   
Lucas Thomée  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            28.03   
10  Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap            28.26   
11  Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap            28.27   
12  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap            28.47   
13  Joakim Uhlin  1994  Skuru Idrottsklubb            28.80   
14  Gustav Henriksson  1990  Solna Sundbyberg SS 04            29.44   
15  Iver Hvidsten  1995  Bærumsvømmerne  NOR          29.61   
16  Sigve Nystuen  1996  Asker Svømmeklubb  NOR          29.73   
17  Erik Gidskehaug  1997  Madla Svømmeklubb  NOR          29.86   
18  Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap            30.74   
19  Carl Robertsson  1997  Väsby Simsällskap            31.85   
20  Kristian Nygård Solvik  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR          33.33   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  11:22 
 
Results Event 26 (Finals) - Official
Results Event 26 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  18:11   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 26, 50m Backstroke Men, Finals 
Sponsor: UV Skyltproduktion 
World Seniors: Peter Marshall (1982) 22.61 2009-11-22 
Europe Seniors: Stanislav Donets (1983) 22.76 2009-12-12 
Nation Seniors: Pontus Renholm (1986) 23.80 2009-12-10 
CR Senior: Konstantin Sundin (1987) 25.09 2009-11-08 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat          Finish  Status 











 
Konstantin Sundin  1987  Spårvägens Simförening            26.06   
Dawid Murzyn  1997  Sms Krakow  POL          26.14   
Martin Kartau  1995  Simmis Grani  FIN          26.30   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening            26.50   
Antonio Lutula  1993  Simklubben Neptun            26.95   
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening            27.38   
Radoslaw Chupka  1996  Sms Krakow  POL          27.69   
Thomas Brustveit  1993  Stavanger Svømmeclub  NOR          28.08   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  18:11 
 
Results Event 27 (Heats) - Official
Results Event 27 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  11:30   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 27, 200m Butterfly Women, Heats 
Sponsor: KPMG, Electrolux Home 
World Seniors: Liu Zige (1989) 2:00.78 2009-11-15 
Europe Seniors: Mireia Belmonte Garcia (1990) 2:03.01 2009-11-26 
Nation Seniors: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 
CR Senior: Petra Granlund (1987) 2:05.50 2010-10-31 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    30.54  1:05.55  1:41.18    2:17.07   
Ebba Rosenquist  1989  Stockholmspolisens Sim IF    31.41  1:07.35  1:43.87    2:19.94   
Jennie Andersson  1993  Väsby Simsällskap    32.20  1:07.54  1:43.47    2:20.03   
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    31.73  1:07.61  1:44.35    2:21.23   
Emma Karell  1994  Täby Sim    32.38  1:08.75  1:45.81    2:23.04   
Andrea Hestdal  1994  Bergensvømmerne  NOR  32.42  1:08.76  1:45.76    2:23.23   
Emilie Nyenget Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR  31.76  1:07.85  1:44.79    2:23.26   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    31.90  1:08.15  1:45.22    2:23.66   
Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    32.91  1:10.29  1:48.60    2:26.55   
10  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    32.85  1:10.01  1:48.39    2:26.81   
11  Jacqueline Knutsson  1993  Kongstenssvømmerne  NOR  32.20  1:09.34  1:48.03    2:27.71   
12  Emilie Bakke  1998  Asker Svømmeklubb  NOR  34.21  1:13.04  1:53.52    2:34.94   
13  Rebecka Bergström  1997  Solna Sundbyberg SS 04    34.84  1:15.04  1:57.76    2:42.17   
14  Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.49  1:14.78  1:58.17    2:42.48   
15  Andrine Fjogstad Tobiassen  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  37.05  1:18.67  2:01.57    2:45.94   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  11:30 
 
Results Event 27 (Finals) - Official
Results Event 27 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  18:17   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 27, 200m Butterfly Women, Finals 
Sponsor: KPMG, Electrolux Home 
World Seniors: Liu Zige (1989) 2:00.78 2009-11-15 
Europe Seniors: Mireia Belmonte Garcia (1990) 2:03.01 2009-11-26 
Nation Seniors: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 
CR Senior: Petra Granlund (1987) 2:05.50 2010-10-31 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    29.50  1:02.73  1:36.84    2:11.52   
Ebba Rosenquist  1989  Stockholmspolisens Sim IF    31.17  1:06.64  1:42.69    2:19.41   
Jennie Andersson  1993  Väsby Simsällskap    32.02  1:07.75  1:43.62    2:19.73   
Emilie Nyenget Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR  31.37  1:07.58  1:44.40    2:22.08   
Emma Karell  1994  Täby Sim    31.67  1:08.40  1:45.16    2:22.77   
Andrea Hestdal  1994  Bergensvømmerne  NOR  32.44  1:08.68  1:45.86    2:23.55   
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    31.75  1:08.34  1:45.81    2:23.99   
Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    33.34  1:10.93  1:49.63    2:28.45   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  18:17 
 
Results Event 28 (Heats) - Official
Results Event 28 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  11:39   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 28, 200m Ind Medley Men, Heats 
Sponsor: Blomsterpinglan 
World Seniors: Ryan Lochte (1900) 1:50.08 2010-12-17 
Europe Seniors: Markus Rogan (1982) 1:51.72 2009-12-10 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:55.72 2009-11-11 
CR Senior: Anton Lagerqvist (1991) 2:00.26 2009-11-08 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    26.14  57.96  1:35.43    2:03.90   
Jerzy Twarowski  1995  Sms Krakow  POL  26.00  58.77  1:36.99    2:06.81   
Eetu Piiroinen  1995  Simmis Grani  FIN  27.53  1:00.87  1:38.78    2:08.65   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    28.40  1:00.57  1:39.93    2:09.87   
Markus Lie  1995  Bergensvømmerne  NOR  28.10  1:00.94  1:39.18    2:11.19   
Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    29.55  1:05.58  1:43.96    2:12.41   
Dominik Ciezkowski  1996  Sms Krakow  POL  26.99  1:01.52  1:41.60    2:13.05   
Jonas Ødegård Aanby  1995  Bergensvømmerne  NOR  29.26  1:03.73  1:43.31    2:13.17   
Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR  28.98  1:03.80  1:43.60    2:14.52   
10  Patrik Alsparr  1993  Simklubben Neptun    29.11  1:05.16  1:44.08    2:15.19   
11  Fredrik Knutsen Hegdal  1994  Stavanger Svømmeclub  NOR  28.68  1:03.26  1:44.16    2:15.95   
12  Fredrik Løvberg  1997  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  28.59  1:03.29  1:43.84    2:16.43   
13  Fridtjof Bache Hungnes  1994  Bærumsvømmerne  NOR  29.48  1:03.20  1:44.00    2:17.77   
14  Tord Gunnar Fjeld  1995  Hamar IL Svømning  NOR  30.42  1:05.97  1:46.21    2:19.36   
15  Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    30.36  1:07.78  1:47.89    2:20.66   
16  Trond Vasslag  1994  Stavanger Svømmeclub  NOR  29.85  1:08.84  1:47.55    2:20.94   
17  Ole Martin Turøy  1995  Stavanger Svømmeclub  NOR  31.04  1:09.60  1:51.23    2:23.24   
18  Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.58  1:05.95  1:50.18    2:23.55   
19  Robert Makhinya  1995  Solna Sundbyberg SS 04    30.31  1:09.18  1:52.71    2:25.78   
20  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    30.96  1:10.42  1:53.35    2:27.79   
21  Alari Pakarinen  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  31.86  1:11.70  1:54.87    2:30.45   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  11:39 
 
Results Event 28 (Finals) - Official
Results Event 28 (Finals) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  18:22   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 28, 200m Ind Medley Men, Finals 
Sponsor: Blomsterpinglan 
World Seniors: Ryan Lochte (1900) 1:50.08 2010-12-17 
Europe Seniors: Markus Rogan (1982) 1:51.72 2009-12-10 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:55.72 2009-11-11 
CR Senior: Anton Lagerqvist (1991) 2:00.26 2009-11-08 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  50m  100m  150m    Finish  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    25.79  56.38  1:30.78    1:59.56  CR 
Markus Lie  1995  Bergensvømmerne  NOR  27.09  58.02  1:34.38    2:04.80   
Jerzy Twarowski  1995  Sms Krakow  POL  26.06  59.08  1:36.33    2:05.82   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    27.65  1:00.09  1:39.54    2:09.80   
Dominik Ciezkowski  1996  Sms Krakow  POL  27.23  1:01.10  1:39.67    2:09.97   
Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    29.15  1:04.78  1:42.21    2:11.10   
Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR  29.04  1:03.46  1:43.56    2:14.75   
Jonas Ødegård Aanby  1995  Bergensvømmerne  NOR  29.80  1:05.66  1:45.94    2:16.19   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  18:22 
 
Results Event 29 (Heats) - Official
Results Event 29 (Heats) - Official 
 
  Competition name  Swedish Swim Games 2012    Print Date  28 October 2012   
  Competition place  Upplands Väsby    Print Time  12:06   
  Organizer  Väsby Simsällskap         
  Pool  25m         
  Competition date  27 October 2012         
 
 
Event 29, 400m Freestyle Women, Heats 
Sponsor: Grafiskthus.se 
World Seniors: Joanne Jackson (1986) 3:54.92 2009-08-08 
Europe Seniors: Joanne Jackson (1986) 3:54.92 2009-08-08 
Nation Seniors: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 
CR Senior: Sarah Sjöström (1993) 4:11.02 2011-10-30 
 
 
Place  Name  Born  Club  Nat  100m  200m  300m    Finish  Status 











 
Diana Sokolowska  1996  Sms Krakow  POL  1:01.68  2:08.11  3:15.06    4:19.96   
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    1:04.17  2:11.00  3:17.17    4:23.25   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    1:02.81  2:10.31  3:17.09    4:23.57   
Elin Slaatmo  1992  Bergensvømmerne  NOR  1:03.75  2:10.21  3:18.14    4:24.64   
Julia Robertsson  1995  Väsby Simsällskap    1:03.25  2:10.34  3:17.39    4:24.80   
Emma Arkenstrand  1994  Väsby Simsällskap    1:03.73  2:10.27  3:17.79    4:25.35   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    1:03.59  2:11.05  3:18.57    4:25.45   
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    1:02.75  2:10.76  3:18.90    4:26.98   
Majken Smith  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  1:04.85  2:12.79  3:20.46    4:27.62   
10  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    1:05.13  2:13.68  3:22.94    4:29.67   
11  Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    1:02.92  2:10.54  3:20.74    4:29.71   
12  Elin Haugland  1996  Bergensvømmerne  NOR  1:02.77  2:10.96  3:20.98    4:29.79   
13  Oda Gjerde  1995  Bryne Svømmeklubb  NOR  1:04.03  2:11.54  3:20.34    4:29.88   
14  Lisa Johansson  1990  Simklubben Neptun    1:04.52  2:13.21  3:22.47    4:31.10   
15  Lisa Skogeng  1996  Bergensvømmerne  NOR  1:04.42  2:13.06  3:22.90    4:31.47   
16  Louise Halldén  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:05.37  2:14.56  3:23.76    4:31.48   
17  Camilla Svensson  1995  Solna Sundbyberg SS 04    1:05.33  2:15.01  3:24.93    4:33.06   
18  Jenny Eliasson  1991  Solna Sundbyberg SS 04    1:06.13  2:14.68  3:24.18    4:33.10   
19  Andrea Barstad Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR  1:06.09  2:15.06  3:24.49    4:33.11   
20  Anni Hirvelä  1995  Simmis Grani  FIN  1:04.92  2:13.75  3:24.31    4:34.00   
21  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    1:05.54  2:15.01  3:24.43    4:34.22   
22  Agata Magner  1997  Sms Krakow  POL  1:05.97  2:15.38  3:25.39    4:34.45   
23  Hanne Reime  1998  Bryne Svømmeklubb  NOR  1:06.88  2:16.86  3:27.57    4:36.39   
24  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    1:05.81  2:15.78  3:26.79    4:36.82   
25  Celia Lie Storstad  1998  Lambertseter Svømmeklubb  NOR  1:07.70  2:18.62  3:29.91    4:39.78   
26  Peppi Pohjalainen  1997  Helsingfors Simsällskap  FIN  1:06.42  2:17.89  3:30.19    4:40.24   
27  Aada Alastalo  1998  Helsingfors Simsällskap  FIN  1:08.26  2:20.40  3:32.36    4:41.25   
28  Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:06.81  2:19.47  3:32.54    4:42.71   
29  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:06.94  2:19.09  3:32.02    4:42.86   
30  Ingeborg Jørmeland  1996  Stavanger Svømmeclub  NOR  1:07.06  2:18.14  3:30.74    4:43.09   
31  Alexandra Stranden  1999  Asker Svømmeklubb  NOR  1:08.00  2:23.19  3:39.55    4:53.07   
32  Tiril Frøholm  1996  Asker Svømmeklubb  NOR  1:09.32  2:24.88  3:40.59    4:54.46   
33  Tove Frøberg  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  1:10.07  2:26.60  3:45.15    5:02.20   
34  Stine Bertelsen  1999  Bryne Svømmeklubb  NOR  1:12.79  2:30.42  3:50.31    5:10.51   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.20.00  Print Date  28 October 2012 
Licensed to: Väsby Simsällskap  Print Time  12:06 
 
Results Event 29 (Finals) - Official