2017-12-11   04:57:13
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för UGP1 - Eriksdal

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  26 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:47   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 1, 100m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    28.06        59.41   
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    29.24        1:00.94   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    29.20        1:01.35   
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    29.65        1:01.67   
Ellinor Hedgren-Rylander  1997  Simklubben Neptun    30.61        1:03.04   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    29.95        1:03.80   
Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    30.57        1:04.19   
Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap    30.73        1:04.24   
Filippa Berndtson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    30.45        1:04.25   
10  Hannah Berndtson  1996  Solna Sundbyberg SS 04    30.66        1:04.47   
11  Josefine Gidlöf  1997  Stockholmspolisens Sim IF    30.60        1:04.48   
12  Linnea Fridman  1995  Södertälje Simsällskap    30.34        1:04.55   
13  Moa Fredin  1996  Södertälje Simsällskap    30.86        1:04.93   
14  Emmeli Hansson  1995  Stockholmspolisens Sim IF    31.04        1:04.95   
15  Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    30.98        1:05.40   
16  Emina Bjelak  1997  Simklubben Neptun    31.84        1:06.51   
17  Elin Timbäck  1997  Åkersberga Simsällskap    31.57        1:07.08   
18  Marianne Dellwik  1997  Täby Sim    31.73        1:07.24   
19  Nathalie Grigorenko  1997  Stockholmspolisens Sim IF    31.80        1:08.44   
20  Hanna Hansson  1997  Stockholmspolisens Sim IF    34.52        1:12.03   
21  Martha Engström Boij  1997  Simklubben Neptun    35.06        1:13.88   
22  Sara Södersten  1995  Solna Sundbyberg SS 04    34.90        1:14.43   
23  Agnes Blomquist  1997  Åkersberga Simsällskap    35.25        1:17.72   
24  Elina Helleberg  1996  Solna Sundbyberg SS 04    40.47        1:24.39   
Amanda Hedlund  1997  Stockholmspolisens Sim IF            DNS   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    29.81        1:02.29   
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap    29.86        1:02.80   
Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb    30.32        1:03.34   
Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.38        1:03.76   
Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap    30.52        1:03.86   
Emelie Eriksson  1998  Solna Sundbyberg SS 04    30.40        1:04.30   
Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.59        1:05.00   
Anna Ekholm  1998  Simklubben Neptun    30.67        1:05.23   
Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04    31.51        1:05.70   
10  Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    30.97        1:06.00   
11  Louise Hagström  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    32.30        1:06.97   
12  Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    31.95        1:07.50   
13  Julia Derwinger  1998  Tyresö Simsällskap    32.33        1:07.63   
14  Therese Thor  1998  Solna Sundbyberg SS 04    33.04        1:08.86   
15  Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim    32.68        1:08.91   
16  Carolina Andersson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    34.00        1:09.80   
17  Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04    33.73        1:10.70   
18  Hanna Marohn  1998  Åkersberga Simsällskap    34.22        1:10.90   
19  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.56        1:11.03   
20  Linnea Cooke  1998  Åkersberga Simsällskap    34.47        1:12.44   
21  Julia Augustsson  1998  Täby Sim    34.21        1:13.93   
22  Ebba Nylander  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    34.95        1:14.25   
23  Sabina Cross  1998  Hellas Simklubb    36.97        1:19.06   
24  Josefin Enström  1998  Stockholmspolisens Sim IF    37.04        1:19.48   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    29.28        1:01.37   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    29.79        1:02.58   
Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    29.61        1:02.76   
Hanna Hargsten  1999  Solna Sundbyberg SS 04    30.66        1:04.65   
Josefin Ossmyr  1999  Tyresö Simsällskap    31.23        1:05.36   
Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    30.81        1:05.40   
Siri Selander  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    31.58        1:05.70   
Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    31.47        1:06.03   
Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    31.92        1:06.50   
10  Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    31.79        1:07.48   
11  Caroline Malmberg  1999  Simklubben Neptun    32.68        1:08.36   
12  Alma Holmberg  1999  Turebergs Simklubb    33.27        1:09.20   
13  Frida Björkman  1999  Tyresö Simsällskap    33.33        1:09.50   
14  Emelie Blomberg  1999  Södertälje Simsällskap    32.77        1:09.75   
15  Frida Nano  1999  Södertälje Simsällskap    32.86        1:09.94   
16  Nora Jomaa  1999  Simklubben Neptun    33.29        1:10.03   
17  Pernilla Hultberg  1999  Tyresö Simsällskap    33.35        1:10.32   
18  Lenina Mariani-Lopez  1999  Södertälje Simsällskap    33.12        1:11.01   
19  Fanny Kruthammar  1999  Täby Sim    34.48        1:11.81   
20  Karin Thorén  1999  Täby Sim    33.75        1:12.51   
21  Sofia Lennerthson  1999  Täby Sim    33.96        1:13.22   
22  Moa Fougner  1999  Tyresö Simsällskap    34.98        1:13.60   
23  Alva Mickelsson  1999  Turebergs Simklubb    35.23        1:14.02   
24  Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    35.09        1:14.19   
25  Emma Wallin  1999  Åkersberga Simsällskap    35.50        1:15.21   
26  Anna Bäckdahl  1999  Södertälje Simsällskap    35.84        1:16.21   
27  Fanny Lundgren  1999  Simklubben Neptun    38.08        1:17.56   
28  Lovisa Spångberg  1999  Hellas Simklubb    37.15        1:20.29   
29  Stella Bentrari  1999  Västerås Simsällskap    39.17        1:23.41   
30  Victoria Steigård  1999  Simklubben Neptun    38.51        1:23.83   
31  Emelie Högström  1999  Åkersberga Simsällskap    40.10        1:24.19   
32  Chris Wejke  1999  Åkersberga Simsällskap    40.01        1:26.66   
33  Josefina Agrest  1999  Älvsjö AIK Fritid    46.63        1:41.38   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    29.47        1:03.12   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    31.96        1:05.97   
Caroline Wallenborg  2000  Simklubben Neptun    32.03        1:06.26   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    31.69        1:06.47   
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    31.99        1:06.91   
Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap    31.35        1:07.35   
Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb    32.80        1:08.13   
Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    33.26        1:08.46   
Sara Andersson  2000  Simklubben Neptun    32.87        1:08.83   
10  Liv Falk  2000  Täby Sim    32.54        1:09.29   
11  Hermella Alem  2000  Stockholmspolisens Sim IF    33.71        1:11.46   
12  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    34.04        1:11.56   
13  Julia Franks  2000  Täby Sim    34.43        1:11.61   
14  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    34.18        1:11.86   
15  Saga Skarin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    34.32        1:12.51   
16  Elin Ahnfelt  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.66        1:13.08   
17  Tilda Rekola-Weckström  2000  Åkersberga Simsällskap    34.77        1:13.13   
18  Jenny Jonsson  2000  Täby Sim    34.19        1:13.46   
19  Ylwali Häggblad  2000  Åkersberga Simsällskap    35.14        1:14.03   
20  Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    34.68        1:14.41   
21  Sofia Walsh  2002  Älvsjö AIK Fritid    34.65        1:14.67   
22  Sara Tillenius  2000  Södertälje Simsällskap    35.27        1:14.71   
23  Amanda Malmsten  2000  Norrtälje Simklubb    36.31        1:15.35   
24  Mikaela Samuelsson  2000  Norrtälje Simklubb    36.34        1:16.38   
25  Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    36.44        1:16.72   
26  Tyra Wijk  2001  Turebergs Simklubb    36.72        1:16.80   
27  Malin Andreé  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    37.10        1:17.56   
28  Sophie Dellmark  2001  Älvsjö AIK Fritid    37.11        1:17.58   
29  Agnes Thomée  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    37.59        1:18.79   
30  Klara Sjödell  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    37.28        1:19.09   
31  Manjiri Bhat  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    37.48        1:19.32   
32  Evelina Johansson  2000  Simklubben Neptun    38.09        1:19.41   
33  Emilia Österberg  2000  Åkersberga Simsällskap    36.59        1:19.65   
34  Fanny Gardell  2000  Norrtälje Simklubb    37.26        1:20.88   
35  Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    38.85        1:22.57   
36  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    39.29        1:23.03   
37  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    37.65        1:23.37   
38  Vera Bodén  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    39.43        1:23.57   
39  Wilma Öberg  2001  Tyresö Simsällskap    39.15        1:23.89   
40  Sandra Öberg  2001  Tyresö Simsällskap    40.63        1:25.10   
41  Alice Casserfelt  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    40.63        1:25.48   
42  Alva Lindby  2001  Södertälje Simsällskap    41.34        1:28.44   
43  Malin Sandberg  2001  Hellas Simklubb    43.40        1:30.12   
44  Saron Zemikal  2000  Älvsjö AIK Fritid    42.89        1:31.91   
45  Evelina Christensen  2001  Älvsjö AIK Fritid    43.99        1:34.83   
46  Sofia Arpvall  2001  Älvsjö AIK Fritid    46.08        1:38.60   
47  Moa Ljung  2001  Södertälje Simsällskap    47.20        1:40.69   
48  Rebecka Rosengart  2001  Hellas Simklubb    48.59        1:43.90   
49  Eleonor Rosengart  2000  Hellas Simklubb    50.32        1:47.83   
50  Selma Bystedt  2002  Hellas Simklubb    53.92        1:49.66   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb            DNS   
Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  26 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  10:47 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  26 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:17   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 2, 800m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    1:01.63  2:08.53  3:16.09  4:23.81  8:55.28   
          5:31.99  6:40.37  7:49.02       
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    1:05.94  2:18.50  3:31.16  4:45.65  9:36.62   
          5:58.95  7:12.78  8:25.85       
Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:06.51  2:19.80  3:34.56  4:49.42  9:46.36   
          6:04.06  7:19.09  8:33.38       
Michail Papantoniou  1997  Simklubben Neptun    1:06.01  2:18.65  3:34.23  4:49.44  9:58.30   
          6:08.58  7:24.45  8:40.81       
Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap    1:10.37  2:27.21  3:45.84  5:04.76  10:08.04   
          6:22.86  7:39.73  8:56.02       
Alexander Gabri  1997  Stockholmspolisens Sim IF    1:10.66  2:30.75  3:50.59  5:09.34  10:15.01   
          6:26.96  7:43.36  9:01.01       
Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    1:12.17  2:30.49  3:49.74  5:08.99  10:21.34   
          6:27.80  7:46.22  9:05.14       
Jacob Öberg  1997  Åkersberga Simsällskap    1:12.64  2:34.78  3:56.56  5:19.87  10:50.85   
          6:42.90  8:08.01  9:31.98       
Jens Haraldsson  1996  Solna Sundbyberg SS 04    1:20.47  2:50.33  4:19.06  5:47.66  11:32.26   
          7:16.43  8:44.75  10:13.60       
10  Viktor Karlsson  1996  Hellas Simklubb    1:12.57  2:34.91  4:02.33  5:32.52  11:35.50   
          7:03.99  8:36.50  10:04.94       
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:02.17  2:09.88  3:18.14  4:26.52  8:57.42   
          5:34.73  6:43.21  7:51.32       
Sean Zhong  1998  Täby Sim    1:03.63  2:14.20  3:26.68  4:38.94  9:26.28   
          5:51.63  7:05.29  8:16.47       
Frederick Holmer Fann  1998  Solna Sundbyberg SS 04    1:06.40  2:18.37  3:33.46  4:46.45  9:34.87   
          6:00.19  7:12.87  8:25.15       
Christian Norberg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    1:08.56  2:22.44  3:35.47  4:49.04  9:37.36   
          6:02.27  7:15.12  8:27.18       
Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    1:08.23  2:23.16  3:36.93  4:50.84  9:40.99   
          6:03.94  7:17.30  8:30.64       
William Svalander  1998  Simklubben Neptun    1:06.77  2:21.39  3:37.55  4:54.34  9:53.40   
          6:10.95  7:27.46  8:42.49       
Gustav Ejdersund  1998  Västerås Simsällskap    1:06.71  2:22.50  3:38.81  4:54.91  9:59.28   
          6:11.86  7:28.84  8:45.67       
Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:10.08  2:25.41  3:41.64  4:58.88  10:03.26   
          6:15.16  7:32.40  8:48.65       
Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    1:07.84  2:21.97  3:37.95  4:55.18  10:05.64   
          6:13.94  7:32.20  8:49.76       
10  Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    1:11.10  2:27.56  3:45.86  5:04.00  10:11.87   
          6:22.63  7:40.31  8:56.95       
11  Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap    1:10.66  2:27.06  3:47.11  5:09.40  10:32.00   
          6:31.19  7:52.88  9:13.46       
12  Mattin Zarrabi  1998  Täby Sim    1:13.19  2:33.73  3:54.92  5:15.09  10:36.67   
          6:36.45  7:57.62  9:17.81       
13  Sebastian Tellgren  1998  Södertälje Simsällskap    1:12.11  2:34.59  3:55.62  5:21.05  10:59.08   
          6:47.45  8:12.86  9:39.34       
14  David Nordin  1998  Simklubben Neptun    1:17.44  2:42.77  4:09.34  5:37.75  11:18.79   
          7:05.69  8:32.12  9:57.50       
15  Gustav Eriksson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    1:19.07  2:48.23  4:19.61  5:53.32  11:57.38   
          7:27.39  8:59.94  10:31.39       
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:03.71  2:12.68  3:21.97  4:32.85  9:12.26   
          5:43.76  6:54.37  8:03.97       
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    1:07.40  2:18.81  3:29.04  4:40.98  9:27.03   
          5:52.41  7:05.42  8:17.08       
Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF    1:07.01  2:20.87  3:35.18  4:48.87  9:43.45   
          6:02.71  7:16.64  8:30.81       
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    1:05.88  2:21.29  3:35.32  4:51.88  9:48.83   
          6:08.18  7:23.12  8:37.17       
Olof Askling  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:09.81  2:24.71  3:41.24  4:57.55  9:57.19   
          6:13.26  7:28.24  8:43.20       
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    1:10.55  2:26.53  3:43.72  5:01.42  10:07.21   
          6:18.23  7:35.78  8:53.24       
Walter Forsberg Meinhart  1999  Simklubben Neptun    1:12.55  2:30.54  3:48.86  5:07.88  10:16.28   
          6:25.38  7:44.80  9:03.85       
Edwin Häger  1999  Täby Sim    1:11.95  2:32.09  3:50.83  5:11.45  10:30.79   
          6:32.79  7:54.68  9:14.27       
Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:11.88  2:31.73  3:51.96  5:14.40  10:38.18   
          6:36.70  7:59.04  9:20.42       
10  Anton Sandberg  1999  Täby Sim    1:15.06  2:37.22  4:00.50  5:23.65  10:45.31   
          6:46.54  8:09.58  9:30.41       
11  Samir Noory  1999  Södertälje Simsällskap    1:12.62  2:35.93  4:00.83  5:25.98  11:11.66   
          6:52.92  8:19.12  9:45.23       
12  Daniel Nöu  1999  Täby Sim    1:21.42  2:50.71  4:22.35  5:54.09  11:51.55   
          7:24.40  8:55.97  10:25.59       
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    1:10.22  2:28.34  3:46.74  5:05.70  10:19.67   
          6:26.01  7:44.87  9:03.64       
Victor Halldén  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:11.80  2:34.27  3:57.02  5:18.97  10:51.33   
          6:42.69  8:06.52  9:29.66       
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    1:12.71  2:34.21  3:56.95  5:20.82  10:54.41   
          6:46.08  8:09.38  9:33.23       
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:12.99  2:36.12  4:00.74  5:25.46  10:57.20   
          6:50.21  8:14.75  9:37.81       
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    1:14.87  2:37.64  4:00.80  5:25.05  10:58.28   
          6:49.60  8:14.21  9:37.89       
Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:16.23  2:41.87  4:08.49  5:35.28  11:20.75   
          7:02.84  8:30.06  9:56.64       
Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    1:32.05  3:16.39  5:01.89  6:48.38  13:41.34   
          8:37.29  10:25.57  12:06.13       
Edvin Ljungquist  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:34.59  3:19.04  5:05.66  6:53.75  13:46.18   
          8:44.00  10:31.64  12:08.97       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  26 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  10:17 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  26 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:32   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    32.28  1:10.46  1:49.88    2:29.11   
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    35.10  1:14.33  1:54.60    2:36.22   
Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    36.76  1:17.17  1:58.19    2:38.76   
Rebecka Bergström  1997  Solna Sundbyberg SS 04    34.02  1:13.79  1:56.88    2:40.93   
Ellinor Hedgren-Rylander  1997  Simklubben Neptun    35.42  1:16.45  2:00.25    2:43.90   
Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap    36.80  1:19.62  2:05.21    2:51.00   
                     
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anna Ekholm  1998  Simklubben Neptun    36.25  1:18.86  2:01.64    2:43.69   
Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    35.98  1:17.17  2:01.50    2:46.41   
Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04    37.97  1:21.92  2:08.20    2:54.57   
Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    38.13  1:22.48  2:08.72    2:55.71   
Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    37.62  1:23.21  2:12.47    3:03.06   
Therese Thor  1998  Solna Sundbyberg SS 04    38.22  1:24.96  2:16.82    3:07.00   
Jessica Berg  1998  Stockholmspolisens Sim IF            DSQ   
                     
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    33.50  1:12.41  1:52.06    2:31.46   
Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    33.95  1:13.84  1:55.62    2:39.04   
Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    35.12  1:16.19  1:59.39    2:43.63   
Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    36.75  1:19.50  2:03.64    2:47.97   
Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    36.14  1:19.57  2:04.94    2:49.25   
Siri Selander  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    37.48  1:21.95  2:08.02    2:54.83   
Emelie Blomberg  1999  Södertälje Simsällskap    38.37  1:23.59  2:10.24    2:55.12   
Sigrid Loid  1999  Täby Sim    37.52  1:21.92  2:09.81    2:55.92   
Caroline Malmberg  1999  Simklubben Neptun    40.24  1:26.18  2:13.32    3:00.93   
10  Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    39.52  1:26.46  2:13.67    3:01.16   
11  Nora Jomaa  1999  Simklubben Neptun    41.72  1:30.49  2:19.49    3:05.11   
12  Lenina Mariani-Lopez  1999  Södertälje Simsällskap    41.46  1:34.26  2:27.83    3:19.50   
                     
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sara Andersson  2000  Simklubben Neptun    39.52  1:23.90  2:09.45    2:54.85   
Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04    40.16  1:26.39  2:15.43    3:01.63   
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    36.25  1:23.72  2:15.98    3:07.91   
Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    40.39  1:29.72  2:24.41    3:21.02   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb            DNS   
Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  26 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  11:32 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  26 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:17   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ossian Lönn  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    29.02        1:01.94   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    29.53        1:02.34   
Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    29.16        1:02.41   
David Kruthammar  1997  Täby Sim    29.28        1:03.83   
Michail Papantoniou  1997  Simklubben Neptun    29.53        1:05.17   
Erland Ekholm  1996  Stockholmspolisens Sim IF    30.73        1:05.79   
William Åberg  1997  Täby Sim    31.40        1:07.62   
Andreas Forsell  1996  Åkersberga Simsällskap    31.03        1:08.09   
Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.54        1:08.24   
10  Marcus Pirkizri  1995  Åkersberga Simsällskap    30.74        1:10.56   
11  Eric Metzmaa  1997  Västerås Simsällskap    32.62        1:11.92   
12  Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap    33.11        1:12.01   
13  Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    32.53        1:12.66   
14  Arvin Shamlou  1997  Solna Sundbyberg SS 04    33.61        1:14.76   
15  Alexander Gabri  1997  Stockholmspolisens Sim IF    32.72        1:14.79   
16  Jens Haraldsson  1996  Solna Sundbyberg SS 04    35.00        1:15.82   
17  Marcus Melander  1996  Simklubben Neptun    33.41        1:18.23   
18  Steve Xia  1996  Åkersberga Simsällskap    39.51        1:27.44   
19  Stefanos Vouitovits Botis  1997  Hellas Simklubb    41.00        1:40.26   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sean Zhong  1998  Täby Sim    29.14        1:03.21   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    29.44        1:04.51   
Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    30.69        1:06.02   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    30.86        1:06.56   
William Svalander  1998  Simklubben Neptun    31.72        1:08.23   
Christian Norberg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    32.29        1:09.69   
Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap    33.66        1:11.87   
Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap    33.50        1:14.73   
Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    35.46        1:15.40   
10  Patricio Gabriel  1998  Simklubben Neptun    33.22        1:17.54   
11  Killian Walsh  1998  Stockholmspolisens Sim IF    34.48        1:17.74   
12  Gustav Ejdersund  1998  Västerås Simsällskap    35.33        1:18.04   
13  Sebastian Holmerin  1998  Täby Sim    34.20        1:19.25   
14  David Nordin  1998  Simklubben Neptun    35.36        1:20.41   
15  Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    36.97        1:21.70   
16  Oscar Orosco Albornos  1998  Stockholmspolisens Sim IF    37.70        1:22.77   
17  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    38.47        1:23.51   
18  Mattias Håkansson  1998  Hellas Simklubb    35.75        1:25.60   
19  Sebastian Tellgren  1998  Södertälje Simsällskap    40.26        1:29.11   
20  Gustav Eriksson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    41.08        1:32.71   
Nicklas Xia  1998  Åkersberga Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    29.69        1:04.83   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    30.08        1:05.09   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.36        1:05.16   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    30.55        1:05.70   
Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    31.60        1:08.73   
Tobias Fernandez  1999  Täby Sim    34.02        1:13.11   
Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF    33.87        1:14.00   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    32.67        1:15.15   
Olof Askling  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    34.10        1:16.17   
10  Walter Forsberg Meinhart  1999  Simklubben Neptun    35.80        1:16.52   
11  Isak Alin  1999  Täby Sim    34.37        1:17.39   
12  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    35.52        1:18.34   
13  Samir Noory  1999  Södertälje Simsällskap    36.31        1:19.04   
14  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    38.49        1:23.51   
15  Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap    38.88        1:25.21   
16  Martin Engstrand  1999  Tyresö Simsällskap    41.13        1:31.04   
Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    35.10        1:16.59   
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    35.29        1:18.62   
Stefan Varga  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.83        1:18.88   
Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    37.66        1:19.01   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    40.02        1:25.45   
Oscar Andersson  2000  Södertälje Simsällskap    40.84        1:27.03   
David Erovic  2001  Södertälje Simsällskap    39.43        1:27.37   
Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    41.51        1:32.98   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    40.86        1:34.89   
10  Victor Halldén  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    41.89        1:36.13   
11  David Kågström  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    44.32        1:40.14   
12  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap    47.35        1:43.96   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  26 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  11:17 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  26 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  15:34   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 5, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    31.14  1:04.31  1:38.58    2:12.29   
Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    32.95  1:08.88  1:44.87    2:19.58   
David Kruthammar  1997  Täby Sim    33.02  1:09.18  1:45.77    2:21.00   
Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap    32.76  1:08.43  1:45.58    2:21.38   
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    34.62  1:11.27  1:49.01    2:24.74   
Viktor Karlsson  1996  Hellas Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    32.31  1:07.00  1:42.77    2:16.57   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    33.96  1:10.46  1:47.06    2:23.07   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    36.21  1:14.25  1:52.43    2:29.00   
Frederick Holmer Fann  1998  Solna Sundbyberg SS 04    34.78  1:13.82  1:52.38    2:29.83   
William Svalander  1998  Simklubben Neptun    35.05  1:14.04  1:53.58    2:31.72   
Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    35.34  1:14.03  1:53.44    2:31.73   
Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    35.30  1:14.79  1:55.09    2:32.30   
Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap    35.26  1:14.32  1:55.17    2:32.55   
Gustav Ejdersund  1998  Västerås Simsällskap    35.17  1:14.99  1:56.39    2:35.36   
10  Killian Walsh  1998  Stockholmspolisens Sim IF    36.96  1:17.22  1:58.30    2:38.22   
11  Sebastian Tellgren  1998  Södertälje Simsällskap    36.11  1:17.87  2:00.31    2:39.92   
12  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    38.52  1:20.13  2:02.53    2:43.29   
13  David Nordin  1998  Simklubben Neptun    37.96  1:20.38  2:05.27    2:47.50   
14  Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap    39.14  1:22.03  2:06.37    2:50.11   
15  Karl Wallenberg  1998  Hellas Simklubb    40.67  1:23.81  2:08.94    2:52.91   
16  Nicklas Xia  1998  Åkersberga Simsällskap    49.38  1:43.79  2:39.12    3:32.33   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.06  1:08.98  1:45.01    2:19.32   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    34.17  1:11.28  1:48.11    2:23.60   
Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF    33.80  1:10.82  1:48.14    2:24.39   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    34.26  1:12.09  1:51.08    2:28.72   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    36.07  1:13.81  1:51.92    2:28.75   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    35.05  1:12.87  1:51.52    2:29.51   
Anton Sandberg  1999  Täby Sim    37.38  1:17.84  1:58.80    2:36.83   
Isak Alin  1999  Täby Sim    36.67  1:16.66  1:57.64    2:36.95   
Edwin Häger  1999  Täby Sim    37.70  1:18.14  1:59.43    2:38.18   
10  Tobias Fernandez  1999  Täby Sim    35.97  1:16.13  1:58.07    2:38.66   
11  Walter Forsberg Meinhart  1999  Simklubben Neptun    38.39  1:20.74  2:03.30    2:44.62   
12  Daniel Nöu  1999  Täby Sim    40.28  1:24.69  2:08.59    2:51.21   
13  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    41.79  1:26.75  2:11.62    2:54.42   
14  Samir Noory  1999  Södertälje Simsällskap    42.82  1:28.70  2:15.98    3:00.78   
15  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    46.21  1:35.94  2:26.77    3:14.03   
Elias Folkesson  1999  Norrtälje Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    36.34  1:15.48  1:56.24    2:35.40   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    37.34  1:18.27  2:00.08    2:38.30   
Stefan Varga  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    38.21  1:21.08  2:07.27    2:52.30   
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    40.64  1:25.24  2:10.57    2:54.63   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    43.06  1:29.19  2:14.79    3:00.47   
Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    41.86  1:27.14  2:14.73    3:01.70   
Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    43.96  1:30.57  2:18.66    3:06.15   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    42.51  1:29.63  2:19.13    3:07.51   
Oscar Andersson  2000  Södertälje Simsällskap    44.05  1:33.61  2:22.22    3:08.20   
10  David Kågström  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    47.45  1:37.84  2:27.71    3:15.86   
11  Axel Moureau  2001  Södertälje Simsällskap    47.76  1:37.91  2:30.74    3:23.02   
12  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap    48.40  1:40.54  2:35.32    3:25.16   
13  Edvin Ljungquist  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    50.43  1:44.41  2:36.88    3:26.36   
14  Robert Hellberg  2001  Södertälje Simsällskap    50.24  1:45.27  2:38.52    3:28.86   
15  Marcus Thune  2001  Hellas Simklubb    50.49  1:44.41  2:40.31    3:34.21   
16  Lukas Lodin  2001  Hellas Simklubb    52.18  1:47.48  2:44.43    3:36.91   
David Erovic  2001  Södertälje Simsällskap            DNF   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  26 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  15:34 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  26 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  16:39   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    32.43        1:08.12   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    33.54        1:09.74   
Louise Åberg  1995  Täby Sim    34.10        1:11.20   
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    34.38        1:11.42   
Emina Bjelak  1997  Simklubben Neptun    35.76        1:13.51   
Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap    36.01        1:13.76   
Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    35.82        1:13.85   
Filippa Berndtson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    36.73        1:14.49   
Ellinor Hedgren-Rylander  1997  Simklubben Neptun    36.99        1:15.31   
10  Josefine Gidlöf  1997  Stockholmspolisens Sim IF    36.05        1:15.41   
11  Linn Olanders  1996  Södertälje Simsällskap    36.79        1:16.59   
12  Emmeli Hansson  1995  Stockholmspolisens Sim IF    37.29        1:17.21   
13  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    38.28        1:17.38   
14  Elin Timbäck  1997  Åkersberga Simsällskap    36.93        1:18.05   
15  Marianne Dellwik  1997  Täby Sim    37.31        1:18.57   
16  Hannah Berndtson  1996  Solna Sundbyberg SS 04    37.49        1:19.29   
17  Linnea Fridman  1995  Södertälje Simsällskap    39.35        1:22.11   
18  Diana Bagheri  1997  Solna Sundbyberg SS 04    41.63        1:26.82   
19  Martha Engström Boij  1997  Simklubben Neptun    42.74        1:27.88   
20  Hanna Hansson  1997  Stockholmspolisens Sim IF    42.92        1:28.44   
21  Agnes Blomquist  1997  Åkersberga Simsällskap    41.69        1:28.50   
22  Josefin Dufva  1997  Solna Sundbyberg SS 04    46.25        1:33.50   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap    33.34        1:09.18   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.98        1:11.87   
Emelie Eriksson  1998  Solna Sundbyberg SS 04    34.52        1:12.48   
Anna Ekholm  1998  Simklubben Neptun    35.33        1:12.62   
Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    35.26        1:13.45   
Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    35.96        1:15.61   
Jessica Berg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    37.70        1:17.87   
Julia Derwinger  1998  Tyresö Simsällskap    37.62        1:18.58   
Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04    38.13        1:19.05   
10  Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    38.27        1:19.66   
11  Therese Thor  1998  Solna Sundbyberg SS 04    38.95        1:20.13   
12  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    39.32        1:20.30   
13  Louise Hagström  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    39.91        1:21.41   
14  Carolina Andersson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    40.20        1:22.66   
15  Linnea Cooke  1998  Åkersberga Simsällskap    40.54        1:23.06   
16  Hanna Marohn  1998  Åkersberga Simsällskap    41.17        1:25.36   
17  Ebba Nylander  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    41.35        1:25.66   
18  Josefin Enström  1998  Stockholmspolisens Sim IF    44.45        1:34.27   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    34.17        1:11.38   
Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    35.43        1:11.94   
Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    34.72        1:12.62   
Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    35.29        1:12.86   
Alma Holmberg  1999  Turebergs Simklubb    36.11        1:15.02   
Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    36.40        1:15.29   
Sofia Lennerthson  1999  Täby Sim    38.61        1:16.33   
Josefin Ossmyr  1999  Tyresö Simsällskap    37.00        1:16.95   
Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    37.35        1:17.46   
10  Emelie Blomberg  1999  Södertälje Simsällskap    37.69        1:18.33   
11  Hanna Hargsten  1999  Solna Sundbyberg SS 04    38.34        1:18.87   
12  Alva Mickelsson  1999  Turebergs Simklubb    38.73        1:18.99   
13  Helena Brandt  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    39.29        1:19.88   
14  Siri Selander  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    39.31        1:20.00   
15  Frida Nano  1999  Södertälje Simsällskap    39.16        1:21.08   
16  Frida Björkman  1999  Tyresö Simsällskap    40.90        1:22.30   
17  Caroline Malmberg  1999  Simklubben Neptun    40.34        1:22.54   
18  Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    41.14        1:23.47   
19  Nora Jomaa  1999  Simklubben Neptun    41.54        1:24.58   
20  Anna Bäckdahl  1999  Södertälje Simsällskap    42.23        1:24.82   
21  Fanny Kruthammar  1999  Täby Sim    41.05        1:25.65   
22  Lenina Mariani-Lopez  1999  Södertälje Simsällskap    41.64        1:27.09   
23  Lovisa Spångberg  1999  Hellas Simklubb    44.45        1:30.51   
24  Fanny Lundgren  1999  Simklubben Neptun    45.71        1:31.72   
25  Emma Wallin  1999  Åkersberga Simsällskap    45.00        1:33.85   
26  Stella Bentrari  1999  Västerås Simsällskap    47.39        1:35.38   
27  Victoria Steigård  1999  Simklubben Neptun    46.86        1:36.30   
28  Emelie Högström  1999  Åkersberga Simsällskap    48.81        1:41.02   
Chris Wejke  1999  Åkersberga Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    35.89        1:12.99   
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    35.76        1:13.46   
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    35.16        1:13.57   
Sara Andersson  2000  Simklubben Neptun    37.65        1:16.36   
Caroline Wallenborg  2000  Simklubben Neptun    37.18        1:16.67   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    38.12        1:18.06   
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    38.21        1:18.30   
Julia Franks  2000  Täby Sim    38.82        1:19.00   
Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap    38.46        1:19.23   
10  Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb    38.46        1:20.47   
11  Sofia Walsh  2002  Älvsjö AIK Fritid    39.31        1:21.72   
12  Tilda Rekola-Weckström  2000  Åkersberga Simsällskap    39.52        1:21.94   
13  Sara Tillenius  2000  Södertälje Simsällskap    40.18        1:22.28   
14  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    40.76        1:22.87   
15  Liv Falk  2000  Täby Sim    40.18        1:23.22   
16  Saga Skarin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    40.38        1:23.28   
17  Hermella Alem  2000  Stockholmspolisens Sim IF    41.20        1:24.14   
18  Elin Ahnfelt  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    40.81        1:24.59   
19  Evelina Johansson  2000  Simklubben Neptun    42.57        1:26.88   
20  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    42.65        1:27.46   
21  Tyra Wijk  2001  Turebergs Simklubb    43.10        1:28.02   
22  Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    42.60        1:28.40   
23  Fanny Gardell  2000  Norrtälje Simklubb    42.74        1:28.49   
24  Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    42.95        1:28.92   
25  Manjiri Bhat  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    43.01        1:29.03   
26  Agnes Thomée  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    43.70        1:29.27   
27  Amanda Malmsten  2000  Norrtälje Simklubb    44.42        1:29.58   
28  Sophie Dellmark  2001  Älvsjö AIK Fritid    44.40        1:29.72   
29  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    44.28        1:31.18   
30  Emilia Österberg  2000  Åkersberga Simsällskap    44.14        1:32.06   
31  Klara Sjödell  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    44.92        1:32.92   
32  Alva Lindby  2001  Södertälje Simsällskap    45.66        1:33.10   
33  Malin Andreé  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    45.24        1:33.33   
34  Mikaela Samuelsson  2000  Norrtälje Simklubb    43.96        1:34.85   
35  Alice Casserfelt  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    47.07        1:35.23   
36  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    46.96        1:35.34   
37  Vera Bodén  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    46.84        1:36.58   
38  Malin Sandberg  2001  Hellas Simklubb    48.53        1:38.74   
39  Elsa Knöös  2001  Hellas Simklubb    48.49        1:38.99   
40  Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    50.27        1:44.38   
41  Saron Zemikal  2000  Älvsjö AIK Fritid    52.47        1:44.71   
42  Evelina Christensen  2001  Älvsjö AIK Fritid    54.81        1:55.04   
43  Moa Ljung  2001  Södertälje Simsällskap    56.94        1:55.56   
44  Rebecka Rosengart  2001  Hellas Simklubb    57.78        2:00.19   
45  Salem Lemma  2001  Älvsjö AIK Fritid    58.98        2:03.51   
46  Eleonor Rosengart  2000  Hellas Simklubb    1:01.43        2:07.62   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb            DNS   
Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04            DSQ   
Ylwali Häggblad  2000  Åkersberga Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  26 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  16:39 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  26 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  16:36   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 7, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    27.90  59.27  1:30.94    2:01.23   
Anton Blomquist  1995  Åkersberga Simsällskap    26.44  56.84  1:30.60    2:05.96   
Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    28.99  1:01.15  1:34.59    2:07.42   
Ossian Lönn  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    29.60  1:03.03  1:36.85    2:09.03   
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    30.73  1:03.88  1:37.87    2:09.81   
Erland Ekholm  1996  Stockholmspolisens Sim IF    29.48  1:02.54  1:37.57    2:12.53   
Andreas Forsell  1996  Åkersberga Simsällskap    29.95  1:04.10  1:39.66    2:13.97   
Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap    31.83  1:07.07  1:42.26    2:15.29   
Eric Metzmaa  1997  Västerås Simsällskap    31.64  1:06.61  1:42.35    2:16.10   
10  Marcus Pirkizri  1995  Åkersberga Simsällskap    29.77  1:04.13  1:41.26    2:17.62   
11  Alexander Gabri  1997  Stockholmspolisens Sim IF    31.27  1:06.94  1:43.55    2:18.93   
12  Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    31.82  1:08.13  1:44.29    2:20.33   
13  Marcus Melander  1996  Simklubben Neptun    32.15  1:09.82  1:48.58    2:26.15   
14  Jacob Öberg  1997  Åkersberga Simsällskap    34.50  1:15.15  1:55.69    2:34.94   
15  Stefanos Vouitovits Botis  1997  Hellas Simklubb    36.54  1:18.90  2:06.60    2:51.65   
16  Steve Xia  1996  Åkersberga Simsällskap    37.54  1:24.76  2:14.35    3:00.19   
Nicolas O´hara  1996  Simklubben Neptun            DNS   
                     
 
Gren 7, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    28.55  59.62  1:31.33    2:02.24   
William Svalander  1998  Simklubben Neptun    28.84  1:02.40  1:37.20    2:11.29   
Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    30.37  1:04.75  1:39.40    2:13.11   
Christian Norberg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    30.17  1:04.30  1:40.51    2:15.26   
Gustav Ejdersund  1998  Västerås Simsällskap    30.40  1:05.68  1:41.06    2:15.31   
Killian Walsh  1998  Stockholmspolisens Sim IF    30.61  1:05.58  1:42.63    2:18.55   
Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap    31.35  1:06.74  1:43.12    2:18.59   
Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    31.59  1:07.65  1:44.38    2:19.61   
Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.03  1:08.73  1:44.98    2:20.26   
10  Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    31.84  1:07.81  1:44.35    2:20.53   
11  Patricio Gabriel  1998  Simklubben Neptun    32.50  1:08.42  1:45.11    2:20.96   
12  Mattin Zarrabi  1998  Täby Sim    32.66  1:09.43  1:47.39    2:24.05   
13  Alexander Lund  1998  Tyresö Simsällskap    30.94  1:07.93  1:46.47    2:24.89   
14  Dennis Wilkman  1998  Stockholmspolisens Sim IF    33.07  1:09.31  1:47.13    2:25.31   
15  Sebastian Tellgren  1998  Södertälje Simsällskap    33.15  1:13.15  1:53.91    2:30.31   
16  Karl Wallenberg  1998  Hellas Simklubb    34.69  1:12.73  1:52.88    2:31.69   
17  David Nordin  1998  Simklubben Neptun    34.05  1:13.17  1:54.89    2:33.48   
18  Mattias Håkansson  1998  Hellas Simklubb    33.93  1:14.46  1:56.68    2:36.62   
19  Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap    34.98  1:17.20  2:02.75    2:37.14   
20  Oscar Orosco Albornos  1998  Stockholmspolisens Sim IF    35.28  1:14.74  1:57.37    2:40.72   
21  Gustav Eriksson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    36.88  1:19.09  2:03.46    2:44.85   
22  Nicklas Xia  1998  Åkersberga Simsällskap    39.73  1:27.73  2:16.25    3:03.79   
                     
 
Gren 7, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    27.57  58.31  1:30.89    2:03.54   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    28.87  1:01.70  1:34.41    2:06.10   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    30.19  1:03.55  1:37.78    2:11.22   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    30.51  1:05.98  1:41.28    2:14.80   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    31.35  1:07.23  1:44.35    2:18.87   
Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    33.21  1:09.32  1:46.54    2:22.41   
Walter Forsberg Meinhart  1999  Simklubben Neptun    33.26  1:09.63  1:47.26    2:22.43   
Gustav Barnå  1999  Täby Sim    32.91  1:10.09  1:49.06    2:26.98   
Olof Askling  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    33.95  1:11.58  1:50.15    2:27.75   
10  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    34.59  1:12.61  1:51.90    2:28.73   
11  Samir Noory  1999  Södertälje Simsällskap    34.17  1:12.85  1:52.52    2:30.14   
12  Martin Engstrand  1999  Tyresö Simsällskap    37.86  1:20.87  2:04.67    2:47.68   
13  Oscar Wahlström  1999  Tyresö Simsällskap    38.51  1:21.48  2:06.92    2:50.58   
14  Elias Folkesson  1999  Norrtälje Simklubb    37.24  1:20.08  2:06.04    2:50.84   
15  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    39.08  1:24.57  2:11.36    2:55.90   
                     
 
Gren 7, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    31.65  1:07.59  1:44.10    2:19.18   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    32.68  1:09.69  1:48.32    2:25.06   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    34.15  1:12.86  1:51.90    2:29.83   
Victor Halldén  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.96  1:13.00  1:52.05    2:30.47   
Stefan Varga  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.97  1:12.61  1:53.09    2:31.27   
Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    34.79  1:14.00  1:54.68    2:34.73   
David Erovic  2001  Södertälje Simsällskap    34.96  1:14.31  1:56.06    2:35.92   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    34.54  1:15.12  1:57.90    2:39.54   
Oscar Andersson  2000  Södertälje Simsällskap    36.20  1:18.12  2:01.15    2:42.65   
10  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    36.48  1:18.45  2:03.25    2:44.98   
11  Niklas Steinholtz  2000  Tyresö Simsällskap    37.46  1:19.29  2:01.59    2:45.56   
12  Alexander Dimitriou  2000  Stockholmspolisens Sim IF    38.18  1:23.23  2:09.66    2:51.06   
13  Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    38.93  1:25.26  2:14.50    2:58.49   
14  Edvin Ljungquist  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    40.62  1:28.54  2:18.30    3:05.03   
15  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap    42.22  1:31.27  2:19.22    3:05.67   
16  Marcus Thune  2001  Hellas Simklubb    42.60  1:30.61  2:19.84    3:06.94   
17  Robert Hellberg  2001  Södertälje Simsällskap    42.34  1:32.52  2:22.98    3:09.21   
18  Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    43.13  1:33.04  2:25.99    3:14.84   
19  Axel Moureau  2001  Södertälje Simsällskap    43.52  1:32.99  2:24.23    3:18.63   
20  Lukas Lodin  2001  Hellas Simklubb    45.52  1:38.52  2:32.14    3:20.31   
21  Leo Norsbo  2001  Hellas Simklubb    45.21  1:37.72  2:30.57    3:21.21   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  26 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  16:36 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  26 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  17:38   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    31.93  1:09.96  1:54.51    2:29.48   
Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    33.59  1:12.87  1:57.91    2:33.16   
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    31.54  1:11.75  1:59.41    2:33.55   
Louise Åberg  1995  Täby Sim    32.95  1:13.22  1:58.68    2:35.16   
Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    36.22  1:19.12  2:01.93    2:38.20   
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    33.14  1:12.86  2:03.30    2:38.44   
Josefine Gidlöf  1997  Stockholmspolisens Sim IF    33.10  1:14.71  2:03.06    2:38.69   
Emmeli Hansson  1995  Stockholmspolisens Sim IF    35.49  1:17.74  2:01.69    2:38.92   
Ellinor Hedgren-Rylander  1997  Simklubben Neptun    34.62  1:17.16  2:03.51    2:39.14   
10  Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap    34.85  1:17.82  2:05.60    2:43.67   
11  Elin Timbäck  1997  Åkersberga Simsällskap    35.16  1:19.53  2:07.23    2:46.18   
12  Linnea Fridman  1995  Södertälje Simsällskap    33.13  1:17.49  2:07.58    2:46.57   
13  Linn Olanders  1996  Södertälje Simsällskap    37.26  1:20.15  2:10.34    2:50.06   
14  Marianne Dellwik  1997  Täby Sim    38.53  1:23.29  2:18.13    2:59.58   
15  Diana Bagheri  1997  Solna Sundbyberg SS 04    38.87  1:26.78  2:16.89    3:00.21   
16  Josefin Dufva  1997  Solna Sundbyberg SS 04    40.84  1:29.67  2:19.69    3:00.87   
17  Martha Engström Boij  1997  Simklubben Neptun    41.16  1:30.32  2:23.02    3:04.31   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.70  1:12.77  1:59.10    2:32.69   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    33.10  1:13.10  1:56.76    2:34.65   
Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap    33.33  1:15.45  2:01.02    2:37.29   
Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.12  1:15.54  2:02.91    2:37.50   
Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    35.36  1:18.40  2:03.72    2:41.71   
Jessica Berg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    34.99  1:18.48  2:06.90    2:43.21   
Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04    36.31  1:19.23  2:05.44    2:45.35   
Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    36.01  1:18.26  2:09.77    2:45.71   
Anna Ekholm  1998  Simklubben Neptun    36.09  1:17.00  2:09.69    2:46.09   
10  Louise Hagström  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    37.66  1:22.68  2:09.46    2:47.66   
11  Therese Thor  1998  Solna Sundbyberg SS 04    35.03  1:17.70  2:08.38    2:47.72   
12  Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim    37.46  1:22.52  2:08.81    2:48.73   
13  Carolina Andersson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    36.96  1:23.55  2:11.86    2:49.27   
14  Emelie Eriksson  1998  Solna Sundbyberg SS 04    34.40  1:15.57  2:08.61    2:49.53   
15  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    38.18  1:21.09  2:12.27    2:51.57   
16  Linnea Cooke  1998  Åkersberga Simsällskap    39.66  1:26.12  2:15.95    2:58.23   
17  Julia Augustsson  1998  Täby Sim    40.03  1:28.24  2:19.39    3:03.14   
18  Hanna Marohn  1998  Åkersberga Simsällskap    40.31  1:26.93  2:22.95    3:03.31   
19  Ebba Nylander  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    38.41  1:26.44  2:19.10    3:04.76   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    34.34  1:13.37  1:57.10    2:32.60   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    32.79  1:12.28  1:59.79    2:34.00   
Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    33.90  1:13.27  1:59.80    2:36.24   
Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    34.45  1:14.97  2:02.52    2:38.27   
Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    33.20  1:15.19  2:04.00    2:41.40   
Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    35.35  1:16.74  2:09.04    2:43.10   
Josefin Ossmyr  1999  Tyresö Simsällskap    35.45  1:18.07  2:06.65    2:44.64   
Alma Holmberg  1999  Turebergs Simklubb    36.60  1:16.65  2:09.09    2:46.59   
Helena Brandt  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    36.95  1:19.37  2:08.14    2:46.66   
10  Siri Selander  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    35.79  1:20.76  2:12.06    2:48.92   
11  Nora Jomaa  1999  Simklubben Neptun    39.47  1:24.56  2:11.61    2:49.60   
12  Sigrid Loid  1999  Täby Sim    36.69  1:21.17  2:10.51    2:50.62   
13  Emelie Blomberg  1999  Södertälje Simsällskap    35.38  1:20.14  2:13.51    2:52.79   
14  Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    37.98  1:23.31  2:16.05    2:54.47   
15  Alva Mickelsson  1999  Turebergs Simklubb    37.25  1:19.51  2:14.03    2:55.93   
16  Caroline Malmberg  1999  Simklubben Neptun    37.18  1:21.65  2:16.80    2:56.37   
17  Karin Thorén  1999  Täby Sim    37.72  1:23.92  2:17.88    2:58.29   
18  Lenina Mariani-Lopez  1999  Södertälje Simsällskap    38.46  1:28.09  2:20.91    3:00.08   
19  Fanny Kruthammar  1999  Täby Sim    42.87  1:28.11  2:17.37    3:00.60   
20  Moa Fougner  1999  Tyresö Simsällskap    40.46  1:27.90  2:19.01    3:00.70   
21  Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    44.46  1:34.58  2:19.46    3:02.49   
22  Anna Bäckdahl  1999  Södertälje Simsällskap    40.13  1:26.96  2:24.19    3:05.39   
23  Frida Nano  1999  Södertälje Simsällskap    38.11  1:26.67  2:27.97    3:11.10   
24  Emma Wallin  1999  Åkersberga Simsällskap    46.41  1:37.20  2:34.41    3:17.04   
25  Stella Bentrari  1999  Västerås Simsällskap    46.90  1:39.06  2:36.08    3:22.37   
26  Emelie Högström  1999  Åkersberga Simsällskap    52.32  1:47.32  2:48.21    3:35.23   
27  Chris Wejke  1999  Åkersberga Simsällskap    50.00  1:50.56  2:50.70    3:45.28   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Caroline Wallenborg  2000  Simklubben Neptun    35.73  1:18.40  2:04.71    2:40.73   
Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    34.87  1:17.14  2:05.97    2:43.56   
Sara Andersson  2000  Simklubben Neptun    35.84  1:18.41  2:07.17    2:44.44   
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    37.68  1:18.21  2:10.11    2:46.94   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    34.66  1:15.35  2:08.83    2:49.26   
Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04    35.52  1:20.08  2:11.37    2:49.98   
Astrid Eriksson  2001  Turebergs Simklubb    37.62  1:21.34  2:11.88    2:50.59   
Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb    35.10  1:18.45  2:11.53    2:51.06   
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    40.27  1:24.90  2:15.06    2:54.59   
10  Jenny Jonsson  2000  Täby Sim    36.30  1:22.08  2:13.48    2:55.03   
11  Saga Skarin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    40.50  1:24.03  2:15.54    2:56.41   
12  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    40.55  1:25.05  2:16.22    2:57.32   
13  Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap    40.20  1:26.02  2:19.10    2:57.68   
14  Tilda Rekola-Weckström  2000  Åkersberga Simsällskap    36.44  1:21.33  2:15.80    2:58.23   
15  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    41.76  1:27.06  2:19.62    2:59.38   
16  Elin Ahnfelt  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    40.45  1:28.34  2:22.96    3:03.47   
17  Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    41.47  1:30.78  2:22.89    3:04.68   
18  Sofia Walsh  2002  Älvsjö AIK Fritid    41.75  1:27.63  2:25.19    3:07.01   
19  Tyra Wijk  2001  Turebergs Simklubb    44.08  1:30.35  2:26.10    3:07.73   
20  Manjiri Bhat  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    41.04  1:31.01  2:25.31    3:08.95   
21  Agnes Thomée  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    44.37  1:32.09  2:27.55    3:10.06   
22  Mikaela Samuelsson  2000  Norrtälje Simklubb    47.59  1:35.92  2:29.11    3:10.55   
23  Malin Andreé  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    42.74  1:34.89  2:26.57    3:10.99   
24  Amanda Malmsten  2000  Norrtälje Simklubb    46.32  1:35.59  2:31.01    3:12.74   
25  Klara Sjödell  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    42.30  1:34.10  2:29.05    3:13.48   
26  Sara Tillenius  2000  Södertälje Simsällskap    45.17  1:31.45  2:31.29    3:13.82   
27  Vera Bodén  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    46.60  1:37.97  2:34.04    3:19.53   
28  Emilia Österberg  2000  Åkersberga Simsällskap    46.13  1:35.67  2:34.40    3:19.58   
29  Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    48.14  1:36.84  2:38.54    3:21.45   
30  Ylwali Häggblad  2000  Åkersberga Simsällskap    43.63  1:37.25  2:38.92    3:23.18   
31  Fanny Gardell  2000  Norrtälje Simklubb    47.88  1:36.40  2:36.33    3:23.66   
32  Alice Casserfelt  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    50.57  1:42.37  2:38.03    3:23.95   
33  Alva Lindby  2001  Södertälje Simsällskap    44.70  1:37.36  2:38.40    3:28.04   
34  Elsa Knöös  2001  Hellas Simklubb    48.29  1:43.09  2:45.74    3:28.64   
35  Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    52.37  1:45.89  2:43.44    3:30.00   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb            DNS   
Evelina Johansson  2000  Simklubben Neptun            DSQ   
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap            DSQ   
Sophie Dellmark  2001  Älvsjö AIK Fritid            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  26 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  17:38 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  26 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:12   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 9, 400m Medley Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    1:03.58  2:20.13  3:39.78    4:50.06   
Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    1:08.32  2:26.42  3:50.05    4:55.98   
William Åberg  1997  Täby Sim    1:12.74  2:40.27  4:17.31    5:32.84   
Eric Metzmaa  1997  Västerås Simsällskap    1:16.49  2:48.73  4:27.85    5:38.56   
Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap    1:23.96  2:46.47  4:28.08    5:42.13   
Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    1:18.82  2:55.99  4:34.98    5:51.90   
                     
 
Gren 9, 400m Medley Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:11.07  2:29.91  3:59.51    5:07.84   
Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    1:11.07  2:36.03  4:09.03    5:19.40   
William Svalander  1998  Simklubben Neptun    1:16.03  2:40.58  4:12.15    5:25.07   
Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    1:24.13  2:49.25  4:19.33    5:37.39   
Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    1:20.73  2:44.11  4:25.44    5:39.76   
Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:23.21  2:52.07  4:23.54    5:40.17   
Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap    1:22.43  2:56.93  4:33.91    5:50.79   
Dennis Wilkman  1998  Stockholmspolisens Sim IF    1:21.68  2:47.04  4:31.52    5:52.60   
David Nordin  1998  Simklubben Neptun    1:30.96  3:05.70  4:55.22    6:18.87   
10  Gustav Eriksson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    1:36.46  3:19.52  5:21.00    6:49.78   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap            DSQ   
Sebastian Tellgren  1998  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 400m Medley Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:08.98  2:25.60  3:51.48    4:56.89   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    1:09.87  2:29.69  3:50.31    5:00.51   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    1:10.99  2:31.76  4:01.47    5:11.85   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    1:17.11  2:42.73  4:12.03    5:24.49   
Olof Askling  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:18.40  2:45.33  4:16.64    5:32.40   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    1:27.96  2:53.10  4:28.03    5:40.50   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    1:24.35  2:48.48  4:29.21    5:41.11   
Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:17.55  2:43.76  4:27.04    5:43.89   
Walter Forsberg Meinhart  1999  Simklubben Neptun    1:23.42  2:52.20  4:32.79    5:45.32   
10  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    1:23.74  2:47.84  4:30.69    5:45.52   
11  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    1:42.95  3:35.52  5:31.67    7:02.71   
Samir Noory  1999  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 400m Medley Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:21.61  2:54.37  4:29.65    5:49.30   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    1:21.39  2:48.36  4:33.03    5:52.43   
Stefan Varga  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:27.94  2:56.16  4:41.33    5:59.81   
Oscar Andersson  2000  Södertälje Simsällskap    1:35.15  3:14.81  5:03.48    6:30.47   
David Erovic  2001  Södertälje Simsällskap    1:41.62  3:19.22  5:17.70    6:38.68   
David Kågström  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
Robert Hellberg  2001  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  26 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  18:12 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  27 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:47   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 10, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    30.07        1:04.17   
Adam Alstermark  1996  Norrtälje Simklubb    31.97        1:09.01   
Oskar Nilsson  1995  Täby Sim    32.84        1:09.49   
Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    32.58        1:09.52   
Marcus Pirkizri  1995  Åkersberga Simsällskap    32.97        1:12.42   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    34.39        1:12.72   
Calle Westberg  1995  Täby Sim    33.99        1:13.03   
Anton Blomquist  1995  Åkersberga Simsällskap    33.91        1:14.30   
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    34.71        1:14.30   
10  Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb    34.40        1:15.35   
11  Ossian Lönn  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    34.89        1:15.52   
12  Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim Club For Swimmin    36.08        1:15.78   
13  Tobias Westholm  1996  Norrtälje Simklubb    36.91        1:18.41   
14  Andreas Forsell  1996  Åkersberga Simsällskap    37.61        1:20.33   
15  Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    37.54        1:22.24   
16  Eric Metzmaa  1997  Västerås Simsällskap    40.99        1:26.36   
17  Stefanos Vouitovits Botis  1997  Hellas Simklubb    41.89        1:31.96   
Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
William Svalander  1998  Simklubben Neptun    35.27        1:15.35   
Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    36.23        1:17.12   
Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    40.32        1:26.43   
David Nordin  1998  Simklubben Neptun    42.67        1:30.72   
Mattias Håkansson  1998  Hellas Simklubb    42.77        1:33.61   
Jesper Nyman  1998  Tyresö Simsällskap    44.82        1:34.66   
Gustav Eriksson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    44.61        1:34.75   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.86        1:14.35   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    35.84        1:16.38   
Olof Askling  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    36.06        1:18.03   
Edwin Häger  1999  Täby Sim    37.88        1:21.85   
Gustav Barnå  1999  Täby Sim    40.30        1:24.47   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    41.09        1:25.20   
Walter Forsberg Meinhart  1999  Simklubben Neptun    40.96        1:25.92   
Samir Noory  1999  Södertälje Simsällskap    41.92        1:27.60   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    41.91        1:27.89   
10  Anton Sandberg  1999  Täby Sim    42.22        1:28.82   
11  Daniel Nöu  1999  Täby Sim    44.55        1:35.12   
12  Martin Engstrand  1999  Tyresö Simsällskap    45.50        1:37.41   
13  Oscar Wahlström  1999  Tyresö Simsällskap    44.74        1:38.54   
14  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    47.05        1:39.40   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    38.20        1:22.38   
Stefan Varga  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    42.04        1:28.15   
Niklas Steinholtz  2000  Tyresö Simsällskap    43.14        1:32.19   
Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    44.58        1:32.32   
Thomas Östervall  2000  Åkersberga Simsällskap    43.28        1:32.32   
Oscar Andersson  2000  Södertälje Simsällskap    43.72        1:33.62   
David Kågström  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    45.16        1:34.49   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    45.68        1:39.02   
Henry Tossavainen  2001  Södertälje Simsällskap    47.72        1:42.95   
10  Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    50.01        1:47.08   
11  Marcus Thune  2001  Hellas Simklubb    52.80        1:52.43   
12  Leo Norsbo  2001  Hellas Simklubb    58.16        2:05.58   
Lukas Lodin  2001  Hellas Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  27 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  09:47 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  27 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:33   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 11, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    39.03  1:23.70  2:09.02    2:53.08   
Emina Bjelak  1997  Simklubben Neptun    40.21  1:24.34  2:09.06    2:55.22   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    39.39  1:24.50  2:10.66    2:57.76   
Ellinor Hedgren-Rylander  1997  Simklubben Neptun    41.63  1:27.99  2:15.17    3:01.04   
Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap    42.32  1:28.77  2:16.34    3:02.91   
Diana Bagheri  1997  Solna Sundbyberg SS 04    43.28  1:31.26  2:20.86    3:10.59   
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    44.36  1:32.76  2:22.17    3:12.36   
Josefin Dufva  1997  Solna Sundbyberg SS 04    43.73  1:33.20  2:24.78    3:15.99   
Hanna Hansson  1997  Stockholmspolisens Sim IF            DNS   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    37.58  1:19.57  2:03.50    2:48.99   
Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap    38.70  1:21.47  2:06.07    2:50.89   
Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    39.17  1:23.21  2:09.25    2:56.46   
Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04    40.27  1:25.83  2:13.01    2:59.13   
Louise Hagström  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    40.22  1:25.26  2:12.31    3:00.11   
Carolina Andersson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    41.60  1:28.22  2:15.64    3:01.62   
Fanny Alstermark  1998  Norrtälje Simklubb    41.03  1:27.51  2:15.50    3:03.74   
Julia Augustsson  1998  Täby Sim    43.05  1:31.35  2:21.09    3:12.82   
Ebba Nylander  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    41.16  1:29.87  2:21.78    3:15.26   
10  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    44.37  1:34.23  2:25.16    3:16.43   
11  Ida Hofvander  1998  Södertälje Simsällskap    45.00  1:35.54  2:28.08    3:21.86   
Anna Ekholm  1998  Simklubben Neptun            DSQ   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    41.15  1:26.50  2:12.56    2:58.78   
Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    40.51  1:25.90  2:12.70    2:59.40   
Nora Jomaa  1999  Simklubben Neptun    42.05  1:29.53  2:16.27    3:01.08   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    41.89  1:28.36  2:15.50    3:01.33   
Josefin Ossmyr  1999  Tyresö Simsällskap    41.82  1:29.96  2:20.53    3:11.20   
Sigrid Loid  1999  Täby Sim    43.32  1:31.59  2:21.49    3:11.20   
Fanny Kruthammar  1999  Täby Sim    43.37  1:32.10  2:22.14    3:11.94   
Helena Brandt  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    43.89  1:33.02  2:24.12    3:15.89   
Lenina Mariani-Lopez  1999  Södertälje Simsällskap    45.54  1:37.67  2:31.40    3:24.79   
10  Emelie Blomberg  1999  Södertälje Simsällskap    47.68  1:40.65  2:33.80    3:26.36   
11  Fanny Lundgren  1999  Simklubben Neptun    47.50  1:42.36  2:38.81    3:30.94   
12  Caroline Malmberg  1999  Simklubben Neptun    48.35  1:43.19  2:38.57    3:33.89   
13  Matilda Fröström  1999  Tyresö Simsällskap    47.29  1:42.49  2:39.93    3:34.31   
Chris Wejke  1999  Åkersberga Simsällskap            DSQ   
Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun            DSQ   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Caroline Wallenborg  2000  Simklubben Neptun    39.61  1:23.78  2:09.35    2:54.06   
Julia Franks  2000  Täby Sim    41.20  1:26.69  2:13.34    2:58.82   
Solčne Arnou  2000  Södertälje Simsällskap    42.29  1:32.44  2:21.32    3:08.40   
Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    43.53  1:32.65  2:22.51    3:09.85   
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    42.92  1:32.18  2:21.88    3:09.99   
Sara Andersson  2000  Simklubben Neptun    43.97  1:32.88  2:22.61    3:10.28   
Jenny Jonsson  2000  Täby Sim    43.10  1:32.04  2:21.19    3:10.46   
Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    43.07  1:32.83  2:24.56    3:16.16   
Malin Andreé  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    44.41  1:35.58  2:27.80    3:19.17   
10  Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    43.50  1:34.93  2:28.25    3:21.60   
11  Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap    45.38  1:37.00  2:30.34    3:23.31   
12  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    48.19  1:39.73  2:33.38    3:25.68   
13  Evelina Johansson  2000  Simklubben Neptun    46.18  1:39.10  2:32.68    3:25.95   
14  Tilda Rekola-Weckström  2000  Åkersberga Simsällskap    47.15  1:41.22  2:36.49    3:29.33   
15  Saga Skarin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    47.84  1:42.07  2:37.36    3:30.59   
16  Agnes Thomée  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    48.80  1:42.88  2:38.00    3:31.76   
17  Alice Casserfelt  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    48.35  1:42.37  2:37.58    3:32.79   
18  Klara Sjödell  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    50.51  1:45.85  2:42.53    3:35.74   
19  Vera Bodén  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    49.98  1:48.43  2:46.60    3:44.66   
20  Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    50.35  1:48.00  2:46.60    3:45.19   
21  Sofie Lindqvist  2001  Tyresö Simsällskap    52.26  1:55.58  3:01.05    4:04.71   
22  Moa Ljung  2001  Södertälje Simsällskap    56.85  2:00.33  3:04.05    4:08.79   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  27 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  09:33 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  26 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  12:27   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 12, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 - 189 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    1:01.06  2:07.92  3:14.30    4:20.23   
David Kruthammar  1997  Täby Sim    1:03.08  2:13.30  3:24.46    4:34.40   
Michail Papantoniou  1997  Simklubben Neptun    1:03.79  2:16.46  3:29.27    4:40.89   
Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:05.97  2:18.37  3:32.75    4:45.43   
Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap    1:07.92  2:25.50  3:39.78    4:50.09   
Eric Metzmaa  1997  Västerås Simsällskap    1:09.25  2:24.02  3:39.02    4:51.95   
Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    1:11.56  2:28.83  3:45.72    4:58.80   
Jens Haraldsson  1996  Solna Sundbyberg SS 04    1:16.37  2:40.74  4:05.29    5:22.45   
Jacob Öberg  1997  Åkersberga Simsällskap    1:16.32  2:41.33  4:04.89    5:27.08   
10  Viktor Karlsson  1996  Hellas Simklubb    1:11.40  2:35.86  4:05.83    5:36.79   
11  Steve Xia  1996  Åkersberga Simsällskap    1:22.80  3:02.07  4:44.73    6:26.29   
                     
 
Gren 12, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:02.81  2:09.87  3:17.86    4:24.30   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:03.23  2:10.87  3:18.25    4:24.90   
Sean Zhong  1998  Täby Sim    1:05.01  2:16.91  3:28.67    4:36.71   
William Svalander  1998  Simklubben Neptun    1:04.62  2:17.74  3:30.56    4:39.05   
Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    1:06.49  2:19.43  3:30.71    4:41.27   
Gustav Ejdersund  1998  Västerås Simsällskap    1:06.18  2:20.30  3:36.11    4:48.11   
Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:10.03  2:24.89  3:39.98    4:53.72   
Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    1:09.45  2:25.44  3:41.38    4:55.45   
Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    1:08.04  2:23.56  3:41.21    4:56.88   
10  Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap    1:10.21  2:28.46  3:47.78    5:04.27   
11  Mattin Zarrabi  1998  Täby Sim    1:10.88  2:31.11  3:50.59    5:07.75   
12  David Nordin  1998  Simklubben Neptun    1:13.44  2:39.07  4:03.32    5:26.87   
13  Karl Wallenberg  1998  Hellas Simklubb    1:12.19  2:36.43  4:04.18    5:30.76   
14  Gustav Eriksson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    1:22.74  2:53.70  4:24.62    5:50.99   
15  Nicklas Xia  1998  Åkersberga Simsällskap    1:24.29  3:03.80  4:43.79    6:23.48   
                     
 
Gren 12, 400m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:04.68  2:15.20  3:24.35    4:32.22   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    1:05.64  2:18.45  3:32.11    4:39.09   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    1:08.70  2:23.75  3:39.51    4:50.50   
Olof Askling  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:11.58  2:27.07  3:41.97    4:56.62   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    1:10.51  2:27.30  3:44.13    5:00.14   
Walter Forsberg Meinhart  1999  Simklubben Neptun    1:13.51  2:30.68  3:47.67    5:01.15   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    1:10.74  2:29.52  3:49.85    5:06.31   
Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:10.48  2:31.07  3:51.25    5:09.07   
Isak Alin  1999  Täby Sim    1:10.84  2:30.41  3:49.25    5:14.02   
10  Gustav Barnå  1999  Täby Sim    1:12.84  2:31.96  3:54.01    5:15.41   
11  Samir Noory  1999  Södertälje Simsällskap    1:12.06  2:33.62  3:56.46    5:20.63   
12  Tobias Fernandez  1999  Täby Sim    1:14.85  2:38.49  4:03.74    5:27.58   
13  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    1:19.48  2:48.42  4:17.42    5:45.07   
                     
 
Gren 12, 400m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    1:09.35  2:27.01  3:45.17    5:02.53   
Victor Halldén  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:13.70  2:36.89  4:00.35    5:20.27   
Stefan Varga  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:10.88  2:32.47  3:59.67    5:23.60   
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:13.82  2:38.11  4:03.30    5:24.43   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    1:19.37  2:42.27  4:04.14    5:24.49   
Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:15.92  2:41.10  4:07.31    5:33.41   
David Erovic  2001  Södertälje Simsällskap    1:18.83  2:46.93  4:17.10    5:45.41   
David Kågström  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    1:27.34  2:56.04  4:28.26    5:51.86   
Oscar Andersson  2000  Södertälje Simsällskap    1:24.07  2:57.50  4:30.56    5:58.98   
10  Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    1:28.64  3:05.82  4:44.50    6:19.80   
11  Robert Hellberg  2001  Södertälje Simsällskap    1:30.20  3:09.61  4:50.23    6:27.20   
12  Edvin Ljungquist  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:33.48  3:15.94  4:58.44    6:38.20   
13  Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    1:37.77  3:25.90  5:14.40    6:53.75   
14  Axel Moureau  2001  Södertälje Simsällskap    1:39.98  3:34.66  5:32.78    7:20.72   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  26 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  12:27 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  27 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  12:25   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 13, 1500m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Rebecka Bergström  1997  Solna Sundbyberg SS 04    1:10.29  2:25.37  3:40.29  4:56.26  18:58.16   
          6:12.64  7:29.25  8:46.20  10:03.11     
          11:19.41  12:35.73  13:52.56  15:09.00     
          16:26.11  17:43.47         
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    1:11.25  2:27.28  3:43.46  5:01.69  19:20.10   
          6:20.04  7:37.48  8:56.17  10:15.17     
          11:35.15  12:54.39  14:12.91  15:31.35     
          16:48.41  18:05.30         
Ellinor Hedgren-Rylander  1997  Simklubben Neptun    1:15.19  2:34.80  3:54.34  5:13.45  19:24.46   
          6:32.55  7:51.59  9:09.73  10:27.91     
          11:45.97  13:03.71  14:20.87  15:37.78     
          16:54.77  18:10.92         
Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    1:13.83  2:34.33  3:53.96  5:13.24  19:46.74   
          6:32.28  7:52.18  9:12.22  10:32.69     
          11:52.21  13:12.91  14:32.89  15:54.15     
          17:13.17  18:32.20         
Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap    1:13.97  2:32.51  3:51.92  5:12.33  20:03.83   
          6:32.52  7:53.04  9:14.40  10:36.33     
          11:57.53  13:19.29  14:41.90  16:04.38     
          17:26.20  18:46.02         
Elin Timbäck  1997  Åkersberga Simsällskap    1:12.70  2:36.13  4:02.80  5:30.15  21:31.06   
          6:55.44  8:23.38  9:50.91  11:19.08     
          12:47.12  14:13.99  15:40.98  17:12.68     
          18:42.32  20:08.01         
                     
 
Gren 13, 1500m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:09.73  2:26.08  3:43.09  5:00.51  19:04.86   
          6:17.11  7:34.06  8:51.21  10:08.79     
          11:26.14  12:43.62  14:01.43  15:18.44     
          16:35.14  17:51.15         
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap    1:09.43  2:25.90  3:43.13  5:01.75  19:35.00   
          6:21.76  7:42.19  9:03.07  10:23.00     
          11:43.99  13:05.76  14:27.11  15:46.86     
          17:05.67  18:21.78         
Anna Ekholm  1998  Simklubben Neptun    1:08.91  2:26.15  3:44.63  5:03.74  19:35.07   
          6:23.07  7:41.81  9:01.25  10:20.84     
          11:40.58  13:00.82  14:19.98  15:39.77     
          16:58.35  18:18.47         
Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    1:15.25  2:36.36  3:58.25  5:20.40  20:08.95   
          6:42.44  8:03.84  9:24.06  10:44.34     
          12:05.00  13:25.65  14:47.66  16:08.46     
          17:29.88  18:50.10         
Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:13.34  2:33.50  3:54.66  5:16.91  20:27.47   
          6:39.74  8:02.21  9:24.97  10:48.46     
          12:11.61  13:35.31  14:59.98  16:23.35     
          17:46.20  19:08.83         
Louise Hagström  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    1:15.22  2:36.33  3:58.56  5:22.22  20:36.01   
          6:45.95  8:10.11  9:33.90  10:57.63     
          12:20.38  13:43.91  15:07.31  16:30.12     
          17:52.72  19:15.92         
Fanny Alstermark  1998  Norrtälje Simklubb    1:18.93  2:43.86  4:09.56  5:36.65  21:15.33   
          7:03.37  8:30.36  9:56.72  11:23.62     
          12:50.24  14:17.04  15:41.45  17:06.50     
          18:32.88  19:56.74         
Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim    1:17.15  2:40.44  4:04.18  5:29.35  21:15.60   
          6:54.75  8:20.48  9:47.01  11:12.25     
          12:38.76  14:04.68  15:30.91  16:58.84     
          18:25.68  19:51.90         
Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04    1:19.18  2:43.78  4:08.41  5:33.39  21:19.62   
          6:59.11  8:24.75  9:51.20  11:17.84     
          12:44.21  14:09.61  15:36.57  17:03.37     
          18:29.79  19:56.36         
10  Ida Hofvander  1998  Södertälje Simsällskap    1:17.88  2:44.12  4:11.22  5:39.90  21:58.05   
          7:08.51  8:36.99  10:05.13  11:33.70     
          13:03.39  14:33.33  16:02.86  17:33.48     
          19:03.73  20:31.95         
                     
 
Gren 13, 1500m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    1:10.18  2:25.53  3:40.24  4:54.78  18:46.66   
          6:10.29  7:25.66  8:41.34  9:57.61     
          11:13.71  12:29.99  13:46.14  15:02.32     
          16:18.44  17:34.56         
Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    1:10.25  2:25.81  3:42.99  5:00.61  19:09.15   
          6:19.33  7:36.58  8:53.69  10:10.94     
          11:28.00  12:45.32  14:02.87  15:20.24     
          16:38.00  17:54.80         
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    1:12.13  2:28.70  3:45.65  5:03.60  19:10.91   
          6:20.92  7:38.06  8:56.02  10:12.90     
          11:29.87  12:46.91  14:03.89  15:21.56     
          16:39.57  17:57.46         
Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:11.32  2:27.88  3:45.49  5:04.06  19:41.50   
          6:23.29  7:42.62  9:01.16  10:20.41     
          11:39.82  12:59.41  14:19.99  15:41.17     
          17:02.02  18:22.50         
Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    1:11.34  2:29.88  3:49.33  5:08.40  19:55.28   
          6:28.46  7:49.25  9:09.99  10:31.10     
          11:52.01  13:13.63  14:35.03  15:56.74     
          17:18.56  18:38.57         
Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:09.20  2:26.63  3:44.61  5:04.28  19:55.83   
          6:24.58  7:43.89  9:04.01  10:25.17     
          11:46.64  13:08.48  14:30.39  15:52.50     
          17:14.66  18:37.34         
Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:14.30  2:34.00  3:55.25  5:16.60  20:11.05   
          6:37.98  7:59.87  9:21.64  10:43.69     
          12:05.34  13:25.81  14:46.63  16:07.55     
          17:28.48  18:49.59         
Siri Selander  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:14.18  2:33.87  3:54.93  5:16.16  20:16.99   
          6:37.62  7:59.82  9:21.88  10:44.38     
          12:06.72  13:29.47  14:52.02  16:14.19     
          17:36.14  18:57.82         
Emelie Rudert  1999  Norrtälje Simklubb    1:11.41  2:32.54  3:55.02  5:18.42  20:29.70   
          6:43.99  8:07.43  9:29.73  10:54.32     
          12:18.10  13:43.22  15:06.85  16:30.13     
          17:53.66  19:14.73         
10  Caroline Malmberg  1999  Simklubben Neptun    1:15.53  2:36.61  3:59.11  5:22.04  20:37.20   
          6:45.35  8:08.52  9:32.10  10:55.86     
          12:19.67  13:44.02  15:07.41  16:30.78     
          17:54.55  19:17.23         
11  Nora Jomaa  1999  Simklubben Neptun    1:19.22  2:43.45  4:06.96  5:31.17  21:03.70   
          6:55.60  8:20.76  9:46.64  11:13.87     
          12:40.16  14:06.72  15:29.83  16:53.39     
          18:17.91  19:43.17         
12  Ebba Langemar  1999  Åkersberga Simsällskap    1:16.25  2:41.66  4:08.84  5:36.24  21:51.47   
          7:05.39  8:33.59  10:03.78  11:33.45     
          13:03.17  14:34.17  16:05.05  17:34.73     
          19:03.33  20:30.59         
13  Emelie Blomberg  1999  Södertälje Simsällskap    1:21.69  2:49.64  4:16.73  5:45.07  21:52.32   
          7:14.41  8:44.40  10:14.52  11:45.53     
          13:15.11  14:42.99  16:11.44  17:38.04     
          19:03.21  20:29.19         
14  Lenina Mariani-Lopez  1999  Södertälje Simsällskap    1:21.55  2:49.83  4:17.61  5:45.70  22:00.61   
          7:15.15  8:44.35  10:14.37  11:45.04     
          13:15.23  14:43.86  16:11.72  17:39.35     
          19:07.04  20:34.75         
15  Emma Wallin  1999  Åkersberga Simsällskap    1:22.63  3:01.59  4:41.97  6:21.29  24:32.65   
          8:01.37  9:41.33  11:20.39  12:59.77     
          14:38.11  16:17.72  17:57.89  19:38.41     
          21:18.24  22:58.75         
16  Emelie Högström  1999  Åkersberga Simsällskap    1:34.34  3:18.36  5:03.37  6:48.47  26:07.93   
          8:33.59  10:19.42  12:05.89  13:51.78     
          15:38.31  17:24.60  19:11.18  20:57.66     
          22:43.64  24:27.06         
                     
 
Gren 13, 1500m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:14.57  2:34.67  3:55.17  5:16.67  19:49.61   
          6:38.26  7:59.55  9:20.50  10:39.51     
          11:59.26  13:17.48  14:35.53  15:53.89     
          17:13.51  18:32.29         
Sara Andersson  2000  Simklubben Neptun    1:19.14  2:43.24  4:06.14  5:30.23  20:43.78   
          6:54.63  8:19.39  9:44.05  11:08.11     
          12:32.90  13:56.43  15:19.63  16:43.26     
          18:05.83  19:26.80         
Astrid Eriksson  2001  Turebergs Simklubb    1:19.00  2:45.41  4:12.16  5:39.71  21:39.36   
          7:06.12  8:33.07  9:59.61  11:27.13     
          12:55.62  14:23.72  15:51.94  17:20.99     
          18:50.46  20:18.56         
Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap    1:13.66  2:34.83  4:00.43  5:29.47  21:43.23   
          6:58.99  8:27.98  9:56.15  11:25.90     
          12:55.15  14:24.56  15:54.37  17:22.12     
          18:52.90  20:20.76         
Sara Tillenius  2000  Södertälje Simsällskap    1:22.35  2:52.44  4:23.87  5:54.73  22:37.21   
          7:25.38  8:57.22  10:28.40  12:00.48     
          13:32.28  15:04.33  16:36.57  18:08.51     
          19:40.03  21:10.88         
Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    1:21.19  2:50.41  4:20.90  5:51.49  22:37.64   
          7:23.89  8:54.95  10:25.82  11:57.02     
          13:28.28  15:00.58  16:33.68  18:07.92     
          19:40.98  21:10.72         
Saga Skarin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:22.95  2:55.51  4:27.45  5:59.97  23:03.20   
          7:31.38  9:02.83  10:34.79  12:07.50     
          13:41.17  15:15.87  16:49.27  18:25.29     
          20:00.43  21:33.24         
Ylwali Häggblad  2000  Åkersberga Simsällskap    1:21.33  2:51.51  4:22.95  5:56.55  23:10.32   
          7:29.81  9:04.48  10:37.94  12:13.96     
          13:47.91  15:22.33  16:59.90  18:35.32     
          20:09.48  21:42.62         
Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    1:24.13  2:56.18  4:31.10  6:05.90  23:17.04   
          7:40.29  9:14.98  10:49.07  12:23.80     
          13:58.08  15:33.63  17:08.32  18:42.48     
          20:16.65  21:49.14         
10  Malin Andreé  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    1:24.73  2:59.08  4:34.56  6:09.94  23:35.95   
          7:45.79  9:21.40  10:57.73  12:33.45     
          14:08.56  15:43.49  17:17.92  18:53.76     
          20:28.81  22:03.65         
11  Emilia Österberg  2000  Åkersberga Simsällskap    1:22.27  2:56.98  4:34.43  6:12.02  24:04.65   
          7:49.89  9:27.22  11:04.92  12:43.55     
          14:22.71  16:00.66  17:38.32  19:16.96     
          20:55.66  22:34.39         
12  Agnes Thomée  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:23.35  2:56.45  4:32.24  6:08.42  24:05.54   
          7:45.01  9:21.02  10:57.02  12:33.54     
          14:10.68  15:49.09  17:27.98  19:09.02     
          20:49.55  22:30.34         
13  Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    1:27.61  3:04.97  4:43.96  6:22.25  24:49.24   
          8:02.68  9:44.52  11:26.66  13:07.66     
          14:49.40  16:32.12  18:15.12  19:56.32     
          21:37.24  23:17.12         
14  Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    1:28.28  3:07.42  4:47.76  6:29.38  25:15.30   
          8:10.19  9:53.56  11:35.77  13:16.96     
          14:58.29  16:40.99  18:25.43  20:09.85     
          21:53.20  23:36.39         
15  Klara Sjödell  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:31.93  3:14.20  4:57.84  6:39.76  25:21.48   
          8:22.57  10:07.36  11:50.28  13:33.13     
          15:17.88  16:58.63  18:41.40  20:23.75     
          22:05.53  23:46.98         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  27 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  12:25 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  27 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  15:39   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun            28.77   
Anna Sandäng  1996  Täby Sim            30.37   
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            30.59   
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            30.63   
Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb            30.86   
Moa Fredin  1996  Södertälje Simsällskap            30.94   
Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04            32.16   
Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap            32.58   
Hanna Hargsten  1999  Solna Sundbyberg SS 04            32.92   
10  Rebecka Bergström  1997  Solna Sundbyberg SS 04            33.10   
11  Therese Thor  1998  Solna Sundbyberg SS 04            33.26   
12  Emelie Blomberg  1999  Södertälje Simsällskap            33.42   
13  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap            33.48   
14  Elin Timbäck  1997  Åkersberga Simsällskap            33.52   
15  Wilma Frisch  2000  Södertälje Simsällskap            33.63   
16  Alva Mickelsson  1999  Turebergs Simklubb            34.62   
17  Hanna Marohn  1998  Åkersberga Simsällskap            34.82   
18  Sara Emmesjö  1998  Södertälje Simsällskap            34.89   
19  Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap            35.55   
20  Julia Derwinger  1998  Tyresö Simsällskap            35.80   
21  Lenina Mariani-Lopez  1999  Södertälje Simsällskap            35.95   
22  Frida Nano  1999  Södertälje Simsällskap            36.14   
23  Tilda Rekola-Weckström  2000  Åkersberga Simsällskap            36.23   
24  Anna Bäckdahl  1999  Södertälje Simsällskap            36.78   
25  Ebba Langemar  1999  Åkersberga Simsällskap            37.10   
26  Jasmine Aghazamani  1998  Solna Sundbyberg SS 04            37.12   
27  Linnea Cooke  1998  Åkersberga Simsällskap            37.17   
28  Moa Fougner  1999  Tyresö Simsällskap            38.44   
29  Alexandra Berggren  1999  Solna Sundbyberg SS 04            38.51   
30  Linnea Yu Hammaarsten  2002  Södertälje Simsällskap            39.21   
31  Ida Hofvander  1998  Södertälje Simsällskap            39.93   
32  Emma Wallin  1999  Åkersberga Simsällskap            40.57   
33  Ylwali Häggblad  2000  Åkersberga Simsällskap            40.60   
34  Erica Edlund  1998  Solna Sundbyberg SS 04            41.93   
35  Fanny Lundgren  1999  Simklubben Neptun            42.31   
36  Solčne Arnou  2000  Södertälje Simsällskap            42.61   
37  Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap            42.70   
38  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap            44.95   
39  Emilia Österberg  2000  Åkersberga Simsällskap            45.22   
40  Emelie Högström  1999  Åkersberga Simsällskap            48.33   
41  Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap            49.05   
42  Ellen Wadsten  2002  Södertälje Simsällskap            55.06   
43  Elin Nano  2003  Södertälje Simsällskap            56.27   
44  Moa Ljung  2001  Södertälje Simsällskap            1:06.29   
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  27 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  15:39 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  27 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  15:43   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Niklas Inde  1993  Täby Sim            26.83   
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            27.10   
Mattias Melin  1991  Kanaans Simsällskap            27.14   
Wictor Häggblad  1994  Åkersberga Simsällskap            27.31   
Erik Schönning  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            27.78   
Gustav Pettersson  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            28.53   
Daniel Rosenkvist  1987  Kanaans Simsällskap            28.88   
Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            29.19   
Emil Forsberg  1995  Turebergs Simklubb            30.06   
10  Andreas Forsell  1996  Åkersberga Simsällskap            30.61   
11  Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap            31.80   
12  David Erovic  2001  Södertälje Simsällskap            32.42   
13  Jacob Öberg  1997  Åkersberga Simsällskap            34.61   
14  Samir Noory  1999  Södertälje Simsällskap            34.72   
15  Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap            34.79   
16  Thomas Östervall  2000  Åkersberga Simsällskap            34.98   
17  Oscar Andersson  2000  Södertälje Simsällskap            35.39   
18  Marcus Pirkizri  1995  Åkersberga Simsällskap            36.05   
19  Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap            46.44   
20  Sebastian Jaramillo-Lopez  2002  Södertälje Simsällskap            56.30   
21  Erik Bergstrand  2002  Södertälje Simsällskap            1:01.15   
Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap            DSQ   
Viktor Lindelöf  2003  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  27 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  15:43 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  27 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  15:51   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 16, 50m Ryggsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap            31.33   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            31.36   
Micaela Ödling  1990  Täby Sim            31.97   
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap            33.31   
Filippa Berndtson  1997  Solna Sundbyberg SS 04            33.88   
Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap            34.94   
Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap            34.94   
Linn Olanders  1996  Södertälje Simsällskap            35.02   
Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04            35.36   
10  Wilma Frisch  2000  Södertälje Simsällskap            35.87   
11  Rebecka Bergström  1997  Solna Sundbyberg SS 04            36.46   
12  Linnea Cooke  1998  Åkersberga Simsällskap            37.69   
13  Ebba Langemar  1999  Åkersberga Simsällskap            37.85   
14  Sara Tillenius  2000  Södertälje Simsällskap            38.14   
15  Tilda Rekola-Weckström  2000  Åkersberga Simsällskap            39.05   
16  Agnes Blomquist  1997  Åkersberga Simsällskap            39.19   
17  Jasmine Aghazamani  1998  Solna Sundbyberg SS 04            40.86   
18  Fanny Lundgren  1999  Simklubben Neptun            41.57   
19  Emilia Österberg  2000  Åkersberga Simsällskap            41.77   
20  Linnea Yu Hammaarsten  2002  Södertälje Simsällskap            42.16   
21  Ylwali Häggblad  2000  Åkersberga Simsällskap            43.58   
22  Samantha Esfandiari  2000  Södertälje Simsällskap            43.97   
23  Emma Wallin  1999  Åkersberga Simsällskap            44.12   
24  Erica Edlund  1998  Solna Sundbyberg SS 04            45.78   
25  Emelie Högström  1999  Åkersberga Simsällskap            45.86   
26  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap            47.25   
27  Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap            47.52   
28  Anastasya Chainago  2000  Södertälje Simsällskap            47.57   
29  Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap            48.08   
30  Chris Wejke  1999  Åkersberga Simsällskap            48.40   
31  Elin Nano  2003  Södertälje Simsällskap            49.18   
32  Ellen Wadsten  2002  Södertälje Simsällskap            50.79   
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  27 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  15:51 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  27 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  15:54   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 17, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Wictor Häggblad  1994  Åkersberga Simsällskap            29.20   
Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            30.19   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap            30.23   
Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap            31.25   
Gustav Pettersson  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            31.55   
Sebastian Tellgren  1998  Södertälje Simsällskap            32.12   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap            33.31   
Thomas Östervall  2000  Åkersberga Simsällskap            37.46   
Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap            39.29   
10  Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap            40.02   
11  Gustav Ljungholm  2000  Åkersberga Simsällskap            42.91   
12  Sebastian Jaramillo-Lopez  2002  Södertälje Simsällskap            46.09   
13  Viktor Lindelöf  2003  Södertälje Simsällskap            47.09   
14  Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap            47.57   
15  Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap            55.57   
Erik Bergstrand  2002  Södertälje Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  27 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  15:54 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  27 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  16:02   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 18, 50m Bröstsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap            36.03   
Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap            36.90   
Rebecka Bergström  1997  Solna Sundbyberg SS 04            39.28   
Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap            39.48   
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap            40.17   
Solčne Arnou  2000  Södertälje Simsällskap            40.71   
Jasmine Aghazamani  1998  Solna Sundbyberg SS 04            42.05   
Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb            42.68   
Alexandra Berggren  1999  Solna Sundbyberg SS 04            43.66   
10  Moa Fougner  1999  Tyresö Simsällskap            43.77   
11  Fanny Lundgren  1999  Simklubben Neptun            44.34   
12  Anastasya Chainago  2000  Södertälje Simsällskap            44.73   
13  Ebba Langemar  1999  Åkersberga Simsällskap            46.29   
14  Emma Wallin  1999  Åkersberga Simsällskap            47.16   
15  Chris Wejke  1999  Åkersberga Simsällskap            47.76   
16  Samantha Esfandiari  2000  Södertälje Simsällskap            48.54   
17  Ylwali Häggblad  2000  Åkersberga Simsällskap            49.07   
18  Linnea Yu Hammaarsten  2002  Södertälje Simsällskap            50.00   
19  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap            50.54   
20  Emilia Österberg  2000  Åkersberga Simsällskap            50.55   
21  Emelie Högström  1999  Åkersberga Simsällskap            51.34   
22  Elin Nano  2003  Södertälje Simsällskap            53.19   
23  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap            53.70   
24  Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap            55.30   
25  Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap            56.85   
26  Ellen Wadsten  2002  Södertälje Simsällskap            58.73   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  27 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  16:02 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  27 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  16:06   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 19, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Pirkizri  1995  Åkersberga Simsällskap            32.17   
Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            34.84   
Arvin Shamlou  1997  Solna Sundbyberg SS 04            35.34   
Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap            35.55   
Gustav Pettersson  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            35.80   
Samir Noory  1999  Södertälje Simsällskap            41.97   
Oscar Wahlström  1999  Tyresö Simsällskap            42.22   
Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap            43.80   
Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap            45.21   
10  Henry Tossavainen  2001  Södertälje Simsällskap            47.15   
11  Gustav Ljungholm  2000  Åkersberga Simsällskap            47.49   
12  Erik Bergstrand  2002  Södertälje Simsällskap            53.87   
13  Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap            58.83   
14  Sebastian Jaramillo-Lopez  2002  Södertälje Simsällskap            1:02.68   
15  Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap            1:06.34   
Viktor Lindelöf  2003  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  27 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  16:06 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  27 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  16:14   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun            27.39   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            28.01   
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap            28.07   
Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb            29.33   
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap            29.36   
Hanna Hargsten  1999  Solna Sundbyberg SS 04            29.42   
Moa Fredin  1996  Södertälje Simsällskap            29.42   
Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            29.55   
Linnea Fridman  1995  Södertälje Simsällskap            29.57   
10  Rebecka Bergström  1997  Solna Sundbyberg SS 04            29.60   
11  Josefin Ossmyr  1999  Tyresö Simsällskap            29.84   
12  Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap            29.91   
13  Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap            30.11   
14  Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap            30.49   
15  Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap            30.50   
16  Sara Emmesjö  1998  Södertälje Simsällskap            30.81   
17  Therese Thor  1998  Solna Sundbyberg SS 04            31.04   
18  Frida Nano  1999  Södertälje Simsällskap            31.47   
19  Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04            31.79   
20  Hanna Marohn  1998  Åkersberga Simsällskap            31.88   
21  Elin Timbäck  1997  Åkersberga Simsällskap            31.97   
22  Wilma Frisch  2000  Södertälje Simsällskap            32.10   
23  Ebba Langemar  1999  Åkersberga Simsällskap            32.31   
24  Emelie Blomberg  1999  Södertälje Simsällskap            32.58   
25  Alexandra Berggren  1999  Solna Sundbyberg SS 04            32.71   
26  Ida Hofvander  1998  Södertälje Simsällskap            32.79   
27  Alva Mickelsson  1999  Turebergs Simklubb            32.80   
28  Moa Fougner  1999  Tyresö Simsällskap            32.90   
29  Lenina Mariani-Lopez  1999  Södertälje Simsällskap            32.99   
30  Tilda Rekola-Weckström  2000  Åkersberga Simsällskap            33.21   
31  Linnea Cooke  1998  Åkersberga Simsällskap            33.50   
32  Emma Wallin  1999  Åkersberga Simsällskap            33.53   
33  Anna Bäckdahl  1999  Södertälje Simsällskap            34.48   
34  Agnes Blomquist  1997  Åkersberga Simsällskap            34.58   
35  Sara Tillenius  2000  Södertälje Simsällskap            34.69   
36  Ylwali Häggblad  2000  Åkersberga Simsällskap            35.28   
37  Jasmine Aghazamani  1998  Solna Sundbyberg SS 04            35.70   
38  Fanny Lundgren  1999  Simklubben Neptun            35.71   
39  Erica Edlund  1998  Solna Sundbyberg SS 04            36.89   
40  Emilia Österberg  2000  Åkersberga Simsällskap            36.97   
41  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap            37.68   
42  Linnea Yu Hammaarsten  2002  Södertälje Simsällskap            37.81   
43  Chris Wejke  1999  Åkersberga Simsällskap            38.52   
44  Anastasya Chainago  2000  Södertälje Simsällskap            40.25   
45  Emelie Högström  1999  Åkersberga Simsällskap            40.55   
46  Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap            40.64   
47  Angelica Blomberg  2002  Södertälje Simsällskap            41.26   
48  Samantha Esfandiari  2000  Södertälje Simsällskap            41.40   
49  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap            42.99   
50  Ellen Wadsten  2002  Södertälje Simsällskap            46.14   
51  Moa Ljung  2001  Södertälje Simsällskap            47.75   
Elin Nano  2003  Södertälje Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  27 januari 2013 
Licensierad till: Stockholms Kappsimningsklubb  Utskriftstid  16:14 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 1 - 2013    Utskriftsdatum  27 januari 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  16:19   
  Arrangör  SKK & Stockholms simförbund         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 januari 2013         
 
 
Gren 21, 50m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anton Blomquist  1995  Åkersberga Simsällskap            24.68   
Arvid Persson  1990  Kanaans Simsällskap            25.26   
Mattias Melin  1991  Kanaans Simsällskap            25.31   
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            25.39   
Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb            25.81   
Niklas Inde  1993  Täby Sim            25.94   
Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            26.17   
Erik Schönning  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            26.21   
Wictor Häggblad  1994  Åkersberga Simsällskap            26.31   
10  Daniel Rosenkvist  1987  Kanaans Simsällskap            26.68   
11  Gustav Pettersson  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            26.96   
12  Emil Forsberg  1995  Turebergs Simklubb            27.08   
13  Andreas Forsell  1996  Åkersberga Simsällskap            27.27   
14  Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap            28.42   
15  Sebastian Tellgren  1998  Södertälje Simsällskap            28.45   
16  Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap            28.54   
17  Thomas Östervall  2000  Åkersberga Simsällskap            29.80   
18  David Erovic  2001  Södertälje Simsällskap            29.83   
19  Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap            29.88   
20  Jacob Öberg  1997  Åkersberga Simsällskap            31.86   
21  Oscar Andersson  2000  Södertälje Simsällskap            32.04   
22  Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap            33.16   
23  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap            34.28   
24  Oscar Wahlström  1999  Tyresö Simsällskap            34.63   
25  Gustav Ljungholm  2000  Åkersberga Simsällskap            34.86   
26  Henry Tossavainen  2001  Södertälje Simsällskap     <