2020-02-25   08:28:56
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland

Results for Swedish Grand Prix 3

Below are all results from the competition shown by session.

Resultat Gren 1 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:53   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 1, 100m Freestyle Men, Försök 
Sponsor: Bengtssons Mekaniska AB 
Nation Seniors: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
Nation Juniors: Oscar Ekström (1994) 50.35 2012-07-06 
SWE QT: World 48.93 Universiad 50.61 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Mattias Carlsson  1990    775  24.58        51.05  Deltar ej i final 
  Uddevalla Sim                   
                     
Petter Stymne  1983    767  24.28        51.24   
  Simklubben Neptun                   
                     
Christoffer Vikström  1987    762  24.74        51.35   
  Simklubben Neptun                   
                     
Emil Gustavsson  1995    753  25.22        51.56   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Christoffer Carlsen  1992    734  24.71        52.00   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Axel Pettersson  1995    724  24.86        52.23   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Isak Eliasson  1996    719  25.51        52.36   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Oscar Ekström  1994    704  25.33        52.73   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Daniel Forndal  1997    700  25.58        52.82   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
10  Anton Andersson  1993    698  25.55        52.88   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
11  Alexander Nyström  1990    697  25.09        52.89   
  Simklubben Neptun                   
                     
12  Adam Paulsson  1995    683  26.06        53.26   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
13  Fredrich Risebrandt  1992    679  25.25        53.35   
  Uddevalla Sim                   
                     
14  Martin Nilsson  1993    676  25.96        53.45   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
15  Pontus Palmqvist  1991    673  25.46        53.51  Deltar ej i final 
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
16  Jesper Svensson  1990    673  25.30        53.52   
  Uddevalla Sim                   
                     
17  Enzo Schön  1996    671  25.59        53.56   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
18  Oskar Mikaelsson  1995    670  25.94        53.60   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
19  Anton Mikaelsson  1993    660  25.62        53.87   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
19  Johan Bengtsson  1991    660  25.43        53.87   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
21  Gustav Eriksson  1994    649  25.86        54.17   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
21  Linus Magnusson  1990    649  25.43        54.17   
  Simklubben Neptun                   
                     
23  Adam Ackerstierna  1995    643  26.25        54.33   
  Simklubben Ena                   
                     
24  Anton Arvidsson  1994    639  26.01        54.46   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
25  Viktor Kertes  1996    638  26.41        54.49   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
26  Martin Dahlberg  1992    637  25.93        54.50   
  Växjö Simsällskap                   
                     
27  Philip Nordenberg  1992    637  26.03        54.51   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
28  Rasmus Wetterborg  1996    634  26.25        54.58   
  Simklubben Triton                   
                     
29  Marcus Hagström  1991    628  26.23        54.77   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
30  Sebastian Karlsson  1992    626  25.81        54.83   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
31  Simon Wanna  1996    625  26.44        54.86   
  Uddevalla Sim                   
                     
32  Adam Schön-Svensson  1991    624  26.32        54.88   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
33  Kalle Lindborg  1994    624  26.26        54.89   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
34  Vladislav Pasurin  1996    623  25.70        54.92   
  Spordiklubi Dilan                   
                     
35  Kalle Dollmayer  1993    618  26.26        55.07   
  Simklubben Ran                   
                     
36  Eric Hinderup  1998    614  26.53        55.19   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
37  Viktor Hörndahl  1995    611  26.80        55.28   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
38  Hampus Olsson  1991    610  26.09        55.29   
  Ystads Simsällskap                   
                     
39  Gustav Hökfelt  1994    601  26.64        55.58   
  Simklubben Neptun                   
                     
40  Mika Persson  1998    599  27.44        55.63   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
41  Philip Björklund  1992    589  26.77        55.95   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
42  Fabian Steen  1996    589  26.28        55.96   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
43  Filip Grimberg  1998    584  27.26        56.11   
  Hultsfreds Simsällskap                   
                     
44  Fredrik Hansen  1992    584  26.68        56.12   
  Simsällskapet Iden                   
                     
45  Johan Christiansson  1996    579  27.69        56.28   
  Ystads Simsällskap                   
                     
46  Oskar Davidsson  1993    577  26.70        56.33   
  Växjö Simsällskap                   
                     
47  Alexander Vestin  1996    574  27.53        56.43   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
48  Alexander Lienau-Petersson  1993    570  26.49        56.56   
  Ystads Simsällskap                   
                     
48  Filip Bivesand  1997    570  27.70        56.56   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
50  Filip Christensson  1991    570  26.75        56.57   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
51  Oskar Olsson  1995    569  27.69        56.59   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
52  Rasmus Nieminen  1997    568  27.38        56.63   
  Motala Simsällskap                   
                     
53  Markus Malm  1997    537  27.39        57.71   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
54  Eric Schollin  1997    533  27.88        57.84   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
55  Cruiz Llupa  1997    529  27.38        57.99   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
56  Andreas Myhrberg  1993    524  27.05        58.15   
  S71                   
                     
57  Axel Bååthe  1997    523  27.68        58.19   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
58  Carl Rogne  1996    505  28.62        58.89   
  Säffle Simsällskap                   
                     
59  Oskar Persson  1995    501  27.99        59.03   
  Wisby Simsällskap                   
                     
Timay Edholm  1993              DNS   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:53 
 
Resultat Gren 1 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:04   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 1, 100m Freestyle Men, Finaler 
Sponsor: Bengtssons Mekaniska AB 
Nation Seniors: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
Nation Juniors: Oscar Ekström (1994) 50.35 2012-07-06 
SWE QT: World 48.93 Universiad 50.61 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Emil Gustavsson  1995    744  25.21        51.76   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Christoffer Vikström  1987    743  24.84        51.77   
  Simklubben Neptun                   
                     
Oscar Ekström  1994    735  25.07        51.97   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Petter Stymne  1983    731  25.02        52.07   
  Simklubben Neptun                   
                     
Axel Pettersson  1995    720  25.29        52.33   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Christoffer Carlsen  1992    711  25.23        52.54   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Isak Eliasson  1996    692  25.86        53.02   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Daniel Forndal  1997    684  26.13        53.24   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Alexander Nyström  1990    710  24.56        52.58   
  Simklubben Neptun                   
                     
10  Anton Andersson  1993    694  25.93        52.98   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
11  Enzo Schön  1996    682  26.28        53.28   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
11  Oskar Mikaelsson  1995    682  25.61        53.28   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
13  Adam Paulsson  1995    672  26.46        53.53   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
14  Fredrich Risebrandt  1992    665  25.99        53.73   
  Uddevalla Sim                   
                     
15  Jesper Svensson  1990    662  25.85        53.81   
  Uddevalla Sim                   
                     
16  Martin Nilsson  1993    660  26.13        53.86   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:04 
 
Resultat Gren 2 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:57   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 2, 200m Freestyle Women, Försök 
Sponsor: Bengtssons Mekaniska AB 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
SWE QT: World 1:58.74 Universiad 2:02.05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Sarah Sjöström  1993    764  28.88  59.93  1:32.41    2:03.55   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Elsa Ericsson  1995    734  29.58  1:01.48  1:33.50    2:05.24   
  Täby Sim                   
                     
Céline Bertrand  1995    724  29.11  1:00.98  1:33.51    2:05.79   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Frida Berggren  1994    717  29.10  1:00.72  1:33.87    2:06.19   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Vilma Ekström  1994    691  29.19  1:00.65  1:33.98    2:07.76   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Josefin Lindkvist  1993    689  29.79  1:02.09  1:35.30    2:07.88   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Louise Hjalmarsson  1997    680  30.40  1:03.12  1:36.26    2:08.42   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Josefin Eriksen  1995    680  30.27  1:02.57  1:35.59    2:08.47   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
Wanda Dollmayer  1996    679  30.52  1:02.91  1:35.83    2:08.50  Deltar ej i final 
  Simklubben Ran                   
                     
10  Alba Forés  1998    671  29.73  1:01.85  1:35.35    2:09.05   
  Simklubben Triton                   
                     
11  Laura Lajunen  1992    664  30.10  1:02.81  1:36.41    2:09.48   
  Simklubben Neptun                   
                     
12  Cassandra Tran  1997    659  30.38  1:02.64  1:35.89    2:09.81  Deltar ej i final 
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
13  Sofia Lindholm  1993    657  31.26  1:03.84  1:36.95    2:09.95   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
14  Moa Ståhl  1995    654  30.36  1:03.55  1:36.86    2:10.10   
  Simklubben Triton                   
                     
15  Madelene Andersson  1995    654  30.04  1:02.62  1:36.47    2:10.15   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
16  Linnéa Bielicz  1994    645  29.45  1:01.46  1:35.48    2:10.72   
  Göteborg Sim                   
                     
17  Louise Halldén  1998    639  30.42  1:03.19  1:37.51    2:11.11   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
                     
18  Johanna Pettersson  1996    638  30.36  1:03.74  1:37.83    2:11.18   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
19  Ida Eriksen  1997    636  30.15  1:03.15  1:37.89    2:11.34   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
20  Karin Åström  1996    632  31.31  1:04.54  1:38.02    2:11.65   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
21  Erica Dahlgren  1997    626  29.89  1:03.27  1:38.35    2:12.05   
  Simklubben S 02                   
                     
22  Emma Rotstam  1998    624  31.14  1:04.11  1:38.11    2:12.21   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
23  Linda Baron  1995    622  31.24  1:04.61  1:38.64    2:12.35   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
24  Maria Galic  1995    621  29.78  1:02.02  1:36.72    2:12.38   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
25  Ebba Rosenquist  1989    614  30.86  1:04.01  1:38.83    2:12.88   
  Simklubben Triton                   
                     
26  Erica Sjöholm  1997    609  30.58  1:03.81  1:38.02    2:13.25   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
27  Miranda Arvidsson  1998    608  31.30  1:05.25  1:39.28    2:13.32   
  Kalmar Simsällskap                   
                     
28  Josefin Hallman  1995    595  31.15  1:04.87  1:40.00    2:14.30   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
29  Madelene Andersson  1991    588  30.54  1:04.00  1:39.28    2:14.82   
  Växjö Simsällskap                   
                     
30  Tove Sparrman  1996    583  30.55  1:04.77  1:40.14    2:15.18   
  Väsby Simsällskap                   
                     
31  Sofie Sjöberg  1994    575  31.09  1:05.34  1:40.67    2:15.83   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
32  Emma Westman  1993    573  30.90  1:05.31  1:40.30    2:16.01   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
33  Carin Klasson  1995    553  31.22  1:05.20  1:41.69    2:17.60   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
34  Emma Öhman  1997    533  32.00  1:06.91  1:43.36    2:19.30   
  Wisby Simsällskap                   
                     
35  Alice Sundberg  1999    528  32.17  1:07.89  1:44.01    2:19.78   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
                     
36  Maria Persson  1993    508  31.51  1:07.29  1:44.31    2:21.54   
  Simsällskapet Iden                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:57 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:12   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 2, 200m Freestyle Women, Finaler 
Sponsor: Bengtssons Mekaniska AB 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
SWE QT: World 1:58.74 Universiad 2:02.05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Sarah Sjöström  1993    863  28.37  58.54  1:29.03    1:58.66   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Céline Bertrand  1995    751  28.97  1:00.19  1:32.49    2:04.28   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Elsa Ericsson  1995    742  29.63  1:01.58  1:33.25    2:04.79   
  Täby Sim                   
                     
Josefin Lindkvist  1993    710  29.49  1:01.65  1:34.55    2:06.59   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Frida Berggren  1994    706  29.71  1:01.91  1:34.81    2:06.84   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Louise Hjalmarsson  1997    681  30.54  1:02.92  1:35.85    2:08.38   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Josefin Eriksen  1995    678  29.77  1:02.01  1:35.29    2:08.56   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
Vilma Ekström  1994    674  30.19  1:02.54  1:35.73    2:08.80   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Laura Lajunen  1992    707  29.60  1:02.00  1:34.92    2:06.82   
  Simklubben Neptun                   
                     
10  Alba Forés  1998    679  30.36  1:03.18  1:36.22    2:08.49   
  Simklubben Triton                   
                     
11  Moa Ståhl  1995    676  29.96  1:02.62  1:35.84    2:08.67   
  Simklubben Triton                   
                     
12  Madelene Andersson  1995    668  29.94  1:02.25  1:35.89    2:09.18   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
13  Sofia Lindholm  1993    661  30.92  1:03.51  1:36.76    2:09.69   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
14  Linnéa Bielicz  1994    652  30.26  1:03.22  1:36.73    2:10.28   
  Göteborg Sim                   
                     
15  Louise Halldén  1998    621  30.45  1:03.85  1:38.29    2:12.37   
  Danderyds Sim Club For Swimmin                   
                     
16  Johanna Pettersson  1996    598  30.76  1:04.74  1:39.60    2:14.08   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:12 
 
Resultat Gren 3 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:32   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Försök 
Nation Seniors: Martin Gustavsson (1980) 27.93 2008-07-16 
Nation Juniors: Johannes Skagius (1995) 28.06 2014-04-06 
SWE QT: World 28.00 Universiad 28.30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Johannes Skagius  1995    889          27.73  Svenskt rekord 
  Sundsvalls Simsällskap                   
Sebastian Dobrescu  1994    760          29.22   
  Jönköpings Simsällskap                   
Andreas Elofsson  1995    713          29.84   
  Uddevalla Sim                   
Andreas Fürst  1990    712          29.86   
  Väsby Simsällskap                   
Joel Falk Hansson  1994    696          30.09   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
Niklas Tour  1989    696          30.09   
  Simklubben Neptun                   
Marcus Svensson  1992    690          30.17   
  Simsällskapet Iden                   
Anton Jansson  1992    686          30.23   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Johan Dahlgren  1986    675          30.39   
  Sundsvalls Simsällskap                   
10  Christoffer Andersson  1994    654          30.71   
  Tyresö Simsällskap                   
11  Kevin Thorvaldsson  1995    642          30.90   
  Jönköpings Simsällskap                   
12  Patric Ridell  1993    634          31.03   
  Simklubben Neptun                   
13  Victor Klügel  1995    622          31.23   
  S71                   
14  Toni Galic  1989    615          31.36   
  Jönköpings Simsällskap                   
15  Erik Löfgren-Bengtson  1989    590          31.79   
  Västerås Simsällskap                   
16  Pierre Zarebski  1992    588          31.83   
  Upsala Simsällskap                   
17  Noa Koch  1996    581          31.95   
  Uddevalla Sim                   
18  Oskar Ehrnberg  1997    556          32.42   
  Göteborg Sim                   
19  Stefan Holm  1985    554          32.47   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
20  Otto Schippert  1996    550          32.55   
  Helsingborgs Simsällskap                   
21  Fredrik Olsson  1994    549          32.56   
  Simklubben Elfsborg                   
22  Hampus Ny  1990    543          32.69   
  Strängnäs Simsällskap                   
23  Viktor Rochowiak  1993    541          32.73   
  Jönköpings Simsällskap                   
24  Ludvig Hazard  1995    516          33.23   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
25  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996    485          33.94   
  Simklubben Elfsborg                   
26  Jakob Helman  1996    467          34.37   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
27  Robin Mårtensson  1991    459          34.57   
  Växjö Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:32 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:17   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Finaler 
Nation Seniors: Martin Gustavsson (1980) 27.93 2008-07-16 
Nation Juniors: Johannes Skagius (1995) 28.06 2014-04-06 
SWE QT: World 28.00 Universiad 28.30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Johannes Skagius  1995    886          27.76   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Sebastian Dobrescu  1994    743          29.44   
  Jönköpings Simsällskap                   
Niklas Tour  1989    729          29.63   
  Simklubben Neptun                   
Andreas Fürst  1990    715          29.82   
  Väsby Simsällskap                   
Marcus Svensson  1992    699          30.05   
  Simsällskapet Iden                   
Andreas Elofsson  1995    694          30.12   
  Uddevalla Sim                   
Joel Falk Hansson  1994    692          30.14   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
Anton Jansson  1992    677          30.36   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Johan Dahlgren  1986    671          30.45   
  Sundsvalls Simsällskap                   
10  Christoffer Andersson  1994    659          30.64   
  Tyresö Simsällskap                   
11  Kevin Thorvaldsson  1995    634          31.04   
  Jönköpings Simsällskap                   
11  Patric Ridell  1993    634          31.04   
  Simklubben Neptun                   
13  Toni Galic  1989    603          31.56   
  Jönköpings Simsällskap                   
14  Victor Klügel  1995    602          31.57   
  S71                   
15  Pierre Zarebski  1992    582          31.94   
  Upsala Simsällskap                   
16  Erik Löfgren-Bengtson  1989    529          32.97   
  Västerås Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:17 
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:58   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Försök 
Nation Seniors: Jennie Johansson (1988) 1:07.10 2012-03-04 
Nation Juniors: Joline Höstman (1988) 1:07.79 2008-06-06 
SWE QT: World 1:07.85 Universiad 1:10.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Joline Höstman  1988    793  33.01        1:09.63   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Jessica Billquist  1996    719  33.93        1:11.93   
  Spårvägens Simförening                   
                     
Jessica Eriksson  1993    709  33.52        1:12.27   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Elin Mårtensson  1993    684  34.25        1:13.14  Deltar ej i final 
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
Sophie Hansson  1998    673  34.28        1:13.53   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Lina Westerlund  1995    661  34.77        1:13.95   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Sandra Olofsson  1990    660  33.91        1:13.99   
  Uddevalla Sim                   
                     
Mari Louise Tran  1997    660  35.49        1:14.00   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Sara Wallberg  1999    647  35.34        1:14.49   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
10  Andrea Bengtsson  1991    642  34.80        1:14.69   
  Göteborg Sim                   
                     
11  Isabelle Avenius  1996    640  34.52        1:14.77   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
12  Malin Westman  1995    635  35.84        1:14.96   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
13  Vendela Norrman  1995    630  35.02        1:15.16   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
14  Lina Rosvall  1997    621  35.33        1:15.52   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
15  Emma Westman  1993    612  36.00        1:15.91   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
16  Tilda Lindgren  1997    607  35.22        1:16.08   
  Kalmar Simsällskap                   
                     
17  Emelie Åkerström  1995    599  36.25        1:16.42   
  Väsby Simsällskap                   
                     
18  Emma Wahlund  1998    593  36.05        1:16.70   
  Väsby Simsällskap                   
                     
19  Silje Bergström-Tronsmoen  1991    590  36.75        1:16.81   
  Växjö Simsällskap                   
                     
20  Viktoria Reinhold  1996    586  35.75        1:17.00   
  Göteborg Sim                   
                     
21  Johanna Fransson  1994    581  36.20        1:17.22   
  S71                   
                     
22  Klara Juliusson  1997    578  35.54        1:17.37   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
23  Lina Berggren  1998    576  36.37        1:17.46   
  Västerås Simsällskap                   
                     
24  Johanna Niklasson  1996    570  35.22        1:17.71   
  Uddevalla Sim                   
                     
25  Caroline Speiner  1994    563  36.28        1:18.02   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
26  Carolina Nordin  1987    562  36.07        1:18.09   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
27  Alma Thormalm  1996    561  36.05        1:18.12   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
28  Enya Mcpheat  1997    552  36.27        1:18.53   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
29  Johanna Holm  1996    539  37.09        1:19.19   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
30  Lina Johansson  1994    507  37.96        1:20.78   
  Växjö Simsällskap                   
                     
31  Andréa Persson  1999    478  38.03        1:22.42   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:58 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:23   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Finaler 
Nation Seniors: Jennie Johansson (1988) 1:07.10 2012-03-04 
Nation Juniors: Joline Höstman (1988) 1:07.79 2008-06-06 
SWE QT: World 1:07.85 Universiad 1:10.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Joline Höstman  1988    819  32.50        1:08.88   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Jessica Eriksson  1993    729  33.96        1:11.58   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Sophie Hansson  1998    726  34.21        1:11.69   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Jessica Billquist  1996    724  33.92        1:11.75   
  Spårvägens Simförening                   
                     
Sandra Olofsson  1990    680  34.15        1:13.27   
  Uddevalla Sim                   
                     
Mari Louise Tran  1997    661  35.24        1:13.98   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Lina Westerlund  1995    644  35.26        1:14.61   
  Upsala Simsällskap                   
                     
Sara Wallberg  1999    633  35.64        1:15.05   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Andrea Bengtsson  1991    690  34.63        1:12.93   
  Göteborg Sim                   
                     
10  Malin Westman  1995    644  35.86        1:14.60   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
11  Emelie Åkerström  1995    637  35.76        1:14.88   
  Väsby Simsällskap                   
                     
12  Vendela Norrman  1995    629  35.34        1:15.20   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
13  Isabelle Avenius  1996    627  34.20        1:15.29   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
14  Lina Rosvall  1997    616  35.58        1:15.73   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
15  Tilda Lindgren  1997    605  35.72        1:16.20   
  Kalmar Simsällskap                   
                     
16  Emma Westman  1993    577  36.55        1:17.39   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:23 
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:48   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 5, 400m Medley Men, Försök 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 4:20.96 2011-12-03 
Nation Juniors: Fredrik Lundin (1975) 4:23.74 1993-08-04 
SWE QT: World 4:16.71 Universiad 4:27.43 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Linus Kanth  1991    724  1:00.51  2:11.27  3:27.61    4:31.55   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Patrik Löfgren  1996    640  1:01.79  2:14.23  3:36.40    4:42.84   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Adam Paulsson  1995    609  1:06.56  2:21.51  3:40.49    4:47.63   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Anton Björck-Teuscher  1993    607  1:05.94  2:20.49  3:42.89    4:47.94   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Erik Persson  1994    602  1:03.20  2:20.76  3:41.69    4:48.66   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Carl Norlander  1997    582  1:04.85  2:19.93  3:44.52    4:51.90   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Pontus Wallin  1996    565  1:04.45  2:20.92  3:46.26    4:54.80   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
William Lulek  1998    552  1:06.16  2:22.36  3:48.33    4:57.15   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
David Larsson  1996    545  1:04.69  2:21.00  3:47.08    4:58.49   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
10  Ludvig Hazard  1995    516  1:07.56  2:26.73  3:51.54    5:03.98   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
11  Marcus Aurén  1994    508  1:05.38  2:24.52  3:55.98    5:05.59   
  Simklubben Ena                   
                     
12  Lukas Steiner  1998    502  1:08.43  2:28.70  3:57.11    5:06.64   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:48 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:29   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 5, 400m Medley Men, Finaler 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 4:20.96 2011-12-03 
Nation Juniors: Fredrik Lundin (1975) 4:23.74 1993-08-04 
SWE QT: World 4:16.71 Universiad 4:27.43 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Linus Kanth  1991    747  1:00.68  2:11.45  3:26.41    4:28.67   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Erik Persson  1994    721  1:01.49  2:13.88  3:29.67    4:31.84   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Adam Paulsson  1995    714  1:04.33  2:16.16  3:32.35    4:32.77   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Patrik Löfgren  1996    627  1:02.68  2:16.51  3:38.58    4:44.81   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Anton Björck-Teuscher  1993    616  1:07.00  2:21.79  3:43.38    4:46.50   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Carl Norlander  1997    602  1:05.49  2:20.47  3:43.34    4:48.72   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Pontus Wallin  1996    570  1:04.77  2:22.98  3:47.76    4:53.96   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
William Lulek  1998    555  1:07.44  2:23.72  3:49.04    4:56.62   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:29 
 
Resultat Gren 6 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:59   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 6, 100m Butterfly Women, Försök 
Sponsor: Mirakeldesign Sweden 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
SWE QT: World 58.74 Universiad 1:01.35 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sarah Sjöström  1993    807  28.52        1:00.11   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Louise Hansson  1996    780  28.14        1:00.81   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Martina Granström  1991    741  29.65        1:01.86  Deltar ej i final 
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Petra Granlund  1987    702  29.26        1:02.96   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Elin Podéus  1997    685  29.58        1:03.48   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Ebba Rosenquist  1989    661  29.96        1:04.24   
  Simklubben Triton                   
                     
Miranda Bånnsgård  1992    658  29.81        1:04.34   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Cassandra Tran  1997    654  30.92        1:04.48   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Agnes Wiiand  1997    650  30.55        1:04.60   
  Väsby Simsällskap                   
                     
10  Isabelle Höstman  1990    647  30.11        1:04.72   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
11  Therese Nord  1993    624  30.38        1:05.50   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
12  Emma Karell  1994    612  30.72        1:05.90   
  Täby Sim                   
                     
13  Jennie Andersson  1993    594  31.74        1:06.59   
  Väsby Simsällskap                   
                     
14  Josefine Hippi  1994    590  31.13        1:06.74  Deltar ej i final 
  Väsby Simsällskap                   
                     
15  Linda Baron  1995    588  32.06        1:06.81   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
16  Klara Thormalm  1998    570  30.93        1:07.48   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
17  Elin Berggren  1996    558  31.18        1:07.99   
  Västerås Simsällskap                   
                     
18  Ebba Stillman  1996    546  31.41        1:08.45   
  Växjö Simsällskap                   
                     
19  Isabelle Hanson  1998    542  32.18        1:08.65   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
20  Inez Kristensson  1997    537  31.88        1:08.86   
  Göteborg Sim                   
                     
21  Matilda Weiler  1998    530  32.09        1:09.17   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:59 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:35   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 6, 100m Butterfly Women, Finaler 
Sponsor: Mirakeldesign Sweden 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
SWE QT: World 58.74 Universiad 1:01.35 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sarah Sjöström  1993    866  27.92        58.72   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Louise Hansson  1996    817  28.43        59.86   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Petra Granlund  1987    732  29.20        1:02.11   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Elin Podéus  1997    712  29.14        1:02.67   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Agnes Wiiand  1997    702  29.67        1:02.96   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Ebba Rosenquist  1989    681  29.91        1:03.61   
  Simklubben Triton                   
                     
Cassandra Tran  1997    678  29.76        1:03.72   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Miranda Bånnsgård  1992    637  29.96        1:05.03   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Isabelle Höstman  1990    660  30.05        1:04.29   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
10  Therese Nord  1993    645  30.13        1:04.79   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
11  Emma Karell  1994    620  30.66        1:05.63   
  Täby Sim                   
                     
12  Linda Baron  1995    612  31.34        1:05.92   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
13  Jennie Andersson  1993    582  32.05        1:07.02   
  Väsby Simsällskap                   
                     
14  Ebba Stillman  1996    574  31.40        1:07.34   
  Växjö Simsällskap                   
                     
15  Klara Thormalm  1998    568  31.15        1:07.57   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
16  Elin Berggren  1996    559  31.78        1:07.92   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:35 
 
Resultat Gren 7 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:16   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Försök 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 55.10 2011-04-08 
Nation Juniors: Mattias Carlsson (1990) 56.59 2010-08-09 
SWE QT: World 54.36 Universiad 55.88 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Axel Pettersson  1995    740  27.94        57.40   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Fabian Bergman  1994    701  28.50        58.45   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
Måns Hjelm  1992    694  28.81        58.66   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Mattias Carlsson  1990    675  29.52        59.21   
  Uddevalla Sim                   
                     
Pontus Palmqvist  1991    668  28.86        59.39   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Martin Nilsson  1993    654  29.42        59.83   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
Christoffer Carlsen  1992    652  29.32        59.88   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Anton Mikaelsson  1993    646  28.85        1:00.07   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
John Classon  1995    610  29.47        1:01.21   
  Kalmar Simsällskap                   
                     
10  Jacob Fredriksson  1992    608  29.81        1:01.30   
  Uddevalla Sim                   
                     
11  Gustav Hökfelt  1994    604  30.17        1:01.44   
  Simklubben Neptun                   
                     
12  Lennie Sahlström  1987    586  30.42        1:02.05   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
13  Oskar Johansson  1993    582  30.09        1:02.18   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
14  Oskar Davidsson  1993    580  29.95        1:02.25   
  Växjö Simsällskap                   
                     
15  Oskar Ericsson  1997    567  30.68        1:02.74   
  Täby Sim                   
                     
16  Tobias Karlsson  1991    562  30.15        1:02.92   
  Turebergs Simklubb                   
                     
17  Rasmus Wetterborg  1996    559  30.63        1:03.04   
  Simklubben Triton                   
                     
18  Alexander Dimcevski  1995    559  30.56        1:03.05   
  Simklubben S 02                   
                     
19  Joakim Kling  1991    551  30.45        1:03.33   
  Göteborg Sim                   
                     
20  Eric Schollin  1997    548  31.13        1:03.46   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
21  Alexander Lienau-Petersson  1993    545  30.41        1:03.57   
  Ystads Simsällskap                   
                     
22  Samuel Törnqvist  1997    543  30.81        1:03.66   
  Väsby Simsällskap                   
                     
23  Oscar Zedendahl  1995    538  30.57        1:03.84   
  Väsby Simsällskap                   
                     
24  Enzo Schön  1996    522  31.62        1:04.47   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
25  Andreas Myhrberg  1993    424  32.90        1:09.11   
  S71                   
                     
26  Fredrik Ekesten  1995    421  32.47        1:09.27   
  Simklubben Ena                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:16 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:42   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 55.10 2011-04-08 
Nation Juniors: Mattias Carlsson (1990) 56.59 2010-08-09 
SWE QT: World 54.36 Universiad 55.88 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Mattias Carlsson  1990    767  27.69        56.74   
  Uddevalla Sim                   
                     
Axel Pettersson  1995    742  28.26        57.37   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Måns Hjelm  1992    717  28.37        58.01   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Fabian Bergman  1994    704  28.28        58.37   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
Pontus Palmqvist  1991    679  28.62        59.09   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Anton Mikaelsson  1993    660  28.64        59.65   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
Martin Nilsson  1993    627  29.37        1:00.68   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
Christoffer Carlsen  1992    574  29.62        1:02.49   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
John Classon  1995    607  30.15        1:01.32   
  Kalmar Simsällskap                   
                     
10  Gustav Hökfelt  1994    607  30.04        1:01.33   
  Simklubben Neptun                   
                     
11  Lennie Sahlström  1987    588  30.01        1:01.99   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
12  Jacob Fredriksson  1992    583  29.93        1:02.17   
  Uddevalla Sim                   
                     
13  Oskar Davidsson  1993    569  30.23        1:02.67   
  Växjö Simsällskap                   
                     
14  Oskar Ericsson  1997    568  30.88        1:02.70   
  Täby Sim                   
                     
15  Oskar Johansson  1993    544  31.54        1:03.62   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
16  Tobias Karlsson  1991    535  31.09        1:03.95   
  Turebergs Simklubb                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:42 
 
Resultat Gren 8 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  13:00   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 8, 50m Backstroke Women, Försök 
Nation Seniors: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
Nation Juniors: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
SWE QT: World 28.84 Universiad 29.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ida Lindborg  1994    782          29.36   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Sandra Hafström  1991    703          30.42   
  Helsingborgs Simsällskap                   
Linnéa Olsson  1994    692          30.58   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Carolina Elvind  1994    687          30.66   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Lovisa Klarén  1992    673          30.87   
  Södertörns Simsällskap                   
Josefin Lewton  1997    655          31.15   
  Kalmar Simsällskap                   
Sofia Svensson  1993    648          31.27   
  Skövde Simsällskap                   
Clara Vater  1997    635          31.47   
  Landskrona Simsällskap                   
Alice Ivarsson  1996    633          31.51   
  Motala Simsällskap                   
10  Dinah Jönsson  1998    627          31.61   
  Ystads Simsällskap                   
11  Amanda Granborg  1999    622          31.69  Deltar ej i final 
  Malmö Kappsimningsklubb                   
12  Madelene Andersson  1995    620          31.73   
  Linköpings Allmänna SS                   
13  Linnea Wranå  1998    612          31.86   
  Kalmar Simsällskap                   
14  Klara Thormalm  1998    602          32.03   
  Hvetlanda Simsällskap                   
15  Nike Kruners  1996    601          32.05   
  Varberg Sim                   
16  Alfhild Kristensson  1999    587          32.30   
  Göteborg Sim                   
16  Linnéa Bielicz  1994    587          32.30  Deltar ej i final 
  Göteborg Sim                   
18  Emelie Stenhammar  1993    582          32.40   
  Skövde Simsällskap                   
19  Ellen Olsson  1995    578          32.47   
  Simklubben Triton                   
20  Linnéa Månsson  1996    576          32.52   
  Simsällskapet Iden                   
21  Lina Johansson  1994    557          32.88   
  Växjö Simsällskap                   
22  Felicia Hedman  1995    537          33.29   
  Väsby Simsällskap                   
23  Lina Hinderup  1994    532          33.39   
  Simklubben Ran                   
24  Vilma Unnermark  1997    513          33.79   
  Södertörns Simsällskap                   
25  Kajsa Krämer  1993    488          34.37   
  Helsingborgs Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  13:00 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:46   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 8, 50m Backstroke Women, Finaler 
Nation Seniors: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
Nation Juniors: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
SWE QT: World 28.84 Universiad 29.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ida Lindborg  1994    768          29.54   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Linnéa Olsson  1994    717          30.23   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Carolina Elvind  1994    690          30.62   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Lovisa Klarén  1992    684          30.71   
  Södertörns Simsällskap                   
Sandra Hafström  1991    674          30.85   
  Helsingborgs Simsällskap                   
Sofia Svensson  1993    649          31.25   
  Skövde Simsällskap                   
Clara Vater  1997    623          31.67   
  Landskrona Simsällskap                   
Josefin Lewton  1997    619          31.75   
  Kalmar Simsällskap                   
Madelene Andersson  1995    636          31.45   
  Linköpings Allmänna SS                   
10  Dinah Jönsson  1998    630          31.56   
  Ystads Simsällskap                   
11  Alice Ivarsson  1996    626          31.62   
  Motala Simsällskap                   
12  Linnea Wranå  1998    626          31.63   
  Kalmar Simsällskap                   
13  Alfhild Kristensson  1999    589          32.28   
  Göteborg Sim                   
14  Klara Thormalm  1998    582          32.41   
  Hvetlanda Simsällskap                   
15  Nike Kruners  1996    554          32.94   
  Varberg Sim                   
16  Emelie Stenhammar  1993    534          33.34   
  Skövde Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:46 
 
Resultat Gren 9 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  13:00   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Försök 
Sponsor: Mirakeldesign Sweden 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
Nation Juniors: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
SWE QT: World 1:56.97 Universiad 1:59.03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jesper Björk  1993    714  27.34  58.27  1:31.35    2:04.75   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
Jesper Jonsson  1993    707  27.87  1:00.06  1:32.71    2:05.17  Deltar ej i final 
  Växjö Simsällskap                   
                     
Joachim Bratt  1995    683  28.02  59.77  1:32.93    2:06.62   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Adam Ackerstierna  1995    670  27.45  59.30  1:32.33    2:07.38   
  Simklubben Ena                   
                     
Gusten Eriksson  1994    624  29.17  1:02.89  1:36.87    2:10.48   
  Motala Simsällskap                   
                     
Oskar Holm  1993    613  30.04  1:02.91  1:36.79    2:11.22   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Markus Fürst  1996    583  28.10  1:00.86  1:36.28    2:13.45   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Robert Palosaari  1992    572  28.57  1:01.39  1:36.74    2:14.29   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Nicolas Nord  1994    568  29.12  1:02.17  1:37.72    2:14.57   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
10  Cruiz Llupa  1997    558  29.74  1:03.47  1:39.48    2:15.43   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
11  Kalle Lindborg  1994    556  29.66  1:03.45  1:39.73    2:15.60   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
12  Axel Rebner  1994    524  29.05  1:03.38  1:40.23    2:18.30   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
13  Anton Johansson  1996    521  29.77  1:04.10  1:40.47    2:18.50   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
14  David Larsson  1996    515  30.41  1:05.25  1:41.47    2:19.08   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
15  Markus Malm  1997    513  29.45  1:04.02  1:40.00    2:19.24   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
16  Johan Norén  1986    512  31.31  1:06.40  1:42.61    2:19.31   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
17  Oskar Olsson  1995    511  31.22  1:06.35  1:43.32    2:19.43   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
18  Max Östberg  1996    476  29.97  1:04.42  1:41.67    2:22.79   
  Västerås Simsällskap                   
                     
19  Filip Dolk  1996    472  30.44  1:05.77  1:43.21    2:23.19   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
20  Carl Rogne  1996    450  30.98  1:05.98  1:43.93    2:25.44   
  Säffle Simsällskap                   
                     
Filip Svedberg  1997              DNF   
  Burträsk Simpolare                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  13:00 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:55   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 
Sponsor: Mirakeldesign Sweden 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
Nation Juniors: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
SWE QT: World 1:56.97 Universiad 1:59.03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jesper Björk  1993    715  27.60  59.56  1:32.41    2:04.70   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
Joachim Bratt  1995    661  27.71  59.47  1:33.09    2:07.97   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Oskar Holm  1993    619  29.61  1:02.69  1:36.58    2:10.80   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Adam Ackerstierna  1995    619  27.71  1:00.44  1:35.15    2:10.81   
  Simklubben Ena                   
                     
Gusten Eriksson  1994    618  29.69  1:03.05  1:37.51    2:10.86   
  Motala Simsällskap                   
                     
Markus Fürst  1996    584  29.48  1:03.30  1:38.21    2:13.38   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Robert Palosaari  1992    563  29.97  1:03.92  1:39.13    2:15.00   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Nicolas Nord  1994    452  29.01  1:02.48  1:42.08    2:25.20   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
Cruiz Llupa  1997    571  29.76  1:03.09  1:38.77    2:14.35   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
10  Axel Rebner  1994    568  28.24  1:01.21  1:37.18    2:14.60   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
11  Kalle Lindborg  1994    555  29.65  1:03.19  1:39.10    2:15.63   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
12  Markus Malm  1997    554  29.83  1:04.07  1:39.82    2:15.70   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
13  David Larsson  1996    539  29.56  1:03.99  1:40.26    2:16.95   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
14  Oskar Olsson  1995    503  31.31  1:07.39  1:44.27    2:20.16   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
15  Johan Norén  1986    500  31.43  1:06.47  1:43.31    2:20.49   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
16  Anton Johansson  1996    490  29.97  1:05.13  1:42.75    2:21.43   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:55 
 
Resultat Gren 10 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  13:01   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 10, 200m Medley Women, Försök 
Sponsor: Mirakeldesign Sweden 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
Nation Juniors: Stina Gardell (1990) 2:13.52 2009-07-26 
SWE QT: World 2:14.26 Universiad 2:17.42 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jaqueline Hippi  1996    720  29.82  1:06.04  1:48.63    2:20.73   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Martina Granström  1991    711  29.69  1:05.71  1:48.73    2:21.31  Deltar ej i final 
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Céline Bertrand  1995    679  30.24  1:07.48  1:48.83    2:23.48   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Frida Berggren  1994    654  31.21  1:08.93  1:51.96    2:25.29   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Jonna Dahlberg  1995    647  31.27  1:09.89  1:52.78    2:25.84   
  Simklubben Neptun                   
                     
Vilma Ekström  1994    641  31.10  1:09.77  1:52.36    2:26.27   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Johanna Pettersson  1996    633  31.03  1:07.92  1:53.40    2:26.88   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Johanna Fransson  1994    632  31.23  1:09.71  1:53.13    2:26.94   
  S71                   
                     
Jessica Eriksson  1993    626  32.03  1:13.04  1:52.46    2:27.42  Deltar ej i final 
  Södertörns Simsällskap                   
                     
10  Silje Bergström-Tronsmoen  1991    624  32.65  1:11.69  1:53.88    2:27.56   
  Växjö Simsällskap                   
                     
11  Emelie Åkerström  1995    624  31.77  1:10.28  1:54.42    2:27.62   
  Väsby Simsällskap                   
                     
12  Sara Hägglund-Björklund  1995    621  31.94  1:08.78  1:53.01    2:27.84   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
13  Miranda Bånnsgård  1992    620  31.05  1:10.70  1:53.87    2:27.90   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
14  Sofia Lindholm  1993    620  31.53  1:10.85  1:54.94    2:27.93   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
15  Madelene Andersson  1991    618  31.24  1:10.09  1:53.79    2:28.05   
  Växjö Simsällskap                   
                     
16  Malin Westman  1995    594  32.45  1:13.69  1:54.35    2:30.02   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
17  Emma Karell  1994    592  31.62  1:12.37  1:55.20    2:30.20   
  Täby Sim                   
                     
18  Emma Westman  1993    579  33.59  1:16.01  1:57.16    2:31.28   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
19  Josefin Hallman  1995    564  32.91  1:12.89  1:57.75    2:32.62   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
20  Sophie Hansson  1998    550  34.00  1:14.83  1:57.84    2:33.91   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
21  Matilda Weiler  1998    547  33.14  1:15.08  1:59.83    2:34.23   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
22  Lina Berggren  1998    544  33.72  1:16.12  1:58.65    2:34.51   
  Västerås Simsällskap                   
                     
23  Isabelle Avenius  1996    539  32.70  1:12.44  1:57.66    2:34.95   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
24  Caroline Speiner  1994    534  33.82  1:13.96  1:58.75    2:35.40   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
25  Andréa Persson  1999    466  35.39  1:19.94  2:05.00    2:42.66   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  13:01 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:03   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 10, 200m Medley Women, Finaler 
Sponsor: Mirakeldesign Sweden 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
Nation Juniors: Stina Gardell (1990) 2:13.52 2009-07-26 
SWE QT: World 2:14.26 Universiad 2:17.42 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Céline Bertrand  1995    743  29.61  1:06.67  1:47.11    2:19.24   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Jaqueline Hippi  1996    720  29.93  1:06.55  1:49.73    2:20.72   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Jonna Dahlberg  1995    682  30.51  1:08.38  1:50.28    2:23.25   
  Simklubben Neptun                   
                     
Frida Berggren  1994    657  30.81  1:08.56  1:52.12    2:25.05   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Vilma Ekström  1994    646  31.41  1:10.50  1:52.66    2:25.87   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Johanna Fransson  1994    638  31.24  1:09.18  1:52.77    2:26.47   
  S71                   
                     
Silje Bergström-Tronsmoen  1991    630  32.07  1:10.65  1:52.89    2:27.09   
  Växjö Simsällskap                   
                     
Johanna Pettersson  1996    608  31.31  1:09.43  1:55.29    2:28.87   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Miranda Bånnsgård  1992    644  30.03  1:09.62  1:52.83    2:26.04   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
10  Sofia Lindholm  1993    638  31.68  1:10.75  1:53.91    2:26.48   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
11  Madelene Andersson  1991    630  30.90  1:09.12  1:52.24    2:27.10   
  Växjö Simsällskap                   
                     
12  Emma Karell  1994    621  31.14  1:10.78  1:53.49    2:27.83   
  Täby Sim                   
                     
13  Emelie Åkerström  1995    619  32.01  1:10.97  1:54.77    2:27.99   
  Väsby Simsällskap                   
                     
14  Sara Hägglund-Björklund  1995    616  32.12  1:09.29  1:53.44    2:28.21   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
15  Malin Westman  1995    591  33.13  1:14.09  1:55.01    2:30.28   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
16  Emma Westman  1993    571  34.18  1:16.34  1:57.92    2:32.02   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:03 
 
Resultat Gren 11 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  13:01   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 11, 400m Freestyle Men, Försök 
Sponsor: Forndal Konsult AB 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
Nation Juniors: Anders Holmertz (1968) 3:53.83 1986-08-21 
SWE QT: World 3:49.55 Universiad 3:56.62 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Gustaf Dahlman  1997    695  1:00.28  2:03.73  3:07.39    4:08.37   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Daniel Forndal  1997    688  1:00.39  2:03.98  3:07.27    4:09.28   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Adam Paulsson  1995    670  1:00.77  2:05.33  3:08.07    4:11.38   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Isak Eliasson  1996    660  1:00.43  2:04.99  3:09.55    4:12.71   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Anton Björck-Teuscher  1993    644  1:01.07  2:06.62  3:10.63    4:14.77   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Carl Norlander  1997    641  1:01.70  2:06.26  3:11.60    4:15.17  Deltar ej i final 
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Simon Wanna  1996    636  1:02.57  2:08.93  3:14.24    4:15.79   
  Uddevalla Sim                   
                     
Oscar Ekström  1994    636  1:01.72  2:07.54  3:12.27    4:15.83  Deltar ej i final 
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Gusten Eriksson  1994    631  1:02.11  2:07.28  3:12.28    4:16.52   
  Motala Simsällskap                   
                     
10  Alexander Berggren  1994    618  1:01.64  2:07.84  3:13.83    4:18.23   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
11  Axel Rebner  1994    617  1:01.29  2:06.88  3:13.57    4:18.41   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
12  Rasmus Nieminen  1997    617  1:02.05  2:07.16  3:13.37    4:18.44   
  Motala Simsällskap                   
                     
13  Martin Dahlberg  1992    605  1:01.26  2:06.73  3:13.53    4:20.12   
  Växjö Simsällskap                   
                     
14  Johan Christiansson  1996    584  1:01.51  2:07.56  3:15.76    4:23.20   
  Ystads Simsällskap                   
                     
15  Nicolas Nord  1994    581  1:01.80  2:07.17  3:14.87    4:23.68   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
16  Filip Grimberg  1998    575  1:01.55  2:10.03  3:18.76    4:24.62   
  Hultsfreds Simsällskap                   
                     
17  Fredrik Ekesten  1995    568  1:03.98  2:12.71  3:20.85    4:25.70   
  Simklubben Ena                   
                     
18  Filip Bivesand  1997    567  1:04.28  2:12.48  3:20.35    4:25.84   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
19  Axel Bååthe  1997    558  1:02.14  2:10.14  3:19.66    4:27.19   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
20  Marcus Aurén  1994    551  1:03.19  2:11.57  3:21.07    4:28.29   
  Simklubben Ena                   
                     
21  Oskar Persson  1995    546  1:03.61  2:11.17  3:20.41    4:29.22   
  Wisby Simsällskap                   
                     
22  David Hallberg  1994    545  1:03.12  2:10.63  3:20.81    4:29.32   
  Västerås Simsällskap                   
                     
23  Max Östberg  1996    511  1:03.79  2:13.72  3:24.79    4:35.18   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  13:01 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:09   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 11, 400m Freestyle Men, Finaler 
Sponsor: Forndal Konsult AB 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
Nation Juniors: Anders Holmertz (1968) 3:53.83 1986-08-21 
SWE QT: World 3:49.55 Universiad 3:56.62 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Adam Paulsson  1995    722  58.23  1:59.72  3:02.91    4:05.21   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Gustaf Dahlman  1997    711  59.07  2:02.29  3:06.02    4:06.49   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Daniel Forndal  1997    699  58.95  2:02.15  3:05.87    4:07.90   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Isak Eliasson  1996    687  59.49  2:02.60  3:06.80    4:09.37   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Simon Wanna  1996    652  1:00.05  2:04.64  3:10.45    4:13.67   
  Uddevalla Sim                   
                     
Alexander Berggren  1994    652  1:00.74  2:05.62  3:10.71    4:13.73   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Anton Björck-Teuscher  1993    632  1:02.44  2:08.60  3:14.32    4:16.44   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Gusten Eriksson  1994    631  1:02.51  2:07.51  3:12.94    4:16.45   
  Motala Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:09 
 
Resultat Gren 12 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  13:02   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 12, 50m Freestyle Women, Försök 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 24.63 2012-04-14 
SWE QT: World 25:28 Universiad 26.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Sarah Sjöström  1993    794          25.62   
  Södertörns Simsällskap                   
Louise Hansson  1996    717          26.51   
  Helsingborgs Simsällskap                   
Petra Granlund  1987    706          26.64   
  Väsby Simsällskap                   
Josefin Lindkvist  1993    693          26.81   
  Väsby Simsällskap                   
Anna Rosén  1994    675          27.04   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Emma Sjösten  1996    658          27.27   
  Väsby Simsällskap                   
Mathilda Johansson  1991    658          27.27   
  Täby Sim                   
Vilma Ekström  1994    651          27.38   
  Linköpings Allmänna SS                   
Alice Ivarsson  1996    643          27.48   
  Motala Simsällskap                   
10  Alma Thormalm  1996    637          27.57   
  Jönköpings Simsällskap                   
11  Linnéa Olsson  1994    636          27.59  Deltar ej i final 
  Malmö Kappsimningsklubb                   
12  Caroline Johansson  1992    632          27.64   
  Skövde Simsällskap                   
13  Carolina Elvind  1994    632          27.65   
  Kungsbacka Simsällskap                   
14  Sofie Sjöberg  1994    628          27.70   
  Helsingborgs Simsällskap                   
15  Felicia Hedman  1995    626          27.73   
  Väsby Simsällskap                   
16  Isabelle Höstman  1990    623          27.77   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
17  Caroline Adolfsson  1993    619          27.83   
  Skövde Simsällskap                   
18  Klara Thormalm  1998    617          27.86   
  Hvetlanda Simsällskap                   
19  Maria Persson  1993    617          27.87   
  Simsällskapet Iden                   
20  Linnéa Bielicz  1994    609          27.99   
  Göteborg Sim                   
21  Ebba Rosenquist  1989    606          28.03   
  Simklubben Triton                   
22  Moa Ståhl  1995    605          28.05   
  Simklubben Triton                   
23  Tove Sparrman  1996    584          28.38   
  Väsby Simsällskap                   
24  Therese Nord  1993    582          28.42   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
25  Louise Hjalmarsson  1997    571          28.59   
  Skövde Simsällskap                   
26  Matilda Weiler  1998    571          28.60   
  Helsingborgs Simsällskap                   
27  Lina Hinderup  1994    569          28.63   
  Simklubben Ran                   
27  Viktoria Reinhold  1996    569          28.63   
  Göteborg Sim                   
29  Klara Juliusson  1997    549          28.98   
  Höganäs Simsällskap                   
30  Andrea Bengtsson  1991    545          29.04   
  Göteborg Sim                   
31  Alfhild Kristensson  1999    544          29.06   
  Göteborg Sim                   
32  Linnéa Månsson  1996    506          29.77   
  Simsällskapet Iden                   
Dinah Jönsson  1998              DNS   
  Ystads Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  13:02 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:14   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 12, 50m Freestyle Women, Finaler 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 24.63 2012-04-14 
SWE QT: World 25:28 Universiad 26.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Sarah Sjöström  1993    841          25.14   
  Södertörns Simsällskap                   
Louise Hansson  1996    755          26.06   
  Helsingborgs Simsällskap                   
Josefin Lindkvist  1993    713          26.56   
  Väsby Simsällskap                   
Petra Granlund  1987    708          26.62   
  Väsby Simsällskap                   
Anna Rosén  1994    678          27.01   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Emma Sjösten  1996    665          27.18   
  Väsby Simsällskap                   
Mathilda Johansson  1991    643          27.48   
  Täby Sim                   
Vilma Ekström  1994    625          27.75   
  Linköpings Allmänna SS                   
Alma Thormalm  1996    679          26.99   
  Jönköpings Simsällskap                   
10  Alice Ivarsson  1996    671          27.10   
  Motala Simsällskap                   
11  Caroline Johansson  1992    645          27.46   
  Skövde Simsällskap                   
12  Felicia Hedman  1995    642          27.50   
  Väsby Simsällskap                   
13  Caroline Adolfsson  1993    640          27.53   
  Skövde Simsällskap                   
14  Sofie Sjöberg  1994    627          27.72   
  Helsingborgs Simsällskap                   
15  Isabelle Höstman  1990    625          27.74   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
16  Carolina Elvind  1994    558          28.81   
  Kungsbacka Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:14 
 
Resultat Gren 13 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  13:02   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 13, 200m Breaststroke Men, Försök 
Nation Seniors: Martin Gustavsson (1980) 2:13.81 2004-05-12 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 2:14.55 2013-03-29 
SWE QT: World 2:11.66 Universiad 2:15.14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Andreas Fürst  1990    710  32.61  1:08.42  1:45.25    2:22.32   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Andreas Elofsson  1995    706  32.92  1:09.50  1:47.30    2:22.60   
  Uddevalla Sim                   
                     
Joel Falk Hansson  1994    675  33.41  1:09.46  1:46.34    2:24.75   
  Stockholmspolisens Sim IF                   
                     
Sebastian Dobrescu  1994    661  32.93  1:10.54  1:48.89    2:25.78   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Erik Persson  1994    653  33.81  1:11.05  1:48.95    2:26.39   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Alexander Morgan  1996    652  32.55  1:08.99  1:46.89    2:26.45   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Christoffer Andersson  1994    639  33.14  1:10.03  1:48.36    2:27.43   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
Viktor Kertes  1996    626  34.38  1:12.27  1:50.69    2:28.46   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
Adam Paulsson  1995    615  34.32  1:12.33  1:50.43    2:29.34   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
10  Pierre Zarebski  1992    591  33.63  1:12.05  1:51.38    2:31.28   
  Upsala Simsällskap                   
                     
11  Johan Dahlgren  1986    579  33.60  1:10.75  1:50.00    2:32.33   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
12  Kevin Thorvaldsson  1995    577  34.11  1:13.11  1:53.30    2:32.52   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
13  Oskar Ehrnberg  1997    569  34.28  1:13.10  1:52.85    2:33.24   
  Göteborg Sim                   
                     
14  Erik Löfgren-Bengtson  1989    569  33.95  1:12.78  1:52.67    2:33.26  Deltar ej i final 
  Västerås Simsällskap                   
                     
15  Patric Ridell  1993    557  34.10  1:13.05  1:53.11    2:34.29   
  Simklubben Neptun                   
                     
16  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996    555  35.19  1:15.09  1:54.99    2:34.54   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
17  Alexander Dimcevski  1995    550  34.91  1:14.10  1:54.43    2:35.01   
  Simklubben S 02                   
                     
18  Marcus Svensson  1992    541  33.92  1:12.71  1:53.51    2:35.87   
  Simsällskapet Iden                   
                     
19  Ludvig Hazard  1995    528  34.75  1:14.45  1:55.79    2:37.13   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
20  Noa Koch  1996    516  34.80  1:14.45  1:55.65    2:38.33   
  Uddevalla Sim                   
                     
21  Otto Schippert  1996    503  35.30  1:15.53  1:57.46    2:39.62   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
22  William Lulek  1998    501  35.18  1:15.22  1:57.31    2:39.85   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
23  Jakob Helman  1996    492  35.82  1:14.77  1:57.06    2:40.81   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  20 april 2013 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  13:02 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  20 april 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:22   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  20 april 2013         
 
 
Gren 13, 200m Breaststroke Men, Finaler 
Nation Seniors: Martin Gustavsson (1980) 2:13.81 2004-05-12 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 2:14.55 2013-03-29 
SWE QT: World 2:11.66 Universiad 2:15.14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status