2018-08-19   19:12:34
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland

Results for Järfälla Nationella

Below are all results from the competition shown by session.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  09:09   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    29.20  1:01.52  1:34.79    2:05.74   
Anton Sandberg  1999  Täby Sim    29.77  1:03.03  1:37.20    2:09.33   
Gustav Barnå  1999  Täby Sim    30.02  1:02.78  1:36.70    2:11.27   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    29.82  1:03.38  1:38.95    2:13.99   
Emil Wikell  1999  Södertörns Simsällskap    30.55  1:06.07  1:42.96    2:17.84   
Victor Halldén  2000  Täby Sim    31.19  1:05.89  1:43.26    2:18.32   
Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    30.85  1:09.00  1:51.53    2:30.69   
Wilhelm Lörinc  2000  Täby Sim    33.77  1:11.93  1:52.82    2:31.26   
Erik Ahlqvist  2001  Täby Sim    34.25  1:14.53  1:56.68    2:38.14   
10  Adam Schmidt  2000  Skuru Idrottsklubb    34.27  1:16.88  2:04.20    2:51.64   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    27.41  56.72  1:25.72    1:54.76   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    27.99  58.88  1:30.95    2:03.05   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    28.40  59.49  1:32.24    2:04.83   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    28.79  1:00.39  1:33.61    2:05.56   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    28.94  1:01.07  1:34.23    2:07.33   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    29.41  1:02.16  1:35.43    2:08.84   
Kevin Chong  1998  Södertörns Simsällskap    30.03  1:02.44  1:35.81    2:08.87   
Christopher Johnsson  1998  Skuru Idrottsklubb    29.78  1:02.50  1:36.10    2:09.30   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    26.36  55.67  1:26.09    1:55.75   
Adam Gräns  1996  Södertörns Simsällskap    29.85  1:02.63  1:37.12    2:12.11   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  09:09 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  09:23   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: TYR 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-26 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    31.62  1:05.44  1:39.57    2:13.92   
Alice Sundberg  1999  Täby Sim    31.40  1:05.54  1:40.26    2:14.81   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    32.18  1:07.12  1:42.45    2:15.99   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    31.62  1:06.25  1:42.08    2:16.13   
Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    33.15  1:09.18  1:46.46    2:22.13   
Sigrid Loid  1999  Täby Sim    31.96  1:08.35  1:46.08    2:22.44   
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    32.96  1:09.87  1:48.16    2:25.26   
Sofia Lennerthson  1999  Täby Sim    32.41  1:09.41  1:48.04    2:26.30   
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    31.87  1:08.90  1:47.54    2:26.49   
10  Karin Thorén  1999  Täby Sim    33.87  1:11.98  1:51.65    2:29.72   
11  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    32.64  1:10.22  1:50.46    2:30.55   
12  Julia Franks  2000  Täby Sim    34.01  1:12.57  1:52.60    2:31.66   
13  Anna Reinholdz  1999  Södertörns Simsällskap    33.71  1:12.38  1:52.64    2:31.67   
14  Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    34.13  1:12.99  1:53.34    2:34.03   
15  Anna Ladis  2001  Täby Sim    35.42  1:16.06  1:57.99    2:37.39   
16  Frida Nöu  2001  Täby Sim    36.23  1:15.83  1:57.81    2:39.17   
17  Lisa Schubert  2001  Täby Sim    35.63  1:16.43  2:40.72    2:40.72   
18  Alexandra Jensen  2001  Täby Sim    36.30  1:17.32  2:01.16    2:41.56   
19  Tilda Kjeldsen  2001  Täby Sim    36.91  1:18.50  2:01.79    2:42.70   
20  Esther Rydbeck Nordén  2001  Täby Sim    37.74  1:21.00  2:03.57    2:44.35   
21  Tindra Karre  2000  Skuru Idrottsklubb    36.48  1:19.56  2:04.24    2:47.40   
22  Viktoria Nylund  2001  Täby Sim    36.82  1:19.84  2:06.40    2:52.62   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: TYR 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-26 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    30.14  1:03.10  1:36.97    2:10.14   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    30.90  1:03.92  1:37.90    2:11.65   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    31.27  1:03.96  1:37.62    2:11.94   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.16  1:04.81  1:39.48    2:14.50   
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    32.51  1:08.39  1:44.24    2:19.99   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: TYR 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-26 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    30.94  1:04.20  1:37.15    2:09.51   
Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    30.49  1:03.06  1:36.51    2:09.89   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    30.75  1:04.03  1:38.63    2:13.00   
Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    31.43  1:05.15  1:39.38    2:13.36   
Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    31.80  1:07.08  1:43.40    2:19.42   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  09:23 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  09:32   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 3, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Freker AB 
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 
SR Juniorer: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    30.73        1:04.72   
Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    33.67        1:11.45   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    35.46        1:15.40   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    36.35        1:18.42   
Erik Olsson Sande  1999  Täby Sim    37.21        1:21.22   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    38.80        1:22.82   
Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    40.74        1:26.83   
Andres Pöllänen  2001  Täby Sim    40.10        1:27.43   
Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    41.55        1:27.50   
10  Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap    41.99        1:29.16   
11  Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    41.92        1:31.69   
12  Adam Schmidt  2000  Skuru Idrottsklubb    44.79        1:38.73   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Freker AB 
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 
SR Juniorer: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexej Filinau  1998  Södertörns Simsällskap    33.96        1:11.53   
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    33.42        1:12.20   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    34.95        1:13.27   
David Kruthammar  1997  Täby Sim    34.53        1:14.55   
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim    35.40        1:14.91   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    37.34        1:18.54   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    38.39        1:22.30   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap            DSQ   
Oliver Simic  1998  Täby Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  09:32 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  09:39   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
SR: Emma Igelström (2003) 1:05.11 2003-03-16 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    37.36        1:19.12   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    38.72        1:20.74   
Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    39.72        1:22.39   
Alice Sundberg  1999  Täby Sim    39.55        1:22.44   
Maria Tavemark  2001  Täby Sim    40.47        1:24.98   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    41.79        1:28.89   
Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    42.06        1:29.34   
Smilla Hedlund  2001  Täby Sim    42.23        1:29.68   
Ebba Steen  1999  Järfälla Simsällskap    43.12        1:31.62   
10  Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    44.52        1:35.67   
11  Erica Öberg  2001  Skuru Idrottsklubb    46.71        1:41.41   
12  Gabriella Gunnarsson  2001  Täby Sim    51.78        1:49.52   
Fanny Kruthammar  1999  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
SR: Emma Igelström (2003) 1:05.11 2003-03-16 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap    37.10        1:18.09   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    37.40        1:18.41   
Pauline Korssell  1997  Täby Sim    38.27        1:19.96   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    39.34        1:23.11   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    39.32        1:23.30   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    40.43        1:24.72   
Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb    40.39        1:25.40   
Lena Westerlund  1998  Södertörns Simsällskap    42.49        1:30.24   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
SR: Emma Igelström (2003) 1:05.11 2003-03-16 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    35.95        1:15.02   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    37.67        1:18.35   
Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    37.43        1:19.45   
Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    38.22        1:20.89   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  09:39 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  10:00   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 5, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Stefan Persson (1967) 7:58.08 1987-04-12 
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 7:58.76 2011-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    1:01.31  2:07.53  3:13.80  4:19.74  8:41.73   
          5:26.37  6:32.86  7:38.74       
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    1:07.33  2:19.62  3:30.39  4:40.53  9:23.98   
          5:51.05  7:01.81  8:14.09       
Gustav Barnå  1999  Täby Sim    1:08.26  2:20.15  3:32.02  4:43.90  9:29.06   
          5:55.69  7:07.21  8:19.00       
Emil Wikell  1999  Södertörns Simsällskap    1:09.88  2:27.23  3:44.02  5:01.18  10:02.21   
          6:18.98  7:35.92  8:50.82       
Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    1:10.20  2:26.41  3:43.28  4:59.31  10:02.82   
          6:17.25  7:34.66  8:50.64       
Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    1:14.94  2:37.49  3:59.68  5:23.12  10:51.54   
          6:47.21  8:10.61  9:32.15       
                     
 
Gren 5, 800m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Stefan Persson (1967) 7:58.08 1987-04-12 
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 7:58.76 2011-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    1:03.89  2:11.33  3:19.66  4:28.71  9:03.56   
          5:38.15  6:47.32  7:56.52       
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    1:05.52  2:16.43  3:27.98  4:41.24  9:26.13   
          5:52.88  7:04.74  8:16.39       
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    1:07.36  2:19.79  3:31.79  4:43.90  9:32.99   
          5:56.79  7:09.42  8:22.35       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  10:00 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  10:24   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 6, 400m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Edins Kranar AB 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    1:09.17  2:20.87  3:33.26    4:45.60   
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    1:12.02  2:29.13  3:45.12    4:58.78   
Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    1:16.24  2:38.66  4:01.84    5:21.88   
                     
 
Gren 6, 400m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Edins Kranar AB 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:06.92  2:15.67  3:24.88    4:32.89   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:07.73  2:18.39  3:27.36    4:35.87   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:07.85  2:19.44  3:32.65    4:44.52   
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    1:10.89  2:24.75  3:37.74    4:51.14   
Linda Brännlund  1998  Täby Sim    1:09.40  2:25.14  3:41.54    4:57.99   
                     
 
Gren 6, 400m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Edins Kranar AB 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    1:07.44  2:18.04  3:26.43    4:32.21   
Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    1:06.25  2:16.97  3:28.86    4:40.71   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  10:24 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  10:38   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 7, 200m Medley Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:55.72 2009-11-11 
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    30.97  1:08.48  1:49.69    2:23.08   
Isak Alin  1999  Täby Sim    32.02  1:08.05  1:49.60    2:23.82   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    31.21  1:09.88  1:54.32    2:29.89   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    31.16  1:07.49  1:52.21    2:30.14   
Victor Simic  2000  Täby Sim    34.48  1:13.27  1:58.31    2:36.26   
Gabriel Hansson  2000  Täby Sim    34.38  1:15.32  2:03.19    2:40.30   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    33.46  1:15.24  2:03.46    2:40.50   
Victor Halldén  2000  Täby Sim    33.50  1:16.79  2:06.47    2:41.77   
Erik Olsson Sande  1999  Täby Sim    36.89  1:20.13  2:07.64    2:43.50   
10  Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    35.00  1:18.44  2:07.66    2:45.07   
11  Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap    40.19  1:20.85  2:10.27    2:47.43   
12  Andres Pöllänen  2001  Täby Sim    35.18  1:20.93  2:10.30    2:47.80   
13  Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    31.74  1:19.24  2:11.41    2:53.98   
14  Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    37.54  1:23.26  2:16.36    2:54.00   
15  Wilhelm Lörinc  2000  Täby Sim    37.63  1:24.03  2:14.56    2:55.91   
16  Erik Ahlqvist  2001  Täby Sim    39.97  1:25.95  2:18.40    2:58.09   
Carl Andersson  1999  Täby Sim            DNS   
Olle Gunnarsson  2000  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 7, 200m Medley Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:55.72 2009-11-11 
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
David Kruthammar  1997  Täby Sim    30.64  1:07.66  1:48.38    2:19.36   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    32.77  1:08.79  1:47.50    2:20.12   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    30.47  1:09.68  1:53.02    2:25.71   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    31.84  1:09.08  1:55.87    2:25.91   
Kevin Chong  1998  Södertörns Simsällskap    31.11  1:09.40  1:52.90    2:26.60   
                     
 
Gren 7, 200m Medley Herrar, Finaler 18 år och äldre 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:55.72 2009-11-11 
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    28.95  1:04.26  1:46.06    2:19.47   
Adam Gräns  1996  Södertörns Simsällskap    32.51  1:13.30  1:57.12    2:32.38   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  10:38 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  10:52   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Beijer Byggmaterial 
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    33.16  1:12.75  1:57.51    2:33.12   
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    32.56  1:16.28  2:05.20    2:42.38   
Sigrid Loid  1999  Täby Sim    34.40  1:17.70  2:05.55    2:43.39   
Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    36.10  1:18.63  2:06.62    2:43.54   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    20.87  35.06  1:19.18    2:47.77   
Ebba Steen  1999  Järfälla Simsällskap    36.86  1:19.68  2:09.44    2:50.07   
Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    37.69  1:22.58  2:14.66    2:55.04   
Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    38.47  1:28.47  2:14.16    2:56.71   
Anna Ladis  2001  Täby Sim    42.23  1:30.32  2:22.49    3:01.71   
10  Maria Tavemark  2001  Täby Sim    42.49  1:32.37  2:21.08    3:03.64   
11  Smilla Hedlund  2001  Täby Sim    42.81  1:32.41  2:22.41    3:07.87   
12  Tilda Kjeldsen  2001  Täby Sim    44.22  1:32.00  2:25.65    3:08.69   
13  Esther Rydbeck Nordén  2001  Täby Sim    45.17  1:32.32  2:30.64    3:09.89   
14  Alexandra Jensen  2001  Täby Sim    44.24  1:32.48  2:29.87    3:09.95   
15  Viktoria Nylund  2001  Täby Sim    42.50  1:31.37  2:27.73    3:10.77   
16  Gabriella Gunnarsson  2001  Täby Sim    45.92  1:40.60  2:41.95    3:32.77   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Beijer Byggmaterial 
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    32.55  1:10.50  1:55.59    2:29.44   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    32.86  1:13.83  1:56.56    2:30.36   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.19  1:12.71  1:58.05    2:33.32   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    33.78  1:14.77  2:00.43    2:37.35   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    34.31  1:15.81  2:03.37    2:41.35   
Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb    33.92  1:16.84  2:05.17    2:43.46   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Beijer Byggmaterial 
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    32.72  1:09.33  1:52.34    2:26.61   
Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    32.63  1:09.35  1:53.65    2:28.35   
Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    32.93  1:10.97  1:52.40    2:28.93   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    33.03  1:14.17  2:00.89    2:34.32   
Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    33.27  1:12.92  1:58.39    2:35.14   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  10:52 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  11:13   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 9, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
SR: SK Neptun (1900) 7:13.44 2007-11-23 
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 7:16.53 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Järfälla S Herrar Lag 1  1998  Järfälla Simsällskap            8:45.66   
  Viktor Fridsjö  1998      1:02.19  2:08.81      2:08.81   
  Hugo Swanepoel  1998      1:01.12  2:07.29      4:16.10   
  William Josefsson-Rudberg  1998      1:03.52  2:10.21      6:26.31   
  Samuel Talback  2000      1:06.74  2:19.35      8:45.66   
                     
Järfälla S Herrar Lag 2  1999  Järfälla Simsällskap            9:18.11   
  Elias Fröde  2001      1:04.47  2:16.11      2:16.11   
  Emil Östrand  1998      1:02.14  2:09.67      4:25.78   
  Nikolaus Siotis  2000      1:08.32  2:23.87      6:49.65   
  Pontus Westberg  2000      1:09.54  2:28.46      9:18.11   
                     
Järfälla S Herrar Lag 3  2000  Järfälla Simsällskap            10:22.29   
  Samuel Bladin  1999      1:13.61  2:34.96      2:34.96   
  Axel Modin  2000      1:12.69  2:35.23      5:10.19   
  Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000      1:13.78  2:36.25      7:46.44   
  Linus Nykvist  2001      1:15.35  2:35.85      10:22.29   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  11:13 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  11:18   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 10, 4X100m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
SR: Väsby SS (1900) 3:36.20 2009-11-27 
SR Juniorer: HSS (1900) 3:42.94 2011-02-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Järfälla S Damer Lag 1  1996  Järfälla Simsällskap            4:07.91   
  Isabelle Hanson  1998      30.49  1:02.65      1:02.65   
  Ida Eriksen  1997      29.56  1:01.20      2:03.85   
  Emma Rotstam  1998      28.90  1:00.69      3:04.54   
  Josefine Almvret  1999      30.14  1:03.37      4:07.91   
                     
Järfälla S Damer Lag 3  2000  Järfälla Simsällskap            4:24.10   
  Linneá Larsson  2000      32.17  1:05.45      1:05.45   
  Elin Södersten  2000      31.82  1:07.12      2:12.57   
  Erica Pihlblad-Swahn  2001      31.42  1:05.80      3:18.37   
  Cornelia Eklund  2000      31.06  1:05.73      4:24.10   
                     
Järfälla S Damer Lag 2  1997  Järfälla Simsällskap            4:31.23   
  Malin Atran  1998      30.63  1:02.86      1:02.86   
  Linda Lidström  1997      31.15  1:04.84      2:07.70   
  Ebba Steen  1999      33.98  1:12.05      3:19.75   
  Cassandra Larsson  2000      33.29  1:11.48      4:31.23   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  11:18 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  16:06   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 11, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Bread & Cakes 
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 25.52 2009-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Hargsten  1999  Solna Sundbyberg SS 04            32.28   
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04            32.51   
Saga Kjellin  1999  Solna Sundbyberg SS 04            33.25   
Frida Kimander  1999  Skuru Idrottsklubb            33.70   
Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb            35.64   
Frida Sjögren  2000  Skuru Idrottsklubb            36.70   
Anna Reinholdz  1999  Södertörns Simsällskap            38.46   
Lisa Schubert  2001  Täby Sim            38.86   
Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap            39.39   
10  Smilla Hedlund  2001  Täby Sim            39.66   
11  Erica Öberg  2001  Skuru Idrottsklubb            40.18   
12  Tindra Karre  2000  Skuru Idrottsklubb            40.61   
13  Alexandra Jensen  2001  Täby Sim            40.69   
14  Viktoria Nylund  2001  Täby Sim            40.99   
15  Esther Rydbeck Nordén  2001  Täby Sim            41.58   
16  Tilda Kjeldsen  2001  Täby Sim            43.82   
17  Gabriella Gunnarsson  2001  Täby Sim            44.40   
                     
 
Gren 11, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Bread & Cakes 
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 25.52 2009-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Filippa Berndtson  1997  Solna Sundbyberg SS 04            30.90   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap            30.92   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap            30.97   
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap            31.05   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap            31.68   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim            31.94   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            31.96   
Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb            32.64   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim            32.67   
10  Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04            33.02   
11  Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04            33.57   
12  Linda Brännlund  1998  Täby Sim            33.94   
13  Pauline Korssell  1997  Täby Sim            34.08   
14  Lena Westerlund  1998  Södertörns Simsällskap            35.04   
15  Olivia Sundermeyer  1998  Skuru Idrottsklubb            36.14   
                     
 
Gren 11, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Bread & Cakes 
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 25.52 2009-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Johansson  1994  Södertörns Simsällskap            29.13   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap            31.32   
Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb            31.82   
Hannah Berndtson  1996  Solna Sundbyberg SS 04            33.09   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  16:06 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  16:10   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap            31.19   
Emil Wikell  1999  Södertörns Simsällskap            32.75   
Gabriel Hansson  2000  Täby Sim            33.21   
Andres Pöllänen  2001  Täby Sim            33.58   
Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap            33.91   
Erik Olsson Sande  1999  Täby Sim            34.42   
Carl Andersson  1999  Täby Sim            34.67   
Wilhelm Lörinc  2000  Täby Sim            35.70   
Erik Ahlqvist  2001  Täby Sim            37.39   
10  Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap            38.48   
Victor Halldén  2000  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap            27.05   
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim            27.77   
David Kruthammar  1997  Täby Sim            27.93   
Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap            28.39   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap            29.34   
Kevin Chong  1998  Södertörns Simsällskap            29.74   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim            29.82   
Frederick Holmer Fann  1998  Solna Sundbyberg SS 04            30.44   
Oliver Simic  1998  Täby Sim            32.60   
                     
 
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            27.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  16:10 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  16:25   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 13, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Järfälla cykel och sport 
SR: Therese Alshammar (1993) 57.43 2009-11-29 
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 58.13 2012-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    33.24        1:08.04   
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    36.66        1:14.13   
Alice Sundberg  1999  Täby Sim    36.78        1:14.75   
Karin Thorén  1999  Täby Sim    36.87        1:15.78   
Frida Kimander  1999  Skuru Idrottsklubb    37.32        1:16.74   
Sofia Lennerthson  1999  Täby Sim    37.69        1:17.34   
Saga Kjellin  1999  Solna Sundbyberg SS 04    38.23        1:18.02   
Hanna Hargsten  1999  Solna Sundbyberg SS 04    38.66        1:18.64   
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    38.35        1:18.96   
10  Anna Reinholdz  1999  Södertörns Simsällskap    38.50        1:19.62   
11  Ebba Steen  1999  Järfälla Simsällskap    39.40        1:20.62   
12  Frida Sjögren  2000  Skuru Idrottsklubb    39.34        1:23.01   
13  Viktoria Nylund  2001  Täby Sim    43.20        1:26.62   
14  Smilla Hedlund  2001  Täby Sim    42.55        1:26.81   
15  Esther Rydbeck Nordén  2001  Täby Sim    43.46        1:27.87   
16  Tilda Kjeldsen  2001  Täby Sim    43.50        1:28.01   
17  Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    42.88        1:28.04   
18  Tindra Karre  2000  Skuru Idrottsklubb    43.10        1:28.07   
19  Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    43.20        1:28.44   
20  Erica Öberg  2001  Skuru Idrottsklubb    42.50        1:29.26   
21  Alexandra Jensen  2001  Täby Sim    44.19        1:30.60   
22  Gabriella Gunnarsson  2001  Täby Sim    51.06        1:41.09   
                     
 
Gren 13, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Järfälla cykel och sport 
SR: Therese Alshammar (1993) 57.43 2009-11-29 
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 58.13 2012-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    35.18        1:11.13   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    34.31        1:11.32   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    35.06        1:11.98   
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    35.58        1:13.69   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    35.68        1:13.81   
Linda Brännlund  1998  Täby Sim    36.27        1:14.05   
Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04    36.86        1:14.68   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    36.54        1:14.77   
Filippa Berndtson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    37.64        1:16.47   
10  Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04    38.01        1:17.76   
11  Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb    37.62        1:18.02   
12  Olivia Sundermeyer  1998  Skuru Idrottsklubb    39.62        1:19.79   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 13, 100m Ryggsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Järfälla cykel och sport 
SR: Therese Alshammar (1993) 57.43 2009-11-29 
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 58.13 2012-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    33.67        1:07.66   
Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    33.67        1:08.95   
Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    34.46        1:11.65   
Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    34.61        1:11.92   
Hannah Berndtson  1996  Solna Sundbyberg SS 04    37.24        1:17.72   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  16:25 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  16:31   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 
SR Juniorer: Måns Hjelm (1992) 53.33 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    31.09        1:03.13   
Isak Alin  1999  Täby Sim    32.20        1:05.17   
Anton Sandberg  1999  Täby Sim    32.08        1:05.63   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    32.28        1:06.18   
Emil Wikell  1999  Södertörns Simsällskap    34.56        1:11.47   
Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap    35.93        1:13.88   
Gabriel Hansson  2000  Täby Sim    36.44        1:14.77   
Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    37.41        1:15.70   
Olle Gunnarsson  2000  Täby Sim    37.64        1:16.50   
10  Erik Olsson Sande  1999  Täby Sim    37.39        1:16.76   
11  Erik Ahlqvist  2001  Täby Sim    40.05        1:20.49   
12  Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    41.15        1:23.14   
13  Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    40.11        1:24.05   
14  Wilhelm Lörinc  2000  Täby Sim    42.03        1:26.65   
15  Adam Schmidt  2000  Skuru Idrottsklubb    41.97        1:28.21   
                     
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 
SR Juniorer: Måns Hjelm (1992) 53.33 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap    30.59        1:01.87   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    31.12        1:03.28   
Christopher Johnsson  1998  Skuru Idrottsklubb    31.68        1:04.67   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    32.08        1:05.45   
David Kruthammar  1997  Täby Sim    32.50        1:06.59   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    33.03        1:08.08   
Kevin Chong  1998  Södertörns Simsällskap    33.79        1:09.42   
Frederick Holmer Fann  1998  Solna Sundbyberg SS 04    34.42        1:10.32   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    35.49        1:12.24   
10  Oliver Simic  1998  Täby Sim    37.24        1:18.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  16:31 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  17:21   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 15, 1500m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre 
SR: Åsa Sandlund (1979) 16:14.77 2000-03-18 
SR Juniorer: Ann Linder (1966) 16:24.22 1983-12-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    1:14.39  2:34.44  3:55.72  5:16.65  20:01.44   
          6:37.85  7:59.44  9:21.41  10:42.63     
          12:04.18  13:25.32  14:44.76  16:04.49     
          17:24.03  18:43.60         
Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    1:16.09  2:39.06  4:00.85  5:23.41  20:34.08   
          6:46.25  8:10.53  9:34.21  10:57.71     
          12:21.52  13:45.07  15:09.10  16:32.08     
          17:53.65  19:15.08         
Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    1:16.40  2:39.33  4:02.85  5:27.29  20:46.37   
          6:51.75  8:15.26  9:38.80  11:02.37     
          12:26.43  13:50.71  15:14.69  16:39.33     
          18:02.87  19:25.90         
Anna Ladis  2001  Täby Sim    1:21.45  2:51.12  4:21.04  5:51.37  22:23.34   
          7:22.99  8:53.14  10:25.07  11:57.27     
          13:27.44  15:00.41  16:30.87  18:00.45     
          19:29.77  20:57.97         
Frida Nöu  2001  Täby Sim    1:20.63  2:50.06  4:20.78  5:51.41  22:24.49   
          7:22.66  9:39.81  11:11.65  12:42.78     
          14:14.31  15:45.24  17:16.15  18:46.27     
          20:15.44  21:43.55         
                     
 
Gren 15, 1500m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
SR: Åsa Sandlund (1979) 16:14.77 2000-03-18 
SR Juniorer: Ann Linder (1966) 16:24.22 1983-12-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    1:13.19  2:30.02  3:47.01  5:04.46  18:56.75   
          6:21.87  7:38.40  8:53.81  10:10.03     
          11:26.52  12:42.28  13:57.40  15:12.98     
          16:28.10  17:43.02         
                     
 
Gren 15, 1500m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
SR: Åsa Sandlund (1979) 16:14.77 2000-03-18 
SR Juniorer: Ann Linder (1966) 16:24.22 1983-12-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    1:08.40  2:20.49  3:32.13  4:44.39  17:53.95   
          5:56.29  7:08.34  8:20.23  9:32.37     
          10:44.69  11:56.95  13:09.26  14:21.40     
          15:33.29  16:44.84         
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    1:08.97  2:21.88  3:34.16  4:48.48  18:17.02   
          6:02.85  7:16.37  8:29.75  9:44.48     
          10:58.75  12:12.98  13:27.50  14:40.83     
          15:53.51  17:05.86         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  17:21 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  17:21   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 16, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: TYR 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 
SR Juniorer: Christoffer Walin (1990) 1:56.28 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    29.41  1:03.74  1:39.14    2:13.74   
Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    33.72  1:15.90  1:59.47    2:42.28   
Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    35.90  1:17.37  2:01.33    2:47.09   
                     
 
Gren 16, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: TYR 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 
SR Juniorer: Christoffer Walin (1990) 1:56.28 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    29.67  1:03.29  1:37.79    2:12.84   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    32.13  1:09.65  1:48.10    2:26.14   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  17:21 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  17:24   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alice Sundberg  1999  Täby Sim    34.04  1:13.47  1:53.69    2:34.99   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    35.01  1:15.19  1:56.71    2:38.26   
Sigrid Loid  1999  Täby Sim    34.51  1:14.58  1:56.46    2:40.01   
                     
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    33.99  1:11.32  1:49.39    2:27.35   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    35.94  1:17.39  2:00.40    2:43.49   
                     
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    33.97  1:11.46  1:49.27    2:27.00   
Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    34.10  1:12.56  1:52.09    2:32.34   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  17:24 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  17:40   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 18, 4X100m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre 
SR: SK Neptun (1900) 3:29.51 2009-11-28 
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:38.38 2009-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Järfälla S Herrar Lag 2  1999  Järfälla Simsällskap            4:50.44   
  Linus Nykvist  2001      35.77  1:14.43      1:14.43   
  Pontus Westberg  2000      40.92  1:28.46      2:42.89   
  Viktor Fridsjö  1998      28.51  1:01.51      3:44.40   
  Samuel Bladin  1999      30.91  1:06.04      4:50.44   
                     
Järfälla S Herrar Lag 1  1998  Järfälla Simsällskap            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  17:40 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  06 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  17:44   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 19, 4X100m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre 
SR: Wäsby SS (1900) 3:57.58 2009-11-29 
SR Juniorer: Helsingborgs S (1900) 4:05.50 2011-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Järfälla S Damer Lag 2  1997  Järfälla Simsällskap            4:43.20   
  Josefine Almvret  1999      33.42  1:08.41      1:08.41   
  Ebba Steen  1999      40.43  1:26.78      2:35.19   
  Isabelle Hanson  1998      31.02  1:05.60      3:40.79   
  Ida Eriksen  1997      29.83  1:02.41      4:43.20   
                     
Järfälla S Damer Lag 1  1996  Järfälla Simsällskap            4:45.17   
  Linda Lidström  1997      35.18  1:12.68      1:12.68   
  Malin Atran  1998      36.41  1:18.21      2:30.89   
  Emma Rotstam  1998      31.42  1:09.37      3:40.26   
  Elin Södersten  2000      30.59  1:04.91      4:45.17   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  06 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  17:44 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  09:06   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1988) 23.82 2012-01-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Hargsten  1999  Solna Sundbyberg SS 04            29.06   
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04            29.25   
Sigrid Loid  1999  Täby Sim            29.70   
Rebecca Zerne  2001  Södertörns Simsällskap            30.13   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap            30.27   
Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb            30.35   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap            30.46   
Frida Kimander  1999  Skuru Idrottsklubb            30.54   
Johanna Persson  2001  Täby Sim            30.73   
10  Saga Kjellin  1999  Solna Sundbyberg SS 04            31.15   
11  Karin Thorén  1999  Täby Sim            31.47   
12  Gunnel Sköld  2000  Täby Sim            31.58   
13  Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap            31.66   
14  Frida Nöu  2001  Täby Sim            31.77   
15  Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb            31.78   
16  Alexandra Jensen  2001  Täby Sim            31.92   
17  Malin Sangfelt  2001  Täby Sim            32.03   
18  Josefin Sehmi  1999  Södertörns Simsällskap            32.73   
19  Frida Sjögren  2000  Skuru Idrottsklubb            33.18   
20  Tilda Kjeldsen  2001  Täby Sim            33.75   
21  Tindra Karre  2000  Skuru Idrottsklubb            33.76   
22  Josephine Junehed  2002  Täby Sim            33.82   
23  Viktoria Nylund  2001  Täby Sim            33.86   
24  Erica Öberg  2001  Skuru Idrottsklubb            34.56   
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap            DNF   
Lisa Schubert  2001  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1988) 23.82 2012-01-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap            28.08   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap            28.90   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim            29.40   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap            29.44   
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap            29.53   
Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb            30.03   
Marianne Dellwik  1997  Täby Sim            30.09   
Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim            30.30   
Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04            30.37   
10  Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap            30.46   
11  Olivia Sundermeyer  1998  Skuru Idrottsklubb            30.91   
12  Lena Westerlund  1998  Södertörns Simsällskap            31.95   
                     
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1988) 23.82 2012-01-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Johansson  1994  Södertörns Simsällskap            27.47   
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim            28.70   
Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap            29.10   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap            29.35   
Hannah Berndtson  1996  Solna Sundbyberg SS 04            30.38   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  09:06 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  09:12   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 21, 50m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Norrtelje Resebyrå AB 
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap            26.26   
Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap            26.39   
Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap            27.91   
Erik Olsson Sande  1999  Täby Sim            28.20   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap            28.29   
Victor Halldén  2000  Täby Sim            28.48   
Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap            28.84   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap            29.37   
Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim            29.90   
10  Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap            29.95   
11  Lukas Roosmark  2002  Täby Sim            30.18   
12  Gabriel Hansson  2000  Täby Sim            30.26   
13  Wilhelm Lörinc  2000  Täby Sim            30.67   
14  Lucas Hultman  1999  Skuru Idrottsklubb            30.90   
15  Adam Schmidt  2000  Skuru Idrottsklubb            31.00   
16  Anton Forsberg  2001  Täby Sim            31.23   
17  Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim            31.58   
18  Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap            32.03   
19  Carl Andersson  1999  Täby Sim            32.08   
20  Erik Ahlqvist  2001  Täby Sim            32.17   
21  Maximilian Wahlström  2001  Täby Sim            32.85   
22  Jakob Grindberg  2000  Täby Sim            33.42   
                     
 
Gren 21, 50m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Norrtelje Resebyrå AB 
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim            24.79   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim            25.06   
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb            25.71   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim            25.80   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap            25.86   
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04            26.44   
Christopher Johnsson  1998  Skuru Idrottsklubb            26.48   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap            27.13   
                     
 
Gren 21, 50m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Norrtelje Resebyrå AB 
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap            24.56   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            26.58   
Adam Gräns  1996  Södertörns Simsällskap            27.84   
Viktor Jändel  1996  Södertörns Simsällskap            28.68   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  09:12 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  09:17   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 22, 50m Bröstsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Bread & Cakes 
SR: Rebecca Ejdervik (1987) 29.95 2012-11-23 
SR Juniorer: Una Finnman (1988) 30.88 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap            36.85   
Julia Franks  2000  Täby Sim            37.23   
Mikaela Bergh  1999  Täby Sim            37.94   
Saga Kjellin  1999  Solna Sundbyberg SS 04            38.52   
Emma Roloff  2002  Södertörns Simsällskap            39.89   
Smilla Hedlund  2001  Täby Sim            40.11   
Hanna Hargsten  1999  Solna Sundbyberg SS 04            40.97   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap            41.74   
Frida Sjögren  2000  Skuru Idrottsklubb            44.64   
10  Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap            45.34   
11  Tilda Kjeldsen  2001  Täby Sim            45.36   
12  Josefin Sehmi  1999  Södertörns Simsällskap            45.42   
13  Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb            45.78   
14  Tindra Karre  2000  Skuru Idrottsklubb            45.98   
15  Erica Öberg  2001  Skuru Idrottsklubb            47.01   
16  Esther Rydbeck Nordén  2001  Täby Sim            50.22   
17  Gabriella Gunnarsson  2001  Täby Sim            51.54   
                     
 
Gren 22, 50m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Bread & Cakes 
SR: Rebecca Ejdervik (1987) 29.95 2012-11-23 
SR Juniorer: Una Finnman (1988) 30.88 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04            34.47   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap            36.06   
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap            36.26   
Filippa Berndtson  1997  Solna Sundbyberg SS 04            36.67   
Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim            37.11   
Pauline Korssell  1997  Täby Sim            38.27   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim            38.31   
Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04            38.81   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap            39.80   
10  Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb            40.63   
11  Lena Westerlund  1998  Södertörns Simsällskap            41.57   
12  Olivia Sundermeyer  1998  Skuru Idrottsklubb            42.88   
                     
 
Gren 22, 50m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Bread & Cakes 
SR: Rebecca Ejdervik (1987) 29.95 2012-11-23 
SR Juniorer: Una Finnman (1988) 30.88 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap            37.26   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  09:17 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  09:21   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 23, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Kansliet AB 
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 
SR Juniorer: Niklas Tour (1989) 27.15 2009-11-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim            30.55   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap            34.24   
Victor Simic  2000  Täby Sim            34.59   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim            35.58   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap            36.42   
Erik Olsson Sande  1999  Täby Sim            37.15   
Lucas Hultman  1999  Skuru Idrottsklubb            39.41   
Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap            40.53   
Carl Andersson  1999  Täby Sim            40.61   
10  Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap            42.33   
11  Jakob Grindberg  2000  Täby Sim            43.41   
12  Adam Schmidt  2000  Skuru Idrottsklubb            44.26   
13  Maximilian Wahlström  2001  Täby Sim            45.32   
                     
 
Gren 23, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Kansliet AB 
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 
SR Juniorer: Niklas Tour (1989) 27.15 2009-11-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexej Filinau  1998  Södertörns Simsällskap            32.54   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap            32.58   
David Kruthammar  1997  Täby Sim            32.84   
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb            33.20   
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04            34.08   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap            34.65   
Frederick Holmer Fann  1998  Solna Sundbyberg SS 04            36.25   
Kevin Chong  1998  Södertörns Simsällskap            36.27   
Oliver Simic  1998  Täby Sim            37.32   
                     
 
Gren 23, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Kansliet AB 
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 
SR Juniorer: Niklas Tour (1989) 27.15 2009-11-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            34.38   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  09:21 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  09:44   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 24, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Alice Sundberg  1999  Täby Sim    1:07.97  2:20.47  3:33.07  4:45.98  9:36.31   
          5:58.92  7:12.24  8:25.25       
Wilma Roloff  2000  Södertörns Simsällskap    1:10.00  2:24.61  3:40.45  4:56.74  10:02.00   
          6:13.49  7:30.71  8:47.18       
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    1:15.21  2:35.60  3:52.14  5:10.48  10:16.57   
          6:28.71  7:46.51  9:02.59       
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    1:12.00  2:32.09  3:50.89  5:10.66  10:22.58   
          6:30.69  7:48.71  9:07.56       
Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    1:12.81  2:32.19  3:51.97  5:11.70  10:23.78   
          6:31.37  7:49.51  9:08.67       
Felicia Axelsson Eklund  2000  Södertörns Simsällskap    1:12.79  2:31.38  3:52.05  5:12.37  10:35.44   
          6:32.59  7:54.02  9:15.54       
Ebba Steen  1999  Järfälla Simsällskap            DNF   
                     
                     
 
Gren 24, 800m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    1:11.48  2:26.20  3:39.72  4:53.34  9:44.25   
          6:06.19  7:18.93  8:32.34       
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:09.10  2:21.27  3:34.40  4:49.40  9:53.66   
          6:05.82  7:22.46  8:39.40       
Linda Brännlund  1998  Täby Sim    1:09.57  2:25.92  3:45.35  5:05.52  10:21.77   
          6:25.30  7:45.35  9:03.14       
                     
 
Gren 24, 800m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    1:08.73  2:21.55  3:33.24  4:44.96  9:32.38   
          5:57.11  7:10.16  8:22.25       
Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    1:07.31  2:19.21  3:32.32  4:44.93  9:33.51   
          5:57.46  7:10.24  8:22.64       
Hannah Berndtson  1996  Solna Sundbyberg SS 04    1:15.76  2:37.34  3:58.40  5:18.92  10:38.88   
          6:39.22  7:59.29  9:21.12       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  09:44 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  10:01   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 25, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Anton Sandberg  1999  Täby Sim    1:03.32  2:12.81  3:21.01    4:27.69   
Gustav Barnå  1999  Täby Sim    1:07.82  2:19.11  3:31.07    4:42.04   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    1:07.83  2:21.51  3:34.79    4:47.02   
Victor Halldén  2000  Täby Sim    1:07.56  2:21.90  3:35.48    4:48.48   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    1:08.57  2:23.21  3:39.09    4:52.79   
Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    1:08.96  2:23.55  3:41.55    4:53.56   
Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    1:11.26  2:29.61  3:49.24    5:05.58   
Gabriel Hansson  2000  Täby Sim    1:11.42  2:31.82  3:53.35    5:14.45   
Anton Forsberg  2001  Täby Sim    1:14.92  2:36.02  3:58.59    5:17.33   
10  Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap    1:14.75  2:37.00  3:59.67    5:19.53   
                     
 
Gren 25, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    58.15  2:00.82  3:03.46    4:04.67   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    1:02.97  2:10.91  3:16.69    4:20.53   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    1:03.42  2:10.50  3:17.24    4:23.82   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    1:04.38  2:12.59  3:20.37    4:26.97   
Kevin Chong  1998  Södertörns Simsällskap    1:04.01  2:11.73  3:20.85    4:30.08   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    1:04.20  2:13.41  3:23.73    4:33.12   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    1:04.24  2:13.00  3:23.03    4:34.33   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  10:01 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  10:25   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre 
SR: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    30.33        1:02.57   
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    30.48        1:02.58   
Sofia Lennerthson  1999  Täby Sim    31.21        1:05.00   
Wilma Roloff  2000  Södertörns Simsällskap    31.50        1:05.04   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    31.80        1:05.75   
Sigrid Loid  1999  Täby Sim    31.64        1:06.02   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    32.35        1:06.63   
Rebecca Zerne  2001  Södertörns Simsällskap    32.13        1:06.73   
Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    32.17        1:07.21   
10  Karin Thorén  1999  Täby Sim    31.88        1:07.33   
11  Frida Kimander  1999  Skuru Idrottsklubb    32.62        1:08.28   
12  Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    32.92        1:08.30   
13  Julia Franks  2000  Täby Sim    32.93        1:09.69   
14  Frida Nöu  2001  Täby Sim    33.06        1:10.45   
15  Emma Roloff  2002  Södertörns Simsällskap    33.87        1:10.97   
16  Felicia Axelsson Eklund  2000  Södertörns Simsällskap    33.50        1:11.00   
17  Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    34.27        1:11.17   
18  Alexandra Jensen  2001  Täby Sim    34.88        1:11.42   
19  Josefin Sehmi  1999  Södertörns Simsällskap    33.88        1:12.27   
20  Malin Sangfelt  2001  Täby Sim    34.12        1:12.59   
21  Frida Sjögren  2000  Skuru Idrottsklubb    34.81        1:12.96   
22  Josephine Junehed  2002  Täby Sim    34.86        1:13.02   
23  Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    35.08        1:13.50   
24  Lisa Schubert  2001  Täby Sim    35.61        1:14.02   
25  Tilda Kjeldsen  2001  Täby Sim    35.67        1:15.30   
26  Esther Rydbeck Nordén  2001  Täby Sim    37.40        1:17.33   
27  Smilla Hedlund  2001  Täby Sim    36.82        1:17.34   
28  Viktoria Nylund  2001  Täby Sim    37.47        1:18.21   
29  Erica Öberg  2001  Skuru Idrottsklubb    37.52        1:18.35   
30  Gabriella Gunnarsson  2001  Täby Sim    40.47        1:24.89   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
SR: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    29.48        1:00.71   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    30.67        1:02.48   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.01        1:03.28   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    31.17        1:03.46   
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap    30.69        1:03.49   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    30.90        1:04.52   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    31.49        1:04.80   
Pauline Korssell  1997  Täby Sim    31.73        1:05.32   
Filippa Berndtson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    32.34        1:06.41   
10  Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb    32.14        1:06.57   
11  Marianne Dellwik  1997  Täby Sim    31.94        1:06.73   
12  Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim    32.22        1:07.10   
13  Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    32.40        1:08.01   
14  Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04    32.40        1:08.21   
15  Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04    34.69        1:12.22   
Olivia Sundermeyer  1998  Skuru Idrottsklubb            DNS   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
SR: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    30.19        1:01.71   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    30.44        1:03.14   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  10:25 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  10:33   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 27, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 
SR Juniorer: Oscar Ekström (1995) 48.36 2012-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    26.87        55.44   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    27.57        57.56   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    27.46        57.98   
Isak Alin  1999  Täby Sim    27.97        58.06   
Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    28.27        58.57   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    28.41        59.10   
Gustav Boman  1999  Täby Sim    28.78        1:00.50   
Erik Olsson Sande  1999  Täby Sim    29.95        1:01.60   
Victor Simic  2000  Täby Sim    30.13        1:03.64   
10  Elliot Nyström  2002  Södertörns Simsällskap    30.51        1:03.82   
11  Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim    30.78        1:04.65   
12  Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    30.21        1:04.67   
13  Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    30.67        1:05.24   
14  Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    32.31        1:07.03   
15  Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    30.72        1:07.85   
16  Wilhelm Lörinc  2000  Täby Sim    32.40        1:08.59   
17  Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    32.65        1:09.19   
18  Olle Gunnarsson  2000  Täby Sim    34.03        1:11.56   
19  Lucas Hultman  1999  Skuru Idrottsklubb    34.75        1:13.13   
20  Adam Schmidt  2000  Skuru Idrottsklubb    34.80        1:13.48   
21  Carl Andersson  1999  Täby Sim    35.11        1:13.91   
22  Jakob Grindberg  2000  Täby Sim    35.32        1:16.54   
Andres Pöllänen  2001  Täby Sim            DNS   
Erik Ahlqvist  2001  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 27, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 
SR Juniorer: Oscar Ekström (1995) 48.36 2012-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim    26.09        54.09   
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    27.03        55.83   
David Kruthammar  1997  Täby Sim    27.33        56.50   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    27.62        57.03   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    27.42        57.22   
Christopher Johnsson  1998  Skuru Idrottsklubb    27.99        57.89   
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    28.09        57.97   
Alexej Filinau  1998  Södertörns Simsällskap    27.82        59.00   
Frederick Holmer Fann  1998  Solna Sundbyberg SS 04    28.97        59.40   
10  William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    28.81        59.80   
11  Oliver Simic  1998  Täby Sim    30.72        1:04.68   
                     
 
Gren 27, 100m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
SR: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 
SR Juniorer: Oscar Ekström (1995) 48.36 2012-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    25.34        52.32   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    27.92        58.21   
Adam Gräns  1996  Södertörns Simsällskap    29.58        1:01.18   
Viktor Jändel  1996  Södertörns Simsällskap    30.02        1:01.54   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  10:33 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  10:41   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 28, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: TYR 
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    39.79  1:24.05  2:08.18    2:51.42   
Alice Sundberg  1999  Täby Sim    40.70  1:25.52  2:10.96    2:56.03   
Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    41.19  1:27.19  2:14.04    3:00.57   
Johanna Persson  2001  Täby Sim    42.06  1:29.99  2:18.34    3:03.93   
Malin Sangfelt  2001  Täby Sim    42.86  1:31.60  2:21.80    3:10.95   
Ebba Steen  1999  Järfälla Simsällskap    43.29  1:32.16  2:23.09    3:12.05   
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    42.64  1:32.37  2:23.36    3:13.44   
                     
 
Gren 28, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: TYR 
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    39.48  1:22.79  2:06.25    2:48.27   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    41.22  1:26.08  2:10.60    2:54.86   
                     
 
Gren 28, 200m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: TYR 
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    38.91  1:21.80  2:04.86    2:48.18   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    40.56  1:24.83  2:09.62    2:55.18   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  10:41 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  10:48   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 29, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
SR Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:09.63 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.69  1:07.26  1:43.43    2:19.61   
Isak Alin  1999  Täby Sim    36.93  1:18.43  1:59.49    2:39.35   
Gustav Barnå  1999  Täby Sim    40.01  1:23.75  2:08.43    2:53.64   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    41.58  1:29.71  2:18.90    3:06.16   
Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    42.40  1:31.32  2:20.62    3:09.38   
Lucas Hultman  1999  Skuru Idrottsklubb    43.05  1:31.92  2:22.88    3:13.94   
                     
 
Gren 29, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
SR Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:09.63 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alexej Filinau  1998  Södertörns Simsällskap    34.64  1:13.50  1:54.58    2:35.47   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    36.91  1:18.22  1:58.99    2:39.28   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    35.64  1:16.44  1:58.08    2:39.35   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    40.10  1:24.40  2:08.38    2:52.15   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  10:48 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  11:08   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 30, 4X200m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
SR: Väsby SS (1900) 7:51.65 2010-12-04 
SR Juniorer: Södertörns SS (1900) 8:05.07 2009-01-31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Järfälla S Damer Lag 2  1997  Järfälla Simsällskap            8:59.58   
  Emma Rotstam  1998      1:02.93  2:11.15      2:11.15   
  Isabelle Hanson  1998      1:04.12  2:11.61      4:22.76   
  Cornelia Eklund  2000      1:06.77  2:16.89      6:39.65   
  Elin Södersten  2000      1:07.88  2:19.93      8:59.58   
                     
Järfälla S Damer Lag 1  1996  Järfälla Simsällskap            9:02.97   
  Ida Eriksen  1997      1:03.50  2:09.84      2:09.84   
  Josefine Almvret  1999      1:05.53  2:14.43      4:24.27   
  Linda Lidström  1997      1:07.93  2:16.30      6:40.57   
  Linneá Larsson  2000      1:07.77  2:22.40      9:02.97   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  11:08 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  11:13   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 31, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
SR: SK Neptun (1900) 3:09.53 2009-11-26 
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:17.95 2009-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Järfälla S Herrar Lag 2  1999  Järfälla Simsällskap            4:02.62   
  Hugo Swanepoel  1998      27.99  58.57      58.57   
  William Josefsson-Rudberg  1998      29.02  59.76      1:58.33   
  Emil Östrand  1998      28.10  59.11      2:57.44   
  Pontus Westberg  2000      31.35  1:05.18      4:02.62   
                     
Järfälla S Herrar Lag 1  1998  Järfälla Simsällskap            4:05.09   
  Viktor Fridsjö  1998      28.09  57.15      57.15   
  Samuel Talback  2000      28.78  59.76      1:56.91   
  Elias Fröde  2001      30.18  1:03.96      3:00.87   
  Nikolaus Siotis  2000      30.14  1:04.22      4:05.09   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  11:13 
 
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  15:32   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 32, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Bread & Cakes 
SR: Pontus Renholm (1986) 23.80 2009-12-10 
SR Juniorer: Sebastian Holmberg (1991) 24.43 2011-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Isak Alin  1999  Täby Sim            30.26   
Anton Sandberg  1999  Täby Sim            30.87   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim            31.72   
Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap            35.15   
Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim            36.31   
Elliot Nyström  2002  Södertörns Simsällskap            36.97   
Anton Forsberg  2001  Täby Sim            37.21   
Adam Schmidt  2000  Skuru Idrottsklubb            39.05   
                     
 
Gren 32, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Bread & Cakes 
SR: Pontus Renholm (1986) 23.80 2009-12-10 
SR Juniorer: Sebastian Holmberg (1991) 24.43 2011-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Christopher Johnsson  1998  Skuru Idrottsklubb            29.90   
Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap            29.96   
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04            30.63   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap            31.14   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap            31.20   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap            32.28   
Oliver Simic  1998  Täby Sim            34.03   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  15:32 
 
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  15:40   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 33, 50m Ryggsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Mytolerans AB 
SR: Therese Alshammar (1977) 26.62 2009-11-29 
SR Juniorer: Michelle Colleman (1993) 27.12 2011-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap            32.21   
Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04            32.70   
Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim            33.60   
Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb            33.96   
Sofia Lennerthson  1999  Täby Sim            34.50   
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap            34.58   
Malin Sangfelt  2001  Täby Sim            34.65   
Johanna Persson  2001  Täby Sim            34.82   
Wilma Roloff  2000  Södertörns Simsällskap            35.05   
10  Karin Thorén  1999  Täby Sim            35.26   
11  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb            35.54   
12  Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap            35.65   
13  Julia Franks  2000  Täby Sim            36.23   
14  Josephine Junehed  2002  Täby Sim            36.72   
15  Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb            37.84   
16  Frida Nöu  2001  Täby Sim            38.04   
17  Frida Sjögren  2000  Skuru Idrottsklubb            38.25   
18  Emma Roloff  2002  Södertörns Simsällskap            39.43   
19  Viktoria Nylund  2001  Täby Sim            39.66   
20  Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap            39.92   
21  Tilda Kjeldsen  2001  Täby Sim            40.12   
22  Erica Öberg  2001  Skuru Idrottsklubb            40.18   
23  Alexandra Jensen  2001  Täby Sim            41.59   
                     
 
Gren 33, 50m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Mytolerans AB 
SR: Therese Alshammar (1977) 26.62 2009-11-29 
SR Juniorer: Michelle Colleman (1993) 27.12 2011-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap            32.74   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim            33.32   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap            34.47   
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap            34.58   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap            34.65   
Pauline Korssell  1997  Täby Sim            35.76   
Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb            36.57   
                     
 
Gren 33, 50m Ryggsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Mytolerans AB 
SR: Therese Alshammar (1977) 26.62 2009-11-29 
SR Juniorer: Michelle Colleman (1993) 27.12 2011-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap            31.71   
Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap            31.84   
Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap            32.30   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap            33.26   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  15:40 
 
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  15:45   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 34, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 52.38 2009-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    28.52        1:01.01   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    30.77        1:05.37   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    29.82        1:06.29   
Isak Alin  1999  Täby Sim    31.93        1:08.93   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    31.71        1:09.54   
Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    33.10        1:12.76   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    33.97        1:14.04   
Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    34.31        1:14.99   
Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim    35.07        1:16.17   
10  Victor Simic  2000  Täby Sim    34.90        1:16.68   
11  Elliot Nyström  2002  Södertörns Simsällskap    36.25        1:18.39   
12  Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    36.38        1:24.09   
13  Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    38.58        1:27.17   
                     
 
Gren 34, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 52.38 2009-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    28.94        1:00.91   
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim    29.19        1:03.47   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    30.20        1:03.57   
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    30.94        1:05.53   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    31.15        1:06.30   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    30.93        1:08.23   
Alexej Filinau  1998  Södertörns Simsällskap    31.14        1:08.60   
David Kruthammar  1997  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 34, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 52.38 2009-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    28.24        1:01.66   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  15:45 
 
Resultat Gren 35 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 35 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  15:53   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 35, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
SR: Therese Alshammar (1993) 55.53 2010-11-06 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 56.42 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sigrid Loid  1999  Täby Sim    32.46        1:10.95   
Alice Sundberg  1999  Täby Sim    33.70        1:11.19   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    33.68        1:12.21   
Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04    34.49        1:13.03   
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    33.91        1:13.92   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    33.51        1:14.05   
Felicia Axelsson Eklund  2000  Södertörns Simsällskap    34.85        1:14.24   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    34.01        1:14.49   
Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    35.00        1:14.58   
10  Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    34.26        1:14.60   
11  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    35.13        1:15.74   
12  Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    37.09        1:19.39   
13  Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    38.27        1:24.09   
14  Lisa Schubert  2001  Täby Sim    39.97        1:25.34   
15  Frida Sjögren  2000  Skuru Idrottsklubb    38.71        1:26.49   
16  Frida Nöu  2001  Täby Sim    40.46        1:30.85   
17  Alexandra Jensen  2001  Täby Sim    45.02        1:36.77   
18  Esther Rydbeck Nordén  2001  Täby Sim    45.30        1:39.15   
19  Gabriella Gunnarsson  2001  Täby Sim    47.34        1:45.81   
20  Viktoria Nylund  2001  Täby Sim    45.88        1:45.83   
                     
 
Gren 35, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
SR: Therese Alshammar (1993) 55.53 2010-11-06 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 56.42 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    32.62        1:08.49   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    33.68        1:11.45   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    33.80        1:11.69   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.75        1:12.21   
Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb    34.21        1:16.84   
Linda Brännlund  1998  Täby Sim    35.85        1:18.99   
                     
 
Gren 35, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
SR: Therese Alshammar (1993) 55.53 2010-11-06 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 56.42 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Johansson  1994  Södertörns Simsällskap    29.35        1:05.91   
Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    31.65        1:07.28   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    31.59        1:08.28   
Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    32.94        1:09.28   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    32.82        1:10.11   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  15:53 
 
Resultat Gren 36 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 36 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  16:23   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 36, 1500m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Freker 
SR: Stefan Persson (1967) 14:59.47 1987-04-12 
SR Juniorer: Anders Holmertz (1968) 15:06.96 1984-04-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Gustav Barnå  1999  Täby Sim    1:09.82  2:24.78  3:39.19  4:53.30  18:19.75   
          6:07.17  7:22.49  8:35.77  9:49.52     
          11:01.91  12:14.17  13:27.06  14:40.12     
          15:53.58  17:07.52         
                     
 
Gren 36, 1500m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Freker 
SR: Stefan Persson (1967) 14:59.47 1987-04-12 
SR Juniorer: Anders Holmertz (1968) 15:06.96 1984-04-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    1:06.45  2:18.38  3:30.81  4:43.64  17:52.86   
          5:56.23  7:09.17  8:21.74  9:34.29     
          10:46.14  11:57.76  13:08.84  14:19.75     
          15:31.35  16:43.30         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  16:23 
 
Resultat Gren 37 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 37 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  16:36   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 37, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
SR: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 
SR Juniorer: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    35.84  1:15.33  1:55.06    2:34.96   
Alice Sundberg  1999  Täby Sim    38.09  1:18.16  1:58.40    2:38.61   
Wilma Roloff  2000  Södertörns Simsällskap    37.37  1:17.31  1:58.61    2:38.65   
Karin Thorén  1999  Täby Sim    36.73  1:17.62  1:59.71    2:39.81   
Felicia Axelsson Eklund  2000  Södertörns Simsällskap    38.45  1:20.30  2:01.80    2:41.61   
Julia Franks  2000  Täby Sim    38.09  1:19.03  2:00.87    2:41.85   
Sigrid Loid  1999  Täby Sim    38.24  1:19.95  2:02.30    2:42.11   
Johanna Persson  2001  Täby Sim    39.00  1:21.08  2:02.49    2:42.36   
Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    39.15  1:20.88  2:03.38    2:43.94   
10  Malin Sangfelt  2001  Täby Sim    38.74  1:21.33  2:03.83    2:44.70   
11  Josephine Junehed  2002  Täby Sim    39.15  1:21.37  2:03.80    2:44.82   
12  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    38.77  1:21.28  2:04.55    2:46.42   
13  Ebba Steen  1999  Järfälla Simsällskap    40.57  1:23.44  2:08.07    2:52.36   
14  Esther Rydbeck Nordén  2001  Täby Sim    44.75  1:31.31  2:17.01    3:02.47   
                     
 
Gren 37, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
SR: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 
SR Juniorer: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    35.70  1:13.51  1:50.93    2:28.40   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    35.76  1:13.54  1:52.56    2:31.69   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    36.69  1:15.09  1:54.57    2:32.75   
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    37.45  1:16.40  1:55.98    2:35.00   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    37.31  1:16.82  1:57.57    2:38.49   
Linda Brännlund  1998  Täby Sim    38.50  1:19.95  2:01.82    2:41.86   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    39.79  1:21.92  2:03.89    2:45.68   
                     
 
Gren 37, 200m Ryggsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
SR: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 
SR Juniorer: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    35.12  1:11.53  1:47.94    2:24.04   
Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    35.46  1:13.17  1:51.00    2:27.12   
Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    34.91  1:12.75  1:50.69    2:28.10   
Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    35.28  1:13.59  1:52.69    2:31.45   
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    36.41  1:16.27  1:54.80    2:33.19   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  16:36 
 
Resultat Gren 38 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 38 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  16:48   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 38, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: TYR 
SR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    31.70  1:06.09  1:40.88    2:16.06   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    32.78  1:08.19  1:44.65    2:19.24   
Anton Sandberg  1999  Täby Sim    33.31  1:09.25  1:45.80    2:22.26   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    34.41  1:11.62  1:48.40    2:24.27   
Victor Simic  2000  Täby Sim    34.86  1:13.63  1:52.68    2:29.95   
Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap    36.79  1:17.82  1:59.37    2:38.41   
Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    38.17  1:18.91  2:00.45    2:40.32   
Olle Gunnarsson  2000  Täby Sim    38.37  1:21.06  2:04.48    2:45.45   
Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    38.82  1:21.87  2:06.05    2:49.34   
10  Anton Forsberg  2001  Täby Sim    38.82  1:22.60  2:06.99    2:49.61   
11  Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    40.45  1:24.71  2:08.78    2:49.77   
                     
 
Gren 38, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: TYR 
SR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap    31.46  1:05.47  1:39.73    2:12.02   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    32.99  1:08.16  1:44.48    2:19.80   
Christopher Johnsson  1998  Skuru Idrottsklubb    32.68  1:09.02  1:46.90    2:24.49   
Alexej Filinau  1998  Södertörns Simsällskap    35.01  1:12.11  1:49.99    2:24.98   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    34.52  1:10.88  1:48.17    2:25.33   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    35.03  1:13.77  1:52.91    2:29.42   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  16:48 
 
Resultat Gren 39 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 39 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  17:01   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 39, 400m Medley Damer, Finaler 15 år och yngre 
SR: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 
SR Juniorer: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    1:17.39  2:40.07  4:10.85    5:20.43   
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    1:17.41  2:47.34  4:26.80    5:39.33   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    1:17.81  2:43.99  4:24.59    5:39.50   
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    1:27.47  2:51.97  4:31.84    5:47.04   
                     
 
Gren 39, 400m Medley Damer, Finaler 16 - 17 år 
SR: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 
SR Juniorer: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:19.24  2:46.37  4:14.67    5:20.45   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:13.61  2:37.06  4:11.83    5:20.88   
                     
 
Gren 39, 400m Medley Damer, Finaler 18 år och äldre 
SR: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 
SR Juniorer: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    1:09.36  2:27.88  3:57.68    5:08.25   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    1:15.82  2:36.37  4:10.67    5:27.28   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  17:01 
 
Resultat Gren 40 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 40 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2014    Utskriftsdatum  07 september 2014   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  17:14   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 september 2014         
 
 
Gren 40, 400m Medley Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Arvid Nordquist AB 
SR: Christoffer Wallin (1990) 4:10.93 2009-12-11 
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 4:10.93 2009-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    1:11.80  2:33.23  3:58.85    5:06.84   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    1:12.13  2:36.37  4:10.06    5:21.58   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    1:14.60  2:38.59  4:12.39    5:28.95   
Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    1:17.39  2:45.74  4:25.17    5:37.72   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    1:16.80  2:45.03  4:24.99    5:38.96   
Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    1:17.65  2:49.91  4:33.96    5:55.45   
Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 40, 400m Medley Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Arvid Nordquist AB 
SR: Christoffer Wallin (1990) 4:10.93 2009-12-11 
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 4:10.93 2009-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.14  2:25.77  3:48.24    4:54.46   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    1:12.74  2:29.02  3:50.33    4:59.50   
David Kruthammar  1997  Täby Sim    1:07.78  2:26.93  3:52.92    5:01.69   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.58  2:30.03  3:59.21    5:05.76   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 september 2014 
Licensierad till: Järfälla Simsällskap  Utskriftstid  17:14 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner