Resultat för Masters SM 2015
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:33 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Maria Rhodin | 1955 | 571 | 1:37.88 | 3:29.11 | 5:27.05 | 7:03.88 | Nordiska rekord ind | ||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
2 | Lena Johansson | 1954 | 414 | 1:55.74 | 4:05.77 | 6:06.45 | 7:51.95 | |||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Rose Phillips | 1960 | 454 | 1:43.13 | 3:38.83 | 5:43.80 | 7:21.34 | |||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Anette Philipsson | 1965 | 5 | 806 | 1:14.38 | 2:38.92 | 4:17.04 | 5:34.04 | Europa rekord ind | |
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Lena Brunnberg | 1965 | 4 | 496 | 1:30.16 | 3:13.71 | 5:03.81 | 6:32.76 | ||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
3 | Ingrid Lindelöw-Berntson | 1964 | 3 | 492 | 1:21.02 | 3:07.93 | 5:00.22 | 6:33.88 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Anna Edin | 1964 | 2 | 459 | 1:37.26 | 3:24.16 | 5:15.35 | 6:42.94 | ||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
- | Tatiana Abu Nijmeh | 1965 | DSQ | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Marie Holmberg | 1969 | 553 | 1:18.79 | 2:54.23 | 4:43.49 | 6:05.67 | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Gunilla Höög | 1968 | 504 | 1:23.29 | 3:07.65 | 4:54.09 | 6:17.29 | |||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 3 | 821 | 1:13.36 | 2:35.11 | 4:08.10 | 5:21.26 | Nordiska rekord ind | |
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Anna Lohmann | 1975 | 2 | 700 | 1:11.77 | 2:42.18 | 4:20.67 | 5:38.72 | ||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 1 | 518 | 1:21.13 | 3:02.50 | 4:49.24 | 6:14.35 | ||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Johanna Zetterström | 1978 | 627 | 1:17.52 | 2:48.96 | 4:27.47 | 5:42.14 | Svenska rekord ind | ||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
2 | Betty Hedman | 1978 | 556 | 1:25.47 | 2:55.38 | 4:33.06 | 5:55.96 | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Linda Castengren | 1985 | 744 | 1:10.73 | 2:33.40 | 4:01.28 | 5:14.50 | Nordiska rekord ind | ||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Laura Lajunen | 1992 | 1:05.84 | 2:21.07 | 3:28.34 | 4:51.36 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Maria Åkesson | 1992 | 1:17.37 | 2:54.34 | 4:45.14 | 6:12.47 | ||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:33 |
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:33 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Lauri Malk | 1937 | 133 | 42.59 | 1:38.85 | 2:47.71 | 3:34.37 | |||
Cetus Espoo | ||||||||||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Bo Ljungberg | 1945 | 193 | 38.27 | 1:34.12 | 2:28.48 | 3:09.58 | Nordiska rekord ind | ||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Jan Blomgren | 1950 | 221 | 36.43 | 1:26.62 | 2:19.82 | 3:01.27 | |||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Tommy Aspegårdh | 1955 | 209 | 35.47 | 1:25.70 | 2:19.43 | 3:04.66 | |||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Jan-Olof Svensson | 1960 | 7 | 368 | 31.53 | 1:10.39 | 1:56.13 | 2:32.96 | ||
Simklubben Laxen | ||||||||||
2 | Dmitri Khodko | 1959 | 5 | 363 | 34.30 | 1:11.65 | 1:56.23 | 2:33.58 | ||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Dave Schardt | 1959 | 4 | 345 | 32.09 | 1:11.74 | 1:59.10 | 2:36.19 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Lennart Mentor | 1960 | 3 | 342 | 32.32 | 1:12.36 | 2:00.26 | 2:36.65 | ||
Göteborg Sim | ||||||||||
5 | Eric Sjöström | 1959 | 2 | 332 | 32.83 | 1:12.85 | 1:59.12 | 2:38.22 | ||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
6 | Ronny Oltner | 1956 | 1 | 321 | 33.65 | 1:15.27 | 2:01.01 | 2:40.06 | ||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
7 | Veikko Mattola | 1956 | 289 | 35.10 | 1:15.07 | 2:03.52 | 2:45.76 | |||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
8 | Gunnar Holmberg | 1958 | 227 | 36.34 | 1:24.59 | 2:18.51 | 2:59.61 | |||
S77 Stenungsund | ||||||||||
9 | Rikard Unelius | 1958 | 227 | 36.69 | 1:26.04 | 2:17.83 | 2:59.62 | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Mats Dänsel | 1957 | 226 | 36.04 | 1:25.38 | 2:21.00 | 2:59.91 | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
11 | Ulf Hedin | 1958 | 222 | 38.94 | 1:31.53 | 2:20.14 | 3:00.92 | |||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Jonas Hallgren | 1964 | 5 | 419 | 30.13 | 1:09.01 | 1:53.49 | 2:26.45 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Lars Sandberg | 1965 | 4 | 379 | 33.15 | 1:12.40 | 1:56.00 | 2:31.47 | ||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
3 | Anders Blomqvist | 1962 | 3 | 297 | 35.49 | 1:18.55 | 2:04.86 | 2:44.16 | ||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
4 | Jörgen Tisell | 1961 | 2 | 273 | 37.16 | 1:22.41 | 2:11.70 | 2:48.90 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
- | Gustav Foghammar | 1964 | DSQ | |||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Lennart Fritzon | 1968 | 7 | 391 | 32.75 | 1:11.97 | 1:54.58 | 2:29.80 | ||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
2 | Mats Rubertson | 1967 | 5 | 385 | 20.90 | 1:13.45 | 1:56.31 | 2:30.60 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Anders Nyberg | 1967 | 4 | 383 | 30.81 | 1:09.77 | 1:54.89 | 2:30.84 | ||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Thiemo Voigt | 1970 | 3 | 351 | 33.75 | 1:12.87 | 2:00.83 | 2:35.35 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Per Sundström | 1968 | 2 | 349 | 29.96 | 1:09.82 | 1:55.87 | 2:35.57 | ||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
6 | Matthew Gomez | 1966 | 347 | 30.83 | 1:13.64 | 1:57.70 | 2:35.99 | |||
City of Oxford Masters Club | ||||||||||
7 | Lars Mattson | 1968 | 1 | 330 | 34.48 | 1:14.87 | 2:01.18 | 2:38.57 | ||
IKSU Simning | ||||||||||
8 | Henrik Holmberg | 1969 | 271 | 35.14 | 1:22.23 | 2:09.78 | 2:49.37 | |||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
9 | Kristian Wollersjö | 1969 | 239 | 36.09 | 1:25.22 | 2:15.35 | 2:56.58 | |||
Alingsås SLS | ||||||||||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Magnús Konrádsson | 1975 | 7 | 485 | 30.79 | 1:05.24 | 1:45.32 | 2:19.48 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Per Svanberg | 1971 | 5 | 422 | 20.96 | 1:09.46 | 1:49.88 | 2:26.14 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Simon Malmberg | 1974 | 4 | 404 | 30.65 | 1:10.47 | 1:52.36 | 2:28.21 | ||
Angereds Simsällskap | ||||||||||
4 | Ryan Provencher | 1974 | 3 | 286 | 34.35 | 1:17.36 | 2:03.83 | 2:46.21 | ||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
5 | Rickard Broddvall | 1973 | 2 | 262 | 37.12 | 1:20.64 | 2:08.41 | 2:51.26 | ||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
6 | Peder Larsson | 1972 | 1 | 232 | 36.07 | 1:22.35 | 2:15.05 | 2:58.19 | ||
IKSU Simning | ||||||||||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Stefano Prestinoni | 1977 | 5 | 552 | 28.62 | 1:01.81 | 1:41.45 | 2:13.62 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Joakim Dahl | 1976 | 4 | 440 | 29.21 | 1:07.47 | 1:49.82 | 2:24.11 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Jonas Falk | 1979 | 3 | 420 | 30.29 | 1:09.36 | 1:52.86 | 2:26.38 | ||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Staffan Tell | 1979 | 2 | 384 | 31.60 | 1:12.36 | 1:54.31 | 2:30.74 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Adrian Bengtson | 1976 | 1 | 374 | 31.89 | 1:13.18 | 1:56.05 | 2:32.11 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Daniel Halldén | 1983 | 5 | 494 | 29.37 | 1:04.14 | 1:45.55 | 2:18.68 | ||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Dag Jönsson | 1981 | 4 | 482 | 30.12 | 1:06.98 | 1:46.56 | 2:19.80 | ||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
3 | Andreas Welander | 1985 | 3 | 446 | 29.03 | 1:04.84 | 1:48.60 | 2:23.44 | ||
Danderyds Sim | ||||||||||
4 | Andreas Jonerholm | 1981 | 2 | 266 | 36.35 | 1:20.70 | 2:11.06 | 2:50.31 | ||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
5 | Björn Sievert | 1984 | 1 | 242 | 36.49 | 1:20.18 | 2:14.27 | 2:55.71 | ||
Danderyds Sim | ||||||||||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Andreas Edlund | 1989 | 581 | 28.06 | 1:03.73 | 1:41.45 | 2:11.33 | |||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
2 | Erik Smiding | 1988 | 354 | 29.80 | 1:09.93 | 1:57.62 | 2:34.85 | |||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Martin Magnusson | 1995 | 537 | 28.16 | 1:02.65 | 1:42.64 | 2:14.84 | |||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:33 |
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Margareta Rainer | 1949 | 802 | 1:23.64 | 2:53.22 | 4:25.45 | 5:59.35 | 12:16.18 | ||
Gävle Simsällskap | 7:34.09 | 9:09.02 | 10:44.19 | |||||||
2 | Barbro Grufman | 1948 | 378 | 1:50.70 | 3:53.93 | 5:53.32 | 7:55.15 | 15:45.55 | ||
Hellas Simklubb | 9:54.71 | 11:52.35 | 13:51.25 | |||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Birgitta Appelfeldt Thylwe | 1957 | 4 | 671 | 1:16.42 | 2:40.49 | 4:06.64 | 5:32.22 | 11:15.45 | |
Uppsala Mastersimklubb | 6:57.78 | 8:23.45 | 9:50.29 | |||||||
2 | Rose Phillips | 1960 | 3 | 481 | 1:27.14 | 3:01.38 | 4:37.24 | 6:12.85 | 12:34.41 | |
Norrtälje Simklubb | 7:50.01 | 9:25.88 | 11:01.49 | |||||||
3 | Lotta Örne | 1959 | 2 | 408 | 1:32.74 | 3:13.13 | 4:55.31 | 6:35.48 | 13:16.98 | |
Kungsbacka Simsällskap | 8:16.45 | 9:58.24 | 11:38.57 | |||||||
4 | Carina Ljung | 1957 | 1 | 266 | 1:42.51 | 3:37.50 | 5:33.50 | 7:32.48 | 15:19.06 | |
Simklubben Neptun | 9:30.99 | 11:29.49 | 13:26.29 | |||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Karin Elmberg | 1965 | 7 | 718 | 1:14.69 | 2:34.57 | 3:55.18 | 5:14.23 | 10:28.99 | Nordiska rekord ind |
Kristianstads SLS | 6:33.01 | 7:52.34 | 9:11.67 | |||||||
2 | Eva Svensson | 1964 | 5 | 668 | 1:15.61 | 2:36.66 | 3:58.81 | 5:20.93 | 10:44.26 | |
Sundsvalls Simsällskap | 6:41.76 | 8:02.67 | 9:24.78 | |||||||
3 | Anne Mannela | 1963 | 4 | 594 | 1:15.27 | 2:36.82 | 4:00.20 | 5:24.52 | 11:09.92 | |
Sundsvalls Simsällskap | 6:51.07 | 8:17.62 | 9:45.04 | |||||||
4 | Ingrid Lindelöw-Berntson | 1964 | 3 | 535 | 1:17.11 | 2:43.42 | 4:10.69 | 5:40.08 | 11:34.05 | |
Umeå Simsällskap | 7:10.78 | 8:41.43 | 10:10.90 | |||||||
5 | Lena Brunnberg | 1965 | 2 | 495 | 1:21.87 | 2:50.82 | 4:20.95 | 5:50.85 | 11:51.83 | |
Upsala Simsällskap | 7:21.27 | 8:52.42 | 10:23.51 | |||||||
6 | Margot Jacobs | 1964 | 1 | 389 | 1:31.45 | 3:07.87 | 4:44.63 | 6:21.20 | 12:51.46 | |
Stockholmspolisens IF Sf | 7:58.17 | 9:37.22 | 12:04.33 | |||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Erika Edstedt | 1966 | 7 | 670 | 1:12.73 | 2:31.85 | 3:51.29 | 5:10.95 | 10:29.98 | |
Simklubben Neptun | 6:30.74 | 7:50.88 | 9:10.83 | |||||||
2 | Helena Bockner | 1968 | 5 | 451 | 1:24.31 | 2:54.82 | 4:26.38 | 5:58.12 | 11:58.59 | |
Simklubben Neptun | 7:29.50 | 8:59.91 | 10:30.36 | |||||||
3 | Monika Larsson | 1968 | 4 | 448 | 1:23.97 | 2:54.40 | 4:24.78 | 5:56.03 | 12:00.52 | |
Eskilstuna Simklubb | 7:27.70 | 8:59.20 | 10:31.23 | |||||||
4 | Helén Johansson | 1968 | 3 | 385 | 1:25.38 | 3:01.29 | 4:39.60 | 6:17.45 | 12:37.38 | |
Kungsbacka Simsällskap | 7:53.95 | 9:30.13 | 11:05.25 | |||||||
5 | Karin Eriksson | 1968 | 2 | 349 | 1:24.05 | 3:00.48 | 4:40.84 | 6:23.20 | 13:02.96 | |
Hellas Simklubb | 8:04.44 | 9:45.36 | 11:25.87 | |||||||
6 | Maria Holmén | 1970 | 1 | 333 | 1:30.15 | 3:09.78 | 4:51.10 | 6:32.45 | 13:15.10 | |
Växjö Simsällskap | 8:13.46 | 9:54.75 | 11:35.70 | |||||||
7 | Susanne Norvell | 1970 | 288 | 1:38.40 | 3:27.11 | 5:16.73 | 7:03.12 | 13:54.03 | ||
Sundsvalls Simsällskap | 8:47.51 | 10:32.34 | 12:16.98 | |||||||
8 | Margareth Timossi | 1966 | 286 | 1:32.48 | 3:16.87 | 5:03.82 | 6:49.89 | 13:56.69 | ||
Simklubben Neptun | 8:37.03 | 10:24.04 | 12:11.81 | |||||||
9 | Linn Sidén | 1969 | 243 | 1:36.11 | 3:22.98 | 5:15.64 | 7:09.82 | 14:42.61 | ||
Södertörns Simsällskap | 9:03.70 | 10:58.92 | 12:54.28 | |||||||
10 | Kristina Fundberg | 1969 | 207 | 1:42.82 | 3:40.24 | 5:36.59 | 7:35.46 | 15:30.69 | ||
Eskilstuna Simklubb | 9:34.69 | 11:35.33 | 13:35.60 | |||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Ulrika Thuné | 1972 | 3 | 716 | 1:11.18 | 2:25.99 | 3:42.13 | 4:57.69 | 9:59.16 | |
Simklubben Sydsim | 6:13.44 | 7:29.46 | 8:44.96 | |||||||
2 | Sofi Cyréus | 1971 | 2 | 673 | 1:12.42 | 2:30.15 | 3:47.87 | 5:05.74 | 10:11.83 | |
Södertälje Simsällskap | 6:23.44 | 7:40.93 | 8:58.36 | |||||||
3 | Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 1 | 617 | 1:12.47 | 2:29.57 | 3:47.97 | 5:07.67 | 10:29.59 | |
Umeå Simsällskap | 6:27.39 | 7:49.77 | 9:11.87 | |||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Johanna Zetterström | 1978 | 7 | 746 | 1:08.80 | 2:23.45 | 3:38.43 | 4:53.43 | 9:52.31 | |
Norrtälje Simklubb | 6:08.73 | 7:24.00 | 8:39.44 | |||||||
2 | Helena Sivertsson | 1977 | 5 | 534 | 1:11.62 | 2:31.57 | 3:54.46 | 5:19.34 | 11:02.21 | |
Skuru Idrottsklubb | 6:44.57 | 8:10.65 | 9:37.43 | |||||||
3 | Helena Hillerström | 1980 | 4 | 498 | 1:20.54 | 2:45.90 | 4:11.77 | 5:37.41 | 11:17.60 | |
Södertörns Simsällskap | 7:03.10 | 8:29.00 | 9:54.44 | |||||||
4 | Martina Löfstrand | 1976 | 3 | 431 | 1:18.80 | 2:46.34 | 4:15.91 | 5:46.75 | 11:51.16 | |
Skuru Idrottsklubb | 7:18.45 | 8:48.96 | 10:21.02 | |||||||
5 | Mathilda Johansson | 1980 | 2 | 244 | 1:29.77 | 3:17.66 | 5:09.98 | 7:00.07 | 14:19.31 | |
Norrtälje Simklubb | 8:50.27 | 10:42.89 | 12:34.13 | |||||||
6 | Monika Grel | 1976 | 1 | 162 | 1:46.40 | 3:59.83 | 6:08.57 | 9:18.56 | 16:23.71 | |
Simklubben Neptun | 11:23.59 | 13:27.20 | 15:29.04 | |||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Ida Bertsdotter | 1984 | 554 | 1:12.64 | 2:31.92 | 3:50.64 | 5:10.55 | 10:31.08 | ||
Simsällskapet Delfin | 6:31.32 | 7:51.88 | 9:12.96 | |||||||
2 | Alejandra Ganem Cuenca | 1983 | 286 | 1:28.52 | 3:07.84 | 4:48.67 | 6:29.47 | 13:06.51 | ||
Skuru Idrottsklubb | 8:10.57 | 9:51.48 | 11:30.96 | |||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Sarah Gustafsson | 1990 | 4 | 661 | 1:09.81 | 2:25.71 | 3:43.53 | 5:01.38 | 10:09.71 | |
Örnsköldsviks Allmänna SS | 6:19.12 | 7:36.98 | 8:54.44 | |||||||
2 | Sara Wahlberg | 1988 | 3 | 544 | 1:14.45 | 2:35.12 | 3:56.82 | 5:20.52 | 10:50.61 | |
Simklubben Neptun | 6:43.69 | 8:06.93 | 9:29.63 | |||||||
3 | Sandra Franzén | 1989 | 2 | 446 | 1:16.44 | 2:42.33 | 4:10.65 | 5:39.38 | 11:35.18 | |
Nyköpings Simsällskap | 7:09.13 | 8:38.47 | 10:08.12 | |||||||
4 | Jenny Nilsson | 1987 | 1 | 404 | 1:24.37 | 2:54.63 | 4:25.68 | 5:57.30 | 11:58.34 | |
Alingsås SLS | 7:28.36 | 8:59.71 | 10:30.17 | |||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Laura Lajunen | 1992 | 1:02.94 | 2:09.75 | 3:16.44 | 4:23.11 | 8:41.76 | |||
Simklubben Neptun | 5:28.45 | 6:33.90 | 7:39.10 | |||||||
2 | Sara Huslid | 1995 | 1:11.56 | 2:30.07 | 3:51.44 | 5:13.09 | 10:43.64 | |||
Södertälje Simsällskap | 6:36.77 | 7:59.47 | 9:22.04 | |||||||
3 | Jenny Svensson | 1991 | 1:12.49 | 2:33.08 | 3:55.49 | 5:17.73 | 10:46.25 | |||
Solna Sundbyberg SS 04 | 6:40.06 | 8:02.60 | 9:24.85 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Bo Ljungberg | 1945 | 214 | 1:29.72 | 3:07.02 | 4:44.31 | 6:21.23 | 23:40.30 | ||
Hellas Simklubb | 7:58.57 | 9:35.69 | 11:12.48 | 12:47.76 | ||||||
14:23.08 | 15:59.19 | 17:35.72 | 19:10.64 | |||||||
20:44.89 | 22:18.50 | |||||||||
2 | Håkan Bengtsson | 1942 | 139 | 1:38.23 | 3:28.79 | 5:19.14 | 7:10.03 | 27:17.51 | ||
Stockholmspolisens IF Sf | 9:00.10 | 10:51.50 | 12:42.59 | 14:33.64 | ||||||
16:22.89 | 18:13.81 | 20:03.23 | 21:52.61 | |||||||
23:43.47 | 25:34.15 | |||||||||
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
- | Ulf Gabrielsson | 1948 | DNF | |||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Kent Hamberg | 1951 | 271 | 1:22.57 | 2:49.14 | 4:15.73 | 5:44.17 | 21:53.54 | ||
Helsingborgs Simsällskap | 7:12.30 | 8:43.10 | 10:12.42 | 11:42.76 | ||||||
13:12.26 | 14:39.77 | 16:08.13 | 17:36.23 | |||||||
19:03.74 | 20:30.96 | |||||||||
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Dave Schardt | 1959 | 4 | 374 | 1:10.62 | 2:26.21 | 3:43.18 | 5:00.59 | 19:39.41 | |
Simklubben Neptun | 6:17.49 | 7:36.29 | 8:55.61 | 10:15.14 | ||||||
11:35.17 | 12:56.13 | 14:16.95 | 15:36.99 | |||||||
16:58.12 | 18:20.21 | |||||||||
2 | Conny Mindemark | 1957 | 3 | 338 | 1:10.61 | 2:30.13 | 3:51.62 | 5:13.91 | 20:20.11 | |
Nyköpings Simsällskap | 6:36.03 | 7:58.87 | 9:21.64 | 10:43.95 | ||||||
12:06.25 | 13:29.15 | 14:51.74 | 16:15.09 | |||||||
17:38.01 | 19:00.62 | |||||||||
3 | Robert Jakubek | 1959 | 2 | 318 | 1:17.17 | 2:39.14 | 4:00.91 | 5:23.38 | 20:45.17 | |
Helsingborgs Simsällskap | 6:44.68 | 8:06.36 | 9:29.61 | 10:53.44 | ||||||
12:17.35 | 13:42.20 | 15:07.42 | 16:31.93 | |||||||
17:56.28 | 19:21.70 | |||||||||
4 | Jan Westrup | 1960 | 1 | 295 | 1:20.23 | 2:46.25 | 4:11.09 | 5:34.72 | 21:16.12 | |
Skuru Idrottsklubb | 6:58.50 | 8:22.56 | 9:47.28 | 11:13.02 | ||||||
12:38.94 | 14:04.91 | 15:31.11 | 16:57.73 | |||||||
18:24.42 | 19:51.52 | |||||||||
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Anders Haglund | 1961 | 7 | 459 | 1:08.09 | 2:21.57 | 3:35.92 | 4:50.10 | 18:21.68 | |
Simklubben Neptun | 6:03.31 | 7:16.33 | 8:28.80 | 9:42.08 | ||||||
10:55.61 | 12:09.66 | 13:23.51 | 14:38.48 | |||||||
15:53.46 | 17:08.10 | |||||||||
2 | Per Norstroem | 1965 | 5 | 389 | 1:15.55 | 2:33.48 | 3:51.03 | 5:08.42 | 19:24.17 | |
Södertälje Simsällskap | 6:25.61 | 7:42.80 | 9:00.16 | 10:17.90 | ||||||
11:35.07 | 12:53.31 | 14:11.44 | 15:29.86 | |||||||
16:48.49 | 18:06.69 | |||||||||
3 | Thomas Langemar | 1964 | 4 | 309 | 1:15.78 | 2:38.18 | 4:02.37 | 5:27.56 | 20:56.59 | |
Åkersberga Simsällskap | 6:52.44 | 8:17.75 | 9:43.00 | 11:08.52 | ||||||
12:33.78 | 13:57.89 | 15:22.59 | 16:47.33 | |||||||
18:11.87 | 19:35.12 | |||||||||
4 | Antti Antonov | 1965 | 3 | 270 | 1:21.23 | 2:49.92 | 4:18.15 | 5:46.26 | 21:55.06 | |
Simklubben Neptun | 7:13.99 | 8:42.53 | 10:11.08 | 11:39.52 | ||||||
13:07.68 | 14:35.07 | 16:04.48 | 17:33.46 | |||||||
19:02.04 | 20:30.76 | |||||||||
5 | Björn Broqvist | 1963 | 2 | 267 | 1:17.19 | 2:45.36 | 4:15.33 | 5:45.76 | 21:58.68 | |
Kristinehamns Simsällskap | 7:15.41 | 8:44.37 | 10:13.43 | 11:42.60 | ||||||
13:11.60 | 14:40.80 | 16:09.50 | 17:38.04 | |||||||
19:06.61 | 20:34.50 | |||||||||
6 | Carl-Mikael Siljedahl | 1961 | 1 | 227 | 1:25.82 | 2:58.52 | 4:31.79 | 6:04.93 | 23:13.17 | |
Mölndals Allmänna Simsällskap | 7:38.12 | 9:10.85 | 10:44.06 | 12:16.74 | ||||||
13:50.34 | 15:24.46 | 16:58.15 | 18:32.72 | |||||||
20:07.67 | 21:41.85 | |||||||||
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Stefan Andersson | 1970 | 7 | 520 | 1:05.63 | 2:17.23 | 3:29.30 | 4:41.36 | 17:36.87 | Svenska rekord ind |
Sundsvalls Simsällskap | 5:53.34 | 7:04.93 | 8:15.45 | 9:26.39 | ||||||
10:37.89 | 11:49.17 | 12:59.68 | 14:09.54 | |||||||
15:19.42 | 16:29.06 | |||||||||
2 | Mats Rubertson | 1967 | 5 | 408 | 1:12.13 | 2:28.67 | 3:45.46 | 5:02.17 | 19:05.78 | |
Simklubben Neptun | 6:18.54 | 7:33.83 | 8:49.31 | 10:04.96 | ||||||
11:21.46 | 12:38.77 | 13:56.73 | 15:14.16 | |||||||
16:32.17 | 17:50.20 | |||||||||
3 | Joakim Axelsson | 1968 | 4 | 381 | 1:10.76 | 2:29.74 | 3:49.01 | 5:08.91 | 19:32.08 | |
Simklubben Laxen | 6:29.02 | 7:48.22 | 9:07.81 | 10:26.69 | ||||||
11:45.43 | 13:03.52 | 14:21.42 | 15:39.39 | |||||||
16:57.34 | 18:15.22 | |||||||||
4 | Tord Thuresson | 1967 | 3 | 370 | 1:07.07 | 2:19.16 | 3:34.24 | 4:51.34 | 19:43.88 | |
Wisby Simsällskap | 6:10.25 | 7:29.18 | 8:49.05 | 10:10.47 | ||||||
11:32.88 | 12:54.97 | 14:16.97 | 15:39.25 | |||||||
17:00.85 | 18:22.66 | |||||||||
5 | Lars Mattson | 1968 | 2 | 362 | 1:14.01 | 2:31.24 | 3:49.41 | 5:08.13 | 19:52.28 | |
IKSU Simning | 6:27.52 | 7:47.10 | 9:07.41 | 10:27.47 | ||||||
11:47.50 | 13:07.90 | 14:28.50 | 15:49.80 | |||||||
17:11.21 | 18:32.44 | |||||||||
6 | Lennart Fritzon | 1968 | 1 | 354 | 1:16.91 | 2:38.35 | 3:58.54 | 5:17.75 | 20:01.57 | |
Simklubben Sydsim | 6:36.92 | 7:55.94 | 9:14.81 | 10:34.09 | ||||||
11:54.26 | 13:15.01 | 14:36.33 | 15:57.71 | |||||||
17:19.42 | 18:41.44 | |||||||||
7 | Fredrik Björn | 1966 | 328 | 1:16.00 | 2:36.92 | 3:58.68 | 5:21.21 | 20:31.73 | ||
Växjö Simsällskap | 6:42.79 | 8:04.08 | 9:26.84 | 10:49.04 | ||||||
12:11.43 | 13:35.20 | 14:58.86 | 16:22.43 | |||||||
17:46.02 | 19:09.32 | |||||||||
8 | Magnus Wahlberg | 1966 | 328 | 1:15.43 | 2:34.73 | 3:55.31 | 5:17.55 | 20:31.93 | ||
Malmö Kappsimningsklubb | 6:40.75 | 8:03.42 | 9:25.21 | 10:47.79 | ||||||
12:11.06 | 13:34.69 | 14:57.94 | 16:21.48 | |||||||
17:44.92 | 19:08.40 | |||||||||
9 | Mats Sandahl | 1967 | 271 | 1:17.61 | 2:44.00 | 4:13.10 | 5:42.51 | 21:52.11 | ||
Skuru Idrottsklubb | 7:11.33 | 8:40.23 | 10:09.90 | 11:39.64 | ||||||
13:08.19 | 15:20.85 | 16:50.81 | 18:18.62 | |||||||
19:46.09 | 21:11.73 | |||||||||
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Mikael E Rosén | 1974 | 7 | 560 | 1:02.40 | 2:09.78 | 3:18.04 | 4:26.74 | 17:11.34 | Nordiska rekord ind |
Södertörns Simsällskap | 5:36.37 | 6:46.61 | 7:56.52 | 9:06.93 | ||||||
10:17.05 | 11:27.50 | 12:37.20 | 13:46.86 | |||||||
14:55.73 | 16:05.27 | |||||||||
2 | Roger Andrée | 1971 | 5 | 427 | 1:09.53 | 2:24.49 | 3:40.21 | 4:56.14 | 18:48.86 | |
Trollhättans Simsällskap | 6:12.31 | 7:28.50 | 8:44.62 | 10:00.73 | ||||||
11:17.32 | 12:33.25 | 13:49.20 | 15:05.37 | |||||||
16:21.22 | 17:36.29 | |||||||||
3 | Fredrik Hellberg | 1973 | 4 | 394 | 1:14.62 | 2:31.79 | 3:48.90 | 5:05.90 | 19:18.84 | |
IKSU Simning | 6:22.80 | 7:39.97 | 8:57.31 | 10:14.27 | ||||||
11:31.66 | 12:49.25 | 14:06.99 | 15:25.60 | |||||||
16:44.39 | 18:02.51 | |||||||||
4 | Jan Brangefält | 1972 | 3 | 362 | 1:12.03 | 2:31.41 | 3:51.70 | 5:12.19 | 19:52.15 | |
Västerås Simsällskap | 6:32.05 | 7:51.30 | 9:10.67 | 10:30.68 | ||||||
11:50.39 | 13:10.86 | 14:31.76 | 15:52.86 | |||||||
17:14.23 | 18:35.17 | |||||||||
5 | Paul Krochak | 1975 | 2 | 358 | 1:14.59 | 2:34.05 | 3:54.65 | 5:14.95 | 19:56.35 | |
Simklubben Neptun | 6:35.20 | 7:55.76 | 9:16.01 | 10:35.60 | ||||||
11:55.40 | 13:15.02 | 14:36.31 | 15:57.08 | |||||||
17:17.32 | 18:37.93 | |||||||||
6 | Robert Berg | 1972 | 1 | 344 | 1:11.54 | 2:28.75 | 3:48.03 | 5:07.43 | 20:13.25 | |
Nyköpings Simsällskap | 6:27.87 | 7:49.18 | 9:11.41 | 10:33.52 | ||||||
11:56.15 | 13:19.07 | 14:42.85 | 16:05.73 | |||||||
17:29.17 | 18:52.45 | |||||||||
7 | Hans Westman | 1973 | 338 | 1:11.75 | 2:30.56 | 3:51.02 | 5:12.31 | 20:20.07 | ||
Göteborg Sim | 6:34.71 | 7:58.54 | 9:21.76 | 10:44.51 | ||||||
12:07.20 | 13:30.16 | 14:53.67 | 16:15.81 | |||||||
17:39.14 | 19:01.50 | |||||||||
8 | Anders Flatow | 1972 | 306 | 1:09.91 | 2:29.41 | 3:50.74 | 5:14.13 | 21:00.44 | ||
Åkersberga Simsällskap | 6:38.19 | 8:01.97 | 9:26.65 | 10:53.55 | ||||||
12:20.14 | 13:47.98 | 15:15.36 | 16:43.32 | |||||||
18:10.80 | 19:38.07 | |||||||||
9 | Stefan Andersson | 1973 | 297 | 1:15.62 | 2:42.23 | 4:09.19 | 5:35.92 | 21:12.81 | ||
Norrköpings Kappsimningsklubb | 7:02.45 | 8:28.11 | 9:53.43 | 11:19.28 | ||||||
12:45.42 | 14:10.35 | 15:35.53 | 17:01.02 | |||||||
18:27.93 | 19:52.13 | |||||||||
10 | Martin Nyberg | 1971 | 291 | 1:09.96 | 2:28.60 | 3:49.01 | 5:13.18 | 21:22.67 | ||
Norrköpings Kappsimningsklubb | 6:40.09 | 8:06.49 | 9:33.04 | 11:01.59 | ||||||
12:30.80 | 13:59.15 | 15:28.31 | 16:58.09 | |||||||
18:27.15 | 19:56.98 | |||||||||
11 | Gustav Hedin | 1972 | 289 | 1:16.23 | 2:42.47 | 4:08.47 | 5:34.41 | 21:25.47 | ||
Järfälla Simsällskap | 6:59.83 | 8:25.72 | 9:51.91 | 11:19.09 | ||||||
12:45.83 | 14:12.49 | 15:39.99 | 17:07.13 | |||||||
18:33.89 | 19:59.99 | |||||||||
12 | Robert Westman | 1975 | 279 | 1:14.48 | 2:37.89 | 4:03.91 | 5:31.45 | 21:40.97 | ||
Falu Simsällskap | 6:59.12 | 8:27.49 | 9:55.53 | 11:24.12 | ||||||
12:52.36 | 14:21.59 | 15:51.50 | 17:21.36 | |||||||
18:49.45 | 20:16.69 | |||||||||
13 | Peder Larsson | 1972 | 239 | 1:18.91 | 2:46.49 | 4:15.41 | 5:45.70 | 22:48.04 | ||
IKSU Simning | 7:15.78 | 8:48.93 | 10:20.40 | 11:53.47 | ||||||
13:27.51 | 15:00.90 | 16:33.95 | 18:03.68 | |||||||
19:36.38 | 21:13.12 | |||||||||
14 | Olof Andersson | 1971 | 189 | 1:24.49 | 3:01.32 | 4:42.66 | 6:24.64 | 24:38.78 | ||
Södertälje Simsällskap | 8:07.79 | 9:50.39 | 11:35.82 | 14:11.86 | ||||||
15:03.84 | 16:51.85 | 18:38.95 | 20:23.03 | |||||||
22:05.41 | 23:48.22 | |||||||||
- | Ryan Provencher | 1974 | DNS | |||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Ted Molin | 1977 | 7 | 491 | 1:12.38 | 2:25.65 | 3:37.54 | 4:49.18 | 17:57.54 | |
Helsingborgs Simsällskap | 6:00.80 | 7:12.14 | 8:23.22 | 9:34.01 | ||||||
10:44.85 | 11:56.50 | 13:08.71 | 14:21.04 | |||||||
15:33.93 | 16:46.44 | |||||||||
2 | Roger Sjösten | 1977 | 5 | 459 | 1:05.85 | 2:15.68 | 3:27.07 | 4:39.88 | 18:21.71 | |
Simklubben Neptun | 5:53.63 | 7:07.15 | 8:21.35 | 9:35.28 | ||||||
10:51.15 | 12:06.86 | 13:23.07 | 14:39.09 | |||||||
15:54.86 | 17:09.23 | |||||||||
3 | Viktor Ehrnholm Larsson | 1979 | 4 | 414 | 1:10.39 | 2:26.67 | 3:43.21 | 4:59.61 | 18:59.91 | |
Simklubben Neptun | 6:16.13 | 7:33.23 | 8:50.08 | 10:06.97 | ||||||
11:23.44 | 12:39.83 | 13:56.65 | 15:11.63 | |||||||
16:27.62 | 17:44.07 | |||||||||
4 | Adrian Bengtson | 1976 | 3 | 392 | 1:09.39 | 2:25.82 | 3:42.71 | 5:00.56 | 19:21.28 | |
Umeå Simsällskap | 6:18.15 | 7:37.06 | 8:55.77 | 10:13.54 | ||||||
11:31.14 | 12:49.57 | 14:08.57 | 15:27.73 | |||||||
16:47.01 | 18:04.96 | |||||||||
5 | Thomas Emilsson | 1980 | 2 | 339 | 1:08.61 | 2:26.80 | 3:46.67 | 5:08.97 | 20:18.37 | |
Järfälla Simsällskap | 6:31.89 | 7:55.38 | 9:19.12 | 10:43.54 | ||||||
12:49.81 | 14:14.19 | 15:37.26 | 17:01.23 | |||||||
18:22.45 | 19:42.10 | |||||||||
6 | Björn Hall | 1980 | 1 | 298 | 1:15.70 | 2:38.07 | 4:01.55 | 5:25.80 | 21:12.51 | |
Malmö Kappsimningsklubb | 6:50.52 | 8:16.71 | 9:41.91 | 11:07.47 | ||||||
12:33.78 | 13:59.19 | 15:26.10 | 16:53.49 | |||||||
18:20.59 | 19:47.28 | |||||||||
7 | Carl Magnus Helin | 1976 | 287 | 1:16.25 | 2:41.13 | 4:07.96 | 5:34.44 | 21:28.46 | ||
IFK Lidingö Simklubb | 7:01.97 | 8:28.42 | 9:55.44 | 11:21.84 | ||||||
12:49.35 | 14:16.96 | 15:43.37 | 17:09.47 | |||||||
18:35.93 | 20:02.26 | |||||||||
8 | Nils-Christian Olsson | 1978 | 277 | 1:15.66 | 2:37.86 | 4:02.14 | 5:28.52 | 21:43.41 | ||
Malmö Kappsimningsklubb | 6:55.14 | 8:21.94 | 9:50.47 | 11:19.38 | ||||||
12:48.30 | 14:17.43 | 15:46.33 | 17:15.68 | |||||||
18:44.99 | 20:14.72 | |||||||||
9 | Patrik Noll | 1980 | 276 | 1:12.25 | 2:31.71 | 3:55.64 | 5:24.70 | 21:45.57 | ||
Örebro Simallians | 6:53.55 | 8:24.72 | 9:54.24 | 11:22.69 | ||||||
12:52.17 | 14:22.05 | 15:51.02 | 17:20.90 | |||||||
18:51.03 | 20:20.37 | |||||||||
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Gustaf Toll | 1985 | 7 | 494 | 1:06.85 | 2:18.99 | 3:31.92 | 4:45.04 | 17:55.21 | |
Danderyds Sim | 5:57.70 | 7:10.56 | 8:23.12 | 9:36.32 | ||||||
10:49.28 | 12:01.49 | 13:12.46 | 14:22.10 | |||||||
15:32.84 | 16:44.56 | |||||||||
2 | Magnus Rölin | 1984 | 5 | 456 | 1:04.78 | 2:15.52 | 3:27.26 | 4:39.70 | 18:24.27 | |
Umeå Simsällskap | 5:52.25 | 7:04.81 | 8:18.10 | 9:32.29 | ||||||
10:46.48 | 12:01.76 | 13:17.33 | 14:33.87 | |||||||
15:50.92 | 17:08.28 | |||||||||
3 | Alexander Weinhagen | 1985 | 4 | 428 | 1:05.93 | 2:18.42 | 3:33.95 | 4:50.04 | 18:47.39 | |
Malmö Kappsimningsklubb | 6:06.29 | 7:22.93 | 8:39.52 | 9:56.06 | ||||||
11:12.90 | 12:29.81 | 13:45.85 | 15:02.18 | |||||||
16:18.95 | 17:34.52 | |||||||||
4 | Fredrik Carlén | 1981 | 3 | 413 | 1:09.01 | 2:24.04 | 3:40.61 | 4:56.51 | 19:00.64 | |
Linköpings Allmänna SS | 6:13.44 | 7:30.20 | 8:47.38 | 10:04.51 | ||||||
11:21.95 | 12:39.41 | 13:56.62 | 15:13.18 | |||||||
16:29.80 | 17:46.90 | |||||||||
5 | Tobias Höglin | 1984 | 2 | 364 | 1:12.70 | 2:30.49 | 3:49.50 | 5:09.60 | 19:49.96 | |
Simklubben Neptun | 6:30.39 | 7:50.94 | 9:11.29 | 10:31.51 | ||||||
11:52.08 | 13:12.27 | 14:32.83 | 15:52.77 | |||||||
17:12.75 | 18:32.35 | |||||||||
6 | Alexandros Vlastos | 1983 | 1 | 316 | 1:10.58 | 2:27.04 | 3:48.39 | 5:12.68 | 20:48.05 | |
Hellas Simklubb | 6:37.34 | 8:02.62 | 9:28.43 | 10:53.42 | ||||||
12:18.87 | 13:45.06 | 15:09.99 | 16:35.42 | |||||||
17:59.87 | 19:25.54 | |||||||||
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Robin Cederqvist | 1989 | 7 | 424 | 1:06.42 | 2:20.04 | 3:34.90 | 4:49.27 | 18:51.33 | |
Wisby Simsällskap | 6:04.61 | 7:19.53 | 8:34.61 | 9:50.48 | ||||||
11:06.79 | 12:23.34 | 13:40.27 | 14:57.67 | |||||||
16:15.67 | 17:33.97 | |||||||||
2 | Hampus Carlsson | 1989 | 5 | 405 | 1:12.26 | 2:29.56 | 3:47.74 | 5:04.96 | 19:08.15 | |
Växjö Simsällskap | 6:22.01 | 7:38.99 | 8:55.43 | 10:12.03 | ||||||
11:29.05 | 12:46.33 | 14:03.17 | 15:20.25 | |||||||
16:37.30 | 17:54.33 | |||||||||
3 | Björn Westergren | 1987 | 4 | 368 | 1:05.16 | 2:16.69 | 3:31.49 | 4:48.82 | 19:45.81 | |
Simklubben Ran | 6:06.48 | 7:26.82 | 8:48.10 | 10:10.61 | ||||||
11:32.52 | 12:54.31 | 14:17.64 | 15:40.90 | |||||||
17:05.24 | 18:29.19 | |||||||||
4 | Jeff Frydenlund | 1989 | 3 | 345 | 1:16.89 | 2:39.45 | 4:00.95 | 5:22.38 | 20:11.13 | |
Södertälje Simsällskap | 6:44.05 | 8:05.19 | 9:26.01 | 10:46.66 | ||||||
12:07.31 | 13:28.03 | 14:49.09 | 16:10.36 | |||||||
17:31.72 | 18:52.58 | |||||||||
5 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 2 | 332 | 1:06.99 | 2:22.09 | 3:39.93 | 4:59.42 | 20:27.11 | |
Simklubben Lödde | 6:21.09 | 7:43.64 | 9:08.45 | 10:33.31 | ||||||
11:59.85 | 13:26.83 | 14:52.65 | 16:17.65 | |||||||
17:43.21 | 19:07.73 | |||||||||
6 | Andreas Steijner | 1988 | 1 | 213 | 1:22.44 | 2:55.30 | 4:30.79 | 6:05.22 | 23:41.94 | |
Kanaans Simsällskap | 7:43.36 | 9:21.99 | 10:58.97 | 12:34.63 | ||||||
14:13.39 | 15:52.02 | 17:31.88 | 19:08.23 | |||||||
20:42.94 | 22:15.61 | |||||||||
7 | Jesper Fuhr | 1988 | 159 | 1:22.36 | 2:59.42 | 4:42.97 | 6:28.15 | 26:07.44 | ||
Skuru Idrottsklubb | 8:16.75 | 10:03.93 | 11:52.90 | 13:41.04 | ||||||
15:28.98 | 17:17.12 | 19:06.13 | 20:57.16 | |||||||
22:43.37 | 24:31.64 | |||||||||
Gren 4, 1500m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Peter Lundberg | 1991 | 259 | 1:15.21 | 2:41.01 | 4:09.62 | 5:38.89 | 22:12.84 | ||
Umeå Simsällskap | 7:08.90 | 8:39.51 | 10:10.95 | 11:41.69 | ||||||
13:13.33 | 14:46.44 | 16:17.80 | 17:50.30 | |||||||
19:22.43 | 20:51.31 | |||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 85 - 89 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Kerstin Gjöres | 1927 | 509 | 55.95 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
2 | Barbro Thörnelöf | 1927 | 285 | 1:07.87 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 80 - 84 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Ulla-Britt Öberg | 1934 | 650 | 43.47 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Agneta Lagerbeck | 1941 | 398 | 45.32 | ||||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Bitte Axling | 1946 | 7 | 876 | 33.06 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
2 | Margareta Rainer | 1949 | 5 | 786 | 34.27 | |||||
Gävle Simsällskap | ||||||||||
3 | Harriet Bure | 1946 | 4 | 590 | 37.72 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
4 | Ulla Öhman | 1948 | 3 | 569 | 38.18 | |||||
Fagersta Simklubb | ||||||||||
5 | Solveig Luckhurst | 1950 | 2 | 520 | 39.34 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
6 | Harriet Levin | 1948 | 1 | 362 | 44.37 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Barbro Grufman | 1948 | 310 | 46.71 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
8 | Polly Malmberg | 1948 | 247 | 50.39 | ||||||
Angereds Simsällskap | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Eva Berglund-Lindbäck | 1955 | 5 | 703 | 32.87 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
2 | Inga-Lill Jonsson | 1953 | 4 | 395 | 39.81 | |||||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
3 | Lena Johansson | 1954 | 3 | 371 | 40.65 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Sofie Isaksson | 1954 | 2 | 369 | 40.73 | |||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
5 | Janina Åkerström-Johnson | 1953 | 1 | 65 | 1:12.54 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Gunilla Rasmuson | 1957 | 5 | 893 | 29.58 | Nordiska rekord ind | ||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Annika Nilsson | 1960 | 4 | 596 | 33.85 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
3 | Inga-Lill Lagergren | 1960 | 3 | 594 | 33.89 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Caroline Magnusson | 1956 | 2 | 537 | 35.04 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Carina Ljung | 1957 | 1 | 265 | 44.34 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anette Philipsson | 1965 | 7 | 1092 | 26.87 | Världsrekord ind | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Maria Norberg | 1963 | 5 | 994 | 27.72 | |||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
3 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | 4 | 873 | 28.95 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Anne Mannela | 1963 | 3 | 743 | 30.54 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
5 | Angela Ekelöf | 1963 | 2 | 735 | 30.65 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
6 | Eva Svensson | 1964 | 1 | 718 | 30.90 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
7 | Marie Dahlbom | 1965 | 711 | 30.99 | ||||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
8 | Ingrid Lindelöw-Berntson | 1964 | 707 | 31.05 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
9 | Annika Svanberg | 1962 | 672 | 31.58 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
10 | Cordelia Bracht | 1964 | 668 | 31.65 | ||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
11 | Kicki Molin | 1964 | 642 | 32.07 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
12 | Hailan Ahlberg | 1965 | 629 | 32.29 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
13 | Birgitta Flensburg | 1961 | 618 | 32.48 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
14 | Anna Edin | 1964 | 600 | 32.80 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
15 | Anneli Blomberg | 1964 | 556 | 33.63 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
16 | Ulla-Karin Aufrecht | 1964 | 527 | 34.25 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
17 | Mari Norberg | 1963 | 473 | 35.51 | ||||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
18 | Anette Sundfors | 1965 | 349 | 39.30 | ||||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
19 | Sara Henrysson Eidvall | 1961 | 339 | 39.68 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
20 | Ann-Marie Näslund | 1962 | 302 | 41.20 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
21 | Marie Westholm | 1961 | 246 | 44.12 | ||||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
22 | Margit Svenson | 1961 | 227 | 45.30 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
23 | Christine Hagman | 1965 | 139 | 53.41 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
24 | Riitta Eklund Sandström | 1963 | 109 | 57.91 | ||||||
Åkersberga Simsällskap | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Marika Rohlin | 1966 | 7 | 758 | 28.92 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
2 | Su Oltner | 1969 | 5 | 756 | 28.94 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Åsa Vikander | 1970 | 4 | 743 | 29.11 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Ann Gyldén | 1968 | 3 | 740 | 29.15 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
5 | Ulrika Balslev | 1966 | 2 | 726 | 29.34 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
6 | Camilla Lagerfors | 1970 | 1 | 664 | 30.22 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Karin Axelsson | 1970 | 657 | 30.32 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
8 | Annica Åberg | 1966 | 639 | 30.61 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
9 | Annette Andersson | 1969 | 634 | 30.69 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
10 | Cari Holmquist | 1968 | 630 | 30.75 | ||||||
Jönköpings Simsällskap | ||||||||||
11 | Vera Koponen | 1968 | 621 | 30.90 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
12 | Jeanette Svanberg | 1970 | 591 | 31.42 | ||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
12 | Tove Filipsson | 1970 | 591 | 31.42 | ||||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
14 | Camilla Thuné | 1967 | 559 | 32.00 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
15 | Christine Elingfors | 1967 | 553 | 32.11 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
16 | Åsa Andersson | 1967 | 552 | 32.14 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
17 | Marika Pock | 1966 | 538 | 32.41 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
18 | Mari Ekelund | 1967 | 522 | 32.73 | ||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
19 | Jeanette Rubertson | 1966 | 522 | 32.74 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
20 | Marie Jernberg | 1969 | 507 | 33.05 | ||||||
Älvsjö AIK Fritid | ||||||||||
21 | Camilla Rogala | 1970 | 469 | 33.94 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
22 | Maria Holmén | 1970 | 462 | 34.11 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
23 | Anna Bjelm | 1966 | 461 | 34.12 | ||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
24 | Susanne Norvell | 1970 | 440 | 34.67 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
25 | Linn Sidén | 1969 | 424 | 35.09 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
26 | Pernilla Thuresson | 1966 | 423 | 35.12 | ||||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
27 | Jannike Linné | 1967 | 389 | 36.11 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
28 | Margareth Timossi | 1966 | 306 | 39.11 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
29 | Marie Sveronius | 1966 | 200 | 45.05 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
30 | Nell Hellberg | 1969 | 165 | 48.01 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
- | Carin Saracco | 1966 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Helena Åberg | 1971 | 7 | 808 | 27.93 | |||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
2 | Anna Lohmann | 1975 | 5 | 796 | 28.07 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 4 | 736 | 28.81 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Ulrika Jardfelt | 1974 | 3 | 709 | 29.17 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Eva Nossborn | 1975 | 2 | 693 | 29.40 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
6 | Cecilia Landin | 1972 | 1 | 689 | 29.45 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
7 | Maria Lövberg | 1973 | 631 | 30.33 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
8 | Pernilla Lundström | 1974 | 630 | 30.35 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
9 | Ulla Eriksson | 1974 | 623 | 30.45 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
10 | Catrin Notbohm | 1972 | 615 | 30.59 | ||||||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
11 | Tracey Isaksson | 1973 | 607 | 30.73 | ||||||
Falu Simsällskap | ||||||||||
12 | Lotta Koskinen | 1974 | 602 | 30.80 | ||||||
Tuusulan Uimaseura | ||||||||||
13 | Liselotte Lindgren | 1971 | 600 | 30.84 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
14 | Anna Lofter | 1973 | 585 | 31.10 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
15 | Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 554 | 31.67 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
16 | Marianne Steen | 1974 | 545 | 31.84 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
17 | Åsa Johansson | 1971 | 427 | 34.54 | ||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
18 | Linda Curstedt | 1973 | 415 | 34.88 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
19 | Helen Wesström | 1974 | 397 | 35.39 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
20 | Ilze Adolfsson | 1972 | 326 | 37.79 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
21 | Karolina Wiell | 1974 | 321 | 37.98 | ||||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
22 | Malin Tidqvist | 1975 | 236 | 42.07 | ||||||
Kristinehamns Simsällskap | ||||||||||
23 | Kamilla Nilsson | 1973 | 178 | 46.24 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Natalie Månsson | 1979 | 7 | 716 | 28.05 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
2 | Margreet Aanstoot | 1980 | 5 | 683 | 28.50 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Anna Ane | 1978 | 4 | 596 | 29.82 | |||||
Gävle Simsällskap | ||||||||||
4 | Sara Lundeholm | 1980 | 3 | 589 | 29.93 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
5 | Linda Fleck | 1976 | 2 | 589 | 29.94 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
6 | Therese Hammarberg | 1977 | 1 | 498 | 31.66 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
7 | Linda Renholm | 1978 | 479 | 32.07 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
8 | Anna Granberg | 1978 | 468 | 32.32 | ||||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
9 | Helena Hillerström | 1980 | 453 | 32.66 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
10 | Helene Bromander | 1979 | 313 | 36.94 | ||||||
Angereds Simsällskap | ||||||||||
11 | Monika Grel | 1976 | 203 | 42.69 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
12 | Linda Setterholm | 1979 | 99 | 54.24 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Kia Kilpinen | 1981 | 7 | 745 | 28.20 | |||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
2 | Nathalie Larsson | 1985 | 5 | 716 | 28.57 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Tove Brickner | 1985 | 4 | 663 | 29.32 | |||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
4 | Emma Johnstone | 1985 | 3 | 656 | 29.42 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
5 | Camilla Runnquist | 1984 | 2 | 645 | 29.59 | |||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
6 | Ida Bertsdotter | 1984 | 1 | 632 | 29.79 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
7 | Annika Cimdins | 1985 | 568 | 30.86 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
7 | Janina Gårdensjö | 1984 | 568 | 30.86 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
9 | Helena Ekdahl | 1985 | 563 | 30.96 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
10 | Jenny Björkman | 1984 | 562 | 30.98 | ||||||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
11 | Elise Lind | 1983 | 556 | 31.08 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
12 | Jennie Turunen | 1981 | 470 | 32.87 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
13 | Ella Wessén | 1982 | 444 | 33.51 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
14 | Alejandra Ganem Cuenca | 1983 | 415 | 34.26 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
15 | Maria Norman | 1981 | 398 | 34.76 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
16 | Elin Nilsson | 1985 | 352 | 36.19 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
17 | Anna Kazakova | 1985 | 194 | 44.12 | ||||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Jonna Nybäck | 1988 | 7 | 749 | 27.99 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
2 | Hedvig Lestander | 1988 | 5 | 653 | 29.29 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
3 | Matilda Angberg | 1990 | 4 | 650 | 29.34 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Sarah Gustafsson | 1990 | 3 | 647 | 29.38 | |||||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
5 | Jennie Karlsson | 1987 | 2 | 645 | 29.42 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Julia Olsson | 1989 | 1 | 612 | 29.94 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
7 | Sofie Pettersson | 1988 | 607 | 30.02 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
8 | Jonna Meerits | 1986 | 605 | 30.04 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
9 | Emma Claesson | 1989 | 599 | 30.14 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
10 | Jessica Henriksson | 1989 | 589 | 30.32 | ||||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
11 | Emelie Ernstsson | 1990 | 583 | 30.42 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
12 | Kristina von Schreeb | 1989 | 562 | 30.80 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
13 | Kim Pettersson-Bohlin | 1988 | 558 | 30.87 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
14 | Anna Harrysson | 1990 | 524 | 31.52 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
15 | Elin Nyysti | 1987 | 508 | 31.85 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
16 | Kristina Brodin | 1989 | 483 | 32.38 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
17 | Emy Öhling | 1990 | 444 | 33.30 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
18 | Emilie Andersson | 1988 | 439 | 33.44 | ||||||
Bålsta Simklubb | ||||||||||
19 | Jenny Johansson | 1988 | 410 | 34.20 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
20 | Kiowa Stofkoper | 1987 | 334 | 36.61 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
21 | Jenny Nilsson | 1987 | 318 | 37.21 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anna Åhlin | 1991 | 26.65 | |||||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
2 | Josefin Nilsson | 1993 | 27.53 | |||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
3 | My Wigholm | 1991 | 29.54 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
4 | Sara Edenfelt | 1992 | 29.71 | |||||||
Simklubben Hajen | ||||||||||
5 | Marie Håkansson | 1992 | 30.09 | |||||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
6 | Cassandra Eliasson | 1991 | 30.55 | |||||||
Kristinehamns Simsällskap | ||||||||||
7 | Mikaela Eliasson | 1993 | 30.60 | |||||||
Kristinehamns Simsällskap | ||||||||||
8 | Sara Huslid | 1995 | 30.75 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
9 | Agnes Larsson | 1991 | 31.49 | |||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
10 | Carolina Porras-Lehto | 1991 | 31.56 | |||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
11 | Louise Axdorff | 1992 | 32.29 | |||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 85 - 89 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Tamas Borossy | 1928 | 60 | 51.79 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anders Söderqvist | 1933 | 198 | 34.80 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Kristian König | 1932 | 95 | 44.45 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Lauri Malk | 1937 | 239 | 32.71 | ||||||
Cetus Espoo | ||||||||||
2 | Peter Bergengren | 1938 | 4 | 197 | 34.88 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Erik Forslund | 1937 | 3 | 178 | 36.08 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
4 | Olof Söderqvist | 1937 | 2 | 151 | 38.10 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
5 | Lars Edstedt | 1936 | 1 | 129 | 40.11 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Hans Eriksson | 1945 | 7 | 331 | 29.34 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Olle Axling | 1945 | 5 | 271 | 31.34 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
3 | Nils Wahlberg | 1943 | 4 | 267 | 31.50 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
4 | Bo Ljungberg | 1945 | 3 | 254 | 32.05 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
5 | Bo Toresäter | 1944 | 2 | 221 | 33.55 | |||||
Simklubben Elfsborg | ||||||||||
6 | Christian Tollstoy | 1943 | 1 | 220 | 33.59 | |||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
7 | Lester Eriksson | 1942 | 215 | 33.86 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
8 | Mats Svensson | 1943 | 183 | 35.71 | ||||||
Simklubben Elfsborg | ||||||||||
9 | Håkan Bengtsson | 1942 | 183 | 35.72 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
10 | Kennerth Persson | 1945 | 110 | 42.34 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
11 | Milos Ondrasek | 1943 | 93 | 44.67 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
12 | Per Ahlqvist | 1942 | 90 | 45.28 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Glen Bengtsson | 1949 | 7 | 366 | 28.36 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
2 | Ulf Gabrielsson | 1948 | 5 | 357 | 28.60 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Rolf Tegeback | 1948 | 4 | 326 | 29.48 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Kjell Hanserius | 1947 | 3 | 295 | 30.49 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
5 | Jan Blomgren | 1950 | 2 | 282 | 30.93 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
6 | Lars Backlund | 1949 | 1 | 268 | 31.47 | |||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
7 | Eric Brandelius | 1949 | 228 | 33.19 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
8 | Kaj Gorosch | 1948 | 154 | 37.86 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Leonard Bielicz | 1951 | 7 | 413 | 27.24 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Stefan Andersson | 1955 | 5 | 323 | 29.58 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
3 | Leif Björklund | 1953 | 4 | 312 | 29.91 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
4 | Per Lindqvist | 1955 | 3 | 290 | 30.66 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
5 | Tommy Aspegårdh | 1955 | 2 | 267 | 31.49 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
6 | Bill Engman | 1952 | 1 | 223 | 33.45 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Lars Ekdahl | 1954 | 223 | 33.47 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
8 | Nils Kärrlander | 1951 | 217 | 33.77 | ||||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
9 | Olli Aulio | 1952 | 200 | 34.69 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
10 | Peter Svanberg | 1955 | 196 | 34.89 | ||||||
Simklubben S 02 | ||||||||||
11 | Lars Nielsen | 1955 | 196 | 34.92 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Rolf Gustafsson | 1960 | 7 | 446 | 26.55 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Lennart Mentor | 1960 | 5 | 432 | 26.84 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
3 | Dave Schardt | 1959 | 4 | 431 | 26.87 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Henrik Bodén | 1959 | 3 | 356 | 28.63 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
5 | Gunnar Holmberg | 1958 | 2 | 349 | 28.81 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
6 | Bengt Olsson | 1956 | 1 | 348 | 28.84 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
7 | Robert Jakubek | 1959 | 323 | 29.56 | ||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
8 | Ragnar Svensson | 1960 | 323 | 29.57 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
9 | Mikael Gardell | 1960 | 320 | 29.65 | ||||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
10 | Bo Fogelberg | 1957 | 300 | 30.32 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
11 | Mats Dänsel | 1957 | 298 | 30.36 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
12 | Rolf Törnqvist | 1959 | 289 | 30.70 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
13 | Anders Lundström | 1958 | 284 | 30.88 | ||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
14 | Thomas Andersson | 1959 | 240 | 32.64 | ||||||
Bålsta Simklubb | ||||||||||
15 | Lars Örnholmer | 1956 | 182 | 35.79 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
16 | Björn Lind | 1960 | 173 | 36.42 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
17 | Håkan Blonde | 1958 | 121 | 41.02 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Tor-Arne Pedersen | 1965 | 536 | 24.98 | ||||||
Varg, IL | ||||||||||
2 | Joakim Sjöholm | 1963 | 7 | 497 | 25.62 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
3 | Anders Haglund | 1961 | 5 | 479 | 25.94 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Jonas Hallgren | 1964 | 4 | 459 | 26.30 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Lars Sandberg | 1965 | 3 | 425 | 26.99 | |||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
6 | Mats Norlin | 1965 | 2 | 421 | 27.08 | |||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
7 | Jan Sigurdh | 1965 | 1 | 394 | 27.68 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Per Gustafsson | 1964 | 1 | 394 | 27.68 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
9 | Per-Ola Quist | 1961 | 388 | 27.82 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
10 | Dan Larsson | 1961 | 374 | 28.16 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
11 | Hans Palmqvist | 1962 | 369 | 28.29 | ||||||
Varberg Sim | ||||||||||
12 | Gunnar Bergman | 1963 | 364 | 28.41 | ||||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
13 | Anders Bergqvist | 1965 | 363 | 28.44 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
14 | Harri Mossmyr | 1962 | 362 | 28.47 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
15 | Torbjörn Wolffram | 1964 | 360 | 28.52 | ||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
16 | Björn Broqvist | 1963 | 347 | 28.88 | ||||||
Kristinehamns Simsällskap | ||||||||||
17 | Sergei Frolov | 1964 | 344 | 28.97 | ||||||
Club Neva Stars | ||||||||||
18 | Mats J Larsson | 1965 | 341 | 29.03 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
19 | Erik Bodén | 1965 | 333 | 29.27 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
20 | Jörgen Tisell | 1961 | 329 | 29.38 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
21 | Per Norstroem | 1965 | 328 | 29.43 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
22 | Gustav Foghammar | 1964 | 322 | 29.60 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
23 | Håkan Frank | 1963 | 320 | 29.66 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
24 | Michael Stigson | 1961 | 312 | 29.92 | ||||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
25 | Peter Håkansson | 1965 | 310 | 29.99 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
26 | Mats Dellmark | 1965 | 306 | 30.11 | ||||||
Älvsjö AIK Fritid | ||||||||||
27 | Anders Kussak | 1964 | 279 | 31.03 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
28 | Johannes Dellby | 1965 | 243 | 32.50 | ||||||
Bålsta Simklubb | ||||||||||
29 | Johan Östrand | 1963 | 236 | 32.81 | ||||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
30 | Jan Andersson | 1962 | 223 | 33.47 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
31 | Håkan Quist | 1961 | 220 | 33.62 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
32 | Ulf Eriksson | 1965 | 215 | 33.86 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
33 | Lars Reuterskiöld | 1963 | 212 | 34.04 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
34 | Leif Eriksson | 1963 | 205 | 34.42 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
35 | Per Englund | 1961 | 200 | 34.70 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
36 | Peter Karlsson | 1963 | 157 | 37.57 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
37 | Johan Arvidsson | 1964 | 132 | 39.79 | ||||||
Jönköpings Simsällskap | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Joakim Holmquist | 1969 | 7 | 630 | 23.67 | Nordiska rekord ind | ||||
Jönköpings Simsällskap | ||||||||||
2 | George Papp | 1970 | 5 | 538 | 24.95 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
3 | Ola Söderberg | 1966 | 4 | 509 | 25.42 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
4 | Håkan Agnell | 1970 | 3 | 506 | 25.47 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Anders Nyberg | 1967 | 2 | 505 | 25.48 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
6 | Martin Andersson | 1970 | 1 | 488 | 25.78 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
7 | Dan Anderberg | 1967 | 485 | 25.83 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
8 | Stefan Andersson | 1970 | 466 | 26.18 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
9 | Ragnar Agnell | 1967 | 460 | 26.28 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Lennart Norrby | 1970 | 433 | 26.82 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
11 | Fredrik Björn | 1966 | 418 | 27.14 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
11 | Henrik Mattsson | 1968 | 418 | 27.14 | ||||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
13 | Leif Janzén | 1969 | 398 | 27.59 | ||||||
Mölndals Allmänna Simsällskap | ||||||||||
14 | Jonas Nilsson | 1967 | 394 | 27.68 | ||||||
Gustavsbergs Simsällskap | ||||||||||
15 | Kristian Wollersjö | 1969 | 379 | 28.05 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
16 | Patrik Asp | 1966 | 375 | 28.15 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
17 | John Iggström | 1966 | 368 | 28.31 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
18 | John Nissfolk | 1970 | 363 | 28.45 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
19 | Björn Stille | 1969 | 351 | 28.77 | ||||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
20 | Peter Dombos | 1969 | 345 | 28.92 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
21 | Joakim Axelsson | 1968 | 333 | 29.27 | ||||||
Simklubben Laxen | ||||||||||
22 | Johan Malmros | 1970 | 325 | 29.51 | ||||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
23 | Lars Malmqvist | 1967 | 322 | 29.61 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
24 | Per-Ola Skoglund | 1969 | 312 | 29.92 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
25 | Erik Sundberg | 1969 | 306 | 30.12 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
26 | Mikael Olsson | 1969 | 300 | 30.31 | ||||||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
27 | Hampus Arvidsson | 1969 | 271 | 31.35 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
28 | Kristoffer Lyberg | 1968 | 253 | 32.07 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
29 | Thomas Nilsson | 1968 | 226 | 33.28 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
30 | Ian James | 1970 | 209 | 34.17 | ||||||
City of Oxford Masters Club | ||||||||||
31 | Anders Rosqvist | 1966 | 183 | 35.72 | ||||||
Falu Simsällskap | ||||||||||
32 | Mikael Groth | 1968 | 153 | 37.91 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
- | Vidar Gothenby | 1968 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Mikael Lennehag | 1974 | 7 | 560 | 24.62 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Andreas Taflin | 1973 | 5 | 505 | 25.48 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Peter Pärlklo | 1971 | 4 | 495 | 25.66 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Mikael E Rosén | 1974 | 3 | 466 | 26.17 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
5 | Jonas Aneheim | 1971 | 2 | 459 | 26.31 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Martin Nyberg | 1971 | 1 | 451 | 26.47 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
7 | Johan Wernström | 1972 | 441 | 26.65 | ||||||
Motala Simsällskap | ||||||||||
8 | Lars Pettersson | 1974 | 440 | 26.67 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
9 | Robert Lövström | 1975 | 440 | 26.68 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
10 | Joakim Hector | 1972 | 421 | 27.07 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
11 | Pierre Leander | 1973 | 416 | 27.19 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
12 | Niklas Lehammer | 1972 | 414 | 27.23 | ||||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
13 | Niklas Wolkert | 1971 | 408 | 27.37 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
14 | Anders Höglund | 1974 | 402 | 27.49 | ||||||
Mölndals Allmänna Simsällskap | ||||||||||
15 | Niklas Elison | 1971 | 399 | 27.56 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
16 | Peter Sundstedt | 1972 | 392 | 27.72 | ||||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
17 | Anders Flatow | 1972 | 391 | 27.74 | ||||||
Åkersberga Simsällskap | ||||||||||
18 | Johan Meurling | 1973 | 389 | 27.80 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
19 | Jonas Petersson | 1974 | 383 | 27.95 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
20 | Stefan Behring | 1974 | 376 | 28.12 | ||||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
21 | Andrew Maclean | 1975 | 364 | 28.42 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
22 | Fredrik Hellberg | 1973 | 359 | 28.55 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
23 | Nicklas Täck | 1973 | 354 | 28.67 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
24 | Daniel Gertmo | 1973 | 353 | 28.71 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
25 | Christian Engström | 1971 | 352 | 28.75 | ||||||
Varberg Sim | ||||||||||
26 | Örjan Olsson | 1972 | 349 | 28.82 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
27 | Petter Svensson | 1973 | 338 | 29.12 | ||||||
Åkersberga Simsällskap | ||||||||||
28 | Robert Westman | 1975 | 334 | 29.25 | ||||||
Falu Simsällskap | ||||||||||
29 | Stefan Andersson | 1973 | 328 | 29.42 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
30 | Mikael Lindström | 1971 | 320 | 29.67 | ||||||
Ronneby Simsällskap | ||||||||||
31 | Janne Forsberg | 1972 | 318 | 29.71 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
32 | Christian Nyblom | 1972 | 299 | 30.33 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
33 | Albert Bengtson | 1974 | 255 | 31.98 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
34 | Martin Veinbergs | 1971 | 218 | 33.69 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
35 | Mikael Buschow | 1975 | 213 | 33.96 | ||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
36 | Thomas Tegstam | 1973 | 212 | 34.04 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
37 | Anders Larsson | 1972 | 205 | 34.41 | ||||||
Åkersberga Simsällskap | ||||||||||
- | Hans Westman | 1973 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Joakim Dahl | 1976 | 7 | 544 | 24.86 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Ola Fagerstrand | 1977 | 5 | 516 | 25.30 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Przemyslaw Kucharczyk | 1978 | 4 | 508 | 25.44 | |||||
Smålandsstenars Simsällskap | ||||||||||
4 | Christian Ék | 1980 | 3 | 506 | 25.47 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
4 | Jonas Falk | 1979 | 3 | 506 | 25.47 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
6 | Ted Molin | 1977 | 1 | 487 | 25.80 | |||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
7 | Nichlas Westerlund | 1980 | 475 | 26.00 | ||||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
8 | Roger Sjösten | 1977 | 472 | 26.07 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
9 | Per Ölve | 1977 | 464 | 26.21 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
10 | Christian Löfgren | 1980 | 462 | 26.25 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
11 | Henrik Gustavsson | 1977 | 457 | 26.35 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
12 | Andreas Lentonsson | 1980 | 447 | 26.54 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
13 | Börje Lehrman | 1976 | 446 | 26.56 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
14 | Johan Bursell | 1976 | 432 | 26.85 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
15 | Erik Lindström | 1978 | 431 | 26.87 | ||||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
16 | Weine Högberg | 1978 | 417 | 27.17 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
17 | Andreas Höglin | 1979 | 416 | 27.18 | ||||||
Höga Kustens Simsällskap | ||||||||||
18 | Viktor Ehrnholm Larsson | 1979 | 413 | 27.25 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
19 | Björn Hall | 1980 | 394 | 27.68 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
20 | Tobias Ernemark | 1976 | 366 | 28.37 | ||||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
21 | André Berg | 1980 | 360 | 28.52 | ||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
22 | Jonny Reichwald | 1980 | 305 | 30.14 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
23 | Carl Magnus Helin | 1976 | 287 | 30.75 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
24 | Björn Uppeke | 1980 | 284 | 30.87 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
- | Thomas Emilsson | 1980 | DNS | |||||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
- | Oscar Åkesson | 1977 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Petter Stymne | 1983 | 7 | 746 | 22.38 | Nordiska rekord ind | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Stefan Nystrand | 1981 | 5 | 693 | 22.93 | |||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
3 | Marcus Piehl | 1985 | 4 | 674 | 23.15 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
4 | Björn C-G Callenberg | 1981 | 3 | 618 | 23.83 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
5 | Klas Wiréhn | 1985 | 2 | 591 | 24.18 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
6 | Magnus Rölin | 1984 | 1 | 538 | 24.95 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
7 | Gabriel Pap | 1982 | 478 | 25.95 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
8 | Andreas Welander | 1985 | 477 | 25.98 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
9 | Robert Grynner | 1983 | 474 | 26.03 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
10 | Henrik Antonsson | 1982 | 458 | 26.33 | ||||||
Varberg Sim | ||||||||||
11 | Gustaf Toll | 1985 | 450 | 26.49 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
12 | Nils Zätterström | 1981 | 425 | 26.99 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
13 | Alexandros Vlastos | 1983 | 404 | 27.44 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
14 | Björn Sievert | 1984 | 385 | 27.90 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
15 | David Lindahl | 1982 | 380 | 28.01 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
16 | Love Lundell | 1984 | 378 | 28.06 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
17 | Johan Falk | 1982 | 363 | 28.44 | ||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
18 | Peter Wallebäck | 1984 | 317 | 29.77 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
19 | Andreas Jonerholm | 1981 | 301 | 30.29 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
20 | Lukas Bergliden | 1983 | 287 | 30.77 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
21 | Zaid Kamal | 1985 | 218 | 33.71 | ||||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
- | Evgeniy Krivtsov | 1985 | DNS | |||||||
Poseydon Russian Federation | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Pontus Flodqvist | 1988 | 7 | 698 | 22.88 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Kristofer Johansson | 1987 | 5 | 633 | 23.64 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
3 | Christoffer Stolt | 1987 | 4 | 611 | 23.92 | |||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
4 | Mark Åström-Karlsson | 1987 | 3 | 568 | 24.50 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Marcus Tuomela | 1988 | 2 | 537 | 24.96 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
6 | Redir Ajiul | 1988 | 1 | 530 | 25.07 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Marcus Pellfolk | 1986 | 522 | 25.20 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
8 | Jesper Kalldin | 1990 | 508 | 25.43 | ||||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
9 | Arvid Persson | 1990 | 502 | 25.53 | ||||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
10 | Erik Persson | 1987 | 500 | 25.56 | ||||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
10 | Peter Fagerström | 1989 | 500 | 25.56 | ||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
12 | Christoffer Arvidsson | 1989 | 488 | 25.77 | ||||||
Jönköpings Simsällskap | ||||||||||
13 | Daniel Cederqvist | 1986 | 477 | 25.98 | ||||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
14 | Villum Hansson | 1988 | 468 | 26.14 | ||||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
15 | Toni Hastenpflug | 1988 | 465 | 26.19 | ||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
16 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 458 | 26.33 | ||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
17 | Martin Brattmyr | 1988 | 457 | 26.35 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
18 | Robin Zetterman | 1986 | 440 | 26.67 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
19 | Erik Smiding | 1988 | 427 | 26.95 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
20 | Johan Rådbjer | 1988 | 426 | 26.96 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
21 | Tim Andersson-Lind | 1989 | 425 | 26.98 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
22 | Jesper Fuhr | 1988 | 364 | 28.42 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
23 | Christian Borg-Bagge | 1986 | 348 | 28.86 | ||||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
24 | Hampus Carlsson | 1989 | 345 | 28.92 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
25 | André Oliveira | 1986 | 281 | 30.99 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
26 | Andreas Steijner | 1988 | 242 | 32.57 | ||||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
- | Jonas Hagberg | 1988 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Philippe Monmousseau | 1991 | 543 | 24.88 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
2 | Simon Nexbo | 1992 | 525 | 25.16 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
3 | Oskar Holmgren | 1994 | 501 | 25.55 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
4 | Philip Ekman | 1991 | 483 | 25.87 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Gustav Nilsson Björk | 1995 | 426 | 26.96 | ||||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
6 | Niklas Andersson | 1992 | 352 | 28.75 | ||||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
7 | Corentin Foure | 1993 | 346 | 28.90 | ||||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
8 | Peter Lundberg | 1991 | 321 | 29.64 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
9 | Stefano Barguena Domarchi | 1991 | 245 | 32.44 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Margareta Rainer | 1949 | 685 | 47.92 | 1:40.63 | |||||
Gävle Simsällskap | ||||||||||
2 | Harriet Bure | 1946 | 473 | 52.80 | 1:53.88 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Mona B Klöfver | 1955 | 736 | 44.33 | 1:35.70 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
2 | Lena Johansson | 1954 | 485 | 52.29 | 1:49.95 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anne Sundell | 1960 | 630 | 42.16 | 1:31.47 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anna-Karin Josefson | 1964 | 7 | 728 | 39.44 | 1:23.60 | Svenska rekord ind | |||
Varberg Sim | ||||||||||
2 | Marie Hansson | 1964 | 5 | 676 | 40.23 | 1:25.69 | ||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
3 | Lilie Larsson | 1961 | 4 | 559 | 41.91 | 1:31.26 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Ingrid Lindelöw-Berntson | 1964 | 3 | 555 | 43.56 | 1:31.52 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Marie Dahlbom | 1965 | 2 | 553 | 42.99 | 1:31.64 | ||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
6 | Mimmi Kvissberg | 1962 | 1 | 418 | 47.86 | 1:40.53 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
7 | Margit Svenson | 1961 | 254 | 57.53 | 1:58.75 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Maria Gustafsson | 1967 | 5 | 676 | 39.34 | 1:22.75 | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
2 | Cari Holmquist | 1968 | 4 | 648 | 39.33 | 1:23.93 | ||||
Jönköpings Simsällskap | ||||||||||
3 | Annica Åberg | 1966 | 3 | 601 | 40.81 | 1:26.06 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Monika Larsson | 1968 | 2 | 412 | 46.78 | 1:37.58 | ||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
5 | Kerstin Lantz | 1967 | 1 | 397 | 47.16 | 1:38.82 | ||||
Billingens Simklubb | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Britt-Marie Nilsson | 1971 | 7 | 639 | 38.18 | 1:21.88 | ||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
2 | Cecilia Kentell | 1975 | 5 | 632 | 38.44 | 1:22.18 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Tracey Isaksson | 1973 | 4 | 585 | 40.54 | 1:24.34 | ||||
Falu Simsällskap | ||||||||||
4 | Lotta Koskinen | 1974 | 573 | 38.45 | 1:24.90 | |||||
Tuusulan Uimaseura | ||||||||||
5 | Marina Perepelkina | 1972 | 571 | 39.51 | 1:25.01 | |||||
Club Neva Stars | ||||||||||
6 | Anna Långström | 1973 | 3 | 557 | 40.85 | 1:25.73 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
7 | Annika Svensson | 1974 | 2 | 533 | 41.52 | 1:27.01 | ||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
8 | Camilla Davidsson | 1971 | 1 | 523 | 40.82 | 1:27.56 | ||||
Simklubben Triton | ||||||||||
9 | Cecilia Jönsson | 1974 | 421 | 43.52 | 1:34.12 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Margreet Aanstoot | 1980 | 7 | 717 | 36.34 | 1:17.29 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Anette Fröberg | 1977 | 5 | 552 | 39.44 | 1:24.31 | ||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
3 | Ellenor Olofsson | 1979 | 4 | 512 | 41.03 | 1:26.45 | ||||
Markaryds Simsällskap | ||||||||||
4 | Linda Fleck | 1976 | 3 | 481 | 41.25 | 1:28.26 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
5 | Martina Löfstrand | 1976 | 2 | 460 | 41.45 | 1:29.59 | ||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
6 | Lovisa Cottrell | 1980 | 1 | 141 | 1:01.62 | 2:12.78 | ||||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Malin Svensson | 1985 | 7 | 712 | 34.49 | 1:15.00 | Svenska rekord ind | |||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Hanna Wengrud | 1984 | 5 | 631 | 36.29 | 1:18.08 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
3 | Jenni Svensson | 1982 | 4 | 608 | 37.33 | 1:19.04 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Stina Sjölander | 1984 | 3 | 538 | 37.89 | 1:22.31 | ||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
5 | Emma Johnstone | 1985 | 2 | 514 | 38.91 | 1:23.61 | ||||
Simklubben Triton | ||||||||||
6 | Sofia Borglin | 1981 | 1 | 460 | 40.26 | 1:26.76 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
- | Janina Gårdensjö | 1984 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Carolina Nordin | 1987 | 7 | 680 | 35.41 | 1:15.99 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Ida Kjos | 1988 | 5 | 545 | 37.76 | 1:21.81 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
3 | Veronica Johansson | 1987 | 4 | 444 | 40.98 | 1:27.60 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Kiowa Stofkoper | 1987 | 3 | 405 | 42.37 | 1:30.29 | ||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
5 | Anna Harrysson | 1990 | 2 | 393 | 41.90 | 1:31.20 | ||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
6 | Jenny Johansson | 1988 | 1 | 310 | 46.27 | 1:38.65 | ||||
IKSU Simning | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Josefin Nilsson | 1993 | 34.64 | 1:14.68 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
2 | Jenniefer Lundberg | 1994 | 40.25 | 1:24.49 | ||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
3 | Sara Huslid | 1995 | 40.97 | 1:28.06 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Rolf Otterberg | 1938 | 142 | 48.35 | 1:46.58 | |||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
2 | Erik Forslund | 1937 | 108 | 53.69 | 1:56.72 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ulf Brangefält | 1942 | 3 | 179 | 45.67 | 1:38.55 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
- | Matthias Kroner | 1943 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
- | Per Ahlqvist | 1942 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Lars Backlund | 1949 | 199 | 42.18 | 1:35.12 | |||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Stefan Andersson | 1955 | 3 | 264 | 41.30 | 1:26.68 | ||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
2 | Kjell Westin | 1954 | 2 | 221 | 43.22 | 1:31.92 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
3 | Peter Svanberg | 1955 | 1 | 202 | 43.17 | 1:34.70 | ||||
Simklubben S 02 | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ronny Oltner | 1956 | 7 | 382 | 35.50 | 1:16.60 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
2 | Eric Sjöström | 1959 | 5 | 376 | 35.97 | 1:17.02 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
3 | Glen Christiansen | 1957 | 4 | 357 | 36.52 | 1:18.34 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
4 | Jan Frennberg | 1957 | 3 | 308 | 39.94 | 1:22.34 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
5 | Ulf Hedin | 1958 | 2 | 294 | 38.38 | 1:23.61 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
6 | Rikard Unelius | 1958 | 1 | 253 | 41.35 | 1:27.90 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Håkan Blonde | 1958 | 182 | 46.03 | 1:37.99 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Tor-Arne Pedersen | 1965 | 558 | 30.89 | 1:07.52 | Europa rekord ind | ||||
Varg, IL | ||||||||||
2 | Mats Ladeborn | 1961 | 7 | 442 | 34.72 | 1:13.00 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
3 | Hans Palmqvist | 1962 | 5 | 417 | 34.71 | 1:14.38 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
4 | Lars Hennert | 1961 | 4 | 387 | 34.93 | 1:16.25 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Jan Mandahl | 1961 | 3 | 384 | 36.08 | 1:16.49 | ||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
6 | Göran Fält | 1963 | 2 | 356 | 37.10 | 1:18.46 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
7 | Igor Lishajko | 1963 | 1 | 353 | 36.02 | 1:18.62 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
8 | Dennis Åberg | 1965 | 349 | 37.12 | 1:18.95 | |||||
Mölndals Allmänna Simsällskap | ||||||||||
9 | Michael Macdonald | 1962 | 329 | 37.25 | 1:20.53 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
10 | Kristaer Sikström | 1965 | 323 | 37.19 | 1:20.99 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
11 | Vladimir Stazhkin | 1963 | 311 | 37.70 | 1:22.04 | |||||
Club Neva Stars | ||||||||||
12 | Olle Petersson | 1965 | 305 | 37.77 | 1:22.58 | |||||
Gustavsbergs Simsällskap | ||||||||||
13 | Anders Kussak | 1964 | 290 | 39.71 | 1:23.98 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
14 | Johannes Dellby | 1965 | 243 | 41.51 | 1:29.06 | |||||
Bålsta Simklubb | ||||||||||
15 | Lars-Gunnar Aufrecht | 1963 | 228 | 42.92 | 1:30.95 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
16 | Kennet Lauri | 1963 | 218 | 42.83 | 1:32.29 | |||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
17 | Johan Östrand | 1963 | 202 | 44.13 | 1:34.73 | |||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
18 | Lars Stark | 1961 | 171 | 46.43 | 1:40.14 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
19 | Peter Karlsson | 1963 | 164 | 47.14 | 1:41.57 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
20 | Lars Hällgren | 1964 | 159 | 46.29 | 1:42.50 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Per Sundström | 1968 | 7 | 427 | 35.26 | 1:13.83 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Mats Rubertson | 1967 | 5 | 406 | 35.43 | 1:15.05 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Lennart Fritzon | 1968 | 4 | 405 | 35.68 | 1:15.11 | ||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
4 | Matthew Gomez | 1966 | 400 | 34.81 | 1:15.42 | |||||
City of Oxford Masters Club | ||||||||||
5 | Peter Ahlgren | 1968 | 3 | 374 | 35.99 | 1:17.12 | ||||
Simklubben Triton | ||||||||||
6 | Fredrik Björn | 1966 | 2 | 335 | 39.36 | 1:20.03 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
7 | Niklas Sköld | 1969 | 1 | 329 | 37.86 | 1:20.48 | ||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
8 | Romain Haettel | 1970 | 326 | 37.22 | 1:20.75 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
9 | Tomas Wiiand | 1968 | 323 | 37.35 | 1:21.03 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
10 | Lars Mattson | 1968 | 316 | 38.77 | 1:21.62 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
11 | Johan Malmros | 1970 | 290 | 38.29 | 1:23.93 | |||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
12 | Henrik Holmberg | 1969 | 277 | 39.14 | 1:25.27 | |||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
13 | Kristian Wollersjö | 1969 | 270 | 40.09 | 1:25.94 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
14 | Peter Dombos | 1969 | 270 | 40.76 | 1:26.00 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
15 | Alioscha Lopez | 1966 | 269 | 40.41 | 1:26.11 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
16 | Anders Friberg | 1970 | 241 | 41.18 | 1:29.27 | |||||
Ronneby Simsällskap | ||||||||||
17 | Roland Strömbeck | 1966 | 176 | 44.45 | 1:39.18 | |||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
18 | Ian James | 1970 | 151 | 47.97 | 1:44.27 | |||||
City of Oxford Masters Club | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Stefan Scherling | 1972 | 7 | 564 | 31.36 | 1:07.29 | ||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
2 | Per Svanberg | 1971 | 5 | 551 | 31.18 | 1:07.83 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Magnús Konrádsson | 1975 | 4 | 516 | 32.28 | 1:09.31 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Eerikki Rutanen | 1972 | 505 | 32.63 | 1:09.80 | |||||
Tuusulan Uimaseura | ||||||||||
5 | Jesper Hedblom | 1972 | 3 | 413 | 35.06 | 1:14.67 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
6 | Simon Malmberg | 1974 | 2 | 409 | 35.13 | 1:14.90 | ||||
Angereds Simsällskap | ||||||||||
7 | Anders Höglund | 1974 | 1 | 348 | 37.37 | 1:18.99 | ||||
Mölndals Allmänna Simsällskap | ||||||||||
8 | Ryan Provencher | 1974 | 319 | 37.55 | 1:21.37 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
9 | Daniel Gertmo | 1973 | 316 | 38.09 | 1:21.57 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
10 | Rickard Broddvall | 1973 | 309 | 38.19 | 1:22.24 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
11 | Christian Engström | 1971 | 296 | 39.77 | 1:23.38 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
12 | Mattias Karlsson | 1973 | 286 | 38.68 | 1:24.36 | |||||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
13 | Mikael Lindström | 1971 | 265 | 41.16 | 1:26.55 | |||||
Ronneby Simsällskap | ||||||||||
14 | Olof Andersson | 1971 | 258 | 41.41 | 1:27.34 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
15 | Martin Veinbergs | 1971 | 221 | 42.20 | 1:31.96 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
16 | Thomas Tegstam | 1973 | 198 | 44.43 | 1:35.32 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Staffan Tell | 1979 | 7 | 518 | 32.63 | 1:09.20 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Christian Ék | 1980 | 5 | 500 | 32.90 | 1:10.04 | ||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
3 | Conny Andersen | 1978 | 4 | 403 | 35.74 | 1:15.23 | ||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
4 | Roger Sjösten | 1977 | 3 | 396 | 35.59 | 1:15.69 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Patrik Noll | 1980 | 2 | 394 | 36.29 | 1:15.83 | ||||
Örebro Simallians | ||||||||||
6 | Adrian Bengtson | 1976 | 1 | 369 | 36.15 | 1:17.51 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
7 | Nicklas Åhman | 1976 | 359 | 36.75 | 1:18.22 | |||||
Sollefteå Allmänna Simsällskap | ||||||||||
8 | Erik Lindström | 1978 | 291 | 39.23 | 1:23.83 | |||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Björn C-G Callenberg | 1981 | 5 | 563 | 31.29 | 1:07.31 | ||||
Örebro Simallians | ||||||||||
2 | Dag Jönsson | 1981 | 4 | 512 | 32.60 | 1:09.50 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
3 | Erik Trybom | 1984 | 3 | 453 | 34.23 | 1:12.38 | ||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
4 | Jan Bebenek | 1982 | 2 | 372 | 36.46 | 1:17.31 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Andreas Jonerholm | 1981 | 1 | 285 | 38.65 | 1:24.49 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Niklas Tour | 1989 | 7 | 714 | 28.92 | 1:02.21 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Hampus Ny | 1990 | 5 | 587 | 31.14 | 1:06.39 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Johan Dahlgren | 1986 | 4 | 578 | 29.77 | 1:06.74 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Andreas Edlund | 1989 | 3 | 578 | 31.28 | 1:06.75 | ||||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
5 | Pedro Pacheco | 1987 | 2 | 458 | 33.63 | 1:12.14 | ||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
6 | Robin Cederqvist | 1989 | 1 | 453 | 33.10 | 1:12.39 | ||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
7 | Björn Westergren | 1987 | 450 | 33.93 | 1:12.52 | |||||
Simklubben Ran | ||||||||||
- | Pavel Efimov | 1989 | DSQ | Felaktig simning | ||||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Marcus Nordin | 1992 | 505 | 32.09 | 1:09.83 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
2 | Gustav Nilsson Björk | 1995 | 403 | 34.55 | 1:15.27 | |||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
3 | Timothy Mackin | 1995 | 397 | 35.27 | 1:15.65 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
4 | Julian Placek | 1995 | 243 | 42.13 | 1:29.06 | |||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 85 - 89 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
- | Kerstin Gjöres | 1927 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 75 - 79 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Ebba Wahlström | 1938 | 518 | 54.10 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Margit Ohlsson | 1945 | 1097 | 37.50 | Världsrekord ind | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
2 | Agneta Lagerbeck | 1941 | 413 | 51.94 | ||||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Bitte Axling | 1946 | 747 | 39.21 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
2 | Ulla Öhman | 1948 | 491 | 45.09 | ||||||
Fagersta Simklubb | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Eva Berglund-Lindbäck | 1955 | 3 | 496 | 41.69 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
2 | Kerstin Hargin | 1954 | 2 | 490 | 41.87 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Sofie Isaksson | 1954 | 1 | 287 | 49.99 | |||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Gunilla Rasmuson | 1957 | 707 | 36.60 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Birgitta Appelfeldt Thylwe | 1957 | 551 | 39.78 | ||||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anne Mannela | 1963 | 7 | 669 | 34.95 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Annika Svanberg | 1962 | 5 | 607 | 36.11 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
3 | Hailan Ahlberg | 1965 | 4 | 537 | 37.62 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
4 | Angela Ekelöf | 1963 | 3 | 506 | 38.37 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
5 | Kicki Molin | 1964 | 2 | 502 | 38.47 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
6 | Sara Henrysson Eidvall | 1961 | 1 | 286 | 46.41 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Anette Sundfors | 1965 | 225 | 50.23 | ||||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
8 | Marie Westholm | 1961 | 221 | 50.57 | ||||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Caroline Lindborg | 1966 | 7 | 820 | 32.31 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Camilla Lagerfors | 1970 | 5 | 631 | 35.25 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Marika Rohlin | 1966 | 4 | 588 | 36.09 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
4 | Ulrika Balslev | 1966 | 3 | 581 | 36.24 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
5 | Annette Andersson | 1969 | 2 | 566 | 36.55 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
6 | Marie Jernberg | 1969 | 1 | 518 | 37.65 | |||||
Älvsjö AIK Fritid | ||||||||||
7 | Camilla Thuné | 1967 | 513 | 37.78 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
8 | Tove Filipsson | 1970 | 505 | 37.97 | ||||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
9 | Christine Elingfors | 1967 | 504 | 37.99 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
10 | Karin Axelsson | 1970 | 499 | 38.13 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
11 | Mari Ekelund | 1967 | 405 | 40.88 | ||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
12 | Marika Pock | 1966 | 403 | 40.94 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
13 | Helén Johansson | 1968 | 350 | 42.90 | ||||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
14 | Pernilla Thuresson | 1966 | 296 | 45.36 | ||||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
15 | Nell Hellberg | 1969 | 69 | 1:13.69 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 7 | 869 | 31.26 | Svenska rekord ind | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Ulrika Thuné | 1972 | 5 | 738 | 33.02 | |||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
3 | Helena Åberg | 1971 | 4 | 726 | 33.19 | |||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
4 | Ulrika Jardfelt | 1974 | 3 | 708 | 33.47 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Christine Uhrlander-Lindbom | 1971 | 2 | 682 | 33.90 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
6 | Eva Nossborn | 1975 | 1 | 649 | 34.45 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
7 | Marie Lindman | 1973 | 581 | 35.75 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
8 | Maria Lövberg | 1973 | 532 | 36.81 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
9 | Cecilia Jönsson | 1974 | 516 | 37.19 | ||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
10 | Marianne Steen | 1974 | 475 | 38.22 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
11 | Liselotte Lindgren | 1971 | 423 | 39.74 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
12 | Linda Curstedt | 1973 | 363 | 41.81 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
13 | Karolina Wiell | 1974 | 319 | 43.66 | ||||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
14 | Stefanie Friedrich | 1973 | 244 | 47.71 | ||||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
- | Ilze Adolfsson | 1972 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Ulrika Westerberg | 1977 | 7 | 559 | 34.14 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
2 | Anna Ane | 1978 | 5 | 493 | 35.59 | |||||
Gävle Simsällskap | ||||||||||
3 | Ellenor Olofsson | 1979 | 4 | 480 | 35.91 | |||||
Markaryds Simsällskap | ||||||||||
3 | Helena Sivertsson | 1977 | 4 | 480 | 35.91 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
5 | Linda Renholm | 1978 | 2 | 455 | 36.56 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
6 | Camilla Larsson | 1979 | 1 | 455 | 36.57 | |||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
7 | Anna Granberg | 1978 | 426 | 37.38 | ||||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Nathalie Larsson | 1985 | 7 | 630 | 31.99 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Helena Ekdahl | 1985 | 5 | 564 | 33.19 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
3 | Hanna Wengrud | 1984 | 4 | 560 | 33.26 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
4 | Tove Brickner | 1985 | 3 | 496 | 34.64 | |||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
5 | Elin Qvale | 1983 | 2 | 461 | 35.50 | |||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
6 | Anna Gunnarsson | 1984 | 1 | 441 | 36.01 | |||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
7 | Ella Wessén | 1982 | 388 | 37.59 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
8 | Annika Cimdins | 1985 | 378 | 37.92 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
9 | Alejandra Ganem Cuenca | 1983 | 319 | 40.13 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Katarina Tour | 1987 | 7 | 769 | 30.87 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Matilda Angberg | 1990 | 5 | 597 | 33.59 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Jonna Meerits | 1986 | 4 | 575 | 34.01 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
4 | Sarah Gustafsson | 1990 | 3 | 532 | 34.90 | |||||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
5 | Hedvig Lestander | 1988 | 2 | 468 | 36.43 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
- | Sofia Kolbovich | 1989 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anna Åhlin | 1991 | 29.39 | |||||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
2 | My Wigholm | 1991 | 33.53 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Jenniefer Lundberg | 1994 | 35.36 | |||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
4 | Mikaela Eliasson | 1993 | 36.41 | |||||||
Kristinehamns Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 85 - 89 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Tamas Borossy | 1928 | 43 | 1:04.24 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 80 - 84 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Kristian König | 1932 | 61 | 57.42 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Erik Forslund | 1937 | 169 | 40.87 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Lauri Malk | 1937 | 137 | 43.82 | ||||||
Cetus Espoo | ||||||||||
3 | Lars Edstedt | 1936 | 100 | 48.66 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Bo Toresäter | 1944 | 3 | 185 | 39.63 | |||||
Simklubben Elfsborg | ||||||||||
2 | Ivar Wallmark | 1943 | 2 | 160 | 41.62 | |||||
Simklubben Elfsborg | ||||||||||
3 | Christian Tollstoy | 1943 | 1 | 145 | 42.99 | |||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Glen Bengtsson | 1949 | 5 | 280 | 34.56 | Nordiska rekord ind | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
2 | Ulf Gabrielsson | 1948 | 4 | 235 | 36.61 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Rolf Tegeback | 1948 | 3 | 234 | 36.68 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Kaj Gorosch | 1948 | 2 | 133 | 44.28 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
- | Kjell Hanserius | 1947 | DSQ | Felaktig simning | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Tommy Aspegårdh | 1955 | 163 | 41.38 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Peter Ågrup | 1955 | 154 | 42.15 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Lennart Mentor | 1960 | 7 | 380 | 31.19 | Nordiska rekord ind | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Dmitri Khodko | 1959 | 5 | 369 | 31.52 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Mikael Nyström | 1958 | 4 | 326 | 32.83 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Ronny Oltner | 1956 | 3 | 319 | 33.09 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
5 | Veikko Mattola | 1956 | 2 | 317 | 33.14 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
6 | Ragnar Svensson | 1960 | 1 | 263 | 35.26 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
- | Lars Örnholmer | 1956 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Kjell Kraemer | 1965 | 7 | 392 | 30.87 | |||||
Lidköpings Gymnastik o SS | ||||||||||
2 | Lars Sandberg | 1965 | 5 | 379 | 31.23 | |||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
3 | Mats Norlin | 1965 | 4 | 355 | 31.91 | |||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Kristaer Sikström | 1965 | 3 | 348 | 32.12 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
5 | Anders Haglund | 1961 | 2 | 334 | 32.58 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Per Gustafsson | 1964 | 1 | 314 | 33.24 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
7 | Robert Ek | 1961 | 305 | 33.58 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
8 | Per Strand | 1961 | 287 | 34.24 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
9 | Gustav Foghammar | 1964 | 285 | 34.33 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
10 | Thomas Masseck | 1961 | 258 | 35.49 | ||||||
Ronneby Simsällskap | ||||||||||
11 | Lars Hennert | 1961 | 256 | 35.60 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
12 | Peter Håkansson | 1965 | 223 | 37.25 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
13 | Lars Reuterskiöld | 1963 | 161 | 41.51 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
14 | Ulf Eriksson | 1965 | 121 | 45.71 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Hans Fredin | 1966 | 7 | 405 | 30.54 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
2 | Göran Sköld | 1967 | 5 | 403 | 30.61 | |||||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
3 | Kaj Nilsson | 1968 | 4 | 401 | 30.65 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Jari Dahl | 1968 | 3 | 372 | 31.43 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Anders Nyberg | 1967 | 2 | 363 | 31.68 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
6 | Thiemo Voigt | 1970 | 1 | 295 | 33.94 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | John Iggström | 1966 | 264 | 35.23 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
8 | Lars Malmqvist | 1967 | 225 | 37.13 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
9 | Ian James | 1970 | 121 | 45.70 | ||||||
City of Oxford Masters Club | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Daniel Lönnberg | 1972 | 7 | 633 | 26.33 | Europa rekord ind | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Mikael Lennehag | 1974 | 5 | 506 | 28.37 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Peter Pärlklo | 1971 | 4 | 448 | 29.54 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Magnús Konrádsson | 1975 | 3 | 415 | 30.30 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Niklas Lehammer | 1972 | 2 | 384 | 31.09 | |||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
6 | Emil Alm | 1973 | 1 | 345 | 32.22 | |||||
Gustavsbergs Simsällskap | ||||||||||
7 | Lars Pettersson | 1974 | 317 | 33.14 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
8 | Oskar Börjesson | 1973 | 314 | 33.24 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
9 | Johan Meurling | 1973 | 261 | 35.37 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
10 | Örjan Olsson | 1972 | 258 | 35.49 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
11 | Per Wiker | 1972 | 255 | 35.65 | ||||||
Gustavsbergs Simsällskap | ||||||||||
12 | Nicklas Täck | 1973 | 250 | 35.87 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
13 | Mikael Buschow | 1975 | 162 | 41.46 | ||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Stefano Prestinoni | 1977 | 7 | 507 | 28.34 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Ola Fagerstrand | 1977 | 5 | 450 | 29.49 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Christian Löfgren | 1980 | 4 | 355 | 31.92 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
4 | Przemyslaw Kucharczyk | 1978 | 3 | 344 | 32.26 | |||||
Smålandsstenars Simsällskap | ||||||||||
5 | André Berg | 1980 | 2 | 333 | 32.59 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
6 | Thomas Emilsson | 1980 | 1 | 322 | 32.98 | |||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
7 | Weine Högberg | 1978 | 224 | 37.18 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Marcus Piehl | 1985 | 7 | 580 | 27.10 | Svenska rekord ind | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Per-Magnus Grönlund | 1982 | 5 | 380 | 31.21 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
3 | Magnus Rölin | 1984 | 4 | 361 | 31.73 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Henrik Antonsson | 1982 | 3 | 344 | 32.26 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
5 | Gabriel Pap | 1982 | 2 | 336 | 32.52 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | David Lindahl | 1982 | 1 | 288 | 34.21 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
7 | Björn Sievert | 1984 | 239 | 36.41 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Marcus Tuomela | 1988 | 7 | 513 | 28.24 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Marcus Pellfolk | 1986 | 5 | 450 | 29.50 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Jonas Hagberg | 1988 | 4 | 384 | 31.09 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
4 | Martin Brattmyr | 1988 | 3 | 383 | 31.12 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
5 | Erik Smiding | 1988 | 2 | 366 | 31.58 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
6 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 1 | 365 | 31.63 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
7 | Peter Fagerström | 1989 | 329 | 32.72 | ||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
8 | Christian Borg-Bagge | 1986 | 233 | 36.73 | ||||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Philippe Monmousseau | 1991 | 516 | 28.18 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
2 | Marcus Nordin | 1992 | 447 | 29.57 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Oskar Holmgren | 1994 | 390 | 30.93 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
4 | Timothy Mackin | 1995 | 365 | 31.63 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
5 | Gustav Nilsson Björk | 1995 | 329 | 32.72 | ||||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
6 | Peter Lundberg | 1991 | 206 | 38.23 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Maria Rhodin | 1955 | 482 | 42.06 | 1:31.15 | Nordiska rekord ind | ||||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Maria Norberg | 1963 | 5 | 806 | 33.58 | 1:11.90 | Nordiska rekord ind | |||
Kristianstads SLS | ||||||||||
2 | Anna-Karin Josefson | 1964 | 4 | 776 | 35.10 | 1:12.80 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
3 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | 3 | 733 | 33.77 | 1:14.21 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Ingrid Lindelöw-Berntson | 1964 | 2 | 584 | 35.27 | 1:20.06 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Unn Nordberg | 1965 | 1 | 488 | 38.79 | 1:24.98 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Åsa Vikander | 1970 | 7 | 736 | 32.90 | 1:10.29 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Su Oltner | 1969 | 5 | 635 | 34.87 | 1:13.81 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Marie Holmberg | 1969 | 4 | 566 | 35.03 | 1:16.69 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Vera Koponen | 1968 | 3 | 404 | 37.37 | 1:25.84 | ||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
5 | Maria Holmén | 1970 | 2 | 285 | 43.57 | 1:36.44 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
6 | Kristina Fundberg | 1969 | 1 | 168 | 51.51 | 1:54.84 | ||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anna Lohmann | 1975 | 3 | 737 | 30.80 | 1:08.28 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Cecilia Landin | 1972 | 2 | 687 | 31.54 | 1:09.90 | ||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
3 | Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 1 | 498 | 36.12 | 1:17.83 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Pernilla Kullman | 1978 | 4 | 611 | 32.80 | 1:12.90 | ||||
Simklubben Ran | ||||||||||
2 | Anette Fröberg | 1977 | 3 | 563 | 35.10 | 1:14.91 | ||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
3 | Sara Lundeholm | 1980 | 2 | 551 | 34.26 | 1:15.46 | ||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
4 | Therese Hammarberg | 1977 | 1 | 370 | 38.29 | 1:26.14 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Linda Castengren | 1985 | 3 | 712 | 31.38 | 1:07.30 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Nathalie Larsson | 1985 | 2 | 708 | 32.16 | 1:07.43 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Olga Kosovskaya | 1982 | 1 | 420 | 36.10 | 1:20.23 | ||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Emma Gustafsson | 1990 | 5 | 793 | 29.91 | 1:05.01 | Svenska rekord ind | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Anna-Maria Owén | 1989 | 4 | 778 | 30.57 | 1:05.43 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Julia Olsson | 1989 | 3 | 568 | 33.25 | 1:12.63 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
4 | Kristina Brodin | 1989 | 2 | 453 | 34.49 | 1:18.32 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
5 | Kim Pettersson-Bohlin | 1988 | 1 | 409 | 37.09 | 1:21.02 | ||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Maria Åkesson | 1992 | 34.36 | 1:14.54 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Marie Håkansson | 1992 | 38.09 | 1:21.10 | ||||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 80 - 84 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
- | Leif Gellberg | 1932 | DSQ | Felaktig simning | ||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Lauri Malk | 1937 | 111 | 46.33 | 1:40.78 | |||||
Cetus Espoo | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Peter Feil | 1947 | 162 | 35.84 | 1:28.90 | |||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
- | Eric Brandelius | 1949 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Leonard Bielicz | 1951 | 332 | 32.44 | 1:09.96 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Jan-Olof Svensson | 1960 | 7 | 419 | 30.06 | 1:04.76 | ||||
Simklubben Laxen | ||||||||||
2 | Rolf Gustafsson | 1960 | 5 | 409 | 29.56 | 1:05.26 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Henrik Bodén | 1959 | 4 | 345 | 32.15 | 1:09.11 | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
4 | Jan Westrup | 1960 | 3 | 337 | 32.13 | 1:09.62 | ||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
5 | Dave Schardt | 1959 | 2 | 306 | 31.33 | 1:11.94 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Gunnar Holmberg | 1958 | 1 | 237 | 35.25 | 1:18.24 | ||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Jonas Hallgren | 1964 | 7 | 483 | 29.29 | 1:01.76 | Svenska rekord ind | |||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Torbjörn Wolffram | 1964 | 5 | 394 | 31.11 | 1:06.09 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
3 | Per Matsson | 1962 | 4 | 355 | 32.02 | 1:08.42 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Michael Stigson | 1961 | 3 | 259 | 35.16 | 1:16.03 | ||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
5 | Anders Blomqvist | 1962 | 2 | 229 | 36.43 | 1:19.16 | ||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
6 | Carl-Mikael Siljedahl | 1961 | 1 | 218 | 36.33 | 1:20.55 | ||||
Mölndals Allmänna Simsällskap | ||||||||||
7 | Erik Bodén | 1965 | 189 | 38.16 | 1:24.42 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Hasse Nilsson | 1969 | 7 | 489 | 28.18 | 1:01.52 | ||||
Simklubben Laxen | ||||||||||
2 | Håkan Agnell | 1970 | 5 | 446 | 29.26 | 1:03.44 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Martin Andersson | 1970 | 4 | 435 | 29.48 | 1:03.94 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
4 | Matthias Seel | 1970 | 3 | 399 | 31.01 | 1:05.84 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Ola Söderberg | 1966 | 2 | 398 | 31.17 | 1:05.90 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
6 | Per Sundström | 1968 | 1 | 379 | 31.06 | 1:06.98 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
7 | Matthew Gomez | 1966 | 376 | 30.72 | 1:07.12 | |||||
City of Oxford Masters Club | ||||||||||
8 | Magnus Wahlberg | 1966 | 333 | 32.53 | 1:09.91 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
9 | Timo Lainen | 1967 | 298 | 33.41 | 1:12.58 | |||||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
10 | Henrik Mattsson | 1968 | 285 | 32.89 | 1:13.65 | |||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
11 | Patrik Asp | 1966 | 272 | 34.56 | 1:14.75 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
12 | Lars Mattson | 1968 | 269 | 34.96 | 1:15.09 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
13 | Peter Rotstam | 1970 | 179 | 40.44 | 1:25.97 | |||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
14 | Alioscha Lopez | 1966 | 178 | 38.52 | 1:26.04 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Lars Frölander | 1974 | 7 | 713 | 25.09 | 54.25 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Andreas Taflin | 1973 | 5 | 461 | 27.84 | 1:02.73 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Roger Andrée | 1971 | 4 | 415 | 30.64 | 1:04.97 | ||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
4 | Mikael E Rosén | 1974 | 3 | 401 | 29.77 | 1:05.69 | ||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
5 | Jonas Aneheim | 1971 | 2 | 349 | 30.08 | 1:08.80 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Ryan Provencher | 1974 | 1 | 226 | 34.82 | 1:19.55 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
7 | Stefan Andersson | 1973 | 178 | 37.83 | 1:26.03 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Joakim Dahl | 1976 | 7 | 499 | 28.33 | 1:01.10 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Erik Simonsson | 1979 | 5 | 412 | 29.66 | 1:05.14 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
3 | Andreas Lentonsson | 1980 | 4 | 402 | 30.06 | 1:05.67 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Claes Lindgren | 1978 | 3 | 376 | 30.63 | 1:07.14 | ||||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
5 | Johan Bursell | 1976 | 2 | 358 | 31.67 | 1:08.23 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Adrian Bengtson | 1976 | 1 | 354 | 31.50 | 1:08.47 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
7 | Roger Sjösten | 1977 | 353 | 31.54 | 1:08.54 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
8 | Carl Magnus Helin | 1976 | 231 | 36.37 | 1:19.01 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
9 | Tobias Svensson | 1977 | 226 | 37.33 | 1:19.53 | |||||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
- | Jonny Reichwald | 1980 | DSQ | Felaktigt simsätt | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Samba Sjödin | 1985 | 5 | 487 | 28.71 | 1:01.60 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Gustaf Toll | 1985 | 4 | 448 | 29.39 | 1:03.34 | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
3 | Andreas Welander | 1985 | 3 | 443 | 29.68 | 1:03.59 | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
4 | Robert Grynner | 1983 | 2 | 411 | 29.65 | 1:05.19 | ||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
5 | Björn Sievert | 1984 | 1 | 184 | 36.15 | 1:25.22 | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Andreas Edlund | 1989 | 7 | 591 | 27.16 | 57.76 | ||||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
2 | Justin Shields | 1987 | 5 | 588 | 26.51 | 57.85 | ||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
3 | Hampus Ny | 1990 | 4 | 557 | 27.13 | 58.89 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
4 | Tim Andersson-Lind | 1989 | 3 | 487 | 28.63 | 1:01.58 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
5 | Robin Cederqvist | 1989 | 2 | 385 | 30.10 | 1:06.63 | ||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
6 | Toni Hastenpflug | 1988 | 1 | 320 | 30.99 | 1:10.87 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Michael Enzell | 1992 | 526 | 27.31 | 1:00.04 | |||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
2 | Niklas Andersson | 1992 | 301 | 34.21 | 1:12.26 | |||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
3 | Peter Lundberg | 1991 | 202 | 37.21 | 1:22.49 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 280 - 319 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Lag 2 | 280 | 6 | 2:34.10 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Per-Olov Ericsson | 1938 | 38.41 | 38.41 | |||||||
Ulla-Britt Öberg | 1934 | 44.83 | 1:23.24 | |||||||
Reija Reini | 1958 | 35.70 | 1:58.94 | |||||||
Lester Eriksson | 1942 | 35.16 | 2:34.10 | |||||||
2 | Karlstads Simsällskap | 280 | 4 | 2:45.22 | ||||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
Bibbi Lundin | 1947 | 47.22 | 47.22 | |||||||
Bengt Rydahl | 1946 | 20.78 | 1:08.00 | |||||||
Agneta Lagerbeck | 1941 | 14.51 | 1:22.51 | |||||||
Bo Hansson | 1942 | 1:22.71 | 2:45.22 | |||||||
3 | SK Neptun Lag 1 | 280 | 2 | 3:04.51 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Rolf Friberg | 1937 | 44.31 | 44.31 | |||||||
Kristian König | 1932 | 43.30 | 1:27.61 | |||||||
Harriet Levin | 1948 | 44.68 | 2:12.29 | |||||||
Ebba Wahlström | 1938 | 52.22 | 3:04.51 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 240 - 279 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Täby Mix 240 | 240 | 10 | 2:04.58 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Jean-Pierre Saracco | 1949 | 31.39 | 31.39 | |||||||
Caroline Magnusson | 1956 | 35.45 | 1:06.84 | |||||||
Gunilla Rasmuson | 1957 | 29.21 | 1:36.05 | |||||||
Bengt Olsson | 1956 | 28.53 | 2:04.58 | |||||||
2 | Danderyd Mix [240] | 240 | 8 | 2:05.24 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
Erik Bodén | 1965 | 29.66 | 29.66 | |||||||
Olle Axling | 1945 | 30.91 | 1:00.57 | |||||||
Bitte Axling | 1946 | 33.08 | 1:33.65 | |||||||
Kicki Molin | 1964 | 31.59 | 2:05.24 | |||||||
3 | Sundsvall Mix [240] | 240 | 6 | 2:14.62 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Milos Ondrasek | 1943 | 44.89 | 44.89 | |||||||
Rolf Tegeback | 1948 | 28.51 | 1:13.40 | |||||||
Eva Svensson | 1964 | 23.93 | 1:37.33 | |||||||
Anne Mannela | 1963 | 37.29 | 2:14.62 | |||||||
4 | Hellas SK Mix [240] | 240 | 4 | 2:28.36 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Kjell Hanserius | 1947 | 31.08 | 31.08 | |||||||
Solveig Luckhurst | 1950 | 40.36 | 1:11.44 | |||||||
Bo Fogelberg | 1957 | 30.81 | 1:42.25 | |||||||
Barbro Grufman | 1948 | 46.11 | 2:28.36 | |||||||
5 | Ösa Mix [240] | 240 | 2 | 2:56.88 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Kerstin Gjöres | 1927 | 55.76 | 55.76 | |||||||
Barbro Thörnelöf | 1927 | 28.58 | 1:24.34 | |||||||
Patrik Noll | 1980 | 40.75 | 2:05.09 | |||||||
Björn C-G Callenberg | 1981 | 51.79 | 2:56.88 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 200 - 239 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Södertälje SS D200 Mix 1 | 200 | 14 | 1:52.53 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Ronny Oltner | 1956 | 27.99 | 27.99 | |||||||
Su Oltner | 1969 | 28.61 | 56.60 | |||||||
Sofi Cyréus | 1971 | 28.72 | 1:25.32 | |||||||
Per-Ola Quist | 1961 | 27.21 | 1:52.53 | |||||||
2 | Varbergs Sim Mix | 200 | 10 | 1:52.59 | ||||||
Varberg Sim | ||||||||||
Martin Andersson | 1970 | 25.91 | 25.91 | |||||||
Hans Palmqvist | 1962 | 27.76 | 53.67 | |||||||
Anna-Karin Josefson | 1964 | 28.70 | 1:22.37 | |||||||
Angela Ekelöf | 1963 | 30.22 | 1:52.59 | |||||||
3 | SK Neptun Lag 1 | 200 | 8 | 1:53.16 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Dave Schardt | 1959 | 27.22 | 27.22 | |||||||
Anders Haglund | 1961 | 25.98 | 53.20 | |||||||
Marie Holmberg | 1969 | 30.55 | 1:23.75 | |||||||
Camilla Lagerfors | 1970 | 29.41 | 1:53.16 | |||||||
4 | Täby Mix 201 | 200 | 6 | 1:53.78 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Dmitri Khodko | 1959 | 26.90 | 26.90 | |||||||
Annica Åberg | 1966 | 30.15 | 57.05 | |||||||
Lilie Larsson | 1961 | 32.00 | 1:29.05 | |||||||
Peter Pärlklo | 1971 | 24.73 | 1:53.78 | |||||||
5 | Polisen Simning | 200 | 4 | 1:59.72 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Joakim Sjöholm | 1963 | 25.82 | 25.82 | |||||||
Nils Wahlberg | 1943 | 30.98 | 56.80 | |||||||
Anne Sundell | 1960 | 31.97 | 1:28.77 | |||||||
Vera Koponen | 1968 | 30.95 | 1:59.72 | |||||||
6 | S 77 Mix [200] | 200 | 2 | 2:00.61 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
Annika Svanberg | 1962 | 31.55 | 31.55 | |||||||
Ragnar Svensson | 1960 | 28.96 | 1:00.51 | |||||||
Sara Lundeholm | 1980 | 31.25 | 1:31.76 | |||||||
Gunnar Holmberg | 1958 | 28.85 | 2:00.61 | |||||||
7 | Växjö SS Mix [200] | 200 | 2:02.18 | |||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Ola Söderberg | 1966 | 25.90 | 25.90 | |||||||
Jan Frennberg | 1957 | 30.20 | 56.10 | |||||||
Christine Elingfors | 1967 | 31.42 | 1:27.52 | |||||||
Maria Holmén | 1970 | 34.66 | 2:02.18 | |||||||
8 | Skuru 3 (200) | 200 | 2:02.53 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Jan Westrup | 1960 | 29.67 | 29.67 | |||||||
Birgitta Flensburg | 1961 | 32.94 | 1:02.61 | |||||||
Per Ölve | 1977 | 25.70 | 1:28.31 | |||||||
Annika Nilsson | 1960 | 34.22 | 2:02.53 | |||||||
9 | Uppsa_mast Mix | 200 | 2:02.58 | |||||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
Marie Dahlbom | 1965 | 31.63 | 31.63 | |||||||
Per Lindqvist | 1955 | 30.54 | 1:02.17 | |||||||
Birgitta Appelfeldt Thylwe | 1957 | 32.71 | 1:34.88 | |||||||
Per-Magnus Grönlund | 1982 | 27.70 | 2:02.58 | |||||||
10 | Södertörn Mix [200] | 200 | 2:03.40 | |||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Göran Kron | 1955 | 29.56 | 29.56 | |||||||
Mikael E Rosén | 1974 | 26.16 | 55.72 | |||||||
Margit Ohlsson | 1945 | 34.96 | 1:30.68 | |||||||
Sannah Sjöholm | 1985 | 32.72 | 2:03.40 | |||||||
11 | SK Neptun Lag 2 | 200 | 2:03.71 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Inga-Lill Lagergren | 1960 | 33.62 | 33.62 | |||||||
Marika Pock | 1966 | 32.11 | 1:05.73 | |||||||
Niklas Elison | 1971 | 27.25 | 1:32.98 | |||||||
Rikard Unelius | 1958 | 30.73 | 2:03.71 | |||||||
12 | Skuru 4 (200( | 200 | 2:04.87 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Jonas Törnqvist | 1965 | 29.34 | 29.34 | |||||||
Anna Möller | 1965 | 32.12 | 1:01.46 | |||||||
Anna Edin | 1964 | 32.90 | 1:34.36 | |||||||
Stefan Öberg | 1966 | 30.51 | 2:04.87 | |||||||
13 | Norrtälje Mix [200] | 200 | 2:07.19 | |||||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
Mikael Gardell | 1960 | 29.77 | 29.77 | |||||||
Maria Åkerblom | 1966 | 40.13 | 1:09.90 | |||||||
Håkan Filipsson | 1965 | 24.29 | 1:34.19 | |||||||
Maria Åkerblom | 1966 | 33.00 | 2:07.19 | |||||||
14 | Södertälje SS D200 Mix 2 | 200 | 2:08.89 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Jan Blomgren | 1950 | 31.09 | 31.09 | |||||||
Veikko Mattola | 1956 | 28.57 | 59.66 | |||||||
Åsa Andersson | 1967 | 31.83 | 1:31.49 | |||||||
Tatiana Abu Nijmeh | 1965 | 37.40 | 2:08.89 | |||||||
15 | Hs Mx 212 | 212 | 2:10.05 | |||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Anette Fröberg | 1977 | 29.93 | 29.93 | |||||||
Sofia Johansson | 1989 | 40.97 | 1:10.90 | |||||||
Anders Lundström | 1958 | 30.51 | 1:41.41 | |||||||
Robert Jakubek | 1959 | 28.64 | 2:10.05 | |||||||
16 | Kungsbacka SS 2 Kbss 2 | 219 | 2:11.09 | |||||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
Lars Backlund | 1949 | 32.69 | 32.69 | |||||||
Lotta Örne | 1959 | 36.67 | 1:09.36 | |||||||
Helén Johansson | 1968 | 34.67 | 1:44.03 | |||||||
Lars Sandberg | 1965 | 27.06 | 2:11.09 | |||||||
17 | Täby Mix 202 | 200 | 2:11.19 | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Per Gustafsson | 1964 | 27.81 | 27.81 | |||||||
Per Strand | 1961 | 30.62 | 58.43 | |||||||
Camilla Thuné | 1967 | 31.59 | 1:30.02 | |||||||
Mimmi Kvissberg | 1962 | 41.17 | 2:11.19 | |||||||
18 | Täby Mix 203 | 200 | 2:22.33 | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Tommy Aspegårdh | 1955 | 31.24 | 31.24 | |||||||
Ilze Adolfsson | 1972 | 31.79 | 1:03.03 | |||||||
Anna Långström | 1973 | 23.85 | 1:26.88 | |||||||
Håkan Blonde | 1958 | 55.45 | 2:22.33 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 160 - 199 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Lag 1 | 160 | 14 | 1:47.10 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Daniel Lönnberg | 1972 | 24.27 | 24.27 | |||||||
Andreas Taflin | 1973 | 25.11 | 49.38 | |||||||
Åsa Vikander | 1970 | 28.57 | 1:17.95 | |||||||
Ulrika Jardfelt | 1974 | 29.15 | 1:47.10 | |||||||
2 | Mkk Mix [160] | 160 | 10 | 1:49.27 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
Ola Fagerstrand | 1977 | 25.50 | 25.50 | |||||||
Anna Lohmann | 1975 | 27.71 | 53.21 | |||||||
Robert Ek | 1961 | 28.35 | 1:21.56 | |||||||
Malin Svensson | 1985 | 27.71 | 1:49.27 | |||||||
3 | SK Sydsim Lag 1 [160] | 160 | 8 | 1:50.10 | ||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
Oscar Åkesson | 1977 | 26.25 | 26.25 | |||||||
Ulrika Thuné | 1972 | 28.42 | 54.67 | |||||||
Britt-Marie Nilsson | 1971 | 29.04 | 1:23.71 | |||||||
Lennart Fritzon | 1968 | 26.39 | 1:50.10 | |||||||
4 | Umeå SS Mix [160] | 160 | 6 | 1:51.07 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 29.47 | 29.47 | |||||||
Jonas Hallgren | 1964 | 26.11 | 55.58 | |||||||
Ingrid Lindelöw-Berntson | 1964 | 31.22 | 1:26.80 | |||||||
Magnus Rölin | 1984 | 24.27 | 1:51.07 | |||||||
5 | Sundsvall Lag 1 Mix [160] | 160 | 4 | 1:52.30 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Stefan Andersson | 1970 | 26.06 | 26.06 | |||||||
Pernilla Lundström | 1974 | 29.40 | 55.46 | |||||||
Jenny Sjöholm | 1974 | 30.26 | 1:25.72 | |||||||
Per Sundström | 1968 | 26.58 | 1:52.30 | |||||||
6 | Södertörn Mix [160] Lag1 | 160 | 2 | 1:52.86 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Hans Fredin | 1966 | 27.74 | 27.74 | |||||||
Fanny D Lillieström | 1989 | 26.60 | 54.34 | |||||||
Leif Björklund | 1953 | 30.04 | 1:24.38 | |||||||
Susie Moonan | 1987 | 28.48 | 1:52.86 | |||||||
7 | Nkk Mix Lag 2 | 160 | 1:54.21 | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Martin Nyberg | 1971 | 27.00 | 27.00 | |||||||
Olga Kosovskaya | 1982 | 30.90 | 57.90 | |||||||
Anders Nyberg | 1967 | 25.94 | 1:23.84 | |||||||
Johanna Fyrk | 1969 | 30.37 | 1:54.21 | |||||||
8 | SK Neptun Lag 2 | 160 | 1:54.49 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Jeanette Rubertson | 1966 | 32.33 | 32.33 | |||||||
Marie Lindman | 1973 | 30.52 | 1:02.85 | |||||||
Håkan Agnell | 1970 | 25.17 | 1:28.02 | |||||||
Ragnar Agnell | 1967 | 26.47 | 1:54.49 | |||||||
9 | SK Lödde Mix | 161 | 1:54.64 | |||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
Mari Ekelund | 1967 | 32.83 | 32.83 | |||||||
Cecilia Landin | 1972 | 29.02 | 1:01.85 | |||||||
Christian Ék | 1980 | 25.32 | 1:27.17 | |||||||
André Berg | 1980 | 27.47 | 1:54.64 | |||||||
10 | Lidingö SK Mix [160] | 160 | 1:55.26 | |||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Magnus Fältman | 1959 | 28.56 | 28.56 | |||||||
Romain Haettel | 1970 | 27.34 | 55.90 | |||||||
Ulrika Westerberg | 1977 | 29.03 | 1:24.93 | |||||||
Annette Andersson | 1969 | 30.33 | 1:55.26 | |||||||
11 | Västerås Mix [160] | 160 | 1:56.48 | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Jonny Nilsson | 1967 | 28.70 | 28.70 | |||||||
Kristaer Sikström | 1965 | 28.01 | 56.71 | |||||||
Janina Gårdensjö | 1984 | 31.30 | 1:28.01 | |||||||
Hanna Wengrud | 1984 | 28.47 | 1:56.48 | |||||||
12 | SK Triton Mix [160] | 160 | 1:57.44 | |||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
Jonas Hagberg | 1988 | 26.37 | 26.37 | |||||||
Maria Lövberg | 1973 | 30.56 | 56.93 | |||||||
Camilla Davidsson | 1971 | 32.37 | 1:29.30 | |||||||
Peter Ahlgren | 1968 | 28.14 | 1:57.44 | |||||||
13 | Upsala SS | 160 | 1:58.85 | |||||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
Erika Nyström | 1994 | 28.98 | 28.98 | |||||||
Jan Mandahl | 1961 | 29.81 | 58.79 | |||||||
Lena Brunnberg | 1965 | 33.19 | 1:31.98 | |||||||
Conny Andersen | 1978 | 26.87 | 1:58.85 | |||||||
14 | Södertörn Mix [160] Lag2 | 160 | 1:58.99 | |||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Peter Andersson | 1969 | 27.42 | 27.42 | |||||||
Niklas Wolkert | 1971 | 27.22 | 54.64 | |||||||
Sofia Dahlälv | 1972 | 31.45 | 1:26.09 | |||||||
Helena Hillerström | 1980 | 32.90 | 1:58.99 | |||||||
15 | Väsby SS Mix [160] | 160 | 2:00.36 | |||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
Tomas Wiiand | 1968 | 29.16 | 29.16 | |||||||
Marianne Steen | 1974 | 31.07 | 1:00.23 | |||||||
Christian Nyblom | 1972 | 29.95 | 1:30.18 | |||||||
Linda Fleck | 1976 | 30.18 | 2:00.36 | |||||||
16 | Lidingö SK Mix [160] 3 | 160 | 2:01.12 | |||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Tim Andersson-Lind | 1989 | 26.87 | 26.87 | |||||||
Igor Lishajko | 1963 | 28.78 | 55.65 | |||||||
Cilla Gyldén | 1966 | 33.92 | 1:29.57 | |||||||
Hailan Ahlberg | 1965 | 31.55 | 2:01.12 | |||||||
17 | Skuru 2 (160) | 160 | 2:01.40 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Mats J Larsson | 1965 | 29.13 | 29.13 | |||||||
Mats Sandahl | 1967 | 29.49 | 58.62 | |||||||
Martina Löfstrand | 1976 | 32.77 | 1:31.39 | |||||||
Helena Sivertsson | 1977 | 30.01 | 2:01.40 | |||||||
18 | Gustavsber Mix [160] | 160 | 2:03.50 | |||||||
Gustavsbergs Simsällskap | ||||||||||
Jenny Hjalt | 1972 | 31.47 | 31.47 | |||||||
Emil Alm | 1973 | 28.06 | 59.53 | |||||||
Anette Eriksson | 1969 | 34.82 | 1:34.35 | |||||||
Per Wiker | 1972 | 29.15 | 2:03.50 | |||||||
19 | Sundsvall Mix [160] | 160 | 2:04.35 | |||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Susanne Norvell | 1970 | 35.53 | 35.53 | |||||||
John Iggström | 1966 | 28.25 | 1:03.78 | |||||||
Veronica Johansson | 1987 | 33.08 | 1:36.86 | |||||||
Per Matsson | 1962 | 27.49 | 2:04.35 | |||||||
20 | Kungsbacka SS Kbss | 164 | 2:05.52 | |||||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
Anna Gunnarsson | 1984 | 31.69 | 31.69 | |||||||
Erik Lindström | 1978 | 26.41 | 58.10 | |||||||
Henrik Holmberg | 1969 | 29.37 | 1:27.47 | |||||||
Anette Sundfors | 1965 | 38.05 | 2:05.52 | |||||||
21 | Polisen Simning | 161 | 2:06.14 | |||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Gustav Foghammar | 1964 | 29.56 | 29.56 | |||||||
Emelie Ernstsson | 1990 | 30.64 | 1:00.20 | |||||||
Harri Mossmyr | 1962 | 27.90 | 1:28.10 | |||||||
Maria Norman | 1981 | 38.04 | 2:06.14 | |||||||
22 | Järfälla S Mix [160] | 160 | 2:06.33 | |||||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
Thomas Emilsson | 1980 | 26.64 | 26.64 | |||||||
Johan Östrand | 1963 | 32.66 | 59.30 | |||||||
Mari Norberg | 1963 | 35.14 | 1:34.44 | |||||||
Marie Hansson | 1964 | 31.89 | 2:06.33 | |||||||
23 | Västerås Mix [160] Lag2 | 160 | 2:07.32 | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
John Nissfolk | 1970 | 28.04 | 28.04 | |||||||
Håkan Quist | 1961 | 33.05 | 1:01.09 | |||||||
Ulla-Karin Aufrecht | 1964 | 33.19 | 1:34.28 | |||||||
Ella Wessén | 1982 | 33.04 | 2:07.32 | |||||||
24 | Hellas SK Mix [160] | 160 | 2:07.48 | |||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Kim Pettersson-Bohlin | 1988 | 30.23 | 30.23 | |||||||
Stefan Sundström | 1967 | 30.88 | 1:01.11 | |||||||
Janne Forsberg | 1972 | 29.35 | 1:30.46 | |||||||
Karin Eriksson | 1968 | 37.02 | 2:07.48 | |||||||
25 | Nkk Mix [160] | 160 | 2:14.08 | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Erik Sundberg | 1969 | 30.30 | 30.30 | |||||||
Lena Johansson | 1954 | 41.94 | 1:12.24 | |||||||
Stefan Andersson | 1973 | 29.35 | 1:41.59 | |||||||
Annika Svensson | 1974 | 32.49 | 2:14.08 | |||||||
26 | Hs Mix 214 | 177 | 2:15.56 | |||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Ted Molin | 1977 | 25.87 | 25.87 | |||||||
Helena Åberg | 1971 | 27.26 | 53.13 | |||||||
Leif Gellberg | 1932 | 49.33 | 1:42.46 | |||||||
Anna Bjelm | 1966 | 33.10 | 2:15.56 | |||||||
27 | Älvsjö AIK Mix [160] | 160 | 2:17.92 | |||||||
Älvsjö AIK Fritid | ||||||||||
Marie Jernberg | 1969 | 33.77 | 33.77 | |||||||
Niklas Jakobsson | 1968 | 32.31 | 1:06.08 | |||||||
Elisabeth Kristiansson | 1963 | 41.77 | 1:47.85 | |||||||
Mats Dellmark | 1965 | 30.07 | 2:17.92 | |||||||
28 | Södertörn Mix Englund | 160 | 2:20.65 | |||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Albert Bengtson | 1974 | 32.26 | 32.26 | |||||||
Camilla Renz | 1971 | 38.97 | 1:11.23 | |||||||
Per Englund | 1961 | 34.49 | 1:45.72 | |||||||
Linn Sidén | 1969 | 34.93 | 2:20.65 | |||||||
29 | SK Neptun Lag Bredd Groth | 160 | 2:21.62 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Mikael Groth | 1968 | 37.17 | 37.17 | |||||||
Sara Henrysson Eidvall | 1961 | 39.54 | 1:16.71 | |||||||
Björn Uppeke | 1980 | 31.28 | 1:47.99 | |||||||
Anneli Blomberg | 1964 | 33.63 | 2:21.62 | |||||||
30 | Stockholm Dolphins | 160 | 2:29.63 | |||||||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
Fredrik Axling | 1963 | 31.88 | 31.88 | |||||||
Lovisa Cottrell | 1980 | 30.40 | 1:02.28 | |||||||
Tobias Svensson | 1977 | 26.99 | 1:29.27 | |||||||
Catrin Notbohm | 1972 | 1:00.36 | 2:29.63 | |||||||
31 | Södertälje SS C160 Mix 1 | 160 | 2:33.89 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Per Norstroem | 1965 | 29.36 | 29.36 | |||||||
Magnus Bornevi | 1963 | 29.29 | 58.65 | |||||||
Kamilla Nilsson | 1973 | 47.07 | 1:45.72 | |||||||
Nell Hellberg | 1969 | 48.17 | 2:33.89 | |||||||
- | Täby Mix 160 | 160 | DSQ | Överväxling | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Dan Anderberg | 1967 | 26.02 | 26.02 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 120 - 159 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Lass Mix [120] | 120 | 14 | 1:42.93 | Nordiska rekord | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Anette Philipsson | 1965 | 27.43 | 27.43 | |||||||
Marcus Piehl | 1985 | 23.36 | 50.79 | |||||||
Lars Frölander | 1974 | 22.84 | 1:13.63 | |||||||
Sofie Petterson | 1988 | 29.30 | 1:42.93 | |||||||
2 | SS04 Mix [120] | 120 | 10 | 1:46.24 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Joakim Dahl | 1976 | 25.19 | 25.19 | |||||||
Carolina Nordin | 1987 | 28.30 | 53.49 | |||||||
Anna-Maria Owén | 1989 | 28.79 | 1:22.28 | |||||||
Mark Åström-Karlsson | 1987 | 23.96 | 1:46.24 | |||||||
3 | Mkk Mix [120] | 120 | 8 | 1:47.76 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
Andreas Lentonsson | 1980 | 26.59 | 26.59 | |||||||
Jonas Falk | 1979 | 25.22 | 51.81 | |||||||
Nathalie Larsson | 1985 | 27.80 | 1:19.61 | |||||||
Linda Castengren | 1985 | 28.15 | 1:47.76 | |||||||
4 | SK Neptun Lag 1 | 120 | 6 | 1:48.41 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gabriel Pap | 1982 | 25.98 | 25.98 | |||||||
Stefano Prestinoni | 1977 | 24.86 | 50.84 | |||||||
Sara Wahlberg | 1988 | 30.23 | 1:21.07 | |||||||
Katarina Tour | 1987 | 27.34 | 1:48.41 | |||||||
5 | Västerås Mix [120] | 120 | 4 | 1:49.33 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Jesper Hedblom | 1972 | 26.87 | 26.87 | |||||||
Jonna Nybäck | 1988 | 27.36 | 54.23 | |||||||
Emma Claesson | 1989 | 29.18 | 1:23.41 | |||||||
Dag Jönsson | 1981 | 25.92 | 1:49.33 | |||||||
6 | SK Neptun Ak | 120 | 2 | 1:49.89 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Ann-Louise Arktoft | 1964 | 29.09 | 29.09 | |||||||
Johan Rådbjer | 1988 | 26.96 | 56.05 | |||||||
Rolf Gustafsson | 1960 | 26.32 | 1:22.37 | |||||||
Emma Gustafsson | 1990 | 27.52 | 1:49.89 | |||||||
7 | Lass Mix [120] B | 120 | 1:49.96 | |||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Kristofer Johansson | 1987 | 23.69 | 23.69 | |||||||
Ida Kjos | 1988 | 30.85 | 54.54 | |||||||
Klas Wiréhn | 1985 | 23.86 | 1:18.40 | |||||||
Therese Hammarberg | 1977 | 31.56 | 1:49.96 | |||||||
8 | SS04 Mix [120] Lag2 | 120 | 1:51.92 | |||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Mikael Lennehag | 1974 | 24.86 | 24.86 | |||||||
Stina Mittermaier | 1988 | 31.30 | 56.16 | |||||||
Karin Axelsson | 1970 | 30.79 | 1:26.95 | |||||||
Staffan Tell | 1979 | 24.97 | 1:51.92 | |||||||
9 | Lidingö SK Mix [120] | 120 | 1:52.52 | |||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Christian Löfgren | 1980 | 26.08 | 26.08 | |||||||
Pierre Leander | 1973 | 26.77 | 52.85 | |||||||
Ann Gyldén | 1968 | 28.79 | 1:21.64 | |||||||
Hlin Sundberg | 1988 | 30.88 | 1:52.52 | |||||||
10 | Skk Mix [120] | 149 | 1:53.79 | |||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
Elin Nyysti | 1987 | 32.59 | 32.59 | |||||||
Robert Lövström | 1975 | 25.73 | 58.32 | |||||||
Camilla Runnquist | 1984 | 29.21 | 1:27.53 | |||||||
Mats Norlin | 1965 | 26.26 | 1:53.79 | |||||||
11 | Södertälje SS B120 Mix 1 | 120 | 1:56.44 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Henrik Nilsson | 1979 | 25.67 | 25.67 | |||||||
Rickard Broddvall | 1973 | 30.34 | 56.01 | |||||||
Eva Nossborn | 1975 | 31.16 | 1:27.17 | |||||||
Julia Olsson | 1989 | 29.27 | 1:56.44 | |||||||
12 | Iksu Mix [120] | 120 | 1:58.43 | |||||||
IKSU Simning | ||||||||||
Martin Brattmyr | 1988 | 26.82 | 26.82 | |||||||
Jenny Johansson | 1988 | 34.26 | 1:01.08 | |||||||
Hedvig Lestander | 1988 | 29.19 | 1:30.27 | |||||||
Fredrik Hellberg | 1973 | 28.16 | 1:58.43 | |||||||
13 | Skuru 1 | 120 | 2:07.62 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Lars Stark | 1961 | 35.22 | 35.22 | |||||||
Jesper Fuhr | 1988 | 27.74 | 1:02.96 | |||||||
Ylva Preutz Papantoni | 1977 | 32.55 | 1:35.51 | |||||||
Emy Öhling | 1990 | 32.11 | 2:07.62 | |||||||
14 | Södertälje SS B120 Mix 2 | 120 | 2:09.09 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Hampus Ny | 1990 | 24.85 | 24.85 | |||||||
Rickard Österlöf | 1983 | 27.19 | 52.04 | |||||||
Kristina Brodin | 1989 | 33.71 | 1:25.75 | |||||||
Marie Sveronius | 1966 | 43.34 | 2:09.09 | |||||||
- | SK Neptun Nyström | 120 | DSQ | Överväxling | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Alexander Nyström | 1990 | 22.68 | 22.68 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 100 - 119 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SS04 Mix [100] | 100 | 6 | 1:51.20 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Jennie Karlsson | 1987 | 29.18 | 29.18 | |||||||
Kristina von Schreeb | 1989 | 30.43 | 59.61 | |||||||
Henrik Forslund | 1982 | 26.71 | 1:26.32 | |||||||
Redir Ajiul | 1988 | 24.88 | 1:51.20 | |||||||
2 | Sthlmstud Mix [100] | 100 | 4 | 2:10.66 | ||||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
Cecilia Berg | 1994 | 33.61 | 33.61 | |||||||
Natalie Jansson | 1991 | 31.92 | 1:05.53 | |||||||
Jose Egana | 1982 | 28.96 | 1:34.49 | |||||||
Pavel Efimov | 1989 | 36.17 | 2:10.66 | |||||||
3 | Sthlmstud Mix 2 [100] | 100 | 2 | 2:14.01 | ||||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
Lina Kemper | 1995 | 33.12 | 33.12 | |||||||
Stefanie Friedrich | 1973 | 40.51 | 1:13.63 | |||||||
Corentin Foure | 1993 | 28.87 | 1:42.50 | |||||||
Julian Placek | 1995 | 31.51 | 2:14.01 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 80 - 96 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Södertälje SS Pre80 Mix 1 | 80 | 1:53.24 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Marcus Nordin | 1992 | 25.98 | 25.98 | |||||||
Sara Huslid | 1995 | 30.62 | 56.60 | |||||||
My Wigholm | 1991 | 29.50 | 1:26.10 | |||||||
Timothy Mackin | 1995 | 27.14 | 1:53.24 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 24 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 10:31 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 280 - 319 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Karlstads Simsällskap | 280 | 4 | 3:09.73 | ||||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
Agneta Lagerbeck | 1941 | 52.56 | 52.56 | |||||||
Bibbi Lundin | 1947 | 57.61 | 1:50.17 | |||||||
Bengt Rydahl | 1946 | 45.00 | 2:35.17 | |||||||
Bo Hansson | 1942 | 34.56 | 3:09.73 | |||||||
2 | SK Neptun Lag 1 | 280 | 2 | 3:29.59 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Ebba Wahlström | 1938 | 56.86 | 56.86 | |||||||
Ulla-Britt Öberg | 1934 | 52.00 | 1:48.86 | |||||||
Rolf Friberg | 1937 | 56.07 | 2:44.93 | |||||||
Kristian König | 1932 | 44.66 | 3:29.59 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 240 - 279 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Täby Mix 240 | 240 | 8 | 2:23.71 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Gunilla Rasmuson | 1957 | 36.65 | 36.65 | |||||||
Jean-Pierre Saracco | 1949 | 40.48 | 1:17.13 | |||||||
Bengt Olsson | 1956 | 31.74 | 1:48.87 | |||||||
Caroline Magnusson | 1956 | 34.84 | 2:23.71 | |||||||
2 | SK Neptun Lag 2 | 240 | 6 | 2:44.95 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Harriet Levin | 1948 | 42.88 | 42.88 | |||||||
Niklas Elison | 1971 | 33.02 | 1:15.90 | |||||||
Inga-Lill Lagergren | 1960 | 50.00 | 2:05.90 | |||||||
Per-Olov Ericsson | 1938 | 39.05 | 2:44.95 | |||||||
3 | Hs Mix [240] | 240 | 4 | 2:53.01 | ||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Anna Bjelm | 1966 | 42.20 | 42.20 | |||||||
Kent Hamberg | 1951 | 36.55 | 1:18.75 | |||||||
Helena Åberg | 1971 | 34.46 | 1:53.21 | |||||||
Leif Gellberg | 1932 | 59.80 | 2:53.01 | |||||||
4 | Hellas SK Mix [240] | 240 | 2 | 2:53.21 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Kjell Hanserius | 1947 | 36.99 | 36.99 | |||||||
Solveig Luckhurst | 1950 | 52.71 | 1:29.70 | |||||||
Bo Fogelberg | 1957 | 38.07 | 2:07.77 | |||||||
Barbro Grufman | 1948 | 45.44 | 2:53.21 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 200 - 239 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Täby Mix 201 | 200 | 14 | 2:03.98 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Dmitri Khodko | 1959 | 31.05 | 31.05 | |||||||
Håkan Persson | 1963 | 31.66 | 1:02.71 | |||||||
Christine Uhrlander-Lindbom | 1971 | 30.94 | 1:33.65 | |||||||
Annica Åberg | 1966 | 30.33 | 2:03.98 | |||||||
2 | Södertälje SS D200 Mix 1 | 200 | 10 | 2:06.84 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Veikko Mattola | 1956 | 33.17 | 33.17 | |||||||
Ronny Oltner | 1956 | 33.84 | 1:07.01 | |||||||
Su Oltner | 1969 | 31.05 | 1:38.06 | |||||||
Sofi Cyréus | 1971 | 28.78 | 2:06.84 | |||||||
3 | Varbergs Sim Mix | 200 | 8 | 2:07.66 | ||||||
Varberg Sim | ||||||||||
Ulrika Balslev | 1966 | 36.22 | 36.22 | |||||||
Mats Ladeborn | 1961 | 32.82 | 1:09.04 | |||||||
Anna-Karin Josefson | 1964 | 31.08 | 1:40.12 | |||||||
Hans Palmqvist | 1962 | 27.54 | 2:07.66 | |||||||
4 | Sundsvall Lag 1Mix [200] | 200 | 6 | 2:09.96 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Anne Mannela | 1963 | 35.34 | 35.34 | |||||||
Stefan Andersson | 1970 | 33.79 | 1:09.13 | |||||||
Per Matsson | 1962 | 29.85 | 1:38.98 | |||||||
Eva Svensson | 1964 | 30.98 | 2:09.96 | |||||||
5 | SK Neptun Lag 1 | 200 | 4 | 2:13.56 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Ulrika Jardfelt | 1974 | 33.80 | 33.80 | |||||||
Dave Schardt | 1959 | 37.21 | 1:11.01 | |||||||
Anders Haglund | 1961 | 31.34 | 1:42.35 | |||||||
Erika Edstedt | 1966 | 31.21 | 2:13.56 | |||||||
6 | Hs Mx 212 | 212 | 2 | 2:14.00 | ||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Robert Jakubek | 1959 | 36.52 | 36.52 | |||||||
Sofia Johansson | 1989 | 32.81 | 1:09.33 | |||||||
Anette Fröberg | 1977 | 34.24 | 1:43.57 | |||||||
Anders Lundström | 1958 | 30.43 | 2:14.00 | |||||||
7 | Lidingö SK Mix [200] | 200 | 2:15.35 | |||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Hailan Ahlberg | 1965 | 38.12 | 38.12 | |||||||
Eric Sjöström | 1959 | 36.03 | 1:14.15 | |||||||
Cilla Gyldén | 1966 | 33.61 | 1:47.76 | |||||||
Romain Haettel | 1970 | 27.59 | 2:15.35 | |||||||
8 | Växjö SS Mix [200] | 200 | 2:16.64 | |||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Christine Elingfors | 1967 | 37.68 | 37.68 | |||||||
Jan Frennberg | 1957 | 35.02 | 1:12.70 | |||||||
Fredrik Björn | 1966 | 30.48 | 1:43.18 | |||||||
Maria Holmén | 1970 | 33.46 | 2:16.64 | |||||||
9 | Danderyd Mix [200] | 200 | 2:17.44 | |||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
Eva Berglund-Lindbäck | 1955 | 41.27 | 41.27 | |||||||
Maria Gustafsson | 1967 | 37.22 | 1:18.49 | |||||||
Andreas Welander | 1985 | 27.75 | 1:46.24 | |||||||
Olle Axling | 1945 | 31.20 | 2:17.44 | |||||||
10 | Södertörn Mix [200] | 200 | 2:17.89 | |||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Margit Ohlsson | 1945 | 37.85 | 37.85 | |||||||
Sannah Sjöholm | 1985 | 40.10 | 1:17.95 | |||||||
Håkan Frank | 1963 | 31.24 | 1:49.19 | |||||||
Göran Kron | 1955 | 28.70 | 2:17.89 | |||||||
11 | Sundsvall Lag 2 Mix [200] | 200 | 2:17.98 | |||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
John Iggström | 1966 | 34.52 | 34.52 | |||||||
Rolf Tegeback | 1948 | 36.12 | 1:10.64 | |||||||
Pernilla Lundström | 1974 | 32.22 | 1:42.86 | |||||||
Susanne Norvell | 1970 | 35.12 | 2:17.98 | |||||||
12 | Polisen Simning | 200 | 2:19.62 | |||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Joakim Sjöholm | 1963 | 31.59 | 31.59 | |||||||
Anne Sundell | 1960 | 42.04 | 1:13.63 | |||||||
Vera Koponen | 1968 | 34.43 | 1:48.06 | |||||||
Nils Wahlberg | 1943 | 31.56 | 2:19.62 | |||||||
13 | Täby Mix 203 | 200 | 2:20.65 | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Jari Dahl | 1968 | 31.79 | 31.79 | |||||||
Mimmi Kvissberg | 1962 | 46.23 | 1:18.02 | |||||||
Per Gustafsson | 1964 | 30.50 | 1:48.52 | |||||||
Lilie Larsson | 1961 | 32.13 | 2:20.65 | |||||||
14 | Uppsa_mast Mix | 200 | 2:23.78 | |||||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
Birgitta Appelfeldt Thylwe | 1957 | 39.81 | 39.81 | |||||||
Stefan Andersson | 1955 | 38.47 | 1:18.28 | |||||||
Michael Stigson | 1961 | 33.91 | 1:52.19 | |||||||
Marie Dahlbom | 1965 | 31.59 | 2:23.78 | |||||||
15 | Skuru 3 (200) | 200 | 2:26.79 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Mats J Larsson | 1965 | 36.21 | 36.21 | |||||||
Birgitta Flensburg | 1961 | 44.75 | 1:20.96 | |||||||
Mattias Croneborg | 1967 | 33.17 | 1:54.13 | |||||||
Anna Möller | 1965 | 32.66 | 2:26.79 | |||||||
16 | Skuru 4 (200( | 200 | 2:28.30 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Mats Sandahl | 1967 | 37.09 | 37.09 | |||||||
Jan Westrup | 1960 | 38.83 | 1:15.92 | |||||||
Annika Nilsson | 1960 | 36.44 | 1:52.36 | |||||||
Anna Edin | 1964 | 35.94 | 2:28.30 | |||||||
17 | Västerås Mix [200] | 200 | 2:30.56 | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Ella Wessén | 1982 | 38.47 | 38.47 | |||||||
Lars-Gunnar Aufrecht | 1963 | 39.68 | 1:18.15 | |||||||
Eric Brandelius | 1949 | 39.28 | 1:57.43 | |||||||
Ulla-Karin Aufrecht | 1964 | 33.13 | 2:30.56 | |||||||
18 | Norrtälje Mix [200] | 200 | 2:31.23 | |||||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
Rose Phillips | 1960 | 45.27 | 45.27 | |||||||
Maria Åkerblom | 1966 | 45.01 | 1:30.28 | |||||||
Mikael Gardell | 1960 | 33.31 | 2:03.59 | |||||||
Henrik Sjöberg | 1971 | 27.64 | 2:31.23 | |||||||
- | Kungsbacka SS 2 Kbss 2 | 219 | DSQ | Överväxling | ||||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
Lars Sandberg | 1965 | 31.70 | 31.70 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 160 - 199 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Lag 1 | 160 | 14 | 1:56.03 | Nordiska rekord | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Daniel Lönnberg | 1972 | 26.47 | 26.47 | |||||||
Johan Dahlgren | 1986 | 29.08 | 55.55 | |||||||
Åsa Vikander | 1970 | 30.91 | 1:26.46 | |||||||
Camilla Lagerfors | 1970 | 29.57 | 1:56.03 | |||||||
2 | SK Neptun Lag Tour | 160 | 10 | 2:03.00 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Katarina Tour | 1987 | 30.65 | 30.65 | |||||||
Niklas Tour | 1989 | 27.74 | 58.39 | |||||||
Ylva Tour | 1959 | 34.95 | 1:33.34 | |||||||
René Tour | 1954 | 29.66 | 2:03.00 | |||||||
3 | Södertörn Mix [160] Lag1 | 160 | 8 | 2:03.73 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Hans Fredin | 1966 | 30.87 | 30.87 | |||||||
Fanny D Lillieström | 1989 | 32.78 | 1:03.65 | |||||||
Susie Moonan | 1987 | 30.43 | 1:34.08 | |||||||
Leif Björklund | 1953 | 29.65 | 2:03.73 | |||||||
4 | Mkk Mix [160] | 160 | 6 | 2:04.76 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
Caroline Lindborg | 1966 | 32.92 | 32.92 | |||||||
Margreet Aanstoot | 1980 | 35.88 | 1:08.80 | |||||||
Andreas Lentonsson | 1980 | 27.36 | 1:36.16 | |||||||
Robert Ek | 1961 | 28.60 | 2:04.76 | |||||||
5 | Umeå SS Mix [160] | 160 | 4 | 2:05.11 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 31.46 | 31.46 | |||||||
Adrian Bengtson | 1976 | 34.69 | 1:06.15 | |||||||
Ingrid Lindelöw-Berntson | 1964 | 34.42 | 1:40.57 | |||||||
Magnus Rölin | 1984 | 24.54 | 2:05.11 | |||||||
6 | Lidingö SK Mix [160] | 160 | 2 | 2:05.17 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Ulrika Westerberg | 1977 | 34.36 | 34.36 | |||||||
Magnus Fältman | 1959 | 32.76 | 1:07.12 | |||||||
Ann Gyldén | 1968 | 31.90 | 1:39.02 | |||||||
Christian Löfgren | 1980 | 26.15 | 2:05.17 | |||||||
7 | Täby Mix 160 | 160 | 2:06.66 | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Camilla Thuné | 1967 | 38.10 | 38.10 | |||||||
Marcus Pellfolk | 1986 | 30.79 | 1:08.89 | |||||||
Peter Pärlklo | 1971 | 27.38 | 1:36.27 | |||||||
Ulla Eriksson | 1974 | 30.39 | 2:06.66 | |||||||
8 | SK Triton Mix [160] | 160 | 2:11.12 | |||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
Jonas Hagberg | 1988 | 30.58 | 30.58 | |||||||
Camilla Davidsson | 1971 | 38.48 | 1:09.06 | |||||||
Peter Ahlgren | 1968 | 31.94 | 1:41.00 | |||||||
Maria Lövberg | 1973 | 30.12 | 2:11.12 | |||||||
9 | Sundsvall Lag 1 Mix [160] | 160 | 2:11.30 | |||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Jenny Sjöholm | 1974 | 38.29 | 38.29 | |||||||
Veronica Johansson | 1987 | 39.90 | 1:18.19 | |||||||
Per Sundström | 1968 | 28.33 | 1:46.52 | |||||||
George Papp | 1970 | 24.78 | 2:11.30 | |||||||
10 | Nkk Mix [160] | 160 | 2:11.41 | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Olga Kosovskaya | 1982 | 38.65 | 38.65 | |||||||
Anders Nyberg | 1967 | 34.05 | 1:12.70 | |||||||
Martin Nyberg | 1971 | 28.38 | 1:41.08 | |||||||
Johanna Fyrk | 1969 | 30.33 | 2:11.41 | |||||||
11 | Västerås Mix [160] | 160 | 2:11.63 | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Hanna Wengrud | 1984 | 32.95 | 32.95 | |||||||
Janina Gårdensjö | 1984 | 39.52 | 1:12.47 | |||||||
Kristaer Sikström | 1965 | 30.57 | 1:43.04 | |||||||
Jonny Nilsson | 1967 | 28.59 | 2:11.63 | |||||||
12 | S 77 Mix [160] | 160 | 2:12.58 | |||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
Annika Svanberg | 1962 | 37.00 | 37.00 | |||||||
Daniel Gertmo | 1973 | 35.51 | 1:12.51 | |||||||
Sara Lundeholm | 1980 | 33.34 | 1:45.85 | |||||||
Weine Högberg | 1978 | 26.73 | 2:12.58 | |||||||
13 | Väsby SS Mix [160] | 160 | 2:13.03 | |||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
Marianne Steen | 1974 | 37.87 | 37.87 | |||||||
Linda Renholm | 1978 | 35.95 | 1:13.82 | |||||||
0 | 28.99 | 1:42.81 | ||||||||
0 | 30.22 | 2:13.03 | ||||||||
14 | Södertälje SS C160 Mix 1 | 160 | 2:15.98 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Eva Nossborn | 1975 | 34.72 | 34.72 | |||||||
Ulf Hedin | 1958 | 37.48 | 1:12.20 | |||||||
Per-Ola Quist | 1961 | 30.51 | 1:42.71 | |||||||
Kristina Brodin | 1989 | 33.27 | 2:15.98 | |||||||
15 | Upsala SS | 160 | 2:16.22 | |||||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
Erika Nyström | 1994 | 34.58 | 34.58 | |||||||
Jan Mandahl | 1961 | 34.41 | 1:08.99 | |||||||
Anders Blomqvist | 1962 | 34.03 | 1:43.02 | |||||||
Lena Brunnberg | 1965 | 33.20 | 2:16.22 | |||||||
16 | Gustavsber Mix [160] | 160 | 2:18.24 | |||||||
Gustavsbergs Simsällskap | ||||||||||
Emil Alm | 1973 | 32.56 | 32.56 | |||||||
Jenny Hjalt | 1972 | 38.95 | 1:11.51 | |||||||
Olle Petersson | 1965 | 31.36 | 1:42.87 | |||||||
Anette Eriksson | 1969 | 35.37 | 2:18.24 | |||||||
17 | Södertörn Mix [160] Lag2 | 160 | 2:18.61 | |||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Helena Hillerström | 1980 | 40.58 | 40.58 | |||||||
Sofia Dahlälv | 1972 | 43.28 | 1:23.86 | |||||||
Henrik Gustavsson | 1977 | 27.93 | 1:51.79 | |||||||
Peter Andersson | 1969 | 26.82 | 2:18.61 | |||||||
18 | Kungsbacka SS Kbss | 164 | 2:24.16 | |||||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
Anna Gunnarsson | 1984 | 36.15 | 36.15 | |||||||
Erik Lindström | 1978 | 35.45 | 1:11.60 | |||||||
Henrik Holmberg | 1969 | 34.53 | 1:46.13 | |||||||
Anette Sundfors | 1965 | 38.03 | 2:24.16 | |||||||
19 | Hellas SK Mix [160] | 160 | 2:25.34 | |||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Kim Pettersson-Bohlin | 1988 | 37.61 | 37.61 | |||||||
Stefan Sundström | 1967 | 38.66 | 1:16.27 | |||||||
Janne Forsberg | 1972 | 31.97 | 1:48.24 | |||||||
Karin Eriksson | 1968 | 37.10 | 2:25.34 | |||||||
20 | SK Sydsim Lag 1 [160] | 160 | 2:27.15 | |||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
Oscar Åkesson | 1977 | 34.79 | 34.79 | |||||||
Åsa Johansson | 1971 | 44.42 | 1:19.21 | |||||||
Cordelia Bracht | 1964 | 34.92 | 1:54.13 | |||||||
Mikael Buschow | 1975 | 33.02 | 2:27.15 | |||||||
21 | Skuru 2 (160) | 160 | 2:30.47 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Birgitta Flensburg | 1961 | 37.21 | 37.21 | |||||||
Anna Möller | 1965 | 44.14 | 1:21.35 | |||||||
Annika Nilsson | 1960 | 38.46 | 1:59.81 | |||||||
Anna Edin | 1964 | 30.66 | 2:30.47 | |||||||
22 | Älvsjö AIK Mix [160] | 160 | 2:35.63 | |||||||
Älvsjö AIK Fritid | ||||||||||
Marie Jernberg | 1969 | 38.72 | 38.72 | |||||||
Niklas Jakobsson | 1968 | 42.88 | 1:21.60 | |||||||
Mats Dellmark | 1965 | 33.47 | 1:55.07 | |||||||
Elisabeth Kristiansson | 1963 | 40.56 | 2:35.63 | |||||||
23 | Södertälje SS C160 Mix 2 | 160 | 2:58.01 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Per Norstroem | 1965 | 35.34 | 35.34 | |||||||
Nell Hellberg | 1969 | 1:08.36 | 1:43.70 | |||||||
Hampus Ny | 1990 | 26.34 | 2:10.04 | |||||||
Kamilla Nilsson | 1973 | 47.97 | 2:58.01 | |||||||
- | SK Neptun Lag X | 160 | DSQ | Överväxling | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Marie Lindman | 1973 | 35.73 | 35.73 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 120 - 159 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Väsby SS Mix [120] | 120 | 14 | 1:51.10 | Nordiska rekord | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
Petra Granlund | 1987 | 29.84 | 29.84 | |||||||
Sara Thydén | 1989 | 31.44 | 1:01.28 | |||||||
Jan Karlsson | 1968 | 24.95 | 1:26.23 | |||||||
Daniel Carlsson | 1976 | 24.87 | 1:51.10 | |||||||
2 | Mkk Mix [120] | 120 | 10 | 1:56.72 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
Ola Fagerstrand | 1977 | 29.40 | 29.40 | |||||||
Malin Svensson | 1985 | 33.61 | 1:03.01 | |||||||
Anna Lohmann | 1975 | 28.75 | 1:31.76 | |||||||
Jonas Falk | 1979 | 24.96 | 1:56.72 | |||||||
3 | Lass Mix [120] | 120 | 8 | 1:57.43 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Anette Philipsson | 1965 | 33.26 | 33.26 | |||||||
Ida Kjos | 1988 | 37.04 | 1:10.30 | |||||||
Lars Frölander | 1974 | 24.39 | 1:34.69 | |||||||
Marcus Piehl | 1985 | 22.74 | 1:57.43 | |||||||
4 | SS04 Mix [120] | 120 | 6 | 1:57.70 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Mikael Lennehag | 1974 | 28.66 | 28.66 | |||||||
Carolina Nordin | 1987 | 34.16 | 1:02.82 | |||||||
Joakim Dahl | 1976 | 26.04 | 1:28.86 | |||||||
Jennie Karlsson | 1987 | 28.84 | 1:57.70 | |||||||
5 | Norrtälje Mix [120] | 120 | 4 | 2:00.73 | ||||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
Robert Dolma | 1975 | 30.49 | 30.49 | |||||||
Martin Magnusson | 1995 | 31.21 | 1:01.70 | |||||||
Kia Kilpinen | 1981 | 29.72 | 1:31.42 | |||||||
Johanna Zetterström | 1978 | 29.31 | 2:00.73 | |||||||
6 | Lass Mix [120] B | 120 | 2 | 2:01.63 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Sofie Pettersson | 1988 | 35.30 | 35.30 | |||||||
Kristofer Johansson | 1987 | 28.70 | 1:04.00 | |||||||
Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 33.70 | 1:37.70 | |||||||
Klas Wiréhn | 1985 | 23.93 | 2:01.63 | |||||||
7 | SS04 Mix [120] Lag2 | 120 | 2:02.98 | |||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Karin Axelsson | 1970 | 37.86 | 37.86 | |||||||
Staffan Tell | 1979 | 30.91 | 1:08.77 | |||||||
Anna-Maria Owén | 1989 | 29.22 | 1:37.99 | |||||||
Per Svanberg | 1971 | 24.99 | 2:02.98 | |||||||
8 | Skk Mix [120] | 149 | 2:05.06 | |||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
Elin Qvale | 1983 | 35.80 | 35.80 | |||||||
Stina Sjölander | 1984 | 36.43 | 1:12.23 | |||||||
Robert Grynner | 1983 | 27.40 | 1:39.63 | |||||||
Daniel Halldén | 1983 | 25.43 | 2:05.06 | |||||||
9 | Västerås Mix [120] | 120 | 2:05.12 | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Jesper Hedblom | 1972 | 33.83 | 33.83 | |||||||
Dag Jönsson | 1981 | 31.36 | 1:05.19 | |||||||
Jonna Nybäck | 1988 | 29.64 | 1:34.83 | |||||||
Helena Ekdahl | 1985 | 30.29 | 2:05.12 | |||||||
10 | SK Neptun Ak | 120 | 2:08.26 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Rolf Gustafsson | 1960 | 32.62 | 32.62 | |||||||
Ann-Louise Arktoft | 1964 | 38.67 | 1:11.29 | |||||||
Emma Gustafsson | 1990 | 29.72 | 1:41.01 | |||||||
Johan Rådbjer | 1988 | 27.25 | 2:08.26 | |||||||
11 | SK Neptun Nyström | 120 | 2:09.02 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Alexander Nyström | 1990 | 24.65 | 24.65 | |||||||
Isabell Nyström | 1988 | 37.35 | 1:02.00 | |||||||
Mikael Nyström | 1958 | 31.26 | 1:33.26 | |||||||
Kristina Hultin Nyström | 1967 | 35.76 | 2:09.02 | |||||||
12 | Lidingö SK Mix [120] | 120 | 2:09.71 | |||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Annette Andersson | 1969 | 36.64 | 36.64 | |||||||
Igor Lishajko | 1963 | 34.98 | 1:11.62 | |||||||
Tim Andersson-Lind | 1989 | 27.94 | 1:39.56 | |||||||
Hlin Sundberg | 1988 | 30.15 | 2:09.71 | |||||||
13 | SK Lödde Mix [100] | 148 | 2:13.91 | |||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
Cecilia Jönsson | 1974 | 38.62 | 38.62 | |||||||
Cecilia Landin | 1972 | 41.92 | 1:20.54 | |||||||
Christian Ék | 1980 | 27.20 | 1:47.74 | |||||||
André Ahlfors-Dahl | 1986 | 26.17 | 2:13.91 | |||||||
14 | Iksu Mix [120] | 120 | 2:15.01 | |||||||
IKSU Simning | ||||||||||
Hedvig Lestander | 1988 | 36.13 | 36.13 | |||||||
Martin Brattmyr | 1988 | 32.63 | 1:08.76 | |||||||
Lars Mattson | 1968 | 32.28 | 1:41.04 | |||||||
Jenny Johansson | 1988 | 33.97 | 2:15.01 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 100 - 119 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SS04 Mix [100] | 100 | 8 | 2:06.37 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Stina Mittermaier | 1988 | 35.70 | 35.70 | |||||||
Mark Åström-Karlsson | 1987 | 32.27 | 1:07.97 | |||||||
Redir Ajiul | 1988 | 28.10 | 1:36.07 | |||||||
Kristina von Schreeb | 1989 | 30.30 | 2:06.37 | |||||||
2 | Polisen Simning | 101 | 6 | 2:13.08 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Emelie Ernstsson | 1990 | 38.62 | 38.62 | |||||||
Pedro Pacheco | 1987 | 32.47 | 1:11.09 | |||||||
Erik Smiding | 1988 | 28.04 | 1:39.13 | |||||||
Maria Norman | 1981 | 33.95 | 2:13.08 | |||||||
3 | Sthlmstud Mix [100] | 100 | 4 | 2:32.03 | ||||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
Stefanie Friedrich | 1973 | 49.56 | 49.56 | |||||||
Julian Placek | 1995 | 38.44 | 1:28.00 | |||||||
Natalie Jansson | 1991 | 35.17 | 2:03.17 | |||||||
Corentin Foure | 1993 | 28.86 | 2:32.03 | |||||||
4 | Sthlmstud Mix 2 [100] | 100 | 2 | 2:50.86 | ||||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
Pavel Efimov | 1989 | 45.23 | 45.23 | |||||||
Anna Kazakova | 1985 | 59.51 | 1:44.74 | |||||||
Jose Egana | 1982 | 32.39 | 2:17.13 | |||||||
Cecilia Berg | 1994 | 33.73 | 2:50.86 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 80 - 96 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Södertälje SS Pre80 Mix 1 | 80 | 2:05.41 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
My Wigholm | 1991 | 33.90 | 33.90 | |||||||
Marcus Nordin | 1992 | 31.64 | 1:05.54 | |||||||
Timothy Mackin | 1995 | 29.18 | 1:34.72 | |||||||
Sara Huslid | 1995 | 30.69 | 2:05.41 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 24 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 10:31 |
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Agneta Lagerbeck | 1941 | 328 | 46.32 | 1:45.80 | |||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ulla Öhman | 1948 | 3 | 516 | 40.03 | 1:28.21 | ||||
Fagersta Simklubb | ||||||||||
2 | Barbro Grufman | 1948 | 2 | 325 | 49.24 | 1:42.83 | ||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Marie Crisp | 1949 | 1 | 224 | 54.82 | 1:56.38 | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Kerstin Hargin | 1954 | 464 | 39.56 | 1:21.99 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Gunilla Rasmuson | 1957 | 797 | 32.10 | 1:06.13 | Nordiska rekord ind | ||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Carina Ljung | 1957 | 290 | 43.23 | 1:32.62 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anette Philipsson | 1965 | 7 | 1030 | 29.16 | 1:00.80 | Världsrekord ind | |||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Maria Norberg | 1963 | 5 | 937 | 29.97 | 1:02.75 | ||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
3 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | 4 | 841 | 30.46 | 1:05.05 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Karin Elmberg | 1965 | 3 | 766 | 31.60 | 1:07.11 | ||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
5 | Eva Svensson | 1964 | 2 | 732 | 32.84 | 1:08.13 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
6 | Angela Ekelöf | 1963 | 1 | 719 | 32.84 | 1:08.54 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
7 | Ingrid Lindelöw-Berntson | 1964 | 679 | 33.36 | 1:09.84 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
8 | Kicki Molin | 1964 | 621 | 33.56 | 1:11.96 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
9 | Unn Nordberg | 1965 | 597 | 35.11 | 1:12.91 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
10 | Mari Norberg | 1963 | 411 | 38.30 | 1:22.58 | |||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Åsa Vikander | 1970 | 7 | 814 | 29.92 | 1:02.57 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Camilla Lagerfors | 1970 | 5 | 697 | 31.10 | 1:05.87 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Cari Holmquist | 1968 | 4 | 614 | 32.93 | 1:08.72 | ||||
Jönköpings Simsällskap | ||||||||||
4 | Karin Axelsson | 1970 | 3 | 612 | 32.91 | 1:08.79 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Erika Edstedt | 1966 | 2 | 611 | 33.09 | 1:08.85 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Jeanette Svanberg | 1970 | 1 | 580 | 32.74 | 1:10.04 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
7 | Marie Holmberg | 1969 | 577 | 33.77 | 1:10.17 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
8 | Mari Ekelund | 1967 | 521 | 34.59 | 1:12.59 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
9 | Vera Koponen | 1968 | 499 | 35.07 | 1:13.63 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
10 | Marika Pock | 1966 | 484 | 35.27 | 1:14.38 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
11 | Maria Holmén | 1970 | 475 | 36.29 | 1:14.87 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
12 | Jeanette Rubertson | 1966 | 474 | 35.53 | 1:14.90 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
13 | Helena Bockner | 1968 | 462 | 36.42 | 1:15.56 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
14 | Kerstin Lantz | 1967 | 382 | 38.30 | 1:20.46 | |||||
Billingens Simklubb | ||||||||||
15 | Linn Sidén | 1969 | 369 | 37.37 | 1:21.41 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
16 | Margareth Timossi | 1966 | 291 | 45.24 | 1:28.13 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
17 | Elisabeth Gustawsson | 1967 | 282 | 42.86 | 1:29.04 | |||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
18 | Carin Saracco | 1966 | 252 | 44.73 | 1:32.46 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 7 | 767 | 30.61 | 1:02.34 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Ulrika Thuné | 1972 | 5 | 757 | 30.76 | 1:02.62 | ||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
3 | Cecilia Landin | 1972 | 4 | 707 | 30.51 | 1:04.06 | ||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
4 | Sofi Cyréus | 1971 | 3 | 619 | 32.26 | 1:06.97 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
5 | Sofia Dahlälv | 1972 | 2 | 565 | 33.46 | 1:09.04 | ||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
6 | Liselotte Lindgren | 1971 | 1 | 550 | 33.17 | 1:09.64 | ||||
Alingsås SLS | ||||||||||
7 | Ulla Eriksson | 1974 | 548 | 33.23 | 1:09.73 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
8 | Marie Lindman | 1973 | 520 | 34.20 | 1:10.95 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
9 | Marianne Steen | 1974 | 494 | 32.76 | 1:12.19 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
10 | Linda Curstedt | 1973 | 376 | 36.67 | 1:19.05 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
11 | Carrie Turunen | 1973 | 375 | 38.49 | 1:19.12 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Natalie Månsson | 1979 | 7 | 724 | 29.08 | 1:01.19 | ||||
Simklubben Triton | ||||||||||
2 | Johanna Zetterström | 1978 | 5 | 630 | 30.54 | 1:04.09 | ||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
3 | Helena Sivertsson | 1977 | 4 | 541 | 31.85 | 1:07.43 | ||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
4 | Ellenor Olofsson | 1979 | 3 | 521 | 32.86 | 1:08.27 | ||||
Markaryds Simsällskap | ||||||||||
5 | Helena Hillerström | 1980 | 2 | 456 | 34.41 | 1:11.38 | ||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
6 | Therese Hammarberg | 1977 | 1 | 447 | 34.11 | 1:11.85 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
7 | Monika Grel | 1976 | 155 | 46.01 | 1:42.28 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Nathalie Larsson | 1985 | 7 | 634 | 30.60 | 1:03.71 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Tove Brickner | 1985 | 5 | 597 | 31.14 | 1:05.02 | ||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
3 | Ida Bertsdotter | 1984 | 4 | 554 | 31.54 | 1:06.64 | ||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
4 | Camilla Runnquist | 1984 | 3 | 537 | 31.15 | 1:07.32 | ||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
5 | Elise Lind | 1983 | 2 | 499 | 33.26 | 1:09.01 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
6 | Janina Gårdensjö | 1984 | 1 | 490 | 32.36 | 1:09.43 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
7 | Jennie Turunen | 1981 | 430 | 34.25 | 1:12.53 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Sarah Gustafsson | 1990 | 7 | 672 | 30.93 | 1:03.10 | ||||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
2 | Hedvig Lestander | 1988 | 5 | 625 | 30.66 | 1:04.63 | ||||
IKSU Simning | ||||||||||
3 | Emma Claesson | 1989 | 4 | 603 | 31.27 | 1:05.42 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
4 | Jennie Karlsson | 1987 | 3 | 595 | 31.46 | 1:05.71 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Jonna Meerits | 1986 | 2 | 569 | 31.19 | 1:06.70 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
6 | Jessica Henriksson | 1989 | 1 | 566 | 31.95 | 1:06.82 | ||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
7 | Emelie Ernstsson | 1990 | 564 | 32.35 | 1:06.88 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
8 | Hlin Sundberg | 1988 | 554 | 32.59 | 1:07.28 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
9 | Kim Pettersson-Bohlin | 1988 | 548 | 32.08 | 1:07.52 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
10 | Kristina Brodin | 1989 | 458 | 34.03 | 1:11.70 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
11 | Anna Harrysson | 1990 | 446 | 32.57 | 1:12.31 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
12 | Jenny Nilsson | 1987 | 352 | 37.51 | 1:18.25 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
13 | Jenny Johansson | 1988 | 339 | 37.54 | 1:19.21 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Josefin Nilsson | 1993 | 29.18 | 59.86 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
2 | Bettina Matti | 1991 | 31.42 | 1:05.50 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Sara Huslid | 1995 | 31.56 | 1:05.80 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
4 | Marie Håkansson | 1992 | 31.01 | 1:05.92 | ||||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
5 | Natalie Jansson | 1991 | 33.24 | 1:11.36 | ||||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
6 | Louise Axdorff | 1992 | 33.94 | 1:15.22 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 85 - 89 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Tamas Borossy | 1928 | 43 | 59.24 | 2:07.55 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Kristian König | 1932 | 84 | 49.30 | 1:42.27 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Lauri Malk | 1937 | 165 | 37.96 | 1:21.92 | |||||
Cetus Espoo | ||||||||||
2 | Erik Forslund | 1937 | 106 | 46.25 | 1:34.74 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Lars Edstedt | 1936 | 88 | 46.69 | 1:40.89 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Hans Eriksson | 1945 | 7 | 296 | 32.46 | 1:07.43 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Bo Ljungberg | 1945 | 5 | 247 | 34.68 | 1:11.61 | ||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Ivar Wallmark | 1943 | 4 | 208 | 36.11 | 1:15.75 | ||||
Simklubben Elfsborg | ||||||||||
4 | Bo Toresäter | 1944 | 3 | 191 | 37.38 | 1:18.00 | ||||
Simklubben Elfsborg | ||||||||||
5 | Lester Eriksson | 1942 | 2 | 171 | 38.10 | 1:20.81 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Håkan Bengtsson | 1942 | 1 | 137 | 41.23 | 1:27.15 | ||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ulf Gabrielsson | 1948 | 5 | 302 | 32.04 | 1:06.98 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Kjell Hanserius | 1947 | 4 | 261 | 33.80 | 1:10.26 | ||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Jan Blomgren | 1950 | 3 | 258 | 33.94 | 1:10.56 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
4 | Lars Backlund | 1949 | 2 | 199 | 37.35 | 1:16.87 | ||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
5 | Eric Brandelius | 1949 | 1 | 199 | 37.39 | 1:16.91 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Leonard Bielicz | 1951 | 7 | 368 | 30.58 | 1:02.67 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Per Lindqvist | 1955 | 5 | 258 | 33.95 | 1:10.52 | ||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
3 | Tommy Aspegårdh | 1955 | 4 | 244 | 34.59 | 1:11.87 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Lars Ekdahl | 1954 | 3 | 209 | 36.17 | 1:15.63 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
5 | Bill Engman | 1952 | 2 | 193 | 36.66 | 1:17.72 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Lars Nielsen | 1955 | 1 | 177 | 37.67 | 1:20.00 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
7 | Peter Svanberg | 1955 | 161 | 38.05 | 1:22.48 | |||||
Simklubben S 02 | ||||||||||
- | Nils Kärrlander | 1951 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Rolf Gustafsson | 1960 | 7 | 435 | 28.12 | 59.30 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Dave Schardt | 1959 | 5 | 417 | 28.56 | 1:00.14 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Lennart Mentor | 1960 | 4 | 406 | 29.00 | 1:00.67 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
4 | Henrik Bodén | 1959 | 3 | 359 | 30.85 | 1:03.23 | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
5 | Gunnar Holmberg | 1958 | 2 | 333 | 30.70 | 1:04.82 | ||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
6 | Mikael Gardell | 1960 | 1 | 318 | 32.25 | 1:05.82 | ||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
7 | Peter Lillieström | 1959 | 307 | 31.16 | 1:06.57 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
8 | Ragnar Svensson | 1960 | 295 | 32.17 | 1:07.44 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
9 | Mats Dänsel | 1957 | 288 | 33.03 | 1:08.03 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Bo Fogelberg | 1957 | 268 | 34.17 | 1:09.66 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
11 | Anders Engstrand | 1958 | 256 | 34.12 | 1:10.70 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
12 | Lars Örnholmer | 1956 | 169 | 39.08 | 1:21.25 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anders Haglund | 1961 | 7 | 482 | 27.14 | 57.30 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Jonas Hallgren | 1964 | 5 | 480 | 27.64 | 57.38 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Per Gustafsson | 1964 | 4 | 393 | 29.70 | 1:01.31 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Jan Sigurdh | 1965 | 3 | 383 | 29.48 | 1:01.83 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Per-Ola Quist | 1961 | 2 | 370 | 30.65 | 1:02.57 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
6 | Torbjörn Wolffram | 1964 | 1 | 353 | 29.96 | 1:03.58 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
7 | Björn Broqvist | 1963 | 332 | 30.93 | 1:04.85 | |||||
Kristinehamns Simsällskap | ||||||||||
8 | Håkan Frank | 1963 | 328 | 31.61 | 1:05.13 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
9 | Jörgen Tisell | 1961 | 327 | 31.18 | 1:05.23 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
10 | Jonas Törnqvist | 1965 | 326 | 31.73 | 1:05.26 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
11 | Thomas Masseck | 1961 | 322 | 30.46 | 1:05.50 | |||||
Ronneby Simsällskap | ||||||||||
12 | Gunnar Bergman | 1963 | 318 | 31.23 | 1:05.84 | |||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
13 | Thomas Langemar | 1964 | 315 | 30.49 | 1:06.02 | |||||
Åkersberga Simsällskap | ||||||||||
14 | Peter Håkansson | 1965 | 308 | 31.73 | 1:06.50 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
15 | Robert Ek | 1961 | 300 | 31.96 | 1:07.09 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
16 | Antti Antonov | 1965 | 291 | 32.82 | 1:07.79 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
17 | Carl-Mikael Siljedahl | 1961 | 275 | 32.75 | 1:09.03 | |||||
Mölndals Allmänna Simsällskap | ||||||||||
18 | Michael Stigson | 1961 | 272 | 32.76 | 1:09.36 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
19 | Robert Jeppson | 1964 | 271 | 32.21 | 1:09.42 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
20 | Johannes Dellby | 1965 | 239 | 34.56 | 1:12.33 | |||||
Bålsta Simklubb | ||||||||||
21 | Lars-Gunnar Aufrecht | 1963 | 224 | 35.64 | 1:13.97 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
22 | Johan Östrand | 1963 | 220 | 34.19 | 1:14.40 | |||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
23 | Håkan Quist | 1961 | 217 | 35.06 | 1:14.69 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
24 | Leif Eriksson | 1963 | 200 | 36.42 | 1:16.76 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
25 | Ulf Eriksson | 1965 | 182 | 37.36 | 1:19.19 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
26 | Lars Stark | 1961 | 181 | 37.77 | 1:19.36 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
27 | Peter Karlsson | 1963 | 151 | 39.70 | 1:24.26 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ola Söderberg | 1966 | 7 | 515 | 27.36 | 56.06 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
2 | Håkan Agnell | 1970 | 5 | 513 | 26.33 | 56.13 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Martin Andersson | 1970 | 4 | 497 | 26.81 | 56.71 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
4 | Dan Anderberg | 1967 | 3 | 467 | 27.48 | 57.90 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Ragnar Agnell | 1967 | 2 | 450 | 28.14 | 58.64 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Thiemo Voigt | 1970 | 1 | 420 | 28.91 | 59.97 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Jari Dahl | 1968 | 414 | 28.13 | 1:00.29 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
8 | Fredrik Björn | 1966 | 410 | 28.30 | 1:00.45 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
9 | Henrik Mattsson | 1968 | 403 | 29.29 | 1:00.80 | |||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
10 | Tord Thuresson | 1967 | 395 | 28.94 | 1:01.22 | |||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
11 | Magnus Boman | 1970 | 391 | 28.65 | 1:01.43 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
12 | Matthew Gomez | 1966 | 387 | 29.10 | 1:01.62 | |||||
City of Oxford Masters Club | ||||||||||
13 | Leif Janzén | 1969 | 372 | 28.81 | 1:02.44 | |||||
Mölndals Allmänna Simsällskap | ||||||||||
14 | Joakim Axelsson | 1968 | 355 | 30.88 | 1:03.41 | |||||
Simklubben Laxen | ||||||||||
15 | Patrik Asp | 1966 | 345 | 30.76 | 1:04.07 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
16 | Jonas Nilsson | 1967 | 343 | 29.59 | 1:04.20 | |||||
Gustavsbergs Simsällskap | ||||||||||
17 | Timo Lainen | 1967 | 341 | 30.77 | 1:04.31 | |||||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
18 | Lars Mattson | 1968 | 337 | 31.34 | 1:04.56 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
19 | Mats Sandahl | 1967 | 335 | 30.68 | 1:04.67 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
20 | Peter Dombos | 1969 | 314 | 31.86 | 1:06.10 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
21 | Björn Stille | 1969 | 298 | 30.36 | 1:07.22 | |||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
22 | Lars Malmqvist | 1967 | 295 | 31.09 | 1:07.49 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
23 | Johan Malmros | 1970 | 291 | 31.35 | 1:07.78 | |||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
24 | Stefan Sundström | 1967 | 276 | 32.77 | 1:08.98 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
25 | Hampus Arvidsson | 1969 | 237 | 35.32 | 1:12.53 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
26 | Anders Friberg | 1970 | 227 | 34.01 | 1:13.62 | |||||
Ronneby Simsällskap | ||||||||||
27 | Alioscha Lopez | 1966 | 224 | 35.80 | 1:13.93 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
28 | Thomas Nilsson | 1968 | 221 | 34.73 | 1:14.22 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
29 | Ian James | 1970 | 197 | 38.61 | 1:17.23 | |||||
City of Oxford Masters Club | ||||||||||
30 | Anders Rosqvist | 1966 | 141 | 36.72 | 1:26.17 | |||||
Falu Simsällskap | ||||||||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Lars Frölander | 1974 | 7 | 701 | 24.09 | 50.58 | Europa rekord ind | |||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Mikael Lennehag | 1974 | 5 | 555 | 26.07 | 54.67 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Andreas Taflin | 1973 | 4 | 497 | 26.86 | 56.73 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Magnús Konrádsson | 1975 | 3 | 484 | 27.71 | 57.23 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Johan Wernström | 1972 | 2 | 441 | 28.25 | 59.01 | ||||
Motala Simsällskap | ||||||||||
6 | Roger Andrée | 1971 | 1 | 430 | 28.79 | 59.52 | ||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
7 | Jonas Aneheim | 1971 | 430 | 27.99 | 59.53 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
8 | Niklas Lehammer | 1972 | 391 | 28.74 | 1:01.41 | |||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
9 | Lars Pettersson | 1974 | 389 | 28.65 | 1:01.52 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
10 | Oskar Börjesson | 1973 | 387 | 29.12 | 1:01.62 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
11 | Stefan Behring | 1974 | 385 | 29.20 | 1:01.76 | |||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
12 | Jonas Petersson | 1974 | 380 | 29.64 | 1:02.01 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
13 | Anders Flatow | 1972 | 374 | 29.59 | 1:02.35 | |||||
Åkersberga Simsällskap | ||||||||||
14 | Johan Meurling | 1973 | 368 | 29.05 | 1:02.67 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
15 | Fredrik Hellberg | 1973 | 368 | 30.28 | 1:02.71 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
16 | Hans Westman | 1973 | 355 | 31.15 | 1:03.42 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
17 | Nicklas Täck | 1973 | 355 | 30.26 | 1:03.45 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
18 | Robert Westman | 1975 | 324 | 31.61 | 1:05.41 | |||||
Falu Simsällskap | ||||||||||
19 | Christian Engström | 1971 | 318 | 31.24 | 1:05.79 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
20 | Janne Forsberg | 1972 | 310 | 31.52 | 1:06.40 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
21 | Rickard Broddvall | 1973 | 309 | 31.40 | 1:06.46 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
22 | Gustav Hedin | 1972 | 305 | 32.25 | 1:06.69 | |||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
23 | Petter Svensson | 1973 | 302 | 30.64 | 1:06.91 | |||||
Åkersberga Simsällskap | ||||||||||
24 | Stefan Andersson | 1973 | 300 | 32.69 | 1:07.06 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
25 | Mikael Lindström | 1971 | 298 | 31.89 | 1:07.24 | |||||
Ronneby Simsällskap | ||||||||||
26 | Olof Andersson | 1971 | 199 | 36.72 | 1:16.89 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
27 | Anders Larsson | 1972 | 183 | 36.90 | 1:19.08 | |||||
Åkersberga Simsällskap | ||||||||||
28 | Göran Teljstedt | 1971 | 181 | 36.39 | 1:19.31 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
29 | Thomas Tegstam | 1973 | 173 | 37.01 | 1:20.58 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
- | Anders Höglund | 1974 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Mölndals Allmänna Simsällskap | ||||||||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Stefano Prestinoni | 1977 | 7 | 556 | 26.12 | 54.63 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Christian Ék | 1980 | 5 | 511 | 26.76 | 56.20 | ||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
3 | Jonas Falk | 1979 | 4 | 506 | 27.23 | 56.36 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Ted Molin | 1977 | 3 | 501 | 27.46 | 56.56 | ||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
5 | Roger Sjösten | 1977 | 2 | 481 | 27.73 | 57.34 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Joakim Dahl | 1976 | 1 | 462 | 27.69 | 58.10 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Börje Lehrman | 1976 | 459 | 27.28 | 58.23 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
8 | Przemyslaw Kucharczyk | 1978 | 447 | 28.61 | 58.77 | |||||
Smålandsstenars Simsällskap | ||||||||||
9 | Henrik Gustavsson | 1977 | 444 | 27.85 | 58.87 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
10 | Conny Andersen | 1978 | 423 | 28.19 | 59.86 | |||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
11 | Andreas Höglin | 1979 | 409 | 28.81 | 1:00.51 | |||||
Höga Kustens Simsällskap | ||||||||||
12 | Björn Hall | 1980 | 384 | 29.54 | 1:01.82 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
13 | Erik Lindström | 1978 | 374 | 29.14 | 1:02.37 | |||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
14 | André Berg | 1980 | 367 | 29.74 | 1:02.73 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
15 | Carl Magnus Helin | 1976 | 273 | 33.08 | 1:09.24 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
16 | Jonny Reichwald | 1980 | 245 | 33.69 | 1:11.81 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Klas Wiréhn | 1985 | 7 | 613 | 25.49 | 52.90 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Magnus Rölin | 1984 | 5 | 558 | 26.19 | 54.56 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Gustaf Toll | 1985 | 4 | 479 | 27.36 | 57.40 | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
4 | Robert Grynner | 1983 | 3 | 465 | 27.65 | 57.99 | ||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
5 | Henrik Antonsson | 1982 | 2 | 431 | 28.22 | 59.45 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
6 | Henrik Forslund | 1982 | 1 | 415 | 29.34 | 1:00.23 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Alexander Weinhagen | 1985 | 407 | 28.80 | 1:00.61 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
8 | Tobias Höglin | 1984 | 390 | 29.05 | 1:01.50 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
9 | Per-Magnus Grönlund | 1982 | 382 | 29.07 | 1:01.89 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
10 | Alexandros Vlastos | 1983 | 377 | 29.51 | 1:02.16 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
11 | David Lindahl | 1982 | 374 | 29.88 | 1:02.32 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
12 | Björn Sievert | 1984 | 365 | 29.88 | 1:02.88 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
13 | Rickard Österlöf | 1983 | 356 | 29.86 | 1:03.40 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
14 | Peter Wallebäck | 1984 | 297 | 32.06 | 1:07.31 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
15 | Andreas Jonerholm | 1981 | 270 | 33.01 | 1:09.49 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
16 | Lukas Bergliden | 1983 | 261 | 33.26 | 1:10.25 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Arvid Persson | 1990 | 7 | 493 | 26.59 | 56.86 | ||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
2 | Peter Fagerström | 1989 | 5 | 480 | 27.95 | 57.38 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
3 | Redir Ajiul | 1988 | 4 | 476 | 26.38 | 57.52 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 3 | 458 | 27.42 | 58.26 | ||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
5 | Villum Hansson | 1988 | 2 | 454 | 27.56 | 58.47 | ||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
6 | Jonas Hagberg | 1988 | 1 | 444 | 27.50 | 58.90 | ||||
Simklubben Triton | ||||||||||
7 | Erik Smiding | 1988 | 435 | 28.18 | 59.30 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
8 | Toni Hastenpflug | 1988 | 425 | 27.95 | 59.76 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
9 | Tim Andersson-Lind | 1989 | 402 | 28.32 | 1:00.85 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
10 | Hampus Carlsson | 1989 | 359 | 30.31 | 1:03.21 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
11 | Robin Zetterman | 1986 | 350 | 28.70 | 1:03.75 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
12 | Jesper Fuhr | 1988 | 331 | 30.34 | 1:04.91 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
13 | Andreas Steijner | 1988 | 225 | 34.70 | 1:13.83 | |||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Philippe Monmousseau | 1991 | 590 | 25.75 | 53.56 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
2 | Michael Enzell | 1992 | 524 | 26.61 | 55.74 | |||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
3 | Erik Glantz | 1993 | 452 | 26.92 | 58.55 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Simon Nexbo | 1992 | 449 | 28.01 | 58.68 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
5 | Timothy Mackin | 1995 | 369 | 29.09 | 1:02.61 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
6 | Niklas Andersson | 1992 | 308 | 31.09 | 1:06.50 | |||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
7 | Peter Lundberg | 1991 | 281 | 33.08 | 1:08.55 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Margareta Rainer | 1949 | 708 | 50.76 | 1:46.67 | 2:43.18 | 3:38.61 | |||
Gävle Simsällskap | ||||||||||
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Mona B Klöfver | 1955 | 691 | 46.04 | 1:39.10 | 2:34.80 | 3:30.86 | |||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
2 | Lena Johansson | 1954 | 489 | 52.49 | 1:52.68 | 2:54.98 | 3:56.68 | |||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
- | Anne Sundell | 1960 | DSQ | Felaktig simning | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Anna-Karin Josefson | 1964 | 4 | 711 | 42.61 | 1:31.17 | 2:20.59 | 3:08.96 | Svenska rekord ind | |
Varberg Sim | ||||||||||
2 | Marie Hansson | 1964 | 3 | 664 | 42.38 | 1:30.09 | 2:20.92 | 3:13.36 | ||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
3 | Ingrid Lindelöw-Berntson | 1964 | 2 | 591 | 44.94 | 1:35.60 | 2:28.71 | 3:20.94 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Mimmi Kvissberg | 1962 | 1 | 390 | 49.42 | 1:48.72 | 2:51.19 | 3:50.70 | ||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Maria Gustafsson | 1967 | 3 | 625 | 41.63 | 1:27.90 | 2:16.33 | 3:04.72 | ||
Danderyds Sim | ||||||||||
2 | Kerstin Lantz | 1967 | 2 | 434 | 48.43 | 1:41.32 | 2:35.30 | 3:28.59 | ||
Billingens Simklubb | ||||||||||
3 | Monika Larsson | 1968 | 1 | 416 | 48.95 | 1:42.24 | 2:37.72 | 3:31.51 | ||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Britt-Marie Nilsson | 1971 | 556 | 41.12 | 1:27.54 | 2:16.12 | 3:05.26 | |||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
2 | Lotta Koskinen | 1974 | 538 | 39.74 | 1:26.36 | 2:16.47 | 3:07.31 | |||
Tuusulan Uimaseura | ||||||||||
3 | Mina Boström Nakicenovic | 1972 | 386 | 45.74 | 1:40.05 | 2:36.14 | 3:29.20 | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Margreet Aanstoot | 1980 | 4 | 682 | 37.61 | 1:21.05 | 2:06.22 | 2:51.11 | ||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Ellenor Olofsson | 1979 | 3 | 495 | 43.46 | 1:32.29 | 2:22.06 | 3:10.30 | ||
Markaryds Simsällskap | ||||||||||
3 | Martina Löfstrand | 1976 | 2 | 487 | 43.43 | 1:30.87 | 2:22.09 | 3:11.37 | ||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
4 | Lovisa Cottrell | 1980 | 1 | 166 | 1:01.40 | 2:10.61 | 3:22.73 | 4:33.63 | ||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Jenni Svensson | 1982 | 642 | 38.62 | 1:20.70 | 2:04.88 | 2:50.27 | |||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Hanna Wengrud | 1984 | 636 | 38.26 | 1:21.42 | 2:06.38 | 2:50.83 | |||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Christine Ekman | 1994 | 36.62 | 1:17.93 | 2:01.10 | 2:43.39 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Jenniefer Lundberg | 1994 | 41.47 | 1:27.91 | 2:15.71 | 3:02.73 | ||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 18, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Matthias Kroner | 1943 | 207 | 46.87 | 1:38.06 | 2:31.37 | 3:23.70 | |||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Ulf Brangefält | 1942 | 162 | 47.53 | 1:42.78 | 2:41.98 | 3:41.26 | |||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 18, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Kjell Westin | 1954 | 213 | 44.44 | 1:35.20 | 2:28.91 | 3:21.83 | |||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Peter Svanberg | 1955 | 171 | 45.93 | 1:41.19 | 2:39.82 | 3:37.18 | |||
Simklubben S 02 | ||||||||||
Gren 18, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Eric Sjöström | 1959 | 4 | 343 | 37.15 | 1:20.81 | 2:05.93 | 2:52.31 | ||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
2 | Ronny Oltner | 1956 | 3 | 323 | 38.25 | 1:22.81 | 2:09.68 | 2:55.79 | ||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Ulf Hedin | 1958 | 2 | 263 | 41.83 | 1:30.22 | 2:19.62 | 3:08.18 | ||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
4 | Anders Engstrand | 1958 | 1 | 203 | 46.38 | 1:39.11 | 2:31.76 | 3:25.16 | ||
Danderyds Sim | ||||||||||
Gren 18, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Mats Ladeborn | 1961 | 7 | 375 | 37.21 | 1:20.11 | 2:04.46 | 2:47.27 | ||
Varberg Sim | ||||||||||
2 | Jan Mandahl | 1961 | 5 | 373 | 40.11 | 1:21.49 | 2:03.30 | 2:47.51 | ||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
3 | Hans Palmqvist | 1962 | 4 | 345 | 38.41 | 1:21.63 | 2:06.64 | 2:51.93 | ||
Varberg Sim | ||||||||||
4 | Göran Fält | 1963 | 3 | 345 | 39.70 | 1:23.64 | 2:08.00 | 2:52.02 | ||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
5 | Anders Kussak | 1964 | 2 | 300 | 40.37 | 1:25.63 | 2:13.00 | 3:00.08 | ||
Hellas Simklubb | ||||||||||
6 | Michael Macdonald | 1962 | 1 | 292 | 39.33 | 1:25.21 | 2:13.33 | 3:01.83 | ||
Göteborg Sim | ||||||||||
7 | Olle Petersson | 1965 | 246 | 42.19 | 1:30.35 | 2:21.05 | 3:12.53 | |||
Gustavsbergs Simsällskap | ||||||||||
- | Anders Blomqvist | 1962 | DSQ | Felaktigt simsätt | ||||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
Gren 18, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Mats Rubertson | 1967 | 7 | 381 | 37.68 | 1:19.37 | 2:02.46 | 2:46.42 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Lennart Fritzon | 1968 | 5 | 358 | 37.96 | 1:20.66 | 2:05.21 | 2:49.92 | ||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
3 | Matthias Seel | 1970 | 4 | 344 | 39.22 | 1:24.22 | 2:09.69 | 2:52.08 | ||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Per Sundström | 1968 | 3 | 324 | 37.76 | 1:20.80 | 2:08.00 | 2:55.67 | ||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
5 | Niklas Sköld | 1969 | 2 | 304 | 40.28 | 1:26.20 | 2:13.09 | 2:59.29 | ||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
6 | Johan Malmros | 1970 | 1 | 274 | 41.36 | 1:28.75 | 2:17.81 | 3:05.76 | ||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
7 | Kristian Wollersjö | 1969 | 264 | 41.30 | 1:29.03 | 2:19.76 | 3:07.92 | |||
Alingsås SLS | ||||||||||
Gren 18, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Magnús Konrádsson | 1975 | 5 | 530 | 34.46 | 1:12.34 | 1:50.68 | 2:29.08 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Per Svanberg | 1971 | 4 | 483 | 35.21 | 1:15.14 | 1:54.46 | 2:33.74 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Simon Malmberg | 1974 | 3 | 429 | 35.19 | 1:15.19 | 1:57.28 | 2:39.91 | ||
Angereds Simsällskap | ||||||||||
4 | Eerikki Rutanen | 1972 | 413 | 35.71 | 1:16.17 | 1:59.20 | 2:42.03 | |||
Tuusulan Uimaseura | ||||||||||
5 | Jesper Hedblom | 1972 | 2 | 369 | 38.22 | 1:20.59 | 2:03.66 | 2:48.21 | ||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
6 | Olof Andersson | 1971 | 1 | 261 | 43.50 | 1:32.94 | 2:22.10 | 3:08.78 | ||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 18, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Staffan Tell | 1979 | 3 | 486 | 34.55 | 1:13.72 | 1:53.98 | 2:33.39 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Roger Sjösten | 1977 | 2 | 387 | 38.36 | 1:21.15 | 2:03.70 | 2:45.46 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Adrian Bengtson | 1976 | 1 | 374 | 37.18 | 1:20.19 | 2:04.13 | 2:47.43 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 18, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Dag Jönsson | 1981 | 496 | 33.80 | 1:11.91 | 1:51.33 | 2:32.40 | |||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
2 | Erik Trybom | 1984 | 429 | 35.32 | 1:15.31 | 1:57.59 | 2:39.98 | |||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
Gren 18, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Niklas Tour | 1989 | 5 | 716 | 29.95 | 1:04.53 | 1:39.59 | 2:14.87 | Nordiska rekord ind | |
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Johan Dahlgren | 1986 | 4 | 557 | 33.49 | 1:11.13 | 1:48.90 | 2:26.66 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Andreas Edlund | 1989 | 3 | 544 | 33.55 | 1:11.91 | 1:50.40 | 2:27.75 | ||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
4 | Michell Hägglund | 1986 | 2 | 466 | 33.63 | 1:12.58 | 1:51.90 | 2:35.56 | ||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
5 | Robin Cederqvist | 1989 | 1 | 421 | 35.24 | 1:16.16 | 1:58.78 | 2:40.95 | ||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
Gren 18, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Martin Magnusson | 1995 | 437 | 34.02 | 1:14.35 | 1:56.46 | 2:39.00 | |||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
2 | Peter Lundberg | 1991 | 185 | 44.82 | 1:33.67 | 2:27.63 | 3:31.52 | |||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:34 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 19, 100m Medley Damer, Finaler 80 - 84 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ulla-Britt Öberg | 1934 | 636 | 58.31 | 1:59.12 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 19, 100m Medley Damer, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Margit Ohlsson | 1945 | 914 | 39.23 | 1:27.45 | Nordiska rekord ind | ||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Gren 19, 100m Medley Damer, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Bitte Axling | 1946 | 3 | 749 | 40.65 | 1:29.02 | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
2 | Ulla Öhman | 1948 | 2 | 547 | 46.69 | 1:38.84 | ||||
Fagersta Simklubb | ||||||||||
- | Harriet Bure | 1946 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Gren 19, 100m Medley Damer, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Maria Rhodin | 1955 | 551 | 42.56 | 1:31.53 | |||||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
2 | Lena Johansson | 1954 | 344 | 53.20 | 1:47.04 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 19, 100m Medley Damer, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Torill Bergesen | 1957 | 774 | 35.51 | 1:16.93 | Svenska rekord ind | ||||
Bergen og Omegn Masters | ||||||||||
2 | Gunilla Rasmuson | 1957 | 3 | 737 | 37.23 | 1:18.21 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Reija Reini | 1958 | 2 | 450 | 42.81 | 1:32.18 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
- | Birgitta Appelfeldt Thylwe | 1957 | DSQ | Felaktig simning | ||||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
Gren 19, 100m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anette Philipsson | 1965 | 7 | 982 | 32.01 | 1:08.69 | Europa rekord ind | |||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Maria Norberg | 1963 | 5 | 769 | 34.02 | 1:14.52 | ||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
3 | Anne Mannela | 1963 | 4 | 656 | 35.73 | 1:18.55 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Annika Svanberg | 1962 | 3 | 599 | 36.57 | 1:20.98 | ||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
5 | Ingrid Lindelöw-Berntson | 1964 | 2 | 560 | 39.43 | 1:22.82 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
6 | Lilie Larsson | 1961 | 1 | 550 | 39.07 | 1:23.30 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
7 | Marie Dahlbom | 1965 | 502 | 39.16 | 1:25.86 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
8 | Kicki Molin | 1964 | 501 | 40.14 | 1:25.97 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
9 | Anna Edin | 1964 | 485 | 39.85 | 1:26.85 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
10 | Anneli Blomberg | 1964 | 440 | 41.53 | 1:29.77 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
11 | Margot Jacobs | 1964 | 376 | 45.88 | 1:34.60 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
12 | Anette Sundfors | 1965 | 278 | 52.26 | 1:44.60 | |||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
13 | Sara Henrysson Eidvall | 1961 | 199 | 53.80 | 1:56.91 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
- | Ulla-Karin Aufrecht | 1964 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 19, 100m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Åsa Vikander | 1970 | 7 | 741 | 33.01 | 1:12.50 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Caroline Lindborg | 1966 | 5 | 640 | 33.43 | 1:16.11 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Marie Jernberg | 1969 | 4 | 502 | 38.45 | 1:22.51 | ||||
Älvsjö AIK Fritid | ||||||||||
4 | Tove Filipsson | 1970 | 3 | 500 | 37.21 | 1:22.63 | ||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
5 | Jeanette Svanberg | 1970 | 2 | 483 | 38.27 | 1:23.62 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
6 | Christine Elingfors | 1967 | 1 | 476 | 37.87 | 1:23.99 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
7 | Mari Ekelund | 1967 | 441 | 39.87 | 1:26.14 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
8 | Johanna Fyrk | 1969 | 418 | 40.14 | 1:27.72 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
9 | Camilla Rogala | 1970 | 418 | 41.21 | 1:27.74 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Maria Holmén | 1970 | 402 | 40.51 | 1:28.89 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
11 | Helena Bockner | 1968 | 374 | 43.95 | 1:31.03 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
12 | Helén Johansson | 1968 | 368 | 42.21 | 1:31.53 | |||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
13 | Karin Eriksson | 1968 | 351 | 42.49 | 1:33.00 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
14 | Pernilla Thuresson | 1966 | 308 | 44.34 | 1:37.10 | |||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
- | Ann Gyldén | 1968 | DSQ | Felaktig start | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 19, 100m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 7 | 726 | 32.46 | 1:11.46 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Ulrika Jardfelt | 1974 | 5 | 677 | 34.08 | 1:13.14 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Christine Uhrlander-Lindbom | 1971 | 4 | 660 | 34.03 | 1:13.78 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Cecilia Kentell | 1975 | 3 | 615 | 35.02 | 1:15.54 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
5 | Sofi Cyréus | 1971 | 2 | 589 | 35.54 | 1:16.63 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
6 | Eva Nossborn | 1975 | 1 | 586 | 35.28 | 1:16.75 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
7 | Pernilla Lundström | 1974 | 583 | 35.61 | 1:16.87 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
8 | Maria Lövberg | 1973 | 557 | 35.74 | 1:18.06 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
9 | Annika Ericsson | 1974 | 556 | 36.68 | 1:18.09 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Camilla Davidsson | 1971 | 550 | 36.60 | 1:18.39 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
11 | Anna Långström | 1973 | 543 | 37.45 | 1:18.71 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
12 | Sofia Dahlälv | 1972 | 490 | 40.34 | 1:21.49 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
13 | Liselotte Lindgren | 1971 | 485 | 37.88 | 1:21.73 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
14 | Cecilia Jönsson | 1974 | 459 | 37.89 | 1:23.29 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
15 | Linda Curstedt | 1973 | 374 | 42.08 | 1:29.11 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
Gren 19, 100m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ulrika Westerberg | 1977 | 7 | 637 | 33.62 | 1:13.41 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
2 | Johanna Zetterström | 1978 | 5 | 627 | 34.41 | 1:13.78 | ||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
3 | Anette Fröberg | 1977 | 4 | 596 | 35.66 | 1:15.06 | ||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
4 | Ellenor Olofsson | 1979 | 3 | 553 | 35.98 | 1:16.92 | ||||
Markaryds Simsällskap | ||||||||||
5 | Anna Granberg | 1978 | 2 | 485 | 35.44 | 1:20.40 | ||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
6 | Linda Fleck | 1976 | 1 | 438 | 40.14 | 1:23.15 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
7 | Ylva Preutz Papantoni | 1977 | 407 | 40.25 | 1:25.19 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
8 | Therese Hammarberg | 1977 | 382 | 40.53 | 1:27.01 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 19, 100m Medley Damer, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Tove Brickner | 1985 | 7 | 639 | 33.71 | 1:12.57 | ||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
2 | Elin Qvale | 1983 | 5 | 567 | 34.91 | 1:15.53 | ||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Emma Johnstone | 1985 | 4 | 566 | 34.54 | 1:15.54 | ||||
Simklubben Triton | ||||||||||
4 | Helena Ekdahl | 1985 | 3 | 542 | 34.85 | 1:16.67 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
5 | Anna Gunnarsson | 1984 | 2 | 482 | 35.20 | 1:19.71 | ||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
6 | Sofia Borglin | 1981 | 1 | 467 | 38.58 | 1:20.54 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
7 | Ella Wessén | 1982 | 396 | 39.08 | 1:25.09 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
8 | Jennie Turunen | 1981 | 269 | 43.44 | 1:36.75 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
Gren 19, 100m Medley Damer, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Katarina Tour | 1987 | 7 | 765 | 32.22 | 1:08.10 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Sofia Johansson | 1989 | 5 | 732 | 33.01 | 1:09.11 | ||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
3 | Emma Gustafsson | 1990 | 4 | 710 | 31.30 | 1:09.82 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Matilda Angberg | 1990 | 3 | 664 | 32.17 | 1:11.39 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
5 | Carolina Nordin | 1987 | 2 | 651 | 35.03 | 1:11.86 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Kristina von Schreeb | 1989 | 1 | 437 | 37.09 | 1:22.08 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Kristina Brodin | 1989 | 436 | 37.05 | 1:22.10 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
8 | Veronica Johansson | 1987 | 374 | 40.67 | 1:26.39 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
9 | Emy Öhling | 1990 | 348 | 39.50 | 1:28.53 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Gren 19, 100m Medley Damer, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | My Wigholm | 1991 | 32.60 | 1:11.75 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
2 | Bettina Matti | 1991 | 33.83 | 1:13.26 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Jenniefer Lundberg | 1994 | 35.03 | 1:14.97 | ||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
4 | Sara Huslid | 1995 | 35.44 | 1:17.41 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
5 | Marie Håkansson | 1992 | 35.01 | 1:18.76 | ||||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
6 | Carolina Porras-Lehto | 1991 | 34.82 | 1:19.59 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
7 | Cassandra Eliasson | 1991 | 38.64 | 1:19.60 | ||||||
Kristinehamns Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:34 |
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 24 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 10:32 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 20, 100m Medley Herrar, Finaler 85 - 89 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Tamas Borossy | 1928 | 23 | 1:22.88 | 2:56.86 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 20, 100m Medley Herrar, Finaler 80 - 84 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Kristian König | 1932 | 74 | 56.71 | 2:00.42 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Leif Gellberg | 1932 | 39 | 1:08.12 | 2:28.37 | |||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Gren 20, 100m Medley Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Erik Forslund | 1937 | 123 | 47.55 | 1:41.93 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 20, 100m Medley Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Bo Ljungberg | 1945 | 228 | 40.13 | 1:22.95 | Nordiska rekord ind | ||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 20, 100m Medley Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Rolf Tegeback | 1948 | 4 | 299 | 34.90 | 1:15.83 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Jan Blomgren | 1950 | 3 | 230 | 38.84 | 1:22.71 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Lars Backlund | 1949 | 2 | 166 | 44.79 | 1:32.21 | ||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
4 | Kaj Gorosch | 1948 | 1 | 124 | 46.01 | 1:41.60 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 20, 100m Medley Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Leonard Bielicz | 1951 | 4 | 303 | 34.61 | 1:15.49 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Stefan Andersson | 1955 | 3 | 255 | 38.01 | 1:19.91 | ||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
3 | Tommy Aspegårdh | 1955 | 2 | 231 | 37.87 | 1:22.63 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Tomas Hjelmström | 1955 | 1 | 185 | 38.98 | 1:28.90 | ||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
Gren 20, 100m Medley Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Dmitri Khodko | 1959 | 7 | 445 | 30.62 | 1:06.38 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Rolf Gustafsson | 1960 | 5 | 388 | 31.31 | 1:09.52 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Ronny Oltner | 1956 | 4 | 379 | 32.83 | 1:10.03 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
4 | Eric Sjöström | 1959 | 3 | 352 | 33.27 | 1:11.80 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
5 | Veikko Mattola | 1956 | 2 | 342 | 33.77 | 1:12.51 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
6 | Henrik Bodén | 1959 | 1 | 324 | 34.15 | 1:13.77 | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
7 | Ragnar Svensson | 1960 | 298 | 35.29 | 1:15.85 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
8 | Kenneth Arvidsson | 1959 | 291 | 35.71 | 1:16.44 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
9 | Robert Jakubek | 1959 | 285 | 36.38 | 1:17.05 | |||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
10 | Gunnar Holmberg | 1958 | 273 | 36.80 | 1:18.13 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
11 | Peter Lillieström | 1959 | 272 | 37.30 | 1:18.20 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
12 | Mikael Gardell | 1960 | 261 | 35.93 | 1:19.32 | |||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
- | Per Hallqvist | 1960 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
- | Rikard Unelius | 1958 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 20, 100m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Tor-Arne Pedersen | 1965 | 505 | 29.69 | 1:03.66 | Nordiska rekord ind | ||||
Varg, IL | ||||||||||
2 | Jonas Hallgren | 1964 | 7 | 447 | 31.23 | 1:06.32 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Lars Sandberg | 1965 | 5 | 392 | 32.50 | 1:09.28 | ||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
4 | Anders Haglund | 1961 | 4 | 377 | 32.12 | 1:10.14 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Mats Ladeborn | 1961 | 3 | 362 | 32.39 | 1:11.12 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
6 | Kristaer Sikström | 1965 | 2 | 349 | 32.89 | 1:12.01 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
7 | Lars Hennert | 1961 | 1 | 341 | 33.07 | 1:12.52 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
8 | Dan Larsson | 1961 | 332 | 33.68 | 1:13.17 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
9 | Thomas Langemar | 1964 | 282 | 35.14 | 1:17.24 | |||||
Åkersberga Simsällskap | ||||||||||
10 | Michael Macdonald | 1962 | 266 | 38.39 | 1:18.82 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
11 | Peter Håkansson | 1965 | 262 | 37.76 | 1:19.20 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
12 | Per Strand | 1961 | 256 | 37.40 | 1:19.78 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
13 | Antti Antonov | 1965 | 231 | 38.65 | 1:22.59 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
14 | Håkan Quist | 1961 | 184 | 41.47 | 1:29.11 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
15 | Lars Reuterskiöld | 1963 | 178 | 41.35 | 1:30.05 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
16 | Johan Östrand | 1963 | 170 | 43.01 | 1:31.46 | |||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
17 | Ulf Eriksson | 1965 | 152 | 45.06 | 1:34.87 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 20, 100m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anders Nyberg | 1967 | 7 | 475 | 30.62 | 1:04.95 | ||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Martin Andersson | 1970 | 5 | 462 | 30.33 | 1:05.56 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
3 | Lennart Fritzon | 1968 | 4 | 408 | 32.69 | 1:08.34 | ||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
4 | Matthew Gomez | 1966 | 401 | 32.54 | 1:08.71 | |||||
City of Oxford Masters Club | ||||||||||
5 | Per Sundström | 1968 | 3 | 398 | 33.22 | 1:08.90 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
6 | Fredrik Björn | 1966 | 2 | 352 | 34.57 | 1:11.76 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
7 | Henrik Mattsson | 1968 | 1 | 346 | 33.93 | 1:12.20 | ||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
8 | Romain Haettel | 1970 | 332 | 34.31 | 1:13.20 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
9 | Lars Mattson | 1968 | 322 | 34.54 | 1:13.94 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
10 | Peter Ahlgren | 1968 | 314 | 35.65 | 1:14.59 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
11 | Tomas Wiiand | 1968 | 289 | 36.23 | 1:16.68 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
12 | Henrik Holmberg | 1969 | 285 | 37.03 | 1:16.99 | |||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
13 | Peter Dombos | 1969 | 282 | 37.08 | 1:17.26 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
14 | Jonas Nilsson | 1967 | 270 | 37.26 | 1:18.42 | |||||
Gustavsbergs Simsällskap | ||||||||||
15 | Kristian Wollersjö | 1969 | 265 | 35.94 | 1:18.92 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
16 | Mattias Croneborg | 1967 | 253 | 37.37 | 1:20.12 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
17 | Lars Malmqvist | 1967 | 233 | 36.90 | 1:22.36 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
18 | Erik Sundberg | 1969 | 217 | 41.04 | 1:24.27 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 20, 100m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Daniel Lönnberg | 1972 | 7 | 611 | 26.67 | 59.73 | Nordiska rekord ind | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Magnús Konrádsson | 1975 | 5 | 539 | 29.08 | 1:02.31 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Per Svanberg | 1971 | 4 | 508 | 30.31 | 1:03.54 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Peter Pärlklo | 1971 | 3 | 477 | 29.59 | 1:04.87 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Stefan Scherling | 1972 | 2 | 464 | 31.73 | 1:05.49 | ||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
6 | Jonas Aneheim | 1971 | 1 | 367 | 32.38 | 1:10.82 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Anders Höglund | 1974 | 350 | 34.24 | 1:11.90 | |||||
Mölndals Allmänna Simsällskap | ||||||||||
8 | Peter Sundstedt | 1972 | 349 | 33.68 | 1:12.00 | |||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
9 | Oskar Börjesson | 1973 | 346 | 34.09 | 1:12.21 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
10 | Niklas Lehammer | 1972 | 345 | 31.85 | 1:12.28 | |||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
11 | Niklas Wolkert | 1971 | 322 | 33.18 | 1:13.98 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
12 | Johan Meurling | 1973 | 318 | 34.30 | 1:14.29 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
13 | Fredrik Hellberg | 1973 | 308 | 35.67 | 1:15.03 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
14 | Hans Westman | 1973 | 294 | 34.84 | 1:16.20 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
15 | Pär Angerfelt | 1973 | 294 | 34.75 | 1:16.26 | |||||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
16 | Rickard Broddvall | 1973 | 284 | 37.14 | 1:17.08 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
17 | Christian Engström | 1971 | 279 | 34.23 | 1:17.55 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
18 | Robert Westman | 1975 | 273 | 38.36 | 1:18.10 | |||||
Falu Simsällskap | ||||||||||
19 | Örjan Olsson | 1972 | 268 | 34.65 | 1:18.64 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
20 | Gustav Hedin | 1972 | 267 | 36.91 | 1:18.69 | |||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
21 | Mikael Buschow | 1975 | 160 | 39.78 | 1:33.31 | |||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
Gren 20, 100m Medley Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Stefano Prestinoni | 1977 | 7 | 581 | 27.83 | 1:00.76 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Joakim Dahl | 1976 | 5 | 498 | 28.83 | 1:03.95 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Staffan Tell | 1979 | 4 | 464 | 31.61 | 1:05.49 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Przemyslaw Kucharczyk | 1978 | 3 | 432 | 30.86 | 1:07.03 | ||||
Smålandsstenars Simsällskap | ||||||||||
5 | Roger Sjösten | 1977 | 2 | 405 | 32.49 | 1:08.51 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Conny Andersen | 1978 | 1 | 391 | 32.09 | 1:09.33 | ||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
7 | Andreas Lentonsson | 1980 | 391 | 31.12 | 1:09.34 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
8 | Andreas Höglin | 1979 | 384 | 32.92 | 1:09.71 | |||||
Höga Kustens Simsällskap | ||||||||||
9 | Börje Lehrman | 1976 | 377 | 32.74 | 1:10.18 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
10 | André Berg | 1980 | 369 | 31.55 | 1:10.64 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
11 | Weine Högberg | 1978 | 344 | 35.85 | 1:12.35 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
12 | Tobias Svensson | 1977 | 284 | 37.16 | 1:17.09 | |||||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
13 | Nils-Christian Olsson | 1978 | 231 | 37.94 | 1:22.59 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
14 | Carl Magnus Helin | 1976 | 192 | 41.45 | 1:27.84 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 20, 100m Medley Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Marcus Piehl | 1985 | 7 | 648 | 26.29 | 58.58 | Svenska rekord ind | |||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Björn C-G Callenberg | 1981 | 5 | 573 | 28.36 | 1:01.04 | ||||
Örebro Simallians | ||||||||||
3 | Daniel Halldén | 1983 | 4 | 562 | 27.72 | 1:01.42 | ||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Andreas Welander | 1985 | 3 | 468 | 29.82 | 1:05.29 | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
5 | Gustaf Toll | 1985 | 2 | 458 | 30.19 | 1:05.74 | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
6 | Nils Zätterström | 1981 | 1 | 396 | 32.57 | 1:09.02 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Gabriel Pap | 1982 | 381 | 32.33 | 1:09.91 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
8 | Henrik Antonsson | 1982 | 361 | 31.79 | 1:11.19 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
9 | David Lindahl | 1982 | 343 | 33.33 | 1:12.40 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
10 | Mattias Kristiansson | 1985 | 303 | 34.36 | 1:15.42 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
11 | Björn Sievert | 1984 | 294 | 34.73 | 1:16.18 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
12 | Andreas Jonerholm | 1981 | 271 | 35.83 | 1:18.29 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
13 | Lukas Bergliden | 1983 | 213 | 40.46 | 1:24.84 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
- | Magnus Rölin | 1984 | DNS | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 20, 100m Medley Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Hampus Ny | 1990 | 7 | 632 | 27.43 | 59.09 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
2 | Marcus Pellfolk | 1986 | 5 | 502 | 28.65 | 1:03.79 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Pedro Pacheco | 1987 | 4 | 485 | 30.06 | 1:04.54 | ||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
4 | Martin Brattmyr | 1988 | 3 | 434 | 30.72 | 1:06.94 | ||||
IKSU Simning | ||||||||||
5 | Daniel Cederqvist | 1986 | 2 | 420 | 32.20 | 1:07.71 | ||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
6 | Peter Fagerström | 1989 | 1 | 404 | 32.18 | 1:08.54 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
7 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 400 | 30.95 | 1:08.80 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
8 | Erik Smiding | 1988 | 399 | 30.97 | 1:08.86 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
9 | Tim Andersson-Lind | 1989 | 394 | 32.27 | 1:09.14 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
10 | Toni Hastenpflug | 1988 | 370 | 31.12 | 1:10.59 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
11 | André Oliveira | 1986 | 269 | 35.90 | 1:18.46 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
- | Björn Westergren | 1987 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Simklubben Ran | ||||||||||
Gren 20, 100m Medley Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Philippe Monmousseau | 1991 | 559 | 28.20 | 1:01.55 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
2 | Martin Magnusson | 1995 | 555 | 28.68 | 1:01.68 | |||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
3 | Oskar Holmgren | 1994 | 434 | 30.66 | 1:06.97 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
4 | Simon Nexbo | 1992 | 401 | 31.83 | 1:08.71 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
5 | Corentin Foure | 1993 | 257 | 35.12 | 1:19.70 | |||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
6 | Peter Lundberg | 1991 | 174 | 41.31 | 1:30.77 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 24 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 10:32 |
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:35 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 21, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Tatiana Abu Nijmeh | 1965 | 279 | 50.17 | 1:47.17 | 2:47.04 | 3:46.50 | |||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 21, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Gunilla Höög | 1968 | 467 | 38.20 | 1:24.91 | 2:14.54 | 3:04.51 | |||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
Gren 21, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Anna Lohmann | 1975 | 3 | 735 | 34.26 | 1:14.08 | 1:54.41 | 2:35.85 | Svenska rekord ind | |
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Marie Lindman | 1973 | 2 | 430 | 40.44 | 1:28.40 | 2:18.47 | 3:06.30 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 1 | 424 | 40.53 | 1:27.56 | 2:17.06 | 3:07.14 | ||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 21, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Linda Castengren | 1985 | 649 | 33.63 | 1:12.59 | 1:53.39 | 2:33.72 | Svenska rekord ind | ||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Olga Kosovskaya | 1982 | 390 | 40.27 | 1:26.37 | 2:15.25 | 3:02.04 | |||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 21, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Christine Ekman | 1994 | 33.07 | 1:10.90 | 1:49.17 | 2:26.89 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Maria Åkesson | 1992 | 35.72 | 1:18.55 | 2:04.73 | 2:52.65 | ||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:35 |
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:35 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 22, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Lauri Malk | 1937 | 100 | 48.93 | 1:48.72 | 2:51.23 | 3:54.39 | |||
Cetus Espoo | ||||||||||
Gren 22, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Dave Schardt | 1959 | 3 | 289 | 35.71 | 1:18.08 | 2:01.76 | 2:44.92 | Nordiska rekord ind | |
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Jan-Olof Svensson | 1960 | 2 | 279 | 34.71 | 1:14.79 | 1:58.24 | 2:46.84 | ||
Simklubben Laxen | ||||||||||
3 | Jan Westrup | 1960 | 1 | 239 | 36.57 | 1:20.57 | 2:07.75 | 2:55.73 | ||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
- | Lennart Mentor | 1960 | DNS | |||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
Gren 22, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Torbjörn Wolffram | 1964 | 360 | 34.53 | 1:12.86 | 1:53.30 | 2:33.35 | |||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Per Matsson | 1962 | 295 | 37.23 | 1:18.56 | 2:01.03 | 2:43.83 | |||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Gren 22, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Hasse Nilsson | 1969 | 7 | 433 | 32.33 | 1:09.70 | 1:48.04 | 2:24.13 | ||
Simklubben Laxen | ||||||||||
2 | Håkan Agnell | 1970 | 5 | 418 | 32.05 | 1:08.65 | 1:47.02 | 2:25.91 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Martin Andersson | 1970 | 4 | 365 | 34.20 | 1:12.18 | 1:51.69 | 2:32.63 | ||
Varberg Sim | ||||||||||
4 | Stefan Andersson | 1970 | 3 | 326 | 32.72 | 1:12.58 | 1:54.82 | 2:38.43 | ||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
5 | Mats Rubertson | 1967 | 2 | 289 | 37.53 | 1:19.52 | 2:03.14 | 2:44.89 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Thiemo Voigt | 1970 | 1 | 255 | 37.33 | 1:21.46 | 2:06.14 | 2:52.05 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Magnus Wahlberg | 1966 | 253 | 39.07 | 1:23.72 | 2:10.72 | 2:52.38 | |||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 22, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Adrian Bengtson | 1976 | 356 | 34.13 | 1:13.96 | 1:54.89 | 2:33.91 | |||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Roger Sjösten | 1977 | 337 | 34.22 | 1:13.13 | 1:54.89 | 2:36.68 | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 22, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Dag Jönsson | 1981 | 364 | 31.77 | 1:08.99 | 1:50.11 | 2:32.75 | |||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 22, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Andreas Edlund | 1989 | 597 | 28.68 | 1:02.00 | 1:35.86 | 2:09.58 | |||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
Gren 22, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Peter Lundberg | 1991 | 157 | 42.48 | 1:32.62 | 2:27.83 | 3:22.04 | |||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:35 |
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:35 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 23, 4X50m Frisim Damer, Finaler 320 - 359 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ösa Damer [320] | 320 | 3:13.17 | |||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Kerstin Gjöres | 1927 | 55.64 | 55.64 | |||||||
Barbro Thörnelöf | 1927 | 1:09.01 | 2:04.65 | |||||||
Harriet Bure | 1946 | 38.73 | 2:43.38 | |||||||
Marika Rohlin | 1966 | 29.79 | 3:13.17 | |||||||
Gren 23, 4X50m Frisim Damer, Finaler 240 - 279 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Lag 2 | 240 | 2:32.21 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Harriet Levin | 1948 | 45.51 | 45.51 | |||||||
Kerstin Hargin | 1954 | 38.04 | 1:23.55 | |||||||
Reija Reini | 1958 | 34.48 | 1:58.03 | |||||||
Inga-Lill Lagergren | 1960 | 34.18 | 2:32.21 | |||||||
2 | SK Neptun Lag 1 | 240 | 2:45.95 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Ulla-Britt Öberg | 1934 | 46.26 | 46.26 | |||||||
Ebba Wahlström | 1938 | 52.09 | 1:38.35 | |||||||
Anneli Blomberg | 1964 | 34.24 | 2:12.59 | |||||||
Jeanette Rubertson | 1966 | 33.36 | 2:45.95 | |||||||
Gren 23, 4X50m Frisim Damer, Finaler 200 - 239 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Täby Dam 201 | 200 | 6 | 2:00.72 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Annica Åberg | 1966 | 30.93 | 30.93 | |||||||
Christine Uhrlander-Lindbom | 1971 | 28.63 | 59.56 | |||||||
Lilie Larsson | 1961 | 31.81 | 1:31.37 | |||||||
Gunilla Rasmuson | 1957 | 29.35 | 2:00.72 | |||||||
2 | Danderyd Damer [200] | 200 | 4 | 2:05.75 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
Maria Gustafsson | 1967 | 29.40 | 29.40 | |||||||
Bitte Axling | 1946 | 33.43 | 1:02.83 | |||||||
Eva Berglund-Lindbäck | 1955 | 30.75 | 1:33.58 | |||||||
Kicki Molin | 1964 | 32.17 | 2:05.75 | |||||||
- | SK Neptun Lag 1 | 200 | DSQ | Överväxling | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Ann-Louise Arktoft | 1964 | 29.39 | 29.39 | |||||||
Gren 23, 4X50m Frisim Damer, Finaler 160 - 199 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Sundsvall Damer [160] | 160 | 14 | 2:01.28 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Eva Svensson | 1964 | 30.89 | 30.89 | |||||||
Anne Mannela | 1963 | 30.25 | 1:01.14 | |||||||
Pernilla Lundström | 1974 | 29.55 | 1:30.69 | |||||||
Jenny Sjöholm | 1974 | 30.59 | 2:01.28 | |||||||
2 | SK Triton Damer [160] | 160 | 10 | 2:01.36 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
Emma Johnstone | 1985 | 29.43 | 29.43 | |||||||
Camilla Davidsson | 1971 | 30.66 | 1:00.09 | |||||||
Camilla Nilsson | 1965 | 33.25 | 1:33.34 | |||||||
Natalie Månsson | 1979 | 28.02 | 2:01.36 | |||||||
3 | Lidingö SK Damer [160] | 160 | 8 | 2:01.56 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Hlin Sundberg | 1988 | 30.88 | 30.88 | |||||||
Hailan Ahlberg | 1965 | 31.75 | 1:02.63 | |||||||
Ulrika Westerberg | 1977 | 29.20 | 1:31.83 | |||||||
Ann Gyldén | 1968 | 29.73 | 2:01.56 | |||||||
4 | Norrtälje Damer [160] | 160 | 6 | 2:01.92 | ||||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
Kia Kilpinen | 1981 | 27.92 | 27.92 | |||||||
Tove Filipsson | 1970 | 31.75 | 59.67 | |||||||
Maria Åkerblom | 1966 | 33.14 | 1:32.81 | |||||||
Johanna Zetterström | 1978 | 29.11 | 2:01.92 | |||||||
5 | SK Sydsim Damer [160] | 160 | 4 | 2:04.16 | ||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
Britt-Marie Nilsson | 1971 | 29.95 | 29.95 | |||||||
Ulrika Thuné | 1972 | 28.54 | 58.49 | |||||||
Åsa Johansson | 1971 | 34.52 | 1:33.01 | |||||||
Cordelia Bracht | 1964 | 31.15 | 2:04.16 | |||||||
6 | Södertörn Damer [160] | 160 | 2 | 2:06.53 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Sofia Dahlälv | 1972 | 30.97 | 30.97 | |||||||
Fanny D Lillieström | 1989 | 26.83 | 57.80 | |||||||
Sannah Sjöholm | 1985 | 33.07 | 1:30.87 | |||||||
Margit Ohlsson | 1945 | 35.66 | 2:06.53 | |||||||
7 | SK Neptun Lag 2 | 160 | 2:14.87 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Marika Pock | 1966 | 32.90 | 32.90 | |||||||
Camilla Rogala | 1970 | 33.93 | 1:06.83 | |||||||
Mina Boström Nakicenovic | 1972 | 37.02 | 1:43.85 | |||||||
Annika Ericsson | 1974 | 31.02 | 2:14.87 | |||||||
8 | Nkk Damer [160] | 160 | 2:19.60 | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Johanna Fyrk | 1969 | 30.99 | 30.99 | |||||||
Olga Kosovskaya | 1982 | 30.94 | 1:01.93 | |||||||
Malin Hazard | 1970 | 36.61 | 1:38.54 | |||||||
Lena Johansson | 1954 | 41.06 | 2:19.60 | |||||||
9 | Täby Dam 162 | 160 | 2:37.42 | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Carin Saracco | 1966 | 41.75 | 41.75 | |||||||
Jenny Svensson | 1989 | 35.29 | 1:17.04 | |||||||
Ilze Adolfsson | 1972 | 37.44 | 1:54.48 | |||||||
Mimmi Kvissberg | 1962 | 42.94 | 2:37.42 | |||||||
10 | Södertälje SS C160 Dam 1 | 160 | 3:15.65 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Marie Sveronius | 1966 | 45.90 | 45.90 | |||||||
Kamilla Nilsson | 1973 | 48.42 | 1:34.32 | |||||||
Nell Hellberg | 1969 | 48.27 | 2:22.59 | |||||||
Linda Setterholm | 1979 | 53.06 | 3:15.65 | |||||||
- | Täby Dam 161 | 160 | DSQ | Överväxling | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Ulla Eriksson | 1974 | 31.20 | 31.20 | |||||||
Gren 23, 4X50m Frisim Damer, Finaler 120 - 159 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Mkk Damer [120] | 120 | 14 | 1:56.74 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
Margreet Aanstoot | 1980 | 28.80 | 28.80 | |||||||
Anna Lohmann | 1975 | 27.59 | 56.39 | |||||||
Elise Lind | 1983 | 30.95 | 1:27.34 | |||||||
Cecilia Kentell | 1975 | 29.40 | 1:56.74 | |||||||
2 | SS04 Damer [120] | 120 | 10 | 1:57.17 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Carolina Nordin | 1987 | 29.00 | 29.00 | |||||||
Anna-Maria Owén | 1989 | 28.52 | 57.52 | |||||||
Karin Axelsson | 1970 | 30.36 | 1:27.88 | |||||||
Jennie Karlsson | 1987 | 29.29 | 1:57.17 | |||||||
3 | Södertälje SS B120 Dam 1 | 120 | 8 | 1:59.90 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Su Oltner | 1969 | 29.16 | 29.16 | |||||||
Eva Nossborn | 1975 | 29.21 | 58.37 | |||||||
Sofi Cyréus | 1971 | 28.81 | 1:27.18 | |||||||
Kristina Brodin | 1989 | 32.72 | 1:59.90 | |||||||
4 | Lass Damer [120] | 120 | 6 | 2:02.38 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 31.99 | 31.99 | |||||||
Anette Philipsson | 1965 | 27.51 | 59.50 | |||||||
Ida Kjos | 1988 | 31.33 | 1:30.83 | |||||||
Therese Hammarberg | 1977 | 31.55 | 2:02.38 | |||||||
5 | Polisen Simning | 121 | 4 | 2:05.05 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Anne Sundell | 1960 | 32.26 | 32.26 | |||||||
Emelie Ernstsson | 1990 | 30.55 | 1:02.81 | |||||||
Annika Cimdins | 1985 | 31.44 | 1:34.25 | |||||||
Vera Koponen | 1968 | 30.80 | 2:05.05 | |||||||
6 | Västerås Damer [120] | 120 | 2 | 2:07.58 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Emma Claesson | 1989 | 29.85 | 29.85 | |||||||
Janina Gårdensjö | 1984 | 30.87 | 1:00.72 | |||||||
Ulla-Karin Aufrecht | 1964 | 33.27 | 1:33.99 | |||||||
Ella Wessén | 1982 | 33.59 | 2:07.58 | |||||||
7 | Alingsås Damer [120] | 120 | 2:19.66 | |||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
Jennie Turunen | 1981 | 32.89 | 32.89 | |||||||
Jenny Nilsson | 1987 | 37.79 | 1:10.68 | |||||||
Elin Nilsson | 1985 | 36.00 | 1:46.68 | |||||||
Liselotte Lindgren | 1971 | 32.98 | 2:19.66 | |||||||
- | Hs Damer [120] | 157 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Gren 23, 4X50m Frisim Damer, Finaler 100 - 119 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Mkk Damer [100] | 100 | 6 | 1:53.66 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
Malin Svensson | 1985 | 28.01 | 28.01 | |||||||
Nathalie Larsson | 1985 | 28.20 | 56.21 | |||||||
Matilda Angberg | 1990 | 28.59 | 1:24.80 | |||||||
Linda Castengren | 1985 | 28.86 | 1:53.66 | |||||||
2 | Västerås Damer [100] | 100 | 4 | 1:55.49 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Jonna Meerits | 1986 | 29.75 | 29.75 | |||||||
Jonna Nybäck | 1988 | 27.21 | 56.96 | |||||||
Hanna Wengrud | 1984 | 28.45 | 1:25.41 | |||||||
Helena Ekdahl | 1985 | 30.08 | 1:55.49 | |||||||
3 | SK Neptun | 110 | 2 | 1:56.76 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Katarina Tour | 1987 | 27.90 | 27.90 | |||||||
Isabell Nyström | 1988 | 28.40 | 56.30 | |||||||
Sara Wahlberg | 1988 | 30.45 | 1:26.75 | |||||||
Jeanette Tour | 1987 | 30.01 | 1:56.76 | |||||||
Gren 23, 4X50m Frisim Damer, Finaler 80 - 96 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Södertälje SS Pre80 Dam 1 | 80 | 2:07.24 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Sara Huslid | 1995 | 31.54 | 31.54 | |||||||
My Wigholm | 1991 | 29.68 | 1:01.22 | |||||||
Sara Jansson | 1991 | 31.34 | 1:32.56 | |||||||
Mikaela Illanes | 1991 | 34.68 | 2:07.24 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:35 |
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 14:01 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 24, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 320 - 359 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Hellas SK Herrar [320] | 320 | 147 | 2:32.87 | Europarekord | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Peter Bergengren | 1938 | 34.83 | 34.83 | |||||||
Bengt Ager | 1928 | 48.58 | 1:23.41 | |||||||
Anders Söderqvist | 1933 | 35.13 | 1:58.54 | |||||||
Bengt Furberg | 1941 | 34.33 | 2:32.87 | |||||||
Gren 24, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 280 - 319 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Hellas SK 1 Herrar [280] | 280 | 6 | 225 | 2:12.71 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Matthias Kroner | 1943 | 34.50 | 34.50 | |||||||
Bo Ljungberg | 1945 | 32.36 | 1:06.86 | |||||||
Erik Forslund | 1937 | 35.69 | 1:42.55 | |||||||
Kjell Hanserius | 1947 | 30.16 | 2:12.71 | |||||||
2 | Karlstads Simsällskap | 280 | 4 | 146 | 2:33.22 | |||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
Bengt Rydahl | 1946 | 35.85 | 35.85 | |||||||
Ernst-Hjalmar Rydahl | 1939 | 39.03 | 1:14.88 | |||||||
Rolf Otterberg | 1938 | 40.46 | 1:55.34 | |||||||
Bo Hansson | 1942 | 37.88 | 2:33.22 | |||||||
3 | SK Neptun | 280 | 2 | 117 | 2:44.68 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Kristian König | 1932 | 44.59 | 44.59 | |||||||
Rolf Friberg | 1937 | 46.18 | 1:30.77 | |||||||
Per-Olov Ericsson | 1938 | 39.84 | 2:10.61 | |||||||
Lester Eriksson | 1942 | 34.07 | 2:44.68 | |||||||
Gren 24, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 240 - 279 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Göteborg Herrar [240] | 240 | 10 | 394 | 1:50.11 | Europarekord | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
Leonard Bielicz | 1951 | 27.03 | 27.03 | |||||||
Lennart Mentor | 1960 | 26.82 | 53.85 | |||||||
Torbjörn Wolffram | 1964 | 27.75 | 1:21.60 | |||||||
Hans Eriksson | 1945 | 28.51 | 1:50.11 | |||||||
2 | Södertälje SS E240 Herr 1 | 240 | 8 | 335 | 1:56.29 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Ronny Oltner | 1956 | 28.00 | 28.00 | |||||||
Veikko Mattola | 1956 | 28.18 | 56.18 | |||||||
Ulf Hedin | 1958 | 29.66 | 1:25.84 | |||||||
Jan Blomgren | 1950 | 30.45 | 1:56.29 | |||||||
3 | Täby Herr 240 | 240 | 6 | 322 | 1:57.73 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
Dmitri Khodko | 1959 | 26.85 | 26.85 | |||||||
Bengt Olsson | 1956 | 28.68 | 55.53 | |||||||
Jean-Pierre Saracco | 1949 | 31.06 | 1:26.59 | |||||||
Tommy Aspegårdh | 1955 | 31.14 | 1:57.73 | |||||||
4 | Polisen Simning | 241 | 4 | 306 | 1:59.77 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Joakim Sjöholm | 1963 | 26.09 | 26.09 | |||||||
Harri Mossmyr | 1962 | 27.75 | 53.84 | |||||||
Nils Wahlberg | 1943 | 31.45 | 1:25.29 | |||||||
Håkan Bengtsson | 1942 | 34.48 | 1:59.77 | |||||||
5 | Sundsvall Herrar [240] | 240 | 2 | 235 | 2:10.87 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Milos Ondrasek | 1943 | 46.26 | 46.26 | |||||||
John Iggström | 1966 | 28.08 | 1:14.34 | |||||||
Rolf Tegeback | 1948 | 29.05 | 1:43.39 | |||||||
Per Matsson | 1962 | 27.48 | 2:10.87 | |||||||
Gren 24, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 200 - 239 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Lag 1 | 200 | 14 | 491 | 1:42.33 | Nordiskt rekord | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Daniel Lönnberg | 1972 | 24.75 | 24.75 | |||||||
Anders Haglund | 1961 | 25.92 | 50.67 | |||||||
Rolf Gustafsson | 1960 | 26.42 | 1:17.09 | |||||||
Ragnar Agnell | 1967 | 25.24 | 1:42.33 | |||||||
2 | Växjö SS Herrar [200] | 200 | 10 | 394 | 1:50.17 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Ola Söderberg | 1966 | 25.51 | 25.51 | |||||||
Fredrik Björn | 1966 | 26.71 | 52.22 | |||||||
Glen Bengtsson | 1949 | 28.33 | 1:20.55 | |||||||
Ryan Provencher | 1974 | 29.62 | 1:50.17 | |||||||
3 | SS04 Herrar [200] | 200 | 8 | 382 | 1:51.30 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Lars Hennert | 1961 | 27.65 | 27.65 | |||||||
Patrik Asp | 1966 | 28.02 | 55.67 | |||||||
Ulf Gabrielsson | 1948 | 28.49 | 1:24.16 | |||||||
Thiemo Voigt | 1970 | 27.14 | 1:51.30 | |||||||
4 | Södertörn H[200] Lag2 | 200 | 6 | 379 | 1:51.54 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Henrik Gustavsson | 1977 | 26.33 | 26.33 | |||||||
Peter Andersson | 1969 | 27.20 | 53.53 | |||||||
Göran Kron | 1955 | 28.68 | 1:22.21 | |||||||
Peter Lillieström | 1959 | 29.33 | 1:51.54 | |||||||
5 | Södertörn Herrar [200] | 200 | 4 | 369 | 1:52.54 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Niklas Wolkert | 1971 | 27.33 | 27.33 | |||||||
Håkan Frank | 1963 | 28.81 | 56.14 | |||||||
Hans Fredin | 1966 | 26.83 | 1:22.97 | |||||||
Rolf Törnqvist | 1959 | 29.57 | 1:52.54 | |||||||
6 | SK Neptun Lag 2 | 200 | 2 | 349 | 1:54.71 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Mikael Nyström | 1958 | 29.46 | 29.46 | |||||||
Dave Schardt | 1959 | 27.35 | 56.81 | |||||||
Rikard Unelius | 1958 | 31.67 | 1:28.48 | |||||||
Jonas Aneheim | 1971 | 26.23 | 1:54.71 | |||||||
7 | Täby Herr 201 | 200 | 339 | 1:55.75 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Jari Dahl | 1968 | 27.59 | 27.59 | |||||||
Per Strand | 1961 | 31.07 | 58.66 | |||||||
Peter Håkansson | 1965 | 30.15 | 1:28.81 | |||||||
Per Gustafsson | 1964 | 26.94 | 1:55.75 | |||||||
8 | Södertälje SS D200 Herr 2 | 200 | 319 | 1:58.20 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Magnus Bornevi | 1963 | 29.52 | 29.52 | |||||||
Per Norstroem | 1965 | 28.31 | 57.83 | |||||||
Per-Ola Quist | 1961 | 27.51 | 1:25.34 | |||||||
Olof Andersson | 1971 | 32.86 | 1:58.20 | |||||||
9 | Hs Herrar [240] | 215 | 316 | 1:58.53 | ||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Ted Molin | 1977 | 25.92 | 25.92 | |||||||
Anders Lundström | 1958 | 30.74 | 56.66 | |||||||
Kent Hamberg | 1951 | 32.87 | 1:29.53 | |||||||
Robert Jakubek | 1959 | 29.00 | 1:58.53 | |||||||
10 | Skuru Ik Ny | 200 | 280 | 2:03.36 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Jonas Törnqvist | 1965 | 29.27 | 29.27 | |||||||
Stefan Öberg | 1966 | 30.83 | 1:00.10 | |||||||
Lars Stark | 1961 | 34.00 | 1:34.10 | |||||||
Jan Westrup | 1960 | 29.26 | 2:03.36 | |||||||
11 | Uppsa_mast Herrar [200] | 200 | 265 | 2:05.63 | ||||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
Michael Stigson | 1961 | 31.41 | 31.41 | |||||||
Per Lindqvist | 1955 | 31.10 | 1:02.51 | |||||||
Viktor Thylwe | 1986 | 33.36 | 1:35.87 | |||||||
Stefan Andersson | 1955 | 29.76 | 2:05.63 | |||||||
12 | Hellas SK Herrar (200) | 200 | 265 | 2:05.65 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Bo Fogelberg | 1957 | 31.29 | 31.29 | |||||||
Leif Eriksson | 1963 | 33.37 | 1:04.66 | |||||||
Anders Kussak | 1964 | 30.14 | 1:34.80 | |||||||
Stefan Sundström | 1967 | 30.85 | 2:05.65 | |||||||
13 | Västerås Herrar [200] | 200 | 234 | 2:10.90 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Alexis Larsson | 1979 | 26.67 | 26.67 | |||||||
Harri Larsson | 1969 | 27.88 | 54.55 | |||||||
Jarmo Larsson | 1966 | 27.36 | 1:21.91 | |||||||
Inge Larsson | 1939 | 48.99 | 2:10.90 | |||||||
14 | Västerås Herrar [200] 2 | 200 | 219 | 2:13.95 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Lars Ekdahl | 1954 | 33.54 | 33.54 | |||||||
Lars-Gunnar Aufrecht | 1963 | 30.74 | 1:04.28 | |||||||
Håkan Quist | 1961 | 33.29 | 1:37.57 | |||||||
Peter Karlsson | 1963 | 36.38 | 2:13.95 | |||||||
- | Södertörn H[200] Lag3 | 200 | DSQ | Överväxling | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Per Englund | 1961 | 35.09 | 35.09 | |||||||
Gren 24, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 160 - 199 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Lag 1 | 160 | 14 | 526 | 1:40.05 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Håkan Agnell | 1970 | 25.81 | 25.81 | |||||||
Andreas Taflin | 1973 | 24.85 | 50.66 | |||||||
Stefano Prestinoni | 1977 | 24.80 | 1:15.46 | |||||||
Fredrik Seidevall | 1980 | 24.59 | 1:40.05 | |||||||
2 | Täby Herr 160 | 160 | 10 | 495 | 1:42.06 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
Peter Pärlklo | 1971 | 25.66 | 25.66 | |||||||
Marcus Pellfolk | 1986 | 24.74 | 50.40 | |||||||
Matthias Seel | 1970 | 26.22 | 1:16.62 | |||||||
Dan Anderberg | 1967 | 25.44 | 1:42.06 | |||||||
3 | SS04 Herrar [160] | 160 | 8 | 464 | 1:44.31 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Magnús Konrádsson | 1975 | 25.85 | 25.85 | |||||||
Per Svanberg | 1971 | 25.03 | 50.88 | |||||||
Lars Pettersson | 1974 | 26.32 | 1:17.20 | |||||||
Jan Sigurdh | 1965 | 27.11 | 1:44.31 | |||||||
4 | Sundsvall Herrar [160] | 160 | 6 | 455 | 1:44.98 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Stefan Andersson | 1970 | 26.21 | 26.21 | |||||||
Joakim Hector | 1972 | 26.94 | 53.15 | |||||||
Per Sundström | 1968 | 27.04 | 1:20.19 | |||||||
George Papp | 1970 | 24.79 | 1:44.98 | |||||||
5 | Lidingö SK Herrar [160] | 160 | 4 | 405 | 1:49.16 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Pierre Leander | 1973 | 27.16 | 27.16 | |||||||
Magnus Fältman | 1959 | 27.99 | 55.15 | |||||||
Christian Löfgren | 1980 | 26.46 | 1:21.61 | |||||||
Romain Haettel | 1970 | 27.55 | 1:49.16 | |||||||
6 | Västerås Herrar [160] | 160 | 2 | 398 | 1:49.75 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Jonny Nilsson | 1967 | 28.66 | 28.66 | |||||||
Dag Jönsson | 1981 | 26.77 | 55.43 | |||||||
Jesper Hedblom | 1972 | 26.84 | 1:22.27 | |||||||
John Nissfolk | 1970 | 27.48 | 1:49.75 | |||||||
7 | Varbergs Sim | 160 | 392 | 1:50.35 | ||||||
Varberg Sim | ||||||||||
Martin Andersson | 1970 | 26.67 | 26.67 | |||||||
Hans Palmqvist | 1962 | 27.70 | 54.37 | |||||||
Henrik Antonsson | 1982 | 26.41 | 1:20.78 | |||||||
Christian Engström | 1971 | 29.57 | 1:50.35 | |||||||
8 | S 77 Herrar [160] | 160 | 385 | 1:51.01 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
Johan Meurling | 1973 | 28.00 | 28.00 | |||||||
Oskar Börjesson | 1973 | 27.76 | 55.76 | |||||||
Gunnar Holmberg | 1958 | 28.61 | 1:24.37 | |||||||
Weine Högberg | 1978 | 26.64 | 1:51.01 | |||||||
9 | Danderyd Herrar [160] | 160 | 375 | 1:51.91 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
Henrik Bodén | 1959 | 29.32 | 29.32 | |||||||
Andreas Welander | 1985 | 25.50 | 54.82 | |||||||
Gustaf Toll | 1985 | 25.83 | 1:20.65 | |||||||
Olle Axling | 1945 | 31.26 | 1:51.91 | |||||||
10 | Lidingö SK Herrar [160] 2 | 160 | 373 | 1:52.20 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Peter Dombos | 1969 | 29.29 | 29.29 | |||||||
Eric Sjöström | 1959 | 28.31 | 57.60 | |||||||
Igor Lishajko | 1963 | 27.72 | 1:25.32 | |||||||
Tim Andersson-Lind | 1989 | 26.88 | 1:52.20 | |||||||
11 | Skuru 1 (160) | 160 | 372 | 1:52.29 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Per Ölve | 1977 | 26.20 | 26.20 | |||||||
Jesper Fuhr | 1988 | 27.68 | 53.88 | |||||||
Mats Sandahl | 1967 | 29.69 | 1:23.57 | |||||||
Mats J Larsson | 1965 | 28.72 | 1:52.29 | |||||||
12 | Nkk Herrar [160] | 160 | 361 | 1:53.34 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Martin Nyberg | 1971 | 27.05 | 27.05 | |||||||
Jan Andersson | 1962 | 31.59 | 58.64 | |||||||
Stefan Andersson | 1973 | 29.37 | 1:28.01 | |||||||
Anders Nyberg | 1967 | 25.33 | 1:53.34 | |||||||
13 | Mkk Herrar [160] | 160 | 355 | 1:53.98 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
Magnus Wahlberg | 1966 | 28.69 | 28.69 | |||||||
Robert Ek | 1961 | 28.56 | 57.25 | |||||||
Alexander Weinhagen | 1985 | 27.31 | 1:24.56 | |||||||
Nils-Christian Olsson | 1978 | 29.42 | 1:53.98 | |||||||
14 | Gustavsber Herrar [160] | 160 | 338 | 1:55.86 | ||||||
Gustavsbergs Simsällskap | ||||||||||
Emil Alm | 1973 | 28.16 | 28.16 | |||||||
Jonas Nilsson | 1967 | 28.01 | 56.17 | |||||||
Per Wiker | 1972 | 29.57 | 1:25.74 | |||||||
Olle Petersson | 1965 | 30.12 | 1:55.86 | |||||||
15 | Kungsbacka SS Kbss | 199 | 338 | 1:55.95 | ||||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
Henrik Holmberg | 1969 | 30.03 | 30.03 | |||||||
Lars Backlund | 1949 | 32.52 | 1:02.55 | |||||||
Lars Sandberg | 1965 | 26.99 | 1:29.54 | |||||||
Erik Lindström | 1978 | 26.41 | 1:55.95 | |||||||
16 | Stockholm Dolphins | 160 | 319 | 1:58.19 | ||||||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
Timo Lainen | 1967 | 29.95 | 29.95 | |||||||
Mattias Karlsson | 1973 | 32.03 | 1:01.98 | |||||||
Tobias Svensson | 1977 | 28.98 | 1:30.96 | |||||||
Claes Lindgren | 1978 | 27.23 | 1:58.19 | |||||||
17 | Lass Herrar [160] | 160 | 314 | 1:58.80 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
David Lindahl | 1982 | 28.27 | 28.27 | |||||||
Göran Fält | 1963 | 28.71 | 56.98 | |||||||
Dan Larsson | 1961 | 28.35 | 1:25.33 | |||||||
Lars Nielsen | 1955 | 33.47 | 1:58.80 | |||||||
18 | Alingsås Herrar [160] | 160 | 296 | 2:01.13 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
Jonas Petersson | 1974 | 27.85 | 27.85 | |||||||
Thomas Tegstam | 1973 | 33.35 | 1:01.20 | |||||||
Hampus Arvidsson | 1969 | 31.39 | 1:32.59 | |||||||
Kristian Wollersjö | 1969 | 28.54 | 2:01.13 | |||||||
19 | Södertälje SS C160 Herr 1 | 160 | 284 | 2:02.87 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Rickard Broddvall | 1973 | 30.08 | 30.08 | |||||||
Rickard Österlöf | 1983 | 27.70 | 57.78 | |||||||
Alioscha Lopez | 1966 | 32.88 | 1:30.66 | |||||||
Göran Teljstedt | 1971 | 32.21 | 2:02.87 | |||||||
20 | Växjö SS Herrar [160] | 160 | 278 | 2:03.74 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Hampus Carlsson | 1989 | 28.86 | 28.86 | |||||||
Per Frennberg | 1964 | 30.94 | 59.80 | |||||||
Jan Frennberg | 1957 | 29.63 | 1:29.43 | |||||||
Lars Örnholmer | 1956 | 34.31 | 2:03.74 | |||||||
21 | Ronneby SS | 161 | 277 | 2:03.86 | ||||||
Ronneby Simsällskap | ||||||||||
Thomas Masseck | 1961 | 29.18 | 29.18 | |||||||
Anders Friberg | 1970 | 32.63 | 1:01.81 | |||||||
Mikael Lindström | 1971 | 29.55 | 1:31.36 | |||||||
Anders Sundqvist | 1959 | 32.50 | 2:03.86 | |||||||
22 | Lidingö Herrar (240) | 199 | 151 | 2:31.40 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Carl Magnus Helin | 1976 | 30.88 | 30.88 | |||||||
Thomas Nilsson | 1968 | 32.45 | 1:03.33 | |||||||
Kaj Gorosch | 1948 | 36.24 | 1:39.57 | |||||||
Tamas Borossy | 1928 | 51.83 | 2:31.40 | |||||||
- | Väsby SS Herrar [160] | 160 | 1:53.10 | EXTRA | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
0 | 27.25 | 27.25 | ||||||||
0 | 29.16 | 56.41 | ||||||||
0 | 30.04 | 1:26.45 | ||||||||
0 | 26.65 | 1:53.10 | ||||||||
Gren 24, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 120 - 159 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Lass Herrar [120] | 120 | 14 | 641 | 1:33.67 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Marcus Piehl | 1985 | 23.52 | 23.52 | |||||||
Lars Frölander | 1974 | 23.03 | 46.55 | |||||||
Klas Wiréhn | 1985 | 23.77 | 1:10.32 | |||||||
Kristofer Johansson | 1987 | 23.35 | 1:33.67 | |||||||
2 | SS04 Herrar [100] | 144 | 10 | 550 | 1:38.55 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Mikael Lennehag | 1974 | 25.05 | 25.05 | |||||||
Joakim Dahl | 1976 | 24.49 | 49.54 | |||||||
Mark Åström-Karlsson | 1987 | 24.17 | 1:13.71 | |||||||
Staffan Tell | 1979 | 24.84 | 1:38.55 | |||||||
3 | Spårvägen (121) | 121 | 8 | 501 | 1:41.68 | |||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
Stefan Scherling | 1972 | 26.02 | 26.02 | |||||||
Michael Enzell | 1992 | 24.58 | 50.60 | |||||||
Erik Trybom | 1984 | 26.28 | 1:16.88 | |||||||
Jesper Kalldin | 1990 | 24.80 | 1:41.68 | |||||||
4 | SK Neptun Lag 1 | 120 | 6 | 494 | 1:42.16 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Jonas Andersson | 1984 | 25.62 | 25.62 | |||||||
Gabriel Pap | 1982 | 25.49 | 51.11 | |||||||
Roger Sjösten | 1977 | 26.41 | 1:17.52 | |||||||
Johan Dahlgren | 1986 | 24.64 | 1:42.16 | |||||||
5 | Skk Herrar [120] | 120 | 4 | 485 | 1:42.78 | |||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
Mats Norlin | 1965 | 27.07 | 27.07 | |||||||
Robert Lövström | 1975 | 25.19 | 52.26 | |||||||
Daniel Halldén | 1983 | 25.19 | 1:17.45 | |||||||
Robert Grynner | 1983 | 25.33 | 1:42.78 | |||||||
6 | Mkk Herrar [120] | 120 | 2 | 476 | 1:43.44 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
Andreas Lentonsson | 1980 | 26.43 | 26.43 | |||||||
Ola Fagerstrand | 1977 | 25.11 | 51.54 | |||||||
Jonas Falk | 1979 | 25.16 | 1:16.70 | |||||||
Björn Hall | 1980 | 26.74 | 1:43.44 | |||||||
7 | Polisen Simning | 121 | 437 | 1:46.39 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Börje Lehrman | 1976 | 26.59 | 26.59 | |||||||
Erik Smiding | 1988 | 26.20 | 52.79 | |||||||
Pedro Pacheco | 1987 | 26.29 | 1:19.08 | |||||||
Love Lundell | 1984 | 27.31 | 1:46.39 | |||||||
8 | Kanaans SS | 137 | 411 | 1:48.56 | ||||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
Erik Persson | 1987 | 25.35 | 25.35 | |||||||
Arvid Persson | 1990 | 25.08 | 50.43 | |||||||
Niklas Lehammer | 1972 | 27.40 | 1:17.83 | |||||||
Vidar Gothenby | 1968 | 30.73 | 1:48.56 | |||||||
9 | Wisby SS Herrar [120] | 120 | 407 | 1:48.91 | ||||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
Daniel Cederqvist | 1986 | 25.91 | 25.91 | |||||||
Niklas Sköld | 1969 | 28.70 | 54.61 | |||||||
Tord Thuresson | 1967 | 27.90 | 1:22.51 | |||||||
Robin Cederqvist | 1989 | 26.40 | 1:48.91 | |||||||
10 | Iksu Herrar [120] | 156 | 368 | 1:52.65 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
Martin Brattmyr | 1988 | 27.09 | 27.09 | |||||||
Lars Mattson | 1968 | 29.17 | 56.26 | |||||||
Fredrik Hellberg | 1973 | 27.99 | 1:24.25 | |||||||
Örjan Olsson | 1972 | 28.40 | 1:52.65 | |||||||
11 | SK Neptun Lag 2 | 120 | 335 | 1:56.28 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Paul Krochak | 1975 | 31.13 | 31.13 | |||||||
Lukas Bergliden | 1983 | 30.42 | 1:01.55 | |||||||
Tobias Höglin | 1984 | 27.27 | 1:28.82 | |||||||
Nils Zätterström | 1981 | 27.46 | 1:56.28 | |||||||
Gren 24, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 100 - 119 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Lag 1 | 100 | 8 | 678 | 1:31.91 | Svenskt rekord | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Simon Sjödin | 1986 | 23.37 | 23.37 | |||||||
Pontus Flodqvist | 1988 | 23.28 | 46.65 | |||||||
Christoffer Vikström | 1987 | 23.21 | 1:09.86 | |||||||
Petter Stymne | 1983 | 22.05 | 1:31.91 | |||||||
2 | Spårvägen Herrar [100] | 100 | 6 | 571 | 1:37.34 | |||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
Christoffer Stolt | 1987 | 23.72 | 23.72 | |||||||
Konstantin Sundin | 1987 | 23.40 | 47.12 | |||||||
Joakim Sandberg | 1987 | 25.07 | 1:12.19 | |||||||
Stefan Sandberg | 1987 | 25.15 | 1:37.34 | |||||||
3 | SK Neptun Lag 2 | 100 | 4 | 538 | 1:39.29 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Stefan Holm | 1985 | 25.42 | 25.42 | |||||||
Samba Sjödin | 1985 | 25.47 | 50.89 | |||||||
Christer Tour | 1985 | 24.16 | 1:15.05 | |||||||
Dirench Özdemir | 1986 | 24.24 | 1:39.29 | |||||||
4 | Sthlmstud Herrar [100] | 100 | 2 | 262 | 2:06.19 | |||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
Julian Placek | 1995 | 32.21 | 32.21 | |||||||
Pavel Efimov | 1989 | 36.35 | 1:08.56 | |||||||
Jose Egana | 1982 | 28.33 | 1:36.89 | |||||||
Corentin Foure | 1993 | 29.30 | 2:06.19 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 14:01 |
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:35 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 25, 400m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Margareta Rainer | 1949 | 843 | 1:24.31 | 2:55.03 | 4:26.71 | 5:55.15 | |||
Gävle Simsällskap | ||||||||||
2 | Barbro Grufman | 1948 | 363 | 1:52.00 | 3:55.43 | 5:54.30 | 7:50.12 | |||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 25, 400m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Gunilla Rasmuson | 1957 | 5 | 729 | 1:14.32 | 2:32.99 | 3:53.22 | 5:14.38 | Nordiska rekord ind | |
Täby Sim | ||||||||||
2 | Birgitta Appelfeldt Thylwe | 1957 | 4 | 655 | 1:16.05 | 2:39.34 | 4:02.98 | 5:25.67 | ||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
3 | Rose Phillips | 1960 | 3 | 417 | 1:24.41 | 3:00.22 | 4:40.12 | 6:18.46 | ||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
4 | Lotta Örne | 1959 | 2 | 373 | 1:32.64 | 3:13.45 | 4:55.13 | 6:33.04 | ||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
5 | Carina Ljung | 1957 | 1 | 260 | 1:36.33 | 3:27.87 | 5:26.87 | 7:22.88 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 25, 400m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Karin Elmberg | 1965 | 5 | 737 | 1:12.33 | 2:29.57 | 3:47.56 | 5:04.19 | Nordiska rekord ind | |
Kristianstads SLS | ||||||||||
2 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | 4 | 708 | 1:12.79 | 2:31.87 | 3:50.98 | 5:08.24 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Eva Svensson | 1964 | 3 | 696 | 1:13.54 | 2:32.64 | 3:51.48 | 5:10.02 | ||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Ingrid Lindelöw-Berntson | 1964 | 2 | 549 | 1:13.37 | 2:38.35 | 4:07.53 | 5:35.44 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Margot Jacobs | 1964 | 1 | 376 | 1:31.29 | 3:09.35 | 4:46.22 | 6:20.74 | ||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Gren 25, 400m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Åsa Vikander | 1970 | 7 | 719 | 1:10.59 | 2:26.15 | 3:43.02 | 4:56.17 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Camilla Lagerfors | 1970 | 5 | 639 | 1:12.32 | 2:28.80 | 3:46.87 | 5:07.90 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Marie Holmberg | 1969 | 4 | 583 | 1:15.22 | 2:35.89 | 3:57.80 | 5:17.62 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Gunilla Höög | 1968 | 3 | 548 | 1:16.67 | 2:39.03 | 4:02.34 | 5:24.11 | ||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
5 | Helena Bockner | 1968 | 2 | 446 | 1:24.13 | 2:52.33 | 4:20.66 | 5:47.23 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Jeanette Rubertson | 1966 | 1 | 423 | 1:22.48 | 2:53.21 | 4:25.42 | 5:53.28 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Monika Larsson | 1968 | 422 | 1:22.75 | 2:52.48 | 4:23.33 | 5:53.53 | |||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
8 | Kerstin Lantz | 1967 | 388 | 1:24.74 | 2:57.95 | 4:31.90 | 6:03.60 | |||
Billingens Simklubb | ||||||||||
9 | Helén Johansson | 1968 | 383 | 1:24.12 | 2:58.34 | 4:32.62 | 6:05.27 | |||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
10 | Maria Holmén | 1970 | 367 | 1:26.50 | 3:02.09 | 4:38.68 | 6:10.58 | |||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
11 | Karin Eriksson | 1968 | 349 | 1:25.09 | 3:00.48 | 4:38.82 | 6:16.57 | |||
Hellas Simklubb | ||||||||||
12 | Margareth Timossi | 1966 | 294 | 1:33.55 | 3:14.68 | 4:58.10 | 6:38.78 | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
13 | Susanne Norvell | 1970 | 292 | 1:30.97 | 3:15.44 | 4:59.91 | 6:39.69 | |||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
- | Elisabeth Gustawsson | 1967 | DNS | |||||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
Gren 25, 400m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Ulrika Thuné | 1972 | 4 | 704 | 1:09.05 | 2:23.51 | 3:39.33 | 4:54.19 | ||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
2 | Sofi Cyréus | 1971 | 3 | 644 | 1:11.67 | 2:28.24 | 3:46.20 | 5:02.98 | ||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Annika Ericsson | 1974 | 2 | 551 | 1:55.20 | 3:06.15 | 3:57.45 | 5:19.15 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Carrie Turunen | 1973 | 1 | 323 | 1:31.96 | 3:09.07 | 4:47.02 | 6:21.24 | ||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 25, 400m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Johanna Zetterström | 1978 | 5 | 746 | 1:06.86 | 2:21.20 | 3:35.66 | 4:49.49 | ||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
2 | Helena Sivertsson | 1977 | 4 | 586 | 1:12.98 | 2:31.55 | 3:52.80 | 5:13.65 | ||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
3 | Helena Hillerström | 1980 | 3 | 520 | 1:15.65 | 2:37.74 | 4:02.56 | 5:26.40 | ||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
4 | Margareta Serednika | 1976 | 2 | 367 | 1:22.44 | 2:56.47 | 4:32.36 | 6:06.48 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Monika Grel | 1976 | 1 | 163 | 1:43.21 | 3:48.90 | 5:56.50 | 7:59.82 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 25, 400m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Linda Castengren | 1985 | 3 | 730 | 1:07.84 | 2:19.25 | 3:32.66 | 4:46.21 | ||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Ida Bertsdotter | 1984 | 2 | 600 | 1:12.83 | 2:30.76 | 3:49.38 | 5:05.61 | ||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
3 | Jennie Turunen | 1981 | 1 | 363 | 1:23.49 | 2:55.09 | 4:29.20 | 6:01.15 | ||
Alingsås SLS | ||||||||||
Gren 25, 400m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Sarah Gustafsson | 1990 | 7 | 708 | 1:07.38 | 2:20.39 | 3:34.58 | 4:46.93 | ||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
2 | Sofie Pettersson | 1988 | 5 | 659 | 1:08.60 | 2:23.54 | 3:39.72 | 4:53.75 | ||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
3 | Isabell Nyström | 1988 | 4 | 649 | 1:09.63 | 2:24.80 | 3:41.19 | 4:55.37 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Emelie Ernstsson | 1990 | 3 | 548 | 1:12.38 | 2:32.78 | 3:51.91 | 5:12.50 | ||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
5 | Jenny Nilsson | 1987 | 2 | 426 | 1:20.45 | 2:47.27 | 4:14.43 | 5:39.80 | ||
Alingsås SLS | ||||||||||
6 | Jenny Johansson | 1988 | 1 | 394 | 1:22.47 | 2:51.10 | 4:20.42 | 5:48.80 | ||
IKSU Simning | ||||||||||
Gren 25, 400m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Sara Huslid | 1995 | 1:10.63 | 2:27.13 | 3:45.90 | 5:03.77 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
2 | Bettina Matti | 1991 | 1:12.31 | 2:31.46 | 3:50.94 | 5:10.11 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Maria Åkesson | 1992 | 1:15.21 | 2:39.84 | 4:06.81 | 5:31.86 | ||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:35 |
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:35 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Lauri Malk | 1937 | 156 | 1:30.71 | 3:11.14 | 4:50.92 | 6:33.46 | |||
Cetus Espoo | ||||||||||
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Bo Ljungberg | 1945 | 197 | 1:24.89 | 3:00.30 | 4:36.23 | 6:04.25 | |||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Håkan Bengtsson | 1942 | 139 | 1:33.66 | 3:18.58 | 5:03.78 | 6:49.67 | |||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Ulf Gabrielsson | 1948 | 267 | 1:14.83 | 2:38.59 | 4:04.72 | 5:29.50 | |||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Eric Brandelius | 1949 | 174 | 1:27.30 | 3:04.53 | 4:43.65 | 6:19.96 | |||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Kent Hamberg | 1951 | 261 | 1:20.09 | 2:45.71 | 4:11.42 | 5:31.85 | |||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Dave Schardt | 1959 | 7 | 396 | 1:08.98 | 2:23.15 | 3:36.17 | 4:48.95 | Nordiska rekord ind | |
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Rolf Gustafsson | 1960 | 5 | 358 | 1:10.34 | 2:27.78 | 3:44.08 | 4:58.84 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Conny Mindemark | 1957 | 4 | 338 | 1:09.71 | 2:27.85 | 3:46.50 | 5:04.42 | ||
Nyköpings Simsällskap | ||||||||||
4 | Robert Jakubek | 1959 | 3 | 314 | 1:10.07 | 2:27.57 | 4:29.74 | 5:12.06 | ||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
5 | Mikael Gardell | 1960 | 2 | 313 | 1:10.78 | 2:29.70 | 3:50.85 | 5:12.32 | ||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
6 | Mats Dänsel | 1957 | 1 | 261 | 1:18.46 | 2:43.52 | 4:08.25 | 5:31.79 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Anders Engstrand | 1958 | 249 | 1:17.83 | 2:43.64 | 4:10.15 | 5:37.19 | |||
Danderyds Sim | ||||||||||
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Anders Haglund | 1961 | 7 | 471 | 1:06.73 | 2:17.36 | 3:25.92 | 4:32.76 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Jonas Hallgren | 1964 | 5 | 455 | 1:05.38 | 2:16.20 | 3:27.31 | 4:35.85 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Sergei Frolov | 1964 | 331 | 1:11.90 | 2:29.04 | 3:48.12 | 5:06.77 | |||
Club Neva Stars | ||||||||||
4 | Henrik Strand | 1965 | 4 | 330 | 1:10.58 | 2:28.33 | 3:47.89 | 5:06.91 | ||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
5 | Jan Mandahl | 1961 | 3 | 320 | 1:15.38 | 2:34.85 | 3:53.14 | 5:10.25 | ||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
6 | Jörgen Tisell | 1961 | 2 | 308 | 1:10.79 | 2:31.55 | 3:54.26 | 5:14.05 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Johannes Dellby | 1965 | 1 | 237 | 1:17.80 | 2:45.47 | 4:15.16 | 5:42.63 | ||
Bålsta Simklubb | ||||||||||
8 | Leif Eriksson | 1963 | 162 | 1:23.67 | 3:06.20 | 4:49.93 | 6:28.63 | |||
Hellas Simklubb | ||||||||||
9 | Ulf Eriksson | 1965 | 156 | 1:30.33 | 3:14.32 | 4:57.17 | 6:34.14 | |||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Stefan Andersson | 1970 | 7 | 529 | 1:01.04 | 2:08.43 | 3:15.61 | 4:22.31 | ||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Martin Andersson | 1970 | 5 | 460 | 1:07.25 | 2:18.22 | 3:28.03 | 4:34.78 | ||
Varberg Sim | ||||||||||
3 | Mats Rubertson | 1967 | 4 | 427 | 1:08.20 | 2:19.55 | 3:30.14 | 4:41.74 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Tord Thuresson | 1967 | 3 | 403 | 1:05.88 | 2:18.40 | 3:32.43 | 4:47.14 | ||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
5 | Thiemo Voigt | 1970 | 2 | 400 | 1:08.58 | 2:21.61 | 3:35.79 | 4:47.99 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Ola Söderberg | 1966 | 1 | 384 | 1:08.39 | 2:22.32 | 3:37.60 | 4:51.90 | ||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
7 | Henrik Mattsson | 1968 | 383 | 1:07.68 | 2:20.91 | 3:36.77 | 4:52.14 | |||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
8 | Fredrik Björn | 1966 | 365 | 1:10.98 | 2:27.12 | 3:40.75 | 4:56.83 | |||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
9 | Lars Mattson | 1968 | 361 | 1:11.11 | 2:25.81 | 3:42.02 | 4:57.97 | |||
IKSU Simning | ||||||||||
10 | Lennart Fritzon | 1968 | 358 | 1:12.56 | 2:28.32 | 3:44.38 | 4:58.65 | |||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
11 | Magnus Wahlberg | 1966 | 349 | 1:09.70 | 2:26.32 | 3:43.74 | 5:01.44 | |||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
12 | Henrik Holmberg | 1969 | 300 | 1:13.26 | 2:32.23 | 3:57.76 | 5:16.93 | |||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
13 | Mats Sandahl | 1967 | 297 | 1:11.42 | 2:32.29 | 3:55.57 | 5:17.78 | |||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
14 | Stefan Sundström | 1967 | 278 | 1:14.12 | 2:36.18 | 4:00.39 | 5:25.10 | |||
Hellas Simklubb | ||||||||||
15 | Peter Rotstam | 1970 | 253 | 1:15.18 | 2:40.35 | 4:07.75 | 5:35.35 | |||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
16 | Ian James | 1970 | 193 | 1:24.62 | 2:57.98 | 4:33.48 | 6:07.06 | |||
City of Oxford Masters Club | ||||||||||
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Mikael E Rosén | 1974 | 7 | 564 | 1:00.62 | 2:05.73 | 3:11.93 | 4:16.82 | Nordiska rekord ind | |
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
2 | Roger Andrée | 1971 | 5 | 446 | 1:06.87 | 2:18.17 | 3:29.20 | 4:37.75 | ||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
3 | Klaes Persson | 1974 | 4 | 436 | 1:04.16 | 2:13.35 | 3:25.94 | 4:39.77 | ||
Töreboda Simförening | ||||||||||
4 | Fredrik Hellberg | 1973 | 3 | 391 | 1:09.52 | 2:21.75 | 3:35.51 | 4:50.25 | ||
IKSU Simning | ||||||||||
5 | Robert Berg | 1972 | 2 | 366 | 1:09.14 | 2:23.82 | 3:40.13 | 4:56.63 | ||
Nyköpings Simsällskap | ||||||||||
6 | Anders Höglund | 1974 | 1 | 351 | 1:10.91 | 2:27.81 | 3:45.03 | 5:00.80 | ||
Mölndals Allmänna Simsällskap | ||||||||||
7 | Anders Flatow | 1972 | 342 | 1:08.57 | 2:25.02 | 3:44.48 | 5:03.28 | |||
Åkersberga Simsällskap | ||||||||||
8 | Oskar Börjesson | 1973 | 325 | 1:08.70 | 2:25.47 | 3:47.00 | 5:08.53 | |||
S77 Stenungsund | ||||||||||
9 | Stefan Andersson | 1973 | 292 | 1:14.20 | 2:38.75 | 4:03.84 | 5:19.78 | |||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Roger Sjösten | 1977 | 7 | 476 | 1:03.66 | 2:12.22 | 3:22.55 | 4:31.74 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Adrian Bengtson | 1976 | 5 | 382 | 1:09.28 | 2:23.66 | 3:38.57 | 4:52.40 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Björn Hall | 1980 | 4 | 305 | 1:13.13 | 2:33.40 | 3:55.66 | 5:15.25 | ||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Patrik Noll | 1980 | 3 | 297 | 1:09.62 | 2:28.02 | 3:52.53 | 5:17.94 | ||
Örebro Simallians | ||||||||||
5 | Nils-Christian Olsson | 1978 | 2 | 282 | 1:11.46 | 2:33.49 | 3:58.26 | 5:23.47 | ||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
6 | Carl Magnus Helin | 1976 | 1 | 267 | 1:13.43 | 2:37.75 | 4:03.62 | 5:29.49 | ||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Magnus Rölin | 1984 | 7 | 505 | 1:03.00 | 2:10.33 | 3:18.41 | 4:26.42 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Gustaf Toll | 1985 | 5 | 489 | 1:05.74 | 2:14.01 | 3:22.06 | 4:29.27 | ||
Danderyds Sim | ||||||||||
3 | Alexander Weinhagen | 1985 | 4 | 412 | 1:03.98 | 2:15.59 | 3:29.60 | 4:45.02 | ||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Henrik Forslund | 1982 | 3 | 382 | 1:08.58 | 2:21.13 | 3:36.83 | 4:52.43 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Tobias Höglin | 1984 | 2 | 364 | 1:08.20 | 2:23.21 | 3:40.74 | 4:57.07 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Lukas Bergliden | 1983 | 1 | 227 | 1:18.08 | 2:45.76 | 4:16.62 | 5:47.51 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 5 | 418 | 1:04.18 | 2:15.83 | 3:29.75 | 4:43.65 | ||
Simklubben Lödde | ||||||||||
2 | Hampus Carlsson | 1989 | 4 | 391 | 1:06.59 | 2:20.07 | 3:35.91 | 4:50.22 | ||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
3 | Erik Smiding | 1988 | 3 | 350 | 1:05.85 | 2:20.10 | 3:40.05 | 5:01.09 | ||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
4 | Andreas Steijner | 1988 | 2 | 216 | 1:19.50 | 2:53.07 | 4:26.52 | 5:53.30 | ||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
5 | Jesper Fuhr | 1988 | 1 | 163 | 1:18.25 | 2:56.52 | 4:38.46 | 6:27.86 | ||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Martin Magnusson | 1995 | 470 | 1:01.64 | 2:10.52 | 3:21.74 | 4:32.89 | |||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
2 | Peter Lundberg | 1991 | 254 | 1:16.11 | 2:43.48 | 4:11.66 | 5:35.13 | |||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:35 |
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:35 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 27, 50m Bröstsim Damer, Finaler 80 - 84 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Ulla-Britt Öberg | 1934 | 657 | 55.73 | Nordiska rekord ind | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 27, 50m Bröstsim Damer, Finaler 75 - 79 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Elisabet Fredrikson | 1938 | 329 | 1:03.42 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 27, 50m Bröstsim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Bitte Axling | 1946 | 4 | 848 | 43.21 | Nordiska rekord ind | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
2 | Margareta Rainer | 1949 | 3 | 670 | 46.72 | |||||
Gävle Simsällskap | ||||||||||
3 | Harriet Bure | 1946 | 2 | 603 | 48.40 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
4 | Harriet Levin | 1948 | 1 | 509 | 51.20 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 27, 50m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Mona B Klöfver | 1955 | 4 | 705 | 43.35 | Svenska rekord ind | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
2 | Sofie Isaksson | 1954 | 3 | 452 | 50.27 | |||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
3 | Lena Johansson | 1954 | 2 | 446 | 50.51 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Inga-Lill Jonsson | 1953 | 1 | 384 | 53.09 | |||||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
Gren 27, 50m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Torill Bergesen | 1957 | 832 | 38.58 | ||||||
Bergen og Omegn Masters | ||||||||||
2 | Gunilla Rasmuson | 1957 | 4 | 747 | 39.98 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Anne Sundell | 1960 | 3 | 673 | 41.40 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
4 | Caroline Magnusson | 1956 | 2 | 540 | 44.54 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Reija Reini | 1958 | 1 | 526 | 44.95 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 27, 50m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anna-Karin Josefson | 1964 | 7 | 736 | 37.60 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
2 | Marie Hansson | 1964 | 5 | 671 | 38.79 | |||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
3 | Ingrid Lindelöw-Berntson | 1964 | 4 | 606 | 40.13 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Lilie Larsson | 1961 | 3 | 556 | 41.29 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Marie Dahlbom | 1965 | 2 | 549 | 41.47 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
6 | Ulla-Karin Aufrecht | 1964 | 1 | 503 | 42.70 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
7 | Mimmi Kvissberg | 1962 | 401 | 46.02 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
8 | Margot Jacobs | 1964 | 392 | 46.39 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
9 | Anette Sundfors | 1965 | 347 | 48.29 | ||||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
10 | Christine Hagman | 1965 | 241 | 54.50 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
11 | Margit Svenson | 1961 | 235 | 55.03 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
12 | Riitta Eklund Sandström | 1963 | 123 | 1:08.14 | ||||||
Åkersberga Simsällskap | ||||||||||
- | Birgitta Flensburg | 1961 | DNS | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
- | Kerstin Talback | 1961 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
Gren 27, 50m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Cari Holmquist | 1968 | 7 | 751 | 37.18 | |||||
Jönköpings Simsällskap | ||||||||||
2 | Maria Gustafsson | 1967 | 5 | 702 | 38.04 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
3 | Su Oltner | 1969 | 4 | 672 | 38.59 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
4 | Marika Rohlin | 1966 | 3 | 662 | 38.78 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
5 | Ann Gyldén | 1968 | 2 | 647 | 39.09 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
6 | Annica Åberg | 1966 | 1 | 618 | 39.69 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
7 | Jannike Linné | 1967 | 404 | 45.71 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
8 | Marie Sveronius | 1966 | 335 | 48.65 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
- | Nell Hellberg | 1969 | DNS | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 27, 50m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Lotta Koskinen | 1974 | 649 | 37.19 | ||||||
Tuusulan Uimaseura | ||||||||||
2 | Cecilia Kentell | 1975 | 7 | 630 | 37.56 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Britt-Marie Nilsson | 1971 | 5 | 626 | 37.64 | |||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
4 | Tracey Isaksson | 1973 | 4 | 597 | 38.24 | |||||
Falu Simsällskap | ||||||||||
5 | Marina Perepelkina | 1972 | 581 | 38.57 | ||||||
Club Neva Stars | ||||||||||
6 | Annika Svensson | 1974 | 3 | 549 | 39.31 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
7 | Anna Långström | 1973 | 2 | 525 | 39.90 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
8 | Liselotte Lindgren | 1971 | 1 | 448 | 42.06 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
9 | Mina Boström Nakicenovic | 1972 | 400 | 43.69 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Linda Curstedt | 1973 | 380 | 44.44 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
11 | Åsa Johansson | 1971 | 362 | 45.16 | ||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
12 | Mary Lou Richards Nilsson | 1971 | 290 | 48.61 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
13 | Kamilla Nilsson | 1973 | 139 | 1:02.13 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
- | Camilla Davidsson | 1971 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
Gren 27, 50m Bröstsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Margreet Aanstoot | 1980 | 4 | 720 | 35.55 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Linda Fleck | 1976 | 3 | 557 | 38.72 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
3 | Ellenor Olofsson | 1979 | 2 | 541 | 39.11 | |||||
Markaryds Simsällskap | ||||||||||
4 | Anna Granberg | 1978 | 1 | 439 | 41.92 | |||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
Gren 27, 50m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Malin Svensson | 1985 | 7 | 822 | 33.85 | Svenska rekord ind | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Hanna Wengrud | 1984 | 5 | 700 | 35.70 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
3 | Jenni Svensson | 1982 | 4 | 655 | 36.51 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Stina Sjölander | 1984 | 3 | 652 | 36.56 | |||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
5 | Emma Johnstone | 1985 | 2 | 575 | 38.12 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
6 | Janina Gårdensjö | 1984 | 1 | 541 | 38.91 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
7 | Sofia Borglin | 1981 | 522 | 39.37 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
8 | Elin Nilsson | 1985 | 358 | 44.62 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
9 | Jennie Turunen | 1981 | 328 | 45.98 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
Gren 27, 50m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Sofia Johansson | 1989 | 7 | 802 | 32.82 | Nordiska rekord ind | ||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
2 | Carolina Nordin | 1987 | 5 | 684 | 34.60 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Katarina Tour | 1987 | 4 | 646 | 35.28 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Ida Kjos | 1988 | 3 | 545 | 37.33 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
5 | Kristina von Schreeb | 1989 | 2 | 448 | 39.84 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Veronica Johansson | 1987 | 1 | 423 | 40.63 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
7 | Anna Harrysson | 1990 | 416 | 40.83 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
8 | Jenny Johansson | 1988 | 334 | 43.94 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
Gren 27, 50m Bröstsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Josefin Nilsson | 1993 | 34.07 | |||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
2 | Sara Edenfelt | 1992 | 36.75 | |||||||
Simklubben Hajen | ||||||||||
3 | Agnes Larsson | 1991 | 37.86 | |||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Sara Huslid | 1995 | 39.40 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
5 | Marie Håkansson | 1992 | 41.86 | |||||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:35 |
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:35 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 85 - 89 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Tamas Borossy | 1928 | 20 | 1:31.94 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 80 - 84 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Leif Gellberg | 1932 | 78 | 59.03 | ||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Erik Forslund | 1937 | 3 | 162 | 46.28 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Rolf Otterberg | 1938 | 2 | 160 | 46.51 | |||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
3 | Olof Söderqvist | 1937 | 1 | 125 | 50.41 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Matthias Kroner | 1943 | 219 | 41.86 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Kennerth Persson | 1945 | 105 | 53.50 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Rolf Tegeback | 1948 | 309 | 37.31 | Svenska rekord ind | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Lars Backlund | 1949 | 252 | 39.96 | ||||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | René Tour | 1954 | 7 | 320 | 36.91 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Stefan Andersson | 1955 | 5 | 304 | 37.55 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
3 | Pär Eriksson | 1955 | 4 | 300 | 37.68 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
4 | Kjell Westin | 1954 | 3 | 235 | 40.88 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
5 | Peter Svanberg | 1955 | 2 | 226 | 41.45 | |||||
Simklubben S 02 | ||||||||||
6 | Olli Aulio | 1952 | 1 | 184 | 44.37 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Magnus Fältman | 1959 | 7 | 470 | 32.47 | Nordiska rekord ind | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
2 | Ronny Oltner | 1956 | 5 | 428 | 33.50 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Eric Sjöström | 1959 | 4 | 386 | 34.65 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
4 | Jan Frennberg | 1957 | 3 | 353 | 35.70 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
5 | Henrik Bodén | 1959 | 2 | 309 | 37.33 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
6 | Ulf Hedin | 1958 | 1 | 304 | 37.53 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
7 | Peter Lillieström | 1959 | 303 | 37.57 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
8 | Jan Westrup | 1960 | 277 | 38.70 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
9 | Rikard Unelius | 1958 | 276 | 38.74 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Kenneth Arvidsson | 1959 | 273 | 38.89 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Tor-Arne Pedersen | 1965 | 564 | 30.55 | Europa rekord ind | |||||
Varg, IL | ||||||||||
2 | Håkan Persson | 1963 | 7 | 513 | 31.54 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Lars Hennert | 1961 | 5 | 459 | 32.72 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Hans Palmqvist | 1962 | 4 | 410 | 33.98 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
5 | Mats Ladeborn | 1961 | 3 | 404 | 34.13 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
6 | Igor Lishajko | 1963 | 2 | 389 | 34.57 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
7 | Vladimir Stazhkin | 1963 | 378 | 34.92 | ||||||
Club Neva Stars | ||||||||||
8 | Michael Macdonald | 1962 | 1 | 367 | 35.24 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
9 | Dennis Åberg | 1965 | 358 | 35.53 | ||||||
Mölndals Allmänna Simsällskap | ||||||||||
10 | Göran Fält | 1963 | 356 | 35.60 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
11 | Olle Petersson | 1965 | 299 | 37.75 | ||||||
Gustavsbergs Simsällskap | ||||||||||
12 | Jonas Arnqvist | 1963 | 267 | 39.17 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
13 | Jan Andersson | 1962 | 259 | 39.57 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
14 | Lars-Gunnar Aufrecht | 1963 | 258 | 39.65 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
15 | Johannes Dellby | 1965 | 254 | 39.87 | ||||||
Bålsta Simklubb | ||||||||||
16 | Kennet Lauri | 1963 | 234 | 40.92 | ||||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
17 | Johan Arvidsson | 1964 | 197 | 43.35 | ||||||
Jönköpings Simsällskap | ||||||||||
18 | Lars Reuterskiöld | 1963 | 183 | 44.44 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
19 | Lars Stark | 1961 | 181 | 44.63 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
20 | Peter Karlsson | 1963 | 177 | 44.93 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
- | Jan Mandahl | 1961 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Per Sundström | 1968 | 7 | 481 | 32.22 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Anders Nyberg | 1967 | 5 | 447 | 33.00 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Matthew Gomez | 1966 | 421 | 33.68 | ||||||
City of Oxford Masters Club | ||||||||||
4 | Lennart Fritzon | 1968 | 4 | 414 | 33.86 | |||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
5 | Peter Ahlgren | 1968 | 3 | 380 | 34.86 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
6 | Fredrik Björn | 1966 | 2 | 366 | 35.27 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
7 | Romain Haettel | 1970 | 1 | 346 | 35.94 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
8 | Leif Janzén | 1969 | 334 | 36.36 | ||||||
Mölndals Allmänna Simsällskap | ||||||||||
9 | Tomas Wiiand | 1968 | 333 | 36.41 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
10 | John Nissfolk | 1970 | 329 | 36.55 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
11 | Kristian Wollersjö | 1969 | 324 | 36.75 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
12 | Peter Dombos | 1969 | 283 | 38.42 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
13 | Per-Ola Skoglund | 1969 | 280 | 38.57 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
14 | Anders Friberg | 1970 | 252 | 39.95 | ||||||
Ronneby Simsällskap | ||||||||||
15 | Lars Malmqvist | 1967 | 224 | 41.55 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
16 | Roland Strömbeck | 1966 | 209 | 42.51 | ||||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
17 | Hampus Arvidsson | 1969 | 205 | 42.80 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
- | Joakim Holmquist | 1969 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Jönköpings Simsällskap | ||||||||||
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Stefan Scherling | 1972 | 7 | 602 | 29.89 | |||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
2 | Per Svanberg | 1971 | 5 | 573 | 30.39 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Magnús Konrádsson | 1975 | 4 | 530 | 31.19 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Eerikki Rutanen | 1972 | 513 | 31.53 | ||||||
Tuusulan Uimaseura | ||||||||||
5 | Niklas Elison | 1971 | 3 | 417 | 33.78 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Jonas Petersson | 1974 | 2 | 362 | 35.42 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
7 | Mikael E Rosén | 1974 | 1 | 357 | 35.59 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
8 | Daniel Gertmo | 1973 | 349 | 35.84 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
9 | Christian Engström | 1971 | 321 | 36.85 | ||||||
Varberg Sim | ||||||||||
10 | Mikael Lindström | 1971 | 289 | 38.18 | ||||||
Ronneby Simsällskap | ||||||||||
11 | Örjan Olsson | 1972 | 268 | 39.16 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
12 | Christian Nyblom | 1972 | 265 | 39.29 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
13 | Per Wising | 1972 | 257 | 39.69 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
14 | Nicklas Täck | 1973 | 250 | 40.06 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
15 | Thomas Tegstam | 1973 | 213 | 42.22 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
- | Stephan Lindblom | 1974 | DNS | |||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Staffan Tell | 1979 | 7 | 580 | 30.27 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Victor Kuzmin | 1979 | 5 | 564 | 30.55 | |||||
Simklubben S 02 | ||||||||||
3 | Christian Ék | 1980 | 4 | 480 | 32.24 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
4 | Johan Bursell | 1976 | 3 | 454 | 32.84 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Przemyslaw Kucharczyk | 1978 | 2 | 448 | 32.99 | |||||
Smålandsstenars Simsällskap | ||||||||||
6 | Oscar Åkesson | 1977 | 1 | 421 | 33.68 | |||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
7 | Adrian Bengtson | 1976 | 365 | 35.31 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
8 | Roger Sjösten | 1977 | 365 | 35.32 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
9 | Nicklas Åhman | 1976 | 352 | 35.75 | ||||||
Sollefteå Allmänna Simsällskap | ||||||||||
10 | Weine Högberg | 1978 | 346 | 35.96 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Björn C-G Callenberg | 1981 | 7 | 641 | 29.27 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
2 | Erik Trybom | 1984 | 5 | 445 | 33.06 | |||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
3 | Jan Bebenek | 1982 | 4 | 392 | 34.48 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Henrik Antonsson | 1982 | 3 | 386 | 34.67 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
5 | Rickard Österlöf | 1983 | 2 | 359 | 35.50 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
6 | Andreas Jonerholm | 1981 | 1 | 321 | 36.85 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
7 | Lukas Bergliden | 1983 | 208 | 42.55 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Kristofer Johansson | 1987 | 7 | 638 | 29.32 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Hampus Ny | 1990 | 5 | 606 | 29.83 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Johan Dahlgren | 1986 | 4 | 602 | 29.90 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Andreas Edlund | 1989 | 3 | 556 | 30.70 | |||||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
5 | Jesper Kalldin | 1990 | 2 | 544 | 30.92 | |||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
6 | Christoffer Arvidsson | 1989 | 1 | 523 | 31.33 | |||||
Jönköpings Simsällskap | ||||||||||
7 | Arvid Persson | 1990 | 502 | 31.76 | ||||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
8 | Marcus Pellfolk | 1986 | 487 | 32.08 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
9 | Daniel Cederqvist | 1986 | 480 | 32.24 | ||||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
10 | Martin Brattmyr | 1988 | 459 | 32.71 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
11 | Robin Cederqvist | 1989 | 454 | 32.84 | ||||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
12 | Pedro Pacheco | 1987 | 398 | 34.30 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
- | Christian Borg-Bagge | 1986 | DSQ | Felaktig simning | ||||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
- | Jonas Hagberg | 1988 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Martin Magnusson | 1995 | 525 | 31.28 | ||||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
2 | Oskar Holmgren | 1994 | 491 | 31.99 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
3 | Gustav Nilsson Björk | 1995 | 439 | 33.20 | ||||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
4 | Timothy Mackin | 1995 | 417 | 33.79 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
5 | Peter Lundberg | 1991 | 232 | 41.06 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
- | Stefano Barguena Domarchi | 1991 | DSQ | Felaktig målgång | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:35 |
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:35 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 29, 100m Ryggsim Damer, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Margit Ohlsson | 1945 | 1119 | 39.69 | 1:22.15 | Världsrekord ind | ||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Gren 29, 100m Ryggsim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ulla Öhman | 1948 | 446 | 47.50 | 1:41.97 | |||||
Fagersta Simklubb | ||||||||||
Gren 29, 100m Ryggsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Kerstin Hargin | 1954 | 515 | 44.35 | 1:30.68 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 29, 100m Ryggsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Birgitta Appelfeldt Thylwe | 1957 | 558 | 42.17 | 1:27.69 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
Gren 29, 100m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anne Mannela | 1963 | 5 | 650 | 36.91 | 1:16.05 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Hailan Ahlberg | 1965 | 4 | 539 | 39.19 | 1:20.94 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
3 | Angela Ekelöf | 1963 | 3 | 529 | 39.15 | 1:21.46 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
4 | Kicki Molin | 1964 | 2 | 466 | 40.53 | 1:24.96 | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
5 | Sara Henrysson Eidvall | 1961 | 1 | 210 | 50.10 | 1:50.68 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 29, 100m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Caroline Lindborg | 1966 | 7 | 748 | 33.55 | 1:11.01 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Camilla Lagerfors | 1970 | 5 | 573 | 37.48 | 1:17.60 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Annette Andersson | 1969 | 4 | 556 | 38.10 | 1:18.38 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
4 | Marie Jernberg | 1969 | 3 | 508 | 39.92 | 1:20.74 | ||||
Älvsjö AIK Fritid | ||||||||||
5 | Christine Elingfors | 1967 | 2 | 495 | 38.68 | 1:21.47 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
6 | Karin Axelsson | 1970 | 1 | 473 | 40.04 | 1:22.73 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Camilla Thuné | 1967 | 466 | 39.95 | 1:23.09 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 29, 100m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 7 | 881 | 32.29 | 1:06.21 | Europa rekord ind | |||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Eva Nossborn | 1975 | 5 | 592 | 36.06 | 1:15.60 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Marie Lindman | 1973 | 4 | 572 | 37.36 | 1:16.44 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Maria Lövberg | 1973 | 3 | 510 | 38.42 | 1:19.45 | ||||
Simklubben Triton | ||||||||||
5 | Marianne Steen | 1974 | 2 | 453 | 38.97 | 1:22.62 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
6 | Linda Curstedt | 1973 | 1 | 310 | 44.74 | 1:33.71 | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
Gren 29, 100m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Helena Sivertsson | 1977 | 3 | 476 | 37.05 | 1:17.60 | ||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
2 | Camilla Larsson | 1979 | 2 | 469 | 37.64 | 1:17.96 | ||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
3 | Ellenor Olofsson | 1979 | 1 | 454 | 39.12 | 1:18.80 | ||||
Markaryds Simsällskap | ||||||||||
Gren 29, 100m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Nathalie Larsson | 1985 | 5 | 710 | 32.94 | 1:08.24 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Hanna Wengrud | 1984 | 4 | 596 | 35.68 | 1:12.35 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
3 | Helena Ekdahl | 1985 | 3 | 557 | 35.10 | 1:13.98 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
4 | Elin Qvale | 1983 | 2 | 517 | 37.03 | 1:15.87 | ||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
- | Ella Wessén | 1982 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 29, 100m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Sarah Gustafsson | 1990 | 566 | 36.20 | 1:13.39 | |||||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
2 | Jonna Meerits | 1986 | 520 | 35.99 | 1:15.47 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 29, 100m Ryggsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Jenniefer Lundberg | 1994 | 36.34 | 1:15.30 | ||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:35 |
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 24 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 10:32 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 30, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 85 - 89 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Tamas Borossy | 1928 | 34 | 1:10.77 | 2:30.83 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 30, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Erik Forslund | 1937 | 142 | 43.68 | 1:33.76 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Lauri Malk | 1937 | 113 | 48.76 | 1:41.03 | |||||
Cetus Espoo | ||||||||||
Gren 30, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Bo Toresäter | 1944 | 3 | 164 | 43.31 | 1:29.37 | ||||
Simklubben Elfsborg | ||||||||||
2 | Ivar Wallmark | 1943 | 2 | 160 | 43.62 | 1:30.04 | ||||
Simklubben Elfsborg | ||||||||||
3 | Christian Tollstoy | 1943 | 1 | 136 | 44.90 | 1:35.00 | ||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
Gren 30, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Kjell Hanserius | 1947 | 3 | 212 | 39.58 | 1:21.98 | ||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Ulf Gabrielsson | 1948 | 2 | 204 | 40.68 | 1:23.03 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Kaj Gorosch | 1948 | 1 | 105 | 48.93 | 1:43.70 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 30, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Pär Eriksson | 1955 | 149 | 44.12 | 1:32.18 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
Gren 30, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Dmitri Khodko | 1959 | 5 | 373 | 32.71 | 1:07.93 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Ronny Oltner | 1956 | 4 | 325 | 34.74 | 1:11.12 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Veikko Mattola | 1956 | 3 | 308 | 34.94 | 1:12.40 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
4 | Ragnar Svensson | 1960 | 2 | 263 | 36.59 | 1:16.29 | ||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
- | Per Hallqvist | 1960 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 30, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Kjell Kraemer | 1965 | 7 | 379 | 33.02 | 1:07.59 | ||||
Lidköpings Gymnastik o SS | ||||||||||
2 | Lars Sandberg | 1965 | 5 | 352 | 33.26 | 1:09.25 | ||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
3 | Kristaer Sikström | 1965 | 4 | 336 | 34.13 | 1:10.37 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
4 | Anders Haglund | 1961 | 3 | 322 | 34.53 | 1:11.39 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Per Gustafsson | 1964 | 2 | 319 | 35.02 | 1:11.61 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
6 | Robert Ek | 1961 | 1 | 280 | 36.67 | 1:14.75 | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
- | Peter Håkansson | 1965 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 30, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Kaj Nilsson | 1968 | 5 | 389 | 32.11 | 1:07.03 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Jari Dahl | 1968 | 4 | 340 | 34.38 | 1:10.10 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Thiemo Voigt | 1970 | 3 | 310 | 35.42 | 1:12.31 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | John Iggström | 1966 | 2 | 291 | 35.50 | 1:13.82 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
5 | Lars Mattson | 1968 | 1 | 283 | 35.79 | 1:14.51 | ||||
IKSU Simning | ||||||||||
6 | Ian James | 1970 | 131 | 47.18 | 1:36.25 | |||||
City of Oxford Masters Club | ||||||||||
Gren 30, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Daniel Lönnberg | 1972 | 7 | 621 | 27.70 | 57.36 | Europa rekord ind | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Mikael Lennehag | 1974 | 5 | 494 | 29.58 | 1:01.90 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Peter Pärlklo | 1971 | 4 | 455 | 30.76 | 1:03.61 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Magnús Konrádsson | 1975 | 3 | 404 | 32.00 | 1:06.17 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Niklas Lehammer | 1972 | 2 | 367 | 32.82 | 1:08.35 | ||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
6 | Jesper Hedblom | 1972 | 1 | 339 | 33.99 | 1:10.13 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
7 | Roger Andrée | 1971 | 323 | 35.17 | 1:11.30 | |||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
Gren 30, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ted Molin | 1977 | 3 | 440 | 30.99 | 1:04.30 | ||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
2 | André Berg | 1980 | 2 | 338 | 33.45 | 1:10.20 | ||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
3 | Claes Lindgren | 1978 | 1 | 331 | 34.12 | 1:10.71 | ||||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
Gren 30, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Per-Magnus Grönlund | 1982 | 373 | 32.55 | 1:07.95 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
2 | David Lindahl | 1982 | 299 | 35.63 | 1:13.12 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 30, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 344 | 34.16 | 1:09.82 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
Gren 30, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Philippe Monmousseau | 1991 | 509 | 29.39 | 1:01.28 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 24 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 10:32 |
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:35 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 31, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Bitte Axling | 1946 | 3 | 778 | 37.54 | Nordiska rekord ind | ||||
Danderyds Sim | ||||||||||
2 | Harriet Levin | 1948 | 2 | 357 | 48.65 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Solveig Luckhurst | 1950 | 1 | 345 | 49.19 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 31, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Maria Rhodin | 1955 | 3 | 732 | 35.97 | Nordiska rekord ind | ||||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
2 | Eva Berglund-Lindbäck | 1955 | 2 | 441 | 42.58 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
3 | Lena Johansson | 1954 | 1 | 216 | 54.01 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 31, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Torill Bergesen | 1957 | 786 | 33.73 | ||||||
Bergen og Omegn Masters | ||||||||||
2 | Ylva Tour | 1959 | 3 | 620 | 36.50 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Anne Sundell | 1960 | 2 | 619 | 36.52 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
4 | Annika Nilsson | 1960 | 1 | 548 | 38.02 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Gren 31, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anette Philipsson | 1965 | 7 | 911 | 30.17 | Europa rekord ind | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Maria Norberg | 1963 | 5 | 896 | 30.33 | |||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
3 | Anna-Karin Josefson | 1964 | 4 | 819 | 31.26 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
4 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | 3 | 766 | 31.96 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Annika Svanberg | 1962 | 2 | 626 | 34.18 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
6 | Cordelia Bracht | 1964 | 1 | 593 | 34.80 | |||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
7 | Ingrid Lindelöw-Berntson | 1964 | 586 | 34.95 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
8 | Anna Möller | 1965 | 576 | 35.15 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
9 | Anna Edin | 1964 | 535 | 36.02 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
10 | Unn Nordberg | 1965 | 486 | 37.19 | ||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
11 | Mari Norberg | 1963 | 417 | 39.13 | ||||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
12 | Marie Hansson | 1964 | 385 | 40.19 | ||||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
13 | Kerstin Talback | 1961 | 285 | 44.44 | ||||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
14 | Margit Svenson | 1961 | 144 | 55.78 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
Gren 31, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Åsa Vikander | 1970 | 7 | 855 | 30.38 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Ulrika Balslev | 1966 | 5 | 763 | 31.56 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
3 | Ann Gyldén | 1968 | 4 | 727 | 32.06 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
4 | Vera Koponen | 1968 | 3 | 593 | 34.31 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
5 | Marie Holmberg | 1969 | 2 | 593 | 34.32 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Karin Axelsson | 1970 | 1 | 559 | 35.00 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Johanna Fyrk | 1969 | 558 | 35.01 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
8 | Jeanette Svanberg | 1970 | 522 | 35.80 | ||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
9 | Camilla Rogala | 1970 | 436 | 38.01 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Maria Holmén | 1970 | 421 | 38.47 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
11 | Mari Ekelund | 1967 | 405 | 38.96 | ||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
- | Su Oltner | 1969 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 31, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anna Lohmann | 1975 | 7 | 869 | 29.53 | Nordiska rekord ind | ||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Helena Åberg | 1971 | 5 | 816 | 30.16 | |||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
3 | Cecilia Landin | 1972 | 4 | 764 | 30.83 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
4 | Christine Uhrlander-Lindbom | 1971 | 3 | 752 | 30.99 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Pernilla Lundström | 1974 | 2 | 703 | 31.69 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
6 | Sofi Cyréus | 1971 | 1 | 658 | 32.41 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
7 | Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 590 | 33.61 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
8 | Liselotte Lindgren | 1971 | 529 | 34.84 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
9 | Annika Ericsson | 1974 | 523 | 34.98 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Linda Curstedt | 1973 | 352 | 39.89 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
11 | Ilze Adolfsson | 1972 | 302 | 42.00 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
- | Anna Långström | 1973 | DNS | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
- | Helen Wesström | 1974 | DNS | |||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 31, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Natalie Månsson | 1979 | 5 | 739 | 31.27 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
2 | Sara Lundeholm | 1980 | 4 | 720 | 31.55 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
3 | Ulrika Westerberg | 1977 | 3 | 683 | 32.11 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
4 | Ylva Preutz Papantoni | 1977 | 2 | 495 | 35.74 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
- | Pernilla Kullman | 1978 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Simklubben Ran | ||||||||||
Gren 31, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Kia Kilpinen | 1981 | 7 | 807 | 29.87 | |||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
2 | Nathalie Larsson | 1985 | 5 | 746 | 30.65 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Sofia Borglin | 1981 | 4 | 545 | 34.04 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Elise Lind | 1983 | 3 | 505 | 34.90 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
5 | Ella Wessén | 1982 | 2 | 382 | 38.31 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
6 | Maria Norman | 1981 | 1 | 374 | 38.58 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
- | Olga Kosovskaya | 1982 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 31, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anna-Maria Owén | 1989 | 7 | 817 | 28.96 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Emma Gustafsson | 1990 | 5 | 809 | 29.06 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Matilda Angberg | 1990 | 4 | 667 | 30.99 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Julia Olsson | 1989 | 3 | 622 | 31.72 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
5 | Jennie Karlsson | 1987 | 2 | 613 | 31.87 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Hedvig Lestander | 1988 | 1 | 576 | 32.53 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
7 | Kristina Brodin | 1989 | 556 | 32.92 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
8 | Kim Pettersson-Bohlin | 1988 | 540 | 33.25 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
9 | Veronica Johansson | 1987 | 359 | 38.08 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
- | Sofia Johansson | 1989 | DNS | |||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Gren 31, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Josefin Nilsson | 1993 | 29.59 | |||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
2 | Linnea Olofsson | 1993 | 30.94 | |||||||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
3 | Sara Edenfelt | 1992 | 31.67 | |||||||
Simklubben Hajen | ||||||||||
4 | Sara Huslid | 1995 | 32.72 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
5 | My Wigholm | 1991 | 32.74 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
6 | Marie Håkansson | 1992 | 32.96 | |||||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
7 | Maria Åkesson | 1992 | 32.99 | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
8 | Bettina Matti | 1991 | 33.18 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
9 | Carolina Porras-Lehto | 1991 | 33.80 | |||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
10 | Natalie Jansson | 1991 | 36.31 | |||||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:35 |
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:35 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 32, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 80 - 84 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Kristian König | 1932 | 58 | 56.21 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
- | Leif Gellberg | 1932 | DSQ | Felaktig simning | ||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Gren 32, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Hans Eriksson | 1945 | 4 | 259 | 34.19 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Bo Ljungberg | 1945 | 3 | 231 | 35.52 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Nils Wahlberg | 1943 | 2 | 201 | 37.21 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
4 | Håkan Bengtsson | 1942 | 1 | 118 | 44.36 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Gren 32, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Glen Bengtsson | 1949 | 7 | 356 | 30.74 | Nordiska rekord ind | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
2 | Rolf Tegeback | 1948 | 5 | 293 | 32.79 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
3 | Peter Feil | 1947 | 4 | 272 | 33.63 | |||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
4 | Ulf Gabrielsson | 1948 | 3 | 271 | 33.67 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Jan Blomgren | 1950 | 2 | 252 | 34.47 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
6 | Eric Brandelius | 1949 | 1 | 172 | 39.18 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 32, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Leonard Bielicz | 1951 | 7 | 411 | 29.30 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Tommy Aspegårdh | 1955 | 5 | 275 | 33.50 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Leif Björklund | 1953 | 4 | 258 | 34.24 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
4 | Per Lindqvist | 1955 | 3 | 230 | 35.57 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
5 | Tomas Hjelmström | 1955 | 2 | 214 | 36.44 | |||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
6 | Pär Eriksson | 1955 | 1 | 210 | 36.63 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
7 | Lars Ekdahl | 1954 | 183 | 38.36 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
8 | Lars Nielsen | 1955 | 136 | 42.29 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 32, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Haakon Schram Stokke | 1960 | 492 | 27.60 | Nordiska rekord ind | |||||
Varg, IL | ||||||||||
2 | Rolf Gustafsson | 1960 | 7 | 434 | 28.78 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Lennart Mentor | 1960 | 5 | 427 | 28.94 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
4 | Jan-Olof Svensson | 1960 | 4 | 418 | 29.14 | |||||
Simklubben Laxen | ||||||||||
5 | Dmitri Khodko | 1959 | 3 | 373 | 30.27 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
6 | Dave Schardt | 1959 | 2 | 362 | 30.58 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Jan Westrup | 1960 | 1 | 355 | 30.78 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
8 | Henrik Bodén | 1959 | 344 | 31.10 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
9 | Bengt Olsson | 1956 | 327 | 31.62 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
10 | Mikael Nyström | 1958 | 325 | 31.68 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
11 | Mikael Gardell | 1960 | 279 | 33.34 | ||||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
12 | Kenneth Arvidsson | 1959 | 276 | 33.47 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
13 | Mats Dänsel | 1957 | 269 | 33.77 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
14 | Anders Berlin | 1959 | 268 | 33.78 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
15 | Anders Engstrand | 1958 | 242 | 34.98 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
16 | Rikard Unelius | 1958 | 239 | 35.11 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
17 | Bo Fogelberg | 1957 | 222 | 35.95 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 32, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Jonas Hallgren | 1964 | 7 | 496 | 27.53 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Mats Ladeborn | 1961 | 5 | 380 | 30.08 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
3 | Per Matsson | 1962 | 4 | 379 | 30.10 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Lars Hennert | 1961 | 3 | 363 | 30.56 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Mats J Larsson | 1965 | 2 | 360 | 30.63 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
6 | Per-Ola Quist | 1961 | 1 | 358 | 30.68 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
7 | Thomas Masseck | 1961 | 344 | 31.10 | ||||||
Ronneby Simsällskap | ||||||||||
8 | Håkan Frank | 1963 | 335 | 31.37 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
9 | Olle Petersson | 1965 | 334 | 31.39 | ||||||
Gustavsbergs Simsällskap | ||||||||||
10 | Harri Mossmyr | 1962 | 324 | 31.73 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
10 | Jonas Törnqvist | 1965 | 324 | 31.73 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
12 | Gustav Foghammar | 1964 | 316 | 32.00 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
13 | Gunnar Bergman | 1963 | 304 | 32.39 | ||||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
14 | Per Strand | 1961 | 299 | 32.57 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
15 | Göran Fält | 1963 | 295 | 32.72 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
16 | Jörgen Tisell | 1961 | 267 | 33.82 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
17 | Henrik Strand | 1965 | 264 | 33.96 | ||||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
18 | Carl-Mikael Siljedahl | 1961 | 263 | 34.01 | ||||||
Mölndals Allmänna Simsällskap | ||||||||||
19 | Håkan Quist | 1961 | 181 | 38.51 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
20 | Ulf Eriksson | 1965 | 130 | 42.97 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 32, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Hasse Nilsson | 1969 | 7 | 519 | 27.12 | |||||
Simklubben Laxen | ||||||||||
2 | Ola Söderberg | 1966 | 5 | 493 | 27.58 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
3 | Håkan Agnell | 1970 | 4 | 447 | 28.51 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Per Sundström | 1968 | 3 | 441 | 28.63 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
5 | Matthias Seel | 1970 | 2 | 429 | 28.90 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
6 | Anders Nyberg | 1967 | 1 | 418 | 29.14 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
7 | Matthew Gomez | 1966 | 384 | 29.97 | ||||||
City of Oxford Masters Club | ||||||||||
8 | Niklas Sköld | 1969 | 375 | 30.21 | ||||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
9 | Henrik Mattsson | 1968 | 356 | 30.75 | ||||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
10 | Fredrik Björn | 1966 | 353 | 30.82 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
11 | Patrik Asp | 1966 | 350 | 30.91 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
12 | Lennart Norrby | 1970 | 349 | 30.95 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
13 | Timo Lainen | 1967 | 333 | 31.45 | ||||||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
14 | John Iggström | 1966 | 329 | 31.56 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
15 | Romain Haettel | 1970 | 320 | 31.87 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
16 | Lars Malmqvist | 1967 | 291 | 32.88 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
17 | Peter Dombos | 1969 | 257 | 34.26 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
18 | Kristian Wollersjö | 1969 | 247 | 34.73 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
19 | Kristoffer Lyberg | 1968 | 233 | 35.38 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
20 | Erik Sundberg | 1969 | 223 | 35.93 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
21 | Ian James | 1970 | 128 | 43.23 | ||||||
City of Oxford Masters Club | ||||||||||
Gren 32, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Andreas Taflin | 1973 | 7 | 504 | 27.38 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Martin Nyberg | 1971 | 5 | 501 | 27.44 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Klaes Persson | 1974 | 4 | 481 | 27.81 | |||||
Töreboda Simförening | ||||||||||
4 | Magnús Konrádsson | 1975 | 3 | 479 | 27.85 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Per Svanberg | 1971 | 2 | 478 | 27.87 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Mikael E Rosén | 1974 | 1 | 432 | 28.82 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
7 | Jonas Aneheim | 1971 | 420 | 29.10 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
8 | Eerikki Rutanen | 1972 | 415 | 29.22 | ||||||
Tuusulan Uimaseura | ||||||||||
9 | Roger Andrée | 1971 | 413 | 29.27 | ||||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
10 | Peter Sundstedt | 1972 | 399 | 29.59 | ||||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
11 | Joakim Hector | 1972 | 365 | 30.50 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
12 | Jonas Petersson | 1974 | 356 | 30.75 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
13 | Andrew Maclean | 1975 | 348 | 30.98 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
14 | Janne Forsberg | 1972 | 340 | 31.21 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
15 | Christian Engström | 1971 | 336 | 31.33 | ||||||
Varberg Sim | ||||||||||
16 | Nicklas Täck | 1973 | 329 | 31.57 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
17 | Johan Meurling | 1973 | 316 | 32.00 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
18 | Örjan Olsson | 1972 | 311 | 32.17 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
19 | Daniel Gertmo | 1973 | 287 | 33.02 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
20 | Per Wising | 1972 | 237 | 35.19 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
21 | Stefan Andersson | 1973 | 225 | 35.81 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
22 | Mikael Buschow | 1975 | 196 | 37.51 | ||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
Gren 32, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Joakim Dahl | 1976 | 7 | 584 | 26.07 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Ola Fagerstrand | 1977 | 5 | 554 | 26.53 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Joel Lindfors | 1976 | 4 | 505 | 27.36 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Andreas Lentonsson | 1980 | 3 | 485 | 27.73 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
5 | Staffan Tell | 1979 | 2 | 480 | 27.84 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Christian Ék | 1980 | 1 | 475 | 27.93 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
7 | Przemyslaw Kucharczyk | 1978 | 465 | 28.13 | ||||||
Smålandsstenars Simsällskap | ||||||||||
8 | Erik Simonsson | 1979 | 458 | 28.27 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
9 | Jonas Falk | 1979 | 455 | 28.33 | ||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
10 | Johan Bursell | 1976 | 413 | 29.25 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
11 | Claes Lindgren | 1978 | 410 | 29.34 | ||||||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
12 | Per Ölve | 1977 | 407 | 29.41 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
13 | Patrik Noll | 1980 | 402 | 29.53 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
14 | Roger Sjösten | 1977 | 375 | 30.22 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
15 | Adrian Bengtson | 1976 | 362 | 30.57 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
16 | Weine Högberg | 1978 | 325 | 31.69 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
17 | Carl Magnus Helin | 1976 | 263 | 34.00 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 32, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Andreas Welander | 1985 | 7 | 489 | 27.67 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
2 | Gustaf Toll | 1985 | 5 | 436 | 28.74 | |||||
Danderyds Sim | ||||||||||
3 | Thomas Gunnarsson | 1981 | 4 | 423 | 29.04 | |||||
Kristinehamns Simsällskap | ||||||||||
4 | Henrik Antonsson | 1982 | 3 | 386 | 29.92 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
5 | Henrik Forslund | 1982 | 2 | 363 | 30.55 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Andreas Jonerholm | 1981 | 1 | 246 | 34.76 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
- | Lukas Bergliden | 1983 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 32, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Christoffer Stolt | 1987 | 7 | 600 | 25.84 | |||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
2 | Marcus Tuomela | 1988 | 5 | 588 | 26.01 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
3 | Andreas Edlund | 1989 | 4 | 578 | 26.17 | |||||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
4 | Hampus Ny | 1990 | 3 | 567 | 26.33 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
5 | Tim Andersson-Lind | 1989 | 2 | 469 | 28.04 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
6 | Robin Cederqvist | 1989 | 1 | 430 | 28.87 | |||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
7 | Jonas Hagberg | 1988 | 426 | 28.97 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
8 | Pedro Pacheco | 1987 | 425 | 28.98 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
9 | Martin Brattmyr | 1988 | 421 | 29.07 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
10 | Erik Smiding | 1988 | 412 | 29.29 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
11 | Toni Hastenpflug | 1988 | 410 | 29.34 | ||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
12 | Peter Fagerström | 1989 | 393 | 29.75 | ||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
13 | Jesper Fuhr | 1988 | 349 | 30.96 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
14 | Johan Rådbjer | 1988 | 337 | 31.30 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 32, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Lucas Thomée | 1993 | 569 | 26.30 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Philippe Monmousseau | 1991 | 523 | 27.05 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
3 | Martin Magnusson | 1995 | 502 | 27.42 | ||||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
4 | Marcus Nordin | 1992 | 483 | 27.77 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
5 | Timothy Mackin | 1995 | 415 | 29.21 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
6 | Niklas Andersson | 1992 | 346 | 31.04 | ||||||
Eskilstuna Simklubb | ||||||||||
7 | Gustav Nilsson Björk | 1995 | 340 | 31.21 | ||||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
8 | Corentin Foure | 1993 | 270 | 33.69 | ||||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
9 | Peter Lundberg | 1991 | 261 | 34.10 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
10 | Stefano Barguena Domarchi | 1991 | 160 | 40.11 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:35 |
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 12:35 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 33, 4X50m Medley Damer, Finaler 280 - 319 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun | 280 | 4 | 3:13.21 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Ebba Wahlström | 1938 | 54.98 | 54.98 | |||||||
Ulla-Britt Öberg | 1934 | 55.13 | 1:50.11 | |||||||
Harriet Levin | 1948 | 48.41 | 2:38.52 | |||||||
Reija Reini | 1958 | 34.69 | 3:13.21 | |||||||
2 | Ösa Damer [280] | 280 | 2 | 3:29.53 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Kerstin Gjöres | 1927 | 58.85 | 58.85 | |||||||
Harriet Bure | 1946 | 46.91 | 1:45.76 | |||||||
Marika Rohlin | 1966 | 33.50 | 2:19.26 | |||||||
Barbro Thörnelöf | 1927 | 1:10.27 | 3:29.53 | |||||||
Gren 33, 4X50m Medley Damer, Finaler 200 - 239 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Täby Dam 201 | 200 | 4 | 2:22.03 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Gunilla Rasmuson | 1957 | 37.50 | 37.50 | |||||||
Lilie Larsson | 1961 | 41.89 | 1:19.39 | |||||||
Christine Uhrlander-Lindbom | 1971 | 31.76 | 1:51.15 | |||||||
Annica Åberg | 1966 | 30.88 | 2:22.03 | |||||||
2 | Danderyd Damer [200] | 200 | 2 | 3:05.24 | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
Kicki Molin | 1964 | 39.10 | 39.10 | |||||||
Margit Svenson | 1961 | 56.46 | 1:35.56 | |||||||
Linda Curstedt | 1973 | 40.23 | 2:15.79 | |||||||
Marie Crisp | 1949 | 49.45 | 3:05.24 | |||||||
Gren 33, 4X50m Medley Damer, Finaler 160 - 199 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Mkk Damer [160] | 160 | 14 | 2:07.25 | Nordiska rekord | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
Caroline Lindborg | 1966 | 32.70 | 32.70 | |||||||
Jenni Svensson | 1982 | 35.95 | 1:08.65 | |||||||
Anna Lohmann | 1975 | 28.83 | 1:37.48 | |||||||
Cecilia Kentell | 1975 | 29.77 | 2:07.25 | |||||||
2 | Lidingö SK Damer [160] | 160 | 10 | 2:16.05 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Annette Andersson | 1969 | 36.02 | 36.02 | |||||||
Ulrika Westerberg | 1977 | 36.96 | 1:12.98 | |||||||
Ann Gyldén | 1968 | 31.57 | 1:44.55 | |||||||
Hailan Ahlberg | 1965 | 31.50 | 2:16.05 | |||||||
3 | Sundsvall Damer [160] | 160 | 8 | 2:16.84 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Anne Mannela | 1963 | 35.05 | 35.05 | |||||||
Veronica Johansson | 1987 | 39.73 | 1:14.78 | |||||||
Pernilla Lundström | 1974 | 31.40 | 1:46.18 | |||||||
Jenny Sjöholm | 1974 | 30.66 | 2:16.84 | |||||||
4 | SK Neptun Lag 2 | 160 | 6 | 2:18.07 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Camilla Lagerfors | 1970 | 35.48 | 35.48 | |||||||
Mina Boström Nakicenovic | 1972 | 42.98 | 1:18.46 | |||||||
Åsa Vikander | 1970 | 30.43 | 1:48.89 | |||||||
Ann-Louise Arktoft | 1964 | 29.18 | 2:18.07 | |||||||
5 | Södertörn Damer [160] | 160 | 4 | 2:18.87 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Margit Ohlsson | 1945 | 37.92 | 37.92 | |||||||
Fanny D Lillieström | 1989 | 33.14 | 1:11.06 | |||||||
Sofia Dahlälv | 1972 | 35.21 | 1:46.27 | |||||||
Helena Hillerström | 1980 | 32.60 | 2:18.87 | |||||||
6 | SK Sydsim Damer [160] | 160 | 2 | 2:19.55 | ||||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
Ulrika Thuné | 1972 | 32.62 | 32.62 | |||||||
Britt-Marie Nilsson | 1971 | 37.87 | 1:10.49 | |||||||
Cordelia Bracht | 1964 | 34.97 | 1:45.46 | |||||||
Åsa Johansson | 1971 | 34.09 | 2:19.55 | |||||||
7 | SK Triton Damer [160] | 160 | 2:19.60 | |||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
Natalie Månsson | 1979 | 35.42 | 35.42 | |||||||
Camilla Davidsson | 1971 | 38.11 | 1:13.53 | |||||||
Maria Lövberg | 1973 | 33.36 | 1:46.89 | |||||||
Camilla Nilsson | 1965 | 32.71 | 2:19.60 | |||||||
8 | SK Neptun Lag 1 | 160 | 2:24.60 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Marie Lindman | 1973 | 35.70 | 35.70 | |||||||
Marie Holmberg | 1969 | 42.98 | 1:18.68 | |||||||
Annika Ericsson | 1974 | 34.68 | 1:53.36 | |||||||
Erika Edstedt | 1966 | 31.24 | 2:24.60 | |||||||
9 | Norrtälje Damer [160] | 160 | 2:29.03 | |||||||
Norrtälje Simklubb | ||||||||||
Tove Filipsson | 1970 | 37.50 | 37.50 | |||||||
Rose Phillips | 1960 | 48.05 | 1:25.55 | |||||||
Kia Kilpinen | 1981 | 30.13 | 1:55.68 | |||||||
Maria Åkerblom | 1966 | 33.35 | 2:29.03 | |||||||
10 | Täby Dam 161 | 160 | 2:29.35 | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Camilla Thuné | 1967 | 38.01 | 38.01 | |||||||
Mimmi Kvissberg | 1962 | 46.04 | 1:24.05 | |||||||
Anna Långström | 1973 | 34.98 | 1:59.03 | |||||||
Ulla Eriksson | 1974 | 30.32 | 2:29.35 | |||||||
11 | Nkk Damer [160] | 160 | 2:35.98 | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Lena Johansson | 1954 | 51.19 | 51.19 | |||||||
Annika Svensson | 1974 | 38.60 | 1:29.79 | |||||||
Olga Kosovskaya | 1982 | 34.38 | 2:04.17 | |||||||
Johanna Fyrk | 1969 | 31.81 | 2:35.98 | |||||||
12 | Skuru 2 (160) | 160 | 2:38.06 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Emy Öhling | 1990 | 40.85 | 40.85 | |||||||
Ylva Preutz Papantoni | 1977 | 43.81 | 1:24.66 | |||||||
Annika Nilsson | 1960 | 39.21 | 2:03.87 | |||||||
Birgitta Flensburg | 1961 | 34.19 | 2:38.06 | |||||||
13 | Södertälje SS C160 Dam 1 | 160 | 2:58.36 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Kristina Brodin | 1989 | 38.15 | 38.15 | |||||||
Marie Sveronius | 1966 | 48.20 | 1:26.35 | |||||||
Tatiana Abu Nijmeh | 1965 | 45.01 | 2:11.36 | |||||||
Kamilla Nilsson | 1973 | 47.00 | 2:58.36 | |||||||
- | Täby Dam 162 | 160 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 33, 4X50m Medley Damer, Finaler 120 - 159 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Mkk Damer [120] | 120 | 14 | 2:03.33 | Svenskt rekord | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
Nathalie Larsson | 1985 | 31.59 | 31.59 | |||||||
Malin Svensson | 1985 | 33.32 | 1:04.91 | |||||||
Linda Castengren | 1985 | 30.01 | 1:34.92 | |||||||
Margreet Aanstoot | 1980 | 28.41 | 2:03.33 | |||||||
2 | Väsby SS Damer [120] | 120 | 10 | 2:05.50 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
Marianne Steen | 1974 | 36.96 | 36.96 | |||||||
Sara Thydén | 1989 | 32.08 | 1:09.04 | |||||||
Petra Granlund | 1987 | 27.43 | 1:36.47 | |||||||
Linda Fleck | 1976 | 29.03 | 2:05.50 | |||||||
3 | Hs Damer 160 | 157 | 8 | 2:11.50 | ||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Helena Åberg | 1971 | 32.04 | 32.04 | |||||||
Sofia Johansson | 1989 | 33.05 | 1:05.09 | |||||||
Anette Fröberg | 1977 | 32.69 | 1:37.78 | |||||||
Anna Bjelm | 1966 | 33.72 | 2:11.50 | |||||||
4 | Södertälje SS B120 Dam 1 | 120 | 6 | 2:12.86 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Eva Nossborn | 1975 | 34.33 | 34.33 | |||||||
Sofi Cyréus | 1971 | 38.47 | 1:12.80 | |||||||
Julia Olsson | 1989 | 31.37 | 1:44.17 | |||||||
Su Oltner | 1969 | 28.69 | 2:12.86 | |||||||
5 | Lass Damer [120] | 120 | 4 | 2:13.49 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Anette Philipsson | 1965 | 33.45 | 33.45 | |||||||
Ida Kjos | 1988 | 36.99 | 1:10.44 | |||||||
Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 33.50 | 1:43.94 | |||||||
Sofie Pettersson | 1988 | 29.55 | 2:13.49 | |||||||
6 | Skk Damer [120] | 120 | 2 | 2:17.59 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
Elin Qvale | 1983 | 35.74 | 35.74 | |||||||
Stina Sjölander | 1984 | 36.31 | 1:12.05 | |||||||
Camilla Runnquist | 1984 | 33.90 | 1:45.95 | |||||||
Elin Nyysti | 1987 | 31.64 | 2:17.59 | |||||||
7 | Västerås Damer [120] | 120 | 2:24.59 | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Ella Wessén | 1982 | 38.74 | 38.74 | |||||||
Janina Gårdensjö | 1984 | 39.28 | 1:18.02 | |||||||
Emma Claesson | 1989 | 33.32 | 1:51.34 | |||||||
Ulla-Karin Aufrecht | 1964 | 33.25 | 2:24.59 | |||||||
Gren 33, 4X50m Medley Damer, Finaler 100 - 119 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SS04 Damer [100] | 100 | 8 | 2:06.67 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Stina Mittermaier | 1988 | 36.04 | 36.04 | |||||||
Carolina Nordin | 1987 | 33.68 | 1:09.72 | |||||||
Anna-Maria Owén | 1989 | 28.50 | 1:38.22 | |||||||
Jennie Karlsson | 1987 | 28.45 | 2:06.67 | |||||||
2 | Västerås Damer [100] | 100 | 6 | 2:07.11 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Helena Ekdahl | 1985 | 33.50 | 33.50 | |||||||
Hanna Wengrud | 1984 | 35.02 | 1:08.52 | |||||||
Jonna Nybäck | 1988 | 29.53 | 1:38.05 | |||||||
Jonna Meerits | 1986 | 29.06 | 2:07.11 | |||||||
3 | SK Neptun | 110 | 4 | 2:09.31 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Jeanette Tour | 1987 | 32.05 | 32.05 | |||||||
Katarina Tour | 1987 | 35.01 | 1:07.06 | |||||||
Sara Wahlberg | 1988 | 33.60 | 1:40.66 | |||||||
Isabell Nyström | 1988 | 28.65 | 2:09.31 | |||||||
4 | Sthlmstud Damer [100] | 113 | 2 | 2:44.96 | ||||||
Stockholms Studenters IF | ||||||||||
Stefanie Friedrich | 1973 | 48.20 | 48.20 | |||||||
Sofia Kolbovich | 1989 | 47.65 | 1:35.85 | |||||||
Natalie Jansson | 1991 | 35.02 | 2:10.87 | |||||||
Cecilia Berg | 1994 | 34.09 | 2:44.96 | |||||||
Gren 33, 4X50m Medley Damer, Finaler 80 - 96 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Södertälje SS Pre80 Dam 1 | 80 | 2:22.01 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Mikaela Illanes | 1991 | 40.07 | 40.07 | |||||||
My Wigholm | 1991 | 37.82 | 1:17.89 | |||||||
Sara Huslid | 1995 | 32.73 | 1:50.62 | |||||||
Sara Jansson | 1991 | 31.39 | 2:22.01 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 23 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 12:35 |
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters SM 2015 | Utskriftsdatum | 24 mars 2015 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 10:28 | |||
Arrangör | Simklubben Neptun | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 20 mars 2015 |
Gren 34, 4X50m Medley Herrar, Finaler 320 - 359 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Hellas SK Herrar [320] | 320 | 133 | 2:59.67 | Europarekord | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Erik Forslund | 1937 | 41.23 | 41.23 | |||||||
Bengt Ager | 1928 | 28.01 | 1:09.24 | |||||||
Bengt Furberg | 1941 | 28.22 | 1:37.46 | |||||||
Anders Söderqvist | 1933 | 1:22.21 | 2:59.67 | |||||||
Gren 34, 4X50m Medley Herrar, Finaler 280 - 319 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Hellas SK 1 Herrar [280] | 280 | 6 | 235 | 2:28.61 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Kjell Hanserius | 1947 | 36.54 | 36.54 | |||||||
Matthias Kroner | 1943 | 41.47 | 1:18.01 | |||||||
Bo Ljungberg | 1945 | 36.50 | 1:54.51 | |||||||
Peter Bergengren | 1938 | 34.10 | 2:28.61 | |||||||
2 | Karlstads Simsällskap | 280 | 4 | 148 | 2:53.50 | |||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
Ernst-Hjalmar Rydahl | 1939 | 48.30 | 48.30 | |||||||
Rolf Otterberg | 1938 | 46.11 | 1:34.41 | |||||||
Bengt Rydahl | 1946 | 45.26 | 2:19.67 | |||||||
Bo Hansson | 1942 | 33.83 | 2:53.50 | |||||||
3 | SK Neptun | 280 | 2 | 128 | 3:01.89 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Kristian König | 1932 | 55.82 | 55.82 | |||||||
Rolf Friberg | 1937 | 55.13 | 1:50.95 | |||||||
Anders Berlin | 1959 | 33.21 | 2:24.16 | |||||||
Per-Olov Ericsson | 1938 | 37.73 | 3:01.89 | |||||||
Gren 34, 4X50m Medley Herrar, Finaler 240 - 279 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Göteborg Herrar [240] | 240 | 10 | 413 | 2:03.18 | Europarekord | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
Lennart Mentor | 1960 | 30.79 | 30.79 | |||||||
Glen Christiansen | 1957 | 34.10 | 1:04.89 | |||||||
Leonard Bielicz | 1951 | 29.46 | 1:34.35 | |||||||
Hans Eriksson | 1945 | 28.83 | 2:03.18 | |||||||
2 | Södertälje SS E240 Herr 1 | 240 | 8 | 343 | 2:11.06 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Veikko Mattola | 1956 | 33.37 | 33.37 | |||||||
Ronny Oltner | 1956 | 33.23 | 1:06.60 | |||||||
Jan Blomgren | 1950 | 34.84 | 1:41.44 | |||||||
Ulf Hedin | 1958 | 29.62 | 2:11.06 | |||||||
3 | SK Neptun Lag 1 | 240 | 6 | 313 | 2:15.16 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Mikael Nyström | 1958 | 33.50 | 33.50 | |||||||
Rikard Unelius | 1958 | 37.85 | 1:11.35 | |||||||
Dave Schardt | 1959 | 30.69 | 1:42.04 | |||||||
Lester Eriksson | 1942 | 33.12 | 2:15.16 | |||||||
4 | Sundsvall Herrar [240] | 240 | 4 | 235 | 2:28.64 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
John Iggström | 1966 | 34.41 | 34.41 | |||||||
Rolf Tegeback | 1948 | 37.07 | 1:11.48 | |||||||
Per Matsson | 1962 | 29.67 | 1:41.15 | |||||||
Milos Ondrasek | 1943 | 47.49 | 2:28.64 | |||||||
- | Polisen Simning | 241 | DSQ | Felaktig start | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Gren 34, 4X50m Medley Herrar, Finaler 200 - 239 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Täby Herr 201 | 200 | 14 | 501 | 1:55.53 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
Peter Pärlklo | 1971 | 28.95 | 28.95 | |||||||
Håkan Persson | 1963 | 31.48 | 1:00.43 | |||||||
Dmitri Khodko | 1959 | 29.75 | 1:30.18 | |||||||
Dan Anderberg | 1967 | 25.35 | 1:55.53 | |||||||
2 | SK Neptun Lag 1 | 200 | 10 | 481 | 1:57.09 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Stefano Prestinoni | 1977 | 28.18 | 28.18 | |||||||
René Tour | 1954 | 35.72 | 1:03.90 | |||||||
Rolf Gustafsson | 1960 | 27.70 | 1:31.60 | |||||||
Anders Haglund | 1961 | 25.49 | 1:57.09 | |||||||
3 | Täby Herr 202 | 200 | 8 | 420 | 2:02.57 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
Jari Dahl | 1968 | 31.74 | 31.74 | |||||||
Hans Roosmark | 1971 | 32.67 | 1:04.41 | |||||||
Bengt Olsson | 1956 | 31.44 | 1:35.85 | |||||||
Per Gustafsson | 1964 | 26.72 | 2:02.57 | |||||||
4 | Växjö SS Herrar [200] | 200 | 6 | 406 | 2:03.91 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Glen Bengtsson | 1949 | 34.88 | 34.88 | |||||||
Jan Frennberg | 1957 | 34.84 | 1:09.72 | |||||||
Ola Söderberg | 1966 | 27.28 | 1:37.00 | |||||||
Fredrik Björn | 1966 | 26.91 | 2:03.91 | |||||||
5 | Södertörn Herrar [200] | 200 | 4 | 384 | 2:06.25 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Hans Fredin | 1966 | 29.98 | 29.98 | |||||||
Niklas Wolkert | 1971 | 35.33 | 1:05.31 | |||||||
Håkan Frank | 1963 | 30.76 | 1:36.07 | |||||||
Leif Björklund | 1953 | 30.18 | 2:06.25 | |||||||
6 | Södertörn H[200] Lag2 | 200 | 2 | 353 | 2:09.83 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Göran Kron | 1955 | 35.53 | 35.53 | |||||||
Peter Lillieström | 1959 | 37.18 | 1:12.71 | |||||||
Peter Andersson | 1969 | 30.94 | 1:43.65 | |||||||
Mikael E Rosén | 1974 | 26.18 | 2:09.83 | |||||||
7 | Skuru 2 (200) | 200 | 323 | 2:13.70 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Jonas Törnqvist | 1965 | 35.26 | 35.26 | |||||||
Stefan Öberg | 1966 | 37.25 | 1:12.51 | |||||||
Jan Westrup | 1960 | 31.12 | 1:43.63 | |||||||
Mats Sandahl | 1967 | 30.07 | 2:13.70 | |||||||
8 | Uppsa_mast Herrar [200] | 200 | 262 | 2:23.40 | ||||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
Per Lindqvist | 1955 | 44.15 | 44.15 | |||||||
Pär Eriksson | 1955 | 39.31 | 1:23.46 | |||||||
Per-Magnus Grönlund | 1982 | 30.20 | 1:53.66 | |||||||
Stefan Andersson | 1955 | 29.74 | 2:23.40 | |||||||
9 | Hellas SK Herrar (200) | 200 | 204 | 2:35.71 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Anders Kussak | 1964 | 39.45 | 39.45 | |||||||
Leif Eriksson | 1963 | 48.02 | 1:27.47 | |||||||
Bo Fogelberg | 1957 | 37.15 | 2:04.62 | |||||||
Stefan Sundström | 1967 | 31.09 | 2:35.71 | |||||||
- | Danderyd Herrar [200] | 200 | DSQ | Felaktig vändning | ||||||
Danderyds Sim | ||||||||||
- | Västerås Herrar [200] | 200 | DSQ | Mellan 3-4 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Harri Larsson | 1969 | 32.85 | 32.85 | |||||||
Gren 34, 4X50m Medley Herrar, Finaler 160 - 199 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SS04 Herrar [160] | 160 | 14 | 609 | 1:48.25 | Svenskt rekord | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Joel Lindfors | 1976 | 28.58 | 28.58 | |||||||
Per Svanberg | 1971 | 29.66 | 58.24 | |||||||
Joakim Dahl | 1976 | 25.55 | 1:23.79 | |||||||
Mikael Lennehag | 1974 | 24.46 | 1:48.25 | |||||||
2 | SK Neptun Lag 1 | 160 | 10 | 550 | 1:52.00 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Kaj Nilsson | 1968 | 30.72 | 30.72 | |||||||
Johan Dahlgren | 1986 | 29.49 | 1:00.21 | |||||||
Andreas Taflin | 1973 | 27.03 | 1:27.24 | |||||||
Håkan Agnell | 1970 | 24.76 | 1:52.00 | |||||||
3 | Sundsvall Herrar [160] | 160 | 8 | 456 | 1:59.20 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Joakim Hector | 1972 | 33.31 | 33.31 | |||||||
Per Sundström | 1968 | 32.37 | 1:05.68 | |||||||
Stefan Andersson | 1970 | 28.69 | 1:34.37 | |||||||
George Papp | 1970 | 24.83 | 1:59.20 | |||||||
4 | SK Neptun Lag 2 | 160 | 6 | 438 | 2:00.80 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Jonas Andersson | 1984 | 31.78 | 31.78 | |||||||
Niklas Elison | 1971 | 33.36 | 1:05.14 | |||||||
Ragnar Agnell | 1967 | 29.79 | 1:34.93 | |||||||
Roger Sjösten | 1977 | 25.87 | 2:00.80 | |||||||
5 | Varbergs Sim | 160 | 4 | 410 | 2:03.53 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
Henrik Antonsson | 1982 | 32.28 | 32.28 | |||||||
Hans Palmqvist | 1962 | 33.60 | 1:05.88 | |||||||
Martin Andersson | 1970 | 28.30 | 1:34.18 | |||||||
Christian Engström | 1971 | 29.35 | 2:03.53 | |||||||
6 | Täby Herr 160 | 160 | 2 | 389 | 2:05.73 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
Marcus Pellfolk | 1986 | 29.96 | 29.96 | |||||||
Magnus Lindström | 1977 | 37.98 | 1:07.94 | |||||||
Matthias Seel | 1970 | 28.30 | 1:36.24 | |||||||
Peter Håkansson | 1965 | 29.49 | 2:05.73 | |||||||
7 | Mass Herrar | 160 | 361 | 2:08.83 | ||||||
Mölndals Allmänna Simsällskap | ||||||||||
Leif Janzén | 1969 | 32.90 | 32.90 | |||||||
Dennis Åberg | 1965 | 34.98 | 1:07.88 | |||||||
Carl-Mikael Siljedahl | 1961 | 33.67 | 1:41.55 | |||||||
Anders Höglund | 1974 | 27.28 | 2:08.83 | |||||||
8 | Lidingö SK Herrar [160] | 160 | 360 | 2:08.97 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Eric Sjöström | 1959 | 34.42 | 34.42 | |||||||
Igor Lishajko | 1963 | 34.64 | 1:09.06 | |||||||
Romain Haettel | 1970 | 31.12 | 1:40.18 | |||||||
Peter Dombos | 1969 | 28.79 | 2:08.97 | |||||||
9 | Västerås Herrar [160] | 160 | 356 | 2:09.43 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Kristaer Sikström | 1965 | 32.13 | 32.13 | |||||||
John Nissfolk | 1970 | 36.65 | 1:08.78 | |||||||
Jesper Hedblom | 1972 | 30.56 | 1:39.34 | |||||||
Lars-Gunnar Aufrecht | 1963 | 30.09 | 2:09.43 | |||||||
10 | Väsby SS Herrar [160] | 160 | 348 | 2:10.48 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
Erik Simonsson | 1979 | 30.97 | 30.97 | |||||||
Tomas Wiiand | 1968 | 36.81 | 1:07.78 | |||||||
Kenneth Arvidsson | 1959 | 33.26 | 1:41.04 | |||||||
Christian Nyblom | 1972 | 29.44 | 2:10.48 | |||||||
11 | Södertälje SS C160 Herr 1 | 160 | 335 | 2:12.11 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Per Norstroem | 1965 | 34.32 | 34.32 | |||||||
Alioscha Lopez | 1966 | 37.16 | 1:11.48 | |||||||
Magnus Bornevi | 1963 | 33.45 | 1:44.93 | |||||||
Rickard Österlöf | 1983 | 27.18 | 2:12.11 | |||||||
12 | Stockholm Dolphins | 160 | 331 | 2:12.58 | ||||||
Stockholm Dolphins Swim Club | ||||||||||
Fredrik Axling | 1963 | 36.79 | 36.79 | |||||||
Mattias Karlsson | 1973 | 37.22 | 1:14.01 | |||||||
Timo Lainen | 1967 | 31.68 | 1:45.69 | |||||||
Claes Lindgren | 1978 | 26.89 | 2:12.58 | |||||||
13 | Nkk Herrar [160] | 160 | 321 | 2:14.01 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Stefan Andersson | 1973 | 38.13 | 38.13 | |||||||
Ulf Eriksson | 1965 | 43.23 | 1:21.36 | |||||||
Martin Nyberg | 1971 | 27.78 | 1:49.14 | |||||||
Anders Nyberg | 1967 | 24.87 | 2:14.01 | |||||||
14 | Skuru 1 (160) | 160 | 312 | 2:15.23 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Mats J Larsson | 1965 | 35.00 | 35.00 | |||||||
Lars Stark | 1961 | 42.98 | 1:17.98 | |||||||
Per Ölve | 1977 | 29.00 | 1:46.98 | |||||||
Jesper Fuhr | 1988 | 28.25 | 2:15.23 | |||||||
15 | Ronneby SS | 161 | 284 | 2:19.65 | ||||||
Ronneby Simsällskap | ||||||||||
Thomas Masseck | 1961 | 35.02 | 35.02 | |||||||
Anders Friberg | 1970 | 40.15 | 1:15.17 | |||||||
Anders Sundqvist | 1959 | 35.34 | 1:50.51 | |||||||
Mikael Lindström | 1971 | 29.14 | 2:19.65 | |||||||
16 | Lidingö Herrar (240) | 199 | 126 | 3:03.09 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Tamas Borossy | 1928 | 1:06.78 | 1:06.78 | |||||||
Thomas Nilsson | 1968 | 45.51 | 1:52.29 | |||||||
Carl Magnus Helin | 1976 | 34.64 | 2:26.93 | |||||||
Kaj Gorosch | 1948 | 36.16 | 3:03.09 | |||||||
- | S 77 Herrar [160] | 160 | DSQ | |||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
Ragnar Svensson | 1960 | 34.78 | 34.78 | |||||||
Gren 34, 4X50m Medley Herrar, Finaler 120 - 159 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Lag 1 | 120 | 14 | 790 | 1:39.28 | Världsrekord | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Daniel Lönnberg | 1972 | 26.46 | 26.46 | |||||||
Niklas Tour | 1989 | 27.55 | 54.01 | |||||||
Alexander Nyström | 1990 | 23.61 | 1:17.62 | |||||||
Petter Stymne | 1983 | 21.66 | 1:39.28 | |||||||
2 | SS04 Herrar [120] | 120 | 10 | 493 | 1:56.19 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Thiemo Voigt | 1970 | 33.35 | 33.35 | |||||||
Fredrik Öman | 1987 | 32.60 | 1:05.95 | |||||||
Staffan Tell | 1979 | 26.43 | 1:32.38 | |||||||
Mark Åström-Karlsson | 1987 | 23.81 | 1:56.19 | |||||||
3 | Mkk Herrar [120] | 120 | 8 | 480 | 1:57.18 | |||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
Ola Fagerstrand | 1977 | 29.23 | 29.23 | |||||||
Jonas Falk | 1979 | 33.33 | 1:02.56 | |||||||
Andreas Lentonsson | 1980 | 27.36 | 1:29.92 | |||||||
Björn Hall | 1980 | 27.26 | 1:57.18 | |||||||
4 | Lidingö SK Herrar [120] | 120 | 6 | 475 | 1:57.64 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Christian Löfgren | 1980 | 31.75 | 31.75 | |||||||
Magnus Fältman | 1959 | 32.11 | 1:03.86 | |||||||
Tim Andersson-Lind | 1989 | 27.14 | 1:31.00 | |||||||
Pierre Leander | 1973 | 26.64 | 1:57.64 | |||||||
5 | Tyresö SS Herrar [120] | 120 | 4 | 470 | 1:58.04 | |||||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
Göran Sköld | 1967 | 29.95 | 29.95 | |||||||
Johan Vakoniemi | 1985 | 31.51 | 1:01.46 | |||||||
Anton Marcusson | 1989 | 27.41 | 1:28.87 | |||||||
Pär Angerfelt | 1973 | 29.17 | 1:58.04 | |||||||
6 | Södertälje SS B120 Herr 1 | 120 | 2 | 416 | 2:02.93 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Henrik Nilsson | 1979 | 33.23 | 33.23 | |||||||
Andreas Jonerholm | 1981 | 36.21 | 1:09.44 | |||||||
Hampus Ny | 1990 | 26.29 | 1:35.73 | |||||||
Per-Ola Quist | 1961 | 27.20 | 2:02.93 | |||||||
7 | Polisen Simning | 121 | 416 | 2:02.96 | ||||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Erik Smiding | 1988 | 31.68 | 31.68 | |||||||
Pedro Pacheco | 1987 | 33.69 | 1:05.37 | |||||||
Harri Mossmyr | 1962 | 30.70 | 1:36.07 | |||||||
Love Lundell | 1984 | 26.89 | 2:02.96 | |||||||
8 | Kanaans SS | 137 | 406 | 2:03.88 | ||||||
Kanaans Simsällskap | ||||||||||
Niklas Lehammer | 1972 | 31.23 | 31.23 | |||||||
Arvid Persson | 1990 | 31.69 | 1:02.92 | |||||||
Erik Persson | 1987 | 30.14 | 1:33.06 | |||||||
Vidar Gothenby | 1968 | 30.82 | 2:03.88 | |||||||
9 | Wisby SS Herrar [120] | 120 | 385 | 2:06.18 | ||||||
Wisby Simsällskap | ||||||||||
Daniel Cederqvist | 1986 | 34.54 | 34.54 | |||||||
Niklas Sköld | 1969 | 34.97 | 1:09.51 | |||||||
Robin Cederqvist | 1989 | 28.83 | 1:38.34 | |||||||
Tord Thuresson | 1967 | 27.84 | 2:06.18 | |||||||
10 | Iksu Herrar [120] | 156 | 363 | 2:08.64 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
Örjan Olsson | 1972 | 34.59 | 34.59 | |||||||
Martin Brattmyr | 1988 | 33.65 | 1:08.24 | |||||||
Lars Mattson | 1968 | 32.11 | 1:40.35 | |||||||
Fredrik Hellberg | 1973 | 28.29 | 2:08.64 | |||||||
Gren 34, 4X50m Medley Herrar, Finaler 100 - 119 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Polisen Simning | 101 | 6 | 660 | 1:45.40 | |||||
Stockholmspolisens IF Sf | ||||||||||
Pontus Renholm | 1986 | 25.55 | 25.55 | |||||||
Michell Hägglund | 1986 | 30.62 | 56.17 | |||||||
Justin Shields | 1987 | 25.71 | 1:21.88 | |||||||
Mattias Renholm | 1988 | 23.52 | 1:45.40 | |||||||
2 | Spårvägen Herrar [100] | 100 | 4 | 604 | 1:48.57 | |||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
Konstantin Sundin | 1987 | 27.01 | 27.01 | |||||||
Jesper Kalldin | 1990 | 31.03 | 58.04 | |||||||
Christoffer Stolt | 1987 | 25.63 | 1:23.67 | |||||||
Joakim Sandberg | 1987 | 24.90 | 1:48.57 | |||||||
3 | SK Neptun Lag 2 | 100 | 2 | 584 | 1:49.82 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Stefan Holm | 1985 | 29.57 | 29.57 | |||||||
Christer Tour | 1985 | 28.86 | 58.43 | |||||||
Samba Sjödin | 1985 | 26.85 | 1:25.28 | |||||||
Dirench Özdemir | 1986 | 24.54 | 1:49.82 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.23.00 | Utskriftsdatum | 24 mars 2015 |
Licensierad till: Simklubben Neptun | Utskriftstid | 10:28 |