Resultat för 31:a Mora Cup
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
31:a Mora Cup |
|
Utskriftsdatum |
12 april 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Mora |
|
Utskriftstid |
09:43 |
|
|
Arrangör |
Simsällskapet Mora |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
11 april 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 17 år och äldre |
Sponsor: JA Fjell AS/Mora Orsa VVS |
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS |
Klass B - Joakim Hvalgren 54.46 - 2009 - Södertörns SS |
Klass C - Joakim Hvalgren 57.19 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS |
Klass D - Oskar Ericsson 1:07.26 - 2009 - Täby Sim |
|
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Eirik Rugsveen |
1996 |
|
541 |
26.33 |
|
|
|
55.13 |
|
|
Elverum Svømming |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
David Bransell |
1997 |
|
405 |
28.92 |
|
|
|
1:00.71 |
|
|
Borlänge Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Filip Antlöv |
1998 |
|
397 |
29.49 |
|
|
|
1:01.10 |
|
|
Södertörns Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Victor Peltomaa |
1998 |
|
360 |
30.01 |
|
|
|
1:03.16 |
|
|
Falu Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Samuel Sved |
1998 |
|
358 |
30.21 |
|
|
|
1:03.26 |
|
|
Avesta Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Per Höijer |
1998 |
|
355 |
30.13 |
|
|
|
1:03.46 |
|
|
Falu Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Jesper Andersson |
1996 |
|
328 |
30.50 |
|
|
|
1:05.12 |
|
|
Deje Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Thomas Lundberg |
1998 |
|
315 |
31.30 |
|
|
|
1:06.01 |
|
|
Hamar IL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år |
Sponsor: JA Fjell AS/Mora Orsa VVS |
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS |
Klass B - Joakim Hvalgren 54.46 - 2009 - Södertörns SS |
Klass C - Joakim Hvalgren 57.19 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS |
Klass D - Oskar Ericsson 1:07.26 - 2009 - Täby Sim |
|
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Edvin Persson |
1999 |
|
480 |
27.48 |
|
|
|
57.37 |
|
|
Simsällskapet Mora |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Lukas Hill |
1999 |
|
424 |
28.37 |
|
|
|
59.79 |
|
|
Simsällskapet Mora |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Eivind Aalstad Laakso |
1999 |
|
398 |
29.50 |
|
|
|
1:01.06 |
|
|
Hamar IL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Anton Waller-Kaustinen |
2000 |
|
364 |
30.14 |
|
|
|
1:02.89 |
|
|
Borlänge Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Jens Fredrik Holberg |
2000 |
|
360 |
30.90 |
|
|
|
1:03.13 |
|
|
Elverum Svømming |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Snorre Myrvold Stener |
2000 |
|
344 |
31.72 |
|
|
|
1:04.09 |
|
|
Elverum Svømming |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Jonatan Risåasen |
2000 |
|
306 |
31.23 |
|
|
|
1:06.66 |
|
|
Bærumsvømmerne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Roberts Rostoks |
2000 |
|
281 |
32.85 |
|
|
|
1:08.57 |
|
|
Elverum Svømming |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
David Hambraeus |
1999 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Falu Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år |
Sponsor: JA Fjell AS/Mora Orsa VVS |
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS |
Klass B - Joakim Hvalgren 54.46 - 2009 - Södertörns SS |
Klass C - Joakim Hvalgren 57.19 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS |
Klass D - Oskar Ericsson 1:07.26 - 2009 - Täby Sim |
|
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mathias Renström |
2001 |
|
340 |
30.56 |
|
|
|
1:04.38 |
|
|
Falu Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sander Kristiansen |
2001 |
|
333 |
31.04 |
|
|
|
1:04.82 |
|
|
Elverum Svømming |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tim Hansson |
2001 |
|
304 |
32.42 |
|
|
|
1:06.83 |
|
|
Falu Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Sondre Jakob Bratli |
2001 |
|
297 |
32.26 |
|
|
|
1:07.32 |
|
|
Elverum Svømming |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sivert Høgevold |
2001 |
|
294 |
32.91 |
|
|
|
1:07.54 |
|
|
Elverum Svømming |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Elias Persson |
2002 |
|
271 |
32.54 |
|
|
|
1:09.39 |
|
|
Simsällskapet Mora |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Andreas Halsey |
2001 |
|
266 |
32.97 |
|
|
|
1:09.80 |
|
|
Bærumsvømmerne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Martin Aalstad Laakso |
2001 |
|
239 |
34.65 |
|
|
|
1:12.34 |
|
|
Hamar IL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Peter Khabarov |
2002 |
|
228 |
35.12 |
|
|
|
1:13.53 |
|
|
Köpings Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Johan Werkmästar |
2002 |
|
206 |
35.71 |
|
|
|
1:16.04 |
|
|
Falu Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Bjørn Kristian Eide |
2001 |
|
170 |
39.35 |
|
|
|
1:21.06 |
|
|
Elverum Svømming |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Ole Tallberg Bjørlykke |
2001 |
|
131 |
41.97 |
|
|
|
1:28.31 |
|
|
Bærumsvømmerne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Simen Littorin Birkeland |
2002 |
|
115 |
42.65 |
|
|
|
1:32.19 |
|
|
Bærumsvømmerne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Marcus Tägtström |
2002 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Borlänge Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 12 år och yngre |
Sponsor: JA Fjell AS/Mora Orsa VVS |
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS |
Klass B - Joakim Hvalgren 54.46 - 2009 - Södertörns SS |
Klass C - Joakim Hvalgren 57.19 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS |
Klass D - Oskar Ericsson 1:07.26 - 2009 - Täby Sim |
|
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jonas Milian Hestad Solberg |
2003 |
|
349 |
31.03 |
|
|
|
1:03.78 |
0-12 Åldersgrupp Rekord |
|
Bærumsvømmerne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Malte Svärd |
2003 |
|
219 |
35.57 |
|
|
|
1:14.54 |
|
|
Falu Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Daniel Ruijs |
2004 |
|
208 |
36.75 |
|
|
|
1:15.82 |
|
|
Borlänge Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Eric Persson |
2004 |
|
168 |
37.34 |
|
|
|
1:21.35 |
|
|
Simsällskapet Mora |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Lucas Humling |
2005 |
|
140 |
41.59 |
|
|
|
1:26.42 |
|
|
Sandvikens Sim och Hoppklubb |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Oliwer Möller Andersén |
2004 |
|
138 |
40.48 |
|
|
|
1:26.87 |
|
|
Sim 77 Hofors |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
12 april 2015 |
Licensierad till: Simsällskapet Mora |
Utskriftstid |
09:43 |
|