2020-02-28   16:38:38
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för DM/JDM & UGP 3 (50m) 2015 VSSF

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  05 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:20   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 1, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Mattias Carlsson (1990) 54.85 2014-08-18 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 56.59 2010-08-09 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    28.34        57.98   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.07        59.11   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.86        59.64   
Steven Angelo Larsson  1998  Uddevalla Sim    30.54        1:03.25   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    30.32        1:03.66   
Marcus Alexandersson  1997  S77 Stenungsund    31.38        1:05.11   
Robin Johansson  2000  SK Stimmet    32.28        1:06.04   
Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    32.10        1:06.06   
David Schön Svensson  1993  Simklubben Laxen    31.98        1:06.21   
10  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    31.29        1:06.25   
11  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    32.70        1:09.15   
12  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    33.34        1:09.53   
13  Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    34.00        1:10.31   
14  Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg    33.92        1:10.79   
15  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    33.81        1:10.87   
16  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    34.39        1:11.26   
17  Johannes Andersson  1999  Simklubben Laxen    34.47        1:11.73   
18  Rick Cuperus  1999  Uddevalla Sim    36.25        1:12.02   
19  Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim    34.47        1:12.04   
20  Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    34.29        1:13.12   
21  Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    35.64        1:13.25   
22  Oliver Einarsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.58        1:13.92   
23  Alexander Lemos Thaler  2000  Kungsbacka Simsällskap    36.59        1:15.64   
24  Herbert Grahn  2001  Skövde Simsällskap    36.23        1:15.90   
25  Jacob Persson  1999  Varberg Sim    36.90        1:16.53   
26  Linus Hagedorn  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.89        1:17.08   
27  Kevin Norlin  2000  Kungsbacka Simsällskap    37.75        1:17.16   
28  Edwin Larsson  2001  Uddevalla Sim    37.21        1:17.18   
29  Rasmus Johansson  2000  Skövde Simsällskap    36.65        1:17.45   
30  Jakob Josephson  2002  Uddevalla Sim    37.15        1:18.24   
31  Balint Kis  2001  Trollhättans Simsällskap    37.85        1:18.38   
32  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    36.96        1:18.97   
33  Albin Svenneby  2001  Simklubben Elfsborg    38.23        1:19.01   
34  Hjalmar Löfvenborg  1999  Varberg Sim    38.48        1:19.15   
35  Sebastian Johansson  2002  Simklubben 1970    38.41        1:19.76   
36  Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim    37.98        1:19.95   
37  Charlie Tranberg  2002  Trollhättans Simsällskap    39.50        1:20.59   
38  Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    39.16        1:20.76   
39  Max Karlsson  1999  Kungsbacka Simsällskap    39.16        1:20.84   
40  William Norland  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.21        1:20.97   
41  Markus Börjesson  2001  Uddevalla Sim    39.92        1:21.32   
42  Ted Niklasson  2001  Karlsborgs Simklubb    39.24        1:21.81   
43  David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    38.43        1:22.07   
44  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.45        1:22.49   
45  Jonathan Einarsson  2001  Kungsbacka Simsällskap    40.93        1:24.41   
46  Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    40.51        1:24.50   
47  Johan Olsson Fagerberg  2001  Göteborg Sim    42.56        1:27.71   
48  Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.69        1:33.62   
49  Lukas Fredholm  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.56        1:33.92   
50  Bálint Deák  2002  Simklubben Elfsborg    44.65        1:34.35   
51  Sebastian Svensson  2001  Kungsbacka Simsällskap    44.52        1:34.71   
52  Rickard Pettersson  1998  S77 Stenungsund    45.83        1:34.75   
53  Max Lidbom  2004  Skene Sim- och Idrottssällskap    45.79        1:35.87   
54  Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap    46.15        1:36.06   
55  Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    47.15        1:37.93   
56  Olle Wising  2003  Trollhättans Simsällskap    47.76        1:40.74   
57  William Olsson  2002  Kungsbacka Simsällskap    48.65        1:41.50   
58  Simon Wretborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    50.41        1:45.23   
59  Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg    51.50        1:46.43   
Axel Rosencrantz  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Filip Schill-Örne  1998  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Oscar Medblom  2001  Göteborg Sim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  05 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  09:20 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  05 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:50   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 2, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Johanna Larsson (1972) 1:03.90 1987-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Johanna Larsson (1972) 1:03.90 1987-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    31.89        1:06.17   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    32.32        1:06.83   
Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap    32.86        1:09.86   
Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    34.44        1:10.99   
Elin Kvarnemar  1995  Kungsbacka Simsällskap    35.04        1:11.46   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    35.12        1:11.91   
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    34.84        1:12.05   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    34.68        1:12.42   
Emma Dimitriou Sagré  1999  Alingsås SLS    34.35        1:13.05   
10  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen    36.62        1:14.29   
11  Emma Stawåsen  1988  Simklubben Elfsborg    34.91        1:14.43   
12  Malin Andersson  1999  Kungsbacka Simsällskap    36.02        1:14.76   
13  Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim    35.26        1:14.78   
14  Linnea Dunberg  2000  Kungsbacka Simsällskap    35.40        1:15.04   
15  Maja Palmqvist  1998  Uddevalla Sim    36.37        1:15.49   
16  Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    36.29        1:15.68   
17  Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap    36.48        1:15.72   
18  Janka Deák  2000  Simklubben Elfsborg    35.90        1:15.74   
19  Olivia Dahlström  2001  Göteborg Sim    35.76        1:16.49   
20  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    37.15        1:16.81   
21  Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    36.72        1:17.00   
22  Alice Aurell  2001  Simklubben S 02    36.92        1:17.01   
23  Tilda Nilsson  2001  Uddevalla Sim    37.51        1:18.18   
24  Nikita Kapron  2003  Skövde Simsällskap    37.96        1:18.39   
25  Matilda Larm  1999  Simklubben Götene    38.16        1:18.57   
26  Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap    37.96        1:18.78   
27  Michaela Johansson  2000  Kungsbacka Simsällskap    38.33        1:18.87   
28  Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim    39.08        1:18.95   
29  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    38.72        1:19.31   
30  Elin Gustafson  1999  Uddevalla Sim    38.26        1:19.34   
31  Sara Westholm  2001  Kungsbacka Simsällskap    37.41        1:19.46   
32  Dagmar Cuperus  2001  Uddevalla Sim    39.32        1:19.58   
33  Alice Götestam  2001  Kungälvs Simsällskap    37.85        1:19.71   
34  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.78        1:19.73   
35  Nora Lidbom  2002  Skene Sim- och Idrottssällskap    38.77        1:20.29   
36  Alexandra Schyum  2002  Kungsbacka Simsällskap    39.67        1:20.83   
37  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen    38.80        1:21.46   
38  Sofia Bekken  2001  Kungsbacka Simsällskap    38.76        1:21.72   
39  Wilma Brofjärd Bodén  2002  Simklubben Elfsborg    39.96        1:22.17   
40  Felicia Eriksson  2000  Göteborg Sim    39.92        1:22.24   
41  Oliwia Wierzbowska  2003  Göteborg Sim    39.20        1:22.49   
42  Tindra Moberg  2003  Simklubben Elfsborg    40.61        1:22.72   
43  Julia Karamovic  2001  Simklubben Elfsborg    40.51        1:23.75   
44  Linn Koivuluoma  2003  Simklubben Elfsborg    41.09        1:24.27   
45  Ella Söderberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.94        1:24.76   
46  Matilda Stenberg  2001  Simklubben 1970    40.22        1:24.83   
47  Linnea Schöön  1998  Kungälvs Simsällskap    39.74        1:25.44   
48  Astrid Svedberg  2001  Simklubben Elfsborg    41.50        1:25.73   
49  Linnea Reuterberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.71        1:25.79   
50  Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim    41.66        1:26.02   
51  Elin Gustafsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.76        1:26.07   
52  Emelie Apelryd  2002  Uddevalla Sim    41.48        1:26.27   
53  Lovisa Alsop  2001  Uddevalla Sim    40.53        1:26.71   
54  Natalia Mohammadi  2002  Göteborg Sim    41.35        1:27.31   
55  Sara Metcalfe  2002  Trollhättans Simsällskap    42.44        1:27.42   
56  Amanda Johansson  2000  Göteborg Sim    41.37        1:27.57   
57  Sophia Stickel  2001  Kungsbacka Simsällskap    42.93        1:27.75   
58  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    42.52        1:27.93   
59  Isabella Källén  2001  Kungsbacka Simsällskap    42.95        1:29.00   
60  Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim    43.59        1:29.50   
61  Alma Ericsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.50        1:30.63   
62  Sara Hopmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.08        1:30.78   
63  Sara Lundqvist Jenc  2002  Trollhättans Simsällskap    43.77        1:30.86   
64  Tea Wilenius  2002  Uddevalla Sim    44.10        1:32.05   
65  Filippa Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    44.71        1:32.58   
66  Signe Wahlberg  2005  Simklubben Elfsborg    46.09        1:34.12   
67  Wilma Ericsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.28        1:34.63   
68  Emilia Simonsson  2002  Uddevalla Sim    45.51        1:35.10   
69  Ylva Franck  2000  Kungsbacka Simsällskap    46.11        1:35.75   
70  Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsällskap    44.98        1:36.01   
71  Linnea Andersson  2003  Simklubben 1970    45.84        1:37.60   
72  Ebba Wahlberg  2002  Simklubben Elfsborg    46.66        1:37.68   
73  Izabella Thompson  2003  Trollhättans Simsällskap    45.77        1:38.10   
74  Maja Gustavsson  2001  Uddevalla Sim    46.63        1:38.38   
75  Liine Sundblad  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    48.78        1:38.62   
76  Tilde Nordström  2004  Uddevalla Sim    47.08        1:39.07   
77  Agnes Gustafsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.87        1:39.14   
78  Ida Broman  2003  Kungsbacka Simsällskap    47.81        1:40.10   
79  Elsa Sjöström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.46        1:41.85   
80  Julia Eklund  2002  Trollhättans Simsällskap    49.78        1:44.11   
81  Linnea Ohlsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    53.32        1:47.74   
82  Agnes Wahlberg  2004  Simklubben Elfsborg    51.39        1:47.79   
83  Cornelia Sundqvist  2003  Simklubben Elfsborg    53.11        1:51.16   
84  Tova Söderberg  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    57.29        2:00.20   
Alma Winses  2002  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Astrid Virén  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Ebba Bylund  2003  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Otilia Bergdahl  2002  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Tilda Hellström  2002  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
Tina Hopmark  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  05 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  09:50 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  05 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  10:21   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 3, 200m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:49.65 2014-04-12 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:50.38 2009-12-19 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.12  55.58  1:24.35    1:54.17   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.75  57.60  1:28.32    1:58.58   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.52  58.55  1:29.36    1:59.60   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.56  59.15  1:29.63    2:00.21   
Filip Holmqvist  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.07  57.06  1:28.03    2:00.41   
Ossian Arvidsson  1992  Uddevalla Sim    28.14  59.03  1:29.75    2:02.01   
Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap    28.41  59.49  1:31.87    2:03.16   
Anton Björck-Teuscher  1993  Simklubben S 02    27.49  58.64  1:30.66    2:03.30   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    28.82  1:01.09  1:33.27    2:05.97   
10  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    29.00  1:02.15  1:36.10    2:09.67   
11  Fredrik Emanuelsson  1999  Kungälvs Simsällskap    28.49  1:01.35  1:35.95    2:10.20   
12  Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    30.50  1:03.63  1:37.93    2:10.73   
13  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    28.60  1:01.22  1:35.23    2:11.01   
14  Mathias Petrusson  1993  Kungälvs Simsällskap    30.28  1:03.53  1:38.30    2:11.79   
15  Daniel Börjesson  1999  Uddevalla Sim    29.42  1:02.70  1:37.98    2:13.04   
16  Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    30.12  1:03.44  1:38.71    2:13.38   
17  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    29.25  1:02.97  1:39.10    2:14.28   
18  Ludwig Lorentzon  1999  Trollhättans Simsällskap    29.94  1:04.53  1:40.25    2:15.51   
19  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    30.11  1:05.07  1:40.92    2:16.40   
20  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    30.58  1:04.74  1:41.16    2:17.13   
21  Jesper Eriksson  1999  Trollhättans Simsällskap    29.04  1:03.92  1:42.47    2:18.40   
22  Daniel Öhman  2002  Skövde Simsällskap    31.43  1:07.47  1:44.12    2:19.42   
23  Hampus Johannesson  2000  Trollhättans Simsällskap    31.48  1:07.15  1:43.24    2:19.54   
24  Max Karlsson  1999  Kungsbacka Simsällskap    30.21  1:05.66  1:42.93    2:19.65   
25  Gabriel Hansson  2000  Uddevalla Sim    32.70  1:08.42  1:45.68    2:20.41   
26  Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.12  1:05.18  1:43.84    2:22.58   
27  Axel Gustavsson  2000  Simklubben Götene    31.46  1:07.95  1:46.19    2:23.33   
28  Oliver Einarsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.90  1:07.96  1:47.03    2:23.68   
29  Lukas Engström  1998  Göteborg Sim    30.44  1:06.47  1:45.66    2:24.12   
30  Ted Niklasson  2001  Karlsborgs Simklubb    31.58  1:07.60  1:46.51    2:24.16   
31  Jesper Lövgren  1999  Simklubben Götene    31.46  1:09.05  1:48.05    2:25.01   
32  Sebastian Svensson  1999  Kungsbacka Simsällskap    31.74  1:09.04  1:48.43    2:25.57   
33  Albin Svenneby  2001  Simklubben Elfsborg    33.79  1:11.46  1:49.63    2:26.32   
34  Herbert Grahn  2001  Skövde Simsällskap    32.13  1:09.99  1:49.00    2:26.40   
35  Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    31.78  1:08.82  1:48.60    2:27.53   
36  Jesper Simonsson  2000  Uddevalla Sim    32.00  1:09.47  1:49.06    2:27.69   
37  Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.56  1:10.43  1:50.69    2:28.73   
38  Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    32.20  1:09.92  1:48.82    2:28.79   
39  Charlie Tranberg  2002  Trollhättans Simsällskap    33.55  1:12.93  1:52.92    2:29.09   
40  Max Sandgren  1999  Kungsbacka Simsällskap    32.27  1:10.29  1:51.09    2:30.41   
41  Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    34.33  1:13.37  1:53.04    2:30.94   
42  Markus Börjesson  2001  Uddevalla Sim    34.52  1:13.79  1:53.24    2:31.23   
43  Rasmus Johansson  2000  Skövde Simsällskap    33.89  1:13.15  1:53.41    2:31.95   
44  Noah Emanuelsson  2003  Alingsås SLS    34.29  1:13.84  1:53.38    2:32.23   
45  David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    34.25  1:14.18  1:54.18    2:32.43   
46  Pontus Hake  2001  Kungsbacka Simsällskap    34.82  1:14.43  1:55.12    2:33.56   
47  William Norland  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.93  1:14.93  1:55.50    2:35.00   
48  Jacob Persson  1999  Varberg Sim    34.32  1:14.39  1:56.15    2:35.11   
49  Linus Hagedorn  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.98  1:16.06  1:57.84    2:35.46   
50  Oscar Eliasson  2001  Alingsås SLS    33.71  1:13.65  1:54.14    2:36.28   
51  Hampus Dahlgren  2001  Kungsbacka Simsällskap    34.72  1:14.67  1:57.07    2:37.35   
52  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.65  1:16.63  1:58.44    2:38.74   
53  Marcus Sundblad  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.42  1:17.88  2:01.84    2:42.99   
54  Lukas Fredholm  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.23  1:18.30  2:02.79    2:45.83   
55  Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap    35.69  1:19.74  2:03.93    2:46.05   
56  Johan Olsson Fagerberg  2001  Göteborg Sim    38.06  1:21.21  2:07.17    2:52.05   
57  Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    37.16  1:22.65  2:09.57    2:57.43   
58  Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    41.33  1:29.86  2:18.67    3:00.82   
59  William Olsson  2002  Kungsbacka Simsällskap    40.92  1:28.72  2:17.16    3:01.66   
60  Bálint Deák  2002  Simklubben Elfsborg    40.40  1:27.65  2:18.37    3:05.86   
61  Rickard Pettersson  1998  S77 Stenungsund    41.04  1:29.16  2:20.11    3:10.52   
62  Olle Wising  2003  Trollhättans Simsällskap    41.26  1:31.84  2:23.88    3:11.38   
63  Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.23  1:32.48  2:25.47    3:13.74   
64  Max Lidbom  2004  Skene Sim- och Idrottssällskap    44.43  1:36.26  2:30.44    3:19.48   
65  Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg    45.10  1:38.82  2:34.46    3:28.30   
66  Simon Wretborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.41  1:38.29  2:33.76    3:28.45   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap            DNS   
Oscar Medblom  2001  Göteborg Sim            DNS   
Jakob Josephson  2002  Uddevalla Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  05 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  10:21 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  05 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:07   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 4, 200m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 2:01.46 1997-08-20 
Distriktrekord Juniorer: Josefin Lillhage (1980) 2:01.46 1997-08-20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    29.23  1:01.47  1:34.33    2:07.96   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.25  1:03.54  1:37.97    2:10.31   
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    30.50  1:03.57  1:37.50    2:10.91   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.34  1:03.77  1:38.01    2:12.27   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    30.33  1:04.31  1:40.78    2:16.51   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    30.14  1:04.84  1:40.57    2:16.95   
Emma Lundgren  2000  Skövde Simsällskap    31.71  1:05.89  1:41.38    2:17.31   
Erica Staflund  1999  Skövde Simsällskap    30.99  1:06.40  1:42.30    2:17.70   
Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    30.72  1:05.62  1:41.69    2:17.97   
10  Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    31.55  1:06.36  1:42.79    2:18.61   
11  Klara Tistrand  2001  Alingsås SLS    31.48  1:07.10  1:43.00    2:18.68   
12  Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    31.30  1:05.89  1:42.33    2:18.78   
13  Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.03  1:05.21  1:41.98    2:18.92   
14  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    31.92  1:07.20  1:43.88    2:19.30   
15  Elin Lokrantz  2000  Trollhättans Simsällskap    31.48  1:06.90  1:43.51    2:19.70   
16  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.32  1:07.59  1:43.94    2:19.84   
17  Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap    31.45  1:07.22  1:43.93    2:20.33   
18  Daniella Fallenhag  2000  Göteborg Sim    32.42  1:07.73  1:45.39    2:22.16   
19  Thilda Larsson  1999  Uddevalla Sim    32.37  1:08.77  1:46.02    2:22.19   
20  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    32.28  1:09.14  1:46.44    2:23.15   
21  Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    32.32  1:09.40  1:47.39    2:24.36   
22  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    32.92  1:10.02  1:47.11    2:24.96   
23  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim    33.99  1:11.32  1:49.02    2:25.69   
24  Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.36  1:09.78  1:48.10    2:25.97   
25  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    32.91  1:10.08  1:48.20    2:26.33   
26  Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim    34.14  1:12.34  1:50.03    2:27.31   
27  Lovisa Faarinen  1999  Trollhättans Simsällskap    33.48  1:10.71  1:48.96    2:27.44   
28  Sara Helgesson  2000  Skövde Simsällskap    34.11  1:11.41  1:50.01    2:27.47   
29  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen    33.70  1:11.89  1:49.47    2:27.64   
30  Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap    34.25  1:10.74  1:49.58    2:27.71   
31  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.51  1:11.89  1:51.06    2:28.22   
32  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    33.32  1:10.56  1:49.38    2:29.09   
33  Klara Hasslin  2001  Trollhättans Simsällskap    33.08  1:10.69  1:49.73    2:29.37   
34  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen    34.24  1:11.68  1:51.06    2:29.44   
35  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.31  1:12.68  1:51.51    2:29.77   
36  Dagmar Cuperus  2001  Uddevalla Sim    34.98  1:13.54  1:53.49    2:31.28   
37  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    34.88  1:13.82  1:53.91    2:31.62   
38  Melina Robertson  2001  Trollhättans Simsällskap    35.00  1:14.44  1:54.43    2:33.13   
39  Lovisa Erlandsson  2000  Kungsbacka Simsällskap    34.32  1:13.80  1:54.52    2:33.16   
40  Kajsa Svensson  2000  Trollhättans Simsällskap    33.14  1:11.53  1:52.90    2:33.64   
41  Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    34.53  1:13.32  1:55.65    2:34.42   
42  Ebba Hultgren  2000  Kungsbacka Simsällskap    34.60  1:14.09  1:55.28    2:34.76   
43  Alice Götestam  2001  Kungälvs Simsällskap    34.08  1:12.61  1:53.58    2:34.88   
44  Janka Deák  2000  Simklubben Elfsborg    35.00  1:14.13  1:55.37    2:35.43   
45  Matilda Stenberg  2001  Simklubben 1970    34.03  1:12.27  1:54.30    2:36.70   
46  Filippa Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    34.56  1:15.46  1:56.41    2:37.22   
47  Linnea Kihlberg  2001  Uddevalla Sim    34.71  1:14.69  1:56.34    2:37.32   
48  Emilia Ström  2002  Trollhättans Simsällskap    36.58  1:17.99  1:59.85    2:37.85   
49  Tindra Moberg  2003  Simklubben Elfsborg    37.19  1:18.32  1:59.12    2:37.95   
50  Felicia Thonander  2001  Kungälvs Simsällskap    35.08  1:15.02  1:56.58    2:38.31   
51  Oliwia Wierzbowska  2003  Göteborg Sim    35.34  1:15.40  1:57.35    2:38.88   
52  Wilma Gunnarsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.99  1:14.51  1:57.57    2:39.46   
53  Alma Ericsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.15  1:15.07  1:58.63    2:39.48   
54  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    36.93  1:18.45  1:59.88    2:40.72   
55  Matilda Bengtsson  2002  Kungsbacka Simsällskap    35.89  1:17.36  1:59.45    2:40.91   
56  Tilda Nilsson  2001  Uddevalla Sim    36.80  1:18.20  2:01.54    2:42.26   
57  Linnea Schöön  1998  Kungälvs Simsällskap    33.65  1:14.72  1:58.32    2:42.44   
58  Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim    36.46  1:17.93  2:00.49    2:42.47   
59  Tilda Hellström  2002  Trollhättans Simsällskap    34.14  1:18.12  2:01.60    2:43.24   
60  Amayah Bergman  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.34  1:18.77  2:02.34    2:43.38   
61  Elin Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    37.28  1:19.49  2:02.46    2:43.42   
62  Linn Koivuluoma  2003  Simklubben Elfsborg    36.26  1:19.81  2:02.34    2:43.67   
63  Emelie Apelryd  2002  Uddevalla Sim    36.76  1:19.67  2:03.15    2:44.26   
64  Madeleine Andersson  1997  Kungsbacka Simsällskap    35.63  1:16.62  2:01.18    2:44.63   
65  Julia Karamovic  2001  Simklubben Elfsborg    35.99  1:19.58  2:03.39    2:45.58   
66  Amanda Johansson  2000  Göteborg Sim    35.71  1:17.60  2:01.55    2:45.59   
67  Wilma Brofjärd Bodén  2002  Simklubben Elfsborg    37.72  1:19.89  2:04.74    2:45.85   
68  Sara Hopmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.90  1:19.90  2:05.69    2:46.98   
69  Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.21  1:18.99  2:03.84    2:48.59   
70  Amanda Tabarte  2001  Uddevalla Sim    35.91  1:17.38  2:03.22    2:48.62   
71  Astrid Svedberg  2001  Simklubben Elfsborg    38.78  1:22.29  2:07.03    2:49.32   
72  Linnea Reuterberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.49  1:21.92  2:06.97    2:50.45   
73  Nora Lidbom  2002  Skene Sim- och Idrottssällskap    38.86  1:24.27  2:10.27    2:52.31   
74  Julia Voss  2001  Kungsbacka Simsällskap    37.35  1:20.63  2:07.27    2:52.86   
75  Ebba Björkman  2002  Kungsbacka Simsällskap    39.46  1:24.29  2:10.93    2:53.46   
76  Ella Söderberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.27  1:24.44  2:10.07    2:54.02   
77  Tilde Nordström  2004  Uddevalla Sim    38.46  1:25.53  2:12.12    2:55.47   
78  Wilma Dahlberg  2001  Uddevalla Sim    39.37  1:24.63  2:10.65    2:56.13   
79  Jennifer Persson  2004  Uddevalla Sim    39.02  1:24.55  2:12.65    2:57.88   
80  Louise Andersson  2003  Kungsbacka Simsällskap    38.76  1:24.06  2:12.12    2:58.44   
81  Wilma Ericsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.81  1:27.88  2:17.24    3:03.35   
82  Tina Hopmark  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.17  1:27.76  2:17.33    3:04.70   
83  Natalie Izad Mousa  2003  Uddevalla Sim    40.50  1:26.38  2:16.27    3:05.20   
84  Ida Broman  2003  Kungsbacka Simsällskap    42.47  1:30.93  2:19.97    3:05.94   
85  Ebba Wahlberg  2002  Simklubben Elfsborg    41.49  1:30.13  2:19.87    3:07.40   
86  Signe Wahlberg  2005  Simklubben Elfsborg    43.33  1:33.17  2:23.61    3:11.06   
87  Julia Eklund  2002  Trollhättans Simsällskap    42.57  1:33.36  2:23.73    3:12.31   
88  Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsällskap    41.21  1:32.22  2:23.77    3:13.81   
89  Liine Sundblad  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.20  1:32.93  2:26.33    3:14.88   
90  Agnes Gustafsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.01  1:39.68  2:35.12    3:27.94   
91  Elsa Sjöström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.66  1:42.46  2:39.61    3:33.95   
92  Cornelia Sundqvist  2003  Simklubben Elfsborg    43.81  1:39.39  2:39.28    3:34.42   
93  Agnes Wahlberg  2004  Simklubben Elfsborg    49.17  1:46.12  2:44.72    3:36.33   
Alice Petrén  2001  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Alma Winses  2002  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Ebba Bylund  2003  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Otilia Bergdahl  2002  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Evelina Wester  2004  Uddevalla Sim            DSQ   
Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim            DSQ   
Sara Metcalfe  2002  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  05 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  11:07 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  05 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  14:57   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 5, 400m Medley Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
Distriktrekord Juniorer: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Anton Björck-Teuscher  1993  Simklubben S 02    1:08.75  2:25.96  3:52.80    5:00.92   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    1:04.64  2:26.60  3:54.05    5:04.94   
Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap    1:12.92  2:35.30  4:00.28    5:13.67   
Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS    1:12.65  2:37.99  4:04.93    5:18.04   
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    1:11.02  2:36.99  4:06.83    5:20.72   
Albin Robertsson  1998  Uddevalla Sim    1:12.69  2:43.15  4:19.30    5:39.68   
Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    1:17.99  2:48.43  4:20.06    5:43.33   
Elias Robertsson  2004  Uddevalla Sim    1:41.64  3:27.15  5:14.41    6:44.64   
Daniel Öhman  2002  Skövde Simsällskap            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  05 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  14:57 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  05 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  14:57   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 6, 400m Medley Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Sara Nordenstam (1983) 4:52.72 1998-07-30 
Distriktrekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 4:52.72 1998-07-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:14.67  2:41.55  4:05.94    5:17.61   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:07.75  2:32.46  4:13.74    5:19.62   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:14.46  2:40.43  4:09.12    5:19.94   
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    1:14.90  2:37.78  4:12.51    5:27.65   
Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    1:14.87  2:39.56  4:15.34    5:32.25   
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    1:15.13  2:43.40  4:24.22    5:32.89   
Felicia Hallingborn-Ask  1999  Kungsbacka Simsällskap    1:13.65  2:41.95  4:14.91    5:33.45   
Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    1:12.84  2:39.14  4:16.70    5:33.65   
Erica Staflund  1999  Skövde Simsällskap    1:19.86  2:48.61  4:26.13    5:39.03   
10  Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02    1:15.59  2:47.21  4:20.10    5:41.81   
11  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    1:21.09  2:54.13  4:25.51    5:47.59   
12  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    1:18.89  2:50.29  4:31.84    5:53.73   
13  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    1:18.20  2:52.15  4:39.05    5:55.79   
14  Nikita Kapron  2003  Skövde Simsällskap    1:21.09  2:52.53  4:38.53    6:03.59   
15  Sara Helgesson  2000  Skövde Simsällskap    1:23.37  3:01.94  4:42.69    6:04.00   
16  Marit Cuperus  2002  Uddevalla Sim    1:31.35  3:08.50  4:55.09    6:20.29   
17  Nora Lidbom  2002  Skene Sim- och Idrottssällskap    1:40.36  3:17.91  5:09.06    6:34.35   
18  Emilia Simonsson  2002  Uddevalla Sim    1:44.55  2:37.57  4:25.36    6:54.74   
19  Julia Eklund  2002  Trollhättans Simsällskap    1:53.03  3:50.51  6:04.21    7:44.29   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  05 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  14:57 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  05 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  12:19   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 7, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Mölndals ASS (1900) 3:25.83 2014-07-06 
Distriktrekord Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:27.04 2009-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Uddevalla Herrar 1  Uddevalla Sim            3:31.54   
  Mattias Carlsson  1990      25.26  52.35      52.35   
  Gulliver Koch  1992      25.02  53.59      1:45.94   
  Jesper Jonsson  1993      24.67  52.06      2:38.00   
  Anton Arvidsson  1994      25.07  53.54      3:31.54   
                     
Mass Herrar 1  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:35.61   
  Filip Holmqvist  1994      25.98  54.39      54.39   
  Patrik Löfgren  1996      25.76  55.00      1:49.39   
  Joachim Bratt  1995      26.44  55.29      2:44.68   
  Christoffer Carlsen  1992      24.08  50.93      3:35.61   
                     
SK Laxen Herrar  Simklubben Laxen            3:38.74   
  Teodor Widerberg  1998      25.95  54.19      54.19   
  Joakim Löfgren  1992      24.86  53.43      1:47.62   
  John Olsson  1995      25.78  56.42      2:44.04   
  Mikael Blum  1995      25.98  54.70      3:38.74   
                     
Kungälv Herrar Lag 1  Kungälvs Simsällskap            3:48.18   
  Sebastian Pettersson  1994      26.88  56.36      56.36   
  Daniel Andersson  1997      26.99  57.56      1:53.92   
  Mathias Petrusson  1993      27.21  56.89      2:50.81   
  Tobias Josefsson  1997      26.46  57.37      3:48.18   
                     
Elfsborg Herrar [1915]  Simklubben Elfsborg            3:49.65   
  Adam Paulsson  1995      25.53  52.90      52.90   
  Alexander Berggren  1994      27.05  55.48      1:48.38   
  Anton Lornell  1998      28.39  1:00.21      2:48.59   
  Emil Hammarlund  1995      27.93  1:01.06      3:49.65   
                     
Elfsborg Herrar [1916]  Simklubben Elfsborg            3:51.60   
  Anes Cavka  1999      28.00  58.30      58.30   
  William Westerlund Holappa  1999      28.14  58.61      1:56.91   
  Melker Olsson  2000      27.33  56.71      2:53.62   
  Viktor Johansson  1999      27.43  57.98      3:51.60   
                     
Uddevalla Herrar 2  Uddevalla Sim            3:52.16   
  Ossian Arvidsson  1992      26.67  55.44      55.44   
  Kalle Svensson  1997      26.75  56.59      1:52.03   
  Victor Engqvist  1997      28.05  1:00.19      2:52.22   
  Daniel Börjesson  1999      28.62  59.94      3:52.16   
                     
SK Laxen Herrar 2  Simklubben Laxen            3:55.91   
  Niclas Hvalgren  1995      26.82  58.39      58.39   
  David Schön Svensson  1993      26.91  58.87      1:57.26   
  Dennis Dukic  2000      27.67  1:00.02      2:57.28   
  Gustav Norberg-Pettersson  1996      27.61  58.63      3:55.91   
                     
Trollhättan Killar Lag1  Trollhättans Simsällskap            4:05.95   
  Samuel Rudqvist  1999      27.93  57.68      57.68   
  Jesper Eriksson  1999      28.78  1:01.29      1:58.97   
  Hampus Johannesson  2000      29.51  1:03.62      3:02.59   
  Ludwig Lorentzon  1999      29.68  1:03.36      4:05.95   
                     
10  Kungälv Herrar Lag 2  Kungälvs Simsällskap            4:11.28   
  Fredrik Emanuelsson  1999      28.15  1:00.26      1:00.26   
  Rickard Thillman  1997      28.63  1:00.76      2:01.02   
  Martin Isaksson  1998      30.23  1:05.38      3:06.40   
  Robert Sjöberg  1998      29.53  1:04.88      4:11.28   
                     
Kungsbacka Herrar Lag 2  1999  Kungsbacka Simsällskap            DSQ   
  Alexander Lemos Thaler  2000      28.82  1:02.80      1:02.80   
  Kevin Norlin  2000              2:08.67   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  05 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  12:19 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  05 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  16:09   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Erik Persson (1994) 1:01.81 2014-04-11 
Distriktrekord Juniorer: Erik Persson (1994) 1:01.81 2014-04-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    30.99        1:05.52   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    30.79        1:06.00   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen    31.17        1:07.21   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    32.46        1:07.31   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    31.38        1:07.35   
Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    31.53        1:07.53   
Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap    31.71        1:09.91   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    32.51        1:10.31   
Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    33.15        1:10.40   
10  Viggo Koch  1997  Uddevalla Sim    33.47        1:10.45   
11  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    32.15        1:11.97   
12  Elias Hyvönen  2000  Alingsås SLS    33.53        1:12.29   
13  Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap    33.34        1:12.69   
14  Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.17        1:12.81   
15  Navid Fageeh  1997  Uddevalla Sim    33.24        1:12.91   
16  Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS    34.06        1:13.32   
17  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    34.60        1:13.36   
18  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    35.03        1:14.66   
19  Niclas Hvalgren  1995  Simklubben Laxen    34.38        1:16.56   
20  Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    36.31        1:16.67   
21  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02    35.59        1:16.87   
22  Tobias Josefsson  1997  Kungälvs Simsällskap    34.63        1:16.92   
23  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    36.02        1:17.03   
24  Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    35.56        1:17.76   
25  Robin Vondrak  2001  Göteborg Sim    35.69        1:18.02   
26  Carl Uddgren  2001  SK Stimmet    36.79        1:18.05   
27  Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    37.04        1:18.39   
28  Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim    35.43        1:19.19   
29  Jesper Eriksson  1999  Trollhättans Simsällskap    36.58        1:19.50   
30  Oliver Einarsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.92        1:19.87   
31  Jesper Simonsson  2000  Uddevalla Sim    37.10        1:20.21   
32  Hampus Dahlgren  2001  Kungsbacka Simsällskap    37.01        1:20.50   
33  Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    37.95        1:21.98   
34  Robert Sjöberg  1998  Kungälvs Simsällskap    37.66        1:22.66   
35  Ludwig Lorentzon  1999  Trollhättans Simsällskap    38.05        1:22.93   
36  Albin Robertsson  1998  Uddevalla Sim    38.16        1:23.31   
37  Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim    38.81        1:23.61   
38  Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    38.34        1:23.89   
39  Hampus Johannesson  2000  Trollhättans Simsällskap    38.92        1:25.44   
40  Daniel Öhman  2002  Skövde Simsällskap    41.36        1:26.78   
41  Axel Gustavsson  2000  Simklubben Götene    40.59        1:27.07   
42  Martin Isaksson  1998  Kungälvs Simsällskap    40.70        1:27.13   
43  Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.29        1:27.68   
44  Simon Kivistö  1998  Simklubben 1970    39.74        1:27.83   
45  David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    42.30        1:30.46   
46  Sebastian Svensson  2001  Kungsbacka Simsällskap    42.73        1:31.38   
47  Marcus Sundblad  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.52        1:33.15   
48  Balint Kis  2001  Trollhättans Simsällskap    44.52        1:35.44   
49  Johan Olsson Fagerberg  2001  Göteborg Sim    46.75        1:38.05   
50  Lukas Fredholm  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.23        1:39.27   
51  Klas Sandgren  2002  Simklubben Elfsborg    47.20        1:39.47   
52  Elias Robertsson  2004  Uddevalla Sim    47.09        1:40.05   
53  Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.17        1:40.17   
54  Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    48.73        1:42.22   
55  Olle Wising  2003  Trollhättans Simsällskap    47.49        1:44.08   
56  William Larsson  1999  Simklubben 1970    48.28        1:46.02   
57  Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    51.41        1:49.99   
58  Bálint Deák  2002  Simklubben Elfsborg    53.46        1:53.06   
59  Simon Wretborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    56.38        1:58.81   
60  Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg    58.77        2:07.71   
Axel Rosencrantz  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Eric Johansson  2004  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Oskar Örne  1999  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Sebastian Johansson  2002  Simklubben 1970            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  05 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  16:09 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  05 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  16:34   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 9, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 1:07.21 2009-07-27 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:07.79 2008-06-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.20        1:16.56   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    36.13        1:17.95   
Linnea Dunberg  2000  Kungsbacka Simsällskap    37.08        1:19.26   
Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02    37.41        1:19.69   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.54        1:20.26   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    37.87        1:21.75   
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    38.43        1:21.99   
Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg    39.12        1:22.18   
Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    38.55        1:22.46   
10  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    39.45        1:23.25   
11  Sara Westholm  2001  Kungsbacka Simsällskap    38.84        1:23.30   
12  Olivia Dahlström  2001  Göteborg Sim    39.20        1:23.54   
13  Fanny Nilsson  1998  Simklubben Laxen    38.47        1:23.79   
14  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim    38.73        1:23.82   
15  Malin Vestman  2003  Skövde Simsällskap    40.35        1:24.43   
16  Alma Johansson  2001  Simklubben Elfsborg    39.60        1:25.17   
17  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    40.10        1:25.66   
18  Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    40.22        1:25.92   
19  Felicia Hallingborn-Ask  1999  Kungsbacka Simsällskap    39.39        1:26.08   
20  Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    40.71        1:26.22   
21  Matilda Bengtsson  2002  Kungsbacka Simsällskap    40.32        1:26.40   
22  Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.41        1:26.94   
23  Alva Back  2002  S77 Stenungsund    40.58        1:27.60   
24  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.83        1:27.74   
25  Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg    41.97        1:27.89   
26  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen    41.23        1:27.99   
27  Ida Forsberg Larsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.65        1:29.09   
28  Lovisa Faarinen  1999  Trollhättans Simsällskap    41.80        1:29.71   
29  Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap    42.01        1:30.36   
30  Matilda Larm  1999  Simklubben Götene    42.31        1:30.80   
31  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    42.45        1:30.95   
32  Sabina Kurtovic  2000  Simklubben Elfsborg    42.26        1:31.15   
33  Matilda Stenberg  2001  Simklubben 1970    42.64        1:31.35   
34  Amanda Tabarte  2001  Uddevalla Sim    41.61        1:32.14   
35  Tea Wilenius  2002  Uddevalla Sim    43.48        1:32.24   
36  Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim    44.17        1:32.85   
37  Magdalena Petersson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.45        1:32.87   
38  Amayah Bergman  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.40        1:32.88   
39  Felicia Thonander  2001  Kungälvs Simsällskap    43.91        1:33.01   
40  Ebba Hultgren  2000  Kungsbacka Simsällskap    43.16        1:33.19   
41  Emilia Ström  2002  Trollhättans Simsällskap    43.33        1:33.28   
42  Felicia Eriksson  2000  Göteborg Sim    45.54        1:34.19   
43  Natalia Mohammadi  2002  Göteborg Sim    44.14        1:36.31   
44  Elin Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    45.28        1:36.50   
45  Wilma Gunnarsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.15        1:36.90   
46  Anja Matic  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.10        1:37.89   
47  Sophia Stickel  2001  Kungsbacka Simsällskap    46.61        1:37.90   
48  Sara Metcalfe  2002  Trollhättans Simsällskap    45.63        1:38.48   
49  Evelina Wester  2004  Uddevalla Sim    46.72        1:38.98   
50  Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.28        1:39.11   
51  Linnea Reuterberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.16        1:39.14   
52  Wilma Brofjärd Bodén  2002  Simklubben Elfsborg    47.53        1:39.75   
53  Emelina Sjöblom  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.58        1:40.33   
54  Sara Hopmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.48        1:40.72   
55  Linn Koivuluoma  2003  Simklubben Elfsborg    46.78        1:41.09   
56  Wilma Ericsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.29        1:41.76   
57  Ebba Wahlberg  2002  Simklubben Elfsborg    48.94        1:42.56   
58  Jennifer Persson  2004  Uddevalla Sim    48.46        1:43.37   
59  Tina Hopmark  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    48.73        1:46.65   
60  Tilda Hellström  2002  Trollhättans Simsällskap    49.93        1:47.31   
61  Ella Söderberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    50.36        1:48.41   
62  Matilda Hallman  2003  S77 Stenungsund    50.85        1:48.59   
63  Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsällskap    48.75        1:49.18   
64  Agnes Gustafsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    51.95        1:51.42   
65  Ida Broman  2003  Kungsbacka Simsällskap    52.16        1:52.38   
66  Rebecka Söderberg  2004  Åsundens Simsällskap    52.53        1:52.95   
67  Liine Sundblad  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    53.04        1:54.73   
68  Elsa Sjöström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    53.96        1:54.85   
69  Agnes Wahlberg  2004  Simklubben Elfsborg    56.51        1:58.35   
70  Elly Sjöberg  2005  Simklubben Elfsborg    55.00        1:58.68   
71  Julia Eklund  2002  Trollhättans Simsällskap    54.80        1:58.72   
72  Hannah Flodin  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    55.98        2:00.86   
73  Tova Söderberg  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    56.20        2:01.18   
74  Cornelia Sundqvist  2003  Simklubben Elfsborg    56.77        2:01.36   
75  Linnea Ohlsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    56.97        2:01.51   
76  Izabella Thompson  2003  Trollhättans Simsällskap    54.57        2:01.82   
77  Niki Bagherzadeh  2003  Simklubben Elfsborg    56.52        2:04.01   
78  Signe Wahlberg  2005  Simklubben Elfsborg    1:02.62        2:10.15   
Hannah Lilja  2004  Skene Sim- och Idrottssällskap            DNS   
Janka Deák  2000  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  05 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  16:34 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  05 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  17:23   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 10, 200m Medley Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Erik Persson (1994) 2:03.72 2013-07-10 
Distriktrekord Juniorer: Erik Persson (1994) 2:03.72 2013-07-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    1:05.22  1:41.98  2:14.05    2:14.05   
Filip Holmqvist  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.98  1:43.81  2:14.43    2:14.43   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.07  1:43.69  2:14.51    2:14.51   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    1:06.98  1:45.95  2:17.64    2:17.64   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    1:05.01  1:46.64  2:18.67    2:18.67   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    1:06.39  1:45.47  2:19.24    2:19.24   
Mikael Blum  1995  Simklubben Laxen    1:06.28  1:48.69  2:21.61    2:21.61   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen    29.42  1:08.58  1:49.00    2:24.10   
Anton Björck-Teuscher  1993  Simklubben S 02    1:08.11  1:50.82  2:24.34    2:24.34   
10  Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    29.37  1:08.00  1:51.50    2:24.48   
11  Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    29.54  1:07.27  1:52.59    2:25.35   
12  Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap    32.33  1:12.56  1:54.04    2:27.89   
13  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    31.96  1:08.25  1:54.21    2:28.02   
14  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    32.62  1:12.17  1:53.14    2:28.94   
15  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    30.51  1:09.69  1:56.65    2:29.06   
16  Robin Johansson  2000  SK Stimmet    31.56  1:07.96  1:54.48    2:29.40   
17  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    30.63  1:13.84  1:55.09    2:29.59   
18  Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    31.69  1:13.22  1:55.32    2:29.85   
19  Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS    31.86  1:13.37  1:55.97    2:30.65   
20  Alex Phu  2000  Göteborg Sim    31.15  1:11.79  1:57.70    2:30.93   
21  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    31.34  1:10.00  1:55.86    2:31.17   
22  Harald Eriksson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.39  1:12.96  1:56.42    2:32.36   
23  Daniel Börjesson  1999  Uddevalla Sim    31.14  1:09.89  1:57.77    2:32.73   
24  Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    31.16  1:12.07  1:59.63    2:33.25   
25  Johannes Andersson  1999  Simklubben Laxen    30.37  1:11.71  1:58.57    2:33.28   
26  Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim    32.45  1:10.85  1:58.93    2:33.34   
27  Gabriel Hansson  2000  Uddevalla Sim    33.11  1:12.85  1:59.34    2:35.54   
28  Victor Engqvist  1997  Uddevalla Sim    29.77  1:14.13  2:00.67    2:35.76   
29  Max Karlsson  1999  Kungsbacka Simsällskap    31.23  1:14.63  2:00.91    2:35.83   
30  Albin Robertsson  1998  Uddevalla Sim    33.41  1:16.19  2:01.41    2:38.03   
31  Hjalmar Löfvenborg  1999  Varberg Sim    32.39  1:13.93  2:01.42    2:39.10   
32  Alexander Lemos Thaler  2000  Kungsbacka Simsällskap    34.00  1:16.03  2:02.50    2:39.76   
33  Herbert Grahn  2001  Skövde Simsällskap    34.01  1:15.91  2:05.23    2:41.92   
34  Axel Gustavsson  2000  Simklubben Götene    34.05  1:18.59  2:06.54    2:42.28   
35  Jesper Simonsson  2000  Uddevalla Sim    34.50  1:20.74  2:04.08    2:42.68   
36  Daniel Öhman  2002  Skövde Simsällskap    34.70  1:22.00  2:07.65    2:44.12   
37  Kevin Norlin  2000  Kungsbacka Simsällskap    35.26  1:18.66  2:07.35    2:44.40   
38  Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    34.60  1:16.86  2:07.20    2:44.83   
39  Albin Svenneby  2001  Simklubben Elfsborg    36.31  1:19.37  2:08.50    2:45.16   
40  Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.09  1:16.47  2:08.48    2:46.03   
41  David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    33.45  1:18.46  2:08.49    2:47.53   
42  Markus Börjesson  2001  Uddevalla Sim    37.69  1:20.95  2:09.64    2:47.64   
43  Lukas Engström  1998  Göteborg Sim    33.90  1:19.83  2:09.60    2:48.07   
44  Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    36.24  1:23.33  2:09.98    2:48.54   
45  Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim    36.21  1:21.00  2:08.52    2:49.53   
46  Rasmus Johansson  2000  Skövde Simsällskap    34.96  1:20.30  2:13.21    2:51.14   
47  Hampus Dahlgren  2001  Kungsbacka Simsällskap    37.45  1:27.00  2:12.92    2:52.55   
48  Carl Uddgren  2001  SK Stimmet    38.35  1:23.41  2:12.77    2:53.57   
49  Jonathan Einarsson  2001  Kungsbacka Simsällskap    36.09  1:23.63  2:17.81    2:57.11   
50  Balint Kis  2001  Trollhättans Simsällskap    37.88  1:23.93  2:17.63    2:57.17   
51  Noah Emanuelsson  2003  Alingsås SLS    38.65  1:24.83  2:19.20    2:57.20   
52  Jakob Josephson  2002  Uddevalla Sim    41.34  1:26.54  2:22.65    2:59.03   
53  Marcus Sundblad  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.07  1:28.59  2:20.11    3:00.07   
54  Linus Hagedorn  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.02  1:26.28  2:24.55    3:01.88   
55  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.53  1:31.22  2:26.24    3:05.41   
56  Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.55  1:30.19  2:24.99    3:05.82   
57  Oscar Eliasson  2001  Alingsås SLS    44.02  1:31.55  2:28.24    3:08.69   
58  Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    42.07  1:27.79  2:27.37    3:09.03   
59  Johan Olsson Fagerberg  2001  Göteborg Sim    41.63  1:30.82  2:24.85    3:09.09   
60  Pontus Hake  2001  Kungsbacka Simsällskap    46.50  1:37.63  2:34.24    3:12.69   
61  Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    44.46  1:38.85  2:37.39    3:17.09   
62  Rickard Pettersson  1998  S77 Stenungsund    44.70  1:36.28  2:36.37    3:24.55   
63  Klas Sandgren  2002  Simklubben Elfsborg    47.21  1:43.55  2:40.10    3:27.52   
64  Bálint Deák  2002  Simklubben Elfsborg    47.21  1:42.44  2:44.90    3:28.84   
65  Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    50.71  1:46.59  2:50.25    3:39.02   
66  Simon Wretborn  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    48.32  1:49.61  2:59.33    3:53.05   
Axel Rosencrantz  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Eric Johansson  2004  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Fredrik Emanuelsson  1999  Kungälvs Simsällskap            DNS   
Isac Johansson  2002  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Oskar Örne  1999  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Jesper Lövgren  1999  Simklubben Götene            DSQ   
Max Sandgren  1999  Kungsbacka Simsällskap            DSQ   
Olle Wising  2003  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  05 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  17:23 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  05 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:17   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 11, 200m Medley Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 2:16.37 1996-07-27 
Distriktrekord Juniorer: Sara Nordenstam (1983) 2:18.83 1999-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    31.77  1:09.19  1:53.96    2:27.91   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    32.85  1:11.39  1:54.88    2:27.98   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.75  1:15.76  1:57.87    2:32.61   
Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    32.78  1:12.56  1:57.88    2:33.32   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.81  1:16.46  1:59.10    2:33.85   
Elin Kvarnemar  1995  Kungsbacka Simsällskap    34.04  1:12.80  1:58.21    2:34.93   
Emma Dimitriou Sagré  1999  Alingsås SLS    32.30  1:12.20  1:59.29    2:35.17   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    31.00  1:12.93  2:03.53    2:36.79   
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    33.53  1:13.40  2:00.69    2:37.55   
10  Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    33.01  1:14.09  2:01.03    2:37.59   
11  Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02    33.48  1:17.72  2:00.67    2:37.98   
12  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    32.31  1:16.66  2:05.35    2:38.11   
13  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    32.67  1:15.63  2:03.38    2:38.56   
14  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    34.51  1:15.36  2:02.14    2:39.91   
15  Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    34.59  1:18.49  2:06.15    2:40.84   
16  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    33.38  1:15.87  2:04.41    2:41.03   
17  Matilda Larm  1999  Simklubben Götene    33.78  1:17.92  2:04.45    2:41.88   
18  Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    36.05  1:20.63  2:07.15    2:41.98   
19  Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim    32.14  1:15.66  2:04.25    2:42.82   
20  Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap    32.95  1:17.73  2:07.67    2:43.89   
21  Daniella Fallenhag  2000  Göteborg Sim    33.96  1:19.25  2:07.43    2:44.09   
22  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    35.46  1:19.23  2:06.53    2:44.84   
23  Fanny Nilsson  1998  Simklubben Laxen    33.52  1:20.23  2:07.05    2:46.22   
24  Sara Helgesson  2000  Skövde Simsällskap    34.82  1:21.20  2:08.74    2:46.23   
25  Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim    36.67  1:20.35  2:09.10    2:46.44   
26  Klara Tistrand  2001  Alingsås SLS    35.84  1:18.99  2:09.20    2:46.51   
27  Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.30  1:21.80  2:08.65    2:46.94   
28  Emma Lundgren  2000  Skövde Simsällskap    35.70  1:19.87  2:12.91    2:47.03   
29  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    38.10  1:21.77  2:08.54    2:47.29   
30  Nikita Kapron  2003  Skövde Simsällskap    35.36  1:18.06  2:08.81    2:48.19   
31  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.72  1:19.54  2:09.67    2:48.96   
32  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    35.02  1:19.95  2:11.11    2:49.26   
33  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    35.87  1:24.64  2:12.51    2:49.28   
34  Alexandra Schyum  2002  Kungsbacka Simsällskap    36.82  1:20.84  2:11.97    2:49.58   
34  Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    35.42  1:19.24  2:11.73    2:49.58   
36  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    37.63  1:25.87  2:10.73    2:49.92   
37  Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg    36.99  1:24.26  2:10.35    2:49.98   
38  Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap    37.70  1:20.69  2:11.90    2:50.43   
39  Alva Back  2002  S77 Stenungsund    36.80  1:22.01  2:14.70    2:51.03   
40  Michaela Johansson  2000  Kungsbacka Simsällskap    37.12  1:19.02  2:15.23    2:52.44   
41  Janka Deák  2000  Simklubben Elfsborg    35.83  1:19.70  2:11.61    2:52.97   
42  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen    36.03  1:20.41  2:14.50    2:53.31   
43  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen    35.19  1:19.61  2:11.86    2:53.76   
44  Alma Johansson  2001  Simklubben Elfsborg    37.09  1:24.20  2:13.38    2:53.77   
45  Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap    36.40  1:22.33  2:15.89    2:53.82   
46  Filippa Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    35.82  1:24.61  2:15.79    2:54.26   
47  Felicia Eriksson  2000  Göteborg Sim    38.84  1:23.20  2:14.18    2:55.12   
48  Malin Vestman  2003  Skövde Simsällskap    39.18  1:27.60  2:15.25    2:55.32   
49  Klara Hasslin  2001  Trollhättans Simsällskap    36.78  1:24.55  2:15.51    2:55.49   
50  Oliwia Wierzbowska  2003  Göteborg Sim    38.67  1:24.09  2:16.21    2:56.27   
51  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    39.39  1:25.94  2:17.08    2:58.44   
52  Marit Cuperus  2002  Uddevalla Sim    41.27  1:28.18  2:20.04    2:58.58   
53  Matilda Stenberg  2001  Simklubben 1970    35.96  1:24.58  2:17.77    2:59.11   
54  Tilda Nilsson  2001  Uddevalla Sim    37.38  1:22.38  2:18.17    2:59.36   
55  Lovisa Alsop  2001  Uddevalla Sim    40.91  1:30.03  2:20.83    2:59.69   
56  Elin Gustafsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.98  1:24.71  2:19.74    2:59.81   
57  Linnea Kihlberg  2001  Uddevalla Sim    41.46  1:29.48  2:21.97    3:00.71   
58  Sofia Bekken  2001  Kungsbacka Simsällskap    35.06  1:19.54  2:17.95    3:00.72   
59  Lovisa Erlandsson  2000  Kungsbacka Simsällskap    37.23  1:26.71  2:22.08    3:00.91   
60  Emilia Ström  2002  Trollhättans Simsällskap    40.46  1:30.06  2:23.28    3:01.11   
61  Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.63  1:23.71  2:17.72    3:02.18   
62  Magdalena Petersson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.63  1:24.03  2:17.82    3:02.35   
63  Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg    41.70  1:31.17  2:20.86    3:03.33   
64  Linn Koivuluoma  2003  Simklubben Elfsborg    40.50  1:27.45  2:23.00    3:04.13   
65  Tindra Moberg  2003  Simklubben Elfsborg    39.08  1:25.76  2:24.03    3:04.42   
66  Madeleine Andersson  1997  Kungsbacka Simsällskap    38.98  1:29.44  2:24.63    3:06.43   
67  Linnea Reuterberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.89  1:29.03  2:24.64    3:06.98   
68  Anja Matic  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.15  1:31.18  2:24.81    3:07.57   
69  Wilma Gunnarsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.31  1:30.06  2:26.04    3:08.38   
70  Amanda Tabarte  2001  Uddevalla Sim    43.55  1:33.90  2:24.92    3:08.46   
71  Elin Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    41.69  1:32.80  2:25.88    3:08.61   
72  Amayah Bergman  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.54  1:33.13  2:25.40    3:08.87   
73  Sara Metcalfe  2002  Trollhättans Simsällskap    42.21  1:33.20  2:28.45    3:08.94   
74  Tea Wilenius  2002  Uddevalla Sim    44.63  1:34.96  2:25.50    3:09.69   
75  Emelina Sjöblom  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.89  1:29.00  2:24.59    3:10.62   
76  Wilma Brofjärd Bodén  2002  Simklubben Elfsborg    39.24  1:27.61  2:24.50    3:10.71   
77  Wilma Dahlberg  2001  Uddevalla Sim    41.68  1:33.13  2:30.03    3:10.96   
78  Tilda Hellström  2002  Trollhättans Simsällskap    43.44  1:31.91  2:29.38    3:11.15   
79  Isabella Källén  2001  Kungsbacka Simsällskap    37.95  1:28.93  2:30.03    3:12.96   
80  Julia Voss  2001  Kungsbacka Simsällskap    40.94  1:32.77  2:30.40    3:13.23   
81  Emelie Apelryd  2002  Uddevalla Sim    45.43  1:32.97  2:31.96    3:13.91   
81  Jennifer Persson  2004  Uddevalla Sim    41.78  1:34.07  2:31.39    3:13.91   
83  Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim    45.59  1:36.39  2:33.07    3:17.30   
84  Sara Hopmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.92  1:36.75  2:33.56    3:17.40   
85  Evelina Wester  2004  Uddevalla Sim    44.97  1:37.31  2:33.15    3:18.46   
86  Emilia Simonsson  2002  Uddevalla Sim    46.64  1:38.43  2:34.46    3:18.82   
87  Ella Söderberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.93  1:37.80  2:36.21    3:19.69   
88  Tilde Nordström  2004  Uddevalla Sim    46.17  1:39.85  2:37.81    3:21.41   
89  Ebba Björkman  2002  Kungsbacka Simsällskap    46.37  1:40.98  2:39.98    3:21.95   
90  Louise Andersson  2003  Kungsbacka Simsällskap    45.64  1:39.53  2:37.74    3:22.21   
91  Matilda Hallman  2003  S77 Stenungsund    45.19  1:37.72  2:36.60    3:23.10   
92  Natalie Izad Mousa  2003  Uddevalla Sim    44.31  1:35.90  2:36.13    3:25.94   
93  Ylva Franck  2000  Kungsbacka Simsällskap    48.86  1:41.24  2:40.07    3:27.29   
94  Liine Sundblad  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.48  1:38.16  2:40.16    3:27.38   
95  Ebba Wahlberg  2002  Simklubben Elfsborg    47.00  1:41.25  2:39.31    3:28.67   
96  Ida Broman  2003  Kungsbacka Simsällskap    49.68  1:44.24  2:45.01    3:32.72   
97  Izabella Thompson  2003  Trollhättans Simsällskap    46.51  1:43.13  2:50.56    3:34.17   
98  Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsällskap    50.05  1:46.15  2:45.60    3:36.01   
99  Julia Eklund  2002  Trollhättans Simsällskap    46.48  1:45.37  2:51.10    3:38.50   
100  Elsa Sjöström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    49.94  1:46.94  2:52.20    3:45.62   
101  Hannah Flodin  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    53.85  1:53.06  2:57.15    3:47.92   
102  Agnes Gustafsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    59.46  1:58.80  2:59.10    3:51.07   
103  Agnes Wahlberg  2004  Simklubben Elfsborg    57.29  1:56.71  3:03.96    3:58.03   
104  Niki Bagherzadeh  2003  Simklubben Elfsborg    54.32  1:54.98  3:09.22    4:05.42   
Elin Gustafson  1999  Uddevalla Sim            DNS   
Meia Kivistö  2003  Simklubben 1970            DSQ   
Signe Wahlberg  2005  Simklubben Elfsborg            DSQ   
Tina Hopmark  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  05 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  18:17 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  05 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  19:16   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 12, 800m Frisim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Adam Paulsson (1995) 8:16.90 2014-03-28 
Distriktrekord Juniorer: Adam Paulsson (1995) 8:16.90 2014-03-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    59.36  2:02.85  3:06.47  4:09.99  8:22.32   
          5:13.51  6:17.37  7:21.12       
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:01.17  2:05.54  3:09.62  4:14.16  8:28.94   
          5:18.51  6:22.59  7:26.46       
Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    1:02.68  2:09.30  3:16.57  4:24.11  8:53.88   
          5:32.43  6:40.76  7:49.07       
Anton Björck-Teuscher  1993  Simklubben S 02    1:03.78  2:13.10  3:22.16  4:31.58  9:02.30   
          5:39.69  6:47.80  7:54.77       
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    1:04.95  2:14.05  3:23.45  4:32.52  9:09.68   
          5:42.14  6:51.72  8:01.48       
Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap    1:04.78  2:14.86  3:24.50  4:34.90  9:10.26   
          5:45.95  6:56.64  8:05.63       
Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    1:03.87  2:12.95  3:22.47  4:32.02  9:11.12   
          5:41.74  6:52.18  8:02.79       
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    1:05.38  2:16.22  3:27.31  4:39.36  9:11.30   
          5:48.76  6:58.23  8:05.32       
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:05.83  2:15.42  3:27.14  4:39.75  9:24.06   
          5:52.00  7:02.71  8:14.19       
10  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.64  2:15.79  3:28.27  4:41.64  9:32.83   
          5:54.62  7:07.76  8:20.81       
11  Alex Phu  2000  Göteborg Sim    1:06.78  2:19.71  3:32.47  4:45.65  9:40.71   
          5:59.27  7:13.55  8:28.29       
12  Philip Bergstedt  1998  Simklubben S 02    1:05.26  2:17.85  3:31.92  4:44.98  9:43.77   
          6:02.12  7:16.67  8:31.09       
13  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    1:06.88  2:21.42  3:36.26  4:52.07  9:50.28   
          6:08.27  7:25.14  8:39.36       
14  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    1:06.15  2:20.37  3:35.73  4:50.98  9:50.64   
          6:06.85  7:22.43  8:38.04       
15  Rick Cuperus  1999  Uddevalla Sim    1:09.61  2:25.62  3:41.17  4:57.54  9:55.74   
          6:12.69  7:28.60  8:43.91       
16  Victor Engqvist  1997  Uddevalla Sim    1:09.53  2:25.65  3:41.83  4:59.06  9:59.84   
          6:15.73  7:31.47  8:46.94       
17  Robin Johansson  2000  SK Stimmet    1:09.78  2:26.54  3:44.74  5:03.32  10:09.31   
          6:21.50  7:39.11  8:56.09       
18  Ludwig Lorentzon  1999  Trollhättans Simsällskap    1:10.41  2:26.56  3:43.96  5:02.41  10:10.21   
          6:21.14  7:39.16  8:56.56       
19  Fredrik Emanuelsson  1999  Kungälvs Simsällskap    1:03.54  2:18.73  3:37.65  4:56.51  10:12.90   
          6:16.56  7:36.19  8:56.93       
20  Sebastian Svensson  1999  Kungsbacka Simsällskap    1:10.40  2:28.68  3:48.66  5:08.46  10:22.10   
          6:27.98  7:47.14  9:06.33       
21  Oliver Einarsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:10.58  2:31.09  3:52.44  5:12.72  10:30.11   
          6:33.17  7:51.57  9:11.56       
22  Edwin Larsson  2001  Uddevalla Sim    1:13.95  2:34.31  3:55.05  5:16.15  10:33.55   
          6:36.74  7:57.42  9:17.40       
23  Albin Svenneby  2001  Simklubben Elfsborg    1:16.29  2:37.45  3:58.29  5:19.31  10:34.42   
          6:39.59  8:00.91  9:20.85       
24  Rasmus Johansson  2000  Skövde Simsällskap    1:16.21  2:42.40  4:10.83  5:38.55  11:23.49   
          7:05.24  8:31.27  9:58.24       
25  Lukas Fredholm  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:21.44  2:52.10  4:23.82  5:55.20  11:47.62   
          7:26.70  8:56.29  10:23.82       
26  Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:21.07  2:52.43  4:23.59  5:54.14  11:49.23   
          7:25.32  8:56.70  10:25.01       
27  Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:22.15  2:52.99  4:26.47  5:58.96  11:54.59   
          7:31.11  9:01.63  10:32.07       
28  Elias Robertsson  2004  Uddevalla Sim    1:23.82  2:54.71  4:26.91  5:59.07  11:57.35   
          7:30.87  9:03.95  10:33.55       
29  Johan Olsson Fagerberg  2001  Göteborg Sim    1:23.86  2:56.43  4:30.01  6:03.69  12:14.03   
          7:38.32  9:12.13  10:44.56       
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap            DNS   
                     
Charlie Tranberg  2002  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  05 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  19:16 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  05 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  15:50   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 13, 4X200m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Mariestads SS (1900) 8:27.73 1987-01-01 
Distriktrekord Juniorer: Simavdelningen 1902 (1900) 8:42.45 1996-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
S02 Damer [1995]  1995  Simklubben S 02            9:05.22   
  Julia Bellvik  1996      1:06.99  2:19.39      2:19.39   
  Elsa Johansson  1998      1:09.59  2:22.71      4:42.10   
  Ebba Hellström  1992      1:05.99  2:15.33      6:57.43   
  Erica Dahlgren  1997      1:02.36  2:07.79      9:05.22   
                     
Uddevalla Damer  Uddevalla Sim            9:17.43   
  Felicia Andersson  1997      1:04.81  2:16.53      2:16.53   
  Hilda Andersson  1999      1:07.25  2:18.18      4:34.71   
  Matilda Larsson  1998      1:07.07  2:19.08      6:53.79   
  Fanny Aronsson  2000      1:09.68  2:23.64      9:17.43   
                     
Elfsborg 1  2004  Simklubben Elfsborg            9:27.68   
  Emelie Melin  2000      1:06.77  2:17.22      2:17.22   
  Sofie Wirfalk  2000      1:11.05  2:25.75      4:42.97   
  Tilda Öman  2000      1:06.87  2:18.12      7:01.09   
  Lina Maltesson  2000      1:09.99  2:26.59      9:27.68   
                     
Skövde SS Damer [2002]  2002  Skövde Simsällskap            9:35.42   
  Ida Lövgren  2001      1:08.65  2:23.22      2:23.22   
  Tuva Rosebrink  2001      1:08.65  2:23.77      4:46.99   
  Linn Suchomel  2003      1:12.59  2:30.00      7:16.99   
  Erica Staflund  1999      1:06.59  2:18.43      9:35.42   
                     
Uddevalla Damer 2  Uddevalla Sim            9:48.78   
  Gabriella Sanftleben  1999      1:10.66  2:26.36      2:26.36   
  Thilda Larsson  1999      1:10.06  2:27.34      4:53.70   
  Linnea Persson  2002      1:12.09  2:30.08      7:23.78   
  Maja Palmqvist  1998      1:08.95  2:25.00      9:48.78   
                     
Trollhättan Tjejer Lag1  Trollhättans Simsällskap            9:59.21   
  Olivia Rudqvist  2000      1:09.11  2:24.82      2:24.82   
  Elin Lokrantz  2000      1:08.73  2:26.00      4:50.82   
  Annie Lätt  2001      1:11.05  2:27.50      7:18.32   
  Klara Hasslin  2001      1:15.73  2:40.89      9:59.21   
                     
Kungsbacka Damer Lag 2  2002  Kungsbacka Simsällskap            10:08.34   
  Michaela Johansson  2000      1:11.35  2:28.01      2:28.01   
  Sofia Bekken  2001      1:16.70  2:39.58      5:07.59   
  Ebba Hultgren  2000      1:14.95  2:36.55      7:44.14   
  Linnea Dunberg  2000      1:08.01  2:24.20      10:08.34   
                     
Kungälv Damer Lag 1  Kungälvs Simsällskap            10:12.31   
  Felicia Thonander  2001      1:15.41  2:36.30      2:36.30   
  Johanna Pettersson  1992      1:04.92  2:18.39      4:54.69   
  Alice Götestam  2001      1:14.34  2:36.21      7:30.90   
  Linnea Schöön  1998      1:15.48  2:41.41      10:12.31   
                     
Skövde SS Damer  Skövde Simsällskap            DSQ   
  Nikki Brockmar  1999      1:04.96  2:14.10      2:14.10   
  Louise Hjalmarsson  1997      1:02.35        4:24.77   
  Emma Lundgren  2000              6:43.91   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  05 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  15:50 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:26   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 14, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Elin Harnebrandt (1988) 30.07 2009-07-02 
Distriktrekord Juniorer: Elin Harnebrandt (1988) 30.15 2004-04-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            30.28   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            30.77   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap            31.02   
Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap            32.10   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            32.55   
Louise Näslund  1997  Lidköpings Gymnastik o SS            32.70   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            32.75   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02            32.86   
Emma Dimitriou Sagré  1999  Alingsås SLS            32.93   
10  Elin Kvarnemar  1995  Kungsbacka Simsällskap            33.21   
11  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim            33.42   
12  Malin Andersson  1999  Kungsbacka Simsällskap            33.50   
13  Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap            33.52   
14  Maja Palmqvist  1998  Uddevalla Sim            33.58   
15  Emma Stawåsen  1988  Simklubben Elfsborg            33.59   
15  Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim            33.59   
17  Klara Tistrand  2001  Alingsås SLS            33.77   
18  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02            33.89   
19  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.07   
20  Amanda Nielsen-Fernandes  1994  Skövde Simsällskap            34.35   
21  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap            34.47   
22  Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen            34.80   
23  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            34.81   
24  Nikita Kapron  2003  Skövde Simsällskap            34.83   
25  Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen            35.11   
26  Olivia Dahlström  2001  Göteborg Sim            35.16   
27  Alice Aurell  2001  Simklubben S 02            35.28   
28  Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg            35.32   
29  Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap            35.33   
30  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim            35.42   
31  Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim            35.49   
32  Vera Emanuelsson Fransson  2001  Billingens Simklubb            35.62   
33  Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap            35.66   
34  Sofia Bekken  2001  Kungsbacka Simsällskap            35.73   
35  Alva Back  2002  S77 Stenungsund            35.79   
36  Erica Staflund  1999  Skövde Simsällskap            35.88   
37  Therese Baltzarsson  2001  SK Stimmet            35.97   
38  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen            36.03   
39  Marie Håkansson  1992  Trollhättans Simsällskap            36.10   
40  Matilda Larm  1999  Simklubben Götene            36.14   
41  Alice Götestam  2001  Kungälvs Simsällskap            36.22   
41  Lisa Bergman  2002  S77 Stenungsund            36.22   
43  Elin Gustafson  1999  Uddevalla Sim            36.30   
44  Emma Wetteskog  2001  Kungsbacka Simsällskap            36.57   
45  Linnea Kaldrup  1996  Göteborg Sim            36.58   
46  Michaela Johansson  2000  Kungsbacka Simsällskap            36.72   
47  Klara Stigsson  2001  SK Stimmet            36.80   
48  Elin Lokrantz  2000  Trollhättans Simsällskap            36.88   
49  Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim            37.15   
Christin Heina  1996  Göteborg Sim            DNS   
Helén Lange  1996  Simklubben Laxen            DNS   
Janka Deák  2000  Simklubben Elfsborg            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  09:26 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:32   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 15, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Mattias Carlsson (1990) 25.98 2015-04-03 
Distriktrekord Juniorer: Pontus Palmqvist (1991) 27.21 2011-06-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            27.16   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim            27.27   
Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen            28.18   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            28.57   
Marcus Alexandersson  1997  S77 Stenungsund            28.75   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen            28.88   
Steven Angelo Larsson  1998  Uddevalla Sim            29.41   
David Schön Svensson  1993  Simklubben Laxen            29.66   
Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim            29.78   
10  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim            30.22   
11  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg            30.28   
12  Robin Johansson  2000  SK Stimmet            30.43   
13  Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen            30.58   
14  Pontus Staudinger  1998  Karlsborgs Simklubb            30.89   
15  Rasmus Ekelöf  1995  Varberg Sim            31.11   
16  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap            31.13   
17  Anton Björck-Teuscher  1993  Simklubben S 02            31.15   
18  Niclas Hvalgren  1995  Simklubben Laxen            31.29   
19  Gabriel Hansson  2000  Uddevalla Sim            31.38   
20  Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim            31.47   
21  Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim            32.33   
22  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg            32.51   
23  Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg            32.61   
24  Johannes Andersson  1999  Simklubben Laxen            32.70   
25  Mikael Blum  1995  Simklubben Laxen            32.71   
25  Oliver Einarsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.71   
27  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg            32.74   
28  Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim            33.22   
29  Jacob Alexandersson  1995  S77 Stenungsund            33.54   
30  Rick Cuperus  1999  Uddevalla Sim            33.70   
31  Ludvig Sohlberg  1999  Simklubben Götene            33.94   
32  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim            33.97   
33  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.00   
34  Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim            34.07   
35  Fredrik Emanuelsson  1999  Kungälvs Simsällskap            34.30   
36  Rickard Thillman  1997  Kungälvs Simsällskap            34.96   
37  Daniel Andersson  1999  Varberg Sim            35.25   
Oskar Örne  1999  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Viktor Creutz  1999  Simklubben Vänersborg            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  09:32 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  10:29   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 16, 200m Bröstsim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.24 2009-07-30 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:25.38 2008-06-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.44  1:17.52  1:58.53    2:40.35   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.63  1:18.07  2:00.35    2:43.74   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    36.85  1:19.04  2:02.78    2:46.92   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02    37.48  1:20.99  2:05.91    2:51.76   
Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02    39.26  1:22.93  2:07.75    2:52.55   
Linnea Dunberg  2000  Kungsbacka Simsällskap    38.77  1:22.51  2:07.59    2:53.89   
Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg    39.05  1:23.61  2:08.42    2:54.82   
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    39.50  1:25.23  2:11.23    2:57.84   
Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    40.01  1:26.22  2:12.58    2:58.05   
10  Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    38.82  1:24.86  2:13.23    2:58.43   
11  Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim    40.80  1:26.44  2:13.52    2:58.45   
12  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim    40.02  1:25.63  2:11.89    2:59.30   
13  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    39.21  1:24.82  2:12.35    2:59.74   
14  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    40.63  1:28.14  2:14.92    3:00.34   
15  Malin Vestman  2003  Skövde Simsällskap    41.81  1:28.88  2:15.86    3:00.40   
16  Hilja Schimmel  2003  Billingens Simklubb    39.50  1:25.66  2:13.43    3:00.47   
17  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    40.89  1:27.72  2:15.01    3:02.12   
18  Sara Westholm  2001  Kungsbacka Simsällskap    40.72  1:26.94  2:14.61    3:02.36   
19  Felicia Hallingborn-Ask  1999  Kungsbacka Simsällskap    39.26  1:25.71  2:14.81    3:03.27   
20  Denise Persson  1998  Simklubben S 02    40.69  1:27.33  2:14.63    3:03.69   
21  Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim    40.50  1:26.47  2:14.29    3:03.79   
22  Matilda Torén  2001  Lidköpings Gymnastik o SS    40.50  1:27.80  2:15.71    3:04.42   
23  Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg    41.73  1:29.51  2:17.87    3:05.87   
24  Fanny Nilsson  1998  Simklubben Laxen    41.07  1:28.99  2:17.40    3:07.31   
25  Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.37  1:31.10  2:20.12    3:08.36   
26  Matilda Bengtsson  2002  Kungsbacka Simsällskap    42.23  1:30.98  2:20.61    3:10.07   
27  Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    41.84  1:30.54  2:20.09    3:10.64   
28  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen    41.91  1:31.26  2:21.30    3:11.50   
29  Ida Forsberg Larsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.88  1:32.30  2:23.17    3:12.64   
30  Alma Johansson  2001  Simklubben Elfsborg    42.45  1:31.46  2:22.40    3:12.87   
31  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.59  1:31.42  2:21.91    3:13.61   
32  Thea Carlsson  2002  Varberg Sim    42.39  1:32.32  2:22.47    3:13.77   
33  Sofia Åstedt  2003  Skene Sim- och Idrottssällskap    41.96  1:30.98  2:22.76    3:13.87   
34  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    43.45  1:33.35  2:23.21    3:14.18   
35  Lovisa Alsop  2001  Uddevalla Sim    44.10  1:35.07  2:26.11    3:15.61   
36  Josephine Birath  1997  Kungälvs Simsällskap    42.97  1:33.08  2:24.82    3:15.92   
37  Tove Apelqvist  2002  Simklubben Elfsborg    41.63  1:31.41  2:24.68    3:16.38   
38  Ebba Hultgren  2000  Kungsbacka Simsällskap    44.13  1:34.77  2:26.90    3:16.51   
39  Klara Hasslin  2001  Trollhättans Simsällskap    43.94  1:34.47  2:25.94    3:17.86   
40  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen    44.53  1:35.88  2:27.51    3:19.80   
41  Felicia Eriksson  2000  Göteborg Sim    45.13  1:36.39  2:27.61    3:20.57   
42  Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim    44.22  1:35.15  2:27.80    3:21.09   
43  Magdalena Petersson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.40  1:35.60  2:29.48    3:21.16   
44  Sofia Henningsson  2004  Karlsborgs Simklubb    43.65  1:36.41  2:29.54    3:21.21   
45  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    43.57  1:33.94  2:27.60    3:21.30   
46  Sabina Kurtovic  2000  Simklubben Elfsborg    44.17  1:35.09  2:27.62    3:21.38   
47  Elin Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    47.25  1:39.54  2:32.02    3:23.67   
48  Elsa Rehn  2000  Falkenbergs Simklubb    44.65  1:36.55  2:31.60    3:26.04   
49  Thindra Hackwitz  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.89  1:36.61  2:30.72    3:26.12   
50  Amayah Bergman  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.30  1:38.59  2:33.22    3:26.46   
51  Clara Balslev  2001  Varberg Sim    43.40  1:36.49  2:32.71    3:27.24   
52  Alexandra Olausson  2003  Varberg Sim    45.25  1:39.18  2:34.11    3:28.14   
53  Molly Bengtsson  2001  Varberg Sim    47.52  1:39.63  2:34.37    3:28.42   
54  Rebecca Vondrak  2002  Göteborg Sim    47.25  1:40.79  2:35.95    3:29.87   
55  Sara Metcalfe  2002  Trollhättans Simsällskap    46.12  1:41.30  2:36.33    3:30.05   
56  Meia Kivistö  2003  Simklubben 1970    46.13  1:40.94  2:35.62    3:30.99   
57  Therese Baltzarsson  2001  SK Stimmet    44.60  1:38.97  2:36.26    3:31.43   
58  Amanda Tabarte  2001  Uddevalla Sim    45.05  1:39.75  2:35.49    3:32.26   
59  Sophia Stickel  2001  Kungsbacka Simsällskap    48.89  1:42.81  2:38.14    3:32.95   
60  Maja Hedström  2001  Varberg Sim    46.68  1:41.35  2:37.65    3:33.75   
61  Linnéa Gustafsson  1999  Varberg Sim    46.75  1:40.69  2:37.60    3:35.25   
62  Linn Koivuluoma  2003  Simklubben Elfsborg    48.39  1:44.71  2:40.72    3:36.13   
63  Wilma Brofjärd Bodén  2002  Simklubben Elfsborg    46.46  1:42.98  2:40.63    3:37.89   
64  Evelina Wester  2004  Uddevalla Sim    51.15  1:49.74  2:44.40    3:37.97   
65  Wilma Gunnarsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    48.34  1:45.18  2:41.38    3:38.08   
66  Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim    50.35  1:47.21  2:43.27    3:38.28   
67  Jennifer Persson  2004  Uddevalla Sim    49.28  1:45.93  2:42.92    3:38.99   
68  Kajsa Sjöström  2002  Göteborg Sim    49.84  1:45.50  2:42.87    3:39.56   
69  Ellie Geigel  2003  Varberg Sim    48.88  1:46.22  2:43.90    3:41.38   
70  Ebba Wahlberg  2002  Simklubben Elfsborg    50.67  1:47.25  2:44.43    3:42.08   
71  Ebba Björkman  2002  Kungsbacka Simsällskap    48.48  1:45.63  2:43.31    3:43.56   
72  Julia Voss  2001  Kungsbacka Simsällskap    50.77  1:49.38  2:46.80    3:46.25   
73  Ylva Franck  2000  Kungsbacka Simsällskap    51.09  1:49.76  2:48.77    3:48.75   
74  Louise Andersson  2003  Kungsbacka Simsällskap    50.05  1:47.90  2:48.77    3:49.00   
75  Elsa Berge Kleber  2004  Simklubben Elfsborg    50.74  1:49.74  2:50.72    3:50.00   
76  Elsa Sjöström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    52.55  1:54.17  2:55.84    3:54.06   
77  Isabella Källén  2001  Kungsbacka Simsällskap    52.31  1:53.05  2:55.70    3:57.21   
78  Stella Koopmans  2003  Göteborg Sim    51.28  1:52.24  2:53.75    3:58.29   
79  Sofie Persson  2004  Skene Sim- och Idrottssällskap    55.47  2:00.48  3:02.95    4:05.38   
80  Cornelia Sundqvist  2003  Simklubben Elfsborg    56.11  2:00.12  3:03.75    4:09.39   
81  Julia Eklund  2002  Trollhättans Simsällskap    55.69  2:01.51  3:05.31    4:10.96   
82  Izabella Thompson  2003  Trollhättans Simsällskap    52.91  2:02.29  3:08.37    4:14.35   
83  Elin Wetteskog  2003  Kungsbacka Simsällskap    1:01.35  2:14.28  3:26.45    4:39.82   
Alice Petrén  2001  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Natalia Mohammadi  2002  Göteborg Sim            DNS   
Niki Bagherzadeh  2003  Simklubben Elfsborg            DNS   
Agnes Wahlberg  2004  Simklubben Elfsborg            DSQ   
Tea Wilenius  2002  Uddevalla Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  10:29 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:09   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 17, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
Distriktrekord Juniorer: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    32.61  1:09.15  1:46.06    2:24.26   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    33.78  1:11.60  1:50.42    2:29.62   
Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    34.45  1:12.52  1:51.33    2:30.66   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen    33.97  1:12.64  1:52.90    2:32.97   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    34.27  1:14.42  1:54.29    2:34.12   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    34.03  1:13.67  1:53.77    2:34.50   
Viggo Koch  1997  Uddevalla Sim    34.45  1:14.49  1:54.44    2:34.71   
Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    34.03  1:13.74  1:54.83    2:36.20   
Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.58  1:14.73  1:56.09    2:38.42   
10  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    35.13  1:16.38  1:58.74    2:41.17   
11  Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap    36.92  1:18.11  2:01.25    2:43.36   
12  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    36.54  1:17.62  2:00.56    2:43.95   
13  Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    36.47  1:18.89  2:01.13    2:44.35   
14  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    36.54  1:18.76  2:02.22    2:45.31   
15  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    36.08  1:18.23  2:01.58    2:46.08   
16  Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS    37.13  1:19.52  2:02.81    2:46.24   
17  Elias Hyvönen  2000  Alingsås SLS    36.31  1:19.34  2:03.07    2:46.67   
18  Harald Eriksson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.43  1:20.11  2:04.52    2:48.56   
19  Robin Vondrak  2001  Göteborg Sim    36.65  1:21.57  2:06.68    2:51.41   
20  Carl Uddgren  2001  SK Stimmet    39.34  1:24.32  2:08.53    2:51.84   
21  Erik Josefson  2000  Varberg Sim    38.67  1:22.91  2:06.90    2:52.22   
22  Hampus Dahlgren  2001  Kungsbacka Simsällskap    40.27  1:25.32  2:09.75    2:52.71   
23  Zacharias Olausson  2000  Varberg Sim    38.12  1:23.58  2:09.31    2:53.28   
24  Erik Brink  1999  Varberg Sim    37.88  1:23.67  2:10.17    2:54.98   
25  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    38.30  1:23.48  2:09.87    2:55.85   
26  Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    38.67  1:24.76  2:10.53    2:56.21   
27  Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg    38.88  1:25.44  2:12.44    2:57.12   
28  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02    37.88  1:23.02  2:10.21    2:57.30   
29  Albin Robertsson  1998  Uddevalla Sim    39.11  1:24.50  2:10.55    2:57.33   
30  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.62  1:26.03  2:12.58    2:57.49   
31  Arvid Lundgren  1997  Alingsås SLS    37.98  1:22.29  2:09.42    2:57.79   
32  Jesper Simonsson  2000  Uddevalla Sim    39.40  1:25.35  2:11.79    2:58.23   
33  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    40.03  1:26.07  2:12.51    2:59.50   
34  Jesper Eriksson  1999  Trollhättans Simsällskap    38.13  1:24.70  2:11.65    2:59.77   
35  Alfred Thäng  2001  S77 Stenungsund    39.20  1:25.66  2:12.49    3:00.38   
36  Jakob Sundén  1995  Varberg Sim    32.06  1:23.57  2:13.09    3:01.79   
37  Alexander Lemos Thaler  2000  Kungsbacka Simsällskap    39.95  1:26.79  2:14.33    3:02.18   
38  Ludwig Lorentzon  1999  Trollhättans Simsällskap    40.43  1:27.30  2:15.15    3:02.77   
39  Nicolas Söderberg  2001  Göteborg Sim    39.99  1:27.02  2:15.07    3:04.12   
40  Daniel Öhman  2002  Skövde Simsällskap    41.50  1:29.86  2:17.14    3:04.32   
41  Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim    41.03  1:28.63  2:17.68    3:05.89   
42  Lucas Häyhänen  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.79  1:30.31  2:18.90    3:06.33   
43  David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    43.39  1:32.42  2:21.84    3:07.55   
44  Hjalmar Löfvenborg  1999  Varberg Sim    42.39  1:31.13  2:20.80    3:07.81   
45  Axel Gustavsson  2000  Simklubben Götene    41.69  1:30.40  2:19.16    3:08.69   
46  Ludvig Sohlberg  1999  Simklubben Götene    41.59  1:32.69  2:24.37    3:11.31   
47  Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.59  1:33.31  2:23.34    3:11.73   
48  Markus Börjesson  2001  Uddevalla Sim    42.51  1:31.72  2:21.04    3:11.76   
49  Simon Kivistö  1998  Simklubben 1970    40.25  1:29.26  2:20.00    3:11.82   
50  Aksel Dagberg  2000  Kungälvs Simsällskap    42.03  1:31.97  2:24.86    3:14.43   
51  Sebastian Svensson  2001  Kungsbacka Simsällskap    43.48  1:33.58  2:24.01    3:14.47   
52  Jacob Persson  1999  Varberg Sim    44.49  1:34.60  2:26.08    3:16.05   
53  Albin Svenneby  2001  Simklubben Elfsborg    42.68  1:33.85  2:25.93    3:16.43   
54  Leo Iséni  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.31  1:28.66  2:21.79    3:16.70   
55  Martin Ettberger  2001  Falkenbergs Simklubb    41.79  1:32.88  2:25.54    3:17.69   
56  Filip Brink  2001  Varberg Sim    43.65  1:35.08  2:27.79    3:19.13   
57  Elias Robertsson  2004  Uddevalla Sim    47.09  1:39.17  2:30.41    3:21.01   
58  Marcus Sundblad  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.68  1:37.52  2:29.75    3:21.50   
59  Eliot Sjöqvist  2000  Uddevalla Sim    44.62  1:37.17  2:29.71    3:21.82   
60  Balint Kis  2001  Trollhättans Simsällskap    44.61  1:37.65  2:31.45    3:24.59   
61  Albin Eriksson-Hemberg  2001  Skene Sim- och Idrottssällskap    45.86  1:38.68  2:33.33    3:27.65   
62  Hugo Kvarnström  2001  Göteborg Sim    44.62  1:37.92  2:32.68    3:29.00   
63  Carl Storberg  2002  Falkenbergs Simklubb    46.91  1:42.15  2:36.99    3:29.42   
64  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.38  1:41.40  2:36.62    3:29.86   
65  Malte Almqvist  2004  Varberg Sim    47.53  1:43.20  2:38.45    3:30.10   
66  Viking Josefson  2002  Varberg Sim    46.68  1:41.34  2:37.35    3:32.01   
67  Loke Egnell  2003  Göteborg Sim    48.79  1:43.98  2:39.89    3:34.55   
68  Olle Wising  2003  Trollhättans Simsällskap    46.35  1:43.11  2:42.85    3:38.45   
69  Klas Sandgren  2002  Simklubben Elfsborg    48.67  1:46.57  2:45.29    3:40.92   
70  Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    52.11  1:50.26  2:48.87    3:44.10   
71  Elias Anderson  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    48.92  1:47.37  2:46.69    3:46.15   
72  Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    52.52  1:52.73  2:54.40    3:55.36   
73  Bálint Deák  2002  Simklubben Elfsborg    51.70  1:54.77  2:57.34    4:00.88   
Hampus Johannesson  2000  Trollhättans Simsällskap            DNS   
Teo Mravac  2004  Varberg Sim            DNS   
Anton Björck-Teuscher  1993  Simklubben S 02            DSQ   
Isak Andersson  2003  Skene Sim- och Idrottssällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  11:09 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  12:31   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 18, 1500m Frisim Damer, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Teresia Gimholt (1983) 16:51.74 2005-06-03 
Distriktrekord Juniorer: Anette Möller (1969) 16:57.23 1986-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    1:07.69  2:21.24  3:35.02  4:49.23  18:32.28   
          6:03.57  7:18.23  8:32.57  9:46.99     
          11:01.78  12:16.33  13:31.41  14:46.63     
          16:02.12  17:17.66         
Erica Staflund  1999  Skövde Simsällskap    1:08.84  2:22.19  3:36.54  4:51.30  18:37.92   
          6:06.44  7:21.87  8:37.13  9:52.21     
          11:07.54  12:23.15  13:38.84  14:54.50     
          16:09.91  17:25.15         
Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    1:07.96  2:20.89  3:35.24  4:50.31  18:41.89   
          6:05.59  7:21.26  8:37.15  9:53.38     
          11:09.25  12:25.71  13:41.15  14:57.02     
          16:12.28  17:27.47         
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    1:08.67  2:22.09  3:36.49  4:51.97  19:04.13   
          6:07.58  7:24.06  8:41.15  9:58.32     
          11:15.91  12:33.98  13:52.50  15:11.40     
          16:29.79  17:48.37         
Emma Lundgren  2000  Skövde Simsällskap    1:13.51  2:32.60  3:52.25  5:12.90  19:44.77   
          6:33.10  7:53.09  9:12.22  10:32.76     
          11:52.50  13:12.09  14:31.46  15:51.27     
          17:09.85  18:28.29         
Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap    1:11.47  2:29.03  3:49.04  5:08.58  19:55.71   
          6:28.77  7:49.36  9:09.87  10:31.36     
          11:52.94  13:13.93  14:35.52  15:55.30     
          17:16.45  18:37.62         
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    1:14.67  2:36.61  3:59.45  5:22.57  20:27.04   
          6:45.50  8:08.44  9:30.69  10:52.83     
          12:16.00  13:38.79  15:01.50  16:23.77     
          17:45.53  19:07.51         
Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap    1:15.86  2:37.74  4:00.57  5:23.99  20:36.25   
          6:46.87  8:10.19  9:33.02  10:56.21     
          12:19.35  13:42.71  15:06.03  16:29.15     
          17:52.97  19:15.17         
Elin Lokrantz  2000  Trollhättans Simsällskap    1:13.63  2:33.72  3:56.33  5:19.18  20:46.67   
          6:43.08  8:06.48  9:31.07  10:55.55     
          12:20.51  13:43.69  15:08.81  16:32.88     
          17:58.33  19:23.26         
10  Filippa Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    1:17.17  2:41.43  4:06.69  5:32.08  21:12.76   
          6:58.08  8:23.93  10:32.40  13:24.44     
          16:15.61  19:07.71         
                     
11  Marit Cuperus  2002  Uddevalla Sim    1:21.15  2:47.08  4:12.49  5:37.71  21:12.84   
          7:03.35  8:29.81  9:56.45  11:23.11     
          12:49.21  14:13.58  15:38.77  17:03.90     
          18:28.18  19:51.79         
12  Emilia Ström  2002  Trollhättans Simsällskap    1:20.27  2:47.19  4:13.69  5:40.62  21:53.41   
          7:07.12  8:34.20  10:01.63  11:29.49     
          12:57.95  14:27.00  15:56.23  17:26.54     
          18:56.14  20:25.92         
13  Linnea Karlsson  1999  Falkenbergs Simklubb    1:18.16  2:46.24  4:16.20  5:46.94  22:19.47   
          7:19.10  8:50.06  10:20.24  11:51.59     
          13:23.28  14:55.45  16:26.78  17:57.48     
          19:28.64  20:56.39         
14  Sofia Henningsson  2004  Karlsborgs Simklubb    1:20.63  2:48.96  4:20.11  5:52.01  22:38.83   
          7:25.64  9:00.03  10:33.90  12:06.42     
          13:39.54  15:12.08  16:44.42  18:15.40     
          19:46.52  21:14.93         
15  Tilda Hellström  2002  Trollhättans Simsällskap    1:20.68  2:52.16  4:24.46  5:57.78  22:40.48   
          7:29.50  9:01.33  10:33.87  12:06.02     
          13:39.98  15:11.86  16:41.57  18:13.25     
          19:44.29  21:15.91         
16  Emelie Apelryd  2002  Uddevalla Sim    1:18.87  2:49.68  4:21.97  5:54.42  22:52.85   
          7:27.00  8:58.27  10:28.97  12:01.21     
          13:33.09  15:05.65  16:38.90  18:14.37     
          19:48.78  21:22.39         
17  Tilda Conradsson  1999  Varberg Sim    1:20.94  2:51.25  4:23.60  5:56.59  23:05.31   
          7:29.52  9:02.61  10:35.54  12:09.39     
          13:43.98  15:18.75  16:53.97  18:29.43     
          20:02.87  21:35.10         
18  Sara Metcalfe  2002  Trollhättans Simsällskap    1:21.17  2:53.18  4:27.65  6:02.45  23:07.04   
          7:35.98  9:09.58  10:43.28  12:18.00     
          13:51.04  15:25.49  16:59.39  18:33.99     
          20:07.48  21:40.21         
Thilda Larsson  1999  Uddevalla Sim            DNF   
                     
                     
                     
Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap            DNF   
                     
                     
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  12:31 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015    Utskriftsdatum  06 juni 2015   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:18   
  Arrangör  SK Elfsborg & VSSF         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juni 2015         
 
 
Gren 19, 4X100m Medley Herrar, Finaler 
Distriktrekord Seniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:45.10 2013-07-05 
Distriktrekord Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:54.03 2009-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Uddevalla Herrar 1  Uddevalla Sim            3:52.88   
  Mattias Carlsson  1990      28.30  57.75      57.75   
  Gulliver Koch  1992      30.34  1:05.56      2:03.31   
  Jesper Jonsson  1993      25.00  55.22      2:58.53   
  Anton Arvidsson  1994      25.27  54.35      3:52.88   
                     
SK Laxen Herrar  Simklubben Laxen            4:03.46   
  John Olsson  1995      30.48  1:03.01      1:03.01   
  Felix Nilsson  1990      31.19  1:07.36      2:10.37   
  Teodor Widerberg  1998      26.26  57.61      3:07.98   
  Mikael Blum  1995      25.94  55.48      4:03.46   
                     
Uddevalla Herrar 2  Uddevalla Sim            4:06.77   
  Steven Angelo Larsson  1998      29.96  1:03.33      1:03.33   
  Viggo Koch  1997      32.43  1:10.29      2:13.62   
  Kalle Svensson  1997      26.64  58.50      3:12.12   
  Ossian Arvidsson  1992      26.28  54.65      4:06.77   
                     
Kungsbacka Herrar Lag 1  2002  Kungsbacka Simsällskap            4:11.35   
  Erik Persson  1994      28.12  57.58      57.58   
  Anton Dahlgren  1999      33.21  1:13.35      2:10.93   
  Jeremy Peter  1988      27.11  59.95      3:10.88   
  Max Karlsson  1999      28.05  1:00.47      4:11.35   
                     
Elfsborg Herrar [1916]  Simklubben Elfsborg            4:26.35   
  Melker Olsson  2000      30.92  1:04.65      1:04.65   
  William Reinholdsson  1997      32.36  1:11.24      2:15.89   
  Viktor Johansson  1999      31.83  1:11.26      3:27.15   
  Anes Cavka  1999      27.90  59.20      4:26.35   
                     
Trollhättan Killar Lag1  Trollhättans Simsällskap            4:47.82   
  Balint Kis  2001      37.94  1:19.22      1:19.22   
  Jesper Eriksson  1999      35.92  1:18.88      2:38.10   
  Samuel Rudqvist  1999      29.18  1:05.99      3:44.09   
  Ludwig Lorentzon  1999      29.96  1:03.73      4:47.82   
                     
Kungsbacka Herrar Lag 2  1999  Kungsbacka Simsällskap            4:52.06   
  Kevin Norlin  2000      36.53  1:16.17      1:16.17   
  Hampus Dahlgren  2001      36.43  1:20.80      2:36.97   
  Max Sandgren  1999      32.40  1:11.60      3:48.57   
  Alexander Lemos Thaler  2000      29.31  1:03.49      4:52.06   
                     
Kungälv Herrar Lag 2  Kungälvs Simsällskap            4:52.45   
  Fredrik Emanuelsson  1999      34.44  1:12.97      1:12.97   
  Robert Sjöberg  1998      36.66  1:22.50      2:35.47   
  Rickard Thillman  1997      33.32  1:11.64      3:47.11   
  Martin Isaksson  1998      30.50  1:05.34      4:52.45   
                     
Elfsborg Herrar [1915]  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
Kungälv Herrar Lag 1  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
                     
SK Laxen Herrar 2  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
SK Laxen Herrar 3  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
Varberg Herrar [1998]  1995  Varberg Sim            DSQ   
                     
Vänersborg Lag 2  98  Simklubben Vänersborg            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  06 juni 2015 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  09:18 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & UGP3 50m 2015