2019-10-17   23:02:56
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Tyr Sprint Meet

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  09:37   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: SCHENKER 
14 år och yngre: Ellen Sandberg (1999) 2:16.76 2013-02-02 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 2:08.23 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:59.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    32.10  1:06.46  1:42.03    2:17.15   
Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    31.83  1:07.12  1:44.02    2:20.44   
Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap    31.38  1:07.63  1:44.56    2:20.97   
Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    32.32  1:09.04  1:46.14    2:22.85   
Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    32.69  1:09.45  1:47.75    2:23.97   
Ditte Oredsson  2003  Simklubben Poseidon    32.29  1:08.08  1:46.16    2:24.21   
Tilda Ericsson  2002  S71    33.81  1:10.83  1:48.63    2:24.65   
Ester Eilertsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    32.93  1:09.75  1:47.84    2:25.13   
Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap    32.50  1:10.10  1:48.50    2:25.20   
10  Carolina Åsberg  2002  Simklubben Lödde    34.12  1:12.01  1:50.86    2:28.80   
11  Saga Bodsjö  2002  Växjö Simsällskap    33.68  1:10.88  1:50.19    2:28.97   
12  Hanna Mirkhan  2003  Värnamo Simsällskap    33.55  1:12.00  1:51.58    2:29.15   
13  Josephine Junehed  2002  Täby Sim    34.24  1:11.85  1:51.05    2:29.33   
14  Smilla Malm  2003  Täby Sim    33.56  1:11.34  1:50.96    2:29.50   
15  Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    33.37  1:11.34  1:50.68    2:29.69   
16  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap    34.11  1:12.93  1:52.39    2:30.01   
17  Felicia Lejox  2002  Simklubben Triton    32.97  1:11.49  1:51.39    2:31.10   
18  Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap    34.17  1:13.09  1:52.88    2:31.66   
19  Tova Hegardt  2002  Simklubben Poseidon    32.90  1:11.50  1:52.32    2:32.50   
20  Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen    33.89  1:12.78  1:53.98    2:32.83   
21  Ida Björkdahl  2002  Malmö Kappsimningsklubb    33.05  1:12.01  1:53.47    2:33.65   
22  Linn Olsson  2002  Trelleborg Sim    34.33  1:13.32  1:54.26    2:34.41   
23  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen    35.43  1:14.41  1:55.00    2:35.16   
24  Sanna Bodsjö  2003  Växjö Simsällskap    34.42  1:13.72  1:54.98    2:36.94   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: SCHENKER 
14 år och yngre: Ellen Sandberg (1999) 2:16.76 2013-02-02 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 2:08.23 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:59.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Klara Johansson  2001  Simklubben Sydsim    30.62  1:04.28  1:37.76    2:11.52   
Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap    31.22  1:05.05  1:39.24    2:12.37   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    30.54  1:04.41  1:38.49    2:12.46   
Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.05  1:04.66  1:38.52    2:12.85   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.11  1:05.07  1:39.82    2:13.72   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.72  1:05.86  1:41.60    2:17.24   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    31.06  1:05.46  1:41.34    2:17.70   
Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    31.81  1:07.19  1:43.00    2:18.57   
Emmy Johnsson  2001  Sjöbo Simsällskap    30.71  1:05.32  1:42.85    2:18.75   
10  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    31.53  1:07.60  1:44.00    2:20.96   
11  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    31.46  1:07.53  1:44.53    2:21.09   
12  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    31.70  1:07.80  1:45.87    2:22.90   
13  Emmie Lennberger  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.47  1:08.61  1:46.38    2:22.93   
14  Hedda Nilsson-Halvardsson  2001  Sjöbo Simsällskap    32.03  1:08.98  1:46.34    2:23.57   
15  Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim    32.55  1:08.89  1:48.04    2:23.69   
16  Alexandra Jensen  2001  Täby Sim    33.21  1:09.68  1:47.42    2:23.92   
17  Ebba Bergström  2000  Växjö Simsällskap    32.60  1:08.93  1:47.07    2:24.08   
18  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon    33.18  1:10.07  1:48.00    2:24.14   
19  Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap    31.53  1:06.42  1:44.15    2:24.18   
20  Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap    31.38  1:06.57  1:44.60    2:24.28   
21  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    31.95  1:09.77  1:47.41    2:24.39   
22  Hanna Lindahl  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.48  1:09.47  1:47.76    2:25.94   
23  Johanna Persson  2001  Täby Sim    33.82  1:11.88  1:50.29    2:28.82   
Esther Rydbeck Nordén  2001  Täby Sim            DNS   
Kajsa Gustavsson  2001  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: SCHENKER 
14 år och yngre: Ellen Sandberg (1999) 2:16.76 2013-02-02 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 2:08.23 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:59.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    29.34  1:00.13  1:33.12    2:04.57   
Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    31.04  1:05.34  1:40.79    2:15.45   
Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    31.17  1:05.39  1:40.85    2:16.15   
My Grewell  1998  Simklubben Sydsim    31.63  1:06.14  1:42.03    2:17.41   
My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    30.85  1:05.67  1:41.64    2:17.79   
Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    31.61  1:06.38  1:42.51    2:18.17   
Elin Moberg  1999  Simklubben Poseidon    31.94  1:07.27  1:43.52    2:19.32   
Emma Persson  1999  Simklubben Lödde    31.73  1:06.47  1:42.39    2:19.40   
Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton    32.06  1:07.78  1:44.34    2:20.70   
10  Johanna Holmberg  1993  Simklubben Sydsim    31.80  1:07.06  1:43.95    2:20.75   
11  Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton    32.21  1:07.81  1:44.67    2:20.99   
12  Maria Persson  1993  Simklubben Poseidon    31.39  1:07.09  1:44.23    2:21.32   
13  Josefin Nilsson  1999  Eslövs Simsällskap    32.46  1:08.70  1:45.52    2:21.86   
14  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    32.33  1:09.27  1:46.93    2:23.13   
15  Fanny Kruthammar  1999  Täby Sim    33.17  1:09.92  1:47.28    2:23.17   
16  Emilia Andreasson  1996  S71    31.94  1:07.82  1:45.21    2:23.22   
17  Li Björner Oh  1998  Simklubben Hajen    33.54  1:10.62  1:48.19    2:23.60   
Anna Grahovac  1999  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Karin Thorén  1999  Täby Sim            DNS   
Sofia Lennerthson  1999  Täby Sim            DNS   
Emma Taylor  1998  Vellinge-Näsets Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  09:37 
 
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  16:13   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: SCHENKER 
14 år och yngre: Ellen Sandberg (1999) 2:16.76 2013-02-02 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 2:08.23 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:59.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    31.70  1:05.26  1:40.31    2:14.91  0-14 Åldersgrupp Rekord 
Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap    30.84  1:06.06  1:42.63    2:18.23   
Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    32.96  1:08.78  1:44.47    2:18.93   
Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    32.30  1:07.29  1:44.19    2:19.63   
Ester Eilertsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    32.54  1:08.25  1:45.07    2:21.23   
Ditte Oredsson  2003  Simklubben Poseidon    32.09  1:07.86  1:45.38    2:24.34   
Tilda Ericsson  2002  S71    34.39  1:12.17  1:50.20    2:26.71   
Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    33.15  1:10.89  1:49.55    2:26.91   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: SCHENKER 
14 år och yngre: Ellen Sandberg (1999) 2:16.76 2013-02-02 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 2:08.23 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:59.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    30.45  1:03.35  1:36.69    2:09.30   
Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.65  1:03.26  1:36.91    2:10.17   
Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap    31.08  1:04.75  1:38.48    2:10.81   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    30.81  1:04.36  1:38.76    2:13.33   
Klara Johansson  2001  Simklubben Sydsim    31.10  1:05.15  1:39.95    2:15.48   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.45  1:06.21  1:42.41    2:18.54   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    30.87  1:05.89  1:41.85    2:19.13   
Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    32.00  1:07.30  1:44.15    2:21.59   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: SCHENKER 
14 år och yngre: Ellen Sandberg (1999) 2:16.76 2013-02-02 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 2:08.23 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:59.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    28.40  59.00  1:29.98    2:01.04   
Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    30.78  1:04.95  1:39.98    2:14.61   
My Grewell  1998  Simklubben Sydsim    31.01  1:04.72  1:39.53    2:14.94   
Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    31.41  1:06.22  1:41.21    2:15.01   
Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    31.48  1:06.18  1:41.48    2:16.69   
Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton    32.48  1:08.44  1:44.99    2:20.05   
Elin Moberg  1999  Simklubben Poseidon    32.53  1:07.80  1:44.59    2:20.16   
Johanna Holmberg  1993  Simklubben Sydsim    32.08  1:07.84  1:45.03    2:22.23   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  16:13 
 
Resultat Gren 2 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  10:40   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Coop Forum 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 2:08.47 2014-02-02 
15 - 16 år: Cebastian Christensen (1998) 1:59.62 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 1:54.72 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    30.45  1:04.83  1:40.67    2:14.56   
Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    30.41  1:04.59  1:40.36    2:14.73   
Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb    30.64  1:05.41  1:41.83    2:16.17   
Thor Grandin  2002  Simklubben Triton    30.64  1:05.14  1:40.92    2:16.47   
Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap    31.09  1:06.51  1:43.50    2:18.75   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    31.63  1:07.51  1:44.29    2:18.85   
Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    30.81  1:06.18  1:42.84    2:19.20   
Joel Dahlgren  2002  Simklubben Ran    31.57  1:06.62  1:43.38    2:20.38   
Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    32.34  1:09.20  1:47.13    2:24.56   
10  Fredrik Nilsson  2002  Simklubben Triton    31.90  1:09.10  1:48.22    2:25.76   
11  Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    32.03  1:09.23  1:48.00    2:25.91   
12  Bo Beckman  2002  Malmö Kappsimningsklubb    33.44  1:10.71  1:49.20    2:26.57   
13  Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap    30.96  1:10.35  1:51.98    2:28.78   
14  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    35.15  1:14.19  1:53.37    2:31.11   
15  Carl Löfgren  2003  Oskarshamns Simsällskap    34.93  1:13.94  1:53.57    2:32.14   
16  Gabriel Olsson  2004  Trelleborg Sim    35.54  1:15.84  1:55.33    2:34.37   
17  Alfred Rosberg  2003  Sjöbo Simsällskap    34.66  1:14.51  1:54.72    2:34.80   
18  Daniel Li  2002  Simklubben Poseidon    35.29  1:15.80  1:58.06    2:37.90   
19  Felix Rosenkvist  2004  Simklubben Sydsim    37.43  1:19.98  2:01.20    2:39.26   
20  Cesar Lindberg  2002  Malmö Kappsimningsklubb    34.21  1:14.53  1:56.71    2:39.43   
21  Oscar Klittbo  2002  Malmö Kappsimningsklubb    35.03  1:15.67  1:58.64    2:40.42   
Axel Hörestrand  2002  Simklubben Poseidon            DNS   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: Coop Forum 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 2:08.47 2014-02-02 
15 - 16 år: Cebastian Christensen (1998) 1:59.62 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 1:54.72 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    27.81  58.84  1:31.47    2:05.19   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    28.37  1:00.03  1:32.88    2:05.63   
Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    29.15  1:01.57  1:34.89    2:08.11   
Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    28.69  1:00.84  1:35.36    2:08.28   
Samuel Wiktor  2001  Malmö Kappsimningsklubb    30.64  1:03.57  1:38.06    2:09.34   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    29.25  1:01.82  1:36.18    2:09.81   
Dante Vollmer  2001  Helsingborgs Simsällskap    28.48  1:01.81  1:36.14    2:10.22   
Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    29.95  1:03.15  1:37.02    2:10.97   
Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    29.60  1:03.20  1:38.13    2:11.20   
10  Jonathan Hiltonsson  2000  Simklubben Sydsim    29.66  1:03.27  1:38.43    2:12.59   
11  Andreas Aminoff  2000  Simklubben Hajen    29.59  1:02.90  1:38.14    2:12.71   
12  Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    30.35  1:04.35  1:39.63    2:13.70   
13  Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    29.91  1:03.58  1:39.27    2:14.90   
14  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton    29.53  1:04.01  1:39.77    2:15.35   
15  Mirza Dzafic  2000  Växjö Simsällskap    29.23  1:02.67  1:39.28    2:15.55   
16  Hans Gustafsson  2000  Växjö Simsällskap    29.86  1:03.87  1:39.78    2:15.71   
17  Andres Pöllänen  2001  Täby Sim    31.00  1:06.68  1:42.30    2:16.37   
18  Axel Andrén  2001  Eslövs Simsällskap    30.46  1:04.95  1:40.98    2:16.94   
19  Filip Tanaskovic  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.73  1:05.32  1:42.14    2:17.57   
20  Joar Modigh  2001  Simklubben Hajen    30.41  1:05.64  1:42.48    2:17.62   
21  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb    30.34  1:05.12  1:42.71    2:18.88   
22  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb    30.43  1:04.47  1:42.13    2:19.89   
23  Rickard Wemlén  2000  Simklubben Hajen    30.81  1:06.86  1:43.74    2:21.02   
24  Johan Alderbrink  2001  Helsingborgs Simsällskap    30.90  1:05.95  1:43.29    2:21.24   
Daniel Coleman  2000  Täby Sim            DNS   
Victor Halldén  2000  Täby Sim            DNS   
Wilhelm Lörinc  2000  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: Coop Forum 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 2:08.47 2014-02-02 
15 - 16 år: Cebastian Christensen (1998) 1:59.62 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 1:54.72 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    27.68  58.61  1:29.57    2:00.21   
Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    28.36  59.59  1:31.21    2:01.89   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    27.91  59.29  1:31.68    2:02.42   
Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    28.71  59.83  1:31.93    2:03.48   
Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    28.42  1:00.13  1:32.43    2:04.57   
Anton Sandberg  1999  Täby Sim    29.27  1:01.46  1:33.67    2:05.60   
Oskar Skarin  1999  Simklubben Triton    28.79  1:00.83  1:33.57    2:05.87   
Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    28.15  59.29  1:32.72    2:06.20   
Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    28.14  59.69  1:33.42    2:06.39   
10  Artin Shahsavar  1999  Simklubben Ran    28.80  1:00.27  1:33.14    2:06.53   
11  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    30.04  1:02.23  1:34.81    2:06.64   
12  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen    28.23  59.58  1:33.81    2:07.49   
13  Gustav Östlund  1997  Simklubben Poseidon    29.92  1:02.93  1:36.15    2:07.65   
14  Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    29.02  1:01.49  1:35.19    2:07.94   
15  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    28.82  1:01.65  1:34.73    2:09.13   
16  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    29.51  1:01.63  1:35.84    2:10.17   
17  Gabriel Olastuen  1999  Växjö Simsällskap    28.82  1:01.27  1:36.17    2:10.63   
18  Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton    29.46  1:03.05  1:37.06    2:10.80   
19  Gustav Barnå  1999  Täby Sim    29.99  1:02.79  1:37.54    2:11.65   
20  Johan Nilsson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    30.87  1:04.56  1:39.28    2:12.89   
21  Alexander Hedre  1999  Simklubben Poseidon    28.76  1:02.23  1:38.52    2:15.35   
22  Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb    29.66  1:02.99  1:38.95    2:15.42   
23  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    29.93  1:05.03  1:41.44    2:17.24   
24  Marcus Henriksson  1997  Simklubben Hajen    29.34  1:03.27  1:40.61    2:18.91   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  10:40 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  16:26   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Coop Forum 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 2:08.47 2014-02-02 
15 - 16 år: Cebastian Christensen (1998) 1:59.62 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 1:54.72 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    29.85  1:03.31  1:37.70    2:09.99   
Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    30.02  1:03.23  1:37.58    2:11.58   
Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb    30.48  1:04.52  1:40.41    2:13.86   
Thor Grandin  2002  Simklubben Triton    30.28  1:04.21  1:40.12    2:15.48   
Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap    29.99  1:04.72  1:40.95    2:15.87   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    30.90  1:05.77  1:42.17    2:15.89   
Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    30.62  1:05.50  1:42.17    2:17.71   
Joel Dahlgren  2002  Simklubben Ran    31.77  1:06.93  1:44.71    2:21.27   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Coop Forum 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 2:08.47 2014-02-02 
15 - 16 år: Cebastian Christensen (1998) 1:59.62 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 1:54.72 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    27.22  57.47  1:29.13    2:01.30   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    28.60  1:00.24  1:33.08    2:05.21   
Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    28.72  1:00.73  1:33.65    2:06.59   
Dante Vollmer  2001  Helsingborgs Simsällskap    29.57  1:03.43  1:36.85    2:08.02   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    29.07  1:01.47  1:35.24    2:08.45   
Samuel Wiktor  2001  Malmö Kappsimningsklubb    30.39  1:03.89  1:37.86    2:09.69   
Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    30.03  1:03.74  1:37.71    2:10.61   
Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    29.22  1:01.93  1:37.13    2:13.85   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Coop Forum 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 2:08.47 2014-02-02 
15 - 16 år: Cebastian Christensen (1998) 1:59.62 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 1:54.72 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    28.43  59.48  1:30.41    2:00.20   
Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    28.24  59.28  1:30.25    2:00.54   
Oskar Skarin  1999  Simklubben Triton    28.86  1:00.69  1:33.09    2:04.39   
Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    28.46  59.87  1:32.39    2:04.73   
Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    28.34  59.97  1:32.14    2:04.83   
Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    29.17  1:01.29  1:33.06    2:05.02   
Anton Sandberg  1999  Täby Sim    29.38  1:01.61  1:34.49    2:07.12   
Artin Shahsavar  1999  Simklubben Ran    29.03  1:00.68  1:34.24    2:09.28   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  16:26 
 
Resultat Gren 3 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  10:44   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Victoria Jönsson (1999) 35.93 
15 - 16 år: Sophie Hansson (1998) 33.59 
17 - 99 år: Mari Louise Tran (1997) 33.49 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lisa Bengtsson  2002  Helsingborgs Simsällskap            36.14   
Alva Back  2002  S77 Stenungsund            36.84   
Sara Kjellnäs  2002  Helsingborgs Simsällskap            37.93   
Tova Hegardt  2002  Simklubben Poseidon            38.39   
Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Triton            38.40   
Olivia Skog  2002  Simklubben Lödde            39.01   
Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen            39.94   
Antonia Sandblom  2003  Simklubben Triton            40.07   
Julia Stenström  2002  Simklubben Triton            40.88   
10  Vilma Andersson  2004  Trelleborg Sim            40.89   
11  Thea Dahlqvist  2003  Simklubben Hajen            41.02   
12  Lisa Bergman  2002  S77 Stenungsund            41.04   
13  Ida Björkdahl  2002  Malmö Kappsimningsklubb            41.33   
14  Malin Pålsson  2002  Simklubben Triton            41.38   
15  Boel Bergquist  2003  Simklubben Poseidon            42.30   
16  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap            42.41   
17  Tilde Röiseth  2003  Landskrona Simsällskap            42.45   
18  Olivia Pantzar  2004  Simklubben Hajen            42.71   
19  Siri Hägg  2002  Simklubben Poseidon            43.03   
20  Victoria Vulic  2002  Helsingborgs Simsällskap            43.37   
21  Kristina Orban  2004  Malmö Kappsimningsklubb            43.59   
22  Melinda Södergård-Flärd  2003  S77 Stenungsund            43.62   
23  Lovisa Bjurnemark  2003  Malmö Kappsimningsklubb            43.74   
24  Hanna Mirkhan  2003  Värnamo Simsällskap            44.10   
25  Matilda Hansson  2002  Simklubben Poseidon            44.28   
26  Julia Rieschel  2003  Simklubben Poseidon            44.91   
27  Ditte Oredsson  2003  Simklubben Poseidon            45.38   
28  Mila Nölev  2002  Simklubben Sydsim            45.72   
29  Bachira El-Laham  2002  Malmö Kappsimningsklubb            45.95   
30  Wilma Bergman  2002  S77 Stenungsund            46.27   
31  Emma Mattsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb            46.82   
32  Alice Hjertström  2002  Simklubben Poseidon            47.81   
33  Emma Bontidean  2003  Simklubben Poseidon            47.97   
34  Clara Ivarsson  2002  Simklubben Poseidon            48.60   
35  Emelie Stridh  2004  Simklubben Poseidon            49.15   
36  Marjana Skans  2002  Malmö Kappsimningsklubb            50.11   
Emma Persson  2002  Simklubben Poseidon            DNS   
Lova Persson  2004  Simklubben Hajen            DNS   
Tilde Thorsson  2003  Simklubben Hajen            DNS   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Victoria Jönsson (1999) 35.93 
15 - 16 år: Sophie Hansson (1998) 33.59 
17 - 99 år: Mari Louise Tran (1997) 33.49 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            34.15   
Lisa Palmqvist  2000  Oskarshamns Simsällskap            36.05   
Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            36.57   
Mathilda Herlin  2001  Simklubben Ran            36.57   
Jenny Le  2000  Simklubben Poseidon            37.47   
Julia Franks  2000  Täby Sim            37.68   
Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap            37.85   
Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap            37.94   
Emma Vileus  2001  Vellinge-Näsets Simklubb            37.96   
10  Elly Palm  2001  Helsingborgs Simsällskap            38.59   
11  Emilia Frederiksen  2000  Trelleborg Sim            38.64   
12  Gabriella Henriksson  2000  Klippans Simsällskap            38.83   
13  Kristina Kulcsar  2001  Malmö Kappsimningsklubb            38.95   
14  Jennie Johansson  2001  Klippans Simsällskap            39.02   
15  Amanda Dittlau  2000  Helsingborgs Simsällskap            39.09   
16  Maja Jönsson  2001  Helsingborgs Simsällskap            39.14   
17  Alice Bengtsson  2000  Klippans Simsällskap            39.51   
18  Felicia Schubert  2001  Trelleborg Sim            39.75   
19  Saga Miderbäck  2000  Simklubben Lödde            40.07   
20  Kajsa Berglind  2001  Vellinge-Näsets Simklubb            40.28   
20  Laura Dorenda  2001  Landskrona Simsällskap            40.28   
22  Alicia Virgili  2000  Vellinge-Näsets Simklubb            40.94   
23  Ella Laurén  2001  Simklubben Hajen            41.31   
23  Felicia Jartelius  2001  Simklubben Triton            41.31   
25  Thea Lindström  2000  Simklubben Triton            41.77   
26  Julia Frederiksen  2001  Trelleborg Sim            42.06   
27  Hanna Nilsson  2000  Simklubben Hajen            42.07   
28  Sonja Boos  2001  Simklubben Sydsim            43.52   
29  Elin Hansen  2000  Simsällskapet Iden            43.54   
30  Michelle Napierski  2001  Simklubben Sydsim            44.88   
31  Linnéa Ahlmark  2000  S77 Stenungsund            46.52   
32  Nora Öhlin  2000  Simklubben Triton            47.15   
33  Michelle Kusnadi  2001  Malmö Kappsimningsklubb            49.15   
34  Ellen Olofsson  2000  S77 Stenungsund            54.12   
Anna Berisha  2001  Simklubben Sydsim            DNS   
Elsa Assarsson  2001  Landskrona Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Victoria Jönsson (1999) 35.93 
15 - 16 år: Sophie Hansson (1998) 33.59 
17 - 99 år: Mari Louise Tran (1997) 33.49 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            34.36   
Mikaela Bergh  1999  Täby Sim            35.70   
Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim            35.81   
Pauline Korssell  1997  Täby Sim            36.04   
Julia Brinkhagen  1999  Landskrona Simsällskap            36.17   
My Grewell  1998  Simklubben Sydsim            36.43   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton            36.63   
Fanny Kruthammar  1999  Täby Sim            38.05   
Sofia Lennerthson  1999  Täby Sim            39.78   
10  Emilia Andreasson  1996  S71            40.19   
11  Vilma Flodfält  1999  Simklubben Sydsim            40.21   
12  Wilma Rönnäng  1998  Värnamo Simsällskap            40.55   
13  Sofia Christerson  1999  Simklubben Hajen            41.23   
14  Wilma Heij-Lindholm  1999  Simklubben Sydsim            42.85   
15  Louise Dellhede  1999  Simsällskapet Iden            44.45   
16  Marianne Dellwik  1997  Täby Sim            45.86   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  10:44 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  16:35   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Victoria Jönsson (1999) 35.93 
15 - 16 år: Sophie Hansson (1998) 33.59 
17 - 99 år: Mari Louise Tran (1997) 33.49 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lisa Bengtsson  2002  Helsingborgs Simsällskap            35.05   
Alva Back  2002  S77 Stenungsund            36.45   
Sara Kjellnäs  2002  Helsingborgs Simsällskap            36.92   
Tova Hegardt  2002  Simklubben Poseidon            37.16   
Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen            38.02   
Olivia Skog  2002  Simklubben Lödde            38.15   
Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Triton            38.75   
Antonia Sandblom  2003  Simklubben Triton            40.51   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Victoria Jönsson (1999) 35.93 
15 - 16 år: Sophie Hansson (1998) 33.59 
17 - 99 år: Mari Louise Tran (1997) 33.49 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            34.52   
Lisa Palmqvist  2000  Oskarshamns Simsällskap            35.84   
Mathilda Herlin  2001  Simklubben Ran            36.10   
Julia Franks  2000  Täby Sim            36.97   
Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            37.10   
Jenny Le  2000  Simklubben Poseidon            37.24   
Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap            37.57   
Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap            38.39   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Victoria Jönsson (1999) 35.93 
15 - 16 år: Sophie Hansson (1998) 33.59 
17 - 99 år: Mari Louise Tran (1997) 33.49 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            34.18   
Mikaela Bergh  1999  Täby Sim            35.58   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton            35.67   
Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim            36.29   
Pauline Korssell  1997  Täby Sim            36.45   
My Grewell  1998  Simklubben Sydsim            37.38   
Fanny Kruthammar  1999  Täby Sim            37.64   
Julia Brinkhagen  1999  Landskrona Simsällskap            38.37   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  16:35 
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  10:34   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Krydhyllan 
14 år och yngre: Daniel Räisänen (1999) 32.00 
15 - 16 år: Daniel Kertes (1999) 30.27 2014-02-02 
17 - 99 år: Jacob Zeidler (1994) 29.54 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap            34.86   
Oscar Grönborg  2002  Ängelholms Simsällskap            38.50   
Carl Löfgren  2003  Oskarshamns Simsällskap            38.77   
Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            39.01   
Fredrik Nilsson  2002  Simklubben Triton            40.58   
Alexander Kulagowski  2002  Malmö Kappsimningsklubb            40.70   
Emil Pettersson  2002  Simklubben Poseidon            40.93   
Oliver Stålbrand  2002  Helsingborgs Simsällskap            41.34   
Hugo Leandersson  2002  Simklubben Poseidon            41.55   
10  Daniel Li  2002  Simklubben Poseidon            42.11   
11  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb            42.38   
12  Joel Henriksson  2003  Simklubben Poseidon            42.61   
13  Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim            42.67   
14  Hampus Erdös  2003  Simklubben Lödde            42.83   
15  Rasmus Pedersen  2003  Landskrona Simsällskap            43.25   
16  Jakob Strömland  2003  Malmö Kappsimningsklubb            43.61   
17  Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon            43.99   
18  Jacob Hansson  2002  Simklubben Hajen            44.56   
19  Malte Laurén  2004  Simklubben Hajen            44.65   
20  Ludvig Romare  2004  Trelleborg Sim            45.15   
21  Ivan Sivolov  2003  Simklubben Poseidon            45.71   
22  Johan Rauer  2002  Simklubben Poseidon            47.28   
23  Melvin Malm  2004  Simklubben Poseidon            47.37   
24  Måns Burmester-Lysell  2004  Simklubben Hajen            48.00   
25  Elliot Hagander  2003  Simklubben Poseidon            48.86   
26  Noel Persson  2002  Simklubben Triton            50.21   
27  Simon Myrvold  2003  Simklubben Poseidon            50.73   
28  Lucas Bontidean  2005  Simklubben Poseidon            52.03   
29  Axel Sandberg  2004  Simklubben Poseidon            52.19   
30  Johan Sandberg  2002  Malmö Kappsimningsklubb            53.58   
31  Morgan Engberg  2005  Simklubben Spiggarna            57.10   
Axel Hörestrand  2002  Simklubben Poseidon            DNS   
Daniel Alim  2003  Simklubben Poseidon            DNS   
Jonathan Fröjd  2004  Simklubben Sydsim            DNS   
Simon Mattiasson Nazar  2002  Simklubben Poseidon            DNS   
August Ramberg  2002  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: Krydhyllan 
14 år och yngre: Daniel Räisänen (1999) 32.00 
15 - 16 år: Daniel Kertes (1999) 30.27 2014-02-02 
17 - 99 år: Jacob Zeidler (1994) 29.54 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            31.43   
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap            31.86   
Joaquin Diaz  2001  Malmö Kappsimningsklubb            33.04   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim            33.18   
Hampus Olsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            33.23   
Jonathan Hiltonsson  2000  Simklubben Sydsim            33.34   
Victor Simic  2000  Täby Sim            33.65   
Jonathan Skog  2000  Klippans Simsällskap            33.71   
Linus Ljunghusen  2000  Simklubben Poseidon            34.24   
10  Gustav Englund  2001  Malmö Kappsimningsklubb            34.42   
11  Axel Nordén  2001  Täby Sim            34.52   
12  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            34.57   
13  Victor Åberg  2001  Helsingborgs Simsällskap            34.77   
14  Johan Alderbrink  2001  Helsingborgs Simsällskap            34.82   
15  Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton            35.32   
16  Rickard Wemlén  2000  Simklubben Hajen            35.44   
17  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap            35.47   
18  Ricky Barabas  2000  Helsingborgs Simsällskap            35.64   
19  Tim Brinkhagen  2001  Simklubben Lödde            35.70   
20  Simon Ljungbeck  2000  Simsällskapet Iden            35.78   
21  Dag Unevik  2001  Väsby Simsällskap            35.83   
21  Felix Wetterborg  2001  Simklubben Triton            35.83   
23  Joel von Post  2001  Simsällskapet Iden            35.85   
23  Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton            35.85   
25  Axel Andrén  2001  Eslövs Simsällskap            36.37   
26  Simon Ghidini  2001  Malmö Kappsimningsklubb            36.48   
27  Daniel Lindkvist  2000  Trelleborg Sim            36.52   
27  Filip Kutlesovski  2000  Malmö Kappsimningsklubb            36.52   
29  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton            36.59   
30  Alfred Thäng  2001  S77 Stenungsund            37.03   
31  Simon Bonnevier  2001  Helsingborgs Simsällskap            37.85   
32  André Philipsson Eriksson  2001  Helsingborgs Simsällskap            38.77   
33  Samuel Schildt  2000  Malmö Kappsimningsklubb            39.83   
34  Dzevad Celikovic  2001  Landskrona Simsällskap            39.97   
35  Simon Akervall  2001  S77 Stenungsund            43.39   
36  Rasmus Gustafsson  2001  S77 Stenungsund            43.71   
Adam Hsissi  2001  Simklubben Sydsim            DNS   
Daniel Coleman  2000  Täby Sim            DNS   
Victor Halldén  2000  Täby Sim            DNS   
Wilhelm Lörinc  2000  Täby Sim            DNS   
Joakim Granath  2001  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: Krydhyllan 
14 år och yngre: Daniel Räisänen (1999) 32.00 
15 - 16 år: Daniel Kertes (1999) 30.27 2014-02-02 
17 - 99 år: Jacob Zeidler (1994) 29.54 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            29.65   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Triton            30.27   
Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            30.78   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            30.98   
Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon            31.08   
Olof Christoffersen  1994  Malmö Kappsimningsklubb            31.47   
Jonas Andersson  1996  Simklubben Poseidon            32.19   
Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen            32.20   
Isak Alin  1999  Täby Sim            32.80   
10  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim            32.97   
11  Ludwig Wemlén  1997  Malmö Kappsimningsklubb            33.08   
12  Marko Vasilijevic  1999  Simklubben Poseidon            33.28   
13  Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden            33.81   
14  Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap            34.05   
15  Sebastian Andersson  1999  Simklubben Poseidon            34.45   
16  Marcus Skog  1996  Klippans Simsällskap            34.56   
17  Noah Svensson  1999  Värnamo Simsällskap            35.51   
18  Hugo Rogmark  1999  Simklubben Hajen            35.86   
19  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap            35.94   
20  Jesper Hansson  1998  Trelleborg Sim            36.72   
21  Gustav Barnå  1999  Täby Sim            36.73   
22  Johan Persson  1998  Vellinge-Näsets Simklubb            36.94   
23  Jacob Alexandersson  1995  S77 Stenungsund            38.40   
24  Filip Eriksson  1999  Helsingborgs Simsällskap            39.37   
Erik Boos  1999  Simklubben Sydsim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  10:34 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  16:43   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Krydhyllan 
14 år och yngre: Daniel Räisänen (1999) 32.00 
15 - 16 år: Daniel Kertes (1999) 30.27 2014-02-02 
17 - 99 år: Jacob Zeidler (1994) 29.54 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap            34.44   
Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            38.45   
Carl Löfgren  2003  Oskarshamns Simsällskap            38.49   
Oscar Grönborg  2002  Ängelholms Simsällskap            38.74   
Fredrik Nilsson  2002  Simklubben Triton            38.77   
Oliver Stålbrand  2002  Helsingborgs Simsällskap            40.07   
Alexander Kulagowski  2002  Malmö Kappsimningsklubb            40.65   
Emil Pettersson  2002  Simklubben Poseidon            40.79   
                     
 
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Krydhyllan 
14 år och yngre: Daniel Räisänen (1999) 32.00 
15 - 16 år: Daniel Kertes (1999) 30.27 2014-02-02 
17 - 99 år: Jacob Zeidler (1994) 29.54 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            31.13   
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap            31.47   
Joaquin Diaz  2001  Malmö Kappsimningsklubb            32.83   
Hampus Olsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            32.96   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim            32.97   
Jonathan Hiltonsson  2000  Simklubben Sydsim            33.45   
Victor Simic  2000  Täby Sim            34.38   
Jonathan Skog  2000  Klippans Simsällskap            34.53   
                     
 
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Krydhyllan 
14 år och yngre: Daniel Räisänen (1999) 32.00 
15 - 16 år: Daniel Kertes (1999) 30.27 2014-02-02 
17 - 99 år: Jacob Zeidler (1994) 29.54 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            29.61   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Triton            30.45   
Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            30.75   
Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon            30.99   
Olof Christoffersen  1994  Malmö Kappsimningsklubb            31.40   
Jonas Andersson  1996  Simklubben Poseidon            31.77   
Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen            31.85   
Isak Alin  1999  Täby Sim            32.70   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  16:43 
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  10:55   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Burlövs Bostäder 
14 år och yngre: Amanda Granborg (1999) 1:08.23 
15 - 16 år: Dinah Jönsson (1998) 1:07.92 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:02.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap    35.18        1:11.49   
Josephine Junehed  2002  Täby Sim    35.05        1:12.75   
Ellen Banestig  2002  Täby Sim    36.12        1:14.01   
Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim    35.62        1:14.30   
Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap    36.31        1:14.52   
Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    35.93        1:15.00   
Lisa Bergman  2002  S77 Stenungsund    36.68        1:16.01   
Wilma Svensson  2002  Helsingborgs Simsällskap    37.53        1:17.20   
Viktoria Dellhede  2003  Simsällskapet Iden    37.49        1:17.77   
10  Alva Back  2002  S77 Stenungsund    38.04        1:17.99   
11  Matilda Hoff  2003  Landskrona Simsällskap    37.80        1:18.27   
12  Hannah Olsson-Lindhé  2003  Trelleborg Sim    37.35        1:18.36   
13  Emma Andersson  2002  Helsingborgs Simsällskap    38.41        1:18.84   
14  Tilda Ericsson  2002  S71    39.26        1:19.58   
15  Olivia Skog  2002  Simklubben Lödde    39.08        1:19.65   
16  Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap    38.52        1:19.86   
17  Tilde Röiseth  2003  Landskrona Simsällskap    39.36        1:19.99   
18  Ida Björkdahl  2002  Malmö Kappsimningsklubb    38.59        1:20.29   
19  Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen    38.71        1:20.53   
20  Stina Pernius  2002  Oskarshamns Simsällskap    39.32        1:21.54   
21  Fanny Lindfors  2002  S71    39.45        1:21.70   
22  Sanna Bodsjö  2003  Växjö Simsällskap    39.91        1:21.98   
23  Lovisa Bjurnemark  2003  Malmö Kappsimningsklubb    39.58        1:22.09   
24  Felicia Lejox  2002  Simklubben Triton    39.76        1:22.31   
25  Sofia Juliusson  2002  Helsingborgs Simsällskap    39.51        1:22.34   
26  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap    40.30        1:22.47   
27  Sara Kjellnäs  2002  Helsingborgs Simsällskap    40.63        1:22.98   
28  Ellinor Stenhård  2002  Helsingborgs Simsällskap    39.52        1:23.51   
29  Josefin Dellhede  2003  Simsällskapet Iden    41.30        1:23.96   
Ella Jeppsson  2003  Simklubben Hajen            DNS   
Johanna Melin  2003  Simklubben Sydsim            DNS   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: Burlövs Bostäder 
14 år och yngre: Amanda Granborg (1999) 1:08.23 
15 - 16 år: Dinah Jönsson (1998) 1:07.92 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:02.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    35.66        1:12.13   
Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap    35.57        1:12.46   
Amanda Dittlau  2000  Helsingborgs Simsällskap    35.20        1:12.54   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    35.46        1:13.00   
Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    36.28        1:13.07   
Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim    35.79        1:13.37   
Klara Johansson  2001  Simklubben Sydsim    35.56        1:13.48   
Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    36.12        1:13.78   
Elin Melin  2000  Simklubben Poseidon    35.40        1:13.81   
10  Amanda Björkman  2001  Simklubben Poseidon    36.03        1:13.85   
11  Emma Vileus  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    36.28        1:14.29   
12  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    35.53        1:14.53   
13  Malin Sangfelt  2001  Täby Sim    36.21        1:14.86   
14  Emmy Johnsson  2001  Sjöbo Simsällskap    35.82        1:15.03   
15  Johanna Persson  2001  Täby Sim    37.00        1:15.49   
16  Thea Lindström  2000  Simklubben Triton    37.64        1:16.45   
17  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    37.08        1:16.74   
18  Julia Franks  2000  Täby Sim    36.95        1:16.90   
18  Linn Tufvesson  2001  Simklubben Poseidon    37.43        1:16.90   
20  Gabriella Henriksson  2000  Klippans Simsällskap    37.21        1:17.05   
21  Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen    37.34        1:17.18   
22  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    36.80        1:17.30   
23  Frida Nöu  2001  Täby Sim    38.22        1:17.82   
24  Hanna Lindahl  2000  Helsingborgs Simsällskap    37.92        1:18.03   
25  Ulrika von Buxhoeveden  2001  Sjöbo Simsällskap    38.83        1:18.95   
26  Emilia Frederiksen  2000  Trelleborg Sim    39.09        1:19.37   
27  Elly Palm  2001  Helsingborgs Simsällskap    38.63        1:19.96   
28  Vendela Augustsson  2000  Växjö Simsällskap    39.18        1:20.14   
29  Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    38.49        1:20.21   
30  Kajsa-Elsa Lindestam  2000  Simklubben Sydsim    39.54        1:21.33   
31  Smilla Hedlund  2001  Täby Sim    39.31        1:22.85   
32  Anna Ladis  2001  Täby Sim    40.08        1:22.91   
Kristina Isacson  2001  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: Burlövs Bostäder 
14 år och yngre: Amanda Granborg (1999) 1:08.23 
15 - 16 år: Dinah Jönsson (1998) 1:07.92 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:02.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    31.99        1:04.76   
Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    33.38        1:09.34   
Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    34.32        1:09.79   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    33.82        1:09.84   
Elin Rundblad  1999  Landskrona Simsällskap    34.48        1:11.66   
Ida Borg  1997  Simklubben Triton    34.97        1:12.79   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    35.27        1:12.82   
Emma Persson  1999  Simklubben Lödde    35.20        1:12.93   
Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap    35.80        1:13.22   
10  Hanna Liljegren  1998  Malmö Kappsimningsklubb    36.34        1:15.31   
11  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    35.93        1:15.48   
12  Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap    36.12        1:15.71   
13  Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    36.51        1:16.05   
14  Elin Moberg  1999  Simklubben Poseidon    37.13        1:16.97   
15  Vilma Flodfält  1999  Simklubben Sydsim    37.09        1:17.25   
16  Emma Taylor  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    37.77        1:18.17   
17  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    38.02        1:18.48   
18  Wilma Rönnäng  1998  Värnamo Simsällskap    39.42        1:20.88   
19  Tilda Vesterlund Kocsis  1999  Simklubben Sydsim    39.51        1:23.40   
20  Ida Andersson-Wulf  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    51.95        1:45.55   
Karin Thorén  1999  Täby Sim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  10:55 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  16:59   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Burlövs Bostäder 
14 år och yngre: Amanda Granborg (1999) 1:08.23 
15 - 16 år: Dinah Jönsson (1998) 1:07.92 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:02.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap    34.75        1:11.78   
Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap    35.06        1:12.72   
Josephine Junehed  2002  Täby Sim    34.99        1:12.79   
Ellen Banestig  2002  Täby Sim    35.42        1:13.33   
Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim    35.31        1:14.09   
Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    36.70        1:15.22   
Lisa Bergman  2002  S77 Stenungsund    36.18        1:15.38   
Wilma Svensson  2002  Helsingborgs Simsällskap    37.43        1:17.07   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Burlövs Bostäder 
14 år och yngre: Amanda Granborg (1999) 1:08.23 
15 - 16 år: Dinah Jönsson (1998) 1:07.92 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:02.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap    33.90        1:08.60   
Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    34.48        1:10.67   
Amanda Dittlau  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.79        1:10.93   
Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    35.61        1:12.53   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    35.34        1:13.35   
Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    36.31        1:13.88   
Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim    36.42        1:14.31   
Klara Johansson  2001  Simklubben Sydsim    35.94        1:14.57   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Burlövs Bostäder 
14 år och yngre: Amanda Granborg (1999) 1:08.23 
15 - 16 år: Dinah Jönsson (1998) 1:07.92 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:02.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    30.15        1:01.92  17-99 Åldersgrupp Rekord 
Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    33.13        1:08.58   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    34.06        1:09.71   
Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    34.92        1:10.87   
Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap    34.71        1:11.15   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    34.66        1:11.81   
Elin Rundblad  1999  Landskrona Simsällskap    34.58        1:11.95   
Ida Borg  1997  Simklubben Triton    35.31        1:13.40   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  16:59 
 
Resultat Gren 6 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  11:19   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: SCHENKER 
14 år och yngre: Isak Larsson (2000) 1:08.08 2014-02-02 
15 - 16 år: Petter Fredriksson (1997) 59.70 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 57.97 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    33.25        1:09.10   
Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap    33.93        1:09.55   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    34.49        1:09.99   
Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    34.98        1:10.67   
Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    34.85        1:11.30   
Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb    34.71        1:11.52   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    35.24        1:12.41   
Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap    34.89        1:12.66   
Thor Grandin  2002  Simklubben Triton    35.73        1:13.35   
10  Bo Beckman  2002  Malmö Kappsimningsklubb    36.56        1:15.29   
11  Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    36.44        1:15.31   
12  Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    36.52        1:15.90   
13  Gustav Lidbäck  2002  Simsällskapet Iden    36.56        1:16.00   
14  Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    37.28        1:16.09   
15  Oscar Klittbo  2002  Malmö Kappsimningsklubb    36.71        1:16.32   
16  Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde    37.07        1:17.15   
17  Arvid Nilsson  2003  Simklubben Triton    38.96        1:18.27   
18  Joel Henriksson  2003  Simklubben Poseidon    37.82        1:18.38   
19  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    38.78        1:19.48   
20  Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon    38.33        1:20.01   
21  David Sandström  2002  Helsingborgs Simsällskap    39.68        1:20.48   
22  Oscar Elfers  2002  Helsingborgs Simsällskap    39.82        1:20.92   
23  Felix Rosenkvist  2004  Simklubben Sydsim    39.60        1:21.35   
24  Måns Burmester-Lysell  2004  Simklubben Hajen    40.68        1:22.47   
25  Gabriel Olsson  2004  Trelleborg Sim    39.86        1:22.79   
26  Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim    39.84        1:23.31   
27  Gabriel Agardh  2003  Simklubben Hajen    40.53        1:24.56   
28  Jesper Ring  2003  Landskrona Simsällskap    40.83        1:25.01   
29  Emil Pettersson  2002  Simklubben Poseidon    41.15        1:27.26   
30  Ivan Sivolov  2003  Simklubben Poseidon    42.50        1:28.36   
Gustav Conradsen  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            DNS   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Simon Mattiasson Nazar  2002  Simklubben Poseidon            DNS   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: SCHENKER 
14 år och yngre: Isak Larsson (2000) 1:08.08 2014-02-02 
15 - 16 år: Petter Fredriksson (1997) 59.70 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 57.97 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    31.36        1:05.29   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    32.02        1:05.39   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    32.34        1:06.25   
Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    31.69        1:06.33   
Victor Simic  2000  Täby Sim    31.95        1:06.57   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    32.97        1:07.50   
Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    33.06        1:08.22   
Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton    32.83        1:08.44   
Andreas Aminoff  2000  Simklubben Hajen    33.38        1:09.06   
10  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb    34.55        1:09.71   
11  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    33.29        1:09.88   
12  Anton Jönsson  2001  Eslövs Simsällskap    34.30        1:10.11   
13  Pascal Björkman  2001  Simklubben Poseidon    33.80        1:10.64   
14  Tim Brinkhagen  2001  Simklubben Lödde    35.21        1:11.14   
15  Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    34.53        1:12.36   
16  Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    34.76        1:12.63   
17  Joar Modigh  2001  Simklubben Hajen    36.18        1:12.84   
18  Karl Liljegren  2001  Malmö Kappsimningsklubb    35.66        1:13.19   
19  Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim    35.01        1:13.41   
20  Primus Olsson  2000  Simklubben Ran    34.86        1:13.48   
21  Simon Ghidini  2001  Malmö Kappsimningsklubb    35.34        1:14.15   
22  Elliot Larsson  2000  Simklubben Lödde    35.61        1:14.19   
23  Andreas Bendrén  2001  Simsällskapet Iden    35.21        1:14.34   
24  Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    37.25        1:15.96   
25  Anton Forsberg  2001  Täby Sim    37.02        1:16.64   
26  Emil Wiberg  2001  Helsingborgs Simsällskap    38.33        1:17.54   
27  Alfred Thäng  2001  S77 Stenungsund    37.26        1:18.26   
27  Dag Unevik  2001  Väsby Simsällskap    38.05        1:18.26   
29  Sebastian Mickelsson  2001  Simklubben Triton    38.86        1:19.63   
30  Leonardo Nilsson  2000  Simklubben Ran    37.82        1:20.55   
Albert Nyhlén  2000  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Lars Hallberg  2001  Trelleborg Sim            DNS   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: SCHENKER 
14 år och yngre: Isak Larsson (2000) 1:08.08 2014-02-02 
15 - 16 år: Petter Fredriksson (1997) 59.70 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 57.97 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.56        58.21   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    28.64        58.58   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    30.02        1:02.47   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    30.42        1:03.14   
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    32.20        1:04.70   
Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    31.62        1:05.81   
Filip Wejfeldt  1997  Simsällskapet Iden    30.66        1:06.07   
Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    31.87        1:06.29   
Sten Ludvigsson  1998  Malmö Kappsimningsklubb    31.77        1:06.62   
10  Alexander Hedre  1999  Simklubben Poseidon    31.32        1:06.73   
11  Anton Sandberg  1999  Täby Sim    32.42        1:06.74   
11  Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton    32.82        1:06.74   
13  Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    32.47        1:06.80   
14  Ali Hariri  1996  Simklubben Ran    32.33        1:07.31   
15  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    33.64        1:07.66   
16  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    33.18        1:08.68   
17  Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb    33.03        1:08.98   
18  Gustav Östlund  1997  Simklubben Poseidon    33.47        1:08.99   
19  Oskar Skarin  1999  Simklubben Triton    34.12        1:09.64   
20  Richard Berg  1998  Simklubben Ran    33.50        1:09.72   
21  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    34.15        1:09.97   
22  Artin Shahsavar  1999  Simklubben Ran    33.92        1:09.98   
23  Marcus Karlin-Reteike  1999  Simklubben Ran    33.73        1:10.31   
24  Noah Svensson  1999  Värnamo Simsällskap    33.87        1:11.68   
25  Jacob Alexandersson  1995  S77 Stenungsund    35.60        1:12.45   
26  Philip Karlin-Reteike  1999  Simklubben Ran    35.90        1:13.97   
27  Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Ran    35.73        1:14.06   
28  Roy Hangård  1999  Simklubben Lödde    35.53        1:14.14   
29  Tobias Ranevi  1999  Simklubben Lödde    36.82        1:16.46   
30  Julian Kasapov Alexis  1999  Simklubben Sydsim    38.06        1:18.53   
31  Rickard Pettersson  1998  S77 Stenungsund    42.97        1:31.47   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  11:19 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  17:10   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: SCHENKER 
14 år och yngre: Isak Larsson (2000) 1:08.08 2014-02-02 
15 - 16 år: Petter Fredriksson (1997) 59.70 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 57.97 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    31.98        1:05.03  0-14 Åldersgrupp Rekord 
Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap    32.96        1:08.58   
Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    34.42        1:09.67   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    33.51        1:09.88   
Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb    34.33        1:10.42   
Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap    34.96        1:11.79   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    34.94        1:11.94   
Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    35.09        1:12.65   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: SCHENKER 
14 år och yngre: Isak Larsson (2000) 1:08.08 2014-02-02 
15 - 16 år: Petter Fredriksson (1997) 59.70 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 57.97 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    31.29        1:04.26   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    31.92        1:05.29   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    32.10        1:05.73   
Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    32.53        1:06.07   
Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton    32.63        1:07.22   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    33.12        1:07.44   
Victor Simic  2000  Täby Sim    33.04        1:08.52   
Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    33.16        1:08.95   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: SCHENKER 
14 år och yngre: Isak Larsson (2000) 1:08.08 2014-02-02 
15 - 16 år: Petter Fredriksson (1997) 59.70 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 57.97 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.10        57.14  17-99 Åldersgrupp Rekord 
Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    31.62        1:05.05   
Ali Hariri  1996  Simklubben Ran    31.54        1:05.83   
Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    31.86        1:06.16   
Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton    33.08        1:06.25   
Sten Ludvigsson  1998  Malmö Kappsimningsklubb    32.31        1:06.69   
Alexander Hedre  1999  Simklubben Poseidon    31.96        1:07.46   
Anton Sandberg  1999  Täby Sim    33.17        1:07.89   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  17:10 
 
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  12:08   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 7, 50m Frisim Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Coop Forum 
14 år och yngre: Ida Sandwång (2001) 28.23 2014-02-02 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 27.84 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 26.31 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alva Back  2002  S77 Stenungsund            29.02   
Sara Nobrell  2002  Simklubben Hajen            29.25   
Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap            29.30   
Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb            29.47   
Lisa Bengtsson  2002  Helsingborgs Simsällskap            29.60   
Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap            29.90   
Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            29.92   
Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Triton            29.97   
Stina Pernius  2002  Oskarshamns Simsällskap            29.98   
10  Linn Olsson  2002  Trelleborg Sim            30.10   
11  Felicia Lejox  2002  Simklubben Triton            30.35   
12  Ester Eilertsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb            30.37   
13  Ida Björkdahl  2002  Malmö Kappsimningsklubb            30.64   
14  Hanna Mirkhan  2003  Värnamo Simsällskap            31.03   
15  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap            31.13   
16  Wilma Svensson  2002  Helsingborgs Simsällskap            31.20   
17  Hanna Lindström  2002  S77 Stenungsund            31.76   
17  Viktoria Dellhede  2003  Simsällskapet Iden            31.76   
19  Fanny Lindfors  2002  S71            31.86   
20  Lovisa Bjurnemark  2003  Malmö Kappsimningsklubb            32.01   
21  Matilda Hoff  2003  Landskrona Simsällskap            32.09   
22  Ingrid Norstedt  2002  Helsingborgs Simsällskap            32.18   
23  Antonia Sandblom  2003  Simklubben Triton            32.28   
24  Tova Hegardt  2002  Simklubben Poseidon            32.33   
25  Carolina Åsberg  2002  Simklubben Lödde            32.37   
25  Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap            32.37   
27  Kristina Orban  2004  Malmö Kappsimningsklubb            32.46   
28  Isabelle Bengtsson  2002  Simklubben Poseidon            32.48   
29  Nina Nolén  2002  Simklubben Triton            32.49   
30  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen            32.53   
31  Tilde Röiseth  2003  Landskrona Simsällskap            32.90   
32  Lisa Bergman  2002  S77 Stenungsund            32.98   
33  Wilma Bergman  2002  S77 Stenungsund            33.01   
34  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap            33.10   
35  Bachira El-Laham  2002  Malmö Kappsimningsklubb            33.14   
36  Freja Werker  2003  Simklubben Hajen            33.27   
37  Tilda Ericsson  2002  S71            33.30   
38  Malin Pålsson  2002  Simklubben Triton            33.35   
39  Boel Bergquist  2003  Simklubben Poseidon            33.50   
40  Sanna Bodsjö  2003  Växjö Simsällskap            33.58   
Ella Jeppsson  2003  Simklubben Hajen            DNS   
Embla Börjesson  2002  Täby Sim            DNS   
Emilia Cokalic  2002  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 50m Frisim Damer, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: Coop Forum 
14 år och yngre: Ida Sandwång (2001) 28.23 2014-02-02 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 27.84 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 26.31 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon            28.00   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap            28.18   
Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap            28.29   
Nicola Lindell  2001  Malmö Kappsimningsklubb            28.70   
Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap            29.02   
Gabriella Henriksson  2000  Klippans Simsällskap            29.12   
Clara Thomasson  2001  Helsingborgs Simsällskap            29.17   
Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap            29.34   
Ebba Löfgren  2001  Vellinge-Näsets Simklubb            29.47   
10  Elin Melin  2000  Simklubben Poseidon            29.57   
11  Maja Jönsson  2001  Helsingborgs Simsällskap            29.79   
12  Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen            29.88   
13  Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim            30.09   
14  Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            30.10   
15  Thea Lindström  2000  Simklubben Triton            30.22   
16  Saga Miderbäck  2000  Simklubben Lödde            30.26   
17  Vivianne Olsson  2000  Simklubben Poseidon            30.40   
18  Hedda Nilsson-Halvardsson  2001  Sjöbo Simsällskap            30.42   
19  Ulrika von Buxhoeveden  2001  Sjöbo Simsällskap            30.47   
20  Ebba Bergström  2000  Växjö Simsällskap            30.65   
21  Amanda Trägårdh  2001  Helsingborgs Simsällskap            30.69   
22  Josefine Arvidsson  2001  Helsingborgs Simsällskap            30.85   
23  Alice Bengtsson  2000  Klippans Simsällskap            30.91   
24  Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim            30.99   
25  Hanna Nilsson  2000  Simklubben Hajen            31.20   
26  Jennie Johansson  2001  Klippans Simsällskap            31.21   
27  Moa Törneman  2001  Simsällskapet Iden            31.31   
28  Noemi Karlsson  2001  Simklubben Poseidon            31.37   
29  Alicia Virgili  2000  Vellinge-Näsets Simklubb            31.39   
30  Anna Ladis  2001  Täby Sim            31.45   
31  Kajsa Berglind  2001  Vellinge-Näsets Simklubb            31.56   
32  Julia Franks  2000  Täby Sim            31.85   
33  Kristina Kulcsar  2001  Malmö Kappsimningsklubb            31.92   
34  Tova Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap            32.12   
35  Augusta Jansson  2000  Malmö Kappsimningsklubb            32.21   
36  Laura Dorenda  2001  Landskrona Simsällskap            32.25   
37  Vendela Augustsson  2000  Växjö Simsällskap            32.58   
38  Alice Kron Larsson  2001  Malmö Kappsimningsklubb            32.70   
39  Elin Sjö  2001  Simsällskapet Iden            32.80   
40  Tilda Kjeldsen  2001  Täby Sim            33.19   
41  Felicia Jartelius  2001  Simklubben Triton            33.74   
Anna Lapadatovic  2001  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Matilda Johansdotter  2000  Simklubben Lödde            DNS   
Frida Nöu  2001  Täby Sim            DSQ   
Frida Tunheim-Glad  2001  Trelleborg Sim            DSQ   
Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim            DSQ   
Serena Gravrogk-Linde  2000  Simklubben Poseidon            DSQ   
                     
 
Gren 7, 50m Frisim Damer, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: Coop Forum 
14 år och yngre: Ida Sandwång (2001) 28.23 2014-02-02 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 27.84 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 26.31 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb            25.85  17-99 Åldersgrupp Rekord 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton            26.04  17-99 Åldersgrupp Rekord 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            26.51   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            26.66   
My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap            28.23   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap            28.30   
Anna Grahovac  1999  Malmö Kappsimningsklubb            28.59   
Maria Persson  1993  Simklubben Poseidon            28.59   
Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton            28.60   
10  Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            28.72   
11  Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap            29.05   
11  Marianne Dellwik  1997  Täby Sim            29.05   
13  Alexandra Volkova  1996  Simklubben Triton            29.07   
14  Emilia Andreasson  1996  S71            29.33   
15  Hanna Liljegren  1998  Malmö Kappsimningsklubb            29.40   
16  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim            29.68   
17  My Grewell  1998  Simklubben Sydsim            29.79   
18  Pauline Korssell  1997  Täby Sim            29.81   
19  Elin Rundblad  1999  Landskrona Simsällskap            29.92   
20  Emma Persson  1999  Simklubben Lödde            29.99   
21  Malin Svensson  1999  Simklubben Hajen            30.13   
22  Johanna Holmberg  1993  Simklubben Sydsim            30.14   
23  Olivia Torres  1999  Malmö Kappsimningsklubb            30.25   
24  Sofia Lennerthson  1999  Täby Sim            30.27   
25  Fanny Kruthammar  1999  Täby Sim            30.28   
26  Wilma Heij-Lindholm  1999  Simklubben Sydsim            30.36   
27  Julia Brinkhagen  1999  Landskrona Simsällskap            30.40   
27  Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim            30.40   
29  Jenny Thalin  1997  Malmö Kappsimningsklubb            30.41   
30  Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton            30.52   
31  Wilma Rönnäng  1998  Värnamo Simsällskap            30.88   
32  Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap            31.08   
33  Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap            31.25   
34  Julia Ström  1997  Trelleborg Sim            31.33   
35  Tilda Vesterlund Kocsis  1999  Simklubben Sydsim            31.39   
36  Sofia Christerson  1999  Simklubben Hajen            31.59   
37  Louise Dellhede  1999  Simsällskapet Iden            31.65   
38  Emma Taylor  1998  Vellinge-Näsets Simklubb            32.07   
39  Mikaela Bergh  1999  Täby Sim            33.55   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  12:08 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  17:24   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 7, 50m Frisim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Coop Forum 
14 år och yngre: Ida Sandwång (2001) 28.23 2014-02-02 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 27.84 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 26.31 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alva Back  2002  S77 Stenungsund            28.57   
Sara Nobrell  2002  Simklubben Hajen            28.84   
Lisa Bengtsson  2002  Helsingborgs Simsällskap            29.06   
Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap            29.31   
Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb            29.54   
Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap            29.75   
Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Triton            29.92   
Stina Pernius  2002  Oskarshamns Simsällskap            30.21   
                     
 
Gren 7, 50m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Coop Forum 
14 år och yngre: Ida Sandwång (2001) 28.23 2014-02-02 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 27.84 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 26.31 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon            27.75  15-16 Åldersgrupp Rekord 
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap            27.78   
Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap            28.13   
Nicola Lindell  2001  Malmö Kappsimningsklubb            28.83   
Gabriella Henriksson  2000  Klippans Simsällskap            28.90   
Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap            28.93   
Clara Thomasson  2001  Helsingborgs Simsällskap            29.01   
Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap            29.42   
                     
 
Gren 7, 50m Frisim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Coop Forum 
14 år och yngre: Ida Sandwång (2001) 28.23 2014-02-02 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 27.84 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 26.31 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton            25.49  17-99 Åldersgrupp Rekord 
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb            25.83   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            26.64   
My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap            27.76   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap            28.19   
Maria Persson  1993  Simklubben Poseidon            28.55   
Anna Grahovac  1999  Malmö Kappsimningsklubb            28.58   
Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton            28.83   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  17:24 
 
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  12:06   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 8, 50m Frisim Herrar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 26.35 2014-02-02 
15 - 16 år: Mika Persson (1998) 24.86 
17 - 99 år: Måns Hjelm (1992) 24.47 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim            27.11   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            27.15   
Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap            27.79   
Oliver Stålbrand  2002  Helsingborgs Simsällskap            28.24   
Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap            28.32   
Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap            28.77   
Joel Dahlgren  2002  Simklubben Ran            28.83   
Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde            28.96   
Thor Grandin  2002  Simklubben Triton            29.00   
10  David Sandström  2002  Helsingborgs Simsällskap            29.37   
11  Gustav Lidbäck  2002  Simsällskapet Iden            29.63   
12  Fredrik Nilsson  2002  Simklubben Triton            29.99   
13  Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim            30.05   
14  Daniel Li  2002  Simklubben Poseidon            30.37   
15  Oscar Elfers  2002  Helsingborgs Simsällskap            31.14   
16  Hampus Erdös  2003  Simklubben Lödde            31.22   
17  Arvid Nilsson  2003  Simklubben Triton            31.26   
18  Alfred Rosberg  2003  Sjöbo Simsällskap            31.31   
19  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim            31.38   
20  Oscar Grönborg  2002  Ängelholms Simsällskap            31.60   
21  Cesar Lindberg  2002  Malmö Kappsimningsklubb            31.64   
22  Ludvig Romare  2004  Trelleborg Sim            31.86   
23  Carl Löfgren  2003  Oskarshamns Simsällskap            32.30   
24  Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon            32.33   
25  Ivan Sivolov  2003  Simklubben Poseidon            32.42   
26  Jesper Ring  2003  Landskrona Simsällskap            32.64   
27  Gustav Conradsen  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            32.74   
28  Felix Rosenkvist  2004  Simklubben Sydsim            32.80   
29  Oscar Klittbo  2002  Malmö Kappsimningsklubb            32.94   
30  Alexander Kulagowski  2002  Malmö Kappsimningsklubb            33.30   
31  Joel Henriksson  2003  Simklubben Poseidon            33.49   
32  Noel Persson  2002  Simklubben Triton            33.73   
33  Rasmus Pedersen  2003  Landskrona Simsällskap            33.85   
34  Gabriel Agardh  2003  Simklubben Hajen            34.03   
35  Måns Burmester-Lysell  2004  Simklubben Hajen            34.33   
36  Markus Rydgren  2003  Landskrona Simsällskap            34.46   
37  Emil Pettersson  2002  Simklubben Poseidon            34.59   
38  Lucas Bontidean  2005  Simklubben Poseidon            35.43   
39  Melvin Malm  2004  Simklubben Poseidon            35.81   
40  Johan Rauer  2002  Simklubben Poseidon            36.82   
41  August Ramberg  2002  Malmö Kappsimningsklubb            40.72   
Alfred Rosberg  2003  Sjöbo Simsällskap            DNS   
Axel Hörestrand  2002  Simklubben Poseidon            DNS   
Jonathan Fröjd  2004  Simklubben Sydsim            DNS   
Simon Mattiasson Nazar  2002  Simklubben Poseidon            DNS   
                     
 
Gren 8, 50m Frisim Herrar, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 26.35 2014-02-02 
15 - 16 år: Mika Persson (1998) 24.86 
17 - 99 år: Måns Hjelm (1992) 24.47 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon            25.06   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            25.27   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            25.72   
Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap            26.58   
Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim            26.64   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim            26.86   
Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb            26.88   
Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton            26.88   
Hampus Olsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            26.97   
10  Felix Wetterborg  2001  Simklubben Triton            27.18   
11  Victor Åberg  2001  Helsingborgs Simsällskap            27.21   
12  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb            27.28   
13  Filip Kutlesovski  2000  Malmö Kappsimningsklubb            27.32   
14  Mirza Dzafic  2000  Växjö Simsällskap            27.42   
15  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb            27.49   
16  Jonathan Hiltonsson  2000  Simklubben Sydsim            27.50   
17  Daniel Lindkvist  2000  Trelleborg Sim            27.68   
18  Victor Simic  2000  Täby Sim            27.78   
19  Andreas Aminoff  2000  Simklubben Hajen            27.81   
20  Pascal Björkman  2001  Simklubben Poseidon            28.14   
21  Jonathan Skog  2000  Klippans Simsällskap            28.16   
22  Johan Alderbrink  2001  Helsingborgs Simsällskap            28.27   
23  Tim Brinkhagen  2001  Simklubben Lödde            28.37   
24  Simon Bonnevier  2001  Helsingborgs Simsällskap            28.41   
25  Filip Tanaskovic  2000  Helsingborgs Simsällskap            28.45   
26  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton            28.46   
27  Alessio Giambalvo  2001  Helsingborgs Simsällskap            28.51   
27  Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund            28.51   
29  Joaquin Diaz  2001  Malmö Kappsimningsklubb            28.66   
30  André Philipsson Eriksson  2001  Helsingborgs Simsällskap            28.68   
30  Simon Ljungbeck  2000  Simsällskapet Iden            28.68   
32  Elliot Larsson  2000  Simklubben Lödde            28.95   
33  Joar Modigh  2001  Simklubben Hajen            29.06   
34  Oliver Larsson  2001  Landskrona Simsällskap            29.14   
35  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap            29.24   
36  Arvid Scott  2001  Malmö Kappsimningsklubb            29.29   
37  Hans Gustafsson  2000  Växjö Simsällskap            29.34   
38  Axel Nordén  2001  Täby Sim            29.41   
39  Andreas Bendrén  2001  Simsällskapet Iden            29.81   
40  Dzevad Celikovic  2001  Landskrona Simsällskap            30.63   
Albert Nyhlén  2000  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Anton Forsberg  2001  Täby Sim            DNS   
Daniel Coleman  2000  Täby Sim            DNS   
Victor Halldén  2000  Täby Sim            DNS   
Wilhelm Lörinc  2000  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 8, 50m Frisim Herrar, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 26.35 2014-02-02 
15 - 16 år: Mika Persson (1998) 24.86 
17 - 99 år: Måns Hjelm (1992) 24.47 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen            24.57   
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            24.61   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            24.71   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            24.84   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            24.90   
Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon            25.04   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Triton            25.98   
Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon            25.98   
Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon            26.03   
10  Marcus Alexandersson  1997  S77 Stenungsund            26.11   
11  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap            26.32   
12  Jacob Alexandersson  1995  S77 Stenungsund            26.43   
13  Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden            26.51   
13  Oskar Skarin  1999  Simklubben Triton            26.51   
15  Teodor Cvijic  1999  Simklubben Sydsim            26.52   
16  Noah Svensson  1999  Värnamo Simsällskap            26.56   
17  Isak Alin  1999  Täby Sim            26.60   
18  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen            26.64   
19  Anton Sandberg  1999  Täby Sim            26.66   
20  Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton            26.87   
21  Ludwig Wemlén  1997  Malmö Kappsimningsklubb            27.03   
22  Oliver Simic  1998  Täby Sim            27.20   
23  Sten Ludvigsson  1998  Malmö Kappsimningsklubb            27.22   
24  Jonas Hagberg  1988  Malmö Kappsimningsklubb            27.26   
25  Filip Wejfeldt  1997  Simsällskapet Iden            27.37   
26  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon            27.41   
27  Marcus Skog  1996  Klippans Simsällskap            27.47   
28  Gabriel Olastuen  1999  Växjö Simsällskap            27.54   
29  Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb            27.69   
30  Marko Vasilijevic  1999  Simklubben Poseidon            27.75   
31  Eddie Halilovic  1999  Simklubben Sydsim            28.08   
32  Marcus Karlin-Reteike  1999  Simklubben Ran            28.17   
33  Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap            28.18   
34  Tobias Fernandez  1999  Täby Sim            28.19   
35  Elias Mårtensson  1997  Simklubben Sydsim            28.30   
36  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap            28.43   
37  Hugo Rogmark  1999  Simklubben Hajen            28.45   
38  Johan Persson  1998  Vellinge-Näsets Simklubb            28.65   
39  Adam Ringdahl  1998  Malmö Kappsimningsklubb            28.76   
40  Gustav Barnå  1999  Täby Sim            28.80   
41  Tobias Ranevi  1999  Simklubben Lödde            28.85   
42  Jesper Holmdahl  1999  S77 Stenungsund            28.93   
43  Jesper Hansson  1998  Trelleborg Sim            29.15   
44  Julian Kasapov Alexis  1999  Simklubben Sydsim            29.17   
45  Rickard Pettersson  1998  S77 Stenungsund            35.85   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  12:06 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  17:32   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 8, 50m Frisim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 26.35 2014-02-02 
15 - 16 år: Mika Persson (1998) 24.86 
17 - 99 år: Måns Hjelm (1992) 24.47 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim            26.34  0-14 Åldersgrupp Rekord 
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            26.80   
Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap            27.74   
Oliver Stålbrand  2002  Helsingborgs Simsällskap            28.02   
Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap            28.09   
Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap            28.29   
Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde            28.66   
Joel Dahlgren  2002  Simklubben Ran            28.85   
                     
 
Gren 8, 50m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 26.35 2014-02-02 
15 - 16 år: Mika Persson (1998) 24.86 
17 - 99 år: Måns Hjelm (1992) 24.47 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon            24.92   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            25.07   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            25.58   
Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb            26.45   
Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap            26.62   
Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim            26.72   
Hampus Olsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            26.73   
Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton            27.16   
                     
 
Gren 8, 50m Frisim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 26.35 2014-02-02 
15 - 16 år: Mika Persson (1998) 24.86 
17 - 99 år: Måns Hjelm (1992) 24.47 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen            24.20  17-99 Åldersgrupp Rekord 
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            24.31   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            24.52   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            24.89   
Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon            26.14   
Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon            26.18   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Triton            26.22   
Marcus Alexandersson  1997  S77 Stenungsund            26.42   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  17:32 
 
Resultat Gren 9 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  12:27   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Krydhyllan 
14 år och yngre: Hanna Rosvall (2000) 1:07.70 2014-02-02 
15 - 16 år: Cassandra Tran (1997) 1:04.80 
17 - 99 år: Therese Svendsen (1989) 1:03.82 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    31.60        1:09.36   
Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim    32.61        1:11.75   
Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    32.82        1:11.83   
Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    33.90        1:12.88   
Ellen Banestig  2002  Täby Sim    34.19        1:14.47   
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    35.14        1:15.15   
Saga Bodsjö  2002  Växjö Simsällskap    34.13        1:15.66   
Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Triton    35.99        1:15.94   
Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    34.39        1:16.05   
10  Smilla Malm  2003  Täby Sim    34.65        1:16.18   
11  Hannah Olsson-Lindhé  2003  Trelleborg Sim    34.39        1:16.32   
12  Emma Andersson  2002  Helsingborgs Simsällskap    35.93        1:17.75   
13  Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    35.27        1:18.05   
14  Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen    34.93        1:18.35   
15  Carolina Åsberg  2002  Simklubben Lödde    37.57        1:19.75   
16  Alva Back  2002  S77 Stenungsund    36.72        1:19.78   
17  Lisa Bengtsson  2002  Helsingborgs Simsällskap    36.61        1:21.31   
18  Julise Llupa  2002  Helsingborgs Simsällskap    36.63        1:23.29   
19  Ellinor Stenhård  2002  Helsingborgs Simsällskap    38.25        1:23.30   
20  Sofia Juliusson  2002  Helsingborgs Simsällskap    37.74        1:23.67   
21  Ingrid Norstedt  2002  Helsingborgs Simsällskap    38.71        1:24.35   
22  Freja Werker  2003  Simklubben Hajen    37.84        1:25.05   
23  Nina Nolén  2002  Simklubben Triton    38.16        1:25.14   
24  Olivia Skog  2002  Simklubben Lödde    38.44        1:25.25   
25  Antonia Sandblom  2003  Simklubben Triton    37.66        1:25.51   
26  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap    39.66        1:25.65   
27  Isabelle Bengtsson  2002  Simklubben Poseidon    39.04        1:25.90   
28  Matilda Hoff  2003  Landskrona Simsällskap    40.15        1:26.57   
29  Malin Pålsson  2002  Simklubben Triton    42.94        1:35.19   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: Krydhyllan 
14 år och yngre: Hanna Rosvall (2000) 1:07.70 2014-02-02 
15 - 16 år: Cassandra Tran (1997) 1:04.80 
17 - 99 år: Therese Svendsen (1989) 1:03.82 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.11        1:06.62   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.41        1:08.14   
Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.87        1:08.55   
Klara Johansson  2001  Simklubben Sydsim    31.58        1:08.70   
Clara Thomasson  2001  Helsingborgs Simsällskap    32.71        1:09.44   
Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    32.09        1:10.10   
Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    32.74        1:11.39   
Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap    32.07        1:11.53   
Emmie Lennberger  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.25        1:11.61   
10  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon    32.83        1:12.40   
11  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    32.94        1:12.90   
12  Emmy Johnsson  2001  Sjöbo Simsällskap    32.53        1:13.11   
13  Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim    34.12        1:13.32   
14  Nicola Lindell  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.02        1:13.85   
15  Emma Vileus  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    33.35        1:13.93   
16  Alexandra Jensen  2001  Täby Sim    34.08        1:14.50   
17  Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    34.94        1:15.31   
18  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    34.76        1:15.51   
19  Johanna Persson  2001  Täby Sim    34.76        1:15.65   
20  Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen    35.29        1:15.73   
21  Hedda Nilsson-Halvardsson  2001  Sjöbo Simsällskap    34.01        1:15.81   
22  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    34.88        1:15.82   
23  Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    34.70        1:16.15   
24  Isabella Frykholm  2001  Simklubben Ran    35.18        1:16.38   
25  Saga Miderbäck  2000  Simklubben Lödde    36.00        1:16.94   
26  Ebba Bergström  2000  Växjö Simsällskap    35.68        1:17.41   
27  Lisa Palmqvist  2000  Oskarshamns Simsällskap    35.65        1:18.78   
28  Tova Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    36.11        1:20.00   
29  Serena Gravrogk-Linde  2000  Simklubben Poseidon    35.90        1:20.29   
30  Moa Nilsson  2001  Helsingborgs Simsällskap    34.99        1:20.66   
Kajsa Gustavsson  2001  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Kristina Isacson  2001  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: Krydhyllan 
14 år och yngre: Hanna Rosvall (2000) 1:07.70 2014-02-02 
15 - 16 år: Cassandra Tran (1997) 1:04.80 
17 - 99 år: Therese Svendsen (1989) 1:03.82 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    29.22        1:02.13   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen    29.24        1:02.54   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    28.91        1:03.14   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb    30.09        1:04.91   
My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    31.14        1:08.11   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    31.66        1:09.30   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    32.83        1:10.13   
Wanda Dollmayer  1996  Malmö Kappsimningsklubb    30.46        1:10.90   
Johanna Holmberg  1993  Simklubben Sydsim    32.95        1:12.05   
10  Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde    32.61        1:12.10   
11  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    33.84        1:12.85   
12  Li Björner Oh  1998  Simklubben Hajen    32.60        1:12.99   
13  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    34.29        1:13.21   
14  Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton    33.53        1:13.22   
15  Julia Brinkhagen  1999  Landskrona Simsällskap    33.63        1:13.41   
16  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    34.45        1:15.37   
17  Sigrid Loid  1999  Täby Sim    34.48        1:18.44   
18  Josefin Nilsson  1999  Eslövs Simsällskap    36.45        1:19.06   
19  Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    38.14        1:23.59   
20  Louise Dellhede  1999  Simsällskapet Iden    39.37        1:25.35   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  12:27 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  17:48   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Krydhyllan 
14 år och yngre: Hanna Rosvall (2000) 1:07.70 2014-02-02 
15 - 16 år: Cassandra Tran (1997) 1:04.80 
17 - 99 år: Therese Svendsen (1989) 1:03.82 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    31.58        1:08.97   
Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim    32.41        1:11.56   
Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    33.27        1:12.21   
Saga Bodsjö  2002  Växjö Simsällskap    33.00        1:12.44   
Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    33.64        1:12.68   
Ellen Banestig  2002  Täby Sim    33.71        1:13.11   
Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Triton    35.36        1:15.89   
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    35.43        1:15.97   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Krydhyllan 
14 år och yngre: Hanna Rosvall (2000) 1:07.70 2014-02-02 
15 - 16 år: Cassandra Tran (1997) 1:04.80 
17 - 99 år: Therese Svendsen (1989) 1:03.82 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    30.89        1:04.91   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.97        1:07.08   
Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.02        1:07.87   
Clara Thomasson  2001  Helsingborgs Simsällskap    32.16        1:08.35   
Klara Johansson  2001  Simklubben Sydsim    31.88        1:10.36   
Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    32.59        1:10.52   
Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap    33.13        1:11.32   
Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    32.77        1:12.10   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Krydhyllan 
14 år och yngre: Hanna Rosvall (2000) 1:07.70 2014-02-02 
15 - 16 år: Cassandra Tran (1997) 1:04.80 
17 - 99 år: Therese Svendsen (1989) 1:03.82 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    28.90        1:01.44   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen    29.52        1:02.63   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb    30.02        1:04.79   
My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    31.28        1:07.90   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    31.77        1:08.29   
Wanda Dollmayer  1996  Malmö Kappsimningsklubb    31.08        1:08.67   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    32.97        1:11.54   
Johanna Holmberg  1993  Simklubben Sydsim    33.11        1:12.62   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  17:48 
 
Resultat Gren 10 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  12:51   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Herrar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Burlövs Bostäder 
14 år och yngre: Isak Larsson (2000) 1:03.69 2014-02-02 
15 - 16 år: Alfred Christensson (1998) 56.92 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 55.82 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    31.54        1:08.28   
Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    32.51        1:08.95   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    32.17        1:09.82   
Oliver Stålbrand  2002  Helsingborgs Simsällskap    32.22        1:11.16   
Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    33.24        1:12.22   
Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb    33.99        1:12.80   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    33.93        1:14.31   
Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    34.45        1:17.26   
Fredrik Nilsson  2002  Simklubben Triton    35.83        1:18.30   
Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon    35.12        1:18.30   
11  Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde    35.11        1:18.65   
12  Joel Dahlgren  2002  Simklubben Ran    38.02        1:22.38   
13  Ivan Sivolov  2003  Simklubben Poseidon    36.60        1:25.75   
14  Arvid Nilsson  2003  Simklubben Triton    39.06        1:28.08   
15  Carl Löfgren  2003  Oskarshamns Simsällskap    40.72        1:31.32   
16  Joel Henriksson  2003  Simklubben Poseidon    43.16        1:33.69   
17  Mohamad Hariri  2002  Simklubben Ran    43.29        1:34.25   
18  Jesper Franzén  2002  Simklubben Sydsim    42.19        1:34.39   
19  Jesper Ring  2003  Landskrona Simsällskap    42.87        1:35.65   
20  Markus Rydgren  2003  Landskrona Simsällskap    44.84        1:42.93   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Tim Larsson  2003  Simklubben Spiggarna            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Herrar, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: Burlövs Bostäder 
14 år och yngre: Isak Larsson (2000) 1:03.69 2014-02-02 
15 - 16 år: Alfred Christensson (1998) 56.92 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 55.82 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    28.41        1:01.17   
Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    29.00        1:03.15   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    28.49        1:03.21   
Dante Vollmer  2001  Helsingborgs Simsällskap    29.54        1:03.31   
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    29.70        1:03.85   
Linus Ljunghusen  2000  Simklubben Poseidon    30.18        1:04.17   
Primus Olsson  2000  Simklubben Ran    29.84        1:04.47   
Mirza Dzafic  2000  Växjö Simsällskap    29.81        1:05.04   
Khalil Al Said  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.04        1:05.99   
10  Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    30.13        1:06.04   
11  Joar Modigh  2001  Simklubben Hajen    30.80        1:06.18   
12  Simon Bonnevier  2001  Helsingborgs Simsällskap    30.84        1:06.23   
13  Leonardo Nilsson  2000  Simklubben Ran    30.70        1:07.88   
14  Anton Jönsson  2001  Eslövs Simsällskap    31.56        1:08.02   
15  Hampus Olsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.90        1:08.16   
15  Victor Åberg  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.10        1:08.16   
17  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    31.14        1:09.15   
18  Ricky Barabas  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.45        1:09.18   
19  Samuel Wiktor  2001  Malmö Kappsimningsklubb    31.96        1:09.21   
20  Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim    32.76        1:09.49   
21  Johan Alderbrink  2001  Helsingborgs Simsällskap    32.62        1:11.60   
22  Hans Gustafsson  2000  Växjö Simsällskap    32.42        1:11.94   
23  Jonathan Skog  2000  Klippans Simsällskap    33.04        1:12.00   
24  Alessio Giambalvo  2001  Helsingborgs Simsällskap    33.69        1:12.60   
25  Andres Pöllänen  2001  Täby Sim    33.42        1:12.67   
26  Axel Andrén  2001  Eslövs Simsällskap    33.21        1:13.40   
27  Felix Wetterborg  2001  Simklubben Triton    34.13        1:14.80   
28  Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim    34.35        1:14.96   
29  Douglas Romare  2001  Trelleborg Sim    34.94        1:15.61   
30  Elliot Larsson  2000  Simklubben Lödde    32.74        1:16.37   
31  Albert Gudermanis  2000  Simklubben Ran    36.93        1:18.36   
32  Oliver Larsson  2001  Landskrona Simsällskap    36.11        1:22.77   
Daniel Coleman  2000  Täby Sim            DNS   
Lars Hallberg  2001  Trelleborg Sim            DNS   
Victor Halldén  2000  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Herrar, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: Burlövs Bostäder 
14 år och yngre: Isak Larsson (2000) 1:03.69 2014-02-02 
15 - 16 år: Alfred Christensson (1998) 56.92 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 55.82 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    26.49        56.02   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    27.59        59.43   
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    28.89        1:00.73   
Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    28.91        1:01.05   
Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    28.86        1:01.24   
Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap    29.17        1:02.10   
Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    28.88        1:02.63   
Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    29.52        1:02.88   
Richard Berg  1998  Simklubben Ran    29.47        1:03.00   
10  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    28.23        1:03.75   
11  Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    29.73        1:04.86   
12  Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Ran    29.93        1:04.94   
13  Tobias Fernandez  1999  Täby Sim    29.89        1:05.29   
14  Alexander Dahlén  1999  Simklubben Poseidon    29.06        1:05.66   
15  Jacob Alexandersson  1995  S77 Stenungsund    30.42        1:05.78   
16  Gustav Barnå  1999  Täby Sim    30.81        1:06.07   
17  Ali Hariri  1996  Simklubben Ran    31.90        1:06.08   
18  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    31.57        1:06.14   
19  Anton Sandberg  1999  Täby Sim    31.70        1:06.73   
20  Gustav Östlund  1997  Simklubben Poseidon    31.01        1:07.04   
21  Johan Nilsson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    31.51        1:07.10   
22  Adam Ringdahl  1998  Malmö Kappsimningsklubb    30.75        1:07.26   
23  Filip Eriksson  1999  Helsingborgs Simsällskap    31.54        1:07.38   
24  Artin Shahsavar  1999  Simklubben Ran    30.78        1:07.68   
25  Marcus Henriksson  1997  Simklubben Hajen    30.88        1:08.14   
26  Teodor Cvijic  1999  Simklubben Sydsim    30.33        1:08.29   
27  Sebastian Andersson  1999  Simklubben Poseidon    30.55        1:09.77   
28  Roy Hangård  1999  Simklubben Lödde    32.57        1:09.83   
29  Marcus Alexandersson  1997  S77 Stenungsund    30.08        1:10.56   
30  Johan Persson  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    32.98        1:13.76   
31  Oliver Simic  1998  Täby Sim    33.13        1:15.54   
Mohammad Al Said  1998  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  12:51 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  06 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  17:58   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Burlövs Bostäder 
14 år och yngre: Isak Larsson (2000) 1:03.69 2014-02-02 
15 - 16 år: Alfred Christensson (1998) 56.92 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 55.82 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    30.38        1:05.74   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    31.15        1:06.18   
Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    32.35        1:09.72   
Oliver Stålbrand  2002  Helsingborgs Simsällskap    33.15        1:10.06   
Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    33.50        1:12.86   
Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    33.89        1:14.12   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    34.34        1:14.98   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Burlövs Bostäder 
14 år och yngre: Isak Larsson (2000) 1:03.69 2014-02-02 
15 - 16 år: Alfred Christensson (1998) 56.92 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 55.82 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    27.89        1:00.40   
Dante Vollmer  2001  Helsingborgs Simsällskap    29.07        1:01.60   
Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    28.81        1:02.35   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    28.26        1:02.80   
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    29.32        1:03.66   
Linus Ljunghusen  2000  Simklubben Poseidon    30.32        1:05.01   
Primus Olsson  2000  Simklubben Ran    29.45        1:05.24   
Mirza Dzafic  2000  Växjö Simsällskap    30.12        1:05.49   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Burlövs Bostäder 
14 år och yngre: Isak Larsson (2000) 1:03.69 2014-02-02 
15 - 16 år: Alfred Christensson (1998) 56.92 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 55.82 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    25.77        54.82  17-99 Åldersgrupp Rekord 
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    27.36        58.12   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    26.86        58.57   
Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap    29.19        1:01.71   
Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    29.19        1:01.81   
Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    29.02        1:02.16   
Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    29.40        1:04.74   
Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    30.82        1:05.26   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  06 februari 2016 
Licensierad till: Simklubben Sydsim  Utskriftstid  17:58 
 
Resultat Gren 11 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  TYR Sprint Meet 2016    Utskriftsdatum  07 februari 2016   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  09:29   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  06 februari 2016         
 
 
Gren 11, 200m Medley Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: SCHENKER 
14 år och yngre: Sandra Lendt (2000) 2:34.54 2014-02-03 
15 - 16 år: Sophie Hansson (1998) 2:26.25 
17 - 99 år: Mathilde Huss-Hansen (1994) 2:24.56 2014-02-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    33.97  1:17.92  2:02.55    2:39.84   
Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    33.68  1:16.10  2:01.18    2:40.13   
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    35.21  1:16.11  2:04.76    2:40.13   
Smilla Malm  2003  Täby Sim    35.58  1:18.28  2:02.88    2:41.04   
Saga Bodsjö  2002  Växjö Simsällskap    34.49  1:17.57  2:06.28    2:44.71   
Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim    33.48  1:15.22  2:05.19    2:44.98   
Josephine Junehed  2002  Täby Sim    36.58  1:17.26  2:06.71    2:45.80   
Emma Andersson  2002  Helsingborgs Simsällskap    35.48  1:20.34  2:08.48    2:46.07   
Wilma Svensson  2002  Helsingborgs Simsällskap    38.20  1:20.86  2:09.62    2:47.11   
10  Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    34.16  1:17.76  2:07.55    2:47.71   
11  Tova Hegardt  2002  Simklubben Poseidon    35.87  1:21.45  2:09.60    2:48.83   
12  Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen    34.42  1:20.33  2:09.54    2:49.70   
13  Hannah Olsson-Lindhé  2003  Trelleborg Sim    34.51  1:17.60  2:10.19    2:49.90   
14  Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    34.38  1:19.03  2:08.21    2:50.10   
15  Olivia Skog  2002  Simklubben Lödde    36.76  1:21.28  2:10.06    2:50.49   
16  Sara Kjellnäs  2002  Helsingborgs Simsällskap    37.66  1:23.51  2:10.45    2:51.31   
17  Carolina Åsberg  2002  Simklubben Lödde    36.94  1:21.50  2:13.64    2:51.45   
18  Viktoria Dellhede  2003  Simsällskapet Iden    37.89  1:20.81  2:13.50    2:51.49   
19  Vilma Rudolf  2002  Kappsimningsklubben Karpen    37.69  1:22.76  2:10.22    2:51.76   
20  Sanna Bodsjö  2003  Växjö Simsällskap    36.14  1:21.55  2:13.70    2:53.57   
21  Stina Pernius  2002  Oskarshamns Simsällskap    36.47  1:22.70  2:13.53    2:53.78   
22  Julise Llupa  2002  Helsingborgs Simsällskap    36.05  1:23.36  2:18.70    2:59.53   
Ella Jeppsson  2003  Simklubben Hajen            DNS   
                     
 
Gren 11, 200m Medley Damer, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: SCHENKER 
14 år och yngre: Sandra