Resultater for DM-H 2016, 1. Division
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit
Resultat Løb 28 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 28 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - 1. Division |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Horsens |
|
Udskriftstidspunkt |
10:51 |
|
|
Arrangør |
Horsens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 28, 200m Rygsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 1:59.23 2014-12-05 |
Nordisk Rekord Senior: Michelle Coleman (1993) 2:03.26 2014-11-22 |
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:03.50 2009-12-13 |
Dansk Rekord Junior: Pernille Larsen (1992) 2:06.27 2008-12-14 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Victoria Bierre |
2000 |
|
767 |
30.43 |
1:03.66 |
1:37.06 |
|
2:10.21 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Laura Glerup Jensen |
1998 |
|
712 |
30.99 |
1:04.51 |
1:38.76 |
|
2:13.47 |
|
|
Swim Team Odense |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Emilie Falbe-Hansen |
1999 |
|
703 |
31.32 |
1:05.39 |
1:39.88 |
|
2:14.07 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Liva Palmund |
2002 |
|
681 |
31.76 |
1:06.06 |
1:40.86 |
|
2:15.48 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Katrine B. Hansen |
1999 |
|
656 |
32.73 |
1:06.44 |
1:41.56 |
|
2:17.20 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Lotte Friis |
1988 |
|
640 |
33.03 |
1:07.71 |
1:42.85 |
|
2:18.33 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Jennifer Thorius Bek |
2000 |
|
572 |
33.56 |
1:08.97 |
1:46.05 |
|
2:23.62 |
|
|
Horsens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Nicoline Ingeman-Petersen |
2002 |
|
564 |
33.02 |
1:09.49 |
1:47.02 |
|
2:24.27 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Julie Stampe |
2002 |
|
537 |
34.28 |
1:11.13 |
1:48.98 |
|
2:26.62 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Katja Skovdal Lorentzen |
2003 |
|
532 |
34.26 |
1:11.54 |
1:49.79 |
|
2:27.07 |
|
|
Køge Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Pernille Pedersen |
2001 |
|
527 |
34.62 |
1:11.32 |
1:48.75 |
|
2:27.60 |
|
|
Køge Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Sofie Amalie J. Bisgaard |
2000 |
|
522 |
33.65 |
1:10.74 |
1:49.40 |
|
2:28.04 |
|
|
Horsens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Nicoline Bredahl |
2000 |
|
513 |
35.45 |
1:12.84 |
1:51.24 |
|
2:28.89 |
|
|
Silkeborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Marie-Louise Stentved |
2000 |
|
512 |
34.90 |
1:12.61 |
1:50.90 |
|
2:28.98 |
|
|
Herlev Svømning |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Maria Lund |
2003 |
|
501 |
35.05 |
1:13.69 |
1:52.28 |
|
2:30.03 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Gry Floor |
2000 |
|
479 |
35.30 |
1:13.45 |
1:52.92 |
|
2:32.28 |
|
|
Swim Team Odense |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Thea F. Johansen |
2003 |
|
471 |
34.46 |
1:13.10 |
1:53.49 |
|
2:33.22 |
|
|
Herlev Svømning |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Nanna Bøgild Lundahl |
2001 |
|
425 |
36.93 |
1:17.15 |
1:58.10 |
|
2:38.55 |
|
|
Silkeborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Horsens Svømmeklub |
Udskriftstidspunkt |
10:51 |
|