Tulokset Danish Open 2017
Alla löytyy kaikki kilpailun tulokset jaettuna kilpailujaksoihin.
Kisajakso
Resultat Løb 22 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 22 (Indledende) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
Danish Open 2017 |
|
Udskriftsdato |
04 april 2017 |
|
|
Stævne by |
København |
|
Udskriftstidspunkt |
11:10 |
|
|
Arrangør |
Dansk Svømmeunion & Hovedstadens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
Bassin |
50m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
01 april 2017 |
|
|
|
|
|
|
Løb 22, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Evgeny Rylov (1996) 1:53.97 2016-08-10 |
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 |
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Alexander Gliese |
1997 |
|
729 |
28.84 |
1:00.22 |
1:32.86 |
|
2:04.33 |
|
|
Umbc/retriever Aquatic Club |
2:02.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Andreas Kaas Elmgreen |
1999 |
|
697 |
30.01 |
1:00.57 |
1:34.73 |
|
2:06.23 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
2:00.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Gustav Friberg |
1997 |
|
692 |
29.31 |
1:01.21 |
1:33.99 |
|
2:06.50 |
|
|
Ringsted Svømme Klub |
2:08.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Alexander Wildenschild |
1997 |
|
657 |
30.52 |
1:03.29 |
1:35.96 |
|
2:08.70 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
2:06.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Lukas Gustafson |
1999 |
|
627 |
29.33 |
1:02.19 |
1:36.20 |
|
2:10.72 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:04.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Alfred August Grubert |
2001 |
|
624 |
31.50 |
1:04.79 |
1:37.82 |
|
2:10.97 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
2:08.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Johan Markus Mowinckel |
1995 |
|
615 |
30.13 |
1:03.70 |
1:37.44 |
|
2:11.59 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
2:13.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
William Matras |
1998 |
|
609 |
30.59 |
1:04.27 |
1:39.06 |
|
2:12.02 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
2:07.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Rasmus Nørfjand |
2000 |
|
605 |
30.95 |
1:04.70 |
1:38.87 |
|
2:12.32 |
|
|
Holstebro Svømme Club |
2:06.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Nicklas Östman Pedersen |
2002 |
|
595 |
30.81 |
1:04.56 |
1:39.01 |
|
2:13.00 |
|
|
Herlev Svømning |
2:08.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Linus Koefoed Weiss |
1999 |
|
585 |
31.40 |
1:05.76 |
1:39.88 |
|
2:13.75 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
2:09.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Luccas Dam Brenner |
2001 |
|
585 |
31.26 |
1:04.96 |
1:40.08 |
|
2:13.82 |
|
|
Herlev Svømning |
2:14.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Frederik Jessen |
1998 |
|
576 |
31.94 |
1:06.28 |
1:40.70 |
|
2:14.49 |
Deltager ikke i finalen |
|
Thisted Svømmeklub |
2:09.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Jonathan Müller |
1997 |
|
575 |
32.15 |
1:06.19 |
1:40.50 |
|
2:14.56 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
2:07.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Simon Lundby Pedersen |
1998 |
|
575 |
33.10 |
1:04.69 |
1:39.34 |
|
2:14.57 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
2:08.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Mads Witthøft |
2000 |
|
573 |
30.46 |
1:03.51 |
1:38.94 |
|
2:14.69 |
|
|
Kalundborg SK |
2:09.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Lars Lyhne |
1999 |
|
570 |
31.95 |
1:05.81 |
1:40.25 |
|
2:14.93 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
2:12.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Timon Wedekind |
1996 |
|
552 |
31.99 |
1:05.71 |
1:41.54 |
|
2:16.41 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
2:13.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Lucas Bruun Strøbek |
2001 |
|
546 |
32.84 |
1:07.73 |
1:42.64 |
|
2:16.86 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
2:12.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Nicolaj Løth Andersen |
2001 |
|
544 |
31.68 |
1:06.84 |
1:41.99 |
|
2:17.02 |
|
|
Horsens Svømmeklub |
2:11.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Jakob Schmidt |
1999 |
|
533 |
31.18 |
1:05.91 |
1:41.83 |
|
2:18.00 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
2:08.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Jon Riedel Pedersen |
1998 |
|
528 |
32.40 |
1:07.04 |
1:42.75 |
|
2:18.39 |
|
|
VAT Copenhagen-MK31 |
2:13.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Thor Nilsson Pedersen |
2000 |
|
524 |
33.48 |
1:08.26 |
1:43.91 |
|
2:18.75 |
Deltager ikke i finalen |
|
Gladsaxe Svømmeklub |
2:09.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Nikolai Hougaard |
1999 |
|
519 |
31.79 |
1:07.49 |
1:44.01 |
|
2:19.26 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
2:10.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Sebastian Bidstrup Lantz |
1999 |
|
517 |
31.68 |
1:07.36 |
1:43.99 |
|
2:19.44 |
Deltager ikke i finalen |
|
Vest-Brøndby |
2:09.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
Tobias Dan Hansen |
2002 |
|
489 |
31.37 |
1:07.79 |
1:44.93 |
|
2:21.98 |
Deltager ikke i finalen |
|
Herlev Svømning |
2:13.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
Daniel Berg Wenk |
2000 |
|
460 |
33.31 |
1:09.50 |
1:47.62 |
|
2:24.91 |
Deltager ikke i finalen |
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:14.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
04 april 2017 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub |
Udskriftstidspunkt |
11:10 |
|