2019-08-23   07:44:47
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Danish Open 2017

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Søndag Indledende kl. 10.00

Resultat Løb 12 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 12 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2017    Udskriftsdato  02 april 2017   
  Stævne by  København    Udskriftstidspunkt  12:27   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstadens Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  01 april 2017         
 
 
Løb 12, 200m Medley Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Daniel Skaaning  1993    756  25.93  57.00  1:34.07    2:05.12   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  2:03.42                 
                     
Nikola Trajkovic  1994    733  27.35  59.61  1:35.95    2:06.39   
  Umbc/retriever Aquatic Club  2:07.61                 
                     
Frans Johannessen  1992    730  26.84  1:01.34  1:37.35    2:06.60   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:03.96                 
                     
Frederik Rindshøj  1999    716  27.31  1:01.32  1:38.00    2:07.42   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:05.41                 
                     
Jacob M. Jørgensen  1997    700  27.32  1:01.64  1:38.62    2:08.34   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:04.49                 
                     
Arthur Dalén Ellegaard  2001    698  27.48  1:00.82  1:39.04    2:08.49   
  Lyngby Svømmeklub  2:11.60                 
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    690  27.45  59.00  1:37.38    2:09.00   
  Lyngby Svømmeklub  2:04.38                 
                     
Jonas Bruun Sleiman  1998    679  28.66  1:03.14  1:39.79    2:09.64   
  Esbjerg Svømmeklub  2:08.69                 
                     
Magnus B. Høgild  1999    673  27.44  1:01.75  1:40.08    2:10.06   
  Esbjerg Svømmeklub  2:07.41                 
                     
10  Olle Williamsson  1998    673  29.07  1:03.52  1:38.93    2:10.07   
  Helsingborgs Simsällskap  2:09.39                 
                     
11  Sebastian Tullberg  2000    669  27.32  1:01.45  1:40.65    2:10.29   
  Sigma Swim Birkerød  2:05.37                 
                     
12  Mikkel Gadgaard  1999    664  27.48  1:02.62  1:39.98    2:10.63   
  Esbjerg Svømmeklub  2:09.01                 
                     
13  Nelson Silva  1986    663  27.83  1:00.50  1:39.78    2:10.71   
  Med Swimming  2:07.45                 
                     
14  Johan Markus Mowinckel  1995    662  28.05  1:00.63  1:39.22    2:10.79   
  Aalborg Svømmeklub  2:13.33                 
                     
15  Alvi Hjelm  1996    658  28.08  1:02.08  1:40.62    2:11.02   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:07.14                 
                     
16  Halvor Arne Borgstroem  1997    642  27.92  1:02.17  1:40.35    2:12.14   
  Randaberg IL  2:08.42                 
                     
17  Lucas Bruun Strøbek  2001    634  28.50  1:04.13  1:42.21    2:12.65   
  Gentofte Svømme Klub  2:11.59                 
                     
18  Daniel Christian  1998    632  27.49  1:01.47  1:40.86    2:12.81   
  Farum Svømmeklub  2:07.13                 
                     
19  Jonathan Müller  1997    631  28.51  1:04.20  1:41.89    2:12.88   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:11.27                 
                     
20  Marcus Mantzius Mosegaard  2001    626  28.63  1:03.58  1:41.45    2:13.24   
  Slagelse Svømmeklub  2:10.70                 
                     
21  Alfred August Grubert  2001    618  28.14  1:00.82  1:41.45    2:13.83   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:14.34                 
                     
22  Frederik Jessen  1998    614  28.97  1:03.23  1:42.69    2:14.08  Deltager ikke i finalen 
  Thisted Svømmeklub  2:11.76                 
                     
23  Rasmus Steenberg  2000    612  28.30  1:04.74  1:42.14    2:14.26   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:11.66                 
                     
24  Jesper Frost Thomsen  1997    610  28.97  1:03.72  1:43.22    2:14.40   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:09.97                 
                     
25  Peter Vangsgaard  2000    600  28.90  1:03.77  1:43.52    2:15.13  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  2:16.67                 
                     
26  Christian Rasmussen  1998    600  28.91  1:06.53  1:44.44    2:15.14   
  Holstebro Svømme Club  2:15.59                 
                     
27  Rasmus Hasemann  1996    593  27.79  1:02.60  1:41.87    2:15.63   
  VAT Copenhagen-MK31  2:11.64                 
                     
28  Morten Due Nielsen  1999    591  28.09  1:04.36  1:42.78    2:15.77   
  Aalborg Svømmeklub  2:15.73                 
                     
29  Timon Wedekind  1996    586  29.63  1:04.80  1:43.25    2:16.21   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:17.34                 
                     
30  Jon Riedel Pedersen  1998    584  28.55  1:02.46  1:44.00    2:16.32   
  VAT Copenhagen-MK31  2:17.77                 
                     
31  Markus Bøjsen  1999    584  29.34  1:03.43  1:44.30    2:16.37   
  Holbæk Svømme Klub  2:16.77                 
                     
32  Mikkel Fogelberg Handberg  1998    583  29.32  1:04.30  1:44.57    2:16.39   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:14.95                 
                     
33  Nicklas Östman Pedersen  2002    582  28.78  1:03.02  1:44.64    2:16.48   
  Herlev Svømning  2:13.48                 
                     
34  Aksel Skrydstrup  2001    572  31.15  1:08.75  1:44.93    2:17.31  Deltager ikke i finalen 
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  2:15.12                 
                     
35  Bertram Dreyer Riis  2002    570  30.04  1:06.67  1:45.76    2:17.48   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:13.27                 
                     
36  Frederik Hatting Petersen  2000    569  28.62  1:03.61  1:43.58    2:17.54   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  2:16.92                 
                     
37  Viktor Christensen  1995    565  27.65  1:03.76  1:44.03    2:17.82   
  Køge Svømmeklub  2:07.64                 
                     
38  Matthias Bach Mikkelsen  2000    565  27.90  1:04.13  1:46.13    2:17.86   
  Kolding SK  2:17.25                 
                     
39  Mathias Vestergaard  2001    557  29.65  1:03.33  1:45.66    2:18.53   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:16.12                 
                     
40  Daniel Haahr Pallesen  1998    550  29.42  1:06.34  1:45.76    2:19.08   
  Aalborg Svømmeklub  2:17.65                 
                     
41  Malthe Burgaard  2000    548  28.40  1:06.67  1:46.74    2:19.28   
  H2Odense  2:17.07                 
                     
42  Magnus Mikkelsen  2001    545  29.13  1:07.91  1:47.01    2:19.55   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  2:14.41                 
                     
43  Christian Koch  1998    537  29.38  1:07.23  1:48.04    2:20.21   
  Horsens Svømmeklub  2:20.34                 
                     
44  Nicolaj Løth Andersen  2001    535  29.22  1:05.40  1:48.81    2:20.37   
  Horsens Svømmeklub  2:21.08                 
                     
45  Ulrik Blach Petersen  2001    535  29.65  1:07.21  1:47.65    2:20.41   
  Sigma Swim Birkerød  2:21.92                 
                     
46  Peter Birk  1996    535  29.07  1:05.95  1:45.15    2:20.42   
  Thisted Svømmeklub  2:12.86                 
                     
47  Tobias Andersen  1998    534  29.81  1:09.62  1:49.16    2:20.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:17.53                 
                     
48  Rókur Trygvason  2000    529  29.96  1:10.55  1:48.95    2:20.90   
  Ægir Klaksvik  2:25.32                 
                     
49  Mads Raaby Jensen  2001    524  28.20  1:04.51  1:46.77    2:21.39   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:17.07                 
                     
50  Hugin Naes Lave  2001    515  29.46  1:07.69  1:47.60    2:22.22   
  Suðuroyar Svimjifelag  2:30.31                 
                     
51  Sebastian Bidstrup Lantz  1999    512  30.18  1:07.17  1:49.00    2:22.45   
  Vest-Brøndby  2:14.62                 
                     
52  Johan Joensen  2000    497  29.76  1:08.77  1:49.75    2:23.84   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:16.97                 
                     
53  Lawrence Langley  2001    488  29.46  1:07.98  1:48.91    2:24.72   
  Aalborg Svømmeklub  2:19.79                 
                     
54  Mikkel Samsøe Borch  1997    483  29.46  1:07.38  1:51.24    2:25.20   
  Hvidovre Svømme Klub  2:16.82                 
                     
Christoffer H. Andersen  2002              DSQ  afs ryg på mave 
  Søllerød Svømmeklub  2:16.32                 
                     
Mikkel S. Hansen  2000              DSQ  afs ryg på maven 
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:09.83                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  02 april 2017 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  12:27 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner
IC Result Danmark