2019-12-09   17:42:37
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Sum Sim 50m

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  16 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  09:51   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Team Gamewi 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 
15 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
15 - 16 år: Måns Hjelm (1992) 52.68 2008 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    27.94        58.34   
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Ran    58.54        58.54   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    58.64        58.64   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    28.16        59.23   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    28.32        59.46   
Viktor Christiansson  1995  Tyringe Simsällskap    28.47        59.50   
Paulus Antblad  1995  Älmhults Simsällskap    28.34        59.57   
Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    28.60        59.66   
Hannes Nyström  1995  Södertörns Simsällskap    28.49        59.70   
10  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    29.37        59.73   
11  Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.80        59.80   
12  Simon Samson  1995  Simklubben Ran    28.61        59.86   
13  Alexander Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap    29.12        59.92   
14  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.43        59.94   
15  Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    28.55        1:00.31   
16  Joen Brynnel  1996  Simklubben Neptun    1:00.34        1:00.34   
17  Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    28.65        1:00.52   
18  Simon Rouf  1996  Järfälla Simsällskap    29.08        1:00.53   
19  Jonatan Andersson  1995  Simklubben Ran    28.96        1:00.55   
20  Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    28.92        1:00.58   
21  Oscar Kock  1995  Södertälje Simsällskap    28.80        1:00.71   
22  Oscar Pihl  1995  Helsingborgs Simsällskap    29.07        1:01.06   
23  Joakim Fleminggård  1995  Järfälla Simsällskap    29.20        1:01.07   
24  Leon Lindström  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    28.55        1:01.56   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Försök 15 år 
Sponsor: Team Gamewi 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 
15 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
15 - 16 år: Måns Hjelm (1992) 52.68 2008 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    26.46        54.86   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    26.86        55.64   
Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening    27.81        56.93   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    27.80        57.00   
Martin Janson  1994  Simklubben S 02    57.57        57.57   
Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb    27.04        57.66   
Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap    27.54        57.68   
Anton Lundin  1994  Simklubben Triton    27.70        57.73   
Alexander Berggren  1994  Alingsås SLS    27.90        57.98   
10  Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    28.44        58.11   
11  Mirnes Karisik  1994  Väsby Simsällskap    27.24        58.23   
12  Andreas Mann  1994  Värnamo Simsällskap    28.30        58.47   
13  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    27.80        58.50   
14  Elias Kirilmaz  1994  Väsby Simsällskap    58.68        58.68   
15  Julius Hjelm  1994  Simsällskapet Iden    58.69        58.69   
16  Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    28.61        58.75   
17  Andreas Rotstam  1994  Järfälla Simsällskap    27.93        58.77   
18  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    28.19        58.85   
19  Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde    58.97        58.97   
20  Henrik Rasmusson  1994  Helsingborgs Simsällskap    28.23        59.06   
21  Anton Sandäng  1994  Täby Sim    28.51        59.37   
22  David Lind  1994  Södertörns Simsällskap    28.50        59.44   
23  Mattias Hedman  1994  Sundsvalls Simsällskap    28.52        59.56   
24  Kalle Lindborg  1994  Motala Simsällskap    28.07        59.64   
25  Alexander Kotevski  1994  Tunafors Sportklubb    28.14        59.68   
26  Jens Barkentin  1994  Helsingborgs Simsällskap    28.67        59.69   
27  Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    1:00.42        1:00.42   
28  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    28.60        1:00.58   
29  Ambjörn Brynnel  1994  Simklubben Neptun    29.15        1:00.82   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Team Gamewi 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 
15 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
15 - 16 år: Måns Hjelm (1992) 52.68 2008 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
David Ernstsson  1992  Stockholmspolisens Sim IF    25.40        53.32   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    25.97        53.61   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    25.67        53.62   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    25.88        54.05   
Jesper Jonsson  1993  Växjö Simsällskap    26.49        54.22   
Joakim Hvalgren  1993  Södertörns Simsällskap    25.51        54.40   
Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton    25.97        54.40   
Jonas Holmström  1992  Malmö Kappsimningsklubb    25.80        54.45   
Pierre Zarebski  1992  Upsala Simsällskap    26.07        54.57   
10  Niklas Andersson  1992  Helsingborgs Simsällskap    26.41        54.68   
11  Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    26.16        54.74   
12  André Frodlund  1992  Helsingborgs Simsällskap    26.19        54.92   
13  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    26.69        55.08   
14  Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    26.67        55.11   
14  Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    26.07        55.11   
16  Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    27.18        55.15   
17  Michael Enzell  1992  Spårvägens Simförening    27.43        55.19   
18  Tim Jarnvik  1992  Helsingborgs Simsällskap    26.70        55.35   
19  Arvid Sandin  1992  Simklubben Ägir    26.13        55.38   
20  Per Bergman  1992  Simklubben Ägir    27.23        55.49   
21  Daniel Wiorek  1992  Simklubben Neptun    26.78        55.51   
22  Teo Roslund  1993  Kristianstads SLS    26.37        55.60   
23  Martin Nilsson  1993  Väsby Simsällskap    26.82        55.78   
24  Oscar Silvergran  1992  Simklubben Ägir    26.26        55.82   
25  Emil Nilsson  1992  Simklubben Ägir    27.06        55.83   
26  Marcus Svensson  1992  Simsällskapet Iden    26.84        55.88   
27  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap    27.69        55.90   
28  Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    27.10        55.95   
29  Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    26.44        56.09   
30  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    27.09        56.11   
31  Martin Glifberg  1992  Ystads Simsällskap    27.10        56.17   
32  Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    25.99        56.34   
33  Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    26.80        56.47   
34  Henrik Nordborg  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    26.72        56.70   
35  Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    27.12        56.79   
36  Andreas Myhrberg  1993  S71    27.11        56.90   
37  Jacob Thoft  1993  Simklubben Ran    27.52        57.81   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  16 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  09:51 
 
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  16 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  17:29   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Team Gamewi 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 
15 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
15 - 16 år: Måns Hjelm (1992) 52.68 2008 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    27.69        56.92   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    27.79        57.80   
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Ran    27.65        57.92   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    28.43        58.82   
Paulus Antblad  1995  Älmhults Simsällskap    27.89        58.87   
Viktor Christiansson  1995  Tyringe Simsällskap    28.63        59.23   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    28.11        59.74   
Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    28.95        1:00.61   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Team Gamewi 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 
15 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
15 - 16 år: Måns Hjelm (1992) 52.68 2008 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    25.08        52.88  15-15 Åldersgrupp Rekord 
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    26.34        54.41   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    27.09        55.18   
Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb    26.77        56.64   
Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening    27.56        57.02   
Alexander Berggren  1994  Alingsås SLS    27.73        57.44   
Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap    27.26        57.44   
Martin Janson  1994  Simklubben S 02    27.67        57.45   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Team Gamewi 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 
15 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
15 - 16 år: Måns Hjelm (1992) 52.68 2008 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    25.18        52.38  16-17 Åldersgrupp Rekord 
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    25.61        52.93   
David Ernstsson  1992  Stockholmspolisens Sim IF    25.40        53.07   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    25.68        53.31   
Jonas Holmström  1992  Malmö Kappsimningsklubb    25.57        53.91   
Jesper Jonsson  1993  Växjö Simsällskap    26.14        53.95   
Joakim Hvalgren  1993  Södertörns Simsällskap    25.58        54.21   
Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton    25.88        54.27   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  16 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  17:29 
 
Resultat Gren 2 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  16 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  10:11   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 2, 200m Fjärilsim Damer, Försök 15 år och yngre 
Sponsor: Randstad 
15 år och yngre: Lovisa Ericsson (1993) 2:20.15 2008 
16 - 17 år: Mikaela Laurén (1976) 2:17.29 1992 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    32.77  1:09.85  1:48.12    2:27.09   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    32.33  1:09.93  1:48.60    2:27.13   
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    32.66  1:09.45  1:47.68    2:28.79   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    32.68  1:10.90  1:49.90    2:29.29   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    32.28  1:10.34  1:50.98    2:30.73   
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    33.27  1:10.77  1:50.21    2:30.76   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    32.48  1:10.30  1:49.73    2:31.14   
Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap    33.48  1:11.17  1:50.68    2:31.80   
Emma Karell  1994  Norrtälje Simklubb    32.32  1:09.93  1:50.50    2:33.37   
10  Erika Kaspersson  1994  Eslövs Simsällskap    33.72  1:12.57  1:53.71    2:35.22   
11  Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    34.36  1:13.63  1:55.22    2:35.58   
12  Lisa Magnusson  1994  Bollnäs Simsällskap    34.20  1:14.18  1:55.21    2:36.40   
13  Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    34.31  1:13.97  1:55.07    2:36.51   
14  Anna Mathsson  1994  Simklubben Neptun    33.52  1:14.13  1:55.71    2:37.25   
15  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    33.46  1:11.08  1:52.79    2:38.25   
16  Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap    33.65  1:13.92  1:55.22    2:38.43   
17  Isabell Hellström  1994  Väsby Simsällskap    33.72  1:13.55  1:55.17    2:39.52   
18  Malin Blomquist  1994  Stockholmspolisens Sim IF    33.99  1:14.16  1:56.17    2:39.70   
19  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.10  1:15.75  1:57.92    2:40.44   
20  Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    34.77  1:15.85  1:58.45    2:40.98   
21  Sandra Engberg  1995  Simklubben Lödde    34.59  1:15.10  1:58.12    2:41.30   
22  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    34.19  1:14.73  1:58.17    2:41.52   
23  Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    33.50  1:13.00  1:55.69    2:42.62   
                     
 
Gren 2, 200m Fjärilsim Damer, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Randstad 
15 år och yngre: Lovisa Ericsson (1993) 2:20.15 2008 
16 - 17 år: Mikaela Laurén (1976) 2:17.29 1992 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    32.36  1:09.58  1:47.53    2:25.95   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.79  1:07.62  1:46.09    2:26.58   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    32.04  1:08.73  1:47.34    2:27.40   
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    33.53  1:10.83  1:49.67    2:29.19   
Nelly Hansson  1993  Ystads Simsällskap    32.66  1:10.02  1:50.02    2:29.36   
Jennie Andersson  1993  Väsby Simsällskap    33.64  1:10.72  1:49.72    2:29.49   
Linnea Gustafsson  1993  Södertörns Simsällskap    32.48  1:10.05  1:49.08    2:29.96   
Josefine Hansson  1992  Eslövs Simsällskap    33.85  1:11.81  1:51.09    2:30.11   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.99  1:11.43  1:50.33    2:32.26   
10  Matilda Bäckman  1993  Oskarshamns Simsällskap    31.24  1:07.71  1:48.18    2:32.60   
11  Emma Tall  1992  Växjö Simsällskap    32.42  1:10.40  1:51.41    2:32.85   
12  Cecilia Baron  1992  Järfälla Simsällskap    33.61  1:11.92  1:52.79    2:33.07   
13  Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton    32.90  1:11.03  1:51.32    2:33.33   
14  Malin Lorge  1993  Järfälla Simsällskap    33.39  1:11.17  1:51.59    2:33.54   
15  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    35.20  1:14.47  1:55.04    2:34.68   
16  Josefin Lindkvist  1993  Ludvika Simsällskap    32.75  1:10.80  1:52.31    2:34.73   
17  Therese Nord  1993  Järfälla Simsällskap    32.35  1:10.99  1:52.61    2:35.44   
18  Julia Olsson  1993  Simklubben Sydsim    33.66  1:11.70  1:52.60    2:35.65   
19  Madeleine Hagelbäck  1992  Väsby Simsällskap    33.59  1:12.40  1:53.73    2:37.65   
20  Maja Magnusson  1992  Bollnäs Simsällskap    34.22  1:14.15  1:55.53    2:39.04   
21  Paulina Johansson  1993  Motala Simsällskap    33.78  1:13.37  1:55.80    2:39.23   
22  Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap    35.23  1:14.46  1:55.85    2:39.73   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  16 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  10:11 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  16 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  17:43   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 2, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Randstad 
15 år och yngre: Lovisa Ericsson (1993) 2:20.15 2008 
16 - 17 år: Mikaela Laurén (1976) 2:17.29 1992 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    33.00  1:10.13  1:47.35    2:23.21   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    32.45  1:09.35  1:46.60    2:23.33   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    32.24  1:10.12  1:47.78    2:26.13   
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    33.28  1:10.46  1:48.57    2:26.49   
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    32.34  1:09.59  1:48.31    2:28.70   
Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap    33.26  1:11.36  1:50.90    2:30.61   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    32.92  1:10.56  1:50.54    2:31.64   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    32.88  1:11.56  1:52.89    2:34.88   
                     
 
Gren 2, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Randstad 
15 år och yngre: Lovisa Ericsson (1993) 2:20.15 2008 
16 - 17 år: Mikaela Laurén (1976) 2:17.29 1992 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.32  1:04.47  1:40.39    2:18.30   
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    32.59  1:09.28  1:47.01    2:24.66   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    32.09  1:08.54  1:47.49    2:26.61   
Nelly Hansson  1993  Ystads Simsällskap    32.38  1:09.19  1:48.20    2:26.75   
Jennie Andersson  1993  Väsby Simsällskap    34.07  1:11.25  1:49.88    2:29.49   
Josefine Hansson  1992  Eslövs Simsällskap    32.73  1:10.48  1:49.81    2:29.71   
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    33.62  1:11.24  1:50.32    2:30.51   
Linnea Gustafsson  1993  Södertörns Simsällskap    32.62  1:10.07  1:48.86    2:30.79   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  16 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  17:43 
 
Resultat Gren 3 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  16 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  10:33   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 3, 200m Ryggsim Herrar, Försök 15 år och yngre 
Sponsor: swimshop.se 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:10.23 2006 
16 - 17 år: Anders Kroon (1974) 2:06.36 1990 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    31.90  1:05.74  1:41.28    2:16.26   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    31.95  1:07.41  1:44.48    2:21.32   
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    31.70  1:07.18  1:44.58    2:21.38   
Julius Hjelm  1994  Simsällskapet Iden    33.99  1:10.10  1:46.74    2:22.97   
Anton Lundin  1994  Simklubben Triton    33.64  1:10.96  1:47.42    2:23.12   
David Lind  1994  Södertörns Simsällskap    33.31  1:09.40  1:46.68    2:25.07   
Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    2:25.97        2:25.97   
Markus Svensson  1995  Simklubben Ran    33.22  1:10.08  1:48.28    2:26.30   
Viktor Doder  1994  Sala Simsällskap    2:26.57        2:26.57   
10  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    2:26.79        2:26.79   
11  Mattias Carlbrand  1994  Karlskrona Simsällskap    2:27.08        2:27.08   
12  Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    34.35  1:11.19  1:49.20    2:27.31   
13  Henrik Rasmusson  1994  Helsingborgs Simsällskap    34.42  1:11.16  1:49.53    2:27.64   
14  Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    33.83  1:11.40  1:49.10    2:28.17   
15  Alexander Berggren  1994  Alingsås SLS    2:28.53        2:28.53   
16  Oscar Pihl  1995  Helsingborgs Simsällskap    34.03  1:11.53  1:50.18    2:28.57   
17  Hannes Nyström  1995  Södertörns Simsällskap    2:28.82        2:28.82   
18  Eric Rasmusson-Lindström  1994  Simklubben Hajen    2:29.18        2:29.18   
19  Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.19  1:13.31  1:52.38    2:30.84   
20  Markus Möricke  1994  Växjö Simsällskap    35.35  1:13.33  1:52.58    2:30.98   
21  Albin Hjortryd  1994  Kalmar Simsällskap    35.29  1:13.02  1:52.69    2:31.00   
22  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    35.28  1:14.47  1:53.66    2:32.74   
23  Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    2:34.26        2:34.26   
24  Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap    34.23  1:12.32  1:53.18    2:34.51   
                     
 
Gren 3, 200m Ryggsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: swimshop.se 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:10.23 2006 
16 - 17 år: Anders Kroon (1974) 2:06.36 1990 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    28.88  1:00.45  1:33.23    2:07.13   
Kristian Kron  1992  Södertörns Simsällskap    30.69  1:03.14  1:35.72    2:08.12   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.97  1:05.30  1:39.87    2:15.36   
Johan Ek  1992  Ystads Simsällskap    32.19  1:06.44  1:41.44    2:15.46   
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    31.19  1:05.14  1:40.43    2:15.71   
Martin Nilsson  1993  Väsby Simsällskap    31.15  1:05.39  1:41.08    2:16.32   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.61  1:05.55  1:41.03    2:16.51   
Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    31.91  1:06.87  1:42.43    2:17.38   
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    32.40  1:07.83  1:42.78    2:17.87   
10  Jesper Björk  1993  Järfälla Simsällskap    32.65  1:08.25  1:44.07    2:18.89   
11  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.38  1:05.66  1:42.18    2:19.25   
12  Niklas Högberg  1992  Wisby Simsällskap    32.22  1:07.51  1:43.91    2:19.73   
13  Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    31.97  1:07.62  1:44.64    2:20.67   
14  Magnus Sigurdsson  1993  Simklubben Ran    32.98  1:08.52  1:45.10    2:21.00   
15  Henrik Ocklind  1993  Upsala Simsällskap    32.41  1:08.09  1:44.94    2:21.29   
16  Rickard Wirsén  1993  Oskarshamns Simsällskap    33.20  1:08.92  1:45.57    2:21.69   
17  Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    33.39  1:09.95  1:47.39    2:23.02   
18  Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    32.77  1:09.07  1:46.44    2:23.37   
19  Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    32.44  1:08.61  1:46.66    2:23.43   
20  Henrik Nordborg  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    32.58  1:09.24  1:46.88    2:24.24   
21  Adrian Brynnel  1992  Simklubben Neptun    33.42  1:09.40  1:47.38    2:25.28   
22  Henrik Berg  1992  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.88  1:09.35  1:47.36    2:25.29   
23  David Schön-Svensson  1993  Malmö Kappsimningsklubb    33.66  1:10.53  1:48.67    2:25.59   
24  Kalle Dollmayer  1993  Malmö Kappsimningsklubb    33.80  1:10.33  1:48.74    2:26.06   
25  Fabian Modin  1993  Järfälla Simsällskap    33.40  1:09.94  1:48.26    2:27.00   
26  Emil Larsson  1992  Ängelholms Simsällskap    33.54  1:09.86  1:47.95    2:27.29   
27  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.90  1:10.15  1:49.27    2:27.32   
28  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    33.50  1:10.11  1:48.64    2:27.82   
29  Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim    33.02  1:09.91  1:49.14    2:27.84   
30  Adam Nylin  1992  Simklubben Hajen    33.08  1:09.69  1:48.20    2:29.00   
31  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    33.18  1:10.96  1:50.90    2:31.02   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  16 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  10:33 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  16 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  17:56   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 3, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: swimshop.se 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:10.23 2006 
16 - 17 år: Anders Kroon (1974) 2:06.36 1990 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    31.46  1:05.35  1:39.94    2:14.93   
Julius Hjelm  1994  Simsällskapet Iden    32.40  1:06.78  1:41.77    2:16.97   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    31.45  1:06.04  1:41.83    2:17.33   
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    31.58  1:06.15  1:42.20    2:18.24   
Anton Lundin  1994  Simklubben Triton    32.14  1:07.17  1:43.15    2:18.70   
David Lind  1994  Södertörns Simsällskap    32.78  1:07.86  1:45.17    2:22.46   
Markus Svensson  1995  Simklubben Ran    33.02  1:09.25  1:47.48    2:25.06   
Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    35.46  1:13.08  1:51.21    2:29.88   
                     
 
Gren 3, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: swimshop.se 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:10.23 2006 
16 - 17 år: Anders Kroon (1974) 2:06.36 1990 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kristian Kron  1992  Södertörns Simsällskap    30.08  1:01.75  1:33.48    2:04.75  16-17 Åldersgrupp Rekord 
Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    30.92  1:04.24  1:38.76    2:12.71   
Johan Ek  1992  Ystads Simsällskap    31.76  1:05.06  1:39.63    2:13.17   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.44  1:04.06  1:38.38    2:13.32   
Martin Nilsson  1993  Väsby Simsällskap    30.62  1:04.03  1:39.47    2:14.15   
Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    31.36  1:05.94  1:41.26    2:16.27   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.78  1:05.80  1:41.76    2:17.28   
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    32.10  1:08.01  1:43.12    2:17.65   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  16 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  17:56 
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  16 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  10:52   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: TYR 
14 år och yngre: Sofie Vellner (1986) 1:13.31 1999 
15 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    35.94        1:15.61   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    35.50        1:15.83   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.63        1:16.07   
Sara Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    36.80        1:17.60   
Josefine Schumacher  1995  Simklubben Neptun    36.82        1:18.27   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    37.50        1:18.78   
Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde    37.20        1:19.05   
Emelie Johansson  1996  Täby Sim    37.11        1:19.11   
Nadine Söderberg  1995  Helsingborgs Simsällskap    36.63        1:19.40   
10  Mikaela Bäck  1995  Väsby Simsällskap    37.46        1:19.56   
11  Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    38.12        1:19.81   
12  Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS    37.89        1:19.84   
13  Amelia Berlin  1995  Simklubben Sydsim    37.28        1:19.95   
14  Fanny Strömstedt  1996  Järfälla Simsällskap    38.42        1:20.09   
15  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    37.86        1:20.44   
16  My Arneke Möjne  1995  Linköpings Allmänna SS    38.37        1:20.93   
17  Johanna Nicklasson  1996  Karlsborgs Simklubb    38.57        1:21.20   
18  Jennie Svensson  1995  Bollnäs Simsällskap    39.20        1:21.31   
19  Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap    39.30        1:21.90   
20  Petra Johansson  1995  Södertörns Simsällskap    38.30        1:22.06   
21  Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    38.88        1:23.21   
22  Alma Thormalm  1996  Hvetlanda Simsällskap    38.05        1:23.74   
23  Veronica Mattsson Ceccon  1995  Stockholmspolisens Sim IF    40.94        1:23.90   
24  Elin Persson  1995  Simsällskapet Delfin    39.70        1:25.49   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Försök 15 år 
Sponsor: TYR 
14 år och yngre: Sofie Vellner (1986) 1:13.31 1999 
15 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap    34.56        1:14.92   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    35.99        1:15.67   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.17        1:17.70   
Tove Björk  1994  Spårvägens Simförening    36.96        1:18.20   
Frida Börnfors  1994  Simklubben Sydsim    37.04        1:18.37   
Johanna Fransson  1994  Markaryds Simsällskap    38.00        1:18.77   
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    37.44        1:19.17   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    36.96        1:19.69   
Stephanie Johansson  1994  Umeå Simsällskap    36.86        1:20.00   
10  Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    38.13        1:20.57   
11  Rebecka Ek  1994  Karlskoga Simförening    38.86        1:21.51   
12  Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    38.56        1:21.90   
13  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    39.00        1:22.12   
14  Saga Berntson  1994  Umeå Simsällskap    38.73        1:22.27   
15  Amalia Lind  1994  Upsala Simsällskap    39.04        1:22.52   
16  Felicia Lidström  1994  Upsala Simsällskap    38.83        1:22.71   
17  Lina Söderberg  1994  Simklubben Lödde    39.22        1:23.06   
18  Victoria Johnsson  1994  Älmhults Simsällskap    39.08        1:23.32   
19  Anna Ljung  1994  Kungälvs Simsällskap    38.64        1:23.71   
20  Lina Johansson  1994  Växjö Simsällskap    38.66        1:23.73   
21  Emma Svensson  1994  Simklubben Sydsim    39.43        1:23.87   
22  Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap    39.45        1:23.90   
23  Sandra Johnsson  1994  Helsingborgs Simsällskap    38.90        1:24.22   
24  Olivia Bång  1994  Simklubben Laxen    38.55        1:26.09   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: TYR 
14 år och yngre: Sofie Vellner (1986) 1:13.31 1999 
15 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap    33.66        1:12.07   
Elin Lindström  1993  Täby Sim    35.09        1:13.44   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    34.66        1:13.86   
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    34.90        1:14.03   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.44        1:14.37   
Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.19        1:14.55   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.48        1:14.99   
Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap    34.47        1:15.03   
Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    35.60        1:15.45   
10  Petra Wennberg  1993  Simklubben Sydsim    36.10        1:16.23   
11  Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap    36.65        1:16.30   
12  Karin Ademar  1993  Simklubben Lödde    36.02        1:16.82   
13  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.19        1:17.64   
14  Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap    36.79        1:17.78   
15  Sophie Näsström  1993  Spårvägens Simförening    36.21        1:17.85   
16  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    36.51        1:17.86   
17  Sara Lundbergh  1993  Ljungby Simsällskap    36.66        1:18.13   
18  Jessica Ugander  1992  Järfälla Simsällskap    36.21        1:18.46   
19  Beatrice Svensson  1992  Simklubben Hajen    37.54        1:18.50   
20  Erica Ackerstierna  1992  Simklubben Ena    36.59        1:19.52   
21  Paulina Johansson  1993  Motala Simsällskap    37.40        1:19.63   
22  Jessica Lindgren  1992  Sjöbo Simsällskap    37.36        1:20.39   
23  Paula Busic  1992  Växjö Simsällskap    37.75        1:20.47   
24  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    36.64        1:20.77   
25  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    38.86        1:20.80   
26  Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus    37.45        1:20.98   
27  Olivia Leung  1993  Karlskoga Simförening    39.55        1:23.73   
Johanna Nordlinder  1992  Täby Sim            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  16 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  10:52 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  16 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  18:08   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: TYR 
14 år och yngre: Sofie Vellner (1986) 1:13.31 1999 
15 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.85        1:12.88  0-14 Åldersgrupp Rekord 
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    35.36        1:14.41   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    35.45        1:14.76   
Sara Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    36.24        1:15.81   
Emelie Johansson  1996  Täby Sim    36.43        1:18.25   
Josefine Schumacher  1995  Simklubben Neptun    37.10        1:18.71   
Nadine Söderberg  1995  Helsingborgs Simsällskap    36.75        1:18.72   
Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde    37.32        1:18.72   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: TYR 
14 år och yngre: Sofie Vellner (1986) 1:13.31 1999 
15 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap    35.04        1:15.68   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    36.22        1:16.49   
Johanna Fransson  1994  Markaryds Simsällskap    36.32        1:16.83   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.96        1:17.17   
Tove Björk  1994  Spårvägens Simförening    36.67        1:17.20   
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    36.42        1:17.39   
Frida Börnfors  1994  Simklubben Sydsim    36.58        1:18.45   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    37.28        1:20.01   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: TYR 
14 år och yngre: Sofie Vellner (1986) 1:13.31 1999 
15 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap    33.68        1:11.90   
Elin Lindström  1993  Täby Sim    34.38        1:12.21   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    34.69        1:12.99   
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    34.69        1:13.52   
Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.05        1:13.90   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.01        1:13.95   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.41        1:14.12   
Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.09        1:14.14   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  16 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  18:08 
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  16 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  11:31   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 5, 400m Medley Herrar, Försök 15 år och yngre 
Sponsor: swimshop.se 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:47.94 2006 
16 - 17 år: Christoffer Wallin (1990) 4:33.14 2006 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    1:05.06  2:21.69  3:43.37    4:50.78   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    1:04.53  2:24.73  3:49.40    4:56.76   
Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    1:05.68  2:27.17  3:52.63    5:01.55   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:08.84  2:23.44  3:54.52    5:02.16   
Christoffer Sundkvist  1994  Väsby Simsällskap    1:03.76  2:24.40  3:51.31    5:02.82   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    1:10.80  2:32.69  3:53.91    5:03.32   
Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    1:06.08  2:25.07  3:54.45    5:04.39   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:06.78  2:26.04  3:54.83    5:06.41   
Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    1:08.63  2:29.98  3:56.45    5:08.97   
10  Mattias Demirian  1994  Järfälla Simsällskap    1:05.99  2:29.87  4:00.24    5:12.05   
11  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    1:09.26  2:25.67  4:01.33    5:12.06   
12  Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    1:11.09  2:32.15  4:07.54    5:14.75   
13  Anton Gomez  1995  Stockholmspolisens Sim IF    1:12.36  2:33.54  4:04.14    5:16.00   
14  Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde    1:11.08  2:34.94  4:05.79    5:17.71   
15  Nils Kalm  1995  Järfälla Simsällskap    1:11.27  2:39.30  4:08.29    5:19.45   
16  Carl-Henrik Henriksson  1994  Örnsköldsviks Allmänna SS    1:10.73  2:35.90  4:02.35    5:19.62   
17  Alexander Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap    1:12.89  2:35.84  4:12.45    5:20.85   
17  Jonatan Andersson  1995  Simklubben Ran    1:10.65  2:37.58  4:10.93    5:20.85   
19  Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    1:10.24  2:33.32  4:04.54    5:22.28   
20  Joakim Fleminggård  1995  Järfälla Simsällskap    1:12.93  2:37.82  4:13.75    5:23.53   
21  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:09.78  2:34.52  4:10.23    5:24.81   
22  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    1:12.11  2:35.72  4:13.25    5:28.00   
Emil Lövgren  1994  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Herrar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: swimshop.se 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:47.94 2006 
16 - 17 år: Christoffer Wallin (1990) 4:33.14 2006 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:02.92  2:15.85  3:38.99    4:43.29   
Kristian Kron  1992  Södertörns Simsällskap    1:03.84  2:15.14  3:41.41    4:44.57   
Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    1:02.27  2:18.34  3:41.52    4:47.84   
Viktor Björk  1992  Spårvägens Simförening    1:03.78  2:20.74  3:42.42    4:49.00   
Jesper Jonsson  1993  Växjö Simsällskap    1:00.68  2:15.55  3:42.28    4:49.25   
Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:02.57  2:19.65  3:43.39    4:50.45   
Michael Enzell  1992  Spårvägens Simförening    1:03.29  2:19.22  3:45.16    4:51.08   
Gustav Jerlvall-Jeppsson  1992  Linköpings Allmänna SS    1:04.83  2:22.14  3:46.25    4:53.45   
Johan Ek  1992  Ystads Simsällskap    1:07.98  2:21.46  3:47.46    4:55.81   
10  Rickard Wirsén  1993  Oskarshamns Simsällskap    1:06.37  2:20.59  3:47.29    4:56.96   
11  Jesper Björk  1993  Järfälla Simsällskap    1:03.96  2:22.99  3:53.07    4:58.40   
12  Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    1:08.92  2:31.00  3:53.16    4:59.17   
13  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    1:08.69  2:32.56  3:50.64    5:00.54   
14  Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    1:08.43  2:31.35  3:56.78    5:02.24   
15  Daniel Wiorek  1992  Simklubben Neptun    1:06.56  2:28.37  3:58.82    5:03.24   
16  Joel Gustavsson  1992  Ystads Simsällskap    1:09.26  2:31.23  3:57.85    5:05.38   
16  Robin Eskilsson  1993  Uddevalla Sim    1:05.96  2:25.66  3:58.11    5:05.38   
18  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:05.50  2:26.29  3:58.47    5:06.50   
19  Fabian Modin  1993  Järfälla Simsällskap    1:06.99  2:25.80  3:55.07    5:07.04   
20  Emil Bornerheim  1993  Karlskrona Simsällskap    1:05.41  2:26.02  3:56.69    5:08.25   
21  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    1:09.66  2:32.63  3:58.18    5:09.57   
22  Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    1:08.16  2:26.94  3:59.90    5:09.82   
23  Johannes Kärki  1993  S71    1:10.50  2:35.21  3:57.31    5:10.46   
24  Fredrik Wik  1993  Upplands-Bro Simsällskap    1:07.35  2:30.70  4:03.19    5:13.72   
Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  16 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  11:31 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  16 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  18:26   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 5, 400m Medley Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: swimshop.se 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:47.94 2006 
16 - 17 år: Christoffer Wallin (1990) 4:33.14 2006 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    1:04.34  2:20.72  3:42.53    4:46.52  0-15 Åldersgrupp Rekord 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    1:04.84  2:20.81  3:41.95    4:48.01   
Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    1:02.46  2:21.86  3:45.69    4:52.56   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:10.08  2:24.57  3:51.36    4:58.16   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    1:11.58  2:33.09  3:53.00    5:01.66   
Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    1:07.02  2:26.64  3:54.26    5:02.22   
Christoffer Sundkvist  1994  Väsby Simsällskap    1:04.27  2:26.85  3:54.24    5:05.70   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:07.20  2:27.97  3:55.91    5:06.87   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: swimshop.se 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:47.94 2006 
16 - 17 år: Christoffer Wallin (1990) 4:33.14 2006 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Kristian Kron  1992  Södertörns Simsällskap    1:03.27  2:12.99  3:34.19    4:36.20   
Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    1:01.18  2:15.12  3:35.84    4:40.21   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:03.06  2:16.53  3:38.12    4:40.61   
Viktor Björk  1992  Spårvägens Simförening    1:03.10  2:19.46  3:39.96    4:44.94   
Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:02.57  2:18.01  3:39.14    4:45.19   
Gustav Jerlvall-Jeppsson  1992  Linköpings Allmänna SS    1:03.86  2:19.83  3:41.43    4:47.61   
Michael Enzell  1992  Spårvägens Simförening    1:02.94  2:19.34  3:46.16    4:51.01   
Rickard Wirsén  1993  Oskarshamns Simsällskap    1:04.92  2:19.23  3:46.55    4:52.00   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  16 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  18:26 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  19 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  16:43   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 6, 4X100m Frisim Damer 16-17, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Freker 
16-17 år: LASS 3:58.82 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Täby Sim  1993  Täby Sim            3:52.06  0-999 Åldersgrupp Rekord 
  Lovisa Ericsson  1993      27.29  57.04      57.04   
  Elin Lindström  1993      28.59  1:00.33      1:57.37   
  Antonia Lantz  1993      28.05  58.43      2:55.80   
  Michelle Coleman  1993      26.62  56.26      3:52.06   
                     
Skövde SS  1992  Skövde Simsällskap            3:57.86   
  Erika Carlén  1994      28.50  59.84      59.84   
  Céline Bertrand  1995      27.91  59.37      1:59.21   
  Caroline Johansson  1992      28.38  59.26      2:58.47   
  Caroline Adolfsson  1993      27.23  59.39      3:57.86   
                     
Södertörns SS  1993  Södertörns Simsällskap            4:00.81   
  Anna Lillieström  1992      28.78  59.76      59.76   
  Amanda Jernberg  1992      28.93  1:00.86      2:00.62   
  Frida Truvé  1993      28.46  59.77      3:00.39   
  Linnea Gustafsson  1993      28.87  1:00.42      4:00.81   
                     
Lass  1992  Linköpings Allmänna SS            4:02.54   
  Caroline Palm  1992      28.03  58.88      58.88   
  Frida Jakobsson  1992      27.57  58.72      1:57.60   
  Vilma Ekström  1994      29.08  1:00.00      2:57.60   
  Frida Ulander  1993      30.34  1:04.94      4:02.54   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1992  Helsingborgs Simsällskap            4:03.51   
  My Fridell  1992      28.77  1:00.53      1:00.53   
  Rebecka Ekelund  1992      28.93  59.95      2:00.48   
  Filippa Wallin  1993      29.21  1:02.13      3:02.61   
  Emma Löfgren-Bengtson  1993      29.74  1:00.90      4:03.51   
                     
Mass Flickor Äldre  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:05.71   
  Miranda Bånnsgård  1992      28.78  1:00.34      1:00.34   
  Sofia Lindholm  1993      29.07  1:00.30      2:00.64   
  Emelie Zachrisson  1992      29.50  1:03.24      3:03.88   
  Emma Westman  1993      29.55  1:01.83      4:05.71   
                     
S02  1992  Simklubben S 02            4:09.10   
  Therese Josefsson  1993      29.59  1:01.81      1:01.81   
  Linn Allert  1992      29.53  1:02.40      2:04.21   
  Ebba Hellström  1992      29.38  1:01.03      3:05.24   
  Filippa Hammerin  1992      30.50  1:03.86      4:09.10   
                     
Västerås SS  1993  Västerås Simsällskap            4:09.45   
  Agnes Brandemark  1992      29.08  1:01.01      1:01.01   
  Veronika Fredholm  1993      29.05  1:00.93      2:01.94   
  Frida Berggren  1994      30.10  1:02.34      3:04.28   
  Sara Ottosson-Bixo  1995      31.49  1:05.17      4:09.45   
                     
SK Poseidon  1992  Simklubben Poseidon            4:10.12   
  Sandra Hörberg-Zdanowski  1992      29.42  1:01.86      1:01.86   
  Lovis Hyddmark  1993      30.01  1:03.65      2:05.51   
  Bella Widerström  1992      29.76  1:03.51      3:09.02   
  Wilma Thaning  1993      28.88  1:01.10      4:10.12   
                     
10  Malmö KK 1  1992  Malmö Kappsimningsklubb            4:12.02   
  Anna Fransson  1993      29.54  1:01.82      1:01.82   
  Kajsa Brorsson  1992      29.37  1:02.23      2:04.05   
  Joy Malmberg  1993      29.41  1:03.92      3:07.97   
  Golnaz Barjandi  1993      29.84  1:04.05      4:12.02   
                     
11  Landskrona S  1992  Landskrona Simsällskap            4:12.92   
  Jessica Anderberg  1992      29.71  1:02.48      1:02.48   
  Lisa Rigby  1994      29.29  1:02.22      2:04.70   
  Sophie Stoltenborg  1993      28.82  1:02.41      3:07.11   
  Caroline Andersson-Ekströ  1994      31.03  1:05.81      4:12.92   
                     
12  Järfälla S  1992  Järfälla Simsällskap            4:13.05   
  Therese Nord  1993      29.50  1:01.27      1:01.27   
  Cecilia Baron  1992      30.33  1:03.56      2:04.83   
  Malin Lorge  1993      29.51  1:01.94      3:06.77   
  Jessica Ugander  1992      30.94  1:06.28      4:13.05   
                     
13  Motala SS Damer  1992  Motala Simsällskap            4:13.27   
  Gabriella Ivarsson  1992      27.78  59.00      59.00   
  Emelie Karlsson  1993      31.39  1:04.77      2:03.77   
  Anna Johansson  1992      30.20  1:04.96      3:08.73   
  Sofia Sjöberg  1993      30.88  1:04.54      4:13.27   
                     
14  Karlskoga Sf  1992  Karlskoga Simförening            4:15.42   
  Patricia Hageräng  1992      29.46  1:01.84      1:01.84   
  Olivia Leung  1993      30.16  1:04.53      2:06.37   
  Rebecka Ek  1994      30.50  1:03.28      3:09.65   
  Anna Wärn  1992      31.07  1:05.77      4:15.42   
                     
Bollnäs SS  1992  Bollnäs Simsällskap            DSQ   
  Lisa Svensson  1992      30.06        1:02.30   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  19 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  16:43 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  16 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  19:04   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 7, 4X100m Frisim Damer 15OY, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Malmsten 
15 år och yngre: Täby Sim 4:02.36 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Göteborg Sim  1994  Göteborg Sim            4:07.44   
  Linnéa Bielicz  1994      29.44  1:00.82      1:00.82   
  Anna Gustafsson  1994      29.97  1:02.35      2:03.17   
  Viktoria Reinhold  1996      29.93  1:03.67      3:06.84   
  Anna Söderbergh  1994      29.48  1:00.60      4:07.44   
                     
Väsby SS Lag 1  1994  Väsby Simsällskap            4:07.95   
  Jaqueline Hippi  1996      29.84  1:02.57      1:02.57   
  Emma Arkenstrand  1994      29.26  1:00.78      2:03.35   
  Josefine Hippi  1994      29.53  1:02.14      3:05.49   
  Julia Robertsson  1995      29.50  1:02.46      4:07.95   
                     
Mass Flickor Yngre  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:09.89   
  Johanna Rempling  1995      30.45  1:03.76      1:03.76   
  Malin Westman  1995      29.54  1:01.67      2:05.43   
  Malin Sjöström  1995      30.65  1:04.95      3:10.38   
  Anna Rosén  1994      28.46  59.51      4:09.89   
                     
SK Sydsim Damer  1994  Simklubben Sydsim            4:09.93   
  Frida Börnfors  1994      28.58  59.87      59.87   
  Michelle Hansen  1994      29.50  1:02.08      2:01.95   
  Amelia Berlin  1995      30.05  1:03.16      3:05.11   
  Erika Hultman  1994      30.72  1:04.82      4:09.93   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1995  Helsingborgs Simsällskap            4:11.26   
  Rebecca Nilsson  1996      30.03  1:03.62      1:03.62   
  Louise Hansson  1996      28.72  1:00.52      2:04.14   
  Jeanette Reinert  1996      29.72  1:02.35      3:06.49   
  Sofie Sjöberg  1994      29.85  1:04.77      4:11.26   
                     
SK Neptun  1995  Simklubben Neptun            4:13.67   
  Rebecca Mattsson  1995      30.34  1:03.51      1:03.51   
  Jessica Eriksson  1995      29.42  1:02.39      2:05.90   
  Josefine Schumacher  1995      31.02  1:04.77      3:10.67   
  Jonna Dahlberg  1995      29.88  1:03.00      4:13.67   
                     
Täby Sim Lag 1  1994  Täby Sim            4:14.60   
  Elsa Ericsson  1995      29.73  1:02.79      1:02.79   
  Alexandra Uusaro  1995      30.27  1:04.24      2:07.03   
  Jessica Hellström  1994      29.84  1:03.82      3:10.85   
  Louise Åberg  1995      29.96  1:03.75      4:14.60   
                     
S02  1994  Simklubben S 02            4:15.58   
  Anna Sirenius Lundberg  1994      30.69  1:03.27      1:03.27   
  Amanda Zetterström  1994      29.48  1:02.69      2:05.96   
  Tilde Lundmark  1995      30.38  1:04.10      3:10.06   
  Klara Simonsson  1995      31.21  1:05.52      4:15.58   
                     
Järfälla S Lag 1  1994  Järfälla Simsällskap            4:16.02   
  Josefin Eriksen  1995      29.94  1:02.84      1:02.84   
  Linda Baron  1995      30.23  1:02.70      2:05.54   
  Hanna Wideen  1994      30.87  1:05.07      3:10.61   
  Vanessa Vicko  1996      30.45  1:05.41      4:16.02   
                     
10  Södertörn SS Lag1  1994  Södertörns Simsällskap            4:16.30   
  Sara Hägglund-Björklund  1995      29.84  1:02.88      1:02.88   
  Carin Klasson  1995      31.57  1:05.44      2:08.32   
  Petra Johansson  1995      30.02  1:05.10      3:13.42   
  Josefin Hallman  1995      30.41  1:02.88      4:16.30   
                     
11  Umeå SS  1994  Umeå Simsällskap            4:16.50   
  Stephanie Johansson  1994      29.68  1:02.06      1:02.06   
  Lovisa Nyman  1994      30.13  1:03.56      2:05.62   
  Isabelle Nyström  1995      31.27  1:05.96      3:11.58   
  Saga Berntson  1994      30.64  1:04.92      4:16.50   
                     
12  SK Elfsborg  Simklubben Elfsborg            4:16.66   
  Lovisa Linderholm  1994      30.50  1:06.00      1:06.00   
  Josefine Heintz  1994      29.15  1:03.54      2:09.54   
  Hanna Gustavsson  1994      30.30  1:04.98      3:14.52   
  Felicia Eriksson  1994      29.70  1:02.14      4:16.66   
                     
13  Jönköpings SS  1994  Jönköpings Simsällskap            4:17.73   
  Elinn Gadmar  1994      30.70  1:03.49      1:03.49   
  Maria Galic  1995      30.24  1:03.25      2:06.74   
  Jennifer Hertzberg  1996      30.44  1:05.59      3:12.33   
  Felicia Wallgren  1995      30.66  1:05.40      4:17.73   
                     
14  Väsby SS Lag 2  1994  Väsby Simsällskap            4:18.04   
  Victoria Snekkenes  1994      30.65  1:04.29      1:04.29   
  Emma Sjösten  1996      30.31  1:04.96      2:09.25   
  Emelie Åkerström  1995      31.59  1:06.21      3:15.46   
  Tove Sparrman  1996      29.22  1:02.58      4:18.04   
                     
15  Trelleborg Kappsim  Föreningen Trelleborg Kappsim            4:18.87   
  Ida Lindborg  1994      28.65  59.97      59.97   
  Hedda Johansson  1995      31.63  1:06.62      2:06.59   
  Joy Hansson  1994      31.27  1:07.62      3:14.21   
  Amanda Davidsson  1994      30.52  1:04.66      4:18.87   
                     
16  Malmö KK 1  1994  Malmö Kappsimningsklubb            4:19.33   
  Cassandra Tran  1997      31.11  1:05.72      1:05.72   
  Wanda Dollmayer  1996      30.74  1:04.75      2:10.47   
  Lina Hinderup  1994      30.09  1:03.51      3:13.98   
  Cornelia Clarén  1997      31.05  1:05.35      4:19.33   
                     
17  Vellinge Näsets SK  1994  Vellinge-Näsets Simklubb            4:19.56   
  Rebecca Håkansson  1996      31.29  1:05.52      1:05.52   
  Linnéa Olsson  1994      28.46  1:00.79      2:06.31   
  Emelie Horn  1994      29.21  1:01.80      3:08.11   
  Johanna Keifer  1996      33.31  1:11.45      4:19.56   
                     
18  Spårvägen Sim  1994  Spårvägens Simförening            4:19.92   
  Emma Wahlström  1994      29.27  1:02.60      1:02.60   
  Helin Rahim  1995      30.35  1:04.20      2:06.80   
  Frida Cedergårdh  1995      31.15  1:06.22      3:13.02   
  Tove Björk  1994      32.08  1:06.90      4:19.92   
                     
19  Nkk  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:20.21   
  Josefine Rydberg  1995      30.55  1:03.71      1:03.71   
  Mireille Magnusson  1994      30.93  1:05.08      2:08.79   
  Elin Podéus  1997      31.76  1:06.62      3:15.41   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      30.14  1:04.80      4:20.21   
                     
20  Lass  1995  Linköpings Allmänna SS            4:20.76   
  My Arneke Möjne  1995      31.57  1:05.92      1:05.92   
  Victoria Forsman  1995      30.80  1:05.17      2:11.09   
  Sofia Zand  1997      31.09  1:04.53      3:15.62   
  Maria Bergqvist  1995      31.11  1:05.14      4:20.76   
                     
21  Motala SS  1994  Motala Simsällskap            4:21.69   
  Linn Johansson  1994      30.45  1:03.78      1:03.78   
  Alice Ivarsson  1996      29.70  1:02.50      2:06.28   
  Therese Karlsson  1995      31.99  1:07.96      3:14.24   
  Sofia Hedin  1994      31.94  1:07.45      4:21.69   
                     
22  SK Lödde  1994  Simklubben Lödde            4:22.52   
  Elin Mähl  1994      30.77  1:04.94      1:04.94   
  Jenny Tärnhuvud  1994      31.40  1:05.80      2:10.74   
  Rebecka Sylvander  1995      30.42  1:05.41      3:16.15   
  Nellie Ternblad  1995      31.03  1:06.37      4:22.52   
                     
23  Upsala Sim Lag 1  1994  Upsala Simsällskap            4:22.89   
  Astrid Blomqvist  1996      30.31  1:03.18      1:03.18   
  Julia Kindlund  1994      31.12  1:07.00      2:10.18   
  Felicia Lidström  1994      30.74  1:06.12      3:16.30   
  Lina Westerlund  1995      31.76  1:06.59      4:22.89   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  16 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  19:04 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  19 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  16:46   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 8, 4X100m Medley Herr 16-17, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Freker 
16-17 år: Täby Sim 4:07.26 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S Lag 1  1992  Helsingborgs Simsällskap            4:00.13  0-999 Åldersgrupp Rekord 
  Gustav Åberg Lejdström  1992      28.82  59.77      59.77   
  Marcel Ballin  1993      31.08  1:07.72      2:07.49   
  Patrik Ujlaki  1992      26.94  58.59      3:06.08   
  Niklas Andersson  1992      25.68  54.05      4:00.13   
                     
Lass  1992  Linköpings Allmänna SS            4:01.76  0-999 Åldersgrupp Rekord 
  Oscar Ekström  1994      30.17  1:01.95      1:01.95   
  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993      31.34  1:07.45      2:09.40   
  Alexander Linge  1992      25.57  55.89      3:05.29   
  Gustav Jerlvall-Jeppsson  1992      26.50  56.47      4:01.76   
                     
SS Iden  1992  Simsällskapet Iden            4:04.73   
  Måns Hjelm  1992      27.63  57.54      57.54   
  Marcus Svensson  1992      31.13  1:07.82      2:05.36   
  Martin Svensson  1994      29.08  1:03.79      3:09.15   
  Fredrik Hansen  1992      26.20  55.58      4:04.73   
                     
Uddevalla Sim  1992  Uddevalla Sim            4:05.59   
  Jacob Fredriksson  1992      30.04  1:02.01      1:02.01   
  Gulliver Koch  1992      31.25  1:07.43      2:09.44   
  Robin Eskilsson  1993      29.14  1:02.71      3:12.15   
  Fredrich Risebrandt  1992      25.15  53.44      4:05.59   
                     
Karlstads SS P17  1992  Karlstads Simsällskap            4:09.65   
  Erik Gissén  1992      31.09  1:03.74      1:03.74   
  Nils Ivars  1993      32.86  1:10.29      2:14.03   
  Victor Westerlund  1992      27.70  1:00.36      3:14.39   
  Simon Vestin  1992      25.09  55.26      4:09.65   
                     
Södertörns SS  1993  Södertörns Simsällskap            4:10.81   
  Kristian Kron  1992      29.07  59.37      59.37   
  Eugene Chan  1992      33.66  1:14.20      2:13.57   
  Joakim Hvalgren  1993      26.87  59.25      3:12.82   
  Patrick Blixt  1993      27.02  57.99      4:10.81   
                     
SK Ägir  1992  Simklubben Ägir            4:11.40   
  Per Bergman  1992      31.59  1:04.87      1:04.87   
  Arvid Sandin  1992      31.49  1:08.81      2:13.68   
  Oscar Silvergran  1992      27.58  1:02.11      3:15.79   
  Emil Nilsson  1992      26.49  55.61      4:11.40   
                     
Kungälvs SS  1992  Kungälvs Simsällskap            4:11.99   
  Daniel Jodin  1992      30.82  1:03.68      1:03.68   
  Joakim Löfgren  1992      32.66  1:10.22      2:13.90   
  Ossian Arvidsson  1992      28.51  1:01.50      3:15.40   
  Johan Hildesson  1992      26.91  56.59      4:11.99   
                     
SK Neptun  1992  Simklubben Neptun            4:12.08   
  Adrian Brynnel  1992      32.49  1:07.47      1:07.47   
  Patric Ridell  1993      31.38  1:07.88      2:15.35   
  Patrik Alsparr  1993      28.38  1:01.94      3:17.29   
  Daniel Wiorek  1992      25.71  54.79      4:12.08   
                     
10  Ystads SS  1992  Ystads Simsällskap            4:14.15   
  Johan Ek  1992      31.47  1:04.67      1:04.67   
  Martin Glifberg  1992      31.71  1:07.66      2:12.33   
  David Nicolaidis  1992      29.89  1:04.87      3:17.20   
  Joel Gustavsson  1992      27.34  56.95      4:14.15   
                     
11  Malmö KK 1  1992  Malmö Kappsimningsklubb            4:15.38   
  David Schön-Svensson  1993      31.90  1:07.17      1:07.17   
  Andreas Wejnerup  1992      31.96  1:10.99      2:18.16   
  Gustaf Gustafsson  1992      28.49  1:02.68      3:20.84   
  Jonas Holmström  1992      25.57  54.54      4:15.38   
                     
12  Upsala Sim Lag 1  1992  Upsala Simsällskap            4:16.92   
  Henrik Ocklind  1993      32.37  1:06.96      1:06.96   
  Pierre Zarebski  1992      30.94  1:07.24      2:14.20   
  David Hällman  1992      28.77  1:02.98      3:17.18   
  Viktor Umenius  1993      28.00  59.74      4:16.92   
                     
13  SK Elfsborg  Simklubben Elfsborg            4:17.09   
  Andreas Englund  1992      32.01  1:08.98      1:08.98   
  Melker Selin  1993      33.10  1:12.26      2:21.24   
  Jacob Larsson  1992      28.04  1:00.14      3:21.38   
  Tamas Katzer  1992      25.84  55.71      4:17.09   
                     
14  Mass Pojkar Äldre  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:18.49   
  Patric Kartberg  1992      31.34  1:04.78      1:04.78   
  Johannes Lampela  1992      34.61  1:14.40      2:19.18   
  Christoffer Carlsen  1992      27.97  1:03.09      3:22.27   
  Malcolm Granberg  1992      26.84  56.22      4:18.49   
                     
15  SK Ran Pojkar Lag 1  1992  Simklubben Ran            4:18.65   
  Magnus Sigurdsson  1993      33.74  1:09.31      1:09.31   
  Jacob Thoft  1993      32.14  1:09.99      2:19.30   
  Kawosh Farhangdoust  1993      28.03  1:01.29      3:20.59   
  Glen Fransson  1992      26.57  58.06      4:18.65   
                     
16  Nkk  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:19.54   
  Stefan Stojmenovic  1993      30.21  1:03.25      1:03.25   
  Robin Pålsson  1993      33.94  1:16.38      2:19.63   
  Fredrik Rosenberg  1993      28.34  1:02.06      3:21.69   
  Sebastian Karlsson  1992      26.78  57.85      4:19.54   
                     
17  Ängelholms SS  Ängelholms Simsällskap            4:21.15   
  Oskar Davidsson  1993      30.51  1:02.99      1:02.99   
  Gustav Andersson  1993      33.60  1:14.01      2:17.00   
  Jonathan Bondesson  1993      28.78  1:05.23      3:22.23   
  Emil Larsson  1992      26.74  58.92      4:21.15   
                     
18  Trollhättans SS  1992  Trollhättans Simsällskap            4:22.10   
  Martin Persson  1992      31.52  1:06.72      1:06.72   
  Simon Nilsson  1993      34.99  1:16.51      2:23.23   
  Gustav Eriksson  1994      27.64  1:00.01      3:23.24   
  Björn Marberg  1993      26.96  58.86      4:22.10   
                     
19  Skk  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            4:22.25   
  Joakim Engqvist  1993      32.73  1:08.19      1:08.19   
  Patrik Lantto  1992      34.16  1:14.53      2:22.72   
  Erik Schönning  1993      29.18  1:04.12      3:26.84   
  Philip Björklund  1992      26.40  55.41      4:22.25   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1992  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
  André Frodlund  1992      30.34        1:03.43   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  19 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  16:46 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  16 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  19:38   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 9, 4X100m Medley Herrar 15OY, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Malmsten 
15 år och yngre: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  1994  Väsby Simsällskap            4:21.47  0-999 Åldersgrupp Rekord 
  Markus Fürst  1996      31.62  1:05.05      1:05.05   
  Adrian Moradi  1994      35.58  1:18.38      2:23.43   
  Christoffer Sundkvist  1994      28.10  1:00.49      3:23.92   
  Elias Kirilmaz  1994      27.89  57.55      4:21.47   
                     
SK Ran Pojkar Lag 1  1994  Simklubben Ran            4:22.22   
  Markus Svensson  1995      32.03  1:06.77      1:06.77   
  Mats Westergren  1994      33.88  1:13.13      2:19.90   
  Ahmad Attellesey  1995      28.27  1:02.07      3:21.97   
  Simon Samson  1995      28.44  1:00.25      4:22.22   
                     
Spårvägen Sim  1994  Spårvägens Simförening            4:23.13   
  Adam Karlsson  1994      31.49  1:05.52      1:05.52   
  Daniel Ojaste  1994      35.89  1:18.41      2:23.93   
  Jesper Billquist  1994      28.52  1:02.32      3:26.25   
  Gustav Thorstrand  1994      27.34  56.88      4:23.13   
                     
Södertälje SS  1994  Södertälje Simsällskap            4:23.25   
  Adis Licina  1994      32.64  1:07.75      1:07.75   
  Jonathan Bjelkmark  1994      32.76  1:09.89      2:17.64   
  Theodor Hansson  1994      30.42  1:06.49      3:24.13   
  Ludwig Lord-Johansson  1994      27.65  59.12      4:23.25   
                     
Västerås SS  1994  Västerås Simsällskap            4:24.89   
  David Hallberg  1994      33.81  1:09.60      1:09.60   
  Emil Lövgren  1994      33.26  1:12.59      2:22.19   
  Marcus Aurén  1994      29.60  1:03.27      3:25.46   
  Johan Nyström  1994      28.10  59.43      4:24.89   
                     
SK Triton  1994  Simklubben Triton            4:25.37  0-999 Åldersgrupp Rekord 
  Anton Lundin  1994      31.03  1:04.60      1:04.60   
  Rasmus Wetterborg  1996      34.70  1:15.03      2:19.63   
  Henrik Nilsson  1994      29.38  1:04.56      3:24.19   
  Jonatan Jönsson  1994      28.82  1:01.18      4:25.37   
                     
Jönköpings SS  1994  Jönköpings Simsällskap            4:27.55   
  Axel Pettersson  1995      31.82  1:04.76      1:04.76   
  Sebastian Dobrescu  1994      33.35  1:14.65      2:19.41   
  Olof Karlsson  1996      30.40  1:07.18      3:26.59   
  Daniel Forndal  1997      29.11  1:00.96      4:27.55   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1995  Helsingborgs Simsällskap            4:28.39   
  Efrem Ghirmai  1996      33.50  1:10.27      1:10.27   
  Henrik Rasmusson  1994      34.95  1:14.39      2:24.66   
  Jens Barkentin  1994      28.65  1:03.47      3:28.13   
  Pontus Wallin  1996      28.78  1:00.26      4:28.39   
                     
Polisens IF  1997  Stockholmspolisens Sim IF            4:28.98   
  Anton Gomez  1995      33.64  1:08.55      1:08.55   
  Joel Falk Hansson  1994      34.20  1:13.32      2:21.87   
  Conrad Hildebrant  1995      30.99  1:07.63      3:29.50   
  Pontus Ericsson  1900      27.92  59.48      4:28.98   
                     
10  Järfälla S Lag 1  1994  Järfälla Simsällskap            4:29.11   
  Simon Rouf  1996      35.30  1:13.95      1:13.95   
  Nils Kalm  1995      34.59  1:15.24      2:29.19   
  Mattias Demirian  1994      27.84  1:01.86      3:31.05   
  Andreas Rotstam  1994      27.50  58.06      4:29.11   
                     
11  Kungsbacka SS  1994  Kungsbacka Simsällskap            4:30.54   
  Erik Asp  1995      33.99  1:12.22      1:12.22   
  Joel Georgy  1996      34.82  1:15.98      2:28.20   
  Erik Persson  1994      28.72  1:02.41      3:30.61   
  Viktor Hörndahl  1995      28.42  59.93      4:30.54   
                     
12  Skuru Ik  1999  Skuru Idrottsklubb            4:31.15   
  Joakim Uhlin  1994      33.32  1:11.45      1:11.45   
  Lachlan Mcpheat  1994      34.35  1:13.57      2:25.02   
  Sebastian Ridderskans  1994      29.02  1:05.70      3:30.72   
  Love Dahlstedt  1994      28.04  1:00.43      4:31.15   
                     
13  SK Elfsborg  Simklubben Elfsborg            4:32.18   
  Adam Paulsson  1995      33.42  1:08.60      1:08.60   
  Fredrik Olsson  1994      33.96  1:13.02      2:21.62   
  Martin Ohlsson  1994      30.74  1:10.94      3:32.56   
  Adrian Johannesson  1995      28.44  59.62      4:32.18   
                     
14  Mass Pojkar Yngre  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:34.07   
  Patrik Löfgren  1996      34.64  1:11.97      1:11.97   
  Ludvig Hazard  1995      34.57  1:14.50      2:26.47   
  Edvin Qvirist  1995      30.61  1:06.62      3:33.09   
  Anton Welliver  1995      29.05  1:00.98      4:34.07   
                     
15  S02  1994  Simklubben S 02            4:34.87   
  Alexander Dimcevski  1995      34.22  1:10.19      1:10.19   
  Filip Holmqvist  1994      37.46  1:19.51      2:29.70   
  Martin Janson  1994      30.93  1:07.29      3:36.99   
  Robert O´gorman  1995      26.71  57.88      4:34.87   
                     
16  SK Sydsim Herrar  1994  Simklubben Sydsim            4:35.41   
  Konstantin Lorenzen  1994      33.52  1:10.81      1:10.81   
  Hampus Nagy  1995      34.26  1:15.01      2:25.82   
  Alexander Hubner  1994      29.93  1:08.23      3:34.05   
  Bartosz Pawlik  1994      28.37  1:01.36      4:35.41   
                     
17  Väsby SS Lag 2  1994  Väsby Simsällskap            4:39.83   
  Oscar Zedendahl  1995      34.83  1:11.17      1:11.17   
  Andreas Gustavsson  1994      37.27  1:21.37      2:32.54   
  Johan Berg  1994      31.22  1:09.13      3:41.67   
  Mirnes Karisik  1994      26.82  58.16      4:39.83   
                     
18  Tyresö SS Lag 1  1994  Tyresö Simsällskap            4:40.70   
  Peter Nordbåge  1995      35.63  1:14.63      1:14.63   
  Christoffer Andersson  1994      33.70  1:11.72      2:26.35   
  Benjamin Fredriksson  1994      32.42  1:11.30      3:37.65   
  Carl Eliasson  1995      29.30  1:03.05      4:40.70   
                     
19  Södertörn SS Lag1  1994  Södertörns Simsällskap            4:45.52   
  Hannes Nyström  1995      33.09  1:08.88      1:08.88   
  David Lind  1994      35.47  1:17.35      2:26.23   
  Alexander Hellgren  1994      33.02  1:14.08      3:40.31   
  Marcus Stolt  1995      30.88  1:05.21      4:45.52   
                     
20  SK Ran Pojkar Lag 2  1994  Simklubben Ran            4:47.20   
  Rasmus Andersson  1995      35.23  1:13.19      1:13.19   
  Oskar Olofsson  1995      37.19  1:20.55      2:33.74   
  Jonatan Andersson  1995      30.26  1:06.24      3:39.98   
  Sigfrid Lindberg  1996      31.38  1:07.22      4:47.20   
                     
21  Ängelholms SS  Ängelholms Simsällskap            4:49.92   
  Felix Långberg  1995      37.75  1:17.71      1:17.71   
  Erik Öjstedt  1995      37.01  1:23.11      2:40.82   
  Pontus Jörgensen  1994      31.53  1:08.49      3:49.31   
  Fredrik Olofsson  1994      27.82  1:00.61      4:49.92   
                     
22  Mass Poikar Yngre Lag 2  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:50.38   
  Isak Eliasson  1996      36.08  1:15.32      1:15.32   
  Pontus Högberg  1994      38.00  1:21.95      2:37.27   
  Joachim Bratt  1995      31.42  1:09.13      3:46.40   
  Richard Wang  1995      30.35  1:03.98      4:50.38   
                     
Täby Sim  1994  Täby Sim            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  16 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  19:38 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  16 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  17:22   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 10, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Essenuoto 
15 år och yngre: Emilia Nilsson (1988) 9:13.14 2002 
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 8:54.54 2000 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    1:04.20  2:11.73  3:20.63  4:30.82  9:13.19   
          5:41.56  6:53.08  8:04.09       
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    1:06.60  2:16.19  3:25.21  4:35.29  9:15.72   
          5:46.04  6:56.68  8:07.06       
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    1:07.11  2:17.29  3:27.79  4:39.31  9:21.88   
          5:50.08  7:01.27  8:12.78       
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    1:05.85  2:15.62  3:26.51  4:38.34  9:23.73   
          5:49.95  7:01.82  8:13.66       
Ellen Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap    1:06.50  2:18.36  3:30.13  4:42.35  9:28.17   
          5:54.07  7:05.77  8:17.76       
Sara Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    1:09.31  2:21.95  3:34.09  4:46.66  9:33.61   
          5:58.74  7:11.12  8:22.93       
Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    1:07.17  2:17.93  3:29.19  4:42.93  9:38.40   
          5:57.78  7:11.48  8:26.13       
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    1:08.73  2:21.41  3:34.81  4:48.15  9:43.27   
          6:01.21  7:15.43  8:29.83       
Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    1:09.35  2:23.39  3:37.46  4:52.11  9:43.30   
          6:06.88  7:19.92  8:33.06       
10  Erika Kaspersson  1994  Eslövs Simsällskap    1:08.89  2:21.99  3:35.83  4:50.02  9:48.32   
          6:04.98  7:20.02  8:35.16       
11  Emma Karell  1994  Norrtälje Simklubb    1:09.62  2:23.51  3:37.88  4:52.27  9:48.54   
          6:06.94  7:21.67  8:36.26       
12  Anna Jonsson  1994  Nyköpings Simsällskap    1:09.35  2:24.86  3:40.62  4:55.48  9:48.65   
          6:09.95  7:23.84  8:36.77       
13  Lovisa Nyman  1994  Umeå Simsällskap    1:07.31  2:19.61  3:34.36  4:48.85  9:50.86   
          6:04.00  7:20.36  8:36.60       
14  Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    1:09.76  2:23.75  3:38.16  4:52.54  9:51.40   
          6:07.59  7:22.83  8:38.51       
15  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    1:08.73  2:22.11  3:35.69  4:49.78  9:51.42   
          6:05.11  7:20.30  8:36.25       
16  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    1:07.43  2:20.89  3:35.36  4:50.55  9:52.54   
          6:05.53  7:21.58  8:37.66       
17  Linn Johansson  1994  Motala Simsällskap    1:10.42  2:25.10  3:39.13  4:54.06  9:55.76   
          6:09.89  7:25.36  8:41.69       
18  Paulina Björkbacka  1995  Bollnäs Simsällskap    1:10.07  2:24.89  3:40.97  4:57.65  10:04.06   
          6:15.13  7:32.20  8:49.85       
19  Lisa Magnusson  1994  Bollnäs Simsällskap    1:09.59  2:25.99  3:41.86  4:59.11  10:07.07   
          6:16.12  7:33.88  8:50.90       
20  Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:09.68  2:25.63  3:41.42  4:57.52  10:07.48   
          6:14.72  7:32.15  8:50.23       
21  Michelle Hansen  1994  Simklubben Sydsim    1:10.03  2:25.99  3:44.49  5:01.63  10:13.47   
          6:20.10  7:38.49  8:57.47       
22  Josefine Bivesand  1995  Malmö Kappsimningsklubb    1:12.67  2:30.34  3:47.80  5:05.37  10:15.54   
          6:22.94  7:40.98  8:59.21       
                     
 
Gren 10, 800m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Essenuoto 
15 år och yngre: Emilia Nilsson (1988) 9:13.14 2002 
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 8:54.54 2000 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:04.11  2:12.26  3:21.31  4:31.09  9:08.69   
          5:40.79  6:50.98  8:01.18       
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    1:06.65  2:16.28  3:26.48  4:36.37  9:10.20   
          5:46.73  6:56.43  8:04.66       
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:06.01  2:14.66  3:23.85  4:33.85  9:10.47   
          5:44.22  6:54.64  8:04.44       
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    1:07.53  2:19.12  3:31.86  4:44.48  9:27.06   
          5:56.27  7:08.95  8:19.89       
Veronika Fredholm  1993  Västerås Simsällskap    1:08.36  2:20.16  3:31.82  4:43.77  9:27.53   
          5:54.51  7:05.96  8:18.54       
Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    1:07.84  2:18.85  3:30.62  4:43.33  9:34.98   
          5:56.76  7:09.84  8:23.41       
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    1:08.82  2:22.34  3:36.36  4:49.91  9:40.82   
          6:03.37  7:16.57  8:30.09       
Frida Nilsson  1992  Nyköpings Simsällskap    1:07.70  2:19.96  3:33.30  4:46.25  9:40.98   
          6:00.99  7:15.34  8:30.26       
Josefin Lindkvist  1993  Ludvika Simsällskap    1:07.22  2:19.13  3:31.47  4:44.13  9:41.04   
          5:57.61  7:12.15  8:27.34       
10  Malin Lorge  1993  Järfälla Simsällskap    1:07.23  2:19.62  3:33.18  4:47.34  9:45.15   
          6:02.27  7:17.51  8:31.99       
11  Maja Magnusson  1992  Bollnäs Simsällskap    1:08.79  2:21.66  3:35.35  4:49.26  9:45.30   
          6:03.67  7:18.64  8:33.14       
12  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    1:08.03  2:20.69  3:34.35  4:48.52  9:48.57   
          6:03.90  7:20.15  8:35.03       
13  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:09.16  2:21.59  3:35.68  4:51.11  9:53.16   
          6:07.27  7:23.63  8:39.77       
14  Emelie Karlsson  1993  Motala Simsällskap    1:09.57  2:23.29  3:40.22  4:57.46  10:01.25   
          6:13.56  7:30.20  8:46.67       
15  Stina Lindberg  1993  Ljungby Simsällskap    1:09.36  2:24.03  3:39.60  4:55.59  10:03.76   
          6:12.63  7:29.55  8:47.40       
16  Linn Allert  1992  Simklubben S 02    1:10.74  2:25.71  3:42.44  4:59.48  10:07.61   
          6:17.23  7:35.34  8:52.89       
17  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    1:08.64  2:22.60  3:38.02  4:54.82  10:09.92   
          6:11.84  7:31.24  8:51.39       
18  Sofia Sjöberg  1993  Motala Simsällskap    1:10.46  2:26.19  3:42.84  5:00.88  10:10.72   
          6:18.25  7:37.10  8:55.26       
19  Olivia Lindqvist  1993  Stockholms Kappsimningsklubb    1:10.94  2:26.61  3:42.13  4:59.08  10:12.79   
          6:18.54  7:37.12  8:55.77       
20  Hanne Otzen  1993  S71    1:11.57  2:27.57  3:44.13  5:02.15  10:13.99   
          6:21.07  7:39.87  8:58.11       
21  Anna Jonsson  1993  Simklubben Hajen    1:10.65  2:26.92  3:43.40  5:00.73  10:18.09   
          6:19.63  7:40.18  8:59.67       
22  Matilda Bäckman  1993  Oskarshamns Simsällskap    1:10.99  2:28.00  3:45.69  5:06.39  10:41.79   
          6:29.41  7:55.31  9:20.03       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  16 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  17:22 
 
Resultat Gren 11 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  17 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  09:53   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Försök 15 år och yngre 
Sponsor: Sverigelotten loppet 
15 år och yngre: Anton Lagerqvist (1991) 2:27.34 2005 
16 - 17 år: Anton Lagerqvist (1991) 2:23.79 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    34.21  1:13.46  1:52.57    2:32.97   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    34.37  1:13.24  1:54.10    2:34.04   
Max Eriksson  1994  Upplands-Bro Simsällskap    36.54  1:16.28  1:56.00    2:35.21   
Jonathan Bjelkmark  1994  Södertälje Simsällskap    34.44  1:14.39  1:56.30    2:37.56   
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    34.18  1:14.27  1:57.23    2:38.84   
Emil Lövgren  1994  Västerås Simsällskap    36.19  1:17.77  1:58.89    2:39.44   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    36.12  1:17.80  1:58.22    2:39.49   
Ludvig Strand  1994  Täby Sim    35.55  1:17.45  1:58.99    2:39.56   
Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    36.08  1:17.64  1:59.11    2:39.62   
10  Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    35.30  1:15.05  1:57.20    2:39.77   
11  Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde    35.72  1:16.14  1:59.06    2:42.37   
12  Nils Kalm  1995  Järfälla Simsällskap    36.45  1:18.08  2:01.15    2:43.91   
13  Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim    35.14  1:16.84  2:00.03    2:44.04   
14  Carl-Henrik Henriksson  1994  Örnsköldsviks Allmänna SS    36.26  1:17.13  1:59.84    2:44.42   
15  Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening    36.52  1:18.46  2:01.92    2:44.98   
16  Christoffer Sundkvist  1994  Väsby Simsällskap    36.68  1:19.05  2:02.30    2:45.15   
17  Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    36.64  1:17.99  2:00.55    2:45.27   
18  Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    35.63  1:17.19  2:01.45    2:45.65   
19  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.32  1:18.26  2:02.88    2:45.80   
20  Simon Boman  1994  Simsällskapet Iden    37.54  1:19.88  2:03.48    2:47.93   
21  Andreas Elofsson  1995  Falköpings Simsällskap    36.66  1:18.68  2:03.29    2:48.29   
22  Joel Falk Hansson  1994  Stockholmspolisens Sim IF    36.83  1:18.92  2:02.67    2:48.44   
23  Niclas Just  1994  Tunafors Sportklubb    37.25  1:20.06  2:04.11    2:48.67   
24  Jens Barkentin  1994  Helsingborgs Simsällskap    37.82  1:22.51  2:09.73    2:57.54   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Sverigelotten loppet 
15 år och yngre: Anton Lagerqvist (1991) 2:27.34 2005 
16 - 17 år: Anton Lagerqvist (1991) 2:23.79 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Martin Glifberg  1992  Ystads Simsällskap    33.30  1:10.03  1:47.84    2:24.53   
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    32.80  1:09.65  1:47.38    2:25.60   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    33.36  1:10.58  1:48.88    2:27.23   
Pierre Zarebski  1992  Upsala Simsällskap    32.79  1:10.02  1:48.47    2:27.38   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    34.05  1:12.10  1:50.40    2:28.75   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    33.59  1:11.44  1:50.52    2:29.60   
Marcel Ballin  1993  Helsingborgs Simsällskap    33.61  1:11.22  1:50.57    2:31.28   
Johannes Kärki  1993  S71    35.14  1:14.39  1:54.53    2:31.62   
Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    34.65  1:13.77  1:53.06    2:32.57   
10  Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    34.62  1:14.75  1:54.58    2:33.67   
11  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    35.11  1:13.80  1:53.43    2:33.82   
12  Johan Ek  1992  Ystads Simsällskap    35.77  1:14.80  1:54.85    2:34.18   
13  Marcus Svensson  1992  Simsällskapet Iden    34.27  1:12.86  1:53.45    2:34.81   
14  Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap    34.74  1:13.58  1:54.41    2:36.14   
15  Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS    34.84  1:14.47  1:55.53    2:36.60   
16  Ahmed Zakzouk  1992  Järfälla Simsällskap    33.70  1:12.09  1:52.70    2:36.68   
17  Viktor Björk  1992  Spårvägens Simförening    35.38  1:14.68  1:55.95    2:36.71   
18  Gustav Jerlvall-Jeppsson  1992  Linköpings Allmänna SS    35.46  1:15.30  1:56.04    2:37.02   
19  Andreas Wejnerup  1992  Malmö Kappsimningsklubb    34.63  1:15.49  1:57.98    2:42.15   
20  Styrbjörn Torell  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.48  1:16.66  1:58.77    2:42.36   
21  Philip Nordenberg  1992  Skellefte Simsällskap 34    36.33  1:17.30  2:01.09    2:45.31   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  17 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  09:53 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  17 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  17:09   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Sverigelotten loppet 
15 år och yngre: Anton Lagerqvist (1991) 2:27.34 2005 
16 - 17 år: Anton Lagerqvist (1991) 2:23.79 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    33.77  1:11.88  1:50.77    2:29.08   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    34.16  1:12.59  1:51.16    2:29.92   
Max Eriksson  1994  Upplands-Bro Simsällskap    35.11  1:14.67  1:54.47    2:35.54   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    35.29  1:15.25  1:55.32    2:36.28   
Jonathan Bjelkmark  1994  Södertälje Simsällskap    34.85  1:14.78  1:56.00    2:36.28   
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    34.93  1:15.40  1:56.41    2:36.44   
Emil Lövgren  1994  Västerås Simsällskap    36.28  1:17.55  1:57.69    2:36.98   
Ludvig Strand  1994  Täby Sim    35.32  1:14.80  1:55.95    2:38.28   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Sverigelotten loppet 
15 år och yngre: Anton Lagerqvist (1991) 2:27.34 2005 
16 - 17 år: Anton Lagerqvist (1991) 2:23.79 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Martin Glifberg  1992  Ystads Simsällskap    32.68  1:08.56  1:45.95    2:22.56  16-17 Åldersgrupp Rekord 
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    32.46  1:08.88  1:45.97    2:23.53   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    32.81  1:09.68  1:46.99    2:24.78   
Pierre Zarebski  1992  Upsala Simsällskap    32.92  1:10.00  1:47.95    2:26.13   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    33.03  1:09.36  1:47.23    2:26.37   
Marcel Ballin  1993  Helsingborgs Simsällskap    32.78  1:10.46  1:48.76    2:29.39   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    33.20  1:10.44  1:49.56    2:29.66   
Johannes Kärki  1993  S71    34.54  1:12.75  1:52.35    2:30.42   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  17 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  17:09 
 
Resultat Gren 12 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  17 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  10:04   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: swimshop.se 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 
15 år: Martina Granström (1991) 1:02.94 2006 
16 - 17 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.60        1:07.82   
Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap    31.30        1:08.20   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    32.28        1:08.30   
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    31.64        1:08.45   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    31.54        1:08.79   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    32.10        1:09.49   
Emelie Johansson  1996  Täby Sim    31.97        1:09.97   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    32.73        1:10.12   
Sandra Engberg  1995  Simklubben Lödde    32.89        1:10.22   
10  Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    32.99        1:10.33   
11  Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    32.25        1:10.52   
12  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.90        1:10.53   
13  Anna Sandäng  1996  Täby Sim    33.71        1:11.48   
14  Hanna Dahlqvist  1995  Växjö Simsällskap    33.01        1:11.66   
15  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.26        1:11.72   
16  Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    32.73        1:12.02   
17  Petra Johansson  1995  Södertörns Simsällskap    32.67        1:12.07   
18  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    33.95        1:12.12   
19  Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    33.97        1:12.14   
20  Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    34.20        1:12.24   
21  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    33.50        1:12.35   
22  Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    33.73        1:12.59   
23  Alice Holmberg  1995  Nässjö SLS    33.11        1:12.64   
24  Amanda Sundström  1995  Uddevalla Sim    33.54        1:12.87   
25  Jennifer Hertzberg  1996  Jönköpings Simsällskap    34.21        1:13.38   
26  Josefin Johnsson  1996  Simklubben Ran    33.68        1:13.55   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Försök 15 år 
Sponsor: swimshop.se 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 
15 år: Martina Granström (1991) 1:02.94 2006 
16 - 17 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    30.64        1:05.98   
Emma Arkenstrand  1994  Väsby Simsällskap    31.32        1:06.96   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    31.07        1:07.06   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    31.23        1:07.12   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    31.27        1:07.76   
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    32.26        1:08.82   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    32.43        1:08.90   
Emma Karell  1994  Norrtälje Simklubb    31.92        1:09.03   
Frida Börnfors  1994  Simklubben Sydsim    31.93        1:09.04   
10  Anna Mathsson  1994  Simklubben Neptun    32.28        1:09.37   
11  Caroline Andersson-Ekströ  1994  Landskrona Simsällskap    31.05        1:09.62   
12  Janina Fredriksson  1994  Uddevalla Sim    32.61        1:10.29   
13  Isabell Hellström  1994  Väsby Simsällskap    32.48        1:10.59   
14  Johanna Fransson  1994  Markaryds Simsällskap    32.72        1:10.99   
15  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    32.23        1:11.05   
16  Stephanie Johansson  1994  Umeå Simsällskap    33.18        1:11.31   
17  Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    32.22        1:11.82   
18  Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    32.73        1:11.86   
19  Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    33.90        1:12.36   
20  Jessica Hellström  1994  Täby Sim    32.60        1:12.77   
20  Erika Kaspersson  1994  Eslövs Simsällskap    34.20        1:12.77   
22  Lina Johansson  1994  Växjö Simsällskap    32.97        1:13.10   
23  Elinn Gadmar  1994  Jönköpings Simsällskap    34.05        1:13.79   
24  Emma Asplund  1994  Falu Simsällskap    33.32        1:14.69   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: swimshop.se 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 
15 år: Martina Granström (1991) 1:02.94 2006 
16 - 17 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
My Fridell  1992  Helsingborgs Simsällskap    29.74        1:03.73   
Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap    30.46        1:04.85   
Matilda Bäckman  1993  Oskarshamns Simsällskap    30.28        1:05.65   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.63        1:05.91   
Josefin Lindkvist  1993  Ludvika Simsällskap    30.49        1:05.97   
Julia Olsson  1993  Simklubben Sydsim    31.10        1:06.27   
Sara Ghaffari  1992  Bollnäs Simsällskap    30.27        1:06.28   
Agnes Brandemark  1992  Västerås Simsällskap    31.31        1:07.01   
Nelly Hansson  1993  Ystads Simsällskap    31.32        1:07.50   
10  Emma Tall  1992  Växjö Simsällskap    31.51        1:07.81   
11  Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap    30.73        1:07.98   
12  Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton    32.19        1:08.85   
13  Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    31.19        1:08.98   
13  Cecilia Baron  1992  Järfälla Simsällskap    31.90        1:08.98   
15  Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap    32.39        1:09.14   
16  Amina Gummesson  1993  Osby Simsällskap    31.96        1:09.22   
17  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.55        1:09.25   
18  Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap    31.08        1:09.39   
19  Sandra Hörberg-Zdanowski  1992  Simklubben Poseidon    31.08        1:09.53   
20  Anna Johansson  1992  Motala Simsällskap    31.68        1:09.91   
21  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    33.37        1:11.47   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  17 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  10:04 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  17 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  17:21   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: swimshop.se 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 
15 år: Martina Granström (1991) 1:02.94 2006 
16 - 17 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    31.53        1:06.41   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.46        1:06.56   
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    31.65        1:07.71   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    31.78        1:08.09   
Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap    32.14        1:08.21   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    32.57        1:08.92   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    32.40        1:09.03   
Emelie Johansson  1996  Täby Sim    32.21        1:10.89   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: swimshop.se 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 
15 år: Martina Granström (1991) 1:02.94 2006 
16 - 17 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.19        1:04.26   
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    30.36        1:04.73   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    31.00        1:05.00   
Emma Arkenstrand  1994  Väsby Simsällskap    31.08        1:05.80   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    30.69        1:08.42   
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    32.28        1:08.47   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    31.90        1:08.72   
Emma Karell  1994  Norrtälje Simklubb    32.35        1:09.17   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: swimshop.se 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 
15 år: Martina Granström (1991) 1:02.94 2006 
16 - 17 år: Ny åldersklass - ingen tid noterad 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.95        1:02.25  16-17 Åldersgrupp Rekord 
My Fridell  1992  Helsingborgs Simsällskap    29.75        1:03.59   
Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap    30.63        1:04.78   
Josefin Lindkvist  1993  Ludvika Simsällskap    30.48        1:04.96   
Matilda Bäckman  1993  Oskarshamns Simsällskap    30.27        1:05.01   
Julia Olsson  1993  Simklubben Sydsim    30.95        1:05.86   
Agnes Brandemark  1992  Västerås Simsällskap    31.13        1:06.70   
Sara Ghaffari  1992  Bollnäs Simsällskap    30.70        1:07.65   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum  17 juli 2009 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  17:21 
 
Resultat Gren 13 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  SUM-SIM 2009 (50m)    Utskriftsdatum  17 juli 2009   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  11:03   
  Arrangör  SSF/MALMÖ KK         
 
 
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Sparbanken Syd 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 
15 år: Ny ålderklass - ingen tid noterad 
16 - 17 år: Jonas Lundström (1975) 4:03.36 1991 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Anton Orö  1995  Järfälla Simsällskap    1:01.88  2:10.03  3:18.83    4:26.34   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:04.56  2:12.32  3:19.29    4:26.78   
Alexander Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap    1:04.79  2:14.11  3:23.87    4:29.50   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    1:03.71  2:13.87  3:23.99    4:32.54   
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    1:04.50  2:14.91  3:25.50    4:35.11   
Joen Brynnel  1996  Simklubben Neptun    1:05.23  2:15.76  3:27.44    4:35.98   
Oskar Olofsson  1995  Simklubben Ran    1:04.15  2:14.83  3:27.20    4:37.95   
Jonatan Andersson  1995  Simklubben Ran    1:05.55  2:17.05  3:29.62    4:38.98   
Joakim Fleminggård  1995  Järfälla Simsällskap    1:05.81  2:16.31  3:28.99    4:39.06   
10  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    1:06.77  2:17.65  3:28.89    4:39.40   
11  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:06.65  2:16.80  3:28.19    4:39.67   
12  Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap    1:07.12  2:18.38  3:30.74    4:41.30   
13  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.78  2:17.16  3:30.08    4:41.43   
14  Viktor Christiansson  1995  Tyringe Simsällskap    1:04.80  2:17.07  3:30.44    4:41.60   
15  Simon Samson  1995  Simklubben Ran    1:04.77  2:16.68  3:29.92    4:41.61   
16  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    1:04.84  2:16.95  3:29.80    4:41.75   
17  Nils Kalm  1995  Järfälla Simsällskap    1:07.96  2:19.25  3:32.04    4:42.09   
18  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    1:06.67  2:19.02  3:32.65    4:44.53   
19  Markus Svensson  1995  Simklubben Ran    1:05.26  2:18.50  3:32.95    4:45.84   
20  Oliver Titikic  1995  Helsingborgs Simsällskap    1:08.60  2:22.09  3:35.84    4:49.25   
21  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.60  2:21.65  3:35.84    4:49.43   
22  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:08.79  2:23.47  3:39.31    4:57.24   
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Ran            DNS   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Försök 15 år 
Sponsor: Sparbanken Syd 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 
15 år: Ny ålderklass - ingen tid noterad 
16 - 17 år: Jonas Lundström (1975) 4:03.36 1991 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    1:03.04  2:08.49  3:14.42    4:16.65   
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    1:02.95  2:11.09  3:17.77    4:23.70   
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    1:04.75  2:11.25  3:18.65    4:25.69   
Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap    1:02.30  2:10.41  3:19.17    4:26.10   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:02.31  2:11.55  3:19.98    4:26.45   
Alexander Berggren  1994  Alingsås SLS    1:03.60  2:09.92  3:18.32    4:27.57   
Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    1:04.74  2:14.84  3:24.05    4:30.50   
Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening    1:03.58  2:13.22  3:23.02    4:30.82   
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    1:03.39  2:12.42  3:22.89    4:31.84   
10  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:02.74  2:11.73  3:22.83    4:33.35   
11  Elias Kirilmaz  1994  Väsby Simsällskap    1:03.53  2:14.17  3:25.38    4:34.92   
12  Andreas Rotstam  1994  Järfälla Simsällskap    1:05.22  2:15.98  3:27.07    4:35.52   
13  Marcus Aurén  1994  Västerås Simsällskap    1:05.37  2:15.07  3:25.61    4:36.34   
14  Kalle Lindborg  1994  Motala Simsällskap    1:05.91  2:18.68  3:31.62    4:36.95   
15  Mattias Demirian  1994  Järfälla Simsällskap    1:04.38  2:15.39  3:27.23    4:37.21   
16  Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde    1:04.11  2:14.45  3:26.78    4:39.38   
17  Johan Nyström  1994  Västerås Simsällskap    1:06.24  2:17.78  3:29.18    4:39.57   
18  Marcus Källbrink  1994  Järfälla Simsällskap    1:05.37  2:16.50  3:27.92    4:40.29   
19  David Lind  1994  Södertörns Simsällskap    1:04.61  2:16.25  3:29.05    4:40.46   
20  John Nordberg  1994  Göteborg Sim    1:04.86  2:15.80  3:28.93    4:41.54   
21  Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    1:07.48  2:18.73  3:30.28    4:42.30   
22  Oscar Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    1:05.74  2:17.99  3:32.19    4:45.51   
23  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    1:05.55  2:18.66  3:34.08    4:47.12   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Sparbanken Syd 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 
15 år: Ny ålderklass - ingen tid noterad 
16 - 17 år: Jonas Lundström (1975) 4:03.36 1991 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adrian Brynnel  1992  Simklubben Neptun    59.03  2:02.23  3:07.12    4:11.28   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    59.47  2:03.97  3:07.05    4:11.41   
Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap    1:00.83  2:05.90  3:10.40    4:13.78   
Victor Westerlund  1992  Karlstads Simsällskap    1:00.12  2:05.46  3:10.84    4:13.85   
Jesper Jonsson  1993  Växjö Simsällskap    1:01.30  2:07.05  3:10.83    4:13.93   
Anton Nieminen  1992  Motala Simsällskap    1:01.21  2:05.67  3:10.71    4:14.23   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    59.94  2:04.86  3:11.32    4:14.29   
Kristian Kron  1992  Södertörns Simsällskap    1:03.18  2:08.02  3:11.59    4:15.12   
Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    59.85  2:03.67  3:09.30    4:15.20   
10  Michael Enzell  1992  Spårvägens Simförening    1:02.60  2:07.81  3:12.91    4:17.09   
11  Jesper Björk  1993  Järfälla Simsällskap    1:03.33  2:08.96  3:13.97    4:17.33   
12  André Frodlund  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:00.23  2:04.97  3:11.41    4:18.47   
13  Daniel Wiorek  1992  Simklubben Neptun    1:01.82  2:07.99  3:14.61    4:20.31   
14  Johan Ek  1992  Ystads Simsällskap    1:02.34  2:07.86  3:14.12    4:20.47   
15  Rickard Wirsén  1993  Oskarshamns Simsällskap    1:02.62  2:08.24  3:14.95    4:21.47   
16  Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:01.41  2:08.22  3:16.94    4:22.22   
17  Fredrik Wik  1993  Upplands-Bro Simsällskap    1:02.30  2:08.56  3:16.64    4:22.37   
18  Per Bergman  1992  Simklubben Ägir    1:01.07  2:06.96  3:14.34    4:22.44   
19  Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:03.05  2:11.19  3:17.55    4:23.33   
20  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.28  2:08.82  3:16.68    4:24.46   
21  Joakim Hvalgren  1993  Södertörns Simsällskap    1:00.84  2:08.57  3:17.79    4:24.80   
22  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:03.17  2:11.94  3:19.97    4:25.11   
23  Fredrik Hansen  1992  Simsällskapet Iden    1:02.94  2:11.14  3:18.55    4:25.47   
24  Magnus Sigurdsson  1993  Simklubben Ran    1:01.56  2:08.58  3:17.49    4:25.71   
25  Gustaf Gustafsson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:00.75  2:07.19  3:16.39    4:26.20   
26  David Hällman  1992  Upsala Simsällskap    1:02.20  2:09.66  3:18.67    4:26.66   
27  Robin Eskilsson  1993  Uddevalla Sim    1:04.43  2:12.78  3:21.52    4:28.19   
28  Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    1:04.19  2:12.41  3:20.91    4:28.75   
29  Joel Gustavsson  1992  Ystads Simsällskap    1:02.89  2:10.37  3:19.72    4:29.29   
30  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:01.95  2:10.91  3:21.81    4:32.43   
31  Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    1:04.82  2:14.70  3:23.59    4:32.55   
32  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    1:02.87  2:12.28  3:22.72    4:33.13   
33  Kalle Sonesson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:03.21  2:11.79  3:23.64    4:35.30   
34  Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim    1:03.92  2:15.21  3:28.76    4:38.49   
34  Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap    1:05.43  2:15.53  3:27.17    4:38.49   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.15  Utskriftsdatum