Resultater for Danish Open
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit
Resultat Løb 13 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 13 (Indledende) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
Danish Open 2018 |
|
Udskriftsdato |
13 april 2018 |
|
|
Stævne by |
Brønshøj |
|
Udskriftstidspunkt |
23:37 |
|
|
Arrangør |
Dansk Svømmeunion & Hovedstaden |
|
|
|
|
|
Bassin |
50m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
12 april 2018 |
|
|
|
|
|
|
Løb 13, 200m Frisvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Simon Sjödin |
1986 |
|
771 |
26.00 |
54.04 |
1:22.54 |
|
1:51.20 |
|
|
VAT Copenhagen-MK31 |
1:51.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Marcus Krøyer Svendsen |
1997 |
|
767 |
26.14 |
54.02 |
1:22.60 |
|
1:51.40 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
1:50.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Mathias Zander Rysgaard |
1998 |
|
761 |
25.58 |
53.20 |
1:21.82 |
|
1:51.72 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
1:52.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Frederik Dalhøj Paulsen |
1998 |
|
752 |
26.62 |
54.80 |
1:23.56 |
|
1:52.14 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
1:51.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sebastian Ovesen |
1994 |
|
744 |
26.67 |
55.54 |
1:24.37 |
|
1:52.55 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
1:49.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Andreas Hansen |
2000 |
|
740 |
26.86 |
55.73 |
1:24.40 |
|
1:52.73 |
|
|
Vejle Svømmeklub |
1:51.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Mikkel Gadgaard |
1999 |
|
738 |
26.56 |
55.00 |
1:23.90 |
|
1:52.83 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
1:51.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Ilia Rattsev |
1998 |
|
738 |
27.02 |
55.76 |
1:24.46 |
|
1:52.84 |
|
|
Umbc |
1:54.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Nicolas Blanch |
1997 |
|
729 |
26.74 |
55.04 |
1:23.83 |
|
1:53.29 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
1:53.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Rasmus Udbye |
2000 |
|
703 |
26.52 |
55.52 |
1:25.19 |
|
1:54.69 |
|
|
Horsens Svømmeklub |
1:52.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Jonas Nervil Kistorp |
1997 |
|
699 |
25.74 |
54.07 |
1:23.91 |
|
1:54.91 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
1:58.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Sebastian Tullberg |
2000 |
|
686 |
27.27 |
56.64 |
1:26.17 |
|
1:55.65 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
1:51.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Mikkel-Emil Rosenbom |
1999 |
|
680 |
27.28 |
56.69 |
1:26.28 |
|
1:55.95 |
Deltager ikke i finalen |
|
Lyngby Svømmeklub |
1:55.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Oskar Lindholm |
2001 |
|
674 |
27.39 |
57.15 |
1:27.10 |
|
1:56.30 |
|
|
Lyseng IF |
1:53.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Christoffer H. Andersen |
2002 |
|
673 |
27.84 |
57.10 |
1:26.90 |
|
1:56.38 |
|
|
Søllerød Svømmeklub |
1:57.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Magnus Dyg Holme |
2002 |
|
671 |
27.09 |
56.36 |
1:25.90 |
|
1:56.48 |
|
|
Ikast Svømmeklub |
1:57.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Markus Kjeldsen |
2000 |
|
669 |
27.13 |
56.89 |
1:26.89 |
|
1:56.61 |
|
|
Silkeborg Svømmeklub |
1:57.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Simon Juul Henriksen |
2001 |
|
662 |
27.74 |
57.88 |
1:27.66 |
|
1:56.98 |
|
|
H2Odense |
1:59.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Rasmus Nørfjand |
2000 |
|
662 |
26.72 |
55.66 |
1:26.10 |
|
1:57.00 |
Deltager ikke i finalen |
|
Holstebro Svømme Club |
1:54.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Jonas M. Jørgensen |
2001 |
|
657 |
28.01 |
57.17 |
1:26.85 |
|
1:57.33 |
Deltager ikke i finalen |
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:00.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Peter Vangsgaard |
2000 |
|
656 |
26.91 |
56.26 |
1:26.38 |
|
1:57.39 |
Deltager ikke i finalen |
|
Gentofte Svømme Klub |
1:53.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Christopher H. Brown |
2002 |
|
653 |
27.58 |
56.53 |
1:26.84 |
|
1:57.53 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
2:01.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Tomas Stensballe Larsen |
2000 |
|
653 |
26.82 |
56.63 |
1:27.57 |
|
1:57.54 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
1:58.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Leo Badaker |
2002 |
|
652 |
26.35 |
56.06 |
1:27.26 |
|
1:57.57 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
1:59.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Niklas Broch Thielemann |
1994 |
|
651 |
26.85 |
56.08 |
1:26.43 |
|
1:57.66 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
1:55.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
Gustav Jørgensen |
2000 |
|
651 |
27.39 |
56.97 |
1:27.52 |
|
1:57.69 |
|
|
Slagelse Svømmeklub |
1:55.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
Mads Rishøj |
1999 |
|
650 |
27.74 |
57.39 |
1:27.77 |
|
1:57.72 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
1:57.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
Viktor Holm |
1996 |
|
650 |
27.06 |
55.98 |
1:26.46 |
|
1:57.72 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
1:58.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
Anton Borring Andersen |
1999 |
|
648 |
27.39 |
57.42 |
1:27.74 |
|
1:57.82 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
1:58.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
Claus Lerche Iversen |
1977 |
|
648 |
27.96 |
58.44 |
1:28.52 |
|
1:57.86 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
1:55.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
Christian Rasmussen |
1998 |
|
648 |
27.87 |
57.69 |
1:28.02 |
|
1:57.87 |
|
|
Holstebro Svømme Club |
1:56.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
Magnus Fallesen |
1998 |
|
643 |
27.71 |
57.51 |
1:27.89 |
|
1:58.14 |
Deltager ikke i finalen |
|
Agfs Svømmeafdeling |
1:55.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
Marius Rasmussen |
1999 |
|
643 |
27.68 |
57.23 |
1:27.45 |
|
1:58.15 |
|
|
Svømmeklubben Syd |
1:55.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
Jonah Pennington |
1999 |
|
643 |
27.57 |
57.16 |
1:27.16 |
|
1:58.16 |
|
|
Umbc |
1:56.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
Jonas Gadegaard Hansen |
1998 |
|
637 |
27.40 |
57.10 |
1:27.76 |
|
1:58.50 |
|
|
Vejle Svømmeklub |
1:56.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
Mads Tornow Rasmussen |
2000 |
|
637 |
27.50 |
57.45 |
1:28.03 |
|
1:58.50 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:00.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
Frederik O. Møller |
1999 |
|
637 |
26.21 |
55.25 |
1:25.78 |
|
1:58.51 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
1:59.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
Tobias Andersen |
1998 |
|
636 |
27.51 |
57.63 |
1:28.33 |
|
1:58.60 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
1:57.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
Oliver Jacobsen |
1997 |
|
634 |
27.66 |
58.30 |
1:28.91 |
|
1:58.71 |
|
|
Hvidovre Svømme Klub |
1:56.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 |
Christian L H Frederiksen |
2001 |
|
629 |
27.15 |
56.93 |
1:27.88 |
|
1:59.03 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
1:58.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
41 |
Markus Bøjsen |
1999 |
|
627 |
27.27 |
56.69 |
1:27.28 |
|
1:59.16 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
1:57.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
42 |
Rasmus Nickelsen |
2003 |
|
626 |
28.00 |
57.42 |
1:28.20 |
|
1:59.20 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
1:55.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
43 |
William Textor Broch |
2001 |
|
626 |
26.56 |
56.44 |
1:27.79 |
|
1:59.23 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
1:58.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
44 |
Mads Holm |
1998 |
|
625 |
27.50 |
57.33 |
1:28.21 |
|
1:59.29 |
|
|
Nakskov Svømme Klub |
1:55.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
45 |
Oliver Nørgaard Frost |
2002 |
|
623 |
28.09 |
58.15 |
1:29.15 |
|
1:59.38 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
2:00.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
46 |
Niels Paulli Sparholt |
2000 |
|
620 |
27.43 |
57.28 |
1:28.20 |
|
1:59.58 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
1:59.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
47 |
Joakim Brønnum |
1997 |
|
612 |
28.04 |
58.07 |
1:29.44 |
|
2:00.12 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
1:56.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
48 |
Mads Steen Petersen |
1997 |
|
611 |
28.00 |
57.85 |
1:28.64 |
|
2:00.16 |
|
|
Helsinge Svømmeklub |
2:00.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
49 |
Alexander Fenger |
1999 |
|
609 |
28.44 |
58.85 |
1:29.94 |
|
2:00.27 |
|
|
Vejle Svømmeklub |
1:59.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
50 |
Mads Toft |
2001 |
|
608 |
27.89 |
57.86 |
1:28.74 |
|
2:00.35 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
1:59.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
51 |
Simon Brixner |
2000 |
|
607 |
27.19 |
57.04 |
1:27.83 |
|
2:00.46 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
1:55.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
52 |
Malthe Burgaard |
2000 |
|
604 |
26.94 |
57.95 |
1:29.58 |
|
2:00.63 |
|
|
H2Odense |
1:57.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
53 |
Mads Sørensen |
2000 |
|
602 |
27.75 |
58.37 |
1:29.92 |
|
2:00.77 |
|
|
H2Odense |
1:59.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
54 |
Jens Riisgaard |
2000 |
|
601 |
28.46 |
58.80 |
1:30.09 |
|
2:00.86 |
|
|
Silkeborg Svømmeklub |
2:00.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
55 |
Matthias Hansen |
2001 |
|
600 |
28.63 |
58.71 |
1:29.76 |
|
2:00.90 |
|
|
Slagelse Svømmeklub |
2:00.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
56 |
Philip Krogh Brønnicke |
2000 |
|
592 |
27.74 |
58.47 |
1:30.31 |
|
2:01.43 |
|
|
Køge Svømmeklub |
1:58.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
57 |
Mads Midtbøll |
1998 |
|
589 |
27.76 |
58.43 |
1:30.21 |
|
2:01.66 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
1:59.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
58 |
Frederik Eg Ibsen |
2002 |
|
588 |
28.58 |
59.02 |
1:30.64 |
|
2:01.69 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
2:01.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
59 |
Ferdinand Wahl |
2000 |
|
587 |
28.15 |
58.71 |
1:30.40 |
|
2:01.76 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:03.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
60 |
William Houen |
2001 |
|
587 |
28.05 |
58.62 |
1:30.01 |
|
2:01.82 |
|
|
Helsingør Svømmeklub |
1:57.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
61 |
Silas Storm Nielsen |
2002 |
|
584 |
28.45 |
59.45 |
1:31.05 |
|
2:01.96 |
|
|
Dragsholm Svømmeklub |
2:01.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
62 |
Christian Andersen |
1999 |
|
582 |
28.21 |
59.27 |
1:31.07 |
|
2:02.12 |
|
|
Søllerød Svømmeklub |
2:00.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
63 |
Marius Nørgaard |
2001 |
|
580 |
28.82 |
59.54 |
1:30.65 |
|
2:02.30 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
2:03.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
64 |
Mads Ørsted Nielsen |
1999 |
|
579 |
28.33 |
59.19 |
1:30.42 |
|
2:02.36 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
2:01.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
65 |
Alexander Rendlev |
2001 |
|
577 |
28.69 |
59.48 |
1:31.39 |
|
2:02.47 |
|
|
Vallensbæk IF Af 1939 |
2:01.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
66 |
Matthias Bach Mikkelsen |
2000 |
|
572 |
28.83 |
1:00.47 |
1:32.22 |
|
2:02.82 |
|
|
Kolding SK |
2:00.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
67 |
Frederik Bojesen |
2002 |
|
570 |
26.72 |
57.38 |
1:30.49 |
|
2:03.01 |
|
|
JGI Svømning |
1:59.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
68 |
Mads Ottosen |
1997 |
|
562 |
28.40 |
58.95 |
1:30.76 |
|
2:03.54 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
2:00.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
69 |
Jannick Hansen |
2001 |
|
560 |
28.78 |
59.85 |
1:32.06 |
|
2:03.74 |
|
|
Søllerød Svømmeklub |
2:02.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
70 |
Christian Boutrup |
2003 |
|
558 |
29.22 |
1:00.64 |
1:32.93 |
|
2:03.85 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
2:04.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
71 |
Jakob Mose |
2000 |
|
548 |
29.49 |
1:00.18 |
1:32.31 |
|
2:04.61 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
2:06.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
72 |
Nicolai Wiuff |
2002 |
|
546 |
29.90 |
1:01.57 |
1:33.41 |
|
2:04.78 |
|
|
Herlev Svømning |
2:09.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
73 |
Mads Sørensen |
2001 |
|
538 |
27.78 |
58.00 |
1:31.18 |
|
2:05.35 |
|
|
Vejle Svømmeklub |
1:59.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
74 |
Andreas Vestergaard |
1999 |
|
530 |
27.86 |
59.41 |
1:32.77 |
|
2:06.01 |
|
|
Vest-Brøndby |
1:55.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
75 |
Anton Borg Hjort |
2000 |
|
496 |
28.73 |
1:01.71 |
1:35.74 |
|
2:08.83 |
|
|
Lyseng IF |
1:57.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Daniel Skaaning |
1993 |
|
|
|
|
|
|
|
Afmeldt |
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
1:48.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.26.00 |
Udskriftsdato |
13 april 2018 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub |
Udskriftstidspunkt |
23:37 |
|