Resultater for Jöns Svanbergsimmet 50m 2018
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 09:49 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: KN Kontor |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Lisa Nystrand | 2006 | Sala Simsällskap | 32.01 | 1:07.75 | 1:44.06 | 2:19.11 | |||
2 | Randi Arnesen | 2005 | Luleå Simsällskap | 32.05 | 1:08.26 | 1:46.38 | 2:21.47 | |||
3 | Klara Lindqvist | 2005 | Luleå Simsällskap | 32.12 | 1:08.74 | 1:46.26 | 2:21.82 | |||
4 | Tara Klarbo Egan | 2005 | Västerås Simsällskap | 32.29 | 1:09.23 | 1:47.05 | 2:24.54 | |||
5 | Sofia Tossavainen | 2005 | Södertälje Simsällskap | 33.22 | 1:10.31 | 1:49.87 | 2:29.46 | |||
6 | Matilda Holmström | 2005 | Upsala Simsällskap | 34.18 | 1:12.11 | 1:51.84 | 2:29.71 | |||
7 | Joanna Sundqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 34.41 | 1:14.28 | 1:55.16 | 2:32.34 | |||
8 | Alma Bergqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 34.14 | 1:12.32 | 1:53.20 | 2:32.53 | |||
9 | Ellen Lundin | 2005 | Falu Simsällskap | 35.92 | 1:16.50 | 1:57.97 | 2:36.78 | |||
10 | Agnes Edvinsson | 2006 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 34.73 | 1:15.63 | 1:58.11 | 2:38.79 | |||
11 | Julia Söderholm | 2005 | Luleå Simsällskap | 36.86 | 1:19.11 | 2:02.17 | 2:42.05 | |||
12 | Olivia Budden | 2007 | Bålsta Simklubb | 38.61 | 1:21.15 | 2:04.59 | 2:45.34 | |||
13 | Edith Wallberg | 2007 | Bollnäs Simsällskap | 37.96 | 1:22.83 | 2:07.20 | 2:48.01 | |||
14 | Hilma Wahlström | 2006 | Upsala Simsällskap | 37.83 | 1:20.63 | 2:06.58 | 2:49.42 | |||
15 | Emilia Dahlström | 2006 | Västerås Simsällskap | 38.02 | 1:23.22 | 2:08.21 | 2:49.58 | |||
16 | Lovis Lång | 2005 | Upsala Simsällskap | 38.84 | 1:22.48 | 2:08.43 | 2:51.65 | |||
17 | Nora Högström | 2007 | Upsala Simsällskap | 38.53 | 1:22.88 | 2:09.48 | 2:52.41 | |||
18 | Ida Svensson | 2006 | Upsala Simsällskap | 38.57 | 1:23.30 | 2:09.46 | 2:53.68 | |||
19 | Klara Mattiasson | 2005 | Upsala Simsällskap | 39.38 | 1:24.30 | 2:12.36 | 2:57.21 | |||
20 | Ebba Rosenberg | 2007 | Bålsta Simklubb | 40.73 | 1:26.51 | 2:14.27 | 3:00.14 | |||
21 | Ebba Lundqvist | 2007 | Upsala Simsällskap | 42.79 | 1:31.21 | 2:19.89 | 3:02.88 | |||
22 | Alva Marhold | 2007 | Upsala Simsällskap | 42.52 | 1:30.29 | 2:19.89 | 3:02.94 | |||
23 | Elin Finne | 2007 | Bålsta Simklubb | 41.36 | 1:30.39 | 2:19.32 | 3:03.57 | |||
24 | Alva Stadell | 2006 | Upsala Simsällskap | 41.67 | 1:29.22 | 2:21.28 | 3:08.06 | |||
25 | Molly Brinck | 2007 | Bålsta Simklubb | 42.83 | 1:31.12 | 2:22.94 | 3:10.26 | |||
26 | Lovisa Lindberg | 2007 | Södertörns Simsällskap | 42.69 | 1:33.17 | 2:24.93 | 3:10.51 | |||
27 | Ella Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 44.63 | 1:36.48 | 2:30.14 | 3:19.20 | |||
28 | Maja Ahlén | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.36 | 1:37.39 | 2:30.90 | 3:20.36 | |||
29 | Tindra Bärgård | 2006 | Simklubben Ena | 43.05 | 1:37.33 | 2:32.80 | 3:24.87 | |||
30 | Sonja Lundström | 2008 | Upsala Simsällskap | 46.63 | 1:40.14 | 2:35.41 | 3:25.99 | |||
31 | Tea Wetterbom | 2006 | Upsala Simsällskap | 49.36 | 1:45.62 | 2:42.97 | 3:37.51 | |||
32 | Homa Molatefi | 2005 | Upsala Simsällskap | 47.95 | 1:44.97 | 2:44.05 | 3:38.37 | |||
- | Miski Hagi Shire | 2005 | Upsala Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: KN Kontor |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Sabina Alman | 2003 | Luleå Simsällskap | 30.50 | 1:04.27 | 1:38.92 | 2:12.68 | |||
2 | Thilda Ström | 2003 | Täby Sim | 31.82 | 1:07.80 | 1:42.80 | 2:17.36 | |||
3 | Julia Lindgren | 2004 | Falu Simsällskap | 30.38 | 1:06.15 | 1:43.06 | 2:17.82 | |||
4 | Isabel Teglöf | 2003 | Södertälje Simsällskap | 31.86 | 1:06.65 | 1:42.90 | 2:18.86 | |||
5 | Emilia Forsberg | 2003 | Täby Sim | 32.44 | 1:08.47 | 1:46.62 | 2:24.54 | |||
6 | Vera Hermansson | 2003 | Upsala Simsällskap | 31.90 | 1:08.12 | 1:47.25 | 2:24.95 | |||
7 | Tindra Håbro Karjanmaa | 2004 | Täby Sim | 32.28 | 1:09.79 | 1:47.78 | 2:25.16 | |||
8 | Linnea Bergqvist | 2003 | Upsala Simsällskap | 32.82 | 1:09.61 | 1:47.58 | 2:25.63 | |||
9 | Tove Pettersson | 2004 | Täby Sim | 32.20 | 1:08.95 | 1:48.07 | 2:25.90 | |||
10 | Alicia Budden | 2004 | Bålsta Simklubb | 33.25 | 1:10.80 | 1:48.88 | 2:26.63 | |||
11 | Amanda Sandberg | 2003 | Täby Sim | 33.63 | 1:11.16 | 1:49.86 | 2:26.72 | |||
12 | Astrid Engström | 2004 | Västerås Simsällskap | 33.14 | 1:11.51 | 1:50.97 | 2:27.60 | |||
13 | Tuva Blomdahl | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 34.21 | 1:12.73 | 1:52.71 | 2:29.26 | |||
14 | Juni Rogström | 2004 | Gävle Simsällskap | 32.88 | 1:11.00 | 1:51.06 | 2:29.32 | |||
15 | Linnéa Teljstedt | 2003 | Södertälje Simsällskap | 33.56 | 1:11.80 | 1:50.69 | 2:29.93 | |||
16 | Izabelle Lindberg | 2003 | Täby Sim | 33.35 | 1:11.43 | 1:51.00 | 2:30.48 | |||
17 | Saga Boråker | 2004 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 34.46 | 1:13.05 | 1:51.54 | 2:30.67 | |||
18 | Anna Jönsson | 2003 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 33.56 | 1:13.14 | 1:52.99 | 2:31.67 | |||
19 | Emelie Bergvall | 2003 | Täby Sim | 34.69 | 1:13.60 | 1:53.48 | 2:31.93 | |||
20 | Maja Nyberg | 2004 | Karlskoga Simförening | 35.59 | 1:15.53 | 1:54.94 | 2:32.21 | |||
21 | Moa Kvarnlöf | 2004 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 34.83 | 1:13.73 | 1:54.12 | 2:32.22 | |||
22 | Olivia Svensson | 2003 | Väsby Simsällskap | 34.48 | 1:14.70 | 1:54.61 | 2:32.39 | |||
23 | Isabelle Persson | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 33.73 | 1:12.47 | 1:53.87 | 2:34.85 | |||
24 | Emily Sandberg | 2004 | Bålsta Simklubb | 35.12 | 1:15.12 | 1:56.89 | 2:35.79 | |||
25 | Hannah Haux | 2004 | Täby Sim | 35.06 | 1:14.20 | 1:55.98 | 2:36.48 | |||
26 | Maja Nilsson | 2003 | Gävle Simsällskap | 34.26 | 1:13.78 | 1:56.11 | 2:36.53 | |||
27 | Kajsa Franzén | 2004 | Upsala Simsällskap | 36.03 | 1:17.39 | 1:57.95 | 2:37.12 | |||
28 | Sarah von der Burg | 2004 | Västerås Simsällskap | 35.97 | 1:16.30 | 1:57.77 | 2:37.40 | |||
29 | Elin Andersson | 2003 | Täby Sim | 34.29 | 1:13.70 | 1:56.32 | 2:38.59 | |||
30 | Emelie Nordqvist | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 34.92 | 1:15.23 | 1:58.24 | 2:40.07 | |||
31 | Amanda Borgfors | 2004 | Täby Sim | 36.43 | 1:17.91 | 2:00.35 | 2:41.80 | |||
32 | Hanna Stolt | 2004 | Gävle Simsällskap | 36.23 | 1:17.71 | 2:01.13 | 2:42.49 | |||
33 | Alice Davies | 2004 | Täby Sim | 34.65 | 1:16.42 | 2:01.04 | 2:43.33 | |||
34 | Hanna Wahlqvist | 2004 | Ludvika Simsällskap | 36.39 | 1:17.72 | 2:01.47 | 2:44.37 | |||
35 | Rebecca Velin | 2004 | Väsby Simsällskap | 36.73 | 1:17.82 | 2:01.23 | 2:44.40 | |||
36 | Nina Takolander | 2003 | Täby Sim | 36.01 | 1:17.63 | 2:01.45 | 2:45.11 | |||
37 | Geshin Zarei | 2003 | Upsala Simsällskap | 34.46 | 1:16.25 | 2:01.60 | 2:46.50 | |||
38 | Emma Sommar | 2004 | Täby Sim | 35.19 | 1:17.68 | 2:03.04 | 2:47.20 | |||
39 | Rebecca Duns | 2003 | Ålands Simförening | 36.77 | 1:18.46 | 2:04.03 | 2:47.57 | |||
40 | Olivia Östlund | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 36.10 | 1:18.90 | 2:03.82 | 2:48.42 | |||
41 | Amy Smit | 2003 | Bålsta Simklubb | 37.03 | 1:18.46 | 2:04.51 | 2:49.55 | |||
42 | Sofia Ingemansson | 2004 | Bålsta Simklubb | 38.36 | 1:21.92 | 2:07.30 | 2:50.87 | |||
43 | Alice Bergström | 2004 | Karlskoga Simförening | 39.10 | 1:22.66 | 2:08.66 | 2:51.22 | |||
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: KN Kontor |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Frida Lannhard | 2000 | Falu Simsällskap | 29.98 | 1:03.31 | 1:37.97 | 2:12.08 | |||
2 | Alva Gonzalez-Glanberg | 2002 | Luleå Simsällskap | 31.34 | 1:05.16 | 1:40.36 | 2:15.48 | |||
3 | Ronja Rantanen | 1999 | Falu Simsällskap | 32.47 | 1:07.91 | 1:43.94 | 2:20.05 | |||
4 | Hilma Ramdén | 2000 | Södertälje Simsällskap | 31.98 | 1:07.42 | 1:43.60 | 2:20.84 | |||
5 | Felicia Östlund | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 32.59 | 1:08.13 | 1:44.84 | 2:21.58 | |||
6 | Tina Huslid | 2000 | Södertälje Simsällskap | 31.33 | 1:08.05 | 1:45.44 | 2:22.84 | |||
7 | Tuva Larsson | 2002 | Luleå Simsällskap | 31.96 | 1:08.31 | 1:46.62 | 2:24.54 | |||
8 | Anina Fäs | 2001 | Simsällskapet Mora | 32.65 | 1:09.60 | 1:47.33 | 2:25.52 | |||
9 | Matilda Lantz | 2002 | Upsala Simsällskap | 32.70 | 1:10.06 | 1:48.44 | 2:26.69 | |||
10 | Cecilia Czarnecki | 1999 | Falu Simsällskap | 33.44 | 1:10.24 | 1:49.03 | 2:26.74 | |||
11 | Nelly Antlöv | 2002 | Falu Simsällskap | 34.13 | 1:11.32 | 1:49.90 | 2:27.68 | |||
12 | Klara Ragnarsson | 2002 | Sala Simsällskap | 30.89 | 1:05.99 | 1:46.57 | 2:27.72 | |||
13 | Sanna Lekberg | 2001 | Karlskoga Simförening | 33.55 | 1:10.69 | 1:49.72 | 2:27.91 | |||
14 | Tina Ylipää | 2002 | Luleå Simsällskap | 32.25 | 1:09.24 | 1:49.01 | 2:28.46 | |||
15 | Stina Byström | 2002 | Upsala Simsällskap | 33.40 | 1:10.81 | 1:50.12 | 2:28.95 | |||
16 | Emma Larsson | 2002 | Borlänge Simsällskap | 33.94 | 1:11.79 | 1:51.36 | 2:29.55 | |||
17 | Angelica Blomberg | 2002 | Södertälje Simsällskap | 34.33 | 1:12.27 | 1:52.05 | 2:31.15 | |||
18 | Amanda Lindgren | 2000 | Sala Simsällskap | 35.16 | 1:14.10 | 1:54.34 | 2:33.84 | |||
19 | Ida Ullstrand | 2001 | Falu Simsällskap | 33.83 | 1:13.45 | 1:54.92 | 2:35.72 | |||
19 | Malla Myrelid | 2002 | Upsala Simsällskap | 34.72 | 1:13.67 | 1:55.46 | 2:35.72 | |||
21 | Mira Myllylä | 2002 | Västerås Simsällskap | 35.19 | 1:15.26 | 1:56.31 | 2:37.08 | |||
22 | Femke van Zonneveld | 2002 | Simsällskapet Mora | 35.48 | 1:15.47 | 1:56.72 | 2:38.51 | |||
23 | Anna Lithell | 2001 | Sala Simsällskap | 34.41 | 1:13.79 | 1:55.48 | 2:39.15 | |||
24 | Ella Langell Högblom | 2001 | Skuru Idrottsklubb | 34.69 | 1:14.83 | 1:59.06 | 2:40.65 | |||
25 | Ida Svensson | 2002 | Täby Sim | 35.46 | 1:15.26 | 2:00.06 | 2:45.50 | |||
26 | Alva Olsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 35.44 | 1:17.94 | 2:03.42 | 2:45.51 | |||
27 | Evelina Porling | 2002 | Södertälje Simsällskap | 37.55 | 1:19.43 | 2:03.68 | 2:47.35 | |||
28 | Maja Edring | 2002 | Gävle Simsällskap | 41.12 | 1:29.24 | 2:21.94 | 3:12.45 | |||
- | Ebba Stromberg | 2002 | Väsby Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 09:49 |
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 10:10 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 2, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Mariebergs.com |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Botvid Wiell | 2005 | Upsala Simsällskap | 39.44 | 1:24.55 | |||||
2 | Ravi Parekh | 2005 | Upsala Simsällskap | 41.14 | 1:28.04 | |||||
3 | Samuel Sjökvist | 2005 | Gävle Simsällskap | 43.28 | 1:32.33 | |||||
4 | Filip Hallin | 2006 | Upsala Simsällskap | 44.73 | 1:35.01 | |||||
5 | Markus Brenning | 2005 | Upsala Simsällskap | 46.49 | 1:36.98 | |||||
6 | Gustav Löfqvist | 2005 | Västerås Simsällskap | 47.26 | 1:39.27 | |||||
7 | Tage Helin | 2007 | Upsala Simsällskap | 47.37 | 1:39.81 | |||||
8 | Tomas Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 48.14 | 1:40.70 | |||||
9 | Ludvig Glantz | 2006 | Upsala Simsällskap | 47.73 | 1:41.84 | |||||
10 | Isac Mörtstrand | 2007 | Västerås Simsällskap | 49.71 | 1:44.17 | |||||
11 | Manfred Bränström | 2005 | Skuru Idrottsklubb | 48.71 | 1:46.65 | |||||
12 | Nils Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 50.75 | 1:47.45 | |||||
13 | Adam Wahlberg | 2006 | Upsala Simsällskap | 50.07 | 1:49.28 | |||||
14 | Edvin Pitic | 2005 | Upsala Simsällskap | 52.97 | 1:50.18 | |||||
15 | Gabriel Leijon | 2006 | Upsala Simsällskap | 52.65 | 1:50.58 | |||||
16 | William Struwe | 2006 | Sala Simsällskap | 52.04 | 1:51.20 | |||||
17 | Martin Johnsson | 2007 | Upsala Simsällskap | 53.47 | 1:51.80 | |||||
18 | Joa Metsola | 2005 | Ålands Simförening | 52.57 | 1:52.98 | |||||
19 | Stig Larsson | 2006 | Upsala Simsällskap | 54.34 | 1:58.48 | |||||
20 | Artur Norman | 2005 | Upsala Simsällskap | 58.88 | 2:00.59 | |||||
21 | Johannes Fischer | 2007 | Upsala Simsällskap | 1:01.22 | 2:04.07 | |||||
Gren 2, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Mariebergs.com |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Martin Schön | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 33.17 | 1:09.37 | |||||
2 | Erik Lööw | 2003 | Södertälje Simsällskap | 35.30 | 1:14.86 | |||||
3 | Simon Seel | 2003 | Täby Sim | 35.32 | 1:15.56 | |||||
4 | Daniel Ruijs | 2004 | Borlänge Simsällskap | 36.63 | 1:16.41 | |||||
5 | Melker Rosengren | 2003 | Gävle Simsällskap | 35.76 | 1:18.18 | |||||
6 | Adi Ramovic | 2004 | Upsala Simsällskap | 37.73 | 1:19.35 | |||||
7 | Hugo Westholm | 2004 | Täby Sim | 38.27 | 1:20.34 | |||||
8 | Ragnar Simonsson | 2004 | Väsby Simsällskap | 37.19 | 1:20.65 | |||||
9 | Theo Oerther | 2003 | Södertälje Simsällskap | 37.76 | 1:20.66 | |||||
10 | Oliver Hjalmarsson Sarlind | 2003 | Gävle Simsällskap | 37.71 | 1:20.67 | |||||
11 | Hannes Olin | 2003 | Ålands Simförening | 39.96 | 1:25.24 | |||||
12 | Lukas Höglund | 2004 | Upsala Simsällskap | 40.10 | 1:25.30 | |||||
13 | William Rismyhr | 2004 | Upsala Simsällskap | 40.80 | 1:26.94 | |||||
14 | Olle Nilsson | 2004 | Sala Simsällskap | 41.58 | 1:27.52 | |||||
15 | Gustav Ulfvebrand | 2003 | Västerås Simsällskap | 42.73 | 1:27.78 | |||||
16 | Oskar Högqvist | 2003 | Karlskoga Simförening | 41.05 | 1:27.94 | |||||
17 | Samuel Delvenne | 2003 | Upsala Simsällskap | 41.24 | 1:28.01 | |||||
18 | Felix Mårvad | 2003 | Sala Simsällskap | 41.54 | 1:28.67 | |||||
19 | Wilhelm Sundström | 2004 | Upsala Simsällskap | 44.31 | 1:33.51 | |||||
20 | Martin Riljak | 2004 | Gävle Simsällskap | 43.72 | 1:36.20 | |||||
21 | Einar Melin | 2004 | Ålands Simförening | 45.89 | 1:38.00 | |||||
22 | Marcus Ardanius | 2003 | Bålsta Simklubb | 48.79 | 1:45.63 | |||||
- | Nils Lysén | 2004 | Upsala Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 2, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Mariebergs.com |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Daniel Kertes | 1999 | Södertälje Simsällskap | 31.01 | 1:08.53 | |||||
2 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 32.72 | 1:10.02 | |||||
3 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 32.89 | 1:11.07 | |||||
4 | Jonathan Douib | 2000 | Sala Simsällskap | 33.61 | 1:11.36 | |||||
5 | Igor Blagojevic | 2000 | Karlskoga Simförening | 33.03 | 1:12.15 | |||||
6 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 32.48 | 1:12.74 | |||||
7 | Nils Schönberg | 1989 | Borlänge Simsällskap | 32.54 | 1:12.75 | |||||
8 | Elias Persson | 2002 | Simsällskapet Mora | 34.26 | 1:13.24 | |||||
9 | Andreas Persson | 2000 | Gävle Simsällskap | 33.62 | 1:13.29 | |||||
10 | Sebastian Soume | 2001 | Södertälje Simsällskap | 34.43 | 1:13.58 | |||||
11 | Henrik Bransell | 1999 | Falu Simsällskap | 34.26 | 1:13.79 | |||||
12 | Marcus Ålenius | 2001 | Gävle Simsällskap | 33.99 | 1:14.11 | |||||
13 | Joel Larsson | 2001 | Sala Simsällskap | 33.85 | 1:15.01 | |||||
14 | Roman Milkin | 1999 | Upsala Simsällskap | 37.08 | 1:20.24 | |||||
15 | Tim Hansson | 2001 | Falu Simsällskap | 37.92 | 1:20.97 | |||||
16 | Elias Holst | 2002 | Upsala Simsällskap | 38.35 | 1:23.12 | |||||
17 | Pelle Högfors | 1987 | Gimo Simsällskap | 38.64 | 1:23.44 | |||||
18 | Gabriel Hökemyr | 2002 | Karlskoga Simförening | 40.01 | 1:24.78 | |||||
19 | Hampus Bjärud | 2001 | Ludvika Simsällskap | 38.69 | 1:25.01 | |||||
20 | Johan Allberg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 39.52 | 1:25.55 | |||||
21 | Karl Lingham | 2002 | Täby Sim | 40.68 | 1:26.67 | |||||
22 | Jonatan Fischer | 2001 | Upsala Simsällskap | 40.54 | 1:28.01 | |||||
23 | Emil Söderholm | 1999 | Ludvika Simsällskap | 40.62 | 1:32.15 | |||||
24 | Leo Sun | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 49.01 | 1:45.61 | |||||
- | Oscar Sandahl | 2002 | Skuru Idrottsklubb | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 10:10 |
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 10:36 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Ewhale |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Clara Frykberg | 2005 | Upsala Simsällskap | 35.43 | 1:14.40 | |||||
2 | Tuva Hjemli | 2005 | Falu Simsällskap | 37.00 | 1:16.27 | |||||
3 | Sofia Tossavainen | 2005 | Södertälje Simsällskap | 36.79 | 1:16.81 | |||||
4 | Wilma Åhlen | 2005 | Skuru Idrottsklubb | 37.34 | 1:17.01 | |||||
5 | Alina Umbaeva | 2005 | Örebro Simallians | 38.33 | 1:19.03 | |||||
6 | Matilda Holmström | 2005 | Upsala Simsällskap | 38.98 | 1:19.21 | |||||
7 | Lisen Myrelid | 2005 | Upsala Simsällskap | 39.53 | 1:20.41 | |||||
8 | Hanna Blomqvist | 2005 | Ålands Simförening | 40.67 | 1:21.84 | |||||
9 | Vera Stefanovic | 2006 | Bollnäs Simsällskap | 39.86 | 1:22.70 | |||||
10 | Cecilia Brunzell | 2006 | Västerås Simsällskap | 39.80 | 1:22.74 | |||||
11 | Ellen Lundin | 2005 | Falu Simsällskap | 40.67 | 1:23.44 | |||||
12 | Nora Högström | 2007 | Upsala Simsällskap | 41.48 | 1:24.53 | |||||
13 | Vilma Herthelius | 2005 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 42.42 | 1:25.01 | |||||
14 | Agnes Edvinsson | 2006 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 42.74 | 1:26.49 | |||||
15 | Alva Eriksson | 2005 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 42.40 | 1:27.52 | |||||
16 | Hilma Wahlström | 2006 | Upsala Simsällskap | 43.90 | 1:27.99 | |||||
17 | Lovis Lång | 2005 | Upsala Simsällskap | 45.39 | 1:30.36 | |||||
18 | Edith Wallberg | 2007 | Bollnäs Simsällskap | 44.34 | 1:31.83 | |||||
19 | Bianca Flöjt | 2005 | Ålands Simförening | 45.33 | 1:32.27 | |||||
20 | Julia Eriksson | 2005 | Ålands Simförening | 45.75 | 1:32.38 | |||||
21 | Klara Mattiasson | 2005 | Upsala Simsällskap | 45.94 | 1:32.72 | |||||
22 | Ida Svensson | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.53 | 1:33.05 | |||||
23 | Alva Marhold | 2007 | Upsala Simsällskap | 46.99 | 1:33.79 | |||||
24 | Eleanor Fredholm | 2007 | Bollnäs Simsällskap | 46.19 | 1:33.95 | |||||
25 | Ebba Lundqvist | 2007 | Upsala Simsällskap | 45.73 | 1:34.21 | |||||
26 | Felicia Bergman | 2005 | Upsala Simsällskap | 46.94 | 1:35.46 | |||||
27 | Emilia Romberg | 2005 | Västerås Simsällskap | 48.38 | 1:35.85 | |||||
28 | Alva Stadell | 2006 | Upsala Simsällskap | 48.89 | 1:36.66 | |||||
29 | Theresia Lindholm | 2006 | Ålands Simförening | 48.51 | 1:39.93 | |||||
30 | Nova Larsson | 2007 | Ålands Simförening | 49.43 | 1:41.21 | |||||
31 | Ella Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 50.89 | 1:42.28 | |||||
32 | Fia Metsola | 2007 | Ålands Simförening | 51.41 | 1:42.73 | |||||
33 | Maja Ahlén | 2006 | Upsala Simsällskap | 51.43 | 1:43.14 | |||||
34 | Tindra Bärgård | 2006 | Simklubben Ena | 52.09 | 1:47.59 | |||||
35 | Tea Wetterbom | 2006 | Upsala Simsällskap | 53.62 | 1:47.69 | |||||
36 | Elna Zetterberg | 2007 | Simklubben Ena | 53.18 | 1:50.57 | |||||
37 | Mathilda Wahlstedt | 2006 | Ålands Simförening | 54.78 | 1:52.15 | |||||
38 | Amelia Fricker | 2007 | Ålands Simförening | 1:01.23 | 2:00.45 | |||||
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Ewhale |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Emilia Forsberg | 2003 | Täby Sim | 34.43 | 1:11.08 | |||||
2 | Elvira Dalin | 2003 | Sala Simsällskap | 36.31 | 1:13.82 | |||||
3 | Jennifer Nyblom | 2003 | Täby Sim | 35.66 | 1:14.53 | |||||
4 | Isabel Teglöf | 2003 | Södertälje Simsällskap | 35.98 | 1:14.54 | |||||
5 | Jennie Ewerbring | 2003 | Täby Sim | 35.78 | 1:14.65 | |||||
6 | Vera Hermansson | 2003 | Upsala Simsällskap | 37.08 | 1:15.56 | |||||
7 | Izabelle Lindberg | 2003 | Täby Sim | 35.72 | 1:15.85 | |||||
8 | Helmi Swanson | 2004 | Gävle Simsällskap | 36.87 | 1:16.63 | |||||
9 | Klara Pettersson | 2004 | Upsala Simsällskap | 37.39 | 1:16.79 | |||||
10 | Alma Norgren | 2004 | Bålsta Simklubb | 36.59 | 1:17.79 | |||||
11 | Lisa Löf | 2004 | Gävle Simsällskap | 37.60 | 1:19.01 | |||||
12 | Linnea Bergqvist | 2003 | Upsala Simsällskap | 38.61 | 1:19.23 | |||||
13 | Amanda Viksten | 2004 | Upsala Simsällskap | 38.65 | 1:19.62 | |||||
14 | Clara Ersson | 2004 | Täby Sim | 38.54 | 1:20.49 | |||||
15 | Elsa Bäckström | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 38.75 | 1:20.80 | |||||
16 | Tuva Blomdahl | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 40.68 | 1:21.99 | |||||
17 | Anna Jönsson | 2003 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 40.01 | 1:22.36 | |||||
18 | Linnéa Teljstedt | 2003 | Södertälje Simsällskap | 40.38 | 1:22.44 | |||||
19 | Smilla Löthgren | 2004 | Karlskoga Simförening | 40.95 | 1:22.79 | |||||
20 | Nina Takolander | 2003 | Täby Sim | 39.72 | 1:23.19 | |||||
21 | Emma Alfredeen | 2003 | Upsala Simsällskap | 41.36 | 1:23.36 | |||||
22 | Felicia Heintz | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 40.79 | 1:23.87 | |||||
23 | Wilda Furberg | 2003 | Västerås Simsällskap | 38.62 | 1:23.96 | |||||
24 | Hannah Haux | 2004 | Täby Sim | 41.82 | 1:24.61 | |||||
25 | Alice Davies | 2004 | Täby Sim | 40.87 | 1:25.62 | |||||
26 | Kajsa Franzén | 2004 | Upsala Simsällskap | 41.15 | 1:25.75 | |||||
27 | Ellinor Hermann | 2003 | Upsala Simsällskap | 41.08 | 1:25.82 | |||||
28 | Lisa Vinger | 2003 | Södertälje Simsällskap | 41.59 | 1:26.13 | |||||
29 | Emelie Nordqvist | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 42.88 | 1:26.32 | |||||
30 | Alice Johansson | 2003 | Bålsta Simklubb | 41.73 | 1:26.57 | |||||
31 | Malva Morell | 2004 | Upsala Simsällskap | 40.61 | 1:26.74 | |||||
32 | Sofia Ingemansson | 2004 | Bålsta Simklubb | 42.71 | 1:28.18 | |||||
33 | Mimmi Krekula | 2003 | Väsby Simsällskap | 43.10 | 1:28.56 | |||||
34 | Rebecca Velin | 2004 | Väsby Simsällskap | 43.82 | 1:28.71 | |||||
35 | Hanna Wahlqvist | 2004 | Ludvika Simsällskap | 44.51 | 1:30.55 | |||||
36 | Vilma Hjertberg | 2004 | Gävle Simsällskap | 43.18 | 1:32.52 | |||||
37 | Stella Nelson | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 44.86 | 1:34.97 | |||||
38 | Rebecka Hedbeck | 2004 | Täby Sim | 47.27 | 1:37.26 | |||||
39 | Doris Larsson | 2004 | Upsala Simsällskap | 47.93 | 1:39.16 | |||||
40 | Alice Törnkvist | 2004 | Upsala Simsällskap | 49.22 | 1:40.03 | |||||
41 | Linnea Ekman | 2004 | Upsala Simsällskap | 50.09 | 1:43.37 | |||||
42 | Gabrielle Paul | 2004 | Upsala Simsällskap | 51.82 | 1:47.38 | |||||
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Ewhale |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Emilia Christiansen | 1999 | Södertälje Simsällskap | 34.14 | 1:10.06 | |||||
2 | Hilma Ramdén | 2000 | Södertälje Simsällskap | 35.62 | 1:12.75 | |||||
3 | Tina Huslid | 2000 | Södertälje Simsällskap | 35.77 | 1:13.22 | |||||
4 | Salma Gabot | 2001 | Upsala Simsällskap | 35.74 | 1:15.24 | |||||
5 | Jenny Ek | 1999 | Ålands Simförening | 36.35 | 1:15.52 | |||||
6 | Josephine Junehed | 2002 | Täby Sim | 36.32 | 1:15.57 | |||||
7 | Jonna Löding | 2002 | Upsala Simsällskap | 36.99 | 1:16.18 | |||||
8 | Lovisa Sved | 2000 | Gävle Simsällskap | 35.79 | 1:16.49 | |||||
9 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 37.29 | 1:17.23 | |||||
10 | Lovisa Königsson | 2002 | Sala Simsällskap | 37.25 | 1:17.29 | |||||
11 | Clara Florén | 2002 | Gävle Simsällskap | 37.47 | 1:18.13 | |||||
12 | Jessika Borbos | 2001 | Falu Simsällskap | 37.03 | 1:18.16 | |||||
13 | Ronja Rantanen | 1999 | Falu Simsällskap | 38.05 | 1:19.02 | |||||
14 | Malla Myrelid | 2002 | Upsala Simsällskap | 38.91 | 1:20.81 | |||||
15 | Amanda Lindgren | 2000 | Sala Simsällskap | 40.00 | 1:21.40 | |||||
16 | Stella Donning | 2002 | Ålands Simförening | 39.01 | 1:21.47 | |||||
17 | Anina Fäs | 2001 | Simsällskapet Mora | 40.54 | 1:22.93 | |||||
18 | Emma Larsson | 2002 | Borlänge Simsällskap | 40.61 | 1:23.98 | |||||
19 | Marit van Zonneveld | 1999 | Simsällskapet Mora | 40.93 | 1:24.86 | |||||
20 | Matilda Ek | 2002 | Karlskoga Simförening | 41.55 | 1:24.98 | |||||
21 | Emilia Lövstrand | 2002 | Borlänge Simsällskap | 42.65 | 1:27.04 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 10:36 |
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 10:55 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Meesan |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Danny Simaleza | 2005 | Upsala Simsällskap | 29.67 | 1:02.56 | |||||
2 | Hugo Swanson | 2006 | Gävle Simsällskap | 31.83 | 1:07.49 | |||||
3 | Botvid Wiell | 2005 | Upsala Simsällskap | 33.23 | 1:08.49 | |||||
4 | Tobias Lindberg | 2005 | Södertörns Simsällskap | 32.72 | 1:09.21 | |||||
5 | Rasmus Loklint | 2005 | Upsala Simsällskap | 34.09 | 1:12.72 | |||||
6 | Samuel Sjökvist | 2005 | Gävle Simsällskap | 33.06 | 1:13.51 | |||||
7 | Markus Brenning | 2005 | Upsala Simsällskap | 35.01 | 1:13.66 | |||||
8 | Malte Franzén | 2007 | Upsala Simsällskap | 34.74 | 1:13.72 | |||||
9 | Joa Metsola | 2005 | Ålands Simförening | 35.91 | 1:15.64 | |||||
10 | Filip Hallin | 2006 | Upsala Simsällskap | 37.20 | 1:17.53 | |||||
11 | Adam Wahlberg | 2006 | Upsala Simsällskap | 37.55 | 1:18.34 | |||||
12 | Tage Helin | 2007 | Upsala Simsällskap | 37.97 | 1:20.82 | |||||
13 | Milo Bergman | 2006 | Ålands Simförening | 38.71 | 1:21.66 | |||||
14 | Ludvig Glantz | 2006 | Upsala Simsällskap | 38.47 | 1:22.07 | |||||
15 | Tomas Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 39.72 | 1:22.21 | |||||
16 | Gabriel Leijon | 2006 | Upsala Simsällskap | 38.94 | 1:22.70 | |||||
17 | Ravi Parekh | 2005 | Upsala Simsällskap | 38.39 | 1:23.26 | |||||
18 | Gustav Löfqvist | 2005 | Västerås Simsällskap | 39.74 | 1:23.33 | |||||
19 | Manfred Bränström | 2005 | Skuru Idrottsklubb | 39.25 | 1:23.72 | |||||
20 | Arvid Högström | 2006 | Upsala Simsällskap | 40.15 | 1:25.09 | |||||
21 | Edvin Pitic | 2005 | Upsala Simsällskap | 41.81 | 1:26.99 | |||||
22 | Artur Norman | 2005 | Upsala Simsällskap | 43.18 | 1:27.15 | |||||
23 | Isac Mörtstrand | 2007 | Västerås Simsällskap | 41.19 | 1:27.63 | |||||
24 | William Struwe | 2006 | Sala Simsällskap | 41.07 | 1:27.78 | |||||
25 | Martin Johnsson | 2007 | Upsala Simsällskap | 42.90 | 1:28.68 | |||||
26 | Stig Larsson | 2006 | Upsala Simsällskap | 43.81 | 1:32.47 | |||||
27 | Nils Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 42.29 | 1:33.94 | |||||
28 | Johannes Fischer | 2007 | Upsala Simsällskap | 47.41 | 1:38.24 | |||||
29 | Malte Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 47.88 | 1:38.91 | |||||
30 | Felix Flöjt | 2007 | Ålands Simförening | 51.51 | 1:49.27 | |||||
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Meesan |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Albin Eriksson | 2003 | Luleå Simsällskap | 28.14 | 58.43 | |||||
2 | Ji An Wang | 2003 | Luleå Simsällskap | 27.47 | 58.50 | |||||
3 | Erik Lööw | 2003 | Södertälje Simsällskap | 28.14 | 58.65 | |||||
4 | Gustav Ahlqvist | 2003 | Täby Sim | 27.86 | 59.27 | |||||
5 | Adi Ramovic | 2004 | Upsala Simsällskap | 29.01 | 59.69 | |||||
6 | Martin Schön | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 28.90 | 1:00.16 | |||||
7 | Theo Ylipää | 2004 | Luleå Simsällskap | 28.42 | 1:00.66 | |||||
8 | Theo Oerther | 2003 | Södertälje Simsällskap | 29.79 | 1:01.47 | |||||
9 | Oscar Fällman | 2003 | Södertälje Simsällskap | 29.02 | 1:01.71 | |||||
10 | David Alonso | 2003 | Täby Sim | 29.23 | 1:01.73 | |||||
11 | Julius Grell | 2003 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 29.54 | 1:01.77 | |||||
12 | Oliver Hjalmarsson Sarlind | 2003 | Gävle Simsällskap | 29.54 | 1:02.27 | |||||
13 | Olle Wikholm | 2004 | Gävle Simsällskap | 29.68 | 1:02.41 | |||||
14 | Andreas Savin | 2003 | Upsala Simsällskap | 29.65 | 1:02.60 | |||||
15 | Oscar Björstam | 2003 | Karlskoga Simförening | 30.09 | 1:02.83 | |||||
16 | Albin Östlund | 2004 | Gävle Simsällskap | 29.84 | 1:02.84 | |||||
17 | Victor Bäckström | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 30.42 | 1:03.78 | |||||
18 | Simon Seel | 2003 | Täby Sim | 30.72 | 1:04.31 | |||||
19 | Max Antonsson | 2004 | Sala Simsällskap | 30.97 | 1:05.75 | |||||
20 | Rasmus Kalvik | 2004 | Ålands Simförening | 32.11 | 1:05.79 | |||||
21 | Daniel Ruijs | 2004 | Borlänge Simsällskap | 31.33 | 1:05.81 | |||||
22 | Oskar Andersson | 2003 | Upsala Simsällskap | 31.56 | 1:06.20 | |||||
23 | Ragnar Simonsson | 2004 | Väsby Simsällskap | 31.95 | 1:07.92 | |||||
24 | Oskar Högqvist | 2003 | Karlskoga Simförening | 31.95 | 1:08.09 | |||||
25 | Malte Eriksson | 2003 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 32.96 | 1:09.02 | |||||
26 | William Rismyhr | 2004 | Upsala Simsällskap | 32.58 | 1:09.45 | |||||
27 | Felix Mårvad | 2003 | Sala Simsällskap | 33.17 | 1:09.53 | |||||
28 | Hugo Westholm | 2004 | Täby Sim | 33.44 | 1:10.54 | |||||
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Meesan |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | 25.23 | 52.15 | |||||
2 | Jonathan Douib | 2000 | Sala Simsällskap | 26.00 | 54.19 | |||||
3 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 27.12 | 55.85 | |||||
4 | Robert Hellberg | 2001 | Södertälje Simsällskap | 27.08 | 56.69 | |||||
5 | Marcus Johnsson | 2002 | Sala Simsällskap | 27.63 | 57.42 | |||||
6 | David Hambraeus | 1999 | Falu Simsällskap | 27.74 | 57.94 | |||||
7 | Jakob Källquist | 2001 | Gävle Simsällskap | 27.91 | 58.14 | |||||
8 | Elias Nordgren | 2001 | Sala Simsällskap | 27.52 | 58.15 | |||||
9 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 27.96 | 58.32 | |||||
10 | Isak Brundin | 2000 | Sala Simsällskap | 27.50 | 58.96 | |||||
11 | Erik Krysén | 2000 | Ludvika Simsällskap | 27.61 | 59.01 | |||||
12 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 28.17 | 59.10 | |||||
13 | Axel von Goës | 2002 | Täby Sim | 28.95 | 59.13 | |||||
14 | Adam Carlsson | 2001 | Gävle Simsällskap | 27.99 | 59.25 | |||||
15 | Henrik Bransell | 1999 | Falu Simsällskap | 28.49 | 59.66 | |||||
16 | Alexander Karlsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 28.60 | 59.96 | |||||
17 | Erik Forsström | 1999 | Upsala Simsällskap | 28.23 | 59.97 | |||||
18 | Tim Hansson | 2001 | Falu Simsällskap | 28.59 | 1:00.32 | |||||
19 | Arvid Hallenborg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 29.10 | 1:00.54 | |||||
20 | Sebastian Soume | 2001 | Södertälje Simsällskap | 28.90 | 1:00.57 | |||||
21 | Kevin Shiva | 2002 | Upsala Simsällskap | 28.71 | 1:00.74 | |||||
22 | Erik Bergstrand | 2002 | Södertälje Simsällskap | 29.06 | 1:00.80 | |||||
23 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 29.21 | 1:00.81 | |||||
24 | Oliver Simic | 1998 | Täby Sim | 29.26 | 1:01.14 | |||||
25 | Johan Ljunggren | 2001 | Upsala Simsällskap | 29.81 | 1:03.24 | |||||
26 | Elias Holst | 2002 | Upsala Simsällskap | 30.77 | 1:04.16 | |||||
27 | Johan Allberg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 29.69 | 1:04.31 | |||||
28 | Leo Henry Örtlund | 2001 | Borlänge Simsällskap | 30.71 | 1:05.13 | |||||
29 | Nils Bergman | 2001 | Skuru Idrottsklubb | 31.17 | 1:07.15 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 10:55 |
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 11:26 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 5, 50m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Lisa Nystrand | 2006 | Sala Simsällskap | 36.55 | ||||||
2 | Klara Lindqvist | 2005 | Luleå Simsällskap | 36.97 | ||||||
3 | Randi Arnesen | 2005 | Luleå Simsällskap | 37.48 | ||||||
4 | Matilda Holmström | 2005 | Upsala Simsällskap | 40.46 | ||||||
5 | Alina Umbaeva | 2005 | Örebro Simallians | 40.83 | ||||||
6 | Tuva Hjemli | 2005 | Falu Simsällskap | 41.46 | ||||||
7 | Olivia Punga | 2005 | Upsala Simsällskap | 42.86 | ||||||
8 | Edith Trapp-Östling | 2006 | Simsällskapet Mora | 45.15 | ||||||
9 | Ellen Lundin | 2005 | Falu Simsällskap | 45.17 | ||||||
10 | Klara Mattiasson | 2005 | Upsala Simsällskap | 45.30 | ||||||
11 | Agnes Edvinsson | 2006 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 45.32 | ||||||
12 | Elin Finne | 2007 | Bålsta Simklubb | 45.90 | ||||||
13 | Vera Stefanovic | 2006 | Bollnäs Simsällskap | 45.91 | ||||||
14 | Vilma Herthelius | 2005 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 46.22 | ||||||
15 | Emilia Dahlström | 2006 | Västerås Simsällskap | 46.29 | ||||||
16 | Clara Frykberg | 2005 | Upsala Simsällskap | 46.31 | ||||||
17 | Olivia Budden | 2007 | Bålsta Simklubb | 46.42 | ||||||
18 | Alva Eriksson | 2005 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 46.50 | ||||||
19 | Lovis Lång | 2005 | Upsala Simsällskap | 46.76 | ||||||
20 | Emilia Romberg | 2005 | Västerås Simsällskap | 47.07 | ||||||
21 | Cecilia Brunzell | 2006 | Västerås Simsällskap | 47.87 | ||||||
22 | Eleanor Fredholm | 2007 | Bollnäs Simsällskap | 47.90 | ||||||
23 | Alva Stadell | 2006 | Upsala Simsällskap | 47.92 | ||||||
24 | Theresia Lindholm | 2006 | Ålands Simförening | 48.01 | ||||||
25 | Amanda Ahinko | 2007 | Ålands Simförening | 48.21 | ||||||
26 | Ebba Rosenberg | 2007 | Bålsta Simklubb | 49.25 | ||||||
27 | Ebba Lundqvist | 2007 | Upsala Simsällskap | 49.97 | ||||||
28 | Edith Wallberg | 2007 | Bollnäs Simsällskap | 50.85 | ||||||
29 | Alva Marhold | 2007 | Upsala Simsällskap | 51.10 | ||||||
30 | Nova Larsson | 2007 | Ålands Simförening | 51.36 | ||||||
31 | Ida Svensson | 2006 | Upsala Simsällskap | 52.03 | ||||||
32 | Mathilda Wahlstedt | 2006 | Ålands Simförening | 52.06 | ||||||
33 | Märta Säfsten | 2006 | Upsala Simsällskap | 52.38 | ||||||
34 | Smilla Åkman | 2006 | Gimo Simsällskap | 52.76 | ||||||
35 | Ella Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 53.35 | ||||||
36 | Tindra Bärgård | 2006 | Simklubben Ena | 54.89 | ||||||
37 | Bianca Flöjt | 2005 | Ålands Simförening | 54.90 | ||||||
38 | Felicia Bergman | 2005 | Upsala Simsällskap | 55.15 | ||||||
39 | Maja Ahlén | 2006 | Upsala Simsällskap | 55.31 | ||||||
40 | Miski Hagi Shire | 2005 | Upsala Simsällskap | 55.84 | ||||||
41 | Elna Zetterberg | 2007 | Simklubben Ena | 57.26 | ||||||
42 | Emilia Lindberg | 2010 | Södertörns Simsällskap | 57.27 | ||||||
43 | Fia Metsola | 2007 | Ålands Simförening | 57.91 | ||||||
44 | Sonja Lundström | 2008 | Upsala Simsällskap | 59.06 | ||||||
45 | Molly Brinck | 2007 | Bålsta Simklubb | 1:00.73 | ||||||
46 | Amelia Fricker | 2007 | Ålands Simförening | 1:02.73 | ||||||
Gren 5, 50m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Saga Boråker | 2004 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 35.47 | ||||||
2 | Helmi Swanson | 2004 | Gävle Simsällskap | 36.27 | ||||||
3 | Ingrid Franks | 2003 | Täby Sim | 36.30 | ||||||
4 | Jennifer Nyblom | 2003 | Täby Sim | 37.45 | ||||||
5 | Julia Lindgren | 2004 | Falu Simsällskap | 37.51 | ||||||
6 | Amanda Sandberg | 2003 | Täby Sim | 37.71 | ||||||
7 | Engla Ellbrant | 2004 | Täby Sim | 37.80 | ||||||
8 | Tindra Håbro Karjanmaa | 2004 | Täby Sim | 37.86 | ||||||
9 | Tuva Blomdahl | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 38.66 | ||||||
10 | Linnea Bergqvist | 2003 | Upsala Simsällskap | 39.52 | ||||||
11 | Amanda Borgfors | 2004 | Täby Sim | 39.62 | ||||||
12 | Maja Nilsson | 2003 | Gävle Simsällskap | 39.72 | ||||||
13 | Klara Hjalt | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 40.22 | ||||||
14 | Emma Sommar | 2004 | Täby Sim | 40.23 | ||||||
15 | Thilda Ström | 2003 | Täby Sim | 40.31 | ||||||
16 | Linnéa Teljstedt | 2003 | Södertälje Simsällskap | 40.41 | ||||||
17 | Vera Hermansson | 2003 | Upsala Simsällskap | 40.47 | ||||||
18 | Juni Rogström | 2004 | Gävle Simsällskap | 40.81 | ||||||
19 | Astrid Engström | 2004 | Västerås Simsällskap | 40.92 | ||||||
20 | Alice Davies | 2004 | Täby Sim | 41.09 | ||||||
21 | Emelie Nordqvist | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 41.10 | ||||||
22 | Clara Ersson | 2004 | Täby Sim | 41.61 | ||||||
23 | Emily Sandberg | 2004 | Bålsta Simklubb | 41.63 | ||||||
24 | Isabelle Persson | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 42.19 | ||||||
25 | Malva Morell | 2004 | Upsala Simsällskap | 42.20 | ||||||
26 | Emelie Måtar | 2004 | Ålands Simförening | 42.24 | ||||||
26 | Klara Pettersson | 2004 | Upsala Simsällskap | 42.24 | ||||||
28 | Alma Norgren | 2004 | Bålsta Simklubb | 42.41 | ||||||
28 | Soobin Åkerlund | 2004 | Västerås Simsällskap | 42.41 | ||||||
30 | Hanna Stolt | 2004 | Gävle Simsällskap | 42.44 | ||||||
31 | Vilma Hjertberg | 2004 | Gävle Simsällskap | 43.05 | ||||||
32 | Elsa Bäckström | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 43.18 | ||||||
33 | Matilda Nilsson | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 43.28 | ||||||
34 | Hanna Wahlqvist | 2004 | Ludvika Simsällskap | 43.77 | ||||||
35 | Alice Johansson | 2003 | Bålsta Simklubb | 43.82 | ||||||
36 | Geshin Zarei | 2003 | Upsala Simsällskap | 44.00 | ||||||
37 | Moa Kvarnlöf | 2004 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 44.02 | ||||||
38 | Elin Andersson | 2003 | Täby Sim | 44.32 | ||||||
39 | Tyra Olsson | 2003 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 44.60 | ||||||
40 | Doris Larsson | 2004 | Upsala Simsällskap | 45.17 | ||||||
41 | Amy Smit | 2003 | Bålsta Simklubb | 45.21 | ||||||
42 | Gabrielle Paul | 2004 | Upsala Simsällskap | 45.99 | ||||||
43 | Alice Bergström | 2004 | Karlskoga Simförening | 46.22 | ||||||
44 | Ellinor Hermann | 2003 | Upsala Simsällskap | 46.65 | ||||||
45 | Alice Törnkvist | 2004 | Upsala Simsällskap | 47.66 | ||||||
46 | Kajsa Franzén | 2004 | Upsala Simsällskap | 48.09 | ||||||
47 | Matilda Tukler | 2004 | Upsala Simsällskap | 48.61 | ||||||
- | Olivia Svensson | 2003 | Väsby Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 5, 50m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Maja Fredriksson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.17 | ||||||
2 | Moa Holmström | 2001 | Falu Simsällskap | 35.95 | ||||||
3 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 36.26 | ||||||
4 | Frida Lannhard | 2000 | Falu Simsällskap | 36.56 | ||||||
5 | Ellen Woivalin | 2001 | Ålands Simförening | 36.79 | ||||||
6 | Embla Börjesson | 2002 | Täby Sim | 37.03 | ||||||
7 | Klara Ragnarsson | 2002 | Sala Simsällskap | 37.22 | ||||||
8 | Nelly Antlöv | 2002 | Falu Simsällskap | 37.74 | ||||||
9 | Matilda Lantz | 2002 | Upsala Simsällskap | 37.77 | ||||||
10 | Tora Hansson | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 37.98 | ||||||
11 | Alexandra Kinell | 2000 | Karlskoga Simförening | 38.26 | ||||||
12 | Sarah Jonsson | 2001 | Luleå Simsällskap | 38.47 | ||||||
13 | Matilda Bohman | 2002 | Upsala Simsällskap | 38.60 | ||||||
14 | Alva Olsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 38.70 | ||||||
15 | Emilia Christiansen | 1999 | Södertälje Simsällskap | 38.77 | ||||||
16 | Jessica Lindholm | 2001 | Ålands Simförening | 38.92 | ||||||
17 | Clara Florén | 2002 | Gävle Simsällskap | 39.29 | ||||||
18 | Ebba Stromberg | 2002 | Väsby Simsällskap | 39.93 | ||||||
19 | Sandra Lundqvist | 1998 | Falu Simsällskap | 40.74 | ||||||
20 | Marit van Zonneveld | 1999 | Simsällskapet Mora | 41.39 | ||||||
21 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 42.18 | ||||||
22 | Sanna Lekberg | 2001 | Karlskoga Simförening | 42.43 | ||||||
23 | Ida Ullstrand | 2001 | Falu Simsällskap | 42.49 | ||||||
24 | Ida Svensson | 2002 | Täby Sim | 42.66 | ||||||
25 | Jonna Löding | 2002 | Upsala Simsällskap | 43.09 | ||||||
26 | Salma Gabot | 2001 | Upsala Simsällskap | 43.11 | ||||||
27 | Tora Dregelid | 2002 | Gimo Simsällskap | 43.47 | ||||||
28 | Evelina Porling | 2002 | Södertälje Simsällskap | 43.61 | ||||||
29 | Emelie Liljeblad | 2002 | Täby Sim | 44.20 | ||||||
30 | Stina Byström | 2002 | Upsala Simsällskap | 44.95 | ||||||
31 | Maja Edring | 2002 | Gävle Simsällskap | 45.15 | ||||||
32 | Mira Myllylä | 2002 | Västerås Simsällskap | 45.19 | ||||||
33 | Malla Myrelid | 2002 | Upsala Simsällskap | 45.20 | ||||||
34 | Anna Lithell | 2001 | Sala Simsällskap | 45.33 | ||||||
35 | Emilia Lövstrand | 2002 | Borlänge Simsällskap | 45.53 | ||||||
36 | Ella Langell Högblom | 2001 | Skuru Idrottsklubb | 52.64 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 11:26 |
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 11:57 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 6, 200m Medley Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Rasbo Rör |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Danny Simaleza | 2005 | Upsala Simsällskap | 33.33 | 1:13.87 | 2:03.50 | 2:39.42 | |||
2 | Lucas Humling | 2005 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 34.99 | 1:16.04 | 2:03.78 | 2:40.49 | |||
3 | Hugo Swanson | 2006 | Gävle Simsällskap | 38.11 | 1:20.11 | 2:05.84 | 2:42.82 | |||
4 | Botvid Wiell | 2005 | Upsala Simsällskap | 38.53 | 1:23.26 | 2:10.12 | 2:52.14 | |||
5 | Oliver Aalto-Hardy | 2005 | Ålands Simförening | 35.39 | 1:21.48 | 2:16.18 | 2:58.20 | |||
6 | Tage Helin | 2007 | Upsala Simsällskap | 38.67 | 1:26.98 | 2:20.82 | 3:02.37 | |||
7 | Rasmus Loklint | 2005 | Upsala Simsällskap | 41.97 | 1:27.78 | 2:22.62 | 3:04.80 | |||
8 | Filip Hallin | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.47 | 1:35.61 | 2:27.32 | 3:09.31 | |||
9 | Malte Franzén | 2007 | Upsala Simsällskap | 42.02 | 1:30.41 | 2:30.18 | 3:10.54 | |||
10 | Joa Metsola | 2005 | Ålands Simförening | 40.72 | 1:33.15 | 2:34.85 | 3:15.17 | |||
11 | Milo Bergman | 2006 | Ålands Simförening | 48.23 | 1:39.41 | 2:33.78 | 3:16.10 | |||
12 | Tomas Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 44.88 | 1:39.22 | 2:37.78 | 3:18.79 | |||
13 | Adam Wahlberg | 2006 | Upsala Simsällskap | 44.90 | 1:36.80 | 2:37.26 | 3:19.11 | |||
14 | Ravi Parekh | 2005 | Upsala Simsällskap | 49.10 | 1:40.66 | 2:32.55 | 3:19.83 | |||
15 | Nils Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 48.54 | 1:48.10 | 2:45.17 | 3:29.75 | |||
16 | Arvid Högström | 2006 | Upsala Simsällskap | 44.92 | 1:40.62 | 2:47.72 | 3:38.09 | |||
17 | Edvin Pitic | 2005 | Upsala Simsällskap | 56.06 | 1:51.52 | 2:51.86 | 3:39.40 | |||
18 | Artur Norman | 2005 | Upsala Simsällskap | 49.90 | 1:46.67 | 2:53.69 | 3:39.92 | |||
19 | Johannes Fischer | 2007 | Upsala Simsällskap | 51.74 | 1:51.60 | 2:54.65 | 3:47.82 | |||
- | Isac Mörtstrand | 2007 | Västerås Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Ludvig Glantz | 2006 | Upsala Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 6, 200m Medley Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Rasbo Rör |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Theo Oerther | 2003 | Södertälje Simsällskap | 30.74 | 1:08.85 | 1:51.92 | 2:26.41 | |||
2 | Gustav Ahlqvist | 2003 | Täby Sim | 31.26 | 1:08.72 | 1:54.82 | 2:27.42 | |||
3 | Simon Lörinc | 2003 | Täby Sim | 30.31 | 1:09.54 | 1:53.51 | 2:27.55 | |||
4 | Adi Ramovic | 2004 | Upsala Simsällskap | 31.30 | 1:09.52 | 1:54.23 | 2:27.83 | |||
5 | Isac Rune | 2003 | Täby Sim | 31.40 | 1:11.19 | 1:54.84 | 2:29.04 | |||
6 | Martin Schön | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 31.02 | 1:13.66 | 1:54.52 | 2:30.87 | |||
7 | Magnus Lindström | 2004 | Luleå Simsällskap | 33.09 | 1:12.39 | 1:56.71 | 2:32.05 | |||
7 | Melker Rosengren | 2003 | Gävle Simsällskap | 31.80 | 1:12.99 | 1:57.62 | 2:32.05 | |||
9 | Philip Löfbom | 2003 | Karlskoga Simförening | 33.09 | 1:11.23 | 1:57.04 | 2:33.12 | |||
10 | Carl Hansson | 2003 | Gävle Simsällskap | 32.36 | 1:11.42 | 1:59.53 | 2:35.45 | |||
11 | Andreas Savin | 2003 | Upsala Simsällskap | 32.65 | 1:13.49 | 2:00.58 | 2:36.83 | |||
12 | Simon Seel | 2003 | Täby Sim | 35.94 | 1:19.66 | 2:02.84 | 2:37.48 | |||
13 | Oscar Fällman | 2003 | Södertälje Simsällskap | 33.58 | 1:16.95 | 2:04.06 | 2:37.99 | |||
14 | Oscar Björstam | 2003 | Karlskoga Simförening | 33.40 | 1:13.71 | 2:01.63 | 2:38.25 | |||
15 | Lukas Höglund | 2004 | Upsala Simsällskap | 35.20 | 1:15.29 | 2:04.77 | 2:40.43 | |||
16 | Olle Wikholm | 2004 | Gävle Simsällskap | 33.63 | 1:14.27 | 2:04.00 | 2:40.86 | |||
17 | Oskar Andersson | 2003 | Upsala Simsällskap | 37.76 | 1:17.07 | 2:05.48 | 2:41.18 | |||
18 | Victor Bäckström | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 34.18 | 1:18.49 | 2:08.51 | 2:43.40 | |||
19 | Alexander Mattsson | 2003 | Ålands Simförening | 33.67 | 1:17.54 | 2:06.15 | 2:44.94 | |||
20 | Max Antonsson | 2004 | Sala Simsällskap | 35.93 | 1:18.38 | 2:07.96 | 2:45.15 | |||
21 | Gustav Ulfvebrand | 2003 | Västerås Simsällskap | 40.03 | 1:21.96 | 2:11.41 | 2:46.95 | |||
22 | Olle Nilsson | 2004 | Sala Simsällskap | 35.59 | 1:20.10 | 2:06.83 | 2:47.68 | |||
23 | Martin Riljak | 2004 | Gävle Simsällskap | 35.63 | 1:20.66 | 2:14.94 | 2:53.92 | |||
24 | Felix Do | 2004 | Upsala Simsällskap | 39.28 | 1:22.94 | 2:18.03 | 2:58.58 | |||
25 | Samuel Delvenne | 2003 | Upsala Simsällskap | 41.98 | 1:29.37 | 2:17.50 | 3:00.63 | |||
26 | Daniel Parker | 2004 | Upsala Simsällskap | 37.29 | 1:28.11 | 2:23.36 | 3:05.19 | |||
27 | Marcus Ardanius | 2003 | Bålsta Simklubb | 43.44 | 1:31.03 | 2:28.60 | 3:08.85 | |||
Gren 6, 200m Medley Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Rasbo Rör |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | 28.26 | 1:04.46 | 1:43.57 | 2:12.68 | |||
2 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 28.79 | 1:06.22 | 1:45.32 | 2:16.32 | |||
3 | Igor Blagojevic | 2000 | Karlskoga Simförening | 29.61 | 1:07.90 | 1:47.68 | 2:20.88 | |||
4 | Marcus Ålenius | 2001 | Gävle Simsällskap | 28.39 | 1:08.53 | 1:51.65 | 2:26.17 | |||
5 | David Hambraeus | 1999 | Falu Simsällskap | 30.67 | 1:10.51 | 1:53.87 | 2:26.59 | |||
6 | Guillermo Illanes | 2000 | Södertälje Simsällskap | 29.53 | 1:06.44 | 1:55.90 | 2:32.19 | |||
7 | Erik Bergstrand | 2002 | Södertälje Simsällskap | 30.14 | 1:11.82 | 1:57.15 | 2:32.47 | |||
8 | Alexander Karlsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 32.37 | 1:13.64 | 2:03.02 | 2:36.50 | |||
9 | Roman Milkin | 1999 | Upsala Simsällskap | 33.27 | 1:15.61 | 2:01.36 | 2:37.69 | |||
10 | Andreas Persson | 2000 | Gävle Simsällskap | 33.59 | 1:17.23 | 2:01.42 | 2:38.10 | |||
11 | Kevin Shiva | 2002 | Upsala Simsällskap | 32.55 | 1:12.08 | 2:03.63 | 2:39.79 | |||
12 | Lukas Hill | 1999 | Ludvika Simsällskap | 31.21 | 1:10.92 | 1:59.31 | 2:40.23 | |||
13 | Gabriel Hökemyr | 2002 | Karlskoga Simförening | 38.25 | 1:22.72 | 2:09.58 | 2:45.95 | |||
14 | Johan Ljunggren | 2001 | Upsala Simsällskap | 34.56 | 1:17.83 | 2:09.74 | 2:46.14 | |||
15 | Elias Holst | 2002 | Upsala Simsällskap | 36.63 | 1:20.95 | 2:09.28 | 2:47.46 | |||
- | Jonatan Fischer | 2001 | Upsala Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 11:57 |
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 12:09 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 7, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Kvists VVS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Olivia Bäckström | 2005 | Södertörns Simsällskap | 32.37 | 1:09.62 | 1:48.61 | 2:28.81 | |||
2 | Alma Bergqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 38.75 | 1:26.54 | 2:20.86 | 3:14.66 | |||
3 | Joanna Sundqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 42.39 | 1:35.96 | 2:29.26 | 3:21.87 | |||
Gren 7, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Kvists VVS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Amanda Jobs | 2003 | Falu Simsällskap | 33.85 | 1:12.49 | 1:52.68 | 2:35.27 | |||
2 | Amanda Viksten | 2004 | Upsala Simsällskap | 35.41 | 1:16.72 | 1:59.54 | 2:41.97 | |||
3 | Jennie Ewerbring | 2003 | Täby Sim | 33.79 | 1:14.93 | 1:58.43 | 2:42.78 | |||
4 | Filippa Bolling | 2004 | Täby Sim | 35.43 | 1:18.14 | 2:03.96 | 2:51.50 | |||
5 | Elina Hellgren | 2004 | Täby Sim | 37.03 | 1:19.57 | 2:06.95 | 2:52.44 | |||
6 | Anna Mattila | 2004 | Väsby Simsällskap | 36.69 | 1:19.39 | 2:05.50 | 2:53.58 | |||
7 | Emma Alfredeen | 2003 | Upsala Simsällskap | 40.10 | 1:26.34 | 2:11.91 | 2:56.10 | |||
8 | Emelie Bergvall | 2003 | Täby Sim | 38.89 | 1:26.30 | 2:14.21 | 3:01.72 | |||
Gren 7, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Kvists VVS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Emilia Christiansen | 1999 | Södertälje Simsällskap | 32.25 | 1:08.17 | 1:46.53 | 2:26.00 | |||
2 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 33.77 | 1:13.91 | 1:55.36 | 2:37.21 | |||
3 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 35.83 | 1:17.45 | 2:01.91 | 2:46.47 | |||
4 | Matilda Ek | 2002 | Karlskoga Simförening | 39.64 | 1:26.18 | 2:15.48 | 3:01.44 | |||
5 | Angelica Blomberg | 2002 | Södertälje Simsällskap | 37.40 | 1:21.58 | 2:09.76 | 3:01.64 | |||
6 | Emma Larsson | 2002 | Borlänge Simsällskap | 37.59 | 1:23.90 | 2:13.69 | 3:01.82 | |||
7 | Femke van Zonneveld | 2002 | Simsällskapet Mora | 40.08 | 1:27.38 | 2:19.10 | 3:13.00 | |||
- | Felicia Östlund | 2002 | Skuru Idrottsklubb | DNF | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 12:09 |
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 12:44 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 8, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Sponsor: Illerbrants Golv |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Södertälje Herrar | 0 | Södertälje Simsällskap | 8:23.12 | ||||||
Daniel Kertes | 1999 | 56.62 | 2:00.12 | 2:00.12 | ||||||
Erik Brandt | 1999 | 57.85 | 2:01.03 | 4:01.15 | ||||||
Erik Lööw | 2003 | 1:01.66 | 2:08.69 | 6:09.84 | ||||||
Guillermo Illanes | 2000 | 1:03.31 | 2:13.28 | 8:23.12 | ||||||
2 | Luleå SS Herrar | 2001 | Luleå Simsällskap | 8:50.63 | ||||||
Albin Eriksson | 2003 | 1:02.82 | 2:09.79 | 2:09.79 | ||||||
Ji An Wang | 2003 | 1:02.19 | 2:08.84 | 4:18.63 | ||||||
Magnus Lindström | 2004 | 1:05.25 | 2:16.30 | 6:34.93 | ||||||
Theo Ylipää | 2004 | 1:03.51 | 2:15.70 | 8:50.63 | ||||||
3 | Ludvika SS Herrar | 0 | Ludvika Simsällskap | 9:00.46 | ||||||
Jakob Gustafsson | 1999 | 1:03.27 | 2:12.60 | 2:12.60 | ||||||
Anton Campalto | 1998 | 1:02.21 | 2:11.23 | 4:23.83 | ||||||
Lukas Hill | 1999 | 1:07.13 | 2:24.08 | 6:47.91 | ||||||
Erik Krysén | 2000 | 1:04.08 | 2:12.55 | 9:00.46 | ||||||
4 | Täby Sim Herrar 1 [2003] | 2003 | Täby Sim | 9:01.34 | ||||||
Axel von Goës | 2002 | 1:04.47 | 2:14.83 | 2:14.83 | ||||||
Gustav Ahlqvist | 2003 | 1:01.81 | 2:08.58 | 4:23.41 | ||||||
Isac Rune | 2003 | 1:07.65 | 2:20.28 | 6:43.69 | ||||||
David Alonso | 2003 | 1:05.99 | 2:17.65 | 9:01.34 | ||||||
5 | Södertälje Herrar [2000] | 2000 | Södertälje Simsällskap | 9:10.36 | ||||||
Theo Oerther | 2003 | 1:05.86 | 2:17.44 | 2:17.44 | ||||||
Robert Hellberg | 2001 | 1:06.02 | 2:15.19 | 4:32.63 | ||||||
Erik Bergstrand | 2002 | 1:06.28 | 2:18.69 | 6:51.32 | ||||||
Oscar Fällman | 2003 | 1:07.37 | 2:19.04 | 9:10.36 | ||||||
6 | Upsala S Herrar [1999]2 | 1999 | Upsala Simsällskap | 9:17.14 | ||||||
Danny Simaleza | 2005 | 1:04.72 | 2:17.53 | 2:17.53 | ||||||
Oskar Andersson | 2003 | 1:09.38 | 2:24.50 | 4:42.03 | ||||||
Andreas Savin | 2003 | 1:08.05 | 2:21.32 | 7:03.35 | ||||||
Adi Ramovic | 2004 | 1:03.33 | 2:13.79 | 9:17.14 | ||||||
7 | Upsala S 1 Herrar [1998] | 1998 | Upsala Simsällskap | 9:37.62 | ||||||
Alexander Karlsson | 2002 | 1:02.98 | 2:13.94 | 2:13.94 | ||||||
Jonatan Fischer | 2001 | 1:13.33 | 2:35.65 | 4:49.59 | ||||||
Kevin Shiva | 2002 | 1:06.88 | 2:24.09 | 7:13.68 | ||||||
Johan Ljunggren | 2001 | 1:06.34 | 2:23.94 | 9:37.62 | ||||||
8 | Täby Sim Herrar 2 [2003] | 2003 | Täby Sim | 9:49.44 | ||||||
Simon Lörinc | 2003 | 1:05.05 | 2:15.70 | 2:15.70 | ||||||
Simon Seel | 2003 | 1:08.08 | 2:22.06 | 4:37.76 | ||||||
Jousef Hanna | 2003 | 1:14.10 | 2:36.88 | 7:14.64 | ||||||
Samuel Nilsson | 2003 | 1:14.38 | 2:34.80 | 9:49.44 | ||||||
9 | Åsf Pojkar | 2003 | Ålands Simförening | 10:25.12 | ||||||
Rasmus Kalvik | 2004 | 1:09.44 | 2:25.79 | 2:25.79 | ||||||
Hannes Olin | 2003 | 1:15.25 | 2:41.12 | 5:06.91 | ||||||
Alexander Mattsson | 2003 | 1:16.82 | 2:37.47 | 7:44.38 | ||||||
Hannes Helling | 2004 | 1:14.91 | 2:40.74 | 10:25.12 | ||||||
10 | Åsf Pojkar 2 | 2004 | Ålands Simförening | 12:04.10 | ||||||
Einar Melin | 2004 | 1:25.08 | 2:59.48 | 2:59.48 | ||||||
Oliver Aalto-Hardy | 2005 | 1:19.98 | 2:55.46 | 5:54.94 | ||||||
Milo Bergman | 2006 | 1:34.22 | 3:09.45 | 9:04.39 | ||||||
Joa Metsola | 2005 | 1:28.15 | 2:59.71 | 12:04.10 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 12:44 |
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 13:20 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 9, 4X100m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Sponsor: Mariebergs.com |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Södertälje Damer | 0 | Södertälje Simsällskap | 4:08.28 | ||||||
Alida Ramdén | 1997 | 29.65 | 1:01.59 | 1:01.59 | ||||||
Hilma Ramdén | 2000 | 28.60 | 1:01.71 | 2:03.30 | ||||||
Emilia Christiansen | 1999 | 29.15 | 1:01.80 | 3:05.10 | ||||||
Tina Huslid | 2000 | 29.73 | 1:03.18 | 4:08.28 | ||||||
2 | Luleå SS Damer | 2001 | Luleå Simsällskap | 4:13.55 | ||||||
Sabina Alman | 2003 | 30.03 | 1:01.96 | 1:01.96 | ||||||
Alva Gonzalez-Glanberg | 2002 | 29.51 | 1:03.67 | 2:05.63 | ||||||
Randi Arnesen | 2005 | 30.82 | 1:03.86 | 3:09.49 | ||||||
Sarah Jonsson | 2001 | 30.01 | 1:04.06 | 4:13.55 | ||||||
3 | Täby Sim Damer Lag 1 | 2003 | Täby Sim | 4:18.30 | ||||||
Jennie Ewerbring | 2003 | 30.69 | 1:04.51 | 1:04.51 | ||||||
Tove Pettersson | 2004 | 30.79 | 1:05.22 | 2:09.73 | ||||||
Thilda Ström | 2003 | 31.06 | 1:04.62 | 3:14.35 | ||||||
Tindra Håbro Karjanmaa | 2004 | 29.80 | 1:03.95 | 4:18.30 | ||||||
4 | Täby Sim Damer Lag 2 | 2003 | Täby Sim | 4:21.78 | ||||||
Filippa Bolling | 2004 | 31.88 | 1:06.10 | 1:06.10 | ||||||
Jennifer Nyblom | 2003 | 30.53 | 1:05.91 | 2:12.01 | ||||||
Izabelle Lindberg | 2003 | 30.80 | 1:04.81 | 3:16.82 | ||||||
Emilia Forsberg | 2003 | 30.82 | 1:04.96 | 4:21.78 | ||||||
5 | Sala SS Damer | 2000 | Sala Simsällskap | 4:26.15 | ||||||
Klara Ragnarsson | 2002 | 31.06 | 1:05.40 | 1:05.40 | ||||||
Elvira Dalin | 2003 | 31.11 | 1:06.11 | 2:11.51 | ||||||
Amanda Lindgren | 2000 | 33.55 | 1:11.29 | 3:22.80 | ||||||
Lisa Nystrand | 2006 | 30.06 | 1:03.35 | 4:26.15 | ||||||
6 | Gävle SS Damer [2003] | 2003 | Gävle Simsällskap | 4:30.11 | ||||||
Helmi Swanson | 2004 | 30.21 | 1:03.15 | 1:03.15 | ||||||
Lisa Löf | 2004 | 33.23 | 1:15.42 | 2:18.57 | ||||||
Juni Rogström | 2004 | 26.51 | 1:01.39 | 3:19.96 | ||||||
Maja Nilsson | 2003 | 32.59 | 1:10.15 | 4:30.11 | ||||||
7 | Upsala S Damer Lag 1 | 2001 | Upsala Simsällskap | 4:30.48 | ||||||
Jonna Löding | 2002 | 31.61 | 1:06.54 | 1:06.54 | ||||||
Stina Byström | 2002 | 32.57 | 1:08.49 | 2:15.03 | ||||||
Salma Gabot | 2001 | 31.82 | 1:07.33 | 3:22.36 | ||||||
Matilda Lantz | 2002 | 32.01 | 1:08.12 | 4:30.48 | ||||||
8 | Upsala S Damer Lag 2 | 2001 | Upsala Simsällskap | 4:31.57 | ||||||
Joanna Sundqvist | 2005 | 33.64 | 1:10.50 | 1:10.50 | ||||||
Vera Hermansson | 2003 | 31.15 | 1:06.33 | 2:16.83 | ||||||
Linnea Bergqvist | 2003 | 31.47 | 1:06.21 | 3:23.04 | ||||||
Amanda Viksten | 2004 | 32.49 | 1:08.53 | 4:31.57 | ||||||
9 | Södertälje Damer [2000] | 2000 | Södertälje Simsällskap | 4:33.31 | ||||||
Isabel Teglöf | 2003 | 30.68 | 1:04.55 | 1:04.55 | ||||||
Sofia Tossavainen | 2005 | 32.51 | 1:08.40 | 2:12.95 | ||||||
Linnéa Teljstedt | 2003 | 33.17 | 1:09.57 | 3:22.52 | ||||||
Angelica Blomberg | 2002 | 33.87 | 1:10.79 | 4:33.31 | ||||||
10 | Täby Sim Damer Lag 3 | 2003 | Täby Sim | 4:39.96 | ||||||
Amanda Sandberg | 2003 | 32.78 | 1:08.99 | 1:08.99 | ||||||
Ingrid Franks | 2003 | 31.93 | 1:08.28 | 2:17.27 | ||||||
Clara Ersson | 2004 | 33.32 | 1:11.01 | 3:28.28 | ||||||
Elin Andersson | 2003 | 33.32 | 1:11.68 | 4:39.96 | ||||||
11 | Skuru Ik Damer Lag 2 | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 4:40.85 | ||||||
Wilma Åhlen | 2005 | 31.77 | 1:06.18 | 1:06.18 | ||||||
Felicia Heintz | 2004 | 33.80 | 1:11.18 | 2:17.36 | ||||||
Olivia Östlund | 2003 | 33.66 | 1:11.73 | 3:29.09 | ||||||
Elsa Bäckström | 2004 | 32.90 | 1:11.76 | 4:40.85 | ||||||
12 | Upsala S Damer Lag 3 | 2001 | Upsala Simsällskap | 4:45.80 | ||||||
Matilda Holmström | 2005 | 33.49 | 1:09.93 | 1:09.93 | ||||||
Malla Myrelid | 2002 | 32.90 | 1:08.98 | 2:18.91 | ||||||
Alma Bergqvist | 2005 | 34.73 | 1:13.30 | 3:32.21 | ||||||
Lisen Myrelid | 2005 | 34.85 | 1:13.59 | 4:45.80 | ||||||
13 | Bålsta SK Damer [2001] | 2001 | Bålsta Simklubb | 4:56.77 | ||||||
Alma Norgren | 2004 | 32.37 | 1:09.09 | 1:09.09 | ||||||
Emily Sandberg | 2004 | 33.09 | 1:10.43 | 2:19.52 | ||||||
Amy Smit | 2003 | 35.98 | 1:15.51 | 3:35.03 | ||||||
Sofia Ingemansson | 2004 | 38.10 | 1:21.74 | 4:56.77 | ||||||
14 | Upsala S Damer Lag 4 | 2001 | Upsala Simsällskap | 5:09.61 | ||||||
Lovis Lång | 2005 | 36.14 | 1:15.33 | 1:15.33 | ||||||
Hilma Wahlström | 2006 | 36.86 | 1:16.88 | 2:32.21 | ||||||
Nora Högström | 2007 | 37.42 | 1:18.86 | 3:51.07 | ||||||
Klara Mattiasson | 2005 | 36.19 | 1:18.54 | 5:09.61 | ||||||
15 | Bollnýs SS Damer 1 [2000] | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 5:11.00 | ||||||
Vera Stefanovic | 2006 | 34.93 | 1:14.78 | 1:14.78 | ||||||
Emelie Nordqvist | 2003 | 34.48 | 1:12.91 | 2:27.69 | ||||||
Edith Wallberg | 2007 | 37.29 | 1:19.74 | 3:47.43 | ||||||
Eleanor Fredholm | 2007 | 39.13 | 1:23.57 | 5:11.00 | ||||||
16 | Bålsta SK Damer [2007] | 2007 | Bålsta Simklubb | 5:32.71 | ||||||
Elin Finne | 2007 | 38.58 | 1:23.39 | 1:23.39 | ||||||
Olivia Budden | 2007 | 36.04 | 1:17.38 | 2:40.77 | ||||||
Ebba Rosenberg | 2007 | 39.91 | 1:25.08 | 4:05.85 | ||||||
Molly Brinck | 2007 | 41.91 | 1:26.86 | 5:32.71 | ||||||
17 | Åsf Tjejer 2 | 2005 | Ålands Simförening | 5:55.49 | ||||||
Julia Eriksson | 2005 | 40.64 | 1:25.40 | 1:25.40 | ||||||
Amelia Fricker | 2007 | 49.59 | 1:40.60 | 3:06.00 | ||||||
Theresia Lindholm | 2006 | 38.35 | 1:21.08 | 4:27.08 | ||||||
Bianca Flöjt | 2005 | 41.54 | 1:28.41 | 5:55.49 | ||||||
18 | Åsf Tjejer 3 | 2007 | Ålands Simförening | 6:20.65 | ||||||
Amanda Ahinko | 2007 | 42.34 | 1:32.59 | 1:32.59 | ||||||
Nova Larsson | 2007 | 44.85 | 1:37.45 | 3:10.04 | ||||||
Fia Metsola | 2007 | 43.99 | 1:36.29 | 4:46.33 | ||||||
Mathilda Wahlstedt | 2006 | 42.93 | 1:34.32 | 6:20.65 | ||||||
- | Karlskoga | 0 | Karlskoga Simförening | DSQ | ||||||
Alexandra Kinell | 2000 | 29.89 | 1:04.80 | 1:04.80 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 13:20 |
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 15:36 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 10, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: KN Kontor / Rasbo Rör |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Danny Simaleza | 2005 | Upsala Simsällskap | 30.32 | 1:04.99 | 1:41.68 | 2:17.21 | |||
2 | Hugo Swanson | 2006 | Gävle Simsällskap | 33.87 | 1:13.13 | 1:52.60 | 2:31.01 | |||
3 | Botvid Wiell | 2005 | Upsala Simsällskap | 34.70 | 1:14.87 | 1:56.51 | 2:32.29 | |||
4 | Filip Hallin | 2006 | Upsala Simsällskap | 37.35 | 1:18.88 | 2:02.41 | 2:44.16 | |||
5 | Rasmus Loklint | 2005 | Upsala Simsällskap | 36.27 | 1:18.78 | 2:03.06 | 2:45.43 | |||
6 | Malte Franzén | 2007 | Upsala Simsällskap | 36.35 | 1:20.40 | 2:05.67 | 2:47.22 | |||
7 | Tage Helin | 2007 | Upsala Simsällskap | 37.67 | 1:21.94 | 2:07.41 | 2:49.93 | |||
8 | Adam Wahlberg | 2006 | Upsala Simsällskap | 39.66 | 1:26.96 | 2:52.17 | ||||
9 | Ludvig Glantz | 2006 | Upsala Simsällskap | 39.75 | 1:26.02 | 2:52.23 | ||||
10 | Gabriel Leijon | 2006 | Upsala Simsällskap | 40.65 | 1:26.16 | 2:55.30 | ||||
11 | Ravi Parekh | 2005 | Upsala Simsällskap | 39.79 | 1:25.18 | 2:12.70 | 2:58.29 | |||
12 | Tomas Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 40.11 | 1:28.78 | 2:17.68 | 3:01.90 | |||
13 | Isac Mörtstrand | 2007 | Västerås Simsällskap | 40.31 | 1:28.83 | 3:03.05 | ||||
14 | Artur Norman | 2005 | Upsala Simsällskap | 42.60 | 1:31.44 | 2:20.99 | 3:06.83 | |||
15 | Gustav Löfqvist | 2005 | Västerås Simsällskap | 41.59 | 1:29.51 | 3:09.11 | ||||
16 | Nils Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 43.08 | 1:35.60 | 3:09.30 | 3:09.30 | |||
17 | Edvin Pitic | 2005 | Upsala Simsällskap | 43.52 | 1:34.46 | 3:11.69 | ||||
18 | Arvid Högström | 2006 | Upsala Simsällskap | 43.44 | 1:35.37 | 2:28.21 | 3:16.04 | |||
19 | Malte Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 48.85 | 1:44.22 | 2:42.11 | 3:36.78 | |||
- | Felix Flöjt | 2007 | Ålands Simförening | DNF | ||||||
- | Filip Richardson | 2006 | Upsala Simsällskap | DNF | ||||||
- | Johannes Fischer | 2007 | Upsala Simsällskap | DNF | ||||||
Gren 10, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: KN Kontor / Rasbo Rör |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Adi Ramovic | 2004 | Upsala Simsällskap | 29.88 | 1:03.18 | 1:36.03 | 2:08.13 | |||
2 | Ji An Wang | 2003 | Luleå Simsällskap | 29.28 | 1:02.55 | 1:36.08 | 2:08.72 | |||
3 | Theo Ylipää | 2004 | Luleå Simsällskap | 29.58 | 1:03.49 | 1:38.65 | 2:13.10 | |||
4 | Oscar Fällman | 2003 | Södertälje Simsällskap | 30.42 | 1:04.17 | 1:39.29 | 2:13.60 | |||
5 | Andreas Savin | 2003 | Upsala Simsällskap | 30.97 | 1:06.29 | 1:42.57 | 2:16.31 | |||
6 | Martin Schön | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 30.83 | 1:06.22 | 1:42.46 | 2:17.55 | |||
7 | Oskar Andersson | 2003 | Upsala Simsällskap | 32.45 | 1:08.22 | 1:44.49 | 2:18.71 | |||
8 | Simon Seel | 2003 | Täby Sim | 31.65 | 1:07.38 | 1:43.67 | 2:18.72 | |||
9 | Lukas Höglund | 2004 | Upsala Simsällskap | 32.78 | 1:08.82 | 1:45.14 | 2:19.66 | |||
10 | Isak Rehnman | 2004 | Västerås Simsällskap | 33.28 | 1:09.88 | 1:46.81 | 2:22.56 | |||
11 | Rasmus Kalvik | 2004 | Ålands Simförening | 33.02 | 1:10.19 | 1:48.49 | 2:24.04 | |||
12 | Ragnar Simonsson | 2004 | Väsby Simsällskap | 32.80 | 1:10.23 | 1:48.09 | 2:24.34 | |||
13 | Max Antonsson | 2004 | Sala Simsällskap | 32.28 | 1:09.75 | 1:48.95 | 2:25.81 | |||
14 | Martin Riljak | 2004 | Gävle Simsällskap | 31.96 | 1:09.51 | 1:49.36 | 2:26.28 | |||
15 | Daniel Ruijs | 2004 | Borlänge Simsällskap | 33.75 | 1:12.65 | 1:51.50 | 2:27.21 | |||
16 | Olle Nilsson | 2004 | Sala Simsällskap | 34.11 | 1:12.71 | 1:52.33 | 2:27.82 | |||
17 | Malte Eriksson | 2003 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 33.81 | 1:11.48 | 1:51.13 | 2:29.32 | |||
18 | Albin Kappling | 2003 | Täby Sim | 32.69 | 1:09.69 | 1:49.44 | 2:29.93 | |||
19 | Felix Mårvad | 2003 | Sala Simsällskap | 33.87 | 1:12.20 | 1:53.08 | 2:31.66 | |||
20 | Oskar Högqvist | 2003 | Karlskoga Simförening | 33.56 | 1:12.12 | 1:53.30 | 2:32.36 | |||
21 | William Rismyhr | 2004 | Upsala Simsällskap | 34.35 | 1:13.98 | 1:54.91 | 2:34.39 | |||
22 | Felix Do | 2004 | Upsala Simsällskap | 35.73 | 1:16.16 | 1:57.49 | 2:36.31 | |||
23 | Marcus Ardanius | 2003 | Bålsta Simklubb | 36.07 | 1:16.31 | 1:58.55 | 2:36.65 | |||
24 | Samuel Delvenne | 2003 | Upsala Simsällskap | 35.59 | 1:17.25 | 2:00.46 | 2:40.72 | |||
25 | Hannes Helling | 2004 | Ålands Simförening | 36.05 | 1:19.32 | 2:02.49 | 2:42.87 | |||
26 | Daniel Parker | 2004 | Upsala Simsällskap | 36.51 | 1:21.33 | 2:06.35 | 2:51.08 | |||
27 | Einar Melin | 2004 | Ålands Simförening | 40.55 | 1:25.63 | 2:10.41 | 2:54.63 | |||
- | Sebastian Frisch | 2004 | Södertälje Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 10, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: KN Kontor / Rasbo Rör |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Daniel Kertes | 1999 | Södertälje Simsällskap | 27.63 | 57.72 | 1:28.67 | 1:57.96 | |||
2 | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | 27.63 | 58.58 | 1:29.56 | 1:58.16 | |||
3 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 28.39 | 58.99 | 1:30.20 | 1:59.86 | |||
4 | Marcus Johnsson | 2002 | Sala Simsällskap | 29.22 | 1:00.67 | 1:33.58 | 2:05.89 | |||
5 | Elias Nordgren | 2001 | Sala Simsällskap | 28.77 | 1:00.32 | 1:35.03 | 2:10.30 | |||
6 | Robert Hellberg | 2001 | Södertälje Simsällskap | 29.46 | 1:02.54 | 1:37.80 | 2:11.61 | |||
7 | Adam Carlsson | 2001 | Gävle Simsällskap | 30.30 | 1:04.77 | 1:38.67 | 2:12.02 | |||
8 | Alexander Karlsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 30.06 | 1:04.23 | 1:38.85 | 2:12.20 | |||
9 | David Hambraeus | 1999 | Falu Simsällskap | 29.64 | 1:03.19 | 1:38.49 | 2:12.34 | |||
10 | Henrik Bransell | 1999 | Falu Simsällskap | 29.01 | 1:03.24 | 1:38.46 | 2:13.15 | |||
11 | Tim Hansson | 2001 | Falu Simsällskap | 30.18 | 1:05.15 | 1:40.72 | 2:15.52 | |||
12 | Erik Krysén | 2000 | Ludvika Simsällskap | 31.06 | 1:06.51 | 1:42.10 | 2:16.13 | |||
13 | Erik Bergstrand | 2002 | Södertälje Simsällskap | 31.39 | 1:06.44 | 1:42.29 | 2:17.87 | |||
14 | Marcus Ålenius | 2001 | Gävle Simsällskap | 30.49 | 1:05.85 | 1:43.08 | 2:19.01 | |||
15 | Kevin Shiva | 2002 | Upsala Simsällskap | 30.53 | 1:05.72 | 1:42.89 | 2:19.51 | |||
16 | Johan Ljunggren | 2001 | Upsala Simsällskap | 31.31 | 1:07.73 | 1:45.93 | 2:22.80 | |||
17 | Karl Lingham | 2002 | Täby Sim | 32.74 | 1:09.04 | 1:46.71 | 2:23.18 | |||
18 | Gabriel Hökemyr | 2002 | Karlskoga Simförening | 33.32 | 1:11.45 | 1:50.88 | 2:27.46 | |||
19 | Leo Henry Örtlund | 2001 | Borlänge Simsällskap | 32.58 | 1:11.20 | 1:51.43 | 2:29.62 | |||
20 | Jonatan Fischer | 2001 | Upsala Simsällskap | 34.16 | 1:13.28 | 1:54.64 | 2:33.75 | |||
21 | Leo Sun | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 36.71 | 1:22.34 | 2:10.61 | 2:56.53 | |||
22 | Oscar Sandahl | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 35.36 | 1:21.18 | 2:11.48 | 2:57.64 | |||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 15:36 |
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 16:03 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 11, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Joker Reklam |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Lisa Nystrand | 2006 | Sala Simsällskap | 37.75 | 1:19.15 | |||||
2 | Klara Lindqvist | 2005 | Luleå Simsällskap | 39.13 | 1:24.37 | |||||
3 | Matilda Holmström | 2005 | Upsala Simsällskap | 40.99 | 1:27.83 | |||||
4 | Hanna Blomqvist | 2005 | Ålands Simförening | 41.71 | 1:28.05 | |||||
5 | Tuva Hjemli | 2005 | Falu Simsällskap | 41.70 | 1:28.40 | |||||
6 | Alina Umbaeva | 2005 | Örebro Simallians | 43.55 | 1:32.40 | |||||
7 | Lisen Myrelid | 2005 | Upsala Simsällskap | 44.45 | 1:32.74 | |||||
8 | Olivia Punga | 2005 | Upsala Simsällskap | 45.07 | 1:34.59 | |||||
9 | Tilde Svegårdh | 2005 | Upsala Simsällskap | 45.33 | 1:35.85 | |||||
10 | Klara Mattiasson | 2005 | Upsala Simsällskap | 46.63 | 1:38.77 | |||||
11 | Agnes Edvinsson | 2006 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 47.36 | 1:39.12 | |||||
12 | Ellen Lundin | 2005 | Falu Simsällskap | 46.65 | 1:39.47 | |||||
13 | Edith Trapp-Östling | 2006 | Simsällskapet Mora | 46.28 | 1:40.26 | |||||
14 | Vera Stefanovic | 2006 | Bollnäs Simsällskap | 47.29 | 1:41.49 | |||||
15 | Olivia Budden | 2007 | Bålsta Simklubb | 48.52 | 1:42.60 | |||||
16 | Vilma Herthelius | 2005 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 48.22 | 1:42.68 | |||||
17 | Elin Finne | 2007 | Bålsta Simklubb | 48.59 | 1:43.28 | |||||
18 | Lovis Lång | 2005 | Upsala Simsällskap | 49.43 | 1:43.95 | |||||
19 | Alva Stadell | 2006 | Upsala Simsällskap | 49.32 | 1:44.44 | |||||
20 | Emilia Romberg | 2005 | Västerås Simsällskap | 50.36 | 1:45.26 | |||||
21 | Hilma Wahlström | 2006 | Upsala Simsällskap | 49.94 | 1:45.60 | |||||
22 | Amanda Ahinko | 2007 | Ålands Simförening | 50.72 | 1:45.63 | |||||
23 | Eleanor Fredholm | 2007 | Bollnäs Simsällskap | 51.38 | 1:47.97 | |||||
24 | Ebba Lundqvist | 2007 | Upsala Simsällskap | 52.29 | 1:48.37 | |||||
25 | Ebba Rosenberg | 2007 | Bålsta Simklubb | 52.02 | 1:48.39 | |||||
26 | Theresia Lindholm | 2006 | Ålands Simförening | 51.33 | 1:48.47 | |||||
27 | Smilla Åkman | 2006 | Gimo Simsällskap | 53.92 | 1:51.08 | |||||
28 | Mathilda Wahlstedt | 2006 | Ålands Simförening | 54.02 | 1:51.42 | |||||
29 | Zuzanna Androsiuk | 2005 | Upsala Simsällskap | 51.77 | 1:52.76 | |||||
30 | Maja Ahlén | 2006 | Upsala Simsällskap | 56.21 | 1:58.06 | |||||
31 | Elna Zetterberg | 2007 | Simklubben Ena | 57.97 | 2:01.75 | |||||
32 | Ella Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 57.05 | 2:02.03 | |||||
- | Emma Tapper | 2008 | Upsala Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 11, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Joker Reklam |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Saga Boråker | 2004 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 37.77 | 1:19.36 | |||||
2 | Helmi Swanson | 2004 | Gävle Simsällskap | 37.29 | 1:20.24 | |||||
3 | Amanda Jobs | 2003 | Falu Simsällskap | 38.52 | 1:20.80 | |||||
4 | Engla Ellbrant | 2004 | Täby Sim | 38.77 | 1:22.73 | |||||
5 | Sofia Högdin | 2004 | Upsala Simsällskap | 39.85 | 1:23.94 | |||||
6 | Tuva Blomdahl | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 40.56 | 1:25.72 | |||||
7 | Emma Sommar | 2004 | Täby Sim | 39.98 | 1:25.95 | |||||
8 | Anna Mattila | 2004 | Väsby Simsällskap | 40.74 | 1:26.18 | |||||
9 | Amanda Sandberg | 2003 | Täby Sim | 41.24 | 1:26.34 | |||||
10 | Linnéa Teljstedt | 2003 | Södertälje Simsällskap | 40.41 | 1:26.50 | |||||
11 | Maja Nilsson | 2003 | Gävle Simsällskap | 40.45 | 1:26.67 | |||||
12 | Tove Pettersson | 2004 | Täby Sim | 40.33 | 1:27.25 | |||||
13 | Amanda Borgfors | 2004 | Täby Sim | 41.56 | 1:28.38 | |||||
14 | Olivia Svensson | 2003 | Väsby Simsällskap | 41.25 | 1:28.86 | |||||
15 | Linnea Bergqvist | 2003 | Upsala Simsällskap | 41.40 | 1:28.94 | |||||
16 | Soobin Åkerlund | 2004 | Västerås Simsällskap | 42.98 | 1:30.21 | |||||
17 | Vera Hermansson | 2003 | Upsala Simsällskap | 42.33 | 1:30.85 | |||||
18 | Elsa Bäckström | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 42.82 | 1:31.28 | |||||
19 | Emelie Bergvall | 2003 | Täby Sim | 43.47 | 1:31.59 | |||||
20 | Klara Pettersson | 2004 | Upsala Simsällskap | 43.33 | 1:31.85 | |||||
21 | Malva Morell | 2004 | Upsala Simsällskap | 42.72 | 1:32.01 | |||||
22 | Emelie Nordqvist | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 43.17 | 1:32.29 | |||||
23 | Emelie Måtar | 2004 | Ålands Simförening | 43.80 | 1:33.00 | |||||
24 | Klara Hjalt | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 42.81 | 1:34.78 | |||||
25 | Sarah von der Burg | 2004 | Västerås Simsällskap | 44.86 | 1:35.62 | |||||
26 | Doris Larsson | 2004 | Upsala Simsällskap | 46.23 | 1:37.01 | |||||
27 | Clara Peuckert | 2003 | Upsala Simsällskap | 46.19 | 1:37.10 | |||||
28 | Matilda Nilsson | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 45.18 | 1:37.43 | |||||
29 | Hanna Wahlqvist | 2004 | Ludvika Simsällskap | 47.17 | 1:38.38 | |||||
30 | Stella Nelson | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 46.59 | 1:38.54 | |||||
31 | Nina Takolander | 2003 | Täby Sim | 45.48 | 1:39.15 | |||||
32 | Amy Smit | 2003 | Bålsta Simklubb | 46.71 | 1:39.33 | |||||
33 | Edith Lindhagen | 2004 | Upsala Simsällskap | 47.00 | 1:39.98 | |||||
34 | Tyra Olsson | 2003 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 47.15 | 1:40.58 | |||||
35 | Alice Törnkvist | 2004 | Upsala Simsällskap | 48.81 | 1:40.91 | |||||
36 | Terese Lundberg | 2004 | Västerås Simsällskap | 51.41 | 1:49.38 | |||||
37 | Irma Håkansson | 2003 | Gimo Simsällskap | 54.00 | 1:58.48 | |||||
Gren 11, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Joker Reklam |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 35.39 | 1:16.78 | |||||
2 | Maja Fredriksson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 36.05 | 1:20.02 | |||||
3 | Moa Holmström | 2001 | Falu Simsällskap | 37.59 | 1:20.34 | |||||
4 | Frida Lannhard | 2000 | Falu Simsällskap | 38.45 | 1:21.89 | |||||
5 | Matilda Lantz | 2002 | Upsala Simsällskap | 39.09 | 1:22.69 | |||||
6 | Ellen Woivalin | 2001 | Ålands Simförening | 38.50 | 1:22.77 | |||||
7 | Nelly Antlöv | 2002 | Falu Simsällskap | 38.99 | 1:23.20 | |||||
8 | Tora Hansson | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 39.72 | 1:24.23 | |||||
9 | Klara Ragnarsson | 2002 | Sala Simsällskap | 39.34 | 1:24.46 | |||||
10 | Clara Florén | 2002 | Gävle Simsällskap | 40.39 | 1:25.96 | |||||
11 | Matilda Bohman | 2002 | Upsala Simsällskap | 39.72 | 1:26.77 | |||||
12 | Ebba Stromberg | 2002 | Väsby Simsällskap | 41.54 | 1:27.66 | |||||
13 | Alexandra Kinell | 2000 | Karlskoga Simförening | 39.78 | 1:28.91 | |||||
14 | Marit van Zonneveld | 1999 | Simsällskapet Mora | 41.31 | 1:29.17 | |||||
15 | Alva Olsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 42.41 | 1:30.56 | |||||
16 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 42.81 | 1:30.57 | |||||
17 | Tora Dregelid | 2002 | Gimo Simsällskap | 45.33 | 1:35.98 | |||||
18 | Evelina Porling | 2002 | Södertälje Simsällskap | 45.90 | 1:38.21 | |||||
19 | Ellen Melin | 2002 | Ålands Simförening | 46.93 | 1:39.13 | |||||
20 | Felicia Östlund | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 46.67 | 1:39.17 | |||||
21 | Maja Edring | 2002 | Gävle Simsällskap | 46.84 | 1:39.95 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 16:03 |
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 16:21 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 12, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Danny Simaleza | 2005 | Upsala Simsällskap | 35.76 | 1:12.95 | |||||
2 | Tobias Lindberg | 2005 | Södertörns Simsällskap | 36.16 | 1:15.56 | |||||
3 | Lucas Humling | 2005 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 37.18 | 1:16.23 | |||||
4 | Oliver Aalto-Hardy | 2005 | Ålands Simförening | 38.28 | 1:22.32 | |||||
5 | Rasmus Loklint | 2005 | Upsala Simsällskap | 39.44 | 1:22.79 | |||||
6 | Ludvig Glantz | 2006 | Upsala Simsällskap | 40.98 | 1:24.44 | |||||
7 | Markus Brenning | 2005 | Upsala Simsällskap | 42.08 | 1:25.65 | |||||
8 | Malte Franzén | 2007 | Upsala Simsällskap | 43.49 | 1:28.63 | |||||
9 | Tage Helin | 2007 | Upsala Simsällskap | 44.18 | 1:28.80 | |||||
10 | Joa Metsola | 2005 | Ålands Simförening | 44.61 | 1:29.61 | |||||
11 | Adam Wahlberg | 2006 | Upsala Simsällskap | 44.94 | 1:32.03 | |||||
12 | Gabriel Leijon | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.60 | 1:34.13 | |||||
13 | Filip Hallin | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.45 | 1:34.21 | |||||
14 | William Struwe | 2006 | Sala Simsällskap | 45.89 | 1:35.53 | |||||
15 | Edvin Pitic | 2005 | Upsala Simsällskap | 48.27 | 1:39.68 | |||||
16 | Isac Mörtstrand | 2007 | Västerås Simsällskap | 49.95 | 1:40.44 | |||||
17 | Nils Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 48.21 | 1:40.51 | |||||
18 | Artur Norman | 2005 | Upsala Simsällskap | 51.67 | 1:41.79 | |||||
19 | Arvid Högström | 2006 | Upsala Simsällskap | 49.72 | 1:43.19 | |||||
20 | Tomas Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 50.78 | 1:44.14 | |||||
21 | Martin Johnsson | 2007 | Upsala Simsällskap | 51.32 | 1:44.18 | |||||
22 | Stig Larsson | 2006 | Upsala Simsällskap | 51.93 | 1:45.19 | |||||
23 | Johannes Fischer | 2007 | Upsala Simsällskap | 54.95 | 1:49.02 | |||||
24 | Malte Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 58.78 | 1:59.96 | |||||
Gren 12, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Gustav Ahlqvist | 2003 | Täby Sim | 31.19 | 1:04.10 | |||||
2 | Erik Lööw | 2003 | Södertälje Simsällskap | 32.91 | 1:08.07 | |||||
3 | Magnus Lindström | 2004 | Luleå Simsällskap | 33.38 | 1:08.38 | |||||
4 | Julius Grell | 2003 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 33.40 | 1:08.62 | |||||
5 | Theo Oerther | 2003 | Södertälje Simsällskap | 33.80 | 1:08.85 | |||||
6 | Adi Ramovic | 2004 | Upsala Simsällskap | 33.68 | 1:08.93 | |||||
7 | Carl Hansson | 2003 | Gävle Simsällskap | 33.82 | 1:09.15 | |||||
8 | Melker Rosengren | 2003 | Gävle Simsällskap | 33.90 | 1:09.29 | |||||
9 | Philip Löfbom | 2003 | Karlskoga Simförening | 33.53 | 1:09.66 | |||||
10 | Olle Wikholm | 2004 | Gävle Simsällskap | 35.10 | 1:10.86 | |||||
11 | Oskar Andersson | 2003 | Upsala Simsällskap | 34.95 | 1:11.30 | |||||
12 | Albin Östlund | 2004 | Gävle Simsällskap | 34.87 | 1:11.97 | |||||
13 | Lukas Höglund | 2004 | Upsala Simsällskap | 37.52 | 1:15.53 | |||||
14 | Felix Mårvad | 2003 | Sala Simsällskap | 38.50 | 1:18.62 | |||||
15 | Samuel Nilsson | 2003 | Täby Sim | 38.73 | 1:19.34 | |||||
16 | Felix Do | 2004 | Upsala Simsällskap | 39.89 | 1:19.97 | |||||
17 | Max Antonsson | 2004 | Sala Simsällskap | 38.97 | 1:20.38 | |||||
18 | André Kron | 2003 | Gävle Simsällskap | 39.63 | 1:20.74 | |||||
19 | Rasmus Kalvik | 2004 | Ålands Simförening | 40.04 | 1:22.45 | |||||
20 | Martin Riljak | 2004 | Gävle Simsällskap | 39.50 | 1:23.32 | |||||
21 | Jousef Hanna | 2003 | Täby Sim | 40.11 | 1:23.46 | |||||
22 | Albin Kappling | 2003 | Täby Sim | 41.71 | 1:24.96 | |||||
23 | Sebastian Frisch | 2004 | Södertälje Simsällskap | 53.00 | 1:48.40 | |||||
- | Gustav Ulfvebrand | 2003 | Västerås Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 12, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Jakob Källquist | 2001 | Gävle Simsällskap | 30.34 | 1:01.29 | |||||
2 | Guillermo Illanes | 2000 | Södertälje Simsällskap | 31.21 | 1:04.26 | |||||
3 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 32.52 | 1:06.73 | |||||
4 | Adam Carlsson | 2001 | Gävle Simsällskap | 32.95 | 1:07.38 | |||||
5 | Lukas Hill | 1999 | Ludvika Simsällskap | 32.47 | 1:07.50 | |||||
6 | Erik Forsström | 1999 | Upsala Simsällskap | 32.39 | 1:08.53 | |||||
7 | Arvid Hallenborg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 33.64 | 1:08.89 | |||||
8 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 33.67 | 1:09.00 | |||||
9 | Johan Allberg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 33.99 | 1:10.03 | |||||
10 | Henrik Bransell | 1999 | Falu Simsällskap | 34.75 | 1:12.39 | |||||
11 | Isak Brundin | 2000 | Sala Simsällskap | 33.94 | 1:12.42 | |||||
12 | Kevin Shiva | 2002 | Upsala Simsällskap | 34.62 | 1:12.55 | |||||
13 | Alexander Karlsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 35.90 | 1:13.87 | |||||
14 | Oliver Simic | 1998 | Täby Sim | 34.14 | 1:13.88 | |||||
15 | Karl Lingham | 2002 | Täby Sim | 37.26 | 1:16.43 | |||||
16 | Johan Ljunggren | 2001 | Upsala Simsällskap | 37.98 | 1:19.05 | |||||
17 | Adrian Tittelbach | 2001 | Väsby Simsällskap | 37.91 | 1:19.36 | |||||
18 | Andreas Persson | 2000 | Gävle Simsällskap | 38.08 | 1:19.86 | |||||
19 | Jonatan Fischer | 2001 | Upsala Simsällskap | 38.66 | 1:20.21 | |||||
20 | Elias Holst | 2002 | Upsala Simsällskap | 39.54 | 1:21.02 | |||||
21 | Emil Söderholm | 1999 | Ludvika Simsällskap | 40.60 | 1:25.22 | |||||
22 | Hampus Bjärud | 2001 | Ludvika Simsällskap | 41.32 | 1:25.87 | |||||
23 | Leo Sun | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 47.13 | 1:37.05 | |||||
24 | Oscar Sandahl | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 47.76 | 1:40.24 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 16:21 |
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 16:56 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 13, 100m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Meesan |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Randi Arnesen | 2005 | Luleå Simsällskap | 31.49 | 1:05.27 | |||||
2 | Wilma Åhlen | 2005 | Skuru Idrottsklubb | 31.75 | 1:05.69 | |||||
3 | Tara Klarbo Egan | 2005 | Västerås Simsällskap | 31.79 | 1:07.06 | |||||
4 | Matilda Holmström | 2005 | Upsala Simsällskap | 34.19 | 1:10.61 | |||||
5 | Alma Bergqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 34.31 | 1:11.06 | |||||
6 | Joanna Sundqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 34.15 | 1:11.55 | |||||
7 | Clara Frykberg | 2005 | Upsala Simsällskap | 34.47 | 1:12.02 | |||||
8 | Ellen Lundin | 2005 | Falu Simsällskap | 34.87 | 1:12.91 | |||||
9 | Julia Söderholm | 2005 | Luleå Simsällskap | 34.01 | 1:12.99 | |||||
10 | Alva Eriksson | 2005 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 35.80 | 1:13.84 | |||||
11 | Agnes Edvinsson | 2006 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 35.37 | 1:15.07 | |||||
12 | Cecilia Brunzell | 2006 | Västerås Simsällskap | 36.40 | 1:15.44 | |||||
13 | Vera Stefanovic | 2006 | Bollnäs Simsällskap | 36.47 | 1:17.06 | |||||
14 | Hilma Wahlström | 2006 | Upsala Simsällskap | 37.40 | 1:17.10 | |||||
15 | Olivia Budden | 2007 | Bålsta Simklubb | 36.96 | 1:17.40 | |||||
16 | Vilma Herthelius | 2005 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 37.14 | 1:17.69 | |||||
17 | Lovis Lång | 2005 | Upsala Simsällskap | 38.09 | 1:18.21 | |||||
18 | Miski Hagi Shire | 2005 | Upsala Simsällskap | 37.06 | 1:18.95 | |||||
19 | Nora Högström | 2007 | Upsala Simsällskap | 38.32 | 1:19.18 | |||||
20 | Tilde Svegårdh | 2005 | Upsala Simsällskap | 37.70 | 1:19.59 | |||||
21 | Ida Svensson | 2006 | Upsala Simsällskap | 37.84 | 1:19.99 | |||||
22 | Edith Wallberg | 2007 | Bollnäs Simsällskap | 38.68 | 1:20.27 | |||||
23 | Edith Trapp-Östling | 2006 | Simsällskapet Mora | 37.42 | 1:20.58 | |||||
24 | Alva Marhold | 2007 | Upsala Simsällskap | 39.42 | 1:20.95 | |||||
25 | Felicia Bergman | 2005 | Upsala Simsällskap | 39.64 | 1:21.03 | |||||
26 | Klara Mattiasson | 2005 | Upsala Simsällskap | 39.34 | 1:23.46 | |||||
27 | Olivia Punga | 2005 | Upsala Simsällskap | 39.52 | 1:23.60 | |||||
28 | Elin Finne | 2007 | Bålsta Simklubb | 40.88 | 1:25.15 | |||||
29 | Alva Stadell | 2006 | Upsala Simsällskap | 42.49 | 1:27.18 | |||||
29 | Ebba Lundqvist | 2007 | Upsala Simsällskap | 42.35 | 1:27.18 | |||||
31 | Ebba Rosenberg | 2007 | Bålsta Simklubb | 43.06 | 1:27.30 | |||||
32 | Smilla Åkman | 2006 | Gimo Simsällskap | 42.48 | 1:27.33 | |||||
33 | Eleanor Fredholm | 2007 | Bollnäs Simsällskap | 41.85 | 1:27.44 | |||||
34 | Bianca Flöjt | 2005 | Ålands Simförening | 41.48 | 1:27.74 | |||||
35 | Molly Brinck | 2007 | Bålsta Simklubb | 42.48 | 1:29.80 | |||||
36 | Tindra Bärgård | 2006 | Simklubben Ena | 42.07 | 1:31.49 | |||||
37 | Emilia Romberg | 2005 | Västerås Simsällskap | 44.80 | 1:31.70 | |||||
38 | Fia Metsola | 2007 | Ålands Simförening | 44.21 | 1:32.29 | |||||
39 | Maja Ahlén | 2006 | Upsala Simsällskap | 44.82 | 1:34.02 | |||||
40 | Nova Larsson | 2007 | Ålands Simförening | 44.05 | 1:34.13 | |||||
41 | Ella Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 44.13 | 1:35.85 | |||||
42 | Amelia Fricker | 2007 | Ålands Simförening | 45.24 | 1:36.66 | |||||
43 | Mathilda Wahlstedt | 2006 | Ålands Simförening | 47.16 | 1:38.68 | |||||
44 | Elna Zetterberg | 2007 | Simklubben Ena | 47.16 | 1:42.29 | |||||
45 | Emma Tapper | 2008 | Upsala Simsällskap | 55.74 | 2:04.92 | |||||
- | Zuzanna Androsiuk | 2005 | Upsala Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 13, 100m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Meesan |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Tindra Håbro Karjanmaa | 2004 | Täby Sim | 30.46 | 1:03.99 | |||||
2 | Thilda Ström | 2003 | Täby Sim | 30.80 | 1:04.00 | |||||
3 | Isabel Teglöf | 2003 | Södertälje Simsällskap | 31.23 | 1:04.93 | |||||
4 | Jennie Ewerbring | 2003 | Täby Sim | 31.14 | 1:05.04 | |||||
5 | Izabelle Lindberg | 2003 | Täby Sim | 31.48 | 1:05.33 | |||||
6 | Tove Pettersson | 2004 | Täby Sim | 30.72 | 1:05.39 | |||||
7 | Filippa Bolling | 2004 | Täby Sim | 31.70 | 1:05.71 | |||||
8 | Elvira Dalin | 2003 | Sala Simsällskap | 31.74 | 1:06.16 | |||||
9 | Emilia Forsberg | 2003 | Täby Sim | 31.55 | 1:06.17 | |||||
10 | Helmi Swanson | 2004 | Gävle Simsällskap | 31.10 | 1:06.21 | |||||
11 | Astrid Engström | 2004 | Västerås Simsällskap | 32.29 | 1:06.32 | |||||
12 | Julia Lindgren | 2004 | Falu Simsällskap | 30.76 | 1:06.33 | |||||
13 | Alicia Budden | 2004 | Bålsta Simklubb | 32.10 | 1:06.45 | |||||
14 | Juni Rogström | 2004 | Gävle Simsällskap | 31.87 | 1:06.85 | |||||
15 | Anna Mattila | 2004 | Väsby Simsällskap | 32.37 | 1:06.86 | |||||
16 | Linnea Bergqvist | 2003 | Upsala Simsällskap | 32.46 | 1:07.17 | |||||
17 | Alma Norgren | 2004 | Bålsta Simklubb | 31.95 | 1:07.23 | |||||
18 | Tuva Blomdahl | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 32.74 | 1:07.55 | |||||
19 | Vera Hermansson | 2003 | Upsala Simsällskap | 32.51 | 1:07.60 | |||||
20 | Ingrid Franks | 2003 | Täby Sim | 32.93 | 1:07.96 | |||||
21 | Amanda Viksten | 2004 | Upsala Simsällskap | 33.14 | 1:08.39 | |||||
22 | Amanda Sandberg | 2003 | Täby Sim | 33.17 | 1:08.93 | |||||
23 | Olivia Svensson | 2003 | Väsby Simsällskap | 33.80 | 1:09.46 | |||||
24 | Linnéa Teljstedt | 2003 | Södertälje Simsällskap | 33.66 | 1:09.81 | |||||
25 | Maja Nyberg | 2004 | Karlskoga Simförening | 34.15 | 1:10.13 | |||||
26 | Hannah Haux | 2004 | Täby Sim | 34.15 | 1:10.15 | |||||
27 | Emelie Bergvall | 2003 | Täby Sim | 33.68 | 1:10.17 | |||||
28 | Elina Hellgren | 2004 | Täby Sim | 33.70 | 1:10.58 | |||||
29 | Amanda Borgfors | 2004 | Täby Sim | 33.56 | 1:10.82 | |||||
30 | Alice Johansson | 2003 | Bålsta Simklubb | 34.32 | 1:11.45 | |||||
31 | Kajsa Franzén | 2004 | Upsala Simsällskap | 34.23 | 1:11.52 | |||||
32 | Geshin Zarei | 2003 | Upsala Simsällskap | 34.41 | 1:11.70 | |||||
33 | Alice Davies | 2004 | Täby Sim | 33.21 | 1:11.84 | |||||
34 | Elin Andersson | 2003 | Täby Sim | 34.32 | 1:11.94 | |||||
35 | Sofia Högdin | 2004 | Upsala Simsällskap | 34.42 | 1:11.97 | |||||
36 | Anna Jönsson | 2003 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 34.12 | 1:12.26 | |||||
37 | Hanna Stolt | 2004 | Gävle Simsällskap | 34.35 | 1:12.38 | |||||
38 | Olivia Östlund | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 35.11 | 1:12.39 | |||||
39 | Klara Pettersson | 2004 | Upsala Simsällskap | 35.25 | 1:13.31 | |||||
40 | Tyra Olsson | 2003 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 34.81 | 1:13.42 | |||||
41 | Nina Takolander | 2003 | Täby Sim | 34.18 | 1:13.43 | |||||
42 | Emily Sandberg | 2004 | Bålsta Simklubb | 34.44 | 1:13.51 | |||||
43 | Emelie Nordqvist | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 35.13 | 1:14.12 | |||||
44 | Emma Sommar | 2004 | Täby Sim | 34.98 | 1:14.33 | |||||
45 | Rebecca Duns | 2003 | Ålands Simförening | 35.12 | 1:14.79 | |||||
46 | Ellinor Hermann | 2003 | Upsala Simsällskap | 35.30 | 1:14.82 | |||||
47 | Lisa Vinger | 2003 | Södertälje Simsällskap | 35.71 | 1:15.81 | |||||
48 | Rebecca Velin | 2004 | Väsby Simsällskap | 36.75 | 1:16.32 | |||||
49 | Matilda Nilsson | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 36.59 | 1:16.98 | |||||
50 | Wilda Furberg | 2003 | Västerås Simsällskap | 36.30 | 1:17.13 | |||||
51 | Mimmi Krekula | 2003 | Väsby Simsällskap | 37.79 | 1:17.44 | |||||
52 | Rebecka Hedbeck | 2004 | Täby Sim | 36.85 | 1:17.77 | |||||
53 | Stella Nelson | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 36.61 | 1:17.96 | |||||
54 | Malva Morell | 2004 | Upsala Simsällskap | 36.65 | 1:18.06 | |||||
55 | Frida Bengtsson | 2003 | Södertälje Simsällskap | 36.77 | 1:18.08 | |||||
56 | Vilma Hjertberg | 2004 | Gävle Simsällskap | 36.63 | 1:18.20 | |||||
57 | Amy Smit | 2003 | Bålsta Simklubb | 39.28 | 1:19.96 | |||||
58 | Felicia Heintz | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 34.83 | 1:21.09 | |||||
59 | Lucia Lindqvist Rovira | 2004 | Upsala Simsällskap | 40.54 | 1:25.32 | |||||
60 | Irma Håkansson | 2003 | Gimo Simsällskap | 40.72 | 1:26.96 | |||||
61 | Linnea Ekman | 2004 | Upsala Simsällskap | 41.71 | 1:27.98 | |||||
62 | Terese Lundberg | 2004 | Västerås Simsällskap | 44.59 | 1:34.26 | |||||
Gren 13, 100m Frisim Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Meesan |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 29.27 | 1:00.40 | |||||
2 | Emilia Christiansen | 1999 | Södertälje Simsällskap | 29.55 | 1:00.99 | |||||
3 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 30.07 | 1:02.29 | |||||
4 | Hilma Ramdén | 2000 | Södertälje Simsällskap | 29.95 | 1:02.64 | |||||
5 | Anna Ladis | 2001 | Täby Sim | 30.20 | 1:03.74 | |||||
6 | Jenny Ek | 1999 | Ålands Simförening | 30.86 | 1:03.89 | |||||
7 | Tina Huslid | 2000 | Södertälje Simsällskap | 30.24 | 1:04.03 | |||||
8 | Sarah Jonsson | 2001 | Luleå Simsällskap | 30.52 | 1:04.47 | |||||
9 | Stella Donning | 2002 | Ålands Simförening | 30.88 | 1:04.72 | |||||
10 | Alexandra Kinell | 2000 | Karlskoga Simförening | 30.66 | 1:05.88 | |||||
11 | Moa Holmström | 2001 | Falu Simsällskap | 32.06 | 1:06.18 | |||||
12 | Ronja Rantanen | 1999 | Falu Simsällskap | 31.51 | 1:06.38 | |||||
13 | Jonna Löding | 2002 | Upsala Simsällskap | 32.13 | 1:06.52 | |||||
14 | Emma Larsson | 2002 | Borlänge Simsällskap | 32.66 | 1:06.58 | |||||
15 | Anina Fäs | 2001 | Simsällskapet Mora | 32.04 | 1:06.94 | |||||
16 | Sanna Lekberg | 2001 | Karlskoga Simförening | 32.36 | 1:07.07 | |||||
17 | Jessika Borbos | 2001 | Falu Simsällskap | 31.60 | 1:07.15 | |||||
18 | Embla Börjesson | 2002 | Täby Sim | 31.58 | 1:07.37 | |||||
19 | Cecilia Czarnecki | 1999 | Falu Simsällskap | 32.88 | 1:07.82 | |||||
20 | Tina Ylipää | 2002 | Luleå Simsällskap | 31.96 | 1:08.01 | |||||
21 | Stina Byström | 2002 | Upsala Simsällskap | 33.46 | 1:09.38 | |||||
22 | Matilda Lantz | 2002 | Upsala Simsällskap | 33.55 | 1:09.76 | |||||
23 | Salma Gabot | 2001 | Upsala Simsällskap | 33.01 | 1:09.87 | |||||
24 | Malla Myrelid | 2002 | Upsala Simsällskap | 33.82 | 1:09.96 | |||||
25 | Ida Ullstrand | 2001 | Falu Simsällskap | 33.16 | 1:10.13 | |||||
26 | Angelica Blomberg | 2002 | Södertälje Simsällskap | 34.10 | 1:10.94 | |||||
27 | Amanda Lindgren | 2000 | Sala Simsällskap | 34.60 | 1:11.69 | |||||
28 | Anna Lithell | 2001 | Sala Simsällskap | 34.02 | 1:12.30 | |||||
29 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 34.94 | 1:12.52 | |||||
30 | Ida Svensson | 2002 | Täby Sim | 34.39 | 1:12.63 | |||||
31 | Matilda Ek | 2002 | Karlskoga Simförening | 35.02 | 1:13.44 | |||||
32 | Emelie Liljeblad | 2002 | Täby Sim | 34.63 | 1:13.56 | |||||
33 | Alva Olsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 35.58 | 1:14.53 | |||||
34 | Evelina Porling | 2002 | Södertälje Simsällskap | 36.56 | 1:15.64 | |||||
35 | Matilda Bohman | 2002 | Upsala Simsällskap | 35.94 | 1:17.23 | |||||
36 | Emilia Lövstrand | 2002 | Borlänge Simsällskap | 37.31 | 1:17.79 | |||||
37 | Ella Langell Högblom | 2001 | Skuru Idrottsklubb | 36.14 | 1:18.41 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 16:56 |
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 17:17 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 14, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Sweway Office |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Botvid Wiell | 2005 | Upsala Simsällskap | 37.59 | ||||||
2 | Ravi Parekh | 2005 | Upsala Simsällskap | 39.17 | ||||||
3 | Danny Simaleza | 2005 | Upsala Simsällskap | 39.44 | ||||||
4 | Samuel Sjökvist | 2005 | Gävle Simsällskap | 41.85 | ||||||
5 | Gustav Löfqvist | 2005 | Västerås Simsällskap | 43.51 | ||||||
6 | Filip Hallin | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.32 | ||||||
7 | Tage Helin | 2007 | Upsala Simsällskap | 45.52 | ||||||
8 | Markus Brenning | 2005 | Upsala Simsällskap | 46.21 | ||||||
9 | Ludvig Glantz | 2006 | Upsala Simsällskap | 46.25 | ||||||
10 | Malte Franzén | 2007 | Upsala Simsällskap | 46.40 | ||||||
11 | Nils Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 46.67 | ||||||
12 | Rasmus Loklint | 2005 | Upsala Simsällskap | 47.26 | ||||||
13 | Tomas Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 47.73 | ||||||
14 | Edvin Pitic | 2005 | Upsala Simsällskap | 48.57 | ||||||
15 | Isac Mörtstrand | 2007 | Västerås Simsällskap | 48.66 | ||||||
16 | William Struwe | 2006 | Sala Simsällskap | 50.62 | ||||||
17 | Adam Wahlberg | 2006 | Upsala Simsällskap | 50.95 | ||||||
18 | Gabriel Leijon | 2006 | Upsala Simsällskap | 50.97 | ||||||
19 | Martin Johnsson | 2007 | Upsala Simsällskap | 52.74 | ||||||
20 | Stig Larsson | 2006 | Upsala Simsällskap | 54.08 | ||||||
21 | Arvid Högström | 2006 | Upsala Simsällskap | 56.91 | ||||||
22 | Johannes Fischer | 2007 | Upsala Simsällskap | 58.56 | ||||||
23 | Malte Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 1:01.62 | ||||||
24 | Felix Flöjt | 2007 | Ålands Simförening | 1:01.82 | ||||||
Gren 14, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Sweway Office |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Martin Schön | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 32.50 | ||||||
2 | Erik Lööw | 2003 | Södertälje Simsällskap | 33.00 | ||||||
3 | Simon Seel | 2003 | Täby Sim | 33.98 | ||||||
4 | Daniel Ruijs | 2004 | Borlänge Simsällskap | 35.14 | ||||||
5 | Melker Rosengren | 2003 | Gävle Simsällskap | 35.83 | ||||||
6 | Hugo Westholm | 2004 | Täby Sim | 35.99 | ||||||
7 | Ragnar Simonsson | 2004 | Väsby Simsällskap | 37.27 | ||||||
8 | Oscar Fällman | 2003 | Södertälje Simsällskap | 37.28 | ||||||
9 | Hannes Olin | 2003 | Ålands Simförening | 38.74 | ||||||
10 | Albin Östlund | 2004 | Gävle Simsällskap | 38.80 | ||||||
11 | Samuel Delvenne | 2003 | Upsala Simsällskap | 39.48 | ||||||
12 | Felix Do | 2004 | Upsala Simsällskap | 39.53 | ||||||
13 | William Rismyhr | 2004 | Upsala Simsällskap | 39.62 | ||||||
14 | Isak Rehnman | 2004 | Västerås Simsällskap | 39.87 | ||||||
15 | Lukas Höglund | 2004 | Upsala Simsällskap | 40.39 | ||||||
16 | Oskar Högqvist | 2003 | Karlskoga Simförening | 40.49 | ||||||
17 | Oskar Andersson | 2003 | Upsala Simsällskap | 41.10 | ||||||
18 | Albin Kappling | 2003 | Täby Sim | 41.78 | ||||||
19 | André Kron | 2003 | Gävle Simsällskap | 43.97 | ||||||
20 | Martin Riljak | 2004 | Gävle Simsällskap | 44.16 | ||||||
21 | Daniel Parker | 2004 | Upsala Simsällskap | 47.98 | ||||||
22 | Marcus Ardanius | 2003 | Bålsta Simklubb | 48.73 | ||||||
Gren 14, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Sweway Office |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Elias Persson | 2002 | Simsällskapet Mora | 31.06 | ||||||
2 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 31.22 | ||||||
3 | Nils Schönberg | 1989 | Borlänge Simsällskap | 31.46 | ||||||
4 | Jonathan Douib | 2000 | Sala Simsällskap | 31.60 | ||||||
5 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 31.99 | ||||||
6 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 32.46 | ||||||
7 | Andreas Persson | 2000 | Gävle Simsällskap | 32.55 | ||||||
8 | Joel Larsson | 2001 | Sala Simsällskap | 33.96 | ||||||
9 | Roman Milkin | 1999 | Upsala Simsällskap | 34.43 | ||||||
10 | Erik Forsström | 1999 | Upsala Simsällskap | 34.54 | ||||||
11 | Oliver Simic | 1998 | Täby Sim | 34.79 | ||||||
12 | Erik Bergstrand | 2002 | Södertälje Simsällskap | 35.21 | ||||||
13 | Erik Krysén | 2000 | Ludvika Simsällskap | 36.14 | ||||||
14 | Elias Holst | 2002 | Upsala Simsällskap | 37.07 | ||||||
15 | Tim Hansson | 2001 | Falu Simsällskap | 37.37 | ||||||
16 | Pelle Högfors | 1987 | Gimo Simsällskap | 37.77 | ||||||
17 | Leo Henry Örtlund | 2001 | Borlänge Simsällskap | 37.88 | ||||||
18 | Nils Bergman | 2001 | Skuru Idrottsklubb | 38.00 | ||||||
19 | Johan Allberg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 38.70 | ||||||
20 | Hampus Bjärud | 2001 | Ludvika Simsällskap | 39.00 | ||||||
21 | Gabriel Hökemyr | 2002 | Karlskoga Simförening | 39.04 | ||||||
22 | Emil Söderholm | 1999 | Ludvika Simsällskap | 40.34 | ||||||
23 | Jonatan Fischer | 2001 | Upsala Simsällskap | 41.02 | ||||||
24 | Frej-Oskar Wikström | 1999 | Ålands Simförening | 43.30 | ||||||
25 | Leo Sun | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 47.93 | ||||||
26 | Oscar Sandahl | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 48.41 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 17:17 |
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 19:24 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 15, 200m Medley Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Mariebergs.com |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Olivia Bäckström | 2005 | Södertörns Simsällskap | 31.20 | 1:10.53 | 1:52.16 | 2:27.85 | |||
2 | Lisa Nystrand | 2006 | Sala Simsällskap | 34.11 | 1:12.16 | 1:57.34 | 2:31.15 | |||
3 | Tuva Hjemli | 2005 | Falu Simsällskap | 34.64 | 1:15.99 | 2:05.01 | 2:42.00 | |||
4 | Matilda Holmström | 2005 | Upsala Simsällskap | 36.31 | 1:19.33 | 2:06.85 | 2:44.81 | |||
5 | Hanna Blomqvist | 2005 | Ålands Simförening | 35.90 | 1:19.87 | 2:07.91 | 2:48.37 | |||
6 | Alina Umbaeva | 2005 | Örebro Simallians | 33.92 | 1:20.31 | 2:09.81 | 2:49.34 | |||
7 | Alma Bergqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 38.56 | 1:25.94 | 2:15.79 | 2:54.92 | |||
8 | Lisen Myrelid | 2005 | Upsala Simsällskap | 39.00 | 1:23.54 | 2:14.81 | 2:56.35 | |||
9 | Clara Frykberg | 2005 | Upsala Simsällskap | 40.64 | 1:24.13 | 2:17.77 | 2:57.30 | |||
10 | Ellen Lundin | 2005 | Falu Simsällskap | 36.19 | 1:24.27 | 2:19.02 | 2:58.92 | |||
11 | Agnes Edvinsson | 2006 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 39.38 | 1:28.11 | 2:24.83 | 3:06.60 | |||
12 | Alva Eriksson | 2005 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 40.80 | 1:27.34 | 2:24.44 | 3:07.45 | |||
13 | Nora Högström | 2007 | Upsala Simsällskap | 40.91 | 1:27.09 | 2:26.87 | 3:08.41 | |||
14 | Cecilia Brunzell | 2006 | Västerås Simsällskap | 43.15 | 1:32.05 | 2:25.14 | 3:08.58 | |||
15 | Joanna Sundqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 40.54 | 1:32.04 | 2:26.42 | 3:11.28 | |||
16 | Tilde Svegårdh | 2005 | Upsala Simsällskap | 43.82 | 1:36.36 | 2:30.00 | 3:13.06 | |||
17 | Hilma Wahlström | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.19 | 1:34.05 | 2:32.84 | 3:15.19 | |||
18 | Ida Svensson | 2006 | Upsala Simsällskap | 46.77 | 1:39.15 | 2:39.36 | 3:19.70 | |||
19 | Klara Mattiasson | 2005 | Upsala Simsällskap | 48.14 | 1:40.93 | 2:36.41 | 3:19.91 | |||
20 | Alva Stadell | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.96 | 1:38.01 | 2:35.49 | 3:20.10 | |||
21 | Miski Hagi Shire | 2005 | Upsala Simsällskap | 41.97 | 1:29.29 | 2:35.66 | 3:20.16 | |||
22 | Edith Wallberg | 2007 | Bollnäs Simsällskap | 49.01 | 1:41.96 | 2:40.71 | 3:20.48 | |||
23 | Lovis Lång | 2005 | Upsala Simsällskap | 47.84 | 1:40.53 | 2:39.17 | 3:23.68 | |||
24 | Alva Marhold | 2007 | Upsala Simsällskap | 51.71 | 1:42.59 | 2:41.75 | 3:25.82 | |||
25 | Theresia Lindholm | 2006 | Ålands Simförening | 43.01 | 1:40.17 | 2:41.21 | 3:26.92 | |||
26 | Bianca Flöjt | 2005 | Ålands Simförening | 45.80 | 1:40.09 | 2:42.26 | 3:31.65 | |||
27 | Emilia Romberg | 2005 | Västerås Simsällskap | 49.49 | 1:44.34 | 2:46.18 | 3:33.65 | |||
28 | Ebba Lundqvist | 2007 | Upsala Simsällskap | 56.09 | 1:47.48 | 2:47.27 | 3:33.83 | |||
29 | Amanda Ahinko | 2007 | Ålands Simförening | 47.35 | 1:49.64 | 2:45.78 | 3:34.68 | |||
30 | Märta Säfsten | 2006 | Upsala Simsällskap | 51.48 | 1:44.61 | 2:47.28 | 3:35.45 | |||
31 | Zuzanna Androsiuk | 2005 | Upsala Simsällskap | 51.89 | 1:49.79 | 2:52.76 | 3:43.52 | |||
32 | Ella Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 54.93 | 3:49.88 | |||||
33 | Molly Brinck | 2007 | Bålsta Simklubb | 54.85 | 1:53.27 | 3:00.30 | 3:49.99 | |||
34 | Fia Metsola | 2007 | Ålands Simförening | 57.09 | 1:57.80 | 2:59.84 | 3:52.19 | |||
35 | Tindra Bärgård | 2006 | Simklubben Ena | 51.42 | 1:54.72 | 3:02.68 | 3:52.36 | |||
36 | Julia Eriksson | 2005 | Ålands Simförening | 56.35 | 1:56.15 | 3:04.51 | 3:52.40 | |||
- | Lovisa Lindberg | 2007 | Södertörns Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 15, 200m Medley Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Mariebergs.com |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Nina Pavlovic Cano | 2004 | Södertörns Simsällskap | 32.42 | 1:12.82 | 1:57.92 | 2:33.58 | |||
2 | Amanda Jobs | 2003 | Falu Simsällskap | 33.86 | 1:17.27 | 2:02.26 | 2:38.88 | |||
3 | Julia Lindgren | 2004 | Falu Simsällskap | 33.09 | 1:16.86 | 2:04.99 | 2:39.82 | |||
4 | Saga Boråker | 2004 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 36.59 | 1:20.09 | 2:03.52 | 2:42.04 | |||
5 | Isabel Teglöf | 2003 | Södertälje Simsällskap | 35.31 | 1:17.38 | 2:04.49 | 2:42.09 | |||
6 | Izabelle Lindberg | 2003 | Täby Sim | 35.79 | 1:20.71 | 2:06.45 | 2:46.11 | |||
7 | Vera Hermansson | 2003 | Upsala Simsällskap | 36.43 | 1:19.84 | 2:09.65 | 2:48.83 | |||
8 | Klara Pettersson | 2004 | Upsala Simsällskap | 38.92 | 1:22.20 | 2:09.26 | 2:48.96 | |||
9 | Ingrid Franks | 2003 | Täby Sim | 36.58 | 1:25.49 | 2:09.46 | 2:49.05 | |||
10 | Tindra Håbro Karjanmaa | 2004 | Täby Sim | 36.55 | 1:24.13 | 2:14.50 | 2:50.18 | |||
11 | Maja Nilsson | 2003 | Gävle Simsällskap | 36.58 | 1:21.96 | 2:10.77 | 2:51.61 | |||
12 | Juni Rogström | 2004 | Gävle Simsällskap | 36.66 | 1:23.36 | 2:14.94 | 2:53.67 | |||
13 | Lisa Löf | 2004 | Gävle Simsällskap | 35.97 | 1:21.03 | 2:14.36 | 2:54.14 | |||
14 | Moa Kvarnlöf | 2004 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 39.01 | 1:23.62 | 2:15.88 | 2:55.12 | |||
15 | Linnea Bergqvist | 2003 | Upsala Simsällskap | 41.60 | 1:26.87 | 2:17.84 | 2:56.05 | |||
16 | Elsa Bäckström | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 40.12 | 1:24.81 | 2:17.02 | 2:56.42 | |||
17 | Sofia Högdin | 2004 | Upsala Simsällskap | 42.02 | 1:29.06 | 2:16.30 | 2:57.36 | |||
18 | Hannah Haux | 2004 | Täby Sim | 38.90 | 1:26.22 | 2:21.97 | 3:00.53 | |||
19 | Maja Nyberg | 2004 | Karlskoga Simförening | 39.76 | 1:28.47 | 2:20.20 | 3:00.65 | |||
20 | Elin Andersson | 2003 | Täby Sim | 39.75 | 1:26.13 | 2:22.03 | 3:02.28 | |||
21 | Lisa Vinger | 2003 | Södertälje Simsällskap | 35.96 | 1:25.78 | 2:19.25 | 3:02.52 | |||
22 | Emily Sandberg | 2004 | Bålsta Simklubb | 36.90 | 1:25.81 | 2:19.54 | 3:02.67 | |||
23 | Kajsa Franzén | 2004 | Upsala Simsällskap | 43.82 | 1:29.59 | 2:25.48 | 3:04.59 | |||
24 | Alice Johansson | 2003 | Bålsta Simklubb | 40.86 | 1:29.47 | 2:24.55 | 3:05.47 | |||
25 | Geshin Zarei | 2003 | Upsala Simsällskap | 37.55 | 1:26.02 | 2:25.35 | 3:06.77 | |||
26 | Emelie Nordqvist | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 42.08 | 1:30.79 | 2:23.06 | 3:07.45 | |||
27 | Hanna Wahlqvist | 2004 | Ludvika Simsällskap | 43.63 | 1:34.09 | 2:27.35 | 3:09.23 | |||
28 | Frida Bengtsson | 2003 | Södertälje Simsällskap | 36.74 | 1:28.35 | 2:24.09 | 3:09.60 | |||
29 | Smilla Löthgren | 2004 | Karlskoga Simförening | 44.04 | 1:28.79 | 2:25.34 | 3:09.97 | |||
30 | Alice Bergström | 2004 | Karlskoga Simförening | 41.74 | 1:33.82 | 2:28.83 | 3:13.94 | |||
31 | Stella Nelson | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 42.12 | 1:33.02 | 2:30.73 | 3:15.42 | |||
32 | Vilma Hjertberg | 2004 | Gävle Simsällskap | 39.73 | 1:31.98 | 2:30.64 | 3:18.32 | |||
33 | Alice Törnkvist | 2004 | Upsala Simsällskap | 48.03 | 1:41.25 | 2:37.99 | 3:26.43 | |||
34 | Clara Peuckert | 2003 | Upsala Simsällskap | 44.63 | 1:38.49 | 2:35.06 | 3:29.52 | |||
35 | Edith Lindhagen | 2004 | Upsala Simsällskap | 54.07 | 1:47.37 | 2:45.13 | 3:31.43 | |||
36 | Gabrielle Paul | 2004 | Upsala Simsällskap | 50.75 | 1:47.16 | 2:43.54 | 3:35.12 | |||
37 | Terese Lundberg | 2004 | Västerås Simsällskap | 54.98 | 1:51.41 | 2:51.70 | 3:43.70 | |||
- | Alma Norgren | 2004 | Bålsta Simklubb | DNS | ||||||
- | Jennie Ewerbring | 2003 | Täby Sim | DNS | ||||||
- | Ellinor Hermann | 2003 | Upsala Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Engla Ellbrant | 2004 | Täby Sim | DSQ | ||||||
- | Rebecka Hedbeck | 2004 | Täby Sim | DSQ | ||||||
- | Sabina Alman | 2003 | Luleå Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 15, 200m Medley Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Mariebergs.com |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 32.35 | 1:12.15 | 1:55.36 | 2:29.23 | |||
2 | Emilia Christiansen | 1999 | Södertälje Simsällskap | 30.40 | 1:10.04 | 1:56.49 | 2:31.21 | |||
3 | Frida Lannhard | 2000 | Falu Simsällskap | 33.31 | 1:14.16 | 1:58.83 | 2:31.68 | |||
4 | Tuva Larsson | 2002 | Luleå Simsällskap | 34.36 | 1:17.83 | 2:06.96 | 2:45.08 | |||
5 | Josephine Junehed | 2002 | Täby Sim | 34.28 | 1:15.81 | 2:07.29 | 2:46.04 | |||
6 | Anina Fäs | 2001 | Simsällskapet Mora | 34.24 | 1:18.01 | 2:09.73 | 2:46.51 | |||
7 | Salma Gabot | 2001 | Upsala Simsällskap | 35.35 | 1:16.62 | 2:08.42 | 2:47.91 | |||
8 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 36.46 | 1:20.05 | 2:10.56 | 2:48.71 | |||
9 | Embla Börjesson | 2002 | Täby Sim | 36.18 | 1:22.74 | 2:09.58 | 2:48.77 | |||
10 | Nelly Antlöv | 2002 | Falu Simsällskap | 36.11 | 1:24.71 | 2:10.30 | 2:49.40 | |||
11 | Stina Byström | 2002 | Upsala Simsällskap | 35.50 | 1:20.71 | 2:12.39 | 2:51.74 | |||
12 | Angelica Blomberg | 2002 | Södertälje Simsällskap | 35.05 | 1:20.66 | 2:16.00 | 2:54.59 | |||
13 | Clara Florén | 2002 | Gävle Simsällskap | 35.60 | 1:19.52 | 2:11.63 | 2:54.75 | |||
14 | Jonna Löding | 2002 | Upsala Simsällskap | 36.30 | 1:21.85 | 2:15.75 | 2:55.07 | |||
15 | Femke van Zonneveld | 2002 | Simsällskapet Mora | 36.79 | 1:24.43 | 2:15.28 | 2:56.57 | |||
16 | Malla Myrelid | 2002 | Upsala Simsällskap | 38.18 | 1:22.37 | 2:16.29 | 2:56.77 | |||
17 | Marit van Zonneveld | 1999 | Simsällskapet Mora | 39.59 | 1:28.79 | 2:18.84 | 3:01.77 | |||
18 | Alva Olsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 40.89 | 1:30.22 | 2:22.36 | 3:03.17 | |||
19 | Ida Svensson | 2002 | Täby Sim | 39.79 | 1:25.62 | 2:20.86 | 3:04.70 | |||
20 | Mira Myllylä | 2002 | Västerås Simsällskap | 39.56 | 1:30.44 | 2:24.35 | 3:07.05 | |||
21 | Felicia Östlund | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 41.85 | 1:33.44 | 2:26.94 | 3:10.70 | |||
22 | Evelina Porling | 2002 | Södertälje Simsällskap | 46.96 | 1:33.68 | 2:28.30 | 3:11.20 | |||
23 | Ella Langell Högblom | 2001 | Skuru Idrottsklubb | 39.66 | 1:29.15 | 2:28.81 | 3:12.55 | |||
24 | Maja Edring | 2002 | Gävle Simsällskap | 42.66 | 1:42.21 | 2:40.15 | 3:33.31 | |||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 19:24 |
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 18:23 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 16, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Kvists VVS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Johan Montero | 2005 | Väsby Simsällskap | 36.13 | 1:20.45 | 2:03.31 | 2:46.23 | |||
2 | Lucas Humling | 2005 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 35.87 | 1:20.59 | 2:05.77 | 2:49.84 | |||
Gren 16, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Kvists VVS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Theo Oerther | 2003 | Södertälje Simsällskap | 31.66 | 1:08.88 | 1:47.73 | 2:25.99 | |||
2 | Andreas Savin | 2003 | Upsala Simsällskap | 32.78 | 1:12.15 | 1:53.74 | 2:35.12 | |||
3 | Adi Ramovic | 2004 | Upsala Simsällskap | 33.74 | 1:15.17 | 1:58.31 | 2:39.72 | |||
4 | Oscar Björstam | 2003 | Karlskoga Simförening | 35.18 | 1:18.39 | 2:03.31 | 2:44.54 | |||
5 | David Alonso | 2003 | Täby Sim | 33.64 | 1:16.07 | 2:00.72 | 2:45.95 | |||
6 | Alexander Mattsson | 2003 | Ålands Simförening | 35.36 | 1:17.83 | 2:02.53 | 2:45.96 | |||
7 | Victor Bäckström | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 34.92 | 1:17.93 | 2:02.20 | 2:46.57 | |||
8 | Carl Hansson | 2003 | Gävle Simsällskap | 33.24 | 1:16.27 | 2:03.13 | 2:48.90 | |||
9 | Gustav Ulfvebrand | 2003 | Västerås Simsällskap | 40.20 | 1:26.32 | 2:13.63 | 2:58.81 | |||
Gren 16, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Kvists VVS |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Daniel Kertes | 1999 | Södertälje Simsällskap | 28.92 | 1:01.66 | 1:37.07 | 2:12.71 | |||
2 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 29.18 | 1:02.98 | 1:38.63 | 2:14.88 | |||
3 | Marcus Ålenius | 2001 | Gävle Simsällskap | 29.68 | 1:05.29 | 1:42.07 | 2:18.96 | |||
4 | Igor Blagojevic | 2000 | Karlskoga Simförening | 30.66 | 1:06.74 | 1:44.69 | 2:24.77 | |||
- | Axel von Goës | 2002 | Täby Sim | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 18:23 |
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 18:56 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 17, 4X200m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Sponsor: Joker Reklam |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Södertälje Damer | 0 | Södertälje Simsällskap | 9:03.93 | ||||||
Isabel Teglöf | 2003 | 1:06.80 | 2:18.59 | 2:18.59 | ||||||
Alida Ramdén | 1997 | 1:04.56 | 2:12.71 | 4:31.30 | ||||||
Hilma Ramdén | 2000 | 1:06.53 | 2:18.89 | 6:50.19 | ||||||
Emma Sundstrand | 2001 | 1:04.80 | 2:13.74 | 9:03.93 | ||||||
2 | Luleå SS Damer | 2001 | Luleå Simsällskap | 9:22.18 | ||||||
Alva Gonzalez-Glanberg | 2002 | 1:05.82 | 2:15.21 | 2:15.21 | ||||||
Sabina Alman | 2003 | 1:05.06 | 2:15.01 | 4:30.22 | ||||||
Randi Arnesen | 2005 | 1:08.48 | 2:23.36 | 6:53.58 | ||||||
Klara Lindqvist | 2005 | 1:11.04 | 2:28.60 | 9:22.18 | ||||||
3 | Täby Sim Damer Lag 1 | 2003 | Täby Sim | 9:32.94 | ||||||
Jennifer Nyblom | 2003 | 1:09.24 | 2:22.32 | 2:22.32 | ||||||
Thilda Ström | 2003 | 1:08.08 | 2:19.89 | 4:42.21 | ||||||
Jennie Ewerbring | 2003 | 1:09.91 | 2:22.82 | 7:05.03 | ||||||
Emilia Forsberg | 2003 | 1:08.78 | 2:27.91 | 9:32.94 | ||||||
4 | Täby Sim Damer Lag 2 | 2003 | Täby Sim | 9:42.33 | ||||||
Filippa Bolling | 2004 | 1:10.38 | 2:25.26 | 2:25.26 | ||||||
Tindra Håbro Karjanmaa | 2004 | 1:08.72 | 2:25.87 | 4:51.13 | ||||||
Amanda Sandberg | 2003 | 1:10.11 | 2:25.54 | 7:16.67 | ||||||
Tove Pettersson | 2004 | 1:08.89 | 2:25.66 | 9:42.33 | ||||||
5 | Upsala S Damer Lag 1 | 2001 | Upsala Simsällskap | 9:58.55 | ||||||
Vera Hermansson | 2003 | 1:10.23 | 2:28.58 | 2:28.58 | ||||||
Matilda Holmström | 2005 | 1:13.57 | 2:32.56 | 5:01.14 | ||||||
Linnea Bergqvist | 2003 | 1:11.66 | 2:30.70 | 7:31.84 | ||||||
Amanda Viksten | 2004 | 1:11.47 | 2:26.71 | 9:58.55 | ||||||
6 | Luleå SS Damer Lag 2 | 2001 | Luleå Simsällskap | 10:03.38 | ||||||
Tuva Larsson | 2002 | 1:09.42 | 2:24.45 | 2:24.45 | ||||||
Tina Ylipää | 2002 | 1:09.93 | 2:28.99 | 4:53.44 | ||||||
Sarah Jonsson | 2001 | 1:09.10 | 2:26.83 | 7:20.27 | ||||||
Julia Söderholm | 2005 | 1:17.87 | 2:43.11 | 10:03.38 | ||||||
7 | Skuru Ik Damer Lag 1 | 2001 | Skuru Idrottsklubb | 10:29.98 | ||||||
Felicia Östlund | 2002 | 1:15.55 | 2:37.37 | 2:37.37 | ||||||
Tora Hansson | 2002 | 1:15.50 | 2:35.90 | 5:13.27 | ||||||
Ella Langell Högblom | 2001 | 1:12.12 | 2:33.91 | 7:47.18 | ||||||
Klara Hjalt | 2003 | 1:17.00 | 2:42.80 | 10:29.98 | ||||||
8 | Åsf Tjejer | 2001 | Ålands Simförening | 11:38.81 | ||||||
Jessica Lindholm | 2001 | 1:10.19 | 2:26.34 | 2:26.34 | ||||||
Bianca Flöjt | 2005 | 1:33.66 | 3:15.79 | 5:42.13 | ||||||
Rebecca Duns | 2003 | 1:17.20 | 2:46.41 | 8:28.54 | ||||||
Theresia Lindholm | 2006 | 1:30.33 | 3:10.27 | 11:38.81 | ||||||
- | Upsala S Damer Lag 2 | 2001 | Upsala Simsällskap | DSQ | ||||||
Matilda Lantz | 2002 | 1:12.61 | 2:31.90 | 2:31.90 | ||||||
Jonna Löding | 2002 | 1:13.25 | 2:32.31 | 5:04.21 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 18:56 |
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 19:07 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 18, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Sponsor: KN Kontor |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Södertälje Herrar | 0 | Södertälje Simsällskap | 3:40.69 | ||||||
Daniel Kertes | 1999 | 26.66 | 54.81 | 54.81 | ||||||
Erik Brandt | 1999 | 24.68 | 51.88 | 1:46.69 | ||||||
Erik Lööw | 2003 | 27.44 | 57.03 | 2:43.72 | ||||||
Robert Hellberg | 2001 | 26.81 | 56.97 | 3:40.69 | ||||||
2 | Sala SS Herrar | 2000 | Sala Simsällskap | 3:49.17 | ||||||
Jonathan Douib | 2000 | 26.78 | 55.03 | 55.03 | ||||||
Elias Nordgren | 2001 | 27.04 | 57.49 | 1:52.52 | ||||||
Marcus Johnsson | 2002 | 26.94 | 56.84 | 2:49.36 | ||||||
Isak Brundin | 2000 | 27.01 | 59.81 | 3:49.17 | ||||||
3 | Ludvika SS Herrar | 0 | Ludvika Simsällskap | 3:56.53 | ||||||
Jakob Gustafsson | 1999 | 28.17 | 58.89 | 58.89 | ||||||
Anton Campalto | 1998 | 26.77 | 57.58 | 1:56.47 | ||||||
Lukas Hill | 1999 | 28.62 | 1:01.61 | 2:58.08 | ||||||
Erik Krysén | 2000 | 27.67 | 58.45 | 3:56.53 | ||||||
4 | Luleå SS Herrar | 2001 | Luleå Simsällskap | 3:56.91 | ||||||
Albin Eriksson | 2003 | 28.27 | 58.41 | 58.41 | ||||||
Ji An Wang | 2003 | 27.07 | 56.55 | 1:54.96 | ||||||
Theo Ylipää | 2004 | 28.37 | 1:00.77 | 2:55.73 | ||||||
Magnus Lindström | 2004 | 29.05 | 1:01.18 | 3:56.91 | ||||||
5 | Södertälje Herrar [2000] | 2000 | Södertälje Simsällskap | 4:02.70 | ||||||
Guillermo Illanes | 2000 | 27.44 | 58.05 | 58.05 | ||||||
Theo Oerther | 2003 | 29.72 | 1:02.51 | 2:00.56 | ||||||
Erik Bergstrand | 2002 | 28.52 | 1:00.36 | 3:00.92 | ||||||
Oscar Fällman | 2003 | 29.55 | 1:01.78 | 4:02.70 | ||||||
6 | Täby Sim Herrar 1 [2003] | 2003 | Täby Sim | 4:03.85 | ||||||
Gustav Ahlqvist | 2003 | 27.86 | 58.21 | 58.21 | ||||||
Simon Lörinc | 2003 | 28.63 | 1:02.33 | 2:00.54 | ||||||
Isac Rune | 2003 | 29.30 | 1:02.42 | 3:02.96 | ||||||
David Alonso | 2003 | 28.69 | 1:00.89 | 4:03.85 | ||||||
7 | Gävle SS Herrar | 2003 | Gävle Simsällskap | 4:08.96 | ||||||
Melker Rosengren | 2003 | 28.94 | 1:00.68 | 1:00.68 | ||||||
Carl Hansson | 2003 | 28.49 | 1:01.32 | 2:02.00 | ||||||
Albin Östlund | 2004 | 29.60 | 1:03.22 | 3:05.22 | ||||||
Olle Wikholm | 2004 | 30.43 | 1:03.74 | 4:08.96 | ||||||
8 | Upsala S Herrar [1999]2 | 1999 | Upsala Simsällskap | 4:09.50 | ||||||
Alexander Karlsson | 2002 | 28.87 | 1:00.45 | 1:00.45 | ||||||
Johan Ljunggren | 2001 | 30.19 | 1:03.82 | 2:04.27 | ||||||
Elias Holst | 2002 | 30.51 | 1:05.08 | 3:09.35 | ||||||
Kevin Shiva | 2002 | 28.00 | 1:00.15 | 4:09.50 | ||||||
9 | Karlsko SF Herrar | 0 | Karlskoga Simförening | 4:09.80 | ||||||
Oscar Björstam | 2003 | 31.19 | 1:05.26 | 1:05.26 | ||||||
Igor Blagojevic | 2000 | 27.90 | 57.89 | 2:03.15 | ||||||
Philip Löfbom | 2003 | 28.50 | 1:00.51 | 3:03.66 | ||||||
Oskar Högqvist | 2003 | 31.21 | 1:06.14 | 4:09.80 | ||||||
10 | Upsala S 1 Herrar [1998] | 1998 | Upsala Simsällskap | 4:14.77 | ||||||
Danny Simaleza | 2005 | 29.81 | 1:02.68 | 1:02.68 | ||||||
Andreas Savin | 2003 | 30.64 | 1:04.60 | 2:07.28 | ||||||
Lukas Höglund | 2004 | 32.45 | 1:06.62 | 3:13.90 | ||||||
Adi Ramovic | 2004 | 29.12 | 1:00.87 | 4:14.77 | ||||||
11 | Täby Sim Herrar 2 [2003] | 2003 | Täby Sim | 4:25.21 | ||||||
Karl Lingham | 2002 | 31.27 | 1:05.25 | 1:05.25 | ||||||
Simon Seel | 2003 | 30.01 | 1:03.50 | 2:08.75 | ||||||
Samuel Nilsson | 2003 | 33.15 | 1:09.13 | 3:17.88 | ||||||
Jousef Hanna | 2003 | 30.80 | 1:07.33 | 4:25.21 | ||||||
12 | Upsala S Herrar [1999]3 | 1999 | Upsala Simsällskap | 4:36.95 | ||||||
Oskar Andersson | 2003 | 31.86 | 1:07.28 | 1:07.28 | ||||||
Botvid Wiell | 2005 | 33.60 | 1:10.92 | 2:18.20 | ||||||
William Rismyhr | 2004 | 33.06 | 1:11.16 | 3:29.36 | ||||||
Felix Do | 2004 | 31.70 | 1:07.59 | 4:36.95 | ||||||
13 | Åsf Pojkar | 2003 | Ålands Simförening | 4:37.44 | ||||||
Alexander Mattsson | 2003 | 33.35 | 1:10.86 | 1:10.86 | ||||||
Hannes Olin | 2003 | 33.30 | 1:09.98 | 2:20.84 | ||||||
Rasmus Kalvik | 2004 | 31.69 | 1:07.02 | 3:27.86 | ||||||
Hannes Helling | 2004 | 32.29 | 1:09.58 | 4:37.44 | ||||||
14 | Upsala S Herrar [1999]4 | 1999 | Upsala Simsällskap | 5:13.57 | ||||||
Rasmus Loklint | 2005 | 34.18 | 1:14.90 | 1:14.90 | ||||||
Tage Helin | 2007 | 37.72 | 1:19.86 | 2:34.76 | ||||||
Malte Franzén | 2007 | 36.71 | 1:18.35 | 3:53.11 | ||||||
Filip Hallin | 2006 | 37.87 | 1:20.46 | 5:13.57 | ||||||
15 | Åsf Pojkar 2 | 2004 | Ålands Simförening | 5:14.24 | ||||||
Milo Bergman | 2006 | 38.66 | 1:22.00 | 1:22.00 | ||||||
Oliver Aalto-Hardy | 2005 | 31.90 | 1:15.32 | 2:37.32 | ||||||
Joa Metsola | 2005 | 39.33 | 1:22.86 | 4:00.18 | ||||||
Einar Melin | 2004 | 35.36 | 1:14.06 | 5:14.24 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 12 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 19:07 |
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 09:14 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 19, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Danny Simaleza | 2005 | Upsala Simsällskap | 34.04 | ||||||
2 | Botvid Wiell | 2005 | Upsala Simsällskap | 35.97 | ||||||
3 | Hugo Swanson | 2006 | Gävle Simsällskap | 36.07 | ||||||
4 | Ludvig Glantz | 2006 | Upsala Simsällskap | 37.78 | ||||||
5 | Rasmus Loklint | 2005 | Upsala Simsällskap | 38.17 | ||||||
6 | Samuel Sjökvist | 2005 | Gävle Simsällskap | 39.35 | ||||||
7 | Malte Franzén | 2007 | Upsala Simsällskap | 39.64 | ||||||
8 | Ravi Parekh | 2005 | Upsala Simsällskap | 40.66 | ||||||
9 | Olle Halvarsson | 2006 | Västerås Simsällskap | 41.95 | ||||||
10 | Adam Wahlberg | 2006 | Upsala Simsällskap | 42.27 | ||||||
11 | Viggo Redlund | 2005 | Simklubben Ena | 42.31 | ||||||
12 | Tage Helin | 2007 | Upsala Simsällskap | 42.66 | ||||||
13 | Gabriel Leijon | 2006 | Upsala Simsällskap | 42.68 | ||||||
14 | Milo Bergman | 2006 | Ålands Simförening | 43.46 | ||||||
15 | Edvin Pitic | 2005 | Upsala Simsällskap | 43.66 | ||||||
16 | Martin Johnsson | 2007 | Upsala Simsällskap | 44.29 | ||||||
17 | Arvid Högström | 2006 | Upsala Simsällskap | 44.68 | ||||||
18 | Artur Norman | 2005 | Upsala Simsällskap | 44.79 | ||||||
19 | Isac Mörtstrand | 2007 | Västerås Simsällskap | 46.37 | ||||||
20 | Stig Larsson | 2006 | Upsala Simsällskap | 48.62 | ||||||
21 | Johannes Fischer | 2007 | Upsala Simsällskap | 48.88 | ||||||
22 | Felix Flöjt | 2007 | Ålands Simförening | 50.96 | ||||||
23 | Malte Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 54.76 | ||||||
Gren 19, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Gustav Ahlqvist | 2003 | Täby Sim | 29.60 | ||||||
2 | Julius Grell | 2003 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 31.23 | ||||||
3 | Carl Hansson | 2003 | Gävle Simsällskap | 31.84 | ||||||
4 | Magnus Lindström | 2004 | Luleå Simsällskap | 32.10 | ||||||
5 | Melker Rosengren | 2003 | Gävle Simsällskap | 32.41 | ||||||
6 | Adi Ramovic | 2004 | Upsala Simsällskap | 32.49 | ||||||
6 | Theo Oerther | 2003 | Södertälje Simsällskap | 32.49 | ||||||
8 | Oskar Andersson | 2003 | Upsala Simsällskap | 33.68 | ||||||
9 | Albin Östlund | 2004 | Gävle Simsällskap | 33.81 | ||||||
10 | Oscar Fällman | 2003 | Södertälje Simsällskap | 33.90 | ||||||
11 | Daniel Ruijs | 2004 | Borlänge Simsällskap | 34.53 | ||||||
12 | Lukas Höglund | 2004 | Upsala Simsällskap | 34.79 | ||||||
13 | Martin Schön | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 35.31 | ||||||
14 | Gustav Ulfvebrand | 2003 | Västerås Simsällskap | 36.03 | ||||||
15 | Felix Mårvad | 2003 | Sala Simsällskap | 36.05 | ||||||
16 | Samuel Delvenne | 2003 | Upsala Simsällskap | 36.45 | ||||||
17 | Felix Do | 2004 | Upsala Simsällskap | 36.72 | ||||||
18 | Max Antonsson | 2004 | Sala Simsällskap | 36.77 | ||||||
19 | Martin Riljak | 2004 | Gävle Simsällskap | 36.83 | ||||||
20 | Hugo Westholm | 2004 | Täby Sim | 37.99 | ||||||
21 | Albin Kappling | 2003 | Täby Sim | 38.52 | ||||||
22 | Daniel Parker | 2004 | Upsala Simsällskap | 40.68 | ||||||
23 | Nils Lysén | 2004 | Upsala Simsällskap | 42.24 | ||||||
24 | Sebastian Frisch | 2004 | Södertälje Simsällskap | 46.42 | ||||||
Gren 19, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | 27.97 | ||||||
2 | Jakob Källquist | 2001 | Gävle Simsällskap | 29.17 | ||||||
3 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 29.24 | ||||||
4 | Guillermo Illanes | 2000 | Södertälje Simsällskap | 30.10 | ||||||
5 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 30.12 | ||||||
6 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 30.63 | ||||||
7 | Erik Forsström | 1999 | Upsala Simsällskap | 30.66 | ||||||
8 | Tobias Fernandez | 1999 | Täby Sim | 30.78 | ||||||
9 | Lukas Hill | 1999 | Ludvika Simsällskap | 30.99 | ||||||
10 | Robert Hellberg | 2001 | Södertälje Simsällskap | 31.40 | ||||||
11 | Henrik Bransell | 1999 | Falu Simsällskap | 31.44 | ||||||
12 | Adam Carlsson | 2001 | Gävle Simsällskap | 31.88 | ||||||
13 | Isak Brundin | 2000 | Sala Simsällskap | 32.15 | ||||||
14 | Arvid Hallenborg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 32.24 | ||||||
15 | Johan Allberg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 32.55 | ||||||
16 | Oliver Simic | 1998 | Täby Sim | 32.83 | ||||||
17 | Erik Krysén | 2000 | Ludvika Simsällskap | 32.95 | ||||||
18 | Kevin Shiva | 2002 | Upsala Simsällskap | 33.22 | ||||||
19 | Leo Henry Örtlund | 2001 | Borlänge Simsällskap | 34.32 | ||||||
20 | Andreas Persson | 2000 | Gävle Simsällskap | 35.22 | ||||||
21 | Hampus Bjärud | 2001 | Ludvika Simsällskap | 35.56 | ||||||
22 | Karl Lingham | 2002 | Täby Sim | 35.73 | ||||||
23 | Elias Holst | 2002 | Upsala Simsällskap | 36.20 | ||||||
24 | Jonatan Fischer | 2001 | Upsala Simsällskap | 36.74 | ||||||
25 | Emil Söderholm | 1999 | Ludvika Simsällskap | 37.27 | ||||||
26 | Leo Sun | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 43.42 | ||||||
27 | Oscar Sandahl | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 46.42 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 09:14 |
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 09:35 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 20, 400m Medley Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Sweway Office |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Olivia Bäckström | 2005 | Södertörns Simsällskap | 1:10.82 | 2:33.25 | 4:01.36 | 5:17.33 | |||
2 | Lisen Myrelid | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:27.67 | 2:58.92 | 4:40.87 | 6:06.31 | |||
3 | Alma Bergqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:25.63 | 3:02.13 | 4:45.49 | 6:08.25 | |||
4 | Ellen Lundin | 2005 | Falu Simsällskap | 1:23.80 | 3:00.26 | 4:48.91 | 6:10.44 | |||
5 | Joanna Sundqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:30.27 | 3:08.80 | 4:51.08 | 6:11.00 | |||
Gren 20, 400m Medley Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Sweway Office |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Saliha Colic | 2003 | Södertörns Simsällskap | 1:12.60 | 2:36.12 | 4:03.03 | 5:16.27 | |||
2 | Amanda Jobs | 2003 | Falu Simsällskap | 1:12.66 | 2:46.32 | 4:20.79 | 5:37.60 | |||
3 | Jennifer Nyblom | 2003 | Täby Sim | 1:15.05 | 2:44.29 | 4:20.03 | 5:41.76 | |||
4 | Tindra Håbro Karjanmaa | 2004 | Täby Sim | 1:28.44 | 3:02.70 | 4:44.63 | 6:00.90 | |||
5 | Astrid Engström | 2004 | Västerås Simsällskap | 1:28.42 | 3:04.93 | 4:45.31 | 6:02.44 | |||
6 | Emma Alfredeen | 2003 | Upsala Simsällskap | 1:23.63 | 2:58.58 | 4:42.82 | 6:03.84 | |||
7 | Maja Nilsson | 2003 | Gävle Simsällskap | 1:22.72 | 2:59.76 | 4:39.98 | 6:06.40 | |||
8 | Linnea Bergqvist | 2003 | Upsala Simsällskap | 1:32.91 | 3:05.49 | 4:51.87 | 6:14.93 | |||
9 | Sofia Högdin | 2004 | Upsala Simsällskap | 1:35.88 | 3:17.26 | 5:01.14 | 6:30.25 | |||
10 | Hanna Stolt | 2004 | Gävle Simsällskap | 1:33.29 | 3:15.92 | 5:03.40 | 6:32.51 | |||
Gren 20, 400m Medley Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Sweway Office |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 1:11.43 | 2:33.25 | 4:00.38 | 5:09.63 | |||
2 | Frida Lannhard | 2000 | Falu Simsällskap | 1:13.75 | 2:39.06 | 4:09.01 | 5:20.14 | |||
3 | Emma Widen | 1999 | Österby Simsällskap | 1:21.24 | 2:56.54 | 4:52.17 | 6:06.93 | |||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 09:35 |
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 09:54 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 21, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Mariebergs.com |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Johan Montero | 2005 | Väsby Simsällskap | 34.13 | 1:12.60 | |||||
2 | Lucas Humling | 2005 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 34.46 | 1:13.53 | |||||
3 | Danny Simaleza | 2005 | Upsala Simsällskap | 33.86 | 1:14.58 | |||||
4 | Oliver Aalto-Hardy | 2005 | Ålands Simförening | 38.50 | 1:30.71 | |||||
5 | Malte Franzén | 2007 | Upsala Simsällskap | 42.87 | 1:35.63 | |||||
6 | Nils Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 45.61 | 1:37.64 | |||||
7 | Tomas Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 45.73 | 1:39.44 | |||||
8 | Filip Hallin | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.75 | 1:41.61 | |||||
9 | Gabriel Leijon | 2006 | Upsala Simsällskap | 48.08 | 1:42.47 | |||||
10 | Artur Norman | 2005 | Upsala Simsällskap | 48.13 | 1:42.99 | |||||
11 | Arvid Högström | 2006 | Upsala Simsällskap | 49.56 | 1:47.72 | |||||
12 | Adam Wahlberg | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.74 | 1:47.73 | |||||
13 | Malte Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 1:02.84 | 2:12.18 | |||||
Gren 21, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Mariebergs.com |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Erik Lööw | 2003 | Södertälje Simsällskap | 28.92 | 1:03.25 | |||||
2 | Theo Oerther | 2003 | Södertälje Simsällskap | 30.65 | 1:05.45 | |||||
3 | Simon Lörinc | 2003 | Täby Sim | 30.39 | 1:05.93 | |||||
4 | Isac Rune | 2003 | Täby Sim | 31.25 | 1:06.88 | |||||
5 | Albin Eriksson | 2003 | Luleå Simsällskap | 30.33 | 1:07.27 | |||||
6 | Gustav Ahlqvist | 2003 | Täby Sim | 30.83 | 1:07.54 | |||||
7 | Melker Rosengren | 2003 | Gävle Simsällskap | 30.72 | 1:08.11 | |||||
8 | Carl Hansson | 2003 | Gävle Simsällskap | 30.85 | 1:08.20 | |||||
9 | Adi Ramovic | 2004 | Upsala Simsällskap | 31.28 | 1:08.27 | |||||
10 | Andreas Savin | 2003 | Upsala Simsällskap | 31.58 | 1:08.66 | |||||
11 | Julius Grell | 2003 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 31.96 | 1:10.19 | |||||
12 | Oscar Björstam | 2003 | Karlskoga Simförening | 32.43 | 1:10.47 | |||||
13 | Theo Ylipää | 2004 | Luleå Simsällskap | 32.44 | 1:12.07 | |||||
14 | Alexander Mattsson | 2003 | Ålands Simförening | 33.21 | 1:12.10 | |||||
15 | Philip Löfbom | 2003 | Karlskoga Simförening | 32.47 | 1:12.41 | |||||
16 | Victor Bäckström | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 32.52 | 1:12.67 | |||||
17 | David Alonso | 2003 | Täby Sim | 32.27 | 1:12.80 | |||||
18 | Oscar Fällman | 2003 | Södertälje Simsällskap | 32.75 | 1:15.42 | |||||
19 | Isak Rehnman | 2004 | Västerås Simsällskap | 35.60 | 1:15.90 | |||||
20 | Olle Wikholm | 2004 | Gävle Simsällskap | 33.77 | 1:16.92 | |||||
21 | Samuel Nilsson | 2003 | Täby Sim | 35.70 | 1:18.04 | |||||
22 | Malte Eriksson | 2003 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 35.40 | 1:18.37 | |||||
23 | Lukas Höglund | 2004 | Upsala Simsällskap | 36.43 | 1:18.58 | |||||
24 | Oskar Högqvist | 2003 | Karlskoga Simförening | 36.63 | 1:18.75 | |||||
25 | Martin Riljak | 2004 | Gävle Simsällskap | 34.75 | 1:19.61 | |||||
26 | Felix Mårvad | 2003 | Sala Simsällskap | 36.23 | 1:22.11 | |||||
27 | Felix Do | 2004 | Upsala Simsällskap | 38.65 | 1:22.98 | |||||
28 | Hugo Westholm | 2004 | Täby Sim | 39.90 | 1:27.12 | |||||
29 | Hannes Helling | 2004 | Ålands Simförening | 39.66 | 1:28.78 | |||||
30 | Marcus Ardanius | 2003 | Bålsta Simklubb | 41.31 | 1:29.40 | |||||
- | Arvid Fägerblad | 2004 | Västerås Simsällskap | DNS | ||||||
- | Rasmus Kalvik | 2004 | Ålands Simförening | DSQ | ||||||
Gren 21, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Mariebergs.com |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Daniel Kertes | 1999 | Södertälje Simsällskap | 27.61 | 58.77 | |||||
2 | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | 27.71 | 58.92 | |||||
3 | Marcus Ålenius | 2001 | Gävle Simsällskap | 27.53 | 59.92 | |||||
4 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 28.08 | 1:00.82 | |||||
5 | Igor Blagojevic | 2000 | Karlskoga Simförening | 28.67 | 1:01.59 | |||||
6 | Marcus Johnsson | 2002 | Sala Simsällskap | 28.61 | 1:01.79 | |||||
7 | Tobias Fernandez | 1999 | Täby Sim | 29.47 | 1:02.66 | |||||
8 | Jakob Källquist | 2001 | Gävle Simsällskap | 29.15 | 1:03.39 | |||||
9 | Arvid Hallenborg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 29.06 | 1:03.90 | |||||
10 | Elias Nordgren | 2001 | Sala Simsällskap | 30.02 | 1:05.02 | |||||
11 | David Hambraeus | 1999 | Falu Simsällskap | 30.45 | 1:05.83 | |||||
12 | Robert Hellberg | 2001 | Södertälje Simsällskap | 30.67 | 1:05.86 | |||||
13 | Guillermo Illanes | 2000 | Södertälje Simsällskap | 29.59 | 1:06.82 | |||||
14 | Tim Hansson | 2001 | Falu Simsällskap | 30.86 | 1:07.60 | |||||
15 | Erik Bergstrand | 2002 | Södertälje Simsällskap | 30.27 | 1:07.71 | |||||
16 | Alexander Karlsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 32.07 | 1:09.85 | |||||
17 | Axel von Goës | 2002 | Täby Sim | 32.09 | 1:10.56 | |||||
18 | Roman Milkin | 1999 | Upsala Simsällskap | 33.01 | 1:10.98 | |||||
19 | Kevin Shiva | 2002 | Upsala Simsällskap | 32.09 | 1:11.20 | |||||
20 | Johan Ljunggren | 2001 | Upsala Simsällskap | 34.13 | 1:15.19 | |||||
21 | Jonatan Fischer | 2001 | Upsala Simsällskap | 35.39 | 1:20.08 | |||||
22 | Karl Lingham | 2002 | Täby Sim | 35.98 | 1:21.06 | |||||
- | Nils Bergman | 2001 | Skuru Idrottsklubb | DNS | ||||||
- | Jakob Hanson | 2002 | Sala Simsällskap | DNF | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 09:54 |
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 10:31 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 22, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Ewhale |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Lisa Nystrand | 2006 | Sala Simsällskap | 35.61 | 1:14.09 | 1:53.89 | 2:32.53 | |||
2 | Clara Frykberg | 2005 | Upsala Simsällskap | 37.80 | 1:18.61 | 2:00.34 | 2:40.97 | |||
3 | Tuva Hjemli | 2005 | Falu Simsällskap | 37.94 | 1:19.02 | 2:00.47 | 2:41.02 | |||
4 | Alina Umbaeva | 2005 | Örebro Simallians | 39.81 | 1:24.24 | 2:08.84 | 2:51.75 | |||
5 | Agnes Edvinsson | 2006 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 42.35 | 1:27.42 | 2:12.72 | 2:55.53 | |||
6 | Hanna Blomqvist | 2005 | Ålands Simförening | 39.83 | 1:24.34 | 2:11.54 | 2:55.83 | |||
7 | Cecilia Brunzell | 2006 | Västerås Simsällskap | 41.47 | 1:27.22 | 2:12.98 | 2:57.48 | |||
8 | Nora Högström | 2007 | Upsala Simsällskap | 42.69 | 1:28.63 | 2:15.29 | 3:00.10 | |||
9 | Hilma Wahlström | 2006 | Upsala Simsällskap | 43.32 | 1:31.51 | 2:20.08 | 3:06.91 | |||
10 | Alva Stadell | 2006 | Upsala Simsällskap | 46.83 | 1:38.70 | 2:31.15 | 3:17.22 | |||
11 | Ida Svensson | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.92 | 1:36.55 | 2:27.73 | 3:18.10 | |||
12 | Ebba Lundqvist | 2007 | Upsala Simsällskap | 46.35 | 1:37.69 | 2:31.03 | 3:20.93 | |||
13 | Elin Finne | 2007 | Bålsta Simklubb | 48.03 | 1:39.12 | 2:32.13 | 3:21.20 | |||
14 | Ella Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 50.75 | 1:44.85 | 2:40.94 | 3:33.75 | |||
15 | Maja Ahlén | 2006 | Upsala Simsällskap | 52.49 | 1:47.54 | 2:43.16 | 3:35.33 | |||
16 | Fia Metsola | 2007 | Ålands Simförening | 52.14 | 1:49.41 | 2:45.37 | 3:35.54 | |||
17 | Mathilda Wahlstedt | 2006 | Ålands Simförening | 53.72 | 1:52.84 | 2:52.14 | 3:47.84 | |||
18 | Louise Pallas | 2006 | Upsala Simsällskap | 57.46 | 2:02.10 | 3:07.17 | 4:12.77 | |||
Gren 22, 200m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Ewhale |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Emilia Forsberg | 2003 | Täby Sim | 35.46 | 1:13.66 | 1:53.84 | 2:33.92 | |||
2 | Jennie Ewerbring | 2003 | Täby Sim | 36.94 | 1:17.93 | 1:59.94 | 2:39.97 | |||
3 | Helmi Swanson | 2004 | Gävle Simsällskap | 37.22 | 1:17.88 | 2:00.24 | 2:40.77 | |||
4 | Isabel Teglöf | 2003 | Södertälje Simsällskap | 37.08 | 1:18.19 | 2:00.90 | 2:42.00 | |||
5 | Vera Hermansson | 2003 | Upsala Simsällskap | 38.08 | 1:18.67 | 2:01.24 | 2:43.24 | |||
6 | Tove Pettersson | 2004 | Täby Sim | 37.17 | 1:18.92 | 2:02.20 | 2:44.13 | |||
7 | Izabelle Lindberg | 2003 | Täby Sim | 35.89 | 1:18.32 | 2:02.95 | 2:46.16 | |||
8 | Klara Pettersson | 2004 | Upsala Simsällskap | 39.43 | 1:21.20 | 2:04.73 | 2:46.84 | |||
9 | Sarah von der Burg | 2004 | Västerås Simsällskap | 38.17 | 1:20.98 | 2:04.31 | 2:47.09 | |||
10 | Alicia Budden | 2004 | Bålsta Simklubb | 40.16 | 1:22.74 | 2:05.93 | 2:47.20 | |||
11 | Julia Lindgren | 2004 | Falu Simsällskap | 39.28 | 1:22.71 | 2:06.51 | 2:47.25 | |||
12 | Anna Jönsson | 2003 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 38.93 | 1:22.33 | 2:06.26 | 2:48.58 | |||
13 | Elsa Bäckström | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 38.81 | 1:21.27 | 2:06.38 | 2:50.54 | |||
14 | Lisa Löf | 2004 | Gävle Simsällskap | 39.14 | 1:23.20 | 2:09.43 | 2:53.36 | |||
15 | Alma Norgren | 2004 | Bålsta Simklubb | 39.78 | 1:24.29 | 2:10.74 | 2:54.65 | |||
16 | Nina Takolander | 2003 | Täby Sim | 40.50 | 1:25.27 | 2:10.85 | 2:56.53 | |||
17 | Smilla Löthgren | 2004 | Karlskoga Simförening | 42.07 | 1:27.95 | 2:13.37 | 2:57.65 | |||
18 | Kajsa Franzén | 2004 | Upsala Simsällskap | 41.58 | 1:27.37 | 2:14.20 | 3:00.25 | |||
19 | Ellinor Hermann | 2003 | Upsala Simsällskap | 43.39 | 1:31.16 | 2:20.63 | 3:06.28 | |||
20 | Rebecca Velin | 2004 | Väsby Simsällskap | 44.47 | 1:31.67 | 2:20.25 | 3:07.61 | |||
21 | Emelie Måtar | 2004 | Ålands Simförening | 48.81 | 1:40.45 | 2:32.05 | 3:18.97 | |||
22 | Vilma Hjertberg | 2004 | Gävle Simsällskap | 45.46 | 1:37.29 | 2:30.56 | 3:21.47 | |||
23 | Matilda Tukler | 2004 | Upsala Simsällskap | 47.94 | 1:41.05 | 2:35.33 | 3:27.26 | |||
24 | Edith Lindhagen | 2004 | Upsala Simsällskap | 51.50 | 1:50.46 | 2:44.46 | 3:39.60 | |||
Gren 22, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Ewhale |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Tina Huslid | 2000 | Södertälje Simsällskap | 35.92 | 1:15.14 | 1:55.74 | 2:35.11 | |||
2 | Lovisa Königsson | 2002 | Sala Simsällskap | 38.41 | 1:18.50 | 1:59.36 | 2:39.24 | |||
3 | Salma Gabot | 2001 | Upsala Simsällskap | 36.47 | 1:17.19 | 1:59.12 | 2:40.71 | |||
4 | Ronja Rantanen | 1999 | Falu Simsällskap | 37.11 | 1:17.53 | 1:59.99 | 2:42.12 | |||
5 | Jonna Löding | 2002 | Upsala Simsällskap | 38.00 | 1:20.28 | 2:04.37 | 2:46.00 | |||
6 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 38.55 | 1:22.00 | 2:06.42 | 2:50.04 | |||
7 | Clara Florén | 2002 | Gävle Simsällskap | 38.16 | 1:20.44 | 2:04.91 | 2:50.48 | |||
8 | Malla Myrelid | 2002 | Upsala Simsällskap | 39.79 | 1:23.13 | 2:07.97 | 2:51.19 | |||
9 | Emma Larsson | 2002 | Borlänge Simsällskap | 40.88 | 1:25.99 | 2:10.93 | 2:54.12 | |||
10 | Amanda Lindgren | 2000 | Sala Simsällskap | 40.41 | 1:24.75 | 2:10.30 | 2:54.47 | |||
11 | Matilda Ek | 2002 | Karlskoga Simförening | 41.98 | 1:26.95 | 2:12.35 | 2:56.95 | |||
12 | Marit van Zonneveld | 1999 | Simsällskapet Mora | 41.42 | 1:26.58 | 2:13.60 | 3:00.31 | |||
13 | Emilia Lövstrand | 2002 | Borlänge Simsällskap | 43.58 | 1:31.55 | 2:19.62 | 3:07.69 | |||
- | Josephine Junehed | 2002 | Täby Sim | DNS | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 10:31 |
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 10:55 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 23, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Sweway Office |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Hugo Swanson | 2006 | Gävle Simsällskap | 40.44 | 1:27.56 | 2:16.48 | 3:01.37 | |||
2 | Botvid Wiell | 2005 | Upsala Simsällskap | 40.07 | 1:25.84 | 2:15.39 | 3:02.87 | |||
3 | Ravi Parekh | 2005 | Upsala Simsällskap | 42.37 | 1:31.48 | 2:22.75 | 3:13.37 | |||
4 | Filip Hallin | 2006 | Upsala Simsällskap | 46.45 | 1:38.22 | 2:27.99 | 3:17.32 | |||
5 | Tage Helin | 2007 | Upsala Simsällskap | 47.06 | 1:40.38 | 2:33.67 | 3:26.17 | |||
6 | Gustav Löfqvist | 2005 | Västerås Simsällskap | 46.75 | 1:39.63 | 2:34.40 | 3:28.70 | |||
7 | Olle Halvarsson | 2006 | Västerås Simsällskap | 48.24 | 1:44.59 | 2:39.38 | 3:31.46 | |||
8 | Oliver Aalto-Hardy | 2005 | Ålands Simförening | 46.06 | 1:43.40 | 2:39.58 | 3:32.03 | |||
9 | Ludvig Glantz | 2006 | Upsala Simsällskap | 48.76 | 1:45.68 | 2:41.21 | 3:35.08 | |||
10 | Nils Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 49.75 | 1:47.16 | 2:46.02 | 3:40.14 | |||
11 | Tomas Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 49.26 | 1:47.69 | 2:43.64 | 3:40.70 | |||
12 | Edvin Pitic | 2005 | Upsala Simsällskap | 51.06 | 1:49.31 | 2:48.87 | 3:43.22 | |||
13 | Gabriel Leijon | 2006 | Upsala Simsällskap | 53.87 | 1:52.40 | 2:51.13 | 3:47.95 | |||
14 | Viggo Redlund | 2005 | Simklubben Ena | 52.21 | 1:51.01 | 2:49.72 | 3:48.06 | |||
Gren 23, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Sweway Office |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Martin Schön | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 34.38 | 1:13.89 | 1:54.20 | 2:34.56 | |||
2 | Simon Seel | 2003 | Täby Sim | 36.44 | 1:18.34 | 2:01.20 | 2:42.97 | |||
3 | Daniel Ruijs | 2004 | Borlänge Simsällskap | 37.28 | 1:21.32 | 2:04.53 | 2:45.64 | |||
4 | Adi Ramovic | 2004 | Upsala Simsällskap | 39.30 | 1:23.75 | 2:07.20 | 2:51.00 | |||
5 | Melker Rosengren | 2003 | Gävle Simsällskap | 38.03 | 1:21.88 | 2:06.76 | 2:51.33 | |||
6 | Samuel Delvenne | 2003 | Upsala Simsällskap | 42.05 | 1:30.63 | 2:19.52 | 3:06.46 | |||
7 | Hannes Olin | 2003 | Ålands Simförening | 41.03 | 1:28.40 | 2:17.51 | 3:06.87 | |||
8 | Gustav Ulfvebrand | 2003 | Västerås Simsällskap | 44.73 | 1:34.17 | 2:23.79 | 3:10.28 | |||
9 | William Rismyhr | 2004 | Upsala Simsällskap | 42.74 | 1:31.23 | 2:22.42 | 3:10.74 | |||
10 | Einar Melin | 2004 | Ålands Simförening | 47.09 | 1:40.90 | 2:37.21 | 3:30.68 | |||
- | Simon Lörinc | 2003 | Täby Sim | DSQ | ||||||
Gren 23, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Sweway Office |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 34.13 | 1:13.69 | 1:54.21 | 2:33.67 | |||
2 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 35.29 | 1:16.05 | 1:56.61 | 2:38.70 | |||
3 | Igor Blagojevic | 2000 | Karlskoga Simförening | 37.74 | 1:20.03 | 2:01.49 | 2:42.30 | |||
4 | Andreas Persson | 2000 | Gävle Simsällskap | 36.29 | 1:18.26 | 2:01.22 | 2:43.85 | |||
5 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 36.66 | 1:19.66 | 2:02.16 | 2:43.92 | |||
6 | Elias Persson | 2002 | Simsällskapet Mora | 36.23 | 1:18.96 | 2:03.54 | 2:46.82 | |||
7 | Marcus Ålenius | 2001 | Gävle Simsällskap | 37.07 | 1:20.44 | 2:05.22 | 2:49.10 | |||
8 | Nils Schönberg | 1989 | Borlänge Simsällskap | 36.04 | 1:17.70 | 2:04.07 | 2:52.38 | |||
9 | Gabriel Hökemyr | 2002 | Karlskoga Simförening | 40.26 | 1:26.23 | 2:12.88 | 2:59.55 | |||
10 | Roman Milkin | 1999 | Upsala Simsällskap | 38.69 | 1:23.79 | 2:12.51 | 2:59.81 | |||
11 | Elias Holst | 2002 | Upsala Simsällskap | 40.42 | 1:26.75 | 2:15.24 | 3:04.47 | |||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 10:55 |
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 11:37 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 24, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Illerbrants Golv |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Sofia Tossavainen | 2005 | Södertälje Simsällskap | 30.60 | ||||||
2 | Vera Stefanovic | 2006 | Bollnäs Simsällskap | 31.86 | ||||||
3 | Randi Arnesen | 2005 | Luleå Simsällskap | 31.93 | ||||||
4 | Tuva Hjemli | 2005 | Falu Simsällskap | 33.48 | ||||||
5 | Matilda Holmström | 2005 | Upsala Simsällskap | 34.51 | ||||||
6 | Ellen Lundin | 2005 | Falu Simsällskap | 34.88 | ||||||
7 | Agnes Edvinsson | 2006 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 36.02 | ||||||
8 | Alma Bergqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 36.75 | ||||||
9 | Julia Söderholm | 2005 | Luleå Simsällskap | 36.84 | ||||||
10 | Lisen Myrelid | 2005 | Upsala Simsällskap | 36.93 | ||||||
11 | Olivia Budden | 2007 | Bålsta Simklubb | 37.15 | ||||||
12 | Vilma Herthelius | 2005 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 37.21 | ||||||
13 | Clara Frykberg | 2005 | Upsala Simsällskap | 37.30 | ||||||
14 | Nora Högström | 2007 | Upsala Simsällskap | 40.16 | ||||||
15 | Miski Hagi Shire | 2005 | Upsala Simsällskap | 40.18 | ||||||
16 | Theresia Lindholm | 2006 | Ålands Simförening | 40.63 | ||||||
17 | Lovis Lång | 2005 | Upsala Simsällskap | 41.47 | ||||||
18 | Bianca Flöjt | 2005 | Ålands Simförening | 42.07 | ||||||
19 | Alva Stadell | 2006 | Upsala Simsällskap | 42.25 | ||||||
20 | Olivia Punga | 2005 | Upsala Simsällskap | 42.31 | ||||||
21 | Edith Trapp-Östling | 2006 | Simsällskapet Mora | 42.33 | ||||||
22 | Hilma Wahlström | 2006 | Upsala Simsällskap | 42.38 | ||||||
23 | Alva Marhold | 2007 | Upsala Simsällskap | 43.10 | ||||||
24 | Thea Eriksson | 2006 | Simklubben Ena | 44.07 | ||||||
25 | Emilia Åhlén | 2005 | Upsala Simsällskap | 44.94 | ||||||
26 | Ida Svensson | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.84 | ||||||
27 | Edith Wallberg | 2007 | Bollnäs Simsällskap | 46.08 | ||||||
28 | Smilla Åkman | 2006 | Gimo Simsällskap | 46.18 | ||||||
29 | Märta Säfsten | 2006 | Upsala Simsällskap | 46.74 | ||||||
30 | Nova Larsson | 2007 | Ålands Simförening | 49.15 | ||||||
31 | Tindra Bärgård | 2006 | Simklubben Ena | 50.06 | ||||||
32 | Molly Brinck | 2007 | Bålsta Simklubb | 52.59 | ||||||
33 | Ella Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 55.17 | ||||||
34 | Amelia Fricker | 2007 | Ålands Simförening | 55.88 | ||||||
35 | Maja Ahlén | 2006 | Upsala Simsällskap | 57.87 | ||||||
36 | Louise Pallas | 2006 | Upsala Simsällskap | 1:07.71 | ||||||
- | Amanda Ahinko | 2007 | Ålands Simförening | DNS | ||||||
- | Olivia Bäckström | 2005 | Södertörns Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 24, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Illerbrants Golv |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Thilda Ström | 2003 | Täby Sim | 30.55 | ||||||
2 | Jennifer Nyblom | 2003 | Täby Sim | 31.59 | ||||||
3 | Helmi Swanson | 2004 | Gävle Simsällskap | 31.95 | ||||||
4 | Felicia Heintz | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 32.19 | ||||||
5 | Julia Lindgren | 2004 | Falu Simsällskap | 32.34 | ||||||
6 | Amanda Sandberg | 2003 | Täby Sim | 32.61 | ||||||
7 | Lisa Löf | 2004 | Gävle Simsällskap | 32.65 | ||||||
8 | Frida Bengtsson | 2003 | Södertälje Simsällskap | 32.89 | ||||||
9 | Linnéa Teljstedt | 2003 | Södertälje Simsällskap | 33.16 | ||||||
10 | Elina Hellgren | 2004 | Täby Sim | 33.22 | ||||||
11 | Tove Pettersson | 2004 | Täby Sim | 33.64 | ||||||
12 | Lisa Vinger | 2003 | Södertälje Simsällskap | 33.71 | ||||||
13 | Astrid Engström | 2004 | Västerås Simsällskap | 34.15 | ||||||
14 | Vera Hermansson | 2003 | Upsala Simsällskap | 34.41 | ||||||
15 | Geshin Zarei | 2003 | Upsala Simsällskap | 34.55 | ||||||
16 | Juni Rogström | 2004 | Gävle Simsällskap | 34.56 | ||||||
17 | Engla Ellbrant | 2004 | Täby Sim | 34.77 | ||||||
18 | Klara Hjalt | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 34.78 | ||||||
19 | Anna Jönsson | 2003 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 34.98 | ||||||
20 | Saga Boråker | 2004 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 35.07 | ||||||
21 | Carolina Modig | 2003 | Sala Simsällskap | 35.09 | ||||||
22 | Amanda Viksten | 2004 | Upsala Simsällskap | 35.23 | ||||||
23 | Elin Andersson | 2003 | Täby Sim | 35.52 | ||||||
23 | Maja Nilsson | 2003 | Gävle Simsällskap | 35.52 | ||||||
25 | Alma Norgren | 2004 | Bålsta Simklubb | 35.57 | ||||||
26 | Rebecka Hedbeck | 2004 | Täby Sim | 35.82 | ||||||
27 | Amanda Borgfors | 2004 | Täby Sim | 35.87 | ||||||
28 | Klara Pettersson | 2004 | Upsala Simsällskap | 36.52 | ||||||
29 | Oliwia Lange | 2004 | Södertälje Simsällskap | 36.71 | ||||||
30 | Amy Smit | 2003 | Bålsta Simklubb | 36.97 | ||||||
31 | Rebecca Duns | 2003 | Ålands Simförening | 36.98 | ||||||
32 | Nina Takolander | 2003 | Täby Sim | 37.01 | ||||||
33 | Emma Alfredeen | 2003 | Upsala Simsällskap | 37.12 | ||||||
34 | Alice Davies | 2004 | Täby Sim | 37.20 | ||||||
35 | Ella Lindblad | 2003 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 37.49 | ||||||
36 | Ellinor Hermann | 2003 | Upsala Simsällskap | 37.65 | ||||||
37 | Smilla Löthgren | 2004 | Karlskoga Simförening | 38.19 | ||||||
38 | Vilma Hjertberg | 2004 | Gävle Simsällskap | 38.81 | ||||||
39 | Ebba-Lotta Staaf | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 39.34 | ||||||
40 | Stella Nelson | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 39.55 | ||||||
41 | Alice Bergström | 2004 | Karlskoga Simförening | 39.57 | ||||||
42 | Elina Widén | 2003 | Gimo Simsällskap | 39.93 | ||||||
43 | Matilda Nilsson | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 40.16 | ||||||
44 | Sofia Högdin | 2004 | Upsala Simsällskap | 40.74 | ||||||
45 | Kajsa Franzén | 2004 | Upsala Simsällskap | 40.78 | ||||||
46 | Emelie Nordqvist | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 41.46 | ||||||
47 | Lucia Lindqvist Rovira | 2004 | Upsala Simsällskap | 41.53 | ||||||
48 | Sofia Ingemansson | 2004 | Bålsta Simklubb | 41.77 | ||||||
49 | Tyra Olsson | 2003 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 42.85 | ||||||
50 | Doris Larsson | 2004 | Upsala Simsällskap | 43.72 | ||||||
51 | Alice Törnkvist | 2004 | Upsala Simsällskap | 44.53 | ||||||
52 | Matilda Tukler | 2004 | Upsala Simsällskap | 47.26 | ||||||
53 | Gabrielle Paul | 2004 | Upsala Simsällskap | 48.70 | ||||||
54 | Edith Lindhagen | 2004 | Upsala Simsällskap | 48.74 | ||||||
55 | Linnea Ekman | 2004 | Upsala Simsällskap | 53.60 | ||||||
- | Maja Lingham | 2004 | Täby Sim | DNS | ||||||
- | Hanna Stolt | 2004 | Gävle Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 24, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Illerbrants Golv |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Carolina Jonsson | 2002 | Södertälje Simsällskap | 28.77 | ||||||
2 | Hilma Ramdén | 2000 | Södertälje Simsällskap | 29.07 | ||||||
3 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 29.38 | ||||||
4 | Emilia Christiansen | 1999 | Södertälje Simsällskap | 29.57 | ||||||
5 | Jenny Ek | 1999 | Ålands Simförening | 29.76 | ||||||
6 | Jessica Lindholm | 2001 | Ålands Simförening | 30.09 | ||||||
7 | Alexandra Kinell | 2000 | Karlskoga Simförening | 31.37 | ||||||
8 | Frida Lannhard | 2000 | Falu Simsällskap | 31.59 | ||||||
9 | Tina Huslid | 2000 | Södertälje Simsällskap | 31.66 | ||||||
10 | Moa Holmström | 2001 | Falu Simsällskap | 31.81 | ||||||
11 | Matilda Lantz | 2002 | Upsala Simsällskap | 32.08 | ||||||
12 | Ellen Woivalin | 2001 | Ålands Simförening | 32.24 | ||||||
13 | Lovisa Sved | 2000 | Gävle Simsällskap | 32.51 | ||||||
14 | Josephine Junehed | 2002 | Täby Sim | 32.53 | ||||||
15 | Sandra Lundqvist | 1998 | Falu Simsällskap | 32.54 | ||||||
16 | Maja Fredriksson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 32.67 | ||||||
17 | Emma Widen | 1999 | Österby Simsällskap | 32.78 | ||||||
18 | Tora Hansson | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 33.02 | ||||||
19 | Femke van Zonneveld | 2002 | Simsällskapet Mora | 33.07 | ||||||
20 | Stella Donning | 2002 | Ålands Simförening | 33.23 | ||||||
21 | Sarah Jonsson | 2001 | Luleå Simsällskap | 33.44 | ||||||
22 | Anina Fäs | 2001 | Simsällskapet Mora | 33.47 | ||||||
23 | Stina Byström | 2002 | Upsala Simsällskap | 33.59 | ||||||
24 | Tuva Larsson | 2002 | Luleå Simsällskap | 33.77 | ||||||
25 | Sanna Lekberg | 2001 | Karlskoga Simförening | 33.93 | ||||||
26 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 34.08 | ||||||
27 | Nelly Antlöv | 2002 | Falu Simsällskap | 34.31 | ||||||
28 | Emma Larsson | 2002 | Borlänge Simsällskap | 34.67 | ||||||
29 | Jonna Löding | 2002 | Upsala Simsällskap | 34.76 | ||||||
30 | Salma Gabot | 2001 | Upsala Simsällskap | 35.05 | ||||||
31 | Matilda Ek | 2002 | Karlskoga Simförening | 35.40 | ||||||
32 | Alva Olsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 36.10 | ||||||
33 | Mira Myllylä | 2002 | Västerås Simsällskap | 36.29 | ||||||
34 | Malla Myrelid | 2002 | Upsala Simsällskap | 36.39 | ||||||
35 | Maja Edring | 2002 | Gävle Simsällskap | 41.38 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 11:37 |
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 11:31 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 25, 50m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Joker Reklam |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Danny Simaleza | 2005 | Upsala Simsällskap | 28.62 | ||||||
2 | Hugo Swanson | 2006 | Gävle Simsällskap | 30.20 | ||||||
3 | Lucas Humling | 2005 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 30.28 | ||||||
4 | Botvid Wiell | 2005 | Upsala Simsällskap | 31.10 | ||||||
5 | Samuel Sjökvist | 2005 | Gävle Simsällskap | 31.58 | ||||||
6 | Malte Franzén | 2007 | Upsala Simsällskap | 32.83 | ||||||
7 | Ravi Parekh | 2005 | Upsala Simsällskap | 32.95 | ||||||
8 | Rasmus Loklint | 2005 | Upsala Simsällskap | 33.48 | ||||||
9 | Joa Metsola | 2005 | Ålands Simförening | 33.51 | ||||||
10 | Adam Wahlberg | 2006 | Upsala Simsällskap | 34.69 | ||||||
11 | Tage Helin | 2007 | Upsala Simsällskap | 34.78 | ||||||
12 | Tomas Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 35.11 | ||||||
13 | Gustav Löfqvist | 2005 | Västerås Simsällskap | 35.21 | ||||||
14 | Nils Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 35.31 | ||||||
15 | Ludvig Glantz | 2006 | Upsala Simsällskap | 35.54 | ||||||
16 | Filip Hallin | 2006 | Upsala Simsällskap | 35.62 | ||||||
17 | Gabriel Leijon | 2006 | Upsala Simsällskap | 36.02 | ||||||
18 | Edvin Pitic | 2005 | Upsala Simsällskap | 36.51 | ||||||
19 | Olle Halvarsson | 2006 | Västerås Simsällskap | 37.21 | ||||||
20 | Viggo Redlund | 2005 | Simklubben Ena | 37.66 | ||||||
21 | Isac Mörtstrand | 2007 | Västerås Simsällskap | 37.90 | ||||||
22 | Arvid Högström | 2006 | Upsala Simsällskap | 38.00 | ||||||
23 | Stig Larsson | 2006 | Upsala Simsällskap | 38.01 | ||||||
24 | Artur Norman | 2005 | Upsala Simsällskap | 38.02 | ||||||
25 | Milo Bergman | 2006 | Ålands Simförening | 38.37 | ||||||
26 | Martin Johnsson | 2007 | Upsala Simsällskap | 38.68 | ||||||
27 | Johannes Fischer | 2007 | Upsala Simsällskap | 42.21 | ||||||
28 | Malte Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 44.65 | ||||||
29 | Felix Flöjt | 2007 | Ålands Simförening | 46.21 | ||||||
Gren 25, 50m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Joker Reklam |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Erik Lööw | 2003 | Södertälje Simsällskap | 26.18 | ||||||
2 | Ji An Wang | 2003 | Luleå Simsällskap | 26.39 | ||||||
3 | Gustav Ahlqvist | 2003 | Täby Sim | 26.88 | ||||||
4 | Albin Eriksson | 2003 | Luleå Simsällskap | 27.13 | ||||||
5 | Adi Ramovic | 2004 | Upsala Simsällskap | 27.50 | ||||||
6 | Theo Ylipää | 2004 | Luleå Simsällskap | 27.90 | ||||||
7 | Martin Schön | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 27.98 | ||||||
8 | David Alonso | 2003 | Täby Sim | 28.01 | ||||||
9 | Oscar Fällman | 2003 | Södertälje Simsällskap | 28.37 | ||||||
10 | Andreas Savin | 2003 | Upsala Simsällskap | 28.55 | ||||||
11 | Julius Grell | 2003 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 28.56 | ||||||
12 | Theo Oerther | 2003 | Södertälje Simsällskap | 28.97 | ||||||
13 | Olle Wikholm | 2004 | Gävle Simsällskap | 28.99 | ||||||
14 | Magnus Lindström | 2004 | Luleå Simsällskap | 29.04 | ||||||
15 | Daniel Ruijs | 2004 | Borlänge Simsällskap | 29.12 | ||||||
16 | Max Antonsson | 2004 | Sala Simsällskap | 29.14 | ||||||
17 | Albin Östlund | 2004 | Gävle Simsällskap | 29.27 | ||||||
18 | Martin Riljak | 2004 | Gävle Simsällskap | 29.59 | ||||||
19 | Alexander Mattsson | 2003 | Ålands Simförening | 29.63 | ||||||
20 | Oscar Björstam | 2003 | Karlskoga Simförening | 29.68 | ||||||
21 | Victor Bäckström | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 29.92 | ||||||
22 | Lukas Höglund | 2004 | Upsala Simsällskap | 30.03 | ||||||
23 | André Kron | 2003 | Gävle Simsällskap | 30.40 | ||||||
23 | Oskar Högqvist | 2003 | Karlskoga Simförening | 30.40 | ||||||
25 | Felix Mårvad | 2003 | Sala Simsällskap | 30.50 | ||||||
26 | William Rismyhr | 2004 | Upsala Simsällskap | 30.59 | ||||||
27 | Malte Eriksson | 2003 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 30.60 | ||||||
28 | Oskar Andersson | 2003 | Upsala Simsällskap | 30.73 | ||||||
29 | Isak Rehnman | 2004 | Västerås Simsällskap | 30.85 | ||||||
30 | Jousef Hanna | 2003 | Täby Sim | 30.86 | ||||||
31 | Albin Kappling | 2003 | Täby Sim | 31.14 | ||||||
32 | Felix Do | 2004 | Upsala Simsällskap | 31.35 | ||||||
33 | Marcus Ardanius | 2003 | Bålsta Simklubb | 31.63 | ||||||
34 | Samuel Delvenne | 2003 | Upsala Simsällskap | 31.79 | ||||||
35 | Sebastian Frisch | 2004 | Södertälje Simsällskap | 34.24 | ||||||
- | Arvid Fägerblad | 2004 | Västerås Simsällskap | DNS | ||||||
- | Daniel Parker | 2004 | Upsala Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 25, 50m Frisim Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Joker Reklam |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | 23.95 | ||||||
2 | Daniel Kertes | 1999 | Södertälje Simsällskap | 24.41 | ||||||
3 | Jonathan Douib | 2000 | Sala Simsällskap | 25.43 | ||||||
4 | Robert Hellberg | 2001 | Södertälje Simsällskap | 25.54 | ||||||
5 | Henrik Bransell | 1999 | Falu Simsällskap | 25.65 | ||||||
6 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 25.95 | ||||||
7 | Guillermo Illanes | 2000 | Södertälje Simsällskap | 26.10 | ||||||
8 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 26.12 | ||||||
9 | David Hambraeus | 1999 | Falu Simsällskap | 26.20 | ||||||
10 | Elias Nordgren | 2001 | Sala Simsällskap | 26.51 | ||||||
11 | Oliver Simic | 1998 | Täby Sim | 26.54 | ||||||
12 | Erik Krysén | 2000 | Ludvika Simsällskap | 26.83 | ||||||
12 | Isak Brundin | 2000 | Sala Simsällskap | 26.83 | ||||||
14 | Elias Persson | 2002 | Simsällskapet Mora | 26.84 | ||||||
15 | Erik Forsström | 1999 | Upsala Simsällskap | 26.87 | ||||||
16 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 27.02 | ||||||
17 | Adam Carlsson | 2001 | Gävle Simsällskap | 27.26 | ||||||
18 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 27.30 | ||||||
19 | Kevin Shiva | 2002 | Upsala Simsällskap | 27.34 | ||||||
20 | Erik Bergstrand | 2002 | Södertälje Simsällskap | 27.44 | ||||||
21 | Alexander Karlsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 27.51 | ||||||
22 | Lukas Hill | 1999 | Ludvika Simsällskap | 27.86 | ||||||
23 | Tim Hansson | 2001 | Falu Simsällskap | 27.89 | ||||||
24 | Arvid Hallenborg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 27.92 | ||||||
25 | Axel von Goës | 2002 | Täby Sim | 28.24 | ||||||
26 | Leo Henry Örtlund | 2001 | Borlänge Simsällskap | 28.34 | ||||||
27 | Roman Milkin | 1999 | Upsala Simsällskap | 28.72 | ||||||
28 | Johan Ljunggren | 2001 | Upsala Simsällskap | 29.21 | ||||||
29 | Johan Allberg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 29.46 | ||||||
30 | Elias Holst | 2002 | Upsala Simsällskap | 29.84 | ||||||
31 | Hampus Bjärud | 2001 | Ludvika Simsällskap | 30.64 | ||||||
32 | Frej-Oskar Wikström | 1999 | Ålands Simförening | 30.83 | ||||||
33 | Jonatan Fischer | 2001 | Upsala Simsällskap | 31.71 | ||||||
34 | Pelle Högfors | 1987 | Gimo Simsällskap | 31.74 | ||||||
35 | Jakob Hanson | 2002 | Sala Simsällskap | 32.08 | ||||||
36 | Leo Sun | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 32.50 | ||||||
37 | Oscar Sandahl | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 33.60 | ||||||
- | Alexander Bergström | 2002 | Täby Sim | DNS | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 11:31 |
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 12:37 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 26, 400m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: KN Kontor |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Lisa Nystrand | 2006 | Sala Simsällskap | 1:09.64 | 2:26.09 | 3:42.03 | 4:53.47 | |||
2 | Matilda Holmström | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:11.76 | 2:29.22 | 3:48.11 | 5:05.43 | |||
3 | Wilma Åhlen | 2005 | Skuru Idrottsklubb | 1:13.64 | 2:34.89 | 3:55.64 | 5:12.76 | |||
4 | Sofia Tossavainen | 2005 | Södertälje Simsällskap | 1:13.57 | 2:33.88 | 3:56.15 | 5:17.74 | |||
5 | Joanna Sundqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:15.46 | 2:39.03 | 4:03.08 | 5:22.11 | |||
6 | Ellen Lundin | 2005 | Falu Simsällskap | 1:18.00 | 2:42.85 | 4:08.35 | 5:31.44 | |||
7 | Agnes Edvinsson | 2006 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 1:21.70 | 2:51.88 | 4:22.82 | 5:44.47 | |||
8 | Hilma Wahlström | 2006 | Upsala Simsällskap | 1:24.11 | 2:56.35 | 4:28.50 | 5:56.58 | |||
9 | Olivia Budden | 2007 | Bålsta Simklubb | 1:26.44 | 2:59.77 | 4:30.36 | 5:57.17 | |||
10 | Lovis Lång | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:23.88 | 2:56.71 | 4:31.96 | 6:03.92 | |||
11 | Tilde Svegårdh | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:24.30 | 2:55.73 | 4:30.50 | 6:04.96 | |||
12 | Miski Hagi Shire | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:25.31 | 3:00.89 | 4:37.84 | 6:09.32 | |||
13 | Elin Finne | 2007 | Bålsta Simklubb | 1:30.56 | 3:05.84 | 4:41.69 | 6:11.65 | |||
14 | Emilia Åhlén | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:28.57 | 3:04.14 | 4:43.40 | 6:18.20 | |||
15 | Ebba Lundqvist | 2007 | Upsala Simsällskap | 1:34.63 | 3:15.10 | 4:54.82 | 6:29.06 | |||
16 | Alva Stadell | 2006 | Upsala Simsällskap | 1:33.73 | 3:14.80 | 4:53.29 | 6:32.92 | |||
17 | Felicia Bergman | 2005 | Upsala Simsällskap | 3:13.80 | 6:37.36 | |||||
18 | Bianca Flöjt | 2005 | Ålands Simförening | 1:38.31 | 3:23.02 | 5:07.32 | 6:37.67 | |||
19 | Molly Brinck | 2007 | Bålsta Simklubb | 1:37.73 | 3:24.47 | 5:10.65 | 6:53.39 | |||
20 | Julia Eriksson | 2005 | Ålands Simförening | 1:39.48 | 3:31.03 | 5:21.32 | 7:00.14 | |||
21 | Ella Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 1:40.86 | 3:31.35 | 5:20.75 | 7:00.93 | |||
22 | Maja Ahlén | 2006 | Upsala Simsällskap | 1:42.16 | 3:31.29 | 5:21.58 | 7:05.43 | |||
Gren 26, 400m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: KN Kontor |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Sabina Alman | 2003 | Luleå Simsällskap | 1:04.47 | 2:14.56 | 3:25.74 | 4:35.84 | |||
2 | Thilda Ström | 2003 | Täby Sim | 1:08.46 | 2:21.49 | 3:34.61 | 4:45.73 | |||
3 | Isabel Teglöf | 2003 | Södertälje Simsällskap | 1:09.23 | 2:23.82 | 3:39.49 | 4:52.35 | |||
4 | Amanda Viksten | 2004 | Upsala Simsällskap | 1:09.18 | 2:23.69 | 3:40.18 | 4:54.90 | |||
5 | Amanda Jobs | 2003 | Falu Simsällskap | 1:12.04 | 2:29.37 | 3:46.07 | 5:00.96 | |||
6 | Elvira Dalin | 2003 | Sala Simsällskap | 1:11.53 | 2:28.53 | 3:45.29 | 5:01.42 | |||
7 | Saga Boråker | 2004 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 1:11.98 | 2:29.90 | 3:49.27 | 5:06.65 | |||
8 | Vera Hermansson | 2003 | Upsala Simsällskap | 1:12.40 | 2:30.87 | 3:51.72 | 5:08.44 | |||
9 | Filippa Bolling | 2004 | Täby Sim | 1:12.05 | 2:30.68 | 3:51.43 | 5:08.78 | |||
10 | Moa Kvarnlöf | 2004 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 1:12.98 | 2:33.02 | 3:52.68 | 5:09.82 | |||
11 | Linnéa Teljstedt | 2003 | Södertälje Simsällskap | 1:15.06 | 2:36.27 | 3:57.51 | 5:16.01 | |||
12 | Juni Rogström | 2004 | Gävle Simsällskap | 1:13.34 | 2:35.51 | 3:58.97 | 5:20.39 | |||
13 | Emelie Bergvall | 2003 | Täby Sim | 1:15.22 | 2:37.02 | 3:59.99 | 5:20.81 | |||
14 | Linnea Bergqvist | 2003 | Upsala Simsällskap | 1:14.27 | 2:36.89 | 4:00.11 | 5:21.19 | |||
15 | Maja Nyberg | 2004 | Karlskoga Simförening | 1:16.62 | 2:39.58 | 4:03.48 | 5:22.18 | |||
16 | Olivia Östlund | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 1:15.53 | 2:39.27 | 4:03.11 | 5:22.64 | |||
17 | Kajsa Franzén | 2004 | Upsala Simsällskap | 1:18.07 | 2:42.56 | 4:06.65 | 5:28.17 | |||
18 | Hannah Haux | 2004 | Täby Sim | 1:17.82 | 2:44.44 | 4:12.41 | 5:34.32 | |||
19 | Sofia Högdin | 2004 | Upsala Simsällskap | 1:19.68 | 2:45.04 | 4:11.96 | 5:35.70 | |||
20 | Rebecca Velin | 2004 | Väsby Simsällskap | 1:19.42 | 2:48.24 | 4:17.93 | 5:47.03 | |||
21 | Oliwia Lange | 2004 | Södertälje Simsällskap | 1:22.39 | 2:55.52 | 4:29.09 | 5:55.79 | |||
22 | Stella Nelson | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 1:25.53 | 3:01.92 | 4:40.50 | 6:13.90 | |||
23 | Edith Lindhagen | 2004 | Upsala Simsällskap | 1:32.87 | 3:16.60 | 5:02.25 | 6:40.01 | |||
24 | Lucia Lindqvist Rovira | 2004 | Upsala Simsällskap | 1:33.12 | 3:20.01 | 5:08.74 | 6:54.12 | |||
25 | Linnea Ekman | 2004 | Upsala Simsällskap | 1:35.55 | 3:22.50 | 5:10.46 | 6:55.13 | |||
Gren 26, 400m Frisim Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: KN Kontor |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Alva Gonzalez-Glanberg | 2002 | Luleå Simsällskap | 1:05.55 | 2:20.08 | 3:36.63 | 4:50.82 | |||
2 | Ronja Rantanen | 1999 | Falu Simsällskap | 1:09.28 | 2:25.48 | 3:43.50 | 5:02.15 | |||
3 | Nelly Antlöv | 2002 | Falu Simsällskap | 1:13.00 | 2:30.47 | 3:48.36 | 5:05.12 | |||
4 | Anina Fäs | 2001 | Simsällskapet Mora | 1:11.52 | 2:29.16 | 3:47.63 | 5:05.23 | |||
5 | Emma Widen | 1999 | Österby Simsällskap | 1:10.79 | 2:31.00 | 3:51.34 | 5:07.37 | |||
6 | Emma Larsson | 2002 | Borlänge Simsällskap | 1:13.35 | 2:32.33 | 3:52.09 | 5:09.06 | |||
7 | Cecilia Czarnecki | 1999 | Falu Simsällskap | 1:12.10 | 2:30.59 | 3:51.85 | 5:10.66 | |||
8 | Matilda Lantz | 2002 | Upsala Simsällskap | 1:14.00 | 2:33.71 | 3:54.38 | 5:14.19 | |||
9 | Sanna Lekberg | 2001 | Karlskoga Simförening | 1:15.36 | 2:35.88 | 3:57.30 | 5:17.17 | |||
10 | Amanda Lindgren | 2000 | Sala Simsällskap | 1:15.01 | 2:37.30 | 4:00.67 | 5:23.34 | |||
11 | Ida Ullstrand | 2001 | Falu Simsällskap | 1:14.31 | 2:37.64 | 4:00.88 | 5:28.09 | |||
12 | Marit van Zonneveld | 1999 | Simsällskapet Mora | 1:15.08 | 2:39.44 | 4:07.05 | 5:33.93 | |||
13 | Malla Myrelid | 2002 | Upsala Simsällskap | 1:15.87 | 2:43.51 | 4:11.10 | 5:36.23 | |||
14 | Ella Langell Högblom | 2001 | Skuru Idrottsklubb | 1:14.40 | 2:39.79 | 4:09.65 | 5:38.05 | |||
15 | Mira Myllylä | 2002 | Västerås Simsällskap | 1:19.61 | 2:45.93 | 4:13.46 | 5:41.51 | |||
16 | Alva Olsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 1:19.38 | 2:48.85 | 4:19.32 | 5:46.06 | |||
- | Angelica Blomberg | 2002 | Södertälje Simsällskap | DNS | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 12:37 |
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 12:56 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 27, 4X100m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Sponsor: Sweway Office |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Södertälje Herrar | 0 | Södertälje Simsällskap | 4:07.19 | ||||||
Guillermo Illanes | 2000 | 31.58 | 1:04.42 | 1:04.42 | ||||||
Erik Lööw | 2003 | 33.40 | 1:12.49 | 2:16.91 | ||||||
Erik Brandt | 1999 | 26.53 | 57.53 | 3:14.44 | ||||||
Daniel Kertes | 1999 | 25.16 | 52.75 | 4:07.19 | ||||||
2 | Gävle SS Herrar [2000] | 2000 | Gävle Simsällskap | 4:11.81 | ||||||
Jakob Källquist | 2001 | 29.88 | 1:00.91 | 1:00.91 | ||||||
Andreas Persson | 2000 | 33.07 | 1:12.97 | 2:13.88 | ||||||
Marcus Ålenius | 2001 | 26.72 | 1:00.24 | 3:14.12 | ||||||
Adam Carlsson | 2001 | 27.24 | 57.69 | 4:11.81 | ||||||
3 | Ludvika SS Herrar | 0 | Ludvika Simsällskap | 4:25.48 | ||||||
Lukas Hill | 1999 | 32.43 | 1:08.01 | 1:08.01 | ||||||
Anton Campalto | 1998 | 32.70 | 1:12.99 | 2:21.00 | ||||||
Jakob Gustafsson | 1999 | 29.62 | 1:05.43 | 3:26.43 | ||||||
Erik Krysén | 2000 | 27.65 | 59.05 | 4:25.48 | ||||||
4 | Täby Sim Herrar 1 [2003] | 2003 | Täby Sim | 4:28.41 | ||||||
Gustav Ahlqvist | 2003 | 30.83 | 1:04.58 | 1:04.58 | ||||||
Simon Seel | 2003 | 34.59 | 1:15.22 | 2:19.80 | ||||||
Isac Rune | 2003 | 31.18 | 1:06.83 | 3:26.63 | ||||||
David Alonso | 2003 | 28.81 | 1:01.78 | 4:28.41 | ||||||
5 | Sala SS Herrar | 2000 | Sala Simsällskap | 4:28.64 | ||||||
Isak Brundin | 2000 | 34.32 | 1:13.48 | 1:13.48 | ||||||
Jonathan Douib | 2000 | 33.41 | 1:13.34 | 2:26.82 | ||||||
Elias Nordgren | 2001 | 29.70 | 1:04.74 | 3:31.56 | ||||||
Marcus Johnsson | 2002 | 26.98 | 57.08 | 4:28.64 | ||||||
6 | Södertälje Herrar [2000] | 2000 | Södertälje Simsällskap | 4:36.72 | ||||||
Theo Oerther | 2003 | 33.85 | 1:09.54 | 1:09.54 | ||||||
Oscar Fällman | 2003 | 38.51 | 1:23.25 | 2:32.79 | ||||||
Erik Bergstrand | 2002 | 29.52 | 1:06.96 | 3:39.75 | ||||||
Robert Hellberg | 2001 | 26.58 | 56.97 | 4:36.72 | ||||||
7 | Upsala S 1 Herrar [1998] | 1998 | Upsala Simsällskap | 4:46.43 | ||||||
Oskar Andersson | 2003 | 34.79 | 1:11.04 | 1:11.04 | ||||||
Botvid Wiell | 2005 | 38.32 | 1:24.25 | 2:35.29 | ||||||
Andreas Savin | 2003 | 32.76 | 1:10.38 | 3:45.67 | ||||||
Adi Ramovic | 2004 | 29.01 | 1:00.76 | 4:46.43 | ||||||
8 | Upsala S Herrar [1999]2 | 1999 | Upsala Simsällskap | 4:54.91 | ||||||
Lukas Höglund | 2004 | 37.31 | 1:15.45 | 1:15.45 | ||||||
Elias Holst | 2002 | 38.58 | 1:24.88 | 2:40.33 | ||||||
Danny Simaleza | 2005 | 33.09 | 1:13.57 | 3:53.90 | ||||||
Kevin Shiva | 2002 | 28.27 | 1:01.01 | 4:54.91 | ||||||
9 | Täby Sim Herrar 2 [2003] | 2003 | Täby Sim | 4:56.48 | ||||||
Samuel Nilsson | 2003 | 37.61 | 1:19.19 | 1:19.19 | ||||||
Hugo Westholm | 2004 | 37.72 | 1:19.45 | 2:38.64 | ||||||
Simon Lörinc | 2003 | 31.01 | 1:09.44 | 3:48.08 | ||||||
Jousef Hanna | 2003 | 31.91 | 1:08.40 | 4:56.48 | ||||||
10 | Upsala S Herrar [1999]3 | 1999 | Upsala Simsällskap | 5:32.86 | ||||||
Rasmus Loklint | 2005 | 39.93 | 1:23.29 | 1:23.29 | ||||||
Ravi Parekh | 2005 | 41.41 | 1:29.35 | 2:52.64 | ||||||
Tage Helin | 2007 | 37.27 | 1:25.85 | 4:18.49 | ||||||
Malte Franzén | 2007 | 34.27 | 1:14.37 | 5:32.86 | ||||||
11 | Upsala S Herrar [1999]4 | 1999 | Upsala Simsällskap | 5:51.72 | ||||||
Ludvig Glantz | 2006 | 39.10 | 1:21.86 | 1:21.86 | ||||||
Filip Hallin | 2006 | 44.29 | 1:35.04 | 2:56.90 | ||||||
Gabriel Leijon | 2006 | 46.84 | 1:41.12 | 4:38.02 | ||||||
Adam Wahlberg | 2006 | 33.71 | 1:13.70 | 5:51.72 | ||||||
12 | Åsf Pojkar 2 | 2004 | Ålands Simförening | 5:59.34 | ||||||
Joa Metsola | 2005 | 43.76 | 1:31.03 | 1:31.03 | ||||||
Milo Bergman | 2006 | 50.32 | 1:48.31 | 3:19.34 | ||||||
Hannes Helling | 2004 | 37.57 | 1:25.72 | 4:45.06 | ||||||
Einar Melin | 2004 | 34.94 | 1:14.28 | 5:59.34 | ||||||
- | Gävle SS Herrar | 2003 | Gävle Simsällskap | DSQ | ||||||
Albin Östlund | 2004 | 35.00 | 1:11.95 | 1:11.95 | ||||||
Melker Rosengren | 2003 | 35.74 | 1:18.62 | 2:30.57 | ||||||
- | Åsf Pojkar | 2003 | Ålands Simförening | DSQ | ||||||
Oliver Aalto-Hardy | 2005 | 38.69 | 1:20.44 | 1:20.44 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 12:56 |
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 15:21 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 28, 50m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Meesan |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Wilma Åhlen | 2005 | Skuru Idrottsklubb | 34.21 | ||||||
2 | Clara Frykberg | 2005 | Upsala Simsällskap | 34.99 | ||||||
3 | Tuva Hjemli | 2005 | Falu Simsällskap | 35.69 | ||||||
4 | Alina Umbaeva | 2005 | Örebro Simallians | 35.93 | ||||||
5 | Matilda Holmström | 2005 | Upsala Simsällskap | 36.90 | ||||||
6 | Vera Stefanovic | 2006 | Bollnäs Simsällskap | 37.80 | ||||||
7 | Lisen Myrelid | 2005 | Upsala Simsällskap | 37.98 | ||||||
8 | Ellen Lundin | 2005 | Falu Simsällskap | 38.08 | ||||||
9 | Alva Eriksson | 2005 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 38.57 | ||||||
10 | Joanna Sundqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 38.62 | ||||||
11 | Cecilia Brunzell | 2006 | Västerås Simsällskap | 38.69 | ||||||
12 | Nora Högström | 2007 | Upsala Simsällskap | 38.89 | ||||||
13 | Agnes Edvinsson | 2006 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 39.21 | ||||||
14 | Edith Trapp-Östling | 2006 | Simsällskapet Mora | 39.57 | ||||||
15 | Emilia Dahlström | 2006 | Västerås Simsällskap | 39.66 | ||||||
16 | Miski Hagi Shire | 2005 | Upsala Simsällskap | 40.40 | ||||||
17 | Emilia Åhlén | 2005 | Upsala Simsällskap | 40.41 | ||||||
18 | Alma Bergqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 40.64 | ||||||
19 | Edith Wallberg | 2007 | Bollnäs Simsällskap | 40.75 | ||||||
20 | Vilma Herthelius | 2005 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 41.14 | ||||||
21 | Julia Eriksson | 2005 | Ålands Simförening | 42.08 | ||||||
22 | Lovis Lång | 2005 | Upsala Simsällskap | 42.18 | ||||||
23 | Alva Marhold | 2007 | Upsala Simsällskap | 42.65 | ||||||
24 | Elin Finne | 2007 | Bålsta Simklubb | 42.78 | ||||||
25 | Bianca Flöjt | 2005 | Ålands Simförening | 42.79 | ||||||
26 | Olivia Budden | 2007 | Bålsta Simklubb | 43.26 | ||||||
27 | Tilde Svegårdh | 2005 | Upsala Simsällskap | 43.34 | ||||||
28 | Olivia Punga | 2005 | Upsala Simsällskap | 43.62 | ||||||
29 | Eleanor Fredholm | 2007 | Bollnäs Simsällskap | 43.67 | ||||||
30 | Thea Eriksson | 2006 | Simklubben Ena | 43.81 | ||||||
31 | Ida Svensson | 2006 | Upsala Simsällskap | 44.44 | ||||||
32 | Ebba Lundqvist | 2007 | Upsala Simsällskap | 44.62 | ||||||
33 | Smilla Åkman | 2006 | Gimo Simsällskap | 45.03 | ||||||
34 | Märta Säfsten | 2006 | Upsala Simsällskap | 46.21 | ||||||
35 | Tindra Bärgård | 2006 | Simklubben Ena | 46.70 | ||||||
36 | Sonja Lundström | 2008 | Upsala Simsällskap | 47.12 | ||||||
37 | Fia Metsola | 2007 | Ålands Simförening | 47.13 | ||||||
38 | Ella Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 47.84 | ||||||
39 | Maja Ahlén | 2006 | Upsala Simsällskap | 47.89 | ||||||
40 | Molly Brinck | 2007 | Bålsta Simklubb | 48.19 | ||||||
41 | Emilia Lindberg | 2010 | Södertörns Simsällskap | 49.35 | ||||||
42 | Tilda Isenstam | 2009 | Upsala Simsällskap | 49.47 | ||||||
43 | Mathilda Wahlstedt | 2006 | Ålands Simförening | 50.73 | ||||||
44 | Sara Norman Widell | 2006 | Norrtälje Simklubb | 51.81 | ||||||
45 | Louise Pallas | 2006 | Upsala Simsällskap | 53.41 | ||||||
46 | Amelia Fricker | 2007 | Ålands Simförening | 57.03 | ||||||
- | Felicia Bergman | 2005 | Upsala Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 28, 50m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Meesan |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Isabel Teglöf | 2003 | Södertälje Simsällskap | 33.84 | ||||||
2 | Emilia Forsberg | 2003 | Täby Sim | 33.85 | ||||||
3 | Elvira Dalin | 2003 | Sala Simsällskap | 34.71 | ||||||
4 | Alma Norgren | 2004 | Bålsta Simklubb | 34.99 | ||||||
5 | Julia Lindgren | 2004 | Falu Simsällskap | 35.20 | ||||||
6 | Klara Pettersson | 2004 | Upsala Simsällskap | 35.69 | ||||||
7 | Ingrid Franks | 2003 | Täby Sim | 36.17 | ||||||
8 | Helmi Swanson | 2004 | Gävle Simsällskap | 36.29 | ||||||
9 | Lisa Löf | 2004 | Gävle Simsällskap | 36.66 | ||||||
10 | Tuva Blomdahl | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 37.10 | ||||||
11 | Alicia Budden | 2004 | Bålsta Simklubb | 37.11 | ||||||
12 | Geshin Zarei | 2003 | Upsala Simsällskap | 37.20 | ||||||
13 | Nina Takolander | 2003 | Täby Sim | 37.30 | ||||||
14 | Saga Boråker | 2004 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 37.32 | ||||||
15 | Smilla Löthgren | 2004 | Karlskoga Simförening | 37.39 | ||||||
16 | Vera Hermansson | 2003 | Upsala Simsällskap | 37.53 | ||||||
17 | Anna Jönsson | 2003 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 37.62 | ||||||
18 | Elin Andersson | 2003 | Täby Sim | 38.13 | ||||||
19 | Felicia Heintz | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 38.23 | ||||||
20 | Alice Davies | 2004 | Täby Sim | 38.50 | ||||||
20 | Hanna Stolt | 2004 | Gävle Simsällskap | 38.50 | ||||||
22 | Emma Sommar | 2004 | Täby Sim | 38.64 | ||||||
23 | Ella Lindblad | 2003 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 38.81 | ||||||
24 | Alice Johansson | 2003 | Bålsta Simklubb | 38.88 | ||||||
25 | Olivia Östlund | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 38.90 | ||||||
26 | Kajsa Franzén | 2004 | Upsala Simsällskap | 39.22 | ||||||
27 | Moa Kvarnlöf | 2004 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 39.34 | ||||||
28 | Oliwia Lange | 2004 | Södertälje Simsällskap | 39.48 | ||||||
29 | Ellinor Hermann | 2003 | Upsala Simsällskap | 40.10 | ||||||
30 | Sofia Högdin | 2004 | Upsala Simsällskap | 40.36 | ||||||
31 | Emelie Nordqvist | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 40.80 | ||||||
32 | Sofia Ingemansson | 2004 | Bålsta Simklubb | 41.34 | ||||||
33 | Ebba-Lotta Staaf | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 42.15 | ||||||
34 | Matilda Nilsson | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 42.16 | ||||||
35 | Hanna Wahlqvist | 2004 | Ludvika Simsällskap | 42.36 | ||||||
36 | Elina Widén | 2003 | Gimo Simsällskap | 42.64 | ||||||
37 | Vilma Hjertberg | 2004 | Gävle Simsällskap | 42.75 | ||||||
38 | Matilda Tukler | 2004 | Upsala Simsällskap | 43.30 | ||||||
39 | Clara Peuckert | 2003 | Upsala Simsällskap | 43.31 | ||||||
40 | Edith Lindhagen | 2004 | Upsala Simsällskap | 44.47 | ||||||
41 | Rebecka Hedbeck | 2004 | Täby Sim | 44.87 | ||||||
42 | Gabrielle Paul | 2004 | Upsala Simsällskap | 45.80 | ||||||
43 | Alice Törnkvist | 2004 | Upsala Simsällskap | 45.91 | ||||||
44 | Doris Larsson | 2004 | Upsala Simsällskap | 46.04 | ||||||
45 | Lucia Lindqvist Rovira | 2004 | Upsala Simsällskap | 46.43 | ||||||
46 | Linnea Ekman | 2004 | Upsala Simsällskap | 48.32 | ||||||
Gren 28, 50m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Meesan |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Hilma Ramdén | 2000 | Södertälje Simsällskap | 32.26 | ||||||
2 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 33.52 | ||||||
3 | Tina Huslid | 2000 | Södertälje Simsällskap | 33.79 | ||||||
4 | Klara Ragnarsson | 2002 | Sala Simsällskap | 34.91 | ||||||
5 | Ellen Woivalin | 2001 | Ålands Simförening | 35.10 | ||||||
6 | Josephine Junehed | 2002 | Täby Sim | 35.24 | ||||||
7 | Cecilia Czarnecki | 1999 | Falu Simsällskap | 35.38 | ||||||
8 | Jonna Löding | 2002 | Upsala Simsällskap | 35.42 | ||||||
9 | Lovisa Sved | 2000 | Gävle Simsällskap | 35.47 | ||||||
10 | Salma Gabot | 2001 | Upsala Simsällskap | 35.52 | ||||||
11 | Jessika Borbos | 2001 | Falu Simsällskap | 35.57 | ||||||
12 | Sigrid Loid | 1999 | Täby Sim | 35.60 | ||||||
13 | Stella Donning | 2002 | Ålands Simförening | 35.68 | ||||||
13 | Tora Hansson | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 35.68 | ||||||
15 | Ronja Rantanen | 1999 | Falu Simsällskap | 36.07 | ||||||
16 | Lovisa Königsson | 2002 | Sala Simsällskap | 36.11 | ||||||
17 | Jessica Lindholm | 2001 | Ålands Simförening | 36.44 | ||||||
18 | Tuva Larsson | 2002 | Luleå Simsällskap | 37.43 | ||||||
19 | Amanda Lindgren | 2000 | Sala Simsällskap | 38.05 | ||||||
20 | Malla Myrelid | 2002 | Upsala Simsällskap | 38.12 | ||||||
21 | Ida Ullstrand | 2001 | Falu Simsällskap | 38.39 | ||||||
22 | Alva Olsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 39.03 | ||||||
23 | Anna Lithell | 2001 | Sala Simsällskap | 39.44 | ||||||
24 | Mira Myllylä | 2002 | Västerås Simsällskap | 39.53 | ||||||
25 | Matilda Ek | 2002 | Karlskoga Simförening | 40.00 | ||||||
26 | Lina Albertsen | 2001 | Norrtälje Simklubb | 40.11 | ||||||
27 | Emilia Lövstrand | 2002 | Borlänge Simsällskap | 40.19 | ||||||
28 | Ivy Hongwilai | 2002 | Sala Simsällskap | 40.68 | ||||||
29 | Sanna Lekberg | 2001 | Karlskoga Simförening | 40.83 | ||||||
30 | Evelina Porling | 2002 | Södertälje Simsällskap | 41.88 | ||||||
- | Malin Sangfelt | 2001 | Täby Sim | DNS | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 15:21 |
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 15:35 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 29, 400m Medley Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Joker Reklam |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Ludvig Glantz | 2006 | Upsala Simsällskap | 1:39.49 | 3:20.27 | 5:14.63 | 6:54.83 | |||
Gren 29, 400m Medley Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Joker Reklam |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Theo Oerther | 2003 | Södertälje Simsällskap | 1:09.12 | 2:28.03 | 3:56.13 | 5:07.18 | |||
2 | Erik Lööw | 2003 | Södertälje Simsällskap | 1:10.05 | 2:31.51 | 3:59.88 | 5:13.61 | |||
3 | Isac Rune | 2003 | Täby Sim | 1:11.35 | 2:35.15 | 4:04.09 | 5:17.80 | |||
4 | Andreas Savin | 2003 | Upsala Simsällskap | 1:13.15 | 2:38.95 | 4:15.32 | 5:29.55 | |||
5 | Daniel Ruijs | 2004 | Borlänge Simsällskap | 1:22.83 | 2:58.13 | 4:33.86 | 5:52.90 | |||
6 | Alexander Mattsson | 2003 | Ålands Simförening | 1:19.54 | 2:55.90 | 4:37.44 | 6:02.49 | |||
7 | Felix Do | 2004 | Upsala Simsällskap | 1:28.45 | 3:02.37 | 4:53.76 | 6:24.26 | |||
Gren 29, 400m Medley Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Joker Reklam |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 1:02.99 | 2:21.36 | 3:45.06 | 4:48.30 | |||
2 | Daniel Kertes | 1999 | Södertälje Simsällskap | 1:01.88 | 2:27.57 | 3:48.94 | 4:49.89 | |||
3 | Igor Blagojevic | 2000 | Karlskoga Simförening | 1:06.19 | 2:28.50 | 3:52.17 | 5:01.49 | |||
4 | David Hambraeus | 1999 | Falu Simsällskap | 1:08.90 | 2:33.34 | 4:00.10 | 5:08.41 | |||
5 | Marcus Ålenius | 2001 | Gävle Simsällskap | 1:10.44 | 2:40.15 | 4:11.03 | 5:26.34 | |||
6 | Pelle Högfors | 1987 | Gimo Simsällskap | 1:30.54 | 3:12.61 | 4:51.26 | 6:11.39 | |||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 15:35 |
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 15:54 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 30, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Meesan |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Olivia Bäckström | 2005 | Södertörns Simsällskap | 31.34 | 1:08.19 | |||||
2 | Sofia Tossavainen | 2005 | Södertälje Simsällskap | 34.30 | 1:14.79 | |||||
3 | Vera Stefanovic | 2006 | Bollnäs Simsällskap | 34.81 | 1:19.19 | |||||
4 | Alina Umbaeva | 2005 | Örebro Simallians | 36.24 | 1:22.34 | |||||
5 | Ellen Lundin | 2005 | Falu Simsällskap | 37.67 | 1:23.28 | |||||
6 | Matilda Holmström | 2005 | Upsala Simsällskap | 35.88 | 1:23.79 | |||||
7 | Agnes Edvinsson | 2006 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 38.38 | 1:25.40 | |||||
8 | Alma Bergqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 37.97 | 1:26.62 | |||||
9 | Lisen Myrelid | 2005 | Upsala Simsällskap | 39.60 | 1:27.41 | |||||
10 | Julia Söderholm | 2005 | Luleå Simsällskap | 39.24 | 1:31.17 | |||||
11 | Joanna Sundqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 41.04 | 1:33.12 | |||||
12 | Nora Högström | 2007 | Upsala Simsällskap | 43.94 | 1:35.17 | |||||
13 | Theresia Lindholm | 2006 | Ålands Simförening | 46.28 | 1:37.00 | |||||
14 | Emilia Åhlén | 2005 | Upsala Simsällskap | 46.07 | 1:41.25 | |||||
15 | Alva Stadell | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.94 | 1:42.54 | |||||
Gren 30, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Meesan |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Amanda Jobs | 2003 | Falu Simsällskap | 33.45 | 1:11.06 | |||||
2 | Anna Mattila | 2004 | Väsby Simsällskap | 33.45 | 1:12.50 | |||||
3 | Filippa Bolling | 2004 | Täby Sim | 33.63 | 1:13.68 | |||||
4 | Elin Furingsten | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 34.06 | 1:15.11 | |||||
5 | Elina Hellgren | 2004 | Täby Sim | 34.47 | 1:15.40 | |||||
6 | Amanda Viksten | 2004 | Upsala Simsällskap | 35.95 | 1:15.57 | |||||
7 | Juni Rogström | 2004 | Gävle Simsällskap | 36.68 | 1:19.17 | |||||
8 | Geshin Zarei | 2003 | Upsala Simsällskap | 36.30 | 1:19.82 | |||||
9 | Lisa Löf | 2004 | Gävle Simsällskap | 36.52 | 1:20.34 | |||||
10 | Amanda Sandberg | 2003 | Täby Sim | 35.62 | 1:20.40 | |||||
11 | Maja Nilsson | 2003 | Gävle Simsällskap | 36.28 | 1:20.80 | |||||
12 | Emma Alfredeen | 2003 | Upsala Simsällskap | 38.31 | 1:20.89 | |||||
13 | Mimmi Krekula | 2003 | Väsby Simsällskap | 39.47 | 1:21.41 | |||||
14 | Vera Hermansson | 2003 | Upsala Simsällskap | 34.77 | 1:21.61 | |||||
15 | Frida Bengtsson | 2003 | Södertälje Simsällskap | 36.22 | 1:21.73 | |||||
16 | Emelie Bergvall | 2003 | Täby Sim | 38.05 | 1:21.75 | |||||
17 | Klara Pettersson | 2004 | Upsala Simsällskap | 38.03 | 1:22.22 | |||||
18 | Lisa Vinger | 2003 | Södertälje Simsällskap | 37.29 | 1:22.62 | |||||
19 | Carolina Modig | 2003 | Sala Simsällskap | 37.06 | 1:24.54 | |||||
20 | Astrid Engström | 2004 | Västerås Simsällskap | 39.12 | 1:26.26 | |||||
21 | Alice Johansson | 2003 | Bålsta Simklubb | 39.69 | 1:28.26 | |||||
22 | Rebecca Duns | 2003 | Ålands Simförening | 38.24 | 1:29.44 | |||||
23 | Alice Bergström | 2004 | Karlskoga Simförening | 41.23 | 1:30.22 | |||||
24 | Hanna Wahlqvist | 2004 | Ludvika Simsällskap | 42.51 | 1:35.37 | |||||
25 | Kajsa Franzén | 2004 | Upsala Simsällskap | 42.80 | 1:36.19 | |||||
26 | Hanna Stolt | 2004 | Gävle Simsällskap | 41.57 | 1:36.95 | |||||
27 | Ellinor Hermann | 2003 | Upsala Simsällskap | 42.27 | 1:37.65 | |||||
28 | Clara Peuckert | 2003 | Upsala Simsällskap | 47.18 | 1:45.25 | |||||
Gren 30, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Meesan |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Carolina Jonsson | 2002 | Södertälje Simsällskap | 30.67 | 1:05.38 | |||||
2 | Emilia Christiansen | 1999 | Södertälje Simsällskap | 30.72 | 1:05.54 | |||||
3 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 31.90 | 1:09.58 | |||||
4 | Embla Börjesson | 2002 | Täby Sim | 32.22 | 1:11.98 | |||||
5 | Jenny Ek | 1999 | Ålands Simförening | 31.92 | 1:12.47 | |||||
6 | Stina Byström | 2002 | Upsala Simsällskap | 35.39 | 1:15.65 | |||||
7 | Matilda Lantz | 2002 | Upsala Simsällskap | 33.89 | 1:15.98 | |||||
8 | Alexandra Kinell | 2000 | Karlskoga Simförening | 32.45 | 1:16.14 | |||||
9 | Angelica Blomberg | 2002 | Södertälje Simsällskap | 34.42 | 1:16.17 | |||||
10 | Sandra Lundqvist | 1998 | Falu Simsällskap | 34.26 | 1:16.52 | |||||
11 | Emma Widen | 1999 | Österby Simsällskap | 35.79 | 1:17.17 | |||||
12 | Emma Larsson | 2002 | Borlänge Simsällskap | 36.01 | 1:18.11 | |||||
13 | Josephine Junehed | 2002 | Täby Sim | 34.63 | 1:18.63 | |||||
14 | Femke van Zonneveld | 2002 | Simsällskapet Mora | 35.52 | 1:20.09 | |||||
15 | Anina Fäs | 2001 | Simsällskapet Mora | 35.41 | 1:20.30 | |||||
16 | Matilda Ek | 2002 | Karlskoga Simförening | 37.75 | 1:23.16 | |||||
17 | Ebba Stromberg | 2002 | Väsby Simsällskap | 42.13 | 1:33.03 | |||||
18 | Ella Langell Högblom | 2001 | Skuru Idrottsklubb | 41.87 | 1:40.59 | |||||
- | Maja Edring | 2002 | Gävle Simsällskap | DNF | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 15:54 |
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 16:12 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 31, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Danny Simaleza | 2005 | Upsala Simsällskap | 35.90 | 1:15.10 | 1:55.54 | 2:34.91 | |||
2 | Tobias Lindberg | 2005 | Södertörns Simsällskap | 35.71 | 1:15.34 | 1:55.87 | 2:35.30 | |||
3 | Rasmus Loklint | 2005 | Upsala Simsällskap | 40.13 | 1:23.97 | 2:08.68 | 2:52.20 | |||
4 | Malte Franzén | 2007 | Upsala Simsällskap | 42.19 | 1:29.33 | 2:16.81 | 3:02.65 | |||
5 | Ludvig Glantz | 2006 | Upsala Simsällskap | 41.46 | 1:29.39 | 2:16.86 | 3:02.93 | |||
6 | Oliver Aalto-Hardy | 2005 | Ålands Simförening | 37.53 | 1:24.92 | 2:17.82 | 3:03.69 | |||
7 | Tage Helin | 2007 | Upsala Simsällskap | 44.66 | 1:33.10 | 2:20.97 | 3:08.27 | |||
8 | Filip Hallin | 2006 | Upsala Simsällskap | 46.09 | 1:34.68 | 2:23.02 | 3:11.28 | |||
9 | Adam Wahlberg | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.23 | 1:36.48 | 2:29.64 | 3:16.35 | |||
10 | Gabriel Leijon | 2006 | Upsala Simsällskap | 47.38 | 1:40.26 | 2:32.30 | 3:21.63 | |||
11 | Tomas Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 48.29 | 1:40.89 | 2:33.73 | 3:23.45 | |||
12 | Artur Norman | 2005 | Upsala Simsällskap | 49.16 | 1:42.04 | 2:35.68 | 3:24.80 | |||
Gren 31, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Adi Ramovic | 2004 | Upsala Simsällskap | 34.35 | 1:11.39 | 1:48.90 | 2:25.80 | |||
2 | Julius Grell | 2003 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 33.92 | 1:11.61 | 1:50.65 | 2:28.56 | |||
3 | Carl Hansson | 2003 | Gävle Simsällskap | 35.26 | 1:13.41 | 1:51.96 | 2:28.85 | |||
4 | Magnus Lindström | 2004 | Luleå Simsällskap | 34.20 | 1:12.03 | 1:50.66 | 2:28.93 | |||
5 | Oskar Andersson | 2003 | Upsala Simsällskap | 35.69 | 1:13.20 | 1:52.00 | 2:29.66 | |||
6 | Simon Lörinc | 2003 | Täby Sim | 35.34 | 1:13.39 | 1:52.69 | 2:30.53 | |||
7 | Philip Löfbom | 2003 | Karlskoga Simförening | 35.17 | 1:13.46 | 1:53.14 | 2:31.69 | |||
8 | Olle Wikholm | 2004 | Gävle Simsällskap | 37.22 | 1:17.77 | 1:59.03 | 2:37.75 | |||
9 | Melker Rosengren | 2003 | Gävle Simsällskap | 36.59 | 1:18.10 | 1:59.79 | 2:38.62 | |||
10 | Oscar Fällman | 2003 | Södertälje Simsällskap | 37.61 | 1:18.75 | 2:00.32 | 2:40.07 | |||
11 | Albin Östlund | 2004 | Gävle Simsällskap | 36.83 | 1:18.29 | 2:00.96 | 2:41.17 | |||
12 | Gustav Ulfvebrand | 2003 | Västerås Simsällskap | 38.45 | 1:20.66 | 2:03.10 | 2:44.39 | |||
13 | Max Antonsson | 2004 | Sala Simsällskap | 38.74 | 1:22.38 | 2:06.83 | 2:49.19 | |||
14 | Rasmus Kalvik | 2004 | Ålands Simförening | 40.75 | 1:24.52 | 2:08.83 | 2:53.05 | |||
15 | Hannes Olin | 2003 | Ålands Simförening | 41.04 | 1:26.35 | 2:13.40 | 2:56.54 | |||
16 | Jousef Hanna | 2003 | Täby Sim | 41.30 | 1:26.95 | 2:13.04 | 2:58.36 | |||
17 | Hannes Helling | 2004 | Ålands Simförening | 42.74 | 1:30.38 | 2:20.09 | 3:06.44 | |||
Gren 31, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jakob Källquist | 2001 | Gävle Simsällskap | 32.79 | 1:09.42 | 1:44.28 | 2:17.18 | |||
2 | Arvid Hallenborg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 33.52 | 1:10.26 | 1:48.76 | 2:25.49 | |||
3 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 33.59 | 1:11.31 | 1:49.67 | 2:25.52 | |||
4 | Adam Carlsson | 2001 | Gävle Simsällskap | 33.69 | 1:11.26 | 1:49.94 | 2:26.01 | |||
5 | Johan Allberg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 33.95 | 1:11.18 | 1:48.70 | 2:26.29 | |||
6 | Marcus Johnsson | 2002 | Sala Simsällskap | 34.27 | 1:11.66 | 1:49.15 | 2:26.30 | |||
7 | Lukas Hill | 1999 | Ludvika Simsällskap | 33.90 | 1:12.54 | 1:52.12 | 2:30.56 | |||
8 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 34.71 | 1:14.25 | 1:53.61 | 2:32.23 | |||
9 | Kevin Shiva | 2002 | Upsala Simsällskap | 35.34 | 1:15.32 | 1:57.40 | 2:38.83 | |||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 16:12 |
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 16:46 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 32, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Mariebergs.com |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Lisa Nystrand | 2006 | Sala Simsällskap | 37.65 | 1:19.39 | 2:02.39 | 2:45.02 | |||
2 | Klara Lindqvist | 2005 | Luleå Simsällskap | 38.24 | 1:24.52 | 2:12.60 | 3:00.28 | |||
3 | Tuva Hjemli | 2005 | Falu Simsällskap | 41.55 | 1:28.01 | 2:15.99 | 3:03.17 | |||
4 | Randi Arnesen | 2005 | Luleå Simsällskap | 40.94 | 1:30.17 | 2:17.73 | 3:03.29 | |||
5 | Hanna Blomqvist | 2005 | Ålands Simförening | 42.22 | 1:30.52 | 2:19.96 | 3:09.02 | |||
6 | Olivia Punga | 2005 | Upsala Simsällskap | 44.16 | 1:35.08 | 2:29.10 | 3:23.22 | |||
7 | Tilde Svegårdh | 2005 | Upsala Simsällskap | 48.37 | 1:42.39 | 2:36.49 | 3:29.85 | |||
8 | Thea Eriksson | 2006 | Simklubben Ena | 49.23 | 1:46.44 | 2:44.43 | 3:38.19 | |||
9 | Alva Stadell | 2006 | Upsala Simsällskap | 52.27 | 1:49.65 | 2:47.39 | 3:42.33 | |||
10 | Lovis Lång | 2005 | Upsala Simsällskap | 51.83 | 1:49.69 | 2:48.20 | 3:44.72 | |||
11 | Ebba Rosenberg | 2007 | Bålsta Simklubb | 50.46 | 1:49.02 | 2:47.67 | 3:45.02 | |||
12 | Ebba Lundqvist | 2007 | Upsala Simsällskap | 51.71 | 1:51.34 | 2:50.19 | 3:46.03 | |||
13 | Ida Svensson | 2006 | Upsala Simsällskap | 53.29 | 1:53.74 | 2:54.80 | 3:53.89 | |||
Gren 32, 200m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Mariebergs.com |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Saliha Colic | 2003 | Södertörns Simsällskap | 36.70 | 1:17.83 | 1:59.88 | 2:43.52 | |||
2 | Saga Boråker | 2004 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 38.93 | 1:23.11 | 2:05.70 | 2:49.77 | |||
3 | Helmi Swanson | 2004 | Gävle Simsällskap | 40.06 | 1:25.38 | 2:12.44 | 2:58.24 | |||
4 | Tindra Håbro Karjanmaa | 2004 | Täby Sim | 42.43 | 1:31.25 | 2:19.06 | 3:04.77 | |||
5 | Engla Ellbrant | 2004 | Täby Sim | 41.61 | 1:30.54 | 2:18.55 | 3:05.13 | |||
6 | Amanda Sandberg | 2003 | Täby Sim | 42.52 | 1:29.47 | 2:17.91 | 3:06.34 | |||
7 | Sofia Högdin | 2004 | Upsala Simsällskap | 42.61 | 1:30.09 | 2:18.87 | 3:06.99 | |||
8 | Emma Sommar | 2004 | Täby Sim | 41.45 | 1:30.31 | 2:21.24 | 3:10.95 | |||
9 | Maja Nilsson | 2003 | Gävle Simsällskap | 41.67 | 1:30.93 | 2:20.92 | 3:11.08 | |||
10 | Tuva Blomdahl | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 42.71 | 1:32.63 | 2:22.82 | 3:11.11 | |||
11 | Amanda Borgfors | 2004 | Täby Sim | 41.55 | 1:31.65 | 2:22.70 | 3:13.98 | |||
12 | Elsa Bäckström | 2004 | Skuru Idrottsklubb | 44.05 | 1:34.19 | 2:25.74 | 3:15.37 | |||
13 | Linnea Bergqvist | 2003 | Upsala Simsällskap | 42.33 | 1:31.62 | 2:23.30 | 3:15.65 | |||
14 | Emelie Nordqvist | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 43.93 | 1:35.82 | 2:29.16 | 3:21.22 | |||
15 | Emelie Måtar | 2004 | Ålands Simförening | 45.81 | 1:38.28 | 2:31.46 | 3:21.91 | |||
16 | Doris Larsson | 2004 | Upsala Simsällskap | 45.40 | 1:36.87 | 2:29.99 | 3:22.55 | |||
17 | Matilda Nilsson | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 47.15 | 1:40.77 | 2:34.52 | 3:23.08 | |||
18 | Hannah Haux | 2004 | Täby Sim | 48.80 | 1:45.00 | 2:39.84 | 3:34.46 | |||
19 | Alice Törnkvist | 2004 | Upsala Simsällskap | 49.68 | 1:43.63 | 2:40.24 | 3:34.72 | |||
20 | Gabrielle Paul | 2004 | Upsala Simsällskap | 48.35 | 1:44.83 | 2:42.28 | 3:37.16 | |||
21 | Clara Peuckert | 2003 | Upsala Simsällskap | 47.79 | 1:43.75 | 2:41.55 | 3:38.12 | |||
22 | Matilda Tukler | 2004 | Upsala Simsällskap | 55.11 | 1:58.44 | 3:02.03 | 4:03.80 | |||
Gren 32, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Mariebergs.com |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Frida Lannhard | 2000 | Falu Simsällskap | 39.65 | 1:24.82 | 2:09.53 | 2:52.90 | |||
2 | Nelly Antlöv | 2002 | Falu Simsällskap | 41.18 | 1:26.13 | 2:12.79 | 2:59.13 | |||
3 | Tora Hansson | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 40.19 | 1:26.80 | 2:12.70 | 2:59.67 | |||
4 | Ellen Woivalin | 2001 | Ålands Simförening | 41.96 | 1:28.88 | 2:16.58 | 3:01.25 | |||
5 | Matilda Lantz | 2002 | Upsala Simsällskap | 39.53 | 1:25.93 | 2:14.16 | 3:01.73 | |||
6 | Clara Florén | 2002 | Gävle Simsällskap | 41.26 | 1:28.88 | 2:17.42 | 3:06.08 | |||
7 | Matilda Bohman | 2002 | Upsala Simsällskap | 41.26 | 1:29.58 | 2:19.57 | 3:07.94 | |||
8 | Ebba Stromberg | 2002 | Väsby Simsällskap | 43.50 | 1:31.38 | 2:21.61 | 3:13.10 | |||
9 | Marit van Zonneveld | 1999 | Simsällskapet Mora | 43.41 | 1:32.77 | 2:23.66 | 3:13.77 | |||
10 | Alva Olsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 44.45 | 1:35.37 | 2:28.34 | 3:17.60 | |||
11 | Salma Gabot | 2001 | Upsala Simsällskap | 45.27 | 1:36.38 | 2:28.92 | 3:19.80 | |||
12 | Ivy Hongwilai | 2002 | Sala Simsällskap | 48.99 | 1:46.83 | 2:47.38 | 3:48.21 | |||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 16:46 |
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 17:01 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 33, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: KN Kontor |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Danny Simaleza | 2005 | Upsala Simsällskap | 31.73 | ||||||
2 | Lucas Humling | 2005 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 31.82 | ||||||
3 | Samuel Sjökvist | 2005 | Gävle Simsällskap | 33.85 | ||||||
4 | Hugo Swanson | 2006 | Gävle Simsällskap | 34.45 | ||||||
5 | Botvid Wiell | 2005 | Upsala Simsällskap | 35.06 | ||||||
6 | Tage Helin | 2007 | Upsala Simsällskap | 37.46 | ||||||
7 | Tomas Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 39.21 | ||||||
8 | Adam Wahlberg | 2006 | Upsala Simsällskap | 39.92 | ||||||
9 | Olle Halvarsson | 2006 | Västerås Simsällskap | 40.13 | ||||||
10 | Ravi Parekh | 2005 | Upsala Simsällskap | 40.51 | ||||||
11 | Arvid Högström | 2006 | Upsala Simsällskap | 40.54 | ||||||
12 | Isac Mörtstrand | 2007 | Västerås Simsällskap | 40.56 | ||||||
13 | Malte Franzén | 2007 | Upsala Simsällskap | 41.13 | ||||||
14 | Rasmus Loklint | 2005 | Upsala Simsällskap | 41.39 | ||||||
15 | Nils Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 41.91 | ||||||
16 | Ludvig Glantz | 2006 | Upsala Simsällskap | 44.10 | ||||||
17 | Gabriel Leijon | 2006 | Upsala Simsällskap | 45.99 | ||||||
18 | Filip Hallin | 2006 | Upsala Simsällskap | 46.49 | ||||||
19 | Martin Johnsson | 2007 | Upsala Simsällskap | 49.19 | ||||||
20 | Edvin Pitic | 2005 | Upsala Simsällskap | 49.84 | ||||||
21 | Johannes Fischer | 2007 | Upsala Simsällskap | 50.27 | ||||||
22 | Malte Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 1:00.78 | ||||||
23 | Felix Flöjt | 2007 | Ålands Simförening | 1:01.34 | ||||||
- | Viggo Redlund | 2005 | Simklubben Ena | DNS | ||||||
Gren 33, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: KN Kontor |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Erik Lööw | 2003 | Södertälje Simsällskap | 28.26 | ||||||
2 | Adi Ramovic | 2004 | Upsala Simsällskap | 28.64 | ||||||
3 | Martin Schön | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 29.40 | ||||||
4 | Oscar Björstam | 2003 | Karlskoga Simförening | 29.64 | ||||||
5 | Isac Rune | 2003 | Täby Sim | 30.04 | ||||||
6 | Julius Grell | 2003 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 30.26 | ||||||
7 | Theo Oerther | 2003 | Södertälje Simsällskap | 30.62 | ||||||
8 | Alexander Mattsson | 2003 | Ålands Simförening | 31.07 | ||||||
9 | Andreas Savin | 2003 | Upsala Simsällskap | 31.30 | ||||||
10 | Daniel Ruijs | 2004 | Borlänge Simsällskap | 31.37 | ||||||
11 | Victor Bäckström | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 31.38 | ||||||
12 | David Alonso | 2003 | Täby Sim | 31.57 | ||||||
13 | Felix Mårvad | 2003 | Sala Simsällskap | 32.73 | ||||||
14 | Hannes Olin | 2003 | Ålands Simförening | 33.97 | ||||||
15 | Oskar Högqvist | 2003 | Karlskoga Simförening | 34.11 | ||||||
16 | Felix Do | 2004 | Upsala Simsällskap | 34.19 | ||||||
17 | Isak Rehnman | 2004 | Västerås Simsällskap | 34.78 | ||||||
18 | Daniel Parker | 2004 | Upsala Simsällskap | 36.13 | ||||||
19 | Albin Kappling | 2003 | Täby Sim | 36.54 | ||||||
20 | William Rismyhr | 2004 | Upsala Simsällskap | 37.28 | ||||||
21 | Samuel Delvenne | 2003 | Upsala Simsällskap | 38.61 | ||||||
22 | Einar Melin | 2004 | Ålands Simförening | 39.85 | ||||||
Gren 33, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: KN Kontor |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | 26.22 | ||||||
2 | Marcus Ålenius | 2001 | Gävle Simsällskap | 26.43 | ||||||
3 | Elias Persson | 2002 | Simsällskapet Mora | 26.66 | ||||||
4 | Jonathan Douib | 2000 | Sala Simsällskap | 27.23 | ||||||
5 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 27.53 | ||||||
6 | Jakob Källquist | 2001 | Gävle Simsällskap | 27.57 | ||||||
7 | Igor Blagojevic | 2000 | Karlskoga Simförening | 27.59 | ||||||
8 | Tobias Fernandez | 1999 | Täby Sim | 27.74 | ||||||
9 | David Hambraeus | 1999 | Falu Simsällskap | 28.05 | ||||||
10 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 28.14 | ||||||
11 | Guillermo Illanes | 2000 | Södertälje Simsällskap | 28.26 | ||||||
12 | Arvid Hallenborg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 28.28 | ||||||
13 | Erik Krysén | 2000 | Ludvika Simsällskap | 28.97 | ||||||
14 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 29.12 | ||||||
15 | Erik Bergstrand | 2002 | Södertälje Simsällskap | 29.13 | ||||||
16 | Erik Forsström | 1999 | Upsala Simsällskap | 29.47 | ||||||
17 | Nils Schönberg | 1989 | Borlänge Simsällskap | 29.71 | ||||||
18 | Oliver Simic | 1998 | Täby Sim | 29.92 | ||||||
19 | Axel von Goës | 2002 | Täby Sim | 30.02 | ||||||
20 | Alexander Karlsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 30.31 | ||||||
21 | Kevin Shiva | 2002 | Upsala Simsällskap | 30.33 | ||||||
22 | Leo Henry Örtlund | 2001 | Borlänge Simsällskap | 30.53 | ||||||
23 | Andreas Persson | 2000 | Gävle Simsällskap | 30.74 | ||||||
24 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Upsala Simsällskap | 30.79 | ||||||
25 | Roman Milkin | 1999 | Upsala Simsällskap | 31.32 | ||||||
26 | Johan Ljunggren | 2001 | Upsala Simsällskap | 31.66 | ||||||
27 | Elias Holst | 2002 | Upsala Simsällskap | 32.09 | ||||||
28 | Jonatan Fischer | 2001 | Upsala Simsällskap | 33.06 | ||||||
29 | Gabriel Hökemyr | 2002 | Karlskoga Simförening | 33.34 | ||||||
30 | Emil Söderholm | 1999 | Ludvika Simsällskap | 34.75 | ||||||
31 | Pelle Högfors | 1987 | Gimo Simsällskap | 37.02 | ||||||
32 | Frej-Oskar Wikström | 1999 | Ålands Simförening | 37.21 | ||||||
33 | Leo Sun | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 42.78 | ||||||
- | Oscar Sandahl | 2002 | Skuru Idrottsklubb | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 17:01 |
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 17:25 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 34, 50m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Lisa Nystrand | 2006 | Sala Simsällskap | 30.00 | ||||||
2 | Sofia Tossavainen | 2005 | Södertälje Simsällskap | 30.31 | ||||||
3 | Wilma Åhlen | 2005 | Skuru Idrottsklubb | 30.35 | ||||||
4 | Tuva Hjemli | 2005 | Falu Simsällskap | 31.17 | ||||||
5 | Alina Umbaeva | 2005 | Örebro Simallians | 31.25 | ||||||
6 | Clara Frykberg | 2005 | Upsala Simsällskap | 31.79 | ||||||
7 | Ellen Lundin | 2005 | Falu Simsällskap | 32.17 | ||||||
8 | Matilda Holmström | 2005 | Upsala Simsällskap | 32.29 | ||||||
9 | Alma Bergqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 32.47 | ||||||
10 | Emilia Åhlén | 2005 | Upsala Simsällskap | 32.68 | ||||||
11 | Joanna Sundqvist | 2005 | Upsala Simsällskap | 33.09 | ||||||
12 | Vera Stefanovic | 2006 | Bollnäs Simsällskap | 33.28 | ||||||
13 | Emilia Dahlström | 2006 | Västerås Simsällskap | 33.57 | ||||||
14 | Olivia Budden | 2007 | Bålsta Simklubb | 33.70 | ||||||
15 | Alva Eriksson | 2005 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 33.71 | ||||||
16 | Vilma Herthelius | 2005 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 33.72 | ||||||
17 | Agnes Edvinsson | 2006 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 33.86 | ||||||
18 | Cecilia Brunzell | 2006 | Västerås Simsällskap | 33.99 | ||||||
19 | Edith Wallberg | 2007 | Bollnäs Simsällskap | 34.30 | ||||||
20 | Lisen Myrelid | 2005 | Upsala Simsällskap | 34.31 | ||||||
21 | Lovis Lång | 2005 | Upsala Simsällskap | 35.35 | ||||||
22 | Miski Hagi Shire | 2005 | Upsala Simsällskap | 35.49 | ||||||
23 | Edith Trapp-Östling | 2006 | Simsällskapet Mora | 35.50 | ||||||
24 | Theresia Lindholm | 2006 | Ålands Simförening | 35.87 | ||||||
25 | Nora Högström | 2007 | Upsala Simsällskap | 35.98 | ||||||
26 | Tilde Svegårdh | 2005 | Upsala Simsällskap | 36.27 | ||||||
27 | Felicia Bergman | 2005 | Upsala Simsällskap | 36.36 | ||||||
28 | Elin Finne | 2007 | Bålsta Simklubb | 36.46 | ||||||
29 | Smilla Åkman | 2006 | Gimo Simsällskap | 36.60 | ||||||
30 | Olivia Punga | 2005 | Upsala Simsällskap | 37.00 | ||||||
31 | Alva Marhold | 2007 | Upsala Simsällskap | 37.01 | ||||||
32 | Ebba Rosenberg | 2007 | Bålsta Simklubb | 37.05 | ||||||
33 | Ebba Lundqvist | 2007 | Upsala Simsällskap | 37.14 | ||||||
34 | Eleanor Fredholm | 2007 | Bollnäs Simsällskap | 37.46 | ||||||
35 | Bianca Flöjt | 2005 | Ålands Simförening | 37.79 | ||||||
36 | Ida Svensson | 2006 | Upsala Simsällskap | 37.92 | ||||||
36 | Julia Eriksson | 2005 | Ålands Simförening | 37.92 | ||||||
38 | Alva Stadell | 2006 | Upsala Simsällskap | 38.92 | ||||||
39 | Thea Eriksson | 2006 | Simklubben Ena | 38.93 | ||||||
40 | Tindra Bärgård | 2006 | Simklubben Ena | 39.19 | ||||||
41 | Fia Metsola | 2007 | Ålands Simförening | 39.51 | ||||||
42 | Molly Brinck | 2007 | Bålsta Simklubb | 39.68 | ||||||
43 | Ella Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 40.40 | ||||||
44 | Mathilda Wahlstedt | 2006 | Ålands Simförening | 40.50 | ||||||
45 | Tilda Isenstam | 2009 | Upsala Simsällskap | 40.71 | ||||||
46 | Maja Ahlén | 2006 | Upsala Simsällskap | 40.83 | ||||||
47 | Sonja Lundström | 2008 | Upsala Simsällskap | 43.14 | ||||||
48 | Sara Norman Widell | 2006 | Norrtälje Simklubb | 43.21 | ||||||
49 | Amelia Fricker | 2007 | Ålands Simförening | 44.39 | ||||||
50 | Louise Pallas | 2006 | Upsala Simsällskap | 47.75 | ||||||
- | Olivia Bäckström | 2005 | Södertörns Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 34, 50m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Julia Lindgren | 2004 | Falu Simsällskap | 29.03 | ||||||
2 | Thilda Ström | 2003 | Täby Sim | 29.09 | ||||||
3 | Sabina Alman | 2003 | Luleå Simsällskap | 29.12 | ||||||
4 | Tindra Håbro Karjanmaa | 2004 | Täby Sim | 29.27 | ||||||
5 | Jennifer Nyblom | 2003 | Täby Sim | 29.45 | ||||||
6 | Emilia Forsberg | 2003 | Täby Sim | 29.56 | ||||||
7 | Isabel Teglöf | 2003 | Södertälje Simsällskap | 29.92 | ||||||
8 | Astrid Engström | 2004 | Västerås Simsällskap | 30.14 | ||||||
9 | Helmi Swanson | 2004 | Gävle Simsällskap | 30.32 | ||||||
10 | Amanda Jobs | 2003 | Falu Simsällskap | 30.34 | ||||||
11 | Izabelle Lindberg | 2003 | Täby Sim | 30.46 | ||||||
12 | Ingrid Franks | 2003 | Täby Sim | 30.53 | ||||||
13 | Alma Norgren | 2004 | Bålsta Simklubb | 30.71 | ||||||
14 | Filippa Bolling | 2004 | Täby Sim | 30.75 | ||||||
15 | Juni Rogström | 2004 | Gävle Simsällskap | 30.85 | ||||||
16 | Emily Sandberg | 2004 | Bålsta Simklubb | 30.98 | ||||||
17 | Vera Hermansson | 2003 | Upsala Simsällskap | 31.00 | ||||||
18 | Elvira Dalin | 2003 | Sala Simsällskap | 31.03 | ||||||
19 | Ella Lindblad | 2003 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 31.06 | ||||||
20 | Tuva Blomdahl | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 31.25 | ||||||
21 | Emelie Bergvall | 2003 | Täby Sim | 31.33 | ||||||
22 | Linnea Bergqvist | 2003 | Upsala Simsällskap | 31.34 | ||||||
23 | Maja Nyberg | 2004 | Karlskoga Simförening | 31.47 | ||||||
24 | Olivia Östlund | 2003 | Skuru Idrottsklubb | 31.51 | ||||||
25 | Carolina Modig | 2003 | Sala Simsällskap | 31.64 | ||||||
26 | Amanda Viksten | 2004 | Upsala Simsällskap | 31.76 | ||||||
27 | Anna Jönsson | 2003 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 31.95 | ||||||
28 | Alice Davies | 2004 | Täby Sim | 31.97 | ||||||
29 | Ive Fröman | 2003 | Upsala Simsällskap | 32.02 | ||||||
30 | Lisa Vinger | 2003 | Södertälje Simsällskap | 32.11 | ||||||
31 | Geshin Zarei | 2003 | Upsala Simsällskap | 32.12 | ||||||
32 | Elin Andersson | 2003 | Täby Sim | 32.41 | ||||||
33 | Emma Alfredeen | 2003 | Upsala Simsällskap | 32.50 | ||||||
34 | Elina Hellgren | 2004 | Täby Sim | 32.53 | ||||||
35 | Amanda Borgfors | 2004 | Täby Sim | 32.59 | ||||||
36 | Kajsa Franzén | 2004 | Upsala Simsällskap | 32.62 | ||||||
37 | Moa Kvarnlöf | 2004 | Sandvikens Sim och Hoppklubb | 32.71 | ||||||
37 | Vilma Hjertberg | 2004 | Gävle Simsällskap | 32.71 | ||||||
39 | Linnéa Teljstedt | 2003 | Södertälje Simsällskap | 32.72 | ||||||
40 | Lisa Löf | 2004 | Gävle Simsällskap | 32.77 | ||||||
41 | Klara Pettersson | 2004 | Upsala Simsällskap | 32.80 | ||||||
42 | Hanna Stolt | 2004 | Gävle Simsällskap | 32.84 | ||||||
43 | Oliwia Lange | 2004 | Södertälje Simsällskap | 32.90 | ||||||
44 | Tyra Olsson | 2003 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 33.02 | ||||||
45 | Elina Widén | 2003 | Gimo Simsällskap | 33.28 | ||||||
46 | Frida Bengtsson | 2003 | Södertälje Simsällskap | 33.62 | ||||||
47 | Emma Sommar | 2004 | Täby Sim | 33.63 | ||||||
48 | Ellinor Hermann | 2003 | Upsala Simsällskap | 33.82 | ||||||
48 | Smilla Löthgren | 2004 | Karlskoga Simförening | 33.82 | ||||||
50 | Rebecka Hedbeck | 2004 | Täby Sim | 33.85 | ||||||
51 | Emelie Nordqvist | 2003 | Bollnäs Simsällskap | 33.89 | ||||||
52 | Maja Nilsson | 2003 | Gävle Simsällskap | 33.91 | ||||||
53 | Matilda Nilsson | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 34.30 | ||||||
54 | Sofia Ingemansson | 2004 | Bålsta Simklubb | 35.38 | ||||||
55 | Ebba-Lotta Staaf | 2004 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 35.50 | ||||||
56 | Alice Bergström | 2004 | Karlskoga Simförening | 35.51 | ||||||
57 | Doris Larsson | 2004 | Upsala Simsällskap | 35.85 | ||||||
58 | Clara Peuckert | 2003 | Upsala Simsällskap | 36.21 | ||||||
59 | Matilda Tukler | 2004 | Upsala Simsällskap | 36.40 | ||||||
60 | Edith Lindhagen | 2004 | Upsala Simsällskap | 37.21 | ||||||
61 | Lucia Lindqvist Rovira | 2004 | Upsala Simsällskap | 38.40 | ||||||
62 | Alice Törnkvist | 2004 | Upsala Simsällskap | 38.96 | ||||||
63 | Gabrielle Paul | 2004 | Upsala Simsällskap | 39.59 | ||||||
64 | Linnea Ekman | 2004 | Upsala Simsällskap | 41.25 | ||||||
Gren 34, 50m Frisim Damer, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Wijk & Nordström |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Hilma Ramdén | 2000 | Södertälje Simsällskap | 27.63 | ||||||
2 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 27.90 | ||||||
3 | Carolina Jonsson | 2002 | Södertälje Simsällskap | 28.27 | ||||||
4 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 28.49 | ||||||
5 | Alexandra Kinell | 2000 | Karlskoga Simförening | 28.60 | ||||||
6 | Sarah Jonsson | 2001 | Luleå Simsällskap | 28.89 | ||||||
7 | Jenny Ek | 1999 | Ålands Simförening | 28.98 | ||||||
8 | Tina Huslid | 2000 | Södertälje Simsällskap | 29.11 | ||||||
9 | Emilia Christiansen | 1999 | Södertälje Simsällskap | 29.42 | ||||||
10 | Frida Lannhard | 2000 | Falu Simsällskap | 29.45 | ||||||
11 | Emma Widen | 1999 | Österby Simsällskap | 29.63 | ||||||
11 | Klara Ragnarsson | 2002 | Sala Simsällskap | 29.63 | ||||||
13 | Jessica Lindholm | 2001 | Ålands Simförening | 29.72 | ||||||
14 | Alva Gonzalez-Glanberg | 2002 | Luleå Simsällskap | 29.79 | ||||||
15 | Stella Donning | 2002 | Ålands Simförening | 30.03 | ||||||
16 | Tuva Larsson | 2002 | Luleå Simsällskap | 30.10 | ||||||
17 | Moa Holmström | 2001 | Falu Simsällskap | 30.13 | ||||||
18 | Sigrid Loid | 1999 | Täby Sim | 30.37 | ||||||
19 | Ellen Woivalin | 2001 | Ålands Simförening | 30.48 | ||||||
20 | Jonna Löding | 2002 | Upsala Simsällskap | 30.53 | ||||||
21 | Jessika Borbos | 2001 | Falu Simsällskap | 30.55 | ||||||
22 | Cecilia Czarnecki | 1999 | Falu Simsällskap | 30.57 | ||||||
23 | Ronja Rantanen | 1999 | Falu Simsällskap | 30.78 | ||||||
24 | Stina Byström | 2002 | Upsala Simsällskap | 30.88 | ||||||
25 | Maja Fredriksson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 31.21 | ||||||
26 | Lovisa Königsson | 2002 | Sala Simsällskap | 31.22 | ||||||
27 | Clara Florén | 2002 | Gävle Simsällskap | 31.42 | ||||||
28 | Lina Albertsen | 2001 | Norrtälje Simklubb | 31.47 | ||||||
29 | Angelica Blomberg | 2002 | Södertälje Simsällskap | 31.71 | ||||||
30 | Malla Myrelid | 2002 | Upsala Simsällskap | 32.00 | ||||||
31 | Emma Larsson | 2002 | Borlänge Simsällskap | 32.07 | ||||||
32 | Salma Gabot | 2001 | Upsala Simsällskap | 32.11 | ||||||
33 | Matilda Lantz | 2002 | Upsala Simsällskap | 32.22 | ||||||
34 | Anna Lithell | 2001 | Sala Simsällskap | 32.65 | ||||||
35 | Alva Olsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 32.92 | ||||||
36 | Matilda Bohman | 2002 | Upsala Simsällskap | 33.25 | ||||||
37 | Ella Langell Högblom | 2001 | Skuru Idrottsklubb | 33.72 | ||||||
38 | Mira Myllylä | 2002 | Västerås Simsällskap | 33.86 | ||||||
39 | Evelina Porling | 2002 | Södertälje Simsällskap | 33.88 | ||||||
40 | Ivy Hongwilai | 2002 | Sala Simsällskap | 33.91 | ||||||
41 | Emilia Lövstrand | 2002 | Borlänge Simsällskap | 34.06 | ||||||
42 | Maja Edring | 2002 | Gävle Simsällskap | 37.81 | ||||||
- | Malin Sangfelt | 2001 | Täby Sim | DNS | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 17:25 |
Resultat Gren 35 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 18:06 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 35, 400m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre |
Sponsor: Sweway Office |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Danny Simaleza | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:06.26 | 2:21.75 | 3:38.11 | 4:52.45 | |||
2 | Botvid Wiell | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:15.66 | 2:40.29 | 4:05.13 | 5:26.11 | |||
3 | Filip Hallin | 2006 | Upsala Simsällskap | 1:20.24 | 2:49.65 | 4:19.41 | 5:47.18 | |||
4 | Rasmus Loklint | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:22.05 | 2:53.09 | 4:26.11 | 5:50.90 | |||
5 | Tage Helin | 2007 | Upsala Simsällskap | 1:25.30 | 2:58.11 | 4:31.99 | 5:59.07 | |||
6 | Ravi Parekh | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:25.02 | 3:00.23 | 4:35.32 | 6:07.64 | |||
7 | Viggo Redlund | 2005 | Simklubben Ena | 1:28.45 | 3:04.80 | 4:40.72 | 6:11.83 | |||
8 | Milo Bergman | 2006 | Ålands Simförening | 1:26.12 | 3:02.56 | 4:41.47 | 6:14.84 | |||
9 | Ludvig Glantz | 2006 | Upsala Simsällskap | 1:28.54 | 3:06.71 | 4:46.30 | 6:15.09 | |||
10 | Gabriel Leijon | 2006 | Upsala Simsällskap | 1:29.48 | 3:06.75 | 4:45.68 | 6:15.17 | |||
11 | Tomas Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:29.08 | 3:06.56 | 4:47.27 | 6:20.70 | |||
12 | Isac Mörtstrand | 2007 | Västerås Simsällskap | 1:32.14 | 3:11.35 | 4:51.96 | 6:26.66 | |||
13 | Nils Fröman | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:32.90 | 3:16.08 | 4:56.06 | 6:27.40 | |||
14 | Artur Norman | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:35.56 | 3:17.76 | 4:56.37 | 6:29.66 | |||
15 | Arvid Högström | 2006 | Upsala Simsällskap | 1:37.74 | 3:24.20 | 5:09.58 | 6:50.33 | |||
16 | Edvin Pitic | 2005 | Upsala Simsällskap | 1:37.15 | 3:24.25 | 5:11.62 | 6:54.07 | |||
17 | Malte Andersson | 2007 | Upsala Simsällskap | 1:42.73 | 3:33.40 | 5:26.41 | 7:16.31 | |||
- | Hugo Swanson | 2006 | Gävle Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Joa Metsola | 2005 | Ålands Simförening | DSQ | ||||||
Gren 35, 400m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år |
Sponsor: Sweway Office |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Adi Ramovic | 2004 | Upsala Simsällskap | 1:03.40 | 2:13.03 | 3:23.40 | 4:32.42 | |||
2 | Ji An Wang | 2003 | Luleå Simsällskap | 1:03.84 | 2:14.36 | 3:25.86 | 4:36.46 | |||
3 | Oscar Fällman | 2003 | Södertälje Simsällskap | 1:06.23 | 2:19.84 | 3:32.96 | 4:43.28 | |||
4 | David Alonso | 2003 | Täby Sim | 1:07.70 | 2:21.62 | 3:34.09 | 4:44.50 | |||
5 | Theo Ylipää | 2004 | Luleå Simsällskap | 1:05.20 | 2:18.64 | 3:32.79 | 4:47.10 | |||
6 | Simon Seel | 2003 | Täby Sim | 1:08.55 | 2:23.36 | 3:37.55 | 4:48.82 | |||
7 | Lukas Höglund | 2004 | Upsala Simsällskap | 1:09.23 | 2:23.94 | 3:39.41 | 4:51.84 | |||
8 | Oskar Andersson | 2003 | Upsala Simsällskap | 1:09.20 | 2:24.12 | 3:39.39 | 4:52.27 | |||
9 | Rasmus Kalvik | 2004 | Ålands Simförening | 1:10.29 | 2:29.41 | 3:48.63 | 5:03.86 | |||
10 | Olle Wikholm | 2004 | Gävle Simsällskap | 1:09.27 | 2:26.33 | 3:45.94 | 5:04.12 | |||
11 | Max Antonsson | 2004 | Sala Simsällskap | 1:12.53 | 2:34.64 | 3:57.14 | 5:16.05 | |||
12 | Samuel Delvenne | 2003 | Upsala Simsällskap | 1:18.20 | 2:43.95 | 4:11.65 | 5:37.49 | |||
13 | Daniel Parker | 2004 | Upsala Simsällskap | 1:22.99 | 2:58.66 | 4:34.24 | 6:03.52 | |||
- | Erik Lööw | 2003 | Södertälje Simsällskap | EXTRA | ||||||
- | Samuel Nilsson | 2003 | Täby Sim | DNS | ||||||
Gren 35, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 - 2014 år |
Sponsor: Sweway Office |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Daniel Kertes | 1999 | Södertälje Simsällskap | 59.74 | 2:04.81 | 3:09.95 | 4:13.25 | |||
2 | Adam Carlsson | 2001 | Gävle Simsällskap | 1:05.10 | 2:15.37 | 3:26.37 | 4:34.97 | |||
3 | Alexander Karlsson | 2002 | Upsala Simsällskap | 1:05.44 | 2:18.18 | 3:31.70 | 4:42.88 | |||
4 | Johan Allberg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 1:06.20 | 2:20.44 | 3:35.04 | 4:51.21 | |||
5 | Johan Ljunggren | 2001 | Upsala Simsällskap | 1:07.08 | 2:25.16 | 3:44.48 | 5:02.26 | |||
6 | Karl Lingham | 2002 | Täby Sim | 1:11.70 | 2:30.45 | 3:47.70 | 5:05.32 | |||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 18:06 |
Resultat Gren 36 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Jöns Svanbergsimmet 50m | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 | |||
Tävlingsort | Uppsala | Utskriftstid | 18:23 | |||
Arrangör | Upsala Simsällskap | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 12 maj 2018 |
Gren 36, 4X100m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre |
Sponsor: Joker Reklam |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Södertälje Damer | 0 | Södertälje Simsällskap | 4:39.81 | ||||||
Alida Ramdén | 1997 | 35.65 | 1:13.23 | 1:13.23 | ||||||
Emma Sundstrand | 2001 | 35.32 | 1:15.52 | 2:28.75 | ||||||
Carolina Jonsson | 2002 | 30.42 | 1:09.48 | 3:38.23 | ||||||
Emilia Christiansen | 1999 | 28.98 | 1:01.58 | 4:39.81 | ||||||
2 | Täby Sim Damer Lag 1 | 2003 | Täby Sim | 4:48.11 | ||||||
Emilia Forsberg | 2003 | 35.22 | 1:12.30 | 1:12.30 | ||||||
Ingrid Franks | 2003 | 36.29 | 1:17.39 | 2:29.69 | ||||||
Jennifer Nyblom | 2003 | 31.96 | 1:10.40 | 3:40.09 | ||||||
Thilda Ström | 2003 | 29.77 | 1:08.02 | 4:48.11 | ||||||
3 | Täby Sim Damer Lag 2 | 2003 | Täby Sim | 4:56.68 | ||||||
Izabelle Lindberg | 2003 | 35.73 | 1:13.49 | 1:13.49 | ||||||
Engla Ellbrant | 2004 | 38.59 | 1:23.13 | 2:36.62 | ||||||
Elina Hellgren | 2004 | 34.29 | 1:16.03 | 3:52.65 | ||||||
Tindra Håbro Karjanmaa | 2004 | 29.66 | 1:04.03 | 4:56.68 | ||||||
4 | Upsala S Damer Lag 2 | 2001 | Upsala Simsällskap | 5:00.80 | ||||||
Salma Gabot | 2001 | 36.51 | 1:17.28 | 1:17.28 | ||||||
Matilda Lantz | 2002 | 38.21 | 1:22.36 | 2:39.64 | ||||||
Stina Byström | 2002 | 34.66 | 1:14.25 | 3:53.89 | ||||||
Jonna Löding | 2002 | 30.98 | 1:06.91 | 5:00.80 | ||||||
5 | Södertälje Damer [2002] | 2002 | Södertälje Simsällskap | 5:03.82 | ||||||
Tina Huslid | 2000 | 35.67 | 1:14.19 | 1:14.19 | ||||||
Isabel Teglöf | 2003 | 38.30 | 1:22.08 | 2:36.27 | ||||||
Angelica Blomberg | 2002 | 35.08 | 1:18.32 | 3:54.59 | ||||||
Linnéa Teljstedt | 2003 | 33.15 | 1:09.23 | 5:03.82 | ||||||
6 | Upsala S Damer Lag 1 | 2001 | Upsala Simsällskap | 5:04.51 | ||||||
Clara Frykberg | 2005 | 37.14 | 1:16.44 | 1:16.44 | ||||||
Sofia Högdin | 2004 | 40.04 | 1:26.17 | 2:42.61 | ||||||
Amanda Viksten | 2004 | 34.65 | 1:15.44 | 3:58.05 | ||||||
Linnea Bergqvist | 2003 | 31.37 | 1:06.46 | 5:04.51 | ||||||
7 | Luleå SS Damer | 2001 | Luleå Simsällskap | 5:05.88 | ||||||
Tuva Larsson | 2002 | 38.27 | 1:20.38 | 1:20.38 | ||||||
Klara Lindqvist | 2005 | 39.45 | 1:26.91 | 2:47.29 | ||||||
Sabina Alman | 2003 | 33.15 | 1:12.94 | 4:00.23 | ||||||
Alva Gonzalez-Glanberg | 2002 | 30.48 | 1:05.65 | 5:05.88 | ||||||
8 | Skuru Ik Damer Lag 1 | 2001 | Skuru Idrottsklubb | 5:07.94 | ||||||
Wilma Åhlen | 2005 | 37.06 | 1:17.30 | 1:17.30 | ||||||
Tora Hansson | 2002 | 38.76 | 1:22.84 | 2:40.14 | ||||||
Elin Furingsten | 2004 | 33.43 | 1:16.05 | 3:56.19 | ||||||
Ella Langell Högblom | 2001 | 33.57 | 1:11.75 | 5:07.94 | ||||||
9 | Täby Sim Damer Lag 3 | 2003 | Täby Sim | 5:14.19 | ||||||
Nina Takolander | 2003 | 38.81 | 1:22.00 | 1:22.00 | ||||||
Emma Sommar | 2004 | 39.68 | 1:26.39 | 2:48.39 | ||||||
Filippa Bolling | 2004 | 35.34 | 1:17.87 | 4:06.26 | ||||||
Amanda Sandberg | 2003 | 32.57 | 1:07.93 | 5:14.19 | ||||||
10 | Luleå SS Damer Lag 2 | 2001 | Luleå Simsällskap | 5:15.34 | ||||||
Tina Ylipää | 2002 | 37.91 | 1:19.79 | 1:19.79 | ||||||
Sarah Jonsson | 2001 | 39.09 | 1:26.26 | 2:46.05 | ||||||
Randi Arnesen | 2005 | 34.45 | 1:15.76 | 4:01.81 | ||||||
Julia Söderholm | 2005 | 33.94 | 1:13.53 | 5:15.34 | ||||||
11 | Bålsta SK Damer [2001] | 2001 | Bålsta Simklubb | 5:22.15 | ||||||
Alma Norgren | 2004 | 37.53 | 1:19.80 | 1:19.80 | ||||||
Alice Johansson | 2003 | 41.65 | 1:34.09 | 2:53.89 | ||||||
Emily Sandberg | 2004 | 35.31 | 1:20.40 | 4:14.29 | ||||||
Alicia Budden | 2004 | 32.44 | 1:07.86 | 5:22.15 | ||||||
12 | Upsala S Damer Lag 3 | 2001 | Upsala Simsällskap | 5:22.30 | ||||||
Vera Hermansson | 2003 | 38.07 | 1:18.96 | 1:18.96 | ||||||
Matilda Bohman | 2002 | 40.46 | 1:28.37 | 2:47.33 | ||||||
Emma Alfredeen | 2003 | 37.57 | 1:21.50 | 4:08.83 | ||||||
Joanna Sundqvist | 2005 | 34.05 | 1:13.47 | 5:22.30 | ||||||
13 | Upsala S Damer Lag 4 | 2001 | Upsala Simsällskap | 5:47.70 | ||||||
Lisen Myrelid | 2005 | 40.19 | 1:22.00 | 1:22.00 | ||||||
Olivia Punga | 2005 | 44.12 | 1:36.33 | 2:58.33 | ||||||
Nora Högström | 2007 | 40.33 | 1:33.94 | 4:32.27 | ||||||
Emilia Åhlén | 2005 | 37.59 | 1:15.43 | 5:47.70 | ||||||
14 | Bollnäs SS Damer 1 [2000] | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 5:50.36 | ||||||
Edith Wallberg | 2007 | 45.01 | 1:32.61 | 1:32.61 | ||||||
Emelie Nordqvist | 2003 | 42.70 | 1:33.29 | 3:05.90 | ||||||
Vera Stefanovic | 2006 | 36.36 | 1:21.98 | 4:27.88 | ||||||
Eleanor Fredholm | 2007 | 37.96 | 1:22.48 | 5:50.36 | ||||||
- | Gävle SS Damer [2003] | 2003 | Gävle Simsällskap | DSQ | ||||||
Lisa Löf | 2004 | 37.87 | 1:19.49 | 1:19.49 | ||||||
Helmi Swanson | 2004 | 36.22 | 1:20.89 | 2:40.38 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.00 | Utskriftsdatum | 13 maj 2018 |
Licensierad till: Upsala Simsällskap | Utskriftstid | 18:23 |