2020-02-18   13:50:33
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för 34:e Mora Cup

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  21 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  17:01   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 1, 100m Ryggsim Damer, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Sanda fastigheter 
Klass A - Petra Allestad 1:07.03 - 2007 - Wisby SS 
Klass B - Elin Svärd 1:06.35 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Emmy Östling 1:11.32 - 2015 - Falu SS 
Klass D - Paulina Björkbacka 1:15.66 - 2007 - Harnäs Skutskär SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jessika Borbos  2001    380  35.77        1:15.97   
  Falu Simsällskap  1:13.54                 
                     
Anina Fäs  2001    336  37.53        1:19.12   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 1, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Sanda fastigheter 
Klass A - Petra Allestad 1:07.03 - 2007 - Wisby SS 
Klass B - Elin Svärd 1:06.35 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Emmy Östling 1:11.32 - 2015 - Falu SS 
Klass D - Paulina Björkbacka 1:15.66 - 2007 - Harnäs Skutskär SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ingrid Vie  2003    411  35.15        1:13.98   
  Elverum Svømming  1:11.12                 
                     
Femke van Zonneveld  2002    336  38.51        1:19.08   
  Simsällskapet Mora  1:21.98                 
                     
Hanne Rugsveen  2002    303  38.60        1:21.85   
  Elverum Svømming  1:22.71                 
                     
Maja Ehlin  2002    272  40.70        1:24.93   
  Köpings Simsällskap  1:25.69                 
                     
Anna Sisell  2003    204  44.53        1:33.45   
  Simsällskapet Mora  1:34.50                 
                     
Nora Liljegren  2003              DSQ   
  Leksands Simförening  1:32.32                 
                     
 
Gren 1, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Sanda fastigheter 
Klass A - Petra Allestad 1:07.03 - 2007 - Wisby SS 
Klass B - Elin Svärd 1:06.35 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Emmy Östling 1:11.32 - 2015 - Falu SS 
Klass D - Paulina Björkbacka 1:15.66 - 2007 - Harnäs Skutskär SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Nea Hjortsberg  2004    500  33.05        1:09.32  13-14 Åldersgrupp Rekord 
  Södertörns Simsällskap  1:06.28                 
                     
Eline Söfting Svarstad  2004    369  36.28        1:16.66   
  Elverum Svømming  1:16.61                 
                     
Emilie Alexandra Hagen  2005    313  39.46        1:20.98   
  Elverum Svømming  1:23.82                 
                     
Elise Sveen-Bratvold  2004    267  41.59        1:25.39   
  Elverum Svømming  1:30.02                 
                     
Eldri Myrvold Stener  2005    235  43.24        1:29.12   
  Elverum Svømming  1:40.45                 
                     
Agnes Sundqvist  2005    176  48.97        1:38.15   
  Söderhamns Simsällskap  1:36.59                 
                     
Karin Sadeghi  2005    174  48.09        1:38.41   
  Falu Simsällskap                   
                     
Ida Karlsson  2005    169  45.48        1:39.35   
  Söderhamns Simsällskap  1:40.87                 
                     
 
Gren 1, 100m Ryggsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Sanda fastigheter 
Klass A - Petra Allestad 1:07.03 - 2007 - Wisby SS 
Klass B - Elin Svärd 1:06.35 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Emmy Östling 1:11.32 - 2015 - Falu SS 
Klass D - Paulina Björkbacka 1:15.66 - 2007 - Harnäs Skutskär SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hennie Harviken  2006    247  42.57        1:27.65   
  Elverum Svømming  1:38.99                 
                     
Emelie Runarsson  2006    233  42.70        1:29.38   
  Söderhamns Simsällskap  1:34.67                 
                     
Frida Hagebakken  2006    231  43.18        1:29.61   
  Elverum Svømming  1:37.21                 
                     
Linn Biller  2006    213  44.55        1:32.07   
  Söderhamns Simsällskap                   
                     
Saga Andersson  2006    206  44.43        1:33.03   
  Söderhamns Simsällskap  1:34.86                 
                     
Ida Persson  2006    189  46.91        1:35.75   
  Sim 77 Hofors  1:42.94                 
                     
Hanna Frank  2006    186  47.33        1:36.35   
  Falu Simsällskap  1:40.63                 
                     
Alice Lundin  2007    180  48.22        1:37.33   
  Falu Simsällskap                   
                     
Agnes Allvin  2006    175  46.58        1:38.21   
  Falu Simsällskap                   
                     
10  Märta Karlsson  2007    175  46.75        1:38.31   
  Söderhamns Simsällskap  1:46.02                 
                     
11  Emma Färlin  2006    168  48.41        1:39.61   
  Falu Simsällskap  1:42.63                 
                     
12  Nora Tjugum Amundsen  2006    157  48.91        1:41.82   
  Elverum Svømming  1:52.75                 
                     
13  Emitis Aminiyan  2006    154  52.72        1:42.52   
  Söderhamns Simsällskap                   
                     
14  Isabelle Puhls Sjöstrand  2006    153  48.34        1:42.79   
  Sim 77 Hofors                   
                     
15  Doris von Hofsten  2008    149  50.12        1:43.72   
  Falu Simsällskap  1:46.77                 
                     
16  Emma Mathea Kumula  2007    146  51.12        1:44.41   
  Elverum Svømming  1:38.97                 
                     
17  Olivia Eriksson  2007    146  50.22        1:44.49   
  Falu Simsällskap  1:55.84                 
                     
18  Sara Lönstad-Halvorsen  2007    139  49.05        1:46.01   
  Elverum Svømming                   
                     
19  Ida Puhls Sjöstrand  2008    83  58.57        2:05.78   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Agnes Pettersson  2006              DSQ   
  Köpings Simsällskap  1:35.48                 
                     
Isabella Ihrlund  2007              DSQ   
  Falu Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  17:01 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  21 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  17:09   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Mora Biltvätt 
Klass A - Erik Samuelsson 1:00.26 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF 
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 1:11.07 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Rick Sol  2001    409  31.86        1:05.86   
  Elverum Svømming  1:07.59                 
                     
Edvin Persson  1999              DNS   
  Simsällskapet Mora  1:03.07                 
                     
Geirr Nome  1985              DSQ   
  Elverum Svømming  1:18.01                 
                     
 
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Mora Biltvätt 
Klass A - Erik Samuelsson 1:00.26 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF 
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 1:11.07 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elias Persson  2002    407  31.18        1:05.96   
  Simsällskapet Mora  1:08.37                 
                     
Martin Kregnes Söstuen  2002    306  35.20        1:12.52   
  Elverum Svømming  1:13.19                 
                     
Johan Werkmästar  2002    245  37.33        1:18.09   
  Falu Simsällskap  1:16.22                 
                     
Quintin Bröms  2003              DSQ   
  Simsällskapet Mora  1:29.85                 
                     
 
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Mora Biltvätt 
Klass A - Erik Samuelsson 1:00.26 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF 
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 1:11.07 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Esbjörn Montelius Risberg  2004    167  43.79        1:28.77   
  Falu Simsällskap  1:36.47                 
                     
Erik Sundman  2005    161  45.53        1:29.79   
  Söderhamns Simsällskap  1:35.40                 
                     
Alvin Daniels  2004    155  43.91        1:30.98   
  Rättviks simförening                   
                     
 
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Mora Biltvätt 
Klass A - Erik Samuelsson 1:00.26 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF 
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 1:11.07 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lukas Nilsson  2006    163  41.97        1:29.41   
  Söderhamns Simsällskap  1:30.87                 
                     
Linus von Hofsten  2006    161  44.06        1:29.86   
  Falu Simsällskap  1:33.45                 
                     
Sebastian Svensson  2006    121  47.39        1:38.68   
  Härjedalens Simklubb  1:41.91                 
                     
Frode Montelius Risberg  2007              DSQ   
  Falu Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  17:09 
 
Resultat Gren 3 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 3 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  21 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  17:24   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 3, 50m Frisim Damer Öppen, Försök 
Sponsor: Akademibokhandeln Mora 
Josefin Lindkvist 27.11 - 2008 - Ludvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ingrid Vie  2003  Elverum Svømming            29.36   
Aurora Harviken  2002  Elverum Svømming            29.52   
Eline Söfting Svarstad  2004  Elverum Svømming            29.58   
Jessika Borbos  2001  Falu Simsällskap            30.42   
Anina Fäs  2001  Simsällskapet Mora            30.76   
Elin Jones  2003  Rättviks simförening            31.99   
Alvida Forsman  2004  Köpings Simsällskap            32.57   
Emilia Eriksson  2004  Köpings Simsällskap            32.71   
Elise Sveen-Bratvold  2004  Elverum Svømming            32.82   
10  Elena Mortazavi  2004  Borlänge Simsällskap            33.20   
11  Emilie Alexandra Hagen  2005  Elverum Svømming            33.27   
12  Hanne Rugsveen  2002  Elverum Svømming            33.57   
13  Sara Strömsöe  2006  Falu Simsällskap            33.92   
14  Johanna Engberg  2003  Rättviks simförening            34.47   
15  Maja Ehlin  2002  Köpings Simsällskap            34.64   
16  Hennie Harviken  2006  Elverum Svømming            35.52   
17  Edith Trapp-Östling  2006  Simsällskapet Mora            35.86   
18  Vera Sol  2004  Elverum Svømming            35.90   
19  Emma Färlin  2006  Falu Simsällskap            36.18   
20  Frida Hagebakken  2006  Elverum Svømming            36.25   
21  Alice Bengtsson  2006  Köpings Simsällskap            36.28   
22  Alma Forsman  2007  Köpings Simsällskap            36.39   
23  Anna Sisell  2003  Simsällskapet Mora            36.51   
24  Felicia Eriksson  2006  Köpings Simsällskap            36.62   
25  Linn Biller  2006  Söderhamns Simsällskap            36.67   
26  Olivia Zetterkvist  2006  Köpings Simsällskap            36.90   
27  Saga Andersson  2006  Söderhamns Simsällskap            36.96   
28  Emelie Runarsson  2006  Söderhamns Simsällskap            37.08   
29  Eldri Myrvold Stener  2005  Elverum Svømming            37.33   
30  Agnes Sundqvist  2005  Söderhamns Simsällskap            37.72   
31  Ida Tengvall Williams  2005  Falu Simsällskap            38.00   
32  Agnes Allvin  2006  Falu Simsällskap            38.03   
33  Hanna Frank  2006  Falu Simsällskap            38.10   
34  Carla Karsberg  2007  Falu Simsällskap            38.31   
35  Karin Sadeghi  2005  Falu Simsällskap            38.45   
36  Sara Lönstad-Halvorsen  2007  Elverum Svømming            38.78   
37  Alice Lundin  2007  Falu Simsällskap            38.82   
38  Sofia Lind-Dannberg  2003  Sim 77 Hofors            39.10   
39  Doris von Hofsten  2008  Falu Simsällskap            39.30   
40  Thea Klingberg  2006  Falu Simsällskap            39.35   
41  Märta Karlsson  2007  Söderhamns Simsällskap            39.47   
42  Emma Mathea Kumula  2007  Elverum Svømming            39.59   
43  Evelina Lemon  2006  Borlänge Simsällskap            39.70   
44  Tindra Ahlgren  2006  Simsällskapet Mora            40.49   
45  Marie Pavlovska  2007  Söderhamns Simsällskap            40.66   
46  Maja Nyström  2007  Falu Simsällskap            41.02   
47  Olivia Eriksson  2007  Falu Simsällskap            41.41   
48  Emitis Aminiyan  2006  Söderhamns Simsällskap            42.52   
49  Nora Tjugum Amundsen  2006  Elverum Svømming            42.70   
50  Ida Karlsson  2005  Söderhamns Simsällskap            42.90   
51  Elda Boberg  2001  Rättviks simförening            43.31   
52  Lovisa Morén  2006  Falu Simsällskap            44.01   
53  Lovis Mikaelsson Blomström  2007  Borlänge Simsällskap            45.35   
54  Meja Hansson  2007  Falu Simsällskap            45.69   
55  Kristine Sokac  2004  Elverum Svømming            45.79   
56  Agnes Abela  2006  Falu Simsällskap            46.13   
57  Mathilda Udd  2005  Borlänge Simsällskap            47.41   
58  Alice Tägtström  2006  Borlänge Simsällskap            48.72   
Carolin Zetterberg  2006  Falu Simsällskap            DSQ   
Emma Mattsson  2005  Köpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  17:24 
 
Resultat Gren 3 (Semifinaler) - Officiell
Resultat Gren 3 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  09:33   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 3, 50m Frisim Damer Öppen, Semifinaler 
Sponsor: Akademibokhandeln Mora 
Josefin Lindkvist 27.11 - 2008 - Ludvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Eline Söfting Svarstad  2004  Elverum Svømming            29.97   
Ingrid Vie  2003  Elverum Svømming            29.97   
Jessika Borbos  2001  Falu Simsällskap            30.27   
Aurora Harviken  2002  Elverum Svømming            30.75   
Anina Fäs  2001  Simsällskapet Mora            30.93   
Alvida Forsman  2004  Köpings Simsällskap            31.84   
Elise Sveen-Bratvold  2004  Elverum Svømming            32.55   
Elin Jones  2003  Rättviks simförening            32.85   
Emilia Eriksson  2004  Köpings Simsällskap            33.07   
10  Hanne Rugsveen  2002  Elverum Svømming            33.09   
11  Emilie Alexandra Hagen  2005  Elverum Svømming            33.63   
12  Elena Mortazavi  2004  Borlänge Simsällskap            33.87   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  09:33 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  15:25   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 3, 50m Frisim Damer Öppen, Finaler 
Sponsor: Akademibokhandeln Mora 
Josefin Lindkvist 27.11 - 2008 - Ludvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Eline Söfting Svarstad  2004  Elverum Svømming            29.16   
Jessika Borbos  2001  Falu Simsällskap            29.17   
Ingrid Vie  2003  Elverum Svømming            29.29   
Aurora Harviken  2002  Elverum Svømming            30.36   
Anina Fäs  2001  Simsällskapet Mora            30.56   
Elise Sveen-Bratvold  2004  Elverum Svømming            32.50   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  15:25 
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 4 (Försök) - Officiell 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  21 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  17:29   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 4, 50m Frisim Herrar Öppen, Försök 
Sponsor: Mora Chinahouse 
Per Johansson 22.75 - 1986 - Borlänge SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora            25.93   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap            27.30   
Rick Sol  2001  Elverum Svømming            27.89   
Geirr Nome  1985  Elverum Svømming            28.47   
Martin Kregnes Söstuen  2002  Elverum Svømming            28.60   
Johan Werkmästar  2002  Falu Simsällskap            30.02   
Quintin Bröms  2003  Simsällskapet Mora            32.00   
Alvin Daniels  2004  Rättviks simförening            32.01   
Erik Sundman  2005  Söderhamns Simsällskap            34.43   
10  Esbjörn Montelius Risberg  2004  Falu Simsällskap            34.54   
11  Lukas Nilsson  2006  Söderhamns Simsällskap            35.29   
12  Endre Stenbakken Andersen  2004  Elverum Svømming            36.13   
13  Linus von Hofsten  2006  Falu Simsällskap            37.00   
14  Joel Wahlqvist  2006  Falu Simsällskap            38.58   
15  Gustav Bondensson  2007  Falu Simsällskap            40.28   
16  Frode Montelius Risberg  2007  Falu Simsällskap            40.35   
17  Max Wadsten  2006  Rättviks simförening            40.89   
18  Axel Haglund  2007  Borlänge Simsällskap            41.36   
19  Oscar Glad  2007  Simsällskapet Mora            42.56   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  17:29 
 
Resultat Gren 4 (Semifinaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Semifinaler) - Officiell 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  09:37   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 4, 50m Frisim Herrar Öppen, Semifinaler 
Sponsor: Mora Chinahouse 
Per Johansson 22.75 - 1986 - Borlänge SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora            28.05   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap            28.57   
Rick Sol  2001  Elverum Svømming            29.06   
Martin Kregnes Söstuen  2002  Elverum Svømming            29.54   
Geirr Nome  1985  Elverum Svømming            30.43   
Johan Werkmästar  2002  Falu Simsällskap            31.68   
Alvin Daniels  2004  Rättviks simförening            33.59   
Esbjörn Montelius Risberg  2004  Falu Simsällskap            34.26   
Erik Sundman  2005  Söderhamns Simsällskap            34.50   
10  Lukas Nilsson  2006  Söderhamns Simsällskap            34.99   
11  Endre Stenbakken Andersen  2004  Elverum Svømming            36.66   
Quintin Bröms  2003  Simsällskapet Mora            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  09:37 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  15:29   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 4, 50m Frisim Herrar Öppen, Finaler 
Sponsor: Mora Chinahouse 
Per Johansson 22.75 - 1986 - Borlänge SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora            25.78   
Rick Sol  2001  Elverum Svømming            26.47   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap            27.40   
Geirr Nome  1985  Elverum Svømming            28.49   
Martin Kregnes Söstuen  2002  Elverum Svømming            28.53   
Johan Werkmästar  2002  Falu Simsällskap            30.01   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  15:29 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  21 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  17:44   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Kungshaga Hotell 
Klass A - Mia Brodén 1:05.82 - 2001 - Falu SS 
Klass B - Mia Brodén 1:04.46 - 1998 - Falu SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Anina Fäs  2001    347  35.21        1:17.71   
  Simsällskapet Mora  1:14.81                 
                     
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Kungshaga Hotell 
Klass A - Mia Brodén 1:05.82 - 2001 - Falu SS 
Klass B - Mia Brodén 1:04.46 - 1998 - Falu SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Femke van Zonneveld  2002    371  35.94        1:15.94   
  Simsällskapet Mora  1:16.04                 
                     
Ingrid Vie  2003    283  38.46        1:23.14   
  Elverum Svømming  1:16.27                 
                     
Hanne Rugsveen  2002    179  43.37        1:36.72   
  Elverum Svømming  1:36.89                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  17:44 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  21 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  17:49   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Akademibokhandeln Mora 
Klass A - Sebastian Persson 57.29 - 2007 - Karlstads SS 
Klass B - Joakim Hvalgren 1:00.31 - 2009 - Södertörns SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Rick Sol  2001    391  30.23        1:05.75   
  Elverum Svømming  1:04.61                 
                     
Geirr Nome  1985    167  38.57        1:27.19   
  Elverum Svømming  1:25.75                 
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Akademibokhandeln Mora 
Klass A - Sebastian Persson 57.29 - 2007 - Karlstads SS 
Klass B - Joakim Hvalgren 1:00.31 - 2009 - Södertörns SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elias Persson  2002    428  28.57        1:03.77   
  Simsällskapet Mora  1:03.11                 
                     
Martin Kregnes Söstuen  2002    252  36.70        1:16.02   
  Elverum Svømming  1:11.37                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  17:49 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  21 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  18:00   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Flickor, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Mora Däck & Fälg 
Klass C - Ylva Hoffart 32.99 - 2015 - Bærumsvømmerne 
Klass D - Hanna Orre 33.35 - 2007 - Hedemora SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Nea Hjortsberg  2004    484          31.05  13-14 Åldersgrupp Rekord 
  Södertörns Simsällskap  30.16                 
Eline Söfting Svarstad  2004    380          33.64   
  Elverum Svømming  32.33                 
Alvida Forsman  2004    339          34.96   
  Köpings Simsällskap  35.15                 
Elise Sveen-Bratvold  2004    262          38.08   
  Elverum Svømming  36.95                 
Elena Mortazavi  2004    260          38.19   
  Borlänge Simsällskap  39.99                 
Emilie Alexandra Hagen  2005    249          38.74   
  Elverum Svømming  40.00                 
Eldri Myrvold Stener  2005    206          41.27   
  Elverum Svømming  46.62                 
Emilia Eriksson  2004    188          42.54   
  Köpings Simsällskap  36.97                 
Vera Sol  2004    158          45.04   
  Elverum Svømming  42.48                 
10  Emma Mattsson  2005    101          52.27   
  Köpings Simsällskap  48.17                 
11  Ida Karlsson  2005    98          52.81   
  Söderhamns Simsällskap  50.80                 
Agnes Sundqvist  2005              DSQ   
  Söderhamns Simsällskap  45.00                 
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Flickor, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Mora Däck & Fälg 
Klass C - Ylva Hoffart 32.99 - 2015 - Bærumsvømmerne 
Klass D - Hanna Orre 33.35 - 2007 - Hedemora SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hennie Harviken  2006    241          39.14   
  Elverum Svømming  40.32                 
Sara Strömsöe  2006    225          40.08   
  Falu Simsällskap  40.78                 
Saga Andersson  2006    211          40.91   
  Söderhamns Simsällskap  41.10                 
Alma Forsman  2007    196          41.92   
  Köpings Simsällskap  41.32                 
Hanna Frank  2006    192          42.26   
  Falu Simsällskap  44.56                 
Alice Bengtsson  2006    187          42.60   
  Köpings Simsällskap                   
Edith Trapp-Östling  2006    187          42.63   
  Simsällskapet Mora  45.47                 
Frida Hagebakken  2006    174          43.62   
  Elverum Svømming  43.85                 
Carla Karsberg  2007    158          45.07   
  Falu Simsällskap  48.78                 
10  Emelie Runarsson  2006    157          45.10   
  Söderhamns Simsällskap  45.34                 
11  Emma Mathea Kumula  2007    156          45.24   
  Elverum Svømming  44.77                 
12  Agnes Allvin  2006    152          45.59   
  Falu Simsällskap                   
13  Agnes Pettersson  2006    145          46.31   
  Köpings Simsällskap                   
14  Emma Färlin  2006    136          47.33   
  Falu Simsällskap  44.68                 
15  Olivia Zetterkvist  2006    104          51.72   
  Köpings Simsällskap  48.15                 
16  Alice Lundin  2007    100          52.42   
  Falu Simsällskap  54.86                 
17  Sara Lönstad-Halvorsen  2007    92          53.91   
  Elverum Svømming  1:07.39                 
18  Märta Karlsson  2007    88          54.65   
  Söderhamns Simsällskap  49.83                 
19  Marie Pavlovska  2007    84          55.54   
  Söderhamns Simsällskap                   
20  Evelina Lemon  2006    75          57.60   
  Borlänge Simsällskap  47.67                 
Emitis Aminiyan  2006              DNS   
  Söderhamns Simsällskap                   
Felicia Eriksson  2006              DSQ   
  Köpings Simsällskap  48.60                 
Lovisa Morén  2006              DSQ   
  Falu Simsällskap                   
Matilda Jonsson  2006              DSQ   
  Härjedalens Simklubb  56.65                 
Nora Tjugum Amundsen  2006              DSQ   
  Elverum Svømming  51.77                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  18:00 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  21 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  18:04   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Pojkar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Mattsons Bygg & Järn 
Klass C - Elias Persson 29.24 - 2016 - SS Mora 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 33.00 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Daniel Ruijs  2004    350          30.93   
  Borlänge Simsällskap  30.67                 
Alvin Daniels  2004    183          38.33   
  Rättviks simförening  36.70                 
Endre Stenbakken Andersen  2004    136          42.35   
  Elverum Svømming  41.78                 
Erik Sundman  2005    126          43.45   
  Söderhamns Simsällskap  44.60                 
Esbjörn Montelius Risberg  2004              DSQ   
  Falu Simsällskap  48.64                 
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Pojkar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Mattsons Bygg & Järn 
Klass C - Elias Persson 29.24 - 2016 - SS Mora 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 33.00 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lukas Nilsson  2006    125          43.55   
  Söderhamns Simsällskap  42.86                 
Linus von Hofsten  2006    111          45.36   
  Falu Simsällskap  43.21                 
Joel Wahlqvist  2006    101          46.78   
  Falu Simsällskap  52.94                 
Sebastian Svensson  2006    80          50.45   
  Härjedalens Simklubb  48.64                 
Frode Montelius Risberg  2007    58          56.23   
  Falu Simsällskap                   
Oscar Glad  2007    43          1:02.07   
  Simsällskapet Mora                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  18:04 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  21 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  18:24   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Varsego Present 
Klass A - Amanda Persson 37.55 - 2013 - Filipstads SK 
Klass B - Hanna Tinnerholm 35.95 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Hilda Sander 38.78 - 2016 - Falu SS 
Klass D - Linnéa Englund 39.77 - 2014 - Deje SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jessika Borbos  2001    328          41.51   
  Falu Simsällskap  40.48                 
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Varsego Present 
Klass A - Amanda Persson 37.55 - 2013 - Filipstads SK 
Klass B - Hanna Tinnerholm 35.95 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Hilda Sander 38.78 - 2016 - Falu SS 
Klass D - Linnéa Englund 39.77 - 2014 - Deje SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Aurora Harviken  2002    360          40.25   
  Elverum Svømming  40.15                 
Maja Ehlin  2002    284          43.57   
  Köpings Simsällskap  41.18                 
Nora Liljegren  2003    270          44.27   
  Leksands Simförening  43.68                 
Johanna Engberg  2003    260          44.82   
  Rättviks simförening  45.09                 
Ingrid Vie  2003    260          44.87   
  Elverum Svømming  44.76                 
Anna Sisell  2003    232          46.59   
  Simsällskapet Mora  45.30                 
Elin Jones  2003    229          46.79   
  Rättviks simförening  45.93                 
Hanne Rugsveen  2002    190          49.79   
  Elverum Svømming  46.19                 
Sofia Lind-Dannberg  2003    170          51.60   
  Sim 77 Hofors  51.31                 
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Varsego Present 
Klass A - Amanda Persson 37.55 - 2013 - Filipstads SK 
Klass B - Hanna Tinnerholm 35.95 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Hilda Sander 38.78 - 2016 - Falu SS 
Klass D - Linnéa Englund 39.77 - 2014 - Deje SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alvida Forsman  2004    376          39.67   
  Köpings Simsällskap  38.51                 
Eline Söfting Svarstad  2004    364          40.08   
  Elverum Svømming  38.64                 
Eldri Myrvold Stener  2005    281          43.71   
  Elverum Svømming  46.28                 
Emilia Eriksson  2004    275          44.03   
  Köpings Simsällskap  47.64                 
Elise Sveen-Bratvold  2004    272          44.19   
  Elverum Svømming  44.11                 
Emilie Alexandra Hagen  2005    244          45.80   
  Elverum Svømming  45.01                 
Agnes Sundqvist  2005    240          46.04   
  Söderhamns Simsällskap  45.49                 
Elena Mortazavi  2004    229          46.80   
  Borlänge Simsällskap  50.23                 
Vera Sol  2004    221          47.32   
  Elverum Svømming  50.01                 
10  Karin Sadeghi  2005    219          47.47   
  Falu Simsällskap                   
11  Ida Karlsson  2005    183          50.44   
  Söderhamns Simsällskap  49.23                 
12  Ida Tengvall Williams  2005    169          51.75   
  Falu Simsällskap  53.40                 
13  Emma Mattsson  2005    146          54.38   
  Köpings Simsällskap  57.21                 
14  Kristine Sokac  2004    119          58.16   
  Elverum Svømming                   
15  Mathilda Udd  2005    97          1:02.32   
  Borlänge Simsällskap                   
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Varsego Present 
Klass A - Amanda Persson 37.55 - 2013 - Filipstads SK 
Klass B - Hanna Tinnerholm 35.95 - 2014 - Falu SS 
Klass C - Hilda Sander 38.78 - 2016 - Falu SS 
Klass D - Linnéa Englund 39.77 - 2014 - Deje SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hennie Harviken  2006    307          42.45   
  Elverum Svømming  42.92                 
Edith Trapp-Östling  2006    254          45.17   
  Simsällskapet Mora  45.47                 
Felicia Eriksson  2006    232          46.57   
  Köpings Simsällskap  45.95                 
Sara Strömsöe  2006    227          46.94   
  Falu Simsällskap  44.84                 
Agnes Pettersson  2006    224          47.12   
  Köpings Simsällskap  45.79                 
Ida Persson  2006    216          47.66   
  Sim 77 Hofors  51.92                 
Maja Nyström  2007    214          47.83   
  Falu Simsällskap                   
Alma Forsman  2007    200          48.90   
  Köpings Simsällskap  50.26                 
Saga Andersson  2006    200          48.92   
  Söderhamns Simsällskap  46.53                 
10  Emma Färlin  2006    195          49.33   
  Falu Simsällskap  49.45                 
11  Märta Karlsson  2007    195          49.38   
  Söderhamns Simsällskap  48.25                 
12  Matilda Jonsson  2006    180          50.69   
  Härjedalens Simklubb  49.94                 
13  Emelie Runarsson  2006    178          50.82   
  Söderhamns Simsällskap  49.94                 
14  Doris von Hofsten  2008    172          51.40   
  Falu Simsällskap  51.14                 
15  Linn Biller  2006    165          52.19   
  Söderhamns Simsällskap  51.28                 
16  Olivia Zetterkvist  2006    161          52.59   
  Köpings Simsällskap  50.35                 
17  Alice Bengtsson  2006    158          52.89   
  Köpings Simsällskap  52.95                 
18  Sara Lönstad-Halvorsen  2007    158          52.92   
  Elverum Svømming  53.19                 
19  Isabelle Puhls Sjöstrand  2006    157          52.99   
  Sim 77 Hofors                   
20  Carla Karsberg  2007    157          53.01   
  Falu Simsällskap  53.23                 
21  Marie Pavlovska  2007    152          53.56   
  Söderhamns Simsällskap                   
22  Olivia Eriksson  2007    145          54.44   
  Falu Simsällskap  58.18                 
23  Tindra Ahlgren  2006    142          54.84   
  Simsällskapet Mora                   
24  Ida Puhls Sjöstrand  2008    129          56.55   
  Sim 77 Hofors                   
25  Carolin Zetterberg  2006    125          57.14   
  Falu Simsällskap  1:00.61                 
26  Hanna Frank  2006    123          57.57   
  Falu Simsällskap  55.87                 
27  Vera Kling  2006    121          57.75   
  Sim 77 Hofors  59.93                 
28  Isabella Ihrlund  2007    115          58.85   
  Falu Simsällskap                   
29  Emitis Aminiyan  2006    105          1:00.55   
  Söderhamns Simsällskap  58.10                 
30  Agnes Abela  2006    105          1:00.62   
  Falu Simsällskap  1:06.28                 
31  Alice Lundin  2007    101          1:01.38   
  Falu Simsällskap  1:06.56                 
32  Meja Hansson  2007    96          1:02.36   
  Falu Simsällskap  1:03.41                 
33  Alice Tägtström  2006    85          1:05.10   
  Borlänge Simsällskap  59.44                 
Agnes Allvin  2006              DSQ   
  Falu Simsällskap  50.03                 
Josefin Zetterberg  2008              DSQ   
  Falu Simsällskap  59.52                 
Lovis Mikaelsson Blomström  2007              DSQ   
  Borlänge Simsällskap  53.37                 
Lovisa Morén  2006              DSQ   
  Falu Simsällskap  1:00.78                 
Thea Klingberg  2006              DSQ   
  Falu Simsällskap  52.45                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  18:24 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  21 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  18:31   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Mora Bygg AB 
Klass A - Marcus Åberg 31.46 - 2013 - SK Ägir 
Klass B - Elias Persson 32.27 - 2017 - SS Mora 
Klass C - Elias Persson 33.75 - 2016 - SS Mora 
Klass D - Elias Persson 38.42 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Rick Sol  2001    439          33.22   
  Elverum Svømming  33.10                 
Geirr Nome  1985    309          37.32   
  Elverum Svømming  37.11                 
Edvin Persson  1999              DNS   
  Simsällskapet Mora  31.03                 
 
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Mora Bygg AB 
Klass A - Marcus Åberg 31.46 - 2013 - SK Ägir 
Klass B - Elias Persson 32.27 - 2017 - SS Mora 
Klass C - Elias Persson 33.75 - 2016 - SS Mora 
Klass D - Elias Persson 38.42 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elias Persson  2002    566          30.52  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Simsällskapet Mora  30.78                 
Martin Kregnes Söstuen  2002    260          39.55   
  Elverum Svømming  39.00                 
Quintin Bröms  2003    234          40.94   
  Simsällskapet Mora  40.06                 
Johan Werkmästar  2002    175          45.07   
  Falu Simsällskap  46.98                 
 
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Mora Bygg AB 
Klass A - Marcus Åberg 31.46 - 2013 - SK Ägir 
Klass B - Elias Persson 32.27 - 2017 - SS Mora 
Klass C - Elias Persson 33.75 - 2016 - SS Mora 
Klass D - Elias Persson 38.42 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Daniel Ruijs  2004    415          33.84   
  Borlänge Simsällskap  33.93                 
Erik Sundman  2005    193          43.66   
  Söderhamns Simsällskap  43.76                 
Alvin Daniels  2004    173          45.25   
  Rättviks simförening  44.20                 
Endre Stenbakken Andersen  2004    152          47.22   
  Elverum Svømming  49.36                 
Esbjörn Montelius Risberg  2004    152          47.27   
  Falu Simsällskap  49.36                 
 
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Mora Bygg AB 
Klass A - Marcus Åberg 31.46 - 2013 - SK Ägir 
Klass B - Elias Persson 32.27 - 2017 - SS Mora 
Klass C - Elias Persson 33.75 - 2016 - SS Mora 
Klass D - Elias Persson 38.42 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Linus von Hofsten  2006    141          48.40   
  Falu Simsällskap  47.73                 
Sebastian Svensson  2006    119          51.21   
  Härjedalens Simklubb  49.92                 
Lukas Nilsson  2006    113          52.09   
  Söderhamns Simsällskap  48.71                 
Frode Montelius Risberg  2007    81          58.18   
  Falu Simsällskap  1:01.68                 
Joel Wahlqvist  2006    74          1:00.05   
  Falu Simsällskap  59.98                 
Gustav Bondensson  2007    70          1:01.26   
  Falu Simsällskap  59.77                 
Max Wadsten  2006    65          1:02.52   
  Rättviks simförening                   
Axel Haglund  2007              DSQ   
  Borlänge Simsällskap                   
Oscar Glad  2007              DSQ   
  Simsällskapet Mora  57.13                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  21 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  18:31 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  09:23   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 11, 100m Frisim Damer, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Byrackebo 
Klass A - Therese Mattsson 59.27 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 58.96 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Mia Brodén 1:01.70 - 1997 - Falu SS 
Klass D - Pauline Korssell 1:06.78 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Anina Fäs  2001    448  31.72        1:06.50   
  Simsällskapet Mora  1:06.77                 
                     
Jessika Borbos  2001    440  31.56        1:06.89   
  Falu Simsällskap  1:03.85                 
                     
Elda Boberg  2001    220  40.98        1:24.23   
  Rättviks simförening  1:18.71                 
                     
 
Gren 11, 100m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Byrackebo 
Klass A - Therese Mattsson 59.27 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 58.96 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Mia Brodén 1:01.70 - 1997 - Falu SS 
Klass D - Pauline Korssell 1:06.78 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ingrid Vie  2003    493  31.00        1:04.44   
  Elverum Svømming  1:01.62                 
                     
Femke van Zonneveld  2002    422  33.04        1:07.82   
  Simsällskapet Mora  1:08.45                 
                     
Aurora Harviken  2002    391  33.53        1:09.62   
  Elverum Svømming  1:10.42                 
                     
Hanne Rugsveen  2002    312  35.43        1:15.05   
  Elverum Svømming  1:14.82                 
                     
Maja Ehlin  2002    296  36.04        1:16.32   
  Köpings Simsällskap  1:14.96                 
                     
Elin Jones  2003    270  37.68        1:18.69   
  Rättviks simförening  1:15.71                 
                     
Johanna Engberg  2003    241  40.57        1:21.75   
  Rättviks simförening  1:21.47                 
                     
Sofia Lind-Dannberg  2003    196  40.86        1:27.58   
  Sim 77 Hofors  1:27.52                 
                     
 
Gren 11, 100m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Byrackebo 
Klass A - Therese Mattsson 59.27 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 58.96 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Mia Brodén 1:01.70 - 1997 - Falu SS 
Klass D - Pauline Korssell 1:06.78 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Nea Hjortsberg  2004    534  30.89        1:02.72   
  Södertörns Simsällskap  1:01.83                 
                     
Eline Söfting Svarstad  2004    429  31.92        1:07.45   
  Elverum Svømming  1:07.14                 
                     
Emilie Alexandra Hagen  2005    345  34.34        1:12.52   
  Elverum Svømming  1:11.27                 
                     
Elise Sveen-Bratvold  2004    337  35.50        1:13.15   
  Elverum Svømming  1:14.37                 
                     
Emilia Eriksson  2004    329  34.75        1:13.71   
  Köpings Simsällskap  1:14.01                 
                     
Elena Mortazavi  2004    322  34.57        1:14.23   
  Borlänge Simsällskap  1:16.33                 
                     
Vera Sol  2004    265  37.52        1:19.20   
  Elverum Svømming  1:22.55                 
                     
Eldri Myrvold Stener  2005    235  39.06        1:22.44   
  Elverum Svømming  1:27.47                 
                     
Emma Mattsson  2005    218  41.31        1:24.57   
  Köpings Simsällskap  1:26.14                 
                     
10  Agnes Sundqvist  2005    197  41.95        1:27.41   
  Söderhamns Simsällskap  1:26.91                 
                     
11  Ida Tengvall Williams  2005    197  41.19        1:27.44   
  Falu Simsällskap                   
                     
12  Ida Karlsson  2005    169  42.43        1:32.04   
  Söderhamns Simsällskap  1:30.21                 
                     
13  Kristine Sokac  2004    110  50.38        1:46.19   
  Elverum Svømming                   
                     
 
Gren 11, 100m Frisim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Byrackebo 
Klass A - Therese Mattsson 59.27 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 58.96 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Mia Brodén 1:01.70 - 1997 - Falu SS 
Klass D - Pauline Korssell 1:06.78 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hennie Harviken  2006    287  36.79        1:17.11   
  Elverum Svømming  1:21.80                 
                     
Sara Strömsöe  2006    282  36.93        1:17.63   
  Falu Simsällskap  1:16.21                 
                     
Alma Forsman  2007    268  38.25        1:18.94   
  Köpings Simsällskap  1:22.15                 
                     
Agnes Pettersson  2006    260  37.18        1:19.68   
  Köpings Simsällskap  1:24.95                 
                     
Edith Trapp-Östling  2006    260  37.76        1:19.68   
  Simsällskapet Mora  1:31.25                 
                     
Olivia Zetterkvist  2006    249  39.79        1:20.84   
  Köpings Simsällskap  1:29.91                 
                     
Alice Bengtsson  2006    246  39.03        1:21.16   
  Köpings Simsällskap  1:31.66                 
                     
Emma Färlin  2006    241  37.84        1:21.76   
  Falu Simsällskap  1:21.58                 
                     
Saga Andersson  2006    237  38.72        1:22.17   
  Söderhamns Simsällskap  1:18.86                 
                     
10  Emelie Runarsson  2006    232  38.54        1:22.81   
  Söderhamns Simsällskap  1:22.82                 
                     
11  Felicia Eriksson  2006    222  39.34        1:24.04   
  Köpings Simsällskap  1:23.68                 
                     
12  Frida Hagebakken  2006    221  39.04        1:24.16   
  Elverum Svømming  1:28.28                 
                     
13  Agnes Allvin  2006    219  39.88        1:24.34   
  Falu Simsällskap  1:28.97                 
                     
14  Linn Biller  2006    212  39.67        1:25.28   
  Söderhamns Simsällskap  1:26.56                 
                     
15  Hanna Frank  2006    210  40.84        1:25.58   
  Falu Simsällskap  1:29.45                 
                     
16  Ida Persson  2006    203  41.44        1:26.50   
  Sim 77 Hofors  1:34.03                 
                     
17  Isabella Ihrlund  2007    197  41.72        1:27.35   
  Falu Simsällskap                   
                     
18  Alice Lundin  2007    190  41.65        1:28.55   
  Falu Simsällskap  1:32.10                 
                     
19  Doris von Hofsten  2008    187  42.37        1:28.93   
  Falu Simsällskap  1:36.12                 
                     
20  Thea Klingberg  2006    186  41.88        1:29.14   
  Falu Simsällskap                   
                     
21  Vera Kling  2006    185  41.81        1:29.25   
  Sim 77 Hofors  1:33.87                 
                     
22  Carolin Zetterberg  2006    183  40.98        1:29.60   
  Falu Simsällskap                   
                     
23  Emma Mathea Kumula  2007    181  44.05        1:29.94   
  Elverum Svømming  1:37.54                 
                     
24  Matilda Jonsson  2006    176  41.63        1:30.79   
  Härjedalens Simklubb  1:31.33                 
                     
25  Sara Lönstad-Halvorsen  2007    175  44.37        1:30.89   
  Elverum Svømming  1:43.80                 
                     
26  Marie Pavlovska  2007    166  43.07        1:32.54   
  Söderhamns Simsällskap                   
                     
27  Evelina Lemon  2006    163  43.27        1:33.09   
  Borlänge Simsällskap  1:27.80                 
                     
28  Isabelle Puhls Sjöstrand  2006    161  43.80        1:33.57   
  Sim 77 Hofors                   
                     
29  Carla Karsberg  2007    158  45.40        1:34.00   
  Falu Simsällskap  1:37.04                 
                     
30  Nora Tjugum Amundsen  2006    157  43.53        1:34.27   
  Elverum Svømming  1:34.99                 
                     
31  Olivia Eriksson  2007    157  45.46        1:34.35   
  Falu Simsällskap  1:39.91                 
                     
32  Emitis Aminiyan  2006    145  43.93        1:36.86   
  Söderhamns Simsällskap  1:35.55                 
                     
33  Josefin Zetterberg  2008    144  44.56        1:37.03   
  Falu Simsällskap                   
                     
34  Meja Hansson  2007    138  46.28        1:38.42   
  Falu Simsällskap                   
                     
35  Agnes Abela  2006    132  47.17        1:39.83   
  Falu Simsällskap                   
                     
36  Lovisa Morén  2006    125  49.13        1:41.62   
  Falu Simsällskap                   
                     
37  Ida Puhls Sjöstrand  2008    121  46.66        1:42.72   
  Sim 77 Hofors                   
                     
38  Lovis Mikaelsson Blomström  2007    111  47.56        1:45.84   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
39  Alice Tägtström  2006    106  49.05        1:47.29   
  Borlänge Simsällskap  1:38.85                 
                     
Märta Karlsson  2007              DSQ   
  Söderhamns Simsällskap  1:28.60                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  09:23 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  09:30   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Mora chinahouse 
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS 
Klass B - Joakim Hvalgren 54.46 - 2009 - Södertörns SS 
Klass C - Joakim Hvalgren 57.19 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 1:03.78 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Rick Sol  2001    468  28.40        57.87   
  Elverum Svømming  57.55                 
                     
Geirr Nome  1985    337  30.18        1:04.56   
  Elverum Svømming  1:04.99                 
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Mora chinahouse 
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS 
Klass B - Joakim Hvalgren 54.46 - 2009 - Södertörns SS 
Klass C - Joakim Hvalgren 57.19 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 1:03.78 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elias Persson  2002    460  27.20        58.18   
  Simsällskapet Mora  59.70                 
                     
Martin Kregnes Söstuen  2002    347  31.05        1:03.91   
  Elverum Svømming  1:00.91                 
                     
Johan Werkmästar  2002    310  31.07        1:06.39   
  Falu Simsällskap  1:06.21                 
                     
Quintin Bröms  2003    243  34.83        1:11.98   
  Simsällskapet Mora  1:11.42                 
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Mora chinahouse 
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS 
Klass B - Joakim Hvalgren 54.46 - 2009 - Södertörns SS 
Klass C - Joakim Hvalgren 57.19 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 1:03.78 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Daniel Ruijs  2004    339  30.76        1:04.40   
  Borlänge Simsällskap  1:03.13                 
                     
Esbjörn Montelius Risberg  2004    226  35.62        1:13.74   
  Falu Simsällskap  1:20.83                 
                     
Alvin Daniels  2004    205  36.20        1:16.18   
  Rättviks simförening  1:23.66                 
                     
Erik Sundman  2005    197  37.80        1:17.17   
  Söderhamns Simsällskap  1:20.04                 
                     
Endre Stenbakken Andersen  2004    171  37.03        1:20.92   
  Elverum Svømming  1:19.65                 
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Mora chinahouse 
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS 
Klass B - Joakim Hvalgren 54.46 - 2009 - Södertörns SS 
Klass C - Joakim Hvalgren 57.19 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 1:03.78 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Linus von Hofsten  2006    190  37.52        1:18.11   
  Falu Simsällskap  1:18.17                 
                     
Lukas Nilsson  2006    163  38.19        1:22.26   
  Söderhamns Simsällskap  1:20.41                 
                     
Sebastian Svensson  2006    144  40.61        1:25.65   
  Härjedalens Simklubb  1:24.62                 
                     
Joel Wahlqvist  2006    131  42.48        1:28.43   
  Falu Simsällskap  1:28.35                 
                     
Frode Montelius Risberg  2007    124  42.57        1:30.03   
  Falu Simsällskap  1:29.83                 
                     
Max Wadsten  2006    102  46.04        1:35.96   
  Rättviks simförening                   
                     
Oscar Glad  2007    78  50.04        1:45.09   
  Simsällskapet Mora  1:44.33                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  09:30 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  10:15   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Mattsons Bygg & Järn 
Klass A - Jeanette Engzell 1:12.11 - 2006 - Falu SS 
Klass B - Louise Mikiasson 1:15.58 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Amanda Hovlind 1:17.58 - 1997 - Södertörn SS 
Klass D - Amanda Johansson 1:24.95 - 2017 - Deje SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Anina Fäs  2001    334  42.20        1:29.87   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Mattsons Bygg & Järn 
Klass A - Jeanette Engzell 1:12.11 - 2006 - Falu SS 
Klass B - Louise Mikiasson 1:15.58 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Amanda Hovlind 1:17.58 - 1997 - Södertörn SS 
Klass D - Amanda Johansson 1:24.95 - 2017 - Deje SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ingrid Vie  2003    273  46.68        1:36.05   
  Elverum Svømming  1:37.18                 
                     
Nora Liljegren  2003    254  45.98        1:38.44   
  Leksands Simförening  1:36.96                 
                     
Johanna Engberg  2003    245  47.48        1:39.62   
  Rättviks simförening  1:39.31                 
                     
Elin Jones  2003    234  48.72        1:41.13   
  Rättviks simförening  1:46.07                 
                     
Sofia Lind-Dannberg  2003    160  53.00        1:54.85   
  Sim 77 Hofors  1:52.33                 
                     
Hanne Rugsveen  2002              DSQ   
  Elverum Svømming  1:48.67                 
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Mattsons Bygg & Järn 
Klass A - Jeanette Engzell 1:12.11 - 2006 - Falu SS 
Klass B - Louise Mikiasson 1:15.58 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Amanda Hovlind 1:17.58 - 1997 - Södertörn SS 
Klass D - Amanda Johansson 1:24.95 - 2017 - Deje SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alvida Forsman  2004    387  40.10        1:25.52   
  Köpings Simsällskap  1:23.50                 
                     
Elise Sveen-Bratvold  2004    297  44.69        1:33.46   
  Elverum Svømming  1:31.63                 
                     
Eline Söfting Svarstad  2004    293  44.08        1:33.79   
  Elverum Svømming  1:30.73                 
                     
Eldri Myrvold Stener  2005    266  45.86        1:36.85   
  Elverum Svømming  1:42.07                 
                     
Emilia Eriksson  2004    250  47.11        1:38.99   
  Köpings Simsällskap  1:36.46                 
                     
Vera Sol  2004    219  49.00        1:43.36   
  Elverum Svømming  1:46.76                 
                     
Karin Sadeghi  2005    217  48.11        1:43.68   
  Falu Simsällskap                   
                     
Agnes Sundqvist  2005    208  49.62        1:45.17   
  Söderhamns Simsällskap  1:46.44                 
                     
Elena Mortazavi  2004    197  48.27        1:47.05   
  Borlänge Simsällskap  1:52.36                 
                     
10  Ida Karlsson  2005    177  51.85        1:51.05   
  Söderhamns Simsällskap  1:51.72                 
                     
11  Kristine Sokac  2004    112  1:00.44        2:09.12   
  Elverum Svømming                   
                     
Emilie Alexandra Hagen  2005              DSQ   
  Elverum Svømming  1:36.55                 
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Mattsons Bygg & Järn 
Klass A - Jeanette Engzell 1:12.11 - 2006 - Falu SS 
Klass B - Louise Mikiasson 1:15.58 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Amanda Hovlind 1:17.58 - 1997 - Södertörn SS 
Klass D - Amanda Johansson 1:24.95 - 2017 - Deje SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hennie Harviken  2006    276  45.31        1:35.67   
  Elverum Svømming  1:35.63                 
                     
Edith Trapp-Östling  2006    257  45.92        1:38.01   
  Simsällskapet Mora  1:53.34                 
                     
Felicia Eriksson  2006    249  46.43        1:39.01   
  Köpings Simsällskap  1:44.40                 
                     
Agnes Pettersson  2006    237  46.47        1:40.66   
  Köpings Simsällskap  1:44.88                 
                     
Sara Strömsöe  2006    221  48.03        1:43.06   
  Falu Simsällskap  1:42.28                 
                     
Saga Andersson  2006    208  50.63        1:45.22   
  Söderhamns Simsällskap  1:50.72                 
                     
Märta Karlsson  2007    201  50.52        1:46.41   
  Söderhamns Simsällskap  1:48.06                 
                     
Maja Nyström  2007    194  49.12        1:47.57   
  Falu Simsällskap                   
                     
Emma Färlin  2006    194  49.66        1:47.61   
  Falu Simsällskap  1:48.00                 
                     
10  Agnes Allvin  2006    192  50.37        1:47.92   
  Falu Simsällskap                   
                     
11  Matilda Jonsson  2006    176  51.07        1:51.20   
  Härjedalens Simklubb  1:56.84                 
                     
12  Emelie Runarsson  2006    175  52.92        1:51.28   
  Söderhamns Simsällskap  1:54.66                 
                     
13  Emma Mathea Kumula  2007    168  54.73        1:52.87   
  Elverum Svømming  1:57.07                 
                     
14  Alice Bengtsson  2006    162  53.51        1:54.33   
  Köpings Simsällskap                   
                     
15  Sara Lönstad-Halvorsen  2007    159  56.67        1:54.88   
  Elverum Svømming  1:58.52                 
                     
16  Olivia Zetterkvist  2006    159  55.37        1:55.00   
  Köpings Simsällskap                   
                     
17  Marie Pavlovska  2007    156  55.39        1:55.73   
  Söderhamns Simsällskap                   
                     
18  Lovisa Morén  2006    152  56.47        1:56.78   
  Falu Simsällskap                   
                     
19  Isabelle Puhls Sjöstrand  2006    152  55.52        1:56.80   
  Sim 77 Hofors                   
                     
20  Olivia Eriksson  2007    150  55.54        1:57.22   
  Falu Simsällskap                   
                     
21  Hanna Frank  2006    145  57.69        1:58.49   
  Falu Simsällskap  2:07.11                 
                     
22  Carla Karsberg  2007    140  55.81        1:59.98   
  Falu Simsällskap  1:56.09                 
                     
23  Lovis Mikaelsson Blomström  2007    140  56.62        2:00.08   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
24  Vera Kling  2006    120  59.98        2:06.42   
  Sim 77 Hofors                   
                     
25  Ida Puhls Sjöstrand  2008    110  59.24        2:09.78   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Doris von Hofsten  2008              DSQ   
  Falu Simsällskap  1:51.38                 
                     
Ida Persson  2006              DSQ   
  Sim 77 Hofors  1:53.36                 
                     
Linn Biller  2006              DSQ   
  Söderhamns Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  10:15 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  10:20   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Cubic AB 
Klass A - Erik Samuelsson 1:07.11 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:08.78 - 2002 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:10.94 - 2000 - SPIF 
Klass D - Elias Persson 1:24.36 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Rick Sol  2001    393  34.95        1:15.87   
  Elverum Svømming  1:13.95                 
                     
Geirr Nome  1985    299  38.73        1:23.14   
  Elverum Svømming  1:23.19                 
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Cubic AB 
Klass A - Erik Samuelsson 1:07.11 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:08.78 - 2002 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:10.94 - 2000 - SPIF 
Klass D - Elias Persson 1:24.36 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elias Persson  2002    535  32.11        1:08.46  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Simsällskapet Mora  1:08.71                 
                     
Quintin Bröms  2003    221  43.24        1:31.90   
  Simsällskapet Mora  1:31.69                 
                     
Martin Kregnes Söstuen  2002              DSQ   
  Elverum Svømming  1:28.87                 
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Cubic AB 
Klass A - Erik Samuelsson 1:07.11 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:08.78 - 2002 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:10.94 - 2000 - SPIF 
Klass D - Elias Persson 1:24.36 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Daniel Ruijs  2004    366  36.84        1:17.71   
  Borlänge Simsällskap  1:12.96                 
                     
Erik Sundman  2005    182  47.32        1:38.00   
  Söderhamns Simsällskap  1:42.42                 
                     
Esbjörn Montelius Risberg  2004              DSQ   
  Falu Simsällskap  1:46.37                 
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Cubic AB 
Klass A - Erik Samuelsson 1:07.11 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:08.78 - 2002 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:10.94 - 2000 - SPIF 
Klass D - Elias Persson 1:24.36 - 2014 - SS Mora 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lukas Nilsson  2006    136  52.00        1:47.95   
  Söderhamns Simsällskap  1:51.82                 
                     
Sebastian Svensson  2006    132  52.03        1:49.14   
  Härjedalens Simklubb  1:49.96                 
                     
Joel Wahlqvist  2006    90  58.79        2:03.77   
  Falu Simsällskap  2:14.12                 
                     
Linus von Hofsten  2006              DSQ   
  Falu Simsällskap  1:46.40                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  10:20 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  10:36   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 15, 50m Ryggsim Damer, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Mora Bil & Traktor 
Klass A - Julia Nordlund 33.49 - 2015 - Falu SS 
Klass B - Sara Junevik 31.42 - 2015 - Leksands SF 
Klass C - Stella Verner 33.76 - 2017 - Eskilstuna SK 
Klass D - Tuva Hjemli 36.26 - 2017 - Falu SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jessika Borbos  2001    431          33.98   
  Falu Simsällskap  34.39                 
Anina Fäs  2001    316          37.65   
  Simsällskapet Mora  37.12                 
 
Gren 15, 50m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Mora Bil & Traktor 
Klass A - Julia Nordlund 33.49 - 2015 - Falu SS 
Klass B - Sara Junevik 31.42 - 2015 - Leksands SF 
Klass C - Stella Verner 33.76 - 2017 - Eskilstuna SK 
Klass D - Tuva Hjemli 36.26 - 2017 - Falu SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ingrid Vie  2003    366          35.86   
  Elverum Svømming  32.74                 
Aurora Harviken  2002    338          36.83   
  Elverum Svømming  38.71                 
Femke van Zonneveld  2002    315          37.70   
  Simsällskapet Mora  36.75                 
Hanne Rugsveen  2002    280          39.20   
  Elverum Svømming  38.23                 
Maja Ehlin  2002    260          40.19   
  Köpings Simsällskap  39.80                 
Elin Jones  2003    230          41.85   
  Rättviks simförening  40.52                 
Nora Liljegren  2003    197          44.05   
  Leksands Simförening  42.14                 
 
Gren 15, 50m Ryggsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Mora Bil & Traktor 
Klass A - Julia Nordlund 33.49 - 2015 - Falu SS 
Klass B - Sara Junevik 31.42 - 2015 - Leksands SF 
Klass C - Stella Verner 33.76 - 2017 - Eskilstuna SK 
Klass D - Tuva Hjemli 36.26 - 2017 - Falu SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Nea Hjortsberg  2004    520          31.91  13-14 Åldersgrupp Rekord 
  Södertörns Simsällskap  31.22                 
Eline Söfting Svarstad  2004    327          37.25   
  Elverum Svømming  35.53                 
Emilie Alexandra Hagen  2005    280          39.20   
  Elverum Svømming  41.31                 
Alvida Forsman  2004    273          39.56   
  Köpings Simsällskap  38.89                 
Elise Sveen-Bratvold  2004    264          39.99   
  Elverum Svømming  38.98                 
Eldri Myrvold Stener  2005    219          42.53   
  Elverum Svømming  44.63                 
Agnes Sundqvist  2005    200          43.86   
  Söderhamns Simsällskap  43.59                 
Ida Karlsson  2005    170          46.31   
  Söderhamns Simsällskap  43.67                 
Karin Sadeghi  2005    166          46.66   
  Falu Simsällskap                   
10  Emma Mattsson  2005    164          46.84   
  Köpings Simsällskap  46.27                 
Kristine Sokac  2004              DNS   
  Elverum Svømming                   
 
Gren 15, 50m Ryggsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Mora Bil & Traktor 
Klass A - Julia Nordlund 33.49 - 2015 - Falu SS 
Klass B - Sara Junevik 31.42 - 2015 - Leksands SF 
Klass C - Stella Verner 33.76 - 2017 - Eskilstuna SK 
Klass D - Tuva Hjemli 36.26 - 2017 - Falu SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Edith Trapp-Östling  2006    290          38.76   
  Simsällskapet Mora  38.87                 
Emelie Runarsson  2006    227          42.04   
  Söderhamns Simsällskap  40.77                 
Frida Hagebakken  2006    213          42.95   
  Elverum Svømming  42.92                 
Hennie Harviken  2006    212          43.04   
  Elverum Svømming  43.23                 
Agnes Pettersson  2006    209          43.19   
  Köpings Simsällskap  42.09                 
Saga Andersson  2006    205          43.47   
  Söderhamns Simsällskap  43.64                 
Ida Persson  2006    203          43.61   
  Sim 77 Hofors  46.84                 
Agnes Allvin  2006    188          44.74   
  Falu Simsällskap  42.88                 
Alice Lundin  2007    185          45.03   
  Falu Simsällskap  48.60                 
10  Sara Strömsöe  2006    181          45.31   
  Falu Simsällskap  42.13                 
11  Hanna Frank  2006    181          45.37   
  Falu Simsällskap  46.23                 
12  Alice Bengtsson  2006    170          46.27   
  Köpings Simsällskap  45.73                 
13  Emma Färlin  2006    170          46.30   
  Falu Simsällskap  47.37                 
14  Carla Karsberg  2007    168          46.43   
  Falu Simsällskap  48.10                 
15  Matilda Jonsson  2006    168          46.49   
  Härjedalens Simklubb  48.21                 
16  Nora Tjugum Amundsen  2006    163          46.90   
  Elverum Svømming  51.15                 
17  Felicia Eriksson  2006    161          47.15   
  Köpings Simsällskap  45.11                 
18  Isabelle Puhls Sjöstrand  2006    156          47.60   
  Sim 77 Hofors                   
19  Märta Karlsson  2007    143          49.03   
  Söderhamns Simsällskap  49.02                 
20  Vera Kling  2006    139          49.54   
  Sim 77 Hofors  51.72                 
21  Emitis Aminiyan  2006    138          49.56   
  Söderhamns Simsällskap  48.09                 
22  Doris von Hofsten  2008    136          49.91   
  Falu Simsällskap  48.53                 
23  Olivia Zetterkvist  2006    134          50.04   
  Köpings Simsällskap  49.31                 
24  Olivia Eriksson  2007    134          50.07   
  Falu Simsällskap  49.53                 
25  Maja Nyström  2007    134          50.08   
  Falu Simsällskap                   
26  Isabella Ihrlund  2007    125          51.24   
  Falu Simsällskap                   
27  Carolin Zetterberg  2006    122          51.74   
  Falu Simsällskap  1:00.44                 
28  Marie Pavlovska  2007    119          52.15   
  Söderhamns Simsällskap                   
29  Agnes Abela  2006    115          52.64   
  Falu Simsällskap  55.89                 
30  Alice Tägtström  2006    103          54.59   
  Borlänge Simsällskap  52.37                 
31  Lovisa Morén  2006    91          57.02   
  Falu Simsällskap                   
32  Josefin Zetterberg  2008    89          57.33   
  Falu Simsällskap  55.92                 
Evelina Lemon  2006              DNS   
  Borlänge Simsällskap  46.35                 
Ida Puhls Sjöstrand  2008              DSQ   
  Sim 77 Hofors                   
Linn Biller  2006              DSQ   
  Söderhamns Simsällskap  46.02                 
Lovis Mikaelsson Blomström  2007              DSQ   
  Borlänge Simsällskap                   
Sara Lönstad-Halvorsen  2007              DSQ   
  Elverum Svømming  50.82                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  10:36 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  10:47   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Mora Chinahouse 
Klass A - Edvin Persson 29.18 - 2016 - SS Mora 
Klass B - Edvin Persson 30.20 - 2015 - SS Mora 
Klass C - Lukas Hill 32.52 - 2013 - SS Mora 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 32.34 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Rick Sol  2001    380          30.66   
  Elverum Svømming  30.15                 
Geirr Nome  1985    256          34.98   
  Elverum Svømming  36.32                 
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Mora Chinahouse 
Klass A - Edvin Persson 29.18 - 2016 - SS Mora 
Klass B - Edvin Persson 30.20 - 2015 - SS Mora 
Klass C - Lukas Hill 32.52 - 2013 - SS Mora 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 32.34 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elias Persson  2002    389          30.42   
  Simsällskapet Mora  29.95                 
Martin Kregnes Söstuen  2002    266          34.54   
  Elverum Svømming  34.35                 
Johan Werkmästar  2002    210          37.38   
  Falu Simsällskap  37.45                 
Quintin Bröms  2003    158          41.05   
  Simsällskapet Mora                   
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Mora Chinahouse 
Klass A - Edvin Persson 29.18 - 2016 - SS Mora 
Klass B - Edvin Persson 30.20 - 2015 - SS Mora 
Klass C - Lukas Hill 32.52 - 2013 - SS Mora 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 32.34 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alvin Daniels  2004    166          40.40   
  Rättviks simförening  40.91                 
Erik Sundman  2005    148          42.00   
  Söderhamns Simsällskap  41.41                 
Esbjörn Montelius Risberg  2004    140          42.72   
  Falu Simsällskap  44.02                 
Endre Stenbakken Andersen  2004    134          43.42   
  Elverum Svømming  51.12                 
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Mora Chinahouse 
Klass A - Edvin Persson 29.18 - 2016 - SS Mora 
Klass B - Edvin Persson 30.20 - 2015 - SS Mora 
Klass C - Lukas Hill 32.52 - 2013 - SS Mora 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 32.34 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lukas Nilsson  2006    159          40.95   
  Söderhamns Simsällskap  40.75                 
Linus von Hofsten  2006    141          42.63   
  Falu Simsällskap  43.55                 
Sebastian Svensson  2006    99          48.02   
  Härjedalens Simklubb  46.72                 
Joel Wahlqvist  2006    96          48.37   
  Falu Simsällskap                   
Oscar Glad  2007    90          49.58   
  Simsällskapet Mora  47.35                 
Frode Montelius Risberg  2007              DSQ   
  Falu Simsällskap  48.28                 
Gustav Bondensson  2007              DSQ   
  Falu Simsällskap  44.10                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  10:47 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  14:43   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 17, 200m Medley Damer, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Mora chinahouse 
Klass A - Therese Mattsson 2:25.77 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Louise Mikiasson 2:21.81 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Sofie Mikiasson 2:31.00 - 1998 - Södertörn SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Anina Fäs  2001    436  34.18  1:15.57  2:03.99    2:40.62   
  Simsällskapet Mora  2:48.58                 
                     
 
Gren 17, 200m Medley Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Mora chinahouse 
Klass A - Therese Mattsson 2:25.77 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Louise Mikiasson 2:21.81 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Sofie Mikiasson 2:31.00 - 1998 - Södertörn SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Femke van Zonneveld  2002    404  34.18  1:17.48  2:05.02    2:44.77   
  Simsällskapet Mora  2:46.24                 
                     
Ingrid Vie  2003    401  35.62  1:16.80  2:09.17    2:45.14   
  Elverum Svømming  2:42.76                 
                     
Hanne Rugsveen  2002    276  41.50  1:27.12  2:25.16    3:07.01   
  Elverum Svømming  3:05.37                 
                     
 
Gren 17, 200m Medley Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Mora chinahouse 
Klass A - Therese Mattsson 2:25.77 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Louise Mikiasson 2:21.81 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Sofie Mikiasson 2:31.00 - 1998 - Södertörn SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Nea Hjortsberg  2004    442  33.20  1:14.52  2:04.14    2:39.88   
  Södertörns Simsällskap  2:45.26                 
                     
Eline Söfting Svarstad  2004    340  36.93  1:19.92  2:15.28    2:54.45   
  Elverum Svømming  2:43.92                 
                     
Elise Sveen-Bratvold  2004    322  38.44  1:22.42  2:15.53    2:57.67   
  Elverum Svømming  2:55.90                 
                     
Emilie Alexandra Hagen  2005    317  39.11  1:23.97  2:18.15    2:58.57   
  Elverum Svømming  2:59.48                 
                     
Elena Mortazavi  2004    239  41.76  1:33.37  2:33.60    3:16.26   
  Borlänge Simsällskap  3:21.20                 
                     
Vera Sol  2004    238  43.25  1:36.08  2:32.27    3:16.46   
  Elverum Svømming                   
                     
Eldri Myrvold Stener  2005    234  44.61  1:36.00  2:31.95    3:17.48   
  Elverum Svømming  3:23.64                 
                     
Agnes Sundqvist  2005    227  46.09  1:38.21  2:33.36    3:19.59   
  Söderhamns Simsällskap  3:28.09                 
                     
Ida Karlsson  2005    166  53.30  1:46.80  2:48.83    3:41.53   
  Söderhamns Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  14:43 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  14:49   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 18, 200m Medley Herrar, Finaler 17 år och äldre 
Sponsor: Gray´s 
Klass A - Erik Samuelsson 2:10.07 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 2:14.51 - 2001 - SPIF 
Klass C - Joakim Hvalgren 2:23.59 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Rick Sol  2001    410  31.04  1:09.84  1:53.22    2:27.57   
  Elverum Svømming  2:26.22                 
                     
Geirr Nome  1985    295  34.39  1:15.43  2:03.40    2:44.54   
  Elverum Svømming  2:47.50                 
                     
 
Gren 18, 200m Medley Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Gray´s 
Klass A - Erik Samuelsson 2:10.07 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 2:14.51 - 2001 - SPIF 
Klass C - Joakim Hvalgren 2:23.59 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Martin Kregnes Söstuen  2002              DSQ   
  Elverum Svømming  2:36.30                 
                     
 
Gren 18, 200m Medley Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Gray´s 
Klass A - Erik Samuelsson 2:10.07 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 2:14.51 - 2001 - SPIF 
Klass C - Joakim Hvalgren 2:23.59 - 2007 - Harnäs Skutskärs SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Daniel Ruijs  2004    331  34.66  1:18.33  2:03.70    2:38.38   
  Borlänge Simsällskap  2:36.17                 
                     
Erik Sundman  2005    177  45.73  1:34.93  2:31.35    3:15.15   
  Söderhamns Simsällskap  3:27.51                 
                     
Endre Stenbakken Andersen  2004              DSQ   
  Elverum Svømming                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  14:49 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  15:06   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 19, 100m Medley Flickor, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Görans Motor 
Klass D - Pauline Korssell 1:16.85 - 2009 - Täby Sim 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hennie Harviken  2006    302  39.73        1:24.42   
  Elverum Svømming  1:29.66                 
                     
Sara Strömsöe  2006    240  42.90        1:31.19   
  Falu Simsällskap  1:26.12                 
                     
Saga Andersson  2006    235  42.04        1:31.75   
  Söderhamns Simsällskap  1:32.51                 
                     
Frida Hagebakken  2006    231  42.78        1:32.32   
  Elverum Svømming  1:35.22                 
                     
Emelie Runarsson  2006    212  43.54        1:35.02   
  Söderhamns Simsällskap  1:36.43                 
                     
Emma Färlin  2006    201  45.23        1:36.63   
  Falu Simsällskap  1:34.72                 
                     
Agnes Allvin  2006    194  45.64        1:37.74   
  Falu Simsällskap  1:52.73                 
                     
Emma Mathea Kumula  2007    191  45.63        1:38.29   
  Elverum Svømming  1:40.01                 
                     
Märta Karlsson  2007    190  48.77        1:38.48   
  Söderhamns Simsällskap  1:36.82                 
                     
10  Hanna Frank  2006    181  46.26        1:40.12   
  Falu Simsällskap  1:44.20                 
                     
11  Matilda Jonsson  2006    180  46.52        1:40.33   
  Härjedalens Simklubb  1:44.38                 
                     
12  Doris von Hofsten  2008    176  48.28        1:40.95   
  Falu Simsällskap  1:43.67                 
                     
13  Olivia Eriksson  2007    170  48.62        1:42.18   
  Falu Simsällskap  1:50.58                 
                     
14  Maja Nyström  2007    165  50.89        1:43.24   
  Falu Simsällskap                   
                     
15  Ida Persson  2006    161  51.18        1:44.12   
  Sim 77 Hofors                   
                     
16  Carla Karsberg  2007    158  48.59        1:44.81   
  Falu Simsällskap  1:45.79                 
                     
17  Nora Tjugum Amundsen  2006    156  48.81        1:45.18   
  Elverum Svømming  1:48.72                 
                     
18  Isabelle Puhls Sjöstrand  2006    154  49.68        1:45.69   
  Sim 77 Hofors                   
                     
19  Carolin Zetterberg  2006    152  52.15        1:46.11   
  Falu Simsällskap                   
                     
20  Vera Kling  2006    143  49.89        1:48.12   
  Sim 77 Hofors                   
                     
21  Marie Pavlovska  2007    139  53.17        1:49.38   
  Söderhamns Simsällskap                   
                     
22  Emitis Aminiyan  2006    138  50.82        1:49.62   
  Söderhamns Simsällskap  1:47.97                 
                     
23  Evelina Lemon  2006    119  53.49        1:55.13   
  Borlänge Simsällskap  1:43.16                 
                     
24  Lovisa Morén  2006    111  59.22        1:57.74   
  Falu Simsällskap  2:06.09                 
                     
25  Ida Puhls Sjöstrand  2008    93  1:02.72        2:04.82   
  Sim 77 Hofors                   
                     
26  Alice Tägtström  2006    86  1:02.92        2:08.16   
  Borlänge Simsällskap  1:59.31                 
                     
Thea Klingberg  2006              DNS   
  Falu Simsällskap                   
                     
Agnes Abela  2006              DSQ   
  Falu Simsällskap                   
                     
Alice Lundin  2007              DSQ   
  Falu Simsällskap  1:49.85                 
                     
Edith Trapp-Östling  2006              DSQ   
  Simsällskapet Mora  1:33.83                 
                     
Linn Biller  2006              DSQ   
  Söderhamns Simsällskap                   
                     
Lovis Mikaelsson Blomström  2007              DSQ   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  15:06 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  15:08   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 20, 100m Medley Pojkar, Finaler 12 år och yngre 
Klass D - Jonas Milian Hestad Solberg 1:13.71 - 2015 - Bærumsvømmerne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Linus von Hofsten  2006    180  43.35        1:28.95   
  Falu Simsällskap  1:29.80                 
                     
Lukas Nilsson  2006    180  40.04        1:29.01   
  Söderhamns Simsällskap  1:31.45                 
                     
Sebastian Svensson  2006    128  49.04        1:39.57   
  Härjedalens Simklubb  1:40.72                 
                     
Joel Wahlqvist  2006    105  50.26        1:46.41   
  Falu Simsällskap  1:44.83                 
                     
Oscar Glad  2007    81  55.61        1:56.14   
  Simsällskapet Mora  2:00.17                 
                     
Gustav Bondensson  2007              DSQ   
  Falu Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  15:08 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  34:e Mora Cup    Utskriftsdatum  22 april 2018   
  Tävlingsort  Mora    Utskriftstid  15:42   
  Arrangör  Simsällskapet Mora         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2018         
 
 
Gren 21, 4x50m Medley Damer, Finaler 
Klass 17+ - Ludvika Simsällskap 2:10.54 - 2008 
Klass 15-16 - Falu Simsällskap 2:12.06 - 2014 
Klass 0-14 - Njurunda Simsällskap 2:15.74 - 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SS Mora Damer  1999  Simsällskapet Mora            2:20.41   
  Edith Trapp-Östling  2006      39.80        39.80   
  Marit van Zonneveld  1999      38.09        1:17.89   
  Femke van Zonneveld  2002      32.03        1:49.92   
  Anina Fäs  2001      30.49        2:20.41   
                     
4*50 Medley Jenter 2  Elverum Svømming            2:36.24   
  Frida Hagebakken  2006      40.80        40.80   
  Eldri Myrvold Stener  2005      45.18        1:25.98   
  Elise Sveen-Bratvold  2004      37.17        2:03.15   
  Emilie Alexandra Hagen  2005      33.09        2:36.24   
                     
Söderhamn Damer  Söderhamns Simsällskap            2:46.24   
  Emelie Runarsson  2006      42.02        42.02   
  Agnes Sundqvist  2005      44.74        1:26.76   
  Saga Andersson  2006      38.25        2:05.01   
  Ida Karlsson  2005      41.23        2:46.24   
                     
4*50 Medley Jenter 3  Elverum Svømming            3:05.93   
  Nora Tjugum Amundsen  2006      50.66        50.66   
  Vera Sol  2004      49.13        1:39.79   
  Emma Mathea Kumula  2007      46.30        2:26.09   
  Sara Lönstad-Halvorsen  2007      39.84        3:05.93   
                     
Söderhamn Damer 2  Söderhamns Simsällskap            3:08.23   
  Marie Pavlovska  2007      48.84        48.84   
  Märta Karlsson  2007      48.83        1:37.67   
  Emitis Aminiyan  2006      51.47        2:29.14   
  Linn Biller  2006      39.09        3:08.23   
                     
Borlänge Damer  Borlänge Simsällskap            3:11.96   
  Alice Tägtström  2006      56.12        56.12   
  Lovis Mikaelsson Blomström  2007      56.40        1:52.52   
  Elena Mortazavi  2004      39.75        2:32.27   
  Evelina Lemon  2006      39.69        3:11.96   
                     
Team Mellannorrland  Härjedalens Simklubb            3:08.01  EXTRA 
        44.68        44.68   
        48.72        1:33.40   
        52.50        2:25.90   
        42.11        3:08.01   
                     
4*50 Medley Jenter 1  Elverum Svømming            DSQ   
  Ingrid Vie  2003      34.90        34.90   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 april 2018 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  15:42 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell