2021-04-14   09:19:41
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Bergen Swim Festival

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Friday Heats

Document
Results
Bergen Swim Festival 2018
Organizer:
Place: Alexander Dale Oen Arena Hordaland Svømmekrets
Pool: 50m Competition Date: Apr 13, 2018 to Apr 15, 2018
Event 10, 200m Butterfly Men Seniors - Heats
BSF: 1:56.35 Viktor Bromer
WR: 1:51.51 Michael Phelps
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Louis Croenen 1994 Flemish SF +0.72 791 2:00.53 Q
50m: 27.41
100m: 58.18
(30.77)
150m: 1:29.52
(31.34)
200m: 2:00.53
(31.01)
2 Gergely Gyurta 1991 Hungary +0.72 718 2:04.50 +3.97 Q
50m: 28.16
100m: 1:00.12
(31.96)
150m: 1:32.63
(32.51)
200m: 2:04.50
(31.87)
3 Markus Malm 1997 Jönköpings Simsällskap +0.72 694 2:05.94 +5.41 Q
50m: 28.12
100m: 59.45
(31.33)
150m: 1:32.16
(32.71)
200m: 2:05.94
(33.78)
4 Filip Björkholm 1998 Västerås Simsällskap +0.81 661 2:08.01 +7.48 Q
50m: 28.74
100m: 1:00.82
(32.08)
150m: 1:34.30
(33.48)
200m: 2:08.01
(33.71)
5 Ole-Mikal Fløgstad 1997 Lambertseter SK +0.69 628 2:10.18 +9.65 Q
50m: 28.66
100m: 1:01.00
(32.34)
150m: 1:34.66
(33.66)
200m: 2:10.18
(35.52)
6 Fredrik Frantzen 1999 Poseidon +0.78 577 2:13.90 +13.37 Q
50m: 29.19
100m: 1:03.14
(33.95)
150m: 1:38.23
(35.09)
200m: 2:13.90
(35.67)
7 Daniel Farahani 1998 SK Speed +0.76 548 2:16.20 +15.67 Q
50m: 30.07
100m: 1:04.13
(34.06)
150m: 1:39.71
(35.58)
200m: 2:16.20
(36.49)
8 Simen Vik 1999 Sandnes SLK +0.78 548 2:16.23 +15.70 Q
50m: 29.66
100m: 1:04.37
(34.71)
150m: 1:40.77
(36.40)
200m: 2:16.23
(35.46)
9 Aamund Westermoen 1998 Trondhjems SLK +0.70 519 2:18.75 +18.22
50m: 29.50
100m: 1:04.60
(35.10)
150m: 1:41.46
(36.86)
200m: 2:18.75
(37.29)
10 Christoffer Solberg Jørgensen 1996 Madla SK +0.68 453 2:25.13 +24.60
50m: 30.70
100m: 1:05.98
(35.28)
150m: 1:43.76
(37.78)
200m: 2:25.13
(41.37)
11 Ole Peder Uthus Solum 1999 Stjørdals Blink +0.71 438 2:26.83 +26.30
50m: 30.42
100m: 1:07.00
(36.58)
150m: 1:46.30
(39.30)
200m: 2:26.83
(40.53)
Event 10, 200m Butterfly Men Juniors - Heats
BSF: 1:56.35 Viktor Bromer
WR: 1:51.51 Michael Phelps
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Robin Hanson 2001 Järfälla SS +0.74 702 2:05.42 Q
50m: 27.80
100m: 59.72
(31.92)
150m: 1:32.54
(32.82)
200m: 2:05.42
(32.88)
2 André Gregussen 2001 OI Svømming +0.77 666 2:07.63 +2.21 Q
50m: 28.65
100m: 1:00.97
(32.32)
150m: 1:33.82
(32.85)
200m: 2:07.63
(33.81)
3 Sindre Pleym Olsen 2000 BS/Delfana +0.70 632 2:09.91 +4.49 Q
50m: 28.52
100m: 1:01.30
(32.78)
150m: 1:35.68
(34.38)
200m: 2:09.91
(34.23)
4 Adam Fedorcsak 2001 OI Svømming +0.75 631 2:09.96 +4.54 Q
50m: 28.81
100m: 1:00.96
(32.15)
150m: 1:35.07
(34.11)
200m: 2:09.96
(34.89)
5 Anton Steindl 2000 Jönköpings Simsällskap +0.61 621 2:10.64 +5.22 Q
50m: 28.57
100m: 1:01.56
(32.99)
150m: 1:35.68
(34.12)
200m: 2:10.64
(34.96)
6 Einar Skoglund 2001 Vestbyen Trondheim +0.63 540 2:16.88 +11.46 Q
50m: 29.93
100m: 1:04.57
(34.64)
150m: 1:40.17
(35.60)
200m: 2:16.88
(36.71)
7 Anders Valdar 2000 Poseidon +0.67 510 2:19.48 +14.06 Q
50m: 30.35
100m: 1:05.07
(34.72)
150m: 1:41.74
(36.67)
200m: 2:19.48
(37.74)
8 Arild Degerstrøm 2000 Haugesund SK +0.73 503 2:20.19 +14.77 Q
50m: 30.87
100m: 1:05.90
(35.03)
150m: 1:42.73
(36.83)
200m: 2:20.19
(37.46)
9 Jonas Fiskaa Barstad 2000 Trondhjems SLK +0.68 482 2:22.22 +16.80
50m: 30.83
100m: 1:05.95
(35.12)
150m: 1:43.07
(37.12)
200m: 2:22.22
(39.15)
10 Henrik Veiberg 2001 Lambertseter SK +0.73 478 2:22.54 +17.12
50m: 29.21
100m: 1:03.60
(34.39)
150m: 1:42.39
(38.79)
200m: 2:22.54
(40.15)
11 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap +0.77 475 2:22.84 +17.42
50m: 30.38
100m: 1:06.73
(36.35)
150m: 1:44.21
(37.48)
200m: 2:22.84
(38.63)
12 Marius Heggstad 2001 BS/Delfana +0.81 469 2:23.44 +18.02
50m: 32.96
100m: 1:09.31
(36.35)
150m: 1:46.04
(36.73)
200m: 2:23.44
(37.40)
13 Kristian Swakhoven 2003 Asker SK +0.77 463 2:24.08 +18.66
50m: 32.56
100m: 1:09.79
(37.23)
150m: 1:46.72
(36.93)
200m: 2:24.08
(37.36)
14 Bendik Pleym Olsen 2002 BS/Delfana +0.71 460 2:24.39 +18.97
50m: 30.51
100m: 1:07.11
(36.60)
150m: 1:46.10
(38.99)
200m: 2:24.39
(38.29)
15 Ivar Simonsson 2002 Väsby Simsällskap +0.64 458 2:24.65 +19.23
50m: 31.72
100m: 1:08.15
(36.43)
150m: 1:46.30
(38.15)
200m: 2:24.65
(38.35)
16 Emil Danielsen 2002 Kongstensvømmerne +0.73 445 2:26.05 +20.63
50m: 29.72
100m: 1:05.20
(35.48)
150m: 1:45.12
(39.92)
200m: 2:26.05
(40.93)
17 Christian Groth Dyrkorn 2001 Asker SK +0.69 432 2:27.41 +21.99
50m: 33.37
100m: 1:11.96
(38.59)
150m: 1:49.02
(37.06)
200m: 2:27.41
(38.39)
18 Brage Straume 2001 Vestkantsvømmerne +0.77 431 2:27.59 +22.17
50m: 32.00
100m: 1:09.60
(37.60)
150m: 1:48.59
(38.99)
200m: 2:27.59
(39.00)
19 Agmund Riiser 2001 Bærumsvømmerne +0.71 415 2:29.38 +23.96
50m: 32.28
100m: 1:10.43
(38.15)
150m: 1:49.74
(39.31)
200m: 2:29.38
(39.64)
20 Christopher Johnsen Skar 2003 Bergens SLK +0.75 410 2:30.01 +24.59
50m: 32.25
100m: 1:10.19
(37.94)
150m: 1:49.22
(39.03)
200m: 2:30.01
(40.79)
21 Sander Myhr Bjørknes 2003 Fauske SK +0.73 401 2:31.19 +25.77
50m: 33.14
100m: 1:11.48
(38.34)
150m: 1:52.13
(40.65)
200m: 2:31.19
(39.06)
22 Kevin Kvarv 2001 Moss SK +0.74 397 2:31.69 +26.27
50m: 31.49
100m: 1:09.67
(38.18)
150m: 1:51.73
(42.06)
200m: 2:31.69
(39.96)
23 Torkil Eldegard Heie 2000 Ås IL +0.73 394 2:32.03 +26.61
50m: 32.57
100m: 1:10.90
(38.33)
150m: 1:50.47
(39.57)
200m: 2:32.03
(41.56)
24 Axel Lewander 2004 Stockholmspolisens IF +0.76 391 2:32.43 +27.01
50m: 33.50
100m: 1:13.32
(39.82)
150m: 1:53.77
(40.45)
200m: 2:32.43
(38.66)
25 Kjetil Heibert 2000 Namsos SK +0.76 386 2:33.10 +27.68
50m: 31.52
100m: 1:09.29
(37.77)
150m: 1:50.64
(41.35)
200m: 2:33.10
(42.46)
26 Eirik Karlsen 2001 Eid SK +0.79 384 2:33.31 +27.89
50m: 32.35
100m: 1:11.64
(39.29)
150m: 1:52.89
(41.25)
200m: 2:33.31
(40.42)
27 Fredrik Holm 2003 Sandnes SLK +0.77 378 2:34.13 +28.71
50m: 31.03
100m: 1:07.52
(36.49)
150m: 1:49.33
(41.81)
200m: 2:34.13
(44.80)
28 Leander Larsen Nedreaas 2002 Vestkantsvømmerne +0.76 378 2:34.17 +28.75
50m: 32.82
100m: 1:12.82
(40.00)
150m: 1:53.84
(41.02)
200m: 2:34.17
(40.33)
29 Julian Rennesund 2004 Poseidon +0.74 375 2:34.57 +29.15
50m: 34.34
100m: 1:14.16
(39.82)
150m: 1:54.97
(40.81)
200m: 2:34.57
(39.60)
30 Gard Fossmo Sundby 2000 Nordlysbyen STK +0.81 372 2:34.91 +29.49
50m: 33.67
100m: 1:13.86
(40.19)
150m: 1:53.71
(39.85)
200m: 2:34.91
(41.20)
31 Jonas T. Hinna 2003 BS/Delfana +0.78 370 2:35.25 +29.83
50m: 32.49
100m: 1:12.04
(39.55)
150m: 1:51.69
(39.65)
200m: 2:35.25
(43.56)
32 Christoffer Høvik 2002 Kristiansund SK +0.91 363 2:36.28 +30.86
50m: 32.92
100m: 1:12.17
(39.25)
150m: 1:53.80
(41.63)
200m: 2:36.28
(42.48)
33 Herman Røed 2005 SK Speed +0.67 353 2:37.67 +32.25
50m: 32.89
100m: 1:10.99
(38.10)
150m: 1:52.29
(41.30)
200m: 2:37.67
(45.38)
34 Didrik Backen 2001 Asker SK +0.72 343 2:39.26 +33.84
50m: 32.25
100m: 1:09.97
(37.72)
150m: 1:49.58
(39.61)
200m: 2:39.26
(49.68)
35 Henrik Hodne Eliassen 2004 Delfana +0.74 328 2:41.61 +36.19
50m: 34.75
100m: 1:14.08
(39.33)
150m: 1:56.31
(42.23)
200m: 2:41.61
(45.30)
36 Anders Inga 2005 Sortland SLK +0.75 324 2:42.35 +36.93
50m: 34.59
100m: 1:15.39
(40.80)
150m: 1:58.80
(43.41)
200m: 2:42.35
(43.55)
37 Benjamin Blom 2004 Arna SLK +0.77 286 2:49.16 +43.74
50m: 33.66
100m: 1:16.35
(42.69)
150m: 2:02.37
(46.02)
200m: 2:49.16
(46.79)
38 Trym Stendalen 2005 Delfana +0.91 286 2:49.20 +43.78
50m: 36.13
100m: 1:17.67
(41.54)
150m: 2:02.14
(44.47)
200m: 2:49.20
(47.06)
39 Anders Rye Brekkhus 2003 Delfana +0.85 278 2:50.67 +45.25
50m: 36.76
100m: 1:18.46
(41.70)
150m: 2:02.88
(44.42)
200m: 2:50.67
(47.79)
40 Simon Teetzmann 2002 Stord IL +0.75 272 2:52.08 +46.66
50m: 35.72
100m: 1:19.36
(43.64)
150m: 2:04.53
(45.17)
200m: 2:52.08
(47.55)
41 Daniel Schulz 2003 Kolbotn IL +0.73 263 2:53.95 +48.53
50m: 36.68
100m: 1:22.32
(45.64)
150m: 2:09.97
(47.65)
200m: 2:53.95
(43.98)
42 Bjarne Forfot 2000 Trondhjems SLK +0.78 233 3:01.00 +55.58
50m: 35.36
100m: 1:19.85
(44.49)
150m: 2:09.05
(49.20)
200m: 3:01.00
(51.95)
43 Reinert Solheim Erland 2004 Førde IL +0.69 225 3:03.11 +57.69
50m: 37.18
100m: 1:26.21
(49.03)
150m: 2:14.54
(48.33)
200m: 3:03.11
(48.57)
- Sivert Solheim Verhage 2002 Førde IL +0.81 DSQ
- Håkon Syrrist 2000 Ullensakersv +0.71 DSQ
- Jorge Rodriguez Lopez 2000 Egersund SK +0.53 DSQ
- Dennis Gjesdal Hillesund 2004 Sandnes SLK +0.75 DSQ
- Tomoe Zenimoto Hvas 2000 Bærumsvømmerne DNS
2018-04-13 14.15.30 Datahandling: WinGrodan 2.0 Licensed to: Bergens Svømme & Livredningsklub

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner