2020-11-26   07:27:51
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Ullbergstrofén 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Försök fredag

Document
Resultat
Ullbergstrofen 2019
Arrangör:
Plats: Valhallabadet Göteborg Sim
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 26 apr 2019 till den 28 apr 2019
Gren 3, 200m Frisim Damer - Final
2:04.99 Erica Dahlgren 1997 SWE 2016-04-30
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Marion Hanquet 2001 Göteborg Sim 0.54 697 2:07.42
50m: 30.02
100m: 1:02.30
(32.28)
150m: 1:35.65
(33.35)
200m: 2:07.42
(31.77)
2 Lucie Hanquet 2003 Göteborg Sim 693 2:07.67 +0.25
50m: 29.51
100m: 1:02.05
(32.54)
150m: 1:35.38
(33.33)
200m: 2:07.67
(32.29)
3 Hilja Schimmel 2003 Skövde Simsällskap 0.72 669 2:09.13 +1.71
50m: 31.09
100m: 1:04.00
(32.91)
150m: 1:36.73
(32.73)
200m: 2:09.13
(32.40)
4 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap 0.61 655 2:10.03 +2.61
50m: 30.54
100m: 1:03.38
(32.84)
150m: 1:36.89
(33.51)
200m: 2:10.03
(33.14)
5 Sofia Henningsson 2004 Skövde Simsällskap 0.65 653 2:10.16 +2.74
50m: 30.57
100m: 1:03.71
(33.14)
150m: 1:37.00
(33.29)
200m: 2:10.16
(33.16)
6 Linn Suchomel 2003 Skövde Simsällskap 621 2:12.41 +4.99
50m: 31.73
100m: 1:05.21
(33.48)
150m: 1:38.92
(33.71)
200m: 2:12.41
(33.49)
7 Mathilde Menck Nielsen 2002 Helsingør Svømmeklub 0.55 620 2:12.48 +5.06
50m: 30.20
100m: 1:03.47
(33.27)
150m: 1:37.73
(34.26)
200m: 2:12.48
(34.75)
8 Johanna Edgren 2004 Göteborg Sim 614 2:12.86 +5.44
50m: 30.98
100m: 1:04.37
(33.39)
150m: 1:39.01
(34.64)
200m: 2:12.86
(33.85)
9 Trine Forss 2003 Skövde Simsällskap 0.75 614 2:12.92 +5.50
50m: 30.10
100m: 1:03.72
(33.62)
150m: 1:37.97
(34.25)
200m: 2:12.92
(34.95)
10 Ebba Bladh Hazard 2004 Norrköpings Kappsimningsklubb 0.65 613 2:12.96 +5.54
50m: 31.71
100m: 1:05.52
(33.81)
150m: 1:39.66
(34.14)
200m: 2:12.96
(33.30)
11 Caroline Trøjgaard 2005 Helsingør Svømmeklub 600 2:13.91 +6.49
50m: 30.73
100m: 1:04.17
(33.44)
150m: 1:39.29
(35.12)
200m: 2:13.91
(34.62)
12 Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 600 2:13.95 +6.53
50m: 30.65
100m: 1:04.24
(33.59)
150m: 1:38.66
(34.42)
200m: 2:13.95
(35.29)
13 Sofia Abrahamsson 2005 Uddevalla Sim 0.81 599 2:14.00 +6.58
50m: 30.90
100m: 1:04.73
(33.83)
150m: 1:39.54
(34.81)
200m: 2:14.00
(34.46)
14 Emma Roloff 2002 Södertörns Simsällskap 594 2:14.40 +6.98
50m: 31.70
100m: 1:05.26
(33.56)
150m: 1:39.75
(34.49)
200m: 2:14.40
(34.65)
15 Jonna Jauhiainen 2000 Kungsbacka Simsällskap 0.57 585 2:15.07 +7.65
50m: 31.46
100m: 1:05.45
(33.99)
150m: 1:40.49
(35.04)
200m: 2:15.07
(34.58)
16 Hannah Hemberg 2002 Göteborg Sim 0.71 578 2:15.56 +8.14
50m: 31.46
100m: 1:06.03
(34.57)
150m: 1:41.34
(35.31)
200m: 2:15.56
(34.22)
17 Marit Cuperus 2002 Uddevalla Sim 0.64 574 2:15.90 +8.48
50m: 31.07
100m: 1:05.24
(34.17)
150m: 1:40.50
(35.26)
200m: 2:15.90
(35.40)
18 Moa Bergdahl 2003 Simklubben Laxen 0.77 563 2:16.81 +9.39
50m: 32.44
100m: 1:07.69
(35.25)
150m: 1:42.22
(34.53)
200m: 2:16.81
(34.59)
19 Liv Bexell 2005 Helsingborgs Simsällskap 0.79 560 2:17.02 +9.60
50m: 31.21
100m: 1:06.35
(35.14)
150m: 1:42.23
(35.88)
200m: 2:17.02
(34.79)
20 Filippa Eklund 2004 Söderhamns Simsällskap 0.74 560 2:17.06 +9.64
50m: 31.33
100m: 1:06.03
(34.70)
150m: 1:41.45
(35.42)
200m: 2:17.06
(35.61)
21 Ebba Holmdahl 2003 Göteborg Sim 0.61 559 2:17.09 +9.67
50m: 31.31
100m: 1:06.24
(34.93)
150m: 1:48.35
(42.11)
200m: 2:17.09
(28.74)
22 Elsa Andersson 2004 Helsingborgs Simsällskap 0.64 557 2:17.29 +9.87
50m: 31.53
100m: 1:05.86
(34.33)
150m: 1:41.63
(35.77)
200m: 2:17.29
(35.66)
23 Sara Nyqvist 2003 Mölndals Allmänna Simsällskap 554 2:17.49 +10.07
50m: 31.25
100m: 1:06.08
(34.83)
150m: 1:41.35
(35.27)
200m: 2:17.49
(36.14)
24 Freja A. Skov 2000 Helsingør Svømmeklub 0.57 554 2:17.55 +10.13
50m: 31.24
100m: 1:05.93
(34.69)
150m: 1:42.33
(36.40)
200m: 2:17.55
(35.22)
25 Mathilde Maria Thorsen 2004 Helsingør Svømmeklub 0.63 550 2:17.85 +10.43
50m: 31.22
100m: 1:05.56
(34.34)
150m: 1:41.24
(35.68)
200m: 2:17.85
(36.61)
26 Ida Kristiansson 2004 Skövde Simsällskap 0.78 541 2:18.57 +11.15
50m: 32.09
100m: 1:07.62
(35.53)
150m: 1:42.99
(35.37)
200m: 2:18.57
(35.58)
27 Thea Carlsson 2002 Varberg Sim 0.77 538 2:18.90 +11.48
50m: 31.53
100m: 1:06.71
(35.18)
150m: 1:42.92
(36.21)
200m: 2:18.90
(35.98)
28 Tove Wikström 2001 Sundsvalls Simsällskap 537 2:18.94 +11.52
50m: 31.85
100m: 1:07.04
(35.19)
150m: 1:43.22
(36.18)
200m: 2:18.94
(35.72)
29 Thyra Noomi Haugland Halv 2002 Haldens SK 535 2:19.11 +11.69
50m: 31.72
100m: 1:07.05
(35.33)
150m: 1:43.41
(36.36)
200m: 2:19.11
(35.70)
30 Louise Peacock 2001 Väsby Simsällskap 0.58 535 2:19.17 +11.75
50m: 33.03
100m: 1:07.41
(34.38)
150m: 1:43.35
(35.94)
200m: 2:19.17
(35.82)
31 Ebba Jönsson 2005 Helsingborgs Simsällskap 0.70 534 2:19.24 +11.82
50m: 32.20
100m: 1:08.04
(35.84)
150m: 1:44.54
(36.50)
200m: 2:19.24
(34.70)
32 Darja Koutchinskaia 2003 Linköpings Allmänna SS 0.58 531 2:19.47 +12.05
50m: 32.30
100m: 1:07.65
(35.35)
150m: 1:44.12
(36.47)
200m: 2:19.47
(35.35)
33 Olivia Gustafsson 2004 Linköpings Allmänna SS 0.77 530 2:19.59 +12.17
50m: 32.74
100m: 1:08.07
(35.33)
150m: 1:44.65
(36.58)
200m: 2:19.59
(34.94)
33 Polina Zhirkova 2004 Göteborg Sim 530 2:19.59 +12.17
50m: 31.03
100m: 1:06.24
(35.21)
150m: 1:42.85
(36.61)
200m: 2:19.59
(36.74)
35 Cajsa Wöhl 2004 Helsingborgs Simsällskap 0.56 528 2:19.70 +12.28
50m: 31.49
100m: 1:06.79
(35.30)
150m: 1:43.42
(36.63)
200m: 2:19.70
(36.28)
36 Thilde Smedbäck 2004 Linköpings Allmänna SS 0.80 528 2:19.71 +12.29
50m: 32.10
100m: 1:07.44
(35.34)
150m: 1:43.68
(36.24)
200m: 2:19.71
(36.03)
37 Melina Sundström 2002 Sundsvalls Simsällskap 0.75 525 2:19.97 +12.55
50m: 31.49
100m: 1:06.37
(34.88)
150m: 1:42.99
(36.62)
200m: 2:19.97
(36.98)
38 Sissy Olsson 2001 Göteborg Sim 0.71 524 2:20.05 +12.63
50m: 31.99
100m: 1:07.54
(35.55)
150m: 1:44.33
(36.79)
200m: 2:20.05
(35.72)
39 Tove Gustafsson 2004 Växjö Simsällskap 0.77 521 2:20.38 +12.96
50m: 31.92
100m: 1:07.71
(35.79)
150m: 1:44.77
(37.06)
200m: 2:20.38
(35.61)
40 Wilma Roloff 2000 Södertörns Simsällskap 520 2:20.43 +13.01
50m: 31.42
100m: 1:06.47
(35.05)
150m: 1:42.78
(36.31)
200m: 2:20.43
(37.65)
40 Ellen Vråmo 2004 Simklubben S 02 0.85 520 2:20.43 +13.01
50m: 32.72
100m: 1:08.33
(35.61)
150m: 1:44.41
(36.08)
200m: 2:20.43
(36.02)
42 Hilma Hagberg Moberg 2003 Södertörns Simsällskap 520 2:20.44 +13.02
50m: 31.82
100m: 1:06.78
(34.96)
150m: 1:43.79
(37.01)
200m: 2:20.44
(36.65)
43 Zeline Bengtson 2003 Södertörns Simsällskap 0.65 519 2:20.57 +13.15
50m: 32.64
100m: 1:07.79
(35.15)
150m: 1:44.61
(36.82)
200m: 2:20.57
(35.96)
44 Junia Eklund 2006 Söderhamns Simsällskap 0.71 518 2:20.60 +13.18
50m: 33.03
100m: 1:09.69
(36.66)
150m: 1:45.99
(36.30)
200m: 2:20.60
(34.61)
45 Linnea Hietala 2004 Helsingør Svømmeklub 518 2:20.64 +13.22
50m: 32.14
100m: 1:08.27
(36.13)
150m: 1:44.32
(36.05)
200m: 2:20.64
(36.32)
46 Lia Bromander 2004 Simklubben S 02 0.63 518 2:20.66 +13.24
50m: 31.90
100m: 1:07.33
(35.43)
150m: 1:43.93
(36.60)
200m: 2:20.66
(36.73)
47 Olivia Ida Madsen 2003 Helsingør Svømmeklub 0.71 517 2:20.69 +13.27
50m: 32.57
100m: 1:08.19
(35.62)
150m: 1:44.57
(36.38)
200m: 2:20.69
(36.12)
48 Matilda Hallman 2003 Simklubben 1970 512 2:21.22 +13.80
50m: 31.89
100m: 1:07.44
(35.55)
150m: 1:45.22
(37.78)
200m: 2:21.22
(36.00)
49 Sara  Hopmark 2004 Göteborg Sim 0.62 510 2:21.37 +13.95
50m: 31.42
100m: 1:06.92
(35.50)
150m: 1:44.09
(37.17)
200m: 2:21.37
(37.28)
49 Maja Frejd 2004 Södertörns Simsällskap 510 2:21.37 +13.95
50m: 31.83
100m: 1:06.82
(34.99)
150m: 1:43.94
(37.12)
200m: 2:21.37
(37.43)
51 Emilia Ström 2002 Uddevalla Sim 0.81 508 2:21.53 +14.11
50m: 32.72
100m: 1:08.48
(35.76)
150m: 1:45.46
(36.98)
200m: 2:21.53
(36.07)
52 Lina Nielsen 2005 Uddevalla Sim 507 2:21.64 +14.22
50m: 33.34
100m: 1:09.74
(36.40)
150m: 1:46.36
(36.62)
200m: 2:21.64
(35.28)
53 Ebba Holgersson 2005 Norrköpings Kappsimningsklubb 0.77 507 2:21.68 +14.26
50m: 33.31
100m: 1:10.37
(37.06)
150m: 1:47.79
(37.42)
200m: 2:21.68
(33.89)
54 Amanda Fjellstad 2003 Haldens SK 0.57 505 2:21.79 +14.37
50m: 33.20
100m: 1:09.32
(36.12)
150m: 1:46.28
(36.96)
200m: 2:21.79
(35.51)
55 Hilda Eriksson 2004 Uddevalla Sim 505 2:21.84 +14.42
50m: 32.13
100m: 1:08.28
(36.15)
150m: 1:45.18
(36.90)
200m: 2:21.84
(36.66)
56 Evelina Wester 2004 Uddevalla Sim 0.70 504 2:21.89 +14.47
50m: 32.34
100m: 1:08.04
(35.70)
150m: 1:45.13
(37.09)
200m: 2:21.89
(36.76)
57 Amanda Cederqvist 2005 Simklubben S 02 0.76 502 2:22.09 +14.67
50m: 30.93
100m: 1:06.23
(35.30)
150m: 1:44.14
(37.91)
200m: 2:22.09
(37.95)
58 Karla Stjepanetic 2003 Helsingborgs Simsällskap 0.70 501 2:22.21 +14.79
50m: 31.96
100m: 1:07.82
(35.86)
150m: 1:44.91
(37.09)
200m: 2:22.21
(37.30)
59 Isabella Wahlström 2003 Skövde Simsällskap 0.70 500 2:22.31 +14.89
50m: 31.97
100m: 1:08.37
(36.40)
150m: 1:45.57
(37.20)
200m: 2:22.31
(36.74)
60 Felicia Järvikari 2002 Linköpings Allmänna SS 498 2:22.47 +15.05
50m: 32.80
100m: 1:09.00
(36.20)
150m: 1:45.89
(36.89)
200m: 2:22.47
(36.58)
61 Veronika Hiram 2004 Södertörns Simsällskap 0.72 498 2:22.53 +15.11
50m: 33.07
100m: 1:09.00
(35.93)
150m: 1:45.61
(36.61)
200m: 2:22.53
(36.92)
62 Stella Warborn 2003 Varberg Sim 0.61 497 2:22.62 +15.20
50m: 33.34
100m: 1:10.32
(36.98)
150m: 1:46.90
(36.58)
200m: 2:22.62
(35.72)
63 Kornelia Pavlovic 2004 Helsingborgs Simsällskap 0.85 496 2:22.66 +15.24
50m: 32.31
100m: 1:08.27
(35.96)
150m: 1:45.29
(37.02)
200m: 2:22.66
(37.37)
64 Tilda Hellström 2002 Trollhättans Simsällskap 0.61 496 2:22.72 +15.30
50m: 31.99
100m: 1:08.71
(36.72)
150m: 1:46.52
(37.81)
200m: 2:22.72
(36.20)
65 Clara Sandberg 2004 Simklubben 1970 0.61 489 2:23.31 +15.89
50m: 30.97
100m: 1:06.60
(35.63)
150m: 1:44.84
(38.24)
200m: 2:23.31
(38.47)
66 Amanda Weiding 2003 Linköpings Allmänna SS 487 2:23.57 +16.15
50m: 32.48
100m: 1:09.40
(36.92)
150m: 1:47.45
(38.05)
200m: 2:23.57
(36.12)
67 Ella Westerlund 2004 Simklubben 1970 0.63 486 2:23.63 +16.21
50m: 32.50
100m: 1:09.40
(36.90)
150m: 1:47.15
(37.75)
200m: 2:23.63
(36.48)
68 Malin Andersson 1999 Kungsbacka Simsällskap 0.79 486 2:23.67 +16.25
50m: 32.42
100m: 1:08.26
(35.84)
150m: 1:46.13
(37.87)
200m: 2:23.67
(37.54)
69 Linnea Edgren 2002 Göteborg Sim 0.69 485 2:23.71 +16.29
50m: 31.90
100m: 1:08.23
(36.33)
150m: 1:46.20
(37.97)
200m: 2:23.71
(37.51)
70 Emmie Andersson 2003 Ängelholms Simsällskap 0.49 485 2:23.76 +16.34
50m: 32.39
100m: 1:09.31
(36.92)
150m: 1:47.18
(37.87)
200m: 2:23.76
(36.58)
71 Isabella Källén 2001 Kungsbacka Simsällskap 0.59 484 2:23.81 +16.39
50m: 32.27
100m: 1:08.56
(36.29)
150m: 1:46.92
(38.36)
200m: 2:23.81
(36.89)
72 Malin Vestman 2003 Skövde Simsällskap 480 2:24.27 +16.85
50m: 33.30
100m: 1:09.69
(36.39)
150m: 1:47.21
(37.52)
200m: 2:24.27
(37.06)
73 Agnes  Hildebrand Westerberg 2004 Växjö Simsällskap 0.68 480 2:24.28 +16.86
50m: 32.31
100m: 1:08.46
(36.15)
150m: 1:46.56
(38.10)
200m: 2:24.28
(37.72)
74 Ella Persson 2004 Ängelholms Simsällskap 0.79 479 2:24.31 +16.89
50m: 32.41
100m: 1:08.73
(36.32)
150m: 1:46.24
(37.51)
200m: 2:24.31
(38.07)
75 Frida Skåring 2002 Göteborg Sim 0.65 479 2:24.35 +16.93
50m: 32.01
100m: 1:08.42
(36.41)
150m: 1:46.27
(37.85)
200m: 2:24.35
(38.08)
76 Ella Sjöbom 2005 Grums Simsällskap 0.56 478 2:24.47 +17.05
50m: 31.98
100m: 1:08.85
(36.87)
150m: 1:46.81
(37.96)
200m: 2:24.47
(37.66)
77 Johanna de Jonge 2001 Göteborg Sim 0.74 477 2:24.52 +17.10
50m: 31.70
100m: 1:07.83
(36.13)
150m: 1:45.75
(37.92)
200m: 2:24.52
(38.77)
78 Elsa  Linné 2003 Linköpings Allmänna SS 0.82 475 2:24.73 +17.31
50m: 33.12
100m: 1:09.63
(36.51)
150m: 1:46.80
(37.17)
200m: 2:24.73
(37.93)
79 Hanna Pettersson 2003 Helsingborgs Simsällskap 0.67 474 2:24.90 +17.48
50m: 32.39
100m: 1:09.01
(36.62)
150m: 1:46.97
(37.96)
200m: 2:24.90
(37.93)
80 Ella Törnqvist 2003 Tyresö Simsällskap 0.54 473 2:24.96 +17.54
50m: 33.23
100m: 1:10.22
(36.99)
150m: 1:47.78
(37.56)
200m: 2:24.96
(37.18)
81 Felicia Zander 2004 Ängelholms Simsällskap 0.57 471 2:25.18 +17.76
50m: 33.02
100m: 1:09.66
(36.64)
150m: 1:48.21
(38.55)
200m: 2:25.18
(36.97)
82 Emma Hejdengård 2006 Uddevalla Sim 0.81 471 2:25.20 +17.78
50m: 33.84
100m: 1:10.41
(36.57)
150m: 1:48.35
(37.94)
200m: 2:25.20
(36.85)
83 Felicia Thonander 2001 Göteborg Sim 0.68 470 2:25.26 +17.84
50m: 33.11
100m: 1:09.29
(36.18)
150m: 1:46.89
(37.60)
200m: 2:25.26
(38.37)
84 Liv Asp Olsson 2005 Stockholmspolisens IF SF 0.71 464 2:25.92 +18.50
50m: 33.11
100m: 1:09.90
(36.79)
150m: 1:47.58
(37.68)
200m: 2:25.92
(38.34)
85 Tuva Edvinsson 2004 Helsingborgs Simsällskap 459 2:26.43 +19.01
50m: 32.64
100m: 1:08.99
(36.35)
150m: 1:47.63
(38.64)
200m: 2:26.43
(38.80)
86 Pil Sylvander 2003 Helsingør Svømmeklub 0.59 458 2:26.47 +19.05
50m: 32.12
100m: 1:09.24
(37.12)
150m: 1:48.11
(38.87)
200m: 2:26.47
(38.36)
87 Amanda Nilsson 2002 Södertörns Simsällskap 0.77 458 2:26.51 +19.09
50m: 32.54
100m: 1:08.69
(36.15)
150m: 1:47.16
(38.47)
200m: 2:26.51
(39.35)
88 Josefin Alm 2001 Tyresö Simsällskap 0.56 455 2:26.85 +19.43
50m: 32.90
100m: 1:10.43
(37.53)
150m: 1:48.97
(38.54)
200m: 2:26.85
(37.88)
89 Alwa Widmark 2002 Södertörns Simsällskap 0.60 453 2:27.07 +19.65
50m: 32.97
100m: 1:10.09
(37.12)
150m: 1:48.78
(38.69)
200m: 2:27.07
(38.29)
90 Emmie Dahlgren 2004 Varberg Sim 0.72 450 2:27.41 +19.99
50m: 32.53
100m: 1:09.74
(37.21)
150m: 1:48.72
(38.98)
200m: 2:27.41
(38.69)
91 Alice Karlsson 2004 Kungsbacka Simsällskap 0.62 449 2:27.46 +20.04
50m: 32.28
100m: 1:08.85
(36.57)
150m: 1:47.65
(38.80)
200m: 2:27.46
(39.81)
92 Tuva Pålsson 2003 Karlskrona Simsällskap 0.77 447 2:27.70 +20.28
50m: 32.43
100m: 1:10.06
(37.63)
150m: 1:49.54
(39.48)
200m: 2:27.70
(38.16)
93 Sofia Lindqvist 2004 Stockholmspolisens IF SF 0.73 444 2:28.01 +20.59
50m: 33.51
100m: 1:10.04
(36.53)
150m: 1:49.24
(39.20)
200m: 2:28.01
(38.77)
94 Clara Balslev 2001 Varberg Sim 0.68 442 2:28.28 +20.86
50m: 32.62
100m: 1:09.99
(37.37)
150m: 1:49.14
(39.15)
200m: 2:28.28
(39.14)
95 Sandra Mokhtari 2001 Linköpings Allmänna SS 0.64 413 2:31.71 +24.29
50m: 33.57
100m: 1:10.81
(37.24)
150m: 1:50.62
(39.81)
200m: 2:31.71
(41.09)
96 Daniela Broner Fredriksson 2000 Kungsbacka Simsällskap 0.78 407 2:32.38 +24.96
50m: 33.38
100m: 1:10.82
(37.44)
150m: 1:51.76
(40.94)
200m: 2:32.38
(40.62)
- Anna Busacca Hjärtquist 2005 Grums Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-04-26 16:14:05
2019-04-26 16:14:23 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Göteborg Sim

Image
LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner