2019-10-14   10:07:35
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Bergen Swim Festival, AdO Arena

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Tävlingspass

Document
Results
Bergen Swim Festival 2019
Organizer:
Place: AdO Arena Bergensklubbene
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2019 to Apr 7, 2019
Event 30, 100m Butterfly Men 13-18 years - Final
Sponsor: Godt Lokalt
WR 49.82 Michael Phelps 1985 United States USA Rome ITA 01.08.2009
BSF 51.65 Philip Heintz 1991 SV Nikar Heidelberg Ger Bergen 15.04.2018
NOR 52.56 Tomoe Zenimoto Hvas 2000 Bærumsvømmerne NOR AdO Arena NOR 07.04.2019
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Nicholas Lia 2001 Bærumsvømmerne +0.62 715 55.70
50m: 25.62
100m: 55.70
(30.08)
2 Andre Gregussen 2001 Oslo Idrettslag Svømming +0.67 696 56.21 +0.51
50m: 26.07
100m: 56.21
(30.14)
3 Henrik Veiberg 2001 Lambertseter SK +0.74 661 57.19 +1.49
50m: 26.71
100m: 57.19
(30.48)
4 Håvard Vindvik 2001 Bodø SK +0.65 660 57.22 +1.52
50m: 26.12
100m: 57.22
(31.10)
5 Adam Fedorcsak 2001 Oslo Idrettslag Svømming +0.69 651 57.48 +1.78
50m: 26.95
100m: 57.48
(30.53)
6 Erik Nurmi 2001 Vanders +0.81 641 57.78 +2.08
50m: 27.14
100m: 57.78
(30.64)
7 Carl Wennerholm 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.68 619 58.44 +2.74
50m: 27.27
100m: 58.44
(31.17)
8 Alexander Hölbling 2001 ATUS Knittelfeld +0.76 610 58.73 +3.03
50m: 27.26
100m: 58.73
(31.47)
9 Sven Arnestad 2001 Sarpsborg IL +0.68 579 59.74 +4.04
50m: 27.24
100m: 59.74
(32.50)
10 Adrian Eichler 2003 Deutcher Schwimm-Verband +0.77 576 59.85 +4.15
50m: 27.60
100m: 59.85
(32.25)
11 Ole Marius Rist Jensen 2001 Team Sør/KSA +0.68 571 1:00.04 +4.34
50m: 28.33
100m: 1:00.04
(31.71)
12 Sondre Eidesen 2002 Stavanger Svømmeklubb +0.69 571 1:00.05 +4.35
50m: 28.58
100m: 1:00.05
(31.47)
13 Eirik Karlsen 2001 Eid SK +0.68 557 1:00.55 +4.85
50m: 28.26
100m: 1:00.55
(32.29)
14 Ole Steinbråten 2001 Glitre SK/Gol +0.74 553 1:00.66 +4.96
50m: 27.22
100m: 1:00.66
(33.44)
15 Theodor Sköld 2001 Väsby Simsällskap +0.63 551 1:00.76 +5.06
50m: 28.10
100m: 1:00.76
(32.66)
16 Bendik Pleym Olsen 2002 BS/Delfana +0.65 546 1:00.92 +5.22
50m: 28.47
100m: 1:00.92
(32.45)
17 Oscar Smeby Iden 2003 Asker SK +0.74 541 1:01.13 +5.43
50m: 27.78
100m: 1:01.13
(33.35)
18 Ivar Angell 2001 Sortland SLK +0.68 541 1:01.14 +5.44
50m: 28.88
100m: 1:01.14
(32.26)
19 Brage Ree Bakken 2003 Klepp SSK +0.64 539 1:01.18 +5.48
50m: 28.22
100m: 1:01.18
(32.96)
20 Harald-Georg Dahlslett Hansen 2002 Sortland SLK +0.63 538 1:01.25 +5.55
50m: 28.73
100m: 1:01.25
(32.52)
21 Andreas Soma Haugen 2002 Glitre SK/Gol +0.70 525 1:01.75 +6.05
50m: 28.15
100m: 1:01.75
(33.60)
22 David MacLeod 2001 Stockholmspolisens IF Simfören +0.75 524 1:01.78 +6.08
50m: 28.57
100m: 1:01.78
(33.21)
23 Simon Slettevold 2002 Stavanger Svømmeklubb +0.70 520 1:01.93 +6.23
50m: 28.51
100m: 1:01.93
(33.42)
24 Kristian Dimitri Swakhoven 2003 Asker SK +0.70 520 1:01.94 +6.24
50m: 28.60
100m: 1:01.94
(33.34)
25 Emil Sander Danielsen 2002 Kongstensvømmerne +0.66 518 1:02.00 +6.30
50m: 28.95
100m: 1:02.00
(33.05)
26 Titus Victor Phillipson 2002 Team Sør/KSA +0.67 517 1:02.07 +6.37
50m: 28.78
100m: 1:02.07
(33.29)
27 Maxim Zahradnik 2002 ATUS Knittelfeld +0.69 516 1:02.11 +6.41
50m: 28.88
100m: 1:02.11
(33.23)
28 Sander Myhr Bjørknes 2003 Fauske SK +0.70 515 1:02.13 +6.43
50m: 28.83
100m: 1:02.13
(33.30)
29 Jørund Kalvenes Drengstig 2002 Sola SK +0.67 514 1:02.19 +6.49
50m: 29.01
100m: 1:02.19
(33.18)
30 Jonas Thorbjørnsen Hinna 2003 BS/Delfana +0.73 513 1:02.23 +6.53
50m: 28.61
100m: 1:02.23
(33.62)
31 Vemund Hoset 2002 Ullensakersvømmerne +0.61 509 1:02.39 +6.69
50m: 29.84
100m: 1:02.39
(32.55)
32 Aleksander Sørebø 2003 BS/Åstveit +0.70 506 1:02.52 +6.82
50m: 29.57
100m: 1:02.52
(32.95)
33 Johan N. Dam 2002 Svimjisamband Foroya +0.69 504 1:02.57 +6.87
50m: 29.10
100m: 1:02.57
(33.47)
34 Øystein Breivik 2002 Bergens Svømme Club +0.73 503 1:02.63 +6.93
50m: 29.25
100m: 1:02.63
(33.38)
35 Marius Fonnes Heggstad 2001 BS/Delfana +0.76 502 1:02.67 +6.97
50m: 29.13
100m: 1:02.67
(33.54)
35 Ivar Mosqueira Forbord 2003 Glitre SK/BK +0.69 502 1:02.67 +6.97
50m: 29.90
100m: 1:02.67
(32.77)
37 Tobias Bang Mikkelsen 2002 Asker SK +0.63 500 1:02.74 +7.04
50m: 29.14
100m: 1:02.74
(33.60)
38 Simen Arnestad 2004 Sarpsborg IL +0.72 495 1:02.94 +7.24
50m: 28.81
100m: 1:02.94
(34.13)
39 Einar Skoglund 2001 Vestbyen Trondheim +0.61 494 1:03.02 +7.32
50m: 29.20
100m: 1:03.02
(33.82)
40 Anders Inga 2005 Sortland SLK +0.69 489 1:03.21 +7.51
50m: 29.31
100m: 1:03.21
(33.90)
41 Helje Stadaas 2004 Moss SK +0.64 486 1:03.33 +7.63
50m: 29.01
100m: 1:03.33
(34.32)
42 Rói Bech 2001 Svimjisamband Foroya +0.67 474 1:03.89 +8.19
50m: 28.95
100m: 1:03.89
(34.94)
43 Mathias Martinussen 2004 Fauske SK +0.71 473 1:03.93 +8.23
50m: 29.24
100m: 1:03.93
(34.69)
44 Sivert Solheim Verhage 2002 Førde IL Symjing +0.75 472 1:03.95 +8.25
50m: 29.55
100m: 1:03.95
(34.40)
45 Gergo Varga 2003 Ullensakersvømmerne +0.69 472 1:03.96 +8.26
50m: 29.75
100m: 1:03.96
(34.21)
46 Christian Øgreid 2002 Stavanger Svømmeklubb +0.67 470 1:04.05 +8.35
50m: 29.59
100m: 1:04.05
(34.46)
47 Ivar Simonsson 2002 Väsby Simsällskap +0.58 467 1:04.21 +8.51
50m: 29.93
100m: 1:04.21
(34.28)
48 Simen Littorin Birkeland 2002 Bærumsvømmerne +0.67 466 1:04.24 +8.54
50m: 31.05
100m: 1:04.24
(33.19)
49 Mats-André Andreassen 2004 Grimstad Svømmeklubb +0.63 465 1:04.30 +8.60
50m: 30.31
100m: 1:04.30
(33.99)
50 Herman Røed 2005 SK Speed +0.74 460 1:04.53 +8.83
50m: 30.54
100m: 1:04.53
(33.99)
51 Edvard Mustaparta 2002 Harstad SK +0.66 457 1:04.65 +8.95
50m: 28.97
100m: 1:04.65
(35.68)
52 Herman Riis Langhammer 2005 Ås IL +0.68 450 1:05.01 +9.31
50m: 29.47
100m: 1:05.01
(35.54)
53 Eirik Norvoll Bjørnevik 2001 Aalesunds SLK +0.69 439 1:05.54 +9.84
50m: 30.14
100m: 1:05.54
(35.40)
54 Kasper Krohn-Dale 2002 Bergens Svømme Club +0.69 439 1:05.55 +9.85
50m: 30.39
100m: 1:05.55
(35.16)
55 Theo Munz-Kløve 2003 Bergkameratene +0.85 433 1:05.82 +10.12
50m: 30.97
100m: 1:05.82
(34.85)
56 Christopher Johnsen Skar 2003 BS-LK +0.71 433 1:05.85 +10.15
50m: 30.91
100m: 1:05.85
(34.94)
57 Gustav Niring 2004 Stockholmspolisens IF Simfören +0.71 429 1:06.02 +10.32
50m: 30.72
100m: 1:06.02
(35.30)
58 Aleksey Koriachko Johansen 2003 Karasjok SK +0.67 426 1:06.17 +10.47
50m: 30.53
100m: 1:06.17
(35.64)
59 Bendik Botten 2004 Sunndal SLK +0.76 422 1:06.38 +10.68
50m: 30.25
100m: 1:06.38
(36.13)
60 Sebastian Warncke-Wang 2002 BS/Åstveit +0.65 420 1:06.51 +10.81
50m: 31.17
100m: 1:06.51
(35.34)
61 Peter Walløe 2002 BS/Delfana +0.67 418 1:06.58 +10.88
50m: 30.37
100m: 1:06.58
(36.21)
62 Vegard Vindvik 2003 Bodø SK +0.68 415 1:06.79 +11.09
50m: 29.94
100m: 1:06.79
(36.85)
63 Vegard Skjervold 2002 Trondhjems SLK +0.63 414 1:06.84 +11.14
50m: 30.07
100m: 1:06.84
(36.77)
64 Oscar Lars Christian Megård 2004 Asker SK +0.70 413 1:06.89 +11.19
50m: 30.34
100m: 1:06.89
(36.55)
65 Reinert Solheim Erland 2004 Førde IL Symjing +0.75 407 1:07.19 +11.49
50m: 28.66
100m: 1:07.19
(38.53)
66 Tønnes Valvik Tønnessen 2005 Stord symjing +0.71 400 1:07.59 +11.89
50m: 31.83
100m: 1:07.59
(35.76)
67 Iver Thoresen Malme 2001 Stord symjing +0.75 396 1:07.84 +12.14
50m: 31.31
100m: 1:07.84
(36.53)
67 Emil Mathias Roli Sørensen 2004 Lørenskog/Rælingen +0.68 396 1:07.84 +12.14
50m: 31.70
100m: 1:07.84
(36.14)
69 Henrik Hodne Eliassen 2004 Delfana +0.70 390 1:08.18 +12.48
50m: 31.51
100m: 1:08.18
(36.67)
70 Anders Rye Brekkhus 2003 Delfana +0.76 375 1:09.05 +13.35
50m: 32.04
100m: 1:09.05
(37.01)
71 Anders Scheflo Kvåle 2005 Førde IL Symjing +0.76 368 1:09.52 +13.82
50m: 31.23
100m: 1:09.52
(38.29)
72 Joakim Tronstad 2003 Asker SK +0.66 362 1:09.87 +14.17
50m: 31.64
100m: 1:09.87
(38.23)
73 Kristian Tronstad 2006 Asker SK +0.66 361 1:09.92 +14.22
50m: 31.57
100m: 1:09.92
(38.35)
74 Jonas She Cheung 2005 SK Speed +0.58 361 1:09.96 +14.26
50m: 31.74
100m: 1:09.96
(38.22)
75 Oliver Danielsen 2005 Kongstensvømmerne +0.73 356 1:10.27 +14.57
50m: 31.96
100m: 1:10.27
(38.31)
76 Thomas Joachim Efskind 2004 Asker SK +0.71 347 1:10.89 +15.19
50m: 32.63
100m: 1:10.89
(38.26)
77 Harald Hals 2002 Vestkantsvømmerne +0.82 346 1:10.90 +15.20
50m: 32.53
100m: 1:10.90
(38.37)
78 Sebastian Eriksen 2003 Ullensakersvømmerne +0.82 340 1:11.37 +15.67
50m: 32.22
100m: 1:11.37
(39.15)
79 Sigurd Huuse 2001 Ullensakersvømmerne +0.71 338 1:11.50 +15.80
50m: 33.32
100m: 1:11.50
(38.18)
80 Christian Offenberg 2005 Kongstensvømmerne +0.67 337 1:11.56 +15.86
50m: 32.82
100m: 1:11.56
(38.74)
81 Sander Sand 2004 Skjetten Svømming +0.71 332 1:11.94 +16.24
50m: 33.40
100m: 1:11.94
(38.54)
82 Daniel Vindfjell 2004 Eid SK +0.78 331 1:11.99 +16.29
50m: 32.66
100m: 1:11.99
(39.33)
83 Maxim Gorodkov 2005 Trondhjems SLK +0.75 331 1:12.01 +16.31
50m: 33.14
100m: 1:12.01
(38.87)
84 Nikodem Arthur Wiktorowicz 2003 BS/Arna +0.68 326 1:12.35 +16.65
50m: 31.13
100m: 1:12.35
(41.22)
85 Ghanesh Rajkumar 2005 Bergens Svømme Club +0.70 323 1:12.58 +16.88
50m: 33.17
100m: 1:12.58
(39.41)
86 Hasith Ransiri Attanapola 2003 Trondhjems SLK +0.77 320 1:12.79 +17.09
50m: 32.72
100m: 1:12.79
(40.07)
87 Tobias Emanuelsson Samuel 2004 Stord symjing +0.66 317 1:13.00 +17.30
50m: 32.06
100m: 1:13.00
(40.94)
88 Leo Strand 2003 Asker SK +0.66 312 1:13.40 +17.70
50m: 33.70
100m: 1:13.40
(39.70)
89 Didrik Gudding 2005 Stord symjing +0.72 311 1:13.46 +17.76
50m: 33.94
100m: 1:13.46
(39.52)
90 Stellan Gundersen Wallin 2005 Ås IL +0.72 311 1:13.51 +17.81
50m: 33.42
100m: 1:13.51
(40.09)
91 Trym Stendalen 2005 Delfana +0.74 309 1:13.62 +17.92
50m: 33.61
100m: 1:13.62
(40.01)
92 Benjamin Blom 2004 Arna SLK +0.78 307 1:13.79 +18.09
50m: 32.08
100m: 1:13.79
(41.71)
93 Eivind Mjelde Myhr 2004 Åstveit SK +0.78 306 1:13.86 +18.16
50m: 33.38
100m: 1:13.86
(40.48)
94 Even Derit Haarstad 2004 Os Svømmeklubb +0.65 301 1:14.29 +18.59
50m: 32.69
100m: 1:14.29
(41.60)
95 Christoffer Høvik 2002 Kristiansund SK +0.76 300 1:14.38 +18.68
50m: 28.29
100m: 1:14.38
(46.09)
96 Joseph Haakon Muki Kititi 2003 Vestkantsvømmerne +0.92 277 1:16.41 +20.71
50m: 35.60
100m: 1:16.41
(40.81)
97 Thorvald Hagland Børseth 2005 Haugesund SK +0.75 274 1:16.66 +20.96
50m: 33.46
100m: 1:16.66
(43.20)
98 Michael Jansen 2005 Ullensakersvømmerne +0.85 272 1:16.85 +21.15
50m: 35.12
100m: 1:16.85
(41.73)
99 Sebastian Rosnes 2006 Øyane Svømmeklubb +0.70 264 1:17.61 +21.91
50m: 34.94
100m: 1:17.61
(42.67)
100 Fredrik Almnes 2005 Asker SK +0.75 259 1:18.11 +22.41
50m: 36.32
100m: 1:18.11
(41.79)
101 Milos Stojanovic 2004 Drammen SK +0.80 248 1:19.21 +23.51
50m: 37.14
100m: 1:19.21
(42.07)
102 Marcus Tvete 2005 Namsos Svømmeklubb +0.83 232 1:21.05 +25.35
50m: 35.63
100m: 1:21.05
(45.42)
103 Alexander Bajo 2005 BS-LK +0.73 231 1:21.17 +25.47
50m: 35.89
100m: 1:21.17
(45.28)
104 Szymon Dziedzic 2003 Asker SK +0.92 210 1:23.72 +28.02
50m: 37.06
100m: 1:23.72
(46.66)
105 Noah Skar 2005 Mandal SK +0.76 210 1:23.80 +28.10
50m: 38.68
100m: 1:23.80
(45.12)
106 Artur Grzebieluch 2004 Førde IL Symjing +0.74 209 1:23.95 +28.25
50m: 34.83
100m: 1:23.95
(49.12)
107 Vegard Skar Øgaard 2002 Arna SLK +0.76 200 1:25.13 +29.43
50m: 35.35
100m: 1:25.13
(49.78)
108 Sindre Derit Haarstad 2006 Os Svømmeklubb +0.79 147 1:34.31 +38.61
50m: 42.71
100m: 1:34.31
(51.60)
109 Andreas Benjaminsen 2005 Harstad SK +0.68 117 1:41.79 +46.09
50m: 44.36
100m: 1:41.79
(57.43)
- Johan Semmingsen Lerøy 2004 Austrheim Svømmeklubb +0.84 DSQ
- Lars Isdahl Føyen 2004 Stord symjing +0.82 DSQ
- Andreas Håbesland Klausen 2002 Team Sør/KSA DNS
- Henrik H.S. Mjelde 2005 Arna SLK DNS
- William Malmborg 2003 Väsby Simsällskap DNS
- Endre Lerøy 2003 Austrheim Svømmeklubb DNS
- Thomas Hope 2005 Austrheim Svømmeklubb DNS
- Sverre Sandanger Myklebust 2003 Volda TIL DNS
- Aslan Bentley 2001 Vestkantsvømmerne DNS
Event official at: 07.04.2019 13.37.33
2019-04-07 15.22.14 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Bergens Svømme & Livredningsklub

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner