2019-08-18   15:16:37
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Bergen Swim Festival, AdO Arena

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Results
Bergen Swim Festival 2019
Organizer:
Place: AdO Arena Bergensklubbene
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2019 to Apr 7, 2019
Event 1, 100m Freestyle Women - Heat
Sponsor: Gjensidige
WR 51.71 Sarah Sjoestroem 1993 Sweden SWE Budapest HUN 23.07.2017
BSF 52.86 Sarah Sjøstrøm 1993 Sødertørn SS Swe Bergen 05.05.2017
NOR 55.35 Susann Bjørnsen 1993 Setermoen SK NOR RIO BRA 10.08.2016
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Michelle Coleman 1993 Spårvägen Simförening +0.73 850 54.58 QA
50m: 26.48
100m: 54.58
(28.10)
2 Jessica Steiger 1992 Deutcher Schwimm-Verband +0.71 826 55.10 +0.52 QA
50m: 26.57
100m: 55.10
(28.53)
3 Reva Foos 1993 SG Frankfurt +0.72 824 55.15 +0.57 QA
50m: 27.02
100m: 55.15
(28.13)
4 Johanna Roas 1993 Deutcher Schwimm-Verband +0.72 797 55.75 +1.17 QA
50m: 27.22
100m: 55.75
(28.53)
5 Marie Pietruschka 1995 SSG Leipzig e.V. +0.69 795 55.81 +1.23 QA
50m: 27.07
100m: 55.81
(28.74)
6 Kimberly Buys 1989 FLANDERS SWIMMING FEDERAT +0.79 775 56.29 +1.71 QA
50m: 27.10
100m: 56.29
(29.19)
7 Isabel Gose 2002 Deutcher Schwimm-Verband +0.76 772 56.35 +1.77 QA
50m: 27.25
100m: 56.35
(29.10)
8 Angelina Köhler 2000 Deutcher Schwimm-Verband +0.75 767 56.48 +1.90 QA
50m: 27.17
100m: 56.48
(29.31)
9 Lia Neubert 2000 SSG Leipzig e.V. +0.69 763 56.58 +2.00 QB
50m: 27.07
100m: 56.58
(29.51)
10 Monique Olivier 1998 Team Luxembourg +0.70 723 57.60 +3.02 QB
50m: 28.09
100m: 57.60
(29.51)
11 Lil Zyprian 1998 SV Nikar Heidelberg +0.70 723 57.61 +3.03 QB
50m: 27.83
100m: 57.61
(29.78)
12 Marte Løvberg 1999 Lambertseter SK +0.69 721 57.65 +3.07 QB
50m: 27.96
100m: 57.65
(29.69)
13 Jenny Marie Halden 2000 Bærumsvømmerne +0.66 702 58.16 +3.58 QB
50m: 28.00
100m: 58.16
(30.16)
13 Yara Sophie Hierath 2001 Deutcher Schwimm-Verband +0.68 702 58.16 +3.58 -
50m: 28.42
100m: 58.16
(29.74)
15 Malena  Lisken 2003 Oslo Idrettslag Svømming +0.70 701 58.20 +3.62 QB
50m: 28.22
100m: 58.20
(29.98)
16 Julia Hassler 1993 Liechtenstein Swimming +0.79 693 58.43 +3.85 -
50m: 28.46
100m: 58.43
(29.97)
17 Lotte Goris 2000 FLANDERS SWIMMING FEDERAT +0.72 691 58.49 +3.91 -
50m: 28.02
100m: 58.49
(30.47)
18 Julie Borsheim Endregaard 2001 Stavanger Svømmeklubb +0.64 689 58.52 +3.94 QB
50m: 27.91
100m: 58.52
(30.61)
19 Stine Lise Grønvold Stenseth 1994 Bærumsvømmerne +0.67 687 58.60 +4.02 QB
50m: 28.37
100m: 58.60
(30.23)
20 Renate Knutsen 1997 Bergens Svømme Club +0.71 681 58.76 +4.18
50m: 28.48
100m: 58.76
(30.28)
21 Kristine Bjellvåg Braathen 2000 Bærumsvømmerne +0.66 676 58.90 +4.32
50m: 28.20
100m: 58.90
(30.70)
22 Juliane Lindgaard Kjeldseth 2004 Oslo Idrettslag Svømming +0.75 634 1:00.18 +5.60
50m: 29.48
100m: 1:00.18
(30.70)
23 Vár E. Eidesgaard 2001 Svimjisamband Foroya +0.68 632 1:00.25 +5.67
50m: 28.65
100m: 1:00.25
(31.60)
24 Henriette Dale 2003 Vestkantsvømmerne 630 1:00.29 +5.71
50m: 29.17
100m: 1:00.29
(31.12)
25 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.79 629 1:00.33 +5.75
50m: 29.35
100m: 1:00.33
(30.98)
26 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.71 628 1:00.37 +5.79
50m: 28.73
100m: 1:00.37
(31.64)
27 Timea Aspegren 2002 Ullensakersvømmerne +0.64 627 1:00.40 +5.82
50m: 29.18
100m: 1:00.40
(31.22)
28 Ragnhild Elisabeth Krage 1999 Bergens Svømme Club +0.69 626 1:00.43 +5.85
50m: 28.32
100m: 1:00.43
(32.11)
29 Camilla Rimmereide 2000 Ullensakersvømmerne +0.76 622 1:00.56 +5.98
50m: 29.64
100m: 1:00.56
(30.92)
30 Ingrid Maria Leifsen 2001 Haugesund SK +0.73 620 1:00.62 +6.04
50m: 28.89
100m: 1:00.62
(31.73)
31 Mathilde Sofie Hammer 2002 Kongstensvømmerne +0.72 611 1:00.92 +6.34
50m: 28.54
100m: 1:00.92
(32.38)
32 Maiken Sofie Byman 2000 Tønsberg SK +0.76 610 1:00.96 +6.38
50m: 29.29
100m: 1:00.96
(31.67)
33 Andrea Elde Holmboe 2000 Oslo Idrettslag Svømming +0.77 607 1:01.07 +6.49
50m: 29.39
100m: 1:01.07
(31.68)
34 Ine Marie Andersen 2000 Poseidon +0.79 602 1:01.23 +6.65
50m: 29.46
100m: 1:01.23
(31.77)
35 Malene Fjeldstad 2000 Oslo Idrettslag Svømming +0.71 599 1:01.33 +6.75
50m: 29.87
100m: 1:01.33
(31.46)
35 Smilla Lönnberg 2001 Stockholms Kappsimningsklubb +0.74 599 1:01.33 +6.75
50m: 30.04
100m: 1:01.33
(31.29)
37 Julia Björkén 2001 Väsby Simsällskap +0.72 597 1:01.39 +6.81
50m: 29.15
100m: 1:01.39
(32.24)
37 Barbara Debes 2000 Svimjisamband Foroya +0.72 597 1:01.39 +6.81
50m: 28.83
100m: 1:01.39
(32.56)
39 Rikke Omdahl Petersen 2002 Bærumsvømmerne +0.70 589 1:01.67 +7.09
50m: 29.65
100m: 1:01.67
(32.02)
40 Julie Fornasari 2003 Oslo Idrettslag Svømming +0.67 587 1:01.75 +7.17
50m: 29.52
100m: 1:01.75
(32.23)
41 Alexandra Peter 2002 Randaberg IL +0.78 585 1:01.81 +7.23
50m: 29.80
100m: 1:01.81
(32.01)
42 Mari Nilsen 2003 Haugesund SK +0.74 584 1:01.83 +7.25
50m: 29.80
100m: 1:01.83
(32.03)
43 Elin Ristl 1999 Väsby Simsällskap +0.70 581 1:01.96 +7.38
50m: 29.96
100m: 1:01.96
(32.00)
44 Cathrine Emilie Fagge 2002 Team Sør/VSLK +0.67 580 1:01.98 +7.40
50m: 29.11
100m: 1:01.98
(32.87)
44 Hanne Stamnesfet Næss 2004 Vestkantsvømmerne +0.80 580 1:01.98 +7.40
50m: 30.31
100m: 1:01.98
(31.67)
46 Vilde Zetlitz Nessler 2003 Stavanger Svømmeklubb +0.69 578 1:02.06 +7.48
50m: 29.79
100m: 1:02.06
(32.27)
47 Ella Magnussen 2003 Asker SK +0.61 577 1:02.11 +7.53
50m: 30.15
100m: 1:02.11
(31.96)
48 Aurora Stavøy 2002 Sortland SLK +0.73 571 1:02.31 +7.73
50m: 29.99
100m: 1:02.31
(32.32)
49 Patricia Louise Lysvoll 2003 Vestbyen Trondheim +0.69 570 1:02.34 +7.76
50m: 29.77
100m: 1:02.34
(32.57)
50 Mari Alvsaker 1999 Glitre SK/DSK +0.71 565 1:02.52 +7.94
50m: 30.05
100m: 1:02.52
(32.47)
50 Madeleine Wold 2003 SK Speed +0.74 565 1:02.52 +7.94
50m: 30.05
100m: 1:02.52
(32.47)
52 Elise Nilsen 2003 Bergens Svømme Club +0.80 564 1:02.58 +8.00
50m: 29.98
100m: 1:02.58
(32.60)
53 Martine Myhrer Abrahamsen 2003 Skjetten Svømming 563 1:02.61 +8.03
50m: 30.16
100m: 1:02.61
(32.45)
54 Thyra Noomi Haugland Halvor 2002 Haldens SK +0.65 562 1:02.63 +8.05
50m: 29.72
100m: 1:02.63
(32.91)
55 Maren Thoresen Malme 1998 BS/Åstveit +0.71 561 1:02.69 +8.11
50m: 29.91
100m: 1:02.69
(32.78)
56 Milla Nikkanen 2002 Vanders +0.78 560 1:02.72 +8.14
50m: 29.59
100m: 1:02.72
(33.13)
57 Silje Rongevær Slyngstadli 2004 BS/Åstveit +0.77 556 1:02.86 +8.28
50m: 29.67
100m: 1:02.86
(33.19)
58 Erikka Næss Kjølholdt 2002 Oslo Idrettslag Svømming +0.75 556 1:02.87 +8.29
50m: 30.01
100m: 1:02.87
(32.86)
59 Julie Bjordal 2001 Trondhjems SLK +0.69 556 1:02.88 +8.30
50m: 30.28
100m: 1:02.88
(32.60)
60 Johanna Bagelius 2004 Stockholms Kappsimningsklubb +0.73 555 1:02.90 +8.32
50m: 30.35
100m: 1:02.90
(32.55)
61 Sandra Knudsen 2001 Kongstensvømmerne 555 1:02.91 +8.33
50m: 30.47
100m: 1:02.91
(32.44)
62 Aleksandra Liverød 2002 Sandefjord SK +0.62 552 1:03.01 +8.43
50m: 29.95
100m: 1:03.01
(33.06)
62 Eira Ytre-Eide 2000 Asker SK +0.71 552 1:03.01 +8.43
50m: 30.90
100m: 1:03.01
(32.11)
64 Martine Johansen 2000 Bærumsvømmerne +0.67 552 1:03.02 +8.44
50m: 30.42
100m: 1:03.02
(32.60)
65 Solveig Refve 2000 Klepp SSK +0.78 550 1:03.10 +8.52
50m: 30.20
100m: 1:03.10
(32.90)
66 Vilde Uthus Halse 1999 Bergens Svømme Club +0.77 548 1:03.18 +8.60
50m: 30.07
100m: 1:03.18
(33.11)
67 Kristin Venstad 2001 Sandefjord SK +0.73 546 1:03.25 +8.67
50m: 30.70
100m: 1:03.25
(32.55)
68 Sara Torstensson 2004 Stockholms Kappsimningsklubb +0.68 546 1:03.26 +8.68
50m: 30.93
100m: 1:03.26
(32.33)
68 Liva Gjil 2004 Haugesund SK +0.72 546 1:03.26 +8.68
50m: 30.96
100m: 1:03.26
(32.30)
68 Jonette Kristiansen Pflug 2001 Poseidon +0.76 546 1:03.26 +8.68
50m: 30.22
100m: 1:03.26
(33.04)
71 Helene Osnes Vestre 2003 Haugesund SK +0.80 545 1:03.27 +8.69
50m: 30.50
100m: 1:03.27
(32.77)
72 Jenny Dale Gjerstad 2000 Vestkantsvømmerne +0.71 545 1:03.28 +8.70
50m: 29.84
100m: 1:03.28
(33.44)
73 Liv Asp Olsson 2005 Stockholmspolisens IF Simfören +0.84 544 1:03.34 +8.76
50m: 30.33
100m: 1:03.34
(33.01)
74 Zoe Sivertsen 2003 Glitre SK/DSK +0.68 541 1:03.43 +8.85
50m: 31.02
100m: 1:03.43
(32.41)
75 Erika Kvaal 2004 Vestkantsvømmerne +0.82 538 1:03.54 +8.96
50m: 31.27
100m: 1:03.54
(32.27)
76 Marte Reikvam 2004 Skjetten Svømming +0.81 536 1:03.62 +9.04
50m: 30.67
100m: 1:03.62
(32.95)
77 Elise Alme Jensen 2002 BS-LK +0.73 535 1:03.69 +9.11
50m: 30.44
100m: 1:03.69
(33.25)
78 Marie Evy Søfteland 2003 Sarpsborg IL +0.74 534 1:03.72 +9.14
50m: 30.54
100m: 1:03.72
(33.18)
79 Tirill Konstanse Hammerstrøm 2003 Team Sør/VSLK +0.74 534 1:03.73 +9.15
50m: 31.13
100m: 1:03.73
(32.60)
80 Maja Arndal 2003 Glitre SK/BK +0.78 531 1:03.82 +9.24
50m: 30.81
100m: 1:03.82
(33.01)
81 Sofie Teigland 2005 Aalesunds SLK +0.72 530 1:03.86 +9.28
50m: 30.54
100m: 1:03.86
(33.32)
81 Kristine Huan Hytenget 2002 Asker SK +0.70 530 1:03.86 +9.28
50m: 31.55
100m: 1:03.86
(32.31)
83 Kaja Krawiec 2005 Karmøy SK +0.75 529 1:03.91 +9.33
50m: 31.12
100m: 1:03.91
(32.79)
84 Sanna Sembsmoen-Schleis 2003 Glitre SK/BK +0.80 528 1:03.96 +9.38
50m: 31.18
100m: 1:03.96
(32.78)
85 Malin Syvertsen 2002 Team Sør/MSK +0.78 527 1:04.01 +9.43
50m: 30.34
100m: 1:04.01
(33.67)
86 Linnea Rieger 2003 Glitre SK/DSK +0.75 524 1:04.12 +9.54
50m: 31.41
100m: 1:04.12
(32.71)
87 Emma Borsheim Endregaard 2003 Stavanger Svømmeklubb +0.65 524 1:04.13 +9.55
50m: 30.71
100m: 1:04.13
(33.42)
88 Caroline Greaker Sollie 2004 Ås IL +0.66 521 1:04.24 +9.66
50m: 31.07
100m: 1:04.24
(33.17)
89 Tiril Rørvik 2004 Team Sør/MSK +0.75 521 1:04.26 +9.68
50m: 30.76
100m: 1:04.26
(33.50)
89 Julianne Sandal Søbakk 2004 Ullensakersvømmerne +0.81 521 1:04.26 +9.68
50m: 30.94
100m: 1:04.26
(33.32)
91 Heidi Saluveer 2003 Stockholmspolisens IF Simfören +0.74 518 1:04.37 +9.79
50m: 30.69
100m: 1:04.37
(33.68)
92 Mia Olsen 2004 Kongstensvømmerne +0.69 517 1:04.41 +9.83
50m: 31.36
100m: 1:04.41
(33.05)
93 Gudrun Rødbotten Foss 2000 Ås IL +0.70 516 1:04.44 +9.86
50m: 31.20
100m: 1:04.44
(33.24)
94 Edle Irene Vidnes 2001 Poseidon +0.79 516 1:04.47 +9.89
50m: 31.10
100m: 1:04.47
(33.37)
95 Frøydis Vatn Andersen 2001 Trondhjems SLK +0.76 515 1:04.48 +9.90
50m: 30.41
100m: 1:04.48
(34.07)
96 Lea Adalia  Strømman 2002 Kristiansand SA +0.71 515 1:04.50 +9.92
50m: 30.86
100m: 1:04.50
(33.64)
97 Mira Miljeteig 2005 Bergens Svømme Club +0.74 514 1:04.52 +9.94
50m: 31.63
100m: 1:04.52
(32.89)
98 Karina Wiktoria Pozarlik 2003 Namsos Svømmeklubb +0.69 514 1:04.53 +9.95
50m: 30.59
100m: 1:04.53
(33.94)
99 Yngvild Salvesen Haldorsen 2002 BS/Delfana +0.78 513 1:04.59 +10.01
50m: 30.23
100m: 1:04.59
(34.36)
100 Sigrid Rognes Steen 1999 Vestbyen Trondheim +0.68 512 1:04.60 +10.02
50m: 31.10
100m: 1:04.60
(33.50)
101 Kaia Pettersen 2001 Haugesund SK +0.88 510 1:04.68 +10.10
50m: 30.68
100m: 1:04.68
(34.00)
102 Hilja Lyydia Stering 2003 SK Speed +0.77 510 1:04.70 +10.12
50m: 30.90
100m: 1:04.70
(33.80)
103 Liia Louhikoski 2001 Vanders +0.81 510 1:04.71 +10.13
50m: 30.90
100m: 1:04.71
(33.81)
104 Kristina Í Skála 2005 Svimjisamband Foroya +0.73 508 1:04.77 +10.19
50m: 30.92
100m: 1:04.77
(33.85)
105 Lona Gulbrandsen 2005 Kongstensvømmerne +0.71 504 1:04.95 +10.37
50m: 31.54
100m: 1:04.95
(33.41)
106 Erika Ness 2003 Tverlandet IL +0.69 504 1:04.96 +10.38
50m: 31.11
100m: 1:04.96
(33.85)
106 Fredrikke Oline Engebretsen 2005 Ullensakersvømmerne +0.89 504 1:04.96 +10.38
50m: 31.83
100m: 1:04.96
(33.13)
108 Margrethe Hammerseth 2003 Ullensakersvømmerne +0.79 504 1:04.97 +10.39
50m: 31.60
100m: 1:04.97
(33.37)
109 Aurora Tilleraas Asak 2001 Sarpsborg IL +0.75 503 1:04.98 +10.40
50m: 30.76
100m: 1:04.98
(34.22)
110 Anna Kjøpstad Rimmereide 2000 Stord symjing +0.67 502 1:05.04 +10.46
50m: 31.05
100m: 1:05.04
(33.99)
111 Emma Lu Eikemo 2000 Asker SK +0.74 499 1:05.18 +10.60
50m: 31.52
100m: 1:05.18
(33.66)
112 Thea Maria Nilsen 2001 BS-LK +0.75 498 1:05.20 +10.62
50m: 31.31
100m: 1:05.20
(33.89)
113 Johanne Lovise Wiig 2003 Sarpsborg IL +0.80 493 1:05.45 +10.87
50m: 31.87
100m: 1:05.45
(33.58)
114 Anna Victoria Plassen 2005 Vestkantsvømmerne +0.69 492 1:05.46 +10.88
50m: 31.39
100m: 1:05.46
(34.07)
114 Vibeke Røseid 2003 Ullensakersvømmerne +0.71 492 1:05.46 +10.88
50m: 31.82
100m: 1:05.46
(33.64)
116 Andrea Rød 2002 Kolbotn IL +0.77 492 1:05.47 +10.89
50m: 32.04
100m: 1:05.47
(33.43)
117 Oda Tennebekk Vatle 2002 BS/Arna 491 1:05.53 +10.95
50m: 31.46
100m: 1:05.53
(34.07)
118 Caroline Kambe 2001 Haugesund SK +0.79 491 1:05.54 +10.96
50m: 31.87
100m: 1:05.54
(33.67)
119 Helene Gonzalez 2005 Ullensakersvømmerne +0.80 490 1:05.57 +10.99
50m: 32.40
100m: 1:05.57
(33.17)
120 Lina Maria Gundersen 2001 Glitre SK/DSK +0.46 486 1:05.75 +11.17
50m: 31.57
100m: 1:05.75
(34.18)
121 Oda Løtuft Johansen 2002 Ås IL +0.83 485 1:05.78 +11.20
50m: 31.44
100m: 1:05.78
(34.34)
121 Rana Wild-Ali 2005 SK Speed +0.81 485 1:05.78 +11.20
50m: 32.19
100m: 1:05.78
(33.59)
123 Jonette Matland 2004 BS/Delfana +0.67 485 1:05.81 +11.23
50m: 31.39
100m: 1:05.81
(34.42)
124 Ida Jystad 2002 Vestbyen Trondheim +0.67 483 1:05.90 +11.32
50m: 30.76
100m: 1:05.90
(35.14)
125 Anne Raghnild Hansen 2005 Sortland SLK +0.85 481 1:05.98 +11.40
50m: 32.22
100m: 1:05.98
(33.76)
125 Emily Josefin Persdotter Must 2002 Asker SK +0.81 481 1:05.98 +11.40
50m: 31.49
100m: 1:05.98
(34.49)
127 Janne Marie Holm 2004 Os Svømmeklubb +0.71 480 1:06.00 +11.42
50m: 32.05
100m: 1:06.00
(33.95)
128 Thea Amalie Aksmo Svendsby 2003 Haldens SK +0.73 480 1:06.04 +11.46
50m: 31.61
100m: 1:06.04
(34.43)
129 Erle Torvik Grinde 2005 Kristiansund SK +0.77 479 1:06.07 +11.49
50m: 31.42
100m: 1:06.07
(34.65)
130 Jenny Margrethe Valstrand 2003 Vestbyen Trondheim +0.75 478 1:06.10 +11.52
50m: 30.80
100m: 1:06.10
(35.30)
131 Oda Åsheim 2002 Bryne SK +0.80 478 1:06.11 +11.53
50m: 32.31
100m: 1:06.11
(33.80)
132 Kristina Østerhus 2005 Karmøy SK +0.75 478 1:06.12 +11.54
50m: 32.11
100m: 1:06.12
(34.01)
133 Helene Hana Solberg 2001 BS-LK 477 1:06.16 +11.58
50m: 31.67
100m: 1:06.16
(34.49)
133 Linnea Solsvik 2006 Vestkantsvømmerne +0.72 477 1:06.16 +11.58
50m: 31.42
100m: 1:06.16
(34.74)
135 Linnea Lindgren 2001 Väsby Simsällskap +0.76 477 1:06.17 +11.59
50m: 31.68
100m: 1:06.17
(34.49)
136 Ida Leirvik 2004 Bergkameratene +0.82 476 1:06.20 +11.62
50m: 32.06
100m: 1:06.20
(34.14)
137 Charlotte Frøyland 2003 Haugesund SK +0.73 475 1:06.23 +11.65
50m: 31.98
100m: 1:06.23
(34.25)
138 Lotta Tøttermann 2003 Harstad SK +0.83 474 1:06.30 +11.72
50m: 31.98
100m: 1:06.30
(34.32)
139 Nora Visnes 2003 Stord symjing +0.75 474 1:06.31 +11.73
50m: 32.14
100m: 1:06.31
(34.17)
139 Emilie Uppheim 2005 Bergens Svømme Club +0.75 474 1:06.31 +11.73
50m: 31.86
100m: 1:06.31
(34.45)
141 Sofie Stadaas 2002 Moss SK +0.72 470 1:06.49 +11.91
50m: 31.49
100m: 1:06.49
(35.00)
142 Eva Isabel Erbe 2004 SK Speed +0.78 469 1:06.54 +11.96
50m: 31.63
100m: 1:06.54
(34.91)
143 Telise Vinje 2005 Kongstensvømmerne 469 1:06.55 +11.97
50m: 32.15
100m: 1:06.55
(34.40)
144 Siri Therese Dannemark 2000 Ås IL +0.80 465 1:06.72 +12.14
50m: 31.78
100m: 1:06.72
(34.94)
145 Mina Klavenes Mauseth 2005 Kongstensvømmerne 465 1:06.74 +12.16
50m: 31.32
100m: 1:06.74
(35.42)
146 Benedikte April Løkken Bendik 2005 Skjetten Svømming +0.85 464 1:06.79 +12.21
50m: 32.71
100m: 1:06.79
(34.08)
147 Elise Jensen Velund 2005 Asker SK +0.78 463 1:06.83 +12.25
50m: 32.98
100m: 1:06.83
(33.85)
148 Sofie Helena Østbye 2005 Asker SK +0.88 462 1:06.88 +12.30
50m: 32.33
100m: 1:06.88
(34.55)
149 Finley Quinn 2000 Sandefjord SK +0.64 461 1:06.89 +12.31
50m: 31.54
100m: 1:06.89
(35.35)
150 Maria Hoell 2005 Haugesund SK +0.93 461 1:06.90 +12.32
50m: 32.80
100m: 1:06.90
(34.10)
151 Alexandra Lindén 2001 Stockholmspolisens IF Simfören +0.85 460 1:06.97 +12.39
50m: 31.79
100m: 1:06.97
(35.18)
152 Mari Lien Børseth 2000 Haugesund SK +0.70 460 1:06.98 +12.40
50m: 31.94
100m: 1:06.98
(35.04)
153 Ingvild Sirnes 2003 Haugesund SK +0.82 458 1:07.04 +12.46
50m: 31.73
100m: 1:07.04
(35.31)
154 Tara Khosrownejad 2002 Lørenskog/Rælingen +0.80 457 1:07.10 +12.52
50m: 32.94
100m: 1:07.10
(34.16)
155 Edle Lund 2003 Trondhjems SLK +0.78 456 1:07.14 +12.56
50m: 32.13
100m: 1:07.14
(35.01)
156 Christine M. Tufte Lund 2003 Delfana +0.77 456 1:07.16 +12.58
50m: 32.03
100m: 1:07.16
(35.13)
157 Emma Sofie Antun 2004 Vestkantsvømmerne +0.78 454 1:07.24 +12.66
50m: 32.55
100m: 1:07.24
(34.69)
158 Emma Skarstein Kjetland 2004 Os Svømmeklubb +0.81 452 1:07.36 +12.78
50m: 32.85
100m: 1:07.36
(34.51)
159 Hege Solberg Jørgensen 2002 Trondhjems SLK +0.77 450 1:07.43 +12.85
50m: 31.72
100m: 1:07.43
(35.71)
159 Samantha Pepevnik 2005 Poseidon +0.80 450 1:07.43 +12.85
50m: 32.13
100m: 1:07.43
(35.30)
161 Silje Katrine Tveitan Wad 2003 Sandefjord SK +0.79 450 1:07.46 +12.88
50m: 32.34
100m: 1:07.46
(35.12)
162 Ariana Roberts 2002 Øyane Svømmeklubb +0.65 447 1:07.60 +13.02
50m: 31.62
100m: 1:07.60
(35.98)
162 Marie Hellberg Munthe 2003 Ås IL +0.68 447 1:07.60 +13.02
50m: 32.65
100m: 1:07.60
(34.95)
164 Hanna Sofie Rennemo 2003 Harstad SK +0.76 446 1:07.64 +13.06
50m: 32.48
100m: 1:07.64
(35.16)
165 Mia Gulbrandsen 2003 Kongstensvømmerne +0.74 445 1:07.73 +13.15
50m: 31.25
100m: 1:07.73
(36.48)
166 Maja Graczyk 2002 Trondhjems SLK +0.80 444 1:07.77 +13.19
50m: 32.46
100m: 1:07.77
(35.31)
167 Nicoline Tønder-Keul 2004 Lørenskog/Rælingen +0.72 443 1:07.79 +13.21
50m: 31.56
100m: 1:07.79
(36.23)
168 Malin Ekstrand 2002 Sarpsborg IL +0.72 443 1:07.80 +13.22
50m: 33.21
100m: 1:07.80
(34.59)
169 Elin Birkeland Le-Viet 2004 Bergkameratene +0.70 443 1:07.83 +13.25
50m: 32.88
100m: 1:07.83
(34.95)
170 Thea Sofie Haugen 2003 Vestbyen Trondheim +0.79 442 1:07.87 +13.29
50m: 32.29
100m: 1:07.87
(35.58)
171 Karin Sofie Syversveen Lie 2001 Bærumsvømmerne 441 1:07.92 +13.34
50m: 32.78
100m: 1:07.92
(35.14)
172 Kristina Ingvaldsen Karlsen 2004 SK Speed 439 1:08.03 +13.45
50m: 32.25
100m: 1:08.03
(35.78)
173 Mina Medhaug Rossebø 2006 Karmøy SK +0.71 437 1:08.14 +13.56
50m: 32.90
100m: 1:08.14
(35.24)
174 Elisabeth Wilmann 2002 Trondhjems SLK +0.79 436 1:08.15 +13.57
50m: 30.98
100m: 1:08.15
(37.17)
175 Thais Farias Kristiansen 2006 Trondhjems SLK +0.88 436 1:08.16 +13.58
50m: 32.36
100m: 1:08.16
(35.80)
176 Elise Book Dalsgård 2004 Åstveit SK +0.90 436 1:08.18 +13.60
50m: 32.14
100m: 1:08.18
(36.04)
177 Tuva Haukanes Sulen 2005 Åstveit SK +0.75 436 1:08.19 +13.61
50m: 32.77
100m: 1:08.19
(35.42)
178 Ingeborg Rosvold 2006 Kongstensvømmerne +0.86 434 1:08.27 +13.69
50m: 33.36
100m: 1:08.27
(34.91)
179 Elsa Fogelsjöö 2003 Stockholmspolisens IF Simfören +0.76 433 1:08.33 +13.75
50m: 32.42
100m: 1:08.33
(35.91)
179 Tracey Malene Holm 2004 Os Svømmeklubb +0.74 433 1:08.33 +13.75
50m: 33.18
100m: 1:08.33
(35.15)
181 Ingeborg Mittet Kaldhussæ 2005 Aalesunds SLK +0.75 433 1:08.35 +13.77
50m: 32.67
100m: 1:08.35
(35.68)
181 Hedda Aas Løken 2004 Stord symjing +0.70 433 1:08.35 +13.77
50m: 31.88
100m: 1:08.35
(36.47)
183 Malak Boukili 2004 SK Speed +0.70 429 1:08.51 +13.93
50m: 32.46
100m: 1:08.51
(36.05)
184 Lena Bloch 2001 Haugesund SK +0.63 429 1:08.54 +13.96
50m: 32.53
100m: 1:08.54
(36.01)
185 Sara Larsen 2006 Karmøy SK +0.83 429 1:08.56 +13.98
50m: 32.91
100m: 1:08.56
(35.65)
186 Julie Ynnesdal 2003 BS/Åstveit +0.82 428 1:08.58 +14.00
50m: 32.89
100m: 1:08.58
(35.69)
187 Heidi Elisabeth Ysland 2001 Trondhjems SLK +0.90 423 1:08.85 +14.27
50m: 32.02
100m: 1:08.85
(36.83)
188 Liva Norling 2001 Tønsberg SK +0.69 423 1:08.87 +14.29
50m: 32.94
100m: 1:08.87
(35.93)
189 Amina Farahani 2005 SK Speed +0.70 423 1:08.88 +14.30
50m: 32.88
100m: 1:08.88
(36.00)
190 Nora Ellingsen 2003 Haldens SK +0.77 422 1:08.91 +14.33
50m: 32.29
100m: 1:08.91
(36.62)
191 Siri Kråkenes 2005 Eid SK +0.76 421 1:08.97 +14.39
50m: 32.61
100m: 1:08.97
(36.36)
192 Cathrine Jensen 2001 Sortland SLK +0.71 418 1:09.15 +14.57
50m: 32.95
100m: 1:09.15
(36.20)
193 Andrea Antun Mikkelsen 2005 Arna SLK +0.73 417 1:09.17 +14.59
50m: 33.01
100m: 1:09.17
(36.16)
194 Malin Bergetun Virkesdal 2003 Åstveit SK +0.81 415 1:09.30 +14.72
50m: 33.55
100m: 1:09.30
(35.75)
195 Marie Lykseth Iversen 2004 Sortland SLK +0.61 415 1:09.32 +14.74
50m: 32.63
100m: 1:09.32
(36.69)
196 Stina Kletvang 2005 Ullensakersvømmerne +0.72 414 1:09.35 +14.77
50m: 32.86
100m: 1:09.35
(36.49)
197 Anniken Walløe 2004 Delfana +0.80 410 1:09.56 +14.98
50m: 33.66
100m: 1:09.56
(35.90)
197 Maiken Rinnan Pedersen 2004 Glitre SK/BK +0.81 410 1:09.56 +14.98
50m: 33.42
100m: 1:09.56
(36.14)
199 Camilla Cedres Larsen 2003 Haugesund SK +0.84 405 1:09.86 +15.28
50m: 32.34
100m: 1:09.86
(37.52)
200 Sara Vaslag 2004 Aalesunds SLK +0.80 404 1:09.91 +15.33
50m: 33.82
100m: 1:09.91
(36.09)
200 Lea Småland 2005 Arna SLK +0.75 404 1:09.91 +15.33
50m: 33.37
100m: 1:09.91
(36.54)
202 Tiril Storetvedt Husebø 2004 Stord symjing +0.71 404 1:09.94 +15.36
50m: 32.84
100m: 1:09.94
(37.10)
203 Vilde Skaar 2003 BS/Åstveit +0.80 403 1:09.97 +15.39
50m: 33.42
100m: 1:09.97
(36.55)
204 Celine Lægreid 2004 Delfana +0.67 403 1:10.00 +15.42
50m: 33.09
100m: 1:10.00
(36.91)
205 Mathea Nerland Vælitalo 2004 Asker SK +0.69 401 1:10.09 +15.51
50m: 33.31
100m: 1:10.09
(36.78)
206 Maja Andersen Nordli 2005 SK Speed +0.76 401 1:10.11 +15.53
50m: 34.55
100m: 1:10.11
(35.56)
207 Emily Hatteland Krog 2004 Klepp SSK +0.74 400 1:10.15 +15.57
50m: 33.34
100m: 1:10.15
(36.81)
208 Nina Skarø 2003 Trondhjems SLK +0.77 398 1:10.28 +15.70
50m: 33.32
100m: 1:10.28
(36.96)
209 Una Jensen 2001 BS-LK +0.74 398 1:10.29 +15.71
50m: 32.86
100m: 1:10.29
(37.43)
210 Vinona Bothe 1999 Stockholmspolisens IF Simfören +0.70 396 1:10.41 +15.83
50m: 33.59
100m: 1:10.41
(36.82)
211 Maren Elise Paulsen 2001 Sarpsborg IL +0.74 394 1:10.50 +15.92
50m: 33.67
100m: 1:10.50
(36.83)
211 Lou Leonardi 2002 Delfana +0.77 394 1:10.50 +15.92
50m: 33.35
100m: 1:10.50
(37.15)
213 Ilma Hodzic 2000 Drammen SK +0.83 390 1:10.73 +16.15
50m: 33.34
100m: 1:10.73
(37.39)
214 Liv Hanh Basberg 2004 Asker SK +0.75 390 1:10.77 +16.19
50m: 35.30
100m: 1:10.77
(35.47)
214 Tora Jakobsen 2002 Fauske SK +0.80 390 1:10.77 +16.19
50m: 33.74
100m: 1:10.77
(37.03)
216 Eva Tennebekk Vatle 2005 Arna SLK +0.85 387 1:10.95 +16.37
50m: 34.70
100m: 1:10.95
(36.25)
217 Ingvild Marie Ek 2003 Sarpsborg IL +0.76 386 1:10.96 +16.38
50m: 34.72
100m: 1:10.96
(36.24)
218 Bertine Marie Strøm 2006 Øyane Svømmeklubb 386 1:11.01 +16.43
50m: 35.78
100m: 1:11.01
(35.23)
219 Bertine Landeråen Hess 2006 Øyane Svømmeklubb +0.78 382 1:11.21 +16.63
50m: 35.14
100m: 1:11.21
(36.07)
220 Ida Helen Gudding 2004 Stord symjing +0.81 382 1:11.24 +16.66
50m: 34.01
100m: 1:11.24
(37.23)
221 Helene E. Aandal 2004 Bergens Svømme Club +0.85 378 1:11.50 +16.92
50m: 34.60
100m: 1:11.50
(36.90)
222 Marte Heggertveit 1999 BS/Åstveit 375 1:11.70 +17.12 S9
50m: 34.74
100m: 1:11.70
(36.96)
223 Erle Rykkje Larsen 2005 Haugesund SK +0.74 374 1:11.74 +17.16
50m: 34.00
100m: 1:11.74
(37.74)
224 Ema Dielininkaityte 2004 Randaberg IL +0.88 373 1:11.80 +17.22
50m: 34.08
100m: 1:11.80
(37.72)
225 Sigrid Eldholm 2005 Trondhjems SLK +0.91 373 1:11.82 +17.24
50m: 34.22
100m: 1:11.82
(37.60)
226 Helene Karlsen Rapp 2003 Harstad SK +0.76 372 1:11.85 +17.27
50m: 33.69
100m: 1:11.85
(38.16)
227 Emma Marie Strømbeck 2002 Sarpsborg IL +0.75 371 1:11.96 +17.38
50m: 34.82
100m: 1:11.96
(37.14)
228 Karoline Borg Simonsen 2006 Trondhjems SLK 370 1:12.01 +17.43
50m: 34.56
100m: 1:12.01
(37.45)
229 Maren Vinjevoll Årdal 2003 Førde IL Symjing +0.79 369 1:12.04 +17.46
50m: 34.41
100m: 1:12.04
(37.63)
230 Celina Berg Nøkleby 2004 Harstad SK +0.92 368 1:12.12 +17.54
50m: 34.70
100m: 1:12.12
(37.42)
231 Malene Holmelid Krabbedal 2005 Vestkantsvømmerne +0.91 367 1:12.21 +17.63
50m: 33.93
100m: 1:12.21
(38.28)
232 Vilde Roald Strand 2005 BS-LK +0.80 365 1:12.35 +17.77
50m: 34.57
100m: 1:12.35
(37.78)
233 Kristin Hals 2005 Vestkantsvømmerne +0.72 363 1:12.44 +17.86
50m: 34.96
100m: 1:12.44
(37.48)
234 Matilda Mæland 2003 Åstveit SK +0.86 363 1:12.47 +17.89
50m: 33.50
100m: 1:12.47
(38.97)
235 Mari Eldegard Heie 2004 Ås IL +0.83 359 1:12.73 +18.15
50m: 35.53
100m: 1:12.73
(37.20)
236 Helle Aas 2005 Åstveit SK +0.84 358 1:12.80 +18.22
50m: 35.26
100m: 1:12.80
(37.54)
237 Ane Hanh Basberg 2005 Asker SK +0.70 357 1:12.89 +18.31
50m: 34.62
100m: 1:12.89
(38.27)
238 Ida Skjæveland 2003 BS/Åstveit +0.76 354 1:13.04 +18.46
50m: 34.60
100m: 1:13.04
(38.44)
239 Vilde Lillefosse 2006 BS-LK +0.95 353 1:13.11 +18.53
50m: 35.05
100m: 1:13.11
(38.06)
239 Paw Wah Moo Sein 2005 Asker SK +0.79 353 1:13.11 +18.53
50m: 34.82
100m: 1:13.11
(38.29)
241 Diana Stafsnes Califano 2005 Trondhjems SLK +0.91 351 1:13.26 +18.68
50m: 35.52
100m: 1:13.26
(37.74)
242 Thea Johansen Våge 2006 Austevoll Idrettsklubb +0.76 349 1:13.39 +18.81
50m: 35.71
100m: 1:13.39
(37.68)
243 Kesia Steen 2004 Asker SK +0.79 349 1:13.44 +18.86
50m: 35.26
100m: 1:13.44
(38.18)
244 Maria Carlsen 2003 Haugesund SK +0.70 347 1:13.55 +18.97
50m: 35.08
100m: 1:13.55
(38.47)
245 Marie Lie Skjøren 2002 Sarpsborg IL +0.82 343 1:13.80 +19.22
50m: 34.76
100m: 1:13.80
(39.04)
246 Nora V Kleppe 2002 Delfana +0.83 340 1:14.04 +19.46
50m: 35.38
100m: 1:14.04
(38.66)
246 Marthe Soldal 2002 Åstveit SK +0.78 340 1:14.04 +19.46
50m: 34.11
100m: 1:14.04
(39.93)
248 Izabella Sizifredo de Sousa 2005 Vestkantsvømmerne +0.90 340 1:14.07 +19.49
50m: 34.53
100m: 1:14.07
(39.54)
249 Ida Louise Middleton 2006 Arna SLK +0.80 339 1:14.10 +19.52
50m: 36.09
100m: 1:14.10
(38.01)
250 Lise Marcussen 2006 Harstad SK +0.86 339 1:14.16 +19.58
50m: 35.97
100m: 1:14.16
(38.19)
251 Hedda Oppedal 2004 Åstveit SK 336 1:14.37 +19.79
50m: 35.90
100m: 1:14.37
(38.47)
252 Amalie Sylta 2004 Delfana 334 1:14.47 +19.89
50m: 34.68
100m: 1:14.47
(39.79)
253 Maria Mjelva Straume 2005 Volda TIL +0.89 333 1:14.56 +19.98
50m: 35.53
100m: 1:14.56
(39.03)
254 Noor Elvøy 2006 Øyane Svømmeklubb +0.95 329 1:14.84 +20.26
50m: 35.06
100m: 1:14.84
(39.78)
255 Ingrid Ree Bakken 2006 Klepp SSK +0.51 329 1:14.88 +20.30
50m: 36.01
100m: 1:14.88
(38.87)
256 Emilie Lykseth Iversen 2005 Sortland SLK 328 1:14.97 +20.39
50m: 35.32
100m: 1:14.97
(39.65)
257 Hanne Marcussen 2003 Harstad SK +0.78 325 1:15.14 +20.56
50m: 34.75
100m: 1:15.14
(40.39)
258 Sanna Hagen Brekke 2006 Arna SLK +0.79 323 1:15.36 +20.78
50m: 35.55
100m: 1:15.36
(39.81)
259 Linnea Marie Persdotter Must 2005 Asker SK +0.84 321 1:15.48 +20.90
50m: 36.57
100m: 1:15.48
(38.91)
260 Hedda Bastiansen Kvittingen 2004 Os Svømmeklubb +0.81 321 1:15.51 +20.93
50m: 36.21
100m: 1:15.51
(39.30)
261 Margrethe Sørheim 2006 Arna SLK +0.88 316 1:15.85 +21.27
50m: 35.89
100m: 1:15.85
(39.96)
262 Norah Alice Lerkerød Rasmuss 2006 Åstveit SK +0.92 316 1:15.86 +21.28
50m: 35.70
100m: 1:15.86
(40.16)
263 Saga Myhren 2006 Harstad SK +0.89 307 1:16.62 +22.04
50m: 36.94
100m: 1:16.62
(39.68)
264 Iben Johanne Stene 2005 BS-LK +0.79 305 1:16.78 +22.20
50m: 36.04
100m: 1:16.78
(40.74)
265 Louise Sivertsen  Lund 2006 Austevoll Idrettsklubb +0.80 302 1:17.04 +22.46
50m: 37.96
100m: 1:17.04
(39.08)
266 Ane Kristiansen 2004 Sortland SLK +0.81 300 1:17.17 +22.59
50m: 36.40
100m: 1:17.17
(40.77)
266 Line Falck Kleppe 2003 Delfana +0.80 300 1:17.17 +22.59
50m: 35.71
100m: 1:17.17
(41.46)
268 Emma Nordahl Nilsen 2004 Arna SLK +0.73 297 1:17.43 +22.85
50m: 37.54
100m: 1:17.43
(39.89)
269 Synne Sirnes 2005 Haugesund SK +0.76 295 1:17.66 +23.08
50m: 36.80
100m: 1:17.66
(40.86)
270 Melanija Silina 2006 BS-LK +0.74 294 1:17.75 +23.17
50m: 38.35
100m: 1:17.75
(39.40)
271 Tonje Tøhaug 2001 Bodø SK +0.80 292 1:17.91 +23.33
50m: 37.15
100m: 1:17.91
(40.76)
272 Ada Vollebæk 2002 Drammen SK +0.73 291 1:17.99 +23.41
50m: 37.51
100m: 1:17.99
(40.48)
273 Amalie Helland Thorsheim 2006 Vestkantsvømmerne +0.99 262 1:20.74 +26.16
50m: 41.35
100m: 1:20.74
(39.39)
274 Nora Nadina Hvidsten 2005 Bergens Svømme Club +0.91 261 1:20.89 +26.31
50m: 39.27
100m: 1:20.89
(41.62)
275 Pernille Norheim 2006 BS-LK +0.93 258 1:21.14 +26.56
50m: 38.73
100m: 1:21.14
(42.41)
276 Mia Hovland Storebø 2006 Austevoll Idrettsklubb 253 1:21.68 +27.10
50m: 39.48
100m: 1:21.68
(42.20)
277 Maja Olsson Bjånes 2005 Austevoll Idrettsklubb +0.98 252 1:21.80 +27.22
50m: 39.26
100m: 1:21.80
(42.54)
278 Tuva Underdal-Loktu 2005 Asker SK 242 1:22.90 +28.32
50m: 39.70
100m: 1:22.90
(43.20)
279 Emilie Nicoline Korneliussen 2006 BS-LK +0.94 241 1:23.01 +28.43
50m: 39.56
100m: 1:23.01
(43.45)
280 Frida Dale Skorjanc 2003 Vestkantsvømmerne +0.90 231 1:24.21 +29.63
50m: 37.07
100m: 1:24.21
(47.14)
281 Sarah Louise Rung 1989 Stavanger Svømmeklubb 226 1:24.86 +30.28 S5
50m: 41.08
100m: 1:24.86
(43.78)
282 Bertine Leknesund Klæboe 2006 Austevoll Idrettsklubb +0.89 211 1:26.82 +32.24
50m: 41.78
100m: 1:26.82
(45.04)
283 Emma Sofie Friestad 2005 Klepp SSK +0.94 209 1:27.12 +32.54 S9
50m: 40.83
100m: 1:27.12
(46.29)
284 Vilja Folgerø Dale 2003 Stord symjing 197 1:28.86 +34.28
50m: 41.44
100m: 1:28.86
(47.42)
- Sara Dahl Østrøm 2002 Ullensakersvømmerne +0.37 DSQ
- Lisa Nordfonn 2004 Stord symjing DNS