2019-08-22   22:04:59
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Bergen Swim Festival, AdO Arena

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Session 3, A-Finals Friday 18:00

Document
Heat results
Bergen Swim Festival 2019
Organizer:
Place: AdO Arena Bergensklubbene
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2019 to Apr 7, 2019
Event 10, 200m Butterfly Men - A Final
Sponsor: Crisco Arena Sport
WR 1:51.51 Michael Phelps 1985 United States USA Rome ITA 29.07.2009
BSF 1:56.01 David Thomasberger 1996 GER AdO Arena NOR 05.04.2019
NOR 1:57.80 Tomoe Zenimoto Hvas 2000 Bærumsvømmerne NOR AdO Arena NOR 05.04.2019
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 David Thomasberger 1996 Deutcher Schwimm-Verband +0.72 888 1:56.01 BSF
50m: 25.52
100m: 54.85
(29.33)
150m: 1:24.83
(29.98)
200m: 1:56.01
(31.18)
2 Louis Croenen 1994 FLANDERS SWIMMING FEDERAT +0.75 853 1:57.56 +1.55
50m: 26.14
100m: 55.82
(29.68)
150m: 1:26.34
(30.52)
200m: 1:57.56
(31.22)
3 Tomoe Zenimoto Hvas 2000 Bærumsvømmerne +0.71 848 1:57.80 +1.79 NOR
50m: 25.43
100m: 54.49
(29.06)
150m: 1:25.45
(30.96)
200m: 1:57.80
(32.35)
4 Ramon Klenz 1998 Deutcher Schwimm-Verband +0.70 829 1:58.67 +2.66
50m: 26.15
100m: 56.04
(29.89)
150m: 1:26.40
(30.36)
200m: 1:58.67
(32.27)
5 Tim Wilsdorf 1999 SSG Leipzig e.V. +0.72 763 2:02.00 +5.99
50m: 27.02
100m: 57.29
(30.27)
150m: 1:29.31
(32.02)
200m: 2:02.00
(32.69)
6 Thomas Rohmberger 1997 SV Zwickau von 1904 +0.66 760 2:02.14 +6.13
50m: 25.95
100m: 56.72
(30.77)
150m: 1:28.60
(31.88)
200m: 2:02.14
(33.54)
7 Jaouad Syoud 1999 Iron Swim Budapest +0.74 704 2:05.34 +9.33
50m: 27.78
100m: 59.33
(31.55)
150m: 1:32.57
(33.24)
200m: 2:05.34
(32.77)
8 Ole-Mikal Fløgstad 1997 Lambertseter SK +0.66 673 2:07.22 +11.21
50m: 27.50
100m: 59.31
(31.81)
150m: 1:32.56
(33.25)
200m: 2:07.22
(34.66)
Event official at: 05.04.2019 19.14.08
Event 10, 200m Butterfly Men - B Final
Sponsor: Crisco Arena Sport
WR 1:51.51 Michael Phelps 1985 United States USA Rome ITA 29.07.2009
BSF 1:56.01 David Thomasberger 1996 GER AdO Arena NOR 05.04.2019
NOR 1:57.80 Tomoe Zenimoto Hvas 2000 Bærumsvømmerne NOR AdO Arena NOR 05.04.2019
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Sindre Pleym Olsen 2000 BS/Delfana +0.70 684 2:06.50
50m: 28.08
100m: 1:00.48
(32.40)
150m: 1:33.53
(33.05)
200m: 2:06.50
(32.97)
2 Jon Kantzenbach 2002 Deutcher Schwimm-Verband +0.69 671 2:07.34 +0.84
50m: 28.79
100m: 1:01.19
(32.40)
150m: 1:34.40
(33.21)
200m: 2:07.34
(32.94)
3 Daniel Farahani 1998 SK Speed +0.74 656 2:08.31 +1.81
50m: 28.62
100m: 1:01.31
(32.69)
150m: 1:34.64
(33.33)
200m: 2:08.31
(33.67)
4 Adam Fedorcsak 2001 Oslo Idrettslag Svømming +0.69 649 2:08.76 +2.26
50m: 27.85
100m: 1:00.28
(32.43)
150m: 1:34.31
(34.03)
200m: 2:08.76
(34.45)
5 Adrian Eichler 2003 Deutcher Schwimm-Verband +0.83 631 2:09.97 +3.47
50m: 28.58
100m: 1:02.06
(33.48)
150m: 1:36.19
(34.13)
200m: 2:09.97
(33.78)
6 Jens Petter Turøy 1999 Stavanger Svømmeklubb +0.76 629 2:10.11 +3.61
50m: 28.64
100m: 1:01.53
(32.89)
150m: 1:34.98
(33.45)
200m: 2:10.11
(35.13)
7 Håkon Syrrist 2000 Ullensakersvømmerne +0.70 585 2:13.33 +6.83
50m: 30.13
100m: 1:03.90
(33.77)
150m: 1:38.87
(34.97)
200m: 2:13.33
(34.46)
8 Sondre Eidesen 2002 Stavanger Svømmeklubb +0.78 572 2:14.30 +7.80
50m: 29.77
100m: 1:03.86
(34.09)
150m: 1:39.00
(35.14)
200m: 2:14.30
(35.30)
Event official at: 05.04.2019 19.14.08
2019-04-05 19.14.29 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Bergens Svømme & Livredningsklub

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner