2019-06-26   22:06:45
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Bergen Swim Festival, AdO Arena

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Session 4, Prelims Saturday 9:00

Document
Results
Bergen Swim Festival 2019
Organizer:
Place: AdO Arena Bergensklubbene
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2019 to Apr 7, 2019
Event 18, 200m Breaststroke Women - Heat
Sponsor: Kongshavn Industri
WR 2:19.11 Rikke Moeller Pedersen 1989 Denmark DEN Barcelona ESP 01.08.2013
BSF 2:26.24 1991 ISl Bergen 06.05.2017
NOR 2:23.02 Sara Nordenstam 1983 Lambertseter NOR Beijing CHI 15.08.2008
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Eva Kummen 2001 Lambertseter SK +0.72 810 2:29.19 QA
50m: 34.00
100m: 1:11.65
(37.65)
150m: 1:50.66
(39.01)
200m: 2:29.19
(38.53)
2 Stina Kajsa Colleou 1993 Lambertseter SK +0.71 790 2:30.46 +1.27 QA
50m: 34.85
100m: 1:12.65
(37.80)
150m: 1:51.20
(38.55)
200m: 2:30.46
(39.26)
3 Jessica Steiger 1992 Deutcher Schwimm-Verband +0.72 750 2:33.06 +3.87 QA
50m: 34.26
100m: 1:12.46
(38.20)
150m: 1:51.85
(39.39)
200m: 2:33.06
(41.21)
4 Eva Isabel Erbe 2004 SK Speed +0.83 692 2:37.22 +8.03 QA
50m: 36.69
100m: 1:17.85
(41.16)
150m: 1:57.85
(40.00)
200m: 2:37.22
(39.37)
5 Anna Elendt 2001 Deutcher Schwimm-Verband +0.71 676 2:38.43 +9.24 QA
50m: 35.61
100m: 1:15.53
(39.92)
150m: 1:57.11
(41.58)
200m: 2:38.43
(41.32)
6 Stine Omdahl Petersen 1999 Bærumsvømmerne +0.63 646 2:40.84 +11.65 QA
50m: 35.04
100m: 1:15.70
(40.66)
150m: 1:57.82
(42.12)
200m: 2:40.84
(43.02)
7 Johanne Heines Pettersen 1999 Bergens Svømme Club +0.72 646 2:40.88 +11.69 QA
50m: 34.34
100m: 1:15.20
(40.86)
150m: 1:58.13
(42.93)
200m: 2:40.88
(42.75)
8 Asdis Eva Omarsdottir 2002 BS/Delfana +0.80 642 2:41.19 +12.00 QA
50m: 35.39
100m: 1:15.90
(40.51)
150m: 1:58.81
(42.91)
200m: 2:41.19
(42.38)
9 Julia Björkén 2001 Väsby Simsällskap +0.82 624 2:42.76 +13.57 QB
50m: 36.96
100m: 1:18.97
(42.01)
150m: 2:00.57
(41.60)
200m: 2:42.76
(42.19)
10 Mathilde Sofie Hammer 2002 Kongstensvømmerne +0.73 621 2:42.97 +13.78 QB
50m: 36.16
100m: 1:18.44
(42.28)
150m: 2:00.85
(42.41)
200m: 2:42.97
(42.12)
11 Juni Helene Iversen Refstie 2001 Team Sør/KSA +0.79 613 2:43.71 +14.52 QB
50m: 36.28
100m: 1:18.42
(42.14)
150m: 2:01.23
(42.81)
200m: 2:43.71
(42.48)
12 Jonette Matland 2004 BS/Delfana +0.78 609 2:44.11 +14.92 QB
50m: 37.17
100m: 1:18.67
(41.50)
150m: 2:01.72
(43.05)
200m: 2:44.11
(42.39)
13 Caroline Wallenborg 2000 Stockholms Kappsimningsklubb +0.81 578 2:46.92 +17.73 QB
50m: 37.43
100m: 1:19.91
(42.48)
150m: 2:03.52
(43.61)
200m: 2:46.92
(43.40)
14 Mari Nilsen 2003 Haugesund SK +0.84 569 2:47.79 +18.60 QB
50m: 38.70
100m: 1:21.98
(43.28)
150m: 2:04.44
(42.46)
200m: 2:47.79
(43.35)
15 Margrethe Kvelstad 2002 Vestbyen Trondheim +0.66 567 2:48.06 +18.87 QB
50m: 37.39
100m: 1:21.32
(43.93)
150m: 2:05.17
(43.85)
200m: 2:48.06
(42.89)
16 Maren Thoresen Malme 1998 BS/Åstveit +0.75 563 2:48.44 +19.25 QB
50m: 37.42
100m: 1:20.06
(42.64)
150m: 2:04.17
(44.11)
200m: 2:48.44
(44.27)
17 Martine Johansen 2000 Bærumsvømmerne +0.73 558 2:48.96 +19.77
50m: 37.86
100m: 1:20.39
(42.53)
150m: 2:04.57
(44.18)
200m: 2:48.96
(44.39)
18 Hilma Brunnberg 2003 Stockholms Kappsimningsklubb +0.75 539 2:50.87 +21.68
50m: 38.37
100m: 1:21.22
(42.85)
150m: 2:06.16
(44.94)
200m: 2:50.87
(44.71)
19 Silje Katrine Tveitan Wad 2003 Sandefjord SK +0.82 537 2:51.08 +21.89
50m: 38.79
100m: 1:21.82
(43.03)
150m: 2:06.68
(44.86)
200m: 2:51.08
(44.40)
20 Eline Nygaard 2000 Vestkantsvømmerne +0.68 523 2:52.58 +23.39
50m: 38.56
100m: 1:22.60
(44.04)
150m: 2:07.60
(45.00)
200m: 2:52.58
(44.98)
21 Sandra Knudsen 2001 Kongstensvømmerne +0.71 517 2:53.24 +24.05
50m: 37.58
100m: 1:22.11
(44.53)
150m: 2:08.23
(46.12)
200m: 2:53.24
(45.01)
22 Lina Maria Gundersen 2001 Glitre SK/DSK +0.78 510 2:54.05 +24.86
50m: 38.78
100m: 1:23.16
(44.38)
150m: 2:08.17
(45.01)
200m: 2:54.05
(45.88)
23 Kari Ystrøm Lærdal 2003 Stavanger Svømmeklubb +0.77 509 2:54.14 +24.95
50m: 39.42
100m: 1:24.42
(45.00)
150m: 2:08.67
(44.25)
200m: 2:54.14
(45.47)
24 Nora Ellingsen 2003 Haldens SK +0.78 509 2:54.15 +24.96
50m: 38.67
100m: 1:23.76
(45.09)
150m: 2:09.30
(45.54)
200m: 2:54.15
(44.85)
25 Vilde Skaar 2003 BS/Åstveit +0.87 509 2:54.22 +25.03
50m: 38.29
100m: 1:22.01
(43.72)
150m: 2:08.01
(46.00)
200m: 2:54.22
(46.21)
26 Ingunn Jonsdottir 2002 Oslo Idrettslag Svømming +0.77 507 2:54.37 +25.18
50m: 38.75
100m: 1:22.83
(44.08)
150m: 2:08.28
(45.45)
200m: 2:54.37
(46.09)
27 Anna Kjøpstad Rimmereide 2000 Stord symjing +0.68 505 2:54.66 +25.47
50m: 39.59
100m: 1:23.48
(43.89)
150m: 2:08.19
(44.71)
200m: 2:54.66
(46.47)
28 Rebekka Trygvadóttir 2004 Svimjisamband Foroya +0.86 500 2:55.20 +26.01
50m: 39.13
100m: 1:24.27
(45.14)
150m: 2:09.98
(45.71)
200m: 2:55.20
(45.22)
29 Nora Visnes 2003 Stord symjing +0.80 497 2:55.58 +26.39
50m: 41.15
100m: 1:25.99
(44.84)
150m: 2:11.82
(45.83)
200m: 2:55.58
(43.76)
30 Frid Torhild Bratlien Danielsen 2002 Karasjok SK +0.70 492 2:56.15 +26.96
50m: 40.06
100m: 1:25.52
(45.46)
150m: 2:10.16
(44.64)
200m: 2:56.15
(45.99)
31 Sólvá A. Sigurðsson 2002 Svimjisamband Foroya +0.77 483 2:57.24 +28.05
50m: 40.17
100m: 1:25.46
(45.29)
150m: 2:11.61
(46.15)
200m: 2:57.24
(45.63)
32 Sara Torstensson 2004 Stockholms Kappsimningsklubb +0.70 483 2:57.29 +28.10
50m: 39.03
100m: 1:24.94
(45.91)
150m: 2:12.01
(47.07)
200m: 2:57.29
(45.28)
33 Tomine Hugaas Fjorden 2002 Vestbyen Trondheim +0.70 481 2:57.54 +28.35
50m: 39.43
100m: 1:24.41
(44.98)
150m: 2:11.34
(46.93)
200m: 2:57.54
(46.20)
34 Linnea Marie Persdotter Must 2005 Asker SK +0.87 478 2:57.88 +28.69
50m: 40.65
100m: 1:25.39
(44.74)
150m: 2:11.76
(46.37)
200m: 2:57.88
(46.12)
35 Amina Farahani 2005 SK Speed +0.78 472 2:58.63 +29.44
50m: 40.89
100m: 1:25.60
(44.71)
150m: 2:12.65
(47.05)
200m: 2:58.63
(45.98)
36 Ane Hanh Basberg 2005 Asker SK +0.74 471 2:58.75 +29.56
50m: 41.64
100m: 1:27.56
(45.92)
150m: 2:15.75
(48.19)
200m: 2:58.75
(43.00)
37 Mina Medhaug Rossebø 2006 Karmøy SK +0.71 470 2:58.87 +29.68
50m: 40.44
100m: 1:27.85
(47.41)
150m: 2:14.02
(46.17)
200m: 2:58.87
(44.85)
38 Stina Kletvang 2005 Ullensakersvømmerne +0.76 460 3:00.10 +30.91
50m: 41.25
100m: 1:27.29
(46.04)
150m: 2:14.19
(46.90)
200m: 3:00.10
(45.91)
39 Helene Hana Solberg 2001 BS-LK +0.89 458 3:00.40 +31.21
50m: 41.13
100m: 1:26.96
(45.83)
150m: 2:13.94
(46.98)
200m: 3:00.40
(46.46)
40 Malin Ekstrand 2002 Sarpsborg IL +0.72 456 3:00.71 +31.52
50m: 41.58
100m: 1:27.40
(45.82)
150m: 2:13.52
(46.12)
200m: 3:00.71
(47.19)
41 Sofie Helena Østbye 2005 Asker SK +0.90 453 3:01.06 +31.87
50m: 41.91
100m: 1:27.51
(45.60)
150m: 2:15.13
(47.62)
200m: 3:01.06
(45.93)
42 Elin Birkeland Le-Viet 2004 Bergkameratene +0.66 439 3:03.00 +33.81
50m: 42.09
100m: 1:28.28
(46.19)
150m: 2:15.28
(47.00)
200m: 3:03.00
(47.72)
43 Maria Wold Haanes 2003 Verdal SK +0.83 437 3:03.29 +34.10
50m: 42.62
100m: 1:28.96
(46.34)
150m: 2:16.28
(47.32)
200m: 3:03.29
(47.01)
44 Emma Skarstein Kjetland 2004 Os Svømmeklubb +0.89 434 3:03.64 +34.45
50m: 40.37
100m: 1:27.54
(47.17)
150m: 2:15.42
(47.88)
200m: 3:03.64
(48.22)
45 Maja Andersen Nordli 2005 SK Speed +0.74 434 3:03.70 +34.51
50m: 41.82
100m: 1:28.86
(47.04)
150m: 2:16.76
(47.90)
200m: 3:03.70
(46.94)
46 Erle Rykkje Larsen 2005 Haugesund SK +0.71 418 3:05.92 +36.73
50m: 42.69
100m: 1:31.52
(48.83)
150m: 2:20.09
(48.57)
200m: 3:05.92
(45.83)
47 Maren Elise Paulsen 2001 Sarpsborg IL +0.80 416 3:06.31 +37.12
50m: 43.37
100m: 1:30.73
(47.36)
150m: 2:19.15
(48.42)
200m: 3:06.31
(47.16)
48 Vinona Bothe 1999 Stockholmspolisens IF Simfören +0.48 409 3:07.27 +38.08
50m: 42.10
100m: 1:31.23
(49.13)
150m: 2:19.93
(48.70)
200m: 3:07.27
(47.34)
49 Marie Lykseth Iversen 2004 Sortland SLK +0.65 407 3:07.63 +38.44
50m: 42.54
100m: 1:30.44
(47.90)
150m: 2:18.57
(48.13)
200m: 3:07.63
(49.06)
50 Nora V Kleppe 2002 Delfana +0.81 403 3:08.19 +39.00
50m: 42.16
100m: 1:29.75
(47.59)
150m: 2:19.39
(49.64)
200m: 3:08.19
(48.80)
51 Nicoline Tønder-Keul 2004 Lørenskog/Rælingen +0.69 403 3:08.21 +39.02
50m: 41.33
100m: 1:29.57
(48.24)
150m: 2:19.71
(50.14)
200m: 3:08.21
(48.50)
52 Tuva Berg Hammer 2002 BS/Arna +0.68 403 3:08.22 +39.03
50m: 38.08
100m: 1:29.22
(51.14)
150m: 2:18.92
(49.70)
200m: 3:08.22
(49.30)
53 Celine Lægreid 2004 Delfana +0.69 403 3:08.31 +39.12
50m: 40.70
100m: 1:29.29
(48.59)
150m: 2:18.94
(49.65)
200m: 3:08.31
(49.37)
54 Marie Lie Skjøren 2002 Sarpsborg IL +0.82 401 3:08.53 +39.34
50m: 42.89
100m: 1:32.16
(49.27)
150m: 2:20.96
(48.80)
200m: 3:08.53
(47.57)
55 Emilie Uppheim 2005 Bergens Svømme Club +0.81 382 3:11.67 +42.48
50m: 43.87
100m: 1:32.76
(48.89)
150m: 2:23.69
(50.93)
200m: 3:11.67
(47.98)
56 Emily Josefin Persdotter Must 2002 Asker SK +0.83 376 3:12.64 +43.45
50m: 43.99
100m: 1:34.14
(50.15)
150m: 2:24.20
(50.06)
200m: 3:12.64
(48.44)
57 Anniken Walløe 2004 Delfana +0.81 371 3:13.43 +44.24
50m: 44.05
100m: 1:35.12
(51.07)
150m: 2:25.49
(50.37)
200m: 3:13.43
(47.94)
58 Christine Krey 2003 Delfana +0.78 369 3:13.89 +44.70
50m: 44.16
100m: 1:33.53
(49.37)
150m: 2:23.59
(50.06)
200m: 3:13.89
(50.30)
59 Thea Johansen Våge 2006 Austevoll Idrettsklubb +0.80 367 3:14.29 +45.10
50m: 44.47
100m: 1:34.69
(50.22)
150m: 2:25.04
(50.35)
200m: 3:14.29
(49.25)
60 Lea Småland 2005 Arna SLK +0.72 366 3:14.38 +45.19
50m: 44.29
100m: 1:33.93
(49.64)
150m: 2:25.32
(51.39)
200m: 3:14.38
(49.06)
61 Saga Myhren 2006 Harstad SK 365 3:14.62 +45.43
50m: 45.50
100m: 1:35.29
(49.79)
150m: 2:26.46
(51.17)
200m: 3:14.62
(48.16)
62 Hanne Marcussen 2003 Harstad SK +0.77 362 3:15.07 +45.88
50m: 44.22
100m: 1:32.70
(48.48)
150m: 2:24.29
(51.59)
200m: 3:15.07
(50.78)
63 Maria Mjelva Straume 2005 Volda TIL +0.92 359 3:15.72 +46.53
50m: 46.12
100m: 1:36.41
(50.29)
150m: 2:26.16
(49.75)
200m: 3:15.72
(49.56)
64 Line Falck Kleppe 2003 Delfana +0.78 354 3:16.60 +47.41
50m: 45.20
100m: 1:34.63
(49.43)
150m: 2:26.36
(51.73)
200m: 3:16.60
(50.24)
65 Idunn Straume 2003 Vestkantsvømmerne +0.85 353 3:16.79 +47.60
50m: 45.82
100m: 1:35.71
(49.89)
150m: 2:26.87
(51.16)
200m: 3:16.79
(49.92)
66 Helene Ødegaard 2003 Asker SK 347 3:17.94 +48.75
50m: 46.38
100m: 1:36.02
(49.64)
150m: 2:27.28
(51.26)
200m: 3:17.94
(50.66)
67 Oline Hestad  Thunæs 2006 BS-LK +0.95 344 3:18.37 +49.18
50m: 46.39
100m: 1:37.54
(51.15)
150m: 2:27.59
(50.05)
200m: 3:18.37
(50.78)
68 Ema Dielininkaityte 2004 Randaberg IL +0.89 341 3:19.10 +49.91
50m: 43.51
100m: 1:33.18
(49.67)
150m: 2:25.89
(52.71)
200m: 3:19.10
(53.21)
69 Amalie Sylta 2004 Delfana +0.68 336 3:20.01 +50.82
50m: 45.64
100m: 1:36.70
(51.06)
150m: 2:29.65
(52.95)
200m: 3:20.01
(50.36)
70 Nora Nadina Hvidsten 2005 Bergens Svømme Club +0.91 334 3:20.48 +51.29
50m: 46.35
100m: 1:37.16
(50.81)
150m: 2:29.59
(52.43)
200m: 3:20.48
(50.89)
71 Melanija Silina 2006 BS-LK +0.69 328 3:21.55 +52.36
50m: 47.19
100m: 1:40.69
(53.50)
150m: 2:31.93
(51.24)
200m: 3:21.55
(49.62)
72 Pernille Schjenken 2005 Vestkantsvømmerne +0.70 326 3:21.96 +52.77
50m: 46.60
100m: 1:39.11
(52.51)
150m: 2:31.53
(52.42)
200m: 3:21.96
(50.43)
73 Isobel Nævdal Indresand 2006 Arna SLK +0.82 324 3:22.40 +53.21
50m: 46.32
100m: 1:40.99
(54.67)
150m: 2:33.25
(52.26)
200m: 3:22.40
(49.15)
74 Mari Eldegard Heie 2004 Ås IL +0.85 323 3:22.58 +53.39
50m: 45.43
100m: 1:38.07
(52.64)
150m: 2:31.19
(53.12)
200m: 3:22.58
(51.39)
75 Louise Sivertsen  Lund 2006 Austevoll Idrettsklubb +0.84 317 3:23.98 +54.79
50m: 48.07
100m: 1:41.16
(53.09)
150m: 2:34.86
(53.70)
200m: 3:23.98
(49.12)
76 Bertine Landeråen Hess 2006 Øyane Svømmeklubb +0.77 316 3:24.04 +54.85
50m: 46.67
100m: 1:39.41
(52.74)
150m: 2:33.15
(53.74)
200m: 3:24.04
(50.89)
77 Helene Gonzalez 2005 Ullensakersvømmerne +0.83 305 3:26.53 +57.34
50m: 48.19
100m: 1:40.33
(52.14)
150m: 2:33.59
(53.26)
200m: 3:26.53
(52.94)
78 Izabella Sizifredo de Sousa 2005 Vestkantsvømmerne +0.94 303 3:26.89 +57.70
50m: 46.09
100m: 1:37.95
(51.86)
150m: 2:32.92
(54.97)
200m: 3:26.89
(53.97)
79 Hedda Bastiansen Kvittingen 2004 Os Svømmeklubb +0.78 297 3:28.32 +59.13
50m: 48.12
100m: 1:42.04
(53.92)
150m: 2:36.00
(53.96)
200m: 3:28.32
(52.32)
80 Tonje Tøhaug 2001 Bodø SK +0.83 295 3:28.78 +59.59
50m: 47.12
100m: 1:40.07
(52.95)
150m: 2:34.08
(54.01)
200m: 3:28.78
(54.70)
81 Ane Kristiansen 2004 Sortland SLK +0.77 262 3:37.30 +1:08.11
50m: 48.33
100m: 1:43.97
(55.64)
150m: 2:42.30
(58.33)
200m: 3:37.30
(55.00)
82 Noor Elvøy 2006 Øyane Svømmeklubb +0.92 249 3:41.04 +1:11.85
50m: 49.34
100m: 1:46.22
(56.88)
150m: 2:44.66
(58.44)
200m: 3:41.04
(56.38)
83 Emma Sofie Friestad 2005 Klepp SSK +0.92 247 3:41.45 +1:12.26 SB9
50m: 49.13
100m: 1:46.43
(57.30)
150m: 2:45.17
(58.74)
200m: 3:41.45
(56.28)
84 Margrethe Sørheim 2006 Arna SLK +0.82 247 3:41.47 +1:12.28
50m: 50.81
100m: 1:47.71
(56.90)
150m: 2:45.99
(58.28)
200m: 3:41.47
(55.48)
85 Sarah Louise Rung 1989 Stavanger Svømmeklubb 238 3:44.24 +1:15.05 SB4
50m: 50.78
100m: 1:47.41
(56.63)
150m: 2:46.02
(58.61)
200m: 3:44.24
(58.22)
86 Eowyn Tomine Saus 2005 Bergens Svømme Club +0.78 232 3:46.28 +1:17.09
50m: 48.97
100m: 1:46.45
(57.48)
150m: 2:46.63
(1:00.18)
200m: 3:46.28
(59.65)
87 Thea Løkebø 2005 Sandefjord SK +0.96 225 3:48.42 +1:19.23 SB13
50m: 52.91
100m: 1:51.20
(58.29)
150m: 2:50.18
(58.98)
200m: 3:48.42
(58.24)
88 Victoria Ann Kvilekval 2005 BS-LK +0.84 221 3:49.85 +1:20.66
50m: 52.67
100m: 1:50.38
(57.71)
150m: 2:50.98
(1:00.60)
200m: 3:49.85
(58.87)
89 Bertine Leknesund Klæboe 2006 Austevoll Idrettsklubb +0.86 189 4:02.37 +1:33.18
50m: 57.18
100m: 1:58.01
(1:00.83)
150m: 3:01.71
(1:03.70)
200m: 4:02.37
(1:00.66)
90 Vilja Folgerø Dale 2003 Stord symjing 174 4:08.96 +1:39.77
50m: 54.57
100m: 1:58.69
(1:04.12)
150m: 3:03.97
(1:05.28)
200m: 4:08.96
(1:04.99)
91 Charlotte Berg Langenes 2006 Arna SLK +0.76 161 4:15.64 +1:46.45
50m: 59.28
100m: 2:07.40
(1:08.12)
150m: 3:13.27
(1:05.87)
200m: 4:15.64
(1:02.37)
92 Mariann Våge 2006 Austevoll Idrettsklubb +0.97 156 4:17.95 +1:48.76
50m: 1:01.64
100m: 2:07.33
(1:05.69)
150m: 3:12.14
(1:04.81)
200m: 4:17.95
(1:05.81)
- Tina Kristin Olsen 2003 Harstad SK +0.70 DSQ
- Bertine Småland 2006 Arna SLK DNS
- Silje Poll Mikkelborg 1998 Lambertseter SK DNS
- Kristine Johnsson 2001 Poseidon DNS
- Natalie Hestdal 1999 BS/Åstveit DNS
- Sara Sjursen Zarghami 2002 BS-LK +0.62 DNS
- Ingrid Ersland Undheim 2002 Stord symjing DNS
- Andrea Antun Mikkelsen 2005 Arna SLK DNS
Event official at: 06.04.2019 14.30.57
2019-04-06 14.31.15 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Bergens Svømme & Livredningsklub

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner