2019-04-21   04:21:45
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Bergen Swim Festival, AdO Arena

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Session 5, B-Finals Saturday 17:00

Document
Heat results
Bergen Swim Festival 2019
Organizer:
Place: AdO Arena Bergensklubbene
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2019 to Apr 7, 2019
Event 14, 200m Freestyle Women - A Final
Sponsor: Data Ingeniørene AS
WR 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 Italy ITA Rome ITA 29.07.2009
BSF 1:54.77 Sarah Sjøstrøm 1993 Sødertørn SS Swe Bergen 30.05.2015
NOR 1:59.42 1990 Bergens SC NOR Bergen NOR 30.05.2015
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Katinka Hosszu 1989 Iron Swim Budapest +0.71 880 1:57.89
50m: 27.73
100m: 57.58
(29.85)
150m: 1:28.20
(30.62)
200m: 1:57.89
(29.69)
2 Reva Foos 1993 SG Frankfurt +0.75 869 1:58.35 +0.46
50m: 28.01
100m: 58.09
(30.08)
150m: 1:28.46
(30.37)
200m: 1:58.35
(29.89)
3 Michelle Coleman 1993 Spårvägen Simförening +0.76 838 1:59.82 +1.93
50m: 27.43
100m: 57.49
(30.06)
150m: 1:28.30
(30.81)
200m: 1:59.82
(31.52)
4 Marie Pietruschka 1995 SSG Leipzig e.V. +0.78 834 2:00.01 +2.12
50m: 28.10
100m: 58.27
(30.17)
150m: 1:29.16
(30.89)
200m: 2:00.01
(30.85)
5 Isabel Gose 2002 Deutcher Schwimm-Verband +0.76 827 2:00.36 +2.47
50m: 27.97
100m: 58.42
(30.45)
150m: 1:29.23
(30.81)
200m: 2:00.36
(31.13)
6 Lia Neubert 2000 SSG Leipzig e.V. +0.71 789 2:02.24 +4.35
50m: 27.80
100m: 58.27
(30.47)
150m: 1:30.13
(31.86)
200m: 2:02.24
(32.11)
7 Lotte Goris 2000 FLANDERS SWIMMING FEDERAT +0.71 788 2:02.27 +4.38
50m: 28.54
100m: 59.09
(30.55)
150m: 1:30.04
(30.95)
200m: 2:02.27
(32.23)
8 Lil Zyprian 1998 SV Nikar Heidelberg +0.74 757 2:03.94 +6.05
50m: 28.61
100m: 58.90
(30.29)
150m: 1:31.68
(32.78)
200m: 2:03.94
(32.26)
Event official at: 06.04.2019 18.13.14
Event 14, 200m Freestyle Women - B Final
Sponsor: Data Ingeniørene AS
WR 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 Italy ITA Rome ITA 29.07.2009
BSF 1:54.77 Sarah Sjøstrøm 1993 Sødertørn SS Swe Bergen 30.05.2015
NOR 1:59.42 1990 Bergens SC NOR Bergen NOR 30.05.2015
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Yara Sophie Hierath 2001 Deutcher Schwimm-Verband +0.70 784 2:02.48
50m: 28.76
100m: 59.20
(30.44)
150m: 1:30.98
(31.78)
200m: 2:02.48
(31.50)
2 Monique Olivier 1998 Team Luxembourg +0.72 781 2:02.64 +0.16
50m: 28.95
100m: 59.85
(30.90)
150m: 1:31.48
(31.63)
200m: 2:02.64
(31.16)
3 Stine Lise Grønvold Stenseth 1994 Bærumsvømmerne +0.67 768 2:03.37 +0.89
50m: 28.78
100m: 59.69
(30.91)
150m: 1:31.06
(31.37)
200m: 2:03.37
(32.31)
4 Marte Løvberg 1999 Lambertseter SK +0.70 755 2:04.06 +1.58
50m: 28.75
100m: 59.78
(31.03)
150m: 1:32.18
(32.40)
200m: 2:04.06
(31.88)
5 Maria Storstein 2000 Karmøy SK +0.77 719 2:06.11 +3.63
50m: 30.12
100m: 1:01.93
(31.81)
150m: 1:34.60
(32.67)
200m: 2:06.11
(31.51)
6 Uljana Gorlova 2003 Lambertseter SK +0.81 711 2:06.57 +4.09
50m: 29.45
100m: 1:01.04
(31.59)
150m: 1:33.77
(32.73)
200m: 2:06.57
(32.80)
7 Vár E. Eidesgaard 2001 Svimjisamband Foroya +0.70 690 2:07.85 +5.37
50m: 29.78
100m: 1:01.99
(32.21)
150m: 1:34.97
(32.98)
200m: 2:07.85
(32.88)
8 Mari Moen 2004 Skjetten Svømming +0.78 668 2:09.18 +6.70
50m: 30.14
100m: 1:02.87
(32.73)
150m: 1:36.29
(33.42)
200m: 2:09.18
(32.89)
Event official at: 06.04.2019 18.13.14
2019-04-06 18.13.25 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Bergens Svømme & Livredningsklub

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner