2019-09-19   21:02:17
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Bergen Swim Festival, AdO Arena

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Session 9, A-Finals Sunday 17:00

Document
Heat results
Bergen Swim Festival 2019
Organizer:
Place: AdO Arena Bergensklubbene
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2019 to Apr 7, 2019
Event 29, 100m Butterfly Women - A Final
Sponsor: CC Solution
WR 55.48 Sarah Sjoestroem 1993 Sweden SWE Rio BRA 07.08.2016
BSF 56.32 Sarah Sjøstrøm 1993 Sødertørn SS Swe Bergen 07.05.2017
NOR 56.96 1988 Asker SK NOR Roma ITA 27.07.2009
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Sarah Sjöström 1993 Energy Standard +0.66 928 56.86
50m: 26.60
100m: 56.86
(30.26)
2 Angelina Köhler 2000 Deutcher Schwimm-Verband +0.74 849 58.57 +1.71
50m: 27.54
100m: 58.57
(31.03)
3 Kimberly Buys 1989 FLANDERS SWIMMING FEDERAT +0.82 832 58.97 +2.11
50m: 27.59
100m: 58.97
(31.38)
4 Franziska Hentke 1989 Deutcher Schwimm-Verband +0.66 790 1:00.00 +3.14
50m: 28.09
100m: 1:00.00
(31.91)
5 Alexandra Wenk 1995 Deutcher Schwimm-Verband +0.70 789 1:00.04 +3.18
50m: 28.49
100m: 1:00.04
(31.55)
6 Emilie Nyenget Løvberg 1995 Bærumsvømmerne +0.66 762 1:00.73 +3.87
50m: 27.92
100m: 1:00.73
(32.81)
7 Jenny Marie Halden 2000 Bærumsvømmerne +0.70 732 1:01.54 +4.68
50m: 27.94
100m: 1:01.54
(33.60)
8 Helene Torsvik Lorentz 2004 Bergens Svømme Club +0.75 706 1:02.28 +5.42
50m: 29.60
100m: 1:02.28
(32.68)
Event official at: 07.04.2019 17.36.03
Event 29, 100m Butterfly Women - B Final
Sponsor: CC Solution
WR 55.48 Sarah Sjoestroem 1993 Sweden SWE Rio BRA 07.08.2016
BSF 56.32 Sarah Sjøstrøm 1993 Sødertørn SS Swe Bergen 07.05.2017
NOR 56.96 1988 Asker SK NOR Roma ITA 27.07.2009
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Marthe Cecilie Willumsen 2002 Stavanger Svømmeklubb +0.71 684 1:02.94
50m: 29.92
100m: 1:02.94
(33.02)
2 Ine Marie Andersen 2000 Poseidon +0.80 673 1:03.28 +0.34
50m: 30.03
100m: 1:03.28
(33.25)
3 Juliane Lindgaard Kjeldseth 2004 Oslo Idrettslag Svømming +0.75 668 1:03.45 +0.51
50m: 29.78
100m: 1:03.45
(33.67)
4 Astrid Julie Halvosen 2001 Lambertseter SK +0.71 667 1:03.49 +0.55
50m: 30.46
100m: 1:03.49
(33.03)
5 Frida Stretre Løbersli 2004 Skjetten Svømming +0.82 661 1:03.68 +0.74
50m: 30.07
100m: 1:03.68
(33.61)
6 Susann Pleym Olsen 1997 BS/Delfana +0.73 633 1:04.61 +1.67
50m: 30.29
100m: 1:04.61
(34.32)
7 Oline Koolen Bjerketvedt 1999 Hamar IL +0.63 624 1:04.92 +1.98
50m: 30.34
100m: 1:04.92
(34.58)
8 Smilla Lönnberg 2001 Stockholms Kappsimningsklubb +0.73 595 1:05.93 +2.99
50m: 31.27
100m: 1:05.93
(34.66)
Event official at: 07.04.2019 17.36.03
2019-04-07 17.45.31 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Bergens Svømme & Livredningsklub

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner