2019-05-23   18:56:45
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för 16. Sprintcup der HSG Uni Rostock

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Results
16. Sprintcup der HSG Uni Rostock
Organizer:
Place: Rostock HSG Uni Rostock e.V.
Pool: 25m Competition Date: May 18, 2019 to May 18, 2019
Event 1, 4x50m Freistil Damen AK 200+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 RostockMasters Team200 214 HSG Uni Rostock 754 2:06.96
Anne Mühlner 1981 31.69 31.69
Astrid Rendez 1960 177801 32.54 1:04.23
Angela Zingler 1954 101599 32.01 1:36.24
Uta Hermes 1967 44791 30.72 2:06.96
Event 1, 4x50m Freistil Damen AK 120+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 Hanse SV Rostock Damen 120 Hanse SV Rostock 661 2:00.35
Alina Tristram 1998 238436 29.00 29.00
Ann-Kristin Niemann 1969 184170 32.02 1:01.02
Mona-Lena Werkmeister 1995 30.51 1:31.53
Nadine Stache 1994 140602 28.82 2:00.35
2 Tri-Sport Schwerin 120 145 Tri-Sport Schwerin 490 2:12.96 +12.61
Dagmar Pflücker 1972 382715 32.31 32.31
Sarah Michalski 1994 153684 34.36 1:06.67
Frauke Lübbert 1974 140445 32.66 1:39.33
Hendrikje Winkler 1991 126693 33.63 2:12.96
2019-05-18 10:26:36 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
16. Sprintcup der HSG Uni Rostock
Organizer:
Place: Rostock HSG Uni Rostock e.V.
Pool: 25m Competition Date: May 18, 2019 to May 18, 2019
Event 2, 4x50m Freistil Herren AK 240+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 RostockMasters Team200 240 HSG Uni Rostock 536 2:06.99
Ralf Jänicke 1961 0 28.93 28.93
Dirk Pröber 1962 165529 31.81 1:00.74
Dieter Mühlner 1953 81816 33.47 1:34.21
Pedro Krüger 1960 323846 32.78 2:06.99
2 ESV Frankfurt Herren 242 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. 520 2:08.33 +1.34
Holger Swazinna 1958 105070 31.40 31.40
Jürgen Weber 1951 398997 34.10 1:05.50
Frank Kaschel 1959 115706 34.11 1:39.61
Tino Mattuschka 1966 80155 28.72 2:08.33
3 Aqua Berlin e.V. Men 259 Aqua Berlin e.V. 355 2:25.75 +18.76
Sergej Petrov 1969 421441 28.74 28.74
Wolf Peter 1946 137198 36.67 1:05.41
Klaus Rohde 1940 138427 46.98 1:52.39
Steffen Breitbarth 1962 233772 33.36 2:25.75
4 Köpenicker SV Herren 240 267 Köpenicker SV Neptun 89 256 2:42.47 +35.48
Wolfgang Wollenberg 1938 100756 46.55 46.55
Stefan Schröder 1962 301967 38.44 1:24.99
Eberhard Kosche 1940 75443 40.17 2:05.16
Frank Kernchen 1969 419090 37.31 2:42.47
Event 2, 4x50m Freistil Herren AK 200+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 RostockMasters Team240 218 HSG Uni Rostock 708 1:50.84
Lars Hinneburg 1965 0 27.42 27.42
Olaf Ahlers 1966 0 28.57 55.99
Henry Naethbohm 1967 0 27.12 1:23.11
Holger Mundt 1960 129385 27.73 1:50.84
2 SV Halle / Saale 228 SV Halle / Saale 604 1:56.82 +5.98
Klaus Dockhorn 1953 0 29.72 29.72
Thomas Dockhorn 1964 124540 26.68 56.40
Thomas Weise 1975 334361 29.73 1:26.13
Jürgen Priwitzer 1956 287515 30.69 1:56.82
3 RostockMasters Team160 220 HSG Uni Rostock 551 2:00.46 +9.62
Rene Eckermann 1966 28.35 28.35
Bert Basan 1960 34.37 1:02.72
Holger Münch 1960 208814 29.35 1:32.07
Gerhard Schuck 1970 0 28.39 2:00.46
Event 2, 4x50m Freistil Herren AK 160+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 Schwimm-Team Chemnitz 187 Schwimm-Team Chemnitz 532 1:55.87
Oliver Hellmich 1976 183523 29.32 29.32
Frank Nebel 1963 82610 30.76 1:00.08
Frank Riedel 1964 183524 29.39 1:29.47
Eike Penzel 1986 84604 26.40 1:55.87
2019-05-18 10:27:39 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
16. Sprintcup der HSG Uni Rostock
Organizer:
Place: Rostock HSG Uni Rostock e.V.
Pool: 25m Competition Date: May 18, 2019 to May 18, 2019
Event 3, 50m Rücken Damen AK 75 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Christel Schulz 1940 SG Einheit Rathenow +0.36 671 46.52
2 Dr. Ute Fehling 1943 Köpenicker SV Neptun 89 +0.88 413 54.68 +8.16
Event official at: 2019-05-18 10:49:04
Event 3, 50m Rücken Damen AK 70 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Christa Kappis 1945 HSG Uni Rostock +0.83 330 54.25
Event official at: 2019-05-18 10:49:04
Event 3, 50m Rücken Damen AK 65 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Karin Auner 1952 HSG Uni Rostock +0.83 195 58.11
2 Bärbel Wodtke 1953 TSV Chemie Premnitz +0.43 193 58.26 +0.15
Event official at: 2019-05-18 10:49:04
Event 3, 50m Rücken Damen AK 50 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Uta Hermes 1967 HSG Uni Rostock +0.76 559 36.74
Event official at: 2019-05-18 10:49:04
Event 3, 50m Rücken Damen AK 45 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Kati Maaß 1973 SC Stadthagen +0.68 707 33.95
2 Annette Stein 1974 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. +0.80 486 38.47 +4.52
Event official at: 2019-05-18 10:49:04
Event 3, 50m Rücken Damen AK 40 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Natalie Månsson 1979 Simklubben Triton +0.75 508 36.16
2 Dörte Kamrau 1975 TG TriZack Rostock +0.73 491 36.57 +0.41
3 Dorte Dugbæk 1976 SIGMA Birkerød +0.65 367 40.28 +4.12
Event official at: 2019-05-18 10:49:04
Event 3, 50m Rücken Damen AK 35 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Susan Przywara 1983 SCW Eschborn +0.68 676 31.47
Event official at: 2019-05-18 10:49:04
Event 3, 50m Rücken Damen AK 20 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Alina Tristram 1998 Hanse SV Rostock +0.77 35.45
2 Selma Spiller 1995 SC Delphin Wittenberge e.V. +0.80 40.27 +4.82
Event official at: 2019-05-18 10:49:04
2019-05-18 10:49:07 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
16. Sprintcup der HSG Uni Rostock
Organizer:
Place: Rostock HSG Uni Rostock e.V.
Pool: 25m Competition Date: May 18, 2019 to May 18, 2019
Event 4, 50m Rücken Herren AK 80 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Manfred Ujma 1939 Aqua Berlin e.V. +0.88 215 1:03.09
Event official at: 2019-05-18 10:45:45
Event 4, 50m Rücken Herren AK 75 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Klaus Rohde 1940 Aqua Berlin e.V. 149 1:03.83
Event official at: 2019-05-18 10:45:45
Event 4, 50m Rücken Herren AK 70 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Manfred Saager 1947 SC Herford +0.96 558 40.17
Event official at: 2019-05-18 10:45:45
Event 4, 50m Rücken Herren AK 65 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Thomas Beyer 1953 Aqua Berlin e.V. +0.29 450 39.59
2 Jürgen Weber 1951 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. +0.74 254 47.89 +8.30
3 Wolfgang Unger 1950 PSV Stralsund +0.81 192 52.51 +12.92
4 Andreas Busch 1950 Aqua Berlin e.V. 156 56.32 +16.73
Event official at: 2019-05-18 10:45:45
Event 4, 50m Rücken Herren AK 60 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Holger Swazinna 1958 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. +0.73 539 36.40
2 Frank Kaschel 1959 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. +0.91 438 39.02 +2.62
Event official at: 2019-05-18 10:45:45
Event 4, 50m Rücken Herren AK 55 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Mario Hilbert 1961 PSV Stralsund +0.81 513 34.80
2 Frank Nebel 1963 Schwimm-Team Chemnitz +0.71 378 38.50 +3.70
3 Jörg Leidel 1960 Treptower SV e.V. +0.81 302 41.48 +6.68
Event official at: 2019-05-18 10:45:45
Event 4, 50m Rücken Herren AK 50 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Andreas Schulz 1968 TSV Chemie Premnitz +0.65 641 30.94
2 Steven Baumberger 1969 BSV Medizin Marzahn +0.70 523 33.11 +2.17
3 Thomas Perschke 1967 Treptower SV e.V. +0.74 301 39.82 +8.88
4 Jan Schneppe 1967 Humboldt-Uni Berlin +0.74 285 40.55 +9.61
Event official at: 2019-05-18 10:45:45
Event 4, 50m Rücken Herren AK 45 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Holger Münch 1972 HSG Uni Rostock 424 35.18
Event official at: 2019-05-18 10:45:45
Event 4, 50m Rücken Herren AK 40 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Matthias Frotscher 1977 HSG Uni Rostock +0.71 404 34.52
Event official at: 2019-05-18 10:45:45
Event 4, 50m Rücken Herren AK 30 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Eike Penzel 1986 Schwimm-Team Chemnitz +0.76 414 32.01
2 Robin Wegner 1986 Treptower SV e.V. +0.80 400 32.38 +0.37
Event official at: 2019-05-18 10:45:45
Event 4, 50m Rücken Herren AK 25 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Marcel Hieronimus 1992 BSV Medizin Marzahn +0.70 527 30.39
Event official at: 2019-05-18 10:45:45
Event 4, 50m Rücken Herren AK 20 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Konrad Gawel 1999 Aqua Berlin e.V. +0.67 34.35
Event official at: 2019-05-18 10:45:45
2019-05-18 10:45:48 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
16. Sprintcup der HSG Uni Rostock
Organizer:
Place: Rostock HSG Uni Rostock e.V.
Pool: 25m Competition Date: May 18, 2019 to May 18, 2019
Event 5, 100m Brust Damen AK 65 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Birgit Dierke 1951 SC Delphin Wittenberge e.V. 469 1:54.13
50m: 54.80
100m: 1:54.13
(59.33)
Event official at: 2019-05-18 10:48:14
Event 5, 100m Brust Damen AK 60 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Sibylle Dolinski 1955 Köpenicker SV Neptun 89 390 1:50.11
50m: 51.77
100m: 1:50.11
(58.34)
Event official at: 2019-05-18 10:48:14
Event 5, 100m Brust Damen AK 50 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Solveig Seidel 1966 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. 634 1:27.31
50m: 40.32
100m: 1:27.31
(46.99)
2 Peggy Henning 1968 Aqua Berlin e.V. 411 1:40.84 +13.53
50m: 46.97
100m: 1:40.84
(53.87)
3 Sinne Lundgaard 1966 VAT Copenhagen 254 1:58.38 +31.07
50m: 56.79
100m: 1:58.38
(1:01.59)
Event official at: 2019-05-18 10:48:14
Event 5, 100m Brust Damen AK 45 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Winnie Breitbarth 1970 Aqua Berlin e.V. 394 1:36.33
50m: 44.89
100m: 1:36.33
(51.44)
2 Annette Stein 1974 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. 328 1:42.33 +6.00
50m: 47.53
100m: 1:42.33
(54.80)
Event official at: 2019-05-18 10:48:14
Event 5, 100m Brust Damen AK 35 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
- Anne Mühlner 1981 TC Fiko Rostock DSQ Start vor Startsignal
Event official at: 2019-05-18 10:48:14
Event 5, 100m Brust Damen AK 20 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Tatiana Soraya González Gom 1998 BSV Medizin Marzahn 1:30.60
50m: 43.67
100m: 1:30.60
(46.93)
2 Anne Marcinkowski 1997 BSV Medizin Marzahn 1:31.78 +1.18
50m: 42.63
100m: 1:31.78
(49.15)
Event official at: 2019-05-18 10:48:14
2019-05-18 12:10:59 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
16. Sprintcup der HSG Uni Rostock
Organizer:
Place: Rostock HSG Uni Rostock e.V.
Pool: 25m Competition Date: May 18, 2019 to May 18, 2019
Event 6, 100m Brust Herren AK 80 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Klaus Heine 1939 Aqua Berlin e.V. 590 1:49.40
50m: 51.09
100m: 1:49.40
(58.31)
2 Erhard Schmeltz 1938 Aqua Berlin e.V. 274 2:21.20 +31.80
50m: 1:04.16
100m: 2:21.20
(1:17.04)
- Wolfgang Wollenberg 1938 Köpenicker SV Neptun 89 DSQ Bewegung der Beine nic
Event official at: 2019-05-18 11:11:58
Event 6, 100m Brust Herren AK 65 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Andreas Busch 1950 Aqua Berlin e.V. 196 2:05.84
50m: 1:00.56
100m: 2:05.84
(1:05.28)
Event official at: 2019-05-18 11:11:58
Event 6, 100m Brust Herren AK 55 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Stefan Schröder 1962 Köpenicker SV Neptun 89 299 1:36.02
50m: 45.57
100m: 1:36.02
(50.45)
Event official at: 2019-05-18 11:11:58
Event 6, 100m Brust Herren AK 50 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Steffen Schmolke 1967 SC Delphin Wittenberge e.V. 639 1:14.60
50m: 33.57
100m: 1:14.60
(41.03)
2 Sergej Petrov 1969 Aqua Berlin e.V. 577 1:17.20 +2.60
50m: 36.06
100m: 1:17.20
(41.14)
3 Steven Baumberger 1969 BSV Medizin Marzahn 535 1:19.15 +4.55
50m: 37.07
100m: 1:19.15
(42.08)
4 Peter Ahlgren 1968 Simklubben Triton 523 1:19.77 +5.17
50m: 37.80
100m: 1:19.77
(41.97)
5 Jan Schneppe 1967 Humboldt-Uni Berlin 315 1:34.46 +19.86
50m: 43.88
100m: 1:34.46
(50.58)
6 Frank Kernchen 1969 Köpenicker SV Neptun 89 268 1:39.63 +25.03
50m: 47.22
100m: 1:39.63
(52.41)
Event official at: 2019-05-18 11:11:58
Event 6, 100m Brust Herren AK 35 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Henrik Wecker 1981 TSV Schwerin 577 1:12.78
50m: 33.76
100m: 1:12.78
(39.02)
Event official at: 2019-05-18 11:11:58
Event 6, 100m Brust Herren AK 30 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Erik Steinhagen 1989 SG Neukölln e.V. Berlin 824 1:03.69
50m: 29.26
100m: 1:03.69
(34.43)
Event official at: 2019-05-18 11:11:58
Event 6, 100m Brust Herren AK 20 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Eike Michel Schlesiger 1995 PSV Stralsund 1:33.13
50m: 43.96
100m: 1:33.13
(49.17)
Event official at: 2019-05-18 11:11:58
2019-05-18 11:19:51 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
16. Sprintcup der HSG Uni Rostock
Organizer:
Place: Rostock HSG Uni Rostock e.V.
Pool: 25m Competition Date: May 18, 2019 to May 18, 2019
Event 7, 50m Schmetterling Damen AK 75 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Christel Schulz 1940 SG Einheit Rathenow 631 44.49
2 Dr. Ute Fehling 1943 Köpenicker SV Neptun 89 480 48.75 +4.26
Event official at: 2019-05-18 11:21:01
Event 7, 50m Schmetterling Damen AK 65 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Angela Zingler 1954 HSG Uni Rostock 815 35.38 ER
Event official at: 2019-05-18 11:21:01
Event 7, 50m Schmetterling Damen AK 55 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Astrid Rendez 1960 HSG Uni Rostock 536 36.17
Event official at: 2019-05-18 11:21:01
Event 7, 50m Schmetterling Damen AK 50 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Solveig Seidel 1966 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. 544 35.83
Event official at: 2019-05-18 11:21:01
Event 7, 50m Schmetterling Damen AK 45 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Kati Maaß 1973 SC Stadthagen 737 31.58
2 Manuela Schubert 1970 Aqua Berlin e.V. 688 32.31 +0.73
3 Camilla Borglin 1971 Simklubben Triton 535 35.14 +3.56
Event official at: 2019-05-18 11:21:01
Event 7, 50m Schmetterling Damen AK 40 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Natalie Månsson 1979 Simklubben Triton 643 32.65
Event official at: 2019-05-18 11:21:01
Event 7, 50m Schmetterling Damen AK 35 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Susan Przywara 1983 SCW Eschborn 745 30.27
Event official at: 2019-05-18 11:21:01
Event 7, 50m Schmetterling Damen AK 30 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Elena Gellermann 1985 SC Stadthagen 523 33.59
Event official at: 2019-05-18 11:21:01
Event 7, 50m Schmetterling Damen AK 25 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Nadine Stache 1994 Hanse SV Rostock 636 30.39
2 Sarah Michalski 1994 Tri-Sport Schwerin 386 35.90 +5.51
Event official at: 2019-05-18 11:21:01
Event 7, 50m Schmetterling Damen AK 20 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Alina Tristram 1998 Hanse SV Rostock 32.75
Event official at: 2019-05-18 11:21:01
2019-05-18 11:21:06 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
16. Sprintcup der HSG Uni Rostock
Organizer:
Place: Rostock HSG Uni Rostock e.V.
Pool: 25m Competition Date: May 18, 2019 to May 18, 2019
Event 8, 50m Schmetterling Herren AK 65 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Jörg Dr. Däumer 1951 SG Chemie Zeitz 324 41.68
2 Wolfgang Unger 1950 PSV Stralsund 159 52.86 +11.18
Event official at: 2019-05-18 11:21:55
Event 8, 50m Schmetterling Herren AK 60 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Holger Swazinna 1958 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. 491 33.93
2 Frank Kaschel 1959 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. 310 39.53 +5.60
Event official at: 2019-05-18 11:21:55
Event 8, 50m Schmetterling Herren AK 55 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ralf Jänicke 1961 HSG Uni Rostock 553 32.22
2 Dirk Pröber 1962 HSG Uni Rostock 412 35.54 +3.32
Event official at: 2019-05-18 11:21:55
Event 8, 50m Schmetterling Herren AK 50 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Lars Hinneburg 1965 HSG Uni Rostock 630 29.73
2 Steven Baumberger 1969 BSV Medizin Marzahn 605 30.13 +0.40
3 Tino Mattuschka 1966 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. 603 30.16 +0.43
4 Ulrich Pudschun 1967 Tri-Sport Schwerin 513 31.83 +2.10
5 Christian Westphal 1967 Hanse SV Rostock 504 32.02 +2.29
6 Kai Seehaus 1968 SC Herford 499 32.13 +2.40
7 Jens Häring 1967 SG Böhmetal 415 34.17 +4.44
8 Andreas Ott 1967 Treptower SV e.V. 292 38.39 +8.66
Event official at: 2019-05-18 11:21:55
Event 8, 50m Schmetterling Herren AK 45 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 André Sauerstein 1973 Hanse SV Rostock 613 28.69
2 Gerhard Schuck 1970 HSG Uni Rostock 421 32.51 +3.82
Event official at: 2019-05-18 11:21:55
Event 8, 50m Schmetterling Herren AK 40 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Matthias Frotscher 1977 HSG Uni Rostock 447 31.55
2 Peter Harmat 1979 Simklubben Triton 421 32.20 +0.65
Event official at: 2019-05-18 11:21:55
Event 8, 50m Schmetterling Herren AK 30 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Florian Mindemann 1988 Hanse SV Rostock 331 33.03
Event official at: 2019-05-18 11:21:55
Event 8, 50m Schmetterling Herren AK 20 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Maximilian Ihloff 1997 USV TU Dresden e.V. 32.40
2 Konrad Gawel 1999 Aqua Berlin e.V. 32.42 +0.02
Event official at: 2019-05-18 11:21:55
2019-05-18 11:21:59 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
16. Sprintcup der HSG Uni Rostock
Organizer:
Place: Rostock HSG Uni Rostock e.V.
Pool: 25m Competition Date: May 18, 2019 to May 18, 2019
Event 9, 100m Freistil Damen AK 75 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Christel Schulz 1940 SG Einheit Rathenow 728 1:27.36
50m: 41.22
100m: 1:27.36
(46.14)
Event official at: 2019-05-18 11:34:27
Event 9, 100m Freistil Damen AK 65 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Bärbel Wodtke 1953 TSV Chemie Premnitz 182 1:53.49
50m: 51.16
100m: 1:53.49
(1:02.33)
Event official at: 2019-05-18 11:34:27
Event 9, 100m Freistil Damen AK 50 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ann-Kristin Niemann 1969 Hanse SV Rostock 623 1:08.60
50m: 32.36
100m: 1:08.60
(36.24)
2 Peggy Henning 1968 Aqua Berlin e.V. 413 1:18.65 +10.05
50m: 39.22
100m: 1:18.65
(39.43)
Event official at: 2019-05-18 11:34:27
Event 9, 100m Freistil Damen AK 45 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Kati Maaß 1973 SC Stadthagen 756 1:03.52
50m: 30.52
100m: 1:03.52
(33.00)
2 Frauke Lübbert 1974 Tri-Sport Schwerin 547 1:10.77 +7.25
50m: 34.03
100m: 1:10.77
(36.74)
3 Dagmar Pflücker 1972 Tri-Sport Schwerin 545 1:10.87 +7.35
50m: 33.60
100m: 1:10.87
(37.27)
4 Annette Stein 1974 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. 473 1:14.27 +10.75
50m: 35.50
100m: 1:14.27
(38.77)
5 Grit Schubert 1970 Treptower SV e.V. 265 1:30.10 +26.58
50m: 43.78
100m: 1:30.10
(46.32)
Event official at: 2019-05-18 11:34:27
Event 9, 100m Freistil Damen AK 40 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Lone Tolstrup Karby 1976 SIGMA Birkerød 557 1:09.35
50m: 33.20
100m: 1:09.35
(36.15)
2 Dörte Kamrau 1975 TG TriZack Rostock 486 1:12.59 +3.24
50m: 34.59
100m: 1:12.59
(38.00)
Event official at: 2019-05-18 11:34:27
Event 9, 100m Freistil Damen AK 35 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Susan Przywara 1983 SCW Eschborn 680 1:02.47
50m: 30.20
100m: 1:02.47
(32.27)
Event official at: 2019-05-18 11:34:27
Event 9, 100m Freistil Damen AK 20 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Alina Tristram 1998 Hanse SV Rostock 1:03.60
50m: 30.58
100m: 1:03.60
(33.02)
2 Tatiana Soraya González Gom 1998 BSV Medizin Marzahn 1:13.43 +9.83
50m: 35.00
100m: 1:13.43
(38.43)
3 Selma Spiller 1995 SC Delphin Wittenberge e.V. 1:13.58 +9.98
50m: 34.83
100m: 1:13.58
(38.75)
4 Anne Marcinkowski 1997 BSV Medizin Marzahn 1:19.36 +15.76
50m: 38.08
100m: 1:19.36
(41.28)
Event official at: 2019-05-18 11:34:27
2019-05-18 11:34:31 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
16. Sprintcup der HSG Uni Rostock
Organizer:
Place: Rostock HSG Uni Rostock e.V.
Pool: 25m Competition Date: May 18, 2019 to May 18, 2019
Event 10, 100m Freistil Herren AK 75 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Eberhard Kosche 1940 Köpenicker SV Neptun 89 350 1:32.37
50m: 43.26
100m: 1:32.37
(49.11)
2 Klaus Rohde 1940 Aqua Berlin e.V. 186 1:54.04 +21.67
50m: 51.30
100m: 1:54.04
(1:02.74)
Event official at: 2019-05-18 11:45:17
Event 10, 100m Freistil Herren AK 70 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Horst Lehmann 1947 Humboldt-Uni Berlin 699 1:09.50
50m: 33.11
100m: 1:09.50
(36.39)
2 Wolf Peter 1946 Aqua Berlin e.V. 359 1:26.80 +17.30
50m: 41.07
100m: 1:26.80
(45.73)
Event official at: 2019-05-18 11:45:17
Event 10, 100m Freistil Herren AK 65 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Klaus Dockhorn 1953 SV Halle / Saale 656 1:06.95
50m: 32.33
100m: 1:06.95
(34.62)
2 Jürgen Weber 1951 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. 323 1:24.81 +17.86
50m: 39.40
100m: 1:24.81
(45.41)
Event official at: 2019-05-18 11:45:17
Event 10, 100m Freistil Herren AK 60 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Jürgen Baumann 1955 HSG Uni Greifswald e.V. 302 1:23.21
50m: 37.63
100m: 1:23.21
(45.58)
Event official at: 2019-05-18 11:45:17
Event 10, 100m Freistil Herren AK 55 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Thomas Dockhorn 1964 SV Halle / Saale 777 59.27
50m: 28.70
100m: 59.27
(30.57)
2 Holger Mundt 1960 HSG Uni Rostock 674 1:02.13 +2.86
50m: 30.01
100m: 1:02.13
(32.12)
3 Frank Riedel 1964 Schwimm-Team Chemnitz 593 1:04.87 +5.60
50m: 30.25
100m: 1:04.87
(34.62)
4 Mario Hilbert 1961 PSV Stralsund 471 1:10.00 +10.73
50m: 32.84
100m: 1:10.00
(37.16)
5 Steffen Breitbarth 1962 Aqua Berlin e.V. 378 1:15.37 +16.10
50m: 35.32
100m: 1:15.37
(40.05)
Event official at: 2019-05-18 11:45:17
Event 10, 100m Freistil Herren AK 50 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Henrik Pedersen 1965 SIGMA Birkerød 670 58.82
50m: 28.24
100m: 58.82
(30.58)
2 Steffen Schmolke 1967 SC Delphin Wittenberge e.V. 613 1:00.61 +1.79
50m: 29.28
100m: 1:00.61
(31.33)
3 Thomas Binkau 1965 Aqua Berlin e.V. 180 1:31.14 +32.32
50m: 42.99
100m: 1:31.14
(48.15)
Event official at: 2019-05-18 11:45:17
Event 10, 100m Freistil Herren AK 45 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Mads Gjorløv 1972 SIGMA Birkerød 805 55.14
50m: 26.65
100m: 55.14
(28.49)
2 Holger Münch 1972 HSG Uni Rostock 488 1:05.15 +10.01
50m: 31.41
100m: 1:05.15
(33.74)
Event official at: 2019-05-18 11:45:17
Event 10, 100m Freistil Herren AK 35 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Henrik Wecker 1981 TSV Schwerin 493 1:00.35
50m: 28.70
100m: 1:00.35
(31.65)
Event official at: 2019-05-18 11:45:17
Event 10, 100m Freistil Herren AK 30 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Florian Mindemann 1988 Hanse SV Rostock 427 1:02.77
50m: 30.34
100m: 1:02.77
(32.43)
Event official at: 2019-05-18 11:45:17
Event 10, 100m Freistil Herren AK 25 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Marcel Hieronimus 1992 BSV Medizin Marzahn 610 55.91
50m: 27.05
100m: 55.91
(28.86)
Event official at: 2019-05-18 11:45:17
Event 10, 100m Freistil Herren AK 20 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Konrad Gawel 1999 Aqua Berlin e.V. 1:04.95
50m: 31.03
100m: 1:04.95
(33.92)
Event official at: 2019-05-18 11:45:17
2019-05-18 11:45:20 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
16. Sprintcup der HSG Uni Rostock
Organizer:
Place: Rostock HSG Uni Rostock e.V.
Pool: 25m Competition Date: May 18, 2019 to May 18, 2019
Event 11, 4x25m Freistil Mix AK 280+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 Köpenicker SV Mix 280 300 Köpenicker SV Neptun 89 1:19.16
Wolfgang Wollenberg 1938 100756
Eberhard Kosche 1940 75443 39.44 39.44
Dr. Ute Fehling 1943 194021 39.44
Sibylle Dolinski 1955 361244 1:19.16 1:19.16
Event 11, 4x25m Freistil Mix AK 240+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 RostockMasters Team240 (X) 240 HSG Uni Rostock 58.19
Holger Mundt 1960 129385
Angela Zingler 1954 101599 27.92 27.92
Torsten Pröber 1962 27.92
Astrid Rendez 1960 177801 58.19 58.19
2 Aqua Berlin e.V. Mix 249 Aqua Berlin e.V. 1:07.68 +9.49
Peggy Henning 1968 383850
Klaus Heine 1939 125145 34.98 34.98
Andreas Busch 1950 137199 34.98
Manuela Schubert 1970 147921 1:07.68 1:07.68
Event 11, 4x25m Freistil Mix AK 200+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 RostockMasters Team200 (X) 200 HSG Uni Rostock 55.95
Uta Hermes 1967 44791
Anne Mühlner 1981 29.58 29.58
Ralf Jänicke 1961 0 29.58
Henry Naethbohm 1967 0 55.95 55.95
2 ESV Frankfurt Mix 212 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. 57.40 +1.45
Holger Swazinna 1958 105070
Solveig Seidel 1966 92814 29.61 29.61
Annette Stein 1974 282905 29.61
Tino Mattuschka 1966 80155 57.40 57.40
Event 11, 4x25m Freistil Mix AK 160+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 SIGMA Mixed (X) 187 SIGMA Birkerød 53.12
Mads Gjorløv 1972
Henrik Pedersen 1965 6561AA 23.65 23.65
Lone Tolstrup Karby 1976 23.65
Dorte Dugbæk 1976 7684AA 53.12 53.12
2 RostockMasters Team160 (X) 171 HSG Uni Rostock 53.48 +0.36
Matthias Frotscher 1977 0
Gerhard Schuck 1970 0 25.87 25.87
Elena Gellermann 1985 25.87
Kati Maaꞵ 1973 53.48 53.48
3 Mix 160 SK Triton (X) 179 Simklubben Triton 55.25 +2.13
Peter Harmat 1979 AB2979
Peter Ahlgren 1968 AB3368 26.81 26.81
Natalie Månsson 1979 AA8279 26.81
Camilla Borglin 1971 AA5471 55.25 55.25
4 Tri-Sport Schwerin 160 Mix 175 Tri-Sport Schwerin 1:00.98 +7.86
Dagmar Pflücker 1972 382715
Ulrich Pudschun 1967 110614 29.69 29.69
Sarah Michalski 1994 153684 29.69
Bernd Kircher 1968 328573 1:00.98 1:00.98
5 Treptower SV e.V. 160 196 Treptower SV e.V. 1:06.48 +13.36
Robin Wegner 1986 98768
Ines Meiꞵner 1964 31.71 31.71
Jörg Leidel 1960 173305 31.71
Grit Schubert 1970 173313 1:06.48 1:06.48
Event 11, 4x25m Freistil Mix AK 120+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 Hanse SV Rostock Mix 144 Hanse SV Rostock 50.93
André Sauerstein 1973 184149
Christian Westphal 1967 99587 24.96 24.96
Alina Tristram 1998 238436 24.96
Nadine Stache 1994 140602 50.93 50.93
2 BSV Medizin Marzahn Mix 120 BSV Medizin Marzahn 55.49 +4.56
Steven Baumberger 1969 414538
Anne Marcinkowski 1997 161239 27.64 27.64
Tatiana Soraya González Gomes 1998 424281 27.64
Marcel Hieronimus 1992 109239 55.49 55.49
2019-05-18 13:11:04 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
16. Sprintcup der HSG Uni Rostock
Organizer:
Place: Rostock HSG Uni Rostock e.V.
Pool: 25m Competition Date: May 18, 2019 to May 18, 2019
Event 12, 4x50m Lagen Herren AK 240+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 RostockMasters Team240 240 HSG Uni Rostock 548 2:19.44
Ralf Jänicke 1961 0 35.98 35.98
Dieter Mühlner 1953 81816 40.13 1:16.11
Dirk Pröber 1962 165529 35.23 1:51.34
Holger Mundt 1960 129385 28.10 2:19.44
2 ESV Frankfurt Herren 242 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. 443 2:29.71 +10.27
Frank Kaschel 1959 115706 39.53 39.53
Holger Swazinna 1958 105070 43.78 1:23.31
Tino Mattuschka 1966 80155 31.41 1:54.72
Jürgen Weber 1951 398997 34.99 2:29.71
3 Köpenicker SV Herren 240 267 Köpenicker SV Neptun 89 219 3:09.30 +49.86
Wolfgang Wollenberg 1938 100756 1:00.34 1:00.34
Stefan Schröder 1962 301967 42.29 1:42.63
Frank Kernchen 1969 419090 40.70 2:23.33
Eberhard Kosche 1940 75443 45.97 3:09.30
Event 12, 4x50m Lagen Herren AK 200+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 RostockMasters Team200 218 HSG Uni Rostock 572 2:11.79
Lars Hinneburg 1965 0 34.51 34.51
Ronald Knauthe 1960 244639 38.85 1:13.36
Henry Naethbohm 1967 0 30.05 1:43.41
Olaf Ahlers 1966 0 28.38 2:11.79
2 RostockMasters Team160 220 HSG Uni Rostock 464 2:21.33 +9.54
Bert Basan 1960 40.68 40.68
Gerhard Schuck 1970 0 38.03 1:18.71
Rene Eckermann 1966 33.89 1:52.60
Holger Münch 1960 208814 28.73 2:21.33
- SV Halle / Saale 228 SV Halle / Saale DSQ Asyme
Thomas Dockhorn 1964 124540
Jürgen Priwitzer 1956 287515
Thomas Weise 1975 334361
Klaus Dockhorn 1953 0
Event 12, 4x50m Lagen Herren AK 160+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 Hanse SV Rostock Herren 171 Hanse SV Rostock 547 2:05.97
Christian Westphal 1967 99587 33.52 33.52
André Sauerstein 1973 184149 32.62 1:06.14
Tobias Lerche 1977 31.20 1:37.34
Florian Mindemann 1988 244791 28.63 2:05.97
2 Schwimm-Team Chemnitz 187 Schwimm-Team Chemnitz 495 2:10.19 +4.22
Frank Nebel 1963 82610 37.79 37.79
Eike Penzel 1986 84604 35.75 1:13.54
Oliver Hellmich 1976 183523 27.30 1:40.84
Frank Riedel 1964 183524 29.35 2:10.19
2019-05-18 13:32:10 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
16. Sprintcup der HSG Uni Rostock
Organizer:
Place: Rostock HSG Uni Rostock e.V.
Pool: 25m Competition Date: May 18, 2019 to May 18, 2019
Event 13, 4x50m Lagen Damen AK 200+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 RostockMasters Team200 214 HSG Uni Rostock 755 2:21.37
Astrid Rendez 1960 177801 38.62 38.62
Anne Mühlner 1981 37.08 1:15.70
Angela Zingler 1954 101599 34.96 1:50.66
Uta Hermes 1967 44791 30.71 2:21.37
Event 13, 4x50m Lagen Damen AK 120+ - Final
Rank Name Age Club FINA Time Diff
1 Hanse SV Rostock Damen 120 Hanse SV Rostock 613 2:17.34
Alina Tristram 1998 238436 35.33 35.33
Mona-Lena Werkmeister 1995 40.25 1:15.58
Nadine Stache 1994 140602 30.44 1:46.02
Ann-Kristin Niemann 1969 184170 31.32 2:17.34
2 Tri-Sport Schwerin 120 145 Tri-Sport Schwerin 452 2:31.95 +14.61
Sarah Michalski 1994 153684 37.93 37.93
Hendrikje Winkler 1991 126693 43.92 1:21.85
Frauke Lübbert 1974 140445 36.88 1:58.73
Dagmar Pflücker 1972 382715 33.22 2:31.95
2019-05-18 13:34:00 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
16. Sprintcup der HSG Uni Rostock
Organizer:
Place: Rostock HSG Uni Rostock e.V.
Pool: 25m Competition Date: May 18, 2019 to May 18, 2019
Event 14, 100m Lagen Herren AK 80 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Klaus Heine 1939 Aqua Berlin e.V. 552 1:43.23
50m: 47.41
100m: 1:43.23
(55.82)
2 Erhard Schmeltz 1938 Aqua Berlin e.V. 209 2:22.49 +39.26
50m: 1:10.59
100m: 2:22.49
(1:11.90)
Event official at: 2019-05-18 13:51:17
Event 14, 100m Lagen Herren AK 70 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Jos Packenius 1948 SG Schöneberg Berlin 695 1:22.48
50m: 37.96
100m: 1:22.48
(44.52)
Event official at: 2019-05-18 13:51:17
Event 14, 100m Lagen Herren AK 65 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Thomas Beyer 1953 Aqua Berlin e.V. 448 1:25.47
50m: 39.15
100m: 1:25.47
(46.32)
2 Jürgen Weber 1951 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. 290 1:38.79 +13.32
50m: 46.33
100m: 1:38.79
(52.46)
Event official at: 2019-05-18 13:51:17
Event 14, 100m Lagen Herren AK 60 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Holger Swazinna 1958 ESV Frankfurt (Oder) 1948 e.V. 518 1:19.95
50m: 35.73
100m: 1:19.95
(44.22)
Event official at: 2019-05-18 13:51:17
Event 14, 100m Lagen Herren AK 55 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ralf Jänicke 1961 HSG Uni Rostock 526 1:16.17
50m: 35.07
100m: 1:16.17
(41.10)
2 Frank Riedel 1964 Schwimm-Team Chemnitz 520 1:16.45 +0.28
50m: 36.21
100m: 1:16.45
(40.24)
Event official at: 2019-05-18 13:51:17
Event 14, 100m Lagen Herren AK 50 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Henrik Pedersen 1965 SIGMA Birkerød 649 1:06.61
50m: 31.13
100m: 1:06.61
(35.48)
2 Steven Baumberger 1969 BSV Medizin Marzahn 599 1:08.41 +1.80
50m: 31.47
100m: 1:08.41
(36.94)
3 Kai Seehaus 1968 SC Herford 498 1:12.77 +6.16
50m: 34.33
100m: 1:12.77
(38.44)
4 Jens Häring 1967 SG Böhmetal 403 1:18.07 +11.46
50m: 36.67
100m: 1:18.07
(41.40)
5 Jan Schneppe 1967 Humboldt-Uni Berlin 283 1:27.86 +21.25
50m: 42.71
100m: 1:27.86
(45.15)
Event official at: 2019-05-18 13:51:17
Event 14, 100m Lagen Herren AK 40 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Matthias Frotscher 1977 HSG Uni Rostock 485 1:12.60
50m: 32.14
100m: 1:12.60
(40.46)
Event official at: 2019-05-18 13:51:17
Event 14, 100m Lagen Herren AK 35 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Henrik Wecker 1981 TSV Schwerin 556 1:08.44
50m: 32.59
100m: 1:08.44
(35.85)
Event official at: 2019-05-18 13:51:17
Event 14, 100m Lagen Herren AK 30 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Robin Wegner 1986 Treptower SV e.V. 412 1:11.55
50m: 32.01
100m: 1:11.55
(39.54)
2 Florian Mindemann 1988 Hanse SV Rostock 355 1:15.18 +3.63
50m: 35.27
100m: 1:15.18
(39.91)
Event official at: 2019-05-18 13:51:17
Event 14, 100m Lagen Herren AK 25 - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Marcel Hieronimus 1992 BSV Medizin Marzahn 564 1:04.68
50m: 29.89
100m: 1:04.68
(34.79)
Event official at: 2019-05-18 13:51:17
Event 14, 100m Lagen Herren AK 20 - Final