2020-03-30   16:21:20
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland

Results for European Para Youth Games

Below are all results from the competition shown by session.

Document
Results
European Para Youth Games 2019
Organizer:
Place: Mäkelänrinne Helsinki Finnish Paralympic Committee
Pool: 50m Competition Date: Jun 29, 2019 to Jun 30, 2019
Event 1, 400m Freestyle W - Final
Rank Name Born Club R.T. WPS Time Diff
1 Janina Falk 2003 Austria +0.71 1096 4:59.92 S14
50m: 34.36
100m: 1:11.45
(37.09)
150m: 1:49.45
(38.00)
200m: 2:27.73
(38.28)
250m: 3:06.11
(38.38)
300m: 3:45.42
(39.31)
350m: 4:23.31
(37.89)
400m: 4:59.92
(36.61)
2 Margherita Sorini N 2004 Italy +0.83 1083 5:01.69 +1.77 S10
50m: 34.56
100m: 1:12.39
(37.83)
150m: 1:50.91
(38.52)
200m: 2:29.50
(38.59)
250m: 3:07.84
(38.34)
300m: 3:46.08
(38.24)
350m: 4:24.10
(38.02)
400m: 5:01.69
(37.59)
3 Cosima Reinicke 2003 Germany +0.58 1072 5:04.78 +4.86 S10
50m: 35.14
100m: 1:14.19
(39.05)
150m: 1:54.06
(39.87)
200m: 2:34.03
(39.97)
250m: 3:13.37
(39.34)
300m: 3:52.14
(38.77)
350m: 4:29.47
(37.33)
400m: 5:04.78
(35.31)
4 Anna Krzyzaniak 2004 Germany +0.76 1071 5:20.94 +21.02 S9
50m: 36.09
100m: 1:16.94
(40.85)
150m: 1:57.54
(40.60)
200m: 2:38.70
(41.16)
250m: 3:19.45
(40.75)
300m: 4:00.65
(41.20)
350m: 4:41.78
(41.13)
400m: 5:20.94
(39.16)
5 Berit Stuetzel 2003 Germany +0.74 1068 5:08.20 +8.28 S14
50m: 35.19
100m: 1:14.03
(38.84)
150m: 1:53.63
(39.60)
200m: 2:32.67
(39.04)
250m: 3:11.91
(39.24)
300m: 3:50.94
(39.03)
350m: 4:29.84
(38.90)
400m: 5:08.20
(38.36)
6 Tatiana Blattnerova 2002 Slovakia +0.98 1007 5:58.21 +58.29 S11
50m: 38.46
100m: 1:22.17
(43.71)
150m: 2:06.45
(44.28)
200m: 2:52.28
(45.83)
250m: 3:38.73
(46.45)
300m: 4:25.58
(46.85)
350m: 5:13.30
(47.72)
400m: 5:58.21
(44.91)
7 Nil Sahin 2002 Turkey 968 6:10.22 +1:10.30 S7
50m: 41.95
100m: 1:27.91
(45.96)
150m: 2:15.52
(47.61)
200m: 3:02.67
(47.15)
250m: 3:50.72
(48.05)
300m: 4:37.92
(47.20)
350m: 5:24.99
(47.07)
400m: 6:10.22
(45.23)
8 Pia Huppertz N 2002 Germany +0.77 960 5:29.23 +29.31 S10
50m: 36.39
100m: 1:16.03
(39.64)
150m: 1:57.44
(41.41)
200m: 2:39.86
(42.42)
250m: 3:22.53
(42.67)
300m: 4:05.71
(43.18)
350m: 4:48.64
(42.93)
400m: 5:29.23
(40.59)
9 Maelie Lintz N 2002 France +0.88 939 5:32.93 +33.01 S10
50m: 36.81
100m: 1:17.37
(40.56)
150m: 2:00.33
(42.96)
200m: 2:43.41
(43.08)
250m: 3:25.84
(42.43)
300m: 4:09.03
(43.19)
350m: 4:51.91
(42.88)
400m: 5:32.93
(41.02)
10 Camilla Luscri 2002 Italy +0.89 935 5:28.73 +28.81 S13
50m: 35.75
100m: 1:16.61
(40.86)
150m: 1:58.58
(41.97)
200m: 2:41.47
(42.89)
250m: 3:24.13
(42.66)
300m: 4:07.82
(43.69)
350m: 4:49.62
(41.80)
400m: 5:28.73
(39.11)
11 Lerbun Tatyana N 2004 Belgium +0.85 931 5:34.35 +34.43 S10
50m: 35.82
100m: 1:16.96
(41.14)
150m: 1:59.00
(42.04)
200m: 2:41.94
(42.94)
250m: 3:25.40
(43.46)
300m: 4:08.90
(43.50)
350m: 4:52.27
(43.37)
400m: 5:34.35
(42.08)
12 Tanya Johannsdottir N 2003 Iceland +0.84 910 6:21.54 +1:21.62 S7
50m: 43.50
100m: 1:30.36
(46.86)
150m: 2:18.70
(48.34)
200m: 3:07.59
(48.89)
250m: 3:56.95
(49.36)
300m: 4:45.67
(48.72)
350m: 5:33.85
(48.18)
400m: 6:21.54
(47.69)
13 Giorgia Marchi 2001 Italy +0.98 905 5:41.10 +41.18 S14
50m: 38.87
100m: 1:21.76
(42.89)
150m: 2:05.88
(44.12)
200m: 2:49.62
(43.74)
250m: 3:32.99
(43.37)
300m: 4:16.41
(43.42)
350m: 4:58.69
(42.28)
400m: 5:41.10
(42.41)
14 Agathe Pauli N 2003 France +0.91 849 5:47.16 +47.24 S10
50m: 38.27
100m: 1:21.30
(43.03)
150m: 2:05.48
(44.18)
200m: 2:50.23
(44.75)
250m: 3:34.59
(44.36)
300m: 4:19.29
(44.70)
350m: 5:03.97
(44.68)
400m: 5:47.16
(43.19)
15 Marika Del Mastro 2003 Italy +0.79 847 6:05.66 +1:05.74 S9
50m: 40.53
100m: 1:27.07
(46.54)
150m: 2:14.13
(47.06)
200m: 3:01.58
(47.45)
250m: 3:48.72
(47.14)
300m: 4:35.41
(46.69)
350m: 5:21.23
(45.82)
400m: 6:05.66
(44.43)
16 Caterina Meschini 2002 Italy +0.57 759 7:11.29 +2:11.37 S6
50m: 47.80
100m: 1:41.93
(54.13)
150m: 2:36.66
(54.73)
200m: 3:32.74
(56.08)
250m: 4:28.18
(55.44)
300m: 5:23.73
(55.55)
350m: 6:18.67
(54.94)
400m: 7:11.29
(52.62)
17 Lina Nilsson N 2002 Sweden +0.82 751 6:03.34 +1:03.42 S14
50m: 39.26
100m: 1:24.63
(45.37)
150m: 2:10.84
(46.21)
200m: 2:57.79
(46.95)
250m: 3:45.07
(47.28)
300m: 4:31.96
(46.89)
350m: 5:18.70
(46.74)
400m: 6:03.34
(44.64)
18 Eva Toth 2004 Hungary +0.92 732 6:50.30 +1:50.38 S7
50m: 48.75
100m: 1:40.66
(51.91)
150m: 2:32.17
(51.51)
200m: 3:25.03
(52.86)
250m: 4:16.98
(51.95)
300m: 5:08.79
(51.81)
350m: 6:00.59
(51.80)
400m: 6:50.30
(49.71)
19 Viviana Teofili 2003 Italy +0.87 637 6:09.73 +1:09.81 S13
50m: 38.54
100m: 1:25.95
(47.41)
150m: 2:14.18
(48.23)
200m: 3:01.46
(47.28)
250m: 3:50.25
(48.79)
300m: 4:38.88
(48.63)
350m: 5:25.39
(46.51)
400m: 6:09.73
(44.34)
19 Heidur Egilsdottir N 2004 Iceland +0.98 637 6:48.71 +1:48.79 S8
50m: 46.30
100m: 1:39.61
(53.31)
150m: 2:32.23
(52.62)
200m: 3:23.91
(51.68)
250m: 4:15.24
(51.33)
300m: 5:07.13
(51.89)
350m: 5:59.38
(52.25)
400m: 6:48.71
(49.33)
Event official at: 29.6.2019 15:54:18
2019-06-29 15:55:06 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Helsingfors Simsällskap
Document
Results
European Para Youth Games 2019
Organizer:
Place: Mäkelänrinne Helsinki Finnish Paralympic Committee
Pool: 50m Competition Date: Jun 29, 2019 to Jun 30, 2019
Event 2, 400m Freestyle M - Final
Rank Name Born Club R.T. WPS Time Diff
1 Misha Palazzo 2002 Italy +0.84 1142 4:23.33 S14
50m: 29.40
100m: 1:02.89
(33.49)
150m: 1:36.93
(34.04)
200m: 2:11.15
(34.22)
250m: 2:44.72
(33.57)
300m: 3:18.87
(34.15)
350m: 3:51.87
(33.00)
400m: 4:23.33
(31.46)
2 Pascal Rentsch 2003 Germany +0.88 1084 4:44.10 +20.77 S14
50m: 30.34
100m: 1:05.06
(34.72)
150m: 1:41.57
(36.51)
200m: 2:18.45
(36.88)
250m: 2:55.59
(37.14)
300m: 3:32.17
(36.58)
350m: 4:08.12
(35.95)
400m: 4:44.10
(35.98)
3 Felix-Ulli Fichtelmann 2001 Germany +0.72 1063 4:49.45 +26.12 S9
50m: 33.00
100m: 1:09.50
(36.50)
150m: 1:46.30
(36.80)
200m: 2:22.86
(36.56)
250m: 2:59.84
(36.98)
300m: 3:37.39
(37.55)
350m: 4:14.29
(36.90)
400m: 4:49.45
(35.16)
4 Marco Meneses 2001 Portugal +0.98 1061 5:13.06 +49.73 S11
50m: 33.91
100m: 1:11.71
(37.80)
150m: 1:50.96
(39.25)
200m: 2:31.57
(40.61)
250m: 3:11.29
(39.72)
300m: 3:52.51
(41.22)
350m: 4:33.14
(40.63)
400m: 5:13.06
(39.92)
5 Ugur Senel 2001 Turkey +0.77 1040 5:50.79 +1:27.46 S6
50m: 38.62
100m: 1:22.58
(43.96)
150m: 2:07.19
(44.61)
200m: 2:52.23
(45.04)
250m: 3:37.03
(44.80)
300m: 4:22.07
(45.04)
350m: 5:07.24
(45.17)
400m: 5:50.79
(43.55)
6 Nader Khalili 2001 Finland +0.91 1038 4:55.48 +32.15 S14
50m: 34.42
100m: 1:11.10
(36.68)
150m: 1:48.58
(37.48)
200m: 2:26.52
(37.94)
250m: 3:03.42
(36.90)
300m: 3:41.35
(37.93)
350m: 4:18.12
(36.77)
400m: 4:55.48
(37.36)
6 Laurin Walther 2003 Germany +0.85 1038 4:55.23 +31.90 S9
50m: 33.36
100m: 1:09.70
(36.34)
150m: 1:46.87
(37.17)
200m: 2:25.05
(38.18)
250m: 3:02.69
(37.64)
300m: 3:40.72
(38.03)
350m: 4:18.40
(37.68)
400m: 4:55.23
(36.83)
8 Maurice Wetekam N 2006 Germany +0.90 1008 5:01.51 +38.18 S9
50m: 34.57
100m: 1:13.06
(38.49)
150m: 1:51.58
(38.52)
200m: 2:29.81
(38.23)
250m: 3:08.13
(38.32)
300m: 3:46.96
(38.83)
350m: 4:25.19
(38.23)
400m: 5:01.51
(36.32)
9 Massimo Resta N 2004 Italy +0.72 1007 5:14.99 +51.66 S8
50m: 36.40
100m: 1:16.27
(39.87)
150m: 1:56.69
(40.42)
200m: 2:37.47
(40.78)
250m: 3:18.52
(41.05)
300m: 3:59.25
(40.73)
350m: 4:37.42
(38.17)
400m: 5:14.99
(37.57)
10 Fabian Claeson 2002 Sweden +0.73 974 5:07.92 +44.59 S9
50m: 35.03
100m: 1:13.11
(38.08)
150m: 1:51.93
(38.82)
200m: 2:31.12
(39.19)
250m: 3:11.09
(39.97)
300m: 3:51.24
(40.15)
350m: 4:29.83
(38.59)
400m: 5:07.92
(38.09)
11 David Kratochvil 2007 Czech Republic +0.90 963 5:34.74 +1:11.41 S11
50m: 39.54
100m: 1:23.90
(44.36)
150m: 2:06.56
(42.66)
200m: 2:50.57
(44.01)
250m: 3:33.34
(42.77)
300m: 4:15.46
(42.12)
350m: 4:56.66
(41.20)
400m: 5:34.74
(38.08)
12 Nils Hutschreuther N 2005 Germany +0.84 947 4:55.58 +32.25 S10
50m: 33.60
100m: 1:11.26
(37.66)
150m: 1:48.86
(37.60)
200m: 2:26.91
(38.05)
250m: 3:05.27
(38.36)
300m: 3:43.78
(38.51)
350m: 4:21.48
(37.70)
400m: 4:55.58
(34.10)
13 Gabriel Steen 2004 Norway +0.67 931 4:53.73 +30.40 S13
50m: 33.65
100m: 1:11.05
(37.40)
150m: 1:48.69
(37.64)
200m: 2:26.75
(38.06)
250m: 3:04.84
(38.09)
300m: 3:41.85
(37.01)
350m: 4:18.13
(36.28)
400m: 4:53.73
(35.60)
14 Patrik Jagodic 2002 Slovenia +0.71 917 5:17.46 +54.13 S9
50m: 35.04
100m: 1:13.69
(38.65)
150m: 1:53.56
(39.87)
200m: 2:33.61
(40.05)
250m: 3:14.62
(41.01)
300m: 3:55.96
(41.34)
350m: 4:37.12
(41.16)
400m: 5:17.46
(40.34)
15 Arian Notretu 2005 Romania +0.89 889 5:21.71 +58.38 S9
50m: 35.83
100m: 1:15.14
(39.31)
150m: 1:56.30
(41.16)
200m: 2:37.07
(40.77)
250m: 3:18.79
(41.72)
300m: 4:00.24
(41.45)
350m: 4:41.99
(41.75)
400m: 5:21.71
(39.72)
16 Lorenzo Zeni N 2001 Italy 851 6:29.42 +2:06.09 S6
50m: 40.90
100m: 1:28.16
(47.26)
150m: 2:17.46
(49.30)
200m: 3:07.96
(50.50)
250m: 3:58.75
(50.79)
300m: 4:49.81
(51.06)
350m: 5:40.34
(50.53)
400m: 6:29.42
(49.08)
17 Rodolfo Castanheira N 2001 Portugal 826 5:45.10 +1:21.77 S8
50m: 40.91
100m: 1:26.26
(45.35)
150m: 2:11.39
(45.13)
200m: 2:56.00
(44.61)
250m: 3:38.75
(42.75)
300m: 4:20.52
(41.77)
350m: 5:03.14
(42.62)
400m: 5:45.10
(41.96)
18 Aljaz Vejnovic 2002 Slovenia +0.87 802 5:34.08 +1:10.75 S14
50m: 36.27
100m: 1:16.60
(40.33)
150m: 1:58.64
(42.04)
200m: 2:42.12
(43.48)
250m: 3:25.85
(43.73)
300m: 4:09.70
(43.85)
350m: 4:53.83
(44.13)
400m: 5:34.08
(40.25)
19 Kylian Portal N 2006 France +0.74 761 5:16.00 +52.67 S13
50m: 34.75
100m: 1:14.89
(40.14)
150m: 1:55.45
(40.56)
200m: 2:36.78
(41.33)
250m: 3:17.65
(40.87)
300m: 3:58.69
(41.04)
350m: 4:38.33
(39.64)
400m: 5:16.00
(37.67)
20 Francesco Nicoletti N 2006 Italy +0.89 758 5:39.54 +1:16.21 S9
50m: 37.54
100m: 1:20.07
(42.53)
150m: 2:03.63
(43.56)
200m: 2:47.10
(43.47)
250m: 3:30.99
(43.89)
300m: 4:14.35
(43.36)
350m: 4:57.74
(43.39)
400m: 5:39.54
(41.80)
21 Logan Marchand N 2003 France +0.98 690 5:48.12 +1:24.79 S14
50m: 36.91
100m: 1:18.67
(41.76)
150m: 2:03.03
(44.36)
200m: 2:47.55
(44.52)
250m: 3:30.82
(43.27)
300m: 4:11.42
(40.60)
350m: 5:05.92
(54.50)
400m: 5:48.12
(42.20)
22 Hector Denayer N 2005 France +0.65 635 5:35.32 +1:11.99 S10
50m: 37.67
100m: 1:19.40
(41.73)
150m: 2:02.55
(43.15)
200m: 2:46.31
(43.76)
250m: 3:30.56
(44.25)
300m: 4:14.04
(43.48)
350m: 4:56.32
(42.28)
400m: 5:35.32
(39.00)
23 Alex Hrusovsky N 2003 Slovakia +0.79 584 5:41.06 +1:17.73 S10
50m: 38.78
100m: 1:23.18
(44.40)
150m: 2:07.43
(44.25)
200m: 2:50.67
(43.24)
250m: 3:34.53
(43.86)
300m: 4:16.68
(42.15)
350m: 4:59.22
(42.54)
400m: 5:41.06
(41.84)
24 Karim Gouda Said Hessan N 2004 Italy +0.74 573 6:30.88 +2:07.55 S11
50m: 43.36
100m: 1:32.84
(49.48)
150m: 2:24.75
(51.91)
200m: 3:14.55
(49.80)
250m: 4:06.53
(51.98)
300m: 4:56.35
(49.82)
350m: 5:46.67
(50.32)
400m: 6:30.88
(44.21)
25 Swan Belmana N 2002 France +0.65 433 6:18.68 +1:55.35 S9
50m: 39.05
100m: 1:25.24
(46.19)
150m: 2:13.83
(48.59)
200m: 3:03.30
(49.47)
250m: 3:52.91
(49.61)
300m: 4:42.14
(49.23)
350m: 5:30.92
(48.78)
400m: 6:18.68
(47.76)
26 Louis Aubry N 2003 France +0.79 388 6:03.57 +1:40.24 S10
50m: 39.70
100m: 1:26.11
(46.41)
150m: 2:13.59
(47.48)
200m: 3:00.71
(47.12)
250m: 3:46.86
(46.15)
300m: 4:33.79
(46.93)
350m: 5:20.02
(46.23)
400m: 6:03.57
(43.55)
27 Martin Batka 2005 Slovakia +0.95 314 7:22.24 +2:58.91 S7
50m: 52.69
100m: 1:49.65
(56.96)
150m: 2:46.62
(56.97)
200m: 3:43.26
(56.64)
250m: 4:39.30
(56.04)
300m: 5:35.52
(56.22)
350m: 6:31.11
(55.59)
400m: 7:22.24
(51.13)
28 Tanel Täheväli 2002 Estonia +0.87 282 6:17.36 +1:54.03 S10
50m: 38.01
100m: 1:24.06
(46.05)
150m: 2:13.38
(49.32)
200m: 3:02.25
(48.87)
250m: 3:52.69
(50.44)
300m: 4:42.46
(49.77)
400m: 6:17.36
(6:17.36)
- Aurelien Roy N 2001 France DNS S14
Event official at: 29.6.2019 16:26:55
2019-06-29 16:35:16 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Helsingfors Simsällskap
Document
Results
European Para Youth Games 2019
Organizer:
Place: Mäkelänrinne Helsinki Finnish Paralympic Committee
Pool: 50m Competition Date: Jun 29, 2019 to Jun 30, 2019
Event 3, 50m Backstroke W - Final
Rank Name Born Club R.T. WPS Time Diff
1 Sumeyye Boyaci 2003 Turkey +0.58 1085 46.48 S5
2 Sevilay Ozturk 2003 Turkey +0.60 1028 49.67 +3.19 S5
3 Solene Sache N 2003 France +0.70 943 53.45 +6.97 S5
4 Gina Böttcher 2001 Germany +0.71 937 1:00.57 +14.09 S4
5 Irene Agostini 2001 Italy +0.74 852 56.88 +10.40 S5
6 Selam Chapuy N 2005 France +0.67 555 1:06.78 +20.30 S5
Event official at: 29.6.2019 16:34:31
2019-06-29 16:35:20 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Helsingfors Simsällskap
Document
Results
European Para Youth Games 2019
Organizer:
Place: Mäkelänrinne Helsinki Finnish Paralympic Committee
Pool: 50m Competition Date: Jun 29, 2019 to Jun 30, 2019
Event 4, 50m Backstroke M - Heat
Rank Name Born Club R.T. WPS Time Diff
1 Koral Berkin Kutulu 2005 Turkey +0.65 827 50.41 S5
2 Karl-Mattias Moor N 2002 Estonia +0.77 114 1:14.74 +24.33 S5
Event official at: 29.6.2019 11:53:58
2019-06-29 11:54:13 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Helsingfors Simsällskap
Document
Results
European Para Youth Games 2019
Organizer:
Place: Mäkelänrinne Helsinki Finnish Paralympic Committee
Pool: 50m Competition Date: Jun 29, 2019 to Jun 30, 2019
Event 5, 100m Backstroke W - Heats
Rank Name Born Club R.T. WPS Time Diff
1 Anna Krzyzaniak 2004 Germany +0.74 1056 1:21.53 Q S9
50m: 39.62
100m: 1:21.53
(41.91)
2 Janina Falk 2003 Austria +0.70 1038 1:18.86 -2.67 Q S14
50m: 38.17
100m: 1:18.86
(40.69)
3 Sebilla Chloe N 2002 Belgium +0.82 985 1:19.64 -1.89 Q S13
50m: 36.38
100m: 1:19.64
(43.26)
4 Emma Mecic N 2007 Croatia +0.79 974 1:26.81 +5.28 Q S9
50m: 41.38
100m: 1:26.81
(45.43)
5 Tatiana Blattnerova 2002 Slovakia +0.79 973 1:32.59 +11.06 Q S11
50m: 44.61
100m: 1:32.59
(47.98)
6 Maely Chevallier 2004 France +0.75 967 1:23.05 +1.52 Q S14
50m: 39.12
100m: 1:23.05
(43.93)
7 Berit Stuetzel 2003 Germany +0.79 959 1:23.51 +1.98 Q S14
50m: 40.06
100m: 1:23.51
(43.45)
8 Maely Richard N 2004 France +0.86 941 1:24.42 +2.89 Q S14
50m: 41.03
100m: 1:24.42
(43.39)
9 Daniela Sohlman N 2005 Finland +0.70 925 1:23.65 +2.12 S10
50m: 39.00
100m: 1:23.65
(44.65)
10 Maelie Lintz N 2002 France +0.92 924 1:23.68 +2.15 S10
50m: 40.23
100m: 1:23.68
(43.45)
11 Reka Tar 2004 Hungary +0.74 923 1:29.53 +8.00 S9
50m: 43.60
100m: 1:29.53
(45.93)
12 Giorgia Marchi 2001 Italy +0.86 920 1:25.42 +3.89 S14
50m: 41.04
100m: 1:25.42
(44.38)
13 Margherita Sorini N 2004 Italy +0.87 897 1:24.93 +3.40 S10
50m: 41.74
100m: 1:24.93
(43.19)
14 Tanya Johannsdottir N 2003 Iceland +0.75 894 1:43.01 +21.48 S7
50m: 49.99
100m: 1:43.01
(53.02)
15 Marika Del Mastro 2003 Italy +0.75 879 1:31.69 +10.16 S9
50m: 43.83
100m: 1:31.69
(47.86)
16 Cosima Reinicke 2003 Germany +0.62 876 1:25.87 +4.34 S10
50m: 41.92
100m: 1:25.87
(43.95)
17 Pia Huppertz N 2002 Germany +0.77 849 1:27.02 +5.49 S10
50m: 42.61
100m: 1:27.02
(44.41)
18 Agathe Pauli N 2003 France +0.82 825 1:28.03 +6.50 S10
50m: 43.08
100m: 1:28.03
(44.95)
19 Jenna Rajahalme 2002 Finland +0.83 810 1:28.65 +7.12 S10
50m: 42.36
100m: 1:28.65
(46.29)
20 Maria Olga Magaliano N 2004 Italy +0.79 797 1:43.06 +21.53 S8
50m: 50.09
100m: 1:43.06
(52.97)
21 Camilla Luscri 2002 Italy +0.77 785 1:28.57 +7.04 S13
50m: 42.45
100m: 1:28.57
(46.12)
22 Lina Nilsson N 2002 Sweden +0.80 765 1:32.09 +10.56 S14
50m: 43.00
100m: 1:32.09
(49.09)
23 Caterina Meschini 2002 Italy +0.81 746 1:55.20 +33.67 S6
50m: 54.13
100m: 1:55.20
(1:01.07)
24 Nil Sahin 2002 Turkey 669 1:53.90 +32.37 S7
50m: 56.72
100m: 1:53.90
(57.18)
25 Giorgia Fotia N 2006 Italy +0.72 616 2:01.32 +39.79 S6
50m: 59.38
100m: 2:01.32
(1:01.94)
26 Viviana Teofili 2003 Italy +0.86 614 1:34.94 +13.41 S13
50m: 45.09
100m: 1:34.94
(49.85)
27 Heidur Egilsdottir N 2004 Iceland +0.79 530 1:54.62 +33.09 S8
50m: 56.95
100m: 1:54.62
(57.67)
28 Ronja Weckström N 2005 Finland +0.99 357 1:45.92 +24.39 S10
50m: 50.30
100m: 1:45.92
(55.62)
29 Noemi Faucetta N 2002 Italy +0.89 195 2:17.93 +56.40 S7
50m: 1:01.32
100m: 2:17.93
(1:16.61)
Event official at: 29.6.2019 10:30:21
2019-06-29 10:32:19 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Helsingfors Simsällskap
Document
Heat results
European Para Youth Games 2019
Organizer:
Place: Mäkelänrinne Helsinki Finnish Paralympic Committee
Pool: 50m Competition Date: Jun 29, 2019 to Jun 30, 2019
Event 5, 100m Backstroke W - Final
Rank Name Born Club R.T. WPS Time Diff
1 Anna Krzyzaniak 2004 Germany +0.70 1078 1:19.76 S9
50m: 38.91
100m: 1:19.76
(40.85)
2 Janina Falk 2003 Austria +0.74 1058 1:17.48 -2.28 S14
50m: 38.15
100m: 1:17.48
(39.33)
3 Sebilla Chloe N 2002 Belgium +0.85 1013 1:18.08 -1.68 S13
50m: 37.44
100m: 1:18.08
(40.64)
4 Emma Mecic N 2007 Croatia +0.80 964 1:27.39 +7.63 S9
50m: 41.63
100m: 1:27.39
(45.76)
5 Tatiana Blattnerova 2002 Slovakia +0.66 950 1:33.94 +14.18 S11
50m: 45.69
100m: 1:33.94
(48.25)
6 Berit Stuetzel 2003 Germany +0.77 926 1:25.17 +5.41 S14
50m: 41.02
100m: 1:25.17
(44.15)
7 Maely Chevallier 2004 France +0.73 918 1:25.55 +5.79 S14
50m: 40.82
100m: 1:25.55
(44.73)
8 Maely Richard N 2004 France 894 1:26.64 +6.88 S14
50m: 41.49
100m: 1:26.64
(45.15)
Event official at: 29.6.2019 16:38:22
2019-06-29 16:41:54 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Helsingfors Simsällskap
Document
Results
European Para Youth Games 2019
Organizer:
Place: Mäkelänrinne Helsinki Finnish Paralympic Committee
Pool: 50m Competition Date: Jun 29, 2019 to Jun 30, 2019
Event 6, 100m Backstroke M - Heats
Rank Name Born Club R.T. WPS Time Diff
1 Nader Khalili 2001 Finland +0.77 1108 1:06.73 Q S14
50m: 32.60
100m: 1:06.73
(34.13)
2 Misha Palazzo 2002 Italy +0.80 1083 1:08.79 +2.06 Q S14
50m: 33.55
100m: 1:08.79
(35.24)
3 Pascal Rentsch 2003 Germany +0.71 1075 1:09.35 +2.62 Q S14
50m: 33.45
100m: 1:09.35
(35.90)
4 Marco Meneses 2001 Portugal +0.80 1064 1:13.93 +7.20 Q S11
50m: 35.30
100m: 1:13.93
(38.63)
5 Tim Znidarsic Svensek 2004 Slovenia +0.67 1050 1:25.37 +18.64 Q S6
50m: 40.11
100m: 1:25.37
(45.26)
6 Gabriel Steen 2004 Norway +0.65 1030 1:05.95 -0.78 Q S13
50m: 32.04
100m: 1:05.95
(33.91)
7 Julian Hiersche 2002 Germany +0.61 1027 1:13.27 +6.54 Q S9
50m: 35.06
100m: 1:13.27
(38.21)
8 Diogo Cancela 2002 Portugal +0.67 1025 1:17.74 +11.01 Q S8
50m: 36.98
100m: 1:17.74
(40.76)
9 Felix-Ulli Fichtelmann 2001 Germany +0.67 1013 1:14.06 +7.33 S9
50m: 35.47
100m: 1:14.06
(38.59)
10 Matej Petrlic 2002 Croatia +0.64 978 1:12.45 +5.72 S10
50m: 35.24
100m: 1:12.45
(37.21)
11 David Kratochvil 2007 Czech Republic +0.69 928 1:21.57 +14.84 S11
50m: 40.57
100m: 1:21.57
(41.00)
12 Fabian Claeson 2002 Sweden +0.61 924 1:18.42 +11.69 S9
50m: 38.65
100m: 1:18.42
(39.77)
12 Arian Notretu 2005 Romania +0.78 924 1:18.39 +11.66 S9
50m: 38.48
100m: 1:18.39
(39.91)
14 Nils Hutschreuther N 2005 Germany +0.84 902 1:15.75 +9.02 S10
50m: 36.54
100m: 1:15.75
(39.21)
15 Massimo Resta N 2004 Italy +0.60 833 1:27.05 +20.32 S8
50m: 42.13
100m: 1:27.05
(44.92)
16 Karim Gouda Said Hessan N 2004 Italy +0.82 819 1:26.17 +19.44 S11
50m: 40.70
100m: 1:26.17
(45.47)
17 Sebastian Häregård 2002 Sweden +0.67 767 1:34.23 +27.50 S7
50m: 44.65
100m: 1:34.23
(49.58)
18 Ugur Senel 2001 Turkey +0.88 766 1:40.50 +33.77 S6
50m: 48.42
100m: 1:40.50
(52.08)
19 Ville Nieminen N 2004 Finland +0.72 761 1:24.80 +18.07 S9
50m: 40.78
100m: 1:24.80
(44.02)
20 Aljaz Vejnovic 2002 Slovenia +0.88 728 1:24.95 +18.22 S14
50m: 42.23
100m: 1:24.95
(42.72)
21 Patrik Jagodic 2002 Slovenia +0.55 725 1:26.07 +19.34 S9
50m: 41.72
100m: 1:26.07
(44.35)
22 Darius Mif 2005 Romania +0.69 708 1:22.74 +16.01 S10
50m: 37.33
100m: 1:22.74
(45.41)
23 Swan Belmana N 2002 France +0.54 693 1:27.17 +20.44 S9
50m: 41.05
100m: 1:27.17
(46.12)
24 Hector Denayer N 2005 France +0.75 667 1:24.08 +17.35 S10
50m: 39.49
100m: 1:24.08
(44.59)
25 Louis Aubry N 2003 France +0.76 539 1:28.24 +21.51 S10
50m: 42.49
100m: 1:28.24
(45.75)
26 Kylian Portal N 2006 France +0.69 435 1:26.65 +19.92 S13
50m: 40.60
100m: 1:26.65
(46.05)
27 Jan Krajnovic 2002 Croatia +0.86 367 1:38.60 +31.87 S9
50m: 47.28
100m: 1:38.60
(51.32)
28 Verneri Eronen N 2002 Finland +0.71 311 1:40.85 +34.12 S9
50m: 48.66
100m: 1:40.85
(52.19)
29 Ilmari Laitala N 2003 Finland +0.72 273 1:48.60 +41.87 S8
50m: 52.07
100m: 1:48.60
(56.53)
30 Martin Batka 2005 Slovakia +0.81 115 2:04.28 +57.55 S7
50m: 1:01.71
100m: 2:04.28
(1:02.57)
- Ala Khalladi N 2001 France DNS S14
Event official at: 29.6.2019 10:45:09
2019-06-29 10:45:39 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Helsingfors Simsällskap
Document
Heat results
European Para Youth Games 2019
Organizer:
Place: Mäkelänrinne Helsinki Finnish Paralympic Committee
Pool: 50m Competition Date: Jun 29, 2019 to Jun 30, 2019
Event 6, 100m Backstroke M - Final
Rank Name Born Club R.T. WPS Time Diff
1 Nader Khalili 2001 Finland +0.77 1123 1:05.28 S14
50m: 31.86
100m: 1:05.28
(33.42)
2 Misha Palazzo 2002 Italy +0.72 1088 1:08.35 +3.07 S14
50m: 33.57
100m: 1:08.35
(34.78)
3 Marco Meneses 2001 Portugal +0.88 1086 1:12.33 +7.05 S11
50m: 35.10
100m: 1:12.33
(37.23)
4 Julian Hiersche 2002 Germany +0.72 1059 1:11.30 +6.02 S9
50m: 33.98
100m: 1:11.30
(37.32)
5 Diogo Cancela 2002 Portugal +0.61 1038 1:16.92 +11.64 S8
50m: 37.10
100m: 1:16.92
(39.82)
6 Tim Znidarsic Svensek 2004 Slovenia +0.68 1036 1:26.34 +21.06 S6
50m: 40.21
100m: 1:26.34
(46.13)
7 Pascal Rentsch 2003 Germany +0.69 1027 1:12.39 +7.11 S14
50m: 35.14
100m: 1:12.39
(37.25)
8 Gabriel Steen 2004 Norway +0.59 1020 1:06.43 +1.15 S13
50m: 32.39
100m: 1:06.43
(34.04)
Event official at: 29.6.2019 16:40:48
2019-06-29 16:41:41 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Helsingfors Simsällskap
Document
Results
European Para Youth Games 2019
Organizer:
Place: Mäkelänrinne Helsinki Finnish Paralympic Committee
Pool: 50m Competition Date: Jun 29, 2019 to Jun 30, 2019
Event 7, 50m Breaststroke W - Heat
Rank Name Born Club R.T. WPS Time Diff
1 Letizia Lehr 2005 Germany +0.82 935 43.47 SB9
2 Gina Böttcher 2001 Germany +0.76 637 1:21.22 +37.75 SB3
Event official at: 29.6.2019 12:01:04
2019-06-29 12:01:47 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Helsingfors Simsällskap
Document
Results
European Para Youth Games 2019
Organizer:
Place: Mäkelänrinne Helsinki Finnish Paralympic Committee
Pool: 50m Competition Date: Jun 29, 2019 to Jun 30, 2019
Event 8, 100m Breaststroke W - Heats
Rank Name Born Club R.T. WPS Time Diff
1 Lerbun Tatyana N 2004 Belgium +0.83 1093 1:24.78 Q SB9
50m: 39.72
100m: 1:24.78
(45.06)
2 Letizia Lehr 2005 Germany +0.80 1020 1:31.59 +6.81 Q SB9
50m: 42.58
100m: 1:31.59
(49.01)
3 Janina Falk 2003 Austria +0.79 1019 1:31.24 +6.46 Q SB14
50m: 42.96
100m: 1:31.24
(48.28)
4 Giorgia Marchi 2001 Italy +0.99 1013 1:31.72 +6.94 Q SB14
50m: 43.40
100m: 1:31.72
(48.32)
5 Neele Labudda 2003 Germany +0.88 997 1:29.37 +4.59 Q SB12
50m: 41.82
100m: 1:29.37
(47.55)
6 Tatiana Blattnerova 2002 Slovakia 993 1:42.43 +17.65 Q SB11
50m: 48.64
100m: 1:42.43
(53.79)
7 Reka Tar 2004 Hungary +0.82 990 1:33.93 +9.15 Q SB9
50m: 46.08
100m: 1:33.93
(47.85)
8 Katherina Rösler 2001 Germany +0.71 956 1:51.28 +26.50 Q SB7
50m: 51.08
100m: 1:51.28
(1:00.20)
9 Paula Novina 2003 Croatia +0.95 945 1:39.34 +14.56 SB8
50m: 45.97
100m: 1:39.34
(53.37)
10 Lina Nilsson N 2002 Sweden +0.74 908 1:38.97 +14.19 SB14
50m: 43.81
100m: 1:38.97
(55.16)
11 Solene Sache N 2003 France 903 2:16.73 +51.95 SB4
50m: 1:03.71
100m: 2:16.73
(1:13.02)
12 Marika Del Mastro 2003 Italy 895 1:40.27 +15.49 SB9
50m: 47.71
100m: 1:40.27
(52.56)
13 Camilla Luscri 2002 Italy +0.95 868 1:38.98 +14.20 SB13
50m: 46.43
100m: 1:38.98
(52.55)
14 Cosima Reinicke 2003 Germany +0.60 839 1:43.55 +18.77 SB9
50m: 48.99
100m: 1:43.55
(54.56)
15 Pia Huppertz N 2002 Germany 810 1:45.19 +20.41 SB9
50m: 50.51
100m: 1:45.19
(54.68)
16 Berit Stuetzel 2003 Germany +0.82 762 1:47.28 +22.50 SB14
50m: 50.39
100m: 1:47.28
(56.89)
17 Maely Richard N 2004 France +0.62 742 1:48.34 +23.56 SB14
50m: 49.93
100m: 1:48.34
(58.41)
18 Giorgia Fotia N 2006 Italy +0.98 736 2:12.90 +48.12 SB6
50m: 1:03.74
100m: 2:12.90
(1:09.16)
19 Viviana Teofili 2003 Italy +0.93 682 1:48.75 +23.97 SB13
50m: 51.34
100m: 1:48.75
(57.41)
20 Noemi Faucetta N 2002 Italy 638 2:19.13 +54.35 SB6
50m: 1:04.23
100m: 2:19.13
(1:14.90)
21 Agathe Pauli N 2003 France +0.91 582 1:57.15 +32.37 SB9
50m: 55.36
100m: 1:57.15
(1:01.79)
22 Selam Chapuy N 2005 France 560 2:42.16 +1:17.38 SB4
50m: 1:16.99
100m: 2:42.16
(1:25.17)
- Maelie Lintz N 2002 France DNS SB9
- Maely Chevallier 2004 France DNS SB14
Event official at: 29.6.2019 10:59:09
2019-06-29 10:59:33 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Helsingfors Simsällskap
Document
Heat results
European Para Youth Games 2019
Organizer:
Place: Mäkelänrinne Helsinki Finnish Paralympic Committee
Pool: 50m Competition Date: Jun 29, 2019 to Jun 30, 2019
Event 8, 100m Breaststroke W - Final
Rank Name Born Club R.T. WPS Time Diff
1 Lerbun Tatyana N 2004 Belgium +0.81 1096 1:24.40 SB9
50m: 39.05
100m: 1:24.40
(45.35)
2 Letizia Lehr 2005 Germany +0.76 1031 1:30.69 +6.29 SB9
50m: 43.09
100m: 1:30.69
(47.60)
3 Janina Falk 2003 Austria +0.80 1023 1:30.94 +6.54 SB14
50m: 42.82
100m: 1:30.94
(48.12)
4 Giorgia Marchi 2001 Italy +0.88 1016 1:31.50 +7.10 SB14
50m: 42.46
100m: 1:31.50
(49.04)
4 Reka Tar 2004 Hungary +0.84 1016 1:31.92 +7.52 SB9
50m: 43.96
100m: 1:31.92
(47.96)
6 Tatiana Blattnerova 2002 Slovakia +0.89 996 1:42.16 +17.76 SB11
50m: 49.22
100m: 1:42.16
(52.94)
7 Neele Labudda 2003 Germany +0.86 986 1:30.21 +5.81 SB12
50m: 42.52
100m: 1:30.21
(47.69)
8 Katherina Rösler 2001 Germany +0.70 941 1:52.42 +28.02 SB7
50m: 53.97
100m: 1:52.42
(58.45)
Event official at: 29.6.2019 16:46:29
2019-06-29 16:46:48 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Helsingfors Simsällskap
Document
Results
European Para Youth Games 2019
Organizer:
Place: Mäkelänrinne Helsinki Finnish Paralympic Committee
Pool: 50m Competition Date: Jun 29, 2019 to Jun 30, 2019
Event 9, 100m Breaststroke M - Heats
Rank Name Born Club R.T. WPS Time Diff
1 Misha Palazzo 2002 Italy +0.80 1044 1:16.71 Q SB14
50m: 36.05
100m: 1:16.71
(40.66)
2 Maurice Wetekam N 2006 Germany +0.93 1023 1:17.57 +0.86 Q SB9
50m: 36.66
100m: 1:17.57
(40.91)
3 Tom Meixelsberger 2001 Germany +0.72 1014 1:21.98 +5.27 Q SB8
50m: 39.34
100m: 1:21.98
(42.64)
4 Fredrik Solberg 2001 Norway +0.66 1007 1:18.67 +1.96 Q SB9
50m: 36.71
100m: 1:18.67
(41.96)
5 Jan Schreiber 2001 Germany +0.70 1003 1:18.94 +2.23 Q SB9
50m: 36.89
100m: 1:18.94
(42.05)
6 Nader Khalili 2001 Finland +0.92 990 1:20.45 +3.74 Q SB14
50m: 38.14
100m: 1:20.45
(42.31)
7 Gabriel Steen 2004 Norway +0.69 985 1:17.88 +1.17 Q SB13
50m: 37.10
100m: 1:17.88
(40.78)
8 Diogo Cancela 2002 Portugal +0.64 976 1:24.57 +7.86 Q SB8
50m: 40.78
100m: 1:24.57
(43.79)
9 Felix-Ulli Fichtelmann 2001 Germany +0.72 962 1:25.47 +8.76 SB8
50m: 39.82
100m: 1:25.47
(45.65)
10 Francesco Nicoletti N 2006 Italy +0.76 914 1:24.23 +7.52 SB9
50m: 39.63
100m: 1:24.23
(44.60)
11 Hector Denayer N 2005 France +0.63 823 1:28.95 +12.24 SB9
50m: 42.01
100m: 1:28.95
(46.94)
12 Massimo Resta N 2004 Italy +0.79 814 1:44.12 +27.41 SB7
50m: 48.84
100m: 1:44.12
(55.28)
13 Logan Marchand N 2003 France +0.82 780 1:31.80 +15.09 SB14
50m: 42.71
100m: 1:31.80
(49.09)
14 Lorenzo Zeni N 2001 Italy 761 2:05.29 +48.58 SB5
50m: 57.17
100m: 2:05.29
(1:08.12)
15 Fabian Claeson 2002 Sweden +0.74 703 1:39.19 +22.48 SB8
50m: 44.93
100m: 1:39.19
(54.26)
16 Sebastian Häregård 2002 Sweden +0.93 691 1:53.93 +37.22 SB6
50m: 51.68
100m: 1:53.93
(1:02.25)
17 Karim Gouda Said Hessan N 2004 Italy +0.76 651 1:46.49 +29.78 SB11
50m: 50.87
100m: 1:46.49
(55.62)
18 Aurelien Roy N 2001 France +0.84 638 1:38.38 +21.67 SB14
50m: 44.04
100m: 1:38.38
(54.34)
19 Luka Ercegovac Arbutina N 2004 Croatia +0.65 604 1:36.32 +19.61 SB13
50m: 44.06
100m: 1:36.32
(52.26)
20 Kylian Portal N 2006 France +0.81 563 1:38.12 +21.41 SB13
50m: 46.14
100m: 1:38.12
(51.98)
21 Alex Hrusovsky N 2003 Slovakia +0.94 556 1:41.26 +24.55 SB9
50m: 46.85
100m: 1:41.26
(54.41)
22 Mahmoud Draibine N 2002 Italy +0.81 538 1:40.41 +23.70 SB12
50m: 44.63
100m: 1:40.41
(55.78)
23 Swan Belmana N 2002 France +0.64 430 1:47.25 +30.54 SB9
50m: 51.69
100m: 1:47.25
(55.56)
24 Karl-Mattias Moor N 2002 Estonia +0.76 332 2:35.17 +1:18.46 SB4
50m: 1:11.79
100m: 2:35.17
(1:23.38)
25 Martin Batka 2005 Slovakia 181 2:26.86 +1:10.15 SB6
50m: 1:10.36
100m: 2:26.86
(1:16.50)
26 Louis Aubry N 2003 France +0.91 105 2:10.32 +53.61 SB9
50m: 1:01.50
100m: 2:10.32
(1:08.82)
Event official at: 29.6.2019 12:00:09
2019-06-29 12:00:55 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Helsingfors Simsällskap
Document