2021-03-03   07:12:29
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Tureberg Knatte Cup 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Results
Tureberg Knatte Cup 2019
Place: Sollentuna sim & sporthall Organizer: Turebergs simklubb
Pool: 25m Competition Date: Oct 5, 2019 to Oct 5, 2019
Event 1, 50 m frisim po A, B 12-13 år - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Henrik Larsson 2006 Turebergs Simklubb +0.50 359 28.48
2 Henrik Fjellström 2006 Väsby Simsällskap +0.68 279 31.00 +2.52
3 Sixten Ersson 2007 Täby Sim +0.51 277 31.05 +2.57
4 Daniel Rasool 2007 Stockholmspolisens IF SF +0.72 277 31.06 +2.58
5 Casper Drozdz 2006 Stockholms Kappsimningsklubb +0.67 269 31.35 +2.87
6 Hugo Patrikson 2006 Stockholms Kappsimningsklubb +0.56 223 33.37 +4.89
7 Theo Thermaenius 2007 Täby Sim +0.47 214 33.84 +5.36
8 Erik Rosander 2007 Danderyds Simförening +0.74 213 33.89 +5.41
9 Alexander Bouchet 2007 Stockholms Kappsimningsklubb +0.48 206 34.30 +5.82
10 Erik Talipov 2007 Täby Sim +0.70 190 35.21 +6.73
11 Noel Lundström 2007 Täby Sim +0.45 190 35.24 +6.76
12 Arvid Larsson 2007 Täby Sim +0.35 179 35.92 +7.44
13 Ryan Zhang 2006 Väsby Simsällskap +0.77 178 35.98 +7.50
14 Frank Floren 2007 Stockholmspolisens IF SF +0.50 175 36.19 +7.71
15 Pierre Valarcher 2006 Upsala Simsällskap +0.72 173 36.35 +7.87
16 Theodore McMillan 2007 Stockholmspolisens IF SF +0.50 171 36.44 +7.96
17 Ludvig Höglund 2007 Upsala Simsällskap +0.61 170 36.52 +8.04
18 Arvid  Elfwing 2006 Stockholmspolisens IF SF +0.75 166 36.85 +8.37
19 Vilmer Sundman 2006 Danderyds Simförening 165 36.93 +8.45
20 Lukas Alvén 2007 Gustavsbergs Simsällskap +0.59 158 37.46 +8.98
21 Yichen SUN 2007 Täby Sim 149 38.15 +9.67
22 Noah Björkhed 2007 Väsby Simsällskap +0.66 149 38.21 +9.73
23 Jacques Valarcher 2007 Upsala Simsällskap +0.70 148 38.27 +9.79
24 Olof Westas 2007 Turebergs Simklubb +0.43 145 38.51 +10.03
25 Daniel Wu 2007 Turebergs Simklubb 140 38.96 +10.48
26 Linus Isaksson 2007 Väsby Simsällskap +0.75 139 39.11 +10.63
27 Joel Weman 2006 Upsala Simsällskap +0.42 135 39.42 +10.94
28 Elias Bergfeldt 2007 Väsby Simsällskap 133 39.69 +11.21
29 Konstantinos Georgiadis Thris 2007 Spårvägen Simförening 122 40.79 +12.31
Event official at: 2019-10-05 10:06:30
Event 1, 50 m frisim po A, B 14-15 år - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Marcus Persson Taylor 2005 Turebergs Simklubb +0.67 424 26.96
2 Niclas Ruimeng Li 2004 Turebergs Simklubb +0.63 404 27.39 +0.43
3 Alexander Arnö 2005 Turebergs Simklubb +0.57 397 27.55 +0.59
4 Erik Sundström Curstedt 2005 Danderyds Simförening +0.69 385 27.83 +0.87
5 Benjamin Poehler 2005 Danderyds Simförening +0.71 366 28.31 +1.35
6 Albin Argelius 2005 Turebergs Simklubb +0.38 362 28.41 +1.45
7 Hugo Gustafsson 2005 Turebergs Simklubb +0.59 274 31.17 +4.21
8 Loe Rönngren 2005 Stockholmspolisens IF SF +0.86 218 33.65 +6.69
Event official at: 2019-10-05 10:06:30
2019-10-05 10:07:03 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
Tureberg Knatte Cup 2019
Place: Sollentuna sim & sporthall Organizer: Turebergs simklubb
Pool: 25m Competition Date: Oct 5, 2019 to Oct 5, 2019
Event 2, 50 m frisim fl A, B 12-13 år - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ebba Näsvall 2006 Turebergs Simklubb +0.69 461 29.67
2 Hanna Gong 2007 Täby Sim +0.51 432 30.31 +0.64
3 Elise Karlsson 2007 Stockholms Kappsimningsklubb +0.80 403 31.02 +1.35
4 Elsa Ekenbäck 2006 Danderyds Simförening +0.55 400 31.11 +1.44
5 Rebecka Barkvall 2007 Danderyds Simförening +0.70 387 31.44 +1.77
6 Olivia Allert 2007 Täby Sim +0.57 367 32.00 +2.33
6 Nicole Dvali 2007 Täby Sim +0.67 367 32.00 +2.33
8 Vera  Popova 2006 Turebergs Simklubb +0.63 366 32.03 +2.36
9 Ida Osund-Ireland 2007 Täby Sim +0.80 364 32.09 +2.42
10 Lilian Holfve 2007 Turebergs Simklubb 355 32.36 +2.69
11 Beatrice Hlawatsch 2007 Täby Sim +0.54 350 32.53 +2.86
12 Stina Pedersen 2007 Täby Sim +0.66 348 32.59 +2.92
13 Tilda Flodin 2007 Väsby Simsällskap +0.64 333 33.06 +3.39
14 Hanna Wickström 2007 Danderyds Simförening +0.53 323 33.40 +3.73
15 Alice Sjödén-Sikström 2006 Stockholmspolisens IF SF +0.78 321 33.48 +3.81
16 Emilia Buchgeister 2006 Turebergs Simklubb +0.62 320 33.50 +3.83
17 Anna Eklöf 2007 Stockholms Kappsimningsklubb +0.77 316 33.64 +3.97
18 Alicia Roman 2006 Turebergs Simklubb 308 33.95 +4.28
19 Isa Andersson 2006 Turebergs Simklubb +0.61 305 34.04 +4.37
20 Julia Marklund 2006 Turebergs Simklubb +0.66 302 34.15 +4.48
21 Fernanda Vasquez 2007 Turebergs Simklubb +0.79 301 34.21 +4.54
22 Carolina Axelsson 2006 Danderyds Simförening +0.75 296 34.38 +4.71
23 Ida Söderlund 2006 Turebergs Simklubb +0.61 283 34.89 +5.22
24 Hanna Bolinder 2006 Danderyds Simförening +0.82 282 34.95 +5.28
25 Clementina  Orsi 2006 Stockholmspolisens IF SF +0.46 276 35.21 +5.54
26 Josefine Hafstad 2007 Väsby Simsällskap +0.88 275 35.22 +5.55
27 Ellen Gustafsson 2007 Stockholms Kappsimningsklubb +0.76 266 35.61 +5.94
28 Olivia Bäck 2007 Stockholms Kappsimningsklubb 261 35.87 +6.20
29 Ängla Edin 2006 Väsby Simsällskap +0.58 251 36.35 +6.68
30 Fanny Karls 2007 Väsby Simsällskap +0.74 249 36.42 +6.75
31 Emma Van De Beek 2006 Väsby Simsällskap +0.74 246 36.56 +6.89
32 Klara Broms 2006 Turebergs Simklubb +0.79 238 36.97 +7.30
33 Kajsa Elmqvist 2007 Turebergs Simklubb +0.46 237 37.03 +7.36
34 Kristina Eriksson 2006 Väsby Simsällskap +0.75 229 37.43 +7.76
35 Molly Ju 2007 Täby Sim 217 38.12 +8.45
35 Edith Forsell 2007 Turebergs Simklubb +0.69 217 38.12 +8.45
37 Ella Omazic 2007 Turebergs Simklubb +0.75 210 38.55 +8.88
38 Elisa Olsson 2007 Stockholmspolisens IF SF +0.67 208 38.65 +8.98
39 Tyra Ruin 2006 Turebergs Simklubb +0.61 204 38.91 +9.24
40 Mila Ekfeldt 2006 Väsby Simsällskap +0.81 200 39.16 +9.49
41 Alva Smeds 2007 Väsby Simsällskap 197 39.38 +9.71
42 Frida Tillman 2007 Väsby Simsällskap +0.85 187 40.03 +10.36
43 Lovisa Eriksson 2007 Gustavsbergs Simsällskap +0.82 174 41.04 +11.37
44 Junie Jansson Östlund 2006 Väsby Simsällskap 165 41.77 +12.10
45 Tuva Enqvist 2007 Upsala Simsällskap 160 42.19 +12.52
46 Isabell Andersson 2007 Turebergs Simklubb +0.77 155 42.65 +12.98
Event official at: 2019-10-05 10:15:53
Event 2, 50 m frisim fl A, B 14-15 år - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Sara Arnö 2004 Turebergs Simklubb +0.69 479 29.30
2 Filippa Bonorden 2005 Danderyds Simförening +0.67 409 30.89 +1.59
3 Ebbalisa Lidgren 2005 Turebergs Simklubb +0.72 406 30.96 +1.66
4 Ebba Rosander 2005 Danderyds Simförening +0.75 379 31.66 +2.36
5 Julia Liu 2004 Turebergs Simklubb +0.61 356 32.34 +3.04
Event official at: 2019-10-05 10:15:53
2019-10-05 10:15:56 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
Tureberg Knatte Cup 2019
Place: Sollentuna sim & sporthall Organizer: Turebergs simklubb
Pool: 25m Competition Date: Oct 5, 2019 to Oct 5, 2019
Event 3, 50 m ryggsim po C 11 och yngre - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Samuel Flores 2008 Stockholms Kappsimningsklubb +0.59 251 35.20
2 Lucas Goulet 2008 Spårvägen Simförening +0.73 239 35.76 +0.56
3 Moritz  Karlsson 2008 Södertörns Simsällskap +0.63 210 37.33 +2.13
4 Albin Holmgren 2009 Täby Sim +0.67 185 38.96 +3.76
5 Anders Watanabe 2008 Väsby Simsällskap 182 39.20 +4.00
6 Ted Körberg 2008 Turebergs Simklubb +0.63 175 39.69 +4.49
7 Jonatan Frisendahl 2008 Stockholmspolisens IF SF +0.55 153 41.53 +6.33
8 Tor Carlén 2008 Täby Sim +0.83 149 41.87 +6.67
9 Otto von Arronet 2009 Spårvägen Simförening +0.67 145 42.21 +7.01
10 Carl Olsson 2008 Täby Sim +0.58 144 42.39 +7.19
11 Oliver Bronsdon 2008 Täby Sim +0.62 135 43.21 +8.01
12 Viggo Törnqvist 2008 Täby Sim +0.69 131 43.70 +8.50
13 Erik Andrén 2009 Väsby Simsällskap +0.84 127 44.14 +8.94
14 Gideon Larsson 2008 Täby Sim +0.74 127 44.16 +8.96
15 Oliver Martin 2008 Väsby Simsällskap +0.78 125 44.44 +9.24
16 Edward Watson 2008 Täby Sim +0.60 117 45.31 +10.11
17 Matteo Costa 2008 Täby Sim +0.72 116 45.55 +10.35
18 Aleksi Thörnquist 2009 Spårvägen Simförening +0.70 114 45.70 +10.50
19 Nicolás Garcia 2008 Stockholms Kappsimningsklubb +0.81 111 46.15 +10.95
20 Roy Hjort Mowitz 2008 Spårvägen Simförening +0.75 107 46.71 +11.51
21 Cyprien Morera 2009 Spårvägen Simförening +0.76 104 47.14 +11.94
22 Rasmus Widne 2008 Spårvägen Simförening +0.45 99 47.93 +12.73
23 Sebastian Österlund 2008 Turebergs Simklubb +0.61 99 48.03 +12.83
24 Oscar Smids 2009 Täby Sim +0.77 97 48.23 +13.03
25 Bosse Johansson 2010 Väsby Simsällskap +0.63 95 48.60 +13.40
26 Henrik Renvall 2008 Turebergs Simklubb +0.95 84 50.73 +15.53
27 Alexander Hultberg 2008 Turebergs Simklubb +0.87 79 51.71 +16.51
28 Max Alsen 2009 Täby Sim +0.60 77 52.02 +16.82
29 Georg Blomgren 2008 Spårvägen Simförening +0.85 77 52.11 +16.91
30 Christoffer Lenstad 2008 Täby Sim +0.79 76 52.34 +17.14
31 Sixten Tysk 2009 Väsby Simsällskap +0.59 76 52.37 +17.17
32 Sixten Niklasson 2008 Älvsjö AIK Simförening +0.81 75 52.48 +17.28
33 Erik Broms 2009 Turebergs Simklubb +0.65 75 52.62 +17.42
34 Sigge Lövholm 2009 Spårvägen Simförening +0.72 72 53.36 +18.16
35 Aron Andrén 2011 Väsby Simsällskap +0.82 68 54.28 +19.08
36 David Sommar 2010 Täby Sim +0.68 65 55.14 +19.94
37 David Agrest 2008 Älvsjö AIK Simförening +0.71 63 55.64 +20.44
38 Nicolaos Georgiadis 2009 Spårvägen Simförening +0.64 62 55.87 +20.67
39 Philip Panagiotidis 2009 Stockholms Kappsimningsklubb +0.82 62 55.91 +20.71
40 Gustav Nybling 2008 Väsby Simsällskap +0.76 62 56.08 +20.88
41 Maximilian Mazya 2010 Turebergs Simklubb +0.73 58 57.28 +22.08
42 Erik Chen 2010 Eskilstuna Simklubb +0.56 52 59.34 +24.14
43 Joel Hermansson 2008 Spårvägen Simförening +0.62 45 1:02.06 +26.86
- Christian Nilsson 2009 Stockholms Kappsimningsklubb +0.68 DSQ
- Oscar Adamsson 2009 Spårvägen Simförening +0.75 DSQ
- Theo Georgiadis 2009 Spårvägen Simförening +0.44 DSQ
- Tage Carlén 2010 Täby Sim +0.66 DSQ
- Anton Hagspiel 2009 Stockholms Kappsimningsklubb +0.77 DSQ
- Tim Hermelin 2010 Turebergs Simklubb DSQ
- Igor Bedlinski 2008 Spårvägen Simförening +0.39 DSQ
- Dennis Omazic 2009 Turebergs Simklubb +0.63 DSQ
- Gustav Levander 2008 Väsby Simsällskap +0.72 DSQ
- Milo Peterson 2009 Väsby Simsällskap +0.92 DSQ
- Stefan Björklund 2008 Turebergs Simklubb +0.77 DSQ
- Peter Oechtering 2008 Danderyds Simförening DSQ
- Gustav Bernhardsson 2009 Spårvägen Simförening +0.09 DSQ
Event official at: 2019-10-05 10:33:21
2019-10-05 10:33:24 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
Tureberg Knatte Cup 2019
Place: Sollentuna sim & sporthall Organizer: Turebergs simklubb
Pool: 25m Competition Date: Oct 5, 2019 to Oct 5, 2019
Event 4, 50 m ryggsim fl C 11 och yngre - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Alma Brorson 2008 Stockholms Kappsimningsklubb +0.71 305 38.11
2 Sofia Sundström Curstedt 2008 Danderyds Simförening +0.66 302 38.25 +0.14
3 Annahita Kamkar 2008 Upsala Simsällskap +0.90 295 38.56 +0.45
4 Tea Hermelin 2008 Turebergs Simklubb +0.69 270 39.68 +1.57
5 Isabell Wertheim 2008 Täby Sim +0.91 269 39.75 +1.64
6 Edith Lindgren 2009 Väsby Simsällskap +0.63 257 40.36 +2.25
7 Lovisa Silverbratt 2009 Täby Sim +0.64 255 40.46 +2.35
8 Emma Arnö 2008 Turebergs Simklubb +0.69 253 40.54 +2.43
9 Ofelia Öström 2008 Stockholms Kappsimningsklubb +0.80 250 40.72 +2.61
10 Cornelia Orheden 2008 Väsby Simsällskap +0.71 250 40.74 +2.63
11 Elin Borgman 2008 Stockholms Kappsimningsklubb +0.79 248 40.81 +2.70
12 Lava Pelling Trautenberger 2008 Upsala Simsällskap 246 40.95 +2.84
13 Emma Tapper 2008 Upsala Simsällskap +0.75 227 42.05 +3.94
14 Natalie Donoso Hammar 2008 Danderyds Simförening +0.69 223 42.27 +4.16
15 Isabelle Nilsson 2008 Danderyds Simförening +0.80 221 42.42 +4.31
16 Coral Carlsson 2008 Täby Sim +0.79 219 42.53 +4.42
17 Alvi Myrelid 2008 Upsala Simsällskap -0.68 209 43.21 +5.10
18 Micaela Donoso Hammar 2008 Danderyds Simförening +0.63 207 43.39 +5.28
19 Greta Bruzelius 2008 Danderyds Simförening +0.99 198 43.98 +5.87
20 Tilda Isenstam 2009 Upsala Simsällskap +0.68 193 44.35 +6.24
21 Ester Fritzson 2008 Väsby Simsällskap +0.74 188 44.80 +6.69
22 Elise Hall 2008 Upsala Simsällskap +0.78 185 45.01 +6.90
23 Lovisa Burström 2008 Väsby Simsällskap +0.70 184 45.11 +7.00
24 Isa Modig 2008 Upsala Simsällskap +0.68 184 45.12 +7.01
25 Mira Berg Byström 2008 Älvsjö AIK Simförening +0.92 176 45.76 +7.65
26 Ester von Goës 2008 Täby Sim 174 45.97 +7.86
27 Caitlin Lenstad 2008 Täby Sim +0.82 172 46.14 +8.03
28 Signe Roos 2009 Danderyds Simförening +0.67 166 46.70 +8.59
29 Inez Lundqvist 2009 Upsala Simsällskap +0.83 164 46.81 +8.70
30 Keita Ivanova 2008 Väsby Simsällskap +0.84 163 46.91 +8.80
31 Ellen Rosander 2009 Danderyds Simförening +0.65 162 47.07 +8.96
32 Alva Björk 2008 Täby Sim +0.76 157 47.53 +9.42
33 Nina Wang 2008 Täby Sim +0.68 154 47.88 +9.77
34 Emilia Alphjärta 2010 Väsby Simsällskap +0.70 150 48.23 +10.12
35 Alma Löfgren 2008 Täby Sim +0.66 150 48.28 +10.17
36 Hedda Härning-Nilsson 2008 Täby Sim +0.87 147 48.58 +10.47
37 Maria Bebenek 2010 Täby Sim +0.66 146 48.65 +10.54
38 Agnes Ljungberg 2008 Älvsjö AIK Simförening +0.82 145 48.86 +10.75
39 Ellen Franzén 2009 Täby Sim +0.61 143 48.98 +10.87
40 Sofia Andrén 2010 Stockholms Kappsimningsklubb +0.89 142 49.18 +11.07
41 Agnes Klingh 2008 Väsby Simsällskap +0.75 142 49.20 +11.09
42 Lykke Palmborg 2009 Spårvägen Simförening +0.69 138 49.63 +11.52
43 Moa Malmström 2009 Väsby Simsällskap +0.73 137 49.68 +11.57
44 Felicia Johansson 2008 Spårvägen Simförening +0.67 132 50.32 +12.21
45 Emma von Sydow 2009 Danderyds Simförening +0.78 131 50.45 +12.34
46 Elisabeth Akopian 2008 Täby Sim +0.70 120 52.01 +13.90
47 Nellie Österberg 2009 Väsby Simsällskap +0.95 119 52.06 +13.95
48 Ida Renholm 2010 Väsby Simsällskap +0.76 118 52.26 +14.15
49 Astrid Flossing 2008 Täby Sim +0.69 116 52.50 +14.39
50 Alicia Arthur 2008 Älvsjö AIK Simförening +0.95 110 53.54 +15.43
51 kajsa Averstad Rastner 2008 Älvsjö AIK Simförening +0.83 109 53.73 +15.62
52 Linnéa Berndtsson 2010 Täby Sim +0.83 107 53.94 +15.83
53 Alva Östberg 2010 Turebergs Simklubb +0.69 102 54.87 +16.76
54 Emma Larsson 2009 Väsby Simsällskap +0.64 100 55.22 +17.11
55 Hedda Broström 2010 Älvsjö AIK Simförening 99 55.40 +17.29
56 Cehline Eklund 2011 Väsby Simsällskap +0.84 98 55.49 +17.38
57 Elma Butti 2009 Spårvägen Simförening +0.95 98 55.60 +17.49
58 Lina Almayahi 2011 Väsby Simsällskap +0.68 93 56.56 +18.45
59 Bodil Mårtensson 2010 Stockholms Kappsimningsklubb +0.77 92 56.71 +18.60
60 Klara Mild 2009 Spårvägen Simförening +0.68 91 57.07 +18.96
61 Anna Olsson 2010 Täby Sim +0.73 89 57.49 +19.38
62 Ida Hagspiel 2011 Stockholms Kappsimningsklubb +0.66 71 1:01.80 +23.69
63 Elin Smeds 2009 Väsby Simsällskap 68 1:02.79 +24.68
64 Ella Rosengren 2009 Turebergs Simklubb +0.60 64 1:03.88 +25.77
65 Alice Lyrberg 2008 Älvsjö AIK Simförening +0.69 64 1:04.13 +26.02
66 Elly Lundström 2009 Täby Sim +0.57 63 1:04.34 +26.23
67 Ada Hjort Mowitz 2010 Spårvägen Simförening +0.74 63 1:04.39 +26.28
- Alva Kaas 2009 Väsby Simsällskap +0.98 DSQ
- Elin Javehed 2009 Täby Sim +0.72 DSQ
- Tindra Martinsson 2008 Väsby Simsällskap +0.84 DSQ
- Saga Johansson 2008 Väsby Simsällskap +0.61 DSQ
- Frederica Petterson 2009 Spårvägen Simförening DSQ
- Elin Bohman 2009 Upsala Simsällskap +0.85 DSQ
- Stella Touma 2009 Stockholms Kappsimningsklubb DSQ
- Nora Mikalsen 2008 Täby Sim +0.56 DSQ
- Isabelle Isufi Berlin 2008 Täby Sim DSQ
- Katarina Alkas Alias 2010 Spårvägen Simförening +0.68 DSQ
- Caroline Herlitz 2010 Stockholms Kappsimningsklubb +0.28 DSQ
- Julienne Falk 2011 Väsby Simsällskap +0.63 DSQ
- Isabella Billter 2009 Spårvägen Simförening +0.79 DSQ
- Signe Feldhof 2010 Stockholms Kappsimningsklubb +0.60 DSQ
- Nathalie Falk 2010 Väsby Simsällskap +0.96 DSQ
- Julia Dijkstra 2009 Danderyds Simförening +0.79 DSQ
- Elisa Andersson Darin 2008 Täby Sim +0.82 DSQ
- Klara Uddeholt 2009 Spårvägen Simförening +0.56 DSQ
- Signe Sanneving 2008 Stockholms Kappsimningsklubb +0.56 DSQ
Event official at: 2019-10-05 10:59:23
2019-10-05 10:59:30 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
Tureberg Knatte Cup 2019
Place: Sollentuna sim & sporthall Organizer: Turebergs simklubb
Pool: 25m Competition Date: Oct 5, 2019 to Oct 5, 2019
Event 5, 100 m bröstsim po A, B 12-13 år - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Daniel Bebenek 2006 Turebergs Simklubb +0.62 461 1:11.97
50m: 33.55
100m: 1:11.97
(38.42)
2 Justin Åkesson 2006 Stockholmspolisens IF SF +0.61 264 1:26.61 +14.64
50m: 40.35
100m: 1:26.61
(46.26)
3 Casper Drozdz 2006 Stockholms Kappsimningsklubb +0.70 250 1:28.22 +16.25
50m: 40.91
100m: 1:28.22
(47.31)
4 Sixten Ersson 2007 Täby Sim +0.51 227 1:31.08 +19.11
50m: 43.84
100m: 1:31.08
(47.24)
5 Henrik Fjellström 2006 Väsby Simsällskap +0.66 210 1:33.51 +21.54
50m: 43.36
100m: 1:33.51
(50.15)
6 Noel Lundström 2007 Täby Sim +0.42 191 1:36.52 +24.55
50m: 45.54
100m: 1:36.52
(50.98)
7 Vilmer Sundman 2006 Danderyds Simförening 174 1:39.52 +27.55
50m: 46.90
100m: 1:39.52
(52.62)
8 Erik Talipov 2007 Täby Sim +0.63 164 1:41.50 +29.53
50m: 46.95
100m: 1:41.50
(54.55)
9 Theo Thermaenius 2007 Täby Sim +0.36 161 1:42.20 +30.23
50m: 48.35
100m: 1:42.20
(53.85)
10 Alexander Bouchet 2007 Stockholms Kappsimningsklubb +0.48 157 1:42.95 +30.98
50m: 48.86
100m: 1:42.95
(54.09)
11 Arvid Larsson 2007 Täby Sim 154 1:43.67 +31.70
50m: 49.16
100m: 1:43.67
(54.51)
12 Jacques Valarcher 2007 Upsala Simsällskap +0.53 137 1:47.87 +35.90
50m: 51.37
100m: 1:47.87
(56.50)
- Ludvig Höglund 2007 Upsala Simsällskap +0.58 DSQ
Event official at: 2019-10-05 11:05:16
Event 5, 100 m bröstsim po A, B 14-15 år - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Marcus Persson Taylor 2005 Turebergs Simklubb +0.75 437 1:13.25
50m: 34.04
100m: 1:13.25
(39.21)
2 Benjamin Poehler 2005 Danderyds Simförening +0.73 415 1:14.55 +1.30
50m: 35.87
100m: 1:14.55
(38.68)
3 Niclas Ruimeng Li 2004 Turebergs Simklubb +0.65 336 1:19.98 +6.73
50m: 37.71
100m: 1:19.98
(42.27)
4 Hugo Gustafsson 2005 Turebergs Simklubb +0.52 291 1:23.85 +10.60
50m: 38.77
100m: 1:23.85
(45.08)
5 Kevin Lenstad 2005 Täby Sim +0.71 152 1:44.07 +30.82
50m: 46.17
100m: 1:44.07
(57.90)
- Albin Argelius 2005 Turebergs Simklubb +0.47 DSQ
Event official at: 2019-10-05 11:05:16
2019-10-05 11:08:17 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
Tureberg Knatte Cup 2019
Place: Sollentuna sim & sporthall Organizer: Turebergs simklubb
Pool: 25m Competition Date: Oct 5, 2019 to Oct 5, 2019
Event 6, 100 m bröstsim fl A, B 12-13 år - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Olivia Allert 2007 Täby Sim +0.72 406 1:24.18
50m: 39.07
100m: 1:24.18
(45.11)
2 Isa Andersson 2006 Turebergs Simklubb +0.64 394 1:25.04 +0.86
50m: 39.86
100m: 1:25.04
(45.18)
3 Hanna Gong 2007 Täby Sim +0.71 373 1:26.59 +2.41
50m: 41.01
100m: 1:26.59
(45.58)
4 Elsa Ekenbäck 2006 Danderyds Simförening +0.74 349 1:28.51 +4.33
50m: 42.30
100m: 1:28.51
(46.21)
5 Vera  Popova 2006 Turebergs Simklubb +0.56 338 1:29.44 +5.26
50m: 42.18
100m: 1:29.44
(47.26)
6 Beatrice Hlawatsch 2007 Täby Sim 334 1:29.80 +5.62
50m: 41.80
100m: 1:29.80
(48.00)
7 Alice Sjödén-Sikström 2006 Stockholmspolisens IF SF +0.79 301 1:33.01 +8.83
50m: 43.66
100m: 1:33.01
(49.35)
8 Stina Pedersen 2007 Täby Sim +0.77 288 1:34.41 +10.23
50m: 43.75
100m: 1:34.41
(50.66)
9 Tilda Flodin 2007 Väsby Simsällskap +0.70 285 1:34.75 +10.57
50m: 44.55
100m: 1:34.75
(50.20)
10 Fanny Karls 2007 Väsby Simsällskap +0.74 281 1:35.19 +11.01
50m: 44.83
100m: 1:35.19
(50.36)
11 Anna Eklöf 2007 Stockholms Kappsimningsklubb +0.83 276 1:35.77 +11.59
50m: 45.59
100m: 1:35.77
(50.18)
12 Elise Karlsson 2007 Stockholms Kappsimningsklubb +0.77 275 1:35.79 +11.61
50m: 43.94
100m: 1:35.79
(51.85)
13 Molly Ju 2007 Täby Sim +0.55 263 1:37.31 +13.13
50m: 46.55
100m: 1:37.31
(50.76)
14 Olivia Bäck 2007 Stockholms Kappsimningsklubb 261 1:37.55 +13.37
50m: 45.59
100m: 1:37.55
(51.96)
15 Ida Osund-Ireland 2007 Täby Sim 260 1:37.64 +13.46
50m: 46.01
100m: 1:37.64
(51.63)
16 Kristina Eriksson 2006 Väsby Simsällskap +0.74 252 1:38.66 +14.48
50m: 47.17
100m: 1:38.66
(51.49)
17 Tyra Törnqvist 2006 Täby Sim 251 1:38.78 +14.60
50m: 46.28
100m: 1:38.78
(52.50)
18 Bea Hellborg 2006 Täby Sim +0.61 246 1:39.49 +15.31
50m: 47.70
100m: 1:39.49
(51.79)
19 Nicole Dvali 2007 Täby Sim 241 1:40.17 +15.99
50m: 46.41
100m: 1:40.17
(53.76)
20 Sara Wattad 2006 Stockholmspolisens IF SF +0.68 241 1:40.18 +16.00
50m: 47.09
100m: 1:40.18
(53.09)
21 Astrid Enbom 2006 Täby Sim +0.85 234 1:41.12 +16.94
50m: 47.19
100m: 1:41.12
(53.93)
22 Edith Forsell 2007 Turebergs Simklubb +0.72 230 1:41.64 +17.46
50m: 47.54
100m: 1:41.64
(54.10)
23 Ängla Edin 2006 Väsby Simsällskap +0.67 221 1:43.09 +18.91
50m: 48.61
100m: 1:43.09
(54.48)
24 Ellen Gustafsson 2007 Stockholms Kappsimningsklubb +0.75 219 1:43.34 +19.16
50m: 48.81
100m: 1:43.34
(54.53)
25 Hanna Bolinder 2006 Danderyds Simförening 214 1:44.21 +20.03
50m: 49.57
100m: 1:44.21
(54.64)
26 Alicia Roman 2006 Turebergs Simklubb 212 1:44.44 +20.26
50m: 48.36
100m: 1:44.44
(56.08)
27 Isabell Andersson 2007 Turebergs Simklubb +0.66 207 1:45.30 +21.12
50m: 50.25
100m: 1:45.30
(55.05)
28 Märta Hamberg 2007 Upsala Simsällskap 205 1:45.66 +21.48
50m: 49.72
100m: 1:45.66
(55.94)
29 Klara Broms 2006 Turebergs Simklubb +0.83 204 1:45.90 +21.72
50m: 49.16
100m: 1:45.90
(56.74)
30 Junie Jansson Östlund 2006 Väsby Simsällskap +0.76 187 1:48.90 +24.72
50m: 50.82
100m: 1:48.90
(58.08)
31 Lovisa Eriksson 2007 Gustavsbergs Simsällskap +0.83 176 1:51.12 +26.94
50m: 51.34
100m: 1:51.12
(59.78)
32 Clementina  Orsi 2006 Stockholmspolisens IF SF +0.47 175 1:51.44 +27.26
50m: 50.44
100m: 1:51.44
(1:01.00)
- Tyra Ruin 2006 Turebergs Simklubb +0.32 DSQ
Event official at: 2019-10-05 11:18:21
Event 6, 100 m bröstsim fl A, B 14-15 år - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Sara Arnö 2004 Turebergs Simklubb +0.73 509 1:18.10
50m: 36.91
100m: 1:18.10
(41.19)
2 Ebbalisa Lidgren 2005 Turebergs Simklubb +0.51 342 1:29.09 +10.99
50m: 41.92
100m: 1:29.09
(47.17)
3 Julia Liu 2004 Turebergs Simklubb +0.51 210 1:44.85 +26.75
50m: 48.05
100m: 1:44.85
(56.80)
Event official at: 2019-10-05 11:18:21
2019-10-05 11:18:24 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
Tureberg Knatte Cup 2019
Place: Sollentuna sim & sporthall Organizer: Turebergs simklubb
Pool: 25m Competition Date: Oct 5, 2019 to Oct 5, 2019
Event 7, 50 m bröstsim po C 11 och yngre - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Samuel Flores 2008 Stockholms Kappsimningsklubb +0.64 217 41.96
2 Albin Holmgren 2009 Täby Sim +0.45 179 44.76 +2.80
3 Anders Watanabe 2008 Väsby Simsällskap +0.54 177 44.97 +3.01
4 Moritz  Karlsson 2008 Södertörns Simsällskap 175 45.07 +3.11
5 Ludvig Axegård 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 164 46.09 +4.13
6 Edward Watson 2008 Täby Sim +0.41 152 47.22 +5.26
7 Gustav Levander 2008 Väsby Simsällskap +0.56 149 47.55 +5.59
8 Viggo Törnqvist 2008 Täby Sim +0.50 147 47.74 +5.78
9 Roy Hjort Mowitz 2008 Spårvägen Simförening 146 47.95 +5.99
10 Gideon Larsson 2008 Täby Sim 139 48.66 +6.70
11 Tor Carlén 2008 Täby Sim +0.43 136 49.00 +7.04
12 Oliver Bronsdon 2008 Täby Sim +0.50 135 49.21 +7.25
13 Carl Olsson 2008 Täby Sim +0.53 134 49.25 +7.29
14 Milo Peterson 2009 Väsby Simsällskap +0.76 129 49.85 +7.89
15 Otto von Arronet 2009 Spårvägen Simförening +0.69 126 50.31 +8.35
16 Peter Oechtering 2008 Danderyds Simförening +0.75 124 50.52 +8.56
17 Erik Andrén 2009 Väsby Simsällskap 118 51.45 +9.49
18 Matteo Costa 2008 Täby Sim 113 52.19 +10.23
19 Erik Broms 2009 Turebergs Simklubb 105 53.40 +11.44
20 Ted Körberg 2008 Turebergs Simklubb 99 54.51 +12.55
21 Igor Bedlinski 2008 Spårvägen Simförening +0.81 98 54.75 +12.79
22 David Sommar 2010 Täby Sim 96 55.08 +13.12
23 Cyprien Morera 2009 Spårvägen Simförening 96 55.09 +13.13
24 Stefan Björklund 2008 Turebergs Simklubb +0.89 92 55.93 +13.97
25 Gustav Bernhardsson 2009 Spårvägen Simförening 91 55.99 +14.03
26 Alexander Hultberg 2008 Turebergs Simklubb 90 56.29 +14.33
27 Raoul Danes 2008 Täby Sim +0.50 87 56.82 +14.86
28 Dennis Omazic 2009 Turebergs Simklubb +0.69 85 57.31 +15.35
29 Christoffer Lenstad 2008 Täby Sim 84 57.47 +15.51
30 Tim Hermelin 2010 Turebergs Simklubb 75 59.67 +17.71
31 David Agrest 2008 Älvsjö AIK Simförening 73 1:00.32 +18.36
32 Sixten Niklasson 2008 Älvsjö AIK Simförening +0.64 69 1:01.37 +19.41
33 Oscar Smids 2009 Täby Sim +0.50 64 1:03.12 +21.16
34 Maximilian Mazya 2010 Turebergs Simklubb 61 1:04.00 +22.04
35 Theo Georgiadis 2009 Spårvägen Simförening +0.97 60 1:04.48 +22.52
36 Nicolaos Georgiadis 2009 Spårvägen Simförening 53 1:06.92 +24.96
37 Joel Hermansson 2008 Spårvägen Simförening 42 1:12.11 +30.15
- Oscar Adamsson 2009 Spårvägen Simförening DSQ
- Sixten Tysk 2009 Väsby Simsällskap DSQ
- Aleksi Thörnquist 2009 Spårvägen Simförening +0.66 DSQ
- Tage Carlén 2010 Täby Sim +0.80 DSQ
- Erik Chen 2010 Eskilstuna Simklubb DSQ
- Rasmus Widne 2008 Spårvägen Simförening +0.62 DSQ
- Bosse Johansson 2010 Väsby Simsällskap +0.47 DSQ
- Georg Blomgren 2008 Spårvägen Simförening DSQ
- Haobo Zhao 2010 Turebergs Simklubb DSQ
- Christian Nilsson 2009 Stockholms Kappsimningsklubb DSQ
- Max Alsen 2009 Täby Sim DSQ
- Sigge Lövholm 2009 Spårvägen Simförening +0.71 DSQ
Event official at: 2019-10-05 11:34:34
2019-10-05 11:34:39 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: IC Control Media & Sport AB
Document
Results
Tureberg Knatte Cup 2019
Place: Sollentuna sim & sporthall Organizer: Turebergs simklubb
Pool: 25m Competition Date: Oct 5, 2019 to Oct 5, 2019
Event 8, 50 m bröstsim fl C 11 och yngre - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Alma Brorson 2008 Stockholms Kappsimningsklubb +0.74 331 41.39
2 Moa  Bäckström 2010 Södertörns Simsällskap 304 42.58 +1.19
3 Nora Mikalsen 2008 Täby Sim +0.51 286 43.43 +2.04
4 Annahita Kamkar 2008 Upsala Simsällskap +0.63 270 44.27 +2.88
5 Saga Johansson 2008 Väsby Simsällskap +0.66 269 44.33 +2.94
6 Isa Modig 2008 Upsala Simsällskap +0.80 261 44.81 +3.42
7 Lava Pelling Trautenberger 2008 Upsala Simsällskap 258 44.97 +3.58
8 Elin Javehed 2009 Täby Sim +0.57 239 46.10 +4.71
9 Sofia Sundström Curstedt 2008 Danderyds Simförening +0.95 239 46.14 +4.75
10 Emma Arnö 2008 Turebergs Simklubb +0.70 230 46.68 +5.29
11 Klara Uddeholt 2009 Spårvägen Simförening 226 46.98 +5.59
12 Edith Lindgren 2009 Väsby Simsällskap 226 47.01 +5.62
13 Tea Hermelin 2008 Turebergs Simklubb +0.56 222 47.26 +5.87
13 Lovisa Silverbratt 2009 Täby Sim +0.57 222 47.26 +5.87
15 Alicia Melin 2009 Turebergs Simklubb +0.61 220 47.41 +6.02
16 Coral Carlsson 2008 Täby Sim +0.63 220 47.42 +6.03
17 Micaela Donoso Hammar 2008 Danderyds Simförening +0.55 217 47.64 +6.25
18 Elin Borgman 2008 Stockholms Kappsimningsklubb +0.70 212 47.98 +6.59
19 Isabelle Isufi Berlin 2008 Täby Sim +0.74 212 48.03 +6.64
20 Elin Bohman 2009 Upsala Simsällskap 209 48.25 +6.86
21 Isabelle Nilsson 2008 Danderyds Simförening +0.65 207 48.39 +7.00
22 Ester von Goës 2008 Täby Sim +0.68 202 48.76 +7.37
23 Natalie Donoso Hammar 2008 Danderyds Simförening 196 49.23 +7.84
24 Alvi Myrelid 2008 Upsala Simsällskap 190 49.74 +8.35
25 Alexandra Sandberg 2009 Täby Sim +0.56 189 49.88 +8.49
26 Greta Bruzelius 2008 Danderyds Simförening +0.77 187 50.03 +8.64
27 Tilda Isenstam 2009 Upsala Simsällskap 186 50.10 +8.71
28 Edith Dinnesen 2009 Turebergs Simklubb 180 50.67 +9.28
29 Caitlin Lenstad 2008 Täby Sim 180 50.71 +9.32
30 Felicia Johansson 2008 Spårvägen Simförening +0.78 172 51.47 +10.08
31 Sofia Andrén 2010 Stockholms Kappsimningsklubb 171 51.50 +10.11
32 Maria Bebenek 2010 Täby Sim 171 51.53 +10.14
33 Ellen Rosander 2009 Danderyds Simförening +0.59 170 51.66 +10.27
33 Julia Dijkstra 2009 Danderyds Simförening 170 51.66 +10.27
35 Keita Ivanova 2008 Väsby Simsällskap 165 52.17 +10.78
36 Agnes Klingh 2008 Väsby Simsällskap +0.93 159 52.85 +11.46
37 Inez Lundqvist 2009 Upsala Simsällskap 156 53.13 +11.74
38 Moa Malmström 2009 Väsby Simsällskap 156 53.17 +11.78
39 Emilia Alphjärta 2010 Väsby Simsällskap +0.61 156 53.18 +11.79
40 Elisa Andersson Darin 2008 Täby Sim +0.71 156 53.19 +11.80
41 Emelie Granhällen 2008 Spårvägen Simförening +0.70 153 53.53 +12.14
42 Ester Fritzson 2008 Väsby Simsällskap +0.72 149 53.98 +12.59
43 Alva Östberg 2010 Turebergs Simklubb 148 54.13 +12.74
44 Signe Sanneving 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 143 54.71 +13.32
45 Elisabeth Akopian 2008 Täby Sim 137 55.54 +14.15
46 Katarina Alkas Alias 2010 Spårvägen Simförening +0.54 131 56.26 +14.87
47 Elly Lundström 2009 Täby Sim +0.42 131 56.30 +14.91
48 Ellen Franzén 2009 Täby Sim +0.16 131 56.36 +14.97
49 Frederica Petterson 2009 Spårvägen Simförening +0.74 129 56.54 +15.15
50 Julia Sieppi 2008 Täby Sim 124 57.33 +15.94
51 Agnes Ljungberg 2008 Älvsjö AIK Simförening 122 57.68 +16.29
52 Linnea Melin 2011 Turebergs Simklubb +0.34 121 57.82 +16.43
53 Klara Mild 2009 Spårvägen Simförening 114 58.92 +17.53
54 Clara Elander 2008 Täby Sim 102 1:01.22 +19.83
55 Ida Renholm 2010 Väsby Simsällskap 102 1:01.27 +19.88
56 Julia Wertheim 2011 Täby Sim 100 1:01.61 +20.22
57 Lina Almayahi 2011 Väsby Simsällskap +0.44 98 1:02.06 +20.67
58 Lykke Palmborg 2009 Spårvägen Simförening 98 1:02.09 +20.70
59 Anna Olsson 2010 Täby Sim 96 1:02.51 +21.12
60 kajsa Averstad Rastner 2008 Älvsjö AIK Simförening