2020-02-21   08:33:52
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för NIU mästerskapen

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
NIU Mästerskapen 2019
Arrangör:
Plats: Walkesborgsbadet
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 sep 2019 till den 5 sep 2019
Gren 1, 4x100m IM Medley Mixed - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Filborna Skolan 19 Filbornaskolan 4:14.62
Stefan Varga 2000 AH3500 26.42 58.12 58.12
Gustav Persson 2000 AJ4500 27.84 1:00.13 1:58.25
Nelly Rasmusson 2001 AO7201 31.56 1:07.02 3:05.27
Lisa Bengtsson 2002 AE5802 32.81 1:09.35 4:14.62
2 Väsby Nya Gymnasium mix 18 Väsby Nya Gymnasium 4:16.09 +1.47
Martin Melinder 2001 AG1301 30.49 1:01.70 1:01.70
William Lernå 2002 AF4102 28.15 1:00.73 2:02.43
Tova Andersson 2001 AH8201 29.55 1:05.39 3:07.82
Julia Björkén 2001 AL1601 32.51 1:08.27 4:16.09
3 Sundsvalls Gymnasium 19 Sundsvalls gymnasium 4:17.47 +2.85
Robin Björklund 2002 AA9502 27.91 1:05.51 1:05.51
Elsa Bergh 2002 AG7202 28.32 1:04.77 2:10.28
Christopher Andrén 2000 AK0100 26.81 1:01.00 3:11.28
Elise Öberg 2002 AE8402 29.67 1:06.19 4:17.47
4 Polhemskolan mix 18 Polhemskolan 4:19.36 +4.74
Jens Christiansen 2001 AJ7901 27.64 1:02.60 1:02.60
Mary Lagoguez 2001 BD9801 31.05 1:08.85 2:11.45
Nils Wergeland 2002 AE4902 27.67 1:00.59 3:12.04
Clara Steen 2003 BE3603 29.99 1:07.32 4:19.36
5 Sandagymnasiet mix 18 Sandagymnasiet 4:19.52 +4.90
Wilma Johansson 2001 AT7401 31.12 1:06.21 1:06.21
Annie Hegmegi 2003 AA1403 31.08 1:06.66 2:12.87
Job Sanders 2003 AF2703 29.26 1:03.37 3:16.24
Viktor Henrysson 2003 AE5303 28.48 1:03.28 4:19.52
6 Solna Gymnasium Mix 18 Solna Gymnasium 4:23.13 +8.51
Johan Hennert 2001 AL6901 27.75 1:00.41 1:00.41
Sofia Voigt 2003 BF0803 32.54 1:10.59 2:11.00
Jenny Virtanen 2002 BS0202 32.31 1:09.94 3:20.94
Oliver Erneholm 2003 AO4503 28.48 1:02.19 4:23.13
7 Malmö Idrottsgym. Mix 17 Malmö Idrottsgym. 4:25.67 +11.05
Vilhelm Andersson 2002 AE1502 30.33 1:06.80 1:06.80
Johanna Ingner 2002 AI4202 32.24 1:10.44 2:17.24
Johanna Andersson 2002 AK8202 32.57 1:10.17 3:27.41
Elias Persson 2002 AI7902 27.20 58.26 4:25.67
8 ProCivitas Mix 18 ProCivitas 4:26.23 +11.61
Robin Falk 2001 AJ9101 29.02 1:04.08 1:04.08
Isabelle Sering 2002 AI2602 29.31 1:06.89 2:10.97
Carl Gerstenfeld 2002 AI5902 28.89 1:02.50 3:13.47
Siri Bokander 2003 BF8403 32.79 1:12.76 4:26.23
9 Fredrika Bremergymnasiet Mix 17 Fredrika Bremergymnasiet 4:30.70 +16.08
Alwa Widmark 2002 AN4402 32.52 1:11.80 1:11.80
Theodor Fridh 2002 AT3302 29.15 1:02.34 2:14.14
Klara Possman 2003 BA6803 33.72 1:14.44 3:28.58
Mattias Kvist 2003 AB5503 28.78 1:02.12 4:30.70
10 Sthlm Idrottsgym. Mix 18 Stockholm Idrottsgym. 4:31.71 +17.09
Jakub Majta 2003 AV9703 31.18 1:04.64 1:04.64
Saliha Colic 2003 AX8803 31.28 1:07.69 2:12.33
Alexandra Jensen 2001 BG6801 33.87 1:13.24 3:25.57
Albin Eriksson 2003 AF3503 28.88 1:06.14 4:31.71
11 Sven-Erikssongymnasiet 18 Sven-Erikssongymnasiet 4:32.39 +17.77
David Reinholdsson 2002 AI3502 28.96 1:02.08 1:02.08
David Engström 2001 AM1701 31.09 1:08.08 2:10.16
Linn Thid 2003 AG5803 31.72 1:10.67 3:20.83
Tindra Aminoff 2003 AU5403 31.07 1:11.56 4:32.39
12 Ehrensvärdska gymnasiet mix 17 Ehrensvärdska gymnasiet 4:33.19 +18.57
Linn Rosenius 2002 AA4602 31.20 1:09.19 1:09.19
Disa Gladher 2002 AA2202 33.69 1:13.10 2:22.29
Dennis Micin 2002 AX3902 30.01 1:06.64 3:28.93
William Svensson 2003 AB9103 28.66 1:04.26 4:33.19
13 Uddevalla gymnasium mix 18 Uddevalla gymnasium 4:34.39 +19.77
Oskar Gustafson 2002 AE1302 30.51 1:02.16 1:02.16
Charlie Tranberg 2002 AK5102 30.57 1:07.67 2:09.83
Daniella Alström 2003 AM7203 32.39 1:13.32 3:23.15
Matilda Torén 2001 AO1601 32.53 1:11.24 4:34.39
14 Tibble mix 18 Tibble Gymnasium 4:36.25 +21.63
Emilia Forsberg 2003 BN9203 32.06 1:12.13 1:12.13
Victor Karell 2003 AF7103 31.81 1:08.46 2:20.59
Jennifer Nyblom 2003 AC1603 32.68 1:09.80 3:30.39
Wilhelm Muzikants 2001 AJ2901 29.29 1:05.86 4:36.25
2019-09-10 16:01:26 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Västsvenska Simförbundet
Document
Resultat
NIU Mästerskapen 2019
Arrangör:
Plats: Walkesborgsbadet
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 sep 2019 till den 5 sep 2019
Gren 2, 400m Medley Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Emil Hassling 2000 Filbornaskolan 689 4:26.58
50m: 31.80
100m: 1:07.95
(36.15)
150m: 1:41.24
(33.29)
200m: 2:15.63
(34.39)
250m: 2:47.19
(31.56)
300m: 3:18.97
(31.78)
350m: 3:53.01
(34.04)
400m: 4:26.58
(33.57)
2 David Falk 2003 Polhemskolan 583 4:41.88 +15.30
50m: 32.17
100m: 1:07.19
(35.02)
150m: 1:46.54
(39.35)
200m: 2:27.72
(41.18)
250m: 3:01.32
(33.60)
300m: 3:36.19
(34.87)
350m: 4:10.71
(34.52)
400m: 4:41.88
(31.17)
3 Christopher Lindholm 2002 Väsby Nya Gymnasium 579 4:42.44 +15.86
50m: 28.74
100m: 59.85
(31.11)
150m: 1:41.10
(41.25)
200m: 2:22.30
(41.20)
250m: 3:00.66
(38.36)
300m: 3:37.66
(37.00)
350m: 4:09.74
(32.08)
400m: 4:42.44
(32.70)
4 Martin Melinder 2001 Väsby Nya Gymnasium 575 4:43.05 +16.47
50m: 28.11
100m: 58.78
(30.67)
150m: 1:33.79
(35.01)
200m: 2:08.92
(35.13)
250m: 2:47.49
(38.57)
300m: 3:24.82
(37.33)
350m: 4:03.95
(39.13)
400m: 4:43.05
(39.10)
5 Filip Salbrink 2002 Polhemskolan 559 4:45.77 +19.19
50m: 30.04
100m: 1:04.48
(34.44)
150m: 1:37.89
(33.41)
200m: 2:10.77
(32.88)
250m: 2:47.82
(37.05)
300m: 3:24.39
(36.57)
350m: 4:05.26
(40.87)
400m: 4:45.77
(40.51)
6 Karl Liljegren 2001 ProCivitas 519 4:52.93 +26.35
50m: 32.59
100m: 1:07.93
(35.34)
150m: 1:50.50
(42.57)
200m: 2:33.20
(42.70)
250m: 3:08.90
(35.70)
300m: 3:45.90
(37.00)
350m: 4:20.44
(34.54)
400m: 4:52.93
(32.49)
7 Ian Hangård 2002 Polhemskolan 512 4:54.36 +27.78
50m: 29.77
100m: 1:03.22
(33.45)
150m: 1:47.92
(44.70)
200m: 2:32.67
(44.75)
250m: 3:11.32
(38.65)
300m: 3:48.64
(37.32)
350m: 4:21.12
(32.48)
400m: 4:54.36
(33.24)
8 Gustav Englund 2001 Malmö Idrottsgym. 508 4:54.98 +28.40
50m: 31.81
100m: 1:09.39
(37.58)
150m: 1:49.72
(40.33)
200m: 2:28.43
(38.71)
250m: 3:08.21
(39.78)
300m: 3:48.20
(39.99)
350m: 4:22.52
(34.32)
400m: 4:54.98
(32.46)
9 Gabriel Eriksson 2004 Sandagymnasiet 491 4:58.34 +31.76
50m: 30.25
100m: 1:05.33
(35.08)
150m: 1:40.03
(34.70)
200m: 2:14.66
(34.63)
250m: 2:53.46
(38.80)
300m: 3:31.33
(37.87)
350m: 4:15.28
(43.95)
400m: 4:58.34
(43.06)
10 Douglas Reuterskiöld 2002 Solna Gymnasium 488 4:59.06 +32.48
50m: 30.49
100m: 1:04.27
(33.78)
150m: 1:43.57
(39.30)
200m: 2:24.20
(40.63)
250m: 3:05.86
(41.66)
300m: 3:47.02
(41.16)
350m: 4:22.79
(35.77)
400m: 4:59.06
(36.27)
11 Bo Beckman 2002 ProCivitas 468 5:03.17 +36.59
50m: 33.56
100m: 1:10.08
(36.52)
150m: 1:52.80
(42.72)
200m: 2:35.79
(42.99)
250m: 3:13.99
(38.20)
300m: 3:52.52
(38.53)
350m: 4:28.78
(36.26)
400m: 5:03.17
(34.39)
12 Patrik Petkoczi 2002 Sandagymnasiet 444 5:08.48 +41.90
50m: 28.81
100m: 1:01.25
(32.44)
150m: 1:44.99
(43.74)
200m: 2:29.59
(44.60)
250m: 3:10.09
(40.50)
300m: 3:49.59
(39.50)
350m: 4:28.43
(38.84)
400m: 5:08.48
(40.05)
13 Linus Thörn 2002 Stockholm Idrottsgym. 426 5:12.92 +46.34
50m: 31.33
100m: 1:08.37
(37.04)
150m: 1:50.97
(42.60)
200m: 2:33.06
(42.09)
250m: 3:16.66
(43.60)
300m: 4:01.32
(44.66)
350m: 4:37.80
(36.48)
400m: 5:12.92
(35.12)
14 Marcus Larsson 2003 Solna Gymnasium 404 5:18.35 +51.77
50m: 35.82
100m: 1:15.02
(39.20)
150m: 1:58.56
(43.54)
200m: 2:42.76
(44.20)
250m: 3:22.70
(39.94)
300m: 4:05.04
(42.34)
350m: 4:42.37
(37.33)
400m: 5:18.35
(35.98)
15 Jonathan Nilsson 2003 Sundsvalls gymnasium 387 5:23.04 +56.46
50m: 35.98
100m: 1:15.67
(39.69)
150m: 1:57.02
(41.35)
200m: 2:39.75
(42.73)
250m: 3:24.40
(44.65)
300m: 4:09.36
(44.96)
350m: 4:47.41
(38.05)
400m: 5:23.04
(35.63)
16 Simon Andersson 2003 Uddevalla gymnasium 356 5:32.14 +1:05.56
50m: 35.04
100m: 1:12.33
(37.29)
150m: 1:57.91
(45.58)
200m: 2:45.24
(47.33)
250m: 3:27.61
(42.37)
300m: 4:14.21
(46.60)
350m: 4:54.08
(39.87)
400m: 5:32.14
(38.06)
Grenen officiell:  2019-09-05 20:18:41
2019-09-05 20:19:16 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Uddevalla Sim
Document
Resultat
NIU Mästerskapen 2019
Arrangör:
Plats: Walkesborgsbadet
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 sep 2019 till den 5 sep 2019
Gren 3, 400m Medley Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Annie Hegmegi 2003 Sandagymnasiet 650 4:58.78
50m: 32.26
100m: 1:07.88
(35.62)
150m: 1:43.05
(35.17)
200m: 2:17.91
(34.86)
250m: 2:55.47
(37.56)
300m: 3:32.64
(37.17)
350m: 4:15.54
(42.90)
400m: 4:58.78
(43.24)
2 Alexandra Vartiainen 2001 Stockholm Idrottsgym. 606 5:05.85 +7.07
50m: 35.42
100m: 1:16.38
(40.96)
150m: 1:56.48
(40.10)
200m: 2:37.87
(41.39)
250m: 3:14.15
(36.28)
300m: 3:49.79
(35.64)
350m: 4:28.46
(38.67)
400m: 5:05.85
(37.39)
3 Tova Andersson 2001 Väsby Nya Gymnasium 603 5:06.47 +7.69
50m: 29.81
100m: 1:03.52
(33.71)
150m: 1:46.86
(43.34)
200m: 2:31.24
(44.38)
250m: 3:10.81
(39.57)
300m: 3:50.02
(39.21)
350m: 4:27.67
(37.65)
400m: 5:06.47
(38.80)
4 Mellie Wijk 2002 Sannarpsgymnasiet 584 5:09.77 +10.99
50m: 34.95
100m: 1:13.72
(38.77)
150m: 1:55.34
(41.62)
200m: 2:38.89
(43.55)
250m: 3:17.21
(38.32)
300m: 3:57.00
(39.79)
350m: 4:34.55
(37.55)
400m: 5:09.77
(35.22)
5 Boel Bergquist 2003 Polhemskolan 578 5:10.84 +12.06
50m: 31.11
100m: 1:05.53
(34.42)
150m: 1:48.47
(42.94)
200m: 2:31.96
(43.49)
250m: 3:12.35
(40.39)
300m: 3:52.13
(39.78)
350m: 4:30.95
(38.82)
400m: 5:10.84
(39.89)
6 Esther Rydbeck Nordén 2001 Tibble Gymnasium 567 5:12.75 +13.97
50m: 34.43
100m: 1:12.34
(37.91)
150m: 1:55.94
(43.60)
200m: 2:41.10
(45.16)
250m: 3:20.63
(39.53)
300m: 4:01.31
(40.68)
350m: 4:38.00
(36.69)
400m: 5:12.75
(34.75)
7 Elsa Bergh 2002 Sundsvalls gymnasium 529 5:20.14 +21.36
50m: 35.38
100m: 1:14.09
(38.71)
150m: 1:57.22
(43.13)
200m: 2:41.38
(44.16)
250m: 3:22.97
(41.59)
300m: 4:06.03
(43.06)
350m: 4:44.43
(38.40)
400m: 5:20.14
(35.71)
8 Sofia Voigt 2003 Solna Gymnasium 526 5:20.60 +21.82
50m: 40.70
100m: 1:25.95
(45.25)
150m: 2:05.35
(39.40)
200m: 2:46.68
(41.33)
250m: 3:25.19
(38.51)
300m: 4:01.97
(36.78)
350m: 4:43.36
(41.39)
400m: 5:20.60
(37.24)
9 Moa Karlsson 2002 Polhemskolan 520 5:21.90 +23.12
50m: 30.71
100m: 1:04.29
(33.58)
150m: 1:45.44
(41.15)
200m: 2:27.22
(41.78)
250m: 3:09.09
(41.87)
300m: 3:49.06
(39.97)
350m: 4:35.49
(46.43)
400m: 5:21.90
(46.41)
10 Telma Maltesjö 2002 Filbornaskolan 518 5:22.28 +23.50
50m: 34.13
100m: 1:12.75
(38.62)
150m: 1:57.46
(44.71)
200m: 2:40.99
(43.53)
250m: 3:25.02
(44.03)
300m: 4:08.89
(43.87)
350m: 4:46.76
(37.87)
400m: 5:22.28
(35.52)
11 Louise Peacock 2001 Väsby Nya Gymnasium 491 5:28.06 +29.28
50m: 35.67
100m: 1:14.25
(38.58)
150m: 1:59.96
(45.71)
200m: 2:46.44
(46.48)
250m: 3:28.76
(42.32)
300m: 4:14.07
(45.31)
350m: 4:51.55
(37.48)
400m: 5:28.06
(36.51)
12 Emilia Ström 2002 Uddevalla gymnasium 449 5:37.99 +39.21
50m: 32.16
100m: 1:08.89
(36.73)
150m: 1:55.94
(47.05)
200m: 2:44.55
(48.61)
250m: 3:28.28
(43.73)
300m: 4:11.45
(43.17)
350m: 4:54.73
(43.28)
400m: 5:37.99
(43.26)
13 Emma Haglund 2003 Umeå Elitidrottsgym. 447 5:38.64 +39.86
50m: 32.81
100m: 1:09.72
(36.91)
150m: 1:53.70
(43.98)
200m: 2:39.56
(45.86)
250m: 3:24.80
(45.24)
300m: 4:09.00
(44.20)
350m: 4:53.00
(44.00)
400m: 5:38.64
(45.64)
14 Agnes Gustafsson 2003 Umeå Elitidrottsgym. 392 5:53.65 +54.87
50m: 34.85
100m: 1:16.84
(41.99)
150m: 1:59.66
(42.82)
200m: 2:41.22
(41.56)
250m: 3:24.86
(43.64)
300m: 4:08.14
(43.28)
350m: 5:02.15
(54.01)
400m: 5:53.65
(51.50)
Grenen officiell:  2019-09-05 20:18:46
2019-09-05 20:19:20 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Uddevalla Sim
Document
Resultat
NIU Mästerskapen 2019
Arrangör:
Plats: Walkesborgsbadet
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 sep 2019 till den 5 sep 2019
Gren 4, 50m Fjärilsim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jens Christiansen 2001 Polhemskolan 605 25.77
2 Elias Persson 2002 Malmö Idrottsgym. 599 25.85 +0.08
2 Klaudius  Schreck 2001 Fredrika Bremergymnasiet 599 25.85 +0.08
4 Christopher Andrén 2000 Sundsvalls gymnasium 553 26.55 +0.78
5 Anton Mylläri 2001 Fredrika Bremergymnasiet 548 26.63 +0.86
6 David Reinholdsson 2002 Sven-Erikssongymnasiet 545 26.68 +0.91
7 William Kerman 2001 Filbornaskolan 532 26.89 +1.12
8 Andreas Wallén 2002 Solna Gymnasium 524 27.04 +1.27
9 Dennie Halilovic 2002 Polhemskolan 510 27.27 +1.50
10 Robin Falk 2001 ProCivitas 504 27.39 +1.62
11 Melker Rosengren 2003 Sundsvalls gymnasium 494 27.56 +1.79
12 Joar Modigh 2001 Malmö Idrottsgym. 474 27.94 +2.17
13 Dennis Partanen 2003 Sandagymnasiet 472 27.98 +2.21
14 Marcus Barkrot 2002 Ehrensvärdska gymnasiet 467 28.09 +2.32
15 Leo Jakobsson 2002 Solna Gymnasium 466 28.11 +2.34
16 Jonathan Sandqvist 2003 Fredrika Bremergymnasiet 464 28.14 +2.37
17 David Engström 2001 Sven-Erikssongymnasiet 447 28.50 +2.73
18 Dennis Micin 2002 Ehrensvärdska gymnasiet 435 28.76 +2.99
19 Linus Holmdahl 2001 Sven-Erikssongymnasiet 430 28.88 +3.11
20 Wilhelm Muzikants 2001 Tibble Gymnasium 429 28.89 +3.12
21 Oskar Axandersson 2002 Växjös Gymnasieskolor 422 29.06 +3.29
22 Jakub Majta 2003 Stockholm Idrottsgym. 408 29.39 +3.62
22 Charlie Tranberg 2002 Uddevalla gymnasium 408 29.39 +3.62
24 Iyas Kalash 2004 Umeå Elitidrottsgym. 396 29.68 +3.91
Grenen officiell:  2019-09-05 20:18:50
2019-09-05 20:19:24 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Uddevalla Sim
Document
Resultat
NIU Mästerskapen 2019
Arrangör:
Plats: Walkesborgsbadet
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 sep 2019 till den 5 sep 2019
Gren 5, 50m Fjärilsim Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Isabelle Sering 2002 ProCivitas 595 28.98
2 Wilma Johansson 2001 Sandagymnasiet 586 29.12 +0.14
3 Linn Rosenius 2002 Ehrensvärdska gymnasiet 567 29.45 +0.47
4 Tova Magnusson 2002 Sandagymnasiet 553 29.69 +0.71
5 Clara Steen 2003 Polhemskolan 548 29.78 +0.80
6 Gloria Muzito 2002 Sundsvalls gymnasium 544 29.85 +0.87
7 Maja Byström 2003 Umeå Elitidrottsgym. 531 30.10 +1.12
8 Johanna Persson 2003 Umeå Elitidrottsgym. 524 30.24 +1.26
9 Matilda Hoff 2003 ProCivitas 522 30.26 +1.28
10 Alexandra Jensen 2001 Stockholm Idrottsgym. 520 30.31 +1.33
11 Mary Lagoguez 2001 Polhemskolan 517 30.36 +1.38
12 Karin Widerberg 2003 Sannarpsgymnasiet 512 30.47 +1.49
13 Thilda Ström 2003 Tibble Gymnasium 503 30.64 +1.66
14 Johanna Ingner 2002 Malmö Idrottsgym. 500 30.71 +1.73
15 Kajsa Gustavsson 2001 Filbornaskolan 494 30.84 +1.86
16 Tindra Aminoff 2003 Sven-Erikssongymnasiet 489 30.94 +1.96
17 Matilda Torén 2001 Uddevalla gymnasium 473 31.28 +2.30
18 Linn Thid 2003 Sven-Erikssongymnasiet 471 31.32 +2.34
19 Sofia Voigt 2003 Solna Gymnasium 471 31.33 +2.35
20 Emmy Johnsson 2001 Polhemskolan 458 31.61 +2.63
21 Viktoria Dellhede 2003 Polhemskolan 453 31.73 +2.75
22 Klara Possman 2003 Fredrika Bremergymnasiet 448 31.86 +2.88
23 Josephine Ålenius 2002 Sannarpsgymnasiet 433 32.21 +3.23
24 Saga Bodsjö 2002 Växjös Gymnasieskolor 428 32.33 +3.35
Grenen officiell:  2019-09-05 20:18:55
2019-09-05 20:19:27 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Uddevalla Sim
Document
Resultat
NIU Mästerskapen 2019
Arrangör:
Plats: Walkesborgsbadet
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 sep 2019 till den 5 sep 2019
Gren 6, 200m Ryggsim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Stefan Varga 2000 Filbornaskolan 591 2:05.82
50m: 29.61
100m: 1:01.87
(32.26)
150m: 1:34.07
(32.20)
200m: 2:05.82
(31.75)
2 Rasmus Skyving 2003 Väsby Nya Gymnasium 525 2:10.87 +5.05
50m: 31.14
100m: 1:03.91
(32.77)
150m: 1:37.42
(33.51)
200m: 2:10.87
(33.45)
3 Nils Wergeland 2002 Polhemskolan 505 2:12.62 +6.80
50m: 31.49
100m: 1:05.45
(33.96)
150m: 1:39.94
(34.49)
200m: 2:12.62
(32.68)
4 Karl Liljegren 2001 ProCivitas 497 2:13.28 +7.46
50m: 32.50
100m: 1:07.08
(34.58)
150m: 1:40.66
(33.58)
200m: 2:13.28
(32.62)
5 Robin Björklund 2002 Sundsvalls gymnasium 484 2:14.46 +8.64
50m: 31.76
100m: 1:05.60
(33.84)
150m: 1:39.99
(34.39)
200m: 2:14.46
(34.47)
6 Gustav Leifsen 2002 Väsby Nya Gymnasium 482 2:14.64 +8.82
50m: 31.57
100m: 1:05.08
(33.51)
150m: 1:39.49
(34.41)
200m: 2:14.64
(35.15)
7 Viktor Henrysson 2003 Sandagymnasiet 482 2:14.71 +8.89
50m: 31.55
100m: 1:05.68
(34.13)
150m: 1:40.39
(34.71)
200m: 2:14.71
(34.32)
8 Arvid Nilsson 2003 Polhemskolan 478 2:15.02 +9.20
50m: 32.35
100m: 1:06.41
(34.06)
150m: 1:40.79
(34.38)
200m: 2:15.02
(34.23)
9 Bo Beckman 2002 ProCivitas 476 2:15.26 +9.44
50m: 32.52
100m: 1:06.64
(34.12)
150m: 1:41.24
(34.60)
200m: 2:15.26
(34.02)
10 Philip Bentzer 2001 Solna Gymnasium 474 2:15.41 +9.59
50m: 31.98
100m: 1:06.03
(34.05)
150m: 1:40.58
(34.55)
200m: 2:15.41
(34.83)
11 Oskar Fridsell 2003 Solna Gymnasium 451 2:17.72 +11.90
50m: 32.69
100m: 1:06.86
(34.17)
150m: 1:42.06
(35.20)
200m: 2:17.72
(35.66)
12 Edwin Larsson 2001 Uddevalla gymnasium 441 2:18.72 +12.90
50m: 31.75
100m: 1:06.62
(34.87)
150m: 1:41.89
(35.27)
200m: 2:18.72
(36.83)
13 Emanuel Tidåsen 2002 Växjös Gymnasieskolor 427 2:20.17 +14.35
50m: 33.22
100m: 1:08.73
(35.51)
150m: 1:44.63
(35.90)
200m: 2:20.17
(35.54)
14 William Malmborg 2003 Väsby Nya Gymnasium 405 2:22.72 +16.90
50m: 33.70
100m: 1:10.11
(36.41)
150m: 1:46.93
(36.82)
200m: 2:22.72
(35.79)
15 Gustaf Palmqvist 2001 Malmö Idrottsgym. 392 2:24.27 +18.45
50m: 32.92
100m: 1:09.51
(36.59)
150m: 1:46.82
(37.31)
200m: 2:24.27
(37.45)
16 Simon Seel 2003 Stockholm Idrottsgym. 387 2:24.94 +19.12
50m: 34.88
100m: 1:11.32
(36.44)
150m: 1:48.47
(37.15)
200m: 2:24.94
(36.47)
17 Arvid Styrman 2002 Solna Gymnasium 382 2:25.57 +19.75
50m: 33.16
100m: 1:09.68
(36.52)
150m: 1:47.87
(38.19)
200m: 2:25.57
(37.70)
18 Liam Bech 2003 Malmö Idrottsgym. 364 2:27.81 +21.99
50m: 34.82
100m: 1:12.30
(37.48)
150m: 1:51.19
(38.89)
200m: 2:27.81
(36.62)
19 Jakob Wassberg 2003 Sundsvalls gymnasium 351 2:29.70 +23.88
50m: 34.38
100m: 1:11.31
(36.93)
150m: 1:50.19
(38.88)
200m: 2:29.70
(39.51)
20 Oskar Axandersson 2002 Växjös Gymnasieskolor 345 2:30.52 +24.70
50m: 34.46
100m: 1:12.81
(38.35)
150m: 1:52.45
(39.64)
200m: 2:30.52
(38.07)
Grenen officiell:  2019-09-05 20:18:59
2019-09-05 20:19:30 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Uddevalla Sim
Document
Resultat
NIU Mästerskapen 2019
Arrangör:
Plats: Walkesborgsbadet
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 sep 2019 till den 5 sep 2019
Gren 7, 4x50m Fjärilsim Mixed - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Filborna Skolan 19 Filbornaskolan 1:48.41
Emil Hassling 2000 AC1900 25.34 25.34
William Kerman 2001 AA6501 26.34 51.68
Angelina Agrell 2003 AR6803 28.85 1:20.53
Julia Stenhård 2000 AN1200 27.88 1:48.41
2 Polhemskolan mix 18 Polhemskolan 1:49.50 +1.09
Jens Christiansen 2001 AJ7901 25.70 25.70
Mary Lagoguez 2001 BD9801 29.75 55.45
Clara Steen 2003 BE3603 28.77 1:24.22
David Falk 2003 AD3103 25.28 1:49.50
3 Sandagymnasiet mix 18 Sandagymnasiet 1:52.24 +3.83
Job Sanders 2003 AF2703 27.82 27.82
Dennis Partanen 2003 AI5703 27.42 55.24
Wilma Johansson 2001 AT7401 28.22 1:23.46
Tova Magnusson 2002 AC5802 28.78 1:52.24
4 ProCivitas Mix 18 ProCivitas 1:52.37 +3.96
Robin Falk 2001 AJ9101 27.72 27.72
Isabelle Sering 2002 AI2602 28.61 56.33
Matilda Hoff 2003 AG6803 28.94 1:25.27
Carl Gerstenfeld 2002 AI5902 27.10 1:52.37
5 Sundsvalls Gymnasium 19 Sundsvalls gymnasium 1:54.31 +5.90
Christopher Andrén 2000 AK0100 27.12 27.12
Robin Björklund 2002 AA9502 29.01 56.13
Gloria Muzito 2002 BO6202 29.03 1:25.16
Elise Öberg 2002 AE8402 29.15 1:54.31
6 Umeå Elitidrottsgym. Mix 18 Umeå Elitidrottsgym. 1:54.45 +6.04
Felix Bengs-Stattin 2002 AD4702 26.74 26.74
Arvid Strömbro 2002 AR4502 28.20 54.94
Maja Byström 2003 BS3603 29.33 1:24.27
Linnea Öhlund 2001 BW1201 30.18 1:54.45
7 Väsby Nya Gymnasium mix 18 Väsby Nya Gymnasium 1:55.05 +6.64
William Lernå 2002 AF4102 27.74 27.74
Christopher Lindholm 2002 AQ1702 27.04 54.78
Tova Andersson 2001 AH8201 29.08 1:23.86
Louise Peacock 2001 AL3601 31.19 1:55.05
8 Malmö Idrottsgym. Mix 18 Malmö Idrottsgym. 1:56.55 +8.14
Joar Modigh 2001 AO1101 27.54 27.54
Johanna Andersson 2002 AK8202 31.03 58.57
Johanna Ingner 2002 AI4202 30.54 1:29.11
Vilhelm Andersson 2002 AE1502 27.44 1:56.55
9 Ehrensvärdska gymnasiet mix 17 Ehrensvärdska gymnasiet 1:57.30 +8.89
Linn Rosenius 2002 AA4602 29.52 29.52
Disa Gladher 2002 AA2202 32.66 1:02.18
Marcus Barkrot 2002 AD7502 27.12 1:29.30
Dennis Micin 2002 AX3902 28.00 1:57.30
10 Fredrika Bremergymnasiet Mix 18 Fredrika Bremergymnasiet 1:57.32 +8.91
Mattias Kvist 2003 AB5503 25.67 25.67
Klara Possman 2003 BA6803 31.75 57.42
Elin Lundgren 2003 AW2603 31.62 1:29.04
Klaudius  Schreck 2001 AN2701 28.28 1:57.32
11 Solna Gymnasium Mix 17 Solna Gymnasium 1:57.90 +9.49
Andreas Wallén 2002 AP9302 27.03 27.03
Leo Jakobsson 2002 AG4302 27.75 54.78
Jenny Virtanen 2002 BS0202 31.93 1:26.71
Sofia Voigt 2003 BF0803 31.19 1:57.90
12 Sven-Erikssongymnasiet 18 Sven-Erikssongymnasiet 1:58.07 +9.66
Linus Holmdahl 2001 AE4101 27.73 27.73
Noah Emanuelsson 2003 AI8703 28.86 56.59
Tindra Aminoff 2003 AU5403 30.48 1:27.07
Cornelia Sundqvist 2003 BP3403 31.00 1:58.07
13 Sthlm Idrottsgym. Mix 18 Stockholm Idrottsgym. 1:58.17 +9.76
Gabriel Henkel 2001 AS3301 28.32 28.32
Linus Thörn 2002 AN6102 28.82 57.14
Alexandra Jensen 2001 BG6801 31.05 1:28.19
Saliha Colic 2003 AX8803 29.98 1:58.17
14 Tibble mix 18 Tibble Gymnasium 2:00.77 +12.36
Wilhelm Muzikants 2001 AJ2901 28.99 28.99
Embla Börjesson 2002 AZ1802 30.54 59.53
Victor Karell 2003 AF7103 30.60 1:30.13
Jennifer Nyblom 2003 AC1603 30.64 2:00.77
15 Uddevalla gymnasium mix 18 Uddevalla gymnasium 2:01.46 +13.05
Matilda Torén 2001 AO1601 31.57 31.57
Jakob Josephson 2002 AN8102 28.64 1:00.21
Charlie Tranberg 2002 AK5102 28.73 1:28.94
Pauline Grubb 2003 AA4403 32.52 2:01.46
2019-09-10 16:01:30 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Västsvenska Simförbundet
Document
Resultat
NIU Mästerskapen 2019
Arrangör:
Plats: Walkesborgsbadet
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 sep 2019 till den 5 sep 2019
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustav Persson 2000 Filbornaskolan 579 30.29
2 Johan Hennert 2001 Solna Gymnasium 567 30.50 +0.21
3 Markus Charlton 2001 Fredrika Bremergymnasiet 562 30.58 +0.29
4 Leonardo Montes 2002 Solna Gymnasium 555 30.72 +0.43
5 Gunnar Widerberg 2000 Sannarpsgymnasiet 528 31.23 +0.94
6 Oskar Gustafson 2002 Uddevalla gymnasium 518 31.42 +1.13
7 Theodor Fridh 2002 Fredrika Bremergymnasiet 500 31.80 +1.51
8 Melker Rosengren 2003 Sundsvalls gymnasium 499 31.83 +1.54
9 Jakub Majta 2003 Stockholm Idrottsgym. 494 31.93 +1.64
10 Algot Lindwall 2002 Väsby Nya Gymnasium 490 32.01 +1.72
11 Gustav Englund 2001 Malmö Idrottsgym. 489 32.04 +1.75
12 Andreas Wallén 2002 Solna Gymnasium 472 32.41 +2.12
13 Carl Gerstenfeld 2002 ProCivitas 467 32.54 +2.25
14 Jonathan Nilsson 2003 Sundsvalls gymnasium 457 32.76 +2.47
15 Job Sanders 2003 Sandagymnasiet 457 32.78 +2.49
16 Felix Wrakén 2003 Sandagymnasiet 448 32.98 +2.69
17 Alvin Eriksson 2003 Växjös Gymnasieskolor 419 33.72 +3.43
18 Jakob Strömland 2003 ProCivitas 397 34.34 +4.05
19 Svante Vilhelmsson 2003 ProCivitas 391 34.51 +4.22
20 Vilhelm Andersson 2002 Malmö Idrottsgym. 375 35.01 +4.72
21 Victor Karell 2003 Tibble Gymnasium 367 35.26 +4.97
22 Elias Nilsson 2002 Ehrensvärdska gymnasiet 324 36.73 +6.44
Grenen officiell:  2019-09-05 20:19:37
2019-09-05 20:19:41 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Uddevalla Sim
Document
Resultat
NIU Mästerskapen 2019
Arrangör:
Plats: Walkesborgsbadet
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 sep 2019 till den 5 sep 2019
Gren 9, 50m Bröstsim Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Moa Bergdahl 2003 Sannarpsgymnasiet 594 34.06
2 Julia Björkén 2001 Väsby Nya Gymnasium 582 34.29 +0.23
3 Elsa Bergh 2002 Sundsvalls gymnasium 581 34.32 +0.26
4 Saliha Colic 2003 Stockholm Idrottsgym. 575 34.43 +0.37
5 Nelly Rasmusson 2001 Filbornaskolan 569 34.55 +0.49
6 Lisa Bengtsson 2002 Filbornaskolan 558 34.78 +0.72
7 Lovisa Alsop 2001 Uddevalla gymnasium 547 35.01 +0.95
8 Wilma Henriksson 2001 Umeå Elitidrottsgym. 529 35.40 +1.34
9 Jazmina Hedqvist 2002 Sandagymnasiet 521 35.57 +1.51
10 Johanna Andersson 2002 Malmö Idrottsgym. 513 35.77 +1.71
11 Disa Gladher 2002 Ehrensvärdska gymnasiet 512 35.79 +1.73
12 Nelly Antlöv 2002 Sannarpsgymnasiet 496 36.17 +2.11
13 Tuva Björkén 2003 Väsby Nya Gymnasium 491 36.29 +2.23
14 Jenny Virtanen 2002 Solna Gymnasium 481 36.53 +2.47
15 Smilla Hedlund 2001 Tibble Gymnasium 476 36.67 +2.61
16 Siri Bokander 2003 ProCivitas 457 37.18 +3.12
17 Emma Haglund 2003 Umeå Elitidrottsgym. 455 37.23 +3.17
18 Olivia Svensson 2003 Tibble Gymnasium 446 37.48 +3.42
19 Tilda Arthursson 2003 Växjös Gymnasieskolor 431 37.89 +3.83
20 Felicia Tubbin 2003 Sandagymnasiet 424 38.10 +4.04
21 Alva Wardrum 2003 Växjös Gymnasieskolor 395 39.03 +4.97
Grenen officiell:  2019-09-05 20:19:46
2019-09-05 20:19:49 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Uddevalla Sim
Document
Resultat
NIU Mästerskapen 2019
Arrangör:
Plats: Walkesborgsbadet
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 sep 2019 till den 5 sep 2019
Gren 10, 25m Undervattenskick Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Stefan Varga 2000 Filbornaskolan 13.47
2 Jens Christiansen 2001 Polhemskolan 13.67 +0.20
3 David Falk 2003 Polhemskolan 13.68 +0.21
4 Christopher Andrén 2000 Sundsvalls gymnasium 13.87 +0.40
5 Andreas Wallén 2002 Solna Gymnasium 14.05 +0.58
6 Johan Hennert 2001 Solna Gymnasium 14.07 +0.60
7 Dennis Partanen 2003 Sandagymnasiet 14.16 +0.69
8 Anton Mylläri 2001 Fredrika Bremergymnasiet 14.19 +0.72
9 William Lernå 2002 Väsby Nya Gymnasium 14.29 +0.82
10 Gunnar Widerberg 2000 Sannarpsgymnasiet 14.37 +0.90
11 Carl Gerstenfeld 2002 ProCivitas 14.53 +1.06
12 Klaudius  Schreck 2001 Fredrika Bremergymnasiet 14.68 +1.21
13 Gabriel Henkel 2001 Stockholm Idrottsgym. 15.04 +1.57
14 Wilhelm Muzikants 2001 Tibble Gymnasium 15.22 +1.75
15 Eric Hansson 2002 Väsby Nya Gymnasium 15.36 +1.89
16 Oskar Gustafson 2002 Uddevalla gymnasium 15.37 +1.90
17 Emanuel Tidåsen 2002 Växjös Gymnasieskolor 15.47 +2.00
18 Arvid Strömbro 2002 Umeå Elitidrottsgym. 15.68 +2.21
19 William Svensson 2003 Ehrensvärdska gymnasiet 16.21 +2.74
20 Gustaf Palmqvist 2001 Malmö Idrottsgym. 16.25 +2.78
21 Charlie Tranberg 2002 Uddevalla gymnasium 16.27 +2.80
22 Douglas Romare 2001 ProCivitas 16.88 +3.41
Grenen officiell:  2019-09-05 20:19:53
2019-09-05 20:19:55 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Uddevalla Sim
Document
Resultat
NIU Mästerskapen 2019
Arrangör:
Plats: Walkesborgsbadet
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 sep 2019 till den 5 sep 2019
Gren 11, 25m Undervattenskick Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Julia Stenhård 2000 Filbornaskolan 14.04
2 Tova Magnusson 2002 Sandagymnasiet 14.97 +0.93
3 Matilda Hoff 2003 ProCivitas 15.03 +0.99
4 Mary Lagoguez 2001 Polhemskolan 15.16 +1.12
5 Mellie Wijk 2002 Sannarpsgymnasiet 15.24 +1.20
6 Emilia Karlberg 2002 Sannarpsgymnasiet 15.39 +1.35
7 Saga Bodsjö 2002 Växjös Gymnasieskolor 15.49 +1.45
8 Tindra Aminoff 2003 Sven-Erikssongymnasiet 15.93 +1.89
9 Wilma Svensson 2002 Sannarpsgymnasiet 16.03 +1.99
10 Julia Björkén 2001 Väsby Nya Gymnasium 16.11 +2.07
11 Elise Öberg 2002 Sundsvalls gymnasium 16.14 +2.10
12 Maja Byström 2003 Umeå Elitidrottsgym. 16.42 +2.38
13 Embla Börjesson 2002 Tibble Gymnasium 16.82 +2.78
14 Linnea Öhlund 2001