2021-03-07   06:07:52
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för SM/JSM (25m) 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Onsdag 13 november 2019 kl. 09:30

Document
Resultat
SM/JSM (25m) 2019
Plats: Munktellbadet Arrangör: Svensk Simidrott & Eskilstuna SK
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 13 nov 2019 till den 17 nov 2019
Gren 1, 400m Frisim Herrar Senior - Försök
Sponsor: Sparbanken Rekarne
WR 3:32.25 Yannick Agnel 1986 Frankrike FRA Angers FRA 2012-11-15
WJ 3:39.17 Elijah Winnington 2000 Australien AUS Melbourne AUS 2018-10-25
ER 3:32.25 Yannick Agnel 1992 Frankrike FRA Angers FRA 2012-11-15
EJ 3:39.89 Kristof Milak 2000 Ungern HUN Szazhalombatta HUN 2018-11-08
NR 3:36.64 Henrik Christiansen 1996 Norge NOR Hangzhou CHN 2018-12-11
NJ 3:42.57 Pál Joensen 1990 Färöarna FAR Rijeka CRO 2008-12-11
SR 3:39.35 Victor Johansson 1998 Jönköpings SS SWE Köpenhamn DEN 2017-12-13
SJ 3:39.35 Victor Johansson 1998 Jönköpings SS SWE Köpenhamn DEN 2017-12-13
MR 3:41.38 Adam Paulsson 1995 SK Elfsborg SWE Stockholm SWE 2016-11-04
EM 3:43.21
FM: Adam Paulsson (1995) 3:43.98 FJ: Robin Hanson (2001) 3:49.09
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg +0.73 783 3:50.22 QA
50m: 26.27
100m: 54.79
(28.52)
150m: 1:23.74
(28.95)
200m: 1:53.15
(29.41)
250m: 2:22.63
(29.48)
300m: 2:52.17
(29.54)
350m: 3:21.39
(29.22)
400m: 3:50.22
(28.83)
2 Robin Hanson 2001 Spårvägen Simförening +0.64 763 3:52.22 +2.00 QA
50m: 26.29
100m: 55.70
(29.41)
150m: 1:25.47
(29.77)
200m: 1:55.38
(29.91)
250m: 2:24.86
(29.48)
300m: 2:54.41
(29.55)
350m: 3:23.60
(29.19)
400m: 3:52.22
(28.62)
3 Isak Eliasson 1996 Spårvägen Simförening +0.74 757 3:52.84 +2.62 QA
50m: 26.34
100m: 54.91
(28.57)
150m: 1:23.96
(29.05)
200m: 1:53.37
(29.41)
250m: 2:23.18
(29.81)
300m: 2:53.00
(29.82)
350m: 3:23.24
(30.24)
400m: 3:52.84
(29.60)
4 Wiggo Frohde 2000 Simklubben Neptun +0.66 755 3:53.08 +2.86 QA
50m: 26.90
100m: 56.03
(29.13)
150m: 1:25.57
(29.54)
200m: 1:55.65
(30.08)
250m: 2:25.43
(29.78)
300m: 2:55.08
(29.65)
350m: 3:24.51
(29.43)
400m: 3:53.08
(28.57)
5 Dennis Dukic 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.70 739 3:54.74 +4.52 QA
50m: 26.88
100m: 55.92
(29.04)
150m: 1:25.74
(29.82)
200m: 1:55.83
(30.09)
250m: 2:25.72
(29.89)
300m: 2:55.69
(29.97)
350m: 3:25.56
(29.87)
400m: 3:54.74
(29.18)
6 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap +0.72 730 3:55.71 +5.49 QA
50m: 26.76
100m: 55.99
(29.23)
150m: 1:25.60
(29.61)
200m: 1:55.80
(30.20)
250m: 2:25.59
(29.79)
300m: 2:55.63
(30.04)
350m: 3:25.85
(30.22)
400m: 3:55.71
(29.86)
7 Adam Karlsson 2000 Spårvägen Simförening +0.63 724 3:56.30 +6.08 QA
50m: 26.96
100m: 56.65
(29.69)
150m: 1:26.50
(29.85)
200m: 1:56.70
(30.20)
250m: 2:26.86
(30.16)
300m: 2:57.30
(30.44)
350m: 3:27.50
(30.20)
400m: 3:56.30
(28.80)
8 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.66 701 3:58.83 +8.61 QA
50m: 27.66
100m: 57.45
(29.79)
150m: 1:28.12
(30.67)
200m: 1:58.33
(30.21)
250m: 2:28.59
(30.26)
300m: 2:59.03
(30.44)
350m: 3:29.20
(30.17)
400m: 3:58.83
(29.63)
9 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap +0.74 700 3:58.96 +8.74
50m: 26.95
100m: 56.01
(29.06)
150m: 1:25.78
(29.77)
200m: 1:55.90
(30.12)
250m: 2:26.42
(30.52)
300m: 2:57.23
(30.81)
350m: 3:28.30
(31.07)
400m: 3:58.96
(30.66)
10 Mattias Glenesk 1994 Simklubben Neptun +0.68 700 3:58.97 +8.75
50m: 27.35
100m: 56.96
(29.61)
150m: 1:27.38
(30.42)
200m: 1:57.95
(30.57)
250m: 2:28.05
(30.10)
300m: 2:58.83
(30.78)
350m: 3:29.56
(30.73)
400m: 3:58.97
(29.41)
11 Martin Falk 1999 Linköpings Allmänna SS +0.64 687 4:00.50 +10.28
50m: 26.90
100m: 56.93
(30.03)
150m: 1:26.80
(29.87)
200m: 1:57.08
(30.28)
250m: 2:27.29
(30.21)
300m: 2:58.13
(30.84)
350m: 3:29.22
(31.09)
400m: 4:00.50
(31.28)
12 Joel Hambraeus 1998 Danderyds Simförening +0.83 675 4:01.93 +11.71
50m: 27.83
100m: 57.64
(29.81)
150m: 1:28.21
(30.57)
200m: 1:58.87
(30.66)
250m: 2:29.46
(30.59)
300m: 3:00.50
(31.04)
350m: 3:31.34
(30.84)
400m: 4:01.93
(30.59)
13 Joel Berglund 2002 Sundsvalls Simsällskap +0.72 673 4:02.11 +11.89
50m: 27.51
100m: 56.91
(29.40)
150m: 1:26.98
(30.07)
200m: 1:57.58
(30.60)
250m: 2:28.11
(30.53)
300m: 2:58.97
(30.86)
350m: 3:30.66
(31.69)
400m: 4:02.11
(31.45)
14 Mikael Söderberg 2003 Upsala Simsällskap +0.61 673 4:02.13 +11.91
50m: 27.15
100m: 57.05
(29.90)
150m: 1:27.85
(30.80)
200m: 1:58.78
(30.93)
250m: 2:29.55
(30.77)
300m: 3:00.76
(31.21)
350m: 3:31.77
(31.01)
400m: 4:02.13
(30.36)
15 Gustav Henriksen 2002 Spårvägen Simförening +0.71 665 4:03.14 +12.92
50m: 26.66
100m: 56.54
(29.88)
150m: 1:27.29
(30.75)
200m: 1:58.34
(31.05)
250m: 2:29.50
(31.16)
300m: 3:01.20
(31.70)
350m: 3:32.77
(31.57)
400m: 4:03.14
(30.37)
16 Anton Jansson 2002 Simklubben Poseidon +0.66 664 4:03.25 +13.03
50m: 27.07
100m: 57.12
(30.05)
150m: 1:27.82
(30.70)
200m: 1:58.72
(30.90)
250m: 2:29.24
(30.52)
300m: 3:00.90
(31.66)
350m: 3:32.85
(31.95)
400m: 4:03.25
(30.40)
17 Elias Hysing 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.75 662 4:03.46 +13.24
50m: 28.55
100m: 58.86
(30.31)
150m: 1:29.61
(30.75)
200m: 2:00.58
(30.97)
250m: 2:31.42
(30.84)
300m: 3:02.35
(30.93)
350m: 3:33.17
(30.82)
400m: 4:03.46
(30.29)
18 Marcus Kindberg 1993 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 658 4:03.94 +13.72
50m: 27.81
100m: 58.02
(30.21)
150m: 1:28.76
(30.74)
200m: 1:59.91
(31.15)
250m: 2:31.33
(31.42)
300m: 3:02.75
(31.42)
350m: 3:33.49
(30.74)
400m: 4:03.94
(30.45)
19 Eric Hansson 2002 Väsby Simsällskap +0.70 656 4:04.19 +13.97
50m: 27.21
100m: 57.11
(29.90)
150m: 1:27.62
(30.51)
200m: 1:58.38
(30.76)
250m: 2:29.21
(30.83)
300m: 3:00.79
(31.58)
350m: 3:33.03
(32.24)
400m: 4:04.19
(31.16)
20 Linus Nykvist 2001 Järfälla Simsällskap +0.71 640 4:06.19 +15.97
50m: 27.83
100m: 58.80
(30.97)
150m: 1:30.34
(31.54)
200m: 2:02.15
(31.81)
250m: 2:33.55
(31.40)
300m: 3:05.04
(31.49)
350m: 3:35.99
(30.95)
400m: 4:06.19
(30.20)
21 Gabriel Henkel 2001 Stockholms Kappsimningsklubb +0.71 639 4:06.34 +16.12
50m: 28.33
100m: 58.63
(30.30)
150m: 1:29.35
(30.72)
200m: 2:00.59
(31.24)
250m: 2:31.82
(31.23)
300m: 3:03.14
(31.32)
350m: 3:35.05
(31.91)
400m: 4:06.34
(31.29)
22 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap +0.65 635 4:06.85 +16.63
50m: 27.75
100m: 58.48
(30.73)
150m: 1:29.17
(30.69)
200m: 2:00.65
(31.48)
250m: 2:32.19
(31.54)
300m: 3:04.02
(31.83)
350m: 3:35.63
(31.61)
400m: 4:06.85
(31.22)
23 Gustav Lind 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.70 629 4:07.68 +17.46
50m: 27.62
100m: 58.62
(31.00)
150m: 1:30.06
(31.44)
200m: 2:01.41
(31.35)
250m: 2:33.11
(31.70)
300m: 3:05.13
(32.02)
350m: 3:36.90
(31.77)
400m: 4:07.68
(30.78)
24 Johan Ekengren 2001 Sundsvalls Simsällskap +0.69 627 4:07.98 +17.76
50m: 27.25
100m: 57.13
(29.88)
150m: 1:27.89
(30.76)
200m: 1:59.25
(31.36)
250m: 2:31.15
(31.90)
300m: 3:03.85
(32.70)
350m: 3:36.16
(32.31)
400m: 4:07.98
(31.82)
25 Christopher Lindholm 2002 Väsby Simsällskap +0.63 623 4:08.49 +18.27
50m: 27.32
100m: 58.02
(30.70)
150m: 1:29.80
(31.78)
200m: 2:01.32
(31.52)
250m: 2:33.25
(31.93)
300m: 3:05.56
(32.31)
350m: 3:37.69
(32.13)
400m: 4:08.49
(30.80)
26 Carl Göransson 2000 Väsby Simsällskap +0.72 620 4:08.84 +18.62
50m: 27.69
100m: 57.92
(30.23)
150m: 1:28.85
(30.93)
200m: 2:00.32
(31.47)
250m: 2:32.16
(31.84)
300m: 3:04.49
(32.33)
350m: 3:37.09
(32.60)
400m: 4:08.84
(31.75)
27 Karl Hydén Liljegren 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.72 620 4:08.85 +18.63
50m: 28.11
100m: 58.52
(30.41)
150m: 1:29.59
(31.07)
200m: 2:01.31
(31.72)
250m: 2:33.38
(32.07)
300m: 3:05.56
(32.18)
350m: 3:36.99
(31.43)
400m: 4:08.85
(31.86)
28 Gustav Edlund 2004 Linköpings Allmänna SS +0.71 606 4:10.71 +20.49
50m: 28.55
100m: 59.67
(31.12)
150m: 1:31.35
(31.68)
200m: 2:03.32
(31.97)
250m: 2:35.37
(32.05)
300m: 3:07.34
(31.97)
350m: 3:39.39
(32.05)
400m: 4:10.71
(31.32)
29 Petter Hellzén 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.68 600 4:11.61 +21.39
50m: 27.68
100m: 57.88
(30.20)
150m: 1:28.75
(30.87)
200m: 2:00.61
(31.86)
250m: 2:32.90
(32.29)
300m: 3:05.72
(32.82)
350m: 3:38.80
(33.08)
400m: 4:11.61
(32.81)
Grenen officiell:  2019-11-13 09:52:14
2019-11-13 09:52:21 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner