2018-12-19   12:31:02
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Vattenfall Swim Cup 2010 Morning CVU

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Results Event 1 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 1 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Vattenfall Swim Cup 2010 (CVU)    Print Date  16 May 2010   
  Competition place  Esbjerg    Print Time  23:07   
  Organizer  West Swim Esbjerg         
  Pool  25m         
  Competition date  2010-05-14         
 
 
Event 1, 50m Breaststroke Women, Heats 11 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Franziska Fischer  1999    421          40.00   
  Team Westsachsen                   
Sophie Fischer  1999    393          40.93   
  Team Westsachsen                   
Simone Lauridsen  1999    391          41.00   
  West Swim Esbjerg                   
Nicola Dähn  1999    387          41.13   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
Frauke Seidel  1999    370          41.76   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
Ellen Sandberg  1999    358          42.22   
  S71                   
Lara Paul  1999    346          42.69   
  Mtv Itzehoe                   
Madlen Tobaben  1999    338          43.03   
  Sc Seevetal                   
Victoria Fischer  1999    323          43.69   
  Team Westsachsen                   
10  Victoria Jönsson  1999    320          43.83   
  S71                   
11  Ida Persson  1999    308          44.37   
  Sösdala Simsällskap                   
12  Tosca Schmidt  1999    287          45.45   
  Team Westsachsen                   
13  Darcie Wichmann  1999    276          46.03   
  Sc Seevetal                   
14  Susann Epperlein  1999    272          46.28   
  Team Westsachsen                   
15  Alexandra Penzold  1999    268          46.48   
  Team Westsachsen                   
16  Stine Ahlert  1999    268          46.49   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
17  Mareike Jürs  1999    266          46.60   
  Ahrensburger Tsv                   
18  Lisa Bendig  1999    264          46.72   
  Tvv Neu Wulmstorf                   
19  Sophie Ritter  1999    256          47.18   
  Hamburger Sc                   
20  Cynthia-Marie Schubert  1999    255          47.29   
  Team Westsachsen                   
21  Caroline Schauer  1999    247          47.77   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
22  Sofie Back  1999    240          48.20   
  Tyresö Simsällskap                   
23  Emily Anding  1999    239          48.31   
  Berliner Tsc                   
24  Amanda Lewson  1999    238          48.37   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
25  Josefin Ossmyr  1999    222          49.46   
  Tyresö Simsällskap                   
26  Petrine Brandt Hansen  1999    215          50.00   
  Nakskov Svømme Klub                   
27  Knar Mikael  1999    211          50.31   
  S71                   
28  Dimi Poutos  1999    208          50.61   
  Tyresö Simsällskap                   
29  Selina Urban  1999    203          51.03   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
30  Martha Andersen  1999    197          51.48   
  Delta Svøm                   
31  Amalie Gotthard  1999    196          51.57   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
32  Thereza Maria Neesgaard  1999    191          52.04   
  Birkerød Svømmeklub                   
33  Philine Kupske  1999    190          52.14   
  Tsv Over/bullenhausen                   
34  Luc Cosima Schacherer  1999    183          52.77   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
35  Maja Leth Bang  1999    183          52.83   
  Herlev Svømning                   
36  Charlotte Golz  1999    181          53.00   
  Tsv Over/bullenhausen                   
37  Selin Wendt  1999    177          53.42   
  Ahrensburger Tsv                   
38  Anne Sofie Rasmussen  1999    174          53.69   
  Swim Team Esbjerg                   
39  Annika Hoffmann  1999    171          54.03   
  Preetzer Tsv                   
40  Nanna Lousdal Nielsen  1999    153          55.99   
  Støvring Svømmeklub Pin                   
41  Sarah Brinkmann  1999    141          57.61   
  Tsv Over/bullenhausen                   
42  Mie Johansen  1999    124          1:00.16   
  Ikast Svømmeklub                   
43  Sara Nissen  1999    93          1:06.19   
  Støvring Svømmeklub Pin                   
Franziska Nissen  1999              DNS   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
Karoline Rasksen  1999              DNS   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
Rikke Tolker-Nielsen  1999              DNS   
  Birkerød Svømmeklub                   
Emilia Christiansen  1999              DSQ  False start 
  S71                   
Frida Jørgensen  1999              DSQ  False start 
  Nakskov Svømme Klub                   
Helene G. Nedergaard  1999              DSQ  Cr. in breststroke 
  Odder IGF                   
Lena Janisch  1999              DSQ  False start 
  Ahrensburger Tsv                   
 
Event 1, 50m Breaststroke Women, Heats 10 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Zoé Cara Peucelle  2000    261          46.87   
  Berliner Tsc                   
Celine Förster  2000    257          47.13   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
Melina Hoge  2000    256          47.18   
  Sc Seevetal                   
Michelle-Chantal Büsing  2000    253          47.36   
  Osc Bremerhaven                   
Vanessa Städter  2000    248          47.72   
  Team Westsachsen                   
Annalena Wolter  2000    245          47.92   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
Carolin Klebert  2000    243          48.01   
  Team Westsachsen                   
Judith Jahnke  2000    240          48.24   
  Sösdala Simsällskap                   
Katarina Tkachenko  2000    238          48.37   
  Potsdamer Sv                   
10  Deborah Hentschel  2000    234          48.65   
  Team Westsachsen                   
11  Sarah Seifert  2000    224          49.37   
  Berliner Tsc                   
12  Laura Fernandez  2000    215          50.00   
  Hamburger Sc                   
13  Monique Petzold  2000    213          50.15   
  Team Westsachsen                   
14  Lisa Altenkirch  2000    204          50.88   
  Sv Halle E.v.                   
15  Lilian Zuch  2000    202          51.04   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
16  Viktoria Trommer  2000    200          51.21   
  Team Westsachsen                   
17  Fenja Wineberger  2000    199          51.32   
  Tvv Neu Wulmstorf                   
18  Michelle Förster  2000    184          52.68   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
19  Alisa Fritzsch  2000    182          52.86   
  Team Westsachsen                   
20  Marie-Fee Tobaben  2000    180          53.09   
  Sc Seevetal                   
21  Heather-Marie Borchardt  2000    179          53.13   
  Csv Berlin                   
22  Leena Kühn  2000    174          53.69   
  Osc Bremerhaven                   
23  Laura Bartz  2000    172          53.93   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
24  Eva Olsen  2000    170          54.10   
  Ishøj Svømme Klub                   
25  Anneke Becker  2000    168          54.33   
  Tsv Over/bullenhausen                   
26  Charlot Schoeppe  2000    167          54.47   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
27  Hjördis Karlsson  2000    160          55.19   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
28  Johanna Mohr  2000    158          55.47   
  Preetzer Tsv                   
29  Sidse Juhl Schmidt  2000    156          55.66   
  Rødding Svømmeklub                   
30  Nicole Schmid  2000    152          56.16   
  Team Westsachsen                   
31  Antonia Schierloh  2000    149          56.59   
  Sv Neptun Kiel                   
32  Laura Dargen  2000    140          57.65   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
33  Amalie L. Madsen  2000    139          57.86   
  Nakskov Svømme Klub                   
34  Noa Turin  2000    125          59.89   
  West Swim Esbjerg                   
35  Julie Høegh_jørgensen  2000    114          1:01.86   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
36  Matilde Krogstrup  2000    110          1:02.52   
  Odder IGF                   
37  Camilla Heide Nielsen  2000    110          1:02.57   
  West Swim Esbjerg                   
38  Julie Galsgaard Hansen  2000    108          1:02.84   
  Nakskov Svømme Klub                   
39  Emma Beyer  2000    88          1:07.47   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
40  Line Thulin  2000    74          1:11.42   
  West Swim Esbjerg                   
Anne Lunding  2000              DNS   
  Greve Svømmeklub                   
Janne Brun Christensen  2000              DNS   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
Mathilda Westh  2000              DNS   
  Turebergs Simklubb                   
Cecilie Dalgas  2000              DSQ  1 hand at end. 
  Odder IGF                   
Charlotte Bohner  2000              DSQ  False start 
  Berliner Tsc                   
Emily Frank  2000              DSQ  Assym. legs in br 
  Sc Seevetal                   
Line Larsen  2000              DSQ  Assym. legs in br. 
  West Swim Esbjerg                   
Marie Skowronnek  2000              DSQ  Assym. legs in br 
  Sc Seevetal                   
Michelle Thiele  2000              DSQ  Assym. legs in br 
  Team Westsachsen                   
Tessa Klaus  2000              DSQ  One hand at 25 m 
  Sv Halle E.v.                   
 
Event 1, 50m Breaststroke Women, Heats 9 years and younger 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Micaela Jönsson  2001    251          47.48   
  S71                   
Saskia Ahrens  2001    214          50.12   
  Sv Neptun Kiel                   
Elea Linka  2001    189          52.19   
  Sv Neptun Kiel                   
Charlotte Just  2001    188          52.31   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
Merle Mauer  2002    167          54.40   
  Osc Bremerhaven                   
Rieke Lühr  2001    165          54.65   
  Osc Bremerhaven                   
Svea Bröker  2001    137          58.11   
  Osc Bremerhaven                   
Maria Møller Glargaard  2001    136          58.28   
  Swim Team Esbjerg                   
Theresa Freytag  2001    133          58.74   
  Team Westsachsen                   
10  Merle Kühn  2001    129          59.34   
  Osc Bremerhaven                   
11  Nina Peuker  2001    118          1:01.15   
  Team Westsachsen                   
12  Malou Poulsen  2001    116          1:01.44   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
13  Isabella Guldager Jensen  2001    91          1:06.65   
  Swim Team Esbjerg                   
14  Maya Bellmann  2001    70          1:12.71   
  Team Westsachsen                   
Mia Karlsson  2001              DSQ  Assym. legs in br. 
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
Tjale Schütz  2001              DSQ  Cr. stroke a/start 
  Osc Bremerhaven                   
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.00  Print Date  16 May 2010 
Licensed to: West Swim Esbjerg  Print Time  23:07 
 
Results Event 2 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 2 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Vattenfall Swim Cup 2010 (CVU)    Print Date  16 May 2010   
  Competition place  Esbjerg    Print Time  23:07   
  Organizer  West Swim Esbjerg         
  Pool  25m         
  Competition date  2010-05-14         
 
 
Event 2, 50m Breaststroke Men, Heats 14 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Alexander Morgan  1996    598          31.34   
  Stockholms Kappsimnings                   
Andreas Borre Heltborg  1996    424          35.16   
  Allerød Svømmeklub                   
Teddi Rasmussen  1996    419          35.30   
  Svømmeklubben Grindsted                   
Magnus Yde  1996    416          35.39   
  Svømmeklubben S 68                   
Mikkel Stavngaard  1996    396          35.96   
  Allerød Svømmeklub                   
Benjamin R. Vinterberg  1996    395          36.00   
  Allerød Svømmeklub                   
Maximilian Prügel  1996    383          36.38   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
Nicholas Lloyd Krasuski  1996    371          36.76   
  Herlev Svømning                   
Jesper Skovbo Hansen  1996    369          36.82   
  Odder IGF                   
10  Roope Lehtonen  1996    358          37.18   
  Raision Urheilijat                   
11  Johannes Wagner  1996    349          37.52   
  Team Westsachsen                   
12  Casper Forsblad  1996    343          37.72   
  Tyresö Simsällskap                   
13  Sune Kokholm  1996    340          37.84   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
14  Fin Conje  1996    335          38.01   
  Sc Seevetal                   
15  Timo Schuett  1996    331          38.17   
  Tura Meldorf                   
16  Eeli Aavasalo  1996    327          38.33   
  Raision Urheilijat                   
17  Robin Thorsen  1996    327          38.35   
  Birkerød Svømmeklub                   
18  Simon Lundmark  1996    326          38.38   
  Landskrona Simsällskap                   
19  Daniel Harsfort  1996    324          38.45   
  Støvring Svømmeklub Pin                   
20  Paul Ehmke  1996    311          39.00   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
21  Johannes Kyas  1996    303          39.31   
  Ahrensburger Tsv                   
22  Peter Højberg  1996    300          39.46   
  Hobro Svømmeklub                   
23  Christoffer Beck  1996    254          41.68   
  Viborg Svømme Klub                   
24  Oliver Degn  1996    240          42.49   
  Odder IGF                   
25  Max-Maik Fritzsche  1996    238          42.63   
  Potsdamer Sv                   
26  Morten Baxter  1996    237          42.70   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
27  Piers Wermbter  1996    223          43.58   
  Tsv Over/bullenhausen                   
28  Fabian Garin  1996    218          43.89   
  Sösdala Simsällskap                   
29  Linus-Alexander Storm  1996    209          44.50   
  Preetzer Tsv                   
30  Thorben Lobisch  1996    197          45.37   
  Ahrensburger Tsv                   
31  Nicolai Bøving  1996    195          45.51   
  Svendborg Svømme Klub                   
32  Felix Koenecke  1996    189          45.99   
  Tsv Over/bullenhausen                   
33  Niklas Jürs  1996    184          46.43   
  Ahrensburger Tsv                   
34  Jesper Hansen  1996    182          46.64   
  West Swim Esbjerg                   
35  Lasse Jacobsen  1996    153          49.37   
  Rødding Svømmeklub                   
36  Joachim Raahauge  1996    149          49.78   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
37  Pascal Harder  1996    118          53.86   
  Tvv Neu Wulmstorf                   
Troels Hansen  1996              DNS   
  West Swim Esbjerg                   
Sebastian Bejer  1996              DSQ  False start 
  West Swim Esbjerg                   
 
Event 2, 50m Breaststroke Men, Heats 13 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Sendyk Pawel  1997    397          35.93   
  Marlin                   
Oliver Gustafsson  1997    387          36.23   
  Simsällskapet Delfin                   
Lasse Brock  1997    371          36.74   
  Herlev Svømning                   
Paul Wohlrabe  1997    334          38.06   
  Team Westsachsen                   
Till Wichmann  1997    334          38.07   
  Sc Seevetal                   
Janne Lahrssen  1997    292          39.79   
  Wesselburn                   
Nikolaj Borup  1997    268          40.97   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
Alexander Reppin  1997    264          41.19   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
Henri Hellsröm  1997    259          41.44   
  Raision Urheilijat                   
10  Simon Juhl Schmidt  1997    254          41.72   
  Rødding Svømmeklub                   
11  Alexander Kleinwächter  1997    233          42.90   
  Sc Seevetal                   
12  Lucas Claesson  1997    223          43.56   
  Simsällskapet Delfin                   
13  Julian Thomas  1997    221          43.67   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
14  Josef Isaksson  1997    211          44.34   
  S71                   
15  Julian Wolf  1997    211          44.36   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
16  Alexander Piihl Hansen  1997    210          44.43   
  Nakskov Svømme Klub                   
17  Daniel Poulsen  1997    201          45.09   
  Støvring Svømmeklub Pin                   
18  Daniel Matthiesen  1997    200          45.15   
  Skærbæk Svømmeklub                   
19  Marcus Brandborg  1997    190          45.91   
  Støvring Svømmeklub Pin                   
20  Lucas Persson  1997    172          47.52   
  Osby Simsällskap                   
21  Adam Jørgensen  1997    161          48.57   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
22  Jacob Hunsballe  1997    150          49.75   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
23  Joe Phoomkhonsan  1997    146          50.16   
  Ahrensburger Tsv                   
24  Mark Simonsen  1997    144          50.33   
  Odder IGF                   
25  Frederik Rasmussen  1997    129          52.23   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
26  Alexander Dahlgaard  1997    104          56.17   
  West Swim Esbjerg                   
27  Oscar Albertsen  1997    85          1:00.17   
  Odder IGF                   
Asger A. Schäfer  1997              DNS   
  Birkerød Svømmeklub                   
Jasper Vogels  1997              DSQ  Cr. legs at end 
  de Waalstroom                   
Lucas Bruun  1997              DSQ  False start 
  West Swim Esbjerg                   
 
Event 2, 50m Breaststroke Men, Heats 12 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Oliver Leupold  1998    405          35.71   
  Team Westsachsen                   
Kristian Hermiz  1998    325          38.40   
  Swim Team Esbjerg                   
Nic Wetzel  1998    281          40.30   
  Berliner Tsc                   
Maurice Rothkegel  1998    268          40.95   
  Team Westsachsen                   
Nico Faßhauer  1998    246          42.13   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
Simon Lundby Pedersen  1998    244          42.25   
  West Swim Esbjerg                   
Nicolai Grene  1998    240          42.47   
  West Swim Esbjerg                   
Lars Donath  1998    239          42.56   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
Felix Borck  1998    219          43.81   
  Potsdamer Sv                   
10  Noah Thompson  1998    209          44.51   
  Herlev Svømning                   
11  Jonas Bruun Sleimann  1998    196          45.46   
  West Swim Esbjerg                   
12  Thomas Uttrup Ludwig  1998    190          45.92   
  Herlev Svømning                   
13  Nils Beyer  1998    178          46.95   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
14  Niclas Franke  1998    177          47.08   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
15  Frederik Knudsen  1998    169          47.74   
  Swim Team Esbjerg                   
16  Nikita Markowskiy  1998    169          47.76   
  Csv Berlin                   
17  Joey Ketzscher  1998    160          48.68   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
18  Felix Jahnke  1998    152          49.47   
  Sösdala Simsällskap                   
19  Mathias Edvardsen  1998    147          50.07   
  Nakskov Svømme Klub                   
20  Sverre van Brink  1998    145          50.22   
  Osby Simsällskap                   
21  Anes Jahic  1998    136          51.40   
  Swim Team Esbjerg                   
22  Christian Nielsen  1998    122          53.21   
  Nakskov Svømme Klub                   
23  Jens Elkjær Nielsen  1998    117          54.01   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
24  Marcus Dam Enkebølle  1998    93          58.33   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
25  Maximillian Jahnke  1998    88          59.34   
  Sösdala Simsällskap                   
26  Mikkel Andersen  1998    73          1:03.05   
  West Swim Esbjerg                   
27  Marcus Møgelmose-Andersen  1998    45          1:14.31   
  West Swim Esbjerg                   
Ben Fahrenkrug  1998              DSQ  False start 
  Ahrensburger Tsv                   
Thor Erik Andreasen  1998              DSQ  One hand at end 
  West Swim Esbjerg                   
Thor Madsen  1998              DSQ  Cr legs after turn 
  West Swim Esbjerg                   
 
Event 2, 50m Breaststroke Men, Heats 11 years and younger 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Justin Speer  1999    256          41.59   
  Team Westsachsen                   
Johann-Ludwig Herzog  1999    251          41.89   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
Philipp Albert  1999    232          42.98   
  Team Westsachsen                   
Jonas Jahnel  1999    222          43.59   
  Sv Halle E.v.                   
Elias Richter  1999    217          43.95   
  Berliner Tsc                   
Alexander Müller  2000    211          44.35   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
Filip Lindell-Strömblad  1999    207          44.67   
  Landskrona Simsällskap                   
Dominique Renné  2000    206          44.71   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
Mark Hülsmeyer  1999    203          44.93   
  Sc Seevetal                   
10  Luca Zmatlik  1999    199          45.27   
  Hamburger Sc                   
11  Yannick Neue  2000    191          45.89   
  Osc Bremerhaven                   
12  Tim Julian Steinhorst  2000    188          46.07   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
13  Vincent Radach  1999    183          46.51   
  Sv Neptun Kiel                   
14  Lukas Glasewald  2000    177          47.08   
  Sv Halle E.v.                   
15  Leif Peters  1999    176          47.09   
  Ahrensburger Tsv                   
16  Moritz Mauer  2000    176          47.16   
  Osc Bremerhaven                   
17  Loris Kaminski  1999    174          47.33   
  Osc Bremerhaven                   
18  Hannes Jakubczyk  2001    169          47.75   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
19  Frederik Brun Nielsen  1999    166          48.02   
  Nakskov Svømme Klub                   
20  Sören Förster  2000    160          48.69   
  Berliner Tsc                   
21  Niclas Luedtke  1999    159          48.70   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
22  Gustav Yde  2000    155          49.21   
  Svømmeklubben S 68                   
23  Elias Christiansen  1999    151          49.56   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
24  Tilmann Schmidt  1999    146          50.14   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
25  Joel Mörck  1999    143          50.47   
  S71                   
26  Markus Engert  2000    143          50.56   
  Team Westsachsen                   
27  Martin Engstrand  1999    136          51.33   
  Tyresö Simsällskap                   
28  Valentin Pimpels  1999    136          51.37   
  Sc Seevetal                   
29  Nils Linka  1999    133          51.69   
  Sv Neptun Kiel                   
30  Nemanja Jankovic  1999    132          51.91   
  Csv Berlin                   
31  Max Pfeiffer  2000    131          51.99   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
32  Maximilian Haack  2001    130          52.18   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
33  Jonte Petersen  2000    127          52.56   
  Hamburger Sc                   
34  Victor Ravnkilde Kristens  1999    126          52.73   
  Rødding Svømmeklub                   
35  Andreas Wilson  1999    123          53.11   
  Sösdala Simsällskap                   
36  Nikolaj Isdahl  1999    119          53.70   
  Odder IGF                   
37  Elias Törnqvist  1999    118          53.83   
  Tyresö Simsällskap                   
38  Max Müller  2001    116          54.11   
  Team Westsachsen                   
39  Jakob Kyas  2000    115          54.26   
  Ahrensburger Tsv                   
40  Oskar Harrit  1999    110          55.14   
  Birkerød Svømmeklub                   
41  Svend Matzen  1999    106          55.74   
  Rødding Svømmeklub                   
42  Sebastian Tullberg  2000    99          57.03   
  Birkerød Svømmeklub                   
43  Simon Reichelt  2000    97          57.56   
  Hamburger Sc                   
44  Yannik D‹outrelepont  1999    95          57.94   
  Ahrensburger Tsv                   
45  Thomas Frausing Sørensen  1999    92          58.49   
  West Swim Esbjerg                   
46  Bjørn Kristensen  1999    85          1:00.15   
  Ikast Svømmeklub                   
47  Thorben Richert  2000    83          1:00.59   
  Team Westsachsen                   
48  Johan Flores  1999    80          1:01.21   
  Tyresö Simsällskap                   
49  Rasmus Emil Nielsen  2000    69          1:04.44   
  West Swim Esbjerg                   
50  Macus Buus Nielsen  2000    52          1:10.59   
  Ikast Svømmeklub                   
51  Carl Peter Vittrup  2001    52          1:10.64   
  Herlev Svømning                   
52  Oliver Christensen  2000    44          1:14.78   
  West Swim Esbjerg                   
Daniel Labuschagne  1999              DNS   
  Støvring Svømmeklub Pin                   
William Sebastian Christi  2001              DNS   
  Odder IGF                   
Etienne Weinbach  2002              DSQ  One hand in turn 
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
Kenan Kaya  2001              DSQ  Assym. legs in br. 
  Odder IGF                   
Kristoffer Højfeldt  1999              DSQ  Assym. legs in br. 
  Odder IGF                   
Mikkel Juhl Schmidt  2001              DSQ  Assym. legs in br. 
  Rødding Svømmeklub                   
Philip Chen  2000              DSQ  False start 
  S71                   
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.00  Print Date  16 May 2010 
Licensed to: West Swim Esbjerg  Print Time  23:07 
 
Results Event 3 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 3 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Vattenfall Swim Cup 2010 (CVU)    Print Date  16 May 2010   
  Competition place  Esbjerg    Print Time  23:07   
  Organizer  West Swim Esbjerg         
  Pool  25m         
  Competition date  2010-05-14         
 
 
Event 3, 200m Freestyle Women, Finals 11 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Franziska Fischer  1999  389  34.04  1:15.10  1:56.89    2:35.50   
  Team Westsachsen                   
                     
Tosca Schmidt  1999  380  34.86  1:16.40  1:58.31    2:36.74   
  Team Westsachsen                   
                     
Charlotte Wendlandt  1999  379  35.47  1:16.99  1:58.22    2:36.80   
  Berliner Tsc                   
                     
Simone Lauridsen  1999  347  37.38  1:17.34  2:00.02    2:41.47   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Louise Kronborg Frandsen  1999  319  38.77  1:20.10  2:03.14    2:46.06   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Anne Huse Gaarde-Hansen  1999  318  37.76  1:20.78  2:04.79    2:46.27   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Jasmin Bahr  1999  307  38.65  1:22.52  2:07.33    2:48.23   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
                     
Jamie Verebelyi  1999  288  36.16  1:20.74  2:04.70    2:51.85   
  Team Westsachsen                   
                     
Marie Weinbach  1999    271  40.20  1:26.03  2:12.14    2:55.41   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
                     
10  Anne Sofie Nielsen  1999    251  40.54  1:25.64  2:13.31    2:59.82   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
11  Maria Meißner  1999    250  37.64  1:23.00  2:12.82    3:00.09   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
12  Martha Andersen  1999    232  43.72  1:30.24  2:19.37    3:04.57   
  Delta Svøm                   
                     
13  Cayanne Kjær Knoth  1999    223  40.40  1:27.26  2:17.42    3:07.16   
  Tune I.F. Svømmeafdelin                   
                     
14  Anne Sofie Rasmussen  1999    208  41.48  1:30.86  2:22.74    3:11.66   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
15  Lilly-Sophie Groß  1999    205  43.24  1:33.74  2:23.83    3:12.62   
  Team Westsachsen                   
                     
16  Alexandra Penzold  1999    193  42.62  1:32.56  2:25.47    3:16.30   
  Team Westsachsen                   
                     
17  Kira Ernst  1999    150  44.45  1:40.97  2:40.54    3:33.42   
  Tsv Over/bullenhausen                   
                     
18  Ema Mae Damisch  1999    101  53.37  1:56.75  3:03.95    4:03.77   
  Tsv Over/bullenhausen                   
                     
Mie Johansen  1999              DSQ  No touch at 50 m 
  Ikast Svømmeklub                   
                     
Stefanie Jorga  1999              DSQ  False start 
  Sc Seevetal                   
                     
 
Event 3, 200m Freestyle Women, Finals 10 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Michelle Thiele  2000  292  36.49  1:21.03  2:07.40    2:51.01   
  Team Westsachsen                   
                     
Viktoria Trommer  2000  287  38.42  1:24.74  2:11.58    2:52.06   
  Team Westsachsen                   
                     
Marlene Schmidt  2000  259  37.64  1:23.15  2:12.02    2:58.07   
  Team Westsachsen                   
                     
Katrine Knudsen  2000  232  42.39  1:30.76  2:20.42    3:04.82   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Emily Schröder  2000  213  41.38  1:32.07  2:22.45    3:10.07   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
                     
Celine Brock  2000  212  39.19  1:26.74  2:19.54    3:10.31   
  Herlev Svømning                   
                     
Sarah Schumann  2000  192  41.83  1:35.54  2:29.14    3:16.60   
  Team Westsachsen                   
                     
Nicole Schmid  2000  186  47.24  1:40.09  2:33.83    3:18.99   
  Team Westsachsen                   
                     
Luna Juul Lentoft  2000    184  44.16  1:35.34  2:27.62    3:19.36   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
10  Antonia Schierloh  2000    182  45.66  1:38.13  2:31.98    3:20.21   
  Sv Neptun Kiel                   
                     
11  Johanna Mau  2000    173  43.74  1:37.19  2:32.10    3:23.79   
  Hamburger Sc                   
                     
12  Deborah Hentschel  2000    159  44.96  1:40.47  2:36.22    3:29.56   
  Team Westsachsen                   
                     
13  Annalena Wolter  2000    158  44.39  1:40.36  2:36.96    3:30.14   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
                     
14  Lotta Zürcher  2000    136  44.51  1:43.48  2:44.79    3:40.51   
  Hamburger Sc                   
                     
15  Anneke Becker  2000    125  47.19  1:46.11  2:47.03    3:46.99   
  Tsv Over/bullenhausen                   
                     
 
Event 3, 200m Freestyle Women, Finals 9 years and younger 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Saskia Ahrens  2001  190  41.22  1:32.95  2:26.64    3:17.46   
  Sv Neptun Kiel                   
                     
Elea Linka  2001  183  42.86  1:34.62  2:27.59    3:19.98   
  Sv Neptun Kiel                   
                     
Theresa Freytag  2001  177  43.08  1:33.95  2:28.27    3:21.98   
  Team Westsachsen                   
                     
Luca Isa Gorzolla  2001  126  49.86  1:51.77  3:46.58    3:46.58   
  Team Westsachsen                   
                     
Nina Peuker  2001  90  54.21  2:01.60  3:10.45    4:13.24   
  Team Westsachsen                   
                     
Maya Bellmann  2001  83  56.98  2:05.21  3:14.67    4:20.64   
  Team Westsachsen                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.00  Print Date  16 May 2010 
Licensed to: West Swim Esbjerg  Print Time  23:07 
 
Results Event 4 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 4 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Vattenfall Swim Cup 2010 (CVU)    Print Date  16 May 2010   
  Competition place  Esbjerg    Print Time  23:07   
  Organizer  West Swim Esbjerg         
  Pool  25m         
  Competition date  2010-05-14         
 
 
Event 4, 200m Freestyle Men, Finals 14 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Oliver Sørensen  1996  552  29.07  1:00.80  1:33.00    2:04.56   
  Delta Svøm                   
                     
Alexander Morgan  1996  546  29.18  1:01.02  1:34.07    2:05.02   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
Thomas Schultz Nielsen  1996  539  29.12  1:00.71  1:33.11    2:05.54   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Magnus Yde  1996  534  29.19  1:00.93  1:33.62    2:05.94   
  Svømmeklubben S 68                   
                     
Mikkel Rathschau Sørensen  1996  466  31.38  1:04.68  1:38.52    2:11.76   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Chris Johansen  1996  449  29.70  1:02.93  1:38.22    2:13.45   
  Herlev Svømning                   
                     
Jakob Brinkmann  1996  448  30.31  1:03.57  1:38.30    2:13.49   
  Svømmeklubben Grindsted                   
                     
Roope Lehtonen  1996  422  32.65  1:07.11  1:42.12    2:16.19   
  Raision Urheilijat                   
                     
Jens Frederik Vittrup  1996    420  32.26  1:06.82  1:41.98    2:16.42   
  Herlev Svømning                   
                     
10  Martin Nielsen  1996    393  31.13  1:06.49  1:44.29    2:19.44   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
11  Jacob Adolfsen  1996    392  32.56  1:08.91  1:45.29    2:19.64   
  Viborg Svømme Klub                   
                     
12  Maxemillian Pedersen  1996    369  33.09  1:09.19  1:46.50    2:22.41   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
13  Peter Schmidt Sørensen  1996    369  33.81  1:11.24  1:47.88    2:22.43   
  Svømmeklubben Grindsted                   
                     
14  Morten Baxter  1996    334  34.04  1:12.51  1:51.66    2:27.29   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
15  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    321  34.07  1:11.69  1:50.20    2:29.20   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
16  Steffen Møller Jürgensen  1996    315  34.54  1:11.68  1:50.90    2:30.11   
  Odder IGF                   
                     
17  Kim Daniel Jakobsen  1996    307  34.77  1:13.16  1:52.58    2:31.50   
  Greve Svømmeklub                   
                     
18  Christoph Lorenzen  1996    296  34.60  1:13.75  1:54.84    2:33.29   
  Tvv Neu Wulmstorf                   
                     
19  Malthe Lindquist  1996    267  36.15  1:16.65  1:58.24    2:38.64   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
20  Johannes Wagner  1996    261  33.96  1:14.62  1:57.07    2:39.86   
  Team Westsachsen                   
                     
21  Jeppe Komdeur  1996    255  35.65  1:17.24  2:00.49    2:41.09   
  de Waalstroom                   
                     
22  Daniel Thörnqvist  1996    255  36.39  1:16.64  1:59.05    2:41.16   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
23  Stefan Abildtrup  1996    227  37.86  1:21.39  2:05.60    2:47.45   
  Svømmeklubben Grindsted                   
                     
24  Nicolai Bøving  1996    217  37.52  1:22.12  2:08.67    2:49.98   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
25  Rune Kay  1996    213  35.78  1:19.36  2:04.99    2:51.03   
  Svømmeklubben Tempo                   
                     
26  Felix Koenecke  1996    151  43.53  1:32.38  2:23.87    3:12.02   
  Tsv Over/bullenhausen                   
                     
Jesper Hansen  1996              DSQ  touch of poolside 
  West Swim Esbjerg                   
                     
 
Event 4, 200m Freestyle Men, Finals 13 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Onni Vuorinen  1997  464  31.41  1:04.91  1:38.68    2:11.96   
  Raision Urheilijat                   
                     
Thomas Søby Jensen  1997  463  30.79  1:04.43  1:38.70    2:12.08   
  Odder IGF                   
                     
Maxim Davydytchev  1997  382  30.81  1:06.66  1:44.18    2:20.82   
  Team Westsachsen                   
                     
Nikolaj Borup  1997  362  33.09  1:09.93  1:47.45    2:23.35   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
Kristian Seehuusen Juhl  1997  357  34.27  1:11.95  1:48.60    2:24.03   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Paul Wohlrabe  1997  357  32.96  1:10.20  1:48.47    2:24.04   
  Team Westsachsen                   
                     
Frederik Knudsen  1997  348  33.52  1:10.29  1:47.83    2:25.19   
  Svømmeklubben Grindsted                   
                     
Nils Gernat  1997  338  33.27  1:10.37  1:49.24    2:26.72   
  Berliner Tsc                   
                     
Emil Deleuran Hansen  1997    333  33.79  1:11.58  1:50.69    2:27.36   
  Delta Svøm                   
                     
10  Jacob Weberg  1997    331  35.40  1:11.69  1:49.51    2:27.72   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
11  Rasmus Larsen  1997    316  35.09  1:12.85  1:51.84    2:30.01   
  West Swim Esbjerg                   
                     
12  Tom Heilmann  1997    311  33.84  1:12.04  1:51.32    2:30.86   
  Svømmeklubben Tempo                   
                     
13  Jackie Hartvig Jensen  1997    302  35.26  1:13.87  1:52.93    2:32.34   
  Greve Svømmeklub                   
                     
14  Lucas Hachmann  1997    292  34.18  1:13.36  1:53.86    2:33.93   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
                     
15  Victor Jensen  1997    289  33.80  1:13.01  1:55.12    2:34.51   
  Tune I.F. Svømmeafdelin                   
                     
16  Josef Isaksson  1997    251  36.30  1:18.30  2:01.46    2:42.04   
  S71                   
                     
17  Christian Arsberg Iversen  1997    235  39.04  1:22.64  2:05.31    2:45.64   
  Greve Svømmeklub                   
                     
18  Magnus Koch Sonnenborg  1997    230  36.57  1:20.21  2:21.96    2:46.71   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
19  Julian Wolf  1997    223  37.69  1:21.02  2:06.80    2:48.56   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
20  Frederik Linck  1997    217  38.45  1:21.66  2:06.58    2:50.08   
  Svømmeklubben Grindsted                   
                     
21  Bosse Feddersen  1997    202  39.44  1:23.40  2:09.50    2:54.25   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
                     
22  Frederik Rasmussen  1997    144  40.63  1:30.01  2:21.96    3:14.84   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
23  John-Paul Vollert  1997    143  42.61  1:33.66  3:15.23    3:15.23   
  Tvv Neu Wulmstorf                   
                     
24  Mark Simonsen  1997    142  42.27  1:32.05  2:25.33    3:15.59   
  Odder IGF                   
                     
25  Bastian Kristensen  1997    128      2:32.50    3:22.65   
  Ikast Svømmeklub                   
                     
26  Philipp Ort  1997    117  48.99  1:43.12      3:29.00   
  Tsv Over/bullenhausen                   
                     
 
Event 4, 200m Freestyle Men, Finals 12 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Oliver Leupold  1998  390  31.56  1:06.42  1:43.42    2:19.78   
  Team Westsachsen                   
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998  365  34.18  1:11.82  1:47.92    2:22.96   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Jonathan Kristensen  1998  345  33.43  1:10.37  1:48.25    2:25.62   
  Odder IGF                   
                     
Gregor Gottschalk  1998  330  34.76  1:12.29  1:51.15    2:27.81   
  Hamburger Sc                   
                     
Simon Lundby Pedersen  1998  328  34.13  1:11.44  1:50.40    2:28.20   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Maurice Rothkegel  1998  312  32.94  1:11.12  1:51.49    2:30.60   
  Team Westsachsen                   
                     
Thomas Uttrup Ludwig  1998  305  34.77  1:13.87  1:53.64    2:31.70   
  Herlev Svømning                   
                     
Asbjørn Laksafoss Sparre  1998  293  35.72  1:15.28  1:55.65    2:33.84   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Manuel Moors  1998    280  35.68  1:15.61  1:56.43    2:36.21   
  Potsdamer Sv                   
                     
10  Hannes Hötzel  1998    279  34.12  1:14.19  1:56.34    2:36.36   
  Team Westsachsen                   
                     
11  Mads Holm  1998    239  36.39  1:20.96  2:05.81    2:44.58   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
12  Frederik Knudsen  1998    229  39.65  1:22.97  2:06.22    2:47.04   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
13  Stefan Martin Lara  1998    202  36.32  1:20.59  2:06.34    2:54.16   
  Odder IGF                   
                     
14  Carl Filip Ottosen  1998    201  39.43  1:25.12  2:10.99    2:54.52   
  Greve Svømmeklub                   
                     
15  Christian Kaul  1998    197  39.85  1:23.94  2:10.51    2:55.54   
  West Swim Esbjerg                   
                     
16  Nils Beyer  1998    142  42.91  1:35.09  2:26.88    3:15.82   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
                     
17  Andreas Krogstrup  1998    85  48.24  1:47.88  2:54.95    3:52.60   
  Odder IGF                   
                     
Oskar Jørgensen  1998              DSQ  False start 
  Odder IGF                   
                     
 
Event 4, 200m Freestyle Men, Finals 11 years and younger 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Tim Wilsdorf  1999  230  36.16  1:19.59  2:05.04    2:46.74   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
                     
Gustav Yde  2000  211  38.04  1:23.21  2:08.80    2:51.61   
  Svømmeklubben S 68                   
                     
Nils Linka  1999  209  40.52  1:25.10  2:10.49    2:52.06   
  Sv Neptun Kiel                   
                     
Benjamin Larsen  2000  205  38.06  1:22.73  2:07.27    2:53.13   
  Greve Svømmeklub                   
                     
Patrick Elvers  2000  191  38.70  1:23.98  2:10.80    2:57.27   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
                     
Vincent Radach  1999  179  40.41  1:26.23  2:13.64    3:01.26   
  Sv Neptun Kiel                   
                     
Daniel Furman  1999  178  38.45  1:26.60  2:15.63    3:01.73   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
                     
Oliver Schiellerup  2000  177  39.34  1:25.30  2:13.67    3:01.93   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Philipp Albert  1999    170  41.60  1:30.22  2:19.54    3:04.29   
  Team Westsachsen                   
                     
10  Lasse Eckert  1999    170  41.27  1:30.67  2:20.25    3:04.33   
  Team Westsachsen                   
                     
11  Kasper Petersen  2000    169  43.30  1:31.16  2:19.99    3:04.72   
  Rødding Svømmeklub                   
                     
12  Valdemar Mariegaard  1999    152  44.45  1:34.50  2:24.11    3:11.44   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
13  Justin Ehser  2000    129  44.01  1:37.28  2:33.00    3:22.24   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
                     
14  Sebastian Møller Jürgense  2001    124  43.36  1:35.74  2:31.08    3:24.63   
  Odder IGF                   
                     
15  Thorben Richert  2000    124  46.17  1:39.78  2:33.52    3:24.72   
  Team Westsachsen                   
                     
16  Mikkel Ørbæk Lysemose  1999    124  44.02  1:37.27  2:31.41    3:24.97   
  Tune I.F. Svømmeafdelin                   
                     
17  Macus Buus Nielsen  2000    109  48.82  1:44.78  2:40.13    3:33.91   
  Ikast Svømmeklub                   
                     
18  Bjørn Kristensen  1999    101  47.70  1:45.01  2:40.11    3:39.54   
  Ikast Svømmeklub                   
                     
19  Thomas Frederiksen  2000    86  53.57  1:57.12  2:57.90    3:51.44   
  Odder IGF                   
                     
Florian Haselbach  1999              DNS   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.00  Print Date  16 May 2010 
Licensed to: West Swim Esbjerg  Print Time  23:07 
 
Results Event 5 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 5 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Vattenfall Swim Cup 2010 (CVU)    Print Date  16 May 2010   
  Competition place  Esbjerg    Print Time  23:07   
  Organizer  West Swim Esbjerg         
  Pool  25m         
  Competition date  2010-05-14         
 
 
Event 5, 100m Medley Women, Finals 11 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Ellen Sandberg  1999  390  37.66        1:21.24   
  S71                   
                     
Sophie Fischer  1999  360  39.99        1:23.40   
  Team Westsachsen                   
                     
Ida Persson  1999  311  39.94        1:27.59   
  Sösdala Simsällskap                   
                     
Madlen Tobaben  1999  299  44.60        1:28.73   
  Sc Seevetal                   
                     
Jasmin Bahr  1999  290  42.34        1:29.71   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
                     
Frauke Seidel  1999  289  44.56        1:29.73   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
Josefin Ossmyr  1999  287  43.93        1:29.99   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
Anne Huse Gaarde-Hansen  1999  282  43.16        1:30.48   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Nina-Elisabeth Behnisch  1999    260  41.67        1:32.98   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
10  Alicia Peters  1999    257  43.99        1:33.38   
  Berliner Tsc                   
                     
11  Luc Cosima Schacherer  1999    232  46.06        1:36.58   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
                     
12  Maja Leth Bang  1999    231  46.71        1:36.66   
  Herlev Svømning                   
                     
13  Stefanie Jorga  1999    231  45.79        1:36.71   
  Sc Seevetal                   
                     
14  Maria Moors  1999    229  44.42        1:37.00   
  Potsdamer Sv                   
                     
15  Anne Sofie Nielsen  1999    226  46.05        1:37.48   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
16  Kim Lekaj  1999    223  45.30        1:37.89   
  Berliner Tsc                   
                     
17  Thereza Maria Neesgaard  1999    221  43.76        1:38.12   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
18  Anne Sofie Rasmussen  1999    219  45.97        1:38.49   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
19  Lykke K. Nielsen  1999    218  46.13        1:38.55   
  Odder IGF                   
                     
20  Sara Olsson  1999    215  46.71        1:39.09   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
21  Mareike Jürs  1999    211  50.33        1:39.65   
  Ahrensburger Tsv                   
                     
22  Maxi Gläser  1999    207  47.16        1:40.40   
  Team Westsachsen                   
                     
23  Amalie Gotthard  1999    199  47.95        1:41.71   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
                     
24  Marie Weinbach  1999    196  49.33        1:42.22   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
                     
25  Selin Wendt  1999    165  50.61        1:48.11   
  Ahrensburger Tsv                   
                     
26  Helene G. Nedergaard  1999    163  51.11        1:48.68   
  Odder IGF                   
                     
27  Bernadett Moosdorf  1999    160  50.14        1:49.26   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
28  Dimi Poutos  1999    158  51.35        1:49.87   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
29  Johanne Skovgaard Terp  1999    135  52.52        1:55.73   
  Odder IGF                   
                     
Franziska Nissen  1999              DNS   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
                     
Rikke Tolker-Nielsen  1999              DNS   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Sara Nissen  1999              DSQ  At stomac a. 25 m 
  Støvring Svømmeklub Pin                   
                     
Sofie Back  1999              DSQ  Fin. back at breast 
  Tyresö Simsällskap                   
                     
 
Event 5, 100m Medley Women, Finals 10 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Frederike Weber  2000  281  42.44        1:30.65   
  Berliner Tsc                   
                     
Marlene Schmidt  2000  280  41.39        1:30.69   
  Team Westsachsen                   
                     
Vanessa Städter  2000  273  42.05        1:31.54   
  Team Westsachsen                   
                     
Michelle Thiele  2000  268  40.61        1:32.06   
  Team Westsachsen                   
                     
Melina Sinkwitz  2000  253  45.26        1:33.79   
  Berliner Tsc                   
                     
Alisa Fritzsch  2000  245  42.96        1:34.87   
  Team Westsachsen                   
                     
Celine Förster  2000  241  43.61        1:35.40   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
Viktoria Trommer  2000  240  47.51        1:35.53   
  Team Westsachsen                   
                     
Eva Olsen  2000    218  45.76        1:38.62   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
10  Sarah Schumann  2000    204  47.05        1:40.83   
  Team Westsachsen                   
                     
11  Michelle Finger  2000    197  46.53        1:41.96   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
                     
12  Carolin Klebert  2000    197  47.80        1:42.07   
  Team Westsachsen                   
                     
13  Nicole Schmid  2000    192  50.91        1:42.89   
  Team Westsachsen                   
                     
14  Celine Brock  2000    188  48.63        1:43.52   
  Herlev Svømning                   
                     
15  Felicitas Lehmann  2000    185  45.99        1:44.09   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
16  Michelle Förster  2000    183  49.88        1:44.55   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
17  Antonia Schierloh  2000    179  49.87        1:45.37   
  Sv Neptun Kiel                   
                     
18  Laura Dargen  2000    169  53.10        1:47.38   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
                     
19  Luna Juul Lentoft  2000    155  50.00        1:50.40   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
20  Hjördis Karlsson  2000    134  55.18        1:56.01   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
                     
Anne Lunding  2000              DNS   
  Greve Svømmeklub                   
                     
Chiara Lobsien  2000              DNS   
  Sc Seevetal                   
                     
Mathilda Westh  2000              DNS   
  Turebergs Simklubb                   
                     
Clara Schade Cantby  2000              DSQ  False start 
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
                     
Matilde Krogstrup  2000              DSQ  stops in fly 
  Odder IGF                   
                     
 
Event 5, 100m Medley Women, Finals 9 years and younger 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Saskia Ahrens  2001  191  47.34        1:43.10   
  Sv Neptun Kiel                   
                     
Elea Linka  2001  173  49.79        1:46.51   
  Sv Neptun Kiel                   
                     
Theresa Freytag  2001  164  49.82        1:48.35   
  Team Westsachsen                   
                     
Melina Moors  2001  136  55.77        1:55.31   
  Potsdamer Sv                   
                     
Luca Isa Gorzolla  2001  133  54.13        1:56.39   
  Team Westsachsen                   
                     
Maria Tsychkova  2001  129  50.93        1:57.56   
  Turebergs Simklubb                   
                     
Ida Sofie Goldschmidt  2001  103  56.27        2:06.57   
  Herlev Svømning                   
                     
Isabella Guldager Jensen  2001  99  58.67        2:08.16   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Anna Frida Leth Bang  2002              DSQ  Arme ført u.v. fly 
  Herlev Svømning                   
                     
Maya Bellmann  2001              DSQ  Arms fw uw in fly 
  Team Westsachsen                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.00  Print Date  16 May 2010 
Licensed to: West Swim Esbjerg  Print Time  23:07 
 
Results Event 6 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 6 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Vattenfall Swim Cup 2010 (CVU)    Print Date  16 May 2010   
  Competition place  Esbjerg    Print Time  23:07   
  Organizer  West Swim Esbjerg         
  Pool  25m         
  Competition date  2010-05-14         
 
 
Event 6, 100m Medley Men, Finals 14 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Alexander Morgan  1996  536  30.76        1:04.05   
  Stockholms Kappsimnings                   
                     
Magnus Yde  1996  467  31.53        1:07.05   
  Svømmeklubben S 68                   
                     
Oliver Sørensen  1996  438  32.56        1:08.49   
  Delta Svøm                   
                     
Kasper Sveistrup Holck  1996  433  33.32        1:08.79   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Mikkel Stavngaard  1996  390  34.08        1:11.19   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Teddi Rasmussen  1996  388  33.62        1:11.35   
  Svømmeklubben Grindsted                   
                     
Erik Wetzstein  1996  379  32.82        1:11.92   
  Team Westsachsen                   
                     
Sune Kokholm  1996  378  33.87        1:11.95   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    373  35.75        1:12.26   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
10  Casper Forsblad  1996    361  35.79        1:13.09   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
11  Jacob Adolfsen  1996    348  36.23        1:13.99   
  Viborg Svømme Klub                   
                     
12  Nicholas Lloyd Krasuski  1996    327  37.44        1:15.52   
  Herlev Svømning                   
                     
13  Jacob Husberg  1996    325  35.91        1:15.71   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
14  Robin Thorsen  1996    321  36.79        1:15.97   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
15  Eeli Aavasalo  1996    312  36.62        1:16.75   
  Raision Urheilijat                   
                     
16  Christoffer Beck  1996    296  36.25        1:18.07   
  Viborg Svømme Klub                   
                     
17  Maxemillian Pedersen  1996    280  37.30        1:19.55   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
18  Rasmus Jørgensen  1996    278  36.01        1:19.68   
  Viborg Svømme Klub                   
                     
19  Johannes Wagner  1996    277  36.14        1:19.85   
  Team Westsachsen                   
                     
20  Johannes Kyas  1996    271  37.94        1:20.39   
  Ahrensburger Tsv                   
                     
21  Frederik M. Mortensen  1996    262  37.83        1:21.33   
  Viborg Svømme Klub                   
                     
22  Thorben Lobisch  1996    249  38.54        1:22.75   
  Ahrensburger Tsv                   
                     
23  Victor Christensen  1996    247  39.85        1:22.98   
  Viborg Svømme Klub                   
                     
24  Sven- Torben Lesny  1996    244  38.61        1:23.27   
  Lsv "delphin 1990" E.v.                   
                     
25  Pablo Auer  1996    242  38.07        1:23.45   
  Tsv Over/bullenhausen                   
                     
26  Maurice Brandt  1996    237  37.74        1:24.09   
  Tura Meldorf                   
                     
27  Fin Conje  1996    226  42.89        1:25.38   
  Sc Seevetal                   
                     
28  Fabian Garin  1996    202  41.07        1:28.74   
  Sösdala Simsällskap                   
                     
28  Rune Kay  1996    202  40.70        1:28.74   
  Svømmeklubben Tempo                   
                     
30  Niklas Jürs  1996    156  47.18        1:36.74   
  Ahrensburger Tsv                   
                     
31  Piers Wermbter  1996    144  47.37        1:39.32   
  Tsv Over/bullenhausen                   
                     
32  Pascal Harder  1996    117  49.04        1:46.45   
  Tvv Neu Wulmstorf                   
                     
Jeppe Komdeur  1996              DSQ  False start 
  de Waalstroom                   
                     
 
Event 6, 100m Medley Men, Finals 13 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Oliver Gustafsson  1997  431  31.47        1:08.89   
  Simsällskapet Delfin                   
                     
Till Wichmann  1997  343  35.89        1:14.33   
  Sc Seevetal                   
                     
Lasse Brock  1997  325  35.91        1:15.69   
  Herlev Svømning                   
                     
Maxim Davydytchev  1997  323  34.57        1:15.81   
  Team Westsachsen                   
                     
Joshua Petersen  1997  306  34.16        1:17.24   
  Tura Meldorf                   
                     
Janne Lahrssen  1997  294  37.36        1:18.29   
  Wesselburn                   
                     
Simon Juhl Schmidt  1997  285  37.38        1:19.04   
  Rødding Svømmeklub                   
                     
Anders Aaboe Jensen  1997  274  38.64        1:20.11   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Pascal Engel  1997    250  39.42        1:22.55   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
                     
10  Magnus Hirschfeld  1997    250  39.09        1:22.58   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
11  Alexander Reppin  1997    248  39.44        1:22.78   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
                     
12  Jacob Weberg  1997    237  38.55        1:24.05   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
13  Lucas Hachmann  1997    232  40.32        1:24.68   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
                     
14  Rasmus Larsen  1997    216  40.54        1:26.73   
  West Swim Esbjerg                   
                     
15  Lucas Claesson  1997    209  41.02        1:27.65   
  Simsällskapet Delfin                   
                     
16  Lukas Reuter  1997    199  40.20        1:29.16   
  Team Westsachsen                   
                     
17  Jasper Pendorf  1997    198  41.35        1:29.21   
  Sc Seevetal                   
                     
18  Magnus Koch Sonnenborg  1997    192  42.95        1:30.19   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
19  Lucas Persson  1997    189  42.63        1:30.67   
  Osby Simsällskap                   
                     
20  Bosse Feddersen  1997    169  44.24        1:34.04   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
                     
21  Oscar Melin  1997    131  47.86        1:42.52   
  Osby Simsällskap                   
                     
22  Bastian Kristensen  1997    101  53.51        1:51.55   
  Ikast Svømmeklub                   
                     
Alexander Kalisch  1997              DNS   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
Philipp Ort  1997              DSQ  Assym. legs in br. 
  Tsv Over/bullenhausen                   
                     
 
Event 6, 100m Medley Men, Finals 12 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Simon Vingolf Larsen  1998  327  35.07        1:15.49   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Kristian Hermiz  1998  282  38.97        1:19.38   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Jonathan Kristensen  1998  281  36.61        1:19.45   
  Odder IGF                   
                     
Alfred Christensson  1998  253  37.85        1:22.29   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
Lars Donath  1998  245  38.92        1:23.10   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
                     
Nicolai Grene  1998  239  41.17        1:23.85   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Nic Wetzel  1998  214  40.81        1:27.04   
  Berliner Tsc                   
                     
Sverre van Brink  1998  178  41.66        1:32.53   
  Osby Simsällskap                   
                     
Nico Faßhauer  1998    176  46.08        1:32.77   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
                     
10  Noah Thompson  1998    172  44.76        1:33.55   
  Herlev Svømning                   
                     
11  Felix Borck  1998    158  47.06        1:36.18   
  Potsdamer Sv                   
                     
12  Niclas Franke  1998    156  45.34        1:36.58   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
13  Joey Ketzscher  1998    139  50.22        1:40.43   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
                     
14  Felix Jahnke  1998    138  46.80        1:40.65   
  Sösdala Simsällskap                   
                     
Oskar Jørgensen  1998              DSQ  Arms fw uw. in fly 
  Odder IGF                   
                     
 
Event 6, 100m Medley Men, Finals 11 years and younger 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Alexander Eggers  1999  238  37.60        1:23.95   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Filip Lindell-Strömblad  1999  225  38.89        1:25.59   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
Niclas Budek  1999  213  39.73        1:27.10   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
Pavel Makarchuk  1999  207  40.65        1:27.97   
  Berliner Tsc                   
                     
Dominique Renné  2000  186  43.23        1:31.14   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
Markus Engert  2000  184  41.18        1:31.49   
  Team Westsachsen                   
                     
Philipp Albert  1999  179  43.51        1:32.38   
  Team Westsachsen                   
                     
Lasse Eckert  1999  172  42.16        1:33.64   
  Team Westsachsen                   
                     
Vincent Radach  1999    167  46.50        1:34.46   
  Sv Neptun Kiel                   
                     
10  Kasper Petersen  2000    162  44.78        1:35.37   
  Rødding Svømmeklub                   
                     
11  Gustav Yde  2000    162  44.75        1:35.40   
  Svømmeklubben S 68                   
                     
12  Elias Christiansen  1999    161  43.68        1:35.56   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
                     
13  Philip Chen  2000    161  45.75        1:35.70   
  S71                   
                     
14  Jan Niklas Kalisch  2000    158  43.61        1:36.27   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
15  Leif Peters  1999    156  46.85        1:36.55   
  Ahrensburger Tsv                   
                     
16  Nils Linka  1999    154  48.29        1:37.11   
  Sv Neptun Kiel                   
                     
17  Ben Fredrich  2000    146  45.80        1:38.73   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
                     
18  Hannes Jakubczyk  2001    146  44.38        1:38.89   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
                     
19  Oskar Harrit  1999    135  44.10        1:41.33   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
20  Victor Ravnkilde Kristens  1999    135  48.09        1:41.39   
  Rødding Svømmeklub                   
                     
21  Martin Engstrand  1999    132  47.40        1:42.16   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
22  Yannik D‹outrelepont  1999    126  47.95        1:43.70   
  Ahrensburger Tsv                   
                     
23  Max Müller  2001    114  52.08        1:47.16   
  Team Westsachsen                   
                     
24  Sebastian Tullberg  2000    112  52.21        1:47.95   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
25  Sebastian Møller Jürgense  2001    107  53.28        1:49.45   
  Odder IGF                   
                     
26  Laurits Kenskov  2001    100  53.19        1:52.18   
  Herlev Svømning                   
                     
27  Jakob Kyas  2000    93  55.03        1:54.64   
  Ahrensburger Tsv                   
                     
Florian Haselbach  1999              DNS   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
                     
Hannes Borck  2000              DSQ  Assym. legs a/50m-br 
  Potsdamer Sv                   
                     
Henrik Lundby Pedersen  1999              DSQ  Arms fw uw in fly 
  West Swim Esbjerg                   
                     
Lukas Hoellge  1999              DSQ  one hand at 75m 
  Berliner Tsc                   
                     
Nikolaj Isdahl  1999              DSQ  at breast a/25m 
  Odder IGF                   
                     
Tim Wilsdorf  1999              DSQ  One hand at 25m 
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.00  Print Date  16 May 2010 
Licensed to: West Swim Esbjerg  Print Time  23:07 
 
Results Event 7 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 7 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Vattenfall Swim Cup 2010 (CVU)    Print Date  16 May 2010   
  Competition place  Esbjerg    Print Time  23:07   
  Organizer  West Swim Esbjerg         
  Pool  25m         
  Competition date  2010-05-14         
 
 
Event 7, 50m Backstroke Women, Heats 11 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Franziska Fischer  1999    419          35.61   
  Team Westsachsen                   
Sarah Gottschalk  1999    374          36.98   
  Sv Halle E.v.                   
Charlotte Wendlandt  1999    365          37.28   
  Berliner Tsc                   
Victoria Fischer  1999    364          37.33   
  Team Westsachsen                   
Tosca Schmidt  1999    357          37.58   
  Team Westsachsen                   
Susann Epperlein  1999    347          37.93   
  Team Westsachsen                   
Sophie Fischer  1999    316          39.13   
  Team Westsachsen                   
Ida Persson  1999    301          39.76   
  Sösdala Simsällskap                   
Nicola Dähn  1999    301          39.77   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
10  Jamie Verebelyi  1999    291          40.20   
  Team Westsachsen                   
11  Maria Meißner  1999    284          40.54   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
12  Lisa Bendig  1999    283          40.61   
  Tvv Neu Wulmstorf                   
12  Sophie Ritter  1999    283          40.61   
  Hamburger Sc                   
14  Emily Anding  1999    278          40.82   
  Berliner Tsc                   
15  Ellen Sandberg  1999    278          40.83   
  S71                   
16  Maria Moors  1999    267          41.40   
  Potsdamer Sv                   
17  Laura Luzie Tauschel  1999    266          41.44   
  Sv Halle E.v.                   
18  Victoria Jönsson  1999    264          41.53   
  S71                   
19  Leonie Buckwitz  1999    260          41.75   
  Sv Halle E.v.                   
20  Thereza Maria Neesgaard  1999    257          41.92   
  Birkerød Svømmeklub                   
21  Nina-Elisabeth Behnisch  1999    249          42.34   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
22  Lykke K. Nielsen  1999    236          43.11   
  Odder IGF                   
23  Selina Urban  1999    236          43.14   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
24  Louise Kronborg Frandsen  1999    230          43.49   
  West Swim Esbjerg                   
25  Emilia Christiansen  1999    229          43.58   
  S71                   
26  Alicia Peters  1999    218          44.30   
  Berliner Tsc                   
27  Janne Reichstein  1999    217          44.32   
  Osc Bremerhaven                   
28  Kim Lekaj  1999    208          44.99   
  Berliner Tsc                   
29  Lilly-Sophie Groß  1999    208          45.01   
  Team Westsachsen                   
30  Annika Hoffmann  1999    206          45.12   
  Preetzer Tsv                   
31  Knar Mikael  1999    196          45.85   
  S71                   
32  Sara Olsson  1999    196          45.91   
  Tyresö Simsällskap                   
33  Cynthia-Marie Schubert  1999    187          46.61   
  Team Westsachsen                   
34  Martha Andersen  1999    185          46.75   
  Delta Svøm                   
35  Maxi Gläser  1999    184          46.83   
  Team Westsachsen                   
36  Maja Leth Bang  1999    182          47.00   
  Herlev Svømning                   
37  Alexandra Penzold  1999    182          47.03   
  Team Westsachsen                   
38  Cayanne Kjær Knoth  1999    177          47.47   
  Tune I.F. Svømmeafdelin                   
39  Darcie Wichmann  1999    175          47.61   
  Sc Seevetal                   
40  Luc Cosima Schacherer  1999    171          48.05   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
41  Caroline Schauer  1999    169          48.22   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
42  Bernadett Moosdorf  1999    168          48.29   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
43  Kira Ernst  1999    168          48.30   
  Tsv Over/bullenhausen                   
44  Amanda Lewson  1999    167          48.44   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
45  Johanne Skovgaard Terp  1999    155          49.62   
  Odder IGF                   
46  Petrine Brandt Hansen  1999    146          50.63   
  Nakskov Svømme Klub                   
47  Philine Kupske  1999    117          54.53   
  Tsv Over/bullenhausen                   
48  Charlotte Golz  1999    115          54.78   
  Tsv Over/bullenhausen                   
49  Frida Jørgensen  1999    102          56.95   
  Nakskov Svømme Klub                   
50  Sarah Brinkmann  1999    99          57.68   
  Tsv Over/bullenhausen                   
51  Mie Johansen  1999    85          1:00.58   
  Ikast Svømmeklub                   
52  Lena Janisch  1999    78          1:02.28   
  Ahrensburger Tsv                   
53  Ema Mae Damisch  1999    76          1:02.90   
  Tsv Over/bullenhausen                   
Karoline Rasksen  1999              DNS   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
Nanna Lousdal Nielsen  1999              DSQ  stops at 25 m 
  Støvring Svømmeklub Pin                   
Stine Ahlert  1999              DSQ  Sw. at br. 
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
 
Event 7, 50m Backstroke Women, Heats 10 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Lia Neubert  2000    375          36.95   
  Sv Halle E.v.                   
Michelle Thiele  2000    289          40.30   
  Team Westsachsen                   
Charlotte Bohner  2000    286          40.47   
  Berliner Tsc                   
Katarina Tkachenko  2000    280          40.73   
  Potsdamer Sv                   
Marlene Schmidt  2000    255          42.05   
  Team Westsachsen                   
Alisa Fritzsch  2000    254          42.06   
  Team Westsachsen                   
Melina Sinkwitz  2000    243          42.73   
  Berliner Tsc                   
Sarah Seifert  2000    238          43.01   
  Berliner Tsc                   
Clara Schade Cantby  2000    235          43.16   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
10  Heather-Marie Borchardt  2000    233          43.30   
  Csv Berlin                   
11  Emily Schröder  2000    224          43.90   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
12  Viktoria Trommer  2000    222          44.02   
  Team Westsachsen                   
13  Vanessa Städter  2000    220          44.12   
  Team Westsachsen                   
14  Monique Petzold  2000    209          44.92   
  Team Westsachsen                   
15  Melina Hoge  2000    206          45.16   
  Sc Seevetal                   
16  Amalie L. Madsen  2000    202          45.45   
  Nakskov Svømme Klub                   
17  Zoé Cara Peucelle  2000    200          45.54   
  Berliner Tsc                   
18  Michelle Finger  2000    199          45.62   
  Sv Eidelstedt Hamburg                   
19  Michelle-Chantal Büsing  2000    197          45.79   
  Osc Bremerhaven                   
20  Felicitas Lehmann  2000    192          46.20   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
21  Johanna Mau  2000    190          46.34   
  Hamburger Sc                   
22  Antonia Schierloh  2000    188          46.52   
  Sv Neptun Kiel                   
22  Lilian Zuch  2000    188          46.52   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
24  Katrine Knudsen  2000    180          47.24   
  Swim Team Esbjerg                   
25  Laura Bartz  2000    177          47.44   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
26  Fenja Wineberger  2000    171          48.01   
  Tvv Neu Wulmstorf                   
27  Charlot Schoeppe  2000    161          48.95   
  Ssv 70 Halle-Neustadt                   
28  Emily Frank  2000    157          49.40   
  Sc Seevetal                   
28  Marie-Fee Tobaben  2000    157          49.40   
  Sc Seevetal                   
30  Carolin Klebert  2000    149          50.24   
  Team Westsachsen                   
31  Laura Fernandez  2000    149          50.31   
  Hamburger Sc                   
32  Deborah Hentschel  2000    146          50.66   
  Team Westsachsen                   
33  Noa Turin  2000    145          50.67   
  West Swim Esbjerg                   
34  Julie Galsgaard Hansen  2000    138          51.61   
  Nakskov Svømme Klub                   
35  Judith Jahnke  2000    137          51.71   
  Sösdala Simsällskap                   
36  Lotta Zürcher  2000    127          53.05   
  Hamburger Sc                   
37  Julie Høegh_jørgensen  2000    124          53.41   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
38  Leena Kühn  2000    118          54.37   
  Osc Bremerhaven                   
39  Sidse Juhl Schmidt  2000    112          55.29   
  Rødding Svømmeklub                   
40  Hjördis Karlsson  2000    106          56.29   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
41  Line Thulin  2000    104          56.70   
  West Swim Esbjerg                   
42  Camilla Heide Nielsen  2000    101          57.32   
  West Swim Esbjerg                   
43  Marie Skowronnek  2000    85          1:00.66   
  Sc Seevetal                   
44  Line Larsen  2000    80          1:01.74   
  West Swim Esbjerg                   
45  Emma Beyer  2000    59          1:08.53   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
Chiara Lobsien  2000              DNS   
  Sc Seevetal                   
Janne Brun Christensen  2000              DNS   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
Johanna Mohr  2000              DSQ  no touch at 25 m 
  Preetzer Tsv                   
Lisa Altenkirch  2000              DSQ  Sw. at br. 
  Sv Halle E.v.                   
Nicole Schmid  2000              DSQ  Sw. at br. 25 m 
  Team Westsachsen                   
 
Event 7, 50m Backstroke Women, Heats 9 years and younger 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Micaela Jönsson  2001    231          43.42   
  S71                   
Maria Tsychkova  2001    183          46.94   
  Turebergs Simklubb                   
Saskia Ahrens  2001    180          47.23   
  Sv Neptun Kiel                   
Rieke Lühr  2001    166          48.47   
  Osc Bremerhaven                   
Elea Linka  2001    154          49.74   
  Sv Neptun Kiel                   
Theresa Freytag  2001    150          50.13   
  Team Westsachsen                   
Tjale Schütz  2001    132          52.39   
  Osc Bremerhaven                   
Ida Sofie Goldschmidt  2001    128          52.90   
  Herlev Svømning                   
Melina Moors  2001    117          54.43   
  Potsdamer Sv                   
10  Charlotte Just  2001    116          54.69   
  Esv Frankfurt(oder) 48                   
11  Nina Peuker  2001    101          57.22   
  Team Westsachsen                   
12  Maria Møller Glargaard  2001    96          58.29   
  Swim Team Esbjerg                   
13  Luca Isa Gorzolla  2001    89          59.69   
  Team Westsachsen                   
14  Maya Bellmann  2001    86          1:00.43   
  Team Westsachsen                   
15  Merle Kühn  2001    82          1:01.41   
  Osc Bremerhaven                   
16  Malou Poulsen  2001    64          1:06.53   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
17  Mia Karlsson  2001    57          1:09.32   
  Tsv Rotweiß Niebüll                   
Anna Frida Leth Bang  2002              DSQ  no touch at 25 m 
  Herlev Svømning                   
Isabella Guldager Jensen  2001              DSQ  End at breast 
  Swim Team Esbjerg                   
 
 

Generated by WinGrodan 1.18.00  Print Date  16 May 2010 
Licensed to: West Swim Esbjerg  Print Time  23:07 
 
Results Event 8 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 8 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Vattenfall Swim Cup 2010 (CVU)    Print Date  16 May 2010   
  Competition place  Esbjerg    Print Time  23:07   
  Organizer  West Swim Esbjerg         
  Pool  25m         
  Competition date  2010-05-14         
 
 
Event 8, 50m Backstroke Men, Heats 14 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Alexander Morgan  1996    413          31.13   
  Stockholms Kappsimnings                   
Chris Johansen  1996    380          32.00   
  Herlev Svømning                   
Kasper Sveistrup Holck  1996    365          32.43   
  Allerød Svømmeklub                   
Erik Wetzstein  1996    332          33.47   
  Team Westsachsen                   
Aaro Liitti  1996    329          33.58   
  Raision Urheilijat                   
Magnus Yde  1996    329          33.59   
  Svømmeklubben S 68                   
Martin Nielsen  1996    313          34.14   
  Nakskov Svømme Klub                   
Jonathan Juraschek  1996    309          34.28   
  Csv Berlin                   
Steffen Møller Jürgensen  1996    302          34.54   
  Odder IGF                   
10  Timo Schuett  1996    295          34.82   
  Tura Meldorf                   
11  Mikkel Rathschau Sørensen  1996    276          35.59   
  West Swim Esbjerg                   
12  Oliver Degn  1996    269          35.91   
  Odder IGF                   
13  Christoph Lorenzen  1996    266          36.04   
  Tvv Neu Wulmstorf                   
14  Frederik M. Mortensen  1996    264          36.12   
  Viborg Svømme Klub