Resultat för Vattenfall Swim Cup 2010 Morning CVU
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Friday Morning
Results Event 8 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (CVU) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 23:07 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 8, 50m Backstroke Men, Heats 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Alexander Morgan | 1996 | 413 | 31.13 | ||||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
2 | Chris Johansen | 1996 | 380 | 32.00 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
3 | Kasper Sveistrup Holck | 1996 | 365 | 32.43 | ||||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
4 | Erik Wetzstein | 1996 | 332 | 33.47 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Aaro Liitti | 1996 | 329 | 33.58 | ||||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Magnus Yde | 1996 | 329 | 33.59 | ||||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
7 | Martin Nielsen | 1996 | 313 | 34.14 | ||||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
8 | Jonathan Juraschek | 1996 | 309 | 34.28 | ||||||
Csv Berlin | ||||||||||
9 | Steffen Møller Jürgensen | 1996 | 302 | 34.54 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
10 | Timo Schuett | 1996 | 295 | 34.82 | ||||||
Tura Meldorf | ||||||||||
11 | Mikkel Rathschau Sørensen | 1996 | 276 | 35.59 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
12 | Oliver Degn | 1996 | 269 | 35.91 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
13 | Christoph Lorenzen | 1996 | 266 | 36.04 | ||||||
Tvv Neu Wulmstorf | ||||||||||
14 | Frederik M. Mortensen | 1996 | 264 | 36.12 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
15 | Morten Baxter | 1996 | 258 | 36.43 | ||||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
16 | Rasmus Jørgensen | 1996 | 254 | 36.62 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
17 | Dimitri Maul | 1996 | 243 | 37.17 | ||||||
Csv Berlin | ||||||||||
18 | Tom Neubert | 1996 | 235 | 37.56 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
19 | Daniel Thörnqvist | 1996 | 229 | 37.87 | ||||||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
20 | Maurice Brandt | 1996 | 222 | 38.30 | ||||||
Tura Meldorf | ||||||||||
21 | Malthe Lindquist | 1996 | 215 | 38.67 | ||||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
22 | Marc Zurheiden | 1996 | 193 | 40.09 | ||||||
Sc Seevetal | ||||||||||
23 | Rune Kay | 1996 | 187 | 40.53 | ||||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
24 | Stefan Abildtrup | 1996 | 142 | 44.45 | ||||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
25 | Lasse Jacobsen | 1996 | 137 | 44.93 | ||||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
26 | Sebastian Bejer | 1996 | 109 | 48.47 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
27 | Joachim Raahauge | 1996 | 106 | 48.92 | ||||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
- | Alexander R. Schleimann | 1996 | DNS | |||||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
- | Troels Hansen | 1996 | DNS | |||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
- | Linus-Alexander Storm | 1996 | DSQ | no toush 25 m | ||||||
Preetzer Tsv | ||||||||||
Event 8, 50m Backstroke Men, Heats 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Oliver Gustafsson | 1997 | 385 | 31.87 | ||||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
2 | Sendyk Pawel | 1997 | 379 | 32.03 | ||||||
Marlin | ||||||||||
3 | Thomas Søby Jensen | 1997 | 357 | 32.69 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
4 | Paul Wohlrabe | 1997 | 315 | 34.07 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Felix Reinhardt | 1997 | 304 | 34.49 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Joshua Petersen | 1997 | 296 | 34.78 | ||||||
Tura Meldorf | ||||||||||
7 | Maxim Davydytchev | 1997 | 285 | 35.23 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Marcus Alexandersson | 1997 | 284 | 35.26 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
9 | Oskari Soini | 1997 | 284 | 35.28 | ||||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
10 | Onni Vuorinen | 1997 | 274 | 35.71 | ||||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
11 | Henri Hellsröm | 1997 | 269 | 35.93 | ||||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
12 | Lasse Brock | 1997 | 265 | 36.10 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
13 | Kristian Seehuusen Juhl | 1997 | 255 | 36.54 | ||||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
14 | Tom Heilmann | 1997 | 253 | 36.66 | ||||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
15 | Pascal Engel | 1997 | 236 | 37.51 | ||||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
16 | Frederik Knudsen | 1997 | 228 | 37.96 | ||||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
17 | Nils Gernat | 1997 | 227 | 38.01 | ||||||
Berliner Tsc | ||||||||||
18 | Nikolaj Borup | 1997 | 213 | 38.83 | ||||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
19 | Emil Deleuran Hansen | 1997 | 207 | 39.17 | ||||||
Delta Svøm | ||||||||||
20 | Alexander Kleinwächter | 1997 | 199 | 39.70 | ||||||
Sc Seevetal | ||||||||||
21 | Daniel Poulsen | 1997 | 197 | 39.81 | ||||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
22 | Lucas Claesson | 1997 | 194 | 40.01 | ||||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
23 | Alexander Piihl Hansen | 1997 | 191 | 40.25 | ||||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
24 | Lukas Reuter | 1997 | 184 | 40.75 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
25 | Anders Aaboe Jensen | 1997 | 184 | 40.77 | ||||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
26 | Christian Arsberg Iversen | 1997 | 172 | 41.71 | ||||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
27 | Lucas Persson | 1997 | 170 | 41.84 | ||||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
28 | Frederik Linck | 1997 | 159 | 42.82 | ||||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
29 | Adam Jørgensen | 1997 | 154 | 43.23 | ||||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
30 | Frederik Rasmussen | 1997 | 149 | 43.74 | ||||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
31 | Julian Thomas | 1997 | 146 | 44.01 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
32 | Jasper Pendorf | 1997 | 142 | 44.40 | ||||||
Sc Seevetal | ||||||||||
33 | Alexander Dahlgaard | 1997 | 141 | 44.53 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
34 | Jacob Hunsballe | 1997 | 137 | 44.97 | ||||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
35 | Oscar Melin | 1997 | 128 | 46.03 | ||||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
36 | Daniel Matthiesen | 1997 | 122 | 46.79 | ||||||
Skærbæk Svømmeklub | ||||||||||
37 | John-Paul Vollert | 1997 | 120 | 46.95 | ||||||
Tvv Neu Wulmstorf | ||||||||||
38 | Jesper Løbner | 1997 | 119 | 47.13 | ||||||
Skærbæk Svømmeklub | ||||||||||
39 | Oscar Albertsen | 1997 | 117 | 47.38 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
40 | Bosse Feddersen | 1997 | 112 | 48.12 | ||||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
41 | Bastian Kristensen | 1997 | 93 | 51.12 | ||||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
42 | Joe Phoomkhonsan | 1997 | 81 | 53.48 | ||||||
Ahrensburger Tsv | ||||||||||
43 | Jasper Vogels | 1997 | 73 | 55.36 | ||||||
de Waalstroom | ||||||||||
44 | Lucas Bruun | 1997 | 68 | 56.68 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
- | Alexander Kalisch | 1997 | DNS | |||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
- | Matthias Bach | 1997 | DNS | |||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
- | Tobias Köppe | 1997 | DNS | |||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
- | Marcus Brandborg | 1997 | DSQ | sw. at br. 25 m | ||||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
Event 8, 50m Backstroke Men, Heats 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Oliver Leupold | 1998 | 370 | 32.28 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 315 | 34.06 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | 287 | 35.15 | ||||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
4 | Felix Habl | 1998 | 261 | 36.27 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Maurice Rothkegel | 1998 | 260 | 36.34 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Manuel Moors | 1998 | 259 | 36.37 | ||||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
7 | Stefan Martin Lara | 1998 | 233 | 37.66 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
8 | Thomas Uttrup Ludwig | 1998 | 227 | 38.00 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
9 | Gregor Gottschalk | 1998 | 223 | 38.24 | ||||||
Hamburger Sc | ||||||||||
10 | Hannes Hötzel | 1998 | 194 | 40.04 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
11 | Jonas Bruun Sleimann | 1998 | 186 | 40.59 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
12 | Christian Kaul | 1998 | 184 | 40.77 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
13 | Asbjørn Laksafoss Sparre | 1998 | 179 | 41.11 | ||||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
14 | Florian Kuß | 1998 | 171 | 41.79 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
15 | Mads Holm | 1998 | 168 | 41.99 | ||||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
16 | Sverre van Brink | 1998 | 163 | 42.47 | ||||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
17 | Nikita Markowskiy | 1998 | 160 | 42.70 | ||||||
Csv Berlin | ||||||||||
18 | Mathias Edvardsen | 1998 | 159 | 42.80 | ||||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
19 | Frederik Knudsen | 1998 | 147 | 43.90 | ||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
20 | Anders Withen Krogh | 1998 | 145 | 44.08 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
21 | Christian Nielsen | 1998 | 139 | 44.80 | ||||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
22 | Joey Ketzscher | 1998 | 138 | 44.85 | ||||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
23 | Noah Thompson | 1998 | 128 | 45.97 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
24 | Felix Jahnke | 1998 | 126 | 46.26 | ||||||
Sösdala Simsällskap | ||||||||||
25 | Mikkel Andersen | 1998 | 124 | 46.51 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
26 | Carl Filip Ottosen | 1998 | 122 | 46.70 | ||||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
27 | Anes Jahic | 1998 | 106 | 48.99 | ||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
28 | Ben Fahrenkrug | 1998 | 104 | 49.31 | ||||||
Ahrensburger Tsv | ||||||||||
29 | Thor Madsen | 1998 | 92 | 51.37 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
30 | Maximillian Jahnke | 1998 | 92 | 51.42 | ||||||
Sösdala Simsällskap | ||||||||||
31 | Marcus Dam Enkebølle | 1998 | 89 | 51.90 | ||||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
32 | Andreas Krogstrup | 1998 | 78 | 54.26 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
33 | Marcus Møgelmose-Andersen | 1998 | 74 | 55.32 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
- | Jens Elkjær Nielsen | 1998 | DSQ | stand at btm. 25 m | ||||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
- | Thor Erik Andreasen | 1998 | DSQ | Falte start | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
Event 8, 50m Backstroke Men, Heats 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Johann-Ludwig Herzog | 1999 | 258 | 36.39 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
2 | Jonas Krüger | 1999 | 253 | 36.63 | ||||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
3 | Niclas Budek | 1999 | 236 | 37.52 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
4 | Filip Lindell-Strömblad | 1999 | 224 | 38.14 | ||||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
5 | Alexander Eggers | 1999 | 220 | 38.42 | ||||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
6 | Patrick Tayfun Stüwe | 2000 | 200 | 39.63 | ||||||
Csv Berlin | ||||||||||
7 | Justin Speer | 1999 | 191 | 40.25 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Jan Niklas Kalisch | 2000 | 187 | 40.50 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
9 | Paul Buchmüller | 1999 | 176 | 41.40 | ||||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
10 | Luca Zmatlik | 1999 | 175 | 41.47 | ||||||
Hamburger Sc | ||||||||||
11 | Lasse Eckert | 1999 | 173 | 41.60 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
12 | Daniel Furman | 1999 | 171 | 41.75 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
13 | Gustav Yde | 2000 | 170 | 41.84 | ||||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
14 | Oliver Schiellerup | 2000 | 168 | 41.99 | ||||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
15 | Mark Hülsmeyer | 1999 | 165 | 42.22 | ||||||
Sc Seevetal | ||||||||||
16 | Pavel Makarchuk | 1999 | 164 | 42.34 | ||||||
Berliner Tsc | ||||||||||
17 | Jeffrey Ciomber | 1999 | 159 | 42.82 | ||||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
18 | Moritz Mauer | 2000 | 156 | 43.05 | ||||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
19 | Markus Engert | 2000 | 155 | 43.14 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
20 | Loris Kaminski | 1999 | 152 | 43.39 | ||||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
21 | Yannick Neue | 2000 | 151 | 43.52 | ||||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
22 | Hannes Jakubczyk | 2001 | 146 | 44.05 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
23 | Philip Chen | 2000 | 145 | 44.10 | ||||||
S71 | ||||||||||
24 | Justin Ehser | 2000 | 145 | 44.16 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
24 | Lukas Hoellge | 1999 | 145 | 44.16 | ||||||
Berliner Tsc | ||||||||||
26 | Ben Fredrich | 2000 | 143 | 44.30 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
27 | Elias Christiansen | 1999 | 139 | 44.73 | ||||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
28 | Sebastian Tullberg | 2000 | 138 | 44.84 | ||||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
29 | Jonte Petersen | 2000 | 137 | 44.98 | ||||||
Hamburger Sc | ||||||||||
30 | Benjamin Larsen | 2000 | 136 | 45.06 | ||||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
31 | Frederik Brun Nielsen | 1999 | 136 | 45.13 | ||||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
32 | Nils Linka | 1999 | 134 | 45.31 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
33 | Alexander Müller | 2000 | 134 | 45.32 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
34 | Niclas Luedtke | 1999 | 132 | 45.50 | ||||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
35 | Tim Julian Steinhorst | 2000 | 130 | 45.76 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
36 | Sören Förster | 2000 | 126 | 46.18 | ||||||
Berliner Tsc | ||||||||||
37 | Elias Richter | 1999 | 124 | 46.50 | ||||||
Berliner Tsc | ||||||||||
38 | Max Müller | 2001 | 123 | 46.67 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
39 | Valdemar Mariegaard | 1999 | 121 | 46.88 | ||||||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
40 | Franz Schmude | 2000 | 119 | 47.19 | ||||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
40 | Max Pfeiffer | 2000 | 119 | 47.19 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
42 | Vincent Radach | 1999 | 118 | 47.26 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
43 | Joel Mörck | 1999 | 113 | 47.91 | ||||||
S71 | ||||||||||
44 | Laurits Kenskov | 2001 | 110 | 48.43 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
45 | Rasmus Emil Nielsen | 2000 | 109 | 48.55 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
46 | Elias Törnqvist | 1999 | 107 | 48.79 | ||||||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
47 | Svend Matzen | 1999 | 106 | 48.96 | ||||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
48 | Nemanja Jankovic | 1999 | 105 | 49.15 | ||||||
Csv Berlin | ||||||||||
49 | Tim Queiss | 1999 | 102 | 49.65 | ||||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
50 | Tilmann Schmidt | 1999 | 101 | 49.81 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
51 | Thomas Frausing Sørensen | 1999 | 96 | 50.69 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
52 | Simon Reichelt | 2000 | 95 | 50.89 | ||||||
Hamburger Sc | ||||||||||
53 | Daniel Labuschagne | 1999 | 92 | 51.42 | ||||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
54 | Mikkel Ørbæk Lysemose | 1999 | 92 | 51.44 | ||||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
55 | Thorben Richert | 2000 | 86 | 52.45 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
56 | Thomas Frederiksen | 2000 | 78 | 54.23 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
57 | Andreas Wilson | 1999 | 76 | 54.83 | ||||||
Sösdala Simsällskap | ||||||||||
58 | Jakob Grene | 2001 | 69 | 56.40 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
59 | Kenan Kaya | 2001 | 67 | 57.09 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
60 | Johan Flores | 1999 | 64 | 57.88 | ||||||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
61 | Oliver Christensen | 2000 | 60 | 59.12 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
62 | Henrik Lundby Pedersen | 1999 | 58 | 59.77 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
63 | Mathias Honore Sørensen | 1999 | 47 | 1:04.34 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
64 | Carl Peter Vittrup | 2001 | 45 | 1:05.39 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
65 | Etienne Weinbach | 2002 | 37 | 1:09.38 | ||||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
- | William Sebastian Christi | 2001 | DNS | |||||||
Odder IGF | ||||||||||
- | Kristoffer Højfeldt | 1999 | DSQ | Sw. at br. 25 m | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
- | Maximilian Haack | 2001 | DSQ | br. stroke 25 m | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
- | Mikkel Juhl Schmidt | 2001 | DSQ | Sw. at br. 25 m | ||||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
- | Patrick Elvers | 2000 | DSQ | sw. at br. 25 m | ||||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
- | Valentin Pimpels | 1999 | DSQ | hold on line 25 m | ||||||
Sc Seevetal | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 23:07 |