2018-11-21   21:44:22
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for H.C.Andersen Swim Cup 2011

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  H.C.Andersen Swim Cup 2011    Udskriftsdato  07 maj 2011   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  16:34   
  Arrangør  STO         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  06 maj 2011         
 
 
Løb 1, 200m Medley Damer, Indledende 12 år og yngre 
Sponsor: Totalbanken 
HCA-Cup rekord 2.22.70 (2009) 
Eleonor Lindborg 92 - Föreningen Trelleborg 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Cecilie Lykke Hansen  1999    437  35.58  1:19.80  2:08.39    2:46.24   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
Johanne Carr  1999    436  36.72  1:20.32  2:09.06    2:46.31   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
Marie Eske  1999    364  39.08  1:26.68  2:15.98    2:56.69   
  Randers GF Neptun                   
                     
Therese Hovgaard Jensen  2000    335  39.20  1:27.30  2:19.31    3:01.59   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
Sofia Zachariassen  1999    333  41.21  1:27.48  2:20.69    3:02.00   
  O.S.L.F.                   
                     
Camilla Rask  1999    316  42.48  1:29.92  2:23.36    3:05.21   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Amalie Bach Nielsen  1999    306  44.51  1:30.81  2:26.32    3:07.27   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
Martha Andersen  1999    296  43.29  1:32.64  2:29.85    3:09.25   
  Delta Svøm                   
                     
Frida Frydendal  1999    291  38.50  1:31.15  2:29.21    3:10.47   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
10  Isabell Eriksen  1999    285  41.43  1:32.66  2:29.16    3:11.65   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
11  Clara Franck  1999    277  41.82  1:31.88  2:31.62    3:13.46   
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
12  Nana Hansen  2000    252  47.99  1:41.13  2:39.01    3:19.74   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
13  Cecilie Baraviec  2000    246  44.23  1:37.90  2:38.37    3:21.28   
  Odense Svømme Klub                   
                     
14  Lykke K. Nielsen  1999    243  46.74  1:38.52  2:36.64    3:22.11   
  Odder IGF                   
                     
15  Helene G. Nedergaard  1999    240  44.61  1:35.00  2:37.97    3:22.94   
  Odder IGF                   
                     
16  Anne Katrine Jørgensen  2000    229  45.51  1:39.92  2:39.23    3:26.23   
  Kolding SK                   
                     
17  Pernille Maj Thorup  1999    201  50.37  1:53.23  2:51.65    3:35.31   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
18  Anne Rytter  2000    190  49.39  1:46.58  2:48.13    3:39.38   
  Randers GF Neptun                   
                     
Mathilde Kjeldsen  1999              DSQ  Afslut.ryg p.maven 
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
 
Løb 1, 200m Medley Damer, Indledende 13 - 14 år 
Sponsor: Totalbanken 
HCA-Cup rekord 2.22.70 (2009) 
Eleonor Lindborg 92 - Föreningen Trelleborg 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emma Gaardsted Andersen  1998    501  34.53  1:17.33  2:00.46    2:38.88   
  Frederikssund Svømmeklu                   
                     
Julie Oxenvad  1997    490  34.28  1:18.01  2:04.75    2:40.06   
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
Sofie Burgaard  1997    486  35.35  1:18.02  2:05.29    2:40.42   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Stine Johansen  1997    462  34.97  1:15.60  2:03.14    2:43.24   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
Camilla Clausen  1997    436  33.70  1:17.02  2:08.99    2:46.34   
  Frem Odense                   
                     
Tatjana Hansen  1997    430  35.98  1:20.77  2:09.43    2:47.14   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
                     
Silke Meyer  1998    413  37.37  1:22.70  2:09.76    2:49.38   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
Adriana Natalia Bankowska  1997    406  37.00  1:21.56  2:10.96    2:50.42   
  Frederikssund Svømmeklu                   
                     
Sophie Lund Møller  1998    401  40.70  1:24.56  2:13.10    2:51.01   
  Odense Svømme Klub                   
                     
10  Pernille H. Gravgaard  1997    383  39.33  1:25.33  2:14.27    2:53.67   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
11  Anna Lund Henriksen  1998    382  40.88  1:25.62  2:14.24    2:53.87   
  O.S.L.F.                   
                     
12  Kathrine Gohr  1997    378  38.56  1:24.28  2:17.18    2:54.50   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
13  Katrine Ejby  1998    377  38.90  1:22.44  2:17.33    2:54.70   
  Odense Svømme Klub                   
                     
14  Anne Sofie Jørgensen  1998    367  40.31  1:24.89  2:14.61    2:56.21   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
15  Sara Sofia Benzarti  1997    367  38.55  1:24.04  2:17.71    2:56.22   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
16  Nicoline Pontoppidan  1998    363  40.64  1:28.32  2:16.37    2:56.87   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
17  Amalie Roll Madsen  1998    358  39.53  1:28.38  2:17.65    2:57.72   
  Odense Svømme Klub                   
                     
18  Agnes Astrup Christiansen  1997    353  44.02  1:26.36  2:20.43    2:58.49   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
19  Natascha Zender  1997    353  37.63  1:23.89  2:21.09    2:58.51   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
20  Laura Falk  1998    350  35.20  1:20.42  2:18.30    2:58.96   
  Odense Svømme Klub                   
                     
21  Emilie Kallager  1997    337  41.34  1:26.91  2:20.82    3:01.33   
  Frem Odense                   
                     
22  Louise Runge  1997    327  42.52  1:31.40  2:20.66    3:03.03   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
23  Freja Hyldgaard  1998    323  42.56  1:30.60  2:25.15    3:03.78   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
24  Josephine Frede Bundgaard  1997    322  42.75  1:34.16  2:22.97    3:04.07   
  Lyseng IF                   
                     
25  Camilla Mikkelsen  1998    305  42.10  1:33.09  2:26.35    3:07.48   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
26  Amalie Fisker Sørensen  1997    285  40.18  1:32.87  2:31.30    3:11.59   
  Odense Svømme Klub                   
                     
27  Matilda Holse  1998    282  43.57  1:34.96  2:31.42    3:12.42   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
28  Anne Stine Andreasen  1997    274  43.76  1:34.35  2:31.58    3:14.20   
  Odder IGF                   
                     
29  Anna J. V. Hededal  1998    265  47.10  1:34.58  2:34.81    3:16.52   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
30  Sofie Skibsted  1997    264  43.19  1:32.86  2:31.08    3:16.72   
  Randers GF Neptun                   
                     
31  Julie Nielsen  1998    262  45.31  1:37.97  2:32.28    3:17.03   
  Odense Svømme Klub                   
                     
32  Emma Fogtmann  1998    257  46.10  1:35.60  2:32.75    3:18.34   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
                     
33  Cecilie Brink  1997    256  46.29  1:34.11  2:34.50    3:18.56   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
34  Lea Vestergaard-Lund  1998    252  46.66  1:35.48  2:32.86    3:19.61   
  Odense Svømme Klub                   
                     
35  Fie Mortensen  1997    241  42.79  1:34.69  2:34.64    3:22.63   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
36  Katrine Møll Jensen  1998    239  45.80  1:38.91  2:38.28    3:23.18   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
37  Sille Raahede Nielsen  1998    235  47.26  1:40.20  2:38.22    3:24.32   
  Delta Svøm                   
                     
38  Camilla B. Kristensen  1997    206  44.66  1:37.70  2:44.56    3:33.55   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
Caroline Thorsgaard  1997              DNS   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Natasja Hansen  1998              DNS   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
Sophia Møller  1997              DNS   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
Sofie Møller Sørensen  1998              DSQ  afslut.ryg på.ma 
  Randers GF Neptun                   
                     
 
Løb 1, 200m Medley Damer, Indledende 15 - 99 år 
Sponsor: Totalbanken 
HCA-Cup rekord 2.22.70 (2009) 
Eleonor Lindborg 92 - Föreningen Trelleborg 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Isabella Kjeldsen  1993    597  32.54  1:11.67  1:55.36    2:29.84   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Randi Fogh Nielsen  1989    588  32.20  1:09.79  1:56.06    2:30.56   
  O.S.L.F.                   
                     
Katrine Holm Sørensen  1992    577  31.70  1:12.96  1:56.10    2:31.50   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Mathilde Riis Sørensen  1988    568  32.91  1:14.31  1:59.22    2:32.30   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Freja Østergaard  1995    551  32.31  1:11.87  1:57.69    2:33.85   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Line H. Vestergaard  1996    537  34.47  1:18.26  1:59.60    2:35.19   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Astrid Koch  1994    515  33.81  1:15.28  2:01.91    2:37.42   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Cecilie Bjerg  1996    513  33.56  1:15.65  1:59.50    2:37.59   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
Helene Jørgensen  1995    505  34.78  1:16.18  2:01.88    2:38.37   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
10  Hanne Welinder  1995    503  34.59  1:17.03  2:02.22    2:38.60   
  Odense Svømme Klub                   
                     
11  Kalinka T. Mogensen  1995    497  32.83  1:15.63  2:03.44    2:39.24   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
12  Andrea Aagaard  1996    473  34.13  1:12.89  2:03.45    2:41.93   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
13  Didde Karstensen  1996    453  35.48  1:17.66  2:08.81    2:44.28   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
14  Anna Deleuran  1995    451  36.53  1:18.70  2:06.62    2:44.45   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
15  Stine Bitsch-Olsen  1995    444  33.91  1:16.46  2:08.04    2:45.30   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
16  Anne-Mette Müller  1995    444  34.54  1:19.42  2:05.72    2:45.38   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
                     
17  Olivia Larsen  1995    433  36.64  1:22.71  2:06.36    2:46.75   
  Lyseng IF                   
                     
18  Christina Arent Sørensen  1994    431  33.51  1:18.87  2:07.95    2:46.96   
  Kronjylland Svømmeklub                   
                     
19  Maria J. V. Hededal  1995    428  36.17  1:19.56  2:09.95    2:47.44   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
20  Liv Strømkjær  1996    426  34.85  1:18.88  2:08.32    2:47.68   
  O.S.L.F.                   
                     
21  Malene Sandvang  1995    425  38.90  1:26.00  2:10.12    2:47.78   
  Kolding SK                   
                     
22  Astrid Bitsch-Olsen  1993    407  36.61  1:20.71  2:12.33    2:50.25   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
23  Simone Kristensen  1996    406  37.88  1:22.35  2:10.78    2:50.41   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
24  Lise B. Aagaard  1996    405  37.68  1:24.32  2:09.98    2:50.45   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
25  Laura Westergaard  1995    401  38.26  1:22.93  2:13.67    2:51.03   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
26  Mia Kynde  1994    396  35.70  1:20.95  2:14.41    2:51.76   
  Lyseng IF                   
                     
27  Natasja Simonsen  1995    393  37.17  1:23.86  2:11.12    2:52.20   
  O.S.L.F.                   
                     
28  Signe Mortensen  1995    381  36.46  1:22.94  2:14.43    2:53.99   
  Tommerup Svømme Klub                   
                     
29  Simone Frandsen  1995    378  36.44  1:21.92  2:14.74    2:54.46   
  Kolding SK                   
                     
30  Anne Dahl  1996    372  38.09  1:24.89  2:15.46    2:55.36   
  Randers GF Neptun                   
                     
31  Mathilde Sørensen  1996    367  36.79  1:21.45  2:17.31    2:56.14   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
32  Louise Holm  1994    346  36.98  1:29.47  2:18.66    2:59.67   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
33  Natasha Clausen  1993    346  38.25  1:26.97  2:21.88    2:59.72   
  Odder IGF                   
                     
34  Emma Dam Mortensen  1995    332  38.19  1:28.68  2:22.31    3:02.21   
  Tommerup Svømme Klub                   
                     
35  Sarah Brejnholt  1996    324  41.13  1:28.19  2:22.30    3:03.61   
  Kronjylland Svømmeklub                   
                     
36  Nete Panduro  1995    323  41.08  1:29.86  2:22.52    3:03.87   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
37  Kirstine Feldinger  1996    317  42.30  1:29.37  2:24.69    3:05.00   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
38  Nikoline Munksgaard-Ottos  1996    296  41.33  1:34.13  2:23.48    3:09.32   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
                     
39  Sofie Frank Jørgensen  1996    287  46.92  1:38.68  2:29.46    3:11.22   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
40  Maj Brohus  1996    284  42.79  1:33.65  2:29.88    3:11.85   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
41  Louise Bergenhagen  1996    271  43.39  1:36.19  2:31.90    3:14.92   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
Nina Vestergaard  1992              DNF   
  Delta Svøm                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.22  Udskriftsdato  07 maj 2011 
Licens til Odense Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  16:34 
 
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  H.C.Andersen Swim Cup 2011    Udskriftsdato  08 maj 2011   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  18:53   
  Arrangør  STO         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  06 maj 2011         
 
 
Løb 1, 200m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Totalbanken 
HCA-Cup rekord 2.22.70 (2009) 
Eleonor Lindborg 92 - Föreningen Trelleborg 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Katrine Holm Sørensen  1992    655  30.11  1:09.37  1:50.54    2:25.28   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Randi Fogh Nielsen  1989    639  31.93  1:09.04  1:53.12    2:26.45   
  O.S.L.F.                   
                     
Isabella Kjeldsen  1993    595  32.76  1:12.58  1:55.19    2:29.98   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Mathilde Riis Sørensen  1988    578  32.83  1:13.26  1:58.38    2:31.40   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Freja Østergaard  1995    541  33.07  1:13.20  1:58.42    2:34.85   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Line H. Vestergaard  1996    535  34.70  1:17.21  2:00.09    2:35.41   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Cecilie Bjerg  1996    468  34.93  1:18.98  2:03.79    2:42.52   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
Astrid Koch  1994    442  34.69  1:18.19  2:07.66    2:45.62   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.22  Udskriftsdato  08 maj 2011 
Licens til Odense Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  18:53 
 
Resultat Løb 2 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  H.C.Andersen Swim Cup 2011    Udskriftsdato  07 maj 2011   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  16:34   
  Arrangør  STO         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  06 maj 2011         
 
 
Løb 2, 200m Medley Herrer, Indledende 14 år og yngre 
Sponsor: Arena 
HCA-Cup rekord 2.09.84 (2010) 
Chris Christensen 88 - West Swim Esbjerg 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Thomas Søby Jensen  1997    476  31.01  1:08.10  1:53.03    2:26.14   
  Odder IGF                   
                     
Frederik J. Sørensen  1997    462  31.51  1:10.51  1:56.07    2:27.56   
  O.S.L.F.                   
                     
Magnus Høvsgaard  1997    390  33.21  1:13.20  1:59.14    2:36.14   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Anton Holten Lambert  1997    359  34.21  1:14.66  2:04.69    2:40.59   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
Frederik H Thomsen  1997    358  35.33  1:16.24  2:04.20    2:40.72   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Nicolai Løvenstein  1997    345  33.77  1:17.12  2:06.79    2:42.61   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Jonatan Balladone  1997    290  35.69  1:21.49  2:16.30    2:52.40   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
Victor Larsen  1998    279  37.84  1:21.04  2:15.21    2:54.66   
  Frederikssund Svømmeklu                   
                     
Jacob Hougård Nielsen  1998    253  39.22  1:25.61  2:19.85    3:00.45   
  O.S.L.F.                   
                     
Malthe Bøg  1998              DSQ  afslut.ryg.p.maven 
  Odense Svømme Klub                   
                     
 
Løb 2, 200m Medley Herrer, Indledende 15 - 16 år 
Sponsor: Arena 
HCA-Cup rekord 2.09.84 (2010) 
Chris Christensen 88 - West Swim Esbjerg 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Alexander Duus Jensen  1995    521  28.78  1:07.55  1:50.74    2:21.79   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
Christian V. Rasmussen  1996    519  29.51  1:06.06  1:49.06    2:21.98   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Andreas Levin Pedersen  1995    477  31.31  1:10.12  1:50.32    2:26.03   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Oliver Sørensen  1996    469  31.63  1:09.52  1:53.31    2:26.90   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
Kasper Egelund  1995    467  29.72  1:08.36  1:52.03    2:27.05   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Mathias Beck  1996    452  31.74  1:11.45  1:53.87    2:28.64   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Magnus Yde  1996    450  30.14  1:08.83  1:55.09    2:28.90   
  Svømmeklubben S 68                   
                     
Asger Skafte  1996    447  32.25  1:10.40  1:55.38    2:29.23   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Victor Tolstrup  1996    433  30.48  1:11.76  1:56.78    2:30.85   
  Delta Svøm                   
                     
10  Rasmus Mohr Nielsen  1996    422  32.41  1:11.74  1:58.59    2:32.17   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
                     
11  Daniel Kristensen  1995    420  32.77  1:13.31  1:57.76    2:32.30   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
12  Jens Høj Jørgensen  1996    404  34.50  1:14.80  1:59.37    2:34.38   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
13  Mads Andersen  1995    403  31.40  1:13.79  1:58.92    2:34.53   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
14  Sebastian Friis  1995    392  31.75  1:12.45  1:57.77    2:35.86   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
15  Bo Volf Brøchner  1996    391  31.60  1:12.63  2:01.66    2:36.06   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
16  David Tørring  1995    383  34.52  1:14.22  2:01.96    2:37.15   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
17  Christian Lund  1996    379  32.23  1:11.29  2:00.64    2:37.62   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
18  Mathias Kristian Pedersen  1996    370  31.21  1:13.25  2:03.15    2:38.92   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
19  Oliver Degn  1996    369  33.91  1:15.50  2:04.28    2:39.07   
  Odder IGF                   
                     
20  Alexander Gilberg  1995    367  31.49  1:15.01  2:04.09    2:39.32   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
21  Mikkel Grønbo  1996    367  34.61  1:13.35  2:00.61    2:39.41   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
22  Mathias Bech  1996    366  32.81  1:14.60  2:03.36    2:39.53   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
23  Jesper Jensen  1996    361  34.40  1:17.08  2:08.55    2:40.29   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
24  Anders L. Mogensen  1996    359  34.98  1:14.74  2:04.91    2:40.48   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
25  Marc Nøhr Andersen  1996    357  36.01  1:17.05  2:05.81    2:40.77   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
26  Kasper Winther  1995    356  34.39  1:18.37  2:02.32    2:40.92   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
27  Magnus Johansen  1996    354  32.13  1:15.31  2:04.20    2:41.22   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
28  Nicolai Uhrenholdt  1995    349  34.62  1:19.20  2:04.94    2:42.00   
  Frem Odense                   
                     
29  Steffen Møller Jürgensen  1996    349  36.04  1:13.85  2:03.51    2:42.10   
  Odder IGF                   
                     
30  Emil Christensen  1996    343  35.11  1:20.26  2:07.55    2:42.95   
  Frederikssund Svømmeklu                   
                     
31  Marcus A. Hansen  1996    318  36.59  1:21.48  2:09.68    2:47.17   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
32  Oliver Danielsen  1996    309  33.76  1:17.79  2:07.66    2:48.77   
  Kolding SK                   
                     
33  Sylvester Andersen  1995    309  39.21  1:24.85  2:10.71    2:48.80   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
34  Sebastian Kallestrup  1996    307  34.30  1:15.15  2:10.82    2:49.19   
  Frederikssund Svømmeklu                   
                     
35  Axel Damm  1996    284  37.37  1:19.98  2:14.18    2:53.52   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
36  Jonas Sørensen  1995    276  34.36  1:20.48  2:16.12    2:55.15   
  Randers GF Neptun                   
                     
37  Søren Fredenslund  1996    226  39.36  1:26.09  2:27.32    3:07.39   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
                     
Anton Ruby Larsen  1996              DSQ  ej. sam.be.v.150m 
  Svømmeklubben Sønderbor                   
                     
 
Løb 2, 200m Medley Herrer, Indledende 17 - 99 år 
Sponsor: Arena 
HCA-Cup rekord 2.09.84 (2010) 
Chris Christensen 88 - West Swim Esbjerg 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Chris Christensen  1988    635  28.40  1:03.09  1:41.05    2:12.77   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Morten Andersen  1994    534  29.16  1:05.91  1:49.21    2:20.63   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Rasmus Koch  1992    523  28.78  1:08.44  1:48.37    2:21.61   
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
Alexander Højen Månsson  1994    521  29.88  1:08.07  1:51.07    2:21.78   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
Nicklas Luplau  1989    487  30.35  1:10.78  1:53.06    2:25.01   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Nicolai Pedersen  1994    483  30.52  1:09.96  1:52.11    2:25.46   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
Michael Danø  1994    479  29.74  1:08.78  1:53.59    2:25.86   
  Kolding SK                   
                     
Christian Blom Jensen  1994    471  32.51  1:13.13  1:52.10    2:26.67   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
Henrik Kingo  1991    456  28.79  1:07.47  1:54.12    2:28.20   
  Odense Svømme Klub                   
                     
10  Rasmus Rothausen  1994    425  30.22  1:10.52  1:55.75    2:31.79   
  Odder IGF                   
                     
11  Tobias Dahl Vind  1994    414  30.95  1:10.61  1:59.40    2:33.04   
  Kolding SK                   
                     
12  Anders T. Rasmussen  1993    399  33.29  1:14.20  2:00.05    2:34.94   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
13  Thomas Jensen  1994    379  32.59  1:12.71  2:03.06    2:37.73   
  Kolding SK                   
                     
14  Lasse Christensen  1994    371  35.40  1:19.41  2:03.87    2:38.76   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
15  Emil Jensen  1994    367  31.38  1:15.06  2:04.25    2:39.38   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
                     
16  Patrick S Terp  1994    317  33.63  1:22.13  2:12.65    2:47.36   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.22  Udskriftsdato  07 maj 2011 
Licens til Odense Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  16:34 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  H.C.Andersen Swim Cup 2011    Udskriftsdato  07 maj 2011   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  19:03   
  Arrangør  STO         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  06 maj 2011         
 
 
Løb 2, 200m Medley Herrer, Finaler 
Sponsor: Arena 
HCA-Cup rekord 2.09.84 (2010) 
Chris Christensen 88 - West Swim Esbjerg 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Chris Christensen  1988    721  27.75  1:00.10  1:36.74    2:07.22   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Nicklas Luplau  1989    559  30.05  1:07.12  1:48.79    2:18.47   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Rasmus Koch  1992    541  29.55  1:07.98  1:47.32    2:20.01   
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
Christian V. Rasmussen  1996    541  30.18  1:07.23  1:47.81    2:20.05   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Morten Andersen  1994    517  29.59  1:06.50  1:49.86    2:22.14   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Alexander Højen Månsson  1994    514  29.66  1:08.23  1:51.69    2:22.48   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
Alexander Duus Jensen  1995    474  29.98  1:08.55  1:50.72    2:26.34   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
Nicolai Pedersen  1994    464  31.22  1:09.33  1:53.45    2:27.42   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.22  Udskriftsdato  07 maj 2011 
Licens til Odense Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  19:03 
 
Resultat Løb 3 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  H.C.Andersen Swim Cup 2011    Udskriftsdato  07 maj 2011   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  16:34   
  Arrangør  STO         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  06 maj 2011         
 
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 12 år og yngre 
Sponsor: Sportsmaster 
HCA-Cup rekord 0.33.00 (2009) 
Rikke Møller Pedersen 89 - FREM-STO95 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Pavon Friis  1999    397          40.54   
  Agfs Svømmeafdeling                   
Camilla Rask  1999    313          43.89   
  Odense Svømme Klub                   
Kirstine M. Pedersen  1999    290          45.04   
  Delta Svøm                   
Therese Elkjær Christense  1999    259          46.77   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
Sidse Thorup  1999    257          46.88   
  Odense Svømme Klub                   
Camilla Buch  1999    237          48.15   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
Christina F. Eriksen  1999    230          48.61   
  Frederikssund Svømmeklu                   
Nikoline Mathiesen  2000    215          49.74   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
Christina Christensen  2000    211          50.06   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
10  Pernille Falgren Christen  2000    209          50.23   
  O.S.L.F.                   
11  Cathrine E Carstensen  1999    206          50.49   
  Kolding SK                   
12  Nana Bundgaard  2000    202          50.76   
  Horsens Svømmeklub                   
13  Annabell Skytt Kristensen  1999    201          50.90   
  Kolding SK                   
14  Freya Ellehus  2000    197          51.20   
  Svendborg Svømme Klub                   
15  Signe Stærmose  1999    189          51.89   
  Nyborg Svømmeklub                   
16  Signe Holm  1999    185          52.27   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
17  Johanne A. Christiansen  2000    182          52.56   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
18  Line J. V. Hededal  2001    175          53.31   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
19  Anna Jona F Kjeld  1999    173          53.43   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
20  Anne Rytter  2000    170          53.82   
  Randers GF Neptun                   
21  Clara Enné Bæk  1999    168          53.99   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
22  Felia Busk  2000    167          54.07   
  Svendborg Svømme Klub                   
23  Juliane Eggers  2000    165          54.28   
  Odense Svømme Klub                   
24  Alberte Antje Kallesøe  2000    164          54.47   
  Svendborg Svømme Klub                   
25  Mathilde K. Jakobsen  1999    162          54.64   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
26  Line M. C. Wind  1999    154          55.58   
  Kolding SK                   
27  Caroline Worrell  2001    150          56.07   
  Svendborg Svømme Klub                   
28  Frederikke Olsen  2000    149          56.21   
  O.S.L.F.                   
Ida Kusk  1999              DSQ  ej.synk.benspark 
  Kolding SK                   
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 13 - 14 år 
Sponsor: Sportsmaster 
HCA-Cup rekord 0.33.00 (2009) 
Rikke Møller Pedersen 89 - FREM-STO95 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emma Nørgaard  1997    470          38.32   
  Horsens Svømmeklub                   
Amalie Roll Madsen  1998    412          40.04   
  Odense Svømme Klub                   
Sophie Lund Møller  1998    399          40.47   
  Odense Svømme Klub                   
Pernille H. Gravgaard  1997    395          40.62   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
Ida Schwertfeger  1997    389          40.81   
  Frem Odense                   
Freja Andersen  1998    373          41.41   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Silke Meyer  1998    372          41.45   
  Nyborg Svømmeklub                   
Anna Lund Henriksen  1998    365          41.68   
  O.S.L.F.                   
Josephine Frede Bundgaard  1997    364          41.73   
  Lyseng IF                   
10  Sandra Guldborg  1998    359          41.94   
  Kolding SK                   
11  Mathilde Hallgren  1997    356          42.05   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
12  Adriana Natalia Bankowska  1997    321          43.53   
  Frederikssund Svømmeklu                   
13  Camilla Mikkelsen  1998    304          44.34   
  Silkeborg Svømmeklub                   
14  Amalie L. Nielsen  1997    288          45.10   
  Horsens Svømmeklub                   
15  Signe Bjerre  1998    268          46.23   
  Frederikssund Svømmeklu                   
16  Klara Eggers  1997    261          46.63   
  Odense Svømme Klub                   
17  Frederikke B Christensen  1998    253          47.10   
  Haderslev Svømme Klub                   
18  Louise Madsen  1997    240          47.95   
  Svendborg Svømme Klub                   
19  Julie Nielsen  1998    236          48.23   
  Odense Svømme Klub                   
20  Rikke Kroun Laursen  1998    233          48.44   
  Kolding SK                   
21  Amalie Fisker Sørensen  1997    225          49.01   
  Odense Svømme Klub                   
22  Anni Pedersen  1998    218          49.49   
  Kolding SK                   
23  Lea Vestergaard-Lund  1998    200          50.94   
  Odense Svømme Klub                   
24  Martha Jørgensen  1998    198          51.14   
  O.S.L.F.                   
25  Laura Schmidt  1998    186          52.19   
  Nyborg Svømmeklub                   
26  Emilie Skouby Rosendahl  1998    179          52.85   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
27  Amanda Schjødt  1998    128          59.08   
  Kolding SK                   
Caroline Thorsgaard  1997              DNS   
  Odense Svømme Klub                   
Cecilie Bach Bertelsen  1997              DNS   
  Silkeborg Svømmeklub                   
Ida Marie Ø. Melsen  1998              DNS   
  Agfs Svømmeafdeling                   
Emilie Andresen Ravn  1998              DSQ  tyvstart 
  Svømmeklubben Sønderbor                   
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 15 - 99 år 
Sponsor: Sportsmaster 
HCA-Cup rekord 0.33.00 (2009) 
Rikke Møller Pedersen 89 - FREM-STO95 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Nina Højris Jørgensen  1992    656          34.30   
  Lyseng IF                   
Anna Wermuth  1996    571          35.91   
  Odense Svømme Klub                   
Line H. Vestergaard  1996    568          35.98   
  Silkeborg Svømmeklub                   
Matilde Schrøder  1996    553          36.30   
  Ringe Svømme Klub                   
Mathilde Stærk  1990    546          36.47   
  Kolding SK                   
Louise Frederiksen  1995    536          36.68   
  Horsens Svømmeklub                   
Mette Edslev-Christensen  1994    531          36.79   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
Signe Tolstrup  1995    516          37.15   
  Silkeborg Svømmeklub                   
Natasja Simonsen  1995    502          37.50   
  O.S.L.F.                   
10  Cecilie Villadsen  1995    489          37.82   
  O.S.L.F.                   
11  Olivia Larsen  1995    479          38.08   
  Lyseng IF                   
12  Nina Vestergaard  1992    477          38.13   
  Delta Svøm                   
13  Signe B. Thomasen  1996    467          38.41   
  Horsens Svømmeklub                   
14  Michelle Strand  1994    449          38.92   
  Randers GF Neptun                   
15  Lise B. Aagaard  1996    432          39.41   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
16  Malene Sandvang  1995    428          39.53   
  Kolding SK                   
17  Astrid Koch  1994    405          40.28   
  Ringe Svømme Klub                   
18  Anne-Mette Müller  1995    402          40.37   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
19  Ditte Elschner Kristensen  1995    380          41.16   
  Odense Svømme Klub                   
20  Louise Holm  1994    372          41.43   
  Horsens Svømmeklub                   
21  Katrine Frank Jørgensen  1996    359          41.94   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
22  Amalie Ringgaard  1996    358          41.95   
  Frederikssund Svømmeklu                   
23  Sandra Bram Madsen  1995    345          42.47   
  Agfs Svømmeafdeling                   
24  Lone Vølund  1965    313          43.91   
  Brædstrup Svømmeklub                   
25  Sofie Frank Jørgensen  1996    296          44.69   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
26  Felicia Hjernø  1996    269          46.15   
  Odense Svømme Klub                   
27  Cecilia Beverud  1996    259          46.75   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
28  Marie Juhl Jensen  1996    189          51.89   
  Lyseng IF                   
Anja Pedersen  1994              DSQ  tyvstart 
  Kolding SK                   
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.22  Udskriftsdato  07 maj 2011 
Licens til Odense Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  16:34 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  H.C.Andersen Swim Cup 2011    Udskriftsdato  08 maj 2011   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:04   
  Arrangør  STO         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  06 maj 2011         
 
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 
Sponsor: Sportsmaster 
HCA-Cup rekord 0.33.00 (2009) 
Rikke Møller Pedersen 89 - FREM-STO95 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Nina Højris Jørgensen  1992    642          34.55   
  Lyseng IF                   
Line H. Vestergaard  1996    603          35.28   
  Silkeborg Svømmeklub                   
Anna Wermuth  1996    574          35.85   
  Odense Svømme Klub                   
Matilde Schrøder  1996    558          36.19   
  Ringe Svømme Klub                   
Louise Frederiksen  1995    546          36.47   
  Horsens Svømmeklub                   
Mathilde Stærk  1990    524          36.96   
  Kolding SK                   
Mette Edslev-Christensen  1994    492          37.75   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
Signe Tolstrup  1995    468          38.39   
  Silkeborg Svømmeklub                   
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.22  Udskriftsdato  08 maj 2011 
Licens til Odense Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  17:04 
 
Resultat Løb 4 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  H.C.Andersen Swim Cup 2011    Udskriftsdato  07 maj 2011   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  16:34   
  Arrangør  STO         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  06 maj 2011         
 
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 14 år og yngre 
Sponsor: Frigodan 
HCA-Cup rekord 0.29.25 (2009) 
Kristian Outinen 83 - VI39-VAT 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Christian Gravgaard  1997    335          38.39   
  Kolding SK                   
Morten Frederiksen  1998    284          40.58   
  Horsens Svømmeklub                   
Mikkel Pedersen  1997    281          40.73   
  Haderslev Svømme Klub                   
Malthe Bøg  1998    281          40.74   
  Odense Svømme Klub                   
Mads Juul  1997    260          41.77   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
Alexander Ohrt  1997    255          42.08   
  Kolding SK                   
Victor Larsen  1998    248          42.43   
  Frederikssund Svømmeklu                   
Mads D. Kristensen  1998    247          42.51   
  Lyseng IF                   
Emil Deleuran Hansen  1997    232          43.43   
  Delta Svøm                   
10  Jonas Gadegaard Hansen  1998    230          43.51   
  Kolding SK                   
11  Mark Simonsen  1997    221          44.12   
  Odder IGF                   
12  Niclas Henriksen  1997    211          44.77   
  Randers GF Neptun                   
13  Victor Dyreborg  1997    202          45.47   
  Odense Svømme Klub                   
14  Christian Olsen  1997    199          45.70   
  Delta Svøm                   
14  Tobias Rewitz  1997    199          45.70   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
16  Emil Rimer  1998    198          45.76   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
17  Mike Jacobsen  1998    198          45.79   
  Frederikssund Svømmeklu                   
18  Simon Wulff Gregersen  1998    194          46.06   
  Kolding SK                   
19  Bjarki Haagensen  1998    180          47.23   
  Horsens Svømmeklub                   
20  Malthe Burgaard  2000    178          47.39   
  Odense Svømme Klub                   
21  Nicklas Rasmussen  1997    176          47.62   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
22  Alexander Jensen  1999    173          47.82   
  Odder IGF                   
23  Lasse Skovning Schmidt  1998    170          48.13   
  Odense Svømme Klub                   
24  Aksel Ruby Larsen  1999    162          48.93   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
25  Andreas Jørgensen  2000    161          49.04   
  Kolding SK                   
26  Andreas Aunsholt  1999    158          49.35   
  Odense Svømme Klub                   
27  Rasmus Kristensen  1997    158          49.38   
  Nyborg Svømmeklub                   
28  Magnus Stender Berg  1999    155          49.70   
  Haderslev Svømme Klub                   
29  Alexander St Clair Slatte  1999    148          50.40   
  Nyborg Svømmeklub                   
30  Marcus Frederiksen  1997    145          50.77   
  Horsens Svømmeklub                   
31  Theis Vibskov Kristensen  1998    138          51.58   
  Svendborg Svømme Klub                   
32  Asbjørn Buhl  1997    136          51.88   
  Brædstrup Svømmeklub                   
33  Eik Panduro  1998    134          52.08   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
34  Peter Krogh Frausing  1998    133          52.20   
  Odense Svømme Klub                   
35  Viktor Bull Kramer  2000    132          52.36   
  Horsens Svømmeklub                   
36  Sebastian Møller Jürgense  2001    129          52.80   
  Odder IGF                   
37  Asger Denert-Nielsen  1999    127          53.10   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
38  Jakob Knoblauch  1999    125          53.28   
  Svendborg Svømme Klub                   
39  Simon Steen Andersen  1999    118          54.41   
  Horsens Svømmeklub                   
40  Troels D. Essendrop  1999    114          54.95   
  Nyborg Svømmeklub                   
41  Tobias Mejdahl  1999    85          1:00.63   
  Nyborg Svømmeklub                   
Henrik Schou  1998              DNS   
  Delta Svøm                   
Jonas Harbo Knudsen  1999              DNS   
  O.S.L.F.                   
Gustav Westerlin Larsen  1999              DSQ  craw.i.start 
  Svendborg Svømme Klub                   
Viktor Højgaard Hinzel  1998              DSQ  tyvstart 
  Lyseng IF                   
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 15 - 16 år 
Sponsor: Frigodan 
HCA-Cup rekord 0.29.25 (2009) 
Kristian Outinen 83 - VI39-VAT 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Christian V. Rasmussen  1996    533          32.89   
  Odense Svømme Klub                   
Andreas Levin Pedersen  1995    489          33.86   
  Silkeborg Svømmeklub                   
Andreas Sandbirk  1995    449          34.82   
  Vordingborg Svømme Klub                   
Magnus Yde  1996    443          34.99   
  Svømmeklubben S 68                   
Asger Terp  1996    420          35.62   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
Jesper Skovbo Hansen  1996    411          35.87   
  Odder IGF                   
Johannes Larsen  1996    401          36.17   
  Kolding SK                   
Mathias Beck  1996    389          36.55   
  Silkeborg Svømmeklub                   
Mads Andersen  1995    388          36.58   
  Vordingborg Svømme Klub                   
10  Oliver Bruun  1995    374          37.02   
  Ringe Svømme Klub                   
11  Kasper Winther  1995    369          37.17   
  Silkeborg Svømmeklub                   
12  Nicolai Uhrenholdt  1995    341          38.17   
  Frem Odense                   
13  Oliver Chodkiewcz  1996    296          40.03   
  Frem Odense                   
14  Oliver Danielsen  1996    292          40.18   
  Kolding SK                   
15  Per Jensen  1995    259          41.85   
  Odder IGF                   
16  Mads Grønlund  1996    205          45.20   
  Odder IGF                   
17  Aksel Hansen  1996    195          45.99   
  Svendborg Svømme Klub                   
Gustav Emil Lings  1996              DNS   
  Agfs Svømmeafdeling                   
Christoffer Vedkiær  1996              DSQ  tyvstart 
  Svendborg Svømme Klub                   
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 17 - 99 år 
Sponsor: Frigodan 
HCA-Cup rekord 0.29.25 (2009) 
Kristian Outinen 83 - VI39-VAT 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Rasmus Koch  1992    636          31.01   
  Haderslev Svømme Klub                   
Chris Christensen  1988    622          31.24   
  West Swim Esbjerg                   
Mads Møller  1991    596          31.69   
  Silkeborg Svømmeklub                   
Christian Jensen  1993    555          32.46   
  Kolding SK                   
Christian Blom Jensen  1994    553          32.49   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
Peder Engstrup-Jepsen  1993    438          35.13   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
Anders Pedersen  1994    353          37.73   
  Ringe Svømme Klub                   
Mads Vølund  1994    258          41.87   
  Brædstrup Svømmeklub                   
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.22  Udskriftsdato  07 maj 2011 
Licens til Odense Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  16:34 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  H.C.Andersen Swim Cup 2011    Udskriftsdato  07 maj 2011   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:06   
  Arrangør  STO         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  06 maj 2011         
 
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Sponsor: Frigodan 
HCA-Cup rekord 0.29.25 (2009) 
Kristian Outinen 83 - VI39-VAT 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Chris Christensen  1988    698          30.07   
  West Swim Esbjerg                   
Rasmus Koch  1992    617          31.33   
  Haderslev Svømme Klub                   
Mads Møller  1991    571          32.14   
  Silkeborg Svømmeklub                   
Christian Jensen  1993    546          32.63   
  Kolding SK                   
Christian V. Rasmussen  1996    525          33.07   
  Odense Svømme Klub                   
Christian Blom Jensen  1994    514          33.29   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
Andreas Sandbirk  1995    462          34.49   
  Vordingborg Svømme Klub                   
Andreas Levin Pedersen  1995    461          34.52   
  Silkeborg Svømmeklub                   
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.22  Udskriftsdato  07 maj 2011 
Licens til Odense Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  17:06 
 
Resultat Løb 5 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  H.C.Andersen Swim Cup 2011    Udskriftsdato  07 maj 2011   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  16:34   
  Arrangør  STO         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  06 maj 2011         
 
 
Løb 5, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 12 år og yngre 
Sponsor: Merrild 
HCA-Cup rekord 1.02.03 (2005) 
Louise Ørnstedt 85 - FREM-STO95 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emma H. Christiansen  1999    383  40.06        1:20.03   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
Johanne Carr  1999    378  39.36        1:20.37   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
Freja Hamann Larsen  1999    362  39.72        1:21.56   
  Kolding SK                   
                     
Emma Hansen  1999    336  40.49        1:23.57   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Laura B. Rasmussen  1999    324  40.69        1:24.62   
  Randers GF Neptun                   
                     
Stine Knudsen  1999    315  41.04        1:25.44   
  Kolding SK                   
                     
Mathilde Kjeldsen  1999    314  42.25        1:25.55   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
Laura Morsing  1999    310  41.06        1:25.88   
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
Line Bremer Mortensen  2000    285  42.48        1:28.28   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Martha Andersen  1999    285  43.61        1:28.28   
  Delta Svøm                   
                     
11  Johanne Skovgaard Terp  1999    278  43.00        1:29.01   
  Odder IGF                   
                     
12  Therese Hovgaard Jensen  2000    255  46.10        1:31.71   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
13  Sidse Thorup  1999    254  45.55        1:31.75   
  Odense Svømme Klub                   
                     
14  Frida Frydendal  1999    249  45.10        1:32.44   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
15  Josephine Nielsen  1999    238  46.19        1:33.75   
  Kolding SK                   
                     
16  Isabell Eriksen  1999    228  46.53        1:35.20   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
17  Nikita Pedersen  2000    216  48.64        1:36.90   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
18  Anne Hazell Brink  1999    208  48.29        1:38.14   
  O.S.L.F.                   
                     
19  Line J. V. Hededal  2001    206  46.71        1:38.43   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
20  Pernille Falgren Christen  2000    195  1:40.26        1:40.26   
  O.S.L.F.                   
                     
Alberte Back Schmidt  1999              DNS   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
Lykke K. Nielsen  1999              DSQ  ej.for.be.v.ve.50m 
  Odder IGF                   
                     
Sofia Zachariassen  1999              DSQ  ej.fort.be.v.ven50m 
  O.S.L.F.                   
                     
 
Løb 5, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 13 - 14 år 
Sponsor: Merrild 
HCA-Cup rekord 1.02.03 (2005) 
Louise Ørnstedt 85 - FREM-STO95 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Stine Johansen  1997    480  35.94        1:14.23   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
Tanja Lylloff  1998    443  37.03        1:16.25   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Caroline Svarer  1997    424  37.41        1:17.35   
  Kolding SK                   
                     
Sofie Burgaard  1997    406  38.33        1:18.46   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Astrid Fly Oredsson  1998    401  38.91        1:18.82   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
Tatjana Hansen  1997    393  37.93        1:19.35   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
                     
Andrea Broe  1997    387  38.95        1:19.77   
  O.S.L.F.                   
                     
Freja Andersen  1998    373  39.66        1:20.72   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Johanne Sofie Kjærsgaard  1998    373  39.74        1:20.75   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
10  Gizem Øzkan  1998    372  39.36        1:20.78   
  Odder IGF                   
                     
11  Maiken Morsing  1997    369  39.30        1:21.06   
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
12  Katrine Kristensen  1997    366  39.92        1:21.23   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
13  Katrine Ejby  1998    366  40.04        1:21.28   
  Odense Svømme Klub                   
                     
14  Laura Falk  1998    365  38.05        1:21.35   
  Odense Svømme Klub                   
                     
15  Anne Sofie Jørgensen  1998    362  40.07        1:21.57   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
16  Pernille Luise Kellmann  1998    359  39.76        1:21.74   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
                     
17  Ida Petersen  1998    351  39.23        1:22.39   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
18  Agnes Astrup Christiansen  1997    344  40.72        1:22.94   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
19  Emilie Kallager  1997    335  41.30        1:23.71   
  Frem Odense                   
                     
20  Anna Lund Henriksen  1998    332  41.11        1:23.97   
  O.S.L.F.                   
                     
21  Isabella Wolsted  1998    330  41.72        1:24.14   
  Frederikssund Svømmeklu                   
                     
22  Kathrine Gohr  1997    329  40.91        1:24.15   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
23  Esra Øzkan  1998    313  43.02        1:25.60   
  Odder IGF                   
                     
24  Anna J. V. Hededal  1998    299  42.51        1:26.91   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
25  Freja Hyldgaard  1998    293  42.91        1:27.48   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
26  Emilie Aagaard  1997    284  43.36        1:28.42   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
27  Maria Fuglsang Frandsen  1997    275  1:03.32        1:29.36   
  Brædstrup Svømmeklub                   
                     
28  Nicoline Pontoppidan  1998    271  44.61        1:29.82   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
29  Sofie Hjortshøj  1997    269  44.45        1:30.04   
  Tommerup Svømme Klub                   
                     
30  Cecilie Brink  1997    264  44.24        1:30.61   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
31  Louise Runge  1997    258  44.84        1:31.34   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
32  Sofie Skibsted  1997    241  45.27        1:33.34   
  Randers GF Neptun                   
                     
33  Lea Vestergaard-Lund  1998    240  44.32        1:33.49   
  Odense Svømme Klub                   
                     
34  Amalie Fisker Sørensen  1997    228  45.34        1:35.10   
  Odense Svømme Klub                   
                     
35  Frederikke B Christensen  1998    228  46.23        1:35.11   
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
36  Mikala Mai Halbirk  1998    221  46.35        1:36.18   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
37  Katrine Møll Jensen  1998    202  48.14        1:39.11   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
38  Camilla B. Kristensen  1997    199  48.15        1:39.61   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
39  Lærke Marie Bentsen  1998    189  48.32        1:41.31   
  Lyseng IF                   
                     
Sophia Møller  1997              DNS   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
Sofie Emilie B. Andersen  1997              DSQ  ej.fort.be.v.ve.50m 
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
 
Løb 5, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 15 - 99 år 
Sponsor: Merrild 
HCA-Cup rekord 1.02.03 (2005) 
Louise Ørnstedt 85 - FREM-STO95 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Isabella Kjeldsen  1993    562  34.37        1:10.41   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Josefine Møller Jeppesen  1995    559  34.35        1:10.54   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Andrea Aagaard  1996    532  35.72        1:11.73   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Runa Dalby  1993    496  35.01        1:13.43   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Cecilie Villadsen  1995    476  36.02        1:14.42  Deltager ikke i finalen 
  O.S.L.F.                   
                     
Line Aamann  1993    461  36.47        1:15.23   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
Johanne Kjær Tolstrup  1995    447  37.42        1:15.99  Deltager ikke i finalen 
  O.S.L.F.                   
                     
Lena Skøtt  1995    435  37.44        1:16.72   
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
Maria Nielsen  1996    431  37.58        1:16.95   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
10  Stine Bitsch-Olsen  1995    424  36.96        1:17.39   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
11  Anna Wermuth  1996    418  37.53        1:17.74   
  Odense Svømme Klub                   
                     
12  Maria J. V. Hededal  1995    395  38.27        1:19.18   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
13  Johanne Juul Nielsen  1996    386  38.46        1:19.81   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
14  Cecilie Schmidt  1995    381  38.84        1:20.19   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
15  Anne Ølund  1996    378  39.05        1:20.40   
  Odder IGF                   
                     
16  Mette Edslev-Christensen  1994    368  40.04        1:21.07   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
                     
17  Sanne Lindblad  1996    367  39.72        1:21.18   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
18  Simone Kristensen  1996    363  40.26        1:21.49   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
19  Mie Skøtt Støttrup  1996    358  39.89        1:21.89   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
20  Frederikke Nedergaard  1996    357  38.96        1:21.92   
  Randers GF Neptun                   
                     
21  Astrid Bitsch-Olsen  1993    353  39.43        1:22.23   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
22  Sarah Brejnholt  1996    333  39.94        1:23.88   
  Kronjylland Svømmeklub                   
                     
23  Simone Frandsen  1995    329  41.58        1:24.20   
  Kolding SK                   
                     
24  Simone Skouby Rosendahl  1995    322  41.35        1:24.77   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
25  Katrine Frank Jørgensen  1996    316  41.12        1:25.36   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
26  Jeanette Jensen  1993    310  41.12        1:25.90   
  Delta Svøm                   
                     
27  Nete Panduro  1995    310  42.09        1:25.91   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
28  Kirstine Feldinger  1996    309  42.12        1:25.94   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
29  Maj Brohus  1996    262  43.95        1:30.86   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
30  Cecilia Beverud  1996    245  1:32.92        1:32.92   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
30  Kathrine Sejer Sørensen  1996    245  1:01.05        1:32.92   
  Tommerup Svømme Klub                   
                     
32  Felicia Hjernø  1996    195  1:40.26        1:40.26   
  Odense Svømme Klub                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.22  Udskriftsdato  07 maj 2011 
Licens til Odense Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  16:34 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  H.C.Andersen Swim Cup 2011    Udskriftsdato  08 maj 2011   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:46   
  Arrangør  STO         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  06 maj 2011         
 
 
Løb 5, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
Sponsor: Merrild 
HCA-Cup rekord 1.02.03 (2005) 
Louise Ørnstedt 85 - FREM-STO95 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Isabella Kjeldsen  1993    596  33.67        1:09.06   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Josefine Møller Jeppesen  1995    571  34.38        1:10.05   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Andrea Aagaard  1996    547  34.89        1:11.07   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Runa Dalby  1993    522  34.97        1:12.17   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Tanja Lylloff  1998    492  35.64        1:13.60   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Stine Johansen  1997    490  35.63        1:13.72   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
Lena Skøtt  1995    470  36.63        1:14.73   
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
Line Aamann  1993    453  36.65        1:15.69   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.22  Udskriftsdato  08 maj 2011 
Licens til Odense Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  17:46 
 
Resultat Løb 6 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  H.C.Andersen Swim Cup 2011    Udskriftsdato  07 maj 2011   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  16:34   
  Arrangør  STO         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  06 maj 2011         
 
 
Løb 6, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende 14 år og yngre 
Sponsor: Hansen Frugt- og Grønt 
HCA-Cup rekord 0.59.10 (2008) 
Tobias Urban Hansen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Thomas Søby Jensen  1997    431  32.55        1:08.75   
  Odder IGF                   
                     
Frederik J. Sørensen  1997    414  34.08        1:09.67   
  O.S.L.F.                   
                     
Magnus Høvsgaard  1997    373  34.88        1:12.18   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Gustav Bækgaard  1997    342  35.98        1:14.26   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Jonathan Kristensen  1998    340  35.61        1:14.44   
  Odder IGF                   
                     
Anton Holten Lambert  1997    326  37.07        1:15.45   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
Jonas B. Jørgensen  1998    314  37.68        1:16.40   
  Lyseng IF                   
                     
Frederik Elmann  1997    282  38.80        1:19.20   
  Kolding SK                   
                     
Christian Gravgaard  1997    279  38.28        1:19.48   
  Kolding SK                   
                     
10  Gustav Westerlin Larsen  1999    257  39.34        1:21.69   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
11  Sander Schmidt  1999    252  40.05        1:22.21   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
12  Mads Due Kristensen  1998    246  40.42        1:22.89   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
13  Tais Andkjær Kristensen  1999    235  40.83        1:24.19   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
14  Jacob Hougård Nielsen  1998    228  41.12        1:25.02   
  O.S.L.F.                   
                     
15  Anton Arfelt Skaarup  1998    225  41.94        1:25.38   
  Odense Svømme Klub                   
                     
16  Mike Jacobsen  1998    222  42.59        1:25.82   
  Frederikssund Svømmeklu                   
                     
17  Kristian Ejby  1998    214  41.82        1:26.88   
  Odense Svømme Klub                   
                     
18  Gustav Yde  2000    200  43.20        1:28.82   
  Svømmeklubben S 68                   
                     
19  Sævar Kjeld  1998    191  1:30.22        1:30.22   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
                     
20  Nikolaj Isdahl  1999    179  44.59        1:32.09   
  Odder IGF                   
                     
21  Rune Holm Skovby  1998    179  45.80        1:32.24   
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
22  Andreas Jørgensen  2000    175  43.44        1:32.84   
  Kolding SK                   
                     
23  Jakob Knoblauch  1999    166  1:34.47        1:34.47   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
24  Kasper Jørgensen  2000    165  45.61        1:34.62   
  Kolding SK                   
                     
25  Alexander Jensen  1999    165  45.26        1:34.78   
  Odder IGF                   
                     
26  Alexander St Clair Slatte  1999    164  45.53        1:34.88   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
27  Frederik Juhl Leiszner  1999    162  46.44        1:35.33   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
28  Magnus Damkier  1999    150  47.79        1:37.69   
  O.S.L.F.                   
                     
29  Theis Vibskov Kristensen  1998    150  47.93        1:37.78   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
30  Mathias Sønderby  2000    146  48.18        1:38.54   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
31  Henrik Schou  1998    145  49.78        1:38.83   
  Delta Svøm                   
                     
32  Mads Sørensen  2000    145  48.08        1:38.96   
  O.S.L.F.                   
                     
33  Rasmus Ulka Nielsen  1999    140  50.16        1:40.11   
  Kolding SK                   
                     
34  Sebastian Møller Jürgense  2001    136  1:02.46        1:40.93   
  Odder IGF                   
                     
35  Nicolai Vad Kruse  1999    136  50.36        1:41.04   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
36  Karl-Emil Späth  2000    134  49.18        1:41.44   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
37  Eik Panduro  1998    125  49.70        1:43.94   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
38  Viktor Højgaard Hinzel  1998    95  53.54        1:53.91   
  Lyseng IF                   
                     
39  Kasper Bundgaard  1998    81  58.44        2:00.07  ej.fort.be.v.vend 
  Horsens Svømmeklub                   
                     
Alexander Ohrt  1997              DNS   
  Kolding SK                   
                     
Mikkel la Cour  2000              DNS   
  Tommerup Svømme Klub                   
                     
Jakob Juul Laursen  2000              DSQ  ej.for.be.v.ven50m 
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
Jonas Priess Sørensen  1998              DSQ  ej.fort.bevæ.v.vend 
  Delta Svøm                   
                     
Magnus Stender Berg  1999              DSQ  ef.fort.be.v.vend 
  Haderslev Svømme Klub                   
                     
 
Løb 6, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende 15 - 16 år 
Sponsor: Hansen Frugt- og Grønt 
HCA-Cup rekord 0.59.10 (2008) 
Tobias Urban Hansen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Kasper Egelund  1995    485  31.63        1:06.10   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Asger Skafte  1996    446  33.14        1:07.96   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Jacob Jensen  1995    436  33.08        1:08.50   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
Frederik Bendix  1995    428  32.57        1:08.91   
  Kronjylland Svømmeklub                   
                     
Kristian Ranghøj  1995    420  34.11        1:09.33   
  Randers GF Neptun                   
                     
Ralf Dalby  1995    401  33.93        1:10.41   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Mikkel Grønbo  1996    393  34.90        1:10.93   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Mads S. Ljungstrøm  1996    381  35.05        1:11.65   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
David Tørring  1995    379  35.36        1:11.78   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
10  Mathias Kristian Pedersen  1996    375  35.44        1:12.03   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
11  Anders L. Mogensen  1996    375  35.38        1:12.05   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
12  André Larsen  1996    372  36.22        1:12.24   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
13  Johannes Larsen  1996    370  35.63        1:12.35   
  Kolding SK                   
                     
14  Steffen Møller Jürgensen  1996    369  34.92        1:12.40   
  Odder IGF                   
                     
15  Kristian Broløs  1995    363  35.70        1:12.81   
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
16  Jens Høj Jørgensen  1996    354  36.81        1:13.40   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
17  Mathias Bech  1996    346  37.28        1:13.98   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
18  Christian Dall  1995    345  35.38        1:14.06   
  Odder IGF                   
                     
19  Oliver Degn  1996    343  35.78        1:14.22   
  Odder IGF                   
                     
20  Daniel Kristensen  1995    337  35.90        1:14.62   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
21  Jesper Andersen  1995    333  36.31        1:14.93   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
22  Sebastian Kallestrup  1996    324  37.40        1:15.64   
  Frederikssund Svømmeklu                   
                     
23  Oliver Danielsen  1996    320  36.60        1:15.96   
  Kolding SK                   
                     
24  Marc Nøhr Andersen  1996    317  37.43        1:16.19   
  Nyborg Svømmeklub                   
                     
25  Anton Ruby Larsen  1996    316  37.38        1:16.28   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
                     
26  Axel Damm  1996    292  38.37        1:18.30   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
27  Mathias Poulsen  1996    286  38.03        1:18.81   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
28  Martin Hjelm  1995    248  39.84        1:22.72   
  Odder IGF                   
                     
29  Christoffer Vedkiær  1996    213  1:27.01        1:27.01   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
30  Frederik Hildebrand  1996    201  43.15        1:28.62   
  Delta Svøm                   
                     
31  Nicolai Bøving  1996    196  44.60        1:29.43   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
32  David Høyer Jacobsen  1995    190  45.37        1:30.28   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
33  Aksel Hansen  1996    131  51.00        1:42.32   
  Svendborg Svømme Klub                   
                     
Alexander Duus Jensen  1995              DSQ  ej.fort.be v.vend 
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
Anton Bromer  1995              DSQ  tyvstart 
  Agfs Svømmeafdeling                   
                     
 
Løb 6, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende 17 - 99 år 
Sponsor: Hansen Frugt- og Grønt 
HCA-Cup rekord 0.59.10 (2008) 
Tobias Urban Hansen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Chris Christensen  1988    570  30.66        1:02.63   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Christian Tang Christians  1994    528  30.00        1:04.26   
  Kristiansund SLK                   
                     
Morten Andersen  1994    522  31.51        1:04.49   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Martin Terp Olesen  1994    500  33.20        1:05.42   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Patrick Højbøge  1992    490  31.52        1:05.87   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Tore Hansen  1992    446  32.60        1:07.97   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Nicolai Pedersen  1994    445  32.73        1:08.05   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
                     
Felix Zähringer  1994    443  33.33        1:08.16   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
Frederik F. Nielsen  1994    366  35.86        1:12.59   
  Delta Svøm                   
                     
10  Anders T. Rasmussen  1993    339  35.61        1:14.49   
  Silkeborg Svømmeklub                   
                     
11  Thomas Jensen  1994    315  37.82        1:16.34   
  Kolding SK                   
                     
12  Anders Pedersen  1994    312  37.12        1:16.58   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
13  Jonas Nibe Klit  1994    197  43.85        1:29.20   
  Tommerup Svømme Klub                   
                     
Mads Vølund  1994              DSQ  ej.fort.bevæ.v.vend 
  Brædstrup Svømmeklub                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.22  Udskriftsdato  07 maj 2011 
Licens til Odense Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  16:34 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  H.C.Andersen Swim Cup 2011    Udskriftsdato  07 maj 2011   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  18:41   
  Arrangør  STO         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  06 maj 2011         
 
 
Løb 6, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Hansen Frugt- og Grønt 
HCA-Cup rekord 0.59.10 (2008) 
Tobias Urban Hansen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Kasper Egelund  1995    506  31.44        1:05.17   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Asger Skafte  1996    464  32.90        1:07.10   
  Odense Svømme Klub                   
                     
 
Løb 6, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Hansen Frugt- og Grønt 
HCA-Cup rekord 0.59.10 (2008) 
Tobias Urban Hansen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Chris Christensen  1988    645  30.32        1:00.10   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Christian Tang Christians  1994    595  29.68        1:01.76   
  Kristiansund SLK                   
                     
Martin Terp Olesen  1994    581  30.86        1:02.24   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Morten Andersen  1994    538  31.49        1:03.85   
  Odense Svømme Klub                   
                     
Patrick Højbøge  1992    490  31.33        1:05.90   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Tore Hansen  1992    417  32.55        1:09.54   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.22  Udskriftsdato  07 maj 2011 
Licens til Odense Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  18:41 
 
Resultat Løb 7 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  H.C.Andersen Swim Cup 2011    Udskriftsdato  07 maj 2011   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  16:35   
  Arrangør  STO         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  06 maj 2011         
 
 
Løb 7, 50m Frisvømning Damer, Indledende 12 år og yngre 
Sponsor: Arena 
HCA-Cup rekord 0.25.68 (2008) 
Jeanette Ottesen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emma H. Christiansen  1999    461          30.72   
  Agfs Svømmeafdeling                   
Freja Hamann Larsen  1999    416          31.80   
  Kolding SK                   
Johanne Carr  1999    395          32.34   
  Nyborg Svømmeklub                   
Amalie Bach Nielsen  1999    391          32.44   
  Horsens Svømmeklub                   
Camilla Rask  1999    389          32.50   
  Odense Svømme Klub                   
Sofia Zachariassen  1999    380          32.77   
  O.S.L.F.                   
Mathilde Kjeldsen  1999    371          33.03   
  Agfs Svømmeafdeling                   
Christina F. Eriksen  1999    353          33.58   
  Frederikssund Svømmeklu                   
Laura Morsing  1999    331          34.30   
  Haderslev Svømme Klub                   
10  Nana Hansen  2000    320          34.71   
  Vordingborg Svømme Klub                   
11  Frida Frydendal  1999    319          34.72   
  Svendborg Svømme Klub                   
12  Stine Knudsen  1999    311          35.02   
  Kolding SK                   
12  Therese Hovgaard Jensen  2000    311          35.02   
  Nyborg Svømmeklub                   
14  Clara Franck  1999    302          35.38   
  Haderslev Svømme Klub                   
15  Line Bremer Mortensen  2000    300          35.45   
  Odense Svømme Klub                   
16  Gloria Gardner  1999    293          35.73   
  Horsens Svømmeklub                   
17  Kirstine M. Pedersen  1999    292          35.75   
  Delta Svøm                   
18  Camilla Buch  1999    290          35.86   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
19  Anne Katrine Jørgensen  2000    282          36.18   
  Kolding SK                   
20  Emma Hansen  1999    278          36.36   
  Odense Svømme Klub                   
21  Johanne Skovgaard Terp  1999    269          36.77   
  Odder IGF                   
22  Lykke K. Nielsen  1999    267          36.86   
  Odder IGF                   
23  Helene G. Nedergaard  1999    256          37.39   
  Odder IGF                   
24  Andrea Franck  1999    246          37.88   
  Haderslev Svømme Klub                   
25  Freya Ellehus  2000    232          38.63   
  Svendborg Svømme Klub                   
26  Line J. V. Hededal  2001    229          38.77   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
27  Cecilie Baraviec  2000    228          38.82   
  Odense Svømme Klub                   
28  Clara Enné Bæk  1999    228          38.83   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
29  Katrine Elmann  1999    223          39.14   
  Kolding SK                   
30  Josephine Nielsen  1999    221          39.24   
  Kolding SK                   
31  Signe Stærmose  1999    214          39.70   
  Nyborg Svømmeklub                   
32  Julie Kabels Mortensen  1999    211          39.85   
  Horsens Svømmeklub                   
33  Sif Floor  2000    204          40.34   
  Odense Svømme Klub                   
34  Mathilde K. Jakobsen  1999    199          40.67   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
35  Cathrine E Carstensen  1999    197          40.81   
  Kolding SK                   
36  Felia Busk  2000    186          41.54   
  Svendborg Svømme Klub                   
37  Annabell Skytt Kristensen  1999    181          41.92   
  Kolding SK                   
38  Nikoline Mathiesen  2000    181          41.96   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
39  Matilde Krogstrup  2000    180          41.99   
  Odder IGF                   
40  Anne Rytter  2000    175          42.39   
  Randers GF Neptun                   
41  Johanne A. Christiansen  2000    173          42.60   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
42  Alberte Antje Kallesøe  2000    171          42.74   
  Svendborg Svømme Klub                   
43  Signe Holm  1999    168          42.98   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
44  Gry Floor  2000    167          43.13   
  Odense Svømme Klub                   
45  Luna Ladefoged  2000    166          43.20   
  Odder IGF                   
46  Nana Bundgaard  2000    162          43.55   
  Horsens Svømmeklub                   
47  Christina Christensen  2000    155          44.20   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
48  Caroline Worrell  2001    151          44.53   
  Svendborg Svømme Klub                   
49  Frederikke Olsen  2000    151          44.61   
  O.S.L.F.                   
50  Juliane Eggers  2000    149          44.76   
  Odense Svømme Klub                   
51  Anna Jona F Kjeld  1999    131          46.67   
  Svømmeklubben Sønderbor                   
52  Line M. C. Wind  1999    56          1:02.05   
  Kolding SK                   
Alberte Back Schmidt  1999              DNS   
  Svendborg Svømme Klub                   
 
Løb 7, 50m Frisvømning Damer, Indledende 13 - 14 år 
Sponsor: Arena 
HCA-Cup rekord 0.25.68 (2008) 
Jeanette Ottesen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emma Nørgaard  1997    502          29.85   
  Horsens Svømmeklub                   
Emma Gaardsted Andersen  1998    478          30.36   
  Frederikssund Svømmeklu                   
Andrea Broe  1997    448          31.02   
  O.S.L.F.                   
Katrine Ejby  1998    437          31.28   
  Odense Svømme Klub                   
Julie Oxenvad  1997    429          31.47   
  Haderslev Svømme Klub                   
Signe Bjerre  1998    426          31.54   
  Frederikssund Svømmeklu                   
Caroline Svarer  1997    424          31.59   
  Kolding SK                   
Stine Johansen  1997    419          31.71   
  Nyborg Svømmeklub                   
Stine Mary Vissing  1997    419          31.72   
  Agfs Svømmeafdeling                   
10  Tanja Lylloff  1998    418          31.74   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
11  Kathrine Gohr  1997    417          31.77   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
12  Sara Sofia Benzarti  1997    410          31.93   
  Horsens Svømmeklub                   
13  Laura Falk  1998    409          31.98   
  Odense Svømme Klub                   
14  Ida Petersen  1998    402          32.15   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
15  Pernille H. Gravgaard  1997    401          32.17   
  Vejle Svømmeklub Triton                   
16  Sofie Møller Sørensen  1998    400          32.21   
  Randers GF Neptun                   
17  Natascha Zender  1997    397          32.30   
  Nyborg Svømmeklub                   
18  Sophie Lund Møller  1998    391          32.44   
  Odense Svømme Klub                   
19  Gizem Øzkan  1998    389          32.51   
  Odder IGF                   
20  Sofie Hjortshøj  1997    387          32.57   
  Tommerup Svømme Klub