2022-10-02   08:00:50
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Program for Open Nordic Masters 2019

Below are all entry- and startlists shown by session.

Competition session

Document
Entry List
Open Nordic Masters 2019
Place: Organizer: Vanders
Pool: 50m Competition Date: Oct 25, 2019 to Oct 27, 2019
12 100m Vapaauinti Miehet
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 399 Nico Palotie Vaasan Uimaseura-Vasa
Simsälls
1992 92A391 50m 53.46
2 694 Ilja Kolesnikovs Rezeknes pilseta 1982 50m 56.00
3 391 Antti Korri Kokkolan Uimaseura 1992 92A138 50m 56.84
4 4 Andreas Welander Danderyds Simförening 1985 AE5385 50m 57.04
5 51 Rasmus Jørgensen Svømmeklubben Triton
Ballerup
1989 8983AB 50m 57.15
6 548 Juan Sebastian  Thoret Salazar ORCA Helsinki 1981 81A088 50m 57.79
7 595 Ville Lindfors Vanders 1976 76A013 50m 57.90
8 368 Antti Viilos Swimming Jyväskylä 1989 89A304 50m 58.02
9 484 Rene Rokka Aurajoen Uinti Ry 1992 92A690 50m 58.11
10 66 Håkan Agnell Simklubben Neptun 1970 AA7770 50m 58.13
11 68 Ola Selvrenius Simklubben Neptun 1966 AB0766 50m 58.14
12 480 Lauri Pilpola Aurajoen Uinti Ry 1993 93A193 50m 58.33
13 303 Igor Korolev Cetus Espoo 1985 85A178 50m 58.41
14 700 Sebastian Svrsek Gladsaxe Svømmeklub 1992 9201AM 50m 58.50
15 579 Lari Sirnelä Speedo Masters Finland 1982 82A107 50m 58.61
16 363 Janne Kekkonen Swimming Jyväskylä 1989 89A084 50m 58.96
17 90 Johan Carlén Täby Sim 1976 AB9576 50m 59.03
18 713 Anton  Afonin Neva Stars 1978 50m 59.50
19 52 Emil Møhl Svømmeklubben Triton
Ballerup
1994 9413AC 50m 59.53
20 698 Johan Bergendorff Gladsaxe Svømmeklub 1978 7871AA 50m 59.60
21 738 Geir Inge Rimmereide Stord Kappsymjarlag 1970 50m 59.90
22 120 Jussi Kujala Helsingfors Simsällskap 1980 80A110 50m 59.98
23 263 Valtteri Rahkonen Cetus Espoo 1975 75A000 50m 59.99
24 646 Per Svanberg Solna Sundbyberg SS 04 1971 AA6371 50m 1:00.05
25 649 Stefan Behring Solna Sundbyberg SS 04 1974 AB1974 50m 1:00.40
26 739 Jan Kåre  Fjeldstad Stord Kappsymjarlag 1969 50m 1:01.00
27 348 Jari Johansson Lappeenrannan Uimarit 1977 77A047 50m 1:01.16
28 170 Jari Mäkäläinen Helsingin Uimarit 1986 86A048 50m 1:01.32
29 442 Lasse Parkkamäki S.C. Pingviinit 1991 91A169 50m 1:01.34
30 24 Dan Ole Johansen Swim Team Taastrup -
VATCPH
1960 6075AA 50m 1:01.55
31 329 Tomi Miettinen Kuopion Uimaseura 1986 86A014 50m 1:01.57
32 272 Aki Jormanainen Cetus Espoo 1977 77A009 50m 1:01.64
33 297 Ville Alopaeus Cetus Espoo 1971 71A065 50m 1:01.82
34 575 Kai Poutanen Speedo Masters Finland 1980 80A062 50m 1:02.06
35 53 Andrea Bondi Svømmeklubben Triton
Ballerup
1989 8995AF 50m 1:02.93
36 593 Juha-Pekka Iivonen Uinti Imatra 1959 59A042 50m 1:03.11
37 596 Mikko Arponen Vanders 1980 80A030 50m 1:03.32
38 463 Erno Leppänen S.C. Pingviinit 1985 85A176 50m 1:03.68
39 116 Mika Meller Helsingfors Simsällskap 1967 67A037 50m 1:03.92
40 334 Matias Murole Kuopion Uimaseura 1971 71A064 50m 1:04.07
41 457 Mikko Viitala S.C. Pingviinit 1962 62A065 50m 1:04.44
42 503 Esa Päätalo Oulun Uinti 1906 1965 65A041 50m 1:04.71
43 12 Mats Örth Helsingborgs Simsällskap 1955 AA7355 50m 1:04.88
44 301 Aki Kattelus Cetus Espoo 1972 72A078 50m 1:05.30
45 279 Simo-Pekka Torsti Cetus Espoo 1960 60A013 50m 1:05.49
46 327 Matti Hurula Kuopion Uimaseura 1961 61A002 50m 1:05.49
47 123 Teemu Paatela Helsingfors Simsällskap 1976 76A106 50m 1:05.68
48 57 Anders Jørgensen Svømmeklubben Triton
Ballerup
1992 9247AI 50m 1:05.82
49 782 Aleksandr KRÕLOV Meisterujumise U-Klubi 50m 1:05.88
1962
50 664 Aleksandr Krolov Meisterujumise U-Klubi 50m 1:05.88
1962
51 454 Markku Viitala S.C. Pingviinit 50m 1:06.20
1963 63A069
52 804 Alexander Mills Hamar 50m 1:06.25
1951
53 67 Ulf Gabrielsson Simklubben Neptun 50m 1:06.30
1948 AA9148
54 530 Arto Katajamäki Haukiputaan Heitto
uintijaosto
1972 72A063 50m 1:06.56
55 10 Robert Jakubek Helsingborgs Simsällskap 1959 AB1559 50m 1:06.58
56 11 Björn Johansson Helsingborgs Simsällskap 1958 AA8958 50m 1:06.62
57 376 Tuomas Virtanen Swimming Jyväskylä 1992 92B125 50m 1:06.76
58 2 Henrik Bodén Danderyds Simförening 1959 AA8759 50m 1:07.06
59 710 Sergey Skorobogatov Neva Stars 1962 50m 1:07.70
60 730 Glen Bengsson Göteborg Sim 1949 AA1349 50m 1:08.00
61 421 Mauri Kanto Kauhajoen Karhu 1963 63A045 50m 1:08.12
62 371 Jukka Pellinen Swimming Jyväskylä 1967 67A040 50m 1:08.22
63 478 Mauri Elokoski Uinti-Vakka 1989 89A097 50m 1:08.64
64 643 Atte Varis Lane 4 Swimming Triathlon
Club
1974 74A078 50m 1:09.63
65 455 Janne Moilanen S.C. Pingviinit 1977 77A114 50m 1:09.64
66 65 Carl Magnus Helin Lidingö Simklubb 1976 AB3376 50m 1:10.12
67 505 Jaakko Erkinaro Oulun Uinti 1906 1963 63A066 50m 1:10.27
68 516 Lauri Multanen Tornion Uimaseura 1959 59A032 50m 1:11.11
69 69 Paul Westerberg Norrköpings
Kappsimningsklubb
1961 AB9761 50m 1:11.82
70 631 Saku Ailanen Swimming Team Rauma 1975 75A124 50m 1:11.85
71 783 Peep KESKÜLA Meisterujumise U-Klubi 1954 50m 1:12.80
72 666 Peep Keskula Meisterujumise U-Klubi 1954 50m 1:12.80
73 681 Remi Spilliaert Sundfélagið Ægir 1958 311258-
6729
50m 1:13.14
74 508 Miikka Mattila Oulun Uinti 1906 50m 1:13.20
1977 77A112
75 7 Mikael Svahn Eskilstuna Simklubb 50m 1:13.46
1967 AC1167
76 761 Jens Halgreen Herlev Svømning 50m 1:13.65
1954 5401AA
77 510 Heikki Koskela Oulun Uinti 1906 50m 1:13.68
1968 68A085
78 602 Janne Alanne Vanders 50m 1:13.84
1970 70A154
79 215 Teemu Smalin Simmis Wanda ry 50m 1:14.26
1977 77A137
80 357 Markku Makkonen Savonlinnan Uimaseura 1948 48A011 50m 1:14.40
81 80 Håkan Quist Västerås Simsällskap 1961 AB4361 50m 1:14.67
82 451 Tommi Halima S.C. Pingviinit 1973 73A044 50m 1:14.79
83 682 Guðmundur Björnsson Sunddeild Breiðabliks 1975 1804754
519
50m 1:15.00
84 781 Peter Herzig Schwimmklub Bern 1980 50m 1:15.55
85 125 Sami-Petteri Pitkänen Helsingfors Simsällskap 1975 75A127 50m 1:15.61
86 77 Eric Brandelius Västerås Simsällskap 1949 AA8149 50m 1:15.62
87 425 Teemu Rintala Hämeenlinnan Uimaseura 1974 74A027 50m 1:16.40
88 430 Timo Piispanen Hämeenlinnan Uimaseura 1968 68A072 50m 1:16.97
89 360 Heikki Pykäläinen Swimming Jyväskylä 1952 52A003 50m 1:17.33
90 599 Alex Pakaslahti Vanders 1965 65A063 50m 1:17.66
91 251 Taito Pöysti Tuusulan Uimaseura ry 1956 56A026 50m 1:17.84
92 335 Mika Forsell Kuopion Uimaseura 1970 70A168 50m 1:18.46
93 305 Pavel Kobychev Cetus Espoo 1971 71A080 50m 1:18.53 LAT
94 40 Pål Brage Gundersen Asker SK 1981 1031610
2
50m 1:18.73
95 549 Eero Judin ORCA Helsinki 1981 81A099 50m 1:18.78
96 344 Matti Kurki Lahden Kaleva 1975 75A114 50m 1:19.08
97 774 Aarni Oinonen Hyvinkään Uimaseura 1976 76A103 50m 1:19.87
98 218 Marko Enberg Simmis Wanda ry 1970 70A172 50m 1:19.93
99 87 Nils Wahlberg Stockholmspolisens IF SF 1943 AA9143 50m 1:20.50
100 361 Tuomo Järvinen Swimming Jyväskylä 1964 64A013 50m 1:21.15
101 705 Vladimir Nefedov Neva Stars 1949 50m 1:21.55
102 373 Esa Mangeloja Swimming Jyväskylä 1968 68A082 50m 1:21.83
103 483 Pertti Rasilainen Aurajoen Uinti Ry 1964 64A027 50m 1:22.28
104 79 Peter Karlsson Västerås Simsällskap 1963 AB0563 50m 1:22.74
105 284 Lauri Malk Cetus Espoo 1937 37A002 50m 1:22.75
106 678 Sigurbjörn Einarsson Sundfélagið Ægir 1952 2811522
899
50m 1:24.00
107 211 Matti Alpola Simmis Wanda ry 1953 53A019 50m 1:24.21
108 395 Markku Piiroinen Vaasan Uimaseura-Vasa
Simsälls
1960 60A000 50m 1:24.28
109 446 Heikki Asell S.C. Pingviinit 1947 47A007 50m 1:25.99
110 754 Gennadii Sizikov Mad Wave Viipuri 1963 50m 1:30.00
111 275 Asko Saarinen Cetus Espoo 1942 42A002 50m 1:31.06
112 369 Juha Parviainen Swimming Jyväskylä 1945 45A011 50m 1:33.40
113 518 Heikki Posio Kempeleen Pyrintö 1963 63A012 50m 1:34.50
114 282 Juha Koski Cetus Espoo 1942 42A003 50m 1:37.51
115 271 Matti Väätänen Cetus Espoo 1947 47A002 50m 1:39.33
116 423 Pekka Sortila Hämeenlinnan Uimaseura 1935 35A004 50m 1:40.54
117 291 Pentti Keränen Cetus Espoo 1935 35A005 50m 1:53.78
118 422 Sauli Uusi-Kokko Kauhajoen Karhu 1933 33A005 50m 4:02.51
119 429 Ville-Pekka Pirilä Hämeenlinnan Uimaseura 1978 78A115 50m
120 544 Martti Näsäkkälä ORCA Helsinki 1978 78A062 50m
121 193 Juho Pohjonen Riihimäen Uimaseura 1994 94B332 50m
122 634 Daniele David Swimming Team Rauma 1989 89A537 50m
123 407 Petter Karjaluoto Vaasan Uimaseura-Vasa
Simsälls
1984 84A083 50m
124 632 Joonas Tapiovaara Swimming Team Rauma 1976 76A114 50m
125 519 Aleksi Kuhajärvi Kempeleen Pyrintö 1984 84A123 50m
126 580 Tommi Kähkönen Speedo Masters Finland 1970 70A157 50m
127 246 Markku Nousiainen Tuusulan Uimaseura ry 1954 54A008 50m
128 494 Petri Juka Oulun Lohet 1983 83A049 50m
129 567 Pasi Rönni Uintiklubi Nereus 1960 60A009 50m
130 539 Joonas Valkama Gladius Kirkkonummi 1988 88A370 50m
131 779 Jarkko Mikkola Hyvinkään Uimaseura 1969 69A091 50m
132 379 Otto Kaipio Swimming Jyväskylä 1978 78A145 50m
133 380 Jukka Parviainen Swimming Jyväskylä 1974 74A080 50m
134 605 Vesa Routarinne Vanders 1959 59A059 50m
2019-10-24 13.45.20 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: Suomen Uimaliitto

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner