2021-12-05   05:30:57
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Program for MADWAVE CHALLENGE 2020

Below are all entry- and startlists shown by session.

Document
Entry List
MADWAVE CHALLEGE 2020
Place: Organizer: TaTU Tampere
Pool: 50m Competition Date: tammi 25, 2020 to tammi 25, 2020
1 50m Selkäuinti Naiset
13 and younger
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 31 IIda Tawast Simmis Grani 50m 35.74
2007 07A124
2 443 Veera Malmelin Nokian Pyry 50m 37.01
2007 07A196
3 90 Esra Ergüner Joensuun Uimaseura ry 50m 37.79
2007 07A077
4 225 Peppi Lehtinen Kankaanpään Uimarit 50m 38.09
2007 07A139
5 171 Albertiina Kotkaniemi Seinäjoen Uimarit -58 ry 2008 08A010 50m 38.66
6 612 Erika Ruuskanen Uinti Tampere 2007 07A644 50m 39.52
7 741 Eedi Imppola Uinti Hyvinkää 2008 08A165 50m 40.35
8 440 Anni Frusti Nokian Pyry 2007 07A190 50m 40.41
9 268 Linnea Azzola Porin Uimaseura 2007 07A649 50m 41.89
10 759 Annela Sõgel Kalevi Ujumiskool 2009 50m 42.21
11 105 Peppi Vartiainen Joensuun Uimaseura ry 2008 08A248 50m 42.24
12 108 Aino Karvinen Joensuun Uimaseura ry 2008 08A291 50m 42.60
13 170 Nana Murtomäki Seinäjoen Uimarit -58 ry 2008 08A008 50m 42.63
14 97 Mia Peake Joensuun Uimaseura ry 2007 07A209 50m 42.84
15 760 Laura-Lota  Melih Kalevi Ujumiskool 2009 50m 42.89
16 344 Iiris Myllymäki TaTu Tampere 2008 08A041 50m 43.07
17 627 Meea Kinnunen Uinti Tampere 2009 09A323 50m 43.14
18 761 Ines Elisabeth  Raidma Kalevi Ujumiskool 2009 50m 43.25
19 757 Gloria  Sulg Kalevi Ujumiskool 2008 50m 43.45
20 102 Arina Bogdanova Joensuun Uimaseura ry 2008 08A147 50m 43.48
21 249 Heidi Huppunen Porin Uimaseura 2008 08A034 50m 43.63
22 386 Chiara Kippola TaTu Tampere 2008 08A851 50m 43.92
23 109 Minni Koskivirta Joensuun Uimaseura ry 2009 09A174 50m 45.15
24 631 nelli savisto Uinti Tampere 2009 09A392 50m 45.20
25 172 Julia Luomakortes Seinäjoen Uimarit -58 ry 2008 08A046 50m 45.43
26 385 Nelli Hietala TaTu Tampere 2007 07A990 50m 45.68
27 101 Sofia Soininen Joensuun Uimaseura ry 2007 07A313 50m 46.09
28 641 Veera Linna Uinti Tampere 2009 09A352 50m 46.44
29 274 Meea Marjamäki Porin Uimaseura 2008 08A991 50m 46.55
30 220 Fanni Autio Hämeenlinnan Uimaseura 2007 07A984 50m 46.65
31 346 Venla Rajala TaTu Tampere 2008 08A055 50m 46.68
32 345 Minea Moisio TaTu Tampere 2009 09A008 50m 46.69
33 642 Alissa Silfver Uinti Tampere 2008 08A663 50m 46.70
34 107 Miina Vatanen Joensuun Uimaseura ry 2009 09A120 50m 47.05
35 339 Viiu Levola TaTu Tampere 2008 08A023 50m 47.46
36 176 Siiri Nivukoski Seinäjoen Uimarit -58 ry 2008 08A263 50m 47.59
37 645 Kerttu Mätäsjärvi Uinti Tampere 2009 09A420 50m 47.69
38 261 Paulina Deltuvaite Porin Uimaseura 2008 08A272 50m 47.90
39 667 Grenarlyn Kippola Uinti Tampere 2007 07B050 50m 48.11
40 390 Sara Sadiqi TaTu Tampere 2007 07B089 50m 48.74
41 369 Olivia Saukko TaTu Tampere 2009 09A162 50m 48.78
42 755 Mia Adriana  Viilup Kalevi Ujumiskool 2010 25m 48.91
43 654 Lilia Listenmaa Uinti Tampere 2010 10A185 50m 49.00
44 671 Emilia Ådjers Uinti Tampere 2008 08A915 50m 49.32
45 643 Linda From Uinti Tampere 2008 08A574 50m 49.42
46 616 Olivia Gadd Uinti Tampere 2008 08A505 50m 50.46
47 224 Katri Tervola Kankaanpään Uimarit 2007 07A141 50m 50.56
48 646 Alisa Välimaa Uinti Tampere 2010 10A182 50m 50.65
49 662 Anna Tähtinen Uinti Tampere 2010 10A283 50m 50.76
50 680 Sini Ylipelkonen Uinti Tampere 2008 08A942 50m 50.78
51 655 Emmi Lehtonen Uinti Tampere 2010 10A198 50m 50.87
52 652 Lydia Arvola Uinti Tampere 2010 10A183 50m 50.92
53 366 Ekaterina Burnevskaya TaTu Tampere 2009 09A166 50m 51.06
54 672 Matilda Ådjers Uinti Tampere 2009 09A642 50m 51.96
55 758 Liisbet  Jaamaste Kalevi Ujumiskool 2011 50m 51.97
56 370 Miisa Yltävä TaTu Tampere 2008 08A385 50m 52.10
57 355 Lila Reiman TaTu Tampere 2007 07A295 50m 52.17
58 353 Emmi Oksanen TaTu Tampere 2009 09A036 50m 52.26
59 681 Sanni Mäkelä Uinti Tampere 2010 10A376 50m 52.65
60 657 Iina Mäensivu Uinti Tampere 2008 08A793 50m 52.91
61 684 Pinja Metsäpelto Uinti Tampere 2008 08A967 50m 53.29
62 352 Ida Hamilton TaTu Tampere 2008 08A122 50m 53.42
63 666 Aljean Kippola Uinti Tampere 2009 09A616 50m 53.57
64 649 Edith Råtts Uinti Tampere 2009 09A488 50m 54.24
65 622 Sissi Viitasaari Uinti Tampere 2008 08A559 50m 54.29
66 628 Julia Tikka Uinti Tampere 2008 08A669 50m 54.55
67 265 Julia Belov Porin Uimaseura 2007 07A536 50m 55.03
68 267 Miia Kallio Porin Uimaseura 2011 11A005 50m 55.18
69 677 Eveliina Päivärinta Uinti Tampere 2008 08A935 50m 55.55
70 676 Katriina Hautamäki Uinti Tampere 2008 08A925 50m 56.84
71 675 saaga hakala Uinti Tampere 2010 10A346 50m 56.98
72 656 Sinna Leinonen Uinti Tampere 2011 11A070 50m 57.79
73 699 Minerva Ruuskanen Uinti Tampere 2008 08B081 50m
74 678 Hannia Pérez Uinti Tampere 2008 08A934 50m
75 693 Peppi Pohjanen Uinti Tampere 2009 09A798 50m
76 769 Minja Kautto TaTu Tampere 2010 10A170 50m
77 691 Iita Helminen Uinti Tampere 2009 09A796 50m
78 689 Sandra Roivas Uinti Tampere 2008 08B051 50m
79 682 Jasmin Retkin Uinti Tampere 2007 07B088 50m
80 695 Juuli Pulkkinen Uinti Tampere 2009 09A814 50m
81 765 Hertta Myllymäki TaTu Tampere 2010 10A032 50m
82 222 Aida Niilekselä Hämeenlinnan Uimaseura 2009 09A770 50m
83 771 Sanni Korhonen TaTu Tampere 2009 09A034 50m
84 388 Noora Ekman TaTu Tampere 2009 09A587 50m
85 764 Helmi Nikula TaTu Tampere 2008 08A627 50m
86 685 Iina Holmberg Uinti Tampere 2011 11A164 50m
14-15 years
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 430 Moona Korpikoski Nokian Pyry 2005 05A140 50m 31.38
2 407 Kukka Kangas Åbo Simklubb 2005 05A254 50m 32.42
3 413 Maura Bergström Åbo Simklubb 2005 05A338 50m 33.12
4 542 Isla Leinonen Uinti Tampere 2006 06A206 50m 34.21
5 15 Maija Hinkkala Riihimäen Uimaseura 2005 05A091 50m 34.70
6 247 Emilia Rahola Porin Uimaseura 2006 06A253 50m 34.87
7 18 Anniina Ahonen Riihimäen Uimaseura 2005 05A156 50m 34.90
8 410 Ella Suominen Åbo Simklubb 2005 05A308 50m 34.97
9 428 Nelli Lehmijoki Nokian Pyry 2005 05A030 50m 35.21
10 289 Anni Törmänen Rauman Uimaseura 2005 05B035 50m 35.23
11 550 Emilia Peuhkurinen Uinti Tampere 2005 05A582 50m 36.14
12 412 Minttu Kiili Åbo Simklubb 2005 05A306 50m 36.28
13 423 Cecilia Rönnlund Åbo Simklubb 2006 06A392 50m 36.64
14 252 Veera Tall Porin Uimaseura 2005 05A638 50m 36.66
15 204 Tytti Rantanen Hämeenlinnan Uimaseura 2006 06A853 50m 36.97
16 84 Merete Lätti Joensuun Uimaseura ry 2006 06A125 50m 37.20
17 28 Elizabete Naumcika Riihimäen Uimaseura 2005 05B203 50m 37.33
18 582 Veera Rantala Uinti Tampere 2006 06A547 50m 37.42
19 201 Aino Kunelius Hämeenlinnan Uimaseura 2005 05A813 50m 38.17
20 284 Veera Maijala Rauman Uimaseura 2005 05A272 50m 38.33
21 200 Veera Viskari Hämeenlinnan Uimaseura 2005 05A797 50m 38.50
22 35 Sofie Nauklér Simmis Grani 2006 06A537 50m 38.58
23 419 Tilda Saine Åbo Simklubb 2006 06A291 50m 39.57
24 536 Kaisu Leinonen Uinti Tampere 2005 05A462 50m 39.61
25 45 Venla Almira Simmis Grani 2006 06B087 50m 39.73
26 636 Saaga Keränen Uinti Tampere 2006 06B047 50m 39.74
27 593 Nea Elomaa Uinti Tampere 2006 06A565 50m 39.98
28 158 Ada Hulkko Mikkelin Uimaseura 2006 06A597 50m 40.71
29 95 Nelli Jumppanen Joensuun Uimaseura ry 2006 06A477 50m 40.85
30 291 Pia Hellmann Rauman Uimaseura 2006 06B009 50m 40.91
31 191 Iida Salonen Hämeenlinnan Uimaseura 2005 05A155 50m 42.20
32 579 Nelli Lehtonen Uinti Tampere 2006 06A529 50m 42.20
33 613 Jenna Myllyntausta Uinti Tampere 2006 06A946 50m 42.81
34 425 Ada Riquelme Mac Donald Åbo Simklubb 2006 06A833 50m 42.86
35 604 Julia Jurttila Uinti Tampere 2006 06A863 50m 42.95
36 618 Venla Björkholm Uinti Tampere 2006 06B020 50m 43.00
37 617 Elli Jalonen Uinti Tampere 2006 06B016 50m 43.53
38 163 Siiri Pynnönen Mikkelin Uimaseura 2006 06A914 50m 43.61
39 253 Kaisa Harjula Porin Uimaseura 2005 05A647 50m 44.03
40 548 Viivi Kiiveri Uinti Tampere 2006 06A260 50m 44.04
41 422 Elsa Koskinen Åbo Simklubb 2006 06A390 50m 44.30
42 180 Emma Rovio Vaajakosken Uimaseura 2006 06A780 50m 44.56
43 182 Anni Sivonen Vaajakosken Uimaseura 2006 06B007 50m 44.81
44 620 Mona Valkonen Uinti Tampere 2006 06B019 50m 50.60
45 380 Tytti Soininen TaTu Tampere 2005 05B217 50m
46 585 Elli Kenttälä Uinti Tampere 2006 06A520 50m
16-17 years
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 725 Saana Yritys Kampuksen Plaani 2003 03A035 50m 31.01
2 400 Kerttu Nurmi Åbo Simklubb 2003 03A462 50m 31.70
3 279 Senni Mattila Rauman Uimaseura 2003 03A003 50m 32.03
4 497 aada hakala Uinti Tampere 2004 04A041 50m 32.87
5 401 Maija Nurmi Åbo Simklubb 2003 03A461 50m 33.43
6 10 Iida Savulahti Riihimäen Uimaseura 2004 04A121 50m 33.58
7 198 Aada Viitamäki Hämeenlinnan Uimaseura 2003 03B051 50m 33.66
8 132 Nea Mustonen Lahden Uimaseura 2004 04A265 50m 33.80
9 399 Daniela Degenhardt Åbo Simklubb 2003 03A442 50m 34.14
10 127 Janna Salminen Lahden Uimaseura 2003 03A489 50m 35.51
11 336 Wilma Lassila TaTu Tampere 2004 04A649 50m 36.08
12 89 Elina Gavrilov Joensuun Uimaseura ry 2004 04A825 50m 36.24
13 584 Kiona Amelia Inkilä Uinti Tampere 2004 04B098 50m 36.52
14 190 Siiri Reinonen Hämeenlinnan Uimaseura 2004 04A278 50m 37.06
15 223 Sanna Pajula Kankaanpään Uimarit 2003 03A317 50m 37.78
16 434 Ronja Mustalahti Nokian Pyry 2004 04A893 50m 37.96
17 523 Noora Pätiälä Uinti Tampere 2004 04A436 50m 38.10
18 515 Viivi Heittokangas Uinti Tampere 2004 04A309 50m 38.56
19 30 Lea Heinzmann Simmis Grani 2004 04A851 50m 39.09
20 520 Susanna Uitto Uinti Tampere 2004 04A404 50m 40.76
21 239 Pinja Kallio Porin Uimaseura 2004 04A146 50m 41.22
22 236 Amanda Rahola Porin Uimaseura 2003 03A071 50m 41.66
23 179 Julia Järvelin Vaajakosken Uimaseura 2003 03A782 50m 42.13
24 246 Bettina Heikkilä Porin Uimaseura 2004 04A660 50m 55.34
25 729 Matilda Lampela Harjavallan Uimaseura 2004 04B227 50m
18 and older
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 57 Peppi Siirtola Cetus Espoo 2002 02A144 50m 29.77
2 480 Nea Norismaa Uinti Tampere 1995 95A534 50m 30.56
3 66 Charlotte Ingberg Cetus Espoo 2002 02A370 50m 31.05
4 487 Aino Jussila Uinti Tampere 2000 00A485 50m 31.05
5 722 Claudia Åvist Nurmijärven Uinti 1997 97A007 50m 31.69
6 310 Ida Hulkko TaTu Tampere 1998 98B105 50m 31.83
7 396 Katariina Niemi Åbo Simklubb 2002 02A179 50m 32.38
8 281 Emmi Heine Rauman Uimaseura 2002 02A604 50m 32.57
9 187 Sanni Kilponen Hämeenlinnan Uimaseura 2001 01A145 50m 32.98
10 81 Melinda Moilanen Joensuun Uimaseura ry 2000 00B066 50m 34.64
11 188 Nea Reunanen Hämeenlinnan Uimaseura 2001 01A298 50m 35.53
2020-01-21 21:45:54 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: TaTU Tampere
Document
Entry List
MADWAVE CHALLEGE 2020
Place: Organizer: TaTU Tampere
Pool: 50m Competition Date: tammi 25, 2020 to tammi 25, 2020
2 50m Selkäuinti Miehet
14 and younger
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 331 Lev Vlasov TaTu Tampere 50m 34.62
2007 07A017
2 36 Amos Mäkilä Simmis Grani 50m 36.77
2007 07A308
3 735 Aaro Imppola Uinti Hyvinkää 50m 37.42
2006 06A298
4 333 Kalle Heinonen TaTu Tampere 50m 38.65
2006 06A105
5 626 Jesse Uutela Uinti Tampere 2008 08A672 50m 40.09
6 93 Nuutti Kerkkänen Joensuun Uimaseura ry 2007 07A200 50m 40.18
7 226 Osmo Räikkälä Kankaanpään Uimarit 2006 06A961 50m 40.44
8 92 Topias Partinen Joensuun Uimaseura ry 2007 07A119 50m 40.57
9 207 Iiro Viskari Hämeenlinnan Uimaseura 2007 07A819 50m 40.63
10 242 Juho Kallio Porin Uimaseura 2007 07A032 50m 41.25
11 342 Tero Soukka TaTu Tampere 2007 07A110 50m 42.03
12 42 Joona Korte Simmis Grani 2007 07A803 50m 42.13
13 94 Jesse Saarinen Joensuun Uimaseura ry 2006 06A463 50m 42.41
14 686 Joel Alfthan Uinti Tampere 2008 08A989 50m 43.21
15 687 Luka Alfthan Uinti Tampere 2007 07B107 50m 43.29
16 753 Kenneth Keiv Kalevi Ujumiskool 2010 50m 43.42
17 674 Aapo Pajunen Uinti Tampere 2008 08A918 50m 43.62
18 358 Nikita Zuravljov TaTu Tampere 2008 08A127 50m 44.00
19 632 Matias Suutala Uinti Tampere 2008 08A665 50m 44.35
20 343 Vili Niemi TaTu Tampere 2006 06A329 50m 44.41
21 364 Niklas Kallio TaTu Tampere 2007 07A377 50m 45.02
22 533 Veeti Heittokangas Uinti Tampere 2006 06A104 50m 45.33
23 361 Eetu Nissinen TaTu Tampere 2008 08A123 50m 46.71
24 634 Elias Eironen Uinti Tampere 2008 08A570 50m 46.76
25 739 Eero Tarkiainen Uinti Hyvinkää 2006 06A553 50m 47.24
26 653 Adam Bazhyna Uinti Tampere 2010 10A184 50m 47.34
27 607 Aapo Harjula Uinti Tampere 2007 07A604 50m 47.90
28 648 Eeli Lehtinen Uinti Tampere 2009 09A487 50m 47.97
29 324 Ferdinand Backman TaTu Tampere 2006 06A021 50m 48.18
30 214 Niko Aaltonen Hämeenlinnan Uimaseura 2009 09A437 50m 48.25
31 34 Aarni Rahkonen Simmis Grani 2009 09A030 50m 48.55
32 601 Hugo Rossi Uinti Tampere 2008 08A250 50m 48.86
33 357 Maxim Zuravljov TaTu Tampere 2009 09A039 50m 49.18
34 668 Rafael Mouna Uinti Tampere 2006 06B181 50m 49.32
35 363 Daniil Tirronen TaTu Tampere 2008 08A174 50m 49.41
36 679 Atte Katajisto Uinti Tampere 2009 09A663 50m 49.48
37 347 Joa Siltakoski TaTu Tampere 2007 07A187 50m 49.70
38 635 Ossi Nevalainen Uinti Tampere 2008 08A625 50m 50.44
39 658 Matias Haapala Uinti Tampere 2009 09A518 50m 51.01
40 272 Fran Klaric Porin Uimaseura 2009 09A467 50m 51.15
41 367 Alex Hamilton TaTu Tampere 2006 06A910 50m 51.38
42 372 Touko Hokkanen TaTu Tampere 2008 08A499 50m 51.85
43 650 Pontus Pyykkö Uinti Tampere 2011 11A063 50m 51.97
44 647 Eliel Grönroos Uinti Tampere 2009 09A486 50m 52.00
45 624 Sisu Toiva Uinti Tampere 2009 09A400 50m 52.91
46 663 Joonatan Niemi Uinti Tampere 2008 08A868 50m 52.94
47 149 Santeri Palvanen Lahden Uimaseura 2009 09A370 50m 53.00
48 217 Niklas Göransson Hämeenlinnan Uimaseura 2008 08A797 50m 53.97
49 605 Konsta Iskala Uinti Tampere 2006 06A852 50m 54.22
50 683 Markus Cook Uinti Tampere 2009 09A696 50m 54.30
51 651 Alex Isotalo Uinti Tampere 2009 09A480 50m 54.31
52 341 Elias Suominen TaTu Tampere 2008 08A033 50m 55.75
53 660 Daniel Kuidunen Uinti Tampere 2009 09A570 50m 55.89
54 661 Leo Tähtinen Uinti Tampere 2008 08A867 50m 57.28
55 637 Oskari Jalonen Uinti Tampere 2008 08A591 50m 58.41
56 669 Lauri Toivola Uinti Tampere 2010 10A327 50m 1:00.79
57 670 Leevi Kivinen Uinti Tampere 2008 08A910 50m 1:11.41
58 767 Justus Tikkanen TaTu Tampere 2010 10A002 50m
59 40 Carl-Victor Nykvist Simmis Grani 2007 07A732 50m
60 697 Niklas Silfver Uinti Tampere 2006 06B246 50m
61 43 Artur Hakala Simmis Grani 2009 09A294 50m
62 698 Luka Heikkuri Uinti Tampere 2009 09A825 50m
63 696 Justus Uutela Uinti Tampere 2010 10A521 50m
64 692 Oiva Katiska Uinti Tampere 2008 08B064 50m
65 768 Kiri Karttunen TaTu Tampere 2009 09A167 50m
66 762 Eemeli Pennanen TaTu Tampere 2009 09A169 50m
67 665 Lasse Jokiniemi Uinti Tampere 2007 07B045 50m
68 694 Lenni Väänänen Uinti Tampere 2009 09A806 50m
69 773 Timi Niemi TaTu Tampere 2012 12A005 50m
15-16 years
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 403 Aapo Kinnunen Åbo Simklubb 2004 04A250 50m 29.24
2 551 Antte Säilä Uinti Tampere 2004 04A883 50m 30.75
3 334 Konsta Kallio TaTu Tampere 2004 04A610 50m 31.33
4 418 Jaakko Pihlava Åbo Simklubb 2004 04A845 50m 32.12
5 508 Samuel Sainio Uinti Tampere 2005 05A041 50m 32.59
6 286 Joonas Arponen Rauman Uimaseura 2005 05A559 50m 32.75
7 241 Juho Törmä Porin Uimaseura 2005 05A183 50m 32.85
8 83 Konsta Kauppinen Joensuun Uimaseura ry 2005 05A260 50m 32.89
9 415 Eero Mäenpää Åbo Simklubb 2005 05A377 50m 32.90
10 194 Joni Routamo Hämeenlinnan Uimaseura 2005 05A486 50m 34.34
11 14 Alexander Nyman Riihimäen Uimaseura 2004 04A275 50m 34.47
12 197 Osmo Mäkelä Hämeenlinnan Uimaseura 2004 04A814 50m 34.83
13 229 Jesse Anoschkin Pihlavan Työväen Urheilijat 2004 04A730 50m 35.40
14 311 Akseli Kotti TaTu Tampere 2004 04A009 50m 35.43
15 155 Veeti Vilén Mikkelin Uimaseura 2004 04A930 50m 35.61
16 564 Ivan Chupakhin Uinti Tampere 2005 05A628 50m 35.64
17 432 Topi Salminen Nokian Pyry 2004 04A856 50m 35.75
18 148 Elias Molodtsov Lahden Uimaseura 2005 05B088 50m 35.83
19 86 Frans Riekki Joensuun Uimaseura ry 2005 05A475 50m 38.90
20 562 Henrik  Leinonen Uinti Tampere 2005 05A619 50m 40.23
21 362 Luukas Kallio TaTu Tampere 2005 05A856 50m 42.62
22 541 Kasper Kaskela Uinti Tampere 2004 04A761 50m 43.17
23 203 Miko Salmi Hämeenlinnan Uimaseura 2005 05A936 50m 43.20
24 195 Eelis Wiberg Hämeenlinnan Uimaseura 2004 04A788 50m 43.39
25 553 Aapo Koivuniemi Uinti Tampere 2004 04A890 50m 44.61
26 600 Luukas Kallio Uinti Tampere 2005 05B025 50m 44.92
27 349 Tuomas Kallio TaTu Tampere 2005 05A806 50m
28 688 Saku Schrader Uinti Tampere 2004 04B357 50m
29 608 Alvin Helenius Uinti Tampere 2004 04B261 50m
17-18 years
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 69 Niklas Hatakka Cetus Espoo 2003 03A534 50m 27.54
2 488 Tatu Hapuoja Uinti Tampere 2003 03A010 50m 28.24
3 5 Daniil Boldhskov Swimming Club-WaKiS 2002 50m 28.50
4 397 Santeri Herpola Åbo Simklubb 2003 03A188 50m 28.68
5 316 Elias Laine TaTu Tampere 2002 02A521 50m 29.08
6 490 Akseli Hakala Uinti Tampere 2003 03A023 50m 29.64
7 505 Visa Kotiniitty Uinti Tampere 2003 03A284 50m 29.69
8 240 Lauri-Luukas Jäntti Porin Uimaseura 2002 02A816 50m 30.10
9 402 Eemil Kankare Åbo Simklubb 2003 03A474 50m 30.90
10 23 Perttu Järvinen Riihimäen Uimaseura 2003 03A819 50m 31.63
11 501 Urho Lyytinen Uinti Tampere 2003 03A229 50m 31.94
12 498 Joona Kortteinen Uinti Tampere 2003 03A195 50m 32.16
13 72 Eemeli Nylund Heinolan Isku 2003 03A915 50m 32.30
14 192 Otto Ahvonen Hämeenlinnan Uimaseura 2003 03A671 50m 34.97
15 9 Ville Savulahti Riihimäen Uimaseura 2003 03A086 50m 35.68
16 513 Antti Toivonen Uinti Tampere 2003 03A479 50m 43.23
17 70 Matias Rasinmäki Cetus Espoo 2003 03A961 50m
19 and older
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 297 Roope Kastarinen TaTu Tampere 1994 94A478 50m 26.15
2 48 Roni Kallström Cetus Espoo 2001 01A092 50m 26.32
3 295 Petja Yritys TaTu Tampere 1993 93A330 50m 27.09
4 110 Mikael Niklas Laakso Kouvolan Uimarit 1997 97A008 50m 27.25
5 74 Roope Eiserbeck Joensuun Uimaseura ry 1999 99A294 50m 27.60
6 486 Joona Korhonen Uinti Tampere 2000 00A464 50m 28.34
7 299 Juho Eerola TaTu Tampere 1995 95A753 50m 28.78
8 49 Anton Nuottajärvi Cetus Espoo 2000 00A294 50m 28.94
9 73 Miika Tolvanen Joensuun Uimaseura ry 1996 96A432 50m 30.10
10 186 Timi Torkkel Hämeenlinnan Uimaseura 2001 01A015 50m 31.15
11 189 Lenni Kukkonen Hämeenlinnan Uimaseura 2001 01A961 50m 38.26
2020-01-21 21:45:55 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: TaTU Tampere
Document
Entry List
MADWAVE CHALLEGE 2020
Place: Organizer: TaTU Tampere
Pool: 50m Competition Date: tammi 25, 2020 to tammi 25, 2020
3 50m Perhosuinti Naiset
13 and younger
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 464 Mirelle Hirsiniemi Aurajoen Uinti Ry 50m 31.59
2007 07A001
2 287 Erin Heinikangas Rauman Uimaseura 50m 33.56
2007 07A193
3 421 Kerttu Rantanen Åbo Simklubb 50m 34.23
2007 07A146
4 31 IIda Tawast Simmis Grani 50m 34.36
2007 07A124
5 98 Anri Parviainen Joensuun Uimaseura ry 2008 08A080 50m 35.05
6 185 Malla Hämäläinen Vieskan Uimarit 2008 08A079 50m 35.13
7 96 Vilma Vatanen Joensuun Uimaseura ry 2007 07A210 50m 35.42
8 466 Linnea Koski Aurajoen Uinti Ry 2007 07A075 50m 35.48
9 475 Miisa Järvinen Aurajoen Uinti Ry 2007 07A468 50m 35.94
10 38 Linnea Heikkilä Simmis Grani 2008 08A210 50m 35.97
11 266 Lyyli Järvi Porin Uimaseura 2007 07A623 50m 37.82
12 99 Eevi Riekki Joensuun Uimaseura ry 2007 07A276 50m 38.11
13 472 Aino Suomalainen Aurajoen Uinti Ry 2007 07A281 50m 38.37
14 174 Helmi Koivisto Seinäjoen Uimarit -58 ry 2009 09A040 50m 38.93
15 88 Inka Hämäläinen Joensuun Uimaseura ry 2007 07A072 50m 39.08
16 103 Senni Piirainen Joensuun Uimaseura ry 2007 07A334 50m 39.66
17 474 Roosa Junnila Aurajoen Uinti Ry 2007 07A471 50m 41.62
18 459 Sofia Hämäläinen Nokian Pyry 2008 08A835 50m 42.14
19 165 Elli Himanen Mikkelin Uimaseura 2009 09A302 50m 42.85
20 453 Milja Juvonen Nokian Pyry 2007 07A723 50m 43.52
21 638 Emmi Lindholm Uinti Tampere 2007 07A855 50m 43.71
22 346 Venla Rajala TaTu Tampere 2008 08A055 50m 44.25
23 385 Nelli Hietala TaTu Tampere 2007 07A990 50m 45.07
24 386 Chiara Kippola TaTu Tampere 2008 08A851 50m 45.50
25 454 Lotta Malmelin Nokian Pyry 2009 09A212 50m 45.91
26 273 Kaisa Majasaari Porin Uimaseura 2009 09A528 50m 46.13
27 473 Rahma Ezzat Aurajoen Uinti Ry 2007 07A315 50m 46.27
28 258 Peppiina Lettosunti Porin Uimaseura 2008 08A178 50m 46.32
29 339 Viiu Levola TaTu Tampere 2008 08A023 50m 47.76
30 645 Kerttu Mätäsjärvi Uinti Tampere 2009 09A420 50m 48.32
31 270 Ines Saarinen Porin Uimaseura 2008 08A700 50m 49.22
32 345 Minea Moisio TaTu Tampere 2009 09A008 50m 51.02
33 355 Lila Reiman TaTu Tampere 2007 07A295 50m 51.57
34 263 Jasmin Salo Porin Uimaseura 2008 08A279 50m 55.64
35 264 Ella Hatanpää Porin Uimaseura 2008 08A286 50m
14-15 years
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 18 Anniina Ahonen Riihimäen Uimaseura 2005 05A156 50m 30.83
2 404 Sonila Selimi Åbo Simklubb 2005 05A278 50m 31.28
3 733 Vilja Saarinen Uinti Hyvinkää 2005 05A087 50m 31.66
4 471 Mirella Sauhula Aurajoen Uinti Ry 2006 06A551 50m 32.11
5 546 Enni Halttunen Uinti Tampere 2005 05A482 50m 32.52
6 743 Elli Lenkkeri Uinti Hyvinkää 2006 06A782 50m 32.72
7 142 Juulia Sakomaa Lahden Uimaseura 2005 05A564 50m 32.76
8 530 Ilona Niemi Uinti Tampere 2005 05A273 50m 32.93
9 201 Aino Kunelius Hämeenlinnan Uimaseura 2005 05A813 50m 33.29
10 431 Jenna Nousiainen Nokian Pyry 2005 05A555 50m 33.45
11 526 Henni Halme Uinti Tampere 2005 05A216 50m 33.54
12 426 Mona Vahteristo Valkeakosken Uimaseura 2005 05B184 50m 33.56
13 420 Tilda Aaltonen Åbo Simklubb 2006 06A311 50m 33.97
14 585 Elli Kenttälä Uinti Tampere 2006 06A520 50m 34.02
15 156 Sofia Lepistö Mikkelin Uimaseura 2006 06A346 50m 34.29
16 558 Milana Virtanen Uinti Tampere 2006 06A309 50m 34.84
17 247 Emilia Rahola Porin Uimaseura 2006 06A253 50m 34.91
18 87 Viivi Pesonen Joensuun Uimaseura ry 2006 06A233 50m 35.36
19 200 Veera Viskari Hämeenlinnan Uimaseura 2005 05A797 50m 35.38
20 476 Sara Elomäki Aurajoen Uinti Ry 2006 06B010 50m 35.47
21 468 Mia Karolina Müürsepp Aurajoen Uinti Ry 2006 06A436 50m 35.83
22 587 Saana Keskinen Uinti Tampere 2005 05A834 50m 35.86
23 555 piia lahtinen Uinti Tampere 2006 06A300 50m 35.88
24 405 Wilma Turpeinen Åbo Simklubb 2006 06A089 50m 35.90
25 162 Vilma Saarelainen Mikkelin Uimaseura 2006 06A916 50m 36.05
26 465 Ronja Vilska Aurajoen Uinti Ry 2006 06A239 50m 36.21
27 544 Ippi Ranta Uinti Tampere 2006 06A207 50m 36.22
28 527 Eeva Toroi Uinti Tampere 2005 05A230 50m 36.31
29 159 Venla Kantanen Mikkelin Uimaseura 2006 06A674 50m 36.43
30 543 Elena Surakka Uinti Tampere 2005 05A487 50m 36.53
31 22 Siiri Ruponen Riihimäen Uimaseura 2005 05A287 50m 36.65
32 419 Tilda Saine Åbo Simklubb 2006 06A291 50m 36.82
33 154 Iina Kukkonen Mikkelin Uimaseura 2005 05A437 50m 37.01
34 732 Lilli Järvenpää Harjavallan Uimaseura 2006 06A795 50m 37.07
35 556 Joanna Salonen Uinti Tampere 2006 06A305 50m 37.19
36 196 Hilda Mäkelä Hämeenlinnan Uimaseura 2005 05A513 50m 37.26
37 35 Sofie Nauklér Simmis Grani 2006 06A537 50m 37.66
38 152 Ronja Ruottinen Mikkelin Uimaseura 2005 05A165 50m 38.15
39 204 Tytti Rantanen Hämeenlinnan Uimaseura 2006 06A853 50m 38.23
40 538 Emmi Lapikisto Uinti Tampere 2005 05A463 50m 38.26
41 45 Venla Almira Simmis Grani 2006 06B087 50m 39.03
42 572 Lila Niskala Uinti Tampere 2006 06A493 50m 39.13
43 164 Iita Pitkänen Mikkelin Uimaseura 2006 06A934 50m 39.30
44 580 Milja Prepula Uinti Tampere 2006 06A544 50m 39.79
45 630 Aino Jääskeläinen Uinti Tampere 2006 06B042 50m 40.31
46 257 Ronja Rantanen Porin Uimaseura 2005 05A927 50m 40.37
47 191 Iida Salonen Hämeenlinnan Uimaseura 2005 05A155 50m 41.32
48 118 Olivia Romo Lahden Kaleva 2005 05A297 50m 42.64
49 545 maisa savisto Uinti Tampere 2006 06A209 50m 43.23
50 205 Helmi Heinonen Hämeenlinnan Uimaseura 2006 06A897 50m 45.16
51 619 Iina Lamminsaari Uinti Tampere 2006 06B018 50m 45.24
52 425 Ada Riquelme Mac Donald Åbo Simklubb 2006 06A833 50m 49.17
16-17 years
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 3 Julia  Volkova Moscow team 2004 50m 27.91
2 68 Laura Kellberg Cetus Espoo 2003 03A441 50m 29.65
3 398 Siiri Konkka Åbo Simklubb 2004 04A103 50m 29.94
4 509 Siiri Arjanmaa Uinti Tampere 2004 04A173 50m 30.08
5 411 Oona Sirkiä Åbo Simklubb 2004 04A596 50m 31.19
6 328 Sofia Ellonen TaTu Tampere 2004 04A435 50m 31.38
7 129 Sohvi Kallinen Lahden Uimaseura 2004 04A222 50m 31.64
8 319 Jessika Liimatta TaTu Tampere 2004 04A169 50m 31.92
9 46 Roona Karola Tuusulan Uimaseura ry 2004 04A099 50m 31.97
10 190 Siiri Reinonen Hämeenlinnan Uimaseura 2004 04A278 50m 31.97
11 437 Anni Koivula Nokian Pyry 2003 03B130 50m 32.07
12 312 Sofia Martinkauppi TaTu Tampere 2003 03A049 50m 32.34
13 511 Jessica Mäkinen Uinti Tampere 2004 04A198 50m 32.51
14 531 Frida Ekman Uinti Tampere 2004 04A550 50m 32.71
15 82 Mitra Pietiäinen Joensuun Uimaseura ry 2004 04A567 50m 33.09
16 153 Tuuli Kammonen Mikkelin Uimaseura 2004 04A701 50m 33.36
17 65 Ciara Wacklin Cetus Espoo 2004 04A037 50m 33.64
18 198 Aada Viitamäki Hämeenlinnan Uimaseura 2003 03B051 50m 33.79
19 503 Salla Rantala Uinti Tampere 2004 04A102 50m 34.59
20 157 Senni Partanen Mikkelin Uimaseura 2004 04A938 50m 35.01
21 599 Emma Lähteenmäki Uinti Tampere 2004 04B219 50m 35.29
22 516 Siiri Ala-Karvia Uinti Tampere 2004 04A363 50m 35.61
23 30 Lea Heinzmann Simmis Grani 2004 04A851 50m 36.44
24 433 Hilma Husari Nokian Pyry 2004 04A874 50m 36.81
25 515 Viivi Heittokangas Uinti Tampere 2004 04A309 50m 37.56
26 248 Emmi Rauhanen Porin Uimaseura 2003 03B056 50m 41.69
18 and older
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 235 Emmi Kaunisto Porin Uimaseura 2002 02A031 50m 28.26
2 463 Jasmin Tuovinen Aurajoen Uinti Ry 1995 95A557 50m 28.84
3 119 Raakel Bärlund Lahden Uimaseura 2001 01A081 50m 29.04
4 303 Annika Karinkanta TaTu Tampere 2000 00A300 50m 29.21
5 47 Lyydia Kalenius Cetus Espoo 2000 00A252 50m 29.38
6 169 Jenni Lampi Swimming Jyväskylä 2000 00A178 50m 29.51
7 484 Mila Manner Uinti Tampere 2001 01A167 50m 29.63
8 485 Ina Pollari Uinti Tampere 2002 02A035 50m 29.66
9 188 Nea Reunanen Hämeenlinnan Uimaseura 2001 01A298 50m 29.77
10 232 Julia Sottinen Porin Uimaseura 2000 00A034 50m 29.94
11 477 Olga Koskinen Uimaseura Kangasalan Kuohu 2002 02A165 50m 30.02
12 123 Saana Liikonen Lahden Uimaseura 2001 01A705 50m 30.07
13 722 Claudia Åvist Nurmijärven Uinti 1997 97A007 50m 30.11
14 187 Sanni Kilponen Hämeenlinnan Uimaseura 2001 01A145 50m 30.22
15 55 Jonna Vasara Cetus Espoo 2002 02A118 50m 30.50
16 234 Heta Koivuluoma Porin Uimaseura 1999 99A532 50m 30.72
17 80 Vilhelmiina Wegelius Joensuun Uimaseura ry 2002 02A466 50m 30.74
18 293 Emma-Lotta Tynkkynen TaTu Tampere 1999 99A073 50m 31.01
19 78 Oona Parviainen Joensuun Uimaseura ry 2002 02A431 50m 31.12
20 491 Emma von Dickoff Uinti Tampere 2002 02A117 50m 31.34
21 281 Emmi Heine Rauman Uimaseura 2002 02A604 50m 31.68
22 723 Saara Svahn Kampuksen Plaani 2001 01A172 50m 31.76
23 67 Nelli Ohvo Cetus Espoo 2001 01A937 50m 32.03
24 56 Cia Wacklin Cetus Espoo 2001 01A425 50m 32.37
25 151 Veera Saarelainen Mikkelin Uimaseura 2002 02A471 50m 32.50
26 282 Saana Vähämaa Rauman Uimaseura 2002 02A743 50m 33.07
27 294 Mari Kausiala TaTu Tampere 1997 97A442 50m 33.11
28 6 Jenny Kareinen Helsingfors Simsällskap 2002 02A000 50m 33.52
29 19 Erin Ekroos Riihimäen Uimaseura 2002 02B006 50m 33.68
30 58 Anni Savolainen Cetus Espoo 2002 02A184 50m 34.07
31 396 Katariina Niemi Åbo Simklubb 2002 02A179 50m 34.60
32 183 Elsa Parikka Vaajakosken Uimaseura 2002 02B308 50m 35.69
2020-01-21 21:45:56 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: TaTU Tampere
Document
Entry List
MADWAVE CHALLEGE 2020
Place: Organizer: TaTU Tampere
Pool: 50m Competition Date: tammi 25, 2020 to tammi 25, 2020
4 50m Perhosuinti Miehet
14 and younger
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 467 Joonatan Davie Aurajoen Uinti Ry 50m 33.47
2006 06A283
2 749 Lauri-Pekka Pakomäki Aurajoen Uinti Ry 50m 33.73
2006 06A235
3 141 Joonas Pulkkinen Lahden Uimaseura 50m 34.82
2007 07A083
4 259 Benjamin Salo Porin Uimaseura 50m 35.83
2006 06A781
5 175 Oskari Tavast Seinäjoen Uimarit -58 ry 2007 07A495 50m 36.04
6 451 Konsta Horppu Nokian Pyry 2008 08A413 50m 36.09
7 469 Alex Yli-Salomäki Aurajoen Uinti Ry 2006 06A458 50m 36.21
8 178 Oskari Juntti Seinäjoen Uimarit -58 ry 2008 08A342 50m 36.89
9 29 Onni Rahkonen Simmis Grani 2007 07A079 50m 37.12
10 177 Lauri Jumppanen Seinäjoen Uimarit -58 ry 2007 07A543 50m 37.23
11 290 Vilho Okkonen Rauman Uimaseura 2006 06A838 50m 37.50
12 570 Aamos Järveläinen Uinti Tampere 2006 06A489 50m 37.63
13 160 Akseli Kellman Mikkelin Uimaseura 2007 07A621 50m 38.24
14 571 Julius Järveläinen Uinti Tampere 2006 06A488 50m 38.77
15 470 Max Yli-Salomäki Aurajoen Uinti Ry 2006 06A459 50m 40.57
16 91 Aapo Mononen Joensuun Uimaseura ry 2007 07A081 50m 41.04
17 106 Antto Koppinen Joensuun Uimaseura ry 2006 06A756 50m 41.73
18 173 Luka Hemminki Seinäjoen Uimarit -58 ry 2008 08A090 50m 41.98
19 33 Mathias Eerola Simmis Grani 2008 08A087 50m 44.34
20 41 Eero Hedemäki Simmis Grani 2008 08A452 50m 44.49
21 363 Daniil Tirronen TaTu Tampere 2008 08A174 50m 45.01
22 27 Andreas Kinnunen Riihimäen Uimaseura 2006 06A876 50m 45.51
23 342 Tero Soukka TaTu Tampere 2007 07A110 50m 45.61
24 576 Severi Roihankorpi Uinti Tampere 2006 06A492 50m 45.80
25 625 Timofey Matveev Uinti Tampere 2006 06B056 50m 45.89
26 40 Carl-Victor Nykvist Simmis Grani 2007 07A732 50m 46.70
27 533 Veeti Heittokangas Uinti Tampere 2006 06A104 50m 47.49
28 364 Niklas Kallio TaTu Tampere 2007 07A377 50m 48.26
29 601 Hugo Rossi Uinti Tampere 2008 08A250 50m 49.09
30 752 Robin  Nikolajev Kalevi Ujumiskool 2010 50m 50.10
31 456 Onni Matti Elmeri Savolainen Nokian Pyry 2008 08A506 50m 50.49
32 271 Eino Luhtanen Porin Uimaseura 2008 08A729 50m 51.60
33 292 Daniel Przado Rauman Uimaseura 2008 08A638 50m 51.97
34 219 Antti Sauroja Hämeenlinnan Uimaseura 2008 08A801 50m 1:02.65
35 43 Artur Hakala Simmis Grani 2009 09A294 50m
36 213 Max Tamminen Hämeenlinnan Uimaseura 2009 09A431 50m
37 208 Samu Nurminen Hämeenlinnan Uimaseura 2008 08A626 50m
15-16 years
# ID Name Team Born License Pool Entry
time
Status
1 322 Eero Rautaporras TaTu Tampere 2005 05A055 50m 28.13
2 128 Santeri Pulkkinen Lahden Uimaseura 2004 04A223 50m 28.20
3 321 Niilo Kilpeläinen TaTu Tampere 2004 04A174 50m 28.33
4 124 Taavi Backman Lahden Uimaseura 2004 04A048 50m 28.84
5 313 Pavel Pankratov TaTu Tampere 2004 04A029 50m 29.34
6 138 Jesse Hyppönen Lahden Uimaseura 2004 04A842 50m 29.49
7 586 Sebastian Rasimus Uinti Tampere 2004 04B113 50m 29.49
8 194 Joni Routamo Hämeenlinnan Uimaseura 2005 05A486 50m 30.34
9 286 Joonas Arponen Rauman Uimaseura 2005 05A559 50m 30.41
10 230 Lauri-Matti Huhtasalo Pihlavan Työväen Urheilijat 2004 04A872 50m 30.54
11 143 Topias Tynjä Lahden Uimaseura 2005 05A627 50m 30.55
12 125 Aapo Koskinen Lahden Uimaseura 2004 04A115 50m 30.98
13 561 Oliver Aspholm Uinti Tampere 2005 05A594 50m 31.23
14 26 Valtteri Niemimuukko Riihimäen Uimaseura 2005 05A561 50m 31.75
15 193 Akseli Soini Hämeenlinnan Uimaseura 2004 04A562 50m 31.79
16 507 Lassi Walden Uinti Tampere 2004 04A149 50m 32.04
17 417 Luka Laaksonen Åbo Simklubb 2005 05A517 50m 32.07
18 564 Ivan Chupakhin Uinti Tampere 2005 05A628 50m 32.35
19 197 Osmo Mäkelä Hämeenlinnan Uimaseura 2004 04A814 50m 32.41
20 229 Jesse Anoschkin Pihlavan Työväen Urheilijat 2004 04A730 50m 32.67
21 86 Frans Riekki Joensuun Uimaseura ry 2005 05A475 50m 33.11
22 155 Veeti Vilén Mikkelin Uimaseura 2004 04A930