2024-06-18   14:10:48
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Program for European Masters Games 2023

Below are all entry- and startlists shown by session.

Document
Entry List
European Masters Games 2023
Place: Tampere Swimming Centre Organizer: City of Tampere
Pool: 50m Competition Date: Jul 7, 2023 to Jul 9, 2023
1 50m Freestyle Women
# ID Name Born Team Nat Entry time Status
1 142 Victoria Cunningham 1994 - GBR 26.61
2 364 Suvi Pulkkinen 1988 - FIN 27.20
3 72 Marina Macartney 1990 SAS Swiss Alumni Swimming NZL 28.15
4 149 Holly Booth 1991 - GBR 28.16
5 150 Ausra Razgune 1983 - FIN 28.17
6 162 Eileen Keribar Isvan 1978 - TUR 29.51
7 169 Therese Rodoni 1983 - SWE 30.09
8 95 Eleanor Kent 1995 - GBR 30.26
9 170 Luise Zechner 1997 - GER 30.34
10 173 Lina Bieliniene 1974 Lithuanian Team LTU 30.50
11 5 Kira Neal 1984 Basildon & Phoenix Swimming Club GBR 30.59
12 175 Milka Bijelic 1984 - SRB 30.77
13 74 Eve Virkkunen 1971 U-Klubi EST 30.80
14 179 Carola Khouri 1962 - GER 31.00
15 180 Marjan Remmits-de Lange 1963 - NED 31.14
16 82 Olha Stupina 1973 UKRAINE UKR 31.27
17 181 Marileen Vierland 1992 - EST 31.30
18 25 Anu Ilander 1968 Espoon Kilpauinti FIN 31.67
19 68 Elena Affolter 1971 SAS Swiss Alumni Swimming SUI 32.50
20 51 Elaine Whyte 1994 Munster Mermaids IRL 32.61
21 56 Marian Nederlof 1976 Orange Duckies NED 32.69
22 29 Katie Nimmo 1976 Gloucester Masters SC GBR 33.00
23 244 Virve Oksanen 1982 - FIN 33.10
24 69 Michelle Saxer 1968 SAS Swiss Alumni Swimming SUI 33.50
25 2 Christine Nieuwenhuis 1951 Anglo Dutch NED 33.80
26 202 Jurate Pranckeviciene 1975 - LTU 34.00
27 200 Ursula Wallitsch 1961 Crowl Team Germany GER 34.00
28 208 Anna Bultena-Rusek 1966 - NED 34.46
29 218 Marie Line Savaill 1960 - FRA 36.00
30 46 Michaela Kapitanovová 1977 Klub plaveckych sportu Ostrava CZE 36.00
31 221 Katja Andreev 1972 - FIN 36.42
32 12 Melanie Niermann 1980 Berliner Nixen GER 36.50
33 57 Irna van der Molen 1969 Orange Duckies NED 36.97
34 224 Clorinda Benfidi 1973 - ITA 37.00
35 227 Patricia Reilly 1960 - IRL 37.53
36 228 Tracey Hull 1965 Finland Flyers IRL 37.55
37 3 Christine Goodair 1957 Anglo Dutch GBR 37.71
38 231 Larisa Goldshtein 1961 - ISR 38.30
39 47 Iva Strosova 1973 Klub plaveckych sportu Ostrava CZE 38.68
40 238 Sabine Stöckel-Eckard 1959 Crowl Team Germany GER 39.56
41 365 Svitlana Yusypenko 1965 - UKR 39.90
42 242 Emilia Polverino 1968 - ITA 40.00
43 94 Claire Browse 1956 Anglo Dutch GBR 43.34
44 19 Monika Senftleben 1942 BSCRobben GER 46.00
45 131 Lolita Zemliene 1956 - FIN 46.11
46 38 Ana Caeiro 1959 Grupo Amigos Natacao Academica POR 47.00
47 71 Christine Macartney 1959 SAS Swiss Alumni Swimming GER 47.53
48 14 Silvia DDr.Reischitz-Martys 1952 Blue Danube Girls AUT 53.40
49 274 Rebecca George 1963 - AUS 54.10
50 282 Michele Audie 1941 - FRA 1:00.00
51 16 Gabriele Zecha 1952 Blue Danube Girls AUT 1:02.52
52 102 Marjut Hyvönen 1966 - FIN
53 135 Hawa Ruth Lombi 1985 - SLE
54 106 Bernie Marcon 1954 - FRA
55 108 Anke Goetz 1968 - GER
56 347 Arune Zidovainyte 1974 Lithuanian Team LTU
57 96 Judy Wilson 1944 - GBR
58 109 Dietlind Weise 1948 Crowl Team Germany GER LATE
59 126 Amandeep Kaur 1996 India IND
60 127 Judy Jain 1978 India IND
61 64 Claire Coull 1963 SAS Swiss Alumni Swimming GBR
2023-07-09 12:36:25 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Uinti Tampere
Document
Entry List
European Masters Games 2023
Place: Tampere Swimming Centre Organizer: City of Tampere
Pool: 50m Competition Date: Jul 7, 2023 to Jul 9, 2023
2 50m Freestyle Men
# ID Name Born Team Nat Entry time Status
1 89 Paul Laffan 1992 WokingCMSC IRL 24.60
2 137 Jeroen Zelsmann 1977 - NED 25.07
3 363 Chris Jones 1981 - GBR 25.20
4 90 Michael Hodgson 1967 WokingCMSC GBR 25.44
5 138 Gašper Bohinc 1991 - SLO 25.88
6 139 Peter Garajszki 1978 - HUN 25.92
7 140 Daniel Hohmann 1992 - GER 26.00
8 141 Roland Mölder 1992 - EST 26.00
9 33 James Barwick 1982 SAS Swiss Alumni Swimming GBR 26.25
10 88 Jerry O Riordan 1974 WokingCMSC IRL 26.34
11 34 Ken Flett 1972 Great Britain Northern United GBR 26.63
12 65 Daniel Fischer 1963 SAS Swiss Alumni Swimming SUI 26.82
13 143 Ahmet Nakkas 1962 - TUR 27.00
14 66 Eric-Jacques Caprani 1971 SAS Swiss Alumni Swimming SUI 27.29
15 144 Ralph Recke 1962 - GER 27.30
16 288 Ralf Pfefferkorn 1985 - GER 27.50
17 145 Benjamin Konschak 1986 - GER 27.80
18 146 Gerardas Alksnys 1975 Lithuanian Dream LTU 28.00
19 147 Martin Lavagnino 1977 - ARG 28.00
20 148 Korkut Omur 1962 - TUR 28.15
21 151 Colin Stephenson 1958 - GBR 28.63
22 152 Rasmus Virta 1998 - FIN 28.86
23 157 Tomas Žemaitis 1970 - LTU 29.00
24 356 Rajbir Tokas 1971 India IND 29.00
25 154 Thomas Dr. Keller 1966 - GER 29.00
26 155 Boris Batin 1983 - ISR 29.00
27 156 Mika Meller 1967 - FIN 29.00
28 158 Shaun A Robb 1989 - GBR 29.07
29 159 Stephane Vohl 1971 - FRA 29.22
30 160 Thiemo Irtel 1977 - GER 29.30
31 67 Timo Klaeui 1969 SAS Swiss Alumni Swimming SUI 29.50
32 45 Robert Havlicek 1971 Klub plaveckych sportu Ostrava CZE 29.50
33 161 Mark Gubbay 1965 - SUI 29.50
34 100 Antti Lahti 1973 - FIN 29.60
35 60 Paul Wijnja 1963 Orange Lions NED 29.69
36 165 Vilmantas Krasauskas 1964 Torpedos LTU 30.00
37 164 Mark Partridge 1963 - GBR 30.00
38 358 Ritvars Busmanis 1966 - LAT 30.00
39 349 Belal Hassan 1984 - EGY 30.00
40 168 Arturas Klimas 1970 Lithuanian Dream LTU 30.00
41 166 Ahmet Gunes Evgin 1964 - TUR 30.00
42 357 Mohit Arora 1995 India IND 30.00
43 81 Andrii Moraru 1985 UKRAINE UKR 30.26
44 171 Pasi Huhtala 1981 - FIN 30.41
45 172 Linas Kersevicius 1971 - LTU 30.50
46 73 Toomas Haggi 1957 U-Klubi EST 30.50
47 174 Artur Tikkerbär 1960 U-Klubi EST 30.71
48 348 Mixail Corol 1962 - UKR 31.00
49 361 Ralf Dillig 1965 - GER 31.00
50 360 Dayanand Beniwal 1975 India IND 31.00
51 204 Simo-Pekka Torsti 1960 - FIN 31.86
52 185 Michael Genoud 1985 - SUI 32.00
53 61 Johannes Weenink 1968 Orange Lions NED 32.00
54 186 Jukka Hämäläinen 1966 - FIN 32.01
55 187 Sean Mulcahy 1956 - USA 32.01
56 75 Peep Kesküla 1954 U-Klubi EST 32.33
57 191 Peter Herzig 1980 - SUI 32.97
58 133 Murat Ozkam 1978 - TUR 33.53
59 197 Enda Munnelly 1978 - IRL 33.79
60 198 Mika Kallioinen 1979 - FIN 34.00
61 199 Leconte Greg 1969 - FRA 34.00
62 205 Herwig Rattinger 1954 - AUT 34.19
63 209 Timothy Drury 1963 - GBR 34.50
64 211 Erkki Ipatti 1955 - FIN 35.00
65 37 Joao Marques 1977 Grupo Amigos Natacao Academica POR 35.00
66 213 Vytautas Satas 1953 Torpedos LTU 35.00
67 214 Duncan McCreadie 1945 - GBR 35.50
68 217 Tony Cherrington 1942 - GBR 36.00
69 219 Torsten Thiele 1960 - GER 36.30
70 354 Arne Kaleviste 1948 U-Klubi EST 37.88
71 230 Frank Warner 1949 - USA 38.00
72 229 Brian McCoy 1958 - USA 38.00
73 233 Patrice Dubois 1955 - FRA 38.48
74 236 Ulrich Matzken 1960 - GER 39.20
75 239 Stuart McGurk 1961 - GBR 39.74
76 243 Danny Roberts 1948 - GBR 40.00
77 250 Harald Weyh 1962 - GER 42.06
78 251 Sebastian Kadalikattil 1941 Cross Country Masters IND 42.87
79 70 Josef Krejci 1933 SAS Swiss Alumni Swimming SUI 44.00
80 260 Vikas Kansal 1983 India IND 46.54
81 263 Rohit Goyal 1983 India IND 47.54
82 267 Wolf-Rüdiger Dr. Weise 1943 - GER 49.38
83 270 Adarsh Goyal 1963 India IND 52.43
84 275 Mohit Goyal 1976 India IND 54.32
85 128 Meysam Habibimehr 1979 - IRI
86 97 Luis Ruiz 1943 - CAN
87 118 Dharam Pal Singh 1992 India IND
88 400 Joseph Funsho 1986 - GBR LATE
89 42 Jiri Pokorny 1969 Klub plaveckych sportu Ostrava CZE
90 125 Pardeep Kumar 1994 India IND
91 346 Gurbhej Singh 1980 India IND
92 104 Renato Jerome Cicolella 1975 - FRA
93 335 Vesa Onni 1964 - FIN
94 120 Abhishek Juneja 1998 India IND
95 336 Frank Konietzky 1959 - GER
96 393 Dino  Cicolella 1983 - FRA LATE
97 119 Baljit Singh 1998 India IND
98 340 Abhishek Kumar 1998 India IND
99 113 Ajay Kumar 1996 India IND
2023-07-09 12:36:26 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Uinti Tampere
Document
Entry List
European Masters Games 2023
Place: Tampere Swimming Centre Organizer: City of Tampere
Pool: 50m Competition Date: Jul 7, 2023 to Jul 9, 2023
3 200m Backstroke Women
# ID Name Born Team Nat Entry time Status
1 189 Joanna Corben 1970 South Downs Trojan Swimming
Club
FIN 2:27.20
2 291 Viktória Háden-Felföldi 1985 - HUN 2:35.38
3 28 Mari Kasvio 1970 Espoon Kilpauinti FIN 2:53.31
4 52 Aoife Sexton 1987 Munster Mermaids IRL 2:55.00
5 17 Kerstin Wulff-Hoppe 1968 BSCRobben GER 2:56.00
6 54 Catherine Costigan 1991 Munster Mermaids IRL 2:57.50
7 305 Babette Woll 1971 - GER 2:57.56
8 226 Jelena Anikina 1967 Finland Flyers LTU 2:58.00
9 77 Eili Paap 1975 U-Klubi EST 2:58.00
10 50 Petra Stepanova 1979 Klub plaveckych sportu Ostrava CZE 2:59.23
11 306 Stephanie Baron 1987 South Downs Trojan Swimming
Club
FIN 2:59.53
12 29 Katie Nimmo 1976 Gloucester Masters SC GBR 3:00.00
13 79 Merle Vantsi 1965 U-Klubi EST 3:01.96
14 59 Annette Wijnja-Visser 1967 Orange Duckies NED 3:03.35
15 312 Rita Lazar 1962 - HUN 3:12.00
16 26 Johanna Kara 1965 Espoon Kilpauinti FIN 3:12.62
17 311 Jitka Klusalova 1973 - CZE 3:16.71
18 308 Blanaid Walker 1963 Finland Flyers IRL 3:18.00
19 200 Ursula Wallitsch 1961 Crowl Team Germany GER 3:20.00
20 256 Murielle Caillet Dayer 1965 - SUI 3:24.69
21 4 Margriet Pasma 1955 Anglo Dutch NED 3:29.51
22 202 Jurate Pranckeviciene 1975 - LTU 3:30.00
23 2 Christine Nieuwenhuis 1951 Anglo Dutch NED 3:35.00
24 238 Sabine Stöckel-Eckard 1959 Crowl Team Germany GER 3:41.48
25 326 Dagmar Puffing 1962 - GER 3:48.04
26 315 Petra Zenker 1962 Crowl Team Germany GER 3:49.44
27 257 Anne-Marja Hammar 1958 - FIN 3:55.00
28 231 Larisa Goldshtein 1961 - ISR 3:56.00
29 265 Natasha Morgan 1982 - GBR 4:10.00
30 273 Aldona Mazetiene 1948 - FIN 4:30.00
31 15 Maria Puchner 1949 Blue Danube Girls AUT 5:15.30
32 87 Andrea Hunt 1948 US75+ USA 5:30.00
33 282 Michele Audie 1941 - FRA 6:00.00
34 44 Sylva Hajduková 1970 Klub plaveckych sportu Ostrava CZE
2023-07-09 12:36:26 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Uinti Tampere
Document
Entry List
European Masters Games 2023
Place: Tampere Swimming Centre Organizer: City of Tampere
Pool: 50m Competition Date: Jul 7, 2023 to Jul 9, 2023
4 200m Backstroke Men
# ID Name Born Team Nat Entry time Status
1 288 Ralf Pfefferkorn 1985 - GER 2:13.00
2 285 Augustus Veasey 1996 - GBR 2:13.33
3 276 Marcell Kollár 1990 - HUN 2:22.16
4 134 Eric Richelle 1977 - BEL 2:23.17
5 167 Tomas Gruslys 1989 - LTU 2:25.00
6 182 Nick Hope 1984 - GBR 2:29.00
7 177 Wade Rimbach 1984 - GBR 2:30.88
8 193 Johan Törnhult 1975 - SWE 2:34.04
9 196 Rafal Skoskiewicz 1966 UKRAINE POL 2:35.00
10 36 Nick Valentine 1981 Great Britain Northern United GBR 2:35.00
11 190 Bruno Nopponen 1974 U-Klubi EST 2:35.00
12 195 Johan Remmits 1962 - NED 2:35.47
13 172 Linas Kersevicius 1971 - LTU 2:36.00
14 395 Julien Baillod 1980 - SUI 2:39.89 LATE
15 185 Michael Genoud 1985 - SUI 2:40.00
16 359 Sanjeev Tokas 1974 India IND 2:40.00
17 212 Arlandas Antanas Juodeska 1961 Lithuanian Dream LTU 2:45.00
18 300 Ronaldus Korzelius 1965 - NED 2:48.99
19 319 Stefan Kamlage 1968 - GER 2:53.65
20 280 Michael Dieckmann 1971 - GER 2:55.00
21 290 Jocelyn Laporte 1968 - FRA 2:55.00
22 361 Ralf Dillig 1965 - GER 2:56.00
23 304 Daniel Laurila 1996 - FIN 2:56.93
24 302 Peter Molecz 1957 - AUT 2:57.29
25 216 Antony Corben 1962 - GBR 2:58.24
26 215 Dale Devereux Barker 1962 - GBR 2:59.47
27 323 Daivis Urba 1976 - LTU 3:03.00
28 73 Toomas Haggi 1957 U-Klubi EST 3:07.00
29 235 Martti Laajus 1952 - FIN 3:07.77
30 321 Wolfgang Raml 1971 - AUT 3:15.01
31 230 Frank Warner 1949 - USA 3:19.00
32 62 Oscar Monge 1981 Orange Lions CRC 3:23.47
33 63 Jack Barends 1962 Orange Lions NED 3:25.11
34 214 Duncan McCreadie 1945 - GBR 3:30.00
35 80 Lembit Laht 1949 U-Klubi EST 3:45.00
36 261 Valdimaras Paludnevicius 1947 Torpedos LTU 3:45.00
37 284 Bruce Logan 1964 - USA 4:00.00
38 393 Dino  Cicolella 1983 - FRA LATE
2023-07-09 12:36:27 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Uinti Tampere
Document
Entry List
European Masters Games 2023
Place: Tampere Swimming Centre Organizer: City of Tampere
Pool: 50m Competition Date: Jul 7, 2023 to Jul 9, 2023
5 800m Freestyle Women
# ID Name Born Team Nat Entry time Status
1 30 Jessica Partridge 1975 Gloucester Masters SC GBR 10:04.40
2 286 Maike Grösch 1984 - GER 10:08.31
3 289 Dominika Michhalik 1979 - POL 10:24.09
4 320 Sara Holman 1986 - USA 10:33.69
5 28 Mari Kasvio 1970 Espoon Kilpauinti FIN 10:36.37
6 183 Dorothee Lankers 1995 - GER 10:52.51
7 5 Kira Neal 1984 Basildon & Phoenix Swimming Club GBR 10:54.20
8 329 Martina Weckert 1973 - GER 11:19.06
9 22 Dymphna Morris 1961 Cailini Og Ireland IRL 11:20.06
10 322 Mary Holman 1986 - USA 11:20.55
11 86 Nataliia Boryshkevych 1976 UKRAINE UKR 11:30.01
12 179 Carola Khouri 1962 - GER 11:50.23
13 54 Catherine Costigan 1991 Munster Mermaids IRL 11:55.00
14 201 Ruthy Weiner 1976 - ISR 12:00.00
15 95 Eleanor Kent 1995 - GBR 12:03.42
16 327 Susanne Tietz 1971 - GER 12:10.00
17 312 Rita Lazar 1962 - HUN 12:10.00
18 32 Jayne Stephenson 1954 Gloucester Masters SC GBR 12:19.10
19 55 Rebecca Pinckheard 1988 Munster Mermaids IRL 12:40.00
20 331 Imke Höfling 1970 - GER 12:50.35
21 21 Brenda Healy 1981 Cailini Og Ireland IRL 13:00.00
22 4 Margriet Pasma 1955 Anglo Dutch NED 13:03.39
23 221 Katja Andreev 1972 - FIN 13:07.40
24 13 Michaela Stockinger 1955 Blue Danube Girls AUT 13:25.00
25 248 Janice Blocka 1960 - CAN 13:30.00
26 224 Clorinda Benfidi 1973 - ITA 13:30.00
27 102 Marjut Hyvönen 1966 - FIN 13:31.22
28 242 Emilia Polverino 1968 - ITA 13:36.00
29 109 Dietlind Weise 1948 Crowl Team Germany GER 14:08.23
30 307 Jane Jolly 1954 Finland Flyers IRL 14:42.05
31 328 Fulya Gümüsburun De Moor 1969 - TUR 15:00.00
32 38 Ana Caeiro 1959 Grupo Amigos Natacao Academica POR 15:25.00
33 332 Françoise Constantin 1955 - SUI 15:55.00
34 87 Andrea Hunt 1948 US75+ USA 17:30.00
35 330 Christine Schreiner 1955 - AUT 18:00.00
36 103 Tuula Majander 1961 - FIN
37 136 Teodora König 1966 - GER
38 64 Claire Coull 1963 SAS Swiss Alumni Swimming GBR
39 110 Ulrike Fuhrmann 1963 - GER
2023-07-09 12:36:27 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Uinti Tampere
Document
Entry List
European Masters Games 2023
Place: Tampere Swimming Centre Organizer: City of Tampere
Pool: 50m Competition Date: Jul 7, 2023 to Jul 9, 2023
6 800m Freestyle Men
# ID Name Born Team Nat Entry time Status
1 283 Massimo Grisenti 1991 - ITA 8:52.61
2 366 Juuso Manninen 1993 - FIN 9:22.70
3 36 Nick Valentine 1981 Great Britain Northern United GBR 9:25.00
4 317 Antoine-Romain Rozwadowski 1979 - FRA 9:33.82
5 280 Michael Dieckmann 1971 - GER 9:40.00
6 297 Karel Svaton 1990 - CZE 9:45.00
7 145 Benjamin Konschak 1986 - GER 9:45.00
8 138 Gašper Bohinc 1991 - SLO 9:50.00
9 176 Jan Zikmund 1990 - CZE 10:10.18
10 318 Jani-Petteri Puustinen 1979 Grupo Amigos Natacao Academica FIN 10:14.18
11 355 Heikki Mäihäniemi 1980 - FIN 10:16.00
12 319 Stefan Kamlage 1968 - GER 10:17.72
13 395 Julien Baillod 1980 - SUI 10:24.57 LATE
14 301 Pawel Rogosz 1976 UKRAINE POL 10:39.72
15 359 Sanjeev Tokas 1974 India IND 10:40.00
16 178 Matthew Lees 1989 - GBR 10:44.98
17 215 Dale Devereux Barker 1962 - GBR 10:49.50
18 62 Oscar Monge 1981 Orange Lions CRC 10:50.23
19 165 Vilmantas Krasauskas 1964 Torpedos LTU 10:55.00
20 292 Dirk Zeterberg 1957 - GER 11:07.23
21 296 Conny Mindemark 1957 - SWE 11:15.27
22 293 Mutlu Atli 1965 - TUR 11:28.35
23 182 Nick Hope 1984 - GBR 11:50.00
24 105 Patrick Berger 1954 - FRA 11:50.00
25 295 Aleksei Terestsenkov 1963 U-Klubi EST 11:50.00
26 324 András Jelencsik 1964 - HUN 11:52.61
27 155 Boris Batin 1983 - ISR 12:00.00
28 349 Belal Hassan 1984 - EGY 12:05.00
29 42 Jiri Pokorny 1969 Klub plaveckych sportu Ostrava CZE 12:14.00
30 43 Libor Hracki 1972 Klub plaveckych sportu Ostrava CZE 12:20.50
31 171 Pasi Huhtala 1981 - FIN 12:30.00
32 310 Philippe Mayer 1955 SFOC SUI 12:33.00
33 214 Duncan McCreadie 1945 - GBR 12:40.00
34 204 Simo-Pekka Torsti 1960 - FIN 12:42.05
35 325 Dan Morgan 1987 - GBR 12:59.00
36 353 Francesco Garofalo 1954 - ITA 13:00.00
37 239 Stuart McGurk 1961 - GBR 13:22.96
38 93 Michael Read 1941 - GBR 16:05.01
39 70 Josef Krejci 1933 SAS Swiss Alumni Swimming SUI 16:30.00
40 250 Harald Weyh 1962 - GER 16:30.53
41 262 Michael John Morris 1951 Cross Country Masters AUS 18:00.00 LATE
42 313 Kurian Jacob 1950 Cross Country Masters IND 20:35.18
43 309 Antanas Guoga 1948 Torpedos LTU 24:00.00
44 299 Stasys Grigas 1941 - LTU 25:00.00
45 334 Christopher Stuart 1974 - GBR
46 107 Bernd Schultz 1960 - GER
47 88 Jerry O Riordan 1974 WokingCMSC IRL
48 394 Server  Tanfer 1962 - TUR LATE
2023-07-09 12:36:27 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Uinti Tampere
Document
Entry List
European Masters Games 2023
Place: Tampere Swimming Centre Organizer: City of Tampere
Pool: 50m Competition Date: Jul 7, 2023 to Jul 9, 2023
7 100m Breaststroke Women
# ID Name Born Team Nat Entry time Status
1 53 Claire O Connell 1991 Munster Mermaids IRL 1:16.00
2 84 Halyna Maidaniuk 1990 UKRAINE UKR 1:20.00
3 170 Luise Zechner 1997 - GER 1:21.84
4 252 Amanda Bedard 1978 - CAN 1:23.00
5 85 Sabina Romanova 1983 UKRAINE UKR 1:24.00
6 237 Aušra Grabauskiene 1969 - LTU 1:26.71
7 59 Annette Wijnja-Visser 1967 Orange Duckies NED 1:26.79
8 181 Marileen Vierland 1992 - EST 1:27.80
9 162 Eileen Keribar Isvan 1978 - TUR 1:28.09
10 25 Anu Ilander 1968 Espoon Kilpauinti FIN 1:28.49
11 7 Amanda Goodman 1970 Basildon & Phoenix Swimming Club GBR 1:29.00
12 244 Virve Oksanen 1982 - FIN 1:29.50
13 48 Andrea Gregorova 1972 Klub plaveckych sportu Ostrava CZE 1:30.50
14 69 Michelle Saxer 1968 SAS Swiss Alumni Swimming SUI 1:31.00
15 26 Johanna Kara 1965 Espoon Kilpauinti FIN 1:31.92
16 246 Kaia Kulla 1961 - EST 1:32.01
17 132 Claire Tagg 1969 South Downs Trojan Swimming
Club
FIN 1:32.05
18 234 Aušra Gardžiuliene 1969 Lithuanian Team LTU 1:33.27
19 254 Catrin Knuth 1976 - GER 1:34.00
20 56 Marian Nederlof 1976 Orange Duckies NED 1:38.92
21 228 Tracey Hull 1965 Finland Flyers IRL 1:39.05
22 23 Marie Keane 1958 Cailini Og Ireland IRL 1:39.80
23 173 Lina Bieliniene 1974 Lithuanian Team LTU 1:40.00
24 303 Cécile Cousin 1986 - FRA 1:41.63
25 347 Arune Zidovainyte 1974 Lithuanian Team LTU 1:42.00
26 57 Irna van der Molen 1969 Orange Duckies NED 1:42.29
27 49 Martina Plackova 1974 Klub plaveckych sportu Ostrava CZE 1:42.40
28 12 Melanie Niermann 1980 Berliner Nixen GER 1:46.14
29 227 Patricia Reilly 1960 - IRL 1:47.47
30 269 Rasa Pociuviene 1967 - FIN 1:50.30
31 259 Cornelia Neubert 1952 - GER 1:50.99
32 8 Alison Cowie 1973 Basildon & Phoenix Swimming Club GBR 1:52.00
33 268 Elina Virtanen 1962 - FIN 1:52.41
34 264 Tiia Brakmann 1955 - EST 1:56.00
35 265 Natasha Morgan 1982 - GBR 2:00.00
36 19 Monika Senftleben 1942 BSCRobben GER 2:03.50
37 271 Merja Salonen-Piira 1958 - FIN 2:05.00
38 279 María del Carmen Soria 1944 - ARG 2:09.47
39 15 Maria Puchner 1949 Blue Danube Girls AUT 2:35.25
40 326 Dagmar Puffing 1962 - GER LATE
41 106 Bernie Marcon 1954 - FRA
42 108 Anke Goetz 1968 - GER
43 98 Zhou Chuanzhu 1959 - CHN
2023-07-09 12:36:27 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Uinti Tampere
Document
Entry List
European Masters Games 2023
Place: Tampere Swimming Centre Organizer: City of Tampere
Pool: 50m Competition Date: Jul 7, 2023 to Jul 9, 2023
8 100m Breaststroke Men
# ID Name Born Team Nat Entry time Status
1 363 Chris Jones 1981 - GBR 1:06.06
2 140 Daniel Hohmann 1992 - GER 1:10.00
3 351 Topias Haavisto 1993 - FIN 1:10.00
4 92 Christopher Kelleher 1985 WokingCMSC IRL 1:12.20
5 192 Geoff Boddie 1973 - IRL 1:13.83
6 298 Simone Battiston 1975 - ITA 1:14.00
7 139 Peter Garajszki 1978 - HUN 1:14.01
8 83 Igor Medvediev 1962 UKRAINE UKR 1:15.00
9 203 Rolando Prada 1972 - ITA 1:15.00
10 177 Wade Rimbach 1984 - GBR 1:15.88
11 91 David Bryant 1961 WokingCMSC GBR 1:16.89
12 184 Mika Pöyhölä 1966 - FIN 1:18.00
13 301 Pawel Rogosz 1976 UKRAINE POL 1:19.49
14 258 Roland Pietsch 1954 - GER 1:20.00
15 358 Ritvars Busmanis 1966 - LAT 1:20.00
16 158 Shaun A Robb 1989 - GBR 1:20.23
17 206 Gaetano Cerullo 1992 - ITA 1:22.00
18 220 Oliver Hampe 1961 - GER 1:22.50
19 61 Johannes Weenink 1968 Orange Lions NED 1:24.00
20 222 Alonso Fernandez 1960 - ESP 1:24.00
21 294 Mauri Kanto 1963 - FIN 1:24.31
22 240 Ian Robertson 1963 Cross Country Masters CAN 1:25.00
23 164 Mark Partridge 1963 - GBR 1:25.00
24 300 Ronaldus Korzelius 1965 - NED 1:26.49
25 43 Libor Hracki 1972 Klub plaveckych sportu Ostrava CZE 1:27.50
26 219 Torsten Thiele 1960 - GER 1:27.51
27 295 Aleksei Terestsenkov 1963 U-Klubi EST 1:28.00
28 100 Antti Lahti 1973 - FIN 1:28.00
29 191 Peter Herzig 1980 - SUI 1:28.02
30 40 Tiago Cunha 1976 Grupo Amigos Natacao Academica POR 1:29.98
31 73 Toomas Haggi 1957 U-Klubi EST 1:30.50
32 310 Philippe Mayer 1955 SFOC SUI 1:31.50
33 247 Nicholas Hunt 1956 - GBR 1:35.00
34 75 Peep Kesküla 1954 U-Klubi EST 1:35.57
35 39 Nuno Afonso 1980 Grupo Amigos Natacao Academica POR 1:37.00
36 249 Wolfgang Pätsch 1952 - GER 1:38.00
37 255 Ossi Vallemaa 1954 U-Klubi EST 1:38.03
38