Resultater for Danish Open 2016
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit
Resultat Løb 27 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 27 (Indledende) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
Danish Open 2016 |
|
Udskriftsdato |
16 april 2016 |
|
|
Stævne by |
København |
|
Udskriftstidspunkt |
13:17 |
|
|
Arrangør |
Dansk Svømmeunion & Hovedstanens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
Bassin |
50m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
13 april 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 27, 200m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Maj Howardsen |
1997 |
|
790 |
28.68 |
59.05 |
1:30.27 |
|
2:02.21 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
2:02.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Marina Heller Hansen |
1994 |
|
779 |
29.32 |
1:00.22 |
1:31.33 |
|
2:02.74 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
2:02.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Anina Nicole Lund |
1998 |
|
776 |
29.05 |
1:00.17 |
1:31.79 |
|
2:02.93 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
2:04.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Line Jørgensen Bruun |
1995 |
|
770 |
29.91 |
1:01.22 |
1:32.60 |
|
2:03.25 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
2:01.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Amalie Søby Mortensen |
2001 |
|
754 |
29.41 |
1:00.86 |
1:32.99 |
|
2:04.12 |
|
|
Herning Svømmeklub |
2:02.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Josephine Holm |
1999 |
|
741 |
29.40 |
1:00.96 |
1:32.92 |
|
2:04.81 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:00.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Monique Oliver |
1998 |
|
741 |
29.57 |
1:01.47 |
1:33.31 |
|
2:04.82 |
|
|
Swimming Luxembourg |
2:02.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Freja Gram |
1999 |
|
739 |
29.55 |
1:00.94 |
1:32.83 |
|
2:04.92 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
2:04.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Christina Munkholm |
1996 |
|
736 |
29.82 |
1:01.21 |
1:33.02 |
|
2:05.11 |
|
|
Køge Svømmeklub |
2:01.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Emily Gantriis |
1999 |
|
730 |
29.21 |
1:00.53 |
1:32.77 |
|
2:05.44 |
|
|
Helsinge Svømmeklub |
2:04.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Signe Bro |
1999 |
|
720 |
29.71 |
1:01.40 |
1:33.77 |
|
2:06.01 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
2:02.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Klara Reeh |
1999 |
|
700 |
29.61 |
1:01.36 |
1:33.97 |
|
2:07.20 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
2:05.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Maria Grandt |
1998 |
|
700 |
29.53 |
1:01.54 |
1:34.23 |
|
2:07.21 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
2:03.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Maja Nielsen |
1996 |
|
683 |
29.90 |
1:02.32 |
1:35.58 |
|
2:08.26 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:05.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Karen Torrez Guzman |
1992 |
|
678 |
29.45 |
1:01.50 |
1:34.92 |
|
2:08.59 |
Deltager ikke i finalen |
|
Bolivia National Team |
2:05.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Elisabeth Sabroe Ebbesen |
2002 |
|
676 |
30.15 |
1:02.38 |
1:35.92 |
|
2:08.68 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
2:04.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Vár Eidesgaard |
2001 |
|
664 |
30.25 |
1:02.86 |
1:36.41 |
|
2:09.46 |
|
|
Havnar Svimjifelag |
2:07.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Phoebe Linde Atkins |
2000 |
|
664 |
30.16 |
1:02.61 |
1:35.91 |
|
2:09.48 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:07.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Annabelle Grønbech Ladik |
1997 |
|
663 |
29.69 |
1:02.62 |
1:36.39 |
|
2:09.56 |
|
|
Ringsted Svømme Klub |
2:10.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Sára R. Nysted |
2001 |
|
661 |
29.96 |
1:02.46 |
1:36.16 |
|
2:09.69 |
|
|
Suðuroyar Svimjifelag |
2:06.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Anne Huse Gaarde-Hansen |
1999 |
|
659 |
29.96 |
1:03.57 |
1:37.69 |
|
2:09.77 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
2:08.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Nanna Drewsen |
1998 |
|
655 |
29.92 |
1:03.32 |
1:36.99 |
|
2:10.03 |
|
|
Vallensbæk IF Af 1939 |
2:08.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Jackie Gade |
1998 |
|
652 |
30.45 |
1:03.61 |
1:37.19 |
|
2:10.27 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
2:09.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Amanda Højberg |
1998 |
|
650 |
30.65 |
1:03.09 |
1:36.52 |
|
2:10.39 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
2:07.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Iben Bak |
2001 |
|
640 |
30.08 |
1:02.78 |
1:36.69 |
|
2:11.04 |
|
|
Nyborg Svømmeklub |
2:09.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
Stephanie Hansen |
1996 |
|
637 |
30.28 |
1:03.17 |
1:37.39 |
|
2:11.24 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
2:09.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
Megan Forslund Hansen |
1997 |
|
637 |
30.04 |
1:03.25 |
1:37.37 |
|
2:11.26 |
Deltager ikke i finalen |
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:06.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
Louise Bach Andersen |
2001 |
|
636 |
29.76 |
1:02.55 |
1:36.73 |
|
2:11.33 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
2:07.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
Karina Høybye Olesen |
2001 |
|
635 |
29.87 |
1:02.95 |
1:37.12 |
|
2:11.44 |
|
|
Nyborg Svømmeklub |
2:07.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
Ellen Nielsen |
2001 |
|
634 |
30.21 |
1:02.91 |
1:37.19 |
|
2:11.46 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
2:05.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
Amanda Duus |
2000 |
|
633 |
29.87 |
1:02.56 |
1:37.14 |
|
2:11.57 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:10.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
Camilla Rask |
1999 |
|
628 |
30.16 |
1:03.52 |
1:38.02 |
|
2:11.90 |
|
|
Odense Svømme Klub |
2:16.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
Matilde Kjeldsen |
1999 |
|
628 |
30.36 |
1:03.71 |
1:37.74 |
|
2:11.92 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
2:08.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
Laura Glerup Jensen |
1998 |
|
618 |
30.56 |
1:03.69 |
1:37.72 |
|
2:12.58 |
Deltager ikke i finalen |
|
Viborg Svømme Klub |
2:05.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
Rikke Munkholm |
1998 |
|
604 |
30.73 |
1:03.99 |
1:39.03 |
|
2:13.64 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
2:10.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
Alberte M Hansen |
2000 |
|
603 |
30.45 |
1:03.81 |
1:38.67 |
|
2:13.66 |
|
|
VAT Copenhagen-MK31 |
2:13.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
Freja Hamann Larsen |
1999 |
|
600 |
31.17 |
1:04.85 |
1:39.29 |
|
2:13.91 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
2:11.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
Katja Korbo Petersson |
2001 |
|
570 |
31.64 |
1:05.18 |
1:40.41 |
|
2:16.24 |
|
|
JGI Svømning |
2:12.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
Lea Moesgaard |
1998 |
|
482 |
33.67 |
1:10.25 |
1:47.85 |
|
2:24.07 |
|
|
Viborg Svømme Klub |
2:10.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.24.06 |
Udskriftsdato |
16 april 2016 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub |
Udskriftstidspunkt |
13:17 |
|