2021-12-09   10:40:25
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Bergen Swim Festival

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Friday Heats

Document
Results
Bergen Swim Festival 2018
Organizer:
Place: Alexander Dale Oen Arena Hordaland Svømmekrets
Pool: 50m Competition Date: Apr 13, 2018 to Apr 15, 2018
Event 1, 400m Individual Medley Women Seniors - Heats
BSF: 4:36.42 Katinka Hosszu
WR: 4:26.36 Katinka Hosszu
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Oda Kristine Borgstrøm 1999 Randaberg IL +0.83 5:12.29 Q
50m: 33.70
100m: 1:13.45
(39.75)
150m: 1:53.85
(40.40)
200m: 2:32.90
(39.05)
250m: 3:18.09
(45.19)
300m: 4:02.67
(44.58)
350m: 4:37.98
(35.31)
400m: 5:12.29
(34.31)
2 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap +0.85 5:16.42 +4.13 Q
50m: 32.70
100m: 1:10.66
(37.96)
150m: 1:54.15
(43.49)
200m: 2:35.17
(41.02)
250m: 3:20.93
(45.76)
300m: 4:05.42
(44.49)
350m: 4:42.59
(37.17)
400m: 5:16.42
(33.83)
3 Ine Marie Andersen 2000 Poseidon +0.79 5:21.58 +9.29 Q
50m: 31.89
100m: 1:09.16
(37.27)
150m: 1:51.27
(42.11)
200m: 2:33.52
(42.25)
250m: 3:21.20
(47.68)
300m: 4:08.45
(47.25)
350m: 4:45.65
(37.20)
400m: 5:21.58
(35.93)
4 Helene Baxter 2000 Stavanger SC +0.72 5:30.90 +18.61 Q
50m: 35.23
100m: 1:16.37
(41.14)
150m: 2:00.99
(44.62)
200m: 2:43.95
(42.96)
250m: 3:29.06
(45.11)
300m: 4:14.05
(44.99)
350m: 4:53.54
(39.49)
400m: 5:30.90
(37.36)
5 Thea Skjæveland 1999 Ullensakersv +0.77 5:31.08 +18.79 Q
50m: 35.88
100m: 1:16.30
(40.42)
150m: 1:59.37
(43.07)
200m: 2:41.85
(42.48)
250m: 3:27.62
(45.77)
300m: 4:15.03
(47.41)
350m: 4:53.42
(38.39)
400m: 5:31.08
(37.66)
6 Eline Nygaard 2000 Vestkantsvømmerne +0.72 5:40.15 +27.86 Q
50m: 36.47
100m: 1:19.15
(42.68)
150m: 2:03.84
(44.69)
200m: 2:48.90
(45.06)
250m: 3:34.59
(45.69)
300m: 4:20.20
(45.61)
350m: 5:00.97
(40.77)
400m: 5:40.15
(39.18)
7 Enya Raanaas Reklev 2000 Ås IL +0.79 5:48.61 +36.32 Q
50m: 36.36
100m: 1:20.08
(43.72)
150m: 2:05.01
(44.93)
200m: 2:48.31
(43.30)
250m: 3:39.28
(50.97)
300m: 4:30.49
(51.21)
350m: 5:10.70
(40.21)
400m: 5:48.61
(37.91)
8 Kristin Prestmo Jensen 2000 Vestbyen Trondheim +0.82 6:08.76 +56.47 Q
50m: 39.65
100m: 1:27.48
(47.83)
150m: 2:12.72
(45.24)
200m: 2:56.42
(43.70)
250m: 3:47.17
(50.75)
300m: 4:40.37
(53.20)
350m: 5:25.55
(45.18)
400m: 6:08.76
(43.21)
Event 1, 400m Individual Medley Women Juniors - Heats
BSF: 4:36.42 Katinka Hosszu
WR: 4:26.36 Katinka Hosszu
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Astrid Julie Halvorsen 2001 Skjetten Svømming +0.73 4:59.25 Q
50m: 31.46
100m: 1:07.02
(35.56)
150m: 1:45.44
(38.42)
200m: 2:22.59
(37.15)
250m: 3:08.13
(45.54)
300m: 3:52.90
(44.77)
350m: 4:26.58
(33.68)
400m: 4:59.25
(32.67)
2 Nikoleta Trníková 2002 Povazskobystrický PO +0.80 5:01.84 +2.59 Q
50m: 32.17
100m: 1:09.18
(37.01)
150m: 1:48.10
(38.92)
200m: 2:26.76
(38.66)
250m: 3:08.84
(42.08)
300m: 3:51.56
(42.72)
350m: 4:26.89
(35.33)
400m: 5:01.84
(34.95)
3 Eline Vik 2002 Sandnes SLK +0.85 5:05.60 +6.35 Q
50m: 32.71
100m: 1:10.15
(37.44)
150m: 1:49.63
(39.48)
200m: 2:28.30
(38.67)
250m: 3:12.11
(43.81)
300m: 3:56.97
(44.86)
350m: 4:31.69
(34.72)
400m: 5:05.60
(33.91)
4 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap +0.84 5:06.89 +7.64 Q
50m: 32.25
100m: 1:10.52
(38.27)
150m: 1:50.90
(40.38)
200m: 2:31.58
(40.68)
250m: 3:15.14
(43.56)
300m: 3:59.26
(44.12)
350m: 4:33.17
(33.91)
400m: 5:06.89
(33.72)
5 Mari Moen 2004 Skjetten Svømming +0.81 5:17.49 +18.24 Q
50m: 34.75
100m: 1:13.85
(39.10)
150m: 1:55.69
(41.84)
200m: 2:36.78
(41.09)
250m: 3:21.09
(44.31)
300m: 4:06.47
(45.38)
350m: 4:42.90
(36.43)
400m: 5:17.49
(34.59)
6 Marie Søfteland 2003 Sarpsborg IL +0.72 5:18.75 +19.50 Q
50m: 33.08
100m: 1:11.60
(38.52)
150m: 1:53.65
(42.05)
200m: 2:35.58
(41.93)
250m: 3:20.80
(45.22)
300m: 4:06.09
(45.29)
350m: 4:43.13
(37.04)
400m: 5:18.75
(35.62)
7 Juliane Lindgaard Kjeldseth 2004 OI Svømming +0.88 5:18.77 +19.52 Q
50m: 32.99
100m: 1:11.12
(38.13)
150m: 1:53.50
(42.38)
200m: 2:34.68
(41.18)
250m: 3:21.57
(46.89)
300m: 4:08.00
(46.43)
350m: 4:44.02
(36.02)
400m: 5:18.77
(34.75)
8 Hanne Næss 2004 Vestkantsvømmerne +0.91 5:20.67 +21.42 Q
50m: 34.04
100m: 1:14.35
(40.31)
150m: 1:56.70
(42.35)
200m: 2:38.85
(42.15)
250m: 3:23.91
(45.06)
300m: 4:10.48
(46.57)
350m: 4:46.02
(35.54)
400m: 5:20.67
(34.65)
9 Henriette Dale 2003 Vestkantsvømmerne +0.80 5:21.60 +22.35
50m: 35.56
100m: 1:18.72
(43.16)
150m: 2:00.33
(41.61)
200m: 2:40.77
(40.44)
250m: 3:26.12
(45.35)
300m: 4:11.55
(45.43)
350m: 4:46.65
(35.10)
400m: 5:21.60
(34.95)
10 Timea Aspegren 2002 Ullensakersv +0.69 5:22.74 +23.49
50m: 33.54
100m: 1:13.61
(40.07)
150m: 1:56.00
(42.39)
200m: 2:35.60
(39.60)
250m: 3:23.57
(47.97)
300m: 4:11.61
(48.04)
350m: 4:47.80
(36.19)
400m: 5:22.74
(34.94)
11 Sára R. Nysted 2001 Færøyene +0.86 5:24.35 +25.10
50m: 34.93
100m: 1:15.76
(40.83)
150m: 1:56.62
(40.86)
200m: 2:37.21
(40.59)
250m: 3:23.13
(45.92)
300m: 4:09.65
(46.52)
350m: 4:47.16
(37.51)
400m: 5:24.35
(37.19)
12 Yngvild Haldorsen 2002 BS/Delfana +0.87 5:26.88 +27.63
50m: 34.75
100m: 1:17.89
(43.14)
150m: 2:00.35
(42.46)
200m: 2:41.79
(41.44)
250m: 3:26.29
(44.50)
300m: 4:12.02
(45.73)
350m: 4:50.10
(38.08)
400m: 5:26.88
(36.78)
13 Louise Peacock 2001 Väsby Simsällskap +0.78 5:29.10 +29.85
50m: 34.56
100m: 1:16.34
(41.78)
150m: 1:59.45
(43.11)
200m: 2:41.64
(42.19)
250m: 3:28.62
(46.98)
300m: 4:16.72
(48.10)
350m: 4:53.84
(37.12)
400m: 5:29.10
(35.26)
14 Kristine Johnsson 2001 Poseidon +0.75 5:29.46 +30.21
50m: 33.47
100m: 1:13.23
(39.76)
150m: 1:57.99
(44.76)
200m: 2:42.57
(44.58)
250m: 3:27.32
(44.75)
300m: 4:13.12
(45.80)
350m: 4:52.07
(38.95)
400m: 5:29.46
(37.39)
15 Helene Torsvik Lorentz 2004 Bergens SC +0.76 5:30.30 +31.05
50m: 32.21
100m: 1:09.74
(37.53)
150m: 1:53.14
(43.40)
200m: 2:35.29
(42.15)
250m: 3:23.73
(48.44)
300m: 4:12.36
(48.63)
350m: 4:51.88
(39.52)
400m: 5:30.30
(38.42)
16 Tuva Stendalen 2002 BS/Delfana +0.80 5:31.40 +32.15
50m: 34.48
100m: 1:14.12
(39.64)
150m: 1:57.24
(43.12)
200m: 2:38.63
(41.39)
250m: 3:26.47
(47.84)
300m: 4:14.90
(48.43)
350m: 4:53.61
(38.71)
400m: 5:31.40
(37.79)
17 Tiril Birgit Uppstad Killie 2001 Skjetten Svømming +0.78 5:33.88 +34.63
50m: 34.27
100m: 1:14.91
(40.64)
150m: 1:58.77
(43.86)
200m: 2:41.71
(42.94)
250m: 3:27.99
(46.28)
300m: 4:15.43
(47.44)
350m: 4:54.91
(39.48)
400m: 5:33.88
(38.97)
18 Maria Bang 2003 Stockholmspolisens IF +0.75 5:35.04 +35.79
50m: 34.42
100m: 1:14.59
(40.17)
150m: 1:59.03
(44.44)
200m: 2:41.69
(42.66)
250m: 3:29.18
(47.49)
300m: 4:16.90
(47.72)
350m: 4:56.80
(39.90)
400m: 5:35.04
(38.24)
19 Tiril Ask 2003 Bergens SLK +0.88 5:35.70 +36.45
50m: 35.30
100m: 1:16.32
(41.02)
150m: 1:59.94
(43.62)
200m: 2:42.13
(42.19)
250m: 3:30.01
(47.88)
300m: 4:18.08
(48.07)
350m: 4:58.14
(40.06)
400m: 5:35.70
(37.56)
20 Silje Tvedt 2001 Vestkantsvømmerne +0.81 5:35.76 +36.51
50m: 35.46
100m: 1:16.99
(41.53)
150m: 2:00.29
(43.30)
200m: 2:41.15
(40.86)
250m: 3:29.40
(48.25)
300m: 4:17.91
(48.51)
350m: 4:57.21
(39.30)
400m: 5:35.76
(38.55)
21 Elin Meling 2002 Sandnes SLK +0.76 5:36.74 +37.49
50m: 32.97
100m: 1:11.48
(38.51)
150m: 1:56.16
(44.68)
200m: 2:39.37
(43.21)
250m: 3:29.95
(50.58)
300m: 4:21.42
(51.47)
350m: 4:59.64
(38.22)
400m: 5:36.74
(37.10)
22 Karin Sofie Syversveen Lie 2001 Bærumsvømmerne +0.83 5:43.31 +44.06
50m: 35.81
100m: 1:18.54
(42.73)
150m: 2:03.78
(45.24)
200m: 2:48.12
(44.34)
250m: 3:37.35
(49.23)
300m: 4:26.92
(49.57)
350m: 5:05.89
(38.97)
400m: 5:43.31
(37.42)
23 Jonette Matland 2004 BS/Delfana +0.72 5:44.64 +45.39
50m: 36.74
100m: 1:24.94
(48.20)
150m: 2:11.77
(46.83)
200m: 2:56.71
(44.94)
250m: 3:40.48
(43.77)
300m: 4:26.21
(45.73)
350m: 5:06.42
(40.21)
400m: 5:44.64
(38.22)
24 Ella Magnussen 2003 Asker SK +0.74 5:45.06 +45.81
50m: 36.46
100m: 1:20.07
(43.61)
150m: 2:03.26
(43.19)
200m: 2:46.48
(43.22)
250m: 3:36.47
(49.99)
300m: 4:28.75
(52.28)
350m: 5:07.83
(39.08)
400m: 5:45.06
(37.23)
25 Stine Rotseth 2003 Bergens SLK +0.72 5:48.88 +49.63
50m: 34.71
100m: 1:15.08
(40.37)
150m: 1:58.69
(43.61)
200m: 2:41.60
(42.91)
250m: 3:32.16
(50.56)
300m: 4:24.47
(52.31)
350m: 5:07.42
(42.95)
400m: 5:48.88
(41.46)
26 Silje Rongevær Slyngstadli 2004 Åstveit SK +0.89 5:49.49 +50.24
50m: 38.32
100m: 1:24.01
(45.69)
150m: 2:09.70
(45.69)
200m: 2:54.77
(45.07)
250m: 3:40.04
(45.27)
300m: 4:30.06
(50.02)
350m: 5:11.04
(40.98)
400m: 5:49.49
(38.45)
27 Ida Lien Børseth 2003 Haugesund SK +0.73 5:49.59 +50.34
50m: 38.13
100m: 1:23.70
(45.57)
150m: 2:08.10
(44.40)
200m: 2:51.24
(43.14)
250m: 3:39.84
(48.60)
300m: 4:29.31
(49.47)
350m: 5:10.76
(41.45)
400m: 5:49.59
(38.83)
28 Tomine Hugaas Fjorden 2002 Vestbyen Trondheim +0.71 5:51.66 +52.41
50m: 36.84
100m: 1:24.22
(47.38)
150m: 2:10.23
(46.01)
200m: 2:55.60
(45.37)
250m: 3:40.90
(45.30)
300m: 4:28.22
(47.32)
350m: 5:10.92
(42.70)
400m: 5:51.66
(40.74)
29 Matilda Pfeiff 2001 Väsby Simsällskap +0.90 5:52.46 +53.21
50m: 35.99
100m: 1:19.76
(43.77)
150m: 2:05.80
(46.04)
200m: 2:49.28
(43.48)
250m: 3:38.03
(48.75)
300m: 4:28.48
(50.45)
350m: 5:11.34
(42.86)
400m: 5:52.46
(41.12)
30 Vilde Skaar 2003 Åstveit SK +0.79 5:53.42 +54.17
50m: 36.26
100m: 1:20.63
(44.37)
150m: 2:08.49
(47.86)
200m: 2:54.51
(46.02)
250m: 3:41.28
(46.77)
300m: 4:29.45
(48.17)
350m: 5:11.04
(41.59)
400m: 5:53.42
(42.38)
31 Emelie Lindström 2003 Väsby Simsällskap +0.73 5:55.61 +56.36
50m: 35.61
100m: 1:17.38
(41.77)
150m: 2:04.71
(47.33)
200m: 2:50.83
(46.12)
250m: 3:42.65
(51.82)
300m: 4:34.23
(51.58)
350m: 5:15.00
(40.77)
400m: 5:55.61
(40.61)
32 Tonje Merethe Lid Rasmussen 2004 Bergens SLK +0.75 5:57.99 +58.74
50m: 39.48
100m: 1:24.99
(45.51)
150m: 2:11.34
(46.35)
200m: 2:56.25
(44.91)
250m: 3:46.92
(50.67)
300m: 4:37.88
(50.96)
350m: 5:18.51
(40.63)
400m: 5:57.99
(39.48)
33 Idunn Straume 2003 Vestkantsvømmerne +0.79 6:04.78 +1:05.53
50m: 38.10
100m: 1:24.05
(45.95)
150m: 2:12.53
(48.48)
200m: 3:00.69
(48.16)
250m: 3:52.35
(51.66)
300m: 4:44.02
(51.67)
350m: 5:24.44
(40.42)
400m: 6:04.78
(40.34)
34 Marte Pleym Grønhaug 2004 Bergens SLK +0.83 6:07.79 +1:08.54
50m: 37.42
100m: 1:25.44
(48.02)
150m: 2:12.48
(47.04)
200m: 2:58.39
(45.91)
250m: 3:53.85
(55.46)
300m: 4:49.40
(55.55)
350m: 5:29.24
(39.84)
400m: 6:07.79
(38.55)
35 Mina Victoria Stensland 2002 Asker SK +0.79 6:10.35 +1:11.10
50m: 40.32
100m: 1:30.21
(49.89)
150m: 2:13.80
(43.59)
200m: 2:57.34
(43.54)
250m: 3:53.27
(55.93)
300m: 4:48.13
(54.86)
350m: 5:29.39
(41.26)
400m: 6:10.35
(40.96)
36 Norunn Tveit 2002 Frisinn SK +0.91 6:20.60 +1:21.35
50m: 37.30
100m: 1:26.43
(49.13)
150m: 2:19.40
(52.97)
200m: 3:08.85
(49.45)
250m: 4:01.47
(52.62)
300m: 4:54.45
(52.98)
350m: 5:39.17
(44.72)
400m: 6:20.60
(41.43)
37 Ragnhild Berg Otterå 2004 Arna SLK +0.82 6:40.50 +1:41.25
50m: 44.32
100m: 1:37.90
(53.58)
150m: 2:28.91
(51.01)
200m: 3:19.01
(50.10)
250m: 4:13.49
(54.48)
300m: 5:09.25
(55.76)
350m: 5:56.27
(47.02)
400m: 6:40.50
(44.23)
38 Sara Straume 2003 Vestkantsvømmerne +0.84 6:44.34 +1:45.09
50m: 43.44
100m: 1:35.04
(51.60)
150m: 2:22.75
(47.71)
200m: 3:10.58
(47.83)
250m: 4:10.50
(59.92)
300m: 5:11.48
(1:00.98)
350m: 5:58.33
(46.85)
400m: 6:44.34
(46.01)
39 Iben Johanne Stene 2005 Bergens SLK +0.86 6:45.08 +1:45.83
50m: 45.50
100m: 1:39.84
(54.34)
150m: 2:30.87
(51.03)
200m: 3:20.82
(49.95)
250m: 4:17.72
(56.90)
300m: 5:14.83
(57.11)
350m: 6:01.05
(46.22)
400m: 6:45.08
(44.03)
- Thea Margrethe Eide Fluge 2002 Vestkantsvømmerne DNS
2018-04-13 10.49.47 Datahandling: WinGrodan 2.0 Licensed to: Bergens Svømme & Livredningsklub

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner