2018-11-16   06:24:46
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Nordic Open Masters

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nordiska Masters Mästerskapen    Utskriftsdatum  12 oktober 2018   
  Tävlingsort  Mmalmö    Utskriftstid  20:38   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 oktober 2018         
 
 
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Hans Lindström  1937      1:57.70  4:05.26  6:13.11  9:21.82  16:33.36   
  Simklubben Neptun  16:39.19      13:29.89  15:34.04         
                     
 
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Ivar Wallmark  1943      1:32.97  3:15.55  4:57.44  6:39.90  13:23.34  SR 
  Simklubben Elfsborg  14:15.30      8:21.48  10:03.08  11:44.33       
                     
Josef Borbas  1943      1:36.59  3:29.19  5:23.39  7:21.80  15:08.26   
  Simklubben Sydsim  14:14.16      9:19.89  11:18.51  13:15.28       
                     
Håkan Bengtsson  1942      1:47.15  3:49.79  7:56.02  9:59.06  16:00.08   
  Stockholmspolisens IF SF  14:38.15      12:00.95  14:03.67         
                     
 
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Fin Biering-Sørensen  1948      1:25.34  2:54.52  4:23.91  5:54.24  11:55.07  DR 
  Ku Swomming Og Vandpolo  11:55.41      7:25.67           
                     
Ulf Gabrielsson  1948      1:18.27  2:48.35  4:22.34  5:58.49  12:44.05   
  Simklubben Neptun  13:10.00      7:37.89  9:19.75  11:04.16       
                     
 
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Bo Hyllested  1949      1:20.67  2:49.69  4:21.18  5:53.04  12:01.05   
  Hsk Hermes Masters  12:34.56      7:25.67  8:58.83  10:30.42       
                     
 
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Conny Mindemark  1957      1:11.56  2:30.01  3:49.28  5:08.93  10:26.26   
  Nyköpings Simsällskap  10:21.60      6:28.66  7:48.92  9:09.05       
                     
Anders Engstrand  1958      1:21.62  2:46.95  4:14.74  5:43.47  11:47.52   
  Danderyds Sim  11:40.03      7:13.10  8:42.76  11:47.52       
                     
 
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Anders Haglund  1961      1:06.62  2:19.65  3:33.51  4:46.08  9:39.20  NR 
  Simklubben Neptun  9:39.97      5:57.69  7:10.64  8:25.11       
                     
Niels Jörgen Larsen  1962      1:10.82  2:27.08  3:44.36  5:01.55  10:08.57   
  Simklubben Neptun  10:02.27      6:19.45  7:36.89  8:53.92       
                     
Magne Klementsen  1961      1:11.70  2:29.66  3:49.46  5:10.10  10:30.63   
  Stord Masters Svømmeklubb  10:18.00      6:31.32  7:53.36  9:15.53       
                     
Per Fodslette  1960      1:14.24  2:33.96  3:54.26  5:15.00  10:31.56   
  Næstved IF  10:20.00      6:34.99  7:53.90  9:12.87       
                     
Robert Jakubek  1959      1:13.84  2:33.35  3:53.59  5:14.92  10:41.21   
  Helsingborgs Simsällskap  10:22.17      6:36.49  7:58.16  9:20.18       
                     
Anders Meinert Pedersen  1961      1:13.26  2:35.01  3:58.31  5:21.02  10:48.71   
  DeltaSwim  10:47.22      6:44.76  8:07.68  9:29.17       
                     
Peter Norrmén  1960      1:13.10  2:34.95  3:58.63  5:23.31  11:10.35   
  Örebro Simallians  10:40.10      6:48.86  8:16.37  9:44.35       
                     
Michal Minarovic  1961      1:21.96  2:59.81  4:42.04  6:21.63  13:04.99   
  Svkuk Bratislava  12:49.00      8:03.68  9:46.69  11:29.18       
                     
 
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Siarhei Aliashkevich  1964      1:09.81  2:24.36  3:39.29  4:55.33  9:55.65   
  Zubr  10:00.00      6:11.12  7:27.18  8:42.75       
                     
Christian Drachmann  1968      1:10.22  2:24.63  3:40.62  4:57.42  10:09.90   
  Sigma Swim  10:30.00      6:15.24  7:34.26  8:53.45       
                     
Karol Lacko  1964      1:13.59  2:29.99  3:46.19  5:02.89  10:16.43   
  Aquatics Nitra  10:25.00      6:20.13  7:38.41  8:57.97       
                     
Niclas Renman  1966      1:13.86  2:35.99  3:59.27  5:21.11  10:51.47   
  Kungsbacka Simsällskap  11:17.86      6:43.40  8:06.75  9:30.80       
                     
Lennart Fritzon  1968      1:14.99  2:36.21  3:58.21  5:21.17  10:51.79   
  Simklubben Sydsim  10:21.46      6:44.48  8:07.61  9:30.96       
                     
Peter Håkansson  1965      1:16.55  2:38.73  4:04.08  5:28.37  11:07.24   
  Solna Sundbyberg SS 04  10:52.33      6:54.25  8:20.79  9:46.32       
                     
Tim Tipple  1964      1:16.76  2:40.02  4:05.56  5:32.66  11:21.05   
  Roma Masters  10:42.37      7:00.64  8:29.02  9:57.22       
                     
Igor Galkin  1965      1:20.35  2:47.52  4:15.73  5:44.39  11:26.87   
  Neva Stars Club  11:30.00      7:12.21  8:39.23  10:05.43       
                     
Mikael Svahn  1967      1:26.70  3:02.71  4:42.32  6:19.49  12:37.64   
  Eskilstuna Simklubb  13:08.78      7:56.27  9:30.84  11:06.97       
                     
 
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Ola Strömberg  1971      1:04.49  2:13.43  3:21.73  4:30.36  9:05.26  SR 
  Saltsjöbadens Idrottsförening  9:20.00      5:39.33  6:48.78  7:58.13       
                     
Christian Petersen  1971      1:10.31  2:24.09  3:37.71  4:51.55  9:50.57   
  Næstved IF  9:51.12      6:05.77  7:20.40  8:35.96       
                     
Thiemo Voigt  1970      1:11.89  2:29.79  3:46.57  5:03.78  10:06.32   
  Solna Sundbyberg SS 04  10:27.44      6:20.57  7:37.47  8:52.95       
                     
Daniel Gertmo  1973      1:15.90  2:36.34  3:57.75  5:19.99  10:45.55   
  S77 Stenungsund  10:56.94      6:41.71  8:03.77  9:25.46       
                     
Robert Malmström  1971      1:25.97  2:59.30  4:34.21  6:09.58  12:30.42   
  Eskilstuna Simklubb  12:28.80      7:45.12  9:20.97  10:57.20       
                     
Jan Forsman  1969              DNS   
  Malungs Simsällskap  9:55.00                 
                     
 
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Stefan Behring  1974      1:11.39  2:27.02  3:42.96  5:00.28  10:15.06   
  Solna Sundbyberg SS 04  10:02.28      6:18.10  7:37.04  8:57.32       
                     
Ole Garm Nissen  1978      1:13.50  2:33.51  3:54.08  5:14.95  10:30.56   
  Sigma Swim  10:40.00      6:34.73  7:54.44  9:13.47       
                     
Lars Erik Hasle  1976      1:15.42  2:36.75  3:59.09  5:21.14  10:40.58   
  Asker Svømmeklubb  11:00.00      6:42.37  8:03.18  9:23.39       
                     
Ryan Provencher  1974      1:14.24  2:32.88  3:52.11  5:12.96  10:47.93   
  Växjö Simsällskap  10:51.86      6:35.27  7:59.69  9:25.79       
                     
Johan Carlén  1976      1:11.76  2:32.28  3:55.53  5:18.94  10:50.85   
  Täby Sim  11:40.00      6:43.52  8:07.67  9:33.07       
                     
Carl Magnus Helin  1976      1:21.21  2:49.99  4:18.90  5:48.21  11:44.41   
  Lidingö Simklubb  11:01.07      7:17.01  8:45.76  10:15.89       
                     
 
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Håkon Skaarud-Karlsen  1979      1:05.67  2:14.77  3:23.53  4:32.09  8:58.73   
  Varg, IL  8:55.50      5:40.18  6:47.33  7:54.64       
                     
Jan Boier Pedersen  1983      1:04.42  2:15.46  3:28.18  4:41.20  9:32.90   
  Hsk Hermes Masters  9:59.99      5:53.78  7:07.13  8:20.58       
                     
Sabala Michael C  1980      1:11.45  2:27.79  3:45.06  5:02.28  10:11.91   
  Chelsea Piers Fitness New York  10:14.57      6:20.02  7:38.06  8:55.48       
                     
David Lindahl  1982      1:16.26  2:37.20  3:59.58  5:23.10  10:57.57   
  Linköpings Allmänna SS  10:49.18      6:46.64  8:11.82  9:36.40       
                     
 
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Fredrik Lindgren  1984      1:10.61  2:26.10  3:43.73  5:01.77  10:21.22   
  Wisby Simsällskap  10:44.45      6:20.19  7:39.43  9:01.89       
                     
Andreas Steijner  1988      1:23.05  2:56.10  4:27.57  6:01.04  12:13.13   
  Ludvika Simsällskap  12:17.88      7:35.90  9:10.18  10:44.34       
                     
 
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Anton Björck-Teuscher  1993      1:00.10  2:04.38  3:10.43  4:17.99  8:44.53   
  Simklubben S 02  8:14.36      5:24.18  6:31.58  7:39.23       
                     
Hampus Carlsson  1989      1:08.08  2:20.85  3:35.11  4:49.24  9:53.84   
  Växjö Simsällskap  9:56.95      6:04.53  7:20.44  8:38.28       
                     
Magnus Björk  1991      1:20.02  2:53.17  4:31.58  6:11.93  12:40.08   
  Eskilstuna Simklubb  11:05.21      7:51.67  9:30.36  11:07.88       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  12 oktober 2018 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  20:38 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nordiska Masters Mästerskapen    Utskriftsdatum  12 oktober 2018   
  Tävlingsort  Mmalmö    Utskriftstid  20:38   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 oktober 2018         
 
 
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Elisabeth Ketelsen  1943      1:33.88  3:17.43  5:01.69  6:47.49  13:41.49  NR 
  Hsk Hermes Masters  13:56.77      8:32.77  10:17.61  12:02.55       
                     
 
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Barbro Grufman  1948      1:50.33  3:53.98  5:57.12  7:59.54  16:02.37   
  Hellas Simklubb  16:21.50      10:01.59  12:02.89  13:03.61       
                     
 
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Margareta Rainer  1949      1:26.68  2:59.91  4:33.55  6:08.41  12:24.20   
  Gävle Simsällskap  12:35.95      7:43.56  9:18.54  10:53.63       
                     
 
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Birgitta Gustafsson  1963      1:22.75  2:53.75  4:25.65  5:58.64  12:07.56   
  Örebro Simallians  12:06.01      7:31.34  9:04.70  10:37.44       
                     
Ásta Dóra Ólafsdóttir  1963      1:27.98  3:07.77  4:49.13  6:31.46  13:07.62   
  Sunddeild Breidabliks  13:30.00      8:12.98  9:52.74  11:31.82       
                     
Lotta Örne  1959      1:32.80  3:13.59  4:55.59  6:38.24  13:18.99   
  Kungsbacka Simsällskap  13:28.35      8:19.83  10:01.94  11:43.30       
                     
Bente Sollie  1963      1:32.12  3:13.59  4:54.90  6:37.80  13:19.05   
  Bergen og Omegn Masters  14:34.04      8:20.18  10:02.27  11:43.27       
                     
 
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Karin Elmberg  1965      1:17.86  2:40.59  4:03.63  5:26.05  10:51.90   
  Kristianstads SLS  10:28.99      6:47.83  8:09.76  9:31.46       
                     
Katarina Hallerstedt  1966      1:19.07  2:44.64  4:11.67  5:39.18  11:23.83   
  S77 Stenungsund  11:48.61      7:07.05  8:33.59  10:00.28       
                     
Camilla Thuné  1967      1:20.29  2:46.29  4:12.69  5:38.95  11:26.65   
  Simklubben Sydsim  11:13.51      7:06.07  8:33.28  10:00.48       
                     
Margareth Timossi  1966      1:39.62  3:22.70  5:06.69  6:49.64  13:38.33   
  Simklubben Neptun  13:21.35      8:34.06  10:17.30  12:00.22       
                     
Elena Tsychkova  1967      1:40.84  3:29.97  5:19.32  7:09.68  14:29.36   
  Örebro Simallians  14:51.05      9:01.05  10:51.97  12:41.99       
                     
Ulrika Andersson  1966              DNF   
  Varberg Sim  11:20.71                 
                     
 
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Ulrika Thuné  1972      1:10.19  2:25.34  3:41.07  4:56.20  10:01.30   
  Simklubben Sydsim  9:59.16      6:12.30  7:29.05  8:46.72       
                     
Charlotte Bruhn  1969      1:30.49  3:14.88  4:57.63  6:41.76  13:30.02   
  Hillerød Svømmeklub  12:50.00      8:25.32  10:08.83  11:51.01       
                     
Kristina Fundberg  1969      1:47.39  3:45.81  5:47.17  7:48.23  15:45.07   
  Eskilstuna Simklubb  15:30.69      9:49.83  14:49.71         
                     
 
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Anette Severinsen  1974      1:22.71  2:56.10  4:30.28  6:03.65  12:18.94   
  Roskilde Svømning  10:45.00      8:24.72  9:59.22  11:33.14       
                     
Linn Løvoll Aker  1978      1:24.67  2:57.19  4:30.87  6:05.89  12:22.48   
  Asker Svømmeklubb  11:54.91      7:39.89  9:14.91  10:50.03       
                     
Anna Sohlberg  1974      1:54.08  2:57.06  5:03.51  7:08.87  16:48.68   
  Göteborg Sim  17:11.21      9:16.12  11:25.06  13:37.13       
                     
 
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Sofia Persson  1979      1:09.97  2:25.70  3:41.84  4:58.04  10:01.00   
  SK Stimmet  10:24.83      6:14.50  7:30.62  8:46.86       
                     
Rikke Möller-Nicolaisen  1980      1:11.07  2:27.76  3:45.45  5:03.38  10:16.06   
  Hillerød Svømmeklub  10:30.00      6:21.45  7:39.98  8:58.97       
                     
Ulrika Eriksson  1980      1:18.08  2:41.47  4:05.90  5:31.00  11:12.47   
  Kungsbacka Simsällskap  11:39.37      6:56.20  8:22.54  9:48.58       
                     
Helen Runger  1980      1:17.20  2:39.56  4:04.72  5:32.90  11:38.73   
  Kungsbacka Simsällskap  11:37.00      7:03.60  8:35.35  10:07.89       
                     
Sara Persson  1983      1:16.52  2:42.80  4:13.40  5:46.59  11:48.89   
  Göteborg Sim  12:04.40      7:17.33  8:50.90  10:21.01       
                     
 
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Therese Ek  1985      1:18.89  2:43.18  4:08.49  5:34.01  11:07.45   
  Simklubben Laxen  11:00.00      6:59.55  8:24.15  9:47.36       
                     
Kasia M. Sawicz  1984      1:17.44  2:40.27  4:04.38  5:29.48  11:08.91   
  Chelsea Piers Fitness New York  11:20.18      6:55.07  8:20.15  9:45.81       
                     
 
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Elin Nilsson  1991      1:09.56  2:25.12  3:41.70  4:59.01  10:12.77   
  Malmö Kappsimningsklubb  10:05.31      6:17.08  7:36.57  8:56.19       
                     
Frida Bladin  1993      1:09.47  2:25.44  3:43.66  5:01.66  10:14.09   
  Göteborg Sim  10:44.60      6:19.84  7:38.67  8:56.94       
                     
Sara Appelros  1991      1:15.13  2:36.10  3:58.12  5:20.62  10:45.66   
  Växjö Simsällskap  11:06.61      6:42.33  8:04.56  9:26.31       
                     
Emelie Wallin  1990      1:18.17  2:40.71  4:03.77  5:26.29  10:55.89   
  Stockholmspolisens IF SF  10:40.00      6:48.25  8:10.27  9:33.33       
                     
Josefin Hedblom  1990              DNF   
  Linköpings Allmänna SS  11:00.00                 
                     
 
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Nicole Jensen  1996      1:12.32  2:30.33  3:49.60  5:09.83  10:30.33   
  Hsk Hermes Masters  10:26.98      6:29.45  7:49.96  9:10.75       
                     
Lovisa Jern  1995      1:15.00  2:34.73  3:56.27  5:18.64  10:56.11   
  Skövde Simsällskap  11:04.01      6:42.04  8:05.81  9:31.41       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  12 oktober 2018 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  20:38 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Nordiska Masters Mästerskapen    Utskriftsdatum  12 oktober 2018   
  Tävlingsort  Mmalmö    Utskriftstid  19:57   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 oktober 2018         
 
 
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gunnar Lenning  1942  Simklubben Neptun            38.15  SR 
Nils Wahlberg  1943  Stockholmspolisens IF SF            38.45   
Jan Johansen  1940  Hsk Hermes Masters            42.90   
                     
 
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ragnar Jensen  1948  Hamar IL            DNS   
                     
 
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexander Mills  1951  Hamar IL            31.56   
Tiovo Honkonen  1950  S.C.Pingviinit            36.23   
Eric Brandelius  1949  Västerås Simsällskap            46.77   
                     
 
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Björn Johansson  1958  Helsingborgs Simsällskap            31.31   
Bengt Olsson  1956  Täby Sim            32.58   
Mats Örth  1955  Helsingborgs Simsällskap            32.79   
Reidar Lorentzen  1956  Trondhjem SLK            34.25   
Per Lindqvist  1955  Upsala Simsällskap            35.90   
Anders Engstrand  1958  Danderyds Sim            36.15   
Bo Fogelberg  1957  Hellas Simklubb            39.14   
Lars Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap            39.26   
                     
 
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rune Larsen  1963  Trondhjem SLK            28.73   
Per Eriksson  1963  Simklubben Elfsborg            29.11   
Magne Klementsen  1961  Stord Masters Svømmeklubb            29.99   
Jörgen Erixon  1960  Göteborg Sim            30.39   
Magnus Svensson  1962  Eskilstuna Simklubb            31.62   
Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            31.65   
Paul Westerberg  1961  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.14   
Robert Ek  1961  Malmö Kappsimningsklubb            34.38   
Anders Berlin  1959  Simklubben Neptun            35.58   
10  Håkan Quist  1961  Västerås Simsällskap            38.51   
11  Robert Fransson  1962  Malmö Kappsimningsklubb            41.67   
                     
 
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonas Hallgren  1964  Umeå Simsällskap            28.25   
Torbjörn Wolffram  1964  Göteborg Sim            30.80   
Henrik Roos  1964  Eskilstuna Simklubb            30.81   
Anders Gahm  1966  Göteborg Sim            30.96   
Lennart Marmetschke  1966  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            31.78   
Branislav Turansky  1967  Masters Swiming Club            31.93   
Lars Malmqvist  1967  Simklubben Neptun            34.89   
Mikael Svahn  1967  Eskilstuna Simklubb            36.57   
Douglas Mcpherson  1965  Kungsbacka Simsällskap            36.68   
                     
 
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Martin Hlavaty  1973  Svkuk Bratislava            27.77   
Pasi Rönkkö  1970  S.C.Pingviinit            27.97   
Mads Gjerløv  1972  Sigma Swim            28.19   
Niklas Borg  1969  Göteborg Sim            28.42   
Stefan Scherling  1972  Täby Sim            28.42   
Odd Roar Kaspersen  1971  Lambertseter Svømmeklubb            29.18   
Asle Jossang  1972  Bergen og Omegn Masters            29.33   
Christer Abrahamsson  1972  Göteborg Sim            29.75   
Anders Dalsgaard  1970  Sigma Swim            30.47   
10  Ulf Tjärnström  1973  Nyköpings Simsällskap            31.56   
11  Johan Meurling  1973  S77 Stenungsund            31.68   
12  Mikael Olsson  1969  Tyresö Simsällskap            32.87   
13  Robert Malmström  1971  Eskilstuna Simklubb            41.52   
Daniel Lönnberg  1972  Simklubben Neptun            DNS   
Per Svanberg  1971  Solna Sundbyberg SS 04            DSQ   
                     
 
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ola Fagerstrand  1977  Malmö Kappsimningsklubb            25.94   
Przemyslaw Kucharczyk  1978  Smålandsstenars Simsällskap            28.34   
Jesper Waterval  1975  Svømmeklubben Triton Ballerup            28.40   
Johan Carlén  1976  Täby Sim            28.87   
Håkan Jöngren  1975  Jönköpings Simsällskap            29.27   
Simon Hagbarth  1974  Roskilde Svømning            29.85   
André Bodin  1976  Göteborg Sim            30.20   
Christian Echardt  1974  Roskilde Svømning            30.55   
Stefan Behring  1974  Solna Sundbyberg SS 04            30.95   
10  Lars Erik Hasle  1976  Asker Svømmeklubb            31.68   
11  Karl Sommarström  1974  Malmö Kappsimningsklubb            32.11   
12  Elvar Nielsen  1974  Sunddeild Breidabliks            32.74   
13  Michal Szczesniak  1975  SK Stimmet            38.96   
                     
 
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Michael Smee  1980  Cetus Espoo            26.56   
Rodrigo Martins Alves  1980  Asker Svømmeklubb            26.85   
Kimmo Gadding  1982  Cetus Espoo            27.52   
Ville Saxén  1981  Cetus Espoo            28.46   
Andreas Lentonsson  1980  Malmö Kappsimningsklubb            28.51   
Jerry Falkcrona  1983  Linköpings Allmänna SS            28.62   
Jonas Falk  1979  Malmö Kappsimningsklubb            28.67   
Pär Gustavsson  1979  Växjö Simsällskap            29.78   
Stefan Sandgren  1981  Simklubben Poseidon            30.21   
10  Sabala Michael C  1980  Chelsea Piers Fitness New York            30.91   
                     
 
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen            26.46   
Jonatan Wede  1988  Landskrona Simsällskap            26.93   
Carsten B Sommer  1986  H2 Odense            27.38   
Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap            27.64   
Andres Rodrigues  1987  Malmö Kappsimningsklubb            28.31   
Michael Nielsen  1985  Sigma Swim            28.95   
Jonas Hagberg  1988  Malmö Kappsimningsklubb            29.67   
Johan Schantz  1987  Simklubben Poseidon            30.24   
                     
 
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            25.18   
Emil Davidsson  1990  Linköpings Allmänna SS            27.09   
Peter Lund Hansen  1992  Esbjerg Svommeklubb            27.51   
Filip Christensson  1991  Växjö Simsällskap            27.94   
Simon Alm Liljevall  1991  Simklubben Neptun            28.04   
Thomas Vestergaard  1989  Ku Swomming Og Vandpolo            28.59   
Rasmus Jørgensen  1989  Svømmeklubben Triton Ballerup            28.77   
Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap            29.96   
Lukas Neumann  1989  Roma Masters            30.09   
10  Magnus Björk  1991  Eskilstuna Simklubb            41.00   
                     
 
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Claus Hansen  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup            25.80   
Emil Møhl  1994  Svømmeklubben Triton Ballerup            29.59   
Carl Schiller  1997  Simklubben Neptun            30.89   
Perica Milos  1997  Helsingborgs Simsällskap            31.62   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  12 oktober 2018 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  19:57 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Nordiska Masters Mästerskapen    Utskriftsdatum  12 oktober 2018   
  Tävlingsort  Mmalmö    Utskriftstid  20:01   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 oktober 2018         
 
 
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Birgitta Hjalmarsson  1937  Malmö Kappsimningsklubb            1:02.19   
                     
 
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Bitte Axling  1946  Danderyds Sim            39.75   
Harriet Levin  1948  Simklubben Neptun            58.13   
                     
 
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Angela Zingler  1954  Hsg Uni Rostock            34.83   
Maria Rhodin  1955  Luleå Simsällskap            39.35   
Caroline Magnusson  1956  Täby Sim            42.65   
Inge-Lise Damberg  1957  Swim Team Taastrup - VATCPH            43.14   
                     
 
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS            30.78  ER 
Elisabeth Pålsson  1963  Göteborg Sim            35.34   
Annika Svanberg  1962  S77 Stenungsund            35.52   
Ulla Olin  1963  Sigma Swim            37.02   
Kristin Røger Guthe  1960  Asker Svømmeklubb            38.15   
Torill Johanne Tomren  1961  Volda TIL            38.83   
Bente Sollie  1963  Bergen og Omegn Masters            42.02   
Carina Andersson  1961  Simklubben Sydsim            45.52   
                     
 
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna Hammar  1968  Saltsjöbadens Idrottsförening            29.76   
H.c. Fall Willeboordse  1966  Chelsea Piers Fitness New York            30.89   
Ulrika Andersson  1966  Varberg Sim            32.72   
Inger Arctander  1966  Roma Masters            33.26   
Marja Haglund  1968  Helsingborgs Simsällskap            35.48   
Mette Hustoft  1967  Asker Svømmeklubb            40.30   
Sonja Haglund  1966  Helsingborgs Simsällskap            42.02   
Camilla Thuné  1967  Simklubben Sydsim            DNS   
Monika Zyto  1964  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Britt-Marie Nilsson  1971  Simklubben Sydsim            32.16   
Malin Nilsson  1973  Göteborg Sim            32.31   
Karin Axelsson  1970  Solna Sundbyberg SS 04            32.79   
Camilla Borglin  1971  Simklubben Triton            34.30   
Inger Linn Krogh Hansen  1969  Asker Svømmeklubb            35.73   
Madeleine Lundqvist  1969  Värnamo Simsällskap            36.26   
Ilze Adolfsson  1972  Linköpings Allmänna SS            41.14   
Kristina Fundberg  1969  Eskilstuna Simklubb            47.51   
Katarina Turanska  1972  Masters Swiming Club            54.27   
                     
 
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sophia Skou  1975  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.91   
Helena Gällerdal Högfeldt  1975  Linköpings Allmänna SS            32.90   
Pernilla Kullman  1978  Simklubben Triton            33.59   
Nina Bertilsdotter  1976  Göteborg Sim            34.17   
Lone Tolstrup Karlby  1976  Sigma Swim            34.47   
Anna Uddhammar  1977  Täby Sim            36.91   
Joanna Toth  1975  Simklubben Poseidon            40.27   
                     
 
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Louise F. Gammelmark  1981  Aarhus Studenternes Svømmeafde            30.96   
Natalie Månsson  1979  Simklubben Triton            31.79   
Sara Lundeholm  1980  S77 Stenungsund            31.79   
Helena Dahlerus  1979  Kristianstads SLS            32.04   
Sofia Persson  1979  SK Stimmet            32.71   
Katja Bozic  1983  Roma Masters            32.87   
Ella Wessén  1982  Västerås Simsällskap            36.07   
Adriana di Lorenzo Tillborg  1981  Simklubben Poseidon            43.27   
                     
 
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Cecilia Sjöholm  1988  Södertörns Simsällskap            30.31   
Marie Therese Öberg  1986  Ösmo Simsällskap            31.29   
Sofie Eriksson  1986  Malmö Kappsimningsklubb            31.93   
Tove Brickner  1985  Turebergs Simklubb            32.49   
Hanna Wengrud  1984  Västerås Simsällskap            32.68   
Sannah Sjöholm  1985  Södertörns Simsällskap            34.56   
Jenny Björkman  1984  Stockholmspolisens IF SF            34.72   
Ellinor Wemmert  1988  Helsingborgs Simsällskap            34.84   
Kasia M. Sawicz  1984  Chelsea Piers Fitness New York            35.02   
Sannah Sjöholm  1985  Södertörns Simsällskap            DNS   
Nathalie Larsson  1985  Simklubben Triton            DNF   
                     
 
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Katrine Holm Sørensen  1992  Esbjerg Svommeklubb            28.03   
Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Sydsim            28.92   
Louise Westergren  1989  Simklubben Sydsim            29.97   
Anna-Maria Owén  1989  Solna Sundbyberg SS 04            30.67   
Nanna M. Christiansen  1993  Esbjerg Svommeklubb            31.21   
Ane Andersen  1990  Sigma Swim            33.29   
Martina Husted Simonsen  1991  Hsk Hermes Masters            33.59   
Solveig Ramallo  1993  Göteborg Sim            33.80   
Emelie Wallin  1990  Stockholmspolisens IF SF            34.23   
10  Anna Björnberg  1992  Simklubben Poseidon            34.26   
11  Michelle Borgstrøm  1989  Svømmeklubben Triton Ballerup            35.39   
12  Isabella Holmberg  1993  Luleå Simsällskap            36.79   
                     
 
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Julie Schmidt  1995  Ku Swomming Og Vandpolo            29.55   
Josefine Johnsson  1996  Malmö Kappsimningsklubb            30.71   
Natalie Varady  1997  Simklubben Poseidon            31.87   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  12 oktober 2018 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  20:01 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Nordiska Masters Mästerskapen    Utskriftsdatum  12 oktober 2018   
  Tävlingsort  Mmalmö    Utskriftstid  20:16   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 oktober 2018         
 
 
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb    56.63        2:00.11   
                     
 
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Olof Burebo  1944  Hellas Simklubb    48.14        1:41.48   
Ragnar Jensen  1948  Hamar IL            DNS   
                     
 
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lars Backlund  1949  Hellas Simklubb    46.49        1:41.93   
                     
 
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Bo Almqvist  1958  Helsingborgs Simsällskap    39.58        1:24.80   
Cato Sletbakk  1957  Roma Masters    41.14        1:27.50   
Kjell Westin  1954  Göteborg Sim    44.89        1:35.45   
                     
 
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Håkan Persson  1963  Täby Sim    34.89        1:13.81   
Jan Mandahl  1961  Upsala Simsällskap    36.19        1:16.34   
Eric Sjöström  1959  Lidingö Simklubb    35.74        1:17.94   
Magne Klementsen  1961  Stord Masters Svømmeklubb    36.79        1:17.98   
Sergey Zherdev  1961  Neva Stars Club            1:18.52   
Svein Erik Nymo  1959  Oslo Idrettslag    37.30        1:21.09   
Björn Starcke  1963  Hillerød Svømmeklub    38.76        1:21.76   
Michael Macdonald  1962  Göteborg Sim    37.97        1:22.29   
Michal Minarovic  1961  Svkuk Bratislava    39.58        1:23.17   
10  Dan Ole Johansen  1960  Swim Team Taastrup - VATCPH    40.06        1:23.49   
11  Lars Kruse Byron  1960  Ku Swomming Og Vandpolo    39.44        1:23.67   
12  Lars-Gunnar Aufrecht  1963  Västerås Simsällskap    46.06        1:34.57   
13  Johan Kvaeken  1959  Hamar IL    46.21        1:36.77   
14  Håkan Quist  1961  Västerås Simsällskap    46.91        1:38.64   
15  Peter Karlsson  1963  Västerås Simsällskap    47.08        1:41.46   
                     
 
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mika Pöyhölä  1966  S.C.Pingviinit    35.79        1:15.91   
Joakim Magnusson  1968  Malmö Kappsimningsklubb    35.77        1:16.29   
Henrik Roos  1964  Eskilstuna Simklubb    37.75        1:18.51   
Rolf Arne Nordang  1965  Asker Svømmeklubb    37.29        1:18.78   
Peter Ahlgren  1968  Simklubben Triton    36.89        1:18.92   
John Bøgehus Pedersen  1968  Sigma Swim    41.21        1:27.87   
Knut Henrik Medina  1964  Asker Svømmeklubb    43.54        1:31.12   
Anders Kussak  1964  Hellas Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Stefan Scherling  1972  Täby Sim    32.30        1:08.25   
Martin Hlavaty  1973  Svkuk Bratislava    32.34        1:08.62   
Odd Roar Kaspersen  1971  Lambertseter Svømmeklubb    33.22        1:10.25   
Per Svanberg  1971  Solna Sundbyberg SS 04    33.99        1:13.00   
Peter Hammar  1972  Hallsberg Kumla Simklubb    35.48        1:16.17   
Karl-Henrik Engardt  1969  Hellas Simklubb    37.93        1:22.05   
Gerhard Schuck  1970  Hsg Uni Rostock    38.95        1:25.49   
Fredrik Svensson  1971  Simklubben Sydsim    40.13        1:27.26   
                     
 
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Carlén  1976  Täby Sim    35.35        1:14.99   
André Bodin  1976  Göteborg Sim    37.22        1:17.81   
Ryan Provencher  1974  Växjö Simsällskap    37.19        1:18.53   
Andreas Rilvén  1977  Örebro Simallians    40.03        1:26.55   
                     
 
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christian Frederiksen  1981  Næstved IF    32.25        1:09.15   
Jan Boier Pedersen  1983  Hsk Hermes Masters    33.44        1:10.75   
Jerry Falkcrona  1983  Linköpings Allmänna SS    33.95        1:12.43   
Sabala Michael C  1980  Chelsea Piers Fitness New York    37.31        1:19.14   
Pål Brage Gundersen  1981  Asker Svømmeklubb    44.65        1:39.02   
                     
 
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonatan Wede  1988  Landskrona Simsällskap    33.04        1:09.99   
Carsten B Sommer  1986  H2 Odense    35.18        1:14.61   
                     
 
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Löfgren-Bengtson  1989  Solna Sundbyberg SS 04    31.61        1:06.35   
Sørin Martin Johannessen  1991  Esbjerg Svommeklubb    32.56        1:10.48   
Emil Andersen  1992  Svømmeklubben Triton Ballerup    33.03        1:12.20   
Simon Alm Liljevall  1991  Simklubben Neptun    34.68        1:13.90   
Thomas Reux  1991  Göteborg Sim    35.43        1:15.11   
Magnus Björk  1991  Eskilstuna Simklubb    45.93        1:40.19   
                     
 
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    31.51        1:06.94   
Claus Hansen  1995  Svømmeklubben Triton Ballerup    31.99        1:09.56   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  12 oktober 2018 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  20:16 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nordiska Masters Mästerskapen    Utskriftsdatum  12 oktober 2018   
  Tävlingsort  Mmalmö    Utskriftstid  20:41   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 oktober 2018         
 
 
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Randi Larsen  1946      52.67        1:48.33   
  Asker Svømmeklubb  1:49.04                 
                     
Harriet Levin  1948      58.06        2:05.60   
  Simklubben Neptun  1:45.67                 
                     
 
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Margareta Rainer  1949      49.50        1:43.87   
  Gävle Simsällskap  1:40.99                 
                     
Berit Marx Pedersen  1950      53.27        1:49.84   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:44.81                 
                     
Frida Proppé  1949      1:02.97        2:17.03   
  Sunddeild Breidabliks  2:11.33                 
                     
 
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Anna-Lena Bryngelsson  1954      46.84        1:38.83   
  Stockholmspolisens IF SF  1:35.00                 
                     
 
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Pia Thulstrup  1961      37.26        1:20.69   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:19.90                 
                     
Elin Knag  1959      41.21        1:29.37   
  Bergens Svømme Club  1:27.54                 
                     
Tina Mjelde  1962      42.44        1:30.60   
  Asker Svømmeklubb  1:29.68                 
                     
Torill Johanne Tomren  1961      47.01        1:38.61   
  Volda TIL  1:36.67                 
                     
 
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Anna Hammar  1968      36.71        1:16.54   
  Saltsjöbadens Idrottsförening  1:12.64                 
                     
Sanne Juel  1965      40.30        1:25.45   
  Næstved IF  1:27.89                 
                     
Rannveig Burdahl  1968      40.56        1:26.48   
  Asker Svømmeklubb  1:27.00                 
                     
Nahid Gaebler  1967      48.06        1:41.70   
  Svømmeklubben Opnør  1:48.52                 
                     
Elena Tsychkova  1967      48.93        1:42.90   
  Örebro Simallians  1:46.85                 
                     
Margarita Berezevskaja  1968      47.92        1:43.16   
  Meisterujumise U-Klubi  1:48.31                 
                     
Sinne Lundgaard  1966      58.46        2:01.53   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  2:12.74                 
                     
 
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Anna-Lena Vilhelmsson  1970      36.29        1:18.46   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:18.15                 
                     
Caroline Suhr  1971      37.93        1:20.27   
  Sigma Swim  1:17.80                 
                     
Inger Linn Krogh Hansen  1969      40.88        1:27.64   
  Asker Svømmeklubb  1:26.49                 
                     
Maria Möller  1972      44.14        1:35.13   
  Simklubben Sydsim  1:41.65                 
                     
Katarina Turanska  1972      52.15        1:49.52   
  Masters Swiming Club  1:53.00                 
                     
Marie-Louise Roed Jörgensen  1972      51.64        1:53.12   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:45.00                 
                     
Kristina Fundberg  1969      59.02        2:03.54   
  Eskilstuna Simklubb  1:57.08                 
                     
 
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Anna Jensen  1974      36.42        1:17.96   
  Göteborg Sim  1:15.44                 
                     
Mariann Thuv  1976      37.14        1:19.61   
  Roma Masters  1:20.86                 
                     
Line Rönn-Shakoor  1974      39.29        1:20.23   
  Hillerød Svømmeklub  1:22.80                 
                     
Maria Jacobsson  1977      39.59        1:23.39   
  Göteborg Sim  1:25.02                 
                     
Helena Gällerdal Högfeldt  1975      41.37        1:27.22   
  Linköpings Allmänna SS  1:26.98                 
                     
Maria Jónsdóttir  1977      51.80        1:51.77   
  Sunddeild Breidabliks  1:53.00                 
                     
Anna Sohlberg  1974      59.22        2:04.66   
  Göteborg Sim  2:03.97                 
                     
 
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sara Persson  1983      41.63        1:29.13   
  Göteborg Sim  1:30.22                 
                     
Linda Wörndle  1982      43.23        1:30.41   
  Växjö Simsällskap  1:28.41                 
                     
 
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Carolina Nordin  1987      37.07        1:18.71   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:19.00                 
                     
Göril Gripsgård  1985      39.31        1:22.06   
  Roma Masters  1:21.12                 
                     
Ellinor Wemmert  1988      39.18        1:24.23   
  Helsingborgs Simsällskap  1:20.56                 
                     
Sannah Sjöholm  1985      39.98        1:25.13   
  Södertörns Simsällskap  1:23.41                 
                     
Karen Mikkelsen  1986      41.52        1:27.38   
  H2 Odense  1:25.39                 
                     
Sannah Sjöholm  1985              DNS   
  Södertörns Simsällskap  1:15.09                 
                     
 
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Agnes Larsson  1991      37.50        1:19.61   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:19.91                 
                     
Frida Bladin  1993      39.94        1:25.16   
  Göteborg Sim  1:32.82                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  12 oktober 2018 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  20:41 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nordiska Masters Mästerskapen    Utskriftsdatum  12 oktober 2018   
  Tävlingsort  Mmalmö    Utskriftstid  20:46   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 oktober 2018         
 
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Erik Forslund  1937      50.75        1:42.26   
  Hellas Simklubb  1:39.26                 
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ivar Wallmark  1943      45.04        1:33.22   
  Simklubben Elfsborg  1:26.87                 
                     
Josef Borbas  1943      49.98        1:42.29   
  Simklubben Sydsim  1:40.23                 
                     
Jan Johansen  1940      50.67        1:44.73   
  Hsk Hermes Masters  1:45.00                 
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ulf Gabrielsson  1948      41.69        1:23.98  SR 
  Simklubben Neptun  1:25.00                 
                     
Kjell Hanserius  1947      41.14        1:25.82   
  Hellas Simklubb  1:28.45                 
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alexander Mills  1951      37.99        1:16.91   
  Hamar IL  1:19.50                 
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mats Örth  1955      40.82        1:22.68   
  Helsingborgs Simsällskap  1:18.34                 
                     
Reidar Lorentzen  1956      40.63        1:26.77   
  Trondhjem SLK  1:19.00                 
                     
Thomas Skålnes  1956      41.81        1:27.56   
  Bergen og Omegn Masters  1:24.19                 
                     
Lars Ekdahl  1954      47.18        1:37.57   
  Västerås Simsällskap  1:33.80                 
                     
Peter Engström  1955              DNS   
  Helsingborgs Simsällskap  1:24.08                 
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Robert Ek  1961      37.56        1:16.91   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:13.17                 
                     
Robert Jakubek  1959      38.05        1:17.37   
  Helsingborgs Simsällskap  1:17.71                 
                     
Jan Råsö Rasmussen  1962      41.55        1:28.57   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  1:27.72                 
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Siarhei Aliashkevich  1964      33.03        1:08.34   
  Zubr  1:07.00                 
                     
Torbjörn Wolffram  1964      34.15        1:10.96   
  Göteborg Sim  1:09.33                 
                     
Anders Gahm  1966      34.67        1:12.12   
  Göteborg Sim  1:13.79                 
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mads Gjerløv  1972      32.96        1:07.74   
  Sigma Swim  1:07.39                 
                     
Per Svanberg  1971      34.33        1:08.99   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:10.00                 
                     
Thiemo Voigt  1970      35.31        1:11.91   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:11.62                 
                     
Holger Münch  1972      37.04        1:16.72   
  Hsg Uni Rostock  1:18.00                 
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jesper Waterval  1975      31.04        1:04.02   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:06.31                 
                     
Lenny Persson  1977      32.80        1:08.33   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:09.31                 
                     
Christian Echardt  1974      34.25        1:11.69   
  Roskilde Svømning  1:10.00                 
                     
Ole Garm Nissen  1978      36.10        1:14.55   
  Sigma Swim  1:12.89                 
                     
Elvar Nielsen  1974      37.56        1:17.93   
  Sunddeild Breidabliks  1:16.84                 
                     
Lars Erik Hasle  1976              DNS   
  Asker Svømmeklubb  1:15.00                 
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Pär Gustavsson  1979      34.38        1:11.05   
  Växjö Simsällskap  1:12.02                 
                     
Sabala Michael C  1980      34.89        1:12.75   
  Chelsea Piers Fitness New York  1:04.73                 
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jonas Ulfskans  1986      27.75        1:00.25   
  Simklubben Laxen  56.28                 
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Peter Lund Hansen  1992      31.69        1:05.46   
  Esbjerg Svommeklubb  1:04.04                 
                     
Anton Björck-Teuscher  1993      32.87        1:06.54   
  Simklubben S 02  1:01.92                 
                     
Thomas Vestergaard  1989      32.72        1:06.74   
  Ku Swomming Og Vandpolo  1:10.00                 
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Carl Schiller  1997      34.50        1:12.90   
  Simklubben Neptun  1:15.74                 
                     
Perica Milos  1997      36.43        1:16.68   
  Helsingborgs Simsällskap  1:26.75                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  12 oktober 2018 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  20:46 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nordiska Masters Mästerskapen    Utskriftsdatum  12 oktober 2018   
  Tävlingsort  Mmalmö    Utskriftstid  20:57   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 oktober 2018         
 
 
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elisabeth Ketelsen  1943      45.11        1:31.77   
  Hsk Hermes Masters  1:29.40                 
                     
 
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Margit Ohlsson  1945      44.14        1:29.21   
  Stockholmspolisens IF SF  1:32.96                 
                     
Ulla Öhman  1948      47.60        1:43.28   
  Fagersta Simklubb  1:38.03                 
                     
 
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Pia Strandh  1958      41.44        1:25.92   
  Göteborg Sim  1:15.60                 
                     
Gjertrud Leversen  1957      42.14        1:28.13   
  Åstveit Svømmeklubb  1:26.16                 
                     
Christina Lorenzen  1958      43.97        1:32.15   
  Täby Sim  1:36.48                 
                     
Maria Rhodin  1955      50.09        1:40.94   
  Luleå Simsällskap  1:37.25                 
                     
 
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Maria Norberg  1963      38.65        1:18.31   
  Kristianstads SLS  1:17.19                 
                     
Annika Svanberg  1962      40.12        1:23.55   
  S77 Stenungsund  1:26.36                 
                     
Carina Andersson  1961      50.99        1:41.76   
  Simklubben Sydsim  1:35.36                 
                     
 
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
H.c. Fall Willeboordse  1966      33.46        1:09.08   
  Chelsea Piers Fitness New York  1:11.61                 
                     
Caroline Lindborg  1966      34.72        1:12.89   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:11.01                 
                     
Christine Elingfors  1967      40.24        1:22.65   
  Växjö Simsällskap  1:22.52                 
                     
Cecilia Maunsbach  1964      40.64        1:25.37   
  Sigma Swim  1:23.22                 
                     
Lena Brunnberg  1965      44.63        1:29.28   
  Upsala Simsällskap  1:29.76                 
                     
Kicki Molin  1964      43.58        1:30.80   
  Danderyds Sim  1:23.28                 
                     
Nahid Gaebler  1967      45.63        1:34.84   
  Svømmeklubben Opnør  1:35.11                 
                     
 
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Nina Wahlberg  1972      35.56        1:13.60   
  Helsingborgs Simsällskap  1:13.22                 
                     
Karin Axelsson  1970      39.15        1:18.90   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:21.68                 
                     
Maria Lövberg  1973      43.35        1:28.65   
  Simklubben Sydsim  1:25.52                 
                     
Margét J. Magnúsdóttir  1971      45.27        1:35.53   
  Sunddeild Breidabliks  1:35.00                 
                     
 
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Brandi Kossub  1974      34.25        1:10.43   
  Örebro Simallians  1:12.00                 
                     
Lone Tolstrup Karlby  1976      39.40        1:20.66   
  Sigma Swim  1:18.50                 
                     
 
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ella Wessén  1982      37.25        1:17.05   
  Västerås Simsällskap  1:14.92                 
                     
Louise Groot Degner  1981      37.40        1:17.86   
  Roskilde Svømning  1:20.04                 
                     
Helena Fältman  1980      40.05        1:20.84   
  Täby Sim  1:19.92                 
                     
Helle Hansen  1983      40.34        1:23.14   
  U.S.G  1:22.03                 
                     
Sara Persson  1983      41.64        1:25.60   
  Göteborg Sim  1:28.67                 
                     
 
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Nathalie Larsson  1985      34.34        1:10.76   
  Simklubben Triton  1:08.24                 
                     
Hanna Wengrud  1984      34.77        1:12.08   
  Västerås Simsällskap  1:13.64                 
                     
Karen Mikkelsen  1986      43.20        1:27.52   
  H2 Odense  1:25.63                 
                     
 
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sofia Andersson  1992      34.43        1:10.02   
  Göteborg Sim  1:06.24                 
                     
Sandra Kirstein  1989      35.74        1:15.48   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:14.59                 
                     
Solveig Ramallo  1993      35.58        1:16.19   
  Göteborg Sim  1:12.57                 
                     
Ane Andersen  1990      38.78        1:19.41   
  Sigma Swim  1:25.00                 
                     
Martina Husted Simonsen  1991      38.57        1:20.40   
  Hsk Hermes Masters  1:15.00                 
                     
Josefin Hedblom  1990      40.98        1:25.65   
  Linköpings Allmänna SS  1:50.00                 
                     
 
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Lovisa Jern  1995      39.96        1:21.40   
  Skövde Simsällskap  1:14.61                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  12 oktober 2018 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  20:57 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nordiska Masters Mästerskapen    Utskriftsdatum  12 oktober 2018   
  Tävlingsort  Mmalmö    Utskriftstid  21:06   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 oktober 2018         
 
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Toivo Honkonen  1950      46.01  1:39.93  2:37.35    3:32.60   
  S.C.Pingviinit  3:34.34                 
                     
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Bo Almqvist  1958              DNF   
  Helsingborgs Simsällskap  3:31.70                 
                     
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Magne Klementsen  1961      36.33  1:16.49  1:58.68    2:40.58   
  Stord Masters Svømmeklubb  2:40.50                 
                     
Anders Meinert Pedersen  1961      42.03  1:32.26  2:25.82    3:20.52   
  DeltaSwim  3:11.62                 
                     
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ragnar Agnell  1967      33.90  1:13.02  1:52.82    2:34.41   
  Simklubben Neptun  2:32.75                 
                     
Henrik Pedersen  1965      33.91  1:12.90  1:54.25    2:36.57   
  Sigma Swim  2:30.00                 
                     
Stefan Nilsson  1964      32.45  1:10.25  1:52.47    2:37.30   
  Göteborg Sim  2:39.50                 
                     
Branislav Turansky  1967      37.86  1:21.64  2:06.37    2:48.77   
  Masters Swiming Club  3:04.00                 
                     
Lennart Marmetschke  1966      35.49  1:19.86  2:09.36    2:58.66   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:45.00                 
                     
Evgeny Koval  1964      38.71  1:24.56  2:12.75    3:00.82   
  Moscow Masters Swimming Club  3:05.00                 
                     
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ola Strömberg  1971      32.57  1:09.24  1:45.72    2:24.30   
  Saltsjöbadens Idrottsförening  2:26.50                 
                     
Christian Petersen  1971      35.09  1:13.99  1:53.89    2:34.27   
  Næstved IF  2:35.12                 
                     
Niklas Borg  1969      38.98  1:23.66  2:07.77    2:48.75   
  Göteborg Sim  2:37.52                 
                     
Thiemo Voigt  1970      38.89  1:22.78  2:07.59    2:51.10   
  Solna Sundbyberg SS 04  2:51.57                 
                     
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jesper Waterval  1975      31.60  1:07.94  1:46.25    2:23.34   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:26.05                 
                     
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tobias Lindbom  1979      31.22  1:08.47  1:51.04    2:37.54   
  Malmö Kappsimningsklubb  2:25.24                 
                     
Sabala Michael C  1980      36.70  1:23.24  2:12.43    3:02.83   
  Chelsea Piers Fitness New York  2:39.18                 
                     
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sørin Martin Johannessen  1991      30.93  1:12.44  1:55.34    2:34.19   
  Esbjerg Svommeklubb  2:35.00                 
                     
Hampus Carlsson  1989      37.26  1:18.95  2:02.52    2:45.37   
  Växjö Simsällskap  2:49.56                 
                     
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Erik Nicklasson  1998      28.97  1:02.15  1:36.39    2:10.75   
  Jönköpings Simsällskap  2:07.56                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  12 oktober 2018 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  21:06 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nordiska Masters Mästerskapen    Utskriftsdatum  12 oktober 2018   
  Tävlingsort  Mmalmö    Utskriftstid  21:15   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 oktober 2018         
 
 
Gren 10, 200m Butterfly Women, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ulla Olin  1963      45.71  1:36.73  2:28.24    3:17.87  NR 
  Sigma Swim  3:27.07                 
                     
 
Gren 10, 200m Butterfly Women, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jannie Aarkrogh  1968      37.69  1:21.58  2:08.81    2:55.98   
  Næstved IF  2:58.58                 
                     
Elena Tsychkova  1967      51.16  1:49.23  2:48.38    3:46.27   
  Örebro Simallians  3:44.28                 
                     
Tatiana Abu Nijmeh  1965      1:00.83  2:12.29  3:30.56    4:43.93   
  Skuru Idrottsklubb  4:30.00                 
                     
 
Gren 10, 200m Butterfly Women, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Caroline Suhr  1971      38.72  1:23.26  2:09.38    2:52.53   
  Sigma Swim  2:42.09                 
                     
 
Gren 10, 200m Butterfly Women, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sophia Skou  1975      32.28  1:08.50  1:45.10    2:24.17  ER 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:30.00                 
                     
Linn Løvoll Aker  1978      47.60  1:44.06  2:43.33    3:42.28   
  Asker Svømmeklubb  3:38.85                 
                     
 
Gren 10, 200m Butterfly Women, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jenny Johnsson  1987      33.50  1:12.18  1:53.42    2:35.38   
  Stockholmspolisens IF SF  2:32.00                 
                     
Kasia M. Sawicz  1984      37.13  1:20.84  2:07.79    2:54.17   
  Chelsea Piers Fitness New York  2:49.18                 
                     
 
Gren 10, 200m Butterfly Women, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Katrine Holm Sørensen  1992      31.84  1:06.67  1:43.43    2:22.37  NR 
  Esbjerg Svommeklubb  2:32.45                 
                     
Ebba Rosenquist  1989      31.28  1:07.98  1:47.74    2:28.38  SR 
  Simklubben Sydsim  2:14.58                 
                     
 
Gren 10, 200m Butterfly Women, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Nicole Jensen  1996      34.67  1:16.16  1:59.39    2:44.78   
  Hsk Hermes Masters  2:43.65                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  12 oktober 2018 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  21:15 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nordiska Masters Mästerskapen    Utskriftsdatum  12 oktober 2018   
  Tävlingsort  Mmalmö    Utskriftstid  21:24   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 oktober 2018         
 
 
Gren 11, 4X50m Freestyle Men, Finaler 280 - 319 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hellas Simklubb Lag 2  280              2:23.73   
  Hellas Simklubb  2:21.00                 
  Olof Burebo  1944      36.88        36.88   
  Anders Kussak  1964      31.22        1:08.10   
  Olof Söderqvist  1937      39.03        1:47.13   
  Erik Forslund  1937      36.60        2:23.73   
                     
Hamar IL  283              2:26.87   
  Hamar IL  2:20.00                 
  Alexander Mills  1951      28.29        28.29   
  Thor Bohleng  1948      42.99        1:11.28   
  Per Hofmo  1931      43.42        1:54.70   
  Johan Kvaeken  1959      32.17        2:26.87   
                     
 
Gren 11, 4X50m Freestyle Men, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Helsingborgs Simsällskap  242              1:55.10   
  Helsingborgs Simsällskap  1:54.32                 
  Mats Örth  1955      29.60        29.60   
  Björn Johansson  1958      28.03        57.63   
  Robert Jakubek  1959      28.68        1:26.31   
  Bo Almqvist  1958      28.79        1:55.10   
                     
Neptun 240 Lag 1  240              1:56.18   
  Simklubben Neptun  2:14.40                 
  Anders Haglund  1961      27.01        27.01   
  Ulf Gabrielsson  1948      29.35        56.36   
  Anders Berlin  1959      32.56        1:28.92   
  Niels Jörgen Larsen  1962      27.26        1:56.18   
                     
Hellas Simklubb  240              2:05.34   
  Hellas Simklubb  2:04.00                 
  Karl-Henrik Engardt  1969      29.74        29.74   
  Bo Fogelberg  1957      31.42        1:01.16   
  Lars Backlund  1949      33.11        1:34.27   
  Kjell Hanserius  1947      31.07        2:05.34   
                     
Västerås Simsällskap H 240  240              2:16.15   
  Västerås Simsällskap  2:18.00                 
  Håkan Quist  1961      33.38        33.38   
  Lars-Gunnar Aufrecht  1963      32.31        1:05.69   
  Lars Ekdahl  1954      34.91        1:40.60   
  Eric Brandelius  1949      35.55        2:16.15   
                     
 
Gren 11, 4X50m Freestyle Men, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Täby Sim Herr  200              1:47.02   
  Täby Sim  1:48.21                 
  Johan Carlén  1976      25.49        25.49   
  Håkan Persson  1963      26.80        52.29   
  Bengt Olsson  1956      29.51        1:21.80   
  Stefan Scherling  1972      25.22        1:47.02   
                     
Malmö Kappsimningsklubb Lag 1  203              1:47.17   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:46.64                 
  Hasse Nilsson  1969      25.16        25.16   
  Henrik Jangvall  1966      25.26        50.42   
  Joakim Magnusson  1968      28.14        1:18.56   
  Magnus Wahlberg  1966      28.61        1:47.17   
                     
D Sigma  201              1:48.12   
  Sigma Swim  1:48.30                 
  Christian Drachmann  1968      27.40        27.40   
  Anders Dalsgaard  1970      26.19        53.59   
  John Bøgehus Pedersen  1968      28.78        1:22.37   
  Henrik Pedersen  1965      25.75        1:48.12   
                     
Göteborg Sim Lag 2  201              1:48.78   
  Göteborg Sim  1:47.21                 
  Anders Gahm  1966      27.78        27.78   
  André Bodin  1976      26.79        54.57   
  Jörgen Erixon  1960      27.60        1:22.17   
  Niklas Borg  1969      26.61        1:48.78   
                     
Eskilstuna Simklubb  208              2:04.24   
  Eskilstuna Simklubb  1:59.00                 
  Magnus Svensson  1962      29.75        29.75   
  Mikael Svahn  1967      32.62        1:02.37   
  Henrik Roos  1964      28.89        1:31.26   
  Robert Malmström  1971      32.98        2:04.24   
                     
Malmö Kappsimningsklubb Lag 5  220              2:13.24   
  Malmö Kappsimningsklubb  2:06.25                 
  Tyke Tykesson  1962      32.09        32.09   
  Peter Eriksson  1960      35.43        1:07.52   
  Robert Fransson  1962      34.62        1:42.14   
  Henrik Walldén  1968      31.10        2:13.24   
                     
SS04 Herrar 200  200              DNS   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:52.00                 
                   
                   
                   
                DNS   
                     
 
Gren 11, 4X50m Freestyle Men, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Malmö Kappsimningsklubb Lag 2  160              1:42.46   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:40.61                 
  Lenny Persson  1977      27.05        27.05   
  Tobias Lindbom  1979      25.81        52.86   
  Jonas Falk  1979      25.17        1:18.03   
  Ola Fagerstrand  1977      24.43        1:42.46   
                     
Göteborg Sim  179              1:46.94   
  Göteborg Sim  1:49.48                 
  Christer Abrahamsson  1972      26.43        26.43   
  Torbjörn Wolffram  1964      27.86        54.29   
  Thomas Reux  1991      25.29        1:19.58   
  Stefan Nilsson  1964      27.36        1:46.94   
                     
SS04 Herrar 160  160              1:47.59   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:46.50                 
  Erik Löfgren-Bengtson  1989      25.65        25.65   
  Stefan Behring  1974      26.88        52.53   
  Lars Hennert  1961      27.78        1:20.31   
  Thiemo Voigt  1970      27.28        1:47.59   
                     
Malmö Kappsimningsklubb Lag 4  170              1:52.58   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:55.23                 
  Karl Sommarström  1974      27.14        27.14   
  Luke Grindal  1975      30.25        57.39   
  Allan Gutlic  1992      26.18        1:23.57   
  Robert Ek  1961      29.01        1:52.58   
                     
Simklubben Sydsim  199              1:53.05   
  Simklubben Sydsim  2:01.72                 
  Matthias Walemo  1977      26.54        26.54   
  Oscar Åkesson  1977      26.23        52.77   
  Lennart Fritzon  1968      27.29        1:20.06   
  Fredrik Svensson  1971      32.99        1:53.05   
                     
Asker SK H1 Master C  160              1:53.68   
  Asker Svømmeklubb  1:54.06                 
  Rodrigo Martins Alves  1980      25.52        25.52   
  Lars Erik Hasle  1976      28.83        54.35   
  Rolf Arne Nordang  1965      27.84        1:22.19   
  Knut Henrik Medina  1964      31.49        1:53.68   
                     
Linköpings Allmänna SS  162              1:55.29   
  Linköpings Allmänna SS  1:50.60                 
  Emil Davidsson  1990      26.16        26.16   
  David Lindahl  1982      27.87        54.03   
  Lars Nielsen  1955      35.04        1:29.07   
  Jerry Falkcrona  1983      26.22        1:55.29   
                     
Neptun 160 Lag 1  160              DNS   
  Simklubben Neptun  1:38.36                 
  Håkan Agnell  1970                 
  Ragnar Agnell  1967                 
  Lars Malmqvist  1967                 
  Linus Magnusson  1990              DNS   
                     
 
Gren 11, 4X50m Freestyle Men, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Boys Of Cetus  149              1:40.22   
  Cetus Espoo  1:41.00                 
  Ville Saxén  1981      25.96        25.96   
  Ville-Mikko Korkka  1980      24.94        50.90   
  Kimmo Gadding  1982      25.05        1:15.95   
  Michael Smee  1980      24.27        1:40.22   
                     
Malmö Kappsimningsklubb Lag 3  124              1:44.91   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:43.87                 
  Jonas Hagberg  1988      27.10        27.10   
  Andreas Lentonsson  1980      26.62        53.72   
  Viktor Berndin  1988      24.85        1:18.57   
  Andres Rodriguez  1987      26.34        1:44.91   
                     
Växjö Simsällskap  121              1:45.22   
  Växjö Simsällskap  1:42.68                 
  Martin Dahlberg  1992      27.10        27.10   
  Filip Christensson  1991      24.80        51.90   
  Pär Gustavsson  1979      25.47        1:17.37   
  Hampus Carlsson  1989      27.85        1:45.22   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  12 oktober 2018 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  21:24 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nordiska Masters Mästerskapen    Utskriftsdatum  12 oktober 2018   
  Tävlingsort  Mmalmö    Utskriftstid  21:34   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 oktober 2018         
 
 
Gren 12, 4X50m Freestyle Women, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Danderyds Simförening  240              2:09.81   
  Danderyds Sim  2:03.01                 
  Maria Gustafsson  1967      29.32        29.32   
  Eva Berglund-Lindbäck  1955      33.12        1:02.44   
  Bitte Axling  1946      34.40        1:36.84   
  Kicki Molin  1964      32.97        2:09.81   
                     
Neptun 240 Lag 1  240              2:51.66   
  Simklubben Neptun  2:23.89                 
  Reija Reini  1958      36.41        36.41   
  Margareth Timossi  1966      39.54        1:15.95   
  Ulla-Britt Öberg  1934      46.77        2:02.72   
  Harriet Levin  1948      48.94        2:51.66   
                     
 
Gren 12, 4X50m Freestyle Women, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Asker SK D1 Master D  200              2:09.39   
  Asker Svømmeklubb  2:08.10                 
  Ieva Trizna  1971      32.88        32.88   
  Rannveig Burdahl  1968      31.93        1:04.81   
  Inger Linn Krogh Hansen  1969      32.41        1:37.22   
  Tina Mjelde  1962      32.17        2:09.39   
                     
Simklubben Sydsim  239              2:09.42   
  Simklubben Sydsim  2:12.81                 
  Camilla Thuné  1967      33.35        33.35   
  Ulrika Thuné  1972      28.76        1:02.11   
  Britt-Marie Nilsson  1971      29.11        1:31.22   
  Carina Andersson  1961      38.20        2:09.42   
                     
Täby Sim Dam  200              2:12.42   
  Täby Sim  2:16.73                 
  Helena Fältman  1980      32.64        32.64   
  Christina Lorenzen  1958      35.11        1:07.75   
  Caroline Magnusson  1956      34.14        1:41.89   
  Anna Uddhammar  1977      30.53        2:12.42   
                     
Asker SK D2 Master D  200              2:26.73   
  Asker Svømmeklubb  2:25.66                 
  Kristin Røger Guthe  1960      35.03        35.03   
  Linn Løvoll Aker  1978      36.80        1:11.83   
  Mette Hustoft  1967      37.05        1:48.88   
  Randi Larsen  1946      37.85        2:26.73   
                     
Swim Team Taastrup  232              2:30.19   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  2:38.00                 
  Sinne Lundgaard  1966      46.71        46.71   
  Marie-Louise Roed Jörgensen  1972      35.84        1:22.55   
  Inge-Lise Damberg  1957      35.88        1:58.43   
  Pia Thulstrup  1961      31.76        2:30.19   
                     
Sunddeild Breidablik  212              2:38.45   
  Sunddeild Breidabliks  2:34.88                 
  Margét J. Magnúsdóttir  1971      37.23        37.23   
  Frida Proppé  1949      48.91        1:26.14   
  Maria Jónsdóttir  1977      38.00        2:04.14   
  Ásta Dóra Ólafsdóttir  1963      34.31        2:38.45   
                     
 
Gren 12, 4X50m Freestyle Women, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Göteborg Sim Lag 2  165              1:56.27   
  Göteborg Sim  1:56.00                 
  Anna Olsson  1978      28.56        28.56   
  Elisabeth Pålsson  1963      31.14        59.70   
  Frida Bladin  1993      29.02        1:28.72   
  Malin Nilsson  1973      27.55        1:56.27   
                     
Roma Masters 160  160              2:00.26   
  Roma Masters  2:00.11                 
  Göril Gripsgård  1985      30.45        30.45   
  Mariann Thuv  1976      30.03        1:00.48   
  Katja Bozic  1983      29.87        1:30.35   
  Trine Aasland-Sekkesäter  1967      29.91        2:00.26   
                     
C Sigma  171              2:04.55   
  Sigma Swim  2:05.40                 
  Cecilia Maunsbach  1964      33.39        33.39   
  Ane Andersen  1990      29.76        1:03.15   
  Lone Tolstrup Karlby  1976      30.99        1:34.14   
  Caroline Suhr  1971      30.41        2:04.55   
                     
Helsingborgs Simsällskap  178              2:07.29   
  Helsingborgs Simsällskap  1:58.84                 
  Nina Wahlberg  1972      30.65        30.65   
  Ellinor Wemmert  1988      31.75        1:02.40   
  Sonja Haglund  1966      33.78        1:36.18   
  Marja Haglund  1968      31.11        2:07.29   
                     
 
Gren 12, 4X50m Freestyle Women, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Malmö Kappsimningsklubb Lag 1  159              1:55.94   
  Malmö Kappsimningsklubb  1:57.52                 
  Caroline Lindborg  1966      30.68        30.68   
  Elin Nilsson  1991      28.29        58.97   
  Anna-Lena Vilhelmsson  1970      27.50        1:26.47   
  Sofie Eriksson  1986      29.47        1:55.94   
                     
Spif 120  120              1:58.51   
  Stockholmspolisens IF SF  1:59.00                 
  Jenny Björkman  1984      30.04        30.04   
  Jenny Johnsson  1987      28.38        58.42   
  Emelie Wallin  1990      30.60        1:29.02   
  Melina Westerberg  1990      29.49        1:58.51   
                     
SS04 Damer 120  120              1:58.72   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:56.00                 
  Agnes Larsson  1991      30.53        30.53   
  Sandra Kirstein  1989      30.03        1:00.56   
  Carolina Nordin  1987      29.48        1:30.04   
  Karin Axelsson  1970      28.68        1:58.72   
                     
Göteborg Sim  144              2:00.89   
  Göteborg Sim  2:02.00                 
  Nina Bertilsdotter  1976      30.33        30.33   
  Sara Persson  1983      31.62        1:01.95   
  Sofia Andersson  1992      28.80        1:30.75   
  Maria Jacobsson  1977      30.14        2:00.89   
                     
SK Triton 159  159              2:01.52   
  Simklubben Triton  2:00.50                 
  Nathalie Larsson  1985      29.94        29.94   
  Natalie Månsson  1979      28.39        58.33   
  Pernilla Kullman  1978      31.57        1:29.90   
  Camilla Borglin  1971      31.62        2:01.52   
                     
Växjö Simsällskap  142              2:08.65   
  Växjö Simsällskap  2:10.45                 
  Sara Appelros  1991      32.09        32.09   
  Christine Elingfors  1967      31.69        1:03.78   
  Ida Blasek  1990      30.89        1:34.67   
  Linda Wörndle  1982      33.98        2:08.65   
                     
Linköpings Allmänna SS  152              2:18.01   
  Linköpings Allmänna SS  2:12.93                 
  Josefin Hedblom  1990      35.28        35.28   
  Beatrice Sjölund  1983      32.78        1:08.06   
  Helena Gällerdal Högfeldt  1975      32.44        1:40.50   
  Ilze Adolfsson  1972      37.51        2:18.01   
                     
 
Gren 12, 4X50m Freestyle Women, Finaler 100 - 119 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
SS04 Damer 100  100              DNS   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:56.50                 
                   
                   
                   
                DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  12 oktober 2018 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb  Utskriftstid  21:34 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nordiska Masters Mästerskapen    Utskriftsdatum  13 oktober 2018   
  Tävlingsort  Mmalmö    Utskriftstid  09:10   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  12 oktober 2018         
 
 
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Toivo Honkonen  1950      42.50        1:31.87   
  S.C.Pingviinit  1:33.63                 
                     
 
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Torsten Ringberg  1958      32.94        1:11.34   
  Gentofte Svømme Klub  1:10.00                 
                     
Björn Johansson  1958      33.75        1:12.67   
  Helsingborgs Simsällskap  1:13.11                 
                     
 
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Per Eriksson  1963      31.08        1:09.02   
  Simklubben Elfsborg  1:06.45                 
                     
Magne Klementsen  1961      31.91        1:09.29   
  Stord Masters Svømmeklubb  1:08.70                 
                     
Jes Gydesen  1961      35.51        1:20.05   
  Sigma Swim  1:20.32                 
                     
 
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Oddvar Sandvin  1966      29.80        1:03.14   
  Varg, IL  1:03.50                 
                     
Jonas Hallgren  1964      30.77        1:03.84   
  Umeå Simsällskap  1:01.09                 
                     
Siarhei Aliashkevich  1964      31.01        1:05.81   
  Zubr  1:07.00                 
                     
Torbjörn Wolffram  1964      32.06        1:08.16   
  Göteborg Sim  1:00.39                 
                     
Ragnar Agnell  1967      32.54        1:10.60   
  Simklubben Neptun  1:07.75                 
                     
Lennart Marmetschke  1966      32.99        1:12.85   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:12.00                 
                     
Jan Johansson  1968      33.50        1:15.38   
  Kungsbacka Simsällskap  1:12.50                 
                     
Henrik Roos  1964              DNS   
  Eskilstuna Simklubb  1:12.53                 
                     
 
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jarl Inge Melberg  1970      28.09        1:01.22   
  Varg, IL  1:00.00                 
                     
Hasse Nilsson  1969      28.68        1:01.57   
  Malmö Kappsimningsklubb  59.91                 
                     
Mads Gjerløv  1972      29.50        1:03.23   
  Sigma Swim  1:04.12                 
                     
Håkan Agnell  1970      29.81        1:04.95   
  Simklubben Neptun  1:04.00                 
                     
Niklas Borg  1969      31.04        1:05.65   
  Göteborg Sim  59.98                 
                     
Per Svanberg  1971      31.09        1:07.38   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:06.00                 
                     
Asle Jossang  1972      32.10        1:09.14   
  Bergen og Omegn Masters  1:09.90                 
                     
Christian Petersen  1971      34.72        1:11.37   
  Næstved IF  1:08.02                 
                     
Anders Dalsgaard  1970      34.47        1:15.30   
  Sigma Swim  1:09.57