2021-12-03   09:18:00
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Österlen Swim Challenge

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 1, 800m Frisim Herrar  - Final
Sponsor: Alltid i farten AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Max Persson 2001 Ystads Simsällskap 500 9:29.37
100m: 1:04.19
200m: 2:15.11
(1:10.92)
300m: 3:26.27
(1:11.16)
400m: 4:38.56
(1:12.29)
500m: 5:51.32
(1:12.76)
600m: 7:04.80
(1:13.48)
700m: 8:53.94
(1:49.14)
800m: 9:29.37
(35.43)
Grenen officiell:  2019-05-25 10:17:10
2019-05-27 10:05:08 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 2, 200m Fjärilsim Herrar - Final
Sponsor: Bareko Sport
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Noel Persson 2002 Simklubben Triton 467 2:23.65
100m: 32.24
200m: 1:08.27
(36.03)
2 Sebastian Lundgren 1999 Ystads Simsällskap 399 2:31.36 +7.71
100m: 30.66
200m: 1:06.46
(35.80)
3 Victor Borg 2005 Simklubben Triton 361 2:36.60 +12.95
100m: 33.16
200m: 1:12.99
(39.83)
4 Chengyue Li 2004 Simklubben Ran 271 2:52.11 +28.46
100m: 33.58
200m: 1:17.34
(43.76)
5 Yaser Sultan 2005 Simklubben Ran 239 2:59.55 +35.90
100m: 35.98
200m: 1:20.69
(44.71)
Grenen officiell:  2019-05-25 10:17:20
2019-05-25 10:19:42 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 3, 400m Frisim Damer - Final
Sponsor: Bo-Hus Bosses Bygg
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Olivia Hansson 2003 Kiviks Simklubb 656 4:32.10
100m: 1:04.21
200m: 2:13.86
(1:09.65)
300m: 3:23.74
(1:09.88)
400m: 4:32.10
(1:08.36)
2 Thea Brünjes 2004 Kiviks Simklubb 558 4:47.09 +14.99
100m: 1:07.54
200m: 2:20.21
(1:12.67)
300m: 3:34.65
(1:14.44)
400m: 4:47.09
(1:12.44)
3 Julia Olsson 2004 Kiviks Simklubb 544 4:49.57 +17.47
100m: 1:07.85
200m: 2:20.96
(1:13.11)
300m: 3:35.82
(1:14.86)
400m: 4:49.57
(1:13.75)
4 Matilda Åkesson 1999 Ystads Simsällskap +0.46 521 4:53.75 +21.65
100m: 1:09.46
200m: 2:24.28
(1:14.82)
300m: 3:39.34
(1:15.06)
400m: 4:53.75
(1:14.41)
5 Sara Melgar 2002 Ystads Simsällskap 463 5:05.62 +33.52
100m: 1:12.81
200m: 2:29.79
(1:16.98)
300m: 3:48.30
(1:18.51)
400m: 5:05.62
(1:17.32)
6 Irma Nilsson 2004 Ystads Simsällskap +0.57 444 5:09.78 +37.68
100m: 1:11.20
200m: 2:31.50
(1:20.30)
300m: 3:51.88
(1:20.38)
400m: 5:09.78
(1:17.90)
7 Nina Nolén 2002 Simklubben Triton +0.77 430 5:13.24 +41.14
100m: 1:13.83
200m: 2:33.45
(1:19.62)
300m: 3:53.83
(1:20.38)
400m: 5:13.24
(1:19.41)
8 Filippa Fredbo 2001 Ystads Simsällskap 413 5:17.32 +45.22
100m: 1:12.23
200m: 2:32.37
(1:20.14)
300m: 3:55.02
(1:22.65)
400m: 5:17.32
(1:22.30)
9 Elin Kjellberg 2003 Ystads Simsällskap 388 5:23.96 +51.86
100m: 1:16.02
200m: 2:40.56
(1:24.54)
300m: 4:02.92
(1:22.36)
400m: 5:23.96
(1:21.04)
10 Elena Seitzberg 2005 Simklubben Ran 385 5:25.02 +52.92
100m: 1:15.53
200m: 2:38.72
(1:23.19)
300m: 4:02.92
(1:24.20)
400m: 5:25.02
(1:22.10)
11 Jacquline Rengbrandt 2005 Föreningen Trelleborg Sim 376 5:27.36 +55.26
100m: 1:15.92
200m: 2:39.89
(1:23.97)
300m: 5:27.36
(2:47.47)
400m: 5:27.36
(3:30.45)
12 Lina Malmgren 2004 Simklubben Ran 353 5:34.55 +1:02.45
100m: 1:18.43
200m: 2:44.68
(1:26.25)
300m: 4:11.08
(1:26.40)
400m: 5:34.55
(1:23.47)
13 Nellie Emilsson 2005 Ystads Simsällskap 329 5:42.27 +1:10.17
100m: 1:19.28
200m: 2:47.16
(1:27.88)
300m: 4:15.25
(1:28.09)
400m: 5:42.27
(1:27.02)
14 Liv Martinsson 2004 Ystads Simsällskap 327 5:43.06 +1:10.96
100m: 1:18.62
200m: 2:48.08
(1:29.46)
300m: 4:18.09
(1:30.01)
400m: 5:43.06
(1:24.97)
15 Anna Melgar 2004 Ystads Simsällskap 205 6:40.46 +2:08.36
100m: 1:30.47
200m: 3:14.85
(1:44.38)
300m: 4:59.83
(1:44.98)
400m: 6:40.46
(1:40.63)
Grenen officiell:  2019-05-25 10:45:40
2019-05-25 11:18:20 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar 12 och yngre - Final
Sponsor: Bror Stenkilsson Åkeri AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Melvin Walters 2008 Ystads Simsällskap +0.61 171 1:33.28
2 Kasper Andersson 2008 Simklubben Ran +0.87 143 1:39.15 +5.87
3 Aaron Conradsson Häggel 2008 Ystads Simsällskap +0.65 109 1:48.26 +14.98
4 Hugo Cederholm 2007 Ystads Simsällskap +0.76 100 1:51.49 +18.21
Grenen officiell:  2019-05-25 11:29:02
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar 13-14 år - Final
Sponsor: Bror Stenkilsson Åkeri AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jonathan Ravn Rehnström 2005 Föreningen Trelleborg Sim +0.78 352 1:13.39
2 Gabriel Hachem 2005 Simklubben Ran +0.64 340 1:14.26 +0.87
3 Kim Larsson 2005 Simklubben Ran +0.84 338 1:14.37 +0.98
4 Mustapha Hariri 2005 Simklubben Ran +0.72 312 1:16.43 +3.04
5 Alexander Silow 2005 Ystads Simsällskap +0.67 253 1:21.97 +8.58
6 Hadi Hariri 2005 Simklubben Ran +0.81 234 1:24.13 +10.74
7 Gustav Bach 2005 Simklubben Ran +0.68 229 1:24.63 +11.24
8 Dennis Henriksson 2005 Simsällskapet Iden +0.84 194 1:29.54 +16.15
9 Anton Nordström 2006 Kiviks Simklubb +0.55 174 1:32.84 +19.45
10 Kevin Andersson 2005 Simklubben Ran +0.83 171 1:33.41 +20.02
Grenen officiell:  2019-05-25 11:29:02
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar 15-16 år - Final
Sponsor: Bror Stenkilsson Åkeri AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Robin Cakmak 2004 Simklubben Ran +0.72 182 1:31.33
- Artur Korowajczyk 2003 Föreningen Österlen Sim +0.85 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-25 11:29:02
Gren 4, 100m Ryggsim Herrar 17-99 år - Final
Sponsor: Bror Stenkilsson Åkeri AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mohamad Hariri 2002 Simklubben Ran +0.73 296 1:17.80
Grenen officiell:  2019-05-25 11:29:02
2019-05-25 11:35:56 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 5, 100m Ryggsim Damer 12 och yngre - Final
Sponsor: Café Perrongen
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tyra Rundgren 2008 Ystads Simsällskap 287 1:27.84
2 Molly Emilsson 2008 Ystads Simsällskap 203 1:38.65 +10.81
3 Linnea Sjöholm 2007 Simsällskapet Iden 193 1:40.36 +12.52
4 Emelie Andersson 2007 Simsällskapet Iden +0.61 156 1:47.64 +19.80
5 Johanna Silow 2008 Ystads Simsällskap +0.64 131 1:53.92 +26.08
Grenen officiell:  2019-05-25 11:36:34
Gren 5, 100m Ryggsim Damer 13-14 år - Final
Sponsor: Café Perrongen
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Johanna Jönsson 2005 Ystads Simsällskap +0.72 334 1:23.54
2 Elina Olsson 2006 Kiviks Simklubb 211 1:37.37 +13.83
Grenen officiell:  2019-05-25 11:36:34
Gren 5, 100m Ryggsim Damer 15-16 år - Final
Sponsor: Café Perrongen
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Siri Bokander 2003 Simklubben Triton +0.73 587 1:09.26
2 Thea Brünjes 2004 Kiviks Simklubb +0.60 431 1:16.78 +7.52
3 Alva Larsson 2004 Simklubben Ran +0.72 383 1:19.84 +10.58
4 Elin Lundberg 2003 Kiviks Simklubb +0.84 371 1:20.65 +11.39
4 Sanna Westerberg 2004 Föreningen Trelleborg Sim +0.72 371 1:20.65 +11.39
6 Linn Martinsson 2004 Ystads Simsällskap 363 1:21.29 +12.03
7 Lina Malmgren 2004 Simklubben Ran 283 1:28.28 +19.02
8 Edina Kvakic 2003 Simklubben Ran +0.72 178 1:43.00 +33.74
Grenen officiell:  2019-05-25 11:36:34
Gren 5, 100m Ryggsim Damer 17 och äldre - Final
Sponsor: Café Perrongen
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Emilia Frederiksen 2000 Ystads Simsällskap +0.80 345 1:22.67
2 Julia Frederiksen 2001 Ystads Simsällskap +0.70 319 1:24.85 +2.18
Grenen officiell:  2019-05-25 11:36:34
2019-05-25 11:38:43 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar 12 och yngre - Final
Sponsor: HKM AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Kasper Andersson 2008 Simklubben Ran 125 51.90
2 Olof Lembke 2009 Ystads Simsällskap 100 55.75 +3.85
- Gabriel Nilsson 2007 Kiviks Simklubb DNS
Grenen officiell:  2019-05-25 11:40:13
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar 13-14 år - Final
Sponsor: HKM AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Kevin Andersson 2005 Simklubben Ran 215 43.28
2 Hampus Losell 2005 Kiviks Simklubb 212 43.46 +0.18
3 Alexander Silow 2005 Ystads Simsällskap +0.73 207 43.80 +0.52
4 Anton Nordström 2006 Kiviks Simklubb 162 47.52 +4.24
5 Dennis Henriksson 2005 Simsällskapet Iden 105 54.96 +11.68
Grenen officiell:  2019-05-25 11:40:13
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar 15-16 år - Final
Sponsor: HKM AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Aron Persson 2004 Ystads Simsällskap +0.63 411 34.90
2 Artur Korowajczyk 2003 Föreningen Österlen Sim +0.85 104 55.09 +20.19
Grenen officiell:  2019-05-25 11:40:13
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar 17-99 år - Final
Sponsor: HKM AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustaf Persson 2001 Ystads Simsällskap +0.71 544 31.77
2 Max Persson 2001 Ystads Simsällskap 386 35.64 +3.87
Grenen officiell:  2019-05-25 11:40:13
2019-05-25 11:42:59 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 7, 50m Bröstsim Damer 12 och yngre - Final
Sponsor: HP Holding
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Freja Hallqvist 2007 Föreningen Österlen Sim +0.74 212 49.29
2 Emelie Andersson 2007 Simsällskapet Iden 168 53.22 +3.93
3 Alma Toyberg Frandzen 2010 Föreningen Österlen Sim 125 58.71 +9.42
4 Johanna Silow 2008 Ystads Simsällskap +0.76 106 1:02.09 +12.80
Grenen officiell:  2019-05-25 11:42:28
Gren 7, 50m Bröstsim Damer 13-14 år - Final
Sponsor: HP Holding
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lina Plantin 2005 Simklubben Triton +0.80 421 39.21
2 Jacquline Rengbrandt 2005 Föreningen Trelleborg Sim 356 41.46 +2.25
3 Nellie Emilsson 2005 Ystads Simsällskap 318 43.07 +3.86
4 Astrid Lundgren 2006 Kiviks Simklubb +0.79 276 45.13 +5.92
5 Elina Olsson 2006 Kiviks Simklubb +0.69 239 47.36 +8.15
Grenen officiell:  2019-05-25 11:42:28
Gren 7, 50m Bröstsim Damer 15-16 år - Final
Sponsor: HP Holding
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Julia Olsson 2004 Kiviks Simklubb +0.68 481 37.50
2 Linn Martinsson 2004 Ystads Simsällskap 450 38.36 +0.86
3 Elin Kjellberg 2003 Ystads Simsällskap +0.61 428 39.01 +1.51
4 Olivia Hansson 2003 Kiviks Simklubb 423 39.15 +1.65
5 Elin Lundberg 2003 Kiviks Simklubb +0.65 374 40.80 +3.30
6 Irma Nilsson 2004 Ystads Simsällskap +0.64 369 40.97 +3.47
7 Sanna Westerberg 2004 Föreningen Trelleborg Sim 346 41.87 +4.37
8 Edina Kvakic 2003 Simklubben Ran 276 45.14 +7.64
9 Anna Melgar 2004 Ystads Simsällskap 191 50.98 +13.48
Grenen officiell:  2019-05-25 11:42:28
Gren 7, 50m Bröstsim Damer 17 och äldre - Final
Sponsor: HP Holding
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Emilia Frederiksen 2000 Ystads Simsällskap 355 41.50
2 Matilda Åkesson 1999 Ystads Simsällskap +0.73 350 41.71 +0.21
3 Julia Frederiksen 2001 Ystads Simsällskap +0.83 337 42.21 +0.71
Grenen officiell:  2019-05-25 11:42:28
2019-05-25 11:43:47 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 8, 200m Medley Herrar - Final
Sponsor: Hummel
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jonathan Ravn Rehnström 2005 Föreningen Trelleborg Sim +0.52 387 2:36.31
100m: 1:12.68
200m: 2:36.31
(1:23.63)
2 Victor Borg 2005 Simklubben Triton 374 2:38.21 +1.90
100m: 1:12.70
200m: 2:38.21
(1:25.51)
3 Chengyue Li 2004 Simklubben Ran 364 2:39.60 +3.29
100m: 1:16.25
200m: 2:39.60
(1:23.35)
4 Yaser Sultan 2005 Simklubben Ran 358 2:40.45 +4.14
100m: 1:18.26
200m: 2:40.45
(1:22.19)
5 Gabriel Hachem 2005 Simklubben Ran 358 2:40.55 +4.24
100m: 1:17.05
200m: 2:40.55
(1:23.50)
6 Mohamad Hariri 2002 Simklubben Ran 351 2:41.50 +5.19
100m: 1:15.90
200m: 2:41.50
(1:25.60)
7 Kim Larsson 2005 Simklubben Ran 326 2:45.61 +9.30
100m: 1:18.95
200m: 2:45.61
(1:26.66)
8 Mustapha Hariri 2005 Simklubben Ran +0.72 317 2:47.06 +10.75
100m: 1:18.99
200m: 2:47.06
(1:28.07)
9 Hadi Hariri 2005 Simklubben Ran 295 2:51.18 +14.87
100m: 1:23.76
200m: 2:51.18
(1:27.42)
10 Gustav Bach 2005 Simklubben Ran 256 2:59.40 +23.09
100m: 1:29.19
200m: 2:59.40
(1:30.21)
11 Robin Cakmak 2004 Simklubben Ran +0.70 218 3:09.30 +32.99
100m: 1:30.44
200m: 3:09.30
(1:38.86)
12 Kevin Andersson 2005 Simklubben Ran 195 3:16.47 +40.16
100m: 1:35.73
200m: 3:16.47
(1:40.74)
13 Dennis Henriksson 2005 Simsällskapet Iden +0.72 181 3:21.31 +45.00
100m: 1:34.30
200m: 3:21.31
(1:47.01)
14 Kasper Andersson 2008 Simklubben Ran 154 3:32.39 +56.08
100m: 1:42.26
200m: 3:32.39
(1:50.13)
- Melvin Walters 2008 Ystads Simsällskap +0.72 DSQ
Grenen officiell:  2019-05-25 11:58:07
2019-05-25 11:59:22 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 9, 200m Medley Damer - Final
Sponsor: ICA Supermarket Simrishamn-Brunnshallen
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Siri Bokander 2003 Simklubben Triton 547 2:34.14
100m: 1:12.73
200m: 2:34.14
(1:21.41)
2 Olivia Hansson 2003 Kiviks Simklubb +0.54 528 2:36.04 +1.90
100m: 1:15.29
200m: 2:36.04
(1:20.75)
3 Julia Olsson 2004 Kiviks Simklubb 498 2:39.07 +4.93
100m: 1:16.29
200m: 2:39.07
(1:22.78)
4 Alva Larsson 2004 Simklubben Ran 377 2:54.53 +20.39
100m: 1:21.44
200m: 2:54.53
(1:33.09)
5 Elena Seitzberg 2005 Simklubben Ran +0.81 351 2:58.69 +24.55
100m: 1:27.48
200m: 2:58.69
(1:31.21)
6 Lina Malmgren 2004 Simklubben Ran 338 3:00.96 +26.82
100m: 1:30.14
200m: 3:00.96
(1:30.82)
7 Jacquline Rengbrandt 2005 Föreningen Trelleborg Sim 337 3:01.11 +26.97
100m: 1:28.88
200m: 3:01.11
(1:32.23)
8 Tyra Rundgren 2008 Ystads Simsällskap 303 3:07.63 +33.49
100m: 1:25.34
200m: 3:07.63
(1:42.29)
9 Nellie Emilsson 2005 Ystads Simsällskap 297 3:09.00 +34.86
100m: 1:29.60
200m: 3:09.00
(1:39.40)
10 Nellie Siöland 2005 Simklubben Triton 290 3:10.42 +36.28
100m: 1:27.45
200m: 3:10.42
(1:42.97)
11 Edina Kvakic 2003 Simklubben Ran +0.82 275 3:13.76 +39.62
100m: 1:34.26
200m: 3:13.76
(1:39.50)
12 Molly Emilsson 2008 Ystads Simsällskap 225 3:27.16 +53.02
100m: 1:42.16
200m: 3:27.16
(1:45.00)
13 Emelie Andersson 2007 Simsällskapet Iden 198 3:36.31 +1:02.17
100m: 1:41.73
200m: 3:36.31
(1:54.58)
14 Johanna Silow 2008 Ystads Simsällskap 112 4:21.40 +1:47.26
100m: 2:07.79
200m: 4:21.40
(2:13.61)
- Iza Jacobsson 2003 Ystads Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-05-25 12:14:39
2019-05-25 12:16:20 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 10, 4x100m Frisim Herrar - Final
Sponsor: Icopal AB
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Ystads Simsällskap 20 Ystads Simsällskap 485 3:59.48
Max Persson 2001 AE9501 +0.60 59.57 59.57
Aron Persson 2004 AM4504 1:02.73 2:02.30
Sebastian Lundgren 1999 AH8199 1:00.43 3:02.73
Gustaf Persson 2001 AJ4301 56.75 3:59.48
2 Simklubben Ran 17 Simklubben Ran 421 4:10.99 +11.51
Gabriel Hachem 2005 AE0105 +0.71 1:02.17 1:02.17
Mohamad Hariri 2002 AK1502 1:02.24 2:04.41
Yaser Sultan 2005 AK5105 +0.65 1:33.77 30.64
Mustapha Hariri 2005 AG7105 3:40.35 4:10.99
3 Simklubben Ran lag 2 15 Simklubben Ran 339 4:29.95 +30.47
Chengyue Li 2004 AR1704 1:03.79 1:03.79
Kim Larsson 2005 AC0105 1:05.12 2:08.91
Hadi Hariri 2005 AH8705 1:09.74 3:18.65
Robin Cakmak 2004 AY0504 1:11.30 4:29.95
2019-05-25 12:20:02 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 11, 1500m Frisim Damer - Final
Sponsor: Jinert AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mica Nolén 2004 Simklubben Triton 584 18:20.80
50m: 33.22
100m: 1:09.44
(36.22)
150m: 1:45.42
(35.98)
200m: 2:22.33
(36.91)
250m: 2:58.66
(36.33)
300m: 3:35.68
(37.02)
350m: 4:12.27
(36.59)
400m: 4:49.01
(36.74)
450m: 5:25.47
(36.46)
500m: 6:02.19
(36.72)
550m: 6:38.92
(36.73)
600m: 7:15.71
(36.79)
650m: 7:52.26
(36.55)
700m: 8:28.93
(36.67)
750m: 9:05.73
(36.80)
800m: 9:41.97
(36.24)
850m: 10:18.51
(36.54)
900m: 10:55.36
(36.85)
950m: 11:32.33
(36.97)
1000m: 12:09.15
(36.82)
1050m: 12:46.46
(37.31)
1100m: 13:23.55
(37.09)
1150m: 14:00.99
(37.44)
1200m: 14:38.19
(37.20)
1250m: 15:15.56
(37.37)
1300m: 15:52.62
(37.06)
1350m: 16:30.26
(37.64)
1400m: 17:07.60
(37.34)
1450m: 17:44.75
(37.15)
1500m: 18:20.80
(36.05)
2 Matilda Åkesson 1999 Ystads Simsällskap +0.58 522 19:03.02 +42.22
50m: 33.44
100m: 1:10.45
(37.01)
150m: 1:47.57
(37.12)
200m: 2:25.47
(37.90)
250m: 3:03.42
(37.95)
300m: 3:41.33
(37.91)
350m: 4:19.21
(37.88)
400m: 4:57.57
(38.36)
450m: 5:35.79
(38.22)
500m: 6:13.97
(38.18)
550m: 6:52.22
(38.25)
600m: 7:30.46
(38.24)
650m: 8:08.89
(38.43)
700m: 8:47.36
(38.47)
750m: 9:25.71
(38.35)
800m: 10:03.99
(38.28)
850m: 10:42.21
(38.22)
900m: 11:20.90
(38.69)
950m: 11:59.14
(38.24)
1000m: 12:37.70
(38.56)
1050m: 13:16.07
(38.37)
1100m: 13:54.64
(38.57)
1150m: 14:33.32
(38.68)
1200m: 15:11.94
(38.62)
1250m: 15:50.62
(38.68)
1300m: 16:28.95
(38.33)
1350m: 17:07.69
(38.74)
1400m: 17:46.23
(38.54)
1450m: 18:24.60
(38.37)
1500m: 19:03.02
(38.42)
3 Jacquline Rengbrandt 2005 Föreningen Trelleborg Sim +0.73 321 22:23.07 +4:02.27
50m: 35.37
100m: 1:17.42
(42.05)
150m: 2:00.37
(42.95)
200m: 2:45.33
(44.96)
250m: 3:29.79
(44.46)
300m: 4:15.43
(45.64)
350m: 4:59.92
(44.49)
400m: 5:45.48
(45.56)
450m: 6:30.38
(44.90)
500m: 7:15.92
(45.54)
550m: 8:00.63
(44.71)
600m: 8:46.47
(45.84)
650m: 9:31.40
(44.93)
700m: 10:17.33
(45.93)
750m: 11:03.02
(45.69)
800m: 11:48.55
(45.53)
850m: 12:33.91
(45.36)
900m: 13:18.77
(44.86)
950m: 14:04.11
(45.34)
1000m: 14:48.47
(44.36)
1050m: 15:34.13
(45.66)
1100m: 16:19.82
(45.69)
1150m: 17:05.80
(45.98)
1200m: 17:51.33
(45.53)
1250m: 18:37.74
(46.41)
1300m: 19:24.22
(46.48)
1350m: 20:09.78
(45.56)
1400m: 20:55.16
(45.38)
1450m: 21:40.05
(44.89)
1500m: 22:23.07
(43.02)
Grenen officiell:  2019-05-25 14:51:17
2019-05-25 14:53:02 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 12, 400m Medley Herrar - Final
Sponsor: Optimera Kristianstad
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Aron Persson 2004 Ystads Simsällskap +0.65 407 5:28.94
50m: 34.12
100m: 1:16.98
(42.86)
150m: 2:01.71
(44.73)
200m: 2:45.80
(44.09)
250m: 3:28.64
(42.84)
300m: 4:13.60
(44.96)
350m: 4:52.05
(38.45)
400m: 5:28.94
(36.89)
Grenen officiell:  2019-05-25 14:57:30
2019-05-25 14:58:23 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer 12 och yngre - Final
Sponsor: Otto Olssons Bil
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tyra Rundgren 2008 Ystads Simsällskap 344 34.84
2 Emelie Andersson 2007 Simsällskapet Iden 178 43.42 +8.58
3 Linnea Sjöholm 2007 Simsällskapet Iden 155 45.43 +10.59
4 Johanna Silow 2008 Ystads Simsällskap 62 1:01.65 +26.81
Grenen officiell:  2019-05-25 15:05:30
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer 13-14 år - Final
Sponsor: Otto Olssons Bil
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Johanna Jönsson 2005 Ystads Simsällskap +0.64 293 36.78
2 Nellie Emilsson 2005 Ystads Simsällskap 285 37.09 +0.31
3 Elina Olsson 2006 Kiviks Simklubb 232 39.71 +2.93
Grenen officiell:  2019-05-25 15:05:30
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer 15-16 år - Final
Sponsor: Otto Olssons Bil
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Julia Olsson 2004 Kiviks Simklubb 529 30.19
2 Olivia Hansson 2003 Kiviks Simklubb +0.55 483 31.13 +0.94
3 Elvira Eriksson 2003 Ystads Simsällskap 418 32.67 +2.48
4 Sanna Westerberg 2004 Föreningen Trelleborg Sim 409 32.91 +2.72
5 Elin Lundberg 2003 Kiviks Simklubb 405 33.00 +2.81
6 Marina Jönsson 2004 Ystads Simsällskap 267 37.93 +7.74
7 Mollie Dalengran 2004 Simklubben Triton +0.69 224 40.22 +10.03
8 Anna Melgar 2004 Ystads Simsällskap +0.72 204 41.46 +11.27
- Iza Jacobsson 2003 Ystads Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-05-25 15:05:30
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer 17 och äldre - Final
Sponsor: Otto Olssons Bil
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Amanda Strömberg 1998 Ystads Simsällskap +0.58 518 30.41
2 Sara Melgar 2002 Ystads Simsällskap +0.74 362 34.26 +3.85
3 Julia Frederiksen 2001 Ystads Simsällskap +0.72 319 35.73 +5.32
4 Malin Lundström 1990 Simklubben Ran +0.81 125 48.79 +18.38
Grenen officiell:  2019-05-25 15:05:30
2019-05-25 15:14:27 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar 12 och yngre - Final
Sponsor: Redovisningskonsult Jens Lundgren AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Kasper Andersson 2008 Simklubben Ran 158 41.17
- Hugo Cederholm 2007 Ystads Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-05-25 15:10:55
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar 13-14 år - Final
Sponsor: Redovisningskonsult Jens Lundgren AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jonathan Ravn Rehnström 2005 Föreningen Trelleborg Sim +0.62 355 31.44
2 Daniel Choinski Nielsen 2005 Föreningen Trelleborg Sim +0.68 352 31.53 +0.09
3 Jacob Lundgren 2006 Föreningen Österlen Sim 203 37.84 +6.40
4 Anton Nordström 2006 Kiviks Simklubb 185 39.06 +7.62
5 Alexander Silow 2005 Ystads Simsällskap +0.65 182 39.27 +7.83
6 Dennis Henriksson 2005 Simsällskapet Iden +0.94 165 40.55 +9.11
7 Ludwig Jongen 2005 Simsällskapet Iden 132 43.63 +12.19
Grenen officiell:  2019-05-25 15:10:55
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar 15-16 år - Final
Sponsor: Redovisningskonsult Jens Lundgren AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Max Alm 2003 Simklubben Triton 351 31.57
2 Robin Cakmak 2004 Simklubben Ran +0.44 288 33.70 +2.13
Grenen officiell:  2019-05-25 15:10:55
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar 17-99 år - Final
Sponsor: Redovisningskonsult Jens Lundgren AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Max Persson 2001 Ystads Simsällskap +0.73 529 27.52
2 Mohamad Hariri 2002 Simklubben Ran 365 31.16 +3.64
Grenen officiell:  2019-05-25 15:10:55
2019-05-25 15:11:00 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 15, 100m Frisim Damer 12 och yngre - Final
Sponsor: Simrishamnsbostäder
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alma Persson 2008 Föreningen Österlen Sim 303 1:16.97
50m: 36.56
100m: 1:16.97
(40.41)
2 Emelie Andersson 2007 Simsällskapet Iden 176 1:32.18 +15.21
50m: 42.32
100m: 1:32.18
(49.86)
3 Kira Wahlfrid 2007 Ystads Simsällskap 174 1:32.49 +15.52
50m: 42.58
100m: 1:32.49
(49.91)
4 Linnea Sjöholm 2007 Simsällskapet Iden 159 1:35.31 +18.34
50m: 43.58
100m: 1:35.31
(51.73)
5 Johanna Silow 2008 Ystads Simsällskap 82 1:58.88 +41.91
50m: 56.21
100m: 1:58.88
(1:02.67)
Grenen officiell:  2019-05-25 15:36:41
Gren 15, 100m Frisim Damer 13-14 år - Final
Sponsor: Simrishamnsbostäder
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jacquline Rengbrandt 2005 Föreningen Trelleborg Sim 413 1:09.39
50m: 32.59
100m: 1:09.39
(36.80)
2 Elena Seitzberg 2005 Simklubben Ran 401 1:10.12 +0.73
50m: 33.37
100m: 1:10.12
(36.75)
3 Amanda Pålsson 2005 Simklubben Triton +0.71 393 1:10.57 +1.18
50m: 32.95
100m: 1:10.57
(37.62)
4 Nellie Emilsson 2005 Ystads Simsällskap +0.61 341 1:13.98 +4.59
50m: 35.25
100m: 1:13.98
(38.73)
5 Leila Behlic 2006 Föreningen Österlen Sim +0.75 322 1:15.42 +6.03
50m: 35.61
100m: 1:15.42
(39.81)
6 Elina Olsson 2006 Kiviks Simklubb +0.68 258 1:21.20 +11.81
50m: 37.28
100m: 1:21.20
(43.92)
Grenen officiell:  2019-05-25 15:36:41
Gren 15, 100m Frisim Damer 15-16 år - Final
Sponsor: Simrishamnsbostäder
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Olivia Hansson 2003 Kiviks Simklubb +0.53 627 1:00.41
50m: 29.45
100m: 1:00.41
(30.96)
2 Maja Blomliden 2004 Simklubben Triton 602 1:01.23 +0.82
50m: 29.66
100m: 1:01.23
(31.57)
3 Thea Brünjes 2004 Kiviks Simklubb +0.55 589 1:01.66 +1.25
50m: 29.96
100m: 1:01.66
(31.70)
4 Julia Olsson 2004 Kiviks Simklubb +0.66 516 1:04.45 +4.04
50m: 31.25
100m: 1:04.45
(33.20)
5 Elin Lundberg 2003 Kiviks Simklubb 477 1:06.18 +5.77
50m: 31.42
100m: 1:06.18
(34.76)
6 Sanna Westerberg 2004 Föreningen Trelleborg Sim 431 1:08.45 +8.04
50m: 32.80
100m: 1:08.45
(35.65)
7 Alva Larsson 2004 Simklubben Ran +0.72 427 1:08.62 +8.21
50m: 33.47
100m: 1:08.62
(35.15)
8 Lina Malmgren 2004 Simklubben Ran 364 1:12.36 +11.95
50m: 34.44
100m: 1:12.36
(37.92)
9 Elin Kjellberg 2003 Ystads Simsällskap +0.63 362 1:12.50 +12.09
50m: 33.63
100m: 1:12.50
(38.87)
10 Edina Kvakic 2003 Simklubben Ran 297 1:17.49 +17.08
50m: 35.97
100m: 1:17.49
(41.52)
11 Mollie Dalengran 2004 Simklubben Triton 296 1:17.58 +17.17
50m: 36.47
100m: 1:17.58
(41.11)
12 Marina Jönsson 2004 Ystads Simsällskap 289 1:18.13 +17.72
50m: 36.69
100m: 1:18.13
(41.44)
13 Anna Melgar 2004 Ystads Simsällskap 205 1:27.62 +27.21
50m: 40.34
100m: 1:27.62
(47.28)
- Iza Jacobsson 2003 Ystads Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-05-25 15:36:41
Gren 15, 100m Frisim Damer 17-99 år - Final
Sponsor: Simrishamnsbostäder
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Maja Åkesson 2002 Ystads Simsällskap +0.75 457 1:07.09
50m: 32.00
100m: 1:07.09
(35.09)
2 Amanda Strömberg 1998 Ystads Simsällskap 431 1:08.44 +1.35
50m: 31.77
100m: 1:08.44
(36.67)
3 Julia Frederiksen 2001 Ystads Simsällskap +0.81 425 1:08.73 +1.64
50m: 32.81
100m: 1:08.73
(35.92)
4 Sara Melgar 2002 Ystads Simsällskap 416 1:09.25 +2.16
50m: 33.32
100m: 1:09.25
(35.93)
5 Emilia Frederiksen 2000 Ystads Simsällskap +0.84 403 1:09.97 +2.88
50m: 33.50
100m: 1:09.97
(36.47)
6 Malin Lundström 1990 Simklubben Ran +0.84 227 1:24.66 +17.57
50m: 39.42
100m: 1:24.66
(45.24)
Grenen officiell:  2019-05-25 15:36:41
2019-05-25 15:39:14 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Ystads Simsällskap
Document
Resultat
Österlen Swim Challenge 2019-05-25--26
Arrangör:
Plats: Tobisvik Ystads Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 16, 100m Frisim Herrar 12 och yngre - Final
Sponsor: Sjöfolket i Simrishamn
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Kasper Andersson 2008 Simklubben Ran 175 1:23.81
50m: 40.17
100m: 1:23.81
(43.64)
2 Hugo Cederholm 2007 Ystads Simsällskap 107 1:38.55 +14.74
50m: 45.33
100m: 1:38.55
(53.22)
Grenen officiell:  2019-05-25 15:44:37
Gren 16, 100m Frisim Herrar 13-14 år - Final
Sponsor: Sjöfolket i Simrishamn
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gabriel Hachem 2005 Simklubben Ran +0.79 443 1:01.50
50m: 29.97
100m: 1:01.50
(31.53)
2 Daniel Choinski Nielsen 2005 Föreningen Trelleborg Sim 408 1:03.20 +1.70
50m: 30.40
100m: 1:03.20
(32.80)
3 Yaser Sultan 2005 Simklubben Ran +0.82 406 1:03.35 +1.85
50m: 31.10
100m: 1:03.35
(32.25)
4 Kim Larsson 2005 Simklubben Ran +0.65 372 1:05.20 +3.70
50m: 31.67
100m: 1:05.20
(33.53)
5 Jonathan Ravn Rehnström 2005 Föreningen Trelleborg Sim 371 1:05.25 +3.75
50m: 31.06
100m: 1:05.25
(34.19)
5 Mustapha Hariri 2005 Simklubben Ran +0.55 371 1:05.25 +3.75
50m: 31.08
100m: 1:05.25
(34.17)
7 Hadi Hariri 2005 Simklubben Ran 354 1:06.28 +4.78
50m: 30.97
100m: 1:06.28
(35.31)
8 Gustav Bach 2005 Simklubben Ran 304 1:09.73 +8.23
50m: 33.16
100m: 1:09.73
(36.57)
9 Anton Nordström 2006 Kiviks Simklubb +0.41 244 1:14.99 +13.49
50m: 35.13
100m: 1:14.99
(39.86)
10 Kevin Andersson 2005 Simklubben Ran +0.69 195 1:20.76 +19.26
50m: 38.47
100m: 1:20.76
(42.29)
11 Dennis Henriksson 2005 Simsällskapet Iden +0.73 195 1:20.79 +19.29
50m: 38.93
100m: 1:20.79
(41.86)
12 Ludwig Jongen 2005 Simsällskapet Iden 171 1:24.48 +22.98
50m: 38.86
100m: 1:24.48
(45.62)
Grenen officiell:  2019-05-25 15:44:37
Gren 16, 100m Frisim Herrar 15-16 år - Final
Sponsor: Sjöfolket i Simrishamn
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jonathan Palminger 2004 Simklubben Triton 555 57.06
50m: 27.32
100m: 57.06
(29.74)
2 Chengyue Li 2004 Simklubben Ran 389 1:04.24 +7.18
50m: 30.94
100m: 1:04.24
(33.30)
3 Max Alm 2003 Simklubben Triton +0.71 357 1:06.12 +9.06
50m: 31.71
100m: 1:06.12
(34.41)
4 Robin Cakmak 2004 Simklubben Ran 277 1:11.94 +14.88
50m: 34.84
100m: 1:11.94