2021-12-01   08:06:12
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Nuorisouinnit

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

4. jakso sunnuntai 7.4.2019

Document
Results
Nuorisouinnit 2019
Organizer:
Place: Oulun Uimahalli Oulun Uinti
Pool: 50m Competition Date: Apr 6, 2019 to Apr 7, 2019
Event 42, 100m Butterfly Women 11 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ella Johanna Lyytikäinen 2008 Oulun Lohet 1:49.29
50m: 55.80
100m: 1:49.29
(53.49)
Event official at: 7.4.2019 17:48:09
Event 42, 100m Butterfly Women 12-13 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Reeta Ollonen 2006 Oulun Uinti 1906 1:11.45
50m: 34.15
100m: 1:11.45
(37.30)
2 Miina Torvikoski 2006 Kemin Uimaseura 1:14.47 +3.02
50m: 34.91
100m: 1:14.47
(39.56)
3 Venla Talvensaari 2006 Oulun Uinti 1906 1:18.01 +6.56
50m: 36.84
100m: 1:18.01
(41.17)
4 Vilja Takalo 2006 Kajaanin Uimaseura 1:20.48 +9.03
50m: 38.46
100m: 1:20.48
(42.02)
5 Ülle Harjaks 2006 Oulun Uinti 1906 1:21.06 +9.61
50m: 36.76
100m: 1:21.06
(44.30)
6 Meri Elo 2006 Swimming Jyväskylä 1:21.17 +9.72
50m: 37.51
100m: 1:21.17
(43.66)
7 Vieno Tikkanen 2007 Swimming Jyväskylä 1:24.49 +13.04
50m: 39.71
100m: 1:24.49
(44.78)
8 Kaisa Keränen 2007 Oulun Lohet 1:24.65 +13.20
50m: 40.14
100m: 1:24.65
(44.51)
9 Lotta Janhunen 2007 Oulun Lohet 1:28.55 +17.10
50m: 42.13
100m: 1:28.55
(46.42)
10 Iita Kimpimäki 2007 Haukiputaan Heitto 1:28.57 +17.12
50m: 40.86
100m: 1:28.57
(47.71)
11 Iida Kemppainen 2007 Kajaanin Uimaseura 1:28.96 +17.51
50m: 42.47
100m: 1:28.96
(46.49)
12 Oona Lipponen 2006 Kemin Uimaseura 1:29.58 +18.13
50m: 41.74
100m: 1:29.58
(47.84)
13 Iiris Uusitalo 2006 Kajaanin Uimaseura 1:30.49 +19.04
50m: 41.77
100m: 1:30.49
(48.72)
14 Aino Leinonen 2007 Oulun Uinti 1906 1:32.13 +20.68
50m: 44.61
100m: 1:32.13
(47.52)
15 Anni Backman 2006 Oulun Uinti 1906 1:32.95 +21.50
50m: 41.77
100m: 1:32.95
(51.18)
16 Olivia Loukkola 2007 Oulun Uinti 1906 1:33.72 +22.27
50m: 43.11
100m: 1:33.72
(50.61)
17 Anna Rantala 2006 Swimming Jyväskylä 1:34.83 +23.38
50m: 44.47
100m: 1:34.83
(50.36)
18 Juuli Uusitalo 2007 Oulun Lohet 1:36.55 +25.10
50m: 45.10
100m: 1:36.55
(51.45)
19 Noora Tuominen 2007 Haukiputaan Heitto 1:41.07 +29.62
50m: 43.68
100m: 1:41.07
(57.39)
20 Elina Jaako 2007 Oulun Uinti 1906 1:44.20 +32.75
50m: 46.03
100m: 1:44.20
(58.17)
21 Pinja Niskanen 2007 Oulun Lohet 1:44.63 +33.18
50m: 48.61
100m: 1:44.63
(56.02)
Event official at: 7.4.2019 17:48:09
Event 42, 100m Butterfly Women 14-15 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Inka Karjalainen 2004 Oulun Uinti 1906 1:14.41
50m: 34.79
100m: 1:14.41
(39.62)
2 Viivi Säntti 2005 Oulun Uinti 1906 1:14.83 +0.42
50m: 34.20
100m: 1:14.83
(40.63)
3 Nea Parkatti 2004 Swimming Jyväskylä 1:16.60 +2.19
50m: 34.13
100m: 1:16.60
(42.47)
4 Kerttu Törmälä 2005 Kempeleen Pyrintö 1:20.20 +5.79
50m: 37.10
100m: 1:20.20
(43.10)
5 Sani Nätynki 2005 Swimming Club Rovaniemi 1:20.33 +5.92
50m: 37.93
100m: 1:20.33
(42.40)
6 Emilia Juutilainen 2004 Rovaniemen Uimaseura 1:20.49 +6.08
50m: 37.08
100m: 1:20.49
(43.41)
7 Vilma Niskanen 2004 Oulun Lohet 1:21.23 +6.82
50m: 37.41
100m: 1:21.23
(43.82)
8 Ronja Kalvas 2005 Swimming Jyväskylä 1:26.90 +12.49
50m: 42.07
100m: 1:26.90
(44.83)
9 Noora Kuparinen 2004 Swimming Jyväskylä 1:30.73 +16.32
50m: 40.43
100m: 1:30.73
(50.30)
10 Lotta Kaarre 2005 Kempeleen Pyrintö 1:32.10 +17.69
50m: 41.12
100m: 1:32.10
(50.98)
11 Sofia Kilpeläinen 2005 Oulun Uinti 1906 1:33.03 +18.62
50m: 44.67
100m: 1:33.03
(48.36)
12 Micaela Moilanen 2004 Kajaanin Uimaseura 1:33.07 +18.66
50m: 39.97
100m: 1:33.07
(53.10)
13 Anniina Törmi 2005 Oulun Uinti 1906 1:35.67 +21.26
50m: 45.66
100m: 1:35.67
(50.01)
- Martta Ryynänen 2005 Oulun Lohet DSQ SW 4.4
- Iiris Jämsä 2004 Swimming Jyväskylä DNS
Event official at: 7.4.2019 17:48:09
Event 42, 100m Butterfly Women 16-17 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Madeleine Hiltunen 2003 Oulun Uinti 1906 1:04.98
50m: 30.62
100m: 1:04.98
(34.36)
2 Petra Heikkinen 2002 Oulun Uinti 1906 1:09.80 +4.82
50m: 31.83
100m: 1:09.80
(37.97)
3 Ronja Nätynki 2002 Swimming Club Rovaniemi 1:10.01 +5.03
50m: 32.17
100m: 1:10.01
(37.84)
4 Siiri Jämsä 2002 Swimming Jyväskylä 1:10.30 +5.32
50m: 32.58
100m: 1:10.30
(37.72)
5 Elisa Vakkuri 2002 Kemin Uimaseura 1:11.86 +6.88
50m: 33.78
100m: 1:11.86
(38.08)
6 Martta Nygård 2003 Oulun Uinti 1906 1:11.89 +6.91
50m: 33.68
100m: 1:11.89
(38.21)
7 Venla Säntti 2003 Oulun Uinti 1906 1:12.41 +7.43
50m: 34.07
100m: 1:12.41
(38.34)
8 Pauliina Lohilahti 2002 Oulun Lohet 1:13.27 +8.29
50m: 34.14
100m: 1:13.27
(39.13)
9 Satu Immonen 2003 Swimming Club Vuokatti 1:15.22 +10.24
50m: 34.44
100m: 1:15.22
(40.78)
10 Anni-maria Laakso 2003 Kampuksen Plaani 1:16.15 +11.17
50m: 34.71
100m: 1:16.15
(41.44)
11 Martta Ruuska 2003 Swimming Jyväskylä 1:16.95 +11.97
50m: 34.79
100m: 1:16.95
(42.16)
12 Henna Hökkä 2003 Oulun Uinti 1906 1:18.20 +13.22
50m: 34.81
100m: 1:18.20
(43.39)
Event official at: 7.4.2019 17:48:09
Event 42, 100m Butterfly Women 18 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Iida-maria Laine 2001 Oulun Uinti 1906 1:10.08
50m: 32.70
100m: 1:10.08
(37.38)
2 Riika Huttula 2001 Oulun Lohet 1:12.55 +2.47
50m: 34.10
100m: 1:12.55
(38.45)
3 Emma Pajuluoma 2001 Oulun Lohet 1:17.60 +7.52
50m: 35.59
100m: 1:17.60
(42.01)
Event official at: 7.4.2019 17:48:09
2019-04-07 17:48:34 Datahandling: WinGrodan 2.3 Licensed to: Oulun Uinti 1906

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner