2021-11-27   16:24:54
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för DM (50 m) 2019, Stockholm

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
DM 2019 Långbana
Arrangör:
Plats: Stockholm Sim & Järfälla
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 1, 4X100m Frisim Herrar - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Stockholmspolisens IF Simföre 26 Stockholmspolisens IF SF 3:35.66
Niclas Eriksson 1998 AL2398 26.77 56.28 56.28
Martin Nilsson 1993 AL6793 +0.20 24.46 52.72 1:49.00
Dennis Wilkman 1998 AE6198 +0.22 26.03 53.82 2:42.82
Jacob Danielsson 1998 AB9798 +0.10 24.68 52.84 3:35.66
2 Simklubben Neptun 20 Simklubben Neptun 3:36.42 +0.76
Oskar Iwarsson 2000 AI0300 26.55 55.18 55.18
Wiggo Frohde 2000 AX3300 +0.16 25.98 53.29 1:48.47
Oliver Rehn 2001 AF5101 +0.19 26.32 55.16 2:43.63
Tor Leander 1999 AA5999 +0.13 25.16 52.79 3:36.42
3 Spårvägen Simförening 23 Spårvägen Simförening 3:37.18 +1.52
Isak Eliasson 1996 AJ5596 24.55 50.57 50.57
Adam Karlsson 2000 AK5900 +0.29 25.71 53.07 1:43.64
Jonas Malmring 2001 AO1701 +0.40 26.24 55.80 2:39.44
Oliver Erneholm 2003 AO4503 +0.35 27.21 57.74 3:37.18
4 Järfälla S Herrar Lag 1 21 Järfälla Simsällskap 3:39.59 +3.93
Elias Fröde 2001 AE9901 26.77 55.68 55.68
Robin Hanson 2001 AA2701 +0.30 24.90 52.22 1:47.90
Hugo Swanepoel 1998 AW5198 +0.29 26.49 55.24 2:43.14
Nils Malmberg 2004 AI3504 +0.28 26.78 56.45 3:39.59
5 Väsby Simsällskap 22 Väsby Simsällskap 3:40.25 +4.59
Gustav Frödeberg 1997 AA5197 26.68 55.32 55.32
Max Sundberg 1999 AS5399 -0.03 26.18 54.78 1:50.10
Karl Frylmark 1999 AK6599 +0.17 26.11 55.84 2:45.94
Simon Brandt 2000 AJ4700 +0.19 26.09 54.31 3:40.25
6 Solna Sundbyberg SS 04 18 Solna Sundbyberg SS 04 3:46.40 +10.74
Johan Hennert 2001 AL6901 27.56 56.80 56.80
Kalle Voigt 2001 AK8901 +0.35 27.43 56.03 1:52.83
Leonardo Montes 2002 AN2902 +0.43 27.29 56.32 2:49.15
Leo Jakobsson 2002 AG4302 +0.29 27.34 57.25 3:46.40
7 Väsby Simsällskap lag 2 19 Väsby Simsällskap 3:46.43 +10.77
Martin Melinder 2001 AG1301 27.23 55.84 55.84
Carl Göransson 2000 AQ8300 +0.19 26.55 56.18 1:52.02
Christopher Lindholm 2002 AQ1702 +0.46 27.18 56.92 2:48.94
Eric Hansson 2002 AD0302 +0.37 27.54 57.49 3:46.43
8 Solna Sundbyberg SS 04 lag 2 18 Solna Sundbyberg SS 04 3:48.89 +13.23
Philip Bentzer 2001 AH6701 26.76 55.88 55.88
Isac Böschen 2002 AF3102 +0.27 26.73 57.34 1:53.22
Oskar Fridsell 2003 AS7503 +0.11 27.61 58.55 2:51.77
Douglas Reuterskiöld 2002 AM1302 +0.27 27.65 57.12 3:48.89
9 Spårvägen Simförening lag 2 17 Spårvägen Simförening 3:53.55 +17.89
Andreas Wallén 2002 AP9302 27.40 57.63 57.63
Jakub Majta 2003 AV9703 +0.31 28.15 58.35 1:55.98
David Neuhardt 2003 AU6103 +0.43 27.97 58.43 2:54.41
Arvid Styrman 2002 AQ2502 +0.25 28.18 59.14 3:53.55
10 Danderyds Simförening 21 Danderyds Simförening 3:53.73 +18.07
Joel Hambraeus 1998 AL8198 26.65 55.05 55.05
Carl-Åke Willberg 1998 AG1398 +0.19 25.84 56.08 1:51.13
Linus Wickström 2003 AK8303 +0.37 28.68 1:01.52 2:52.65
Johan Sundström Curstedt 2002 AT3902 +0.20 28.41 1:01.08 3:53.73
11 Järfälla S Herrar Lag 2 18 Järfälla Simsällskap 3:54.20 +18.54
Marcus Nykvist 2004 AB1504 27.83 59.05 59.05
Linus Nykvist 2001 AH3701 +0.24 27.15 57.34 1:56.39
Hugo Malmberg 2001 AH9701 +0.37 27.95 59.16 2:55.55
John Zetterqvist 2004 AH6504 +0.38 27.91 58.65 3:54.20
12 Täby Sim lag 2 20 Täby Sim 3:54.86 +19.20
Niklas Nyblom 1999 AK2999 27.46 57.28 57.28
Isak Alin 1999 AP0799 +0.20 27.51 58.62 1:55.90
Axel von Goës 2002 AP1502 +0.35 28.00 59.19 2:55.09
Andres Pöllänen 2001 AM5901 +0.21 28.07 59.77 3:54.86
13 Väsby Simsällskap lag 3 20 Väsby Simsällskap 3:55.03 +19.37
William Lernå 2002 AF4102 27.77 58.56 58.56
Linus Areblad 2004 AI9504 +0.38 28.18 58.61 1:57.17
Anton Widholm 1999 AE6199 +0.30 27.38 58.72 2:55.89
Ivar Simonsson 2002 AO9502 +0.36 28.30 59.14 3:55.03
14 Stockholmspolisens IF Simföre 18 Stockholmspolisens IF SF 3:55.77 +20.11
Pijus Guvenius 2003 AO0303 28.18 58.43 58.43
Hugo Seemann 2003 AT0703 +0.14 27.43 59.59 1:58.02
Emil Frisendahl 2003 AV8303 +0.75 27.99 1:00.27 2:58.29
David MacLeod 2001 BA1701 +0.23 26.08 57.48 3:55.77
- Täby Sim Lag 1 29 Täby Sim DSQ
Linus Magnusson 1990 AB4790 26.18 54.02 54.02
Daniel Räisänen 1999 AE0199 -0.11
Sebastian Holmberg 1991 AG9391 +0.31
Samuel Törnqvist 1997 AI6197 +0.20
- Södertälje Simsällskap lag 2 17 Södertälje Simsällskap DSQ
Erik Lööw 2003 AH1303 26.95 56.69 56.69
Juan Esbjörnsson 2002 AQ6902 +0.24
Theo Oerther 2003 AF0503 +0.30
Oscar Fällman 2003 AM5103 +0.36
2019-05-25 09:16:24 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Järfälla Simsällskap
Document
Resultat
DM 2019 Långbana
Arrangör:
Plats: Stockholm Sim & Järfälla
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 2, 4X100m Frisim Damer - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Väsby Simsällskap 26 Väsby Simsällskap 4:00.52
Ebba Andersson 2001 AL2601 +0.78 29.15 1:00.92 1:00.92
Josefin Lindkvist 1993 AK4493 +0.35 28.19 58.53 1:59.45
Anna Miram 1999 AG7299 +0.38 28.92 59.97 2:59.42
Elin Peng 2003 AJ7603 +0.28 29.27 1:01.10 4:00.52
2 Simklubben Neptun 24 Simklubben Neptun 4:03.74 +3.22
Tiffani Segerbrand 1999 AI0699 +0.70 29.09 59.28 59.28
Rebecca Mattsson 1995 AQ0295 +0.30 29.33 1:02.26 2:01.54
Linnea Gyllberg 2000 AL4800 +0.12 29.30 1:01.77 3:03.31
Vilma Brolund 2001 AO9801 +0.23 29.02 1:00.43 4:03.74
3 Täby Sim Lag 1 19 Täby Sim 4:04.62 +4.10
Cornelia Jerresand 2000 AG6800 +0.71 28.82 1:00.13 1:00.13
Esther Rydbeck Nordén 2001 BN8801 +0.35 29.02 59.95 2:00.08
Thilda Ström 2003 AT5803 +0.36 29.38 1:01.95 3:02.03
Kristina Isacson 2001 BH5601 +0.02 29.72 1:02.59 4:04.62
4 Södertälje Simsällskap 20 Södertälje Simsällskap 4:05.67 +5.15
Emma Sundstrand 2001 AJ3201 +0.74 29.37 1:00.44 1:00.44
Hilma Ramdén 2000 AF4600 29.04 1:01.26 2:01.70
Vilma Lindberg 2004 AL9204 +0.21 30.07 1:04.31 3:06.01
Emilia Christiansen 1999 AL8499 +0.36 28.59 59.66 4:05.67
5 Stockholms Kappsimningsklub 17 Stockholms Kappsimningsklubb 4:09.90 +9.38
Nora Segerström 2002 BM0802 29.39 1:02.14 1:02.14
Ella  Bolmstrand 2004 BR5804 +0.22 29.49 1:02.09 2:04.23
Sara Torstensson 2004 AW3604 +0.15 30.02 1:02.16 3:06.39
Johanna Bagelius 2004 BB4604 +0.30 30.38 1:03.51 4:09.90
6 Solna Sundbyberg SS 04 18 Solna Sundbyberg SS 04 4:12.00 +11.48
Sofia Voigt 2003 BF0803 30.06 1:01.57 1:01.57
Isabel Nordström 2001 BH1801 +0.33 30.21 1:02.51 2:04.08
Naomi Sterling 2002 BN1402 +0.11 30.82 1:05.28 3:09.36
Alice Velden 2005 AO2405 +0.07 29.15 1:02.64 4:12.00
7 Järfälla S Damer Lag 1 21 Järfälla Simsällskap 4:13.63 +13.11
Linnea Gipperth 2003 AA6403 +0.72 30.29 1:02.53 1:02.53
Emma Rotstam 1998 AF7498 +0.28 29.05 1:01.27 2:03.80
Tone Sandsjö 2003 AF5403 +0.42 31.20 1:05.09 3:08.89
Josefine Iwarson 2003 AT1603 +0.21 30.85 1:04.74 4:13.63
8 Stockholms Kappsimningsklub 18 Stockholms Kappsimningsklubb 4:14.27 +13.75
Smilla Lönnberg 2001 AQ0801 29.98 1:01.30 1:01.30
Elvira Lönnberg Flores 2006 AD9606 +0.33 29.88 1:03.34 2:04.64
Klara Eklöf 2002 AH2202 +0.18 30.44 1:03.79 3:08.43
Elvira Schei 2003 AZ4603 +0.37 30.52 1:05.84 4:14.27
9 Tyresö Simsällskap 20 Tyresö Simsällskap 4:14.49 +13.97
Sofia Björkman 2002 AL8802 31.04 1:05.10 1:05.10
Ella Törnqvist 2003 AQ1603 -0.01 31.16 1:04.89 2:09.99
Josefin Alm 2001 AJ8201 +0.09 30.09 1:04.43 3:14.42
Sara Olsson 1999 AR6899 +0.09 28.33 1:00.07 4:14.49
10 Spårvägen Simförening lag 2 21 Spårvägen Simförening 4:15.93 +15.41
Isabelle Hanson 1998 AB4298 30.09 1:03.39 1:03.39
Anna Viinapuu 2000 AH8400 +0.42 29.98 1:03.41 2:06.80
Alma Thunberg 2005 AV1605 +0.57 30.36 1:04.11 3:10.91
Alexandra Alkas Alias 2006 AE2406 +0.47 30.47 1:05.02 4:15.93
11 Simklubben Neptun ung 1 17 Simklubben Neptun 4:16.09 +15.57
Filippa Hammarén 2002 BY2602 30.48 1:04.33 1:04.33
Elsa Djuphammar 2003 AU0403 +0.15 29.53 1:03.31 2:07.64
Madicken Eriksson 2003 AX8203 +0.31 30.48 1:05.23 3:12.87
Alva Hagström 2003 AU1203 +0.19 29.87 1:03.22 4:16.09
12 Stockholmspolisens IF Simföre 17 Stockholmspolisens IF SF 4:16.81 +16.29
Sofia Lindqvist 2004 BK3404 30.99 1:05.81 1:05.81
Liv Asp Olsson 2005 AH3205 +0.40 30.08 1:03.18 2:08.99
Heidi Saluveer 2003 AM5303 +0.31 30.36 1:04.64 3:13.63
Sofia Walsh 2002 AF3402 +0.32 29.95 1:03.18 4:16.81
13 Väsby Simsällskap lag 3 19 Väsby Simsällskap 4:17.68 +17.16
Tuva Björkén 2003 AC0603 30.63 1:05.24 1:05.24
Alice Lindgren 2005 AK3405 -0.03 29.54 1:02.71 2:07.95
Amanda Takala 2004 AP3804 +0.34 30.72 1:04.38 3:12.33
Katherina Gkioni 2000 BT0200 +0.59 31.37 1:05.35 4:17.68
14 Väsby Simsällskap lag 2 21 Väsby Simsällskap 4:18.09 +17.57
Julia Björkén 2001 AL1601 +0.72 30.99 1:05.47 1:05.47
Elin Ristl 1999 AD1499 +0.08 31.12 1:04.95 2:10.42
Louise Peacock 2001 AL3601 +0.18 31.78 1:06.21 3:16.63
Louise Halldén 1998 AW2498 +0.04 29.47 1:01.46 4:18.09
15 Täby Sim lag 2 17 Täby Sim 4:20.25 +19.73
Olivia Svensson 2003 CA4203 +0.74 30.40 1:04.63 1:04.63
Embla Börjesson 2002 AZ1802 +0.23 30.72 1:06.04 2:10.67
Jennie Ewerbring 2003 AT6603 +0.08 30.23 1:03.82 3:14.49
Filippa Bolling 2004 BA8404 +0.19 30.81 1:05.76 4:20.25
- Spårvägen Simförening 21 Spårvägen Simförening DSQ
Agnes Fährlin 1998 AR1498 +0.73 30.91 1:06.52 1:06.52
Emma Sundstedt 1998 BE7498 -0.08
Julia Augustsson 2000 BC9200 +0.25
Linn Herlin 2002 AU6402 +0.12
2019-05-25 09:28:35 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Järfälla Simsällskap
Document
Resultat
DM 2019 Långbana
Arrangör:
Plats: Stockholm Sim & Järfälla
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 3, 200m Bröstsim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Daniel Räisänen 1999 Täby Sim +0.68 2:20.81
50m: 31.91
100m: 1:08.03
(36.12)
150m: 1:44.59
(36.56)
200m: 2:20.81
(36.22)
2 Tor Leander 1999 Simklubben Neptun +0.72 2:20.96 +0.15
50m: 32.81
100m: 1:08.55
(35.74)
150m: 1:45.03
(36.48)
200m: 2:20.96
(35.93)
3 Johannes Skagius 1995 Simklubben Neptun +0.72 2:24.18 +3.37
50m: 32.51
100m: 1:09.82
(37.31)
150m: 1:47.64
(37.82)
200m: 2:24.18
(36.54)
4 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap +0.64 2:28.21 +7.40
50m: 33.01
100m: 1:10.24
(37.23)
150m: 1:49.02
(38.78)
200m: 2:28.21
(39.19)
5 Patric Ridell 1993 Simklubben Neptun +0.63 2:30.67 +9.86
50m: 34.41
100m: 1:12.48
(38.07)
150m: 1:51.86
(39.38)
200m: 2:30.67
(38.81)
6 Niklas Nyblom 1999 Täby Sim +0.64 2:31.47 +10.66
50m: 34.07
100m: 1:12.80
(38.73)
150m: 1:52.45
(39.65)
200m: 2:31.47
(39.02)
7 David Neuhardt 2003 Spårvägen Simförening +0.72 2:34.00 +13.19
50m: 35.55
100m: 1:15.17
(39.62)
150m: 1:55.02
(39.85)
200m: 2:34.00
(38.98)
8 Leonardo Montes 2002 Solna Sundbyberg SS 04 +0.70 2:37.48 +16.67
50m: 36.33
100m: 1:15.93
(39.60)
150m: 1:57.34
(41.41)
200m: 2:37.48
(40.14)
9 Douglas Reuterskiöld 2002 Solna Sundbyberg SS 04 +0.70 2:37.87 +17.06
50m: 34.94
100m: 1:14.38
(39.44)
150m: 1:56.61
(42.23)
200m: 2:37.87
(41.26)
10 Oliver Erneholm 2003 Spårvägen Simförening +0.62 2:37.99 +17.18
50m: 35.65
100m: 1:15.24
(39.59)
150m: 1:56.80
(41.56)
200m: 2:37.99
(41.19)
11 Arvid Styrman 2002 Spårvägen Simförening +0.68 2:38.17 +17.36
50m: 36.73
100m: 1:16.52
(39.79)
150m: 1:56.95
(40.43)
200m: 2:38.17
(41.22)
12 Anton Widholm 1999 Väsby Simsällskap +0.65 2:40.59 +19.78
50m: 35.21
100m: 1:15.49
(40.28)
150m: 1:57.07
(41.58)
200m: 2:40.59
(43.52)
13 William Lernå 2002 Väsby Simsällskap +0.72 2:41.09 +20.28
50m: 35.93
100m: 1:16.66
(40.73)
150m: 1:58.80
(42.14)
200m: 2:41.09
(42.29)
14 Marcus Nykvist 2004 Järfälla Simsällskap +0.69 2:41.47 +20.66
50m: 36.73
100m: 1:16.61
(39.88)
150m: 1:59.08
(42.47)
200m: 2:41.47
(42.39)
15 Isak Alin 1999 Täby Sim +0.65 2:43.01 +22.20
50m: 34.96
100m: 1:16.03
(41.07)
150m: 1:58.98
(42.95)
200m: 2:43.01
(44.03)
16 Alexander Bergström 2002 Täby Sim +0.65 2:45.65 +24.84
50m: 34.27
100m: 1:14.30
(40.03)
150m: 2:00.16
(45.86)
200m: 2:45.65
(45.49)
17 Theodor Sköld 2001 Väsby Simsällskap +0.73 2:46.16 +25.35
50m: 37.84
100m: 1:19.72
(41.88)
150m: 2:02.27
(42.55)
200m: 2:46.16
(43.89)
Grenen officiell:  2019-05-25 09:41:12
2019-05-25 09:41:17 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Järfälla Simsällskap
Document
Resultat
DM 2019 Långbana
Arrangör:
Plats: Stockholm Sim & Järfälla
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 4, 200m Frisim Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tiffani Segerbrand 1999 Simklubben Neptun +0.68 2:07.92
50m: 30.13
100m: 1:02.29
(32.16)
150m: 1:35.40
(33.11)
200m: 2:07.92
(32.52)
2 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim +0.79 2:09.69 +1.77
50m: 30.71
100m: 1:03.18
(32.47)
150m: 1:36.49
(33.31)
200m: 2:09.69
(33.20)
3 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap +0.70 2:11.32 +3.40
50m: 31.12
100m: 1:04.33
(33.21)
150m: 1:38.17
(33.84)
200m: 2:11.32
(33.15)
4 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening +0.73 2:12.63 +4.71
50m: 30.85
100m: 1:04.46
(33.61)
150m: 1:38.93
(34.47)
200m: 2:12.63
(33.70)
5 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap +0.74 2:12.69 +4.77
50m: 31.41
100m: 1:04.79
(33.38)
150m: 1:39.00
(34.21)
200m: 2:12.69
(33.69)
6 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.76 2:12.87 +4.95
50m: 31.28
100m: 1:05.07
(33.79)
150m: 1:39.02
(33.95)
200m: 2:12.87
(33.85)
7 Linnea Gyllberg 2000 Simklubben Neptun +0.71 2:13.42 +5.50
50m: 31.86
100m: 1:06.10
(34.24)
150m: 1:40.16
(34.06)
200m: 2:13.42
(33.26)
8 Sofia Voigt 2003 Solna Sundbyberg SS 04 +0.81 2:14.00 +6.08
50m: 31.86
100m: 1:06.22
(34.36)
150m: 1:40.90
(34.68)
200m: 2:14.00
(33.10)
9 Elin Peng 2003 Väsby Simsällskap +0.75 2:14.03 +6.11
50m: 31.86
100m: 1:05.89
(34.03)
150m: 1:40.21
(34.32)
200m: 2:14.03
(33.82)
10 Vilma Brolund 2001 Simklubben Neptun +0.71 2:15.70 +7.78
50m: 31.83
100m: 1:05.80
(33.97)
150m: 1:40.58
(34.78)
200m: 2:15.70
(35.12)
11 Louise Larsson 2002 Järfälla Simsällskap +0.69 2:15.86 +7.94
50m: 32.02
100m: 1:06.25
(34.23)
150m: 1:41.30
(35.05)
200m: 2:15.86
(34.56)
12 Thilda Ström 2003 Täby Sim +0.67 2:16.08 +8.16
50m: 31.79
100m: 1:06.46
(34.67)
150m: 1:40.99
(34.53)
200m: 2:16.08
(35.09)
13 Olivia Stille 2000 Turebergs Simklubb +0.83 2:16.17 +8.25
50m: 31.08
100m: 1:05.65
(34.57)
150m: 1:40.76
(35.11)
200m: 2:16.17
(35.41)
14 Isabelle Hanson 1998 Spårvägen Simförening +0.68 2:16.66 +8.74
50m: 32.42
100m: 1:06.79
(34.37)
150m: 1:41.55
(34.76)
200m: 2:16.66
(35.11)
15 Selma Holmer 2004 Turebergs Simklubb +0.72 2:17.44 +9.52
50m: 31.70
100m: 1:07.05
(35.35)
150m: 1:42.39
(35.34)
200m: 2:17.44
(35.05)
16 Linn Herlin 2002 Spårvägen Simförening +0.74 2:18.26 +10.34
50m: 32.22
100m: 1:07.09
(34.87)
150m: 1:42.92
(35.83)
200m: 2:18.26
(35.34)
17 Felicia Brännbäck 2006 Väsby Simsällskap +0.67 2:18.43 +10.51
50m: 31.45
100m: 1:06.62
(35.17)
150m: 1:43.38
(36.76)
200m: 2:18.43
(35.05)
18 Iris Martinsson 2005 Simklubben Neptun +0.86 2:18.83 +10.91
50m: 31.98
100m: 1:07.32
(35.34)
150m: 1:43.59
(36.27)
200m: 2:18.83
(35.24)
19 Julia Häglund 2003 Turebergs Simklubb +0.66 2:19.68 +11.76
50m: 32.26
100m: 1:07.60
(35.34)
150m: 1:44.20
(36.60)
200m: 2:19.68
(35.48)
20 Tuva Björkén 2003 Väsby Simsällskap +0.81 2:20.56 +12.64
50m: 32.76
100m: 1:08.33
(35.57)
150m: 1:45.09
(36.76)
200m: 2:20.56
(35.47)
21 Louise Hertegren 2004 Järfälla Simsällskap +0.75 2:21.11 +13.19
50m: 32.46
100m: 1:07.61
(35.15)
150m: 1:44.12
(36.51)
200m: 2:21.11
(36.99)
22 Embla Börjesson 2002 Täby Sim +0.70 2:21.21 +13.29
50m: 32.82
100m: 1:09.47
(36.65)
150m: 1:45.95
(36.48)
200m: 2:21.21
(35.26)
23 Amanda Takala 2004 Väsby Simsällskap +0.78 2:21.36 +13.44
50m: 32.16
100m: 1:07.50
(35.34)
150m: 1:44.39
(36.89)
200m: 2:21.36
(36.97)
24 Jennifer Bergström 2002 Åkersberga Simsällskap +0.72 2:21.51 +13.59
50m: 31.57
100m: 1:06.47
(34.90)
150m: 1:43.18
(36.71)
200m: 2:21.51
(38.33)
25 Maja Frejd 2004 Södertörns Simsällskap +0.70 2:21.54 +13.62
50m: 32.46
100m: 1:07.89
(35.43)
150m: 1:45.24
(37.35)
200m: 2:21.54
(36.30)
26 Elvira Lönnberg Flores 2006 Stockholms Kappsimningsklubb +0.67 2:21.55 +13.63
50m: 33.69
100m: 1:09.80
(36.11)
150m: 1:45.75
(35.95)
200m: 2:21.55
(35.80)
27 Anna Viinapuu 2000 Spårvägen Simförening +0.70 2:21.89 +13.97
50m: 32.69
100m: 1:08.28
(35.59)
150m: 1:45.10
(36.82)
200m: 2:21.89
(36.79)
28 Linn Melander 2005 Väsby Simsällskap +0.77 2:22.06 +14.14
50m: 32.85
100m: 1:08.85
(36.00)
150m: 1:46.05
(37.20)
200m: 2:22.06
(36.01)
29 Julia Augustsson 2000 Spårvägen Simförening +0.71 2:22.30 +14.38
50m: 32.47
100m: 1:08.46
(35.99)
150m: 1:45.55
(37.09)
200m: 2:22.30
(36.75)
30 Ella  Bolmstrand 2004 Stockholms Kappsimningsklubb +0.77 2:22.36 +14.44
50m: 33.33
100m: 1:09.74
(36.41)
150m: 1:46.91
(37.17)
200m: 2:22.36
(35.45)
31 Filippa Hammarén 2002 Simklubben Neptun +0.72 2:22.65 +14.73
50m: 31.71
100m: 1:07.45
(35.74)
150m: 1:45.38
(37.93)
200m: 2:22.65
(37.27)
32 Elsa Kärvestedt 2005 Stockholms Kappsimningsklubb +0.72 2:23.02 +15.10
50m: 33.13
100m: 1:09.27
(36.14)
150m: 1:46.74
(37.47)
200m: 2:23.02
(36.28)
33 Yasemin Uzum 2003 Turebergs Simklubb +0.72 2:24.65 +16.73
50m: 32.95
100m: 1:09.16
(36.21)
150m: 1:46.65
(37.49)
200m: 2:24.65
(38.00)
34 Jennie Ewerbring 2003 Täby Sim +0.69 2:25.63 +17.71
50m: 32.50
100m: 1:09.16
(36.66)
150m: 1:47.74
(38.58)
200m: 2:25.63
(37.89)
35 Sofia Björkman 2002 Tyresö Simsällskap +0.76 2:25.87 +17.95
50m: 33.80
100m: 1:12.05
(38.25)
150m: 1:50.69
(38.64)
200m: 2:25.87
(35.18)
36 Filippa Bolling 2004 Täby Sim +0.79 2:26.29 +18.37
50m: 33.16
100m: 1:10.10
(36.94)
150m: 1:48.27
(38.17)
200m: 2:26.29
(38.02)
37 Olivia Svensson 2003 Täby Sim +0.72 2:27.22 +19.30
50m: 32.55
100m: 1:08.86
(36.31)
150m: 1:47.52
(38.66)
200m: 2:27.22
(39.70)
38 Jennifer Nyblom 2003 Täby Sim +0.70 2:28.44 +20.52
50m: 33.98
100m: 1:11.13
(37.15)
150m: 1:50.68
(39.55)
200m: 2:28.44
(37.76)
39 Madicken Eriksson 2003 Simklubben Neptun +0.67 2:29.05 +21.13
50m: 33.99
100m: 1:12.46
(38.47)
150m: 1:50.76
(38.30)
200m: 2:29.05
(38.29)
40 Vilma Lindberg 2004 Södertälje Simsällskap +0.75 2:29.49 +21.57
50m: 33.76
100m: 1:11.90
(38.14)
150m: 1:50.79
(38.89)
200m: 2:29.49
(38.70)
41 Julia Björkén 2001 Väsby Simsällskap +0.78 2:29.50 +21.58
50m: 33.39
100m: 1:12.45
(39.06)
150m: 1:51.82
(39.37)
200m: 2:29.50
(37.68)
42 Josefine Iwarson 2003 Järfälla Simsällskap +0.68 2:29.97 +22.05
50m: 34.64
100m: 1:13.37
(38.73)
150m: 1:52.02
(38.65)
200m: 2:29.97
(37.95)
43 Helena Fältman 1980 Täby Sim -.-- 2:39.93 +32.01 S10
50m: 36.85
100m: 1:16.06
(39.21)
150m: 1:57.32
(41.26)
200m: 2:39.93
(42.61)
- Elsa Djuphammar 2003 Simklubben Neptun +0.73 DNF
Grenen officiell:  2019-05-25 10:02:40
2019-05-25 10:03:18 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Järfälla Simsällskap
Document
Resultat
DM 2019 Långbana
Arrangör:
Plats: Stockholm Sim & Järfälla
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 5, 400m Frisim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Robin Hanson 2001 Järfälla Simsällskap +0.68 4:06.41
50m: 27.49
100m: 57.96
(30.47)
150m: 1:29.00
(31.04)
200m: 2:00.55
(31.55)
250m: 2:32.20
(31.65)
300m: 3:03.92
(31.72)
350m: 3:35.59
(31.67)
400m: 4:06.41
(30.82)
2 Wiggo Frohde 2000 Simklubben Neptun +0.60 4:09.34 +2.93
50m: 29.05
100m: 1:00.25
(31.20)
150m: 1:32.04
(31.79)
200m: 2:03.61
(31.57)
250m: 2:35.93
(32.32)
300m: 3:07.51
(31.58)
350m: 3:39.63
(32.12)
400m: 4:09.34
(29.71)
3 Gabriel Henkel 2001 Stockholms Kappsimningsklubb +0.73 4:14.55 +8.14
50m: 29.91
100m: 1:01.68
(31.77)
150m: 1:34.42
(32.74)
200m: 2:06.75
(32.33)
250m: 2:39.66
(32.91)
300m: 3:11.79
(32.13)
350m: 3:43.54
(31.75)
400m: 4:14.55
(31.01)
4 Adam Karlsson 2000 Spårvägen Simförening +0.65 4:16.09 +9.68
50m: 28.37
100m: 1:00.51
(32.14)
150m: 1:32.86
(32.35)
200m: 2:05.73
(32.87)
250m: 2:38.07
(32.34)
300m: 3:11.10
(33.03)
350m: 3:43.99
(32.89)
400m: 4:16.09
(32.10)
5 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap +0.72 4:17.78 +11.37
50m: 29.59
100m: 1:01.44
(31.85)
150m: 1:34.26
(32.82)
200m: 2:06.74
(32.48)
250m: 2:39.91
(33.17)
300m: 3:12.72
(32.81)
350m: 3:45.37
(32.65)
400m: 4:17.78
(32.41)
6 Eric Hansson 2002 Väsby Simsällskap +0.69 4:18.77 +12.36
50m: 29.13
100m: 1:01.38
(32.25)
150m: 1:34.01
(32.63)
200m: 2:06.93
(32.92)
250m: 2:39.74
(32.81)
300m: 3:13.12
(33.38)
350m: 3:46.22
(33.10)
400m: 4:18.77
(32.55)
7 Joel Hambraeus 1998 Danderyds Simförening +0.85 4:20.03 +13.62
50m: 29.46
100m: 1:01.95
(32.49)
150m: 1:35.21
(33.26)
200m: 2:08.54
(33.33)
250m: 2:41.81
(33.27)
300m: 3:15.20
(33.39)
350m: 3:48.35
(33.15)
400m: 4:20.03
(31.68)
8 Oliver Rehn 2001 Simklubben Neptun +0.65 4:22.39 +15.98
50m: 30.00
100m: 1:02.38
(32.38)
150m: 1:35.47
(33.09)
200m: 2:08.83
(33.36)
250m: 2:42.26
(33.43)
300m: 3:16.03
(33.77)
350m: 3:50.41
(34.38)
400m: 4:22.39
(31.98)
9 Carl Göransson 2000 Väsby Simsällskap +0.72 4:22.45 +16.04
50m: 29.60
100m: 1:02.09
(32.49)
150m: 1:35.29
(33.20)
200m: 2:08.76
(33.47)
250m: 2:42.21
(33.45)
300m: 3:16.19
(33.98)
350m: 3:49.86
(33.67)
400m: 4:22.45
(32.59)
10 Simon Brandt 2000 Väsby Simsällskap +0.67 4:24.20 +17.79
50m: 29.57
100m: 1:02.63
(33.06)
150m: 1:36.36
(33.73)
200m: 2:10.26
(33.90)
250m: 2:44.34
(34.08)
300m: 3:18.60
(34.26)
350m: 3:52.19
(33.59)
400m: 4:24.20
(32.01)
11 Isak Gustafsson 2001 Simklubben Neptun +0.75 4:25.93 +19.52
50m: 30.37
100m: 1:03.38
(33.01)
150m: 1:37.03
(33.65)
200m: 2:10.63
(33.60)
250m: 2:44.26
(33.63)
300m: 3:18.33
(34.07)
350m: 3:52.63
(34.30)
400m: 4:25.93
(33.30)
12 Niclas Eriksson 1998 Stockholmspolisens IF SF +0.72 4:27.36 +20.95
50m: 29.30
100m: 1:01.22
(31.92)
150m: 1:34.14
(32.92)
200m: 2:07.54
(33.40)
250m: 2:41.94
(34.40)
300m: 3:16.75
(34.81)
350m: 3:52.12
(35.37)
400m: 4:27.36
(35.24)
13 Ivar Simonsson 2002 Väsby Simsällskap +0.64 4:28.28 +21.87
50m: 30.93
100m: 1:04.99
(34.06)
150m: 1:39.41
(34.42)
200m: 2:13.69
(34.28)
250m: 2:48.21
(34.52)
300m: 3:22.74
(34.53)
350m: 3:56.40
(33.66)
400m: 4:28.28
(31.88)
14 Linus Areblad 2004 Väsby Simsällskap +0.73 4:29.11 +22.70
50m: 30.50
100m: 1:04.53
(34.03)
150m: 1:39.32
(34.79)
200m: 2:13.86
(34.54)
250m: 2:48.53
(34.67)
300m: 3:23.04
(34.51)
350m: 3:57.21
(34.17)
400m: 4:29.11
(31.90)
15 Max Sundberg 1999 Väsby Simsällskap +0.73 4:29.65 +23.24
50m: 29.70
100m: 1:01.98
(32.28)
150m: 1:34.94
(32.96)
200m: 2:09.01
(34.07)
250m: 2:43.54
(34.53)
300m: 3:18.82
(35.28)
350m: 3:54.52
(35.70)
400m: 4:29.65
(35.13)
16 Ludvig Holfve 2003 Turebergs Simklubb +0.69 4:30.83 +24.42
50m: 29.91
100m: 1:04.14
(34.23)
150m: 1:39.32
(35.18)
200m: 2:13.79
(34.47)
250m: 2:48.77
(34.98)
300m: 3:23.03
(34.26)
350m: 3:57.48
(34.45)
400m: 4:30.83
(33.35)
17 Morris Martin 2004 Simklubben Neptun +0.62 4:34.09 +27.68
50m: 31.19
100m: 1:05.50
(34.31)
150m: 1:40.12
(34.62)
200m: 2:15.27
(35.15)
250m: 2:50.91
(35.64)
300m: 3:26.10
(35.19)
350m: 4:01.68
(35.58)
400m: 4:34.09
(32.41)
18 Jakub Majta 2003 Spårvägen Simförening +0.67 4:35.73 +29.32
50m: 31.26
100m: 1:05.32
(34.06)
150m: 1:40.35
(35.03)
200m: 2:15.70
(35.35)
250m: 2:50.53
(34.83)
300m: 3:25.99
(35.46)
350m: 4:02.33
(36.34)
400m: 4:35.73
(33.40)
19 John Zetterqvist 2004 Järfälla Simsällskap +0.75 4:36.54 +30.13
50m: 30.92
100m: 1:05.38
(34.46)
150m: 1:40.66
(35.28)
200m: 2:16.20
(35.54)
250m: 2:52.03
(35.83)
300m: 3:27.98
(35.95)
350m: 4:03.30
(35.32)
400m: 4:36.54
(33.24)
20 Nils Malmberg 2004 Järfälla Simsällskap +0.71 4:36.89 +30.48
50m: 29.68
100m: 1:04.27
(34.59)
150m: 1:38.77
(34.50)
200m: 2:14.11
(35.34)
250m: 2:49.21
(35.10)
300m: 3:25.74
(36.53)
350m: 4:01.39
(35.65)
400m: 4:36.89
(35.50)
21 Pijus Guvenius 2003 Stockholmspolisens IF SF +0.63 4:37.56 +31.15
50m: 30.70
100m: 1:05.71
(35.01)
150m: 1:41.50
(35.79)
200m: 2:17.71
(36.21)
250m: 2:52.85
(35.14)
300m: 3:28.88
(36.03)
350m: 4:04.29
(35.41)
400m: 4:37.56
(33.27)
22 Erik Åstrand 2003 Täby Sim +0.77 4:38.83 +32.42
50m: 30.81
100m: 1:05.33
(34.52)
150m: 1:40.95
(35.62)
200m: 2:16.83
(35.88)
250m: 2:51.98
(35.15)
300m: 3:27.89
(35.91)
350m: 4:03.74
(35.85)
400m: 4:38.83
(35.09)
23 Axel Lewander 2004 Stockholmspolisens IF SF +0.66 4:41.64 +35.23
50m: 30.40
100m: 1:06.16
(35.76)
150m: 1:42.18
(36.02)
200m: 2:18.65
(36.47)
250m: 2:54.41
(35.76)
300m: 3:30.70
(36.29)
350m: 4:06.47
(35.77)
400m: 4:41.64
(35.17)
24 Linus Thörn 2002 Simklubben Neptun +0.81 4:44.80 +38.39
50m: 31.06
100m: 1:06.18
(35.12)
150m: 1:41.92
(35.74)
200m: 2:17.49
(35.57)
250m: 2:54.03
(36.54)
300m: 3:31.03
(37.00)
350m: 4:07.86
(36.83)
400m: 4:44.80
(36.94)
25 Andres Pöllänen 2001 Täby Sim +0.82 4:45.88 +39.47
50m: 30.03
100m: 1:05.73
(35.70)
150m: 1:43.02
(37.29)
200m: 2:19.68
(36.66)
250m: 2:56.59
(36.91)
300m: 3:33.15
(36.56)
350m: 4:09.74
(36.59)
400m: 4:45.88
(36.14)
26 Leo Jakobsson 2002 Solna Sundbyberg SS 04 +0.72 4:50.42 +44.01
50m: 31.06
100m: 1:05.22
(34.16)
150m: 1:41.07
(35.85)
200m: 2:17.97
(36.90)
250m: 2:54.65
(36.68)
300m: 3:33.41
(38.76)
350m: 4:11.72
(38.31)
400m: 4:50.42
(38.70)
27 Sid Lundgren 2003 Järfälla Simsällskap +0.73 4:51.93 +45.52
50m: 31.62
100m: 1:07.08
(35.46)
150m: 1:44.57
(37.49)
200m: 2:21.50
(36.93)
250m: 3:00.04
(38.54)
300m: 3:37.87
(37.83)
350m: 4:15.26
(37.39)
400m: 4:51.93
(36.67)
- Wilhelm Muzikants 2001 Täby Sim -.-- DNS
Grenen officiell:  2019-05-25 10:23:51
2019-05-25 10:23:55 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Järfälla Simsällskap
Document
Resultat
DM 2019 Långbana
Arrangör:
Plats: Stockholm Sim & Järfälla
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 6, 50m Ryggsim Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Anna Miram 1999 Väsby Simsällskap +0.73 30.95
2 Emilia Christiansen 1999 Södertälje Simsällskap +0.67 31.64 +0.69
3 Alice Velden 2005 Solna Sundbyberg SS 04 +0.70 31.78 +0.83
4 Cornelia Jerresand 2000 Täby Sim +0.72 32.34 +1.39
5 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap +0.71 32.51 +1.56
6 Hilma Ramdén 2000 Södertälje Simsällskap +0.67 32.58 +1.63
7 Linnea Gipperth 2003 Järfälla Simsällskap +0.60 32.81 +1.86
8 Cecilia Viberg 2003 Lidingö Simklubb +0.73 32.98 +2.03
9 Sofia Walsh 2002 Stockholmspolisens IF SF +0.60 33.10 +2.15
10 Elvira Montes 2004 Solna Sundbyberg SS 04 +0.68 33.22 +2.27
11 Isabel Nordström 2001 Solna Sundbyberg SS 04 +0.62 33.23 +2.28
12 Rebecca Sandström 2003 Lidingö Simklubb +0.75 33.24 +2.29
13 Elsa Djuphammar 2003 Simklubben Neptun +0.69 33.27 +2.32
13 Liv Asp Olsson 2005 Stockholmspolisens IF SF +0.69 33.27 +2.32
15 Olivia Stille 2000 Turebergs Simklubb +0.75 33.33 +2.38
16 Isabel Teglöf 2003 Södertälje Simsällskap +0.61 33.46 +2.51
17 Cornelia Eklund 2000 Väsby Simsällskap +0.71 33.51 +2.56
18 Kristina Isacson 2001 Täby Sim +0.77 33.53 +2.58
19 Alice Lindgren 2005 Väsby Simsällskap +0.75 33.56 +2.61
20 Josefin Alm 2001 Tyresö Simsällskap +0.63 33.59 +2.64
21 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap +0.70 33.89 +2.94
22 Elin Ristl 1999 Väsby Simsällskap +0.65 34.26 +3.31
23 Linn Herlin 2002 Spårvägen Simförening +0.61 34.37 +3.42
24 Julia Häglund 2003 Turebergs Simklubb +0.81 34.38 +3.43
25 Louise Peacock 2001 Väsby Simsällskap +0.67 34.64 +3.69
26 Sophie Bladin 2002 Simklubben Neptun +0.68 35.36 +4.41
27 Rebecca Gustafsson 2003 Simklubben Neptun +0.66 35.68 +4.73
28 Helena Fältman 1980 Täby Sim +0.76 39.23 +8.28 S10
Grenen officiell:  2019-05-25 10:31:08
2019-05-25 10:31:15 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Järfälla Simsällskap
Document
Resultat
DM 2019 Långbana
Arrangör:
Plats: Stockholm Sim & Järfälla
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 7, 200m Ryggsim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Samuel Törnqvist 1997 Täby Sim +0.65 2:08.83
50m: 29.75
100m: 1:02.08
(32.33)
150m: 1:35.76
(33.68)
200m: 2:08.83
(33.07)
2 Tor Leander 1999 Simklubben Neptun +0.65 2:12.77 +3.94
50m: 31.28
100m: 1:04.89
(33.61)
150m: 1:39.30
(34.41)
200m: 2:12.77
(33.47)
3 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap +0.61 2:13.37 +4.54
50m: 31.39
100m: 1:04.99
(33.60)
150m: 1:39.24
(34.25)
200m: 2:13.37
(34.13)
4 Linus Nykvist 2001 Järfälla Simsällskap +0.56 2:17.39 +8.56
50m: 31.50
100m: 1:05.60
(34.10)
150m: 1:41.86
(36.26)
200m: 2:17.39
(35.53)
5 Jonas Malmring 2001 Spårvägen Simförening +0.72 2:18.30 +9.47
50m: 32.25
100m: 1:07.45
(35.20)
150m: 1:43.21
(35.76)
200m: 2:18.30
(35.09)
6 Philip Bentzer 2001 Solna Sundbyberg SS 04 +0.68 2:18.85 +10.02
50m: 31.96
100m: 1:06.39
(34.43)
150m: 1:42.37
(35.98)
200m: 2:18.85
(36.48)
7 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb +0.68 2:18.96 +10.13
50m: 31.58
100m: 1:06.79
(35.21)
150m: 1:42.72
(35.93)
200m: 2:18.96
(36.24)
8 Rasmus Skyving 2003 Norrtälje Simklubb +0.59 2:19.02 +10.19
50m: 32.23
100m: 1:07.26
(35.03)
150m: 1:43.64
(36.38)
200m: 2:19.02
(35.38)
9 Ludvig Holfve 2003 Turebergs Simklubb +0.60 2:19.83 +11.00
50m: 32.21
100m: 1:07.08
(34.87)
150m: 1:43.41
(36.33)
200m: 2:19.83
(36.42)
10 Theo Oerther 2003 Södertälje Simsällskap +0.71 2:21.35 +12.52
50m: 32.68
100m: 1:08.07
(35.39)
150m: 1:44.85
(36.78)
200m: 2:21.35
(36.50)
11 William Lernå 2002 Väsby Simsällskap +0.75 2:23.52 +14.69
50m: 32.93
100m: 1:09.50
(36.57)
150m: 1:46.74
(37.24)
200m: 2:23.52
(36.78)
12 Guillermo Illanes 2000 Södertälje Simsällskap +0.67 2:24.13 +15.30