2021-10-15   22:29:11
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för DM (50 m) 2019, Stockholm

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Lördag 25 maj

Document
Resultat
DM 2019 Långbana
Arrangör:
Plats: Stockholm Sim & Järfälla
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 25 maj 2019 till den 26 maj 2019
Gren 4, 200m Frisim Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tiffani Segerbrand 1999 Simklubben Neptun +0.68 2:07.92
50m: 30.13
100m: 1:02.29
(32.16)
150m: 1:35.40
(33.11)
200m: 2:07.92
(32.52)
2 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim +0.79 2:09.69 +1.77
50m: 30.71
100m: 1:03.18
(32.47)
150m: 1:36.49
(33.31)
200m: 2:09.69
(33.20)
3 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap +0.70 2:11.32 +3.40
50m: 31.12
100m: 1:04.33
(33.21)
150m: 1:38.17
(33.84)
200m: 2:11.32
(33.15)
4 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening +0.73 2:12.63 +4.71
50m: 30.85
100m: 1:04.46
(33.61)
150m: 1:38.93
(34.47)
200m: 2:12.63
(33.70)
5 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap +0.74 2:12.69 +4.77
50m: 31.41
100m: 1:04.79
(33.38)
150m: 1:39.00
(34.21)
200m: 2:12.69
(33.69)
6 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.76 2:12.87 +4.95
50m: 31.28
100m: 1:05.07
(33.79)
150m: 1:39.02
(33.95)
200m: 2:12.87
(33.85)
7 Linnea Gyllberg 2000 Simklubben Neptun +0.71 2:13.42 +5.50
50m: 31.86
100m: 1:06.10
(34.24)
150m: 1:40.16
(34.06)
200m: 2:13.42
(33.26)
8 Sofia Voigt 2003 Solna Sundbyberg SS 04 +0.81 2:14.00 +6.08
50m: 31.86
100m: 1:06.22
(34.36)
150m: 1:40.90
(34.68)
200m: 2:14.00
(33.10)
9 Elin Peng 2003 Väsby Simsällskap +0.75 2:14.03 +6.11
50m: 31.86
100m: 1:05.89
(34.03)
150m: 1:40.21
(34.32)
200m: 2:14.03
(33.82)
10 Vilma Brolund 2001 Simklubben Neptun +0.71 2:15.70 +7.78
50m: 31.83
100m: 1:05.80
(33.97)
150m: 1:40.58
(34.78)
200m: 2:15.70
(35.12)
11 Louise Larsson 2002 Järfälla Simsällskap +0.69 2:15.86 +7.94
50m: 32.02
100m: 1:06.25
(34.23)
150m: 1:41.30
(35.05)
200m: 2:15.86
(34.56)
12 Thilda Ström 2003 Täby Sim +0.67 2:16.08 +8.16
50m: 31.79
100m: 1:06.46
(34.67)
150m: 1:40.99
(34.53)
200m: 2:16.08
(35.09)
13 Olivia Stille 2000 Turebergs Simklubb +0.83 2:16.17 +8.25
50m: 31.08
100m: 1:05.65
(34.57)
150m: 1:40.76
(35.11)
200m: 2:16.17
(35.41)
14 Isabelle Hanson 1998 Spårvägen Simförening +0.68 2:16.66 +8.74
50m: 32.42
100m: 1:06.79
(34.37)
150m: 1:41.55
(34.76)
200m: 2:16.66
(35.11)
15 Selma Holmer 2004 Turebergs Simklubb +0.72 2:17.44 +9.52
50m: 31.70
100m: 1:07.05
(35.35)
150m: 1:42.39
(35.34)
200m: 2:17.44
(35.05)
16 Linn Herlin 2002 Spårvägen Simförening +0.74 2:18.26 +10.34
50m: 32.22
100m: 1:07.09
(34.87)
150m: 1:42.92
(35.83)
200m: 2:18.26
(35.34)
17 Felicia Brännbäck 2006 Väsby Simsällskap +0.67 2:18.43 +10.51
50m: 31.45
100m: 1:06.62
(35.17)
150m: 1:43.38
(36.76)
200m: 2:18.43
(35.05)
18 Iris Martinsson 2005 Simklubben Neptun +0.86 2:18.83 +10.91
50m: 31.98
100m: 1:07.32
(35.34)
150m: 1:43.59
(36.27)
200m: 2:18.83
(35.24)
19 Julia Häglund 2003 Turebergs Simklubb +0.66 2:19.68 +11.76
50m: 32.26
100m: 1:07.60
(35.34)
150m: 1:44.20
(36.60)
200m: 2:19.68
(35.48)
20 Tuva Björkén 2003 Väsby Simsällskap +0.81 2:20.56 +12.64
50m: 32.76
100m: 1:08.33
(35.57)
150m: 1:45.09
(36.76)
200m: 2:20.56
(35.47)
21 Louise Hertegren 2004 Järfälla Simsällskap +0.75 2:21.11 +13.19
50m: 32.46
100m: 1:07.61
(35.15)
150m: 1:44.12
(36.51)
200m: 2:21.11
(36.99)
22 Embla Börjesson 2002 Täby Sim +0.70 2:21.21 +13.29
50m: 32.82
100m: 1:09.47
(36.65)
150m: 1:45.95
(36.48)
200m: 2:21.21
(35.26)
23 Amanda Takala 2004 Väsby Simsällskap +0.78 2:21.36 +13.44
50m: 32.16
100m: 1:07.50
(35.34)
150m: 1:44.39
(36.89)
200m: 2:21.36
(36.97)
24 Jennifer Bergström 2002 Åkersberga Simsällskap +0.72 2:21.51 +13.59
50m: 31.57
100m: 1:06.47
(34.90)
150m: 1:43.18
(36.71)
200m: 2:21.51
(38.33)
25 Maja Frejd 2004 Södertörns Simsällskap +0.70 2:21.54 +13.62
50m: 32.46
100m: 1:07.89
(35.43)
150m: 1:45.24
(37.35)
200m: 2:21.54
(36.30)
26 Elvira Lönnberg Flores 2006 Stockholms Kappsimningsklubb +0.67 2:21.55 +13.63
50m: 33.69
100m: 1:09.80
(36.11)
150m: 1:45.75
(35.95)
200m: 2:21.55
(35.80)
27 Anna Viinapuu 2000 Spårvägen Simförening +0.70 2:21.89 +13.97
50m: 32.69
100m: 1:08.28
(35.59)
150m: 1:45.10
(36.82)
200m: 2:21.89
(36.79)
28 Linn Melander 2005 Väsby Simsällskap +0.77 2:22.06 +14.14
50m: 32.85
100m: 1:08.85
(36.00)
150m: 1:46.05
(37.20)
200m: 2:22.06
(36.01)
29 Julia Augustsson 2000 Spårvägen Simförening +0.71 2:22.30 +14.38
50m: 32.47
100m: 1:08.46
(35.99)
150m: 1:45.55
(37.09)
200m: 2:22.30
(36.75)
30 Ella  Bolmstrand 2004 Stockholms Kappsimningsklubb +0.77 2:22.36 +14.44
50m: 33.33
100m: 1:09.74
(36.41)
150m: 1:46.91
(37.17)
200m: 2:22.36
(35.45)
31 Filippa Hammarén 2002 Simklubben Neptun +0.72 2:22.65 +14.73
50m: 31.71
100m: 1:07.45
(35.74)
150m: 1:45.38
(37.93)
200m: 2:22.65
(37.27)
32 Elsa Kärvestedt 2005 Stockholms Kappsimningsklubb +0.72 2:23.02 +15.10
50m: 33.13
100m: 1:09.27
(36.14)
150m: 1:46.74
(37.47)
200m: 2:23.02
(36.28)
33 Yasemin Uzum 2003 Turebergs Simklubb +0.72 2:24.65 +16.73
50m: 32.95
100m: 1:09.16
(36.21)
150m: 1:46.65
(37.49)
200m: 2:24.65
(38.00)
34 Jennie Ewerbring 2003 Täby Sim +0.69 2:25.63 +17.71
50m: 32.50
100m: 1:09.16
(36.66)
150m: 1:47.74
(38.58)
200m: 2:25.63
(37.89)
35 Sofia Björkman 2002 Tyresö Simsällskap +0.76 2:25.87 +17.95
50m: 33.80
100m: 1:12.05
(38.25)
150m: 1:50.69
(38.64)
200m: 2:25.87
(35.18)
36 Filippa Bolling 2004 Täby Sim +0.79 2:26.29 +18.37
50m: 33.16
100m: 1:10.10
(36.94)
150m: 1:48.27
(38.17)
200m: 2:26.29
(38.02)
37 Olivia Svensson 2003 Täby Sim +0.72 2:27.22 +19.30
50m: 32.55
100m: 1:08.86
(36.31)
150m: 1:47.52
(38.66)
200m: 2:27.22
(39.70)
38 Jennifer Nyblom 2003 Täby Sim +0.70 2:28.44 +20.52
50m: 33.98
100m: 1:11.13
(37.15)
150m: 1:50.68
(39.55)
200m: 2:28.44
(37.76)
39 Madicken Eriksson 2003 Simklubben Neptun +0.67 2:29.05 +21.13
50m: 33.99
100m: 1:12.46
(38.47)
150m: 1:50.76
(38.30)
200m: 2:29.05
(38.29)
40 Vilma Lindberg 2004 Södertälje Simsällskap +0.75 2:29.49 +21.57
50m: 33.76
100m: 1:11.90
(38.14)
150m: 1:50.79
(38.89)
200m: 2:29.49
(38.70)
41 Julia Björkén 2001 Väsby Simsällskap +0.78 2:29.50 +21.58
50m: 33.39
100m: 1:12.45
(39.06)
150m: 1:51.82
(39.37)
200m: 2:29.50
(37.68)
42 Josefine Iwarson 2003 Järfälla Simsällskap +0.68 2:29.97 +22.05
50m: 34.64
100m: 1:13.37
(38.73)
150m: 1:52.02
(38.65)
200m: 2:29.97
(37.95)
43 Helena Fältman 1980 Täby Sim -.-- 2:39.93 +32.01 S10
50m: 36.85
100m: 1:16.06
(39.21)
150m: 1:57.32
(41.26)
200m: 2:39.93
(42.61)
- Elsa Djuphammar 2003 Simklubben Neptun +0.73 DNF
Grenen officiell:  2019-05-25 10:02:40
2019-05-25 10:03:18 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Järfälla Simsällskap

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner