2021-10-16   06:02:45
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Jöns Svanbergsimmet 25m 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Jöns Svanbergsimmet 25m 2019
Plats: Arrangör: Upsala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 19 okt 2019 till den 20 okt 2019
Gren 1, 400m Medley Pojkar 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ludvig Glantz 2006 Upsala Simsällskap +0.72 419 5:14.48
50m: 34.14
100m: 1:13.20
(39.06)
150m: 1:51.91
(38.71)
200m: 2:31.09
(39.18)
250m: 3:17.39
(46.30)
300m: 4:02.89
(45.50)
350m: 4:39.01
(36.12)
400m: 5:14.48
(35.47)
2 Rasmus Loklint 2005 Upsala Simsällskap +0.67 399 5:19.65 +5.17
50m: 34.28
100m: 1:14.91
(40.63)
150m: 1:54.44
(39.53)
200m: 2:33.96
(39.52)
250m: 3:19.86
(45.90)
300m: 4:06.98
(47.12)
350m: 4:43.82
(36.84)
400m: 5:19.65
(35.83)
3 Adam Wahlberg 2006 Upsala Simsällskap +0.87 342 5:36.55 +22.07
50m: 33.36
100m: 1:16.35
(42.99)
150m: 1:58.14
(41.79)
200m: 2:39.17
(41.03)
250m: 3:29.23
(50.06)
300m: 4:20.86
(51.63)
350m: 4:59.13
(38.27)
400m: 5:36.55
(37.42)
4 Arvid Högström 2006 Upsala Simsällskap +0.62 256 6:10.57 +56.09
50m: 39.53
100m: 1:28.45
(48.92)
150m: 2:15.02
(46.57)
200m: 3:01.72
(46.70)
250m: 3:57.42
(55.70)
300m: 4:51.15
(53.73)
350m: 5:32.19
(41.04)
400m: 6:10.57
(38.38)
5 Artur Norman 2005 Upsala Simsällskap +0.70 255 6:10.96 +56.48
50m: 44.26
100m: 1:36.18
(51.92)
150m: 2:23.23
(47.05)
200m: 3:10.41
(47.18)
250m: 4:03.88
(53.47)
300m: 4:53.73
(49.85)
350m: 5:33.58
(39.85)
400m: 6:10.96
(37.38)
- Botvid Wiell 2005 Sala Simsällskap +0.72 DSQ
Grenen officiell:  2019-10-19 09:23:45
Gren 1, 400m Medley Pojkar 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Felix Do 2004 Upsala Simsällskap +0.79 342 5:36.48
50m: 34.35
100m: 1:15.92
(41.57)
150m: 1:57.96
(42.04)
200m: 2:39.28
(41.32)
250m: 3:27.03
(47.75)
300m: 4:16.27
(49.24)
350m: 4:57.66
(41.39)
400m: 5:36.48
(38.82)
Grenen officiell:  2019-10-19 09:23:45
Gren 1, 400m Medley Pojkar 17 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Edwin Nystrand 2002 Sala Simsällskap +0.74 602 4:38.79
50m: 29.20
100m: 1:02.15
(32.95)
150m: 1:38.00
(35.85)
200m: 2:13.62
(35.62)
250m: 2:53.79
(40.17)
300m: 3:35.13
(41.34)
350m: 4:07.28
(32.15)
400m: 4:38.79
(31.51)
2 Gustav Andersson 2001 Norrtälje Simklubb +0.75 504 4:55.91 +17.12
50m: 30.15
100m: 1:05.94
(35.79)
150m: 1:44.10
(38.16)
200m: 2:22.34
(38.24)
250m: 3:04.89
(42.55)
300m: 3:47.43
(42.54)
350m: 4:21.56
(34.13)
400m: 4:55.91
(34.35)
Grenen officiell:  2019-10-19 09:23:45
2019-10-19 09:39:09 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Upsala Simsällskap
Document
Resultat
Jöns Svanbergsimmet 25m 2019
Plats: Arrangör: Upsala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 19 okt 2019 till den 20 okt 2019
Gren 2, 50m Frisim Flickor 12 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Nike Söderström 2007 Upsala Simsällskap +0.71 475 29.38
2 Isabelle Sandström 2007 Gustavsbergs Simsällskap +0.61 384 31.54 +2.16
3 Nora Högström 2007 Upsala Simsällskap +0.81 370 31.94 +2.56
4 Olivia Budden 2007 Bålsta Simklubb +0.75 368 31.97 +2.59
5 Annahita Kamkar 2008 Upsala Simsällskap +0.77 364 32.10 +2.72
6 Alva Marhold 2007 Upsala Simsällskap +0.75 360 32.21 +2.83
7 Viola Blomberg 2007 Norrtälje Simklubb +0.90 358 32.27 +2.89
8 Ebba Lundqvist 2007 Upsala Simsällskap +0.74 355 32.36 +2.98
9 Lava Pelling Trautenberger 2008 Upsala Simsällskap +0.65 318 33.58 +4.20
10 Moa Nordström 2007 Sala Simsällskap +0.72 311 33.81 +4.43
11 Tyra Hållinder 2007 Norrtälje Simklubb +0.71 308 33.94 +4.56
12 Ella Andersson 2007 Upsala Simsällskap +0.83 300 34.24 +4.86
13 Linnea Glantz 2007 Upsala Simsällskap +0.83 294 34.47 +5.09
14 Tilda Isenstam 2009 Upsala Simsällskap +0.86 285 34.81 +5.43
15 Maj Grimnell 2007 Upsala Simsällskap +0.88 284 34.87 +5.49
16 Sara Högdin 2007 Upsala Simsällskap +0.65 259 35.93 +6.55
17 Isa Modig 2008 Upsala Simsällskap +0.83 248 36.47 +7.09
18 Ida Lundell 2008 Sala Simsällskap +0.78 241 36.81 +7.43
19 Malin Blomgren 2008 Norrtälje Simklubb +0.74 238 36.96 +7.58
20 Elvira Wiell 2007 Sala Simsällskap +0.85 220 37.93 +8.55
21 Edna Obradovac 2007 Norrtälje Simklubb +0.84 214 38.31 +8.93
22 Emma Tapper 2008 Upsala Simsällskap +0.72 213 38.37 +8.99
23 Idde Söderström 2009 Upsala Simsällskap +0.70 211 38.46 +9.08
24 Moa Lindblom 2008 Sala Simsällskap +0.80 211 38.50 +9.12
25 Alvi Myrelid 2008 Upsala Simsällskap +0.82 201 39.10 +9.72
26 Julia Allard 2008 Upsala Simsällskap +0.86 198 39.32 +9.94
27 Emelie Törnquist 2008 Upsala Simsällskap 176 40.89 +11.51
28 Marta Inghammar 2007 Upsala Simsällskap +0.81 166 41.65 +12.27
29 Märta Hamberg 2007 Upsala Simsällskap +0.79 162 41.99 +12.61
30 Wilma Birelius 2008 Sala Simsällskap +0.73 155 42.68 +13.30
31 Wilma Danielsson 2007 Upsala Simsällskap +0.70 146 43.49 +14.11
32 Vilma Rejås 2007 Norrtälje Simklubb +0.52 145 43.60 +14.22
33 Ebba Eriksson 2009 Norrtälje Simklubb +0.97 106 48.40 +19.02
34 Signe Bergqvist 2009 Upsala Simsällskap 97 49.86 +20.48 S1
35 Ebba Blank 2007 Sala Simsällskap +0.91 90 51.14 +21.76
36 Hanna Aspelin 2008 Norrtälje Simklubb +0.91 62 57.71 +28.33
37 Leiah Karacsony Holmström 2008 Norrtälje Simklubb 58 59.04 +29.66
38 Vira Sarlin 2009 Norrtälje Simklubb 52 1:01.40 +32.02
39 Agnes Åkerlund 2010 Norrtälje Simklubb +0.55 51 1:01.60 +32.22
40 Isabella Johansson 2009 Norrtälje Simklubb 47 1:03.16 +33.78
- Nathalie Hammarstrand 2007 Sala Simsällskap +0.46 DSQ
- Inez Lundqvist 2009 Upsala Simsällskap DNS
- Tyra Lampén 2007 Norrtälje Simklubb DNS
Grenen officiell:  2019-10-19 09:38:05
Gren 2, 50m Frisim Flickor 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sofia  Wennerberg 2005 Upsala Simsällskap +0.73 493 29.01
2 Saga Andersson 2006 Söderhamns Simsällskap +0.70 481 29.26 +0.25
3 Bonnie Tham 2006 Gustavsbergs Simsällskap +0.68 438 30.18 +1.17
4 Olivia Ericsson 2006 Sundsvalls Simsällskap +0.72 434 30.27 +1.26
5 Hilma Wahlström 2006 Upsala Simsällskap +0.74 398 31.15 +2.14
6 Ida Svensson 2006 Upsala Simsällskap +0.87 395 31.25 +2.24
7 Emelie Runarsson 2006 Söderhamns Simsällskap +0.74 391 31.34 +2.33
8 Ida Furuström 2005 Söderhamns Simsällskap +0.90 377 31.74 +2.73
9 Emilia Torgén 2005 Bålsta Simklubb +0.65 373 31.83 +2.82
10 Tilde Sjöberg 2006 Sundsvalls Simsällskap +0.70 372 31.86 +2.85
11 Felicia Westerdahl 2006 Gustavsbergs Simsällskap +0.75 350 32.51 +3.50
12 Lovis Lång 2005 Upsala Simsällskap +0.79 345 32.69 +3.68
13 Märta Säfsten 2006 Upsala Simsällskap +0.76 340 32.83 +3.82
14 My Wiker 2006 Gustavsbergs Simsällskap +0.85 262 35.83 +6.82
15 Liv Boman 2005 Sala Simsällskap +0.95 249 36.40 +7.39
16 Tea Wetterbom 2006 Upsala Simsällskap +0.82 246 36.58 +7.57
17 Emilia Eriksson 2006 Norrtälje Simklubb +0.84 220 37.95 +8.94
18 Belma Obradovac 2005 Norrtälje Simklubb +0.98 186 40.15 +11.14
19 Olivia Hultman Lantz 2006 Upsala Simsällskap +0.94 141 43.99 +14.98
- Sara Norman Widell 2006 Norrtälje Simklubb +0.83 DSQ
Grenen officiell:  2019-10-19 09:38:05
Gren 2, 50m Frisim Flickor 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Clara Bergh 2004 Söderhamns Simsällskap +0.70 514 28.62
2 Linnea Bergqvist 2003 Upsala Simsällskap +0.66 508 28.73 +0.11
3 Filippa Eklund 2004 Söderhamns Simsällskap +0.74 493 29.02 +0.40
4 Alma Norgren 2004 Bålsta Simklubb +0.68 464 29.61 +0.99
5 Cassandra Sjösten 2003 Sala Simsällskap +0.79 428 30.42 +1.80
6 Malva Morell 2004 Upsala Simsällskap +0.79 401 31.07 +2.45
7 Willma Hållinder 2004 Norrtälje Simklubb +0.78 387 31.45 +2.83
8 Kajsa Franzén 2004 Upsala Simsällskap +0.77 354 32.40 +3.78
9 Lova Åhlén 2004 Norrtälje Simklubb +0.70 344 32.70 +4.08
10 Alfdis Areskoug 2004 Norrtälje Simklubb +0.72 285 34.82 +6.20
Grenen officiell:  2019-10-19 09:38:05
Gren 2, 50m Frisim Flickor 17 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ebba Rosenquist 1989 Sundsvalls Simsällskap +0.71 591 27.31
2 Ida Lindblom 2001 Sala Simsällskap +0.73 494 29.00 +1.69
3 Tova Franzén 2001 Upsala Simsällskap +0.85 469 29.50 +2.19
4 Matilda Lantz 2002 Upsala Simsällskap +0.76 456 29.77 +2.46
5 Jeanna Wiell 2001 Sala Simsällskap +0.78 444 30.05 +2.74
6 Salma Gabot 2001 Upsala Simsällskap +0.71 442 30.09 +2.78
7 Sanna Lekberg 2001 Karlskoga Simförening +0.73 432 30.33 +3.02
8 Jonna Löding 2002 Upsala Simsällskap +0.76 416 30.71 +3.40
9 Alva Olsson 2002 Upsala Simsällskap +0.69 402 31.05 +3.74
10 Emma Pettersson 2001 Norrtälje Simklubb +0.64 356 32.33 +5.02
11 Malla Myrelid 2002 Upsala Simsällskap +0.76 353 32.43 +5.12
Grenen officiell:  2019-10-19 09:38:05
2019-10-19 09:38:12 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Upsala Simsällskap
Document
Resultat
Jöns Svanbergsimmet 25m 2019
Plats: Arrangör: Upsala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 19 okt 2019 till den 20 okt 2019
Gren 3, 200m Frisim Pojkar 12 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tage Helin 2007 Upsala Simsällskap +0.77 299 2:28.56
50m: 32.93
100m: 1:11.22
(38.29)
150m: 1:50.70
(39.48)
200m: 2:28.56
(37.86)
2 Malte Franzén 2007 Upsala Simsällskap +0.76 287 2:30.50 +1.94
50m: 34.45
100m: 1:13.32
(38.87)
150m: 1:53.20
(39.88)
200m: 2:30.50
(37.30)
3 Leo Jönsson 2007 Upsala Simsällskap +0.67 263 2:34.95 +6.39
50m: 34.47
100m: 1:13.47
(39.00)
150m: 1:54.88
(41.41)
200m: 2:34.95
(40.07)
4 Oliver Munn 2007 Upsala Simsällskap +0.65 258 2:36.06 +7.50
50m: 35.41
100m: 1:15.59
(40.18)
150m: 1:56.69
(41.10)
200m: 2:36.06
(39.37)
5 Eric Hörnstedt 2008 Sala Simsällskap +0.78 231 2:41.92 +13.36
50m: 36.57
100m: 1:18.11
(41.54)
150m: 2:02.04
(43.93)
200m: 2:41.92
(39.88)
6 Simon Jansson 2007 Upsala Simsällskap +0.69 229 2:42.26 +13.70
50m: 37.29
100m: 1:18.62
(41.33)
150m: 2:01.91
(43.29)
200m: 2:42.26
(40.35)
7 Johannes Fischer 2007 Upsala Simsällskap +0.72 229 2:42.39 +13.83
50m: 37.36
100m: 1:19.40
(42.04)
150m: 2:02.59
(43.19)
200m: 2:42.39
(39.80)
8 Matheo Bakos 2010 Upsala Simsällskap +0.62 160 3:02.92 +34.36
50m: 41.86
100m: 1:28.60
(46.74)
150m: 2:17.57
(48.97)
200m: 3:02.92
(45.35)
9 Gustav Call 2009 Upsala Simsällskap +0.77 142 3:10.10 +41.54
50m: 40.78
100m: 1:29.61
(48.83)
150m: 2:21.37
(51.76)
200m: 3:10.10
(48.73)
10 Malte Andersson 2007 Upsala Simsällskap +0.83 142 3:10.44 +41.88
50m: 44.28
100m: 1:32.35
(48.07)
150m: 2:20.51
(48.16)
200m: 3:10.44
(49.93)
11 Ludvig Höglund 2007 Upsala Simsällskap +0.69 141 3:10.75 +42.19
50m: 42.25
100m: 1:30.52
(48.27)
150m: 2:21.12
(50.60)
200m: 3:10.75
(49.63)
12 Oskar Nilsson 2007 Upsala Simsällskap +0.87 137 3:12.57 +44.01
50m: 43.40
100m: 1:32.02
(48.62)
150m: 2:22.05
(50.03)
200m: 3:12.57
(50.52)
13 Loke Beronius 2008 Norrtälje Simklubb +0.82 136 3:12.84 +44.28
50m: 42.90
100m: 1:33.33
(50.43)
150m: 2:24.75
(51.42)
200m: 3:12.84
(48.09)
14 Seved Rönnholm 2007 Upsala Simsällskap +0.79 136 3:12.88 +44.32
50m: 42.77
100m: 1:32.35
(49.58)
150m: 2:25.47
(53.12)
200m: 3:12.88
(47.41)
15 Hugo Nordlund 2008 Upsala Simsällskap +0.77 132 3:14.81 +46.25
50m: 42.96
100m: 1:33.84
(50.88)
150m: 2:26.81
(52.97)
200m: 3:14.81
(48.00)
16 Jacques Valarcher 2007 Upsala Simsällskap +0.68 126 3:18.12 +49.56
50m: 41.66
100m: 1:32.68
(51.02)
150m: 2:27.30
(54.62)
200m: 3:18.12
(50.82)
17 Sixten Lindell 2008 Upsala Simsällskap +0.64 94 3:37.90 +1:09.34
50m: 46.81
100m: 1:43.15
(56.34)
150m: 2:42.51
(59.36)
200m: 3:37.90
(55.39)
Grenen officiell:  2019-10-19 10:00:34
Gren 3, 200m Frisim Pojkar 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ludvig Glantz 2006 Upsala Simsällskap +0.69 412 2:13.48
50m: 29.93
100m: 1:04.25
(34.32)
150m: 1:39.23
(34.98)
200m: 2:13.48
(34.25)
2 Filip Hallin 2006 Upsala Simsällskap +0.80 405 2:14.28 +0.80
50m: 31.43
100m: 1:05.54
(34.11)
150m: 1:40.48
(34.94)
200m: 2:14.28
(33.80)
3 Johan Bjersand-Hellström 2005 Upsala Simsällskap +0.71 374 2:17.81 +4.33
50m: 31.53
100m: 1:06.67
(35.14)
150m: 1:42.69
(36.02)
200m: 2:17.81
(35.12)
4 Markus Brenning 2005 Upsala Simsällskap +0.72 362 2:19.35 +5.87
50m: 31.17
100m: 1:06.14
(34.97)
150m: 1:42.87
(36.73)
200m: 2:19.35
(36.48)
5 Melvin Rinaldo 2005 Gustavsbergs Simsällskap +0.89 349 2:21.10 +7.62
50m: 31.65
100m: 1:07.38
(35.73)
150m: 1:44.86
(37.48)
200m: 2:21.10
(36.24)
6 Gabriel Leijon 2006 Upsala Simsällskap +0.59 347 2:21.33 +7.85
50m: 31.56
100m: 1:07.50
(35.94)
150m: 1:44.91
(37.41)
200m: 2:21.33
(36.42)
7 Lukas Nilsson 2006 Söderhamns Simsällskap +0.75 324 2:24.61 +11.13
50m: 32.58
100m: 1:09.72
(37.14)
150m: 1:47.84
(38.12)
200m: 2:24.61
(36.77)
8 Daniel Savin 2006 Upsala Simsällskap +0.74 282 2:31.45 +17.97
50m: 32.23
100m: 1:11.43
(39.20)
150m: 1:52.99
(41.56)
200m: 2:31.45
(38.46)
9 Elias Sayed 2006 Upsala Simsällskap +0.83 269 2:33.83 +20.35
50m: 34.48
100m: 1:13.74
(39.26)
150m: 1:53.77
(40.03)
200m: 2:33.83
(40.06)
10 Ravi Parekh 2005 Upsala Simsällskap +0.68 262 2:35.10 +21.62
50m: 33.78
100m: 1:13.32
(39.54)
150m: 1:54.74
(41.42)
200m: 2:35.10
(40.36)
11 Mathias Steffansson 2005 Gustavsbergs Simsällskap +0.68 259 2:35.82 +22.34
50m: 34.76
100m: 1:13.72
(38.96)
150m: 1:55.84
(42.12)
200m: 2:35.82
(39.98)
12 Daniel Hamberg 2005 Upsala Simsällskap +0.68 210 2:47.04 +33.56
50m: 36.45
100m: 1:18.96
(42.51)
150m: 2:03.42
(44.46)
200m: 2:47.04
(43.62)
13 Isak Samuelsson 2006 Sala Simsällskap +0.80 161 3:02.57 +49.09
50m: 40.34
100m: 1:26.68
(46.34)
150m: 2:15.61
(48.93)
200m: 3:02.57
(46.96)
14 Joel Weman 2006 Upsala Simsällskap +0.80 121 3:20.37 +1:06.89
50m: 41.34
100m: 1:32.05
(50.71)
150m: 2:26.02
(53.97)
200m: 3:20.37
(54.35)
Grenen officiell:  2019-10-19 10:00:34
Gren 3, 200m Frisim Pojkar 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Adi Ramovic 2004 Upsala Simsällskap +0.61 547 2:01.49
50m: 27.76
100m: 58.75
(30.99)
150m: 1:30.13
(31.38)
200m: 2:01.49
(31.36)
2 Jakob Wassberg 2003 Sundsvalls Simsällskap +0.64 539 2:02.04 +0.55
50m: 28.31
100m: 59.13
(30.82)
150m: 1:30.52
(31.39)
200m: 2:02.04
(31.52)
3 Lukas  Höglund 2004 Upsala Simsällskap +0.70 456 2:09.01 +7.52
50m: 29.73
100m: 1:02.74
(33.01)
150m: 1:36.56
(33.82)
200m: 2:09.01
(32.45)
4 Jason Walterstad 2004 Sundsvalls Simsällskap +0.77 441 2:10.52 +9.03
50m: 29.64
100m: 1:02.08
(32.44)
150m: 1:36.14
(34.06)
200m: 2:10.52
(34.38)
5 Andreas  Savin 2003 Upsala Simsällskap +0.78 440 2:10.61 +9.12
50m: 29.49
100m: 1:02.18
(32.69)
150m: 1:36.24
(34.06)
200m: 2:10.61
(34.37)
6 Victor Karell 2003 Norrtälje Simklubb +0.67 394 2:15.53 +14.04
50m: 29.56
100m: 1:04.23
(34.67)
150m: 1:40.53
(36.30)
200m: 2:15.53
(35.00)
7 Marcus Ardanius 2003 Bålsta Simklubb +0.87 350 2:20.89 +19.40
50m: 31.43
100m: 1:44.41
(1:12.98)
150m: 2:20.89
(36.48)
Grenen officiell:  2019-10-19 10:00:34
Gren 3, 200m Frisim Pojkar 17 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Joel Berglund 2002 Sundsvalls Simsällskap +0.68 571 1:59.75
50m: 27.96
100m: 58.94
(30.98)
150m: 1:29.57
(30.63)
200m: 1:59.75
(30.18)
2 Johan Ekengren 2001 Sundsvalls Simsällskap +0.71 568 1:59.94 +0.19
50m: 27.97
100m: 58.65
(30.68)
150m: 1:29.89
(31.24)
200m: 1:59.94
(30.05)
3 Johan Ljunggren 2001 Upsala Simsällskap +0.73 460 2:08.72 +8.97
50m: 29.71
100m: 1:02.49
(32.78)
150m: 1:36.10
(33.61)
200m: 2:08.72
(32.62)
4 Jakob Hanson 2002 Sala Simsällskap +0.71 432 2:11.39 +11.64
50m: 29.45
100m: 1:02.16
(32.71)
150m: 1:36.58
(34.42)
200m: 2:11.39
(34.81)
5 Jonatan Fischer 2001 Upsala Simsällskap +0.79 315 2:25.96 +26.21
50m: 31.73
100m: 1:08.92
(37.19)
150m: 1:47.71
(38.79)
200m: 2:25.96
(38.25)
Grenen officiell:  2019-10-19 10:00:34
2019-10-19 10:00:43 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Upsala Simsällskap
Document
Resultat
Jöns Svanbergsimmet 25m 2019
Plats: Arrangör: Upsala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 19 okt 2019 till den 20 okt 2019
Gren 4, 200m Bröstsim Flickor 12 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Moa Forsgren 2008 Södertörns Simsällskap +0.73 430 2:58.24
50m: 39.66
100m: 1:24.05
(44.39)
150m: 2:10.56
(46.51)
200m: 2:58.24
(47.68)
2 Nike Söderström 2007 Upsala Simsällskap +0.72 392 3:03.73 +5.49
50m: 41.87
100m: 1:29.16
(47.29)
150m: 2:16.93
(47.77)
200m: 3:03.73
(46.80)
3 Nadja Travar 2007 Södertörns Simsällskap +0.78 364 3:08.40 +10.16
50m: 42.34
100m: 1:30.75
(48.41)
150m: 2:20.36
(49.61)
200m: 3:08.40
(48.04)
4 Isabelle Sandström 2007 Gustavsbergs Simsällskap +0.69 351 3:10.73 +12.49
50m: 42.85
100m: 1:31.56
(48.71)
150m: 2:21.74
(50.18)
200m: 3:10.73
(48.99)
5 Anni Uljas 2007 Upsala Simsällskap +0.71 323 3:16.10 +17.86
50m: 42.92
100m: 1:33.22
(50.30)
150m: 2:25.05
(51.83)
200m: 3:16.10
(51.05)
6 Isa Modig 2008 Upsala Simsällskap +0.83 244 3:35.20 +36.96
50m: 48.98
100m: 1:45.85
(56.87)
150m: 2:41.23
(55.38)
200m: 3:35.20
(53.97)
7 Elvira Wiell 2007 Sala Simsällskap +0.95 222 3:42.07 +43.83
50m: 47.26
100m: 1:45.45
(58.19)
150m: 2:44.38
(58.93)
200m: 3:42.07
(57.69)
8 Märta Hamberg 2007 Upsala Simsällskap +0.77 208 3:47.03 +48.79
50m: 51.23
100m: 1:49.86
(58.63)
150m: 2:49.18
(59.32)
200m: 3:47.03
(57.85)
9 Marta Inghammar 2007 Upsala Simsällskap +0.82 183 3:56.73 +58.49
50m: 54.53
100m: 1:54.08
(59.55)
150m: 2:57.05
(1:02.97)
200m: 3:56.73
(59.68)
10 Ebba Eriksson 2009 Norrtälje Simklubb 177 3:59.56 +1:01.32
50m: 55.84
100m: 1:57.57
(1:01.73)
150m: 3:00.04
(1:02.47)
200m: 3:59.56
(59.52)
- Elin Finne 2007 Bålsta Simklubb +0.78 DSQ
Grenen officiell:  2019-10-19 10:18:35
Gren 4, 200m Bröstsim Flickor 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lisa Nystrand 2006 Sala Simsällskap +0.82 672 2:33.60
50m: 35.07
100m: 1:13.94
(38.87)
150m: 1:53.75
(39.81)
200m: 2:33.60
(39.85)
2 Ella Gunnarsson 2006 Södertörns Simsällskap +0.67 552 2:44.00 +10.40
50m: 36.69
100m: 1:19.33
(42.64)
150m: 2:01.24
(41.91)
200m: 2:44.00
(42.76)
3 Malva Eriksson 2006 Gustavsbergs Simsällskap +0.66 494 2:50.16 +16.56
50m: 39.34
100m: 1:23.36
(44.02)
150m: 2:07.12
(43.76)
200m: 2:50.16
(43.04)
4 Julia Ottosson 2006 Södertörns Simsällskap +0.74 458 2:54.48 +20.88
50m: 39.62
100m: 1:23.13
(43.51)
150m: 2:08.48
(45.35)
200m: 2:54.48
(46.00)
5 Sofia  Wennerberg 2005 Upsala Simsällskap +0.74 411 3:00.86 +27.26
50m: 39.76
100m: 1:25.42
(45.66)
150m: 2:12.77
(47.35)
200m: 3:00.86
(48.09)
6 Emilia Torgén 2005 Bålsta Simklubb +0.68 266 3:29.14 +55.54
50m: 46.75
100m: 1:40.41
(53.66)
150m: 2:36.02
(55.61)
200m: 3:29.14
(53.12)
7 Emilia Eriksson 2006 Norrtälje Simklubb +0.80 206 3:47.70 +1:14.10
50m: 51.13
100m: 1:49.68
(58.55)
150m: 2:50.79
(1:01.11)
200m: 3:47.70
(56.91)
8 Belma Obradovac 2005 Norrtälje Simklubb +0.98 153 4:11.47 +1:37.87
50m: 55.92
100m: 1:59.95
(1:04.03)
150m: 3:07.33
(1:07.38)
200m: 4:11.47
(1:04.14)
Grenen officiell:  2019-10-19 10:18:35
Gren 4, 200m Bröstsim Flickor 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sofia Högdin 2004 Upsala Simsällskap +0.83 485 2:51.20
50m: 38.95
100m: 1:22.88
(43.93)
150m: 2:06.79
(43.91)
200m: 2:51.20
(44.41)
2 Filippa Eklund 2004 Söderhamns Simsällskap +0.71 457 2:54.60 +3.40
50m: 38.84
100m: 1:23.44
(44.60)
150m: 2:09.42
(45.98)
200m: 2:54.60
(45.18)
3 Malva Morell 2004 Upsala Simsällskap +0.79 366 3:08.03 +16.83
50m: 41.26
100m: 1:26.85
(45.59)
150m: 2:17.24
(50.39)
200m: 3:08.03
(50.79)
4 Edith Lindhagen 2004 Upsala Simsällskap +0.76 348 3:11.23 +20.03
50m: 43.61
100m: 1:32.99
(49.38)
150m: 2:23.44
(50.45)
200m: 3:11.23
(47.79)
5 Willma Hållinder 2004 Norrtälje Simklubb +0.80 336 3:13.54 +22.34
50m: 42.41
100m: 1:31.85
(49.44)
150m: 2:23.49
(51.64)
200m: 3:13.54
(50.05)
6 Alice Törnkvist 2004 Upsala Simsällskap +0.73 328 3:15.10 +23.90
50m: 44.79
100m: 1:33.45
(48.66)
150m: 2:24.30
(50.85)
200m: 3:15.10
(50.80)
Grenen officiell:  2019-10-19 10:18:35
Gren 4, 200m Bröstsim Flickor 17 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alva Olsson 2002 Upsala Simsällskap +0.64 382 3:05.37
50m: 40.98
100m: 1:29.01
(48.03)
150m: 2:18.35
(49.34)
200m: 3:05.37
(47.02)
Grenen officiell:  2019-10-19 10:18:35
2019-10-19 12:20:53 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Upsala Simsällskap
Document
Resultat
Jöns Svanbergsimmet 25m 2019
Plats: Arrangör: Upsala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 19 okt 2019 till den 20 okt 2019
Gren 5, 50m Bröstsim Pojkar 12 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Oliver Munn 2007 Upsala Simsällskap +0.63 274 38.87
2 Emil Blomberg 2008 Norrtälje Simklubb +0.75 214 42.17 +3.30
3 Eric Hörnstedt 2008 Sala Simsällskap +0.63 173 45.31 +6.44
4 Ludvig Höglund 2007 Upsala Simsällskap +0.65 146 47.90 +9.03
5 Johannes Fischer 2007 Upsala Simsällskap +0.78 137 48.97 +10.10
6 Hugo Hedqvist 2009 Norrtälje Simklubb +0.74 135 49.11 +10.24
7 Jacques Valarcher 2007 Upsala Simsällskap +0.77 126 50.24 +11.37
8 Loke Beronius 2008 Norrtälje Simklubb +0.85 125 50.46 +11.59
9 Simon Jansson 2007 Upsala Simsällskap +0.77 123 50.77 +11.90
10 Gustav Call 2009 Upsala Simsällskap +0.76 115 51.83 +12.96
11 Seved Rönnholm 2007 Upsala Simsällskap +0.90 99 54.54 +15.67
12 Sixten Lindell 2008 Upsala Simsällskap +0.66 97 54.80 +15.93
13 Oskar Nilsson 2007 Upsala Simsällskap +0.86 97 54.95 +16.08
14 Hugo Nordlund 2008 Upsala Simsällskap +0.74 91 56.00 +17.13
15 Matheo Bakos 2010 Upsala Simsällskap +0.73 91 56.02 +17.15
16 Malte Andersson 2007 Upsala Simsällskap +0.87 90 56.25 +17.38
17 Noel Wetterbom 2008 Upsala Simsällskap +0.92 71 1:00.76 +21.89
Grenen officiell:  2019-10-19 10:25:56
Gren 5, 50m Bröstsim Pojkar 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Melvin Rinaldo 2005 Gustavsbergs Simsällskap +0.85 353 35.72
2 Rasmus Loklint 2005 Upsala Simsällskap +0.65 334 36.36 +0.64
3 Gabriel Leijon 2006 Upsala Simsällskap +0.72 299 37.76 +2.04
4 Daniel Savin 2006 Upsala Simsällskap +0.77 287 38.24 +2.52
5 Mathias Steffansson 2005 Gustavsbergs Simsällskap +0.69 279 38.64 +2.92
6 Kenan Obradovac 2005 Norrtälje Simklubb +0.73 235 40.86 +5.14
7 Alvin Pelling Trautenberger 2006 Upsala Simsällskap +0.71 204 42.88 +7.16
8 Olle Larsson 2006 Upsala Simsällskap +0.87 163 46.15 +10.43
9 Isak Samuelsson 2006 Sala Simsällskap +0.85 121 51.04 +15.32
10 Joel Weman 2006 Upsala Simsällskap +0.84 106 53.25 +17.53
11 Linus Jansson 2006 Upsala Simsällskap +0.72 106 53.28 +17.56
- Daniel Hamberg 2005 Upsala Simsällskap +0.42 DSQ
Grenen officiell:  2019-10-19 10:25:56
Gren 5, 50m Bröstsim Pojkar 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jonathan Nilsson 2003 Sundsvalls Simsällskap +0.64 488 32.05
2 Felix Do 2004 Upsala Simsällskap +0.74 434 33.33 +1.28
3 Victor Karell 2003 Norrtälje Simklubb +0.70 421 33.68 +1.63
4 Marcus Ardanius 2003 Bålsta Simklubb +0.83 214 42.16 +10.11
5 Sam Kargar 2004 Upsala Simsällskap +0.62 105 53.37 +21.32
Grenen officiell:  2019-10-19 10:25:56
Gren 5, 50m Bröstsim Pojkar 17 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustav Andersson 2001 Norrtälje Simklubb +0.76 453 32.87
2 Roman Milkin 1999 Upsala Simsällskap +0.63 415 33.85 +0.98
3 Johan Ljunggren 2001 Upsala Simsällskap +0.75 293 38.00 +5.13
4 Jonatan Fischer 2001 Upsala Simsällskap +0.79 277 38.72 +5.85
Grenen officiell:  2019-10-19 10:25:56
2019-10-19 12:03:07 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Upsala Simsällskap
Document
Resultat
Jöns Svanbergsimmet 25m 2019
Plats: Arrangör: Upsala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 19 okt 2019 till den 20 okt 2019
Gren 6, 100m Ryggsim Flickor 12 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Nora Högström 2007 Upsala Simsällskap +0.69 388 1:15.39
50m: 36.88
100m: 1:15.39
(38.51)
2 Alva Marhold 2007 Upsala Simsällskap +0.70 346 1:18.37 +2.98
50m: 38.18
100m: 1:18.37
(40.19)
3 Ebba Lundqvist 2007 Upsala Simsällskap 311 1:21.14 +5.75
50m: 39.87
100m: 1:21.14
(41.27)
4 Annahita Kamkar 2008 Upsala Simsällskap +0.85 311 1:21.18 +5.79
50m: 40.22
100m: 1:21.18
(40.96)
5 Viola Blomberg 2007 Norrtälje Simklubb +0.11 304 1:21.80 +6.41
50m: 39.83
100m: 1:21.80
(41.97)
6 Elin Finne 2007 Bålsta Simklubb +0.70 302 1:21.95 +6.56
50m: 39.83
100m: 1:21.95
(42.12)
7 Moa Nordström 2007 Sala Simsällskap 284 1:23.65 +8.26
50m: 40.14
100m: 1:23.65
(43.51)
8 Olivia Budden 2007 Bålsta Simklubb +0.70 283 1:23.79 +8.40
50m: 40.56
100m: 1:23.79
(43.23)
9 Anni Uljas 2007 Upsala Simsällskap +0.91 259 1:26.23 +10.84
50m: 41.77
100m: 1:26.23
(44.46)
10 Lava Pelling Trautenberger 2008 Upsala Simsällskap +0.71 244 1:28.01 +12.62
50m: 43.86
100m: 1:28.01
(44.15)
11 Ella Andersson 2007 Upsala Simsällskap 243 1:28.16 +12.77
50m: 44.03
100m: 1:28.16
(44.13)
12 Tilda Isenstam 2009 Upsala Simsällskap +0.71 220 1:31.03 +15.64
50m: 46.30
100m: 1:31.03
(44.73)
13 Maj Grimnell 2007 Upsala Simsällskap +0.84 220 1:31.07 +15.68
50m: 44.62
100m: 1:31.07
(46.45)
14 Moa Lindblom 2008 Sala Simsällskap +0.90 218 1:31.33 +15.94
50m: 45.01
100m: 1:31.33
(46.32)
15 Elvira Wiell 2007 Sala Simsällskap 210 1:32.52 +17.13
50m: 45.05
100m: 1:32.52
(47.47)
16 Alvi Myrelid 2008 Upsala Simsällskap 208 1:32.84 +17.45
50m: 45.07
100m: 1:32.84
(47.77)
17 Linnea Glantz 2007 Upsala Simsällskap +0.74 204 1:33.36 +17.97
50m: 45.43
100m: 1:33.36
(47.93)
18 Sara Högdin 2007 Upsala Simsällskap +0.64 198 1:34.28 +18.89
50m: 45.50
100m: 1:34.28
(48.78)
19 Emma Tapper 2008 Upsala Simsällskap +0.68 192 1:35.24 +19.85
50m: 45.96
100m: 1:35.24
(49.28)
20 Ida Lundell 2008 Sala Simsällskap -0.20 186 1:36.37 +20.98
50m: 45.66
100m: 1:36.37
(50.71)
21 Julia Allard 2008 Upsala Simsällskap +0.72 162 1:40.78 +25.39
50m: 49.02
100m: 1:40.78
(51.76)
22 Edna Obradovac 2007 Norrtälje Simklubb +0.74 148 1:43.85 +28.46
50m: 48.64
100m: 1:43.85
(55.21)
23 Marta Inghammar 2007 Upsala Simsällskap +0.78 146 1:44.31 +28.92
50m: 49.71
100m: 1:44.31
(54.60)
24 Märta Hamberg 2007 Upsala Simsällskap 137 1:46.74 +31.35
50m: 53.82
100m: 1:46.74
(52.92)
25 Emelie Törnquist 2008 Upsala Simsällskap +0.87 135 1:47.10 +31.71
50m: 54.68
100m: 1:47.10
(52.42)
26 Wilma Danielsson 2007 Upsala Simsällskap +0.78 105 1:56.39 +41.00
50m: 56.79
100m: 1:56.39
(59.60)
27 Signe Bergqvist 2009 Upsala Simsällskap +0.70 98 1:59.31 +43.92 S1
50m: 59.57
100m: 1:59.31
(59.74)
- Ebba Blank 2007 Sala Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-10-19 12:05:56
Gren 6, 100m Ryggsim Flickor 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lisa Nystrand 2006 Sala Simsällskap 615 1:04.68
50m: 31.76
100m: 1:04.68
(32.92)
2 Olivia Ericsson 2006 Sundsvalls Simsällskap +0.64 460 1:11.26 +6.58
50m: 34.33
100m: 1:11.26
(36.93)
3 Saga Andersson 2006 Söderhamns Simsällskap +0.64 364 1:17.06 +12.38
50m: 36.97
100m: 1:17.06
(40.09)
4 Hilma Wahlström 2006 Upsala Simsällskap +0.78 362 1:17.18 +12.50
50m: 37.44
100m: 1:17.18
(39.74)
5 Emelie Runarsson 2006 Söderhamns Simsällskap +0.75 348 1:18.21 +13.53
50m: 38.05
100m: 1:18.21
(40.16)
6 Ida Svensson 2006 Upsala Simsällskap -0.86 336 1:19.12 +14.44
50m: 38.50
100m: 1:19.12
(40.62)
7 Ida Furuström 2005 Söderhamns Simsällskap +0.75 327 1:19.86 +15.18
50m: 38.72
100m: 1:19.86
(41.14)
8 Lovis Lång 2005 Upsala Simsällskap +0.67 309 1:21.36 +16.68
50m: 40.03
100m: 1:21.36
(41.33)
9 Felicia Westerdahl 2006 Gustavsbergs Simsällskap 287 1:23.38 +18.70
50m: 40.23
100m: 1:23.38
(43.15)
10 Bonnie Tham 2006 Gustavsbergs Simsällskap +0.61 285 1:23.60 +18.92
50m: 41.06
100m: 1:23.60
(42.54)
11 My Wiker 2006 Gustavsbergs Simsällskap +0.67 280 1:24.08 +19.40
50m: 40.46
100m: 1:24.08
(43.62)
12 Märta Säfsten 2006 Upsala Simsällskap +0.86 273 1:24.78 +20.10
50m: 41.18
100m: 1:24.78
(43.60)
13 Tea Wetterbom 2006 Upsala Simsällskap 244 1:28.04 +23.36
50m: 43.52
100m: 1:28.04
(44.52)
14 Liv Boman 2005 Sala Simsällskap +0.80 236 1:29.02 +24.34
50m: 43.72
100m: 1:29.02
(45.30)
15 Louise Pallas 2006 Upsala Simsällskap +0.76 225 1:30.36 +25.68
50m: 44.55
100m: 1:30.36
(45.81)
16 Emilia Torgén 2005 Bålsta Simklubb +0.55 222 1:30.76 +26.08
50m: 44.20
100m: 1:30.76
(46.56)
17 Isabelle Vallgren 2006 Upsala Simsällskap +0.75 220 1:31.08 +26.40
50m: 43.98
100m: 1:31.08
(47.10)
18 Sara Norman Widell 2006 Norrtälje Simklubb +0.66 168 1:39.64 +34.96
50m: 48.82
100m: 1:39.64
(50.82)
19 Olivia Hultman Lantz 2006 Upsala Simsällskap +0.83 102 1:57.42 +52.74
50m: 55.60
100m: 1:57.42
(1:01.82)
Grenen officiell:  2019-10-19 12:05:56
Gren 6, 100m Ryggsim Flickor 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linnea Bergqvist 2003 Upsala Simsällskap 439 1:12.36
50m: 35.52
100m: 1:12.36
(36.84)
2 Alicia Budden 2004 Bålsta Simklubb +0.66 418 1:13.56 +1.20
50m: 35.70
100m: 1:13.56
(37.86)
3 Vera Hermansson 2003 Upsala Simsällskap 409 1:14.10 +1.74
50m: 35.92
100m: 1:14.10
(38.18)
4 Alma Norgren 2004 Bålsta Simklubb 403 1:14.47 +2.11
50m: 35.15
100m: 1:14.47
(39.32)
5 Lova Åhlén 2004 Norrtälje Simklubb +0.62 324 1:20.10 +7.74
50m: 38.26
100m: 1:20.10
(41.84)
6 Kajsa Franzén 2004 Upsala Simsällskap +0.76 315 1:20.86 +8.50
50m: 39.01
100m: 1:20.86
(41.85)
Grenen officiell:  2019-10-19 12:05:56
Gren 6, 100m Ryggsim Flickor 17 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tova Franzén 2001 Upsala Simsällskap 481 1:10.22
50m: 34.06
100m: 1:10.22
(36.16)
2 Salma Gabot 2001 Upsala Simsällskap 432 1:12.77 +2.55
50m: 35.26
100m: 1:12.77
(37.51)
3 Jeanna Wiell 2001 Sala Simsällskap 396 1:14.93 +4.71
50m: 36.15
100m: 1:14.93
(38.78)
4 Jonna Löding 2002 Upsala Simsällskap 371 1:16.52 +6.30
50m: 36.91
100m: 1:16.52
(39.61)
Grenen officiell:  2019-10-19 12:05:56
2019-10-19 12:18:10 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: Upsala Simsällskap
Document
Resultat
Jöns Svanbergsimmet 25m 2019
Plats: Arrangör: Upsala Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 19 okt 2019 till den 20 okt 2019
Gren 7, 100m Fjärilsim Pojkar 12 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tage Helin 2007 Upsala Simsällskap +0.74 249 1:16.34
50m: 35.37
100m: 1:16.34
(40.97)
2 Oliver Munn 2007 Upsala Simsällskap +0.68 199 1:22.33 +5.99
50m: 37.33
100m: 1:22.33
(45.00)
3 Malte Franzén 2007 Upsala Simsällskap +0.92 195 1:22.90 +6.56
50m: 37.76
100m: 1:22.90
(45.14)
4 Johannes Fischer 2007 Upsala Simsällskap +0.79 128 1:35.37 +19.03
50m: 43.97
100m: 1:35.37
(51.40)
5 Leo Jönsson 2007 Upsala Simsällskap +0.69 107 1:41.02 +24.68
50m: 43.18