2021-06-23   14:48:03
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Puurovinstat (seurakilpailut)

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Results
Puurovinstat
Place: Hakunilan uimahalli Organizer: Simmis Wanda
Pool: 25m Competition Date: Dec 14, 2019 to Dec 14, 2019
Event 1, 100m Individual Medley Men 10 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Olli Alanaatu 2009 Simmis Wanda ry 1:52.22
50m: 52.82
100m: 1:52.22
(59.40)
- Titus Mattila 2010 Simmis Wanda ry DSQ sw 6.2
- DAN TRAN 2009 Simmis Wanda ry DSQ sw 8.4
Event official at: 14.12.2019 18.57.40
Event 1, 100m Individual Medley Men 11-12 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Lauri Valtanen 2007 Simmis Wanda ry 1:19.68
50m: 36.20
100m: 1:19.68
(43.48)
2 Risto Hyvenen 2007 Simmis Wanda ry 1:33.65 +13.97
50m: 41.75
100m: 1:33.65
(51.90)
3 Matias Jääskeläinen 2008 Simmis Wanda ry 1:41.44 +21.76
50m: 49.58
100m: 1:41.44
(51.86)
4 Aatu Airaksinen 2007 Simmis Wanda ry 1:44.03 +24.35
50m: 51.14
100m: 1:44.03
(52.89)
5 Felix Enqvist 2007 Simmis Wanda ry 1:44.84 +25.16
50m: 47.60
100m: 1:44.84
(57.24)
6 Emil Kokki 2007 Simmis Wanda ry 1:47.40 +27.72
50m: 52.82
100m: 1:47.40
(54.58)
7 Vladimir Chubiev 2007 Simmis Wanda ry 1:51.41 +31.73
50m: 53.43
100m: 1:51.41
(57.98)
- Ilja Belov 2007 Simmis Wanda ry DSQ sw 8.4
Event official at: 14.12.2019 18.57.40
Event 1, 100m Individual Medley Men 13-14 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Nico Kulju 2006 Simmis Wanda ry 1:12.85
50m: 33.06
100m: 1:12.85
(39.79)
2 Heikki Ianes 2005 Simmis Wanda ry 1:16.75 +3.90
50m: 36.54
100m: 1:16.75
(40.21)
3 Juho Kotamäki 2005 Simmis Wanda ry 1:17.72 +4.87
50m: 34.69
100m: 1:17.72
(43.03)
4 Tiger Tran 2005 Simmis Wanda ry 1:18.38 +5.53
50m: 36.39
100m: 1:18.38
(41.99)
5 Mihhail Janson 2006 Simmis Wanda ry 1:20.87 +8.02
50m: 36.80
100m: 1:20.87
(44.07)
6 Henri Hietto 2005 Simmis Wanda ry 1:22.02 +9.17
50m: 37.41
100m: 1:22.02
(44.61)
7 Joonatan Lipiäinen 2005 Simmis Wanda ry 1:27.78 +14.93
50m: 37.44
100m: 1:27.78
(50.34)
8 Juuso Kuusala 2006 Simmis Wanda ry 1:31.63 +18.78
50m: 41.99
100m: 1:31.63
(49.64)
Event official at: 14.12.2019 18.57.40
Event 1, 100m Individual Medley Men 15-16 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Konsta Pekkala 2003 Simmis Wanda ry 1:04.67
50m: 28.77
100m: 1:04.67
(35.90)
2 Aki Hakkarainen 2003 Simmis Wanda ry 1:09.93 +5.26
50m: 30.85
100m: 1:09.93
(39.08)
3 Rony Kulju 2004 Simmis Wanda ry 1:10.12 +5.45
50m: 31.96
100m: 1:10.12
(38.16)
4 Vi Thai Ngô 2004 Simmis Wanda ry 1:15.87 +11.20
50m: 36.79
100m: 1:15.87
(39.08)
5 Miko Mikkola 2004 Simmis Wanda ry 1:20.37 +15.70
50m: 36.27
100m: 1:20.37
(44.10)
- Aleksi Rissanen 2004 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 18.57.40
Event 1, 100m Individual Medley Men 17 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Reijo Hyvenen 1990 Kampuksen Plaani 1:01.73
50m: 27.70
100m: 1:01.73
(34.03)
2 Markus Salmela 1983 Gamla Polare urheiluseura 1:09.33 +7.60
50m: 32.47
100m: 1:09.33
(36.86)
3 Joona Mikkola 2001 Simmis Wanda ry 1:19.87 +18.14
50m: 34.83
100m: 1:19.87
(45.04)
4 Tatu Kuosa 1991 Simmis Wanda ry 1:27.01 +25.28
50m: 40.46
100m: 1:27.01
(46.55)
Event official at: 14.12.2019 18.57.40
2019-12-14 19.01.38 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: Simmis Wanda
Document
Results
Puurovinstat
Place: Hakunilan uimahalli Organizer: Simmis Wanda
Pool: 25m Competition Date: Dec 14, 2019 to Dec 14, 2019
Event 2, 100m Individual Medley Women 9 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Jemina Suomela 2010 Simmis Wanda ry 1:51.30
50m: 55.53
100m: 1:51.30
(55.77)
2 Elma Haunia 2010 Simmis Wanda ry 2:12.99 +21.69
50m: 1:08.41
100m: 2:12.99
(1:04.58)
Event official at: 14.12.2019 19.02.54
Event 2, 100m Individual Medley Women 10-11 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Jonna Kurki 2008 Simmis Wanda ry 1:23.51
50m: 39.52
100m: 1:23.51
(43.99)
2 Sanni Aarnivuo 2008 Simmis Wanda ry 1:25.22 +1.71
50m: 38.50
100m: 1:25.22
(46.72)
3 Irina Karvonen 2008 Simmis Wanda ry 1:38.22 +14.71
50m: 46.22
100m: 1:38.22
(52.00)
4 Mikaela Heiman 2008 Simmis Wanda ry 1:38.78 +15.27
50m: 44.60
100m: 1:38.78
(54.18)
5 Mea Ingram 2008 Simmis Wanda ry 1:41.18 +17.67
50m: 47.55
100m: 1:41.18
(53.63)
6 Milda Leppäluoto 2009 Simmis Wanda ry 1:44.69 +21.18
50m: 52.60
100m: 1:44.69
(52.09)
7 Noora Kuosmanen 2009 Simmis Wanda ry 1:45.68 +22.17
50m: 51.50
100m: 1:45.68
(54.18)
8 Erin Ahtikari 2009 Simmis Wanda ry 1:53.58 +30.07
50m: 50.90
100m: 1:53.58
(1:02.68)
9 Lumia Malmström 2008 Simmis Wanda ry 1:56.55 +33.04
50m: 58.17
100m: 1:56.55
(58.38)
10 Siiri Pynnönen 2008 Simmis Wanda ry 1:58.24 +34.73
50m: 1:00.45
100m: 1:58.24
(57.79)
- Lotta Jokinen 2009 Simmis Wanda ry DSQ sw 9.4
Event official at: 14.12.2019 19.02.54
Event 2, 100m Individual Medley Women 12-13 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Maria Karvonen 2006 Simmis Wanda ry 1:14.55
50m: 34.09
100m: 1:14.55
(40.46)
2 Oosa Mattila 2006 Simmis Wanda ry 1:17.49 +2.94
50m: 36.99
100m: 1:17.49
(40.50)
3 Susanna Ryynänen 2006 Simmis Wanda ry 1:19.66 +5.11
50m: 36.98
100m: 1:19.66
(42.68)
4 Viia Tossavainen 2007 Simmis Wanda ry 1:26.71 +12.16
50m: 39.31
100m: 1:26.71
(47.40)
5 Aura Haunia 2007 Simmis Wanda ry 1:29.06 +14.51
50m: 39.28
100m: 1:29.06
(49.78)
6 Josefina Vainio 2007 Simmis Wanda ry 1:29.28 +14.73
50m: 42.04
100m: 1:29.28
(47.24)
7 Nea Vilén 2007 Simmis Wanda ry 1:30.64 +16.09
50m: 41.98
100m: 1:30.64
(48.66)
8 Milma Tammikorpi 2006 Simmis Wanda ry 1:30.80 +16.25
50m: 44.16
100m: 1:30.80
(46.64)
9 Säde Tuisku 2006 Simmis Wanda ry 1:35.95 +21.40
50m: 46.12
100m: 1:35.95
(49.83)
- Anna Sofia Korhonen 2007 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.02.54
Event 2, 100m Individual Medley Women 14-15 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Alma Hörkkö 2005 Simmis Wanda ry 1:16.05
50m: 34.30
100m: 1:16.05
(41.75)
2 Emilia Hakala 2005 Simmis Wanda ry 1:17.31 +1.26
50m: 36.86
100m: 1:17.31
(40.45)
3 Henni Havén 2004 Simmis Wanda ry 1:19.62 +3.57
50m: 35.64
100m: 1:19.62
(43.98)
4 Peppi Siurola 2004 Simmis Wanda ry 1:27.75 +11.70
50m: 42.23
100m: 1:27.75
(45.52)
5 Reetta Haara 2004 Simmis Wanda ry 1:29.85 +13.80
50m: 41.32
100m: 1:29.85
(48.53)
6 Deniz Keteli 2005 Simmis Wanda ry 1:30.57 +14.52
50m: 41.87
100m: 1:30.57
(48.70)
Event official at: 14.12.2019 19.02.54
Event 2, 100m Individual Medley Women 16 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ninni From 1988 Simmis Wanda ry 1:14.05
50m: 32.38
100m: 1:14.05
(41.67)
2 Noora Kanerva 2000 Simmis Wanda ry 1:14.57 +0.52
50m: 34.49
100m: 1:14.57
(40.08)
3 Heidi Oksanen 1974 Simmis Wanda ry 1:33.89 +19.84
50m: 44.19
100m: 1:33.89
(49.70)
- Emilia Myllykoski 2003 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.02.54
2019-12-14 19.03.33 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: Simmis Wanda
Document
Results
Puurovinstat
Place: Hakunilan uimahalli Organizer: Simmis Wanda
Pool: 25m Competition Date: Dec 14, 2019 to Dec 14, 2019
Event 3, 50m Butterfly Men 10 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 DAN TRAN 2009 Simmis Wanda ry 46.11
Event official at: 14.12.2019 19.04.22
Event 3, 50m Butterfly Men 11-12 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Pravin Perasath 2008 Simmis Wanda ry 32.12
2 Ilja Belov 2007 Simmis Wanda ry 37.66 +5.54
3 Lauri Valtanen 2007 Simmis Wanda ry 40.05 +7.93
4 Risto Hyvenen 2007 Simmis Wanda ry 45.48 +13.36
5 Aatu Airaksinen 2007 Simmis Wanda ry 47.25 +15.13
6 Felix Enqvist 2007 Simmis Wanda ry 55.94 +23.82
Event official at: 14.12.2019 19.04.22
Event 3, 50m Butterfly Men 13-14 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Heikki Ianes 2005 Simmis Wanda ry 35.41
2 Mihhail Janson 2006 Simmis Wanda ry 36.41 +1.00
3 Tiger Tran 2005 Simmis Wanda ry 37.65 +2.24
4 Henri Hietto 2005 Simmis Wanda ry 38.04 +2.63
5 Joonatan Lipiäinen 2005 Simmis Wanda ry 40.79 +5.38
6 Ilmari Silventoinen 2005 Simmis Wanda ry 42.37 +6.96
7 Juuso Kuusala 2006 Simmis Wanda ry 42.95 +7.54
- Juho Kotamäki 2005 Simmis Wanda ry DSQ sw 8.4
Event official at: 14.12.2019 19.04.22
Event 3, 50m Butterfly Men 15-16 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Konsta Pekkala 2003 Simmis Wanda ry 28.01
2 Juho Marjala 2003 Simmis Wanda ry 29.02 +1.01
3 Rony Kulju 2004 Simmis Wanda ry 29.22 +1.21
4 Aki Hakkarainen 2003 Simmis Wanda ry 29.84 +1.83
5 Miko Mikkola 2004 Simmis Wanda ry 35.51 +7.50
- Vi Thai Ngô 2004 Simmis Wanda ry DNS
- Aleksi Rissanen 2004 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.04.22
Event 3, 50m Butterfly Men 17 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Reijo Hyvenen 1990 Kampuksen Plaani 26.52
2 Samuel Syrjänen 2002 Simmis Wanda ry 30.98 +4.46
Event official at: 14.12.2019 19.04.22
2019-12-14 19.05.10 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: Simmis Wanda
Document
Results
Puurovinstat
Place: Hakunilan uimahalli Organizer: Simmis Wanda
Pool: 25m Competition Date: Dec 14, 2019 to Dec 14, 2019
Event 4, 50m Butterfly Women 10-11 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Emilia Wall 2008 Simmis Wanda ry 34.66
2 Sanni Aarnivuo 2008 Simmis Wanda ry 38.64 +3.98
3 Jonna Kurki 2008 Simmis Wanda ry 40.55 +5.89
4 Lotta Jokinen 2009 Simmis Wanda ry 41.69 +7.03
5 Mikaela Heiman 2008 Simmis Wanda ry 45.09 +10.43
6 Iiris Pajamo 2008 Simmis Wanda ry 45.60 +10.94
7 alisa myllykoski 2009 Simmis Wanda ry 45.97 +11.31
8 Mea Ingram 2008 Simmis Wanda ry 49.23 +14.57
9 Noora Kuosmanen 2009 Simmis Wanda ry 52.04 +17.38
10 Irina Karvonen 2008 Simmis Wanda ry 54.01 +19.35
11 Erin Ahtikari 2009 Simmis Wanda ry 55.48 +20.82
Event official at: 14.12.2019 19.06.38
Event 4, 50m Butterfly Women 12-13 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Maria Karvonen 2006 Simmis Wanda ry 31.97
2 Iina Vänttinen 2006 Simmis Wanda ry 35.18 +3.21
3 Aura Haunia 2007 Simmis Wanda ry 39.32 +7.35
4 Nea Vilén 2007 Simmis Wanda ry 43.26 +11.29
5 Milma Tammikorpi 2006 Simmis Wanda ry 45.53 +13.56
6 Säde Tuisku 2006 Simmis Wanda ry 48.16 +16.19
Event official at: 14.12.2019 19.06.38
Event 4, 50m Butterfly Women 14-15 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Jenni Kurki 2005 Simmis Wanda ry 32.71
2 Henni Havén 2004 Simmis Wanda ry 34.24 +1.53
3 Iida Herrala 2004 Simmis Wanda ry 34.62 +1.91
4 Milja Aarnivuo 2005 Simmis Wanda ry 35.20 +2.49
5 Mandi Lindroos 2004 Simmis Wanda ry 35.76 +3.05
6 Deniz Keteli 2005 Simmis Wanda ry 42.67 +9.96
Event official at: 14.12.2019 19.06.38
Event 4, 50m Butterfly Women 16 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Emma Loponen 2003 Simmis Wanda ry 31.66
2 Anni Manninen 2001 Simmis Wanda ry 32.84 +1.18
3 Noora Kanerva 2000 Simmis Wanda ry 33.59 +1.93
4 Sini Aarnivuo 2003 Simmis Wanda ry 35.10 +3.44
5 Päivi Steffen 1971 Simmis Wanda ry 35.41 +3.75
6 Eveliina Puustjärvi 1985 Simmis Wanda ry 39.47 +7.81
7 Heidi Oksanen 1974 Simmis Wanda ry 39.78 +8.12
Event official at: 14.12.2019 19.06.38
2019-12-14 19.07.30 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: Simmis Wanda
Document
Results
Puurovinstat
Place: Hakunilan uimahalli Organizer: Simmis Wanda
Pool: 25m Competition Date: Dec 14, 2019 to Dec 14, 2019
Event 5, 50m Backstroke Men 10 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 DAN TRAN 2009 Simmis Wanda ry 44.32
2 Roope Tikkanen 2010 Simmis Wanda ry 55.52 +11.20
3 Olli Alanaatu 2009 Simmis Wanda ry 57.13 +12.81
4 Titus Mattila 2010 Simmis Wanda ry 58.17 +13.85
5 Oliver Niemi 2009 Simmis Wanda ry 1:01.41 +17.09
6 Petja Vehviläinen 2009 Simmis Wanda ry 1:04.60 +20.28
- Eemil Bärlund 2009 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.14.46
Event 5, 50m Backstroke Men 11-12 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Lauri Valtanen 2007 Simmis Wanda ry 36.97
2 Ilja Belov 2007 Simmis Wanda ry 39.54 +2.57
3 Risto Hyvenen 2007 Simmis Wanda ry 43.52 +6.55
4 Felix Enqvist 2007 Simmis Wanda ry 45.26 +8.29
5 Nico Jääskeläinen 2008 Simmis Wanda ry 48.90 +11.93
6 Emil Kokki 2007 Simmis Wanda ry 50.55 +13.58
7 Otso Tuisku 2008 Simmis Wanda ry 52.15 +15.18
8 Aatu Airaksinen 2007 Simmis Wanda ry 55.93 +18.96
9 Vladimir Chubiev 2007 Simmis Wanda ry 56.55 +19.58
- Niko Raivio 2008 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.14.46
Event 5, 50m Backstroke Men 13-14 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Nico Kulju 2006 Simmis Wanda ry 36.24
2 Juho Kotamäki 2005 Simmis Wanda ry 36.72 +0.48
3 Mihhail Janson 2006 Simmis Wanda ry 37.32 +1.08
4 Tiger Tran 2005 Simmis Wanda ry 37.53 +1.29
5 Joonatan Lipiäinen 2005 Simmis Wanda ry 38.19 +1.95
6 Heikki Ianes 2005 Simmis Wanda ry 39.16 +2.92
7 Henri Hietto 2005 Simmis Wanda ry 40.10 +3.86
8 Juuso Kuusala 2006 Simmis Wanda ry 42.02 +5.78
Event official at: 14.12.2019 19.14.46
Event 5, 50m Backstroke Men 15-16 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Aki Hakkarainen 2003 Simmis Wanda ry 33.44
2 Miko Mikkola 2004 Simmis Wanda ry 37.10 +3.66
- Konsta Pekkala 2003 Simmis Wanda ry DSQ sw 6.3
- Vi Thai Ngô 2004 Simmis Wanda ry DNS
- Aleksi Rissanen 2004 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.14.46
Event 5, 50m Backstroke Men 17 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Reijo Hyvenen 1990 Kampuksen Plaani 33.09
2 Tatu Kuosa 1991 Simmis Wanda ry 44.21 +11.12
Event official at: 14.12.2019 19.14.46
2019-12-14 19.15.34 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: Simmis Wanda
Document
Results
Puurovinstat
Place: Hakunilan uimahalli Organizer: Simmis Wanda
Pool: 25m Competition Date: Dec 14, 2019 to Dec 14, 2019
Event 6, 50m Backstroke Women 9 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Elma Haunia 2010 Simmis Wanda ry 58.71
2 Emilia Lindroos 2011 Simmis Wanda ry 58.74 +0.03
3 Jemina Suomela 2010 Simmis Wanda ry 1:07.62 +8.91
4 Sara Pynnönen 2010 Simmis Wanda ry 1:11.50 +12.79
- Enni Sjölund 2010 Simmis Wanda ry DNS
- Oona-Ilona Orava 2011 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.23.56
Event 6, 50m Backstroke Women 10-11 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Emilia Wall 2008 Simmis Wanda ry 37.27
2 Sanni Aarnivuo 2008 Simmis Wanda ry 39.76 +2.49
3 Iiris Pajamo 2008 Simmis Wanda ry 43.31 +6.04
4 Irina Karvonen 2008 Simmis Wanda ry 45.19 +7.92
5 Lotta Jokinen 2009 Simmis Wanda ry 46.25 +8.98
6 Mikaela Heiman 2008 Simmis Wanda ry 46.50 +9.23
7 Mea Ingram 2008 Simmis Wanda ry 47.70 +10.43
8 Noora Kuosmanen 2009 Simmis Wanda ry 51.56 +14.29
9 Siiri Pynnönen 2008 Simmis Wanda ry 53.17 +15.90
10 Erin Ahtikari 2009 Simmis Wanda ry 54.12 +16.85
11 Emma Onnela 2009 Simmis Wanda ry 56.95 +19.68
Event official at: 14.12.2019 19.23.56
Event 6, 50m Backstroke Women 12-13 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Maria Karvonen 2006 Simmis Wanda ry 34.34
2 Aura Haunia 2007 Simmis Wanda ry 42.62 +8.28
3 Nea Vilén 2007 Simmis Wanda ry 42.88 +8.54
4 Viia Tossavainen 2007 Simmis Wanda ry 43.53 +9.19
5 Milma Tammikorpi 2006 Simmis Wanda ry 44.78 +10.44
Event official at: 14.12.2019 19.23.56
Event 6, 50m Backstroke Women 14-15 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Iida Herrala 2004 Simmis Wanda ry 36.70
2 Henni Havén 2004 Simmis Wanda ry 37.20 +0.50
3 Oona Eriksson 2004 Simmis Wanda ry 37.51 +0.81
4 Deniz Keteli 2005 Simmis Wanda ry 43.66 +6.96
Event official at: 14.12.2019 19.23.56
Event 6, 50m Backstroke Women 16 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ninni From 1988 Simmis Wanda ry 35.88
2 Päivi Steffen 1971 Simmis Wanda ry 41.57 +5.69
3 Carrie Turunen 1973 Simmis Wanda ry 51.55 +15.67
Event official at: 14.12.2019 19.23.56
2019-12-14 19.25.00 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: Simmis Wanda
Document
Results
Puurovinstat
Place: Hakunilan uimahalli Organizer: Simmis Wanda
Pool: 25m Competition Date: Dec 14, 2019 to Dec 14, 2019
Event 7, 50m Breaststroke Men 10 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 DAN TRAN 2009 Simmis Wanda ry 50.06
2 Olli Alanaatu 2009 Simmis Wanda ry 55.73 +5.67
3 Titus Mattila 2010 Simmis Wanda ry 59.22 +9.16
4 Oliver Niemi 2009 Simmis Wanda ry 1:00.10 +10.04
5 Roope Tikkanen 2010 Simmis Wanda ry 1:03.04 +12.98
- Rasmus Auranen 2011 Simmis Wanda ry DSQ sw 4.4
- Mikael Taiminen 2010 Simmis Wanda ry DSQ sw 7.6
Event official at: 14.12.2019 19.36.57
Event 7, 50m Breaststroke Men 11-12 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Lauri Valtanen 2007 Simmis Wanda ry 42.84
2 Matias Jääskeläinen 2008 Simmis Wanda ry 50.54 +7.70
3 Aatu Airaksinen 2007 Simmis Wanda ry 50.94 +8.10
4 Vladimir Chubiev 2007 Simmis Wanda ry 54.89 +12.05
5 Nico Jääskeläinen 2008 Simmis Wanda ry 56.32 +13.48
6 Felix Enqvist 2007 Simmis Wanda ry 56.74 +13.90
- Ilja Belov 2007 Simmis Wanda ry DSQ sw 7.6
- Otso Tuisku 2008 Simmis Wanda ry DSQ sw 7.6
- Niklas Gillberg 2007 Simmis Wanda ry DSQ sw 7.6
Event official at: 14.12.2019 19.36.57
Event 7, 50m Breaststroke Men 13-14 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Heikki Ianes 2005 Simmis Wanda ry 40.00
2 Tiger Tran 2005 Simmis Wanda ry 40.32 +0.32
3 Henri Hietto 2005 Simmis Wanda ry 42.28 +2.28
4 Juho Kotamäki 2005 Simmis Wanda ry 42.34 +2.34
5 Mihhail Janson 2006 Simmis Wanda ry 44.73 +4.73
6 Joonatan Lipiäinen 2005 Simmis Wanda ry 47.92 +7.92
7 Juuso Kuusala 2006 Simmis Wanda ry 50.53 +10.53
8 Julius Käkelä 2005 Simmis Wanda ry 52.44 +12.44
Event official at: 14.12.2019 19.36.57
Event 7, 50m Breaststroke Men 15-16 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Konsta Pekkala 2003 Simmis Wanda ry 35.11
2 Rony Kulju 2004 Simmis Wanda ry 35.94 +0.83
3 Aki Hakkarainen 2003 Simmis Wanda ry 38.49 +3.38
4 Miko Mikkola 2004 Simmis Wanda ry 44.36 +9.25
- Vi Thai Ngô 2004 Simmis Wanda ry DNS
- Aleksi Rissanen 2004 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.36.57
Event 7, 50m Breaststroke Men 17 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Vili Nykänen 1981 Simmis Wanda ry 33.84
2 Markus Salmela 1983 Gamla Polare urheiluseura 35.41 +1.57
3 Tatu Kuosa 1991 Simmis Wanda ry 39.76 +5.92
4 Sergey Krylov 1996 Simmis Wanda ry 41.13 +7.29
5 Joona Mikkola 2001 Simmis Wanda ry 42.88 +9.04
- Ville Rissanen 2001 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.36.57
2019-12-14 19.38.32 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: Simmis Wanda
Document
Results
Puurovinstat
Place: Hakunilan uimahalli Organizer: Simmis Wanda
Pool: 25m Competition Date: Dec 14, 2019 to Dec 14, 2019
Event 8, 50m Breaststroke Women 9 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Jemina Suomela 2010 Simmis Wanda ry 58.54
2 Elma Haunia 2010 Simmis Wanda ry 1:07.87 +9.33
3 Sara Pynnönen 2010 Simmis Wanda ry 1:08.99 +10.45
4 Emilia Lindroos 2011 Simmis Wanda ry 1:13.91 +15.37
- Oona-Ilona Orava 2011 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.42.44
Event 8, 50m Breaststroke Women 10-11 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Jonna Kurki 2008 Simmis Wanda ry 41.82
2 Sanni Aarnivuo 2008 Simmis Wanda ry 44.88 +3.06
3 alisa myllykoski 2009 Simmis Wanda ry 46.73 +4.91
4 Irina Karvonen 2008 Simmis Wanda ry 50.01 +8.19
5 Mea Ingram 2008 Simmis Wanda ry 52.97 +11.15
6 Milda Leppäluoto 2009 Simmis Wanda ry 53.49 +11.67
7 Lotta Jokinen 2009 Simmis Wanda ry 54.10 +12.28
8 Noora Kuosmanen 2009 Simmis Wanda ry 55.61 +13.79
9 Liina Nykänen 2008 Simmis Wanda ry 55.63 +13.81
10 Mikaela Heiman 2008 Simmis Wanda ry 56.81 +14.99
11 Erin Ahtikari 2009 Simmis Wanda ry 57.10 +15.28
12 Emma Onnela 2009 Simmis Wanda ry 1:00.94 +19.12
13 Veera Komulainen 2009 Simmis Wanda ry 1:04.50 +22.68
Event official at: 14.12.2019 19.42.44
Event 8, 50m Breaststroke Women 12-13 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Iina Vänttinen 2006 Simmis Wanda ry 37.96
2 Oosa Mattila 2006 Simmis Wanda ry 38.73 +0.77
3 Maria Karvonen 2006 Simmis Wanda ry 39.51 +1.55
4 Susanna Ryynänen 2006 Simmis Wanda ry 40.02 +2.06
5 Josefina Vainio 2007 Simmis Wanda ry 44.33 +6.37
6 Milma Tammikorpi 2006 Simmis Wanda ry 46.75 +8.79
7 Nea Vilén 2007 Simmis Wanda ry 48.13 +10.17
8 Aura Haunia 2007 Simmis Wanda ry 50.48 +12.52
9 Laura Komu 2007 Simmis Wanda ry 55.57 +17.61
10 Milla Jatkola 2007 Simmis Wanda ry 1:01.20 +23.24
- Veea Laakso 2007 Simmis Wanda ry DSQ sw 7.6
Event official at: 14.12.2019 19.42.44
Event 8, 50m Breaststroke Women 14-15 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Iida Herrala 2004 Simmis Wanda ry 38.12
2 Henni Havén 2004 Simmis Wanda ry 39.33 +1.21
3 Emilia Hakala 2005 Simmis Wanda ry 39.85 +1.73
4 Reetta Haara 2004 Simmis Wanda ry 45.38 +7.26
5 Deniz Keteli 2005 Simmis Wanda ry 46.68 +8.56
Event official at: 14.12.2019 19.42.44
Event 8, 50m Breaststroke Women 16 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Noora Kanerva 2000 Simmis Wanda ry 37.33
2 Ninni From 1988 Simmis Wanda ry 40.96 +3.63
3 Päivi Steffen 1971 Simmis Wanda ry 41.70 +4.37
4 Eveliina Puustjärvi 1985 Simmis Wanda ry 42.08 +4.75
5 Laura Hautamäki 2002 Simmis Wanda ry 43.07 +5.74
6 Heidi Oksanen 1974 Simmis Wanda ry 45.05 +7.72
Event official at: 14.12.2019 19.42.44
2019-12-14 19.44.08 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: Simmis Wanda
Document
Results
Puurovinstat
Place: Hakunilan uimahalli Organizer: Simmis Wanda
Pool: 25m Competition Date: Dec 14, 2019 to Dec 14, 2019
Event 9, 50m Freestyle Men 10 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 DAN TRAN 2009 Simmis Wanda ry 42.89
2 Roope Tikkanen 2010 Simmis Wanda ry 44.04 +1.15
3 Toivo Karinen 2010 Simmis Wanda ry 45.61 +2.72
4 Olli Alanaatu 2009 Simmis Wanda ry 47.54 +4.65
5 Nilla Hagelin 2010 Simmis Wanda ry 47.93 +5.04
6 Oliver Niemi 2009 Simmis Wanda ry 49.54 +6.65
7 Lenni Parpola 2009 Simmis Wanda ry 50.68 +7.79
8 Petja Vehviläinen 2009 Simmis Wanda ry 52.45 +9.56
9 Aapo Tikkanen 2012 Simmis Wanda ry 56.15 +13.26
10 Rasmus Auranen 2011 Simmis Wanda ry 56.45 +13.56
11 Mikael Taiminen 2010 Simmis Wanda ry 1:03.41 +20.52
- Eemil Bärlund 2009 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.52.26
Event 9, 50m Freestyle Men 11-12 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Lauri Valtanen 2007 Simmis Wanda ry 30.17
2 Ilja Belov 2007 Simmis Wanda ry 33.55 +3.38
3 Risto Hyvenen 2007 Simmis Wanda ry 36.22 +6.05
4 Matias Jääskeläinen 2008 Simmis Wanda ry 38.08 +7.91
5 Nico Jääskeläinen 2008 Simmis Wanda ry 38.22 +8.05
6 Felix Enqvist 2007 Simmis Wanda ry 38.63 +8.46
7 Aatu Airaksinen 2007 Simmis Wanda ry 39.63 +9.46
8 DANIEL GLADKOV 2008 Simmis Wanda ry 44.08 +13.91
9 Emil Kokki 2007 Simmis Wanda ry 45.47 +15.30
10 Otso Tuisku 2008 Simmis Wanda ry 48.06 +17.89
- Niklas Gillberg 2007 Simmis Wanda ry DNS
- Niko Raivio 2008 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.52.26
Event 9, 50m Freestyle Men 13-14 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Nico Kulju 2006 Simmis Wanda ry 28.06
2 Juho Kotamäki 2005 Simmis Wanda ry 30.61 +2.55
3 Heikki Ianes 2005 Simmis Wanda ry 30.87 +2.81
4 Tiger Tran 2005 Simmis Wanda ry 31.47 +3.41
5 Mihhail Janson 2006 Simmis Wanda ry 32.51 +4.45
6 Henri Hietto 2005 Simmis Wanda ry 32.64 +4.58
7 Ilmari Silventoinen 2005 Simmis Wanda ry 32.76 +4.70
8 Joonatan Lipiäinen 2005 Simmis Wanda ry 33.99 +5.93
9 Juuso Kuusala 2006 Simmis Wanda ry 36.39 +8.33
10 Julius Käkelä 2005 Simmis Wanda ry 39.43 +11.37
11 Eemil Takala 2006 Simmis Wanda ry 43.55 +15.49
- Rasmus Jeeser 2006 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.52.26
Event 9, 50m Freestyle Men 15-16 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Konsta Pekkala 2003 Simmis Wanda ry 26.03
2 Rony Kulju 2004 Simmis Wanda ry 26.52 +0.49
3 Juho Marjala 2003 Simmis Wanda ry 26.83 +0.80
4 Aki Hakkarainen 2003 Simmis Wanda ry 28.09 +2.06
5 Miko Mikkola 2004 Simmis Wanda ry 30.72 +4.69
6 Riiko Huurros 2004 Simmis Wanda ry 31.61 +5.58
- Vi Thai Ngô 2004 Simmis Wanda ry DNS
- Aleksi Rissanen 2004 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.52.26
Event 9, 50m Freestyle Men 17 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Reijo Hyvenen 1990 Kampuksen Plaani 23.76
2 Markus Salmela 1983 Gamla Polare urheiluseura 27.69 +3.93
3 Vili Nykänen 1981 Simmis Wanda ry 27.87 +4.11
4 Samuel Syrjänen 2002 Simmis Wanda ry 28.49 +4.73
5 Joona Mikkola 2001 Simmis Wanda ry 29.48 +5.72
6 Karo Ruuska 1981 Simmis Wanda ry 32.51 +8.75
7 Sergey Krylov 1996 Simmis Wanda ry 34.64 +10.88
8 Matti Alpola 1953 Simmis Wanda ry 36.86 +13.10
- Ville Rissanen 2001 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 19.52.26
2019-12-14 19.53.34 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: Simmis Wanda
Document
Results
Puurovinstat
Place: Hakunilan uimahalli Organizer: Simmis Wanda
Pool: 25m Competition Date: Dec 14, 2019 to Dec 14, 2019
Event 10, 50m Freestyle Women 9 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Eva Maarit Virolainen 2010 Simmis Wanda ry 49.11
2 Emilia Lindroos 2011 Simmis Wanda ry 56.11 +7.00
3 Sara Pynnönen 2010 Simmis Wanda ry 59.54 +10.43
- Oona-Ilona Orava 2011 Simmis Wanda ry DNS
- Enni Sjölund 2010 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 20.03.35
Event 10, 50m Freestyle Women 10-11 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Emilia Wall 2008 Simmis Wanda ry 31.85
2 Sanni Aarnivuo 2008 Simmis Wanda ry 34.49 +2.64
3 alisa myllykoski 2009 Simmis Wanda ry 36.20 +4.35
4 Iiris Pajamo 2008 Simmis Wanda ry 36.59 +4.74
5 Irina Karvonen 2008 Simmis Wanda ry 38.10 +6.25
6 Mikaela Heiman 2008 Simmis Wanda ry 38.66 +6.81
7 Lotta Jokinen 2009 Simmis Wanda ry 38.67 +6.82
8 Hanna Reinikainen 2008 Simmis Wanda ry 39.77 +7.92
9 Milda Leppäluoto 2009 Simmis Wanda ry 40.31 +8.46
10 Lumia Malmström 2008 Simmis Wanda ry 40.83 +8.98
11 Liina Nykänen 2008 Simmis Wanda ry 40.99 +9.14
12 Noora Kuosmanen 2009 Simmis Wanda ry 41.24 +9.39
13 Mea Ingram 2008 Simmis Wanda ry 41.86 +10.01
14 Julia Vainio 2009 Simmis Wanda ry 43.40 +11.55
15 Siiri Pynnönen 2008 Simmis Wanda ry 44.32 +12.47
16 Maria Pilz 2009 Simmis Wanda ry 47.27 +15.42
17 Helmi Onkamo 2009 Simmis Wanda ry 54.08 +22.23
18 Emma Onnela 2009 Simmis Wanda ry 54.70 +22.85
19 Veera Komulainen 2009 Simmis Wanda ry 54.72 +22.87
20 Iina Taiminen 2008 Simmis Wanda ry 54.90 +23.05
- Noora Ajoviita 2008 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 20.03.35
Event 10, 50m Freestyle Women 12-13 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Susanna Ryynänen 2006 Simmis Wanda ry 30.62
2 Iina Vänttinen 2006 Simmis Wanda ry 30.79 +0.17
3 Maria Karvonen 2006 Simmis Wanda ry 31.00 +0.38
4 Oosa Mattila 2006 Simmis Wanda ry 32.83 +2.21
5 Viia Tossavainen 2007 Simmis Wanda ry 34.89 +4.27
6 Josefina Vainio 2007 Simmis Wanda ry 35.15 +4.53
7 Nea Vilén 2007 Simmis Wanda ry 35.64 +5.02
8 Milma Tammikorpi 2006 Simmis Wanda ry 35.66 +5.04
9 Aura Haunia 2007 Simmis Wanda ry 36.63 +6.01
10 Säde Tuisku 2006 Simmis Wanda ry 37.56 +6.94
11 Isa Hamström 2007 Simmis Wanda ry 38.53 +7.91
12 Laura Komu 2007 Simmis Wanda ry 40.74 +10.12
13 Veea Laakso 2007 Simmis Wanda ry 45.47 +14.85
14 Milla Jatkola 2007 Simmis Wanda ry 47.70 +17.08
- Anna Sofia Korhonen 2007 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 14.12.2019 20.03.35
Event 10, 50m Freestyle Women 14-15 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Jenni Kurki 2005 Simmis Wanda ry 29.36
2 Milja Aarnivuo 2005 Simmis Wanda ry 30.11 +0.75
3 Siiri Pekkala 2005 Simmis Wanda ry 30.26 +0.90
4 Emilia Hakala 2005 Simmis Wanda ry 30.80 +1.44
5 Oona Eriksson 2004 Simmis Wanda ry 31.40 +2.04
6 Henni Havén 2004 Simmis Wanda ry 31.89 +2.53
7 Iida Herrala 2004 Simmis Wanda ry 32.40 +3.04
8 Mandi Lindroos 2004 Simmis Wanda ry 32.67 +3.31
9 Peppi Siurola 2004