2021-09-24   23:22:32
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultater for Manse-Uinnit 2020

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Session 1

Document
Results
Manse Uinnit 2020
Place: Organizer: Uinti Tampere
Pool: 50m Competition Date: maalis 7, 2020 to maalis 7, 2020
Event 2, 100m VU N, T13, T11 11 and younger - Finaali
Sponsor: Turtolan Citymarket
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Helmi Hinkka 2009 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.80 1:12.17
50m: 34.94
100m: 1:12.17
(37.23)
2 Janna Saloniemi 2009 TaTu Tampere +0.86 1:14.62 +2.45
50m: 36.44
100m: 1:14.62
(38.18)
3 Lisette Schaper 2009 Åbo Simklubb +0.61 1:15.01 +2.84
50m: 35.58
100m: 1:15.01
(39.43)
4 Elsa Constable 2009 Aurajoen Uinti Ry +0.87 1:15.52 +3.35
50m: 36.51
100m: 1:15.52
(39.01)
5 Selma Syrjänen 2009 Åbo Simklubb +0.76 1:15.79 +3.62
50m: 36.03
100m: 1:15.79
(39.76)
6 Minja Yli-Tainio 2009 Oulun Lohet +0.79 1:16.17 +4.00
50m: 36.34
100m: 1:16.17
(39.83)
7 Adele Luukkonen 2009 TaTu Tampere 1:16.38 +4.21
50m: 36.34
100m: 1:16.38
(40.04)
8 Hippu Rauhala 2010 Nokian Pyry 1:18.59 +6.42
50m: 37.53
100m: 1:18.59
(41.06)
9 Senni Sevenius 2009 Hyvinkään Uimaseura +0.86 1:18.68 +6.51
50m: 38.20
100m: 1:18.68
(40.48)
10 Vilja Suominen 2009 Åbo Simklubb +0.79 1:19.16 +6.99
50m: 37.51
100m: 1:19.16
(41.65)
11 Anni Eskelinen 2009 Lahden Uimaseura +0.68 1:21.70 +9.53
50m: 39.03
100m: 1:21.70
(42.67)
12 Kerttu Mätäsjärvi 2009 Uinti Tampere +0.71 1:21.98 +9.81
50m: 38.78
100m: 1:21.98
(43.20)
13 nelli savisto 2009 Uinti Tampere +0.75 1:22.21 +10.04
50m: 39.39
100m: 1:22.21
(42.82)
14 Minni Koskivirta 2009 Joensuun Uimaseura ry +0.81 1:22.32 +10.15
50m: 39.06
100m: 1:22.32
(43.26)
15 Meea Kinnunen 2009 Uinti Tampere 1:22.95 +10.78
50m: 38.86
100m: 1:22.95
(44.09)
16 Amelie Halkosaari 2009 Aurajoen Uinti Ry +0.79 1:23.51 +11.34
50m: 39.40
100m: 1:23.51
(44.11)
17 Sara Uski 2009 Lappeenrannan Uimarit 1:23.77 +11.60
50m: 39.68
100m: 1:23.77
(44.09)
18 Veera Linna 2009 Uinti Tampere +0.82 1:24.03 +11.86
50m: 40.64
100m: 1:24.03
(43.39)
19 Josefiina Kinos 2009 Raision Urheilijat +0.62 1:24.10 +11.93
50m: 39.61
100m: 1:24.10
(44.49)
20 Vilma Keski-Korsu 2009 Åbo Simklubb +0.87 1:24.21 +12.04
50m: 40.01
100m: 1:24.21
(44.20)
21 Viola Tojander 2010 Åbo Simklubb +0.78 1:25.30 +13.13
50m: 40.57
100m: 1:25.30
(44.73)
22 Lotta Uusikartano 2009 Åbo Simklubb +0.70 1:26.08 +13.91
50m: 41.07
100m: 1:26.08
(45.01)
23 Hilkka Salo 2009 Rauman Uimaseura +0.84 1:26.19 +14.02
50m: 38.95
100m: 1:26.19
(47.24)
24 Lotta Malmelin 2009 Nokian Pyry +0.85 1:26.26 +14.09
50m: 41.96
100m: 1:26.26
(44.30)
25 Olivia Saukko 2009 TaTu Tampere 1:26.81 +14.64
50m: 42.38
100m: 1:26.81
(44.43)
26 Emma Kaivola 2009 Riihimäen Uimaseura +0.90 1:27.26 +15.09
50m: 40.97
100m: 1:27.26
(46.29)
27 Emilia Valtonen 2009 Rauman Uimaseura +0.93 1:27.38 +15.21
50m: 41.23
100m: 1:27.38
(46.15)
28 Minea Moisio 2009 TaTu Tampere +0.93 1:27.51 +15.34
50m: 40.66
100m: 1:27.51
(46.85)
29 Annabel Salo 2010 Lahden Uimaseura +0.74 1:27.71 +15.54
50m: 42.78
100m: 1:27.71
(44.93)
30 Hanna-Mari Kuisma 2009 Nurmijärven Uinti +0.85 1:28.40 +16.23
50m: 43.82
100m: 1:28.40
(44.58)
31 Noora Ekman 2009 TaTu Tampere +0.81 1:28.97 +16.80
50m: 41.99
100m: 1:28.97
(46.98)
32 Anni Sorsa 2010 Nokian Pyry +0.83 1:29.04 +16.87
50m: 41.79
100m: 1:29.04
(47.25)
33 Pinja Kärkkäinen 2009 Oulun Lohet +0.79 1:29.38 +17.21
50m: 42.08
100m: 1:29.38
(47.30)
34 Emmi Pohjonen 2009 Hyvinkään Uimaseura +0.82 1:30.05 +17.88
50m: 43.28
100m: 1:30.05
(46.77)
35 Enni Sinkko 2009 Lappeenrannan Uimarit +0.80 1:30.32 +18.15
50m: 43.10
100m: 1:30.32
(47.22)
36 Aino Koivuluoma 2009 Lahden Uimaseura 1:30.79 +18.62
50m: 44.16
100m: 1:30.79
(46.63)
37 Renja Koskela 2010 Raision Urheilijat 1:31.06 +18.89
50m: 42.66
100m: 1:31.06
(48.40)
38 Iina Tieaho 2010 Nokian Pyry +1.05 1:31.96 +19.79
50m: 42.93
100m: 1:31.96
(49.03)
39 Viivi Heikkinen 2009 Uinti Hyvinkää +0.81 1:32.07 +19.90
50m: 45.55
100m: 1:32.07
(46.52)
40 Carola Lehtonen 2009 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.64 1:33.10 +20.93
50m: 42.63
100m: 1:33.10
(50.47)
41 Venni Niemi 2009 Riihimäen Uimaseura +0.72 1:33.31 +21.14
50m: 43.59
100m: 1:33.31
(49.72)
42 Ekaterina Burnevskaya 2009 TaTu Tampere +0.92 1:33.35 +21.18
50m: 44.66
100m: 1:33.35
(48.69)
43 Sofia Viitanen 2009 Hämeenlinnan Uimaseura +1.17 1:33.58 +21.41
50m: 42.82
100m: 1:33.58
(50.76)
44 Milla Pylvänäinen 2010 Lahden Uimaseura +0.78 1:34.16 +21.99
50m: 44.83
100m: 1:34.16
(49.33)
45 Aljean Kippola 2009 Uinti Tampere +1.31 1:34.41 +22.24
50m: 44.01
100m: 1:34.41
(50.40)
46 Nea Kailio 2010 Lappeenrannan Uimarit +0.82 1:35.24 +23.07
50m: 44.19
100m: 1:35.24
(51.05)
47 Venla Tolvanen 2010 Haminan Uimaseura 1:35.25 +23.08
50m: 45.43
100m: 1:35.25
(49.82)
48 Saimi Siika-aho 2009 Oulun Lohet 1:35.44 +23.27
50m: 47.03
100m: 1:35.44
(48.41)
49 Lumia Lätti 2010 Joensuun Uimaseura ry 1:36.13 +23.96
50m: 46.08
100m: 1:36.13
(50.05)
50 Sanni Korhonen 2009 TaTu Tampere +1.04 1:36.85 +24.68
50m: 45.90
100m: 1:36.85
(50.95)
51 Emmi Pekanheimo 2010 Åbo Simklubb +0.79 1:36.92 +24.75
50m: 44.69
100m: 1:36.92
(52.23)
52 Matilda Oinonen 2010 Lappeenrannan Uimarit 1:38.01 +25.84
50m: 45.43
100m: 1:38.01
(52.58)
53 Emma Relander 2010 Hämeenlinnan Uimaseura +0.73 1:38.79 +26.62
50m: 44.84
100m: 1:38.79
(53.95)
54 Aida Niilekselä 2009 Hämeenlinnan Uimaseura 1:38.87 +26.70
50m: 46.29
100m: 1:38.87
(52.58)
55 Emmi Oksanen 2009 TaTu Tampere +0.65 1:39.24 +27.07
50m: 48.12
100m: 1:39.24
(51.12)
56 Lumi Riikonen 2010 Riihimäen Uimaseura 1:39.44 +27.27
50m: 46.30
100m: 1:39.44
(53.14)
57 Hertta Myllymäki 2010 TaTu Tampere +0.81 1:39.73 +27.56
50m: 45.13
100m: 1:39.73
(54.60)
58 Veera Järvinen 2010 Lahden Uimaseura 1:40.91 +28.74
50m: 46.71
100m: 1:40.91
(54.20)
59 Matilda Ådjers 2009 Uinti Tampere 1:41.33 +29.16
50m: 47.09
100m: 1:41.33
(54.24)
60 Inka Tomula 2010 Porin Uimaseura +0.83 1:42.12 +29.95
50m: 47.02
100m: 1:42.12
(55.10)
61 Sanni Mäkelä 2010 Uinti Tampere 1:42.66 +30.49
50m: 48.59
100m: 1:42.66
(54.07)
62 Sinna Leinonen 2011 Uinti Tampere +0.97 1:44.14 +31.97
50m: 47.28
100m: 1:44.14
(56.86)
63 Sofia Ahvas 2010 Aurajoen Uinti Ry +0.63 1:44.30 +32.13
50m: 46.49
100m: 1:44.30
(57.81)
64 Minja Kautto 2010 TaTu Tampere 1:44.37 +32.20
50m: 51.50
100m: 1:44.37
(52.87)
65 Roosa Teho 2010 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.80 1:44.51 +32.34
50m: 48.59
100m: 1:44.51
(55.92)
66 Lucie Ruoho 2010 Uimaseura Kangasalan Kuohu 1:45.43 +33.26
50m: 50.03
100m: 1:45.43
(55.40)
67 Emma Ranta 2009 Nurmijärven Uinti +0.48 1:45.51 +33.34
50m: 48.90
100m: 1:45.51
(56.61)
68 Martta Koponen 2010 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.74 1:46.37 +34.20
50m: 49.79
100m: 1:46.37
(56.58)
69 Tyyne Lehto 2009 Lappeenrannan Uimarit 1:49.30 +37.13
50m: 53.33
100m: 1:49.30
(55.97)
70 Sara Lensu 2010 Lappeenrannan Uimarit +0.81 1:49.43 +37.26
50m: 51.84
100m: 1:49.43
(57.59)
71 Iita Helminen 2009 Uinti Tampere +1.01 1:49.89 +37.72
50m: 53.08
100m: 1:49.89
(56.81)
72 Siiri Kinos 2010 Raision Urheilijat 1:51.92 +39.75
50m: 52.84
100m: 1:51.92
(59.08)
73 saaga hakala 2010 Uinti Tampere 1:52.33 +40.16
50m: 50.04
100m: 1:52.33
(1:02.29)
74 Aada Laukniemi 2010 Lappeenrannan Uimarit +1.06 1:55.75 +43.58
50m: 52.45
100m: 1:55.75
(1:03.30)
75 Anna Tähtinen 2010 Uinti Tampere 1:59.94 +47.77
50m: 56.94
100m: 1:59.94
(1:03.00)
76 Peppi Pohjanen 2009 Uinti Tampere +1.01 2:01.76 +49.59
50m: 56.82
100m: 2:01.76
(1:04.94)
- Emilia Piiparinen 2009 Uimaseura Kangasalan Kuohu DSQ SW4.4
- Maija Koski 2009 Uimaseura Kangasalan Kuohu -0.94 DSQ SW4.4
- Lilia Listenmaa 2010 Uinti Tampere DNS
- Laura Toivonen 2010 Aurajoen Uinti Ry DNS
Event official at: 7.3.2020 12.42.18
Event 2, 100m VU N, T13, T11 12-13 years - Finaali
Sponsor: Turtolan Citymarket
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Minea Kumlander 2007 Aurajoen Uinti Ry +0.73 1:04.44
50m: 30.44
100m: 1:04.44
(34.00)
2 Emmi Salo 2007 Lappeenrannan Uimarit +0.71 1:05.01 +0.57
50m: 31.86
100m: 1:05.01
(33.15)
3 Erin Heinikangas 2007 Rauman Uimaseura +0.81 1:05.35 +0.91
50m: 31.57
100m: 1:05.35
(33.78)
4 Anni Frusti 2007 Nokian Pyry +0.72 1:05.44 +1.00
50m: 31.84
100m: 1:05.44
(33.60)
5 Emilia Isoviita 2007 Kampuksen Plaani +0.72 1:05.60 +1.16
50m: 30.67
100m: 1:05.60
(34.93)
6 Aino Ruotsalainen 2007 Lappeenrannan Uimarit +0.91 1:06.32 +1.88
50m: 31.60
100m: 1:06.32
(34.72)
7 Liisa Peetsu 2007 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.79 1:06.66 +2.22
50m: 32.25
100m: 1:06.66
(34.41)
8 Eevi Riekki 2007 Joensuun Uimaseura ry +0.84 1:06.75 +2.31
50m: 32.09
100m: 1:06.75
(34.66)
9 Ebba Simberg 2007 Lahden Uimaseura +0.59 1:07.04 +2.60
50m: 32.07
100m: 1:07.04
(34.97)
10 Petra Soini 2007 Nokian Pyry +0.80 1:07.30 +2.86
50m: 33.08
100m: 1:07.30
(34.22)
11 Hertta Nieminen 2007 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.67 1:07.83 +3.39
50m: 32.96
100m: 1:07.83
(34.87)
12 Roosa Junnila 2007 Aurajoen Uinti Ry +0.75 1:08.71 +4.27
50m: 32.67
100m: 1:08.71
(36.04)
13 viivi Elonen 2008 Swimming Team Rauma +0.77 1:08.86 +4.42
50m: 32.75
100m: 1:08.86
(36.11)
14 Inka Hämäläinen 2007 Joensuun Uimaseura ry +0.63 1:09.37 +4.93
50m: 33.09
100m: 1:09.37
(36.28)
15 Joanna Kivelä 2007 Uinti Tampere +0.80 1:09.70 +5.26
50m: 33.47
100m: 1:09.70
(36.23)
16 Venla Karialho 2007 Hyvinkään Uimaseura +0.91 1:09.80 +5.36
50m: 33.89
100m: 1:09.80
(35.91)
17 Iita Viinisalo 2007 Joensuun Uimaseura ry +0.60 1:09.81 +5.37
50m: 32.75
100m: 1:09.81
(37.06)
18 Veera Malmelin 2007 Nokian Pyry +0.87 1:09.91 +5.47
50m: 33.77
100m: 1:09.91
(36.14)
19 Saaga Lehmus 2007 Lappeenrannan Uimarit +0.61 1:10.06 +5.62
50m: 33.25
100m: 1:10.06
(36.81)
20 Lyyli Järvi 2007 Porin Uimaseura +0.63 1:10.53 +6.09
50m: 33.19
100m: 1:10.53
(37.34)
21 Miisa Järvinen 2007 Aurajoen Uinti Ry +0.73 1:10.55 +6.11
50m: 33.67
100m: 1:10.55
(36.88)
22 Aino Suomalainen 2007 Aurajoen Uinti Ry +0.87 1:10.56 +6.12
50m: 34.11
100m: 1:10.56
(36.45)
23 Lotta Luotola 2008 Åbo Simklubb +0.58 1:11.23 +6.79
50m: 34.25
100m: 1:11.23
(36.98)
24 Maija Mikkonen 2008 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.58 1:11.40 +6.96
50m: 34.92
100m: 1:11.40
(36.48)
24 Amanda Hirvonen 2007 Lappeenrannan Uimarit +0.45 1:11.40 +6.96
50m: 33.41
100m: 1:11.40
(37.99)
26 Iines Kuvaja 2007 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.80 1:11.68 +7.24
50m: 34.48
100m: 1:11.68
(37.20)
26 Ella Gylden 2007 Uinti Tampere +0.81 1:11.68 +7.24
50m: 34.50
100m: 1:11.68
(37.18)
28 Minea Kynkäänniemi 2007 Raision Urheilijat 1:12.03 +7.59
50m: 33.83
100m: 1:12.03
(38.20)
29 Liisi Lehtiö 2008 Lahden Uimaseura 1:12.18 +7.74
50m: 34.85
100m: 1:12.18
(37.33)
30 Milja Laakkonen 2007 Keuruun Toverit +0.75 1:12.25 +7.81
50m: 35.43
100m: 1:12.25
(36.82)
31 Nella Honkanen 2007 Hyvinkään Uimaseura +0.59 1:12.43 +7.99
50m: 34.83
100m: 1:12.43
(37.60)
32 Saimi Lanki 2008 Hämeenlinnan Uimaseura 1:12.47 +8.03
50m: 34.91
100m: 1:12.47
(37.56)
33 Emma Tieaho 2008 Nokian Pyry +0.87 1:12.53 +8.09
50m: 35.39
100m: 1:12.53
(37.14)
34 Rebecca Mäkinen 2008 Uinti Tampere +0.73 1:13.06 +8.62
50m: 35.30
100m: 1:13.06
(37.76)
35 Hanna Vänni 2008 Uinti Tampere 1:14.39 +9.95
50m: 35.86
100m: 1:14.39
(38.53)
36 Nicola Burman 2008 Joensuun Uimaseura ry +0.76 1:14.52 +10.08
50m: 35.77
100m: 1:14.52
(38.75)
37 Ellen Laine 2008 Oulun Lohet 1:14.53 +10.09
50m: 35.10
100m: 1:14.53
(39.43)
38 Katri Kulovuori 2007 Uinti Tampere +0.96 1:14.54 +10.10
50m: 36.70
100m: 1:14.54
(37.84)
39 Krette Mullamaa 2007 Lappeenrannan Uimarit +0.72 1:14.58 +10.14
50m: 35.49
100m: 1:14.58
(39.09)
40 Kaisa Heikkinen 2008 Raision Urheilijat +0.70 1:14.92 +10.48
50m: 36.38
100m: 1:14.92
(38.54)
41 Nelli Vilppola 2007 Oulun Lohet +0.77 1:15.47 +11.03
50m: 36.42
100m: 1:15.47
(39.05)
42 Sofia Soininen 2007 Joensuun Uimaseura ry +0.75 1:15.60 +11.16
50m: 35.64
100m: 1:15.60
(39.96)
43 Iida Pennanen 2008 TaTu Tampere +0.84 1:15.82 +11.38
50m: 37.31
100m: 1:15.82
(38.51)
44 Sara Jaatinen 2008 Joensuun Uimaseura ry +0.63 1:16.31 +11.87
50m: 36.32
100m: 1:16.31
(39.99)
45 Eedi Imppola 2008 Uinti Hyvinkää +0.81 1:16.35 +11.91
50m: 36.13
100m: 1:16.35
(40.22)
46 Iiris Myllymäki 2008 TaTu Tampere 1:16.62 +12.18
50m: 36.11
100m: 1:16.62
(40.51)
47 Hanna Zautasvili 2008 Uinti Tampere +0.61 1:16.99 +12.55
50m: 37.60
100m: 1:16.99
(39.39)
48 Lotta Järvinen 2008 Lahden Uimaseura 1:17.06 +12.62
50m: 36.79
100m: 1:17.06
(40.27)
49 Nella Kuivanen 2008 Uinti Tampere 1:17.17 +12.73
50m: 37.01
100m: 1:17.17
(40.16)
50 Saara Pakomäki 2008 Åbo Simklubb 1:17.27 +12.83
50m: 36.92
100m: 1:17.27
(40.35)
51 Sagdiana Rakhimova 2008 Raision Urheilijat 1:17.62 +13.18
50m: 37.78
100m: 1:17.62
(39.84)
52 Saga Räikkönen 2008 Aurajoen Uinti Ry +0.58 1:17.69 +13.25
50m: 35.82
100m: 1:17.69
(41.87)
53 Minttu Mäkihannu 2008 TaTu Tampere +0.70 1:17.88 +13.44
50m: 35.76
100m: 1:17.88
(42.12)
54 Oona Valtonen 2008 TaTu Tampere +0.76 1:18.11 +13.67
50m: 36.29
100m: 1:18.11
(41.82)
55 Tyyne Tuomi 2007 Keuruun Toverit 1:18.30 +13.86
50m: 37.82
100m: 1:18.30
(40.48)
56 Aino Sarvilahti 2008 Lappeenrannan Uimarit +0.79 1:18.57 +14.13
50m: 35.84
100m: 1:18.57
(42.73)
57 Ameli Pitrè 2008 Uinti Tampere 1:18.58 +14.14
50m: 37.31
100m: 1:18.58
(41.27)
58 Enni Alatalo 2007 Oulun Lohet 1:18.69 +14.25
50m: 37.91
100m: 1:18.69
(40.78)
59 Sofia Hämäläinen 2008 Nokian Pyry +0.85 1:18.93 +14.49
50m: 37.44
100m: 1:18.93
(41.49)
60 Selma Ala-Karvia 2008 Uinti Tampere +0.71 1:19.28 +14.84
50m: 37.50
100m: 1:19.28
(41.78)
61 Ada Tuurna 2008 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.42 1:20.01 +15.57
50m: 38.26
100m: 1:20.01
(41.75)
62 Maija Ollikainen 2007 Keuruun Toverit +0.75 1:20.88 +16.44
50m: 38.75
100m: 1:20.88
(42.13)
63 Sonja Revo 2008 Someron Esa +0.81 1:21.08 +16.64
50m: 38.41
100m: 1:21.08
(42.67)
64 Arina Bogdanova 2008 Joensuun Uimaseura ry +0.71 1:21.32 +16.88
50m: 38.28
100m: 1:21.32
(43.04)
65 Paulina Pessi 2008 Lappeenrannan Uimarit 1:21.38 +16.94
50m: 39.09
100m: 1:21.38
(42.29)
66 Vilma Koivula 2008 Nokian Pyry +0.77 1:21.57 +17.13
50m: 38.95
100m: 1:21.57
(42.62)
67 Siiri Pärkö 2007 Rauman Uimaseura +0.79 1:21.71 +17.27
50m: 38.74
100m: 1:21.71
(42.97)
68 Venla Viitaluoma 2008 Hämeenlinnan Uimaseura +0.85 1:23.03 +18.59
50m: 38.46
100m: 1:23.03
(44.57)
69 Helka Känkänen 2008 Porin Uimaseura +0.79 1:23.23 +18.79
50m: 40.51
100m: 1:23.23
(42.72)
70 Alissa Silfver 2008 Uinti Tampere +0.90 1:23.31 +18.87
50m: 38.98
100m: 1:23.31
(44.33)
71 Ella Lyytikäinen 2008 Oulun Lohet 1:23.46 +19.02
50m: 40.16
100m: 1:23.46
(43.30)
72 Minni-Maria Vesma 2007 Raision Urheilijat +0.88 1:23.53 +19.09
50m: 41.27
100m: 1:23.53
(42.26)
73 Iina Pihlaja 2008 Raision Urheilijat +0.68 1:24.60 +20.16
50m: 40.70
100m: 1:24.60
(43.90)
74 Lotta Koskinen 2008 Lahden Uimaseura 1:24.91 +20.47
50m: 40.09
100m: 1:24.91
(44.82)
75 Pinja Metsäpelto 2008 Uinti Tampere 1:24.97 +20.53
50m: 40.36
100m: 1:24.97
(44.61)
76 Saaga Pitkänen 2008 Lahden Uimaseura +0.79 1:25.12 +20.68
50m: 39.90
100m: 1:25.12
(45.22)
77 Grenarlyn Kippola 2007 Uinti Tampere +0.83 1:26.44 +22.00
50m: 39.57
100m: 1:26.44
(46.87)
78 Taimi Tynkkynen 2008 Lappeenrannan Uimarit 1:27.14 +22.70
50m: 42.00
100m: 1:27.14
(45.14)
79 Lotta Juvonen 2008 Hyvinkään Uimaseura +0.79 1:27.18 +22.74
50m: 41.15
100m: 1:27.18
(46.03)
80 Aino Hannus 2007 Keuruun Toverit +0.89 1:27.77 +23.33
50m: 40.15
100m: 1:27.77
(47.62)
81 Emilia Ådjers 2008 Uinti Tampere 1:27.81 +23.37
50m: 41.29
100m: 1:27.81
(46.52)
82 Maija Kuisma 2008 Hyvinkään Uimaseura 1:28.93 +24.49
50m: 41.01
100m: 1:28.93
(47.92)
83 Lotta Laine 2008 Nokian Pyry 1:29.24 +24.80
50m: 41.87
100m: 1:29.24
(47.37)
84 Viiu Levola 2008 TaTu Tampere +1.01 1:29.51 +25.07
50m: 42.67
100m: 1:29.51
(46.84)
85 Emmi Jokinen 2008 Uinti Tampere 1:30.06 +25.62
50m: 40.55
100m: 1:30.06
(49.51)
86 Sunna Rasmus 2007 Oulun Lohet +0.88 1:30.27 +25.83
50m: 42.59
100m: 1:30.27
(47.68)
87 Sanja Joensuu 2008 Lappeenrannan Uimarit 1:30.47 +26.03
50m: 42.98
100m: 1:30.47
(47.49)
88 elsa salla 2008 Rauman Uimaseura +0.80 1:31.22 +26.78
50m: 43.29
100m: 1:31.22
(47.93)
89 Olivia Gadd 2008 Uinti Tampere 1:31.30 +26.86
50m: 42.34
100m: 1:31.30
(48.96)
90 Siiri Mäkelä 2008 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.90 1:31.94 +27.50
50m: 44.29
100m: 1:31.94
(47.65)
90 Linda From 2008 Uinti Tampere +0.62 1:31.94 +27.50
50m: 43.47
100m: 1:31.94
(48.47)
92 Sissi Viitasaari 2008 Uinti Tampere +1.06 1:32.33 +27.89
50m: 41.72
100m: 1:32.33
(50.61)
93 Sara Sadiqi 2007 TaTu Tampere 1:32.54 +28.10
50m: 42.82
100m: 1:32.54
(49.72)
94 Senni Miettinen 2008 Nokian Pyry +0.79 1:33.32 +28.88
50m: 40.69
100m: 1:33.32
(52.63)
95 Annika Andersen 2008 Åbo Simklubb +0.96 1:34.96 +30.52
50m: 43.91
100m: 1:34.96
(51.05)
96 Emma Nygård 2008 Åbo Simklubb 1:35.35 +30.91
50m: 45.43
100m: 1:35.35
(49.92)
97 Iina Mäensivu 2008 Uinti Tampere +0.95 1:35.39 +30.95
50m: 46.33
100m: 1:35.39
(49.06)
98 Sini Ylipelkonen 2008 Uinti Tampere 1:35.52 +31.08
50m: 43.27
100m: 1:35.52
(52.25)
99 Enna Hautero 2008 Rauman Uimaseura +0.76 1:35.94 +31.50
50m: 43.41
100m: 1:35.94
(52.53)
100 Sandra Roivas 2008 Uinti Tampere 1:36.71 +32.27
50m: 43.46
100m: 1:36.71
(53.25)
101 Annika Leinonen 2008 Rauman Uimaseura +0.94 1:37.00 +32.56
50m: 44.95
100m: 1:37.00
(52.05)
102 Vera Ylipekka 2008 Riihimäen Uimaseura +1.00 1:37.45 +33.01
50m: 43.78
100m: 1:37.45
(53.67)
103 Kiira Rasilahti 2008 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.88 1:37.80 +33.36
50m: 45.41
100m: 1:37.80
(52.39)
104 Lilja Malkavaara 2008 Uimaseura Kangasalan Kuohu +1.05 1:37.89 +33.45
50m: 46.58
100m: 1:37.89
(51.31)
105 Ida Hamilton 2008 TaTu Tampere 1:39.71 +35.27
50m: 45.75
100m: 1:39.71
(53.96)
106 Milma Korppas 2008 Lappeenrannan Uimarit +0.99 1:40.19 +35.75
50m: 48.66
100m: 1:40.19
(51.53)
107 Minerva Ruuskanen 2008 Uinti Tampere +0.63 1:46.27 +41.83
50m: 47.20
100m: 1:46.27
(59.07)
108 Ida Karjalainen 2008 Lappeenrannan Uimarit +0.98 1:48.70 +44.26
50m: 50.58
100m: 1:48.70
(58.12)
109 Nella Nylund 2008 Åbo Simklubb +0.85 1:51.07 +46.63
50m: 51.66
100m: 1:51.07
(59.41)
110 Katriina Hautamäki 2008 Uinti Tampere 1:52.10 +47.66
50m: 51.76
100m: 1:52.10
(1:00.34)
- Eveliina Päivärinta 2008 Uinti Tampere +0.65 DSQ SW4.4
- Helmi Nikula 2008 TaTu Tampere DSQ SW4.4
- Miisa Yltävä 2008 TaTu Tampere +0.61 DSQ SW4.4
- Iiris Paloposki 2007 Aurajoen Uinti Ry DNS
- Lotta Leppäaho 2008 Lahden Uimaseura DNS
Event official at: 7.3.2020 12.42.18
Event 2, 100m VU N, T13, T11 14 and older - Finaali
Sponsor: Turtolan Citymarket
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Mimosa Jallow 1994 Kampuksen Plaani +0.70 57.84
50m: 28.00
100m: 57.84
(29.84)
2 Nea-Amanda Heinola 2000 Nummelan Kisaajat +0.64 57.85 +0.01
50m: 27.52
100m: 57.85
(30.33)
3 Nina Haltia 1999 Vanders +0.77 59.10 +1.26
50m: 28.78
100m: 59.10
(30.32)
4 Saana Yritys 2003 Kampuksen Plaani +0.80 1:00.91 +3.07
50m: 29.31
100m: 1:00.91
(31.60)
5 Juulia Sakomaa 2005 Lahden Uimaseura +0.58 1:01.56 +3.72
50m: 30.27
100m: 1:01.56
(31.29)
6 Pinja Peippo 1999 Simmis Wanda ry +0.74 1:01.64 +3.80
50m: 29.41
100m: 1:01.64
(32.23)
7 Aino Koskelo 2005 Nurmijärven Uinti +0.72 1:01.90 +4.06
50m: 30.14
100m: 1:01.90
(31.76)
8 Viivi Merisalo 2002 Swimming Jyväskylä +0.72 1:02.01 +4.17
50m: 29.77
100m: 1:02.01
(32.24)
9 Emma-Lotta Tynkkynen 1999 TaTu Tampere +0.79 1:02.02 +4.18
50m: 30.73
100m: 1:02.02
(31.29)
10 Moona Korpikoski 2005 Nokian Pyry +0.76 1:02.04 +4.20
50m: 30.09
100m: 1:02.04
(31.95)
10 Roosa Mäkinen 1999 Uinti Tampere +0.79 1:02.04 +4.20
50m: 29.84
100m: 1:02.04
(32.20)
12 Sofia Ellonen 2004 TaTu Tampere +0.68 1:02.11 +4.27
50m: 30.34
100m: 1:02.11
(31.77)
13 Jenni Lampi 2000 Swimming Jyväskylä +0.74 1:02.36 +4.52
50m: 29.64
100m: 1:02.36
(32.72)
14 Emma Gschwentner 1997 Uinti Tampere +0.64 1:02.51 +4.67
50m: 29.84
100m: 1:02.51
(32.67)
15 Venla Sofia Suihkonen 2002 Octopus Lohja +0.69 1:02.62 +4.78
50m: 29.70
100m: 1:02.62
(32.92)
16 Aino Jussila 2000 Uinti Tampere +0.78 1:02.67 +4.83
50m: 29.95
100m: 1:02.67
(32.72)
17 henna känsäkangas 2004 Kokkolan Uimaseura +0.81 1:02.90 +5.06
50m: 30.07
100m: 1:02.90
(32.83)
18 Emmi Heine 2002 Rauman Uimaseura +0.72 1:03.02 +5.18
50m: 30.32
100m: 1:03.02
(32.70)
19 Anni Törmänen 2005 Rauman Uimaseura +0.86 1:03.07 +5.23
50m: 30.58
100m: 1:03.07
(32.49)
20 Senni Mattila 2003 Rauman Uimaseura +0.49 1:03.46 +5.62
50m: 30.20
100m: 1:03.46
(33.26)
21 Milana Virtanen 2006 Uinti Tampere +0.81 1:03.55 +5.71
50m: 30.32
100m: 1:03.55
(33.23)
21 Venla Lindström 2004 Lahden Uimaseura +0.73 1:03.55 +5.71
50m: 30.44
100m: 1:03.55
(33.11)
23 Kanerva Kinnunen 2004 Uinti Tampere +0.67 1:03.63 +5.79
50m: 30.03
100m: 1:03.63
(33.60)
24 Olga Koskinen 2002 Uinti Tampere +0.70 1:03.66 +5.82
50m: 30.96
100m: 1:03.66
(32.70)
25 Aada Viitamäki 2003 Hämeenlinnan Uimaseura +0.77 1:03.67 +5.83
50m: 30.72
100m: 1:03.67
(32.95)
26 Nea Parkatti 2004 Kampuksen Plaani +0.74 1:03.85 +6.01
50m: 30.49
100m: 1:03.85
(33.36)
27 Adeliina Kaarlenkaski 2004 Uinti Tampere +0.74 1:03.95 +6.11
50m: 30.93
100m: 1:03.95
(33.02)
28 Vlada Guljajeva 2004 Riihimäen Uimaseura +0.67 1:04.03 +6.19
50m: 30.46
100m: 1:04.03
(33.57)
29 Vilma Tikka 2003 Lappeenrannan Uimarit +0.71 1:04.47 +6.63
50m: 30.75
100m: 1:04.47
(33.72)
30 Julia Romo 2003 Lahden Uimaseura +0.71 1:04.54 +6.70
50m: 31.27
100m: 1:04.54
(33.27)
31 Tessa Tattari 2004 Kokkolan Uimaseura +0.72 1:04.58 +6.74
50m: 30.78
100m: 1:04.58
(33.80)
32 Anni-Maria Laakso 2003 Kampuksen Plaani +0.79 1:04.75 +6.91
50m: 31.45
100m: 1:04.75
(33.30)
33 Emilia Rahola 2006 Porin Uimaseura 1:04.87 +7.03
50m: 31.57
100m: 1:04.87
(33.30)
34 Nea Mustonen 2004 Lahden Uimaseura +0.73 1:04.92 +7.08
50m: 31.46
100m: 1:04.92
(33.46)
35 Saana Vähämaa 2002 Rauman Uimaseura +0.63 1:05.28 +7.44
50m: 31.06
100m: 1:05.28
(34.22)
36 Elli Kenttälä 2006 Uinti Tampere +0.72 1:05.35 +7.51
50m: 31.38
100m: 1:05.35
(33.97)
36 Hilla Känkänen 2006 Rauman Uimaseura +0.59 1:05.35 +7.51
50m: 30.77
100m: 1:05.35
(34.58)
38 Anniina Ahonen 2005 Riihimäen Uimaseura +0.69 1:05.38 +7.54
50m: 31.39
100m: 1:05.38
(33.99)
39 Melissa Virtanen 2004 Uinti Tampere +0.51 1:05.45 +7.61
50m: 31.62
100m: 1:05.45
(33.83)
40 Viola Karismaa 2005 Porin Uimaseura +0.81 1:05.56 +7.72
50m: 31.63
100m: 1:05.56
(33.93)
41 Taiga Yritys 2003 Kampuksen Plaani +0.63 1:05.62 +7.78
50m: 31.00
100m: 1:05.62
(34.62)
42 Elina Gavrilov 2004 Joensuun Uimaseura ry +0.37 1:05.66 +7.82
50m: 30.68
100m: 1:05.66
(34.98)
43 Iida Savulahti 2004 Riihimäen Uimaseura +0.76 1:05.68 +7.84
50m: 32.24
100m: 1:05.68
(33.44)
44 Maria Yritys 2002 Kampuksen Plaani +0.77 1:05.73 +7.89
50m: 31.29
100m: 1:05.73
(34.44)
45 Vilma Rintala 2005 Kokkolan Uimaseura +0.61 1:05.77 +7.93
50m: 31.61
100m: 1:05.77
(34.16)
46 Jenna Juhola 2006 Rauman Uimaseura +0.59 1:05.90 +8.06
50m: 30.97
100m: 1:05.90
(34.93)
47 Erin Ekroos 2002 Riihimäen Uimaseura +0.73 1:06.24 +8.40
50m: 31.97
100m: 1:06.24
(34.27)
48 Ronja Loman 2002 Octopus Lohja +0.83 1:06.28 +8.44
50m: 31.97
100m: 1:06.28
(34.31)
49 Tuisku Grundström 2002 Vanders +0.73 1:06.43 +8.59
50m: 32.03
100m: 1:06.43
(34.40)
50 Jenna Nousiainen 2005 Nokian Pyry +0.47 1:06.66 +8.82
50m: 31.36
100m: 1:06.66
(35.30)
51 Minna Kinnunen 2003 Joensuun Uimaseura ry +0.74 1:06.69 +8.85
50m: 31.12
100m: 1:06.69
(35.57)
52 Ilona Niemi 2005 Uinti Tampere +0.58 1:06.70 +8.86
50m: 31.26
100m: 1:06.70
(35.44)
53 Salla Rantala 2004 Uinti Tampere +0.78 1:06.72 +8.88
50m: 31.87
100m: 1:06.72
(34.85)
54 Siiri Toiva 2002 Nokian Pyry +0.84 1:06.84 +9.00
50m: 32.40
100m: 1:06.84
(34.44)
55 Siiri Pitkänen 2003 Lappeenrannan Uimarit +0.70 1:06.85 +9.01
50m: 32.18
100m: 1:06.85
(34.67)
56 Joanna Salonen 2006 Uinti Tampere +0.73 1:07.13 +9.29
50m: 31.78
100m: 1:07.13
(35.35)
57 Nanna Tynkkynen 2003 TaTu Tampere +0.88 1:07.26 +9.42
50m: 32.58
100m: 1:07.26
(34.68)
58 Veera Viskari 2005 Hämeenlinnan Uimaseura +0.87 1:07.36 +9.52
50m: 32.52
100m: 1:07.36
(34.84)
59 Aino Kunelius 2005 Hämeenlinnan Uimaseura +0.82 1:07.43 +9.59
50m: 32.69
100m: 1:07.43
(34.74)
60 Alisa Hänninen 2003 Järvenpään Uintiklubi ry +0.75 1:07.47 +9.63
50m: 32.29
100m: 1:07.47
(35.18)
61 Anni Koivula 2003 Nokian Pyry +0.88 1:07.49 +9.65
50m: 31.78
100m: 1:07.49
(35.71)
62 Merete Lätti 2006 Joensuun Uimaseura ry +0.76 1:07.67 +9.83
50m: 32.24
100m: 1:07.67
(35.43)
63 Janna Salminen 2003 Lahden Uimaseura +0.85 1:07.74 +9.90
50m: 32.50
100m: 1:07.74
(35.24)
64 Ronja Vilska 2006 Aurajoen Uinti Ry +0.76 1:07.75 +9.91
50m: 32.96
100m: 1:07.75
(34.79)
65 Lumi-Ellen Luoma 2005 Uinti Hyvinkää +0.77 1:07.77 +9.93
50m: 32.06
100m: 1:07.77
(35.71)
66 Viivi Pesonen 2006 Joensuun Uimaseura ry +0.58 1:07.82 +9.98
50m: 32.61
100m: 1:07.82
(35.21)
67 Siiri Ala-Karvia 2004 Uinti Tampere +0.70 1:07.91 +10.07
50m: 32.38
100m: 1:07.91
(35.53)
68 Siiri Ruponen 2005 Riihimäen Uimaseura +0.83 1:08.07 +10.23
50m: 32.74
100m: 1:08.07
(35.33)
69 Olivia Kivelä 2006 Kokkolan Uimaseura +0.94 1:08.10 +10.26
50m: 31.84
100m: 1:08.10
(36.26)
70 Enna Eho 2004 Uinti Tampere +0.69 1:08.60 +10.76
50m: 32.39
100m: 1:08.60
(36.21)
71 Enni Huttunen 2005 Rauman Uimaseura +0.77 1:08.69 +10.85
50m: 32.87
100m: 1:08.69
(35.82)
72 Emmi Lapikisto 2005 Uinti Tampere +0.67 1:08.86 +11.02
50m: 33.38
100m: 1:08.86
(35.48)
73 Saana Järvinen 2003 Kampuksen Plaani +0.80 1:09.04 +11.20
50m: 33.10
100m: 1:09.04
(35.94)
74 Heli Kuisma 2006 Riihimäen Uimaseura +0.72 1:09.22 +11.38
50m: 33.55
100m: 1:09.22
(35.67)
75 Annu Pasma 2006 Riihimäen Uimaseura +0.79 1:09.25 +11.41
50m: 33.98
100m: 1:09.25
(35.27)
76 Hilma Husari 2004 Nokian Pyry +0.78 1:09.44 +11.60
50m: 33.15
100m: 1:09.44
(36.29)
76 aada hakala 2004 Uinti Tampere +0.78 1:09.44 +11.60
50m: 32.86
100m: 1:09.44
(36.58)
78 Siiri Levonoja 2004 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.75 1:09.47 +11.63
50m: 33.65
100m: 1:09.47
(35.82)
79 Viivi Nieminen 2002 Uinti Tampere +0.86 1:09.84 +12.00
50m: 33.90
100m: 1:09.84
(35.94)
80 Vilja Laaksonen 2002 Järvenpään Uintiklubi ry +0.61 1:09.99 +12.15
50m: 31.88
100m: 1:09.99
(38.11)
81 Ronja Mustalahti 2004 Nokian Pyry +0.58 1:10.32 +12.48
50m: 33.14
100m: 1:10.32
(37.18)
82 Jenna Rajahalme 2002 Uinti Tampere +0.77 1:10.34 +12.50
50m: 33.62
100m: 1:10.34
(36.72)
83 Anniina Jokiniemi 2006 Hyvinkään Uimaseura 1:10.55 +12.71
50m: 34.35
100m: 1:10.55
(36.20)
84 Kreetta Somero 2004 Lahden Kaleva +0.80 1:10.59 +12.75
50m: 33.29
100m: 1:10.59
(37.30)
85 Ronja Terävä 2005 Lappeenrannan Uimarit +0.76 1:10.70 +12.86
50m: 33.42
100m: 1:10.70
(37.28)
86 Anna Korhonen 1990 S.C. Pingviinit +0.69 1:10.72 +12.88
50m: 33.27
100m: 1:10.72
(37.45)
87 Jenna Luoma 2005 Uimaseura Kangasalan Kuohu +0.87 1:11.69 +13.85
50m: 34.33
100m: 1:11.69
(37.36)
88 Nelli Jumppanen 2006 Joensuun Uimaseura ry +0.68 1:12.04 +14.20
50m: 35.21
100m: 1:12.04
(36.83)
89 Anna Selin 2006 Uinti Tampere +0.77 1:12.06 +14.22
50m: 33.92
100m: 1:12.06
(38.14)
90 Piitu Perkola 2006 TaTu Tampere +0.86 1:12.08 +14.24
50m: 34.56
100m: 1:12.08
(37.52)
91 Erin Ovaska 2006 Lappeenrannan Uimarit 1:13.18 +15.34
50m: 35.60
100m: 1:13.18
(37.58)
91 Laura Pitkänen 2002 Järvenpään Uintiklubi ry +0.80 1:13.18 +15.34
50m: 34.73
100m: 1:13.18
(38.45)
93 Kukka-Sofia Lievonen 2006 Riihimäen Uimaseura +0.72 1:13.32 +15.48
50m: 35.60
100m: 1:13.32
(37.72)
94 Roosa Lahti 2004 Åbo Simklubb +0.69 1:13.50 +15.66
50m: 34.76
100m: 1:13.50
(38.74)
95