2021-09-25   00:10:02
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för SFI-mästerskapen 2020

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Öppna SFI-Mästerskapen 2020
Plats: Porvoon uimahalli Arrangör: Borgå Simmare - Porvoon Uimarit
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 12 sep 2020 till den 13 sep 2020
Gren 3, 400m Medley Damer  - Final
Sponsor: Porvoon Mikrokulma
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lotta Pälsi 2004 Helsingfors Simsällskap 5:01.16
50m: 31.96
100m: 1:07.61
(35.65)
150m: 1:46.72
(39.11)
200m: 2:25.70
(38.98)
250m: 3:06.99
(41.29)
300m: 3:49.66
(42.67)
350m: 4:26.00
(36.34)
400m: 5:01.16
(35.16)
2 Jenna Pulkkinen 2004 Helsingfors Simsällskap 5:12.97 +11.81
50m: 33.76
100m: 1:13.79
(40.03)
150m: 1:54.98
(41.19)
200m: 2:35.25
(40.27)
250m: 3:18.63
(43.38)
300m: 4:01.74
(43.11)
350m: 4:37.47
(35.73)
400m: 5:12.97
(35.50)
3 Ella Hulkki 2004 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 5:32.00 +30.84
50m: 35.17
100m: 1:15.88
(40.71)
150m: 1:56.75
(40.87)
200m: 2:37.02
(40.27)
250m: 3:25.80
(48.78)
300m: 4:15.58
(49.78)
350m: 4:53.72
(38.14)
400m: 5:32.00
(38.28)
4 Alina Antila 2004 Helsingfors Simsällskap 5:37.06 +35.90
50m: 35.76
100m: 1:18.81
(43.05)
150m: 2:00.74
(41.93)
200m: 2:42.24
(41.50)
250m: 3:33.81
(51.57)
300m: 4:24.07
(50.26)
350m: 5:01.83
(37.76)
400m: 5:37.06
(35.23)
5 Aamu Knuuttila 2004 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 5:38.52 +37.36
50m: 34.41
100m: 1:15.90
(41.49)
150m: 2:02.90
(47.00)
200m: 2:49.06
(46.16)
250m: 3:34.81
(45.75)
300m: 4:20.64
(45.83)
350m: 5:00.79
(40.15)
400m: 5:38.52
(37.73)
6 Milla Laiteenmäki 2001 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 5:50.86 +49.70
50m: 37.24
100m: 1:21.49
(44.25)
150m: 2:03.10
(41.61)
200m: 2:44.45
(41.35)
250m: 3:34.45
(50.00)
300m: 4:24.65
(50.20)
350m: 5:08.14
(43.49)
400m: 5:50.86
(42.72)
7 Gitta Nukala 2004 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 6:00.70 +59.54
50m: 36.57
100m: 1:22.65
(46.08)
150m: 2:09.42
(46.77)
200m: 2:55.88
(46.46)
250m: 3:45.65
(49.77)
300m: 4:36.08
(50.43)
350m: 5:20.24
(44.16)
400m: 6:00.70
(40.46)
Grenen officiell:  12.9.2020 14.33.48
2020-09-12 14.33.53 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Borgå Simmare-Porvoon Uimarit
Document
Resultat
Öppna SFI-Mästerskapen 2020
Plats: Porvoon uimahalli Arrangör: Borgå Simmare - Porvoon Uimarit
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 12 sep 2020 till den 13 sep 2020
Gren 4, 1500m Frisim Herrar  - Final
Sponsor: Senson Oy
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jesper Lietzén 2002 Åbo Simklubb 16:04.55
50m: 29.99
100m: 1:02.68
(32.69)
150m: 1:35.68
(33.00)
200m: 2:08.60
(32.92)
250m: 2:41.48
(32.88)
300m: 3:14.72
(33.24)
350m: 3:47.37
(32.65)
400m: 4:20.20
(32.83)
450m: 4:53.06
(32.86)
500m: 5:25.45
(32.39)
550m: 5:57.87
(32.42)
600m: 6:30.66
(32.79)
650m: 7:03.50
(32.84)
700m: 7:36.29
(32.79)
750m: 8:09.14
(32.85)
800m: 8:42.06
(32.92)
850m: 9:13.97
(31.91)
900m: 9:45.70
(31.73)
950m: 10:17.65
(31.95)
1000m: 10:49.81
(32.16)
1050m: 11:22.21
(32.40)
1100m: 11:54.69
(32.48)
1150m: 12:26.45
(31.76)
1200m: 12:58.12
(31.67)
1250m: 13:29.87
(31.75)
1300m: 14:01.62
(31.75)
1350m: 14:33.17
(31.55)
1400m: 15:04.92
(31.75)
1450m: 15:35.38
(30.46)
1500m: 16:04.55
(29.17)
2 Claes Fjellström 2001 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 16:28.07 +23.52
50m: 29.23
100m: 1:02.37
(33.14)
150m: 1:34.84
(32.47)
200m: 2:07.22
(32.38)
250m: 2:39.96
(32.74)
300m: 3:12.61
(32.65)
350m: 3:45.49
(32.88)
400m: 4:18.44
(32.95)
450m: 4:51.40
(32.96)
500m: 5:24.43
(33.03)
550m: 5:57.43
(33.00)
600m: 6:30.43
(33.00)
650m: 7:03.59
(33.16)
700m: 7:36.84
(33.25)
750m: 8:09.99
(33.15)
800m: 8:42.79
(32.80)
850m: 9:16.31
(33.52)
900m: 9:49.48
(33.17)
950m: 10:22.21
(32.73)
1000m: 10:55.21
(33.00)
1050m: 11:27.94
(32.73)
1100m: 12:01.17
(33.23)
1150m: 12:34.82
(33.65)
1200m: 13:07.61
(32.79)
1250m: 13:40.78
(33.17)
1300m: 14:14.36
(33.58)
1350m: 14:47.42
(33.06)
1400m: 15:21.34
(33.92)
1450m: 15:54.91
(33.57)
1500m: 16:28.07
(33.16)
3 Risto Kallström 2006 Cetus Espoo 16:46.96 +42.41
50m: 31.41
100m: 1:05.52
(34.11)
150m: 1:39.60
(34.08)
200m: 2:13.76
(34.16)
250m: 2:47.84
(34.08)
300m: 3:21.36
(33.52)
350m: 3:55.46
(34.10)
400m: 4:29.47
(34.01)
450m: 5:03.25
(33.78)
500m: 5:37.24
(33.99)
550m: 6:11.44
(34.20)
600m: 6:44.92
(33.48)
650m: 7:18.58
(33.66)
700m: 7:52.42
(33.84)
750m: 8:26.08
(33.66)
800m: 8:59.41
(33.33)
850m: 9:32.83
(33.42)
900m: 10:06.28
(33.45)
950m: 10:40.07
(33.79)
1000m: 11:13.48
(33.41)
1050m: 11:47.20
(33.72)
1100m: 12:20.57
(33.37)
1150m: 12:54.16
(33.59)
1200m: 13:27.83
(33.67)
1250m: 14:01.41
(33.58)
1300m: 14:34.95
(33.54)
1350m: 15:08.30
(33.35)
1400m: 15:42.37
(34.07)
1450m: 16:16.13
(33.76)
1500m: 16:46.96
(30.83)
4 Tomi Silander 2006 Cetus Espoo 16:47.02 +42.47
50m: 30.92
100m: 1:05.43
(34.51)
150m: 1:39.85
(34.42)
200m: 2:13.82
(33.97)
250m: 2:48.16
(34.34)
300m: 3:21.96
(33.80)
350m: 3:56.09
(34.13)
400m: 4:30.49
(34.40)
450m: 5:04.16
(33.67)
500m: 5:37.92
(33.76)
550m: 6:12.16
(34.24)
600m: 6:45.61
(33.45)
650m: 7:19.33
(33.72)
700m: 7:53.21
(33.88)
750m: 8:26.83
(33.62)
800m: 9:00.36
(33.53)
850m: 9:33.77
(33.41)
900m: 10:07.12
(33.35)
950m: 10:40.69
(33.57)
1000m: 11:14.33
(33.64)
1050m: 11:47.67
(33.34)
1100m: 12:20.98
(33.31)
1150m: 12:54.80
(33.82)
1200m: 13:28.39
(33.59)
1250m: 14:01.93
(33.54)
1300m: 14:35.40
(33.47)
1350m: 15:08.96
(33.56)
1400m: 15:42.70
(33.74)
1450m: 16:16.25
(33.55)
1500m: 16:47.02
(30.77)
5 Joona Kuitu 2004 Simmis Wanda ry 16:59.19 +54.64
50m: 30.92
100m: 1:04.53
(33.61)
150m: 1:38.31
(33.78)
200m: 2:12.53
(34.22)
250m: 2:46.54
(34.01)
300m: 3:20.77
(34.23)
350m: 3:54.66
(33.89)
400m: 4:28.48
(33.82)
450m: 5:02.66
(34.18)
500m: 5:37.27
(34.61)
550m: 6:11.59
(34.32)
600m: 6:45.75
(34.16)
650m: 7:19.80
(34.05)
700m: 7:53.90
(34.10)
750m: 8:28.30
(34.40)
800m: 9:02.52
(34.22)
850m: 9:36.81
(34.29)
900m: 10:10.87
(34.06)
950m: 10:44.86
(33.99)
1000m: 11:18.84
(33.98)
1050m: 11:53.04
(34.20)
1100m: 12:27.41
(34.37)
1150m: 13:02.08
(34.67)
1200m: 13:36.20
(34.12)
1250m: 14:10.43
(34.23)
1300m: 14:44.66
(34.23)
1350m: 15:19.08
(34.42)
1400m: 15:53.21
(34.13)
1450m: 16:27.04
(33.83)
1500m: 16:59.19
(32.15)
6 Waldemar Palombi 2004 Helsingfors Simsällskap 17:04.17 +59.62
50m: 29.68
100m: 1:02.72
(33.04)
150m: 1:35.90
(33.18)
200m: 2:08.86
(32.96)
250m: 2:42.22
(33.36)
300m: 3:15.75
(33.53)
350m: 3:49.84
(34.09)
400m: 4:23.81
(33.97)
450m: 4:57.63
(33.82)
500m: 5:31.43
(33.80)
550m: 6:05.36
(33.93)
600m: 6:39.73
(34.37)
650m: 7:14.04
(34.31)
700m: 7:48.40
(34.36)
750m: 8:22.29
(33.89)
800m: 8:56.32
(34.03)
850m: 9:31.21
(34.89)
900m: 10:07.34
(36.13)
950m: 10:41.47
(34.13)
1000m: 11:16.29
(34.82)
1050m: 11:52.01
(35.72)
1100m: 12:26.20
(34.19)
1150m: 13:01.99
(35.79)
1200m: 13:35.27
(33.28)
1250m: 14:11.64
(36.37)
1300m: 14:47.83
(36.19)
1350m: 15:22.93
(35.10)
1400m: 15:56.91
(33.98)
1450m: 16:30.62
(33.71)
1500m: 17:04.17
(33.55)
7 Teemu Oksakari 2003 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 17:05.71 +1:01.16
50m: 29.95
100m: 1:03.42
(33.47)
150m: 1:37.94
(34.52)
200m: 2:12.42
(34.48)
250m: 2:47.39
(34.97)
300m: 3:22.24
(34.85)
350m: 3:56.92
(34.68)
400m: 4:31.55
(34.63)
450m: 5:06.97
(35.42)
500m: 5:42.08
(35.11)
550m: 6:17.06
(34.98)
600m: 6:52.33
(35.27)
650m: 7:26.97
(34.64)
700m: 8:02.03
(35.06)
750m: 8:36.41
(34.38)
800m: 9:10.66
(34.25)
850m: 9:44.93
(34.27)
900m: 10:18.97
(34.04)
950m: 10:53.23
(34.26)
1000m: 11:27.51
(34.28)
1050m: 12:01.41
(33.90)
1100m: 12:34.88
(33.47)
1150m: 13:08.91
(34.03)
1200m: 13:42.86
(33.95)
1250m: 14:17.01
(34.15)
1300m: 14:51.13
(34.12)
1350m: 15:25.07
(33.94)
1400m: 15:59.45
(34.38)
1450m: 16:33.63
(34.18)
1500m: 17:05.71
(32.08)
8 Simon Ravals 2003 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 17:14.37 +1:09.82
50m: 29.32
100m: 1:02.79
(33.47)
150m: 1:36.64
(33.85)
200m: 2:11.50
(34.86)
250m: 2:46.51
(35.01)
300m: 3:21.77
(35.26)
350m: 3:56.89
(35.12)
400m: 4:31.97
(35.08)
450m: 5:07.19
(35.22)
500m: 5:42.19
(35.00)
550m: 6:16.71
(34.52)
600m: 6:51.48
(34.77)
650m: 7:26.25
(34.77)
700m: 8:01.09
(34.84)
750m: 8:35.78
(34.69)
800m: 9:10.79
(35.01)
850m: 9:45.35
(34.56)
900m: 10:19.99
(34.64)
950m: 10:54.38
(34.39)
1000m: 11:29.15
(34.77)
1050m: 12:04.02
(34.87)
1100m: 12:39.16
(35.14)
1150m: 13:14.34
(35.18)
1200m: 13:49.57
(35.23)
1250m: 14:24.68
(35.11)
1300m: 14:59.55
(34.87)
1350m: 15:32.41
(32.86)
1400m: 16:07.50
(35.09)
1450m: 16:41.55
(34.05)
1500m: 17:14.37
(32.82)
9 Johan Fredriksson 2003 Helsingfors Simsällskap 17:21.31 +1:16.76
50m: 32.09
100m: 1:07.06
(34.97)
150m: 1:42.87
(35.81)
200m: 2:17.93
(35.06)
250m: 2:53.32
(35.39)
300m: 3:28.30
(34.98)
350m: 4:02.55
(34.25)
400m: 4:37.02
(34.47)
450m: 5:11.78
(34.76)
500m: 5:46.05
(34.27)
550m: 6:20.30
(34.25)
600m: 6:54.56
(34.26)
650m: 7:28.63
(34.07)
700m: 8:02.77
(34.14)
750m: 8:37.13
(34.36)
800m: 9:10.93
(33.80)
850m: 9:45.08
(34.15)
900m: 10:19.17
(34.09)
950m: 10:53.45
(34.28)
1000m: 11:28.55
(35.10)
1050m: 12:03.74
(35.19)
1100m: 12:38.75
(35.01)
1150m: 13:13.98
(35.23)
1200m: 13:49.36
(35.38)
1250m: 14:24.70
(35.34)
1300m: 15:00.00
(35.30)
1350m: 15:35.17
(35.17)
1400m: 16:11.17
(36.00)
1450m: 16:46.57
(35.40)
1500m: 17:21.31
(34.74)
10 Nico Kulju 2006 Simmis Wanda ry 17:38.00 +1:33.45
50m: 30.85
100m: 1:04.83
(33.98)
150m: 1:39.57
(34.74)
200m: 2:13.95
(34.38)
250m: 2:49.00
(35.05)
300m: 3:24.34
(35.34)
350m: 3:58.89
(34.55)
400m: 4:34.71
(35.82)
450m: 5:09.93
(35.22)
500m: 5:45.68
(35.75)
550m: 6:21.57
(35.89)
600m: 6:56.30
(34.73)
650m: 7:31.56
(35.26)
700m: 8:07.23
(35.67)
750m: 8:42.61
(35.38)
800m: 9:18.10
(35.49)
850m: 9:53.83
(35.73)
900m: 10:29.56
(35.73)
950m: 11:05.36
(35.80)
1000m: 11:40.79
(35.43)
1050m: 12:16.75
(35.96)
1100m: 12:52.07
(35.32)
1150m: 13:28.20
(36.13)
1200m: 14:04.05
(35.85)
1250m: 14:40.09
(36.04)
1300m: 15:16.66
(36.57)
1350m: 15:53.20
(36.54)
1400m: 16:29.46
(36.26)
1450m: 17:04.82
(35.36)
1500m: 17:38.00
(33.18)
11 Konsta Pekkala 2003 Simmis Wanda ry 17:56.98 +1:52.43
50m: 32.16
100m: 1:07.40
(35.24)
150m: 1:43.44
(36.04)
200m: 2:19.62
(36.18)
250m: 2:55.85
(36.23)
300m: 3:32.20
(36.35)
350m: 4:08.80
(36.60)
400m: 4:45.86
(37.06)
450m: 5:22.20
(36.34)
500m: 5:58.41
(36.21)
550m: 6:34.35
(35.94)
600m: 7:10.47
(36.12)
650m: 7:46.28
(35.81)
700m: 8:21.98
(35.70)
750m: 8:57.54
(35.56)
800m: 9:33.46
(35.92)
850m: 10:09.02
(35.56)
900m: 10:44.83
(35.81)
950m: 11:20.91
(36.08)
1000m: 11:56.86
(35.95)
1050m: 12:32.87
(36.01)
1100m: 13:09.31
(36.44)
1150m: 13:45.30
(35.99)
1200m: 14:22.04
(36.74)
1250m: 14:58.79
(36.75)
1300m: 15:35.44
(36.65)
1350m: 16:11.30
(35.86)
1400m: 16:47.04
(35.74)
1450m: 17:22.96
(35.92)
1500m: 17:56.98
(34.02)
12 Pietari Puutio 2004 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 17:57.76 +1:53.21
50m: 30.12
100m: 1:04.37
(34.25)
150m: 1:39.96
(35.59)
200m: 2:15.47
(35.51)
250m: 2:51.38
(35.91)
300m: 3:27.54
(36.16)
350m: 4:03.62
(36.08)
400m: 4:40.08
(36.46)
450m: 5:16.23
(36.15)
500m: 5:51.50
(35.27)
550m: 6:27.08
(35.58)
600m: 7:02.57
(35.49)
650m: 7:38.59
(36.02)
700m: 8:13.90
(35.31)
750m: 8:49.76
(35.86)
800m: 9:25.73
(35.97)
850m: 10:02.07
(36.34)
900m: 10:37.60
(35.53)
950m: 11:13.41
(35.81)
1000m: 11:50.98
(37.57)
1050m: 12:26.56
(35.58)
1100m: 13:03.59
(37.03)
1150m: 13:40.55
(36.96)
1200m: 14:17.22
(36.67)
1250m: 14:54.60
(37.38)
1300m: 15:31.35
(36.75)
1350m: 16:09.38
(38.03)
1400m: 16:46.10
(36.72)
1450m: 17:22.56
(36.46)
1500m: 17:57.76
(35.20)
13 Elis Fokin 2003 Helsingfors Simsällskap 18:03.27 +1:58.72
50m: 31.64
100m: 1:07.23
(35.59)
150m: 1:43.19
(35.96)
200m: 2:19.15
(35.96)
250m: 2:54.03
(34.88)
300m: 3:28.81
(34.78)
350m: 4:03.68
(34.87)
400m: 4:39.00
(35.32)
450m: 5:14.95
(35.95)
500m: 5:50.55
(35.60)
550m: 6:26.46
(35.91)
600m: 7:02.05
(35.59)
650m: 7:38.23
(36.18)
700m: 8:14.31
(36.08)
750m: 8:50.04
(35.73)
800m: 9:26.55
(36.51)
850m: 10:03.31
(36.76)
900m: 10:40.18
(36.87)
950m: 11:17.20
(37.02)
1000m: 11:53.73
(36.53)
1050m: 12:30.05
(36.32)
1100m: 13:07.85
(37.80)
1150m: 13:44.44
(36.59)
1200m: 14:22.24
(37.80)
1250m: 14:59.68
(37.44)
1300m: 15:37.47
(37.79)
1350m: 16:14.71
(37.24)
1400m: 16:52.13
(37.42)
1450m: 17:28.72
(36.59)
1500m: 18:03.27
(34.55)
14 Nuutti Laitinen 2004 Cetus Espoo 18:06.90 +2:02.35
50m: 31.47
100m: 1:06.67
(35.20)
150m: 1:43.19
(36.52)
200m: 2:19.71
(36.52)
250m: 2:56.32
(36.61)
300m: 3:32.88
(36.56)
350m: 4:09.32
(36.44)
400m: 4:46.25
(36.93)
450m: 5:22.24
(35.99)
500m: 5:58.16
(35.92)
550m: 6:34.45
(36.29)
600m: 7:11.02
(36.57)
650m: 7:47.14
(36.12)
700m: 8:23.67
(36.53)
750m: 9:00.12
(36.45)
800m: 9:36.92
(36.80)
850m: 10:12.89
(35.97)
900m: 10:49.82
(36.93)
950m: 11:26.25
(36.43)
1000m: 12:03.26
(37.01)
1050m: 12:39.82
(36.56)
1100m: 13:17.18
(37.36)
1150m: 13:53.95
(36.77)
1200m: 14:30.94
(36.99)
1250m: 15:07.69
(36.75)
1300m: 15:44.01
(36.32)
1350m: 16:20.29
(36.28)
1400m: 16:56.34
(36.05)
1450m: 17:32.24
(35.90)
1500m: 18:06.90
(34.66)
15 Daniel Kabonen 2004 Simmis Wanda ry 21:11.42 +5:06.87
50m: 33.86
100m: 1:12.63
(38.77)
150m: 1:54.00
(41.37)
200m: 2:35.48
(41.48)
250m: 3:18.46
(42.98)
300m: 4:00.19
(41.73)
350m: 4:43.18
(42.99)
400m: 5:25.79
(42.61)
450m: 6:08.61
(42.82)
500m: 6:50.61
(42.00)
550m: 7:33.16
(42.55)
600m: 8:16.09
(42.93)
650m: 8:58.97
(42.88)
700m: 9:41.68
(42.71)
750m: 10:25.24
(43.56)
800m: 11:08.38
(43.14)
850m: 11:51.43
(43.05)
900m: 12:34.86
(43.43)
950m: 13:18.39
(43.53)
1000m: 14:01.91
(43.52)
1050m: 14:45.18
(43.27)
1100m: 15:29.09
(43.91)
1150m: 16:12.89
(43.80)
1200m: 16:56.70
(43.81)
1250m: 17:40.64
(43.94)
1300m: 18:23.14
(42.50)
1350m: 19:06.84
(43.70)
1400m: 19:49.95
(43.11)
1450m: 20:33.45
(43.50)
1500m: 21:11.42
(37.97)
- Onni Äijälä 2004 Helsingfors Simsällskap DSQ SW5.3
- William Fagerstedt 2005 Borgå Simmare-Porvoon Uimarit DSQ SW4.4
Grenen officiell:  12.9.2020 15.28.57
2020-09-12 15.32.20 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Borgå Simmare-Porvoon Uimarit
Document
Resultat
Öppna SFI-Mästerskapen 2020
Plats: Porvoon uimahalli Arrangör: Borgå Simmare - Porvoon Uimarit
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 12 sep 2020 till den 13 sep 2020
Gren 5, 50m Bröstsim Damer  - Final
Sponsor: Itä-Uudenmaan LVI Asennus Oy
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jenna Pulkkinen 2004 Helsingfors Simsällskap 33.25
2 Alisa Ponomareva 1991 Åbo Simklubb 33.43 +0.18
3 Sini Silvennoinen 2002 Åbo Simklubb 34.69 +1.44
4 Lotta Pälsi 2004 Helsingfors Simsällskap 34.78 +1.53
5 Gréta Beszteri 2004 Helsingfors Simsällskap 34.96 +1.71
6 Fanny Nyström 1999 Borgå Simmare-Porvoon Uimarit 35.73 +2.48
7 Olivia Hellsten 2000 Simmis Wanda ry 35.89 +2.64
8 Agneta Maria Kallas 2002 Simmis Wanda ry 35.95 +2.70
9 Peppi Vesalainen 2004 Helsingfors Simsällskap 35.96 +2.71
10 Gitta Nukala 2004 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 36.16 +2.91
11 Emilia Myllykoski 2003 Simmis Wanda ry 36.43 +3.18
12 Iida Herrala 2004 Simmis Wanda ry 36.98 +3.73
13 Sofia Nurkkala 2004 Helsingfors Simsällskap 37.01 +3.76
14 Daniela Degenhardt 2003 Åbo Simklubb 38.42 +5.17
15 Henni Havén 2004 Simmis Wanda ry 40.06 +6.81
16 Oona Eriksson 2004 Simmis Wanda ry 41.04 +7.79
- Tatiana Gordina 1967 Borgå Simmare-Porvoon Uimarit DNS
Grenen officiell:  12.9.2020 16.04.25
2020-09-12 16.04.32 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Borgå Simmare-Porvoon Uimarit
Document
Resultat
Öppna SFI-Mästerskapen 2020
Plats: Porvoon uimahalli Arrangör: Borgå Simmare - Porvoon Uimarit
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 12 sep 2020 till den 13 sep 2020
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar  - Final
Sponsor: Itä-Uudenmaan LVI Asennus Oy
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Davin Lindholm 2004 Helsingfors Simsällskap 2:19.01
50m: 32.05
100m: 1:07.24
(35.19)
150m: 1:42.87
(35.63)
200m: 2:19.01
(36.14)
2 Kalle Hyttinen 2001 Borgå Simmare-Porvoon Uimarit 2:27.11 +8.10
50m: 33.47
100m: 1:11.09
(37.62)
150m: 1:48.80
(37.71)
200m: 2:27.11
(38.31)
3 Marcus Forsel 2003 Helsingfors Simsällskap 2:28.36 +9.35
50m: 33.47
100m: 1:10.97
(37.50)
150m: 1:49.98
(39.01)
200m: 2:28.36
(38.38)
4 Bruce Clayhills 1997 Helsingfors Simsällskap 2:29.44 +10.43
50m: 34.32
100m: 1:12.00
(37.68)
150m: 1:50.28
(38.28)
200m: 2:29.44
(39.16)
5 Kirill Helsing 2002 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 2:30.99 +11.98
50m: 34.53
100m: 1:13.37
(38.84)
150m: 1:52.77
(39.40)
200m: 2:30.99
(38.22)
6 Alex Lydman 2003 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 2:35.39 +16.38
50m: 35.51
100m: 1:14.72
(39.21)
150m: 1:54.42
(39.70)
200m: 2:35.39
(40.97)
7 Teppo Jestoi 2003 Kokkolan Uimaseura 2:37.54 +18.53
50m: 34.52
100m: 1:13.77
(39.25)
150m: 1:54.90
(41.13)
200m: 2:37.54
(42.64)
8 Eemil Kankare 2003 Åbo Simklubb 2:41.19 +22.18
50m: 34.69
100m: 1:14.78
(40.09)
150m: 1:57.48
(42.70)
200m: 2:41.19
(43.71)
9 Jaakko Pihlava 2004 Åbo Simklubb 2:44.45 +25.44
50m: 36.45
100m: 1:17.34
(40.89)
150m: 2:00.32
(42.98)
200m: 2:44.45
(44.13)
10 Matti Nätti 2004 Simmis Wanda ry 2:50.03 +31.02
50m: 36.81
100m: 1:19.62
(42.81)
150m: 2:04.82
(45.20)
200m: 2:50.03
(45.21)
11 Aleksi Rissanen 2004 Simmis Wanda ry 2:52.02 +33.01
50m: 39.88
100m: 1:23.05
(43.17)
150m: 2:08.27
(45.22)
200m: 2:52.02
(43.75)
12 Lassi Lahtinen 2004 Kokkolan Uimaseura 2:53.02 +34.01
50m: 37.38
100m: 1:21.84
(44.46)
150m: 2:08.90
(47.06)
200m: 2:53.02
(44.12)
Grenen officiell:  12.9.2020 16.13.06
2020-09-12 16.13.14 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Borgå Simmare-Porvoon Uimarit
Document
Resultat
Öppna SFI-Mästerskapen 2020
Plats: Porvoon uimahalli Arrangör: Borgå Simmare - Porvoon Uimarit
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 12 sep 2020 till den 13 sep 2020
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer  - Final
Sponsor: Itä-Uudenmaan LVI Asennus Oy
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Louna Kasvio 2006 Cetus Espoo 1:04.69
50m: 30.50
100m: 1:04.69
(34.19)
2 Ada Hakkarainen 2005 Helsingfors Simsällskap 1:05.66 +0.97
50m: 31.20
100m: 1:05.66
(34.46)
3 Wilma Sundt 2006 Helsingfors Simsällskap 1:06.18 +1.49
50m: 31.30
100m: 1:06.18
(34.88)
4 Inka Vahtola 2005 Cetus Espoo 1:06.35 +1.66
50m: 31.40
100m: 1:06.35
(34.95)
5 Karla Tiainen 2005 Helsingfors Simsällskap 1:06.37 +1.68
50m: 31.70
100m: 1:06.37
(34.67)
6 Maura Bergström 2005 Åbo Simklubb 1:06.93 +2.24
50m: 32.09
100m: 1:06.93
(34.84)
7 Ellen Kaituri 2006 Åbo Simklubb 1:07.21 +2.52
50m: 31.13
100m: 1:07.21
(36.08)
8 Fia Stenman 2006 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 1:07.54 +2.85
50m: 31.24
100m: 1:07.54
(36.30)
9 Janina Granberg 2006 Cetus Espoo 1:07.87 +3.18
50m: 31.58
100m: 1:07.87
(36.29)
10 Aino Hankala 2005 Simmis Wanda ry 1:08.00 +3.31
50m: 31.22
100m: 1:08.00
(36.78)
11 Ariel Julienne Jämsen 2006 Helsingfors Simsällskap 1:09.33 +4.64
50m: 32.60
100m: 1:09.33
(36.73)
12 Daniela Lietzén 2006 Åbo Simklubb 1:09.40 +4.71
50m: 32.37
100m: 1:09.40
(37.03)
13 Kerttu Rantanen 2007 Åbo Simklubb 1:09.93 +5.24
50m: 32.58
100m: 1:09.93
(37.35)
14 Maria Karvonen 2006 Simmis Wanda ry 1:10.34 +5.65
50m: 32.93
100m: 1:10.34
(37.41)
15 Kukka Kangas 2005 Åbo Simklubb 1:11.16 +6.47
50m: 33.12
100m: 1:11.16
(38.04)
16 Teea Jestoi 2005 Kokkolan Uimaseura 1:11.56 +6.87
50m: 31.50
100m: 1:11.56
(40.06)
17 Anni Turunen 2006 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 1:12.16 +7.47
50m: 33.68
100m: 1:12.16
(38.48)
18 Jenni Kurki 2005 Simmis Wanda ry 1:12.95 +8.26
50m: 33.38
100m: 1:12.95
(39.57)
19 Anni Kärkkäinen 2006 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 1:13.19 +8.50
50m: 33.29
100m: 1:13.19
(39.90)
20 Tuulia Harju 2005 Kokkolan Uimaseura 1:13.21 +8.52
50m: 33.90
100m: 1:13.21
(39.31)
21 Jenni Korkeamäki 2007 Cetus Espoo 1:13.23 +8.54
50m: 34.01
100m: 1:13.23
(39.22)
22 Enni Tammilehto 2006 Cetus Espoo 1:13.31 +8.62
50m: 34.49
100m: 1:13.31
(38.82)
23 Karla Lehtosalo 2005 Helsingfors Simsällskap 1:13.33 +8.64
50m: 32.65
100m: 1:13.33
(40.68)
24 Tilda Aaltonen 2006 Åbo Simklubb 1:13.61 +8.92
50m: 33.00
100m: 1:13.61
(40.61)
25 Veera Välivainio 2005 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 1:13.82 +9.13
50m: 33.18
100m: 1:13.82
(40.64)
26 Lumi Rossi 2005 Cetus Espoo 1:14.13 +9.44
50m: 33.69
100m: 1:14.13
(40.44)
27 Dominika Stalinskaja 2007 Cetus Espoo 1:14.40 +9.71
50m: 34.54
100m: 1:14.40
(39.86)
28 Ellen Williamsson 2006 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 1:14.76 +10.07
50m: 33.54
100m: 1:14.76
(41.22)
29 Iisa-Lotta Rantaniitty 2006 Cetus Espoo 1:15.05 +10.36
50m: 35.58
100m: 1:15.05
(39.47)
30 Joanna Högback 2007 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 1:15.24 +10.55
50m: 33.90
100m: 1:15.24
(41.34)
31 Matilda Holmlund 2005 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 1:15.70 +11.01
50m: 35.00
100m: 1:15.70
(40.70)
32 Ida Savolainen 2007 Cetus Espoo 1:15.94 +11.25
50m: 35.14
100m: 1:15.94
(40.80)
33 Iina Ekholm 2007 Helsingfors Simsällskap 1:16.13 +11.44
50m: 35.41
100m: 1:16.13
(40.72)
34 Laura Oksakari 2005 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 1:16.34 +11.65
50m: 34.39
100m: 1:16.34
(41.95)
35 Aino Laine 2007 Åbo Simklubb 1:17.27 +12.58
50m: 34.04
100m: 1:17.27
(43.23)
36 Helmi Räsänen 2006 Cetus Espoo 1:17.36 +12.67
50m: 35.99
100m: 1:17.36
(41.37)
37 Jasmin Savonen 2005 Cetus Espoo 1:17.49 +12.80
50m: 36.34
100m: 1:17.49
(41.15)
38 Milka Marjakaarto 2007 Cetus Espoo 1:17.65 +12.96
50m: 35.23
100m: 1:17.65
(42.42)
39 Säde Ryynänen 2005 Cetus Espoo 1:18.46 +13.77
50m: 35.75
100m: 1:18.46
(42.71)
40 Saga Linnosaari 2008 Cetus Espoo 1:18.81 +14.12
50m: 36.46
100m: 1:18.81
(42.35)
41 Emilia Wall 2008 Simmis Wanda ry 1:18.83 +14.14
50m: 35.82
100m: 1:18.83
(43.01)
42 Cécilia Richard 2006 Cetus Espoo 1:18.85 +14.16
50m: 35.41
100m: 1:18.85
(43.44)
43 Ellen Lindell 2007 Cetus Espoo 1:19.02 +14.33
50m: 35.19
100m: 1:19.02
(43.83)
44 Matilda Leppänen 2007 Cetus Espoo 1:19.45 +14.76
50m: 34.74
100m: 1:19.45
(44.71)
45 Ursula Ursin 2007 Helsingfors Simsällskap 1:19.83 +15.14
50m: 35.82
100m: 1:19.83
(44.01)
46 Pinja Hoffren 2006 Simmis Wanda ry 1:20.93 +16.24
50m: 37.26
100m: 1:20.93
(43.67)
47 Ida Paaskoski 2007 Cetus Espoo 1:21.28 +16.59
50m: 37.24
100m: 1:21.28
(44.04)
48 Agnes Ruusumo 2007 Åbo Simklubb 1:21.45 +16.76
50m: 38.04
100m: 1:21.45
(43.41)
49 Iina Vänttinen 2006 Simmis Wanda ry 1:21.55 +16.86
50m: 37.58
100m: 1:21.55
(43.97)
50 Naomi Leo 2007 Åbo Simklubb 1:21.83 +17.14
50m: 35.71
100m: 1:21.83
(46.12)
51 Petra Nieminen 2007 Cetus Espoo 1:21.88 +17.19
50m: 35.95
100m: 1:21.88
(45.93)
52 Anna Lindholm 2007 Cetus Espoo 1:22.14 +17.45
50m: 37.11
100m: 1:22.14
(45.03)
53 Emilia Johanna Pakkanen 2006 Åbo Simklubb 1:22.91 +18.22
50m: 36.78
100m: 1:22.91
(46.13)
54 Viia Tossavainen 2007 Simmis Wanda ry 1:24.18 +19.49
50m: 37.41
100m: 1:24.18
(46.77)
55 Noora Glasin 2006 Simmis Wanda ry 1:24.41 +19.72
50m: 38.47
100m: 1:24.41
(45.94)
56 Laura Kangas 2006 Helsingfors Simsällskap 1:25.53 +20.84
50m: 39.77
100m: 1:25.53
(45.76)
56 Hilma Mannersalo 2008 Cetus Espoo 1:25.53 +20.84
50m: 38.29
100m: 1:25.53
(47.24)
58 Cecilia Rönnlund 2006 Åbo Simklubb 1:25.99 +21.30
50m: 36.72
100m: 1:25.99
(49.27)
59 Kristina Grimbaum 2005 Åbo Simklubb 1:26.13 +21.44
50m: 37.63
100m: 1:26.13
(48.50)
60 Maija Salokorpi 2007 Åbo Simklubb 1:27.93 +23.24
50m: 40.12
100m: 1:27.93
(47.81)
61 Ella Meriläinen 2006 Helsingfors Simsällskap 1:28.85 +24.16
50m: 38.93
100m: 1:28.85
(49.92)
62 Josefina Vainio 2007 Simmis Wanda ry 1:31.86 +27.17
50m: 39.48
100m: 1:31.86
(52.38)
63 Vieno Virtanen 2006 Helsingfors Simsällskap 1:32.91 +28.22
50m: 39.77
100m: 1:32.91
(53.14)
64 Eine Idman 2007 Cetus Espoo 1:34.20 +29.51
50m: 43.36
100m: 1:34.20
(50.84)
65 Deniz Keteli 2005 Simmis Wanda ry 1:36.80 +32.11
50m: 44.26
100m: 1:36.80
(52.54)
- Lily Päivänen 2006 Helsingfors Simsällskap DSQ SW8.3
Grenen officiell:  12.9.2020 16.32.56
2020-09-12 16.33.04 Resultathantering: WinGrodan 2.6 Licensierad till: Borgå Simmare-Porvoon Uimarit
Document
Resultat
Öppna SFI-Mästerskapen 2020
Plats: Porvoon uimahalli Arrangör: Borgå Simmare - Porvoon Uimarit
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 12 sep 2020 till den 13 sep 2020
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar  - Final
Sponsor: Ravintola Acvario
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Boris Minkovski 2006 Cetus Espoo 1:04.00
50m: 31.09
100m: 1:04.00
(32.91)
2 Teo Mattelmäki 2005 Cetus Espoo 1:05.36 +1.36
50m: 31.64
100m: 1:05.36
(33.72)
3 Risto Kallström 2006 Cetus Espoo 1:06.38 +2.38
50m: 32.18
100m: 1:06.38
(34.20)
4 Ilmari Nieminen 2007 Cetus Espoo 1:06.91 +2.91
50m: 32.31
100m: 1:06.91
(34.60)
5 Tomi Silander 2006 Cetus Espoo 1:07.40 +3.40
50m: 32.88
100m: 1:07.40
(34.52)
6 Aron Forslund 2005 Borgå Simmare-Porvoon Uimarit 1:08.29 +4.29
50m: 32.87
100m: 1:08.29
(35.42)
7 Lucas Lydman 2005 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 1:08.79 +4.79
50m: 33.02
100m: 1:08.79
(35.77)
8 Christian Nummi 2006 Helsingfors Simsällskap 1:09.30 +5.30
50m: 33.84
100m: 1:09.30
(35.46)
9 Leevi Pixa 2007 Helsingfors Simsällskap 1:09.98 +5.98
50m: 33.88
100m: 1:09.98
(36.10)
10 Ville Ikola 2005 Kokkolan Uimaseura 1:11.37 +7.37
50m: 34.71
100m: 1:11.37
(36.66)
11 Aarni Linderborg 2005 Åbo Simklubb 1:11.45 +7.45
50m: 34.35
100m: 1:11.45
(37.10)
12 Eeli Jaakko Matias Partanen 2005 Cetus Espoo 1:11.56 +7.56
50m: 33.93
100m: 1:11.56
(37.63)
13 Santeri Holmberg 2006 Åbo Simklubb 1:11.79 +7.79
50m: 34.53
100m: 1:11.79
(37.26)
14 Ilari Hatunen 2006 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 1:12.36 +8.36
50m: 34.95
100m: 1:12.36
(37.41)
15 Aarne Laurila 2006 Cetus Espoo 1:12.93 +8.93
50m: 34.88
100m: 1:12.93
(38.05)
16 Eetu Autio 2007 Helsingfors Simsällskap 1:13.01 +9.01
50m: 34.84
100m: 1:13.01
(38.17)
17 Lauri Valtanen 2007 Simmis Wanda ry 1:13.72 +9.72
50m: 36.05
100m: 1:13.72
(37.67)
18 Nicolas Nyström 2008 Helsingfors Simsällskap 1:14.36 +10.36
50m: 35.59
100m: 1:14.36
(38.77)
19 Pravin Perasath 2008 Simmis Wanda ry 1:14.96 +10.96
50m: 35.49
100m: 1:14.96
(39.47)
20 Veikka Leväsalo 2005 Helsingfors Simsällskap 1:15.13 +11.13
50m: 36.64
100m: 1:15.13
(38.49)
21 Veeti Valdolin 2005 Åbo Simklubb 1:15.53 +11.53
50m: 36.14
100m: 1:15.53
(39.39)
21 Roope Liimatainen 2007 Cetus Espoo 1:15.53 +11.53
50m: 36.28
100m: 1:15.53
(39.25)
23 Olli Järvenpää 2006 Cetus Espoo 1:15.78 +11.78
50m: 36.28
100m: 1:15.78
(39.50)
24 Tiger Tran 2005 Simmis Wanda ry 1:16.58 +12.58
50m: 35.89
100m: 1:16.58
(40.69)
25 Oskar Westerberg 2005 Cetus Espoo 1:16.77 +12.77
50m: 37.79
100m: 1:16.77
(38.98)
26 Daniel Kajava 2007 Helsingfors Simsällskap 1:17.05 +13.05
50m: 37.22
100m: 1:17.05
(39.83)
27 Max Allén 2005 Åbo Simklubb 1:17.51 +13.51
50m: 38.04
100m: 1:17.51
(39.47)
28 Ivan Gavrilov 2005 Cetus Espoo 1:17.57 +13.57
50m: 36.79
100m: 1:17.57
(40.78)
29 Joonatan Lipiäinen 2005 Simmis Wanda ry 1:18.42 +14.42
50m: 36.52
100m: 1:18.42
(41.90)
30 Joel sulonen 2007 Åbo Simklubb 1:19.38 +15.38
50m: 38.57
100m: 1:19.38
(40.81)
31 Eljas Pekkola 2007 Cetus Espoo 1:20.09 +16.09
50m: 38.64
100m: 1:20.09
(41.45)
32 Julius Linde 2007 Åbo Simklubb 1:20.84 +16.84
50m: 39.61
100m: 1:20.84
(41.23)
33 Heikki Ianes 2005 Simmis Wanda ry 1:20.95 +16.95
50m: 38.40
100m: 1:20.95
(42.55)
34 Artemi Tsinjonnõi 2008 Cetus Espoo 1:21.24 +17.24
50m: 38.15
100m: 1:21.24
(43.09)
35 Christian Edelman 2007 Åbo Simklubb 1:21.48 +17.48
50m: 39.19
100m: 1:21.48
(42.29)
36 Leo Mannonen 2007 Cetus Espoo 1:22.76 +18.76
50m: 39.70
100m: 1:22.76
(43.06)
37 Tommi Mosconi 2008 Cetus Espoo 1:23.50 +19.50
50m: 40.27
100m: 1:23.50
(43.23)
38 Alex Karlsson 2006 Borgå Simmare-Porvoon Uimarit 1:24.65 +20.65
50m: 39.25
100m: 1:24.65
(45.40)
39 Aleksander Sibirtsev 2005 Helsingfors Simsällskap 1:25.07 +21.07
50m: 41.03
100m: 1:25.07
(44.04)
40 Aarne Nuutinen 2006 Cetus Espoo 1:25.62 +21.62
50m: 41.95
100m: 1:25.62
(43.67)
41 Matti Klümper 2008 Cetus Espoo 1:26.55 +22.55
50m: 42.10
100m: 1:26.55
(44.45)
42 Oliver Laitinen 2008 Borgå Simmare-Porvoon Uimarit 1:28.01 +24.01
50m: 43.25
100m: 1:28.01
(44.76)
43 Oka Silventoinen 2007 Borgå Simmare-Porvoon Uimarit 1:32.50 +28.50
50m: 44.13
100m: 1:32.50
(48.37)
- Lenni Syvänen 2007 Cetus Espoo DSQ SW6.2